Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қазанда № 21471 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнiң 124-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2025 № 103 (01.10.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 16 қазаны
№ ҚР ДСМ-134/2020
бұйрығына 1-қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары
1. Осы Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 124-бабының 4-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) әзірленді және жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМК) түрлерін, сондай-ақ ЖТМК түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің (бұдан әрі – ММК) көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттарын айқындау тәртібін белгілейді.

Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2020 года № 21471.
В соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса Республики "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.10.2025 № 103 (вводится в действие с 01.10.2025).
1. Утвердить:
1) правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень видов высокотехнологичной медицинской помощи, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-134/2020
Правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи
1. Настоящие Правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок определения видов высокотехнологичной медицинской помощи (далее – ВТМП), а также критерии, согласно которым виды ВТМП переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи (далее – СМП).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.11.2025 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ЖТМК түрлері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өлшемшарттар бойынша айқындалады.
Өлшемшарттың әрқайсысына салмақтық коэффициент, өлшемшарт шкаласы, мәні мен балл беріледі.
ЖТМК тізбесіне 7-10 балл жинаған технологиялар енгізіледі.
3. ЖТМК түрлерін ММК қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары өзіне мыналарды қамтиды:
технологиялардың республикалық деңгейден өңірлік деңгейге трансферт деңгейі (облыстық және қалалық маңызы бар, оның ішінде жекеменшік клиникалар) географиялық тұрғыдан қағидаты (солтүстік, оңтүстік, шығыс, батыс және орталық өңірлер) бойынша 5 (бес) және одан көп өңірлерде 75 %-дан жоғары;
шығын сыйымдылығы – Кодекстің 124-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің тізбесіне кіретін барлық қызметтердің орташа арифметикалық құнынан төмен қызмет құны;
сирек - 100 000 адамға шаққанда жылына 1 реттен артық емес қызмет көрсету;
қайтыс болу жағдайлары мен асқынулардың үлес салмағы орташа жылдық 10 % мәннен төмен.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2023 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өлшемшарттар жиынтықта қаралады, бұл ретте 4 өлшемшартқа сәйкес келетін технологиялар алып тасталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2023 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғары технологиялық
медициналық көмек түрлерін,
сондай-ақ жоғары
технологиялық медициналық
көмек түрлерінің
мамандандырылған
медициналық көмектің
көрсетілетін қызметтерінің
тізбесіне өту өлшемшарттарын
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмектің түрлерін айқындау өлшемшарттары

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.11.2025 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Виды ВТМП определяются по критериям согласно приложению к настоящим Правилам
Каждому из критериев присваивается весовой коэффициент, шкала критерия, значение и баллы.
В перечень видов ВТМП включаются технологии, набравшие 7-10 баллов.
3. Критерии перевода видов ВТМП в перечень услуг СМП включают в себя:
уровень трансферта технологий с республиканского уровня на региональный уровень (клиники областного и городского значения, в том числе частные) свыше 75 % в 5 (пять) регионов и более по географическому принципу (северный, южный, восточный, западный и центральный регионы);
затратоемкость – стоимость услуги ниже средне-арифметической стоимости всех услуг, входящих в перечень видов высокотехнологичной медицинской помощи, определяемых в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса;
редкость – оказание услуги более чем 1 раз в год на 100 000 населения;
удельный вес летальных случаев и осложнений ниже среднегодового значения 10 %.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2023 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Критерии рассматриваются в совокупности, при этом исключаются технологии, соответствующие 4 критериям.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2023 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Правилам
определения видов
высокотехнологичной медицинской помощи,
а также критериям, согласно
которым виды высокотехнологичной
медицинской помощи переходят
в перечень услуг специализированной
медицинской помощи
Критерии определения видов высокотехнологичной медицинской помощи

Ескерту. Өлшемшарттар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.11.2025 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өлшемшарт
Салмақтық коэффициент
Өлшемшарт шкаласы
Мәні
Өлшемшарт баллы
1
Инновациялық (жаңашылдық)
0,1
Технология әлемде 5 жылдан аз уақыт қолданылады
10
1
Технология әлемде 5-10 жылдан астам уақыт бойы қолданылады
7,5
0,75
Технология әлемде 10 жылдан астам уақыт бойы қолданылады
5
0,5
Технология әлемде 15 жылдан астам уақыт бойы қолданылады
2,5
0,25
2
Ресурс сыйымдылығы
0,3
Технологияны пайдалану қымбат тұратын дәрілік заттарды медициналық бұйымдарды медициналық техниканы, айтарлықтай еңбек және уақыт шығынын қажет етеді
10
3
Технологияны пайдалану қымбат тұратын дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы қажет етеді
7,5
2.25
Технологияны пайдалану айтарлықтай еңбек және уақыт шығынын қажет етеді
5
1,5
Технологияны пайдалану қымбат тұратын дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы қажет етпейді, айтарлықтай еңбек және уақыт шығынын қажет етпейді
2,5
0,75
3
Бірегейлігі
0,1
Технологияның аналогтары және (немесе) Қазақстандағы балама емдеу әдістері жоқ
10
1
Технология тиімділігі жағынан Қазақстандағы аналогтардан және (немесе) емдеудің балама әдістерінен артық
7,5
0,75
Технология тиімділігі жағынан Қазақстандағы аналогтарға және (немесе) баламалы емдеу әдістеріне теңеледі
5
0,5
Технология тиімділігі жағынан Қазақстандағы аналогтардан және (немесе) баламалы емдеу әдістерінен төмен
2,5
0,25
4
Күрделілігі
0,5
Технология өте күрделі және ерекше дағдыларды талап етеді (мысалы, симультальды, біріктірілген немесе реконструктивтік операциялар). Қосымша тіндер мен ағзалардың ерекшеліктеріне бейімделген мамандандырылған жабдықты пайдалануды қажет ететін пациенттің анатомиялық - физиологиялық ерекшеліктері (неонатальды жастағы балаларда технологияны қолдану) ескеріледі. Мұндай операциялар асқыну қаупі жоғары және мұқият жоспарлауды қажет етеді.
10
5
Бірнеше кезеңдерді қамтитын және хирург пен медицина персоналының жоғары деңгейде дайындығын талап ететін орташа күрделіліктегі технологиялар. Операциялар біріктірілген немесе реконструктивті болуы мүмкін, бірақ күрделі анатомиялық немесе физиологиялық ерекшеліктері жоқ балалар мен ересек пациенттерде орындалады
7,5
3,75
Технологияның орындау қиындығы төмен (мысалы, жоспарланған) операциялар) және базалық хирургиялық жабдықты пайдаланыла отырып, стандартты жағдайларда жүргізіледі. Бұл операциялар әдетте бір сатылы және пациент үшін төмен қауіп деңгейіне ие
5
2,5
Күрделілікті қажет етпейтін технологиялар амбулаториялық негізде орындалатын өте қарапайым емшараларды қамтиды. Олар арнайы дайындықты қажет етпейді және ресурстардың ең аз мөлшерін пайдалана отырып, жылдам орындалуы мүмкін
2,5

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.11.2025 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
І№
Критерий
Весовой коэффициент
Шкала критерия
Значение
Балл критерия
1
Инновационность (новизна)
0,1
Технология применяется в мире менее 5 лет
10
1
Технология применяется в мире 5-10 лет
7,5
0,75
Технология применяется в мире более 10 лет
5
0,5
Технология применяется в мире более 15 лет
2,5
0,25
2
Ресурсоемкость
0,3
Применение технологии требует дорогостоящих лекарственных средств, медицинских изделий, медицинской техники, значительных трудовых и временных затрат
10
3
Применение технологии требует дорогостоящих лекарственных средств, медицинских изделий, медицинской техники
7,5
2,25
Применение технологии требует значительных трудовых и временных затрат
5
1,5
Применение технологии не требует дорогостоящих лекарственных средств, медицинских изделий, медицинской техники, не требует значительных трудовых и временных затрат
2,5
0,75
3
Уникальность
0,1
Технология не имеет аналогов и (или) альтернативных методов лечения в Казахстане
10
1
Технология превосходит по эффективности существующие в Казахстане аналоги и (или) альтернативные методы лечения
7,5
0,75
Технология сопоставима по эффективности с существующими в Казахстане аналогами и (или) альтернативными методами лечения
5
0,5
Технология уступает по эффективности существующим в Казахстане аналогам и (или) альтернативным методам лечения
2,5
0,25
4
Сложность
0,5
Технология отличается высокой сложностью выполнения и требуют исключительных навыков (например, симультанные, комбинированные или реконструктивные операции). Дополнительно учитываются анатомо-физиологические особенности пациента (применение технологии у детей неонатального возраста), требующие использования специализированного оборудования, адаптированного к особенностям тканей и органов. Такие операции имеют высокий риск осложнений и требуют тщательного планирования
10
5
Технологии, имеющие среднюю степень сложности, которые включают несколько этапов и требуют высокого уровня подготовки хирурга и медицинского персонала. Операции могут быть комбинированными или реконструктивными, но проводятся у детей и взрослых пациентов без сложных анатомических или физиологических особенностей
7,5
3,75
Технология имеет низкую степень сложности выполнения (например, плановые операции) и проводятся в стандартных условиях с использованием базового хирургического оборудования. Эти операции обычно одноэтапные и имеют низкий уровень риска для пациента
5
2,5
Технологии, которые не предполагают сложности, включают в себя очень простые процедуры, проводимые в амбулаторных условиях. Они не требуют специальной подготовки и могут выполняться быстро, с использованием минимального количества ресурсов
2,5

1,25
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 16 қазандағы
№ ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.11.2025 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Жоғары технологиялық медициналық көмек коды
Жоғары технологиялық медициналық көмек түрінің атауы
Шұғыл емдеуге жатқызу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін жоғары технологиялық медициналық көмек түрлері
1

1,25
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-134/2020
Перечень видов высокотехнологичной медицинской помощи
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.10.2025 № 103 (вводится в действие с 01.10.2025); в перечень внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра здравоохранения РК от 14.11.2025 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Код высокотехнологичной медицинской услуги
Наименование вида высокотехнологичной медицинской помощи
Виды высокотехнологичной медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи при экстренной госпитализации
1

81.9610
Сүйек ісігі кезінде буындарды және/немесе сүйекті ауыстыру
68
86.66
Теріні аллотрансплантаттау
69
99.791
Қанның гемопоэздік дің жасушаларын дайындау
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 16 қазаны
№ ҚР ДСМ-134/2020
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1) "Жоғары технологиялы медициналық қызметтердің түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 1112 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14630 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 12 қаңтарда жарияланған);
2) "Жоғары технологиялы медициналық қызметтердің түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 1112 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-42 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17962 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 19 желтоқсанда жарияланған);
3) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20381 болып тіркелген, Қазақстан Республикасыың Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 15 сәуірде жарияланған).

81.9610
Замена сустава и/или кости при опухоли костей
68
86.66
Аллотрансплантация кожи
69
99.791
Заготовка стволовых гематопоэтических клеток крови
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-134/2020
Перечень утративших силу приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года № 1112 "Об утверждении видов высокотехнологичных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14630, опубликован 12 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-42 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года № 1112 "Об утверждении видов высокотехнологичных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17962, опубликован 19 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-37/2020 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20381, опубликован 15 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан).