Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 қазанда № 21366 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.06.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Жер учаскелерін қалыптастыру жөнінде жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесінің сапалы жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;

Об утверждении Правил по оказанию государственных услуг в сфере земельных отношений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2020 года № 21366.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 236 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Продление срока аренды земельного участка" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила оказания государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила оказания государственной услуги "Изготовление и выдача идентификационного документа на земельный участок" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила оказания государственной услуги "Предоставление сведений о качественном состоянии земельного участка" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Правила оказания государственной услуги "Выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила оказания государственной услуги "Предоставление земельного участка из земель поселка, села" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Правила оказания государственной услуги "Приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов)" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Правила оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Правила оказания государственной услуги "Определение делимости и неделимости земельных участков" согласно приложению 12 к настоящему приказу;

13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобасын келісу және беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесін алу үшін кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Жер учаскелері туралы мәліметтерді өзекті ету (түзету)" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес "Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.08.2024 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

13) Правила оказания государственной услуги "Согласование и выдача проекта рекультивации нарушенных земель" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Правила оказания государственной услуги "Продажа земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Правила оказания государственной услуги "Постановка на очередь на получение земельного участка" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Правила оказания государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о земельных участках" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Правила оказания государственной услуги "Приобретение прав на земельный участок в черте города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Правила оказания государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-кадастрового дела" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) Правила оказания государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно-территориальных единиц с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости" согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) Правила оказания государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) Правила оказания государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства" согласно приложению 21 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 287 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.08.2024 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему приказу.
3. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
1-қосымша
"Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) жергілікті атқарушы органдардың шешімдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің жер учаскесіне құқық беру туралы құқықтық актілері;
3) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Продление срока аренды земельного участка"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.04.2025 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Продление срока аренды земельного участка" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Продление срока аренды земельного участка" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) решения местных исполнительных органов – правовые акты местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов о предоставлении права на земельный участок;
3) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;

4) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларда 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін жалдау мерзімін ұзартуға өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау портал және қызмет берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда және (немесе) құжаттардың қолданылу мерзімі өтіп кеткен жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде жеке кабинетке мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

4) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Продление срока аренды земельного участка" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления на продление срока аренды земельного участка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через канцелярию услугодателя, либо посредством портала.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме документов.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении услугополучателя через портал, в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және құжаттар қабылданған күні оларды басшыға тапсырады.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады және жер учаскесін жалдау мерзімін ұзарту туралы өтінішті шаруа немесе фермер шаруашылығын немесе ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзартқан жағдайда – жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға не объект салу, қызмет көрсету, орналастыру үшін ұсынылған жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзартқан жағдайда – сәулет және қала құрылысы саласындағы құрылымдық бөлімшеге жолдайды.
8. Құжаттар келіп түскен күні жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның не сәулет және қала құрылысы саласындағы құрылымдық бөлімшенің басшысы құжаттарды қарайды және жауапты орындаушыны айқындайды.
9. Объектінің құрылысы, қызмет көрсету, орналастыру үшін берілген жер учаскелері бойынша сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органның жауапты орындаушысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде жер учаскесін кадастрлық құжаттамамен сәйкестендіреді, сәулет-жоспарлау тапсырмалары талаптарының сақталуын тексереді, қорытынды дайындайды және жер қатынастары саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша жер қатынастары саласындағы уәкілетті органның жауапты орындаушысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде Мемлекеттiк корпорацияға жер учаскесi шекараларының өзгермейтіндігі туралы мәлiметтерді беру туралы сұраным жолдайды, шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингінің нәтижелерін қарастырады.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болмаған жағдайда:
1) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы қорытындылар келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оларды жинақтап қорытындылайды, жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешімнің жобасын әзірлейді;

6. Сотрудник канцелярии услугодателя осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в пункте 8 Перечня, и передает их руководителю в день приема документов.
7. Руководитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня ознакамливается с содержанием документов и направляет заявление на продление срока аренды земельного участка в уполномоченный орган по земельным отношениям – в случае продления срока аренды земельного участка сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, либо в структурное подразделение в сфере архитектуры и градостроительства – в случае продления срока аренды земельного участка, предоставленного для строительства, обслуживания, размещения объекта.
8. Руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям, либо структурного подразделения в сфере архитектуры и градостроительства, рассматривает документы и определяет ответственного исполнителя в день поступления документов.
9. По земельным участкам, предоставленным для строительства, обслуживания, размещения объекта, ответственный исполнитель структурного подразделения в сфере архитектуры и градостроительства в течение 2 (двух) рабочих дней идентифицирует земельный участок по кадастровой документации, проверяет на соблюдение требований архитектурно-планировочного задания, подготавливает заключение и направляет в уполномоченный орган по земельным отношениям.
По земельным участкам сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 1 (одного) рабочего дня направляет запрос в Государственную корпорацию о предоставлении сведений о неизменности границ земельного участка, рассматривает результаты мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства.
10. Государственная корпорация в течение 2 (двух) рабочих дней представляет соответствующее заключение с указанием сведений по границам земельного участка.
11. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги:
1) ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заключений обобщает их, подготавливает проект решения о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок;

2) жер қатынастары саласындағы уәкілетті органның басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешімнің жобасымен келіседі;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешім жобасына қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешімінің көшірмесі жер қатынастары саласындағы уәкілетті органға уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартын жасау үшін жолданады.
11. Жер қатынастары саласындағы уәкілетті органның жауапты орындаушысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартының жобасын әзірлейді.
Жер қатынастары саласындағы уәкілетті органның басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесін уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) туралы шартқа қол қояды.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешімі және жер қатынастары саласындағы уәкілетті орган басшысының қолы қойылған жер учаскесін уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) туралы шарт портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолданады не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жер учаскесін уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартына қол қояды.
Уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартын уақтылы жасамау не оны жасаудан бас тарту осындай шартты жасасу мерзімі өткен не бас тарту келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешімнің күшін жою үшін негіз болып табылады.
13. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.

2) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 1 (одного) рабочего дня согласовывает проект решения о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок;
3) руководитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня подписывает решение о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок.
Копия решения услугодателя о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок направляется в уполномоченный орган по земельным отношениям для подготовки договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования.
12. Ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 3 (трех) рабочих дней готовит проект договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок.
Руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 1 (одного) рабочего дня подписывает договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) земельного участка.
13. Решение услугодателя о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок и подписанный уполномоченным органом по земельным отношениям договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) земельного участка направляются через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо выдается через канцелярию услугодателя.
Услугополучатель подписывает договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) земельного участка не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения.
Несвоевременное заключение договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) либо отказ в его заключении является основанием для отмены решения о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок в течение трех рабочих дней с момента истечения срока заключения такого договора либо поступления отказа.
14. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы, уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану не уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы беріледі.
14. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
15. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
16. Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
17. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
18. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.
19. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
20. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскесінің жалдау
мерзімін ұзарту" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері (бұдан әрі –көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған/қағаз түрінде).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру туралы шешімі және уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарты не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда 13.00-14.30-ке дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін 9.00-ден 17.00-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:

Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок, заключении договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования, либо о мотивированном отказе.
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через канцелярию услугодателя.
15. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
16. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
17. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
18. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
19. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
20. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, услугодателем в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
21. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Продление срока аренды
земельного участка"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Продление срока аренды земельного участка"
1
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы городов районного значения поселков, сел, сельских округов (далее – услугодатель).
22
Способы предоставления государственной услуги
1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
33
Срок оказания государственной услуги
В течение 10 (десяти) рабочих дней.
44
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизировання/бумажная).
55
Результат оказания государственной услуги
Решение услугодателя о предоставлении права временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) на земельный участок и заключение договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) земельного участка, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
66
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
77
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) на портале.
88
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугодателю:

1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жер учаскесін жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін жалдау мерзімін ұзарту туралы өтініш;
2) сәйкестендіру құжатының көшірмесі (жер учаскесіне уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру актісі не жер-кадастрлық жоспар);
3) жер учаскесін уақытша (қысқа мерзімді ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалануға (жалға алуға) жасалған шарттың көшірмесі (шарт туралы ақпарат бірыңғай мемлекеттік жер кадастры цифрлық жүйесінде болмаған жағдайда ұсынылады);
4) әуеайлақ маңындағы аумақта орналасқан жер учаскесін жалға алу мерзімін ұзартқан жағдайда:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларына сәйкес берілетін әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат;
порталға:
1) қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін жалдау мерзімін ұзарту туралы өтініш;
2) сәйкестендіру құжатының электрондық көшірмесі (жер учаскесіне уақытша өтеулі (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру актісі не жер-кадастрлық жоспар);
3) жер учаскесін уақытша (қысқа мерзімді ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалануға (жалға алуға) жасалған шарттың электрондық көшірмесі (шарт туралы ақпарат бірыңғай мемлекеттік жер кадастры цифрлық жүйесінде болмаған жағдайда ұсынылады);
4) әуеайлақ маңындағы аумақта орналасқан жер учаскесін жалға алу мерзімін ұзартқан жағдайда:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларына сәйкес берілетін әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсатының электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын қызметтің басталуы туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) заявление на продление срока аренды земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Продление срока аренды земельного участка", утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366) (далее – Правила);
2) копия идентификационного документа (акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) земельного участка либо земельно-кадастровый план);
3) копия заключенного договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) земельного участка (предоставляется в случае, если информация о договоре отсутствует в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости);
на портал:
1) заявление на продление срока аренды земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия идентификационного документа (акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) земельного участка либо земельно-кадастровый план);
3) электронная копия заключенного договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды) земельного участка (предоставляется в случае, если информация о договоре отсутствует в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
99
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 37-бабының 2-тармағының бірінші бөлігінде және 2-2-тармағында, 81-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында және 121-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
4) Жер кодексінің 92-бабына сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімдерін және уақытша өтеулі жер пайдалану шартының талаптарын орындамау, жер учаскесін ұзақ уақыт пайдаланбау (егер жобалық-сметалық құжаттамада неғұрлым ұзақ мерзім көзделмесе).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар.
Көрсетілетін қызмет алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Жер учаскесінің жалдау
мерзімін ұзарту" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_______________________әкімі
(облыстың, қаланың, ауданның,
кенттің, ауылдың, ауылдық
округтің)
____________________________
____________________________
кімнен ______________________
_____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
____________________________
тұлғаның толық атауы)
____________________________
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
____________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды
тұлғаның немесе өкілінің жеке
басын куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
____________________________
____________________________
орналасқан жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тұрғылықты мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзартуға өтініш
___________________________________________________ мекенжайы
(мекенжайы (орналасқан жері), жер учаскесінің кадастрлық нөмірі)
бойынша орналасқан, алаңы_______ гектар жер учаскесіне жаңа мерзімге
_______ жылға уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі жер пайдалану
(жалдау) ________________________________________________________ үшін
(жер учаскесінің нысаналы мақсаты)
құқығын беруіңізді сұраймын.
Дербес деректерімді және "Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін. Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы туралы сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз. Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының қолы (көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде/электрондық цифрлық қолтаңбасы ("цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
20___жылғы " __" _________
"Жер учаскесінің жалдау
мерзімін ұзарту" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным частью первой пункта 2 и пунктом 2-2 статьи 37, подпунктом 1) пункта 3 статьи 81 Земельного кодекса Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
110
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Продление срока аренды
земельного участка"
Форма
Акиму _____________________
(области, города, района,
поселка, села, сельского округа)
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица либо полное наименование
юридического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
____________________________
___________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
физического лица
или представителя физического
или юридического лица)
____________________________
контактный телефон
(при наличии), адрес
____________________________
местонахождения
(для юридических лиц)
либо адрес проживания
(для физических лиц))
Заявление на продление срока аренды земельного участка
Прошу предоставить право временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного
землепользования (аренды) на земельный участок на новый срок – ___лет,
расположенного по адресу __________________________________________________
__________________________________________________________________________
(адрес (местоположение), кадастровый номер земельного участка)
площадью ____________ гектар, для __________________________________________.
(целевое назначение земельного участка)
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
необходимых для получения государственной услуги "Продление срока аренды
земельного участка". Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи
персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных
в общедоступных источниках. Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица, наименование юридического лица, индивидуальный
идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, электронная почта,
номер телефона.
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Подпись услугополучателя (при обращении через канцелярию услугодателя/
электронная цифровая подпись (при обращении через веб-портал
"электронного правительства")
"____" __________20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Продление срока аренды
земельного участка"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _____________________________________________________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Жер учаскесінің жалдау мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, өйткені:
_____________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
_____________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі):
мекенжайы бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші
_____________________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы "____" __________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
2-қосымша
"Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда– ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Продление срока
аренды земельного участка", так как:
___________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих
дня со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою
позицию по данному решению (вписать нужное):
___________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель _______________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя)
"___" ___________ 20___ года
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 387 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

2) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
3) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
4) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы заң) айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
5) кадастрлық (бағалау) құны – мемлекет жер учаскесін немесе оны жалға алу құқығын сатқан кезде қолданылатын, инфляцияның жалпы деңгейі туралы ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес кезең-кезеңімен нақтыланатын жер учаскелері үшін төлемақының базалық мөлшерлемелері және оларға түзету коэффициенттері негізінде айқындалатын жер учаскесінің есептеу құны;
6) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылға арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;
7) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
8) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі

2) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) порядке за субъектами земельных отношений;
3) идентификационный документ на земельный участок – документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
4) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации прав на недвижимое имущество);
5) кадастровая (оценочная) стоимость – расчетная стоимость земельного участка, применяемая при продаже государством земельного участка или права аренды на него, определяемая на основе базовых ставок платы за земельные участки, периодически уточняемых согласно официальной статистической информации об общем уровне инфляции и поправочным коэффициентам к ним;
6) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
8) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – объект информатизации, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги

3. Мемлекеттік қызметті:
1) елді мекендер жерлерінің жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауды – Мемлекеттік корпорация;
2) елді мекендердің жерлерін қоспағанда, жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауды – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Мемлекеттік институт) көрсетеді.
"Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың қатысушыларынан 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскенің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт арқылы, не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде көрсету кезінде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның/Мемлекеттік институттың операциялық залының жұмыскері (оператор) өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Портал арқылы жүгінген кезде, көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

3. Государственная услуга оказывается:
1) определение кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков земель населенных пунктов – Государственной корпорацией;
2) определение кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков, за исключением земель населенных пунктов – Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Государственный институт).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления на определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через Государственную корпорацию/Государственный институт, либо через портал.
При оказании государственной услуги через Государственную корпорацию в бумажной форме, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник (оператор) операционного зала Государственной корпорации/Государственный институт отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, об отсутствии обременений на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются Государственной корпорацией из соответствующих государственных информационных систем.
Государственная корпорация/Государственный институт получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении через портал, услугополучателю в личный кабинет направляются статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) операциялық залдың жұмыскері (операторы) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруді, қабылдауды және Тізбеде көрсетілген құжаттарды 30 (отыз) минут ішінде құжаттар қабылдаған күні тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) көрсетілетін қызметті алушыдан алынған құжаттарды құжаттар келіп түскен күні 2 (екі) сағат ішінде курьер арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – ҚБ) жібереді;
3) ҚБ басшысы 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалуына жауапты жұмыскерді айқындайды;
4) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың сәйкестігін тексереді, қажет болған жағдайда құжаттарды жүйелеу және сақтау жөніндегі құрылымдық бөлімшесінен (мұрағаттан) мұрағат істерін, (жер-кадастрлық істерін және мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті басқа материалдарын) сұратады және ЖМБМК ЦЖ дерекқоры бойынша жер учаскесін сәйкестендіреді.
Егер елді мекен жерлерінде орналасқан жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ қабаттарында (елді мекеннің шекаралары, бағалау аймақтары және басқа да анықтамалықтар) көрсетілмеген, бірақ бұл ретте Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы заңында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуден өткен жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты бар болған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу жүзеге асырылады.
Елді мекенде орналасқан ортақ үлестік меншіктегі немесе ортақ үлестік жер пайдаланудағы жер учаскесіндегі жер үлесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау үшін жүгінген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу жүзеге асырылады.
Елді мекен жерлерінде орналасқан елді мекеннің белгіленген және өзекті шекаралары, жер учаскесінің бағалау аймақтары және жер учаскесінің өзекті шекаралары жоқ жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау үшін жүгінген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу жүзеге асырылады.
Елді мекен жерлерінде орналасқан, құрылыс салуға, ғимараттарға қызмет көрсетуге және басқа да мақсаттарға және ауыл шаруашылығында пайдалану мақсаты үшін берілетін жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға жүгінген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері болмаған жағдайда, ҚБ жұмыскері Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін дайындайды (бұдан әрі – жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісі) және ҚБ басшысына немесе оны алмастыратын адамға жолдайды;

6. При обращении в Государственную корпорацию:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием, проверку достоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений) содержащихся в них и регистрацию документов, указанных в Перечне, в день приема документов в течение 30 (тридцати) минут;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы в течение 2 (двух) часов через курьера передает в структурное подразделение, ответственное за выполнение государственной услуги (далее – СП), в день поступления документов;
3) руководитель СП ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течении 30 (тридцати) минут;
4) работник СП в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов проверяет соответствие данных в документах, представленных услугополучателем, при необходимости запрашивает от структурного подразделения по систематизации и хранению документов (архиве) архивные материалы (земельно-кадастровые дела и другие материалы для оказания государственной услуги) и идентифицирует земельный участок по базе данных ИС ЕГКН.
В случаях, если земельный участок, расположенный на землях населенных пунктов не отражается в слоях ИС ЕГКН (границы населенного пункта, оценочные зоны и другие справочники), но при этом имеется идентификационный документ на земельный участок, прошедший государственную регистрацию в порядке, установленном Законом о государственной регистрации прав на недвижимое имущество, в течении 3 (трех) рабочих дней осуществляется расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
При обращении за определением кадастровой оценочной стоимости земельной доли в земельном участке, находящемся в общей долевой собственности или общем долевом землепользовании в населенном пункте, в течении 3 (трех) рабочих дней осуществляется расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
При обращении за определением кадастровой оценочной стоимости земельного участка, расположенного на землях населенного пункта при отсутствии установленных и актуальных границ населенного пункта, оценочных зон земельных участков и актуальных границ земельного участка в течении 3 (трех) рабочих дней осуществляется расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
При обращении за определением кадастровой оценочной стоимости по земельным участкам, расположенных на землях населенных пунктов, предоставляемым под застройку, обслуживание зданий и других целей, и для целей сельскохозяйственного пользования в течении 3 (трех) рабочих дней осуществляется расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, работник СП подготавливает акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка) и направляет его руководителю СП, либо лицу, его замещающему;

5) ҚБ басшысы немесе оны алмастыратын адам жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін тексереді және Мемлекеттік корпорация басшысына қол қоюға жолдайды;
6) Мемлекеттік корпорация басшысы жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін 6 (алты) сағат ішінде тексереді және оған қол қояды;
7) құжаттарды беру жөніндегі құрылымдық бөлімшенің жұмыскері мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін 2 (екі) сағат ішінде курьер арқылы жібереді;
8) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс графигіне сәйкес көрсетілетін қызметті жеке басын не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілінің жеке басын куәландыратын, өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік корпорацияға портал арқылы жүгінген кезде:
1) Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарын қабылдауды, құжаттардағы деректердің және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) сәйкестігін тексеруді және құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады және оларды ҚБ басшысына не оны алмастыратын адамға құжаттарды қабылдаған күні 3 (үш) минут ішінде береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыстығына көрсетілетін қызметті алушының өзі жауапты;
2) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және 5 (бес) минут ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалуына жауапты жұмыскерді айқындайды;
3) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді және ЖМБМК ЦЖ дерекқоры бойынша жер учаскесін сәйкестендіреді.
Елді мекен жерлерінде орналасқан, құрылыс салуға, ғимараттарға қызмет көрсетуге және басқа да мақсаттарға және ауыл шаруашылығында пайдалану мақсаты үшін берілетін жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға жүгінген кезде жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу және жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін қалыптастыру 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
елді мекендер жерлерінде орналасқан жер учаскелері бойынша елді мекеннің, бағалау аймақтарының және жер учаскесінің белгіленген, өзекті шекаралары болған кезде ЖМБМК ЦЖ-да жұмыстарды жүргізу үшін қажетті құжаттардың болуын тексерудің цифрландырылған процесі жүзеге асырылады, кестелер мен қабаттардан (елді мекен шекаралары, бағалау аймақтары және басқа да анықтамалықтар) ақпарат жиналады, жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу және жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін қалыптастыру 30 (отыз) минут ішінде жүзеге асырылады;

5) руководитель СП либо лицо, его замещающее, проверяет акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и направляет на подпись руководителю Государственной корпорации;
6) руководитель Государственной корпорации проверяет и подписывает акт определения кадастровой оценочной стоимости земельного участка в течение 6 (шести) часов;
7) работник структурного подразделения по выдаче документов результат оказания государственной услуги передает на выдачу в течение 2 (двух) часов через курьера;
8) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
7. При обращении в Государственную корпорацию через портал:
1) работник Государственной корпорации осуществляет прием, проверку соответствия данных документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений) содержащихся в них и регистрацию документов и передает их руководителю СП, либо лицу, его замещающему, в день приема документов в течение 3 (трех) минут.
Ответственность за достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них несет сам услугополучатель;
2) руководитель СП либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течение 5 (пяти) минут;
3) работник СП в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них и идентифицирует земельный участок по базе данных ИС ЕГКН.
При обращении за определением кадастровой оценочной стоимости по земельным участкам, расположенных на землях населенных пунктов, предоставляемым под застройку, обслуживание зданий и других целей, и для целей сельскохозяйственного пользования расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и формирование акта определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка осуществляется в течение 3 (трех) рабочих дней;
по земельным участкам, расположенных на землях населенных пунктов, при наличии установленных, актуальных границ населенного пункта, оценочных зон, и земельного участка в ИС ЕГКН осуществляется автоматизированный процесс проверки наличия документов, необходимых для проведения работ, производится сбор информации с таблиц и слоев (границы населенного пункта, оценочные зоны и другие справочники), осуществляется расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и формирование акта определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка в течение 30 (тридцати) минут;

4) ҚБ басшысы немесе оны алмастыратын адам жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы актіні тексереді және Мемлекеттік корпорацияның басшысына қол қоюға жолдайды;
5) Мемлекеттік корпорацияның басшысы жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін 6 (алты) сағат ішінде тексереді және оған қол қояды;
6) Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін қол қойылған сәттен бастап 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жібереді.
8. Мемлекеттік институтқа жүгінген кезде:
1) Мемлекеттік институттың жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және оларды құжаттарды қабылдаған күні ҚБ басшысына не оны алмастыратын адамға береді;
2) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;
3) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын тексереді және жер учаскесін сәйкестендіреді.
Елді мекендер жерлерін қоспағанда жер учаскелері бойынша құжаттар келіп түскен жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесін ЖМБМК АЖ-мен сәйкестендіреді, түзету коэффициенттерінің есебін жасайды, жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеуді жүргізеді.
Елдi мекендер жерлерін қоспағанда, құрылыс салуға, ғимараттарға қызмет көрсетуге және басқа да мақсаттарға және ауыл шаруашылығы мақсаттары үшін берiлетiн жер учаскелері бойынша жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу және жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын анықтау актісін қалыптастыру 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Елді мекендер жерлерін қоспағанда ортақ үлестік меншіктегі немесе ортақ үлестік жер пайдаланудағы жер учаскесіндегі жер үлесінің кадастрлық құнын анықтау үшін жүгінген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің түзету коэффициенттерінің есебін жасайды, жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеуді жүргізеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері болмаған жағдайда, ҚБ жұмыскері жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы актіні дайындайды және ҚБ басшысына немесе оны алмастыратын адамға жолдайды;

4) руководитель СП либо лицо, его замещающее, проверяет акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и направляет на подпись руководителю Государственной корпорации;
5) руководитель Государственной корпорации проверяет и подписывает акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка в течение 6 (шести) часов;
6) работник Государственной корпорации направляет посредством портала в личный кабинет услугополучателя акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка земельного участка в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, в течение 15 (пятнадцати) минут с момента подписания.
8. При обращении в Государственный институт:
1) работник Государственного института осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в Перечне, и передает их руководителю СП, либо лицу, его замещающему, в день приема документов;
2) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги;
3) работник СП в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них и идентифицирует земельный участок.
При поступлении документов по земельным участкам, за исключением земель населенных пунктов, в течение 3 (трех) рабочих дней, составляет расчет поправочного коэффициента, производит расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
По земельным участкам, за исключением земель населенных пунктов, предоставляемым под застройку, обслуживание зданий и других целей, и для целей сельскохозяйственного пользования, расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка и формирование акта определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка осуществляется в течение 3 (трех) рабочих дней.
При обращении за определением кадастровой оценочной стоимости земельной доли в земельном участке, находящемся в общей долевой собственности или общем долевом землепользовании, за исключением земель населенных пунктов в течение 3 (трех) рабочих дней составляет расчет поправочного коэффициента, производит расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, работник СП подготавливает акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, и направляет его руководителю СП, либо лицу, его замещающему;

4) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам жер учаскесінің түзету коэффициенттерінің есебін және кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы актіні тексереді және Мемлекеттік институттың басшысына қол қоюға жолдайды;
5) Мемлекеттік институттың басшысы жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісін 6 (алты) сағат ішінде тексереді және оған қол қояды;
6) Мемлекеттік институттың кеңсе жұмыскері мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін 15 (он бес) минут ішінде тіркейді;
7) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік институттың жұмыс графигіне сәйкес жеке басын не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжатты, не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.
9. Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдаудың өткізу уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Мемлекеттік институт мемлекеттік қызметті көрсету не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Тыңдау нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Мемлекеттік корпорацияның уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі не Мемлекеттік институттың кеңсесі арқылы беріледі.
10. Мемлекеттік корпорация мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне кешіктірілмей енгізілуін қамтамасыз етеді.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, Мемлекеттік корпорацияға/Мемлекеттік институтқа және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

4) руководитель СП либо лицо, его замещающее, проверяет расчет поправочного коэффициента и акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка направляет на подпись руководителю Государственного института;
5) руководитель Государственного института проверяет и подписывает акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка в течение 6 (шести) часов;
6) работник канцелярии Государственного института регистрирует результат государственной услуги в течение 15 (пятнадцати) минут;
7) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственного института при предъявлении документов, удостоверяющих личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
9. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания Государственная корпорация/ Государственный институт принимает решение об оказании государственной услуги, либо предоставляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат заслушивания направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица Государственной корпорации, либо выдается через Государственную корпорацию/Государственный институт.
10. Государственная корпорация обеспечивает незамедлительное внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Государственную корпорацию/Государственный институт и в Единый контакт-центр.

11. Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Мемлекеттік корпорацияның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Мемлекеттік институттың шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік институт басшысының, жер ресурстарын басқару бойынша орталық уәкілетті органның (бұдан әрі – ведомство) атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға жібереді. Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
13. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт, ведомство – ол тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Мемлекеттік корпорацияның/Мемлекеттік институттың, ведомствоның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

11. Государственная корпорация/Государственный институт отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Жалоба на решение, действие (бездействие) Государственной корпорации по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя Государственной корпорации, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба на решение, действие (бездействие) Государственного института по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя Государственного института, ведомства центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами (далее – ведомство), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), Государственная корпорация/Государственный институт направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба Государственной корпорации/Государственным институтом не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
13. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
Государственной корпорацией/Государственным институтом, ведомством – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы Государственной корпорацией/ Государственным институтом, ведомством, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.

14. ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскесінің кадастрлық
(бағалау) құнын айқындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
1) елді мекендер жерлерінің жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) елді мекендердің жерлерінен қоспағанда, жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Мемлекеттік институт).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) Мемлекеттік корпорация:
кеңсе;
www.egov.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) Мемлекеттік институт.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) ЖМБМК ЦЖ-да елді мекеннің және бағалау аймақтарының белгіленген, өзекті шекаралары, жер учаскесінің өзекті шекаралары болған кезде елді мекендер жерлерінде орналасқан жер учаскелері бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің цифрландырылған процесі кезінде портал арқылы – 30 (отыз) минут ішінде;
2) елді мекеннің белгіленген, өзекті шекаралары және бағалау аймақтары және ЖБМЖ ЦЖ-да жер учаскесінің өзекті шекаралары болмаған кезде елді мекендер жерлерінде орналасқан жер учаскелері бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы және портал арқылы – 3 (үш) жұмыс күні;
3) елді мекендер жерлерінде орналасқан ортақ үлестік меншіктегі немесе ортақ үлестік жер пайдаланудағы жер учаскесіндегі жер үлесінің кадастрлық бағалау құнын айқындаған жағдайда – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
4) елді мекендер жерлерін қоспағанда жер учаскелері бойынша Мемлекеттік институт арқылы – 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Зерттеп-қарау кезеңінің деректері ескірген немесе Мемлекеттік институтта топырақ, геоботаникалық зерттеп-қарау және топырақты бонитерлеу бойынша архив материалдары болмаған жағдайда – 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт арқылы қағаз түрінде көрсету кезінде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны

14. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Определение кадастровой
(оценочной) стоимости
земельного участка"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка"
1
Наименование услугодателя
1) определение кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков на землях населенных пунктов – Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) определение кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков, за исключением земель населенных пунктов – Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Государственный институт).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация:
канцелярия;
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
2) Государственный институт.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги составляет:
1) через портал при автоматизированном процессе оказания государственной услуги, по земельным участкам, расположенных на землях населенных пунктов при наличии установленных, актуальных границ населенного пункта и оценочных зон, актуальных границ земельного участка в ИС ЕГКН – в течении 30 (тридцать) минут;
2) по земельным участкам, расположенных на землях населенных пунктов при отсутствии установленных, актуальных границ населенного пункта и оценочных зон и актуальных границ земельного участка в ИС ЕГКН через Государственную корпорацию и через портал– 3 (три) рабочих дня;
3) в случаях определения кадастровой оценочной стоимости земельной доли в земельном участке, находящемся в общей долевой собственности или общем долевом землепользовании на землях населенного пункта – 3 (три) рабочих дня;
4) через Государственный институт по земельным участкам, за исключением земель населенных пунктов – в течение 3 (трех) рабочих дней.
В случае устаревших данных периода обследований или отсутствия у Государственного института архивных материалов по почвенным, геоботаническим обследованиям и бонитировке почв – в течение 5 (пяти) рабочих дней.
При оказании государственной услуги через Государственную корпорацию/Государственный институт в бумажной форме, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги

1) Мемлекеттік корпорация: электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде;
2) Мемлекеттік институт: қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы акт не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде көрсетiлетiн қызметтiң нәтижесiн алуға өтiнiш жасамаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт беру үшін олардың бір ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды құжаттарды жүйелеу және сақтау бөліміне (техникалық архив) одан әрі сақтау үшін береді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 қаңтардағы № 23/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3 және 1.3.4-тармақтарына сәйкес мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік институт көрсететін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) уақытша бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директорының 2025 жылғы 14 қазандағы № 228-25П бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларға 2, 3 және 4-параграфтарға сәйкес мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз түрде, сондай-ақ "цифрлық үкімет" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы қолма-қол ақшасыз жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

1) Государственная корпорация: электронная (частично автоматизированная)/ бумажная;
2) Государственный институт: бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
В случае, если услугополучатель не обратился за результатом услуги в указанный срок, Государственная корпорация/Государственный институт обеспечивает их хранение в течение одного месяца для выдачи, после чего передает их для дальнейшего хранения в отдел систематизации и хранения документов (технический архив).
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Стоимость государственной услуги оказываемой через Государственную корпорацию исчисляется в размере в соответствии с пунктами 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3 и 1.3.4 к ценам на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан", отнесенные к государственной монополии в сфере деятельности по ведению государственного земельного кадастра Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 января 2024 года № 23/НҚ "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан", отнесенные к государственной монополии в сфере деятельности по ведению государственного земельного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 192630).
Стоимость государственной услуги, оказываемой Государственным институтом, исчисляется в размере в соответствии с параграфами 2, 3 и 4 к ценам на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденных приказом Генерального директора Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" от 14 октября 2025 года № 228-25П "Об утверждении временных цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мерекелік күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін;
2) Мемлекеттік институт – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, 13.00-14.30-ке дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz;
2) Мемлекеттік корпорацияның/Мемлекеттік институттың интернет-ресурсында: www.gov4c.kz/www.giprozem.kz;
3) порталда.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
жер учаскесін бастапқы беру кезінде: Мемлекеттік корпорацияға/Мемлекеттік институтқа:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш;
2) жеке куәлікті не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты (сәйкестендіру үшін) ұсынады.
Өкіл жүгінген жағдайда – өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, көрсетілетін қызметті алушыдан сенімхаттың көшірмесі немесе көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжат, не электрондық цифрлық сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жер учаскесін таңдау және (немесе) схемасы (берілетін жер учаскесі үшін) актінің көшірмесі;
4) ауыл шаруашылығы алқаптарының (ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер үшін) экспликация көшірмесі;
5) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда, инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының көшірмесі;
6) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртек) көшірмесі.
арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың қатысушылары жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш;
2) жеке куәлікті не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты (сәйкестендіру үшін) ұсынады.
Өкіл жүгінген жағдайда – өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, көрсетілетін қызметті алушыдан сенімхаттың көшірмесі немесе көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжат, не электрондық цифрлық сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жер учаскесінің шекараларын бекіту материалдары (жер учаскесінің координаттары болмаған кезде);
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда, инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының көшірмесі;
5) арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың көшірмесі;
6) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртек) көшірмесі.
Мемлекеттік корпорацияның/Мемлекеттік институттың жұмыскері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті өтініштің қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
порталға:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанында жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш;
2) жер учаскесін таңдау актісі және (немесе) жер учаскесін орналастыру схемасының электрондық көшірмесі;
3) ауыл шаруашылығы алқаптарының экспликациясының (ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер үшін) электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі;
5) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртек) электрондық көшірмесі;
арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың қатысушылары жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанында жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш;
2) жер учаскесінің шекараларын бекіту материалдарының электрондық көшірмесі (жер учаскесінің координаттары болмаған кезде);
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда, инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі;
5) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртек) көшірмесінің электрондық көшірмесі.
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде (сатып алу қажет болған кезде) Мемлекеттік корпорацияға/Мемлекеттік институтқа:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш;
2) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртек) көшірмесі;
цифрландырылған процесс кезінде порталға:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанында жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш;
2) құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының электрондық көшірмелері (елді мекен жерлерінен тыс орналасқан жер учаскелері бойынша);
3) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртек) электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, жер учаскесіне ауыртпалықтың жоқтығы туралы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін төлем туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов и в субботу с 9.00 до 14.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) Государственный институт – с понедельника по пятницу включительно в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13.00-14:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим за ним рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации/Государственного института: www.gov4c.kz/ www.giprozem.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги услугополучатель представляет:
при первичном предоставлении земельного участка:
Государственной корпорации/ Государственному институту:
1) заявление на определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам государственной услуги "Определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка" (далее – Правила), утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366);
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения представителя – документ, удостоверяющий личность представителя, копия доверенности от услугополучателя или документа, удостоверяющего полномочия представителя услугополучателя либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) копию акта выбора и (или) схемы размещения земельного участка (для предоставляемых земель);
4) копию экспликаций сельскохозяйственных угодий (для земель сельскохозяйственного назначения);
5) копию опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства;
6) копию платежного документа (квитанции) об оплате оказываемой услуги, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Работник Государственной корпорации/Государственного института получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующего заявления;
на портал:
1) заявление на определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сканированный акт выбора и (или) схемы размещения земельного участка;
3) сканированная экспликация сельскохозяйственных угодий (для земель сельскохозяйственного назначения);
4) сканированный опросный лист на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства;
5) сканированный платежный документ (квитанции) об оплате оказываемой услуги, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
При изменении целевого назначения земельного участка (при необходимости выкупа):
в Государственную корпорацию/Государственному институту:
1) заявление на определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) копию платежного документа (квитанции) об оплате оказываемой услуги, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
на портал при автоматизированном процессе:
1) заявление на определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сканированные правоустанавливающий и идентификационный документы (по земельным участкам за исключением земель населенного пункта);
3) сканированный платежный документ (квитанции) об оплате оказываемой услуги, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, справки о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, об отсутствии обременений на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются Государственной корпорацией из соответствующих государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті тікелей Мемлекеттік корпорация арқылы алу жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің (Салық кодексі) 379-бабының 3-тармағына сәйкес орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісіне қол қояды.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту керек, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжат таңдау қажет.
"Жер учаскесінің кадастрлық
(бағалау) құнын айқындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________ басшысы
(ұйымның атауы),
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
кімнен __________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі
____________________________
не заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі
не бизнес-сәйкестендіру
нөмірі)
____________________________
жеке тұлғаның немесе заңды
тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны
(бар болса), орналасқан
____________________________
жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тіркелген мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш
Елді мекендер жерлерінде/елді мекендер жерлерін қоспағанда орналасқан (қажеттінің астын сызу), алаңы _____ гектар, шаруашылық орталығы (ауыл, кент)
_____________________________________________________________________ _________________(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау бойынша жұмыстарды жүргізуді сұраймын.
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі (бұдан бұрын берілген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау кезінде):
____________________________________________________________________
________________________________________________
Дербес деректерімді және "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін. Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы туралы сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз. Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі. Көрсетілетін қызметті алушы
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
20__ жылғы "____" __________.
"Жер учаскесінің кадастрлық
(бағалау) құнын айқындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________басшысы
(ұйымның атауы),
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі
кімнен __________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі
____________________________
не заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
жеке тұлғаның немесе заңды
тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
орналасқан__________________
___________________________
жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тіркелген мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындауға өтініш
Елді мекендер жерлерінде/елді мекендер жерлерін қоспағанда (қажеттісінің асты сызылсын), алаңы _____ гектар, шаруашылық орталығы (ауыл, кент)
______________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау бойынша жұмыстарды Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 119-2-бабының 2-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу күніне бекітілген жер учаскелері үшін төлемақының базалық мөлшерлемелеріне сәйкес, оған түзету (арттыратын немесе кемітетін) коэффициенттерін қолдана отырып жүргізуді сұраймын. Дербес деректерімді және "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін. Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы туралы сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз. Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Көрсетілетін қызметті алушы
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
20__ жылғы "____" __________.
"Жер учаскесінің кадастрлық
(бағалау) құнын айқындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актісі №

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Земельным кодексом Республики Казахстан и Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Получение государственной услуги непосредственно через Государственную корпорацию осуществляется по месту расположения земельного участка.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Услугополучатель подписывает акт выполненных работ, оказанных услуг, в соответствии с пунктом 3 статьи 379 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2 к Правилам
государственной услуги
"Определение кадастровой
(оценочной) стоимости
земельного участка"
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование организации,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
физического лица либо полное
наименование юридического лица)
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего
____________________________
личность физического
или представителя
юридического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии), адрес
____________________________
местонахождения
(для юридических лиц) либо
____________________________
адрес регистрации
(для физических лиц))
Заявление на определение кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка
Прошу провести работы по определению кадастровой (оценочной) стоимости
земельного участка, расположенного на землях населенных пунктов/
за исключением населенного пункта (нужное подчеркнуть) по адресу:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(адрес (местонахождение) земельного участка)
на площади ________ гектар, хозяйственный центр (село, поселок)
___________________________________________________________________
Кадастровый номер земельного участка (при определении кадастровой
(оценочной) стоимости ранее предоставленного земельного участка):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
необходимых для получения государственной услуги "Определение кадастровой
(оценочной) стоимости земельного участка".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического
лица, наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный
номер, бизнес-идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
Услугополучатель
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо
уполномоченного представителя юридического лица, подпись)
"____" __________20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Определение кадастровой
(оценочной) стоимости
земельного участка"
Форма
Акт определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка №

1. Өтініш беруші: _______________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
2. Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі (бар болса):____________________
3. Жер учаскесінің нысаналы мақсаты:______________________________
4. Жер учаскесінің орналасқан жері:________________________________
5. Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын есептеу
Аймақ нөмірі (елді мекендер жерлері үшін), алқап түрлері, топырақ типі (ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлер үшін)
Алаңы, гектар/шаршы метр*
Жер үшін төлемнің базалық мөлшерлемесі, теңге
Түзету коэффициенті
Кадастрлық (бағалау) құны, теңге
Жиыны
*Елді мекендер жерлерінің санаттары бойынша кадастрлық (бағалау) құнын айқындау шаршы метрмен жүзеге асырылады
** Арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың қатысушыларының өтініші бойынша кадастрлық (бағалау) құнын есептеу Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 119-2-бабына сәйкес жүзеге асырылады
6. Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны: ______________ құрайды.
(сомасы жазумен)
7. Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны _______________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________________________айқындалды.
Басшы _________________________________________________________
(басшысының қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, мөрі/ немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20 жылғы " " _________
"Жер учаскесінің кадастрлық
(бағалау) құнын айқындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті ____________________________
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес, осы хабарламамен Сізге "Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, себебі: __________________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
__________________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы бойынша ғимаратта:/бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы) Мемлекеттік институт ___________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ (басшының қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы " " ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
3-қосымша
"Жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Заявитель: ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
или наименование юридического лица)
2. Кадастровый номер земельного участка (при его наличии): __________
3. Целевое назначение земельного участка: __________________________
4. Местоположение земельного участка: ____________________________
5. Расчет кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
Номер зоны (для земель населенных пунктов), виды угодий, типы почв (для земель сельскохозяйственного использования)
Площадь, гектар/ квадратный метр*
Базовая ставка платы за землю, тенге
Поправочный коэффициент
Кадастровая (оценочная) стоимость, тенге
Итого
*По категориям земель населенных пунктов расчет кадастровой (оценочной)
стоимости осуществляется в квадратных метрах
6. Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка составляет:
________________________________________________________________
(сумма прописью)
7. Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка определена
________________________________________________________________
(наименование организации)
Руководитель
________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, печать/
или электронная цифровая подпись руководителя)
" " 20 года
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Определение кадастровой
(оценочной) стоимости
земельного участка"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _____________________________________________________
Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано оказание государственной услуги "Определение
кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка", так как:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
перечисление причины отказа
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/ иных средств коммуникации)
Государственная корпорация/Государственный институт
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
или электронная цифровая подпись руководителя)
" " 20 года
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги
"Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 236 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жерге орналастыру жобасы – жер учаскесінің схемасы (жоспары), жер учаскесінің алаңы, оның шекаралары мен орналасқан жері туралы мәліметтер, жер учаскелерінің аралас меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы және жер учаскелеріне ауыртпалықтар мен сервитуттар туралы мәліметтер;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
3) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
4) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) землеустроительный проект – схема (план) земельного участка, сведения о площади земельного участка, его границы и местоположение, сведения о смежных собственниках и землепользователях земельных участков и об обременениях и сервитутах на земельные участки;
2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
4) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги

3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобасын бекітуге арналған өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау портал арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының келісімімен порталда тіркеу барысында жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушының құжаттары келіп түскен кезде:
1) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның кеңсе жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді өтінішті қабылдаған күні жүзеге асырады;

3. Государственная услуга оказывается уполномоченными органами по земельным отношениям областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления на утверждение землеустроительного проекта по формированию земельных участков по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через портал.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
6. При поступлении документов услугополучателя:
1) работник канцелярии уполномоченного органа по земельным отношениям осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, в день приема заявления;

2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы не оны алмастыратын адам құжаттардың мазмұнымен танысады, бұрыштама қояды және оларды өтініш қабылданған күні жұмыс істеу үшін жауапты орындаушыға береді;
3) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы құжаттарды тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы жерге орналастыру жобасын бекіту туралы бұйрық дайындайды және оны жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысына не оны алмастыратын адамға 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді;
4) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы не оны алмастыратын адам 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобасын бекітеді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапқа қол қояды;
5) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның кеңсе қызметкері жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қойған сәттен бастап 15 (он бес) минут ішінде жер учаскесін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобасын бекіту туралы бұйрықты не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты тіркеуді жүзеге асырады және жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат түрінде портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға, мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі не көрсетілетін қызметті беруші арқылы беріледі.
8. Көрсетілетін қызметті беруші деректердің мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

2) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и передает их ответственному исполнителю для работы в день приема заявления;
3) ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов: проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, работник ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям подготавливает приказ об утверждении землеустроительного проекта, и направляет его руководителю уполномоченного органа по земельным отношениям, либо лицу, его замещающему, в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям, либо лицо, его замещающее, утверждает землеустроительный проект по формированию земельного участка, либо подписывает мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня;
5) сотрудник канцелярии уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 15 (пятнадцати) минут с момента подписания руководителем уполномоченного органа по земельным отношениям результата оказания государственной услуги осуществляет регистрацию приказа об утверждении землеустроительного проекта по формированию земельного участка, либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги, и направляет посредством портала в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя уполномоченного органа по земельным отношениям.
7. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает принимает решение об утверждении землеустроительных проектов по формированию земельных участков, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через услугодателя.
8. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.

9. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
10. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді
12. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы хабарлайды.

9. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
10. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
12. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случаи продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.

13. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскелерін қалыптастыру
бойынша жерге орналастыру
жобаларын бекіту" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
4 (төрт) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын бекіту туралы бұйрық не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
Порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын бекітуге өтініш;
2) жерге орналастыру жобасының электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін ақы төлеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

13. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Утверждение
землеустроительных проектов
по формированию земельных
участков"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков"
1
Наименование услугодателя
Уполномоченные органы по земельным отношениям областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
4 (четыре) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Приказ об утверждении землеустроительного проекта по формированию земельного участка, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсеуслугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на утверждение землеустроительного проекта по формированию земельных участков по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронный землеустроительный проект.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексінде және "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28399 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Жер учаскелерін қалыптастыру
бойынша жерге орналастыру
жобаларын бекіту" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________басшысы
(жергілікті атқарушы органның
атауы)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі
кімнен______________________
_____
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
____________________________
(жеке тұлғаның жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері)
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
___________________________
(тұратын мекенжайы)
Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын бекітуге өтініш
Жерге орналастыру жобасын әзірлеуші-заңды тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе толық атауы
Жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш білдірген жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Жерге орналастыру жобасының атауы
Жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
Жер учаскесінің сұратылған нысаналы мақсаты және алаңы, гектар
Жерге орналастыру жобасы даналарының саны, жер комиссиясы хаттамасының нөмірі мен күні
Төмен тұрған жергілікті атқарушы органның шешімі нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
Жерге орналастыру жобасы мемлекет жер учаскесіне жеке меншік құқығын немесе жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамалары өзгерген жағдайда жер пайдалану құқығын берген кезде дайындалды.
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушы ___________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), электрондық цифрлық қолтаңбасы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
4-қосымша
"Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда– ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным частями двенадцатой и тринадцатой пункта 8 статьи 44-1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Утверждение
землеустроительных
проектов по формированию
земельных участков"
Форма
Руководителю
______________________
(наименование местного
исполнительного органа
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
____________________________
физического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии),
____________________________
адрес проживания)
Заявление на утверждение землеустроительного проекта по формированию земельных участков
Разработчик землеустроительного проекта – фамилия, имя, отчество (при его наличии) или полное наименование юридического лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или (наименование юридического лица ходатайствующего о предоставлении права на земельный участок
Наименование землеустроительного проекта
Адрес (место нахождения) земельного участка
Запрашиваемое целевое назначение земельного участка и площадь, гектар
Количество экземпляров землеустроительного проекта, номер и дата протокола земельной комиссии
Решение нижестоящего местного исполнительного органа номер и дата
1
2
3
4
5
6
7
Землеустроительный проект изготовлен: при предоставлении государством права
частной собственности на земельный участок или права землепользования,
в случае изменений идентификационных характеристик земельного участка.
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Услугополучатель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)), электронная цифровая подпись
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Утверждение
землеустроительных
проектов по формированию
земельных участков"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _________________________
Согласно пункту 1 статьи 73 Административно процедурно-процессуального кодекса
Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том, что Вам будет
отказано оказание государственной услуги "Утверждение землеустроительных
проектов по формированию земельных участков", так как:
______________________________________________________________________
перечисление причины отказа
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
______________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/ иных средств коммуникации)
Услугодатель _________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
или электронная цифровая подпись руководителя.
"____" _________ 20____ года
Приложение 4 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги
"Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2025 № 82 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) жергілікті атқарушы органдардың шешімдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің жер учаскесіне құқық беру туралы құқықтық актілері;
3) жер комиссиясы – өтініштерді (өтінімдерді) қарауға және жер учаскелеріне құқықтар беру туралы (шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру жөніндегі конкурстың жеңімпазын айқындау туралы), жер учаскелерінің (елді мекендер жерлерін қоспағанда) нысаналы мақсатын өзгерту туралы және су қорының жерлерін басқа санаттағы жерлерге ауыстыру туралы қорытындылар дайындауға арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың (оның әкімшілік бағынысына берілген аумақтағы) және ауданның жергілікті атқарушы органының жанындағы алқалы орган;
4) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
5) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
6) пайдаланушының "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық түрде қызметтер көрсету мәселелері, аталған тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылға арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;
7) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) решения местных исполнительных органов – правовые акты местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов о предоставлении права на земельный участок;
3) земельная комиссия – коллегиальный орган при местном исполнительном органе области, города областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение) и района для рассмотрения заявлений (заявок) и подготовки заключений о предоставлении прав на земельные участки (об определении победителя конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства), об изменении целевого назначения земельных участков (за исключением земель населенных пунктов) и о переводе земель водного фонда в земли других категорий;
4) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
5) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
6) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;

8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ауылдық округтер әкімдердері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету кезінде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші/Мемлекеттік корпорация өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов, городов областного значения, акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по месту нахождения земельного участка (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления об изменении целевого назначения земельного участка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через Государственную корпорацию, либо через портал.
При оказании государственной услуги через Государственную корпорацию, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель/Государственная корпорация отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребуются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
елді мекеннің шегінде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш келіп түскен жағдайда:
1) операциялық залдың жұмыскері (операторы) Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) құжаттар келіп түскен күні көрсетілетін қызметті алушыдан қабылдаған құжаттарды курьер арқылы көрсетілетін қызметті берушіге тапсырады;
3) 1 (бір) жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы келіп түскен өтінішті тиісті жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – ҚБ), ал аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі – жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ауданның жергілікті атқарушы органының сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – ҚБ) жібереді.
4) ҚБ өтініш келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде орналасуы жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға кедергі келтірмейтін бұрын белгіленген санитариялық-қорғаныш аймақтары ескеріле отырып жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындайды, жер учаскесін пайдалану схемасын жасайды және бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға келісуге жібереді.
5) келісуші мемлекеттік органдар және өзге де ұйымдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы тиісті қорытындылар ұсынады.
Сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу карталары, сондай-ақ сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің карталары ескерілмей, сейсмикалық аймақтарда жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті келісуге және жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімді беруге жол берілмейді. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден бас тарту туралы шешімге сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу картасы және (немесе) сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің картасы қоса беріледі.
Келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан теріс қорытынды келіп түскен жағдайда, ол келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ҚБ көрсетілетін қызметті берушіге жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден уәжді бас тартуды жібереді;
6) келісуші мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы оң қорытынды келіп түскен жағдайда, ҚБ ол келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы жиынтық қорытындыны дайындайды және республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімнің жобасын дайындау үшін жолдайды;

6. При обращении в Государственную корпорацию:
в случае поступления заявления об изменении целевого назначения земельного участка, расположенного в черте населенного пункта:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы через курьера передает услугодателю в день поступления документов;
3) в течение 1 (одного) рабочего дня местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, города областного значения направляет поступившее заявление в структурное подразделение соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства (далее – СП), а аким города районного значения, поселка, села, сельского округа – в структурное подразделение местного исполнительного органа района, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства (далее – СП), по месту нахождения земельного участка;
4) СП в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заявления определяет возможность использования земельного участка по заявленному целевому назначению, составляет схему использования земельного участка и направляет на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам и иным организациям;
5) согласующие государственные органы и иные организации в течение 3 (трех) рабочих дней представляют соответствующие заключения о возможности (невозможности) использования земельного участка по заявленному целевому назначению.
В случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций отрицательного заключения услугополучателю в течение 1 (одного) рабочего дня с момента его поступления СП направляется мотивированный отказ в изменении целевого назначения земельного участка;
6) в случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций положительного заключения о возможности использования земельного участка по заявленному целевому назначению в течение 1 (одного) рабочего дня с момента его поступления СП подготавливает итоговое заключение об изменении целевого назначения земельного участка и направляет в уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа для подготовки проекта решения об изменении целевого назначения земельного участка;

7) көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімі ҚБ-дан жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы жиынтық қорытынды келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылданады;
8) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімі негізінде жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын дайындайды;
9) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын қоса бере отырып, көрсетілген қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы тиісті шешімін курьер арқылы беруге жібереді;
10) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс графигіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілінің жеке басын куәландыратын, тиісті өкілеттіктері көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады;
елді мекеннен тыс жерде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш келіп түскен жағдайда:
1) операциялық залдың жұмыскері (операторы) Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) құжаттар келіп түскен күні көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттарды курьер арқылы көрсетілетін қызметті берушіге береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің (облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының (оның әкімшілік бағынысына берілген аумақта) басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен өтінішті облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына жібереді;
4) облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындайды, жер учаскесін пайдалану схемасын жасайды және бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға келісуге жібереді.

7) решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка принимается в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления итогового заключения об изменении целевого назначения земельного участка от СП;
8) уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, города областного значения в течение 2 (двух) рабочих дней на основании решения услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка подготавливает договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
9) сотрудник канцелярии услугодателя передает на выдачу через курьера соответствующее решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка с приложением договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
10) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность услугополучателя, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации), либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя;
в случае поступления заявления об изменении целевого назначения земельного участка, расположенного за пределами населенного пункта:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы через курьера передает услугодателю в день поступления документов;
3) руководитель услугодателя (местного исполнительного органа области, района, города областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение)) в течение 1 (одного) рабочего дня направляет поступившее заявление в уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения;
4) уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления заявления определяет возможность использования земельного участка по заявленному целевому назначению, составляет схему использования земельного участка и направляет на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам и иным организациям;

5) келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша жер учаскесін пайдалану мүмкіндігі туралы тиісті қорытындылар ұсынады.
Сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу карталары, сондай-ақ сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің карталары ескерілмей, сейсмикалық аймақтарда жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті келісуге және жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімді беруге жол берілмейді. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден бас тарту туралы шешімге сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу картасы және (немесе) сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің картасы қоса беріледі.
Келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан теріс қорытынды келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға ол түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден уәжді бас тартуды жібереді;
6) келісуші мемлекеттік органдар мен ұйымдардан жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы оң қорытынды келіп түскен жағдайда, облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы ұсынысы бар материалдарды ол келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жер комиссиясына енгізеді;
7) жер комиссиясының қорытындысы жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы ұсыныс жер комиссиясына келіп түскен сәттен бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде хаттамалық шешім нысанында екі данада жасалады;
8) облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер комиссиясының тиісті қорытындысы келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің тиісті шешімін дайындайды;
9) көрсетілетін қызметті берушінің шешімі ол келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер комиссиясының тиісті қорытындысы негізінде қабылданады;
10) облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімі негізінде жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын дайындайды;
11) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы тиісті шешімін жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартымен қоса курьер арқылы беруге жібереді;
2) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс графигіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін, өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.

5) согласующие государственные органы и иные организации в течение 3 (трех) рабочих дней представляют соответствующие заключения о возможности использования земельного участка по заявленному целевому назначению.
В случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций отрицательного заключения услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления уполномоченным органом по земельным отношениям области, района, города областного значения направляется мотивированный отказ в изменении целевого назначения земельного участка;
6) в случае поступления от согласующих государственных органов и организаций положительного заключения о возможности использования земельного участка по заявленному целевому назначению уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения вносит материалы c предложением о возможности изменения целевого назначения земельного участка в земельную комиссию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления;
7) заключение земельной комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения в течение 4 (четырех) рабочих дней с момента поступления в земельную комиссию предложения о возможности изменения целевого назначения земельного участка;
8) уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления соответствующего заключения земельной комиссии подготавливает соответствующее решение услугодателя;
9) решение услугодателя принимается на основании соответствующего заключения земельной комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления;
10) уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения, в течение 2 (двух) рабочих дней на основании решения услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка подготавливает договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного землепользования (аренды);
11) сотрудник канцелярии услугодателя передает на выдачу через курьера соответствующее решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка с приложением договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
12) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность услугополучателя либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.

7. Порталға жүгінген кезде:
елді мекен шегінде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш келіп түскен жағдайда:
1) өтініш автоматты түрде қалыптастырылады;
2) көрсетілетін қызметті берушінің (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі) басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен өтінішті тиісті ҚБ-ға жібереді;
3) ҚБ өтініш келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде орналасуы жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға кедергі келтірмейтін бұрын белгіленген санитариялық-қорғаныш аймақтары ескеріле отырып жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындайды, жер учаскесін пайдалану схемасын жасайды және оны бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға келісуге жібереді;
4) келісуші мемлекеттік органдар және өзге де ұйымдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы тиісті қорытындылар ұсынады.
Сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу карталары, сондай-ақ сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің карталары ескерілмей, сейсмикалық аймақтарда жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті келісуге және жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімді беруге жол берілмейді. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден бас тарту туралы шешімге сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу картасы және (немесе) сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің картасы қоса беріледі.
Келісуші мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан теріс қорытынды келіп түскен жағдайда, ол ҚБ-ға келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден уәжді бас тарту жолданады;
5) келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы оң қорытынды келіп түскен жағдайда, ол келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ҚБ жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы қорытынды дайындайды және республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне, жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешім жобасын дайындау үшін жіберіледі;
6) көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімі ҚБ-дан жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы қорытынды келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылданады;

7. При обращении через портал:
в случае поступления заявления об изменении целевого назначения земельного участка, расположенного в черте населенного пункта:
1) заявление формируется автоматически;
2) руководитель услугодателя (местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы, города областного значения, аким города районного значения, поселка, села, сельского округа) в течение 1 (одного) рабочего дня направляет поступившее заявление в соответствующее СП;
3) СП в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заявления определяет возможность использования земельного участка по заявленному целевому назначению, составляет схему использования земельного участка и направляет на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам и иным организациям;
4) согласующие государственные органы и иные организации в течение 3 (трех) рабочих дней представляют соответствующие заключения о возможности (невозможности) использования земельного участка по заявленному целевому назначению.
В случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций отрицательного заключения услугополучателю в течение 1 (одного) рабочего дня с момента его поступления СП направляется мотивированный отказ в изменении целевого назначения земельного участка;
5) в случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций положительного заключения о возможности использования земельного участка по заявленному целевому назначению в течение 1 (одного) рабочего дня с момента его поступления СП подготавливает итоговое заключение об изменении целевого назначения земельного участка и направляется в уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа для подготовки проекта решения об изменении целевого назначения земельного участка;
6) решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка принимается в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления итогового заключения об изменении целевого назначения земельного участка от СП;

7) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы 2 (екі) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешім негізінде жер учаскесін сатып алу-сату сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын дайындайды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жер учаскесін сатып алу-сату сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы тиісті шешімін жібереді;
елді мекеннен тыс жерде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш келіп түскен жағдайда:
1) өтініш автоматты түрде қалыптастырылады;
2) көрсетілетін қызметті берушінің (облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының (оның әкімшілік бағынысына берілген аумақта) басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен өтінішті облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына жібереді;
3) облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындайды, жер учаскесін пайдалану схемасын жасайды және бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға келісуге жібереді;
4) келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша жер учаскесін пайдалану мүмкіндігі туралы тиісті қорытындылар ұсынады.
Сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу карталары, сондай-ақ сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің карталары ескерілмей, сейсмикалық аймақтарда жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті келісуге және жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімді беруге жол берілмейді. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден бас тарту туралы шешімге сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу картасы және (немесе) сел мен көшкін қаупі бар учаскелердің картасы қоса беріледі.
Келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан теріс қорытынды келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға ол түскен кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден уәжді бас тартуды жібереді;

7) уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, города областного значения в течение 2 (двух) рабочих дней на основании решения об изменении целевого назначения земельного участка подготавливает договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
8) сотрудник канцелярии услугодателя направляет посредством портала в личный кабинет услугополучателя соответствующее решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка с приложением договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя;
в случае поступления заявления об изменении целевого назначения земельного участка, расположенного за пределами населенного пункта:
1) заявление формируется автоматически;
2) руководитель услугодателя (местного исполнительного органа области, района, города областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение)) в течение 1 (одного) рабочего дня направляет поступившее заявление в уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения;
3) уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления заявления определяет возможность использования земельного участка по заявленному целевому назначению, составляет схему использования земельного участка и направляет на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам и иным организациям;
4) согласующие государственные органы и иные организации в течение 3 (трех) рабочих дней представляют соответствующие заключения о возможности использования земельного участка по заявленному целевому назначению.
В случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций отрицательного заключения услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления уполномоченным органом по земельным отношениям области, района, города областного значения направляется мотивированный отказ в изменении целевого назначения земельного участка;

5) келісуші мемлекеттік органдар мен ұйымдардан жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы оң қорытынды келіп түскен жағдайда, облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы ұсынысы бар материалдарды ол келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жер комиссиясына енгізеді;
6) жер комиссиясының қорытындысы жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы ұсыныс жер комиссиясына келіп түскен сәттен бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде хаттамалық шешім нысанында екі данада жасалады;
7) облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер комиссиясының тиісті қорытындысы келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы тиісті шешімін дайындайды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің шешімі жер комиссиясының тиісті қорытындысы келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның негізінде қабылданады;
9) облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімі негізінде жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын дайындайды;
10) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы тиісті шешімін жібереді.
8. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауөткізудің уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдауды хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚБ/жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Тыңдау нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі не Мемлекеттік корпорация арқылы беріледі.

5) в случае поступления от согласующих государственных органов и организаций положительного заключения о возможности использования земельного участка по заявленному целевому назначению уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения вносит материалы c предложением о возможности изменения целевого назначения земельного участка в земельную комиссию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления;
6) заключение земельной комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения в течение 4 (четырех) рабочих дней с момента поступления в земельную комиссию предложения о возможности изменения целевого назначения земельного участка;
7) уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления соответствующего заключения земельной комиссии подготавливает соответствующее решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка;
8) решение услугодателя принимается на основании соответствующего заключения земельной комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления;
9) уполномоченный орган по земельным отношениям области, района, города областного значения, в течение 2 (двух) рабочих дней на основании решения услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка подготавливает договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
10) сотрудник канцелярии услугодателя направляет посредством портала в личный кабинет услугополучателя соответствующее решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
8. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, где указываются время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится СП/уполномоченным органом по земельным отношениям не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об изменении целевого назначения земельного участка, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Результат заслушивания направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через Государственную корпорацию.

9. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
10. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
11. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, Мемлекеттік корпорацияға, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
12. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты қызметкер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган –тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы хабарлайды.

9. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
10. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
11. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Государственную корпорацию, услугодателю и в Единый контакт-центр.
12. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
13. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.

15. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскесінің нысаналы
мақсатын өзгертуге шешім
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ауылдық округтер әкімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы;
2) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) елді мекен шегінде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген жағдайда – 8 (сегіз) жұмыс күніне дейінгі мерзімде;
2) елді мекеннен тыс жерде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген жағдайда – 16 (он алты) жұмыс күніне дейінгі мерзімде.
Көрсетілген мерзімдерге жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын жасау мерзімі кірмейді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын (жер учаскесі сатып алынған жағдайда) қоса бере отырып, жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы көрсетілетін қызметті берушінің шешімі не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорация "Азаматтарға арналған үкімет" халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;

15. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача решения
на изменение целевого
назначения земельного участка"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка"
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов, городов областного значения, акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по месту нахождения земельного участка (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан";
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) в случае изменения целевого назначения земельного участка, расположенного в черте населенного пункта – в срок до 8 (восьми) рабочих дней;
2) в случае изменения целевого назначения земельного участка, расположенного за пределами населенного пункта – в срок до 16 (шестнадцати) рабочих дней.
В указанные сроки не входят сроки:
заключение договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды).
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Решение услугодателя об изменении целевого назначения земельного участка с приложением договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды) (в случае выкупа земельного участка), либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации "Правительство для граждан" с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

2) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін;
3) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш;
2) жер комиссиясының оң шешімі (елді мекеннен тыс жерде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде) немесе жер учаскесінің нысаналы мақсатын (елді мекен шегінде орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде) өзгерту туралы оң қорытынды болған жағдайда 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
бюджет кірісіне жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнына тең соманы төлеу, бюджетке Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 9-бабы 5-тармағына сәйкес кадастрлық (бағалау) құн арасындағы айырмаға тең соманы төлеу қажет болған жағдайда, оның нысаналы мақсаты өзгерген жағдайда жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісінің көшірмесі;
3) әуеайлақ маңындағы аумақта орналасқан жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген жағдайда: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларына сәйкес берілетін әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

2) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz;
3) на портале.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1)заявление об изменении целевого назначения земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого назначения земельного участка", утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366) (далее – Правила);
2) в случае положительного решения земельной комиссии (при изменении целевого назначения земельного участка, расположенного за пределами населенного пункта) или положительного итогового заключения об изменении целевого назначения земельного участка (при изменении целевого назначения земельного участка, расположенного в черте населенного пункта) в течение 1 (одного) рабочего дня:
копию акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, при изменении его целевого назначения, в случае необходимости выплаты в доход бюджета сумму, равную кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, выплаты в бюджет суммы, равную разнице между кадастровой (оценочной) стоимостью согласно пункту 5 статьи 9 Земельного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
3) в случае изменения целевого назначения земельного участка, расположенного на приаэродромной территории:
разрешение на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, выдаваемое в соответствии с Правилами выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Кодекстің 9-бабының 5-тармағында және 97-бабының 3-2-тармағында және Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 6-бабымен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Кодекстің 49-1-бабының 3, 4 және 8-тармақтарына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұранымға келісуші органдардың теріс жауабы;
4) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Жер учаскесінің нысаналы
мақсатын өзгертуге шешім
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_______________________әкімі
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың,
ауданның, облыстық және
аудандық маңызы бар қаланың,
кенттің, ауылдың, ауылдық
округтің)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
Кімнен ______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендірунөмірі не
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
жеке тұлғаның немесе жеке
немесе заңды тұлға өкілінің
жеке басын куәландыратын
құжаттың деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
____________________________
орналасқан жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
___________________________
тұрғылықты мекенжайы (жеке
тұлғалар үшін)
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш
Сізден __________________________________ мекенжайы бойынша
орналасқан (жер учаскесінің орналасқан жері) маған жеке меншік (жер пайдалану)
құқығында тиесілі кадастрлық нөмірі _________________________
алаңы __________гектар жер учаскесінің нысаналы мақсатын ________
__________________________________________________________ байланысты
(жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту себебін көрсету)
___________________________________________________________ нысаналы мақсатынан ___________________________________________________ нысаналы мақсатына _________________________________________________ өзгертуіңізді сұраймын.
Құқық белгілейтін құжат ______жылғы __________ № _____
сәйкестендіру құжаты _____ жылғы ____ _______ № ______ немесе
жер-кадастрлық жоспар_______ жылғы ____ _________ № ______
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін алуға қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы туралы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Көрсетілетін қызметті алушы ___________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20 жылғы " " _________
"Жер учаскесінің нысаналы
мақсатын өзгертуге шешім
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті
берушінің атауы
Наименование
услугодателя
ШЕШІМ
РЕШЕНИЕ
№ ____________________ "___" ___________ 20___ жылғы
Қаласы, ауылы, кенті город, село, поселок
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 49-1-бабына сәйкес ШЕШТІ:
1. _____________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
20 ___ жылғы "___" _____ № _____ _______________________________ негізінде
(жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдаланудың мүмкін
екендігі туралы қорытынды не жер комиссиясының қорытындысы)
___________________________________________________________ орналасқан,
(жер учаскесінің орналасқан жері)
кадастрлық нөмірі ______________, құқығымен тиесілі ______________________
(жерге құқық түрі, ауыртпалықтар, сервитуттар)
алаңы ______________ гектар, ________________________________жерлерінен
(алаңы, гектар) (жер санаты)
жер учаскесінің нысаналы мақсаты _______________________________________
___________________________________________________________ өзгертілсін.
(бұрынғы нысаналы мақсаты) (жаңа нысаналы мақсаты)
Жер учаскесі телімінің түрі _____________________________________________.
(нысаналы мақсатын жеке қосалқы шаруашылығын жүргізу үшін өзгерткен жағдайда)
Жер учаскесінің сатып алу бағасы және өзгертілген нысаналы мақсаты үшін жер учаскесінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кадастрлық (бағалау) құнына тең бюджетке төленуге тиісті сома: ___________ теңгені құрайды, не өзгертілген нысаналы мақсаты үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кадастрлық (бағалау) құны мен осы учаске бұрын мемлекеттен сатып алынған баға арасындағы айырмаға тең бюджетке төленуге тиісті сома: _____________ теңгені құрайды.
Бөліп төлеуді ұсынған жағдайда, төлемді жүргізу мерзімдері __________.
2. Жер қатынастары саласындағы уәкілетті органға 2 (екі) жұмыс күні ішінде (сатып алу-сату) шартын жасассын ___________________________________________________________________,
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе заңды тұлғаның атауы)
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау жетекшілік ететін әкімнің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы шешім жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеген сәттен бастап күшіне енеді.
Лауазымы Аты-жөні
"Жер учаскесінің нысаналы
мақсатын өзгертуге шешім
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным пунктом 5 статьи 9 и пунктом 3-2 статьи 97 Кодекса;
3) отрицательный ответ согласующих органов на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги согласно пунктами 3 и 4 статьи 49-1 Кодекса;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача решения
на изменение целевого
назначения земельного участка"
Форма
Акиму ___________________
_________________________
(области, города
республиканского значения,
столицы, района, города
областного и районного
значения, поселка, села,
сельского округа)
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от ________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
либо полное наименование
юридического лица)
__________________________
__________________________
(индивидуальный
идентификационный номер,
либо бизнес-
идентификационный номер)
__________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
__________________________
физического лица или
представителя физического
или юридического лица,
_________________________
контактный телефон
(при наличии),
__________________________
адрес местонахождения
(для юридических лиц)
___________________________
либо адрес регистрации
(для физических лиц))
Заявление об изменении целевого назначения земельного участка
Прошу Вас изменить целевое назначение земельного участка, принадлежащего мне
на праве частной собственности (землепользования), расположенного по адресу:
_____________________________________________________________________
(местоположение земельного участка)
с кадастровым номером ________________________________________________
с целевого назначения _________________________________________________
на целевое назначение _________________________________________________
в связи с _____________________________________________________________,
(указать причину изменения целевого назначения земельного участка)
площадью _______________ гектар.
Правоустанавливающий документ № _____ от __________ _____года,
идентификационный документ № ______ от _____ ____ _______ года,
или земельно-кадастровый план № _______ от _____ _______ _______ года.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения государственной услуги "Выдача решения на изменение целевого
назначения земельного участка", в соответствии со статьей 8 Закона
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического
лица, наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный
номер, бизнес-идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
Услугополучатель ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись/электронная цифровая подпись
услугополучателя)
" " _________ 20 года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача решения
на изменение целевого
назначения земельного участка"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _____________________________________________________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, өйткені:
_____________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
_____________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі):
мекенжайы бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші
_____________________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы "____" __________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
5-қосымша
"Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы органдардың шешімдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің жер учаскесіне құқық беру туралы құқықтық актілері;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Выдача решения
на изменение целевого назначения земельного участка", так как:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель _________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
или электронная цифровая подпись руководителя)
" " _________ 20 года
Приложение 5 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги
"Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ"
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 236 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) решения местных исполнительных органов – правовые акты местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов о предоставлении права на земельный участок;

2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың құрылымдық бөлімшесі;
3) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
4) пайдаланушының "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық түрде қызметтер көрсету мәселелері, аталған тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылға арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
Мемлекеттік қызметті облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау көрсетілетін қызметті беруші арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда цифрлық құжаттарды алады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының келісуімен порталда тіркеу барысында жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
4) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через услугодателя, либо через портал.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляеются услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және өтінішті қабылдаған күні оларды басшыға не оны алмастыратын адамға береді.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оны алмастыратын адам құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және құжаттар қабылданған күні жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің жауапты орындаушысын айқындайды;
8. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің жауапты орындаушысы өтінішті қарайды, іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы қаулының жобасын дайындайды және материалдарды көрсетілетін қызметті берушіге 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді.
9. Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдар негізінде іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы қаулыға қол қояды.
10. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері бір күн ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін тіркейді және портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізу уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі не көрсетілетін қызметті беруші арқылы беріледі.
12. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

6. Сотрудник канцелярии услугодателя осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в пункте 8 Перечня, и передает их руководителю, либо лицу, его замещающему, в день приема документов.
7. Руководитель услугодателя, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет ответственного исполнителя структурного подразделения уполномоченного органа по земельным отношениям в день приема документов.
8. Ответственный исполнитель структурного подразделения уполномоченного органа по земельным отношениям рассматривает заявление, готовит проект постановления о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ и направляет материалы услугодателю в течение 5 (пяти) рабочих дней.
9. Руководитель услугодатель на основании представленных материалов подписывает постановление о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ в течение 2 (двух) рабочих дней.
10. Сотрудник канцелярии услугодателя в течение дня регистрирует результат оказания государственной услуги и направляет через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
11. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает принимает решение о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через услугодателя.
12. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.

13. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін дереу хабардар етеді.
Мұндай жағдайда цифрлық инфрақұрылымға жауапты қызметкер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
14. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.
16. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы хабарлайды.

13. В случае сбоя информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет сотрудника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
В этом случае, ответственный сотрудник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
14. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
15. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
16. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.

17. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Іздестіру жұмыстары үшін жер
учаскесін пайдалануға рұқсат
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық цифрландырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы көрсетілетін қызметті берушінің қаулысы не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
Порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы өтініш;
2) іздестіру жұмыстарын жүргізу учаскесі жоспарының (схемасының) электрондық көшірмесі;
3) іздестіру жұмыстарын орындауға арналған тапсырманың электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін ақының төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

17. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на использование земельного
участка для изыскательских
работ"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы, Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Постановление услугодателя о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсеуслугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронную копию плана (схема) участка проведения изыскательских работ;
3) электронную копию задания на выполнение изыскательских работ.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 71-бабымен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Іздестіру жұмыстары үшін жер
учаскесін пайдалануға рұқсат
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_______________ басшысы
(жергілікті атқарушы органның
атауы)
____________________________
(аты, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
_________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
____________________________
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке тұлғаның жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
____________________________
тұратын мекенжайы)
Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру туралы өтініш
____________________________________________________ негізінде
(іздестіру жұмыстарын жүргізудің негізін көрсету)
жүргізілетін _________________________________________________________
(іздестіру жұмыстарының түрі мен мақсатын көрсету)
жұмыстарын жүргізу үшін ____________________________________________ (жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері))
бойынша орналасқан ауданы _______________________________
жер учаскесін алқап түрін көрсету)
_______________________ мерзімге пайдалануға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Жұмыстарды жүргізу графигі ____________________________________
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 71-бабына сәйкес іздестіру жұмыстарын жүргізуге байланысты жер учаскесін пайдалану жөніндегі шарттарды қабылдаймын ______________________________________________ (келісу)
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушы ___________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
"Іздестіру жұмыстары үшін жер
учаскесін пайдалануға рұқсат
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным частями двенадцатой и тринадцатой пункта 8 статьи 44-1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на использование земельного
участка для изыскательских
работ"
Форма
Руководителю
______________________
(наименование местного
исполнительного органа
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
____________________________
физического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии),
____________________________
адрес проживания)
Заявление о выдаче разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ
Прошу выдать разрешение на использование земельного участка для проведения
________________________________________________________________ работ,
(указать вид и цель изыскательских работ)
проводимого на основании ______________________________________________
(указать основание проведения изыскательских работ)
расположенного по _____________________________________________________
(адрес (место нахождения) земельного участка)
площадью _______________, ______________________ на срок _______________
(указать вид угодий)
график проведения работ ________________________________________________.
Принимаю условия по использованию земельного участка в связи с проведением
изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики
Казахстан ____________________________________________________
(согласие)
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Услугополучатель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)), электронная цифровая подпись
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на использование
земельного участка
для изыскательских работ"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _______________________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, өйткені:
_____________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
_____________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі):
мекенжайы бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші
_____________________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы "____" __________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
6-қосымша
"Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы органдардың шешімдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің жер учаскесіне құқық беру туралы құқықтық актілері;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административно процедурно-процессуального кодекса
Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том, что Вам будет
отказано оказание государственной услуги "Выдача разрешения на использование
земельного участка для изыскательских работ" так как:
________________________________________________________________________
перечисление причины отказа
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
________________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/ иных средств коммуникации)
Услугодатель _________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
или электронная цифровая подпись руководителя.
"_____" __________ 20___ года
Приложение 6 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Изготовление и выдача идентификационного документа на земельный участок"
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 287 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Изготовление и выдача идентификационного документа на земельный участок" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Изготовление и выдача идентификационного документа на земельный участок" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) решения местных исполнительных органов – правовые акты местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов о предоставлении права на земельный участок;

2) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
3) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңды құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның ішінде шарттар, соттардың шешімдері, атқарушы органдардың құқықтық актілері, мұрагерлікке құқық туралы куәлік, меншік құқығымен жер учаскесіне иеленген немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезіндегі табыстау актісі немесе бөлу балансы, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықтардың (аукциондардың) қорытындылары бойынша хаттама;
4) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
5) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
6) жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты – жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау саласындағы қызметті мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен нысанға сәйкес бастапқы немесе кейінгі жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық, сәйкестендіру сипаттамаларын, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда орналасқан жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын сәйкестендіру құжаты;
7) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
8) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;

2) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) порядке за субъектами земельных отношений;
3) правоустанавливающий документ на земельный участок – документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды), протокол по итогам торгов (аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка;
4) идентификационный документ на земельный участок – документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
5) информационная система единого государственного кадастра недвижимости – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
6) кадастровый паспорт объекта недвижимости – идентификационный документ, содержащий технические, идентификационные характеристики первичного или вторичного объекта недвижимости, а также идентификационные характеристики земельного участка, расположенного в городах республиканского значения, столице, городах областного и районного значения, согласно форме, утвержденной государственным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль деятельности в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество и государственного технического обследования недвижимого имущества;
7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – объект информатизации, представляющий собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
8) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;

9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы;
3. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық (олардың әкімшілік бағынысына берілген аумақты қоспағанда) және аудандық маңызы бар қалалардың жерлерінде орналасқан жер учаскесін қоспағанда, мынадай құжаттар:
жер учаскесi жеке меншiкте болған кезде – жер учаскесiне жеке меншiк құқығы актici;
тұрақты жер пайдалану кезiнде – тұрақты жер пайдалану құқығы актiсi;
уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) кезiнде – уақытша өтеулi (ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi) жер пайдалану (жалдау) құқығы актiсi;
уақытша өтеусiз жер пайдалану кезiнде – уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығы актiсi жер учаскесiне сәйкестендiру құжаттары болып табылады.
Жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық (олардың әкімшілік бағынысына берілген аумақты қоспағанда) және аудандық маңызы бар қалалардың жерлерінде орналасқан жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты болып табылады.
2-тарау. "Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскелеріне актiлердi дайындау және беру" мемлекеттiк қызметін көрсетуге қойылатын негiзгi талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
5. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру туралы өтінішті не 2-нысан бойынша жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортын дайындау және беру туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мәліметтері мемлекеттік құпияларды қамтитын жер учаскелерін ресімдеген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушылар жер учаскесінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге қағаз тасығышта ғана жүгінеді.
Бұл ретте өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.

9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Идентификационными документами на земельный участок, за исключением земельного участка, расположенного на землях городов республиканского значения, столицы, городов областного (за исключением территории, переданной в их административное подчинение) и районного значения, являются:
при частной собственности на земельный участок – акт на право частной собственности на земельный участок;
при постоянном землепользовании – акт на право постоянного землепользования;
при временном возмездном землепользовании (аренде) – акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды);
при временном безвозмездном землепользовании – акт на право временного безвозмездного землепользования.
Идентификационным документом на земельный участок, расположенный на землях городов республиканского значения, столицы, городов областного (за исключением территории, переданной в их административное подчинение) и районного значения, является кадастровый паспорт объекта недвижимости.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга оказывается Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Изготовление и выдача идентификационного документа на земельный участок" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
5. Прием заявления об изготовлении и выдаче идентификационного документа на земельный участок по форме 1, либо заявления об изготовлении и выдаче кадастрового паспорта объекта недвижимости по форме 2, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя, либо через портал.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник (оператор) операционного зала отказывает в приеме заявления.

4) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 30 (отыз) минут ішінде жер учаскесі актісін тексереді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға жолдайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 6 (алты) сағат ішінде жер учаскесі актісін тексереді және оған қол қояды;
6) құжаттарды беру жөніндегі құрылымдық бөлімшенің жұмыскері 1,5 (бір жарым) сағат ішінде сәйкестендіру құжатын тіркейді және веб портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында 15 (он бес) минут ішінде жібереді.
8. Мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
10. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
12. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себебін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) хабарлайды.

4) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет идентификационный документ на земельный участок в течение 30 (тридцати) минут и направляет на подпись руководителю услугодателя;
5) руководитель услугодателя проверяет и подписывает идентификационный документ на земельный участок в течение 6 (шести) часов;
6) работник структурного подразделения по выдаче документов регистрирует идентификационный документ на земельный участок в течение 1,5 (полутора) часов и направляет его посредством портала в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, в течение 15 (пятнадцати) минут с момента подписания.
9. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о выдаче идентификационного документа на земельный участок, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через услугодателя.
10. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
11. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
12. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг

3) Кодекстің 14-1-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына, 2-тармағының 15) тармақшасына, 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жобаланатын жер учаскесінің жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісімі бар, уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген, жерге орналастыру жобасының электрондық көшірмесі;
4) жергілікті жердегі жер учаскесінің шекараларын белгілеу бойынша материалдардың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті беруші жер учаскесінің шекараларын белгілеу (қалпына келтіру) бойынша жұмыстарды жүргізген жағдайларда – жергілікті жерлерде жер учаскесінің шекараларын белгілеу (қалпына келтіру) актісінің электрондық көшірмесі;
5) жеке тұрғын үй құрылысына беру үшін жер учаскелерін орналастыру алаңының жерге орналастыру жобасы болған кезде, нақты жер учаскесіне жерге орналастыру жобасының бөлігінің және оның шекараларының жергілікті жерде бекіту жөніндегі актісінің электрондық көшірмелері ұсынылады;
6) жер учаскесінің сатып алу-сату немесе жалдау шартының электрондық көшірмесі (уақытша жер пайдалану құқығын беру кезінде жер учаскесін жалдау құқығын сату кезінде – жер учаскесінің жалдау құқығын сату-сатып алу шарты);
7) жер учаскесінің сатып алу құнының төленгені туралы құжатының электрондық көшірмесі (жергілікті атқарушы органның төленген сома көрсетілген растау хаты) (жер учаскесін мемлекет сатқан кезде, жалдау құқығы сатып алынған кезде, жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде) (құжаттардың көшірмелерін салыстырып-тексеру үшін түпнұсқа);
8) ЦҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілетін қызмет үшін төлемнің төленгені туралы төлем құжатының (түбіртек) электрондық көшірмесі.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың шегіндегі жер учаскесі құқығы берілген кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Тізбенің осы тармағының 1), 2), 4) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, ал жер учаскесін және уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын сатқан кезде осы Тізбенің осы тармағының 7) тармақшасында көрсетілген құжатты ұсынады.
Бұрын жер пайдалануға берілген жер учаскесін жеке меншікке сатып алу кезінде көрсетілетін қызметті алушы осы Тізбенің осы тармағының 1), 2), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамалары өзгерген жағдайларда жер учаскесінің сәйкестендіру құжатын ауыстырған кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Тізбенің осы тармағының 1), 2), 3) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесін, жер учаскесіне ауыртпалық болған жағдайда, үшінші тұлғалардан рұқсатты ұсынады, сондай-ақ жер учаскесінің координаттары болмаған кезде осы Тізбенің осы тармағындағы 4) тармақшасында көрсетілген құжаттар қоса беріледі;
Нысаналы мақсатының өзгеруіне байланысты жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамалары өзгерген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесінің сәйкестендіру құжатын ауыстыру кезінде осы Тізбенің 1), 2) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесін, жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы жергілікті атқарушы органның шешімін және жер учаскесінің нысаналы мақсатының өзгергені үшін төленген төлем туралы төлем құжаты, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда нысаналы мақсатының өзгергкені үшін (жеке тұлғалар үшін – түбіртек, заңды тұлғалар үшін – төлем тапсырмасы), сондай-ақ жер учаскесінің координаттары болмаған кезде осы Тізбенің осы тармағының 4) тармақшасында көрсетілген құжаттар қоса беріледі;
Қазақстан Республикасының бұрын қолданыста болған заңнамасына сәйкес берілген жер учаскесінің сәйкестендіру құжатын ауыстыру кезінде жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларында өзгерістер болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Тізбенің осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Сауда-саттықта (аукциондарда) жергілікті атқарушы органнан мемлекеттік меншіктегі жер учаскесіне құқық алған кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Тізбенің осы тармағындағы 1) 4), 6), 7) және 8) тармақшаларда көрсетiлген құжаттарды және мемлекеттік органдардың цифрландыру объектілерін пайдалана отырып сауда-саттықты электрондық нысанда жүргізген кезде сауда-саттық (аукциондар) нәтижелері туралы хаттаманың электрондық көшірмесін ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, жер учаскесіне ауыртпалықтың жоқтығы туралы растайтын мәліметтерді, мемлекеттік қызметті көрсету үшін ақы төлеу туралы, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден сұратады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

3) сканированный землеустроительный проект, утвержденный приказом уполномоченного органа, имеющий согласование проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости согласно подпункту 6) пункта 1, подпункту 15) пункта 2, подпункту 6) пункта 3 статьи 14-1 Кодекса;
4) сканированные материалы по установлению границ земельного участка на местности.
В случаях проведения работ по установлению (восстановлению) границ земельного участка услугодателем – сканированный акт установления (восстановления) границ земельного участка на местности;
5) при наличии землеустроительного проекта размещения земельных участков на площадку для отвода под индивидуальное жилищное строительство представляется сканированная часть землеустроительного проекта на конкретный земельный участок и материалы по установлению его границ на местности;
6) сканированный договор купли-продажи земельного участка (при продаже права аренды земельного участка – договор купли-продажи права аренды земельного участка);
7) сканированный платежный документ о произведенной оплате выкупной цены (для физических лиц – квитанция, для юридических лиц – платежное поручение) земельного участка (при продаже земельного участка государством, при выкупе право аренды на земельный участок);
8) сканированный платежный документ (квитанция) об оплате оказываемой услуги, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
При выкупе в частную собственность земельного участка, ранее предоставленного в землепользование, услугополучатель предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 6), 7) и 8) настоящего пункта настоящего Перечня.
При замене идентификационного документа на земельный участок в случаях изменений идентификационных характеристик земельного участка, услугополучатель предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 3) и 8) настоящего пункта настоящего Перечня и сканированный правоустанавливающий документ на земельный участок, разрешение от третьих лиц в случае обременения земельного участка, а также при отсутствии координат земельного участка прилагаются документы, указанные в подпункте 4) настоящего пункта настоящего Перечня.
При замене идентификационного документа на земельный участок в случаях изменений идентификационных характеристик земельного участка ввиду изменения целевого назначения услугополучатель предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 3) и 8) настоящего пункта настоящего Перечня и сканированные правоустанавливающий документ на земельный участок, решение местного исполнительного органа об изменении целевого назначения земельного участка и платежного документа о произведенной оплате за изменение целевого назначения земельного участка, в случаях предусмотренной законодательством Республики Казахстан для измененного целевого назначения (для физических лиц – квитанция, для юридических лиц – платежное поручение), а также при отсутствии координат земельного участка прилагаются документы, указанные в подпункте 4) настоящего пункта настоящего Перечня.
При замене идентификационного документа на земельный участок, выданного в соответствии с ранее действовавшим законодательством Республики Казахстан, при отсутствии изменений идентификационных характеристик земельного участка, услугополучатель предоставляет документы, указанные в подпунктах 1) и 8) настоящего пункта настоящего Перечня, и сканированный правоустанавливающий документ на земельный участок и при отсутствии координат земельного участка прилагаются документы, указанные в подпункте 4) настоящего пункта настоящего Перечня.
При приобретении права на земельный участок, находящейся в государственной собственности, у местного исполнительного органа на торгах (аукционах) услугополучатель предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 4), 5), 7), 8) и 9) настоящего пункта настоящего Перечня.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті беруші арқылы мемлекеттік қызметті алу жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының бастамасымен жер учаскесінің сәйкестендіру құжатын әзірлеуге және өзара байланысты қызметтерді композитті қызмет түрінде көрсету мүмкіндігі бар (ғимараттар мен құрылысжайларды техникалық зерттеп-қарау, жер учаскесі құқығын мемлекеттік тіркеу).
"Бір терезе" қағидаты бойынша қызметтерді көрсетуге жол беріледі.
Жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау және беру туралы өтініш көрсетілетін қызметті алушының, ҚБ жұмыскерімен атрибутивтік және графикалық деректерді ЖМБМК ЦЖ енгізіп, тексеріп, жер-кадастрлық істерді қалыптастырып және тігер алдында қайтарып алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 379-бабының 3-тармағына сәйкес орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісіне қол қояды.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңба немесе бір реттік құпиясөз арқылы мобильді қосымшада авторландырудан өтіп, "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау керек.
"Жер учаскесіне сәйкестендіру
құжатын дайындау және беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
___________________ басшысы
(кадастр жүргізетін ұйымның
атауы)
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі
кімнен______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
____________________________
тұлғаның толық атауы)
(жеке сәйкестендіру
____________________________
нөмірі не бизнес-сәйкестендіру
нөмірі
____________________________
жеке тұлғаның немесе заңды
тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
орналасқан
____________________________
жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тіркелген мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесіне актіні дайындау және беру туралы өтініш
_______________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері) мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесіне ______________________
______________________________________________________
құқығына, (құқық түрін көрсетілсін) кадастрлық нөмірі (бар болса)
_____________________________________,____________________________________
(жер учаскесінің нысаналы мақсаты)
үшін берілген актіні беруіңізді сұраймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерімді және мәліметтерді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Күні ______________
Көрсетілетін қызметті алушы ______________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
"Жер учаскесіне сәйкестендіру
құжатын дайындау және беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
2-нысан
___________________ басшысы
(кадастр жүргізетін ұйымның
атауы)
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі
кімнен______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі не заңды
____________________________
тұлғаның толық атауы) жеке
сәйкестендіру
____________________________
нөмірі не бизнес-сәйкестендіру
нөмірі
____________________________
жеке тұлғаның немесе заңды
тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
орналасқан__________________
жерінің мекенжайы (заңды
тұлғалар үшін) не
____________________________
тіркелген мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жылжымайтын мүліктің кадастрлық паспортын дайындау және беру туралы өтініш
_______________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері) мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесіне ______________________ ______________________________________________________
құқығына, (құқық түрін көрсетілсін) кадастрлық нөмірі (бар болса) _____________________________________, ____________________________________________________________
(жер учаскесінің нысаналы мақсаты) үшін берілген, алаңы _______ га, жылжымайтын мүліктің кадастрлық паспортын беруіңізді сұраймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерімді және мәліметтерді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Күні ______________
Көрсетілетін қызметті алушы ______________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса) тегі,
электрондық цифрлық қолтаңбасы)
"Жер учаскесінің сәйкестендіру
құжатын дайындау және беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жер учаскесіне арналған акт №_______ Акт на земельный участок №_______
1.
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі/
Кадастровый номер земельного участка
___________________________
2.
Жер учаскесінің мекенжайы, мекенжайдың тіркеу коды*
Адрес земельного участка, регистрационный код адреса *
___________________________
___________________________
3.
Жер учаскесіне құқық түрі
Вид права на земельный участок
___________________________
___________________________
4.
Жалға алудың аяқталу мерзімі мен күні **Срок и дата окончания аренды **
___________________________
5.
Жер учаскесінің алаңы, гектар ***
Площадь земельного участка, гектар ***
__________________________,
6.
Жерлердің санаты
Категория земель
___________________________
___________________________
7.
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты****
Елді мекендегі функционалдық аймақ (бар болса)*****
Целевое назначение земельного участка****
Функциональная зона в населенном пункте (при наличии)*****
___________________________
___________________________
8.
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар
Ограничения в использовании и обременения земельного участка
______________________________
______________________________
9.
Бөлінетіндігі (бөлінеді/бөлінбейді)
Делимость (делимый/неделимый)
______________________________ ______________________________
Ескертпе:
* Мекенжайдың тіркеу коды бар болса көрсетіледі.
** Аяқталу мерзімі мен күні уақытша жер пайдалану кезінде көрсетіледі.
*** Қосымша жер учаскесінің үлесі бар болса көрсетіледі.
**** Қосымша жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін берілетін жер учаскесі үлесінің түрі көрсетіледі.
Примечание:
* Регистрационный код адреса указывается при наличии.
** Срок и дата окончания указывается при временном землепользовании.
*** Дополнительно указывается доля площади земельного участка при наличии.
****Дополнительно указывается вид надела земельного участка, предоставляемого для ведения личного подсобного хозяйства.
Жер учаскесінің жоспары План земельного участка
Масштаб 1:
Сызықтардың өлшемдерін шығару Выноска мер линий
Бұрылысты нүктелердің №
№ поворотных точек
Сызықтардың өлшемдері
Меры линий
Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің жария кадастрлық картасында көрсетілген координаттар жүйесіндегі сызықтардың өлшемдері
Меры линий в системе координат, указанной в публичной кадастровой карте цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости
Бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесіндегі сызықтардың өлшемдері
Меры линий в единой государственной системе координат
Шектес жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері (жерлердің санаттары)
Кадастровые номера (категории земель) смежных земельных участков
Бастап
От
Дейін
До
Сипаттамасы
Описание
А-дан
от А
Б-ға дейін
до Б
Жоспар шегіндегі бөтен жер учаскелері Посторонние земельные участки в границах плана
Жоспардағы №
№ на плане
Жоспар шегіндегі бөтен жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері
Кадастровые номера посторонних земельных участков в границах плана
Алаңы, гектар
Площадь, гектар
Ескертпе: *Шектесулердің сипаттамасы жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау сәтіне жарамды.
Примечание: *Описание смежеств действительно на момент изготовления идентификационного документа на земельный участок.
Осы актіні _____________________________________________________
(жер кадастрын жүргізетін ұйымның атауы)
______________________________________________жасады.
Настоящий акт изготовлен ________________________________________
(наименование организации, ведущей земельный кадастр)
Мөрдің орны _____________ _____________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Место печати _________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Электрондық құжат нысанында берген кезде: басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы
При выдаче форме электронного документа: электронная цифровая подпись руководителя.
Актінің дайындалған күні 20____ жылғы " " ________________
Дата изготовления акта " " _______________ 20 ___ года.
"Жер учаскесінің сәйкестендіру
құжатын дайындау және беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2023 жылғы " "
№ бұйрығымен бекітілген
Нысан
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының құрылымдық бөлімшесінің атауы
Жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты жер учаскесіне

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Получение государственной услуги непосредственно через услугодателя осуществляется по месту расположения земельного участка.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи либо посредством одноразового пароля.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение к 2
Правил государственной услуги
"Изготовление и выдача
идентификационного документа
на земельный участок"
Форма 1
Руководителю_______________
(наименование организации,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
физического лица либо полное
наименование юридического лица)
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего
____________________________
личность физического или
представителя юридического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии), адрес
____________________________
местонахождения (для
юридических лиц) либо
____________________________
адрес регистрации (для
физических лиц))
Заявление об изготовлении и выдаче акта на земельный участок
Прошу выдать акт на право _____________________________________ на земельный
(указать вид акта)
участок, расположенный по адресу: _______________________________________________,
(адрес (местонахождение) земельного участка)
кадастровый номер земельного участка (при наличии): _______________________________
предоставленный для ___________________________________________________________
(целевое назначение земельного участка)
Согласен(на) на сбор и обработку моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата ___________________
Услугополучатель _______________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо уполномоченного представителя юридического лица, подпись/электронная цифровая подпись)
Форма 2
Руководителю_______________
(наименование организации,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
физического лица либо полное
наименование юридического лица)
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего
____________________________
личность физического или
представителя юридического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии), адрес
____________________________
местонахождения (для
юридических лиц) либо
____________________________
адрес регистрации
(для физических лиц))
Заявление об изготовлении и выдаче кадастрового паспорта объекта недвижимости
Прошу выдать кадастровый паспорт объекта недвижимости на земельный участок,
расположенный по адресу: ____________________________________________________
___________________________________________________________________________,
(адрес (местонахождение) земельного участка)
кадастровый номер земельного участка (при наличии): ___________________________
предоставленный для
___________________________________________________________________________
(целевое назначение земельного участка)
Согласен(на) на сбор и обработку моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата ___________________
Услугополучатель _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо
уполномоченного представителя юридического лица, подпись/электронная цифровая подпись)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Изготовление и выдача
идентификационного документа
на земельный участок"
Форма
Жер учаскесіне арналған акт №_______ Акт на земельный участок №_______
1.
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі/
Кадастровый номер земельного участка
___________________________
2.
Жер учаскесінің мекенжайы, мекенжайдың тіркеу коды*
Адрес земельного участка, регистрационный код адреса *
___________________________
___________________________
3.
Жер учаскесіне құқық түрі
Вид право на земельный участок
___________________________
___________________________
4.
Жалға алудың аяқталу мерзімі мен күні **
Срок и дата окончания аренды **
___________________________
5.
Жер учаскесінің алаңы, гектар ***
Площадь земельного участка, гектар ***
__________________________,
6.
Жердің санаты
Категория земель
___________________________
___________________________
7.
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты****
Елді мекендегі функционалдық аймақ (бар болса)*****
Целевое назначение земельного участка****
Функциональная зона в населенном пункте (при наличии)*****
___________________________
___________________________
8.
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар
Ограничения в использовании и обременения земельного участка
______________________________
______________________________
9.
Бөлінуі (бөлінеді/бөлінбейді)
Делимость (делимый/неделимый)
______________________________ ______________________________
Ескертпе:
* мекенжайдың тіркеу коды болған жағдайда көрсетіледі.
** аяқталу мерзімі мен күні уақытша жер пайдалану кезінде көрсетіледі.
*** қосымша жер учаскесінің үлесі бар болған жағдайда көрсетіледі.
**** қосымша жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін берілетін жер учаскесінің телімінің түрі көрсетіледі.
***** жергілікті атқарушы органның шешіміне сәйкес елді мекендер жерлеріндегі функционалдық аймақ.
Примечание:
* регистрационный код адреса указывается при наличии.
** срок и дата окончания указывается при временном землепользовании.
*** дополнительно указывается доля площади земельного участка при наличии.
**** в случае предоставления для ведения личного подсобного хозяйства, указывается вид надела земельного участка
*****функциональная зона на землях населенных пунктов согласно решения местного исполнительного органа
Жер учаскесінің жоспары
План земельного участка
Ескертпе: * бірыңғай мемлекеттік жылжымайтын мүлік кадастрының ақпараттық жүйесінің жария кадастрлық картасында көрсетілген координаттар жүйесіндегі сызықтардың өлшемдері.
Примечание: *меры линий в системе координат, указанной в публичной кадастровой карте информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.
Масштаб 1:
Сызықтардың өлшемін шығару
Выноска мер линий
Бұрылысты нүктелердің №
№ поворотных точек
Сызықтардың өлшемі
Меры линий, метр
Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің жария кадастрлық картасында көрсетілген координаттар жүйесіндегі сызықтардың өлшемдері
Меры линий в системе координат, указанной в публичной кадастровой карте информационной системы единого государственного кадастра недвижимости
Бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесіндегі сызықтардың өлшемдері
Меры линий в единой государственной системе координат
Шектес жер учаскелердің кадастрлық нөмірлері (жер санаттары)
Кадастровые номера (категории земель) смежных земельных участков
Бастап
От
Дейін
До
Сипаттамасы
Описание
А-дан
от А
Б-ға дейін
до Б
Жоспар шекарасындағы бөгде жер учаскелері Посторонние земельные участки в границах плана
Жоспардағы №
№ на плане
Жоспар шегіндегі бөтен жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері
Кадастровые номера посторонних земельных участков в границах плана
Алаңы, гектар
Площадь, гектар
Ескертпе: *шектесулердің сипаттамасы жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау сәтіне жарамды.
Примечание: *описание смежеств действительно на момент изготовления идентификационного документа на земельный участок.
Осы актіні _______________________________________________________ жасады
(ұйымның атауы)
Настоящий акт изготовлен _________________________________________________
(наименование организации)
Мөрдің орны ______________ ______________________________________________
(қолы) (аты, әкесініңаты (бар болса), тегі)
Место печати _________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Электронды құжат нысанында: Басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы
При выдаче в форме электронного документа: электронная цифровая подпись руководителя.
Актінің дайындалған күні ______ жылғы " " ________________
Дата изготовления акта " " _______________ 20 ___ года.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Изготовление и выдача
идентификационного документа
на земельный участок"
Утвержден приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Форма
Наименование структурного подразделения некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Кадастровый паспорт объекта недвижимости
на земельный участок

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер учаскесі – осы Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
2) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсаттары үшін қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат.
2-тарау. "Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Мемлекеттік жерлерді зерттеп-қарау жөніндегі жұмыстарды жүргізу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтерді беру туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Предоставление сведений о качественном состоянии земельного участка" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Предоставление сведений о качественном состоянии земельного участка" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
2) идентификационный документ на земельный участок – документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление сведений о качественном состоянии земельного участка" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления о предоставлении сведений о качественном состоянии земельного участка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляются через канцелярию услугодателя.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.

6. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттарды көрсетілетін қызметті орындауға жауапты өндірістік құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – ҚБ) құжаттарды қабылдаған күні береді.
7. ҚБ басшысы 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады және мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды.
8. ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді;
жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтерді тексереді;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтерді дайындайды және тексеру және қол қою үшін ҚБ басшысына жібереді.
9. ҚБ басшысы жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтерді тексереді және қол қояды және оны ҚБ жұмыскеріне береді.
10. Көрсетілетін қызметті берушінің ҚБ жұмыскері 2 (екі) сағат ішінде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне ұсынады;
11. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту туралы мәліметтерді ұсыну туралы шешім қабылдайды.
12. Көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру жеке куәлікті не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты (не өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкіліне) ұсынған кезде қолхат негізінде жүзеге асырылады.
13. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
14. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.

6. Работник канцелярии услогодателя осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, и передает принятые от услугополучателя документы в производственное структурное подразделение, ответственное за выполнение услуги (далее – СП), в день приема документов.
7. Руководитель СП в течение 30 (тридцати) минут ознакамливается с содержанием документов, и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги.
8. Работник СП в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверяет сведения о качественном состоянии земельного участка;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, подготавливает сведения о качественном состоянии земельного участка по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет для проверки и подписания руководителю СП.
9. Руководитель СП проверяет и подписывает сведения о качественном состоянии земельного участка и передает его работнику СП.
10. Работник СП услугодателя в течение 2 (двух) часов передает результат оказания государственной услуги в канцелярию услугодателя.
11. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в котором указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о предоставлении сведении о качественном состоянии земельного участка, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
12. Выдача готовых документов услугополучателю осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия).
13. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
14. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

15. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
17. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші , ведомство – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам, шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға шағымды қарау мерзімі ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нұсқада (шағымды электрондық түрде берген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып хабарлайды.
18. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскесінің сапалық
жай-күйі туралы мәліметтер
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Мемлекеттік жерлерді зерттеп-қарау жөніндегі жұмыстарды жүргізу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік институт көрсететін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) уақытша бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директорының 2025 жылғы 14 қазандағы № 228-25П бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларға 2, 3 және 4 параграфтарға сәйкес мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз түрде, сондай-ақ "цифрлық үкімет" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы қолма-қол ақшасыз жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

15. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
16. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, ведомства центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами (далее – ведомство), а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
17. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, ведомством – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, ведомством, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случаи продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с дня продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
18. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление сведений
о качественном состоянии
земельного участка"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление сведений о качественном состоянии земельного участка"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Канцелярия услугодателя
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 5 (пяти) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Сведения о качественном состоянии земельного участка, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Стоимость государственной услуги исчисляется в размере, определяемом центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами в соответствии с пунктом 3 статьи 152 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
7
График работы услугодателя и объектов информации

Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, жұмыс графигіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21336 болып тіркелген) бекітілген "Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру туралы өтініш;
2) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Өкіл жүгінген жағдайда – өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, көрсетілетін қызметті алушыдан сенімхаттың немесе көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жер учаскесінің орналасу схемасының көшірмесі;
4) көрсетілетін қызметке ақы төлеу туралы төлем құжатының (түбіртектің) көшірмесі;
5) сұратылып отырған жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, мемлекеттік қызметті көрсету үшін ақы төлеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті тікелей көрсетілетін қызметті беруші арқылы алу жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.

Услугодателя – с понедельника по субботу включительно в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13.00-14:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о предоставлении сведений о качественном состоянии земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Предоставление сведений о качественном состоянии земельного участка", утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21336) (далее – Правила);
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения представителя – документ, удостоверяющий личность представителя, копия доверенности от услугополучателя или документа, удостоверяющего полномочия представителя услугополучателя либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) копию схемы размещения земельного участка;
4) копию платежного документа (квитанции) об оплате оказываемой услуги;
5) копию идентификационного документа на запрашиваемый земельный участок.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Получение государственной услуги через услугодателя осуществляется по месту расположения земельного участка.

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес, осы хабарламамен Сізге "Жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, себебі:
__________________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
__________________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы бойынша ғимаратта:/бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Мемлекеттік институт
_______________________________________________________________________
_____________________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы " " ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
8-қосымша
"Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы органдардың шешімдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің жер учаскесіне құқық беру туралы құқықтық актілері;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно- процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том, что Вам будет
отказано оказание государственной услуги "Предоставление сведений о качественном
состоянии земельного участка", так как:
_____________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня со
дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию по данному
решению (вписать нужное):
____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания: в здании
по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель____________________________________________________
(электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя) "___" _________20____ года
Приложение 8 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой"
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 236 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) решения местных исполнительных органов – правовые акты местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов о предоставлении права на земельный участок;

2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
3) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
4) пайдаланушының "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық түрде қызметтер көрсету мәселелері, аталған тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылға арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беруге арналған өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті қағаз түрінде көрсеткенде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші, операциялық залдың жұмыскері (операторы) өтінішті қабылдаудан бас тартады.

2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
4) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, районов и городов областного значения (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления на выдачу окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через Государственную корпорацию, либо через портал.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель, работник (оператор) операционного зала отказывают в приеме заявления.

5. Көрсетілетін қызметті берушілер іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда цифрлық құжаттарды алады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының келісуімен порталда тіркеу барысында жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
құндылығы аз ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру кезінде:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және 15 (он бес) минут ішінде оларды көрсетілетін қызметті берушінің басшысына бұрыштамаға жібереді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы орындаушыны – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органды 15 (он бес) минут ішінде айқындайды;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының басшысы 15 (он бес) минут ішінде жауапты орындаушыны айқындайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, аудандық ауыл және су шаруашылығы органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру туралы шешімінің жобасын дайындайды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жібереді;

5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
6. При обращении к услугодателю:
при переводе менее ценных сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой:
1) работник канцелярии услугодателя осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в Перечне, и направляет их руководителю услугодателя на резолюцию в течение 15 (пятнадцати) минут;
2) руководитель услугодателя определяет исполнителя – уполномоченный орган по земельным отношениям района (города областного значения) в течение 15 (пятнадцати) минут;
3) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям района (города областного значения) определяет ответственного исполнителя в течение 15 (пятнадцати) минут;
4) ответственный исполнитель услугодателя рассматривает предоставленные материалы, согласовывает с районными органами сельского и водного хозяйства, обобщает результаты согласования, и при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги подготавливает проект решения услугодателя о переводе сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой и направляет результат оказания государственной услуги для подписания руководителю услугодателя в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней;

5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелу үшін көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;
6) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тіркейді және 15 (он бес) минут ішінде портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
Суарылмайтын егістікті құндылығы аз ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлеріне ауыстырған кезде:
1) ауданның уәкілетті органының жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, аудандық ауыл және су шаруашылығы органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде қорытынды дайындайды және күнтізбелік 12 (он екі) күн ішінде ауыстыру жөнінде материалдарды облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына жібереді;
2) облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, ауыстыру материалдарын облыстық ауыл шаруашылығы және су шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды, күнтізбелік 12 (он екі) күн ішінде қорытынды жасайды және ауданның уәкілетті органына жібереді;
3) ауданның уәкілетті органының жауапты орындаушысы ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру туралы көрсетілетін қызметті берушінің шешімінің жобасын дайындайды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жібереді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тіркейді және 15 (он бес) минут ішінде портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
Суарылатын егістікті алқаптардың суарылмайтын түріне ауыстырған кезде:
1) ауданның уәкілетті органының жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, аудандық ауыл және су шаруашылығы органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды, қорытынды дайындайды және күнтізбелік 8 (сегіз) күн ішінде ауыстыру жөніндегі материалдарды облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына жібереді.

5) руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги и направляет ответственному исполнителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня для регистрации в канцелярии услугодателя;
6) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует результат оказания государственной услуги и направляет через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут.
При переводе неорошаемой пашни в менее ценные виды сельскохозяйственных угодий:
1) ответственный исполнитель уполномоченного органа района рассматривает предоставленные материалы, согласовывает с районными органами сельского и водного хозяйства, обобщает результаты согласования, и при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги подготавливает заключение и направляет материалы по переводу в уполномоченный орган по земельным отношениям области в течение 12 (двенадцати) календарных дней;
2) ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям области рассматривает предоставленные материалы, согласовывает материалы перевода с областными органами сельского и водного хозяйства, охраны окружающей среды, обобщает результаты согласования, составляет заключение и направляет в уполномоченный орган района в течение 12 (двенадцати) календарных дней;
3) ответственный исполнитель уполномоченного органа района подготавливает проект решения услугодателя о переводе сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой и направляет для подписания руководителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня;
4) руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги и направляет ответственному исполнителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня;
5) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует результат оказания государственной услуги и направляет через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут.
При переводе орошаемой пашни в неорошаемые виды угодий:
1) ответственный исполнитель уполномоченного органа района рассматривает предоставленные материалы, согласовывает с районными органами сельского и водного хозяйства, обобщает результаты согласования, подготавливает заключение и направляет материалы по переводу в уполномоченный орган по земельным отношениям области в течение 8 (восьми) календарных дней.

2) облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, ауыстыру материалдарын облыстық ауыл шаруашылығы және су шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды, қорытынды жасайды және күнтізбелік 8 (сегіз) күн ішінде жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді;
3) жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынылған материалдарды қарайды, ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келіседі және күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде қорытындысы бар құжаттар топтамасын облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына жібереді;
4) облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының жауапты орындаушысы жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті қорытындысының негізінде бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру туралы көрсетілетін қызметті берушінің шешімінің жобасын дайындайды және күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде қол қою үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жібереді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;
6) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тіркейді және 15 (он бес) минут ішінде портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат түрінде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде:
құндылығы аз ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстырған кезде:
1) операциялық залдың жұмыскері (операторы) 30 (отыз) минут ішінде Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттарды құжаттар келіп түскен күні 2 (екі) сағат ішінде көрсетілетін қызметті берушіге курьер арқылы береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және оларды 15 (он бес) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына бұрыштама қою үшін жібереді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 15 (он бес) минут ішінде орындаушыны – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органын айқындайды;
5) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының басшысы 15 (он бес) минут ішінде жауапты орындаушыны айқындайды;

2) ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям области рассматривает предоставленные материалы, согласовывает материалы перевода с областными органами сельского и водного хозяйства, охраны окружающей среды, обобщает результаты согласования, составляет заключение и направляет центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами в течение 8 (восьми) календарных дней;
3) центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами рассматривает предоставленные материалы, согласовывает с центральными уполномоченными органами по сельскому хозяйству, охране окружающей среды и направляет пакет документов с заключением в уполномоченный орган по земельным отношениям области в течение 7 (семи) календарных дней;
4) ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям области на основании соответствующего заключения центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами, при отсутствии оснований для отказа подготавливает проект решения услугодателя о переводе сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой и направляет для подписания руководителю услугодателя в течение 2 (двух) календарных дней;
5) руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги и направляет ответственному исполнителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня;
6) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует результат оказания государственной услуги и направляет через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут.
При обращении через Государственную корпорацию:
при переводе менее ценных сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, в течение 30 (тридцати) минут;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы в течение 2 (двух) часов через курьера передает услугодателю в день поступления документов;
3) работник канцелярии услугодателя осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в Перечне, и направляет их руководителю услугодателя на резолюцию в течение 15 (пятнадцати) минут;
4) руководитель услугодателя определяет исполнителя – уполномоченный орган по земельным отношениям района (города областного значения) в течение 15 (пятнадцати) минут;
5) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям района (города областного значения) определяет ответственного исполнителя в течение 15 (пятнадцати) минут;

6) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, аудандық ауыл және су шаруашылығы органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру туралы шешімінің жобасын дайындайды және күнтізбелік 25 (жиырма) бес) күн ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қою үшін жібереді;
7) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;
8) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін 15 (он бес) минут ішінде тіркейді және 2 (екі) сағат ішінде курьер арқылы Мемлекеттік корпорацияға тапсырады;
9) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру жеке куәлікті не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты (не өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкіліне) ұсынған кезде қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Суарылмайтын егістікті құндылығы аз ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлеріне ауыстырған кезде:
10) ауданның уәкілетті органының жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, аудандық ауыл және су шаруашылығы органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ауыстыру жөнінде қорытынды дайындайды және күнтізбелік 12 (он екі) күн ішінде материалдарды облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына жібереді;
11) облыстың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының жауапты орындаушысы ұсынылған материалдарды қарайды, ауыстыру материалдарын облыстық ауыл және су шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау органдарымен келіседі, келісу нәтижелерін жинақтайды, қорытынды жасайды және күнтізбелік 12 (он екі) күн ішінде ауданның уәкілетті органына жібереді;
12) ауданның уәкілетті органының жауапты орындаушысы ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру туралы көрсетілетін қызметті берушінің шешімінің жобасын дайындайды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде қол қою үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жібереді;
13) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды және күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысына жібереді;
14) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін 15 (он бес) минут ішінде тіркейді және 2 (екі) сағат ішінде Мемлекеттік корпорацияға курьер арқылы жібереді;

6) ответственный исполнитель услугодателя рассматривает предоставленные материалы, согласовывает с районными органами сельского и водного хозяйства, обобщает результаты согласования, и при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги подготавливает проект решения услугодателя о переводе сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой и направляет результат оказания государственной услуги для подписания руководителю услугодателя в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней;
7) руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги и направляет ответственному исполнителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня;
8) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует результат оказания государственной услуги в течение 15 (пятнадцати) минут и передает в Государственную корпорацию через курьера в течение 2 (двух) часов;
9) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия).
При переводе неорошаемой пашни в менее ценные виды сельскохозяйственных угодий:
10) ответственный исполнитель уполномоченного органа района рассматривает предоставленные материалы, согласовывает с районными органами сельского и водного хозяйства, обобщает результаты согласования, и при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги подготавливает заключение и направляет материалы по переводу в уполномоченный орган по земельным отношениям области в течение 12 (двенадцати) календарных дней;
11) ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям области рассматривает предоставленные материалы, согласовывает материалы перевода с областными органами сельского и водного хозяйства, охраны окружающей среды, обобщает результаты согласования, составляет заключение и направляет в уполномоченный орган района в течение 12 (двенадцати) календарных дней;
12) ответственный исполнитель уполномоченного органа района подготавливает проект решения услугодателя о переводе сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой и направляет для подписания руководителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня;
13) руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги и направляет ответственному исполнителю услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня;
14) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует результат оказания государственной услуги в течение 15 (пятнадцати) минут и передает в Государственную корпорацию через курьера в течение 2 (двух) часов;

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, халыққа қызмет көрсету орталықтарының жұмыс графигіне сәйкес;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) "Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру туралы өтініш
2) мыналарды ауыстырған кезде:
құндылығы аз ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге және құндылығы жоғары түрге – аудандар мен қалалардың ауыл және су шаруашылығы саласындағы уәкілетті органдарының қорытындылары мен ұсыныстары бар түсіндірме жазба;
суарылмайтын егістіктерді ауыл шаруашылығы алқаптарының басқа құндылығы аз түрлеріне – ауыл және су шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы келісуші облыстық уәкілетті органдардың қорытындылары мен ұсыныстары бар түсіндірме жазба;
3) ауыл шаруашылығы алқаптарының бір түрден екіншісіне ауыстыруға белгіленген жерлердің экспликациясы;
4) басқасына ауыстыру белгіленген ауыл шаруашылығы алқаптарының орналасқан жері, олардың алаңдары, пайдалану түрі, ауыстыру себебі көрсетілген далалық зерттеп-қарау актісі және келісуші мемлекеттік органдар бөлімшелерінің өкілдері мен осы жерлердің барлық мүдделі уәкілетті жер пайдаланушылары (иеленушілері) қол қойған, басқа түрге ауыстыруға белгіленген ауыл шаруашылығы жерлері көрсетілген далалық зерттеп-қарау сызбасы;
5) жер учаскелерінің сапалық сипаттамасы;
6) суару желісінің, жайылма суару жүйесінің, суландыру құрылыстарының техникалық жай-күйі, сондай-ақ негізгі қорлардың құны туралы мәліметтер;
7) жер учаскесі әуеайлақ маңындағы аумақта орналасқан жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларына сәйкес берілетін рұқсат.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін ақының төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" – в соответствии с графиком работы центров обслуживания населения, за исключением воскресенья и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о выдаче окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой по форме согласно приложению 2 к Правилам государственной услуги "Выдача окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой" (далее – Правила);
2) при переводе:
менее ценных сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой и в более ценные – пояснительная записка с выводами и предложениями согласующих уполномоченных органов районов и городов в области сельского и водного хозяйства;
неорошаемой пашни в другие менее ценные виды сельскохозяйственных угодий – пояснительная записка с выводами и предложениями согласующих областных уполномоченных органов сельского и водного хозяйства, охраны окружающей среды;
3) экспликация земель, намечаемых к переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
4) акт полевого обследования с указанием местоположения сельскохозяйственных угодий, намечаемых переводу в другие, их площади, вид использования, причина перевода и чертеж полевого обследования с отображением выявленных сельскохозяйственных земель, подлежащих трансформации, подписанные представителями подразделений согласующих государственных органов и всех заинтересованных уполномоченных землепользователей (владельцев) этих земель;
5) качественная характеристика земельных участков;
6) сведения о техническом состоянии оросительной сети, системы лиманного орошения, обводнительных сооружений, а также стоимости основных фондов;
7) в случае, если земельный участок расположен на приаэродромной территории, разрешения, выдаваемого в соответствии с Правилами выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утверждҰнными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін ұсынылған қажетті деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 98-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұранымға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Ауыл шаруашылығы
алқаптарын бір түрден екінші
түрге ауыстыруға түпкілікті
шешім беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
________________ әкімі
(облыстың, қаланың, ауданның
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
тұлғаның атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке тұлғаның немесе
____________________________
заңды тұлға өкілінің
____________________________
жеке басын куәландыратын
құжаттың деректемелері
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
_______________________
тұратын мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беруге өтініш
____________________________________________________ негізінде
(негізді көрсету)
___________________________________________________________ арналған
(жер учаскесінің нысаналы мақсаты)
_____________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері))
___________________________________________________орналасқан алаңы
____________ гектар жер учаскесіне уақытша өтеулі/өтеусіз жер пайдалану, жеке меншік (қажеттісінің асты сызылсын) құқығын беруіңізді сұраймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушы ________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы/электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
"Ауыл шаруашылығы
алқаптарын бір түрден екінші
түрге ауыстыруға түпкілікті
шешім беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги:
4) в случае наличия дефицита пастбищ в данном населенном пункте, запрещается перевод пастбищ в пашни.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача окончательного
решения на перевод
сельскохозяйственных угодий
из одного вида в другой"
Форма
Акиму
______________________
(области, города, района)
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица
либо полное наименование
юридического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный
номер)
___________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
____________________________
физического лица,
или представителя
____________________________
юридического лица, контактный
телефон (при наличии),
____________________________
адрес местонахождения
(для юридических лиц)
____________________________
либо адрес проживания
(для физических лиц)
Заявление на выдачу окончательного решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой
Прошу предоставить право временного возмездного/безвозмездного
землепользования, частной собственности (нужное подчеркнуть) на земельный
участок, расположенный ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
(адрес (местоположение) земельного участка)
площадью ____________ гектар, для __________________________________________,
(целевое назначение земельного участка)
на основании ______________________________________________________________.
(указать основание)
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Услугополучатель _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись/электронная цифровая подпись услугополучателя)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача окончательного
решения на перевод
сельскохозяйственных угодий
из одного вида в другой"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _________________________________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыруға түпкілікті шешім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, өйткені:
_____________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
_____________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші ________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы "____" __________________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
9-қосымша
"Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан настоящим уведомлением информируем о том, что
Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Выдача окончательного
решения на перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой", так как:
___________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
___________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу/посредством видеоконференцсвязи/ иных средств коммуникации)
Услугодатель _______________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
Приложение 9 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Предоставление земельного участка из земель поселка, села"
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 287 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Предоставление земельного участка из земель поселка, села" разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Предоставление земельного участка из земель поселка, села" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;
3) жер учаскесі – Қазақстан Республикасы Жер кодексімен (бұдан әрі – Кодекс) белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
4) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК) – жүргізу тәртібі осы Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету кезінде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорацияның операциялық залының жұмыскері (операторы) өтінішті қабылдаудан бас тартады.

2) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) порядке за субъектами земельных отношений;
4) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местным исполнительным органом области, города областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение), акимом поселка, села (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление земельного участка из земель поселка, села" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления о предоставлении земельного участка из земель поселка, села по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через Государственную корпорацию, либо через портал.
При оказании государственной услуги через Государственную корпорацию, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель, работник (оператор) операционного зала Государственной корпорации отказывают в приеме заявления.

5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжатты иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші порталда тіркелген кезде көрсетілетін қызметті алушының келісуімен жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет екі кезеңде көрсетіледі.
Бірінші кезең: сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындау, жер учаскесін таңдау актісін дайындау, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды және топографияны жасау – 28 (жиырма сегіз) жұмыс күні ішінде:
1) операциялық залдың жұмыскері (операторы) Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді 30 (отыз) минут ішінде жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттарды курьер арқылы құжаттар келіп түскен күні 2 (екі) сағат ішінде көрсетілетін қызметті берушіге береді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшылығы 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды және оларды ауданның, облыстық маңызы бар қаланың (оның әкімшілік бағынысына берілген аумақтағы) жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияны жүзеге асыратын, жер учаскесі орналасқан жердегі құрылымдық бөлімшесіне жібереді;
4) құрылымдық бөлімшенің басшысы құжаттарды қарайды, құжаттар келіп түскен күні жауапты орындаушыны айқындайды;

5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
6. При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию государственная услуга оказывается в двух этапах.
Первый этап: определение возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению, изготовление акта выбора земельного участка, составление архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии – в течение 28 (двадцати восьми) рабочих дней:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, в течение 30 (тридцати) минут;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы в течение 2 (двух) часов через курьера передает услугодателю в день поступления документов;
3) руководство услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня рассматривает поступившие документы и направляет их в структурное подразделение местного исполнительного органа района, города областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение), осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства (далее – структурное подразделение), по месту нахождения земельного участка;
4) руководитель структурного подразделения рассматривает документы, определяет ответственного исполнителя в день поступления документов;

5) құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысы бекітілген қала құрылысы құжаттарына сәйкес 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ахуалдық схемасы бар жер учаскесін таңдау актісін, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды алу үшін сауалнама парағын, топографияны дайындайды және оларды бір мезгілде келісуге барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, тиісті қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілеріне және Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы не келісуші органдарда осы жүйелер болмаған кезде қағаз жеткізгіштерде жібереді.
Келісуші органдар 12 (он екі) жұмыс күні ішінде мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша жер учаскесін беру мүмкіндігі туралы тиісті қорытынды ұсынады.
Табиғи монополиялар субъектілері сауалнама парағын алған күннен бастап техникалық шарттарды, ахуалдық схеманы және топографияны алу үшін 5 (бес) жұмыс күні ішінде инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды дайындайды және ұсынады.
Мемлекеттік корпорацияның қорытындысына сұратылып отырған жер учаскесі бойынша мәліметтер және жер-кадастрлық жұмыстары үшін смета қоса беріледі.
Сұралып отырған жер учаскесі бос болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорация 3 (үш) жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлімшеге жер учаскесіне құқық беруден бас тартуға негіз болатын тиісті ақпаратты жібереді;
6) оң қорытындылар келіп түскен жағдайда – құрылымдық бөлімше 5 (бес) жұмыс күні ішінде сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды және топографияны қоса бере отырып, жер учаскесін таңдаудың түпкілікті актісін дайындайды және сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органның басшысына қол қоюға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде – құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама дайындайды және құрылымдық бөлімшенің басшысына қол қоюға жібереді;
7) құрылымдық бөлімшенің басшысы құжат келіп түскен күні жер учаскесін таңдау актісін не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны қарайды және оған қол қояды;
8) құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысы Мемлекеттік корпорацияға көрсетілетін қызметті алушымен келісу үшін жер учаскесін таңдау актісін және жер-кадастрлық жұмыстарға (жер-кадастрлық жоспарды жасауға) сметаны жібереді. Жер учаскесін таңдау актісін келісу және жер-кадастрлық жұмыстар бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Көрсетілетін қызмет алушымен келісілмеген жер учаскесін таңдау актісінің қолданылу мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
Жер учаскесін таңдау актісін келіскеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын алу күні туралы хабарлама қол қою үшін береді.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін Мемлекеттік корпорация құрылымдық бөлімшеге көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, келісілмеген жер учаскесін таңдау актісінің күшін жою үшін қайтарады.
Екінші кезең: көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесін таңдау актісін келісу және жер-кадастрлық жұмыстардың қызметтері үшін ақы төлеу кезінде жер-кадастрлық жоспарды қоса бере отырып, жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру туралы шешім шығару, уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасау – 18 (он сегіз) жұмыс күні ішінде:

5) ответственный исполнитель структурного подразделения в течение 7 (семи) рабочих дней в соответствии с утвержденными градостроительными документами подготавливает акт выбора земельного участка с его ситуационной схемой, архитектурно-планировочное задание, опросный лист для получения технических условий, топографию и направляет их на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам, соответствующим службам, субъектам естественных монополий и в Государственную корпорацию посредством информационных систем государственных органов либо на бумажных носителях при отсутствии у согласующих органов этих систем.
Согласующие органы в течение 12 (двенадцати) рабочих дней представляют соответствующее заключение о возможности предоставления земельного участка по заявленному целевому назначению.
Субъекты естественных монополий со дня получения опросного листа для получения технических условий, ситуационной схемы и топографии в течение 5 (пяти) рабочих дней подготавливают и представляют технические условия на подключение к инженерным сетям.
К заключению Государственной корпорации прилагаются сведения по запрашиваемому участку и смета на земельно-кадастровые работы.
В случае занятости испрашиваемого земельного участка Государственная корпорация в течение 3 (трех) рабочих дней направляет в структурное подразделение соответствующую информацию, которая будет служить основанием для отказа в предоставлении права на земельный участок;
6) в случае поступления положительных заключений – структурное подразделение в течение 5 (пяти) рабочих дней подготавливает и направляет на подписание руководителю структурного подразделения окончательный акт выбора земельного участка с приложением архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги – структурное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня подготавливает уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет на подписание руководителю структурного подразделения;
7) руководитель структурного подразделения в день поступления документа рассматривает и подписывает акт выбора земельного участка, либо уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги;
8) ответственный исполнитель структурного подразделения направляет в Государственную корпорацию акт выбора земельного участка и смету на земельно-кадастровые работы (на составление земельно-кадастрового плана) для согласования с услугополучателем.
Согласование акта выбора земельного участка и оплата за услуги земельно-кадастровых работ услугополучателем осуществляются в течение 3 (трех) рабочих дней. Срок действия несогласованного услугополучателем акта выбора земельного участка составляет 10 (десять) рабочих дней.
После согласования акта выбора земельного участка услугополучателю выдается уведомление о дате получения временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования для подписания.
По истечении указанного срока Государственная корпорация возвращает в структурное подразделение для аннулирования несогласованного акта выбора земельного участка, с уведомлением услугополучателя.
Второй этап: при согласовании акта выбора земельного участка и оплате за услуги земельно-кадастровых работ услугополучателем, вынесение решения о предоставлении права землепользования на земельный участок с приложением земельно-кадастрового плана, заключение договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования – в течение 18 (восемнадцати) рабочих дней:

1) Мемлекеттік корпорация 10 (он) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық жоспарды дайындайды және оны облыстың, облыстық маңызы бар қаланың және ауданның жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына (бұдан әрі – жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган) жібереді;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық жоспарды қарайды, бекітеді және жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысын айқындайды;
3) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы жер-кадастрлық жоспар бекітілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің жобасын дайындайды.
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы шешімді қарайды және қол қояды.
Жер учаскесіне құқық беру туралы көрсетілетін қызметті берушінің шешімінің көшірмесі, жер-кадастрлық жоспар 1 (бір) жұмыс күні ішінде уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын дайындау үшін жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің көшірмесі және жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган қол қойған уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шарты Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушыға қол қою үшін жіберіледі;
6) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 15 (он бес) минут ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін тіркейді және курьер арқылы Мемлекеттік корпорацияға береді;
7) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру қолхат негізінде, жеке куәлікті не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) алынған электрондық құжатты (не өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкіліне) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартына қол қояды.
7. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет екі кезеңде көрсетіледі.
Бірінші кезең: сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындау, жер учаскесін таңдау актісін дайындау, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды және топографияны жасау – 28 (жиырма сегіз) жұмыс күні ішінде:

1) Государственная корпорация в течение 10 (десяти) рабочих дней изготавливает земельно-кадастровый план и направляет его в уполномоченный орган по земельным отношениям области, города областного значения и района (далее – уполномоченный орган по земельным отношениям);
2) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает, утверждает земельно-кадастровый план и определяет ответственного исполнителя уполномоченного органа по земельным отношениям;
3) при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 3 (трех) рабочих дней с момента утверждения земельно-кадастрового плана подготавливает проект решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок;
4) руководитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня рассматривает и подписывает решение о предоставлении права на земельный участок.
Копия решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок, земельно-кадастровый план направляются в уполномоченный орган по земельным отношениям для подготовки договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования в течение 1 (одного) рабочего дня;
5) копия решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок и подписанный уполномоченным органом по земельным отношениям договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования направляются через Государственную корпорацию услугополучателю для подписания;
6) сотрудник канцелярии услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут регистрирует результат оказания государственной услуги и передает в Государственную корпорацию через курьера;
7) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия).
Услугополучатель после получения уведомления в течение трех рабочих дней подписывает договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования.
7. При обращении услугополучателя через портал государственная услуга оказывается в двух этапах.
Первый этап: определение возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению, изготовление акта выбора земельного участка, составление архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии – в течение 28 (двадцати восьми) рабочих дней:

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 15 (он бес) минут ішінде келіп түскен құжаттарды тіркейді және оларды көрсетілетін қызметті берушінің басшылығына қарауға береді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшылығы 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды және оларды жер учаскесі орналасқан жердегі құрылымдық бөлімшеге жібереді;
3) құрылымдық бөлімшенің басшысы құжаттарды қарайды, құжаттар келіп түскен күні жауапты орындаушыны айқындайды;
4) құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысы 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бекітілген қала құрылысы құжаттарына сәйкес ахуалдық схемасы бар жер учаскесін таңдау актісін, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды алу үшін сауалнама парағын, топографияны дайындайды және оларды бір мезгілде келісуге барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, тиісті қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілеріне және Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы не келісуші органдарда осы жүйелер болмаған кезде қағаз жеткізгіштерде жібереді.
Келісуші органдар 12 (он екі) жұмыс күні ішінде жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша беру мүмкіндігі туралы тиісті қорытынды ұсынады.
Табиғи монополиялар субъектілері техникалық шарттарды, ахуалдық схеманы және топографияны алу үшін сауалнама парағын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды дайындайды және ұсынады.
Мемлекеттік корпорацияның қорытындысына сұратылып отырған жер учаскесі бойынша мәліметтер және жер-кадастрлық жұмыстары үшін смета қоса беріледі.
Сұралып отырған жер учаскесі бос болмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация 3 (үш) жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлімшеге жер учаскесіне құқық беруден бас тартуға негіз болатын тиісті ақпаратты жібереді;
5) оң қорытындылар келіп түскен жағдайда – құрылымдық бөлімше 5 (бес) жұмыс күні ішінде сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды және топографияны қоса бере отырып, жер учаскесін таңдаудың түпкілікті актісін дайындайды және құрылымдық бөлімшенің басшысына қол қоюға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде – сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама дайындайды және құрылымдық бөлімшенің басшысына қол қоюға жібереді;

1) сотрудник канцелярии услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут регистрирует поступившие документы и передает их на рассмотрение руководству услугодателя;
2) руководство услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня рассматривает поступившие документы и направляет их в структурное подразделение, по месту нахождения земельного участка;
3) руководитель структурного подразделения рассматривает документы, определяет ответственного исполнителя в день поступления документов;
4) ответственный исполнитель структурного подразделения в течение 7 (семи) рабочих дней в соответствии с утвержденными градостроительными документами подготавливает акт выбора земельного участка с его ситуационной схемой, архитектурно-планировочное задание, опросный лист для получения технических условий, топографию и направляет их на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам, соответствующим службам, субъектам естественных монополий и в Государственную корпорацию посредством информационных систем государственных органов либо на бумажных носителях при отсутствии у согласующих органов этих систем.
Согласующие органы в течение 12 (двенадцати) рабочих дней представляют соответствующее заключение о возможности предоставления земельного участка по заявленному целевому назначению.
Субъекты естественных монополий со дня получения опросного листа для получения технических условий, ситуационной схемы и топографии в течение 5 (пяти) рабочих дней подготавливают и представляют технические условия на подключение к инженерным сетям.
К заключению Государственной корпорации прилагаются сведения по запрашиваемому участку и смета на земельно-кадастровые работы.
В случае занятости испрашиваемого земельного участка Государственная корпорация в течение 3 (трех) рабочих дней направляет в структурное подразделение соответствующую информацию, которая будет служить основанием для отказа в предоставлении права на земельный участок;
5) в случае поступления положительных заключений – структурное подразделение в течение 5 (пяти) рабочих дней подготавливает и направляет на подписание руководителю структурного подразделения окончательный акт выбора земельного участка с приложением архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги – уполномоченный орган в сфере архитектуры и градостроительства в течение 1 (одного) рабочего дня подготавливает уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет на подписание руководителю структурного подразделения;

6) құрылымдық бөлімшенің басшысы құжат келіп түскен күні жер учаскесін таңдау актісін не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны қарайды және оған қол қояды;
7) құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысы портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті алушымен келісу үшін ЭЦҚ қойылған, электрондық құжат нысанындағы жер учаскесін таңдаудың түпкілікті актісін және жер-кадастрлық жұмыстарға (жер-кадастрлық жоспарды жасауға) арналған сметаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесін таңдаудың түпкілікті актісін келісуді және оның жер-кадастрлық жұмыстар үшін көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының келісілмеген жер учаскесін таңдау актісінің қолданылу мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
Жер учаскесін таңдау актісін келіскеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға қол қою үшін уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын алу күні туралы хабарлама береді.
Екінші кезең: жер учаскесін таңдау актісін келісу және көрсетілетін қызметті алушы жер-кадастрлық жұмыстардың қызметтері үшін ақы төлеу кезінде жер-кадастрлық жоспарды қоса бере отырып, жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру туралы шешім шығару, уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу кезінде – 18 (он сегіз) жұмыс күні ішінде:
1) Мемлекеттік корпорация 10 (он) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық жоспар дайындайды және оны жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға жібереді;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық жоспарды қарайды, бекітеді және жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысын айқындайды;
3) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы жер-кадастрлық жоспар бекітілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің жобасын дайындайды.
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы шешімді қарайды және қол қояды.
Жер учаскесіне құқық беру туралы көрсетілетін қызметті берушінің шешімінің көшірмесі, жер-кадастрлық жоспар 1 (бір) жұмыс күні ішінде уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын дайындау үшін жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі;

6) руководитель структурного подразделения в день поступления документа рассматривает и подписывает акт выбора земельного участка, либо уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги;
7) ответственный исполнитель структурного подразделения направляет через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП, окончательный акт выбора земельного участка и смету на земельно-кадастровые работы (на составление земельно-кадастрового плана) для согласования с услугополучателем, либо уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
Согласование окончательного акта выбора земельного участка и оплата за услуги земельно-кадастровых работ услугополучателем осуществляются в течение 3 (трех) рабочих дней. Срок действия несогласованного услугополучателем акта выбора составляет 10 (десять) рабочих дней.
После согласования акта выбора земельного участка услугополучателя выдается уведомление о дате получения временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования для подписания.
Второй этап: при согласовании акта выбора земельного участка и оплате за услуги земельно-кадастровых работ услугополучателем, вынесение решения о предоставлении права землепользования на земельный участок с приложением земельно-кадастрового плана, заключение договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования – в течение 18 (восемнадцати) рабочих дней:
1) Государственная корпорация в течение 10 (десяти) рабочих дней изготавливает земельно-кадастровый план и направляет его в уполномоченный орган по земельным отношениям;
2) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает, утверждает земельно-кадастровый план и определяет ответственного исполнителя уполномоченного органа по земельным отношениям;
3) при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 3 (трех) рабочих дней с момента утверждения земельно-кадастрового плана подготавливает проект решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок;
4) руководитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня рассматривает и подписывает решение о предоставлении права на земельный участок.
Копия решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок, земельно-кадастровый план направляются в уполномоченный орган по земельным отношениям для подготовки договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования в течение 1 (одного) рабочего дня;

5) көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің көшірмесі және жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган қол қойған уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шарты портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі;
6) көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартына қол қояды.
8. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші ахуалдық схемасы бар жер учаскесін таңдау актісін дайындау, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды және топографияны жасау, жер-кадастрлық жоспарды қоса бере отырып, жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру туралы шешім шығару, уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) шарт жасасу туралы не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі не көрсетілетін қызметті беруші арқылы беріледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
10. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.

5) копия решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок и подписанный уполномоченным органом по земельным отношениям договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования направляются через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя;
6) услугополучатель после получения уведомления в течение трех рабочих дней подписывает договор временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования.
8. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об изготовлении акта выбора земельного участка с его ситуационной схемой, составлении архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии, вынесении решения о предоставлении права землепользования на земельный участок с приложением земельно-кадастрового плана, заключении договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через услугодателя.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
10. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
11. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.

3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.
13. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себебін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) хабарлайды.
14. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Кент, ауыл жерлерінен
жер учаскесін беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Кент, ауыл жерлерінен жер учаскесін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Бірінші кезең: сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындау, жер учаскесін таңдау актісін дайындау, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды және топографияны жасау – 28 (жиырма сегіз) жұмыс күні ішінде.
Екінші кезең: жер учаскесін таңдау актісін келісу және көрсетілетін қызметті алушы жер-кадастрлық жұмыстардың қызметтері үшін ақы төлеу кезінде жер-кадастрлық жоспарды қоса бере отырып, жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру туралы шешім шығару, уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу – 18 (он сегіз) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің жер-кадастрлық жоспарды қоса бере отырып, жер учаскесіне құқық беру туралы шешімі және уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
13. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
14. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление земельного
участка из земель
поселка, села"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление земельного участка из земель поселка, села"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы области, городов областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение), акимы поселка, села (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) и Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3
Срок оказания государственной услуги
Первый этап: определение возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению, изготовление акта выбора земельного участка, составление архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии – в течение 28 (двадцати восьми) рабочих дней. Второй этап: при согласовании акта выбора земельного участка и оплате за услуги земельно-кадастровых работ услугополучателем, вынесение решения о предоставлении права землепользования на земельный участок с приложением земельно-кадастрового плана, заключение договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования – в течение 18 (восемнадцати) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Решение услугодателя о предоставлении права на земельный участок с приложением земельно-кадастрового плана и заключение договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

9. Теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су, әуе, құбыржолы көлігінің мұқтажы үшін, энергетика мен байланыс мұқтажы үшін, оның ішінде Кодекстің 119-бабына сәйкес ұялы, спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салу үшін, сондай-ақ мемлекеттік маңызы бар өзге де объектілерді салу үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су, әуе, құбыр көлігі және байланыс және энергетика уәкілетті органдарының келісуі.
10. Халықтың мұқтажын қанағаттандыруға арналған ортақ пайдаланылатын объектілер (су құбырлары, жылу трассалары, тазарту құрылысжайлары және басқа да инженерлік-коммуникациялық желілер мен жүйелер, тұрмыстық қатты қалдықтарды бөлек жинауға арналған инфрақұрылым), сондай-ақ Кодекстің 107-бабы 3-тармағының бесінші бөлігінің 8) тармақшасына сәйкес арнайы мақсаттағы объектілер үшін:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) коммуникациялардың өту схемасы.
11. Кодекстің 9-бабының 3-тармағына сәйкес жеке қосалқы шаруашылық, бақ өсіру, саяжай құрылысын жүргізу үшін:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекеттік меншіктегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары).
12. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген объектілерді салу, мемлекеттік мүдделерді және қоғамдық маңызы бар мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ететін инвестициялық жобалар үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (ауциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) жергілікті атқарушы органның объектінің облыстың даму жоспарына енгізілгені туралы шешімі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағы.
12. Кодекстің 9-бабының 3-тармағына сәйкес отандық өнеркәсіп кәсіпорындары:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің сызбасы (жоспары).

9. Для нужд железнодорожного, автомобильного, морского и внутреннего водного, воздушного, трубопроводного транспорта, для нужд энергетики и связи, в том числе для строительства антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой, спутниковой связи согласно статье 119 Кодекса, а также для строительства иных объектов, имеющих государственное значение:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) согласования уполномоченных органов железнодорожного, автомобильного, морского и внутреннего водного, воздушного, трубопроводного транспорта и связи и энергетики.
10. Под объекты общего пользования, предназначенные для удовлетворения нужд населения (водопроводы, теплотрассы, очистные сооружения и другие инженерно-коммуникационные сети и системы, инфраструктура для раздельного сбора твердых бытовых отходов), а также под объекты специального назначения в соответствии с подпунктом 8) части пятой пункта 3 статьи 107 Кодекса:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) схема прохождения коммуникаций.
11. Для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, дачного строительства в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Кодекса:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка.
12. Для строительства объектов, предусмотренных документами Системы государственного планирования Республики Казахстан, инвестиционных проектов, обеспечивающих государственные интересы и достижение общественно значимых целей:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) решение местного исполнительного органа о признании проекта инвестиционным.

13. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру үшін жекеше әріптестер не концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерлер:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт немесе концессия шарты.
14. Инвестициялық және инновациялық жобаларды іске асыру үшін әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар органдарының олардың құзыретіне сәйкес инвестициялық және инновациялық жобаны іске асыру туралы шешімі.
15. Өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыру үшін өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін, мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) жергілікті атқарушы органның жобаны инвестициялық жоба деп тану туралы шешімі.
16. Шаруашылық серіктестігінің немесе өндірістік кооперативтің қатысушылары (мүшелері) Кодекстің 101-бабының 3-тармағына сәйкес қатысушылар (мүшелер) құрамынан шыққан кезде:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) қатысушылардың жалпы жиналысының құрамнан шығу туралы хаттамасы.
17. Қазақстан Республикасының инвестициялар саласындағы заңнамасына сәйкес жасалған келісімшарт негізінде мемлекеттік заттай гранттар ретінде:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін, мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) уәкілетті орган мен көрсетілетін қызметті алушы арасында жасалған инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған модельдік келісімшарт;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда, инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағы.
18. Күрделі құрылыссыз балық шаруашылығын жүргізу мақсатында бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне іргелес жер учаскелерінде балық өсіру объектілерін және оларға қызмет көрсету жөніндегі коммуникацияларды орналастыру үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін, мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алуға өтініш;
2) сұратылып отырған жер учаскесінің схемасы (жоспары);
3) балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру туралы шешімнің көшірмесі;
4) балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың көшірмесі.
Екінші кезең: бекітілген жерге орналастыру жобасы және жерге орналастыру жобасын бекіту туралы бұйрық.
Портал арқылы жүгінген жағдайда тізбеде көрсетілген құжаттар элоктрондық құжаттар көшірмесі ретінде ұсынылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын қызметтің басталуы туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

13. Отечественным промышленным предприятиям в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Кодекса:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка.
14. Частным партнерам для реализации проектов государственно-частного партнерства либо концессионерам для реализации концессионных проектов:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) договор о государственно-частном партнерстве или договор концессии.
15. Социально-предпринимательским корпорациям для реализации инвестиционных и инновационных проектов:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) решение органов социально – предпринимательских корпорации о реализации инвестиционного и инновационного проекта в соответствии с их компетенцией.
16. Субъектам промышленно-инновационной деятельности для реализации промышленно-инновационных проектов:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) решение местного исполнительного органа и о признании проекта инвестиционным.
17. Участникам (членам) хозяйственного товарищества или производственного кооператива при выходе из состава участников (членов) в соответствии с пунктом 3 статьи 101 Кодекса:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) протокол общего собрания участников, о выходе из состава.
18. В качестве государственных натурных грантов на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области инвестиций:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) модельный контракт на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающий осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций, заключенный между уполномоченным органом и услугополучателем;
4) опросный лист на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
19. Для размещения рыбоводных объектов и коммуникаций по их обслуживанию на земельных участках, прилегающих к закрепленному рыбохозяйственному водоему и (или) участку, с целью ведения рыбного хозяйства и аквакультуры без капитального строительства:
1) заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) схема (план) испрашиваемого земельного участка;
3) копия решения по закреплению рыбохозяйственного водоема и (или) участка;
4) копия договора на ведение рыбного хозяйства/ копия договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности/ копия договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта.
Второй этап: утвержденный землеустроительный проект и приказ об утверждении землеустроительного проекта.
В случае обращения через портал указанные в перечне документы предоставляются в электронных копиях.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, справки о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушымемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының Кодекстің 92 және 93-баптарына сәйкес заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жер учаскелері мәжбүрлеп алынып қойылған адамдар тізілімінде болуы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар.
Көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда не бір реттік құпиясөз жолымен, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту керек, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжат таңдау қажет.
"Сауда-саттықты
(аукциондарды) өткізуді талап
етпейтін мемлекет меншігіндегі
жер учаскелеріне құқықтар алу"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
________________ әкімі
(облыстық маңызы бар қаланың
(оның әкімшілік бағынысына
берілген аумақтағы), ауданның
және кенттің, ауылдың, ауылдық
округтің)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
кімнен ________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
тұлғаның атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке тұлғаның немесе
____________________________
заңды тұлға өкілінің
____________________________
жеке басын куәландыратын
құжаттың деректемелері
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
_______________________
тұратын мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтар алуға өтініш
_____________________________________________________
негізінде (негізді көрсету) ________________________________________________________________
үшін (жер учаскесінің нысаналы мақсаты) алаңы ____________ гектар_________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
_______________________________________________________ орналасқан жер
учаскесіне уақытша өтеулі/өтеусіз жер пайдалану, жеке меншік (керегінің астын сызу) құқығын беруіңізді сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, "Сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды алу" мемлекеттік қызметін алуға қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы туралы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Көрсетілетін қызметті алушы ____________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
"Сауда-саттықты (аукциондарды)
өткізуді талап етпейтін мемлекет
меншігіндегі жер учаскелеріне
құқықтар алу" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті
берушінің атауы
Наименование
услугодателя
ШЕШІМ
РЕШЕНИЕ
№ ____________________ "___" ___________ 20___ жылғы
Қала, кент, ауыл город, поселок, село
Жер учаскесіне құқығын беру туралы
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 44-1-бабына сәйкес ШЕШТІ:
1. _____________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі немесе жер учаскесіне құқық берілетін заңды тұлғаның атауы) ____________________________________________
орналасқан жер учаскесіне, (жер учаскесінің орналасқан жері)
_______________________________________________________________ үшін, (жер учаскесінің нысаналы
мақсаты) алаңы ___________ гектар, __________________________________ жерлерінен (алаңы, гектар)
(жер санаты) жер учаскесіне __________________________________ құқық ұсынылсын. (жерге құқық түрі,
ауыртпалықтар, сервитуттар)
Жер учаскесі ______________________________
(бөлінеді/бөлінбейді) _______________________________________________________________
(жер учаскесін беруге байланысты өзге де мәліметтер, бар болса)
2. Жер қатынастары саласындағы уәкілетті органы 1 (бір) жұмыс күні ішінде (сатып алу-сату не уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау)) шартын _____________________________________________________________ жасассын (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі не жер учаскесіне құқық берілетін заңды тұлғаның атауы)
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау жетекшілік ететін әкімнің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы шешім жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеген сәттен бастап күшіне енеді.
Лауазымы
Аты-жөні
"Сауда-саттықты (аукциондарды)
өткізуді талап етпейтін мемлекет
меншігіндегі жер учаскелеріне
құқықтар алу" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Сауда-саттықты (аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылатыны туралы хабарлаймыз, өйткені: ____________________________________________________________ (бас тарту себептерін санамалау) Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазу керек): _____________________________________________________________ (тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы) Көрсетілетін қызметті беруші ____________________________________ (басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20____ жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
11-қосымша
"Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда– ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
4) наличие услугополучателя в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда, в соответствии со статьями 92 и 93 Кодекса.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Приобретение прав
на земельные участки, которые
находятся в государственной
собственности,
не требующее проведения
торгов (аукционов)"
Форма
Акиму ______________________
____________________________
(области, города областного
значения (на территории,
переданной в его
административное подчинение),
района и поселка, села,
сельского округа)
___________________________
от ___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
___________________________
___________________________
физического лица
либо полное наименование
юридического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер
либо бизнес-
идентификационный номер)
____________________________
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
физического лица
или представителя физического
или юридического лица
___________________________
контактный телефон
(при наличии),
____________________________
адрес местонахождения
(для юридических лиц) либо
____________________________
адрес регистрации
(для физических лиц))
Заявление на приобретение прав на земельные участки, которые находятся
в государственной собственности, не требующее проведения торгов (аукционов)
Прошу предоставить право временного возмездного/безвозмездного
землепользования, частной собственности (нужное подчеркнуть)
на земельный участок, расположенный
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(адрес (местоположение) земельного участка)
площадью _____________ гектар, для __________________________ ,
(целевое назначение земельного участка)
на основании _______________________________________________
(указать основание)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения государственной услуги "Приобретение
прав на земельные участки, которые находятся в государственной
собственности, не требующее проведения торгов (аукционов)",
в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных,
а также об отсутствии распространения персональных данных
в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица, наименование юридического лица, индивидуальный
идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер,
электронная почта, номер телефона.
Услугополучатель _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись/электронная цифровая подпись)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Приобретение прав
на земельные участки, которые
находятся в государственной
собственности, не требующее
проведения торгов (аукционов)"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _____________________________________________________
Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Приобретение прав
на земельные участки, которые находятся в государственной собственности,
не требующее проведения торгов (аукционов)", так как:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель ________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя)
" " 20 года
Приложение 11 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости"
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 287 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізілуі Қазақстан Республикасының Жер кодексімен және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен айқындалатын, жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
4) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система единого государственного кадастра недвижимости – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом и Земельным кодексом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
3) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
4) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – объект информатизации, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).

4. Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік құпияны қамтитын мәліметтері бар жер учаскелері ресімделген кезде көрсетілетін қызметті алушылар жер учаскесінің орналасқан орны бойынша көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет қағаз түрінде көрсетілген кезде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Пайдаланушының порталда тіркелген абоненттік ұялы байланыс нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Дербес деректерді және цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші порталда тіркелген кезде көрсетілетін қызметті алушының келісімімен жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) операциялық залдың жұмыскері (оператор) құжаттар келіп түскен күні 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруді, қабылдауды және Тізбеде көрсетілген құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (оператор) құжаттар келіп түскен күні 2 (екі) сағат ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан қабылдап алған құжаттарды қызметті көрсетуге жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – ҚБ) курьер арқылы жібереді;
3) ҚБ басшысы 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;
4) ҚБ жұмыскері құжаттар тіркелген сәттен бастап 6 (алты) жұмыс күні ішінде:
қабылданған құжаттарды тіркейді, ЖМБМК ЦЖ дерекқоры бойынша жер учаскесін сәйкестендіреді, жобаланатын жер учаскесінің бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын ЖМБМК ЦЖ-ға енгізеді, атрибутивтік ақпаратты енгізеді, жобаланатын шекараларға алаңның, желілер өлшемінің, орналасқан жерінің сәйкестігіне, басқа жер учаскелеріне, оның ішінде ЖМБМК ЦЖ сақтауға жатпайтын жер учаскелері мен объектілерге қабаттасудың бар-жоғына салыстырып тексеру жүргізеді (бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын енгізеді);
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде:
жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ-ның графикалық деректерімен келісілген кезде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің салыстырып тексеру актісін (бұдан әрі – жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің салыстырып тексеру актісі) әзірлейді, жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесінің жоспарын және жобаланатын жер учаскесінің шекаралары тараптарының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді;
желілік объектілер, оның ішінде теміржолдар, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары және су айдындары мен әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жербеті құрылысжайлары орналасқан жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен келісілген жағдайда, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосін салыстырып-тексеру актісін әзірлейді, жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша желілік объект полигонының алаңын көрсете отырып, желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындығының жиынтық ведомосін қоса береді;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде:
жобаланатын жер учаскесінің орналасқан жері ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеген жағдайда (қабаттасу, орналасқан жерінің сәйкес келмеуі, ауданының дұрыс емес мәліметтері, ұзындықтарының өлшемі, ұсынылған мәліметтер бойынша жер учаскесінің пішіні мен координаттары), Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланып отырған жер учаскесінің координаттары ведомосін сәйкессіздігі туралы актіні (бұдан әрі – Жобаланатын жер учаскесінің сәйкессіздігі туралы акті) әзірлейді, жобаланатын жер учаскесі шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасын және Жобаланатын жер учаскесінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен ұзындығының жиынтық ведомосін қоса береді;
желілік объектілер, оның ішінде теміржол, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары және су айдындары мен әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жербеті құрылысжайлары орналасқан жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен сәйкес келмеген жағдайда, Қағидаларға 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкескессіздігі туралы актіні әзірлейді, желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен сәйкессіздігі схемасын және Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкескессіздігі туралы актіге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша желілік объекті полигонының алаңын көрсете отырып, желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен ұзындығының жиынтық ведомосін қоса береді;

4. Прием документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя, либо через портал.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, об отсутствии обременений на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем через ПШЭП.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
6. При обращении услугодателю:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, в день приема документов в течение 15 (пятнадцати) минут;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы в течение 2 (двух) часов через курьера передает в структурное подразделение, ответственное за выполнение государственной услуги (далее – СП), в день поступления документов;
3) руководитель СП ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течение 30 (тридцати) минут;
4) работник СП в течение 6 (шести) рабочих дней с момента регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
регистрирует принятые документы, идентифицирует земельный участок по базе данных информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, заносит координаты угловых поворотных точек проектируемого земельного участка в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости, вносит атрибутивную информацию, проводит сверку проектируемых границ на соответствие площади, мер линий, местоположения, наличие наложений на другие земельные участки, в том числе на земельные участки и объекты, неподлежащих хранению в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости (вносит координаты угловых поворотных точек);
при согласовании проектируемого земельного участка графическим информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка (далее – Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением плана проектируемого земельного участка и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка;
при согласовании проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода и водоемами и опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередачи, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка, с приложением плана проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта, по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка;
при несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости (наложений, несоответствие месторасположение, некорректных данных площади, меры линий, конфигураций и координат земельного участка по представленным данным), изготавливает акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка (далее – Акт о несоответствии проектируемого земельного участка) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка;
при несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, изготавливает Акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту о несоответствии сверки ведомости координат проектируемого земельного участка;

5) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 3 (үш) сағат ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін тексереді, қол қояды және тіркеуге жібереді;
6) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін тіркеуді жүзеге асыратын ҚБ жұмыскері қол қойылған құжатты 2 (екі) сағат ішінде тіркейді және 2 (екі) сағат ішінде курьер арқылы беруге жібереді;
7) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру қолхат негізінде, жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) көрсетілген кезде (не өкілеттікті растайтын құжат бойынша оның өкіліне) 20 (жиырма) минут ішінде жүзеге асырылады.
7. Порталға жүгінген жағдайда:
1) операциялық залдың жұмыскері (оператор) құжаттар қабылданған күні 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарды және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) қабылдауды, тексеруді және Тізбеде көрсетілген құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады;
2) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;
3) ҚБ жұмыскері құжаттар тіркелген сәттен бастап 6 (алты) жұмыс күні ішінде:
қабылданған құжаттарды тіркейді, ЖМБМК ЦЖ дерекқоры бойынша жер учаскесін сәйкестендіреді, жобаланатын жер учаскесінің бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын ЖМБМК ЦЖ енгізеді, атрибутивтік ақпаратты енгізеді, жобаланатын шекараларға алаңның, желілер өлшемінің, орналасқан жерінің сәйкестігіне, басқа жер учаскелеріне, оның ішінде ЖМБМК АЦ сақтауға жатпайтын жер учаскелері мен объектілерге қабаттасудың бар-жоғына салыстырып тексеру жүргізеді (бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын енгізеді);
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде:
жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ-ның графикалық деректерімен келісілген жағдайда, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісін әзірлейді, Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесінің жоспарын және жобаланатын жер учаскесінің шекаралары жақтарының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді;
желілік объектілер, оның ішінде теміржол, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары және су айдындары мен әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жербеті құрылысжайлары орналасқан жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен келісілген кезде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісін әзірлейді, Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша желілік объекті полигонының алаңын көрсете отырып, желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесінің жоспары және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосін қоса береді;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде:
жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеген кезде (қабаттасу, орналасқан жерінің сәйкес келмеуі, ауданының дұрыс емес мәліметтері, ұзындықтарының өлшемі, ұсынылған мәліметтер бойынша жер учаскесінің пішіні мен координаттары), осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актісін (бұдан әрі – Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы акті) әзірлейді, Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесі шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасын және жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосін қоса береді;
желілік объектілер, оның ішінде теміржол, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары және су айдындары мен әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жербеті құрылысжайлары орналасқан жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен сәйкес келмеген кезде, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы акті әзірлейді, Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша желілік объектілер полигоны алаңын көрсете отырып, желілі объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен сәйкессіздігі (қабаттасу) схемасын және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосін қоса береді;

5) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет, подписывает результат оказания государственной услуги и передает на регистрацию в течение 3 (трех) часов;
6) работник СП, осуществляющий регистрацию результата оказания государственной услуги, регистрирует подписанный документ в течение 2 (двух) часов и передает через курьера на выдачу в течение 2 (двух) часов;
7) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия) в течение 20 (двадцати) минут.
7. При обращении на портал:
1) работник услугодателя осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в Перечне, и передает их руководителю СП, либо лицу, его замещающему, в день приема документов в течение 15 (пятнадцати) минут;
2) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течение 30 (тридцати) минут;
3) работник СП в течение 6 (шести) рабочих дней с момента регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
регистрирует принятые документы, идентифицирует земельный участок по базе данных информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, заносит координаты угловых поворотных точек проектируемого земельного участка в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости, вносит атрибутивную информацию, проводит сверку проектируемых границ на соответствие площади, мер линий, местоположения, наличие наложений на другие земельные участки, в том числе на земельные участки и объекты, не подлежащие хранению в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости (вносит координаты угловых поворотных точек);
при согласовании проектируемого земельного участка графическим информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка, с приложением плана проектируемого земельного участка и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка;
при согласовании проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода и водоемами и опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередачи, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка, с приложением плана проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта, по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка;
при несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости (наложений, несоответствие месторасположение, некорректных данных площади, меры линий, конфигураций и координат земельного участка по представленным данным), изготавливает Акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка;
при несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает Акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта, по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка;

4) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 3 (үш) сағат ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін тексереді және қол қояды және оны тіркеуге жібереді;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін тіркеуді жүзеге асыратын ҚБ жұмыскері қол қойылған сәттен бастап 15 (он бес) минут ішінде қол қойылған құжатты тіркейді және оны ҚБ басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
8. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Жобаланатын жер учаскесі координаттарының ведомосін салыстырып тексеру актісін беру туралы не Жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіні қоса бере отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген және өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
10. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

4) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет и подписывает результат оказания государственной услуги и передает его на регистрацию в течение 3 (трех) часов;
5) работник СП, осуществляющий регистрацию результата оказания государственной услуги, регистрирует подписанный документ и направляет его посредством портала в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя СП, в течение 15 (пятнадцати) минут с момента подписания.
8. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о выдаче Акта сверки ведомости координат проектируемого земельного участка, либо решение о выдаче Акта о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка, либо решение о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
10. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
11. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

12. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
13. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
14. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жобаланатын жер учаскесін
жылжымайтын мүліктің бірыңғай
мемлекеттік кадастры цифрлық
жүйесінің графикалық деректерімен
келісу" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері

12. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
13. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случаи продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
14. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование проектируемого
земельного участка графическим
данным информационной
системы единого
государственного кадастра
недвижимости"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости"
1
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні ішінде.
Мемлекеттік қызмет қағаз тасығышта көрсетілген жағдайда, құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жобаланатын жер учаскесі Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) графикалық деректеріне сәйкес келген жағдайда:
жобаланатын жер учаскесін "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі, жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес тиісінше жобаланатын жер учаскесінің жоспары/ желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесінің жоспары және жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 3 және 4-қосымшаларға сәйкес желілік объект полигонының алаңын көрсете отырып, сәйкесінше жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындықтары сәйкестігінің жиынтық ведомосі / желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары және жақтарының ұзындықтары жиынтық ведомосі қоса беріледі,
не жобаланатын жер учаскесі ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеген кезде:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы акті, жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес тиісінше жобаланатын жер учаскесі шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасы/желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасы және жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес желілік объект полигонының алаңы көрсетіле отырып, сәйкесінше жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосі/желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосі қоса беріле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 қаңтардағы № 23/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларының 1.5.1-тармағына сәйкес мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын төлеу қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ қолма-қол емес нысанда "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

1) услугодатель;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 7 (семи) рабочих дней.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
При соответствии проектируемого земельного участка с графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости:
акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости" (далее – Правила), с приложением плана проектируемого земельного участка / плана проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, соответственно согласно приложениям 1 и 3 к акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка и сводной ведомости соответствия координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка / сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта, соответственно согласно приложениям 2 и 4 к акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка.
При несоответствии проектируемого участка с графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости:
акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка согласно приложению 3 к Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости / схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, соответственно согласно приложениям 1 и 3 к акту о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка/ сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта, соответственно согласно приложениям 2 и 4 к акту о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка;
либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Стоимость государственной услуги исчисляется в размере согласно параграфу 23 к приказу исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 87 "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13353).
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, халыққа қызмет көрсету орталықтарының жұмыс графигіне сәйкес;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына өтініш қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар мыналарды ұсынады:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жобаланатын жер учаскесінің жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрi – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесін ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен келісуге арналған өтiнiш;
2) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервісінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жобаланатын жер учаскесі келісілген жағдайда: Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесінің жоспары және жобаланатын жер учаскесі шекаралары координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі;
желілік объектілер, оның ішінде теміржолдар, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары және су айдындары мен әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жербеті құрылысжайлары орналасқан жобаланатын жер учаскесі келісілген кезде: Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша желілік объекті полигонының алаңы көрсетіле отырып, желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесінің жоспары және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындықтарының жиынтық ведомосі;
4) көрсетілетін қызметке ақы төленгені туралы төлем құжатының (түбіртектің) көшірмесі;

1) услугодателя – в соответствии с графиком работы центров обслуживания населения, за исключением воскресенья и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги услугополучатели представляют:
услугодателю:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) при согласовании проектируемого земельного участка: план проектируемого земельного участка и сводную ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
при согласовании проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода и водоемами и опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередачи: план проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, и сводную ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта, по формам согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
4) копию платежного документа (квитанции) об оплате оказываемой услуги;

5) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 44-1 және 44-2-баптарында көзделген, сондай-ақ Кодекстің 48-бабына сәйкес сауда-саттыққа (аукциондарға) шығарылатын жерлерді қоспағанда, жер комиссиясы отырысының хаттамасынан (жер комиссиясының оң қорытындысы) және жер учаскесін таңдау актісінен (мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскесіне құқық беру кезінде) үзінді көшірмелері;
6) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде);
7) жер учаскесін бөлу немесе біріктіру (біріктіру) схемасының (жоспарының) көшірмесі (қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде).
порталға:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе ұялы байланыс операторы беретін көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда, бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЖМБМК ЦЖ жария кадастрлық картасында қалыптастырылған жоспар нөмірі;
3) ЦҮТШ арқылы жүргізілген төлемді қоспағанда, көрсетілетін қызметке ақы төленгені туралы төлем құжатының (түбіртектің) электрондық көшірмесі;
4) жер комиссиясы отырысының хаттамасынан (жер комиссиясының оң қорытындысынан) және жер учаскесін таңдау актісінен үзінді көшірмелері (Кодекстің 44-1 және 44-2-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік меншіктегі жерлерден, сондай-ақ Кодекстің 48-бабына сәйкес сауда-саттыққа (аукциондарға) қойылатын жерлерден жер учаскесіне құқық берілген кезде);
5) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде);
6) жер учаскесін бөлу немесе біріктіру (біріктіру) схемасының (жоспарының) көшірмесі (қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде).
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, жер учаскесіне ауыртпалықтың жоқтығы туралы, мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін төленген төлем туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

5) копии выписки из протокола заседания земельной комиссии (положительного заключения земельной комиссии) и акта выбора земельного участка (при предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, за исключением случаев, предусмотренных статьями 44-1 и 44-2 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также земель, выставляемых на торги (аукционы) согласно статье 48 Кодекса;
6) копию правоустанавливающего документа на земельный участок (при упорядочении существующих земельных участков);
7) копию схемы (план) раздела или объединения (слияния) земельного участка (при упорядочении существующих земельных участков).
на портал:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) номер плана, сформированного на публичной кадастровой карте информационной системы единого государственного кадастра недвижимости;
3) электронную копию платежного документа (квитанции) об оплате оказываемой услуги, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
4) копии выписки из протокола заседания земельной комиссии (положительного заключения земельной комиссии) и акта выбора земельного участка (при предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, за исключением случаев, предусмотренных статьями 44-1 и 44-2 Кодекса, а также земель, выставляемых на торги (аукционы) согласно статье 48 Кодекса;
5) копию правоустанавливающего документа на земельный участок (при упорядочении существующих земельных участков);
6) копию схемы (план) раздела или объединения (слияния) земельного участка (при упорядочении существующих земельных участков).
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
2) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
3) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсаттары үшін қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат.4) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсаттары үшін қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
4) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізілуі Қазақстан Республикасының Жер кодексімен және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен айқындалатын, жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жер учаскесінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындауға арналған өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған, дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші порталда тіркелген кезде көрсетілетін қызметті алушының келісуімен жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Определение делимости и неделимости земельных участков" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Определение делимости и неделимости земельных участков" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
2) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
3) идентификационный документ на земельный участок – документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов, городов областного значения (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Определение делимости и неделимости земельных участков" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления на определение делимости и неделимости земельного участка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляются через услугодателя.
День приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сатуға арналған өтініш;
2) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісінің көшірмесі.
Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталға мыналарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда, ұялы байланыс операторы ұсынған бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сатуға арналған өтініш;
2) жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны актісінің электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда не бір реттік құпиясөз арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы "пайдаланушының кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде көрсетiлетiн қызметтiң нәтижесiне өтiнiш жасамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші беру үшін олардың бір ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін олар құжаттарды жүйелеу және сақтау бөліміне (техникалық мұрағат) одан әрі сақтау үшін береді.

1) заявление на продажу земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Продажа земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку", утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366) (далее – Правила);
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) копию акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
Для получения государственной услуги услугополучатель представляет на портал:
1) заявление на продажу земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) электронная копия акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңба немесе бір реттік құпиясөз арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өтіп, "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау керек.
"Жер учаскесін жеке меншікке
ақысын бірден төлеп не бөліп
төлеу арқылы сату" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________әкіміне
(облыстың, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың, ауданның,
облыстық және аудандық
маңызы бар қаланың,
кенттің, ауылдың, ауылдық
округтің)
____________________________
кімнен ______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
____________________________
тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды
тұлғаның немесе өкілінің жеке
басын куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
____________________________
орналасқан жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тұрғылықты мекенжайы (жеке
тұлғалар үшін))
Жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сатуға арналған өтініш
_________________________________________________________ үшін (жер учаскесінің нысаналы мақсаты)
____________________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері))
_______________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан ауданы ____________ гектар жер учаскесіне ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы жеке меншік құқығын беруіңізді сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес "Жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сату" мемлекеттік қызметін алуға қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілмегені туралы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралмағаны туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Көрсетілетін қызметті алушы ____________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20___жылғы " "
"Жер учаскесін жеке меншікке
ақысын бірден төлеп не бөліп
төлеу арқылы сату" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "кабинета пользователя на веб-портале "электронного правительства" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Продажа земельного участка
в частную собственность
единовременно либо
в рассрочку"
Форма
Акиму ______________________
____________________________
(области, города
республиканского значения,
столицы, района, города
областного и районного
значения, поселка, села,
сельского округа)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица,
либо полное наименование
юридического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер,
либо бизнес-
идентификационный номер)
____________________________
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
____________________________
физического лица или
представителя физического
или юридического лица,
____________________________
___________________________
контактный телефон
(при наличии),
____________________________
адрес местонахождения
(для юридических лиц)
____________________________
либо адрес регистрации
(для физических лиц))
Заявление на продажу земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку
Прошу предоставить право частной собственности на земельный участок,
единовременно либо в рассрочку, расположенный по адресу
________________________________________________________________
(адрес (местоположение) земельного участка)
площадью _________________ гектар, для ___________________________.
(целевое назначение земельного участка)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения государственной услуги "Продажа земельного участка в частную
собственность единовременно либо в рассрочку", в соответствии со статьей 8
Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных,
а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных
источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического
лица, наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный
номер, бизнес-идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
Услугополучатель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись/электронная цифровая
подпись услугополучателя)
"____" __________20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Продажа земельного участка
в частную собственность
единовременно либо
в рассрочку"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) ______________________________________________________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Жер учаскесін жеке меншікке ақысын бірден төлеп не бөліп төлеу арқылы сату" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылатыны туралы хабарлаймыз, өйткені:
______________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазу керек):
_______________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы
бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші _____________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20____ жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
15-қосымша
"Жер учаскесін алу үшін кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесін алу үшін кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесін алу үшін кезекке қою" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық түрде қызметтер көрсету мәселелері, аталған тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылға арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Продажа земельного
участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку", так как:
____________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель ________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя)
"___" _______ 20___ года
Приложение 15 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги
"Постановка на очередь на получение земельного участка"
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 236 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Постановка на очередь на получение земельного участка" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Постановка на очередь на получение земельного участка" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;

2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскесін алу үшін кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскесін алу үшін кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін алу үшін кезекке қоюға өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау портал арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда алады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының келісуімен порталда тіркеу барысында жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов, городов областного значения, акимами городов районного значения, поселка, села, сельского округа (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на очередь на получение земельного участка" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления на постановку на очередь на получение земельного участка" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через через портал.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Жер учаскесін алуға кезекке қоюға арналған өтініштерді арнайы есепке алынуын қалыптастыруға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері 20 (жиырма) минут ішінде:
порталда авторландыру рәсімін өтеді;
жер учаскесін алуға кезектілік тізіміне көрсетілетін қызметті алушының деректерін енгізеді;
жер учаскесін алуға кезектілік тізіміне деректерді енгізгеннен кейін интеграциялық өзара әрекеттесулер жолымен автоматты түрде мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті барлық қажетті мәліметтерді өңдейді;
көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне электрондық құжат түрінде көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған өтінішті, арнайы есепке қою туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты жолдайды.
7. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
8. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
9. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.

6. Ответственный сотрудник услугодателя за формирование специального учета заявлений на постановку на очередь на получение земельного участка в течении 20 (двадцати) минут:
проходит процесс авторизации на портале;
вносит данные услугополучателя в список очередности на получение земельного участка;
после внесения данных в список очередности на получение земельного участка путем интеграционного взаимодействия автоматически обрабатывает все необходимые сведения для оказания государственной услуги;
направляет в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя уведомление о постановке на специальный учет заявления, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
7. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
8. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
9. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
10. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov4c.kz интернет-ресурсы;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен не көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда ұялы байланыс операторы ұсынған бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат түрінде Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін алу үшін кезекке қоюға өтініш.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін ақының төленгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 44-бабының 6-тармағының төртінші бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы не бір реттік құпиясөзбен алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "пайдаланушының кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде көрсетiлетiн қызметтiң нәтижесiне өтiнiш жасамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші беру үшін олардың бір ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін олар құжаттарды жүйелеу және сақтау бөліміне (техникалық мұрағат) одан әрі сақтау үшін береді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңба немесе бір реттік құпиясөз арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өтіп, "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау керек.
"Жер учаскесін алу үшін кезекке
қою" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________ әкімі
(қаланың, кенттің, ауылдың,
ауылдық округтің)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
_________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
____________________________
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке басын куәландыратын
құжаттың деректемелері
____________________________
жеке тұлғаның,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
____________________________
тұратын мекенжайы)
Жер учаскесін алу үшін кезекке қоюға арналған өтініш
_________________________________________________________ үшін (жер учаскесінің нысаналы мақсаты) ауданы __________ гектар ____________________________________ орналасқан (жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері) жер учаскесін алу үшін кезекке қоюды сұраймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. Көрсетілетін қызметті алушы ___________________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
16-қосымша
"Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление на постановку на очередь на получение земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Постановка на очередь на получение земельного участка" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, или одноразовым паролем в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным частями двенадцатой и тринадцатой пункта 8 статьи 44-1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "кабинета пользователя на веб-портале "электронного правительства" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Постановка на очередь
на получение земельного участка"
Форма
Акиму ______________________
(города, поселка, села,
сельского округа)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
____________________________
физического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии),
____________________________
адрес проживания)
Заявление на постановку на очередь на получение земельного участка
Прошу поставить на очередь на получение земельного участка, расположенного
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(адрес (местоположение) земельного участка)
площадью ____________ гектар, для _____________________________________
(целевое назначение земельного участка)
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Услугополучатель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Приложение 16 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о земельных участках"
Сноска. Приказ дополнен приложением 16 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 287 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық түрде қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылға арналған құрамдасы;
3) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізілуі Қазақстан Республикасының Жер кодексімен және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен айқындалатын, жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
4) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о земельных участках" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о земельных участках" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
3) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
4) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. "Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорация (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесі туралы мәліметтерді жандандыру (түзету) туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау портал арқылы жүзеге асырылады.
Мәліметтері мемлекеттік құпияны қамтитын жер учаскелері ресімделген кезде жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тек жер учаскесінің орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге қағаз жеткізгіште жүгінеді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, операциялық залдың жұмыскері (оператор) өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған дербес деректер мен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші порталда тіркелген кезде көрсетілетін қызметті алушының келісімімен жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Мелекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы порталда өтінім қалыптастырады;
2) портал өтінімді ЖМБМК ЦЖ-ға жолдайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің (бұдан әрі – ҚБ) басшысы не оны алмастыратын адам құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және 1 (бір) сағат ішінде өтінім бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается Государственной корпорацией (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о земельных участках" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявки об актуализации (корректировки) сведений о земельных участках по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через портал.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, об отсутствии обременений на земельный участок истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем через платежный шлюз электронного портала.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Обработка персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах осуществляется услугодателем с согласия услугополучателя при регистрации на портале.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии заявки и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
6. Для получения государственной услуги:
1) услугополучатель на портале формирует заявку;
2) портал передает заявку в ИС ЕГКН;
3) руководитель структурного подразделения услугодателя, либо лицо, его замещающее, определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги по заявке в течение 1 (одного) часа;

4) ҚБ жұмыскері өтінім келіп түскен сәттен бастап:
құжаттар келіп түскен күні 30 (отыз) минут ішінде Тізбеде көрсетілген құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады;
3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының өтінімін және оған қоса берілген құжаттардың құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін тексереді, ЖМБМК ЦЖ-да жер учаскесін сәйкестендіреді, құжаттарды жүйелеу және сақтау бөлімінен (техникалық мұрағат) жер-кадастрлық істерді сұратады;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде құрылымдық бөлімшенің жұмыскері жер учаскесі туралы мәліметтерді жандандыруды (түзетуді) жүзеге асырады және Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін құрылымдық бөлімше басшысына жібереді;
ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 1 (бір) сағат ішінде ЖМБМК ЦЖ-ға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексереді және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесіне қол қояды;
нәтижелерді портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жібереді.
7. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі не көрсетілетін қызметті беруші арқылы беріледі.
8. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі-Министрлік) Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік пен көрсетілетін қызметті беруші Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
9. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты қызметкер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.

4) работник структурного подразделения с момента поступления заявки, в течение 3 (трех) рабочих дней идентифицирует земельный участок в ИС ЕГКН, запрашивает в отделе систематизации и хранения документов (технический архив) услугодателя земельно-кадастровое дело для сверки данных в ИС ЕГКН с материалами земельно-кадастрового дела;
5) при выявлении несоответствий между данными в ИС ЕГКН и материалами земельно-кадастрового дела и отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, работник структурного подразделения проводит корректировки в ИС ЕГКН в течение 6 (шести) часов;
6) руководитель структурного подразделения, либо лицо, его замещающее, проверяет внесенные сведения в ИС ЕГКН в течение 1 (одного) часа, информация со статусом исполнения направляется посредством портала в личный кабинет услугополучателя.
7. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об актуализации (корректировки) сведений о земельных участках, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Результат заслушивания направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через услугодателя.
8. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Министерство и услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.
9. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет сотрудника структурного подразделения услугодателя ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный сотрудник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.

2) Мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында: www.gov4c.kz/www.giprozem.kz;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтінім жолдайды
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы ақпаратты, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, жер учаскесіне ауыртпалықтың жоқтығы туралы растайтын мәліметтерді, мемлекеттік қызметті көрсету үшін ақы төлеу туралы, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден сұратады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексі мен Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті тікелей Мемлекеттік корпорация арқылы алу жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 379-бабының 3-тармағына сәйкес орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісіне қол қояды.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту керек, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжат таңдау қажет.
"Жер учаскелері туралы
мәліметтерді жандандыру
(түзету)" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________ басшысына
(ұйымның атауы,
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі
кімнен __________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі
____________________________
не заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі
не бизнес-сәйкестендіру
нөмірі)
____________________________
жеке тұлғаның немесе заңды
тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны
(бар болса), орналасқан
____________________________
жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тұрғылықты мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету) туралы өтінім
Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінде_____________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайы бойынша орналасқан, ауданы _______ гектар жер учаскесі туралы мәліметтерді жандандыруды (түзетуді) сұраймын.
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі ___________________.
Жандандырудың (түзетудің) себебі ____________________.
Цифрлық жүйелерде қамтылған менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушы ____________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20__ жылғы "____" __________.
"Жер учаскелері туралы
мәліметтерді жандандыру (түзету)"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінде жер учаскесі туралы мәліметтерді жандандыру (түзету) туралы хабарлама
________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің филиалы)
20 ____ жылғы "____" _________ № ______ өтінімді қарап және жер учаскесіне жер-кадастрлық істің материалдарын зерделеп, _________________________ (енгізілген түзетулер) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінде жер учаскесі туралы мәліметтерге жандандыру (түзету) жүргізілгені туралы хабарлайды.
Мемлекеттік корпорация ________________________________________________________________
(басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы " " ___________
"Жер учаскелері туралы
мәліметтерді жандандыру
(түзету)" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің филиалы)
Мекенжайды тіркеу коды: _______________________,
кадастрлық нөмірі ________________________,
_____________________________________________________________________
(жер учаскесінің орналасқан жері, мекенжайы)
мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесіне берілген өтінімді қарап, Сізге "Жер учаскелері туралы мәліметтерді жандандыру (түзету)" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Бас тартуға негіз болған:
_____________________________________________________________________
Қосымша түсініктеме (бар болса):
________________________________________________________________
(өтініш берушінің жосықсыз жер пайдаланушылар тізілімінде тұрғаны, соттың шешімі (нөмірі мен күні), құжаттардағы сәйкессіздіктер егжей-тегжейлі көрсетіледі)
Мемлекеттік корпорация
________________________________________________________________
(басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы " " ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
17-қосымша
"Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 17-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги физические и юридические лица (далее – услугополучатель) посредством портала направляют услугодателю заявку в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них требованиям;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи, или одноразового пароля, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2 к Правилам
государственной услуги
"Актуализация (корректировка)
сведений о земельных участках"
Форма
Руководителю_______________
(наименование организации,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
физического лица либо полное
наименование юридического лица)
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего
____________________________
личность физического или
представителя юридического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии), адрес
____________________________
местонахождения (для
юридических лиц) либо
____________________________
адрес регистрации
(для физических лиц))
Заявка об актуализации (корректировки) сведений о земельных участках
Прошу актуализировать (скорректировать) сведения о земельном участке в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости, расположенного по адресу: ____________________________________________ (адрес (местонахождение) земельного участка)
на площади _____ гектар.
Кадастровый номер земельного участка (при его наличии) _______________________
Согласен(на) на сбор и обработку моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Услугополучатель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо уполномоченного представителя юридического лица, электронная цифровая подпись)
"____" __________20__ года.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Актуализация (корректировка)
сведений о земельных участках"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _______________
Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том, что Вам будет отказано оказание государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о земельных участках", так как: ____________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию по данному решению (вписать нужное): ______________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания: в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель____________________________________________________________
(электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
" " 20 года
Приложение 17 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Приобретение прав на земельный участок в черте города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения"
Сноска. Приказ дополнен приложением 17 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 287 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.04.2025 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" және әлеуметтік жауапкершілігі бар мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) жария кадастрлық карта (бұдан әрі – ЖКК) – Қазақстан Республикасының жер, құқықтық, қала құрылысы кадастрларынан алынған ақпаратты (мәліметті), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың өзге де мәліметтерін қамтитын цифрлық карта;
3) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
4) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Приобретение прав на земельный участок в черте города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Приобретение прав на земельный участок в черте города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее –Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) публичная кадастровая карта (далее – ПКК) – цифровая карта, которая содержит информацию (сведения) из земельного, правового и градостроительного кадастров Республики Казахстан, а также иные сведения государственных органов и (или) организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) порядке за субъектами земельных отношений;
4) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
5) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;

6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы және аудандық маңызы бар қаланың әкімі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру портал арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы сұралып отырған жер учаскесінің бөлу схемасын ЖКК-да өздігінен қалыптастыра отырып, жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушының интернет-ресурсқа қолжетімділігі болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.
Өтініш бергеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне оның келіп түскені туралы хабарлама жіберіледі, онда жер учаскесін бөлу схемасын келісудің болжамды күні көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжатты иеленушінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, города областного значения и акимом города районного значения (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление земельного участка в черте города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием заявления о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через портал.
Услугополучатель подает заявление о предоставлении права на земельный участок с самостоятельным формированием на ПКК схемы отвода испрашиваемого земельного участка.
Услугополучатель для оформления земельной доли в земельном участке, находящемся в общей долевой собственности или общем долевом землепользовании:
1) подает запрос на расчет земельной доли в земельном участке физическим и юридическим лицам в сфере земельных отношений;
2) подает заявление о предоставлении права на земельный участок, самостоятельно выбирает соответствующий земельный участок на ПКК и указывает размер земельной доли, подлежащей оформлению (площадь земельной доли указывается в квадратных метрах).
При отсутствии у услугополучателя доступа к интернет-ресурсу, услугополучатель обращается в сектор самообслуживания Государственной корпорации "Правительство для граждан" для подачи заявления о предоставлении права на земельный участок.
Услугополучателю после подачи заявления в личный кабинет направляется уведомление об его поступлении, в котором указывается предполагаемая дата согласования схемы отвода земельного участка.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті екі кезеңмен көрсетеді.
Бірінші кезең:
қала құрылысы құжатына сәйкес орналасуы жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға кедергі келтірмейтін бұрын белгіленген санитариялық-қорғаныш аймақтары ескеріле отырып сұралып отырған жер учаскесін беру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) айқындау:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен құжаттарды тіркейді және оларды көрсетілетін қызметті берушінің басшылығына қарауға жібереді;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының басшылығы 1 (бір) жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды және оларды жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті орган), ал аудандық маңызы бар қаланың әкімі – ауданның сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органына жібереді;
3) сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органның басшылығы құжаттарды қарайды, құжаттар келіп түскен күні жауапты орындаушыны айқындайды;
4) сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органның жауапты орындаушысы:
2 (екі) жұмыс күні ішінде бекітілген қала құрылысы құжатына сәйкес оны мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша беру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) айқындайды;
сұралып отырған жер учаскесін беру мүмкіндігі айқындалған жағдайда, 5 (бес) жұмыс күні ішінде қолданыстағы инженерлік коммуникацияларды көрсете отырып, жер учаскесін бөлу схемасын қалыптастырады, ал қажет болған жағдайда берілетін жер учаскесінің шекарасынан инженерлік коммуникацияларды көшіруді қарастырады;
көрсетілетін қызметті алушы техникалық шарттарды алу үшін ұсынған сауалнама парағын қоса бере отырып, жер учаскесін бөлу схемасы дайындалған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Кодекстің 16-бабының 2-тармағы 1-3) тармақшасына, 18-бабының 1-2) тармақшасына және 19-бабының екінші бөлігіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы және аудандық маңызы бар қаланың әкімі тізбесін бекіткен мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға бір мезгілде келісуге жолдайды;
сұралып отырған жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша берудің мүмкін еместігі айқындалған жағдайда, 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сілтеме жасай отырып, сұралып отырған жер учаскесін бөліп берудің мүмкін еместігі себебін негіздеп, оның жеке кабинетіне уәжді бас тарту жібереді;

6. Государственная услуга оказывается услугодателем в два этапа.
Первый этап:
определение возможности (невозможности) предоставления испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с градостроительным документом:
1) сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует поступившие документы и передает их на рассмотрение руководству услугодателя;
2) в течение 1 (одного) рабочего дня руководство местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, города областного значения рассматривает поступившие документы и направляет их в структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства (далее – уполномоченный орган в сфере архитектуры и градостроительства), а аким города районного значения – в уполномоченный орган в сфере архитектуры и градостроительства района;
3) руководитель уполномоченного органа в сфере архитектуры и градостроительства рассматривает документы, определяет ответственного исполнителя в день поступления документов;
4) ответственный исполнитель уполномоченного органа в сфере архитектуры и градостроительства:
в течение 2 (двух) рабочих дней определяет возможность (невозможность) его предоставления по заявленному целевому назначению в соответствии с утвержденным градостроительным документом;
в случае определения возможности предоставления испрашиваемого земельного участка в течение 5 (пяти) рабочих дней формирует схему отвода земельного участка, с указанием существующих инженерных коммуникаций, а в случае необходимости предусматривает перенос инженерных коммуникаций за границы предоставляемого земельного участка;
в течение 1 (одного) рабочего дня с момента подготовки схемы отвода земельного участка с приложением представленного услугополучателем опросного листа для получения технических условий направляет одновременно на согласование государственным органам и иным организациям, перечень которых утвержден местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, города областного значения и акимом города районного значения в соответствии с подпунктом 1-3) пункта 2 статьи 16, подпунктом 1-2) статьи 18, частью второй статьи 19 Кодекса;
в случае определения невозможности предоставления испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в течение 2 (двух) рабочих дней направляет услугополучателю мотивированный отказ с обоснованием причины невозможности отвода испрашиваемого земельного участка со ссылкой на нормы законодательства Республики Казахстан в его личный кабинет;

5) келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар жер учаскесін бөлу схемасын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық жұмыстардың сметасын қоса бере отырып, электрондық түрде қорытынды ұсынады.
Табиғи монополиялар субъектілері инженерлік желілерге қосылуға қосымша техникалық шарттарды мына мерзімдерде ұсынады:
техникалық және (немесе) технологиялық тұрғыдан күрделі емес объектілер үшін 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
техникалық және (немесе) технологиялық тұрғыдан күрделі объектілер үшін 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
сыртқы инженерлік желілер трассаларының алдын ала схемасымен техникалық шарттарды беруден уәжді бас тарту үшін 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
Жер учаскесін бөлу схемасына келісу қандай да бір ескертпелер мен ескертулерсіз жүзеге асырылады;
6) сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органның жауапты орындаушысы келісуші органдар мен ұйымнан оң қорытынды келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесін көрсетілетін қызметті алушының келісуі үшін оның жеке кабинетіне бөлу схемасын жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесін бөлу схемасы келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны келіседі.
Көрсетілетін қызметті алушының жер учаскесін бөлу схемасын келісу мерзімінің аяқталуы сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға бір жұмыс күні ішінде оның жеке кабинетіне жіберетін жер учаскесіне құқық беруден уәжді бас тарту үшін негіз болып табылады.
Жер учаскесі құрылыс мақсаттары үшін сұралған жағдайда, бөліп беру схемасына қосымша табиғи монополия субъектілерінен инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттар келіп түскен кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде дайындалатын сәулет-жоспарлау тапсырмасы қоса беріледі.
Келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан теріс қорытынды келіп түскен жағдайда, сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті орган ол келіп түскен кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жер учаскесіне құқық беруден уәжді бас тартуды жібереді.
Екінші кезең:
көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесін бөлу схемасын келіскен кезде, көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесін бөлу схемасын қоса бере отырып, жер учаскесіне құқық беру туралы шешім қабылдауы, жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу:

5) согласующие государственные органы и иные организации в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения схемы отвода земельного участка представляют в электронном виде заключения с приложением сметы на земельно-кадастровые работы.
Субъекты естественных монополий дополнительно представляют технические условия на подключение к инженерным сетям, в срок:
в течение 2 (двух) рабочих дней для технически и (или) технологически несложных объектов;
в течение 5 (пяти) рабочих дней для технически и (или) технологически сложных объектов;
в течение 2 (двух) рабочих дней для мотивированного отказа в выдачи технических условий с предварительной схемой трасс наружных инженерных сетей.
Согласование схемы отвода земельного участка осуществляется без каких-либо примечаний и оговорок;
6) ответственный исполнитель уполномоченного органа в сфере архитектуры и градостроительства в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления положительного заключения от согласующих органов и организаций направляет схему отвода земельного участка на согласование услугополучателю в его личный кабинет. Услугополучатель согласовывает схему отвода земельного участка в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ее поступления.
Истечение срока согласования услугополучателем схемы отвода земельного участка является основанием для мотивированного отказа в предоставлении права на земельный участок, который направляется уполномоченным органом в сфере архитектуры и градостроительства услугополучателю в течение одного рабочего дня в его личный кабинет.
В случае испрашивания земельного участка для целей строительства, в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления технических условий на подключение к инженерным сетям от субъектов естественных монополий к схеме отвода земельного участка подготавливается архитектурно-планировочное задание.
В случае поступления от согласующих государственных органов и иных организаций отрицательного заключения в течение 2 (двух) рабочих дней с момента его поступления уполномоченным органом в сфере архитектуры и градостроительства услугополучателю направляется мотивированный отказ в предоставлении права на земельный участок в его личный кабинет.
Второй этап:
при согласовании услугополучателем схемы отвода земельного участка, принятие решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок с приложением схемы отвода земельного участка, заключение договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования:

1) сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органның жауапты орындаушысы жер учаскесін бөлудің келісілген схемасы келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі тиісті уәкілетті органына және аудандық маңызы бар қаланың әкіміне жер учаскесіне құқық беру туралы шешім жобасын дайындау үшін жібереді;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы, аудандық маңызы бар қаланың әкімі құжаттар келіп түскен күні құжаттарды қарайды, жауапты орындаушыны айқындайды;
3) жауапты орындаушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің және жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартының жобасын дайындайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы шешімге қол қояды және уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартын жасасу үшін жібереді;
5) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесіне құқық беру туралы шешімнің негізінде жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартына қол қояды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімі және жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган қол қойған жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шарты, сәулет-жоспарлау тапсырмасы, инженерлік желілерге қосылуға арналған техникалық шарттар 1 (бір) жұмыс күні ішінде портал арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне, сондай-ақ жер-кадастрлық құжаттамада есепке алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі;
7) көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану шартына қол қояды.
7. Жер учаскелерін беру жоғары тұрған атқарушы органның құзіретіне кіретін жағдайларда, төмен тұрған жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру мүмкіндігі туралы шешімі 1 (бір) жұмыс күні ішінде жоғары тұрған жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің жобасын дайындау үшін тиісті уәкілетті органға жіберіледі.
Жоғары тұрған жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру туралы түпкілікті шешімі төмен тұрған жергілікті атқарушы органның шешімі келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданады.

1) ответственный исполнитель уполномоченного органа в сфере архитектуры и градостроительства после поступления согласованной схемы отвода земельного участка направляет ее в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления в соответствующий уполномоченный орган по земельным отношениям области, города республиканского значения, столицы, города областного значения и акиму города районного значения для подготовки проекта решения о предоставлении права на земельный участок;
2) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям, аким города районного значения рассматривают документы, определяют ответственного исполнителя в день поступления документов;
3) ответственный исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней подготавливает проект решения услугодателя о предоставлении права на земельный участок и договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
4) руководитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает и подписывает решение о предоставлении права на земельный участок и направляет для заключения договора временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования;
5) руководитель уполномоченного органа по земельным отношениям в течение 1 (одного) рабочего дня на основании решения о предоставлении права на земельный участок подписывает договор купли-продажи либо временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования;
6) решение услугодателя о предоставлении права на земельный участок и подписанный уполномоченным органом по земельным отношениям договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования, архитектурно-планировочное задание, технические условия на подключение к инженерным сетям в течение 1 (одного) рабочего дня направляются через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, а также в Государственную корпорацию для учета в земельно-кадастровой документации;
7) услугополучатель после получения уведомления в течение трех рабочих дней подписывает договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования.
7. В тех случаях, когда предоставление земельных участков входит в компетенцию вышестоящего исполнительного органа, решение нижестоящего местного исполнительного органа о возможности предоставления права на земельный участок в течение 1 (одного) рабочего дня направляется в соответствующий уполномоченный орган для подготовки проекта решения вышестоящего местного исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок.
Окончательное решение вышестоящего местного исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок принимается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления решения нижестоящего местного исполнительного органа.

12. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
13. Жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
14. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процессуалдық кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
16. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себебін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) хабарлайды.
17. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Республикалық маңызы бар
қала, астана, облыстық және
аудандық маңызы бар қалалар
шегінде жер учаскесіне
құқықтар алу" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы және аудандық маңызы бар қаланың әкімі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Өтініш келіп түскен сәттен бастап отыз жұмыс күніне дейін.
Бірінші кезең: қала құрылысы құжатына сәйкес орналасуы жер учаскесін мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға кедергі келтірмейтін бұрын белгіленген санитариялық-қорғаныш аймақтары ескеріле отырып сұралып отырған жер учаскесін беру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) айқындау
Екінші кезең: көрсетілетін қызметті алушы жер учаскесін бөлу схемасын келіскен кезде жер учаскесіне құқық беру туралы шешім шығару, жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын жасасу.
Көрсетілген мерзімдерге мына кезеңдер кірмейді:
көрсетілетін қызметті алушының жер учаскесін бөлу схемасын келісуі;
жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз) жер пайдалану (жалдау) шартын жасасу.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) жер учаскесін бөлу схемасын қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімі;
2) жер учаскесін сатып алу-сату немесе уақытша (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) өтеулі (өтеусіз)жер пайдалану (жалдау) шарты;
3) сәулет-жоспарлау тапсырмасы;
4) инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттар;
не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ға дейін;

12. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
13. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
14. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
15. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
16. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
17. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
18. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Приобретение прав
на земельный участок в черте
города республиканского
значения, столицы, городов
областного и районного значения"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Приобретение прав на земельный участок в черте города республиканского значения,
столицы, городов областного и районного значения"
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, города областного значения и аким города районного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
До тридцати рабочих дней с момента поступления заявления.
Первый этап: определение возможности (невозможности) предоставления испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с градостроительным документом; Второй этап: при согласовании услугополучателем схемы отвода земельного участка вынесение решения о предоставлении права на земельный участок, заключение договора купли продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды).
В указанные сроки не входят периоды:
согласования схемы отвода земельного участка услугополучателем;
заключения договора купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды).
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1) решение услугодателя о предоставлении права на земельный участок с приложением схемы отвода земельного участка;
2) договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды);
3) архитектурно-планировочное задание;
4) технические условия на подключение к инженерным сетям;
При оформлении земельной доли в земельном участке, находящемся в общей долевой собственности или общем долевом землепользовании:
1) решение услугодателя о предоставлении права на земельный участок с указанием земельной доли и с приложением схемы отвода земельного участка;
2) договор купли-продажи земельного участка или временного (краткосрочного, долгосрочного) возмездного (безвозмездного) землепользования (аренды) с указанием земельной доли;
3) архитектурно-планировочное задание;
4) технические условия на подключение к инженерным сетям;
либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуги услугодателя – бесплатно.
Услуги Государственной корпорации "Правительство для граждан" – платно.
Стоимость услуг, оказываемых Государственной корпорацией "Правительство для граждан" исчисляется согласно приказу Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 января 2024 года № 23/НҚ "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан", отнесенные к государственной монополии в сфере деятельности по ведению государственного земельного кадастра Республики Казахстан".
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдер Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
3) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
бірінші кезең:
1. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 284-бабына сәйкес инвестициялық жобаларды іске асыру үшін:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21336 болып тіркелген) бекітілген "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) жер учаскелерін мемлекеттік меншіктен беру үшін инвестициялық жобаны айқындау туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
2. Өздеріне меншік құқығымен және (немесе) өзге де заттай құқықтармен тиесілі ғимараттарды (құрылыстарды, құрылысжайларды) пайдалану және күтіп-ұстау үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген сәулет-қала құрылысы және (немесе) құрылыс құжаттамасына сәйкес іргелес аумақтағы үйлерді (құрылыстарды, құрылысжайларды) кеңейту және реконструкциялау үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;

2) Государственная корпорация "Правительство для граждан" – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
первый этап:
1. Для реализации инвестиционных проектов в соответствии со статьей 284 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Приобретение прав на земельный участок в черте города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения", утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366) (далее – Правила);
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия решения об определении инвестиционного проекта для предоставления земельных участков из государственной собственности;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
2. Для эксплуатации и содержания зданий (строений, сооружений), принадлежащих им на праве собственности и (или) иных вещных прав, в том числе для расширения и реконструкции зданий (строений, сооружений) на прилегающей территории в соответствии с архитектурно-градостроительной и (или) строительной документацией, утвержденной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;

2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) жылжымайтын мүлік объектісіне құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (жер учаскесінде орналасқан ғимараттарды (құрылыстарды, құрылысжайларды) пайдалануға беру актісі), азаматтық-құқықтық мәміле, соттың шешімі);
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі;
5) жобалау алдындағы (техникалық жоба) құжаттың электрондық көшірмесі.
3. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 71-бабына сәйкес құрылыс мақсаттары үшін олар бұрын іздестіру жұмыстарын жүргізген аумақта ғимараттар (құрылыстар, құрылысжайлар) және олардың инженерлік-коммуникациялық желілерін салу үшін, егер олар бұрын егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес жоспарланған құрылыс үшінші тұлғаларға тиесілі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алған жағдайда:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) іздестіру жұмыстарын жүргізуге арналған рұқсаттың электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
4. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сәулет және қала құрылысы органдары инженерлік желілерге қосылуға арналған техникалық шарттармен және сәулет-жоспарлау тапсырмасымен бірге беретін трассалар схемаларына сәйкес оларға меншік және жер пайдалану құқығымен тиесілі, елді мекеннен тыс жерде орналасқан жер учаскелеріне инженерлік-коммуникациялық желілер мен жүйелерді салу үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) техникалық шарттары бар сәулет-жоспарлау тапсырмасының электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
5. Бұрын үшінші тұлғаларға тиесілі болған жер учаскелеріне құқықтарды өздері алған немесе сатып алған жағдайда, құрылыс салу мақсатында Жер кодексінің 71-бабына сәйкес өздері бұрын іздестіру жұмыстарын жүргізген аумақта реновациялау бағдарламасы шеңберінде егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес жоспарланған құрылыс шегінде көппәтерлі тұрғын үйлер мен олардың инженерлік-коммуникациялық желілерін салу үшін "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кепілдігін беру туралы шарт жасасқан заңды тұлғалар:

2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия правоустанавливающего документа на объект недвижимости (акт ввода в эксплуатацию зданий (строений, сооружений расположенный на земельном участке));
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
3. Для строительства зданий (строений, сооружений) и их инженерно-коммуникационных сетей на территории, где ранее ими проведены изыскательские работы для целей строительства в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс), при условии, если ими выкуплены права на земельные участки, которые ранее принадлежали третьим лицам, в пределах планируемой застройки в соответствии с проектом детальной планировки:
1) заявление о предоставлении права земельного участка по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия разрешения на проведение изыскательских работ;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
4. Для строительства инженерно-коммуникационных сетей и систем к земельным участкам, принадлежащим им на праве собственности и землепользования, согласно схемам трасс, выдаваемым органами архитектуры и градостроительства вместе с техническими условиями на подключение к инженерным сетям и архитектурно-планировочным заданием в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия архитектурно-планировочного задания с техническими условиями;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
5. Участникам кондоминиума для эксплуатации и содержания объекта кондоминиума:

1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесінің схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) іздестіру жұмыстарын жүргізуге рұқсаттың электрондық көшірмесі;
4) уәкілетті орган бекіткен электрондық реновациялау бағдарламасының электрондық көшірмесі;
5) көппәтерлі тұрғын үйлердің құрылысы және олардың инженерлік-коммуникациялық желілері үшін "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысында үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шартының электрондық көшірмесі;
6) Жер кодексінің 71-бабында көзделген шарттардың орындалғанын растайтын құжаттарының электрондық көшірмесі (берілетін жер учаскесінде орналасқан жер учаскелерінің әрбір иесімен жасалған шарттар, жер учаскелерінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешім немесе олардан мемлекет пайдасына бас тарту туралы шешім, объектіні кейіннен кәдеге жарату).
6. Кондоминиум объектісін пайдалану және күтіп-ұстау үшін кондоминиум қатысушылары:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) кондоминиум құру туралы хаттаманың электрондық көшірмесі;
4) кондоминиум объектісін пайдалану және күтіп ұстау туралы көппәтерлі тұрғын үйлер тұрғындарының жалпы жиналысы хаттамасының электрондық көшірмесі.
7. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт негізінде жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін қажетті инженерлік, көліктік және өзге де инфрақұрылымды салу және (немесе) орналастыру үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың электрондық көшірмесі;
4) жер учаскесін беру жоғары тұрған атқарушы органның құзыретіне кірген жағдайда – төмен тұрған жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру мүмкіндігі туралы шешімінің электрондық көшірмесі.
8. Арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың қатысушысы, Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы:

1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия протокола о создании кондоминиума;
4) электронная копия протокола общего собрания жильцов многоквартирных жилых квартир о пользовании и содержания объекта кондоминиума.
6. Для целей недропользования на основании лицензии на недропользование или контракта на недропользование в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", а также для строительства и (или) размещения инженерной, транспортной и иной инфраструктуры, необходимой для проведения операций по добыче полезных ископаемых, использованию пространства недр:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия контракта на недропользование;
4) в случае, когда предоставление земельных участков входит в компетенцию вышестоящего исполнительного органа – решение нижестоящего местного исполнительного органа о возможности предоставления права на земельный участок.
7. Участнику специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского или регионального значения, управляющей компании специальной экономической зоны или индустриальной зоны в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия документа, подтверждающего об участии специальной экономической зоны или индустриальной зоны;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
8. Из состава земель водного фонда, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений:

1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) арнайы экономикалық аймақтың немесе индустриялық аймақтың қатысуын растаушы құжаттың электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
9. Жасанды құрылысжайлар салу үшін аумақтық сулар алып жатқан су қоры жерлерінің құрамынан:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) су шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау органдарының жер учаскесінің орналасқан жерінің координаттары бар қорытындыларының электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
10. Теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су, әуе, құбыр көлігінің мұқтаждықтары үшін, байланыс және энергетика мұқтаждары үшін, оның ішінде Жер кодексінің 119-бабына сәйкес антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) ұялы, спутниктік байланыс жабдығына тіреуіштер салу үшін, сондай-ақ мемлекеттік маңызы бар өзге де объектілерді салу үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) теміржол, автомобиль, теңіз және ішкі су, әуе, құбыр көлігі және байланыс және энергетика уәкілетті органдарының келісу парағының электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
11. Жер кодексінің 107-бабы 3-тармағының бесінші бөлігінің 8) тармақшасына сәйкес халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыруға арналған ортақ пайдаланылатын объектілер (су құбырлары, жылу трассалары, тазарту құрылысжайлары және басқа да инженерлік-коммуникациялық желілер мен жүйелер, қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауға арналған инфрақұрылым) үшін, сондай-ақ арнайы мақсаттағы объектілер үшін:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) коммуникациялар төсеу схемасының электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосылуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.

1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия заключения органов водного хозяйства и охраны окружающей среды с координатами местоположения земельного участка;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
9. Для нужд железнодорожного, автомобильного, морского и внутреннего водного, воздушного, трубопроводного транспорта, для нужд энергетики и связи, в том числе для строительства антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой, спутниковой связи согласно статье 119 Земельного кодекса, а также для строительства иных объектов, имеющих государственное значение:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия согласования уполномоченных органов железнодорожного, автомобильного, морского и внутреннего водного, воздушного, трубопроводного транспорта и связи и энергетики;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
10. Под объекты общего пользования, предназначенные для удовлетворения нужд населения (водопроводы, теплотрассы, очистные сооружения и другие инженерно-коммуникационные сети и системы, инфраструктура для раздельного сбора твердых бытовых отходов), а также под объекты специального назначения в соответствии с подпунктом 8) части пятой пункта 3 статьи 107 Земельного кодекса:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия схемы прохождения коммуникаций;
4) электронная копия опросного листа на подключение к инженерным сетям, в случае испрашивания земельного участка для целей строительства.
11. Для индивидуального жилищного строительства в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Земельного кодекса:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия схемы (плана) испрашиваемого земельного участка;
3) электронная копия уведомления о постановке на специальный учет.

17. Өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыру үшін өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш;
2) сұралып отырған жер учаскесі схемасының (жоспарының) электрондық көшірмесі;
3) жергілікті атқарушы органның жобаны инвестициялық жоба деп тану туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
4) құрылыс мақсаттары үшін жер учаскесі сұралған жағдайда инженерлік желілерге қосуға арналған сауалнама парағының электрондық көшірмесі.
Екінші кезең:
көрсетілетін қызметті алушымен келісілген жер учаскесін бөлу схемасы.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы, мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін ақы төлеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Жер кодексінің 43-бабы 3-тармағының алтыншы бөлігінде, 49-2-бабы 6-тармағының екінші бөлігінде, 50-бабының 2-тармағында, 44-2-бабының 20-тармағында және Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 78-бабының 5-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Жер кодексінің 44-2-бабының 10-тармағының тоғызыншы бөлігіне сәйкес келісу туралы сұранымға келісуші органдардың теріс жауабы;
4) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда не бір реттік құпиясөзбен алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде көрсетiлетiн қызметтiң нәтижесiне өтiнiш жасамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші беру үшін олардың бір ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін олар құжаттарды жүйелеу және сақтау бөліміне (техникалық мұрағат) одан әрі сақтау үшін береді.

17. При оформлении земельной доли в земельном участке, находящемся в общей долевой собственности или общем долевом землепользовании:
1) заявление о предоставлении права на земельный участок по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронные копии правоустанавливающих документов;
3) электронная копия документа по расчету доли земельного участка;
4) электронная копия акта об определении кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка (при необходимости).
Второй этап:
согласованная услугополучателем схема отвода земельного участка.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них требованиям;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным частью шестой пункта 3 статьи 43, частью второй пункта 6 статьи 49-2, пунктами 2 и 2-1 статьи 50 Земельного Кодекса;
3) отрицательный ответ согласующих органов на запрос о согласовании согласно части девятой пункта 10 статьи 44-2 Земельного кодекса;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "кабинета на веб-портале "электронного правительства" портала, а также единого контакт-центра.
В случае, если услугополучатель не обратился за результатом услуги в указанный срок, услугодатель обеспечивает их хранение в течение одного месяца для выдачи, после чего передает их для дальнейшего хранения в отдел систематизации и хранения документов (технический архив).

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңба немесе бір реттік құпиясөз арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өтіп, "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау керек.
"Республикалық маңызы бар
қала, астана, облыстық және
аудандық маңызы бар қалалар
шегінде жер учаскесіне
құқықтар алу" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан__________________
әкімдігіне (облыс, қала, аудан)
____________________________
кімнен ______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не заңды
____________________________
тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды
тұлғаның немесе өкілінің жеке
басын куәландыратын
құжаттың деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
____________________________
орналасқан жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
____________________________
тұрғылықты мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш
Сізден _______________________________________________________
(жер учаскесінің орналасқан жері)
______________________________________________________ орналасқан
ауданы __________ гектар жер учаскесін _________________________
құқық түрі көрсетіледі
құқығымен ____________жыл/ай мерзімге беруіңізді сұраймын.
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі/идентификаторы (бар болса)
_____________________________________________________________
Сұралып отырған нысаналы мақсаты:____________________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бизнес сәйкестендіру нөмірі 180541001313) "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін қажетті дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілмегені туралы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралмағаны туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Өтінішке жария кадастрлық картада қалыптастырылған жер учаскесінің схемасы қоса беріледі.
Өтініштің берілген күні: ________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы ___________________________________
_____________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Жер учаскесіне құқық алу
туралы өтінішке қосымша
Нысан
Жария кадастрлық карта 20__ жылғы "___" _________ Жер учаскесін бөлу схемасы
Жер учаскесінің идентификаторы*/Кадастрлық нөмірі (бар болса)
Көрсетілетін қызметті алушы:
Ауданы (гектар / шаршы метр) :
Сұралып отырған нысаналы мақсаты:
Жер учаскесінің орналасқан жері:
Тіркелген жер учаскесі
Жобаланатын жер учаскесі
Іргелес жер учаскесі
Ескертпе:
* жер учаскесінің идентификаторы жария кадастрлық картада (жиырма таңбалы сандық код) автоматты түрде қалыптастырылады.
** қосымша жер учаскесінің ауданының үлесі бар болса көрсетіледі.
"Республикалық маңызы бар
қала, астана, облыстық және
аудандық маңызы бар қалалар
шегінде жер учаскесіне
құқықтар алу" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті
берушінің атауы
Наименование услугодателя
ШЕШІМ
РЕШЕНИЕ
№ ____________________ "___" ___________ 20___ жылғы
қаласы город
Жер учаскесіне құқық беру туралы
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 44-2-бабына сәйкес ШЕШТІ:
1. _____________________________________________________________ (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі немесе заңды тұлғаның атауы) ____________________________________________ орналасқан жер учаскесіне, (жер учаскесінің орналасқан жері) _______________________________________________________________ үшін, (жер учаскесінің нысаналы мақсаты) ауданы ___________ гектар, __________________________________ жерлерінен (ауданы, гектар) (жер санаты) ___________________________________________________ құқығы ұсынылсын. (жерге құқық түрі, ауыртпалықтар, сервитуттар) Жер учаскесі ______________________________ (бөлінеді/бөлінбейді) _______________________________________________________________
(жер учаскесін беруге байланысты басқа мәліметтер, бар болса)
2. Жер қатынастары саласындағы уәкілетті орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде шарт (сатып алу, сату немесе уақытша өтеулі (өтеусіз) (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді жер пайдалану (жалдау)) жасассын ________________________________________________________________.
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау жетекшілік ететін әкімнің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы шешім жылжымайтын мүлікке құқық мемлекеттік тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
Лауазымы
Т.А.Ә.
"Республикалық маңызы бар
қала, астана, облыстық және
аудандық маңызы бар қалалар
шегінде жер учаскесіне
құқықтар алу" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті _______________

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Приобретение прав
на земельный участок в черте
города республиканского
значения, столицы, городов
областного и районного
значения"
Форма
Акимату ___________________
(области, города, района)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица либо полное наименование
юридического лица)
____________________________
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
____________________________
физического лица, или
представителя
____________________________
физического или юридического
лица, контактный телефон
(при наличии),
____________________________
адрес местонахождения
(для юридических лиц)
____________________________
либо адрес проживания
(для физических лиц)
Заявление о предоставлении права на земельный участок
Прошу Вас предоставить земельный участок /земельную долю в земельном участке,
находящемся в государственной собственности/в общей долевой собственности или
общем долевом землепользовании, расположенный по адресу:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(местоположение земельного участка)
________________________________________________________________________
площадью ____________ гектар на праве _______________ (указывается вид права)
__________ сроком на _____ лет/ месяцев. Кадастровый номер/
Идентификатор земельного участка (при наличии)
________________________________________________________________________
Испрашиваемое целевое назначение: ________________________________________
Даю согласие некоммерческому акционерному обществу "Государственная
корпорация "Правительство для граждан" (бизнес-идентификационный номер
180541001313) на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных, и сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
необходимых для получения государственной услуги "Приобретение прав на
земельный участок в черте города республиканского значения, столицы, городов
областного и районного значения". Сообщаем об отсутствии трансграничной
передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения
персональных данных в общедоступных источниках. Перечень собираемых данных:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование
юридического лица, индивидуальный идентификационный номер,
бизнес-идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
К заявлению прилагается схема земельного участка, сформированная на публичной
кадастровой карте.
Дата подачи заявления: ___________________________________________________
Услугополучатель _______________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Приложение
к заявлению о предоставлении
права на земельный участок
Форма
Публичная кадастровая карта "___" _________ 20__ года
Схема земельного участка
Идентификатор земельного участка*/Кадастровый номер (при наличии)
Услугополучатель:
Площадь (гектар/ квадратный метр):
Испрашиваемое целевое назначение:
Местоположение земельного участка:
Зарегистрированный земельный участок
Проектируемый земельный участок
Смежный земельный участок
Примечание:
*идентификатор земельного участка формируется автоматически на публичной
кадастровой карте (двадцатизначный числовой код).
** дополнительно указывается доля площади земельного участка при наличии.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Приобретение прав
на земельный участок в черте
города республиканского
значения, столицы,
городов областного
и районного значения"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) ______________________________________________________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде жер учаскесіне құқықтар алу" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылатыны туралы хабарлаймыз, өйткені:
______________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазу керек):
_______________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдалым өткізу орны (тәсілі): мекенжайы
бойынша ғимаратта: / бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші _____________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20____ жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
18-қосымша
"Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.08.2024 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңдық құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның ішінде шарттар, соттардың шешімдері, атқарушы органдардың құқықтық актілері, мұрагерлікке құқық туралы куәлік, меншік құқығымен жер учаскесін иеленген немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезіндегі табыстау актісі немесе бөлу балансы, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықтардың (аукциондардың) қорытындылары бойынша хаттама;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Приобретение прав
на земельный участок в черте города республиканского значения, столицы,
городов областного и районного значения", так как:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(перечисление причины отказа) Заслушивание по вопросу отказа будет
осуществляться через 2 (два) рабочих дня со дня направления данного уведомления,
где Вы можете выразить свою позицию по данному решению (вписать нужное):
____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель ________________________________________________________
(электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
" " _________ 20___ года
Приложение 18 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-кадастрового дела"
Сноска. Правила дополнены приложением 18 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.08.2024 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-кадастрового дела" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-кадастрового дела" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) правоустанавливающий документ на земельный участок – документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды), протокол по итогам торгов (аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка;

2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
4) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтерді беру "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген нормалар сақталған кезде жүзеге асырылады.
4. Жер-кадастрлық істегі мемлекеттік құпияларды және өзге де шектеулерді қамтымайтын мәліметтер жалпыға қолжетімді болып табылады және мүдделі жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ұсынылады.
2-тарау. Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
5. Мемлекеттік қызметті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
"Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
6. Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік құпия қамтитын мәліметтері бар жер учаскелерінің жер-кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну үшін көрсетілетін қызметті алушылар тек жер учаскесінің орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге қағаз тасығышта жүгінеді.
Мемлекеттік қызметті қағаз түрінде көрсету кезінде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің операциялық залының жұмыскері (операторы) өтінішті қабылдаудан бас тартады.

2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
3) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
4) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Предоставление сведений, составляющих государственные секреты Республики Казахстан, осуществляется при соблюдении норм, установленных Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
4. Сведения из земельно-кадастрового дела, не содержащие государственных секретов и иных ограничений, являются общедоступными и предоставляются заинтересованным физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
5. Государственная услуга оказывается Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-кадастрового дела" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
6. Прием документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя, либо посредством портала.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник (оператор) операционного зала услугодателя отказывает в приеме заявления.

7. Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда жеке кабинетке мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) операциялық залдың жұмыскері (оператор) құжаттар қабылданған күні 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарды және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) қабылдауды және дұрыстығын тексеруді және Тізбеде көрсетілген құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) құжаттар келіп түскен күні 2 (екі) сағат ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттарды курьер арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – ҚБ) жібереді;
3) ҚБ басшысы 30 (минут) ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;
4) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының өтінішін және қоса берілген құжаттарды құжаттардағы деректердің сәйкестігіне тексереді, көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды жүйелеу жане сақтау жөніндегі құрылымдық бөлімшесінен (мұрағаттан) жер-кадастрлық істі сұратады;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмағанда, жер-кадастрлық істен көрсетілетін қызметті алушы сұраған құжаттардың көшірмелерін жасайды және оларды ҚБ басшысына не оны алмастыратын адамға жолдайды;

7. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственнности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного портала".
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении услугополучателю через портал, в личный кабинет направляется статус о принятии заявления на оказание государственной услуги и уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
8. При обращении к услугодателю:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, в день приема документов в течение 30 (тридцати) минут;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы в течение 2 (двух) часов через курьера передает в структурное подразделение, ответственное за выполнение государственной услуги (далее – СП), в день поступления документов;
3) руководитель СП ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течение 30 (тридцати) минут;
4) работник СП в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
запрашивает от структурного подразделения по систематизации и хранению документов (архива) услугодателя земельно-кадастровое дело;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, осуществляет снятие копий документов, запрошенных услугополучателем из земельно-кадастрового дела, и направляет их руководителю СП, либо лицу, его замещающему;

5) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық істен алынған құжаттардың көшірмелерін тексереді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 6 (алты) сағат ішінде тексереді және жер-кадастрлық істен құжаттардың көшірмелерін беру туралы шешім қабылдайды;
7) мемлекеттiк қызметті көрсету нәтижесiн тiркеуді жүзеге асыратын ҚБ жұмыскерi жер-кадастрлық iстен құжаттардың көшiрмелерiн курьер арқылы жолдайды;
8) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) ұсынған кезде (не оның өкілдігін куәландыратын құжаттарды ұсынған кезде өкілге) жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарды және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) тексеруді және құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады және оларды ҚБ басшысына не оны алмастыратын адамға жібереді;
2) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам құжаттарды тіркеген күннен бастап 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;
3) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының өтінімін және қоса берілген құжаттарды ондағы деректердің сәйкестігіне тексереді, көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды жүйелеу және сақтау жөніндегі құрылымдық бөлімшесінен (мұрағаттан) жер-кадастрлық істі сұратады;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушы жер-кадастрлық істен сұратқан құжаттардың көшірмелерін алуды жүзеге асырады және оларды ҚБ басшысына не оны алмастыратын адамға жібереді;
4) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер-кадастрлық істен алынған құжаттардың көшірмелерін тексереді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 6 (алты) сағат ішінде жер-кадастрлық істен алынған құжаттардың көшірмелерін тексереді және ұсыну туралы шешім қабылдайды;
6) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тіркеуді жүзеге асыратын ҚБ жұмыскері жер-кадастрлық істен алынған құжаттардың электрондық көшірмелерін көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне портал арқылы жібереді.

5) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет копий документов из земельно-кадастрового дела в течение 1 (одного) рабочего дня и направляет руководителю услугодателя;
6) руководитель услугодателя в течение 6 (шести) часов проверяет и принимает решение о предоставлении копий документов из земельно-кадастрового дела;
7) работник СП, осуществляющий регистрацию результата оказания государственной услуги, передает копий документов из земельно-кадастрового дела через курьера;
8) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы услогодателя при предъявлении документов, удостоверяющих личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия).
9. При обращении услугополучателя через портал:
1) работник услугодателя в течение 30 (тридцати) минут осуществляет прием и регистрацию документов и передает их руководителю СП, либо лицу, его замещающему;
2) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государтсвенной услуги в течение 30 (тридцати) минут со дня регистрации документов;
3) работник СП в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
запрашивает от структурного подразделения по систематизации и хранению документов (архива) услугодателя земельно-кадастровое дело;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, осуществляет снятие копий документов, запрошенных услугополучателем из земельно-кадастрового дела, и направляет их руководителю СП, либо лицу, его замещающему;
4) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет копий документов из земельно-кадастрового дела в течение 1 (одного) рабочего дня и направляет руководителю услугодателя;
5) руководитель услугодателя в течение 6 (шести) часов проверяет и принимает решение о предоставлении копий документов из земельно-кадастрового дела;
6) работник СП, осуществляющий регистрацию результата оказания государственной услуги, направляет электронные копии документов из земельно-кадастрового дела через портал в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жер-кадастрлық істен құжаттардың көшірмелерін беру туралы не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Тыңдау нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамның ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі не көрсетілетін қызметті беруші арқылы беріледі.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
12. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
14. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты қызметкер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Мемлекеттік корпорацияның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, Мемлекеттік корпорация оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға жібереді. 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, Мемлекеттік корпорация шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.

10. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о предоставлений копий документов из земельно-кадастрового дела, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
Результат заслушивания направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, либо выдается через услугодателя.
11. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
12. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
13. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
14. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
15. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

16. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
Мемлекеттік корпорация/Мемлекеттік институт, ведомство – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Мемлекеттік корпорацияның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
17. ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскесінің кадастрлық
ісінен құжаттардың
көшірмелерін ұсыну"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) Мемлекеттік корпорация;
2) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні ішінде.
Мемлекеттік қызметті қағаз нысанда көрсету кезінде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Жер-кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмесі не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 қаңтардағы № 23/НҚ бұйрығына сәйкес белгіленген мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз түрде, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 379-бабы 3-тармағына сәйкес көрсетілген орындалған жұмыстар актісіне қол қояды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

16. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
17. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление копий
документов из земельно-
кадастрового дела"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-кадастрового дела"
1
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) услугодатель;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 8 (восьми) рабочих дней.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Копия документов из земельно-кадастрового дела, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Стоимость государственной услуги исчисляется в размере, установленном согласно приказу Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 января 2024 года № 23/НҚ "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан", отнесенные к государственной монополии в сфере деятельности по ведению государственного земельного кадастра Республики Казахстан".
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мерекелік күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz;
2) Мемлекеттік корпорацияның/Мемлекеттік институттың интернет-ресурсында: www.gov4c.kz/www.giprozem.kz;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер-кадастрлық істен құжаттардың көшірмелерін ұсынуға арналған өтініш;
2) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Өкіл жүгінген жағдайда – өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, көрсетілетін қызметті алушыдан сенімхаттың немесе көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
Адвокат жүгінген жағдайда – адвокаттың куәлігі және қорғау (өкілдік) туралы жазбаша хабарлама;
Уақытша, банкроттықты және оңалтуды басқарушылар жүгінген жағдайда - дәрменсіз борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі, сырттай байқауды енгізу туралы сот ұйғарымы және банкроттық саласындағы уәкілетті органның уақытша, банкроттықты және оңалтуды басқарушыларды тағайындау туралы бұйрығы.
Мәжбүрлеп таратылатын заңды тұлғаның тарату комиссиясы (таратушылар) жүгінген жағдайда - тарату комиссиясының құрамын тағайындау туралы бұйрық және тарату комиссиясының төрағасы берген сенімхат.
Мұрагерлер жүгінген жағдайда - мұраға құқық туралы куәлік;
3) жер-кадастрлық істі сәйкестендіру үшін жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының көшірмесі.
Порталға:
1) осы Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер-кадастрлық істен құжаттардың көшірмелерін беруге арналған электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Үшінші тұлғалардан субъектінің жеке кабинетіндегі және/немесе субъектінің ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда, субъектінің келісімі болған кезде порталдағы жеке кабинетінен берілген sms-хабарлама түрінде және/немесе субъектінің ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы тіркелген және қосылған жағдайда, қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен sms-хабарлама түріндегі электрондық сұраным;

1) Услугодателя – с понедельника по субботу включительно в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13.00-14:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугодателю:
1) заявление на предоставлении копий документов из земельно-кадастрового дела по форме согласно приложению к настоящему Перечню;
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения представителя – документ, удостоверяющий личность представителя, копия доверенности от услугополучателя или документа, удостоверяющего полномочия представителя услугополучателя, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения адвоката –удостоверение адвоката и письменное уведомление о защите (представительстве).
В случае обращения временных, банкротных и реабилитационных управляющих – решение суда о признании несостоятельного должника банкротом, определение суда о введении внешнего наблюдения и приказ уполномоченного органа в области банкротства о назначении временных, банкротных и реабилитационных управляющих.
В случае обращения ликвидационной комиссии (ликвидаторы) принудительно ликвидируемого юридического лица – приказ о назначении состава ликвидационной комиссии и доверенность, выданная председателем ликвидационной комиссии.
В случае обращения наследников – свидетельство о праве на наследство;
3) копия идентификационного документа на земельный участок для идентификации земельно-кадастрового дела;
На портал:
1) заявление на предоставлении копий документов из земельно-кадастрового дела по форме согласно приложению к настоящему Перечню в форме электронного документа, удостворенного электронной цифровой подписью;
Электронный запрос от третьих лиц в личном кабинете портала субъекта и/или в виде sms-сообщения в случае регистрации и подключения абонентского номера субъекта, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала, при условии согласия субъекта, предоставленного с личного кабинета субъекта на портале и/или в виде sms-сообщения в случае регистрации и подключения абонентского номера субъекта, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала путем отправления короткого текстового сообщения;

2) өкіл жүгінген жағдайда – көрсетілетін қызметті алушыдан сенімхаттың электрондық көшірмесі.
Адвокат жүгінген жағдайда – адвокат куәлігінің электрондық көшірмесі және қорғау (өкілдік) туралы жазбаша хабарламаның электрондық көшірмесі.
Уақытша, банкроттықты және оңалтуды басқарушылар жүгінген жағдайда - дәрменсіз борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің, сырттай байқауды енгізу туралы сот ұйғарымының және банкроттық саласындағы уәкілетті органның уақытша, банкроттықты және оңалтуды басқарушыларды тағайындау туралы бұйрығының электрондық көшірмесі.
Мәжбүрлеп таратылатын заңды тұлғаның тарату комиссиясы (таратушылар) жүгінген жағдайда – тарату комиссиясының құрамын тағайындау туралы бұйрықтың және тарату комиссиясының төрағасы берген сенімхаттың электрондық көшірмесі.
Мұрагерлер жүгінген жағдайда – мұраға құқық туралы куәліктің электрондық көшірмесі;
3) жер-кадастрлық істі сәйкестендіру үшін жер учаскесіне сәйкестендіру құжатының электрондық көшірмесі;
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Жер кодексі мен Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті тікелей Мемлекеттік корпорация арқылы алу жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызмет алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.

2) в случае обращения представителя – электронная копия доверенности от услугополучателя.
В случае обращения адвоката – электронная копия удостоверения адвоката и электронная копия письменного уведомления о защите (представительстве).
В случае обращения временных, банкротных и реабилитационных управляющих – электронная копия решения суда о признании несостоятельного должника банкротом, определения суда о введении внешнего наблюдения и приказа уполномоченного органа в области банкротства о назначении временных, банкротных и реабилитационных управляющих.
В случае обращения ликвидационной комиссии (ликвидаторы) принудительно ликвидируемого юридического лица – электронная копия приказа о назначении состава ликвидационной комиссии и доверенности, выданной председателем ликвидационной комиссии.
В случае обращения наследников – электронная копия свидетельства о праве на наследство;
3) электронная копия идентификационного документа на земельный участок для идентификации земельно-кадастрового дела.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственнности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, документ об облате истребываются услугодателем из соответствующих государственых информационных систем через шлюз "электронного портала".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Получение государственной услуги непосредственно через услугодателя осуществляется по месту расположения земельного участка.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи, или одноразового пароля, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 379-бабының 3-тармағына сәйкес орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісіне қол қояды.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту керек, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжат таңдау қажет.
"Жер учаскесінің кадастрлық
ісінен құжаттардың
көшірмелерін ұсыну"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан____________________
басшысына (ұйымның атауы),
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі кімнен __________________
(жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі
____________________________
не заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі
не бизнес-сәйкестендіру
нөмірі)
____________________________
жеке тұлғаның немесе заңды
тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың
деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
орналасқан__________________
жерінің мекенжайы (заңды
тұлғалар үшін) не
____________________________
тұрғылықты мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну туралы өтініш
__________________________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесінің жер-кадастрлық ісінен құжаттардың (құқық белгілейтін құжаттардың, жерге орналастыру жобасының) көшірмелерін беруді сұраймын. Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі:__________________________________________________________________ ___________________________________________________ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бизнес сәйкестендіру нөмірі 180541001313) "Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін қажетті дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін. Дербес деректердің трансшекаралық берілмегені туралы сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралмағаны туралы хабарлаймыз. Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі. Көрсетілетін қызметті алушы ______________________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20__ жылғы "____" __________.
"Жер учаскесінің кадастрлық
ісінен құжаттардың
көшірмелерін ұсыну"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама
Құрметті ____________________________

Услугополучатель подписывает акт выполненных работ, оказанных услуг, в соответствии с пунктом 3 статьи 379 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение к Перечню основных
требований к оказанию государственной
услуги "Предоставление копий
документов из земельно-
кадастрового дела"
Форма
Руководителю_____________________________
(наименование организации,
__________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________
физического лица либо полное наименование юридического лица)
__________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер либо бизнес-
идентификационный номер)
__________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего
_______________________________________
личность физического лица или представителя,
______________________________________
контактный телефон (при наличии), адрес
__________________________________________
местонахождения (для юридических лиц) либо
_______________________________________
адрес регистрации (для физических лиц))
Заявление на предоставление копий документов
из земельно-кадастрового дела
Прошу предоставить копии документов (правоустанавливающего документа,
землеустроительного проекта) из земельно-кадастрового дела на земельный участок,
расположенный по адресу:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(адрес (местонахождение) земельного участка)
Кадастровый номер земельного участка: _____________________________
Даю согласие Некоммерческому акционерному обществу "Государственная
корпорация "Правительство для граждан" (бизнес-идентификационный номер
180541001313) на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных, и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых
для получения государственной услуги "Предоставление копий документов из земельно-
кадастрового дела".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об
отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического
лица, наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный номер,
бизнес-идентификационный номер, лектронная почта, номер телефона.
Услугополучатель________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо
уполномоченного представителя юридического лица, подпись)
"____" __________20__ года
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление копий
документов из земельно-
кадастрового дела"
Форма
Уведомление о предварительном решении
об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) _______________

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес, осы хабарламамен Сізге "Жер учаскесінің кадастрлық ісінен құжаттардың көшірмелерін ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, себебі:
__________________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
__________________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы бойынша ғимаратта:/бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Мемлекеттік корпорация
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы " " ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
19-қосымша
"Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 19-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.08.2024 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно- процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том, что Вам
будет отказано оказание государственной услуги "Предоставление копий документов из
земельно-кадастрового дела", так как:
___________________________________________________________________________
перечисление причины отказа
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня со
дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию по данному
решению (вписать нужное):
____________________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/иных средств
коммуникации)
Услугодатель __________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя) или электронная цифровая подпись руководителя.
"____" __________20__ года.
Приложение 19 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно- территориальных единиц с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости"
Сноска. Правила дополнены приложением 19 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.08.2024 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно-территориальных единиц с графическими данными цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно-территориальных единиц с графическими данными цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) әкімшілік-аумақтық бірлік (бұдан әрі – ӘАБ) – ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс;
2) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізілу тәртібі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын, жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
4) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
5) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет қағаз түрінде көрсетілген кезде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.

1) административно-территориальная единица (далее – АТЕ) – село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область;
2) информационная система единого государственного кадастра недвижимости – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
4) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
5) платежный шлюз "электронного правительства" – объект информатизации, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно-территориальных единиц с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя, либо через портал.
При оказании государственной услуги в бумажной форме, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.

5. Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) операциялық залдың жұмыскері (операторы) құжаттарды қабылдаған күні 30 (отыз) минут ішінде құжаттарды қабылдауды, дұрыстығын тексеруді және Тізбеде көрсетілген құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады;
2) операциялық залдың жұмыскері (операторы) құжаттар келіп түскен күні 2 (екі) сағат ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттарды курьер арқылы көрсетілетін қызметті орындауға жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – ҚБ) береді;
3) ҚБ басшысы 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік көрсетілетін қызметті орындауға жауапты жұмыскерді айқындайды;
4) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген күннен бастап 21 (жиырма бір) жұмыс күні ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының өтінімін тексереді және көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қоса берген құжаттардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 16 тамыздағы № 257 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29180 болып тіркелген) бекітілген Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар) ескере отырып, қабылданған құжаттарды тіркейді, ЖМБМК ЦЖ дерекқоры бойынша ӘАБ шекараларын сәйкестендіреді, жобаланатын ӘАБ бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын ЖМБМК ЦЖ енгізеді, атрибутивтік ақпаратты енгізеді, әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларының басқа сабақтас ӘАБ және жер учаскелеріне, оның ішінде ЖМБМК ЦЖ сақтауға жатпайтын жер учаскелері мен объектілерге қабаттасулардың бар-жоғын, олардың алаңының, сызықтарының өлшемдеріне, орналасқан жерінің сәйкестігіне салыстырып-тексеруді жүргізеді (бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын енгізеді);
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде:

5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, об отсутствии обременений на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
6. При обращении к услугодателю:
1) работник (оператор) операционного зала осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, в день приема документов в течение 15 (пятнадцати) минут;
2) работник (оператор) операционного зала принятые от услугополучателя документы в течение 2 (двух) часов через курьера передает в структурное подразделение, ответственное за выполнение государственной услуги (далее – СП), в день поступления документов;
3) руководитель СП ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течение 30 (тридцати) минут;
4) работник СП в течение 21 (двадцати одного) рабочего дня со дня регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
регистрирует принятые документы, идентифицирует границы АТЕ по базе данных информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, заносит координаты угловых поворотных точек проектируемого АТЕ в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости, вносит атрибутивную информацию, проводит сверку проектируемых границ АТЕ на соответствие площади, мер линий, местоположения, наличие наложений на другие смежные АТЕ и земельные участки, в том числе на земельные участки и объекты, неподлежащих хранению в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости (вносит координаты угловых поворотных точек), с учетом Правил составления проектов по установлению и изменению границ административно-территориальных единиц (далее – Правила), утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 августа 2022 года № 257 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29180);

ӘАБ жобаланатын шекаралары ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен сәйкес келген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘАБ жобаланатын шекаралары координаттарының ведомосін салыстырып-тексеру актісін дайындайды, ӘАБ жобаланатын шекаралары координаттарының ведомосін салыстырып-тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобалау схемасын (жоспарын) және ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде:
ӘАБ жобаланатын шекараларының орналасқан жері ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеген кезде (қабаттасулар, орналасқан жердің сәйкес келмеуі, алаңның деректерінің, ұсынылған деректер бойынша ӘАБ шекара сызықтары, конфигурациялары мен координаттары өлшемдерінің дұрыс болмауы), осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттар ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіні дайындайды, ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттар ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасын және әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекаралары координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді;
5) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін тексереді, қол қояды және 3 (үш) сағат ішінде тіркеуге береді;
6) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тіркеуді жүзеге асыратын ҚБ жұмыскері қол қойылған құжатты тіркейді және 2 (екі) сағат ішінде курьер арқылы жіберуге береді;
7) көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру қолхат негізінде, жеке куәлікті немесе цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты (немесе өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкіліне) ұсынған кезде 20 (жиырма) минут ішінде жүзеге асырылады.
7. Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады және оларды ҚБ басшысына не оны алмастыратын адамға құжаттарды қабылдаған күні 30 (отыз) минут ішінде береді;
2) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам 30 (отыз) минут ішінде құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және мемлекеттік қызметті орындауға жауапты қызметкерді айқындайды;

при соответствии проектируемых границ АТЕ c графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает акт сверки ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением проектной схемы (плана) административно-территориальной единицы и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту сверки ведомости координат проектируемых границ АТЕ;
при несоответствии месторасположения проектируемых границ АТЕ с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости (наложений, несоответствие месторасположения, некорректных данных площади, меры линий, конфигураций и координат границ АТЕ по представленным данным), изготавливает акт о несоответствии ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) проектируемых границ административно-территориальной единицы графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту о несоответствии ведомости координат проектируемых границ АТЕ;
5) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет, подписывает результат оказания государственной услуги и передает на регистрацию в течение 3 (трех) часов;
6) работник СП, осуществляющий регистрацию результата оказания государственной услуги, регистрирует подписанный документ и передает через курьера на выдачу в течение 2 (двух) часов;
7) выдача готовых документов услугополучателю осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия) в течение 20 (двадцати) минут.
7. При обращении на портал:
1) работник услугодателя осуществляет прием, регистрацию документов, указанных в Перечне, и передает их руководителю СП, либо лицу, его замещающему, в день приема документов в течение 15 (пятнадцати) минут;
2) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет работника, ответственного за выполнение государственной услуги, в течение 30 (тридцати) минут;

3) ҚБ жұмыскері құжаттарды тіркеген күннен бастап 21 (жиырма бір) жұмыс күні ішінде:
көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді;
Қағидаларды ескере отырып, қабылданған құжаттарды тіркейді, ЖМБМК ЦЖ дерекқоры бойынша ӘАБ шекараларын сәйкестендіреді, жобаланатын ӘАБ бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын ЖМБМК ЦЖ енгізеді, атрибутивтік ақпаратты енгізеді, әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларының басқа сабақтас ӘАБ және жер учаскелеріне, оның ішінде ЖМБМК ЦЖ сақтауға жатпайтын жер учаскелері мен объектілерге қабаттасулардың бар-жоғын, олардың алаңының, сызықтарының өлшемдеріне, орналасқан жерінің сәйкестігіне салыстырып-тексеруді жүргізеді (бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын енгізеді);
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде:
ӘАБ жобаланатын шекаралары ЖМБМК ЦЖ графикалық деректерімен сәйкес келген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘАБ жобаланатын шекаралары координаттарының ведомосін салыстырып-тексеру актісін дайындайды, ӘАБ жобаланатын шекаралары координаттарының ведомосін салыстырып-тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобалау схемасын (жоспарын) және ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді (бұрыштық бұрылыс нүктелерінің координаттарын енгізеді);
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде:
ӘАБ жобаланатын шекараларының орналасқан жері ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеген жағдайда (қабаттасулар, орналасқан жердің сәйкес келмеуі, алаңның деректерінің, ұсынылған деректер бойынша ӘАБ шекара сызықтары, конфигурациялары мен координаттары өлшемдерінің дұрыс болмауы), осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттар ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіні дайындайды, ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттар ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының бірыңғай мемлекеттік ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасын және әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекаралары координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді;
4) ҚБ басшысы не оны алмастыратын адам мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тексереді және қол қояды және 3 (үш) сағат ішінде тіркеуге береді;

3) работник СП в течение 21 (двадцати одного) рабочего дня со дня регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
регистрирует принятые документы, идентифицирует границы АТЕ по базе данных информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, заносит координаты угловых поворотных точек проектируемого АТЕ в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости, вносит атрибутивную информацию, проводит сверку проектируемых границ АТЕ на соответствие площади, мер линий, местоположения, наличие наложений на другие смежные АТЕ и земельные участки, в том числе на земельные участки и объекты, не подлежащих хранению в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости (вносит координаты угловых поворотных точек), с учетом Правил;
при соответствии проектируемых границ АТЕ с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости изготавливает акт сверки ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением проектной схемы (плана) административно-территориальной единицы и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту сверки ведомости координат проектируемых границ АТЕ;
при несоответствии месторасположения проектируемых границ АТЕ с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости (наложений, несоответствие месторасположения, некорректных данных площади, меры линий, конфигураций и координат границ АТЕ по представленным данным), изготавливает акт о несоответствии ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) проектируемых границ административно-территориальной единицы графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой АТЕ по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту о несоответствии ведомости координат проектируемых границ АТЕ;
4) руководитель СП, либо лицо, его замещающее, проверяет и подписывает результат оказания государственной услуги и передает его на регистрацию в течение 3 (трех) часов;

5) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін тіркеуді жүзеге асыратын ҚБ жұмыскері қол қойылған құжатты тіркейді және оны қол қойылған күннен бастап 15 (он бес) минут ішінде портал арқылы ҚБ басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жібереді.
8. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама жіберіледі, онда көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) көрсетіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекаралары координаттарының ведомосін салыстырып-тексеру актісін беру туралы шешім қабылдайды, ӘАБ жобаланатын шекаралары координаттарының ведомосін салыстырып-тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобалау схемасын (жоспарын) және ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса береді не Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттар ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіні беру туралы шешімді қабылдайды, ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттар ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасын және әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекаралары координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосін қоса бере отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
9. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
10. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
11. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

5) работник СП, осуществляющий регистрацию результата оказания государственной услуги, регистрирует подписанный документ и направляет его посредством портала в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя СП, в течение 15 (пятнадцати) минут со дня подписания.
8. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о выдаче акта сверки ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением проектной схемы (плана) административно-территориальной единицы и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту сверки ведомости координат проектируемых границ АТЕ, либо решение о выдаче акт о несоответствии ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) проектируемых границ административно-территориальной единицы графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой АТЕ по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту о несоответствии ведомости координат проектируемых границ АТЕ, либо решение о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
9. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
10. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
11. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.

12. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Мемлекеттік корпорацияның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, Мемлекеттік корпорация оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға жібереді. Мемлекеттік корпорация 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
Мемлекеттік корпорация – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Мемлекеттік корпорацияның мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымын қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
15. ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Әкімшілік-аумақтық
бірліктердің жобаланатын
шекараларын жылжымайтын
мүліктің бірыңғай
мемлекеттік кадастры цифрлық
жүйесінің графикалық
деректерімен келісу"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері

12. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
13. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случаи продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
15. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной услуги
"Согласование проектируемых
границ административно-территориальных
единиц с графическими данными
информационной системы
единого государственного
кадастра недвижимости"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно- территориальных единиц с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости"
1
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги

1)көрсетілетін қызмет беруші;
2)"цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
21 (жиырма бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің (бұдан әрі – ӘАБ) жобаланатын шекаралары жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкес келген кезде:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттары ведомосінің салыстырып тексеру актісі, ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттары ведомосінің салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктердіңжобалық схемасын (жоспарын) және әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттары мен ұзындықтарының жиынтық ведомосі қоса беріледі,
не ӘАБ жобаланатын шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеген кезде:
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы акті, ӘАБ жобаланатын шекараларының координаттары ведомосінің сәйкессіздігі туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының ЖМБМК ЦЖ графикалық деректеріне сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасын және әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі қоса беріле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 16 қаңтардағы № 23/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет саласындағы мемлекеттік монополияға жатқызылған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларға 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3 және 1.3.4-тармақтарға сәйкес мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз түрде, сондай-ақ "цифрлық үкімет" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

1) услугодатель;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 21 (двадцати одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
При соответствии проектируемых границ административно-территориальных единиц (далее – АТЕ с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости:
акт сверки ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания государственной услуги "Согласование проектируемых границ административно-территориальных единиц с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости" (далее – Правила), утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №21366), с приложением проектной схемы (плана) административно-территориальной единицы и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту сверки ведомости координат проектируемых границ АТЕ.
При несоответствии проектируемых границ АТЕ с графическими данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости:
акт о несоответствии ведомости координат проектируемых границ административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 3 к Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) проектируемых границ административно-территориальной единицы графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по формам согласно приложениям 1 и 2 к акту о несоответствии ведомости координат проектируемых границ АТЕ;
либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Стоимость государственных услуг исчисляется в размере, установленном согласно приказу Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 января 2024 года № 23/НҚ "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан", отнесенные к государственной монополии в сфере деятельности по ведению государственного земельного кадастра Республики Казахстан".
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через шлюз "электронного правительства".
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мерекелік күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz;
2) Мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында: www.gov4c.kz;
3) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар мыналарды ұсынады:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің жобалық схемасы (жоспары) және әкімшілік-аумақтық бірліктің жобаланатын шекараларының координаттары мен жақтары ұзындықтарының жиынтық ведомосі.
Порталға:
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірін тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе бір реттік құпиясөзбен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің жария кадастрлық картасында қалыптастырылған жоспардың нөмірі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басты куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттар туралы, жер учаскесіне ауыртпалықтың жоқтығы туралы, мемлекеттік қызметтің көрсетілгені үшін төлем туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден талап етеді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov4c.kz;
3) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги услугополучатели представляют:
услугодателю:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) проектную схему (план) административно-территориальной единицы и сводную ведомость координат и длин сторон границ проектируемой административно-территориальной единицы по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
на портал:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) номер плана, сформированного на публичной кадастровой карте информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, подтверждающем право собственности на недвижимое имущество, о правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, об отсутствии обременений на земельный участок, об оплате за оказание государственной услуги истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының 1-тармағына сәйкес, осы хабарламамен Сізге "Әкімшілік-аумақтық бірліктердің жобаланатын шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры цифрлық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз, себебі:
__________________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Бас тарту мәселесі бойынша тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады, онда Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз (қажеттісін жазыңыз):
__________________________________________________________________
(тыңдау өткізу күні мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі): мекенжайы бойынша ғимаратта:/бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация құралдары арқылы)
Мемлекеттік корпорация
__________________________________________________________________________
________________________________________________________
(басшының қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 жылғы " " ___________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
20-қосымша
"Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 20-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.08.2024 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы органдардың шешімдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің жер учаскесіне құқық беру туралы құқықтық актілері;

Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно- процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том, что Вам
будет отказано оказание государственной услуги "Согласование проектируемых границ
административно-территориальных единиц с графическими данными информационной
системы единого государственного кадастра недвижимости", так как:
______________________________________________________________
перечисление причины отказа
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня со
дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию по данному
решению (вписать нужное):
______________________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения
заслушивания: в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/иных
средств коммуникации)
Услугодатель _____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя) или
электронная цифровая подпись руководителя.
"____" __________20__ года.
Приложение 20 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок"
Сноска. Правила дополнены приложением 20 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.08.2024 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) решения местных исполнительных органов – правовые акты местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, а также акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов о предоставлении права на земельный участок;

2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
3) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
4) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. "Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға қосымшада көрсетілген.
4. Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
5. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісуі болған жағдайда алады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным Кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
4) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форм;
5) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается уполномоченными органами по земельным отношениям областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок" указан в приложении к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя, либо посредством портала.
5. Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

6. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 15 (он бес) минут ішінде өтінішті қабылдайды және тіркейді және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қарар жазуға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде жеке кабинетке мемлекеттік қызметті көрсетуге сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолдану мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оны алмастыратын адам өтініштің мазмұнымен танысады, қарар жазады және құжаттар қабылданған күні жауапты орындаушыны айқындайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) өтініште қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді және жер учаскесіне жалдау шартының болуын тексереді;
2) жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы келіп түскен күні мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне қол қояды.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
8. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
10. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
11. Цифрлық жүйе істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті беруші цифрлық инфрақұрылымға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жұмыскерін дереу хабардар етеді.
Цифрлық инфрақұрылымға жауапты жұмыскер техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

6. Сотрудник канцелярии услугодателя в течение 15 (пятнадцати) минут осуществляет прием и регистрацию заявления и направляет его на резолюцию руководителю услугодателя.
При обращении услугополучателя через портал, в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
7. Руководитель услугодателя, либо лицо, его замещающее, ознакамливается с содержанием заявления, налагает резолюцию и определяет ответственного исполнителя в день приема документов.
Ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления:
1) проверяет достоверность данных (сведений), содержащихся в заявлении и проверяет на наличии договора аренды на земельный участок;
2) подготавливает и направляет руководителю услугодателя дубликат договора аренды на земельный участок, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Руководитель услугодателя подписывает результат оказания государственной услуги в день поступления.
Результат оказания государственной услуги выдается через канцелярию услугодателя, либо направляется через портал в личный кабинет услугополучателя.
8. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
10. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
11. При сбое информационной системы, услугодатель незамедлительно уведомляет работника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
Ответственный работник за информационно-коммуникационную инфраструктуру составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

12. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.
13. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) ұзарту себебін көрсете отырып шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
14. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер учаскесіне жалдау
шартының телнұсқасын беру
туралы" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері

12. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
13. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, услугодателем в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
14. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение к Правилам
оказания государственной услуги
"О выдаче дубликата договора
аренды на земельный участок"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок"
1
Наименование услугодателя
Уполномоченные органы по земельным отношениям областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасы (телнұсқа деген белгісімен) не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Дубликат (с отметкой дубликат) договора аренды на земельный участок, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда 13.00-14.30-ке дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін 9.00-ден 17.00-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге: осы Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын алуға арналған өтініш;
порталға:
көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын алуға арналған өтініш.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы сұратады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда не бір реттік құпиясөз арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде көрсетiлетiн қызметтiң нәтижесiне өтiнiш жасамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші беру үшін олардың бір ай бойы сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін олар құжаттарды жүйелеу және сақтау бөліміне (техникалық мұрағат) одан әрі сақтау үшін береді.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугодателю:
заявление на получение дубликата договора аренды земельного участка по форме согласно приложению к настоящему Перечню;
на портал:
заявление на получение дубликата договора аренды земельного участка в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о правоустанавливающих и идентификационных документах на земельный участок, истребываются услугодателем из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами оказания государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366);
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңба немесе бір реттік құпиясөз арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өтіп, "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау керек.
"Жер учаскесіне жалдау
шартының телнұсқасын беру
туралы" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________ уәкілетті органына
(облыстың, қаланың, ауданның)
____________________________
(аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
____________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі
____________________________
не заңды тұлғаның
толық атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі не
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
___________________________
(жеке тұлғаның немесе өкілдің
жеке басын куәландыратын
құжаттың деректемелері)
____________________________
(байланыс телефоны (бар болса),
___________________________
орналасқан жері
(заңды тұлғалар үшін)
не тұрғылықты мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын алуға арналған өтініш
_____________________________________________________________
(мекенжайы (орналасқан жері), жер учаскесінің кадастрлық нөмірі)
мекенжайы бойынша орналасқан, алаңы_______ гектар жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беруіңізді сұраймын.
Дербес деректерімді және "Жер учаскесіне жалдау шартының телнұсқасын беру туралы" мемлекеттік қызметін алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілмегені туралы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралмағаны туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Электрондық цифрлық қолтаңба ("цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
20___жылғы "______" _________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазандағы
№ 301 бұйрығына
21-қосымша
"Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 21-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.08.2024 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2026 № 118 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к Перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"О выдаче дубликата договора
аренды на земельный участок"
Форма
В уполномоченный орган
____________________________
(области, города, района)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) от
_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического
лица либо полное наименование юридического лица)
________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер либо
бизнес-идентификационный номер)
________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего личность физического
лица или представителя)
________________________________________
контактный телефон(при наличии), адрес
________________________________________
местонахождения (для юридических лиц) либо
адрес проживания (для физических лиц))
Заявление на получение дубликата договора аренды земельного участка
Прошу предоставить дубликат договора аренды земельного участка, расположенного по адресу ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(адрес (местоположение), кадастровый номер земельного участка)
площадью ____________ гектар.
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для получения государственной услуги "О выдаче дубликата договора аренды на земельный участок".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
Подпись услугополучателя (при обращении в канцелярию услугодателя/электронная цифровая подпись (при обращении через веб-портал "электронного правительства")
"____" __________20__ года
Приложение 21 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства"
Сноска. Правила дополнены приложением 21 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.08.2024 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 387 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер учаскесі – осы Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
2) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңдық құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның ішінде шарттар, соттардың шешімдері, атқарушы органдардың құқықтық актілері, мұрагерлікке құқық туралы куәлік, меншік құқығымен жер учаскесіне иеленген немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезіндегі табыстау актісі немесе бөлу балансы, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықтардың (аукциондардың) қорытындылары бойынша хаттама.
2-тарау. "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
"Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2026 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
2) правоустанавливающий документ на земельный участок – документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды), протокол по итогам торгов (аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства" указан в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
4. Прием документов, указанных в пункте 8 Перечня, и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.

5. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері Тізбеде көрсетілген құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушыдан қабылдап алынған құжаттарды көрсетілетін қызметті орындауға жауапты өндірістік құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – ҚБ) құжаттарды қабылдаған күні береді.
6. ҚБ басшысы құжаттардың мазмұнымен танысады, қарар жазады және құжаттарды қабылдаған күні жауапты орындаушыны айқындайды.
Жауапты орындаушы құжаттар тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларды қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді;
жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтерді тексереді;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ауыл шаруашылығы алқаптарын ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшін оларды алып қоюдан туындаған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтеріне сәйкес шығындар есебін жүргізеді, материалдарды қоса береді және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісін дайындайды және оны ҚБ басшысына қол қоюға жолдайды.
ҚБ басшысы ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісін тексереді және оған қол қояды және оны ҚБ жұмыскеріне жолдайды.
ҚБ-ның құжаттарды беру жөніндегі жауапты орындаушысы ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісін тіркейді.
Дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жеке басын не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілінің жеке басын куәландыратын, өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекетті қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру жеке куәлікті не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты (не өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның өкіліне) ұсынған кезде қолхат негізінде жүзеге асырылады.

5. Работник канцелярии услогодателя осуществляет прием и регистрацию документов, указанных в Перечне, и передает принятые от услугополучателя документы в производственное структурное подразделение, ответственное за выполнение услуги (далее – СП), в день приема документов.
6. Руководитель СП ознакамливается с содержанием документов, налагает резолюцию и определяет ответственного исполнителя в день приема документов.
Ответственный исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации документов:
проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверяет сведения о качественном состоянии земельного участка;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, производит расчет потерь согласно нормативам возмещения потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства, приобщает материалы и подготавливает акт определения потерь сельскохозяйственного производства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет для проверки и подписания руководителю СП.
Руководитель СП проверяет и подписывает акт определения потерь сельскохозяйственного производства и передает его работнику СП.
Ответственный исполнитель СП по выдаче документов регистрирует акт определения потерь сельскохозяйственного производства.
Выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы услугодателя при предъявлении документов, удостоверяющих личность услугополучателя либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
7. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, услугополучателю направляется уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, где указывается время и место (способ) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об оказании государственной услуги, либо предоставляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Выдача готовых документов услугополучателю осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителю по документу, подтверждающему полномочия).

8. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
10. Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
12. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2- тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

8. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
10. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила услугодателю и в Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия в течении 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
12. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случаи продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.

13. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Ауыл шаруашылығын
жүргізуге байланысты емес
мақсаттар үшін ауыл
шаруашылығы алқаптарын
алып қою кезінде ауыл
шаруашылығы өндірісінің
шығындарын айқындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Кағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісі не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік институт көрсететін мемлекеттік қызметтің құны "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) уақытша бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директорының 2025 жылғы 14 қазандағы № 228-25П бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларға 1 және 4-параграфтарға сәйкес мөлшерде есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілердің жұмыс графигі

13. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Определение потерь
сельскохозяйственного
производства при изъятии
сельскохозяйственных угодий
для целей, не связанных
с ведением сельского хозяйства"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Через канцелярию услугодателя
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 3 (трех) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Акт определения потерь сельскохозяйственного производства, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Стоимость государственной услуги, оказываемой Государственным институтом, исчисляется в размере в соответствии с параграфами 1 и 4 к ценам на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденных приказом Генерального директора Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" от 14 октября 2025 года № 228-25П "Об утверждении временных цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
7
График работы услугодателя и объектов информации

Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, жұмыс графигіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің www.giprozem.kz интернет-ресурсында;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталында (бұдан әрі – портал) орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау туралы өтініш;
2) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Өкіл жүгінген жағдайда – өкілдің жеке басын куәландыратын құжат, көрсетілетін қызметті алушыдан сенімхаттың немесе көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) көрсетілетін қызметті алушының жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі және ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыстырылатын ауыл шаруашылығы алқаптарының экспликациясы.
мемлекет жер учаскесіне құқық берген кезде:
ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыстырылатын ауыл шаруашылығы алқаптарының экспликациясын көрсете отырып, жер комиссиясының оң қорытындысымен жер учаскесін таңдау актісі және шекараларының схемасы.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар

Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13.00-14:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) интернет-ресурсе услугодателя: www.giprozem.kz;
3) на веб-портале "электронного правительства" (далее – портал).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугодателю:
1) заявление об определении потерь сельскохозяйственного производства по форме согласно приложению к настоящему Перечню;
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения представителя – документ, удостоверяющий личность представителя, копия доверенности от услугополучателя или документа, удостоверяющего полномочия представителя услугополучателя, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) копию правоустанавливающего документа на земельный участок услугополучателя и экспликацию сельскохозяйственных угодий, переводимых для целей не связанных с ведением сельского хозяйства.
при предоставлении государством права на земельный участок:
акт выбора и схема границ земельного участка с положительным заключением земельной комиссии с указанием экспликации сельскохозяйственных угодий, переводимых для целей не связанных с ведением сельского хозяйства.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами оказания государственной услуги "Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства" утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366);
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту керек, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжат таңдау қажет
"Ауыл шаруашылығын
жүргізуге байланысты емес
мақсаттар үшін ауыл
шаруашылығы алқаптарын
алып қою кезінде ауыл
шаруашылығы өндірісінің
шығындарын айқындау"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау туралы өтініш
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жер учаскесінің мекенжайы (орналасқан жері)
мекенжайы бойынша _________ гектар алаңда орналасқан жер учаскесі бойынша ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындауды сұраймын.
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі (бар болса) _______________________
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу ммлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бизнес сәйкестендіру нөмірі 231140024109) дербес деректерімді және "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық берілмегені туралы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралмағаны туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректер тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, электрондық почтасы, телефон нөмірі.
Көрсетілетін қызметті алушы
________________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қабылданған құжаттардың тізбесі (атауы, қашан және кім берді):

Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Определение потерь
сельскохозяйственного
производства при изъятии
сельскохозяйственных угодий
для целей, не связанных
с ведением сельского хозяйства"
Форма
Заявление об определении потерь сельскохозяйственного производства
Прошу определить потери сельскохозяйственного производства при изъятии
сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского
хозяйства, по земельному участку, расположенному по адресу:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(адрес (местонахождение) земельного участка)
на площади _____ гектар.
Кадастровый номер земельного участка (при его наличии)
__________________________________________________________________
Даю согласие Республиканскому государственному предприятию на праве
хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ
по обслежованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (бизнес-
идентификационный номер 231140024109) на сбор и обработку, в том числе и на
передачу третьим лицам моих персональных данных и сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, необходимых для получения государственной услуги
"Определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии
сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского
хозяйства".
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического
лица, наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный
номер, бизнес-идентификационный номер, электронная почта, номер телефона.
Услугополучатель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо уполномоченного
представителя юридического лица, электронная цифровая подпись)
Перечень принятых документов (наименование, когда и кем выдан):

1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
Байланыс телефоны_______________________________________________
Ескертпе_________________________________________________________
20__ жылғы "___"__________.
"Ауыл шаруашылығын
жүргізуге байланысты емес
мақсаттар үшін ауыл
шаруашылығы алқаптарын
алып қою кезінде ауыл
шаруашылығы өндірісінің
шығындарын айқындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісі
_______________________________________________________________
(жер пайдаланушы (меншік иесі)
___________________________________________________________________
(нысаналы мақсаты)
____________________________________________________________________
(орналасқан жері, алаңы (гектар)
Ауыл шаруашылығы алқабының атауы
Топырақ типінің атауы
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативі (теңге)
Алаңы
(гектар)
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу сомасы (теңге) (4-баған х 5-баған=)
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
"Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны филиалының директоры
________________________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы) Мөрдің орны (бар болса)
Күні: 20___ жылғы "____" _______.
Келісілді: ________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________
__________________________________________
(қолы) (күні)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 1 қазаны
№ 301 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Жер учаскесіне меншік құқығына және жер пайдалану құқығына сәйкестендіру құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 158 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10149 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Елді мекен шегінде объект салу үшін жер учаскесін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 270 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11051 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Жер қатынастары саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 271 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11052 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. "Жер қатынастары, геодезия және картография саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11050 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
5. "Жер қатынастары саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 355 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11251 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

1. ___________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
4. ___________________________________________________________________
Контактный телефон __________________________________________________
Примечание _________________________________________________________
"____" __________20__ года
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Определение потерь
сельскохозяйственного
производства при изъятии
сельскохозяйственных угодий
для целей, не связанных
с ведением сельского хозяйства"
Форма
Акт определения потерь сельскохозяйственного производства
____________________________________________________________________
(землепользователь (собственник))
____________________________________________________________________
(целевое назначение)
____________________________________________________________________
(месторасположение, площадь (гектара))
Наименование сельскохозяйственного угодья
Наименование типа почв
Норматив возмещения потерь сельскохозяйственного производства (тенге)
Площадь
(гектар)
Сумма возмещения потерь сельскохозяйственного производства (тенге) (графа 4 х графу 5=)
1
2
3
4
5
6
Всего:
Директор филиала республиканского государственного предприятия на праве
хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ
по обследованию земель"
______________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати (при наличии)
Дата: "____" _______20___ года.
Согласовано:
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
или наименование юридического лица)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя
_______________ _____________________________________________
(подпись) (дата)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Определение потерь
сельскохозяйственного
производства при изъятии
сельскохозяйственных угодий
для целей, не связанных
с ведением сельского хозяйства"
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая) ______________________________________________________
Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно-процессуального
кодекса Республики Казахстан, настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано оказание государственной услуги "Определение потерь
сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий
для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства", так как:
____________________________________________________________________
(причины отказа)
Заслушивание по вопросу отказа будет осуществляться через 2 (два) рабочих дня
со дня направления данного уведомления, где Вы можете выразить свою позицию
по данному решению (вписать нужное):
____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу:/посредством видеоконференцсвязи/иных средств коммуникации)
Услугодатель ________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
"____" _______20___ года
Приложение 16 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2020 года № 301
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 158 "Об утверждении форм идентификационных документов на право собственности на земельный участок и на право землепользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10149, опубликован 28 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 270 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Предоставление земельного участка для строительства объекта в черте населенного пункта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11051, опубликован 4 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 271 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11052, опубликован 4 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 272 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений, геодезии и картографии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11050, опубликован 4 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 355 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11251, опубликован 17 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

6. "Жер қатынастары саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 782 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13093 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген өзгерістер енгізілетін жер қатынастары саласындағы бұйрықтар тізбесінің 5-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 24 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13161 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
8. "Сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 наурыздағы № 151 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13652 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі № 318 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14171 болып тіркелген, 2016 жылғы 21 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2 және 3-тармақтары.
10. "Жер қатынастары, геодезия және картография саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 272 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 18 қаңтардағы № 19 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14862 болып тіркелген, 2017 жылғы 18 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
11. "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 285 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15846 болып тіркелген, 2017 жылғы 4 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

6. Пункт 5 перечня приказов в сфере земельных отношений, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 782 "О внесении изменений в некоторые приказы в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13093, опубликован 26 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
7. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 24 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13161, опубликован 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
8. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2016 года № 151 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (конкурсов, аукционов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13652, опубликован 13 мая 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
9. Пункты 2 и 3 перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 318 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14171, опубликован 21 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
10. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 января 2017 года № 19 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 272 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений, геодезии и картографии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14862, опубликован 18 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
11. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 285 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15846, опубликован 4 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

12. "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 285 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 11 қаңтардағы № 17 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16719 болып тіркелген, 2018 жылғы 11 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
13. "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 285 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 544 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18101 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
14. "Сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) өткізуді талап етпейтін мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 наурыздағы № 151 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 21 қаңтардағы № 18 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18231 болып тіркелген, 2019 жылғы 1 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
15. "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 24 қаңтардағы № 25 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18243 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
16. "Елді мекен шегінде объект салу үшін жер учаскесін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 270 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 32 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18251 болып тіркелген, 2019 жылғы 6 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

12. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 января 2018 года № 17 "О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 285 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16719, опубликован 11 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
13. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 544 "О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 285 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18101, опубликован 9 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
14. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2019 года № 18 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2016 года № 151 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующее проведения торгов (конкурсов, аукционов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18231, опубликован 1 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
15. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 января 2019 года № 25 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18243, опубликован 4 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
16. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2019 года № 32 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 270 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Предоставление земельного участка для строительства объекта в черте населенного пункта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18251, опубликован 6 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

17. "Жер қатынастары, геодезия және картография саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 272 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 40 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18268 болып тіркелген, 2019 жылғы 21 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
18. "Жер қатынастары саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 271 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 4 ақпандағы № 47 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18279 болып тіркелген, 2019 жылғы 19 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
19. "Жер қатынастары саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 355 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 маусымдағы № 230 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18832 болып тіркелген, 2019 жылғы 24 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
20. "Мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің графикалық дерегімен жобаланып отырған жер учаскесін келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18855 болып тіркелген, 2019 жылғы 21 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
21. "Қазақстан Республикасы ұлттық экономика және ауыл шаруашылығы министрліктерінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 27 қыркүйектегі № 356 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19435 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

17. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 40 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 272 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений, геодезии и картографии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18268, опубликован 21 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
18. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 февраля 2019 года № 47 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 271 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18279, опубликован 19 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
19. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июня 2019 года № 230 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 355 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18832, опубликован 24 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
20. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 236 "Об утверждении регламента государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18855, опубликован 21 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
21. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 сентября 2019 года № 356 "О внесении изменений в некоторые приказы министерств национальной экономики и сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19435, опубликован 4 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).