"Астана қаласының ортақ су пайдалану қағидалары туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 220/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2020 жылғы 30 маусымдағы № 511/68-VI шешімі. Нұр-Сұлтан қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 8 шiлдеде № 1276 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 қарашадағы № 338/45-VIII шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 12.11.2025 № 338/45-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су Кодексінің 65 бабы 4-тармағын, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7 бабын, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 109 бұйрығын басшылыққа ала отырып, Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Астана қаласының ортақ су пайдалану қағидалары туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 220/25-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылдың 11 қантарында № 1150 тіркелген, 2018 жылдың 13 қаңтарында "Aстана aқшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Шешімнің тақырыбында, бүкіл мәтін бойынша, шешімге қосымшада "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
көрсетілген шешіммен бекітілген Астана қаласының ортақ су пайдалану қағидаларында (бұдан әрі – Қағида):
мынадай мазмұндағы 9-1, 9-2, 9-3, 13-1, 17-1, 27-1, 27-2-тармақтармен толықтырылсын:
"9-1. Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты (бұдан әрі – мәслихат) азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында өңірлік жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, Қағидаға сәйкес тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу жүзеге асырылмайтын жерлерді айқындайды.
9-2. Азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында халыққа шомылу жүзеге асырылмайтын мынадай жерлер айқындалсын:
1) шлюздерге, гидроэлектростанцияларға, ағынды суды жіберетін орындарға, малдардың тұрағына және суарылатын жерлерге және басқа да ластау көздеріне, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген ластау көздеріне кемінде 500 метр жақын ара қашықтықта;

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 220/25-VI "О Правилах общего водопользования города Астаны"
Решение маслихата города Нур-Султана от 30 июня 2020 года № 511/68-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Нур-Султана 8 июля 2020 года № 1276. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 ноября 2025 года № 338/45-VIII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12.11.2025 № 338/45-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 4 статьи 65 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьи 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 109 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" маслихат города Нур-Султана РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 220/25-VI "О Правилах общего водопользования города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 января 2018 года за № 1150, опубликовано 13 января 2018 года в газетах "Aстана aқшамы", "Вечерняя Астана") следующие изменения и дополнения:
в заголовке, по всему тексту решения, приложении к решению слово "Астаны" заменить словом "Нур-Султана";
Правила общего водопользования города Астаны (далее – Правила), утвержденные указанным решением:
дополнить пунктами 9-1, 9-2, 9-3, 13-1, 17-1, 27-1, 27-2 следующего содержания:
"9-1. Маслихат города Нур-Султана (далее – маслихат) в целях охраны жизни и здоровья граждан, с учетом особенностей региональных условий, в соответствии с Правилами определяет места, где не осуществляются купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона.
9-2. В целях охраны жизни и здоровья граждан определить следующие места, где не осуществляется купание населения:
1) вблизи шлюзов, гидроэлектростанций, мест спуска сточных вод, стойбищ и водопоя скота и других источников загрязнения, а также выше указанных источников загрязнения на расстоянии не менее 500 метров;

2) температурасы төмен жер асты сулары шығатын, су иірімдері мен шұңқыр жерлерде;
3) судың ағысы секундына 0,5 метрден асатын жерлерде;
4) сазбалшықты учаскелерде, сондай-ақ қолайсыз және қауіпті табиғи факторлары бар кезде (жағалауы жайпақ, құлама жарсыз және шұңқырсыз, ал су айдынының түбі құмды, шылаусыз, балдырсыз, бұталарсыз және үшкір тастарсыз болуға тиісті).
9-3. Су объектілері мен су шаруашылығы құрылыс жайларындағы көпшіліктің демалуына, туризм мен спортқа арналған жерлерді экологиялық талаптар мен адам өмірінің қауіпсіздігін сақтай отырып, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша жергілікті атқарушы органы белгілейді.";
"13-1. Шаруашылық-ауыз су мақсаттарын қанағаттандыру үшін жер үсті су көздерінен су алу судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстар немесе техникалық құрылғылар қолданылмай жүзеге асырылады.";
"17-1. Су пайдаланушы мәслихаттың оң шешімін алғаннан кейін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, сондай-ақ, арнайы ақпараттық белгілер арқылы халықты шомылуға жол берілмейтіндігі және ортақ су пайдалануды жүзеге асырудың басқа шарттары туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.";
"27-1. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатындығын жариялау үшін оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы мәслихатқа ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатындығын белгілеудің қажеттігі негізделген ұсыныс енгізеді.
27-2. Мәслихат ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатындығын белгілеу бойынша тиісті шешім қабылдайды және оны үш жұмыс күні ішінде су пайдаланушыға жолдайды.".
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді.
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы С. Батпенов
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы М. Шайдаров

2) в местах выхода грунтовых вод с низкой температурой, водоворотов и воронок;
3) в местах с течением воды превышающим 0,5 метров в секунду;
4) на глинистых участках, а также при наличии неблагоприятных и опасных природных факторов (берег должен быть отлогим, без обрывов и ям, а дно водоема должно быть песчаным, свободным от тины, водорослей, коряг и острых камней).
9.3. Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях устанавливаются местным исполнительным органом по согласованию с уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, в области охраны окружающей среды, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения с соблюдением экологических требований и безопасности жизни человека.";
"13-1. Для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей забор воды из поверхностных источников осуществляется без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод.";
"17-1. После получения положительного решения маслихата водопользователь через средства массовой информации, а также посредством специальных информационных знаков обеспечивает оповещение населения о недопущении купания и других условиях осуществления общего водопользования.";
"27-1. Для объявления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, вносит в маслихат предложение с обоснованием необходимости установления условий или запрета общего водопользования.
27-2. Маслихат принимает соответствующее решение по установлению условий или запрета общего водопользования и направляет его водопользователю в течение трех рабочих дней.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии маслихата города Нур-Султан С. Батпенов
Исполняющий обязанности секретаря маслихата города Нур-Султан М. Шайдаров