Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21642 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 123-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.07.2023 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтары мен кейбір бұйрықтардың құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 13 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.05.2025 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы "Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 123-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық – санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына (бұдан әрі – МСАК) жеке тұлғаларды бекіту тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21642.
В соответствии с пунктом 4 статьи 123 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2023 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурные элементы некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года
№ ДСМ-194/2020
Правила прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.05.2025 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 123 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП).

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әкімшілік – аумақтық бірлік – ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бала (балалар) – он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
4)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.05.2025 № 44 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) көшіп-қонушы еңбекші – Еуразиялық эконмикалық одаққа мүше мемлекеттің азаматы болып табылатын, өзі азаматы болып табылмайтын және тұрақты тұрмайтын, жұмысқа ораналасу аумағында заңды негізде жүрген және заңды негізде еңбек қызмет жүзеге асыратын адам;
7) қандас – этникалық қазақ және (немесе) бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған ұлты қазақ отбасының мүшелері;
8) қорғаншылық – он төрт жасқа толмаған балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың құқықтық нысаны;
9) қадамдық қолжетімділік – МСАК көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қадамдық қолжетімділік (бұдан әрі – қадамдық қолжетімділік) – халқтың демографиялық өсуін ескере отырып, қалалар карталарын пайдаланумен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары есептейтін, МСАК көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қала халқының 20 минуттық қадамдық қолжетімділігі;
10) МСАК көрсететін жаңадан енгізілетін денсаулық сақтау объектісі (бұдан әрі – жаңадан енгізілетін денсаулық сақтау объектісі) – жаңадан салу жолымен пайдалануға қабылданған немесе жұмыс ітсеп тұрған объектіні өзгерту жолымен алғаш ашылған МСАК объектісі;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) административно-территориальная единица – село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) ребенок (дети) – лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
4)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) вводится в действие с 01.07.2025 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 12.05.2025 № 44 (текст исключен);
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
6) трудящийся мигрант – лицо, являющееся гражданином государства-члена Евразийского экономического союза, законно находящееся и на законном основании осуществляющее трудовую деятельность на территории трудоустройства, гражданином которого оно не является и в котором постоянно не проживает;
7) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
8) опека – правовая форма защиты прав и интересов детей, не достигших четырнадцати лет, и лиц, признанных судом недееспособным
9) шаговая доступность – шаговая доступность к объектам здравоохранения, оказывающие ПМСП (далее – шаговая доступность) – 20-минутная шаговая доступность населения города к объектам здравоохранения, оказывающие ПМСП, рассчитываемая местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы с использованием карт городов с учетом демографического роста населения;
10) вновь вводимый объект здравоохранения, оказывающий ПМСП (далее – вновь вводимый объект здравоохранения) – объект ПМСП, впервые принятый в эксплуатацию путем возведения нового или впервые открытый путем изменения существующего объекта;

11) сақтандыру ұйымы – сақтандыру шарттарын жасасу және орындау қызметін уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – денсаулық сақтау субъектілерімен ақпараттық қауіпсіздікті және ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты қамтамасыз етуді қоса алғанда, денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін ақпараттық-техникалық сүйемелдеу бөлігінде цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін заңды тұлға;
13) цифрлық құжаттар сервисі – "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
3. Жеке тұлғаларды МСАК ұйымдарына бекіту МСАК көрсету үшін негіз болып табылады және мынадай қағидаттарда жүзеге асырылады:
1) отбасылық қызмет көрсету қағидаты;
2) МСАК-тың аумақтық қолжетімділігі;
3) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің аумақтық қолжетімділігі шегінде медициналық ұйымды еркін таңдау;
4) пациенттің медициналық көмек сапасына қанағаттануы;
5) меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан тең құқықты және адал бәсекелестік;
6) пациенттердің орналасқан жеріне қарамастан олардың барлығына қолжетімді профилактиканы, диагностиканы және емдеуді қамтитын медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметтері.
4. МСАК ұйымдарына Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды, босқындарды, шетелдіктерді және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарды бекіту ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек алу құқығын іске асыру үшін жүзеге асырылады.
5. Жеке тұлғаларды бекіту ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде жеке басын куәландыратын құжат, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бойынша бір МСАК ұйымына медициналық көмек алу құқығын іске асыру үшін жүзеге асырылады.
6. Шетелдіктерді және (немесе) Қазақстан Республикасында уақытша болатын азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеп жүрген адамдарды МСАК ұйымдарына бекіту:
1) ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде МСАК (бұдан әрі – ЕМС);
2) Кодекстің 201-1-бабының 1-тармағына сәйкес жүктелген медициналық сақтандыру (бұдан әрі – ЖМС) шеңберінде МСАК;
3) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесін және медициналық көмектің көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21407 болып тіркелген) тізбе және көлем бойынша ТМККК шеңберінде медициналық көмек;

11) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
12) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения;
13) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "Электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
3. Прикрепление физических лиц к организациям ПМСП является основанием для оказания ПМСП и осуществляется на принципах:
1) семейного принципа обслуживания;
2) территориальной доступности ПМСП;
3) свободного выбора медицинской организации в пределах территориальной доступности;
4) удовлетворенности пациента качеством медицинской помощи;
5) равноправия и добросовестной конкуренции независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности;
6) услуги первичной медико-санитарной помощи, охватывающие профилактику, диагностику и лечение, доступные всем пациентам независимо от их места нахождения.
4. Прикрепление к организациям ПМСП граждан Республики Казахстан, кандасов, беженцев, иностранцев и (или) лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, осуществляется для реализации права на получение медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
5. Прикрепление физических лиц осуществляется для реализации права на получение медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС по индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН) к одной организации ПМСП.
6. Прикрепление к организациям ПМСП иностранцев и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан, лиц, ищущих убежище, осуществляется для оказания:
1) ПМСП в рамках добровольного медицинского страхования (далее – ДМС);
2) ПМСМ в рамках вмененного медицинского страхования (далее – ВМС) в соответствии с пунктом 1 статьи 201-1 Кодекса;
3) медицинской помощи в рамках ГОБМП по перечню и в объеме, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-121/2020 "Об утверждении перечня заболеваний, представляющих опасность для окружающих и объема медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21407);

4) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 3-тармағына сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету үшін жүзеге асырылады.
7. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар, босқындар, шетелдіктер және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдар үшін, ЕМС шарты бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕЭО) мүше мемлекеттердің азаматтары болып табылатын көшіп-қонушы еңбекшілер мен олардың отбасы мүшелері үшін МСАК көрсетуді МӘМС жүйесінде медициналық қызмет көрсету үшін мәліметтерді алу (немесе) беру мақсатында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты (бұдан әрі – медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты) және (немесе) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған медициналық ақпараттық жүйелері бар МСАК ұйымы жүзеге асырады.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармалары (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармалары) денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына енгізілген бекітілген халықтың санын көрсете отырып, МСАК субъектілерінің халыққа қызмет көрсету аумағын бөлу туралы бұйрықты (бұдан әрі – аумақты бөлу туралы бұйрық) бекітеді.
9. Бес жасқа дейінгі балаларды МСАК ұйымдарына қоса алғандағы бекіту ата-аналары мен қамқоршылары нақты тұратын жері бойынша және босандыру ұйымынан шығарылғаннан кейін 3 күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Алты жастан бастап он төрт жасқа дейінгі балаларды қоса алғанда немесе қамқорлықтағы тұлғаларды бекіту олардың заңды өкілдерінің тіркелген жері бойынша немесе заңды өкілдерінің өтініші/рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
10. Балалар үйлерінде, интернаттарда, балаларға арналған мамандандырылған ұйымдарда тұратын балаларды, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік ұйымдарда тұратын адамдарды бекіту балалар үйлерінде, интернаттарда, балаларға арналған мамандандырылған ұйымдарда тұратын балаларды, медициналық-әлеуметтік ұйымдарда тұратын, қылмыстық – атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарды (бұдан әрі – ҚАЖ) аумақтарға бөлу туралы бұйрыққа (бұдан әрі – балаларды бекіту туралы), Қағидаларға және "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ - 133/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) (бұдан әрі – Желінің мемлекеттік нормативі), МСАК-тың әрбір субъектісіне "Бекітілген халық тіркелімі" порталында бекітілген цифрлық денсаулық сақтау субъектісі растаған халық саны туралы деректердің негізінде жүзеге асырылады.

4) медицинской помощи в системе ОСМС в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
7. Оказание ПМСП в рамках ГОБМП и в системе ОСМС для граждан Республики Казахстан, кандасов, беженцев, иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, по договору ДМС трудящихся мигрантов и членов их семей, являющихся гражданами государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) осуществляет организация ПМСП, имеющая договор закупа медицинских услуг с фондом на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – договор закупа медицинских услуг) и (или) имеющая медицинские информационные системы, интегрированные с информационными системами Министерства здравоохранения Республики Казахстан в целях получения и (или) передачи сведений для предоставления медицинских услуг в системе ОСМС.
8. Управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы (далее – управления здравоохранения) утверждают приказ о распределении территории обслуживания населения субъектами ПМСП с указанием численности прикрепленного населения (далее – приказ о распределении территории), включенными в базу данных субъектов здравоохранения.
9. Прикрепление детей до пяти лет включительно к организациям ПМСП осуществляется по месту фактического проживания и не позднее 3-х дней после выписки с организации родовспоможения.
Прикрепление детей, от шести до четырнадцати лет включительно или лиц, находящихся под опекой, осуществляется по месту прикрепления их законных представителей или по заявлению/разрешению законного представителя.
10. Прикрепление детей, проживающих в домах ребенка, интернатах, специализированных организациях для детей, а также лиц, проживающих в медико-социальных организациях, осуществляется на основании решения управлений здравоохранения, в соответствии с приказами о распределении территории (далее – приказ о прикреплении детей), проживающих в домах ребенка, интернатах, специализированных организациях для детей, лиц, проживающих в медико-социальных организациях, лиц, содержащихся в учреждениях уголовно – исполнительной системы (далее – УИС), согласно Правилам и приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Государственный норматив сети), на основании подтвержденных субъектом цифрового здравоохранения данных о численности прикрепленного населения в портале "Регистр прикрепленного населения" (далее – РПН) к каждому субъекту ПМСП.

11. 18 жасқа толған студенттер, сондай-ақ медреседе оқитын студенттер "Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бірлескен бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18592 болып тіркелген) қадамдық қолжетімділікте әкімшілік-аумақтық бірлік жері бойынша таңдау бойынша МСАК ұйымына өз бетінше бекітіледі.
18 жасқа толмаған студенттерді, сондай-ақ медреседе білім алушы студенттерді бекіту қадамдық қолжетімділік қағидатын сақтауды ескере отырып, білім беру мекемесінің әкімшілік-аумақтық бірлігі жері бойынша заңды өкілдердің ресми жүгінуі арқылы жүзеге асырылады.
12. Жүкті әйелдерді МСАК ұйымдарына бекіту нақты тұратын жері бойынша жүзеге асырылады.
13. МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын пайдаланбаған жеке тұлға бұрын қызмет алған МСАК ұйымына бекітілген болып қалады.
14. МСАК ұйымына жеке тұлғаны бекіту кезінде алдыңғы МСАК ұйымынан бекітуден шығару автоматты түрде жүзеге асырылады.
15. Бұрынғы МСАК ұйымы келесі жылға қормен медициналық қызметтер сатып алу шартын жасасудан бас тартқан жағдайда бекіту аумақты бөлу туралы бұйрықтың негізінде МСАК ұйымдарына нақты тұратын жері бойынша аумақтық қолжетімділік ескеріле отырып жүзеге асырылады.
16. Осы Қағидалардың 31-тармағының 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғаларды бекітуді цифрлық денсаулық сақтау саласындағы субъект ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтер көлемдерін орналастыру (орналастырмау) қорытындылары туралы хаттаманы (бұдан әрі – орналастыру қорытындысының хаттамасы) қордан алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
2-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту тәртібі
17. ТМККК шеңберінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша жақын маңдағы әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында орналасқан МСАК ұйымына бекітілген шекаралас аумақтарында тұратын адамдарды қоспағанда, бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын ескеріле отырып, тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша жүзеге асырылады.

11. Студенты, а также обучающиеся в медресе, достигшие 18 лет, прикрепляются к организациям ПМСП самостоятельно по выбору по месту административно-территориальной единицы в шаговой доступности в соответствии с совместным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ "Об утверждении системы региональных стандартов для населенных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18592).
Прикрепление к организациям ПМСП студентов, а также обучающихся в медресе, не достигших 18 лет, осуществляется через официальное обращение законных представителей по месту административно-территориальной единицы образовательного учреждения, с учетом соблюдения принципа шаговой доступности.
12. Прикрепление беременных к организациям ПМСП осуществляется по месту фактического проживания.
13. Физическое лицо, не воспользовавшееся правом свободного выбора организации ПМСП, остается прикрепленным к организации ПМСП, в которой обслуживался ранее.
14. При прикреплении физического лица к организации ПМСП открепление от предыдущей организации ПМСП осуществляется автоматически.
15. В случае отказа у прежней организации ПМСП от заключения договора закупа медицинских услуг с фондом на следующий год, прикрепление осуществляется с учетом территориальной доступности по фактическому месту проживания к организациям ПМСП на основании приказа о распределении территории.
16. Прикрепление физических лиц, указанных в 6), 7), 8) пункта 31 настоящих Правил, обеспечивается субъектом в области цифрового здравоохранения, в течение одного рабочего дня со дня получения от фонда протокола об итогах размещения (не размещения) объемов услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – протокол итогов размещения).
Глава 2. Порядок прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь
17. Прикрепление физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим ПМСП в рамках ГОБМП осуществляется по месту постоянного или временного проживания с учетом права свободного выбора организации ПМСП в пределах одной административно-территориальной единицы, за исключением лиц, проживающих на приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются к организации ПМСП, расположенной на территории близлежащей административно-территориальной единицы.

18. МСАК маманын еркін таңдау учаскеге бекітілген халық санын (МСАК маманына бекітілген МСАК субъектісінің халыққа қызмет көрсету аумағының бөлігін) ескере отырып, бекітілген жері бойынша МСАК ұйымы шегінде жүзеге асырылады.
19. ЕМС және (немесе) ЖМС шеңберінде жеке тұлғаларды бекіту ЕМС және (немесе) ЖМС шарттарында көзделген МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымына тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша жүзеге асырылады.
20. ТМККК шеңберінде тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша медициналық көмек көрсетуге арналған МСАК ұйымына бекіту үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) іске асырылды.
21. МСАК ұйымы жеке тұлғаларға өз бетінше немесе "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетеді.
МСАК ұйымы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
22. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес көрсетілген.
23. Мемлекеттік қызметті көрсетуге тікелей жүгінген кезде өтінімді ұйымның бірінші басшысының атына жазбаша нысанда мынадай жеке тұлғалар береді:
1) зейнеткерлер;
2) мүгедектігі бар адамдар;
3) бала кезінен мүгедектігі бар баланың заңды өкілдері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланың құқықтары мен мүдделеріне қамқорлық жасауды, білім беруді, тәрбиелеуді, патронат тәрбиешілері және оларды алмастыратын басқа адамдар;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы бірінші басшысының бұйрығымен құрылған БХТ ақпараттық жүйесінде халықты МСАК-қа бекіту (бекітуден шығару) мәселелерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамасы болған кезде бас бостандығынан айыру орындарында, колонияларда жазасын өтеп жүргендерге (өтеу орны бойынша) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан сотталғандар;
5) мерзімді қызметтің әскери қызметшілері;
6) шет мемлекеттерде туған балалардың заңды өкілдері;
7) сәбилер, жетімдер, қарттар үйлері және басқа қорғаншылығындағылардың заңды өкілдері;
8) шарт болған кезде ЕМС шарты бойынша бекітуді ресімдейтіндер;
9) басқа қалалардан келген студенттер үшін (18 жасқа дейінгі балалар) - жоғары оқу орны ректорының МСАК-қа ресми өтініші және оқу орны мен МСАК арасындағы комиссия хаттамасы.

18. Свободный выбор специалиста ПМСП осуществляется в пределах организации ПМСП по месту прикрепления с учетом количества прикрепленного населения на участке (части территории обслуживания населения субъектом ПМСП, закрепленной за специалистом ПМСП).
19. Прикрепление физических лиц в рамках ДМС и (или) ВМС осуществляется по месту постоянного или временного проживания к организации здравоохранения, оказывающей ПМСП, предусмотренной договором ДМС и (или) ВМС.
20. Для прикрепления к организации ПМСП по месту постоянного или временного проживания для оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП реализована государственная услуга "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь" (далее – государственная услуга) согласно приложению к настоящим Правилам.
21. Организация ПМСП предоставляет физическим лицам государственную услугу при самостоятельном обращении или через веб-портал "Электронного правительства" (далее – ПЭП).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
22. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены согласно приложению к настоящим Правилам.
23. Заявку при непосредственном обращении за оказанием государственной услуги в письменной форме на имя первого руководителя организации, подают следующие физические лица:
1) пенсионеры;
2) лица с инвалидностью;
3) законные представители ребенка с инвалидностью с детства, а также патронатные воспитатели и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка;
4) осужденные, отбывающие наказание по приговору суда в местах лишения свободы, отбывающие в колониях (по месту отбывания), при наличии протокола комиссии по рассмотрению вопросов регистрации прикрепления (открепления) населения к ПМСП в информационную систему "РПН", созданной приказом первого руководителя местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы;
5) военнослужащие срочной службы;
6) законные представители детей, родившихся в иностранных государствах;
7) законные представители опекаемых домов малютки, сирот, престарелых и другие;
8) оформляющие прикрепление по договору ДМС при наличии договора;
9) официальное обращение ректора высшего учебного заведения в ПМСП и протокол комиссии между учебным заведением и ПМСП – для иногородних студентов (дети до 18 лет).

24. МСАК ұйымының мамандары осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың өтінімі негізінде "БХТ" ақпараттық жүйесінде бекітуге сұрау салуды ресімдейді.
Бекітуге сұрау салуды ресімдеу кезінде өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі (бекітілетін тұлғаның заңды өкілінің нөмірі) автоматты түрде толтыру үшін мобильді азаматтар базасымен біріктіріледі.
Ұялы телефон нөмірі болмаған кезде мобильді азаматтар базасына енгізу өтініш берушінің (тіркелетін тұлғаның заңды өкілінің) келісімімен қолмен жүзеге асырылады.
Бекітуге сұрау салу, жүгіну (өтініш нысаны және жеке басын куәландыратын құжат) "БХТ" ақпараттық жүйесінде сканерленеді. Цифрлық денсаулық сақтау субъектісінің маманы бекітуге сұрау салуды қарайды және өтінімді мақұлдау немесе дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
25. Мемлекеттік қызмет құжаттарды тапсырған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салу МСАК ұйымының жұмысы аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін) қабылданады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі және "Жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында бекіту немесе дәлелді бас тарту туралы хабарлама болып табылады.
ЭҮП арқылы мемлекеттік қызмет ЭҮП-ге жүгінген күні көрсетіледі.
26. МСАК ұйымы Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында мемлекеттік қызметтер көрсету монитрингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді
27. Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды, босқындарды, шетелдіктерді және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарды МСАК ұйымдарына бекіту осы Қағидалардың 31-тармағының 1), 2), 3), 5) тарқшаларында көзделген негіздер бойынша бекітуге ЭҮП арқылы тұлғаның электрондық өтініш беру жолымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерді және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеп жүрген адамдарды осы Қағидалардың 31-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша МСАК ұйымдарына бекіту сақтандырылушыға бекітуге қазақ немесе орыс тілдерінде еркін нысанда ЕМС және (немесе) ЖМС шарты жасалған сақтандыру ұйымына адамның өтініш беру немесе жүгіну жолымен жүзеге асырылады.
28. Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктерді және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеп жүрген адамдарды ЕМС және (немесе) ЖМС шеңберінде МСАК ұйымына бекіту ЕМС және (немесе) ЖМС шартының, қазақ немесе орыс тіліндегі еркін нысандағы өтініштің және жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік паспорт) негізінде, МСАК ұйымының жұмыс кестесіне сәйкес кез келген күнтізбелік уақытта жүзеге асырылады.

24. Специалисты организации ПМСП на основании поданной заявки физических лиц, указанных в пункте 23 Настоящих правил оформляют запрос на прикрепление в информационную систему "РПН".
При оформлении запроса на прикрепление, номер мобильного телефона заявителя (номер законного представителя прикрепляемого лица) интегрируется с базой мобильных граждан для автоматического заполнения.
При отсутствии номера мобильного телефона ввод в базу мобильных граждан осуществляется вручную с согласия заявителя (законного представителя прикрепляемого лица).
Запрос на прикрепление, обращение (форма заявления и документ, удостоверяющий личность) сканируется в информационной системе "РПН". Специалист субъекта цифрового здравоохранения проводит рассмотрение запроса на прикрепление и принимает решение об одобрении заявки либо о мотивированном отказе.
25. Государственная услуга оказывается с момента сдачи документов в течение 1 (одного) рабочего дня. Запрос на оказание государственной услуги принимается за 2 (два) часа до окончания работы организации ПМСП (до 18.00 часов в рабочие дни).
Результатом оказания государственной услуги является уведомление о прикреплении или мотивированный отказ в форме электронного документа в "Личный кабинет".
Государственная услуга через ПЭП оказывается в день обращения на ПЭП.
26. Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
27. Прикрепление граждан Республики Казахстан, кандасов, беженцев, иностранцев и (или) лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан к организациям ПМСП по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 5) пункта 31 настоящих Правил, осуществляется путем подачи лицом электронного заявления через ПЭП на прикрепление.
Прикрепление иностранцев и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан, лиц, ищущих убежище к организациям ПМСП по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 31 настоящих Правил, осуществляется путем подачи лицом заявления или обращения страховой организации, с которой заключен договор ДМС и (или) ВМС на застрахованного, в произвольной форме на казахском или русском языке на прикрепление.
28. Прикрепление в рамках ДМС и (или) ВМС иностранцев и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих на территории Республики Казахстан, лиц, ищущих убежище, к организации ПМСП осуществляется на основе договора ДМС и (или) ВМС, заявления произвольной формы на казахском или русском языке и документа, удостоверяющего личность (заграничный паспорт), в любое календарное время в соответствии с графиком работы организации ПМСП.

29. Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктерді және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеп жүрген адамдарды ЕМС және (немесе) ЖМС шеңберінде МСАК ұйымына бекітілуін дәлелдейтін құжаттар "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 064/е нысаны бойынша (Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) медициналық ұйымға бекітілу талоны болып табылады. Бекіту талонын медициналық ұйымның медициналық тіркеушісі береді.
МСАК ұйымына бекіту ЕМС және (немесе) ЖМС шартының қолданылу мерзіміне жүзеге асырылады.
30. МСАК ұйымдары сақтанушының жеке жүгінуі немесе онымен ЕМС және (немесе) ЖМС шарты жасалған сақтандыру ұйымы жүгінген кезде бекітуді жүзеге асырады.
Отбасы мүшелерін бекіту отбасы мүшелерінің бірінің жазбаша келісімі болған кезде, қазақ немесе орыс тілдеріндегі еркін нысандағы өтініш және жеке басын куәландыратын құжат не отбасының әрбір мүшесінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжат негізінде жүзеге асырылады.
Он сегіз жасқа толмаған тұлғаларды бекіту жеке басын куәландыратын құжат не бекітілетін тұлғаның және оның заңды өкілінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжаты болған кезде жүзеге асырылады.
31. Жеке тұлғаларды бекіту негіздері:
1) бір әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен бір айдан астам мерзімге немесе бір әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағының ішінде шыға отырып, тұрақты немесе уақытша тұратын жерін өзгертуі;
2) бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде адамның МСАК ұйымын еркін таңдауды жүзеге асыруы (күнтізбелік жылдан 2 реттен артық емес);
3) денсаулық сақтау басқармасының мемлекеттік органының бір әкімшілік – аумақтық бірлік шегінде 1 қыркүйектен 1 қарашаға дейінгі кезеңде бекіту науқанын (бұдан әрі – бекіту науқаны) өткізуі;
4) сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасында жасалған ЕМС шарты, оның шеңберінде МСАК ұйымы сақтандырылушыға медициналық қызметтер көрсетеді;
5) бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде өңірлік комиссия айқындаған МСАК ұйымына бекітумен келіспеуі;
6) қайта ұйымдастыру, тарату және қордың қызметтерді сатып алу шартын бұзуына немесе өзгертуіне әкеп соққан МСАК ұйымының МСАК көрсетуден бас тартуы;

29. Документом, свидетельствующим о прикреплении в рамках ДМС и (или) ВМС иностранцев и (или) лиц без гражданства, временно пребывающих на территории Республики Казахстан, лиц, ищущих убежище, к организации ПМСП является талон прикрепления к медицинской организации по форме № 064/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ -175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579). Талон прикрепления выдается медицинским регистратором медицинской организации.
Прикрепление к организации ПМСП осуществляется на срок действия договора ДМС и (или) ВМС.
30. Организации ПМСП осуществляют прикрепление при личном обращении застрахованного или обращении страховой организации, с которой заключен договор ДМС и (или) ВМС.
Прикрепление членов семьи осуществляется при наличии их письменного согласия одним из членов семьи на основании заявления произвольной формы на казахском или русском языке при предоставлении договора ДМС и (или) ВМС и документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) каждого члена семьи.
Прикрепление лиц, не достигших восемнадцати лет, осуществляется при наличии документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) прикрепляемого лица и его законного представителя.
31. Основаниями прикрепления физических лиц:
1) изменение места постоянного или временного проживания с выездом за пределы одной административно-территориальной единицы на срок более одного месяца или внутри территории одной административно-территориальной единицы;
2) осуществление свободного выбора лицом организации ПМСП в пределах одной административно-территориальной единицы (не более 2 раз календарного года);
3) проведение государственным органом управления здравоохранения кампании прикрепления в период с 1 сентября по 1 ноября (далее – кампания прикрепления) в пределах одной административно-территориальной единицы;
4) договор ДМС, заключенный между страхователем и страховой организацией, в рамках которого организация ПМСП оказывает медицинские услуги застрахованному;
5) несогласие с прикреплением к организации ПМСП, определенной региональной комиссией в пределах одной административно-территориальной единицы;
6) отказ организации ПМСП от оказания ПМСП, в том числе в случаях реорганизации, ликвидации, повлекших за собой расторжение или изменение фондом договора закупа услуг;

7) медициналық қызметтер көрсетуге үміткер МСАК ұйымдарына медициналық қызметтер көлемін орналастырмауы;
8) жаңадан пайдалануға берілген денсаулық сақтау объектісінің пайда болуы.
32. Бекіту науқаны кезеңінде МСАК ұйымдарына бекітілген жеке тұлғалар аталған ұйымда МСАК-ты қормен медициналық қызметтерді сатып алу шартын жасасқан жағдайда, келесі жылдың 1 қаңтарынан бастап алады.
33. Осы Қағидалардың 31-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бекітілген жеке тұлғалар ЕМС және (немесе) ЖМС шарты шеңберінде МСАК ұйымында медициналық қызметтер алады.
34. МСАК ұйымдары тұрғылықты жері бойынша бекітілген адамдарды МСАК көрсетуді тоқтату туралы:
1) қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты бұзылған немесе өзгерітлген күнге дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын;
2) МСАК ұйымын қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы белгілі болған күнінен бастап екі күнтізбелік күн ішінде;
3) қордың таңдау рәсімінің қорытындылары бойынша медициналық қызметтер көлемін орналастырмағаны туралы белгілі болған күнінен бастап күнтізбелік екі күн ішінде хабардар етеді.
"БХТ" ақпараттық жүйесінде МСАК ұйымдарының телефон нөмірі болған жағдайда (электрондық пошта мекенжайының) МСАК ұйымы халықты МСАК көрсетудің тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәсілдермен хабардар етеді.
35. Осы Қағидалардың 31-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша МСАК ұйымдарына жеке тұлғаларды бекітуді аумақты бөлу туралы бұйрықтың негізінде қабылданған орналастыру қорытындысы хаттамасын қордан алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде цифрлық денсаулық сақтау субъектісі жүзеге асырады.
36. Өңірлік комиссияның хаттамасы негізінде халықты МСАК ұйымдарына бекіткеннен кейін МСАК ұйымдары оған тұрғылықты жері бойынша бекітілген адамдарды жазбаша хабардар етеді. "БХТ" ақпараттық жүйесінде телефон нөмірі (электрондық пошта мекенжайы) болған кезде МСАК ұйымы халықты хабарлама жіберу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де тәсілдер арқылы хабардар етеді.
Өңірлік комиссия айқындаған МСАК ұйымымен келіспеген жағдайда тұлға осы Қағидалардың 31-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша бекітуге өтініш береді.
37. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде МСАК көрсететін жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаларға бекіту осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

7) не размещение объема медицинских услуг организациям ПМСП, претендующим на оказание медицинских услуг;
8) появление вновь введенного объекта здравоохранения.
32. Физические лица, прикрепленные к организациям ПМСП в период кампании прикрепления, получают ПМСП в данной организации с 1 января следующего года, при условии заключения договора закупа медицинских услуг с фондом.
33. Физические лица, прикрепленные в соответствии с подпунктом 4) пункта 31 настоящих Правил, получают медицинские услуги в организации ПМСП, оказывающей медицинскую помощь в рамках договора ДМС и (или) ВМС.
34. Организации ПМСП письменно уведомляют прикрепленных лиц по месту жительства о прекращении оказания ПМСП:
1) не менее, чем за тридцать календарных дней до даты расторжения или изменения договора закупа медицинских услуг с фондом;
2) в течение двух календарных дней со дня, когда стало известно о реорганизации или ликвидации организации ПМСП;
3) в течение двух календарных дней со дня, когда стало известно о не размещении фондом объемов медицинских услуг по итогам процедуры выбора.
При наличии в информационной системе "РПН" телефонного номера (адреса электронной почты) организации ПМСП уведомляют население путем направления сообщения о прекращении оказания ПМСП, а также способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
35. Прикрепление физических лиц к организациям ПМСП по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) пункта 31 настоящих Правил, осуществляется субъектом цифрового здравоохранения в течение одного рабочего дня со дня получения от фонда протокола итогов размещения, принятого на основании приказа о распределении территории.
36. После прикрепления населения к организациям ПМСП на основании протокола региональной комиссии, организации ПМСП письменно уведомляют прикрепленных к нему лиц по месту их жительства. При наличии в информационной системе "РПН" телефонного номера (адреса электронной почты) организация ПМСП уведомляет население посредством направления сообщения, а также иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
В случае несогласия с определенной региональной комиссией организацией ПМСП, лицо подает заявление на прикрепление по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 31 настоящих Правил.
37. Прикрепление к физическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, оказывающим ПМСП в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

38. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің тікелей мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
39. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады.
40. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-қимыл қабылдаса.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына
жеке тұлғаларды бекіту
қағидаларына
қосымша
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Р/с №
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдар
1
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) тікелей медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйым (бұдан әрі – МСАК) ұйымы арқылы;
2) "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) пациент МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ ЭҮП арқылы жүгінген кезде - 1 (бір) жұмыс күні ішінде;

38. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
39. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
40. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение
к Правилам прикрепления
физических лиц
к организациям здравоохранения,
оказывающим первичную
медико-санитарную помощь
Государственная услуга "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь"
1
Наименование услугодателя
Медицинские организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь
11
Способы предоставления государственной услуги
1) непосредственно через организацию первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
2) веб-портал "Электронного правительства" (далее – ПЭП).
22
Срок оказания государственной услуги
1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП, а также при обращении через ПЭП – 1 (один) рабочий день;

2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут;
3) пациентке қызмет көрсетудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) / қағаз түрінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі (не сенімхат бойынша оның өкілі)
1) МСАК ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында бекітілген туралы хабарлама;
2) дәлелді бас тарту.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
6
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) МСАК ұйымы
– дүйсенбіден сенбіге дейін (Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма үзіліссіз сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін. Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрату МСАК ұйымының жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері сағат 18.00-ге дейін, сенбі күні сағат 12.00-ге дейін)
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (пациент жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
7
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. МСАК ұйымына айқындалған контингент жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар:
1) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) зейнеткер куәлігі – зейнеткерлер үшін;
3) мүгедектігі бар адамдар үшін - зейнеткер куәлігі не медициналық–әлеуметтік сараптаманы куәландыру актісінен үзінді көшірме;
4) сот шешімі не қорғаншылық пен қамқоршылықты растайтын өзге де құжат - бала кезінен мүгедек баланың заңды өкілдері, сондай-ақ қорғаншылар немесе қамқоршылар, патронат тәрбиешілер және оларды алмастыратын басқа да адамдар үшін ҚР заңнамасына сәйкес баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды, білім беруді, тәрбиелеуді, қорғауды жүзеге асыратын адамдар (заңды өкілдер);
5) өңірлердің "Денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемелері бірінші басшысының бұйрығымен құрылған "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде МСАК-қа халықты бекіту (бекітуден шығаруды) мәселелерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамасы – сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында, колонияларда (өтеу орны бойынша) жазасын өтеп жатқан сотталғандар үшін;

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов - 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания пациента – 30 (тридцать) минут.
33
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) /бумажная.
44
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) уведомление о прикреплении в форме электронного документа, подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) организации ПМСП;
2) мотивированный отказ.
55
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается бесплатно.
76
График работы услугодателя и объектов информации
1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов, кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики, Казахстан. При этом, запрос на оказание государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы организации ПМСП (до 18.00 часов в рабочие дни, до 12.00 в субботу);
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики, Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
87
Перечень документов и сведений, требуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Документы, необходимые для оказания государственной услуги при обращении определенного контингента в организации ПМСП:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) пенсионное удостоверение – для пенсионеров;
3) пенсионное удостоверение либо выписка из акта освидетельствования медико-социальной экспертизы – для лиц с инвалидностью;
4) решение суда либо иной документ, подтверждающий опекунство и попечительство – для законных представителей ребенка с инвалидностью с детства, а также опекунов или попечителей, патронатных воспитателей и других заменяющих их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством РК заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка (законные представители);
5) протокол комиссии по рассмотрению вопросов регистрации прикрепления (открепления) населения к ПМСП в информационной системе "Регистр прикрепленного населения", созданной приказом первого руководителя Государственных учреждений "Управление здравоохранение" регионов – для осужденных отбывающих наказание по приговору суда в местах лишения свободы, отбывающих в колониях (по месту отбывания);

6) мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді жеке құрам тізіміне қабылдау туралы әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығынан үзінді көшірме – мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер үшін;
7) медреседе білім алушылар үшін (18 жасқа дейінгі балалар) қадамдық қолжетімділік қағидатын сақтауды ескере отырып, әкімшілік-аумақтық бірлік жері бойынша заңды өкілдерінің ресми өтініші;
8) жоғары оқу орны ректорының МСАК - қа ресми өтініші және оқу орны мен МСАК арасындағы комиссия хаттамасы-басқа қалалардан келген студенттер үшін (18 жасқа дейінгі балалар)
9) шет мемлекетте туғанын растайтын құжат – шет мемлекетте туған балалар үшін;
10) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті атқарушы органдарының шешімі –сәбилер, жетімдер, қарттар үйлерінің және басқаларының қамқорындағылар үшін;
11) сенімхат бойынша, оның ішінде шарт болған кезде ерікті және (немесе) жүктелген медициналық сақтандыру шарты бойынша бекітуді ресімдейтіндер.
2. ЭҮП-ке: электрондық түрде сұрау салу.
жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
8
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті электрондық нысанда порталда тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар.

6) выписка из приказа командира воинской части (начальника учреждения) о зачислении военнослужащих срочной службы в списки личного состава – для военнослужащих срочной службы;
7) Для обучающихся в медресе (дети до 18 лет) официальное обращение законных представителей по месту административно-территориальной единицы, с учетом соблюдения принципа шаговой доступности.
8) официальное обращение ректора высшего учебного заведения в ПМСП и протокол комиссии между учебным заведением и ПМСП – для иногородних студентов (дети до 18 лет).
9) документ, подтверждающий рождение в иностранном государстве – для детей, родившиеся в иностранных государствах;
10) решение местных исполнительных органов государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы – для опекаемых домов малютки, сирот, престарелых и другие
11) оформляющие прикрепление по доверенности, в том числе по договору добровольного и (или) вмененного медицинского страхования при наличии договора.
2. на ПЭП: запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
98
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
19
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.

Физикалық тұрғыдан мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіректің болуы. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығында мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір күші жойылған бұйрықтары мен кейбір бұйрықтардың құрылымдық элементтерінің тізбесі
1) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 тіркелген, 2015 жылғы 22 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 424 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15315 тіркелген, 2017 жылғы 17 шілдеде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
3) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 20 қарашадағы № 840 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16054 тіркелген, 2017 жылғы 8 желтоқсанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
4) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-21 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17487 тіркелген, 2018 жылғы 8 қазанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);

Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных службах услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурные элементы некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11268, опубликован 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 424 "О внесении дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15315, опубликован 17 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
3) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 ноября 2017 года № 840 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16054, опубликован 8 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
4) пункт 1 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2018 года № ҚР ДСМ-21 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17487, опубликован 8 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);

5) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгерту енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 12 ақпандағы № ҚР ДСМ-4 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18301 тіркелген, 2019 жылғы 18 ақпанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
6) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № ҚР ДСМ-62 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтары тізбесінің 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18637 тіркелген, 2019 жылғы 23 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
7) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № ҚР ДСМ-122 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19315 тіркелген, 2019 жылғы 3 қыркүйекте Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
8) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № ҚР ДСМ-42/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20550 тіркелген, 2020 жылғы 4 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
9) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 шілдедегі № ҚР ДСМ-76/2020 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін денсаулық сақтау саласындағы кейбір бұйрықтар тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20932 тіркелген, 2020 жылғы 9 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған).

5) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 февраля 2019 года № ҚР ДСМ-4 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18301, опубликован 18 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
6) пункт 5 перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № ҚР ДСМ-62 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18637, опубликован 23 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
7) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-122 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19315, опубликован 3 сентября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
8) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-42/2020 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20550, опубликован 4 мая 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
9) пункт 1 перечня некоторых приказов в области здравоохранения, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2020 года № ҚР ДСМ-76/2020 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20932, опубликован 9 июля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).