Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Республикалық палата мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қағидаларын және өкімнің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қыркүйекте № 21209 болып тіркелді.
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 2 сәуірдегі Заңының 123-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Республикалық палата мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот актілерін орындау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 14 қыркүйегі
№ 354 Бұйрығына
1 қосымша
Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Республикалық палата мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 123-бабына сәйкес әзірленді, лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру тәртібін белгілейді (бұдан әрі – ЖСО ағымдағы шоты).

Об утверждении Правил приостановления расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты и формы распоряжения
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 сентября 2020 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2020 года № 21209.
В соответствии со статьей 123 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила приостановления расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено, либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму распоряжения о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 14 сентября 2020 года № 354
Правила приостановления расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты
Глава 1. Общие положения
1. Правила приостановления расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты частных судебных исполнителей (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 123 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", определяют порядок приостановления расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, а также его исключения из членов Республиканской палаты частных судебных исполнителей (далее – текущий счет ЧСИ).

2-тарау. ЖСО ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру тәртібі
2. ЖСО ағымдағы шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не одан айырылған, сондай-ақ ол Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасының мүшелігінен шығарылған жағдайларда жүргізіледі.
3. ЖСО ағымдағы шот бойынша шығыс операциялары атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған жеке сот орындаушысының ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің (бұдан әрі – Шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім) негізінде бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқтатыла тұрады.
4. Атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті орган немесе оның аумақтық органдары шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не одан айырылған, сондай-ақ оны Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасынан шығарған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей цифрлық нысанда немесе қағаз жеткізгіште жібереді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 510 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 510 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. ЖСО ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің күшін жою тәртібі мен мерзімдері
6. ЖСО ағымдағы шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің күшін жоюды, оны шығарған атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті орган немесе оның аумақтық органдары Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органының шығыс операцияларын тоқтата тұрудың күшін жою туралы өкімінің негізінде үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.
7. Атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті орган не оның аумақтық органдары екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, шығыс операцияларын тоқтата тұрған құжаттың деректемелері бар ЖСО ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрудың күшін жою туралы өкімін жібереді.

Глава 2. Порядок приостановления расходных операций по текущему счету ЧСИ
2. Приостановление расходных операций по текущему счету ЧСИ производится в случаях приостановления или прекращения действия либо лишения лицензии частного судебного исполнителя, а также его исключения из членов Республиканской палаты частных судебных исполнителей.
3. Расходные операции по текущему счету ЧСИ приостанавливаются на основании распоряжения уполномоченного органа в сфере исполнения исполнительных документов или его территориальных органов о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя (далее – Распоряжение о приостановлении расходных операций) по форме согласно приложению 2 к приказу.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 510 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Уполномоченный орган в сфере исполнения исполнительных документов или его территориальные органы направляют распоряжение о приостановлении расходных операций в банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в электронной форме или на бумажном носителе не позднее трех рабочих дней со дня приостановления или прекращения действия либо лишения лицензии частного судебного исполнителя, а также его исключения из Республиканской палаты частных судебных исполнителей.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 510 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Распоряжение о приостановлении расходных операций передается в электронной форме посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства или на бумажном носителе.
Глава 3. Порядок и сроки отмены распоряжения о приостановлении расходных операций по текущему счету ЧСИ
6. Отмена распоряжения о приостановлении расходных операций по текущему счету ЧСИ производится уполномоченным органом в сфере исполнения исполнительных документов или его территориальными органами, вынесшими его, не позднее трех рабочих дней, на основании распоряжения уполномоченного органа в сфере исполнения исполнительных документов или его территориальных органов об отмене приостановления расходных операций по форме согласно приложению к Правилам.
7. Уполномоченный орган в сфере исполнения исполнительных документов или его территориальные органы направляют в банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, распоряжение уполномоченного органа в сфере исполнения исполнительных документов или его территориальных органов об отмене приостановления расходных операций по текущему счету ЧСИ, в котором содержатся реквизиты документа, на основании которого приостановлены расходные операции.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 510 (вводится в действие с 12.07.2026).

8. Шығыс операцияларын тоқтата тұрудың күшін жою туралы өкім атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы цифрлық нысанда немесе қағаз жеткізгіште беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 510 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 14 қыркүйегі
№ 354 Қағидаларға
қосымша
Нысан
Лицензиясының қолданысы тоқататыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Жеке сот орындаушылырының республикалық палата мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрудың күшін жою туралы өкім
"___" ____________ 20 __ жылы                                    № ______
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________ ұсынылды.
(екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік
сәйкестендіру коды, орналасқан жері)
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 123-бабына сәйкес, ____________________________________
(лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан
айырылған, сондай-ақ оны Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы
мүшелігінен шығарған жеке сот орындаушысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде), ЖСН, банк шотының нөмірі, банктік сәйкестендіру коды)
ағымдағы шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы
"_____" _______________ 20____ жылғы № _______ өкімнің күші жойылсын.
Мөр орны
_________________________________________________________________________.
(атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесі не уәкілетті органның аумақтық органы басшысының тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде), қолы)
Осы өкім "___" ____________ 20 ___ жылы тапсырылды.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 14 қыркүйегі
№ 354 Бұйрығына
2 қосымша
Нысан
Жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім
"___" ____________ 20 __ жылы                                          № ______
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________ ұсынылды.
(екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
банктік сәйкестендіру коды, орналасқан жері)
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 123-бабына сәйкес, _________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
"______" ________________ 20______ жылғы № ______ бұйрығымен, _____________
__________________________________________________________________________
(лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан
айырылған, сондай-ақ Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы
мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде), ЖСН, банк шотының нөмірі, банктік сәйкестендіру коды)
ағымдағы шот бойынша шығыс операцияларын тоқтатылсын.
Мөр орны
_________________________________________________________________________.
(атқарушылық құжаттарды орындау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесі не уәкілетті органның аумақтық органы басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)
Осы өкім "___" ____________ 20 ___ жылы тапсырылды.

8. Распоряжение об отмене приостановления расходных операций передается в электронной форме посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства или на бумажном носителе.
Приложение к правилам
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 14 сентября 2020 года № 354
Форма
Распоряжение об отмене приостановления расходных операций по текущему счету,
предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,
частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или
прекращено либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов
Республиканской палаты частных судебных исполнителей
"___" ____________ 20 __ года                               № ______
Предъявлено в ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(наименование банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций, бизнес-идентификационный номер, банковский
идентификационный код, место нахождения)
В соответствии со статьей 123 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", отменить распоряжение № ____ от "_____"________________ 20____ года о приостановлении расходных операции по текущему счету
_____________________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) частного судебного исполнителя,
действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого
лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты частных
судебных исполнителей, ИИН, номер банковского счета,
банковский идентификационный код)
Место печати
________________________________________________________
______________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
структурного подразделения уполномоченного органа в сфере
исполнения исполнительных документов или территориального органа
уполномоченного органа, подпись)
Настоящее распоряжение вручено "___" ____________ 20 __ года.
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 14 сентября 2020 года № 354
Форма
Распоряжение о приостановлении расходных операций по текущему счету,
предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,
частного судебного исполнителя
"___" ____________ 20 __ года                                     № ______
Предъявлено в ________________________________________________________
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(наименование банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций, бизнес-идентификационный номер, банковский
идентификационный код, место нахождения)
В соответствии со статьей 123 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", приказом
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ ____ от "_____" _______________ 20___ года, приостановить расходные операции по текущему счету
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) частного судебного исполнителя,
действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили
лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты частных судебных
исполнителей, ИИН, номер банковского счета, банковский идентификационный код)
Место печати
________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения
уполномоченного органа в сфере исполнения исполнительных документов либо
территориального органа уполномоченного органа, подпись)
Настоящее распоряжение вручено "___" ____________ 20 __ года.