Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 қыркүйекте № 21315 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызмет департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
А. Жаилғанова
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасының
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 146 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 08.12.2025 № 196 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14939 болып тіркелген, 2017 жылғы 19 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс мынадай түрлерден тұрады:
1) жалпы конкурс;
2) ішкі конкурс.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 22 сентября 2020 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2020 года № 21315.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
А. Жаилғанова
Утвержден приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 22 сентября 2020 года № 146
Перечень некоторых приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, в которые вносятся изменения и дополнения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 утрачивает силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 08.12.2025 № 196 (вводится в действие с 01.01.2026).
1. В приказе Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14939, опубликован 19 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б", утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Конкурс на занятие вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" состоит из следующих видов:
1) общий конкурс;
2) внутренний конкурс.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Конкурстық комиссия кемінде үш мүшеден, соның ішінде төрағадан тұрады. Бұл ретте орталық мемлекеттік органда және оның ведомствосында құрылатын конкурстық комиссияның құрамына саны конкурстық комиссияның үштен бірінен кем емес түрлі құрылымдық бөлімшелердің өкілдері қосылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Конкурс комиссиясының құрамын өзгерту уәкілетті адамның шешімі бойынша тиісті актіні шығару жолымен жүзеге асырылады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ішкі конкурс";
37-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
37. Заңның 29-бабы 1-тармағына сәйкес бос лауазымға орналасу үшін мемлекеттік орган ішкі конкурс өткізеді, оған сондай-ақ Заңда және "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Заңында айқындалған өзге де адамдар қатысуға құқылы.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Құжаттардың толық емес пакетін не дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттардың оларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамның оларды қараудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.";
5-тарау алып тасталсын;
66, 67, 68, 69 және 70-тармақтар алып тасталсын;
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Егер конкурс "Б" корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына өткізілсе, бұл шарт жұмыс орны (лауазымы) сақталған уақытша болмайтын жұмыскердің жұмысқа шығу күнін көрсетумен конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.";
80-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Құжаттардың толық емес пакетін не дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттардың оларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі конкурстық комиссия хатшысының оларды қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.";
4-қосымша осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға кандидаттарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларында:
2-тарау алып тасталсын;
5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-тармақтар алып тасталсын;
18-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының барлық аумағында төтенше жағдай енгізілген кезде сертификаттың жарамдылық мерзімі енгізілген төтенше жағдай кезеңіне тоқтатыла тұрады.";
25-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының барлық аумағында төтенше жағдай енгізілген кезде қорытындының жарамдылық мерзімі енгізілген төтенше жағдай кезеңіне тоқтатыла тұрады.";

"18. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из трех членов, в том числе председателя. При этом в состав конкурсной комиссии, создаваемой в центральном государственном органе и его ведомстве, включаются представители различных структурных подразделений в количестве не менее трети членов конкурсной комиссии.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Изменение состава конкурсной комиссии осуществляется по решению уполномоченного лица путем издания соответствующего акта";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Внутренний конкурс";
часть первую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"37. В соответствии с пунктом 1 статьи 29 Закона для занятия вакантной должности государственным органом проводится внутренний конкурс, в котором также вправе участвовать иные лица, определенные Законом и Законом Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан".";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Представление неполного пакета документов, либо недостоверных сведений, либо несоответствии документов предъявляемым к ним требованиям является основанием для отказа в их рассмотрении службой управления персоналом (кадровой службы) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы).";
главу 5 исключить;
пункты 66, 67, 68, 69 и 70 исключить;
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Если конкурс проводится на временно вакантную административную государственную должность корпуса "Б", данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса с указанием даты выхода на работу временно отсутствующего работника, за которым сохранилось место работы (должность).";
часть вторую пункта 80 изложить в следующей редакции:
"Представление неполного пакета документов, либо недостоверных сведений, либо несоответствии документов предъявляемым к ним требованиям является основанием для отказа в их принятии секретарем конкурсной комиссией.";
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню;
в Правилах, программах и организации тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей, утвержденных указанным приказом:
главу 2 исключить;
пункты 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 исключить;
пункт 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"При введении чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан срок действия сертификата приостанавливается на период введенного чрезвычайного положения.";
пункт 25 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При введении чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан срок действия заключения приостанавливается на период введенного чрезвычайного положения.";

32-1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тестілеуден өту үшін тіркелген адамды қайта тестілеуге осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген Акт жасалған күннен бастап кемінде бір жыл өткен соң жол беріледі.".
2. "Сынақ мерзімінен өтудің қағидалары мен шарттарын және тәлімгерлерді бекітудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 21 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14448 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 12 желтоқсанда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сынақ мерзімінен өтудің қағидалары мен шарттарын және тәлімгерлерді бекітудің тәртібінде:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сынақтан өтуші – мемлекеттік әкімшілік қызметке алғаш рет қабылданатын немесе қызметті бағалаудың, сынақ мерзімінің, аттестаттау қорытындысының нәтижелері бойынша не жағымсыз себептермен мемлекеттік лауазымнан босатылғаннан кейін мемлекеттік әкімшілік қызметке қайтадан кірген адам.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сынақ мерзімі кезеңінде, оның ішінде оны ұзартқан кезде мемлекеттік әкімшілік қызметке алғаш рет кіретін сынақтан өтушілерге тәлімгерлер бекітіледі.".
3. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 2 қарашадағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14479 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидаларында:
9-2 тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын.
___________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
4-қосымшасы
Нысан
Кандидатты бағалау парағы
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _____________________
Лауазымы ___________________________________________________________
1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)____________________________
2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ___________________________
3-сұрақ * (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) _________________________
Өлшем
Балл **
1-сұраққа жауап
2-сұраққа жауап
3-сұраққа жауап *
Эссені жазу ***
Кәсіби тәжірибе
Білім деңгейі
Басқару дағдылары ****
Коммуникативтік дағдылар
*
Барлығы
__________________________________
(конкурстық комиссия мүшесінің қолы)
________________________________________________________________
(конкурстық комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
"__"_______ 20__ ж.
Ескертпе:
* сұрақтар саны және қажет болған жағдайда қосымша өлшемдер мемлекеттік органмен дербес айқындалады

пункт 32-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Повторное тестирование лица, зарегистрированного для прохождения тестирования, допускается не ранее чем через один год со дня составления указанного в части второй настоящего пункта Акта.".
2. В приказе Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 21 "Об утверждении Правил и условий прохождения испытательного срока и порядка закрепления наставников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14448, опубликован 12 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах и условиях прохождения испытательного срока и порядка закрепления наставников, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) испытуемый – лицо, впервые принятое на административную государственную службу или вновь поступающее на административную государственную службу после увольнения с государственной должности по результатам оценки деятельности, испытательного срока, итогов аттестации либо по отрицательным мотивам.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. На период испытательного срока, в том числе при его продлении, за испытуемыми, впервые поступающими на административную государственную службу, закрепляются наставники.".
3. В приказе Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 2 ноября 2016 года № 37 "Об утверждении Правил заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14479, опубликован 24 декабря 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А":
подпункт 3) пункта 9-2 исключить.
Приложение к перечню
некоторых приказов
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
проведения конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Форма
Лист оценки кандидата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата ______________________
Должность __________________________________________________________
Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) _______________________________
Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) _______________________________
Вопрос 3 * (номер в общем списке вопросов) _____________________________
Критерий
Балл **
Ответ на вопрос 1
Ответ на вопрос 2
Ответ на вопрос 3 *
Написание эссе ***
Профессиональный опыт
Уровень образования
Управленческие навыки ****
Коммуникативные навыки
*
Итого
_________________________________
(подпись члена конкурсной комиссии)
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена конкурсной комиссии)
"__" _______ 20__ г.
Примечание:
* количество вопросов и при необходимости дополнительные критерии определяются государственным органом самостоятельно

** 0-ден 5 баллға дейін қойылады
*** А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, Е-1, E-R-1 санаттарының лауазымдары үшін
**** басқарушы лауазымдарға қолданылады
Эссені бағалаудың параметрлері (екі жүз сөзден артық емес):
0 балл – кандидат эссені жазған жоқ немесе тақырыбын ашып жазған жоқ (мәселені білмейтіндігін көрсетті)
1 – 2 балл – кандидат эссе тақырыбын жартылай ашты (тиісті сала туралы жалпы білімі және түсінігі бар)
3 – 4 балл – кандидат эссе тақырыбын жақсы ашты (тиісті сала туралы ауқымды білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың өте жақсы деңгейі бар)
5 балл – кандидат эссе тақырыбын толығымен ашты (тиісті сала туралы терең білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың жоғары деңгей бар, саланы жетілдіру бойынша шараларды ұсынады)
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан бес жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі бес жыл және одан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Басқару дағдылары:
0 балл – басқарушы лауазымдағы тәжірибесі жоқ
1 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылға дейін
2 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылдан төрт жылға дейін
3 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі төрт жылдан бес жылға дейін
4 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі бес жылдан алты жылға дейін
5 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі 6 жыл және одан астам
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.

** выставляется от 0 до 5 баллов
*** для должностей категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, Е-1, E-R-1
**** применяется для руководящих должностей
Параметры оценки эссе (не более двухсот слов):
0 баллов – кандидат не написал либо не раскрыл тему эссе (показывает незнание вопроса)
1 – 2 балла – кандидат частично раскрыл тему эссе (обладает общими знаниями и пониманием соответствующей отрасли)
3 – 4 балла – кандидат хорошо раскрыл тему эссе (обладает широкими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, очень хорошим уровнем независимого и критического анализа)
5 баллов – кандидат полностью раскрыл тему эссе (обладает глубокими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, высоким уровнем независимого и критического анализа, предлагает меры по совершенствованию отрасли)
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
2 балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 балла – соответствующий профессиональный опыт от трех до пяти лет
5 баллов – соответствующий профессиональный опыт пять и более лет
Уровень образования:
1 балла – соответствует образованию
2 балла – магистр в соответствующей сфере
3 балла – доктор PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Управленческие навыки:
0 баллов – опыт работы на руководящих должностях отсутствует
1 балл – опыт работы на руководящих должностях составляет до трех лет
2 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от трех до четырех лет
3 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от четырех до пяти лет
4 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от пяти до шести лет
5 баллов – опыт работы на руководящих должностях составляет шесть и более лет
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему