"Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 21 шiлдедегi № 684 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 шiлдеде № 21019 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 14 қыркүйекте № 370-371 (26214) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ереже";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру тәртібі";
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері лауазымына басшы тағайындайды және босатады және мемлекеттік мекеменің басшысына, соңғысы болмаған кезде тиісті бұйрықпен міндеттерін орындау жүктелген тұлғаға тікелей бағынады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Бас бухгалтер мемлекеттік мекеме басшысымен немесе ол уәкілеттік берген тұлғамен бірлесіп банк құжаттарына және материалдық құндылықтарды және ақша қаражатын қабылдау мен беруге негіз болатын құжаттарға, сондай-ақ қаржы міндеттемелеріне қол қояды. Мемлекеттік мекеменің басшысы бас бухгалтердің ұсынымы бойынша банк құжаттары мен бухгалтерлік құжаттарға қол қою құқығын уәкілетті тұлғаларға береді. Осы өкілеттіктер мемлекеттік мекеме басшысының бұйрықтары негізінде беріледі. Бас бухгалтердің немесе оны алмастыратын тұлғаның қолтаңбасыз құжаттар жарамсыз болып есептеледі және орындалуға қабылданбайды.";
14-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеменің есебі мен есептілігінің жағдайын тексеруді аяқтау бойынша жасалған қабылдап алу-беру актісіне істерге қабылдаушы мен тапсырушы қол қояды және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның уәкілеттік берген тұлға бекітеді. Қабылдап алу-беру актісінің қандай-да бір ережелерімен қабылдаушы келіспеген жағдайда, ол оған қол қойғанда тиісті дәлелденген ескертулерді көрсетуге етуі тиіс. Қабылдап алу-беру актісі екі данада жасалады, оның біреуі істі тапсырушы тұлғада қалады.";
18-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелер электрондық тасымалдағыштарда бастапқы құжаттарды және бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін жасау кезінде осындай құжаттарды қажет болған кезде қағаз тасығыштарда басып шығарады.";
19-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 июля 2020 года № 684. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2020 года № 21019. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443, опубликован 15 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 242 (26303)) следующие изменения:
в Правилах ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общее положение";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации бухгалтерского учета";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Главный бухгалтер государственного учреждения назначается и освобождается от должности руководителем и подчиняется непосредственно руководителю государственного учреждения, при отсутствии последнего лицу, на которого соответствующим приказом возложено исполнение обязанностей.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Главный бухгалтер подписывает совместно с руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом банковские документы и документы, служащие основанием для приемки и выдачи материальных ценностей и денежных средств, а также финансовые обязательства. Руководитель государственного учреждения предоставляет право подписи банковских документов и бухгалтерских документов уполномоченным на это лицам по представлению главного бухгалтера. Данные полномочия представляются на основании приказов руководителя государственного учреждения. Документы без подписи главного бухгалтера или лица, его замещающего считаются недействительными и не принимаются к исполнению.";
часть восьмую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Составленный по завершению проверки состояния учета и отчетности государственного учреждения акт приема-сдачи дел подписывается принимающим и сдающим дела, и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. В случае несогласия принимающего с какими-либо положениями акта приема-сдачи дел он при его подписании должен указать соответствующие мотивированные оговорки. Акт приема-сдачи дел составляется в двух экземплярах, один из которых остается у лица, сдающего дела.";
часть шестую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"При составлении первичных документов и регистров бухгалтерского учета на электронных носителях государственные учреждения при необходимости распечатывают документы на бумажных носителях.";
часть первую пункта 19 изложить в следующей редакции:

"19. Есепке алу тіркелімдерінде жазбалар үшін негіз болып қызмет ететін құжаттар бухгалтерлік қызметке беріледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Бухгалтерлік қызметке түскен алғашқы құжаттар нысан бойынша да (алғашқы құжаттарды рәсімдеудің толықтығы мен дұрыстығы, деректемелердің толтырылуы), мазмұны бойынша да (құжатталатын операциялардың заңдылығы, жекелеген көрсеткіштердің қисынды үйлесімі) тексеруге жатады.
Нысандар альбомының бухгалтерлік құжаттамасы электрондық нысанының қағаз тасығышта ресімделген құжаттама күші болады.";
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Бухгалтерлік кітаптарда жазбаға дейін барлық беттер (парақтар) нөмірленеді. Беттің соңғы парағында бас бухгалтердің қолымен: "Осы кітапта барлығы ___ бет (парақ) нөмірленді" деген жазу жазылады. Нысандар альбомының КО-4 нысанды және 440 нысанды кассалық кітабы да бау өткізілуі және сүргіш немесе мастикалық мөрмен басылуы тиіс, КО-4 және Нысандар альбомының 440 нысандарындағы беттердің саны мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлға және бас бухгалтердің қолымен расталуы тиіс.";
31-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия жұмысының нәтижелері актімен (еркін нысандағы) ресімделеді, оған комиссия мүшелері қол қояды және оған мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның уәкілеттік берген тұлға бекітеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Бухгалтерлік есепті және қаржылық есептілікті жасаудың қағидаттары мен негізгі сапалық сипаттамалары";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алу тәртібі";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Есепке қолма-қол ақша қаражатын беру мынадай жазбамен көрсетіледі: 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің өздері алатын филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін ақшаның түсуі мен жұмсалуы ескеріледі.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен сомаға 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты дебеттеледі және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" қосалқы шоты кредиттеледі.

"19. Документы, служащие основанием для записей в регистрах учета, представляются в бухгалтерскую службу.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Поступившие в бухгалтерскую службу первичные документы проверяются как по форме (полнота и правильность оформления первичных документов, заполнения реквизитов), так и по содержанию (законность документируемых операций, логическая увязка отдельных показателей).
Электронная форма бухгалтерской документации Альбома форм имеет силу документации, оформленной на бумажном носителе.";
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. В бухгалтерских книгах до начала записей нумеруются все страницы (листы). На последней странице листа за подписью главного бухгалтера делается надпись: "В настоящей книге всего пронумеровано _____ страниц (листов)". Кассовая книга форма КО-4 и форма 440 Альбома форм должны быть прошнурованы и опечатаны гербовой печатью, а количество листов в формах КО-4 и 440 Альбома форм заверено подписями руководителя государственного учреждения или уполномоченным им лицом и главного бухгалтера.";
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Результаты работы комиссии оформляются актом (произвольной формы), подписываются членами комиссии и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Принципы и основные качественные характеристики бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок учета денежных средств и их эквивалентов";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Выдача наличных денежных средств в подотчет отражается записью: дебет субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе".";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. На субсчете 1041 "КСН благотворительной помощи" учитываются поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
На поступившие суммы от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской помощи и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине дебетуется субсчет 1041 "КСН благотворительной помощи" и кредитуется субсчет 6050 "Доходы от благотворительной помощи".

Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен қаражатты өнім берушілерге аудару кезінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті бойынша және 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.";
55-5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджетке салықтық, салықтық емес түсімдер 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шоттарының дебеті және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Негізгі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.";
59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"59. 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотында байланысты грант туралы келісімге сәйкес үкіметтік байланысты грант есебінен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жұмсалатын шығыстардың үлесін үкіметтік байланысты грант есебінен жабу үшін ашылады. Байланысты гранттың арнайы шотына қаражат түскен кезде 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотының дебеті және 6060 "Гранттар бойынша кірістер" шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Осы шоттағы қаражатты пайдалану 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотының кредиті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3273 "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" тиісті қосалқы шоттарының дебеті бойынша көрсетіледі.
60. 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" қосалқы шотында халықаралық қарыз шартына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жұмсалатын шығыстардың үлесін үкіметтік сыртқы қарыздың есебінен жабу үшін ашылады.
Сыртқы қарыздың арнайы шотына қаражат түскен кезде1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" қосалқы шотының дебетіне, 6070 "Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.";
65 және 66-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

При перечислении средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской помощи и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине поставщикам за приобретаемые товары (работы, услуги) производится запись по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и по кредиту субсчета 1041 "КСН благотворительной помощи".";
часть вторую пункта 55-5 изложить в следующей редакции:
"Налоговые, неналоговые поступления в бюджет отражаются по дебету субсчетов 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" и кредиту субсчетов 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства".";
пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"59. На субсчете 1061 "Специальный счет связанного гранта" учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам. Специальный счет открывается для покрытия за счет правительственного связанного гранта доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) в соответствии с соглашением о связанном гранте. При поступлении средств на специальный счет связанного гранта производится запись по дебету субсчета 1061 "Специальный счет связанного гранта" и кредиту счета 6060 "Доходы по грантам". Использование средств на данном счете отражается по кредиту субсчета 1061 "Специальный счет связанного гранта" и дебету соответствующих субсчетов 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 3273 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность".
60. На субсчете 1062 "Специальный счет внешнего займа" ведется учет финансовых операций по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам) администратором бюджетной программы. Специальный счет открывается для покрытия за счет правительственного внешнего займа доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) в соответствии с международным договором займа.
При поступлении средств на специальный счет внешнего займа производится запись в дебет субсчета 1062 "Специальный счет внешнего займа", кредит субсчета 6071 "Доходы от поступления внешнего займа".";
пункты 65 и 66 изложить в следующей редакции:

"65. 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шоты мынадай қосалқы шоттардан тұрады:
1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары";
1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1083 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1086 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1087 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
1088 "МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар".
66. Осы шоттың қосалқы шоттарының дебетінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомасы, сондай-ақ ағымдағы жылдың кассалық шығындарын қалпына келтіруге енгізілген сома, ал кредитте – мақсатты тағайындау бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкес жұмсалған қаражат көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген жоспарлы тағайындаулардың сомасына мынадай жазба жүргізіледі:
1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1083 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1086 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының дебеті және 6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер" шотының кредиті;
1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті;

"65. Счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" состоит из следующих субсчетов:
1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования";
1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям";
1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов";
1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам";
1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям";
1086 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их";
1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов";
1088 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП".
66. В дебете субсчетов данного счета отражаются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам, суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов текущего года, в кредите – средства, израсходованные по целевому назначению в соответствии с кодами Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756).
На суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам, производятся записи:
дебет субсчетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1086 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и кредит счета 6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
дебет субсчета 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" и кредит счета 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";

1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6030 "Трансферттер бойынша кірістер" шотының кредиті;
1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер" шотының кредиті;
1087 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 5012 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті;
1088 "МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар".
Ағымдағы жылдың кассалық шығыстарын қалпына келтіруге түскен сома 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шоттарының, 1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шоты қосалқы шоттарының және басқа шоттардың кредитіне жазылады.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Ағымдағы жылдың кассалық шығыстарын қалпына келтіруге бюджет шотына қаражат түскен кезде 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотының тиісті қосалқы шотының дебетіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының, 1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" шоты қосалқы шотының және басқа шоттар кредитіне жазба жүргізіледі.";
73-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттің атқарылуы қағидаларына сәйкес республикалық және жергілікті бюджетінің ҚБШ түсімдердің есептелуіне бақылауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің қамтамасыз ету үшін "Қазынашылық-клиент" АЖ 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп" және 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады және "е-Қаржымині" ИААЖ талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" ТО компонентінен алынған түсімдер.";

дебет субсчета 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредит счета 6030 "Доходы по трансфертам" (без трансфертов местного самоуправления);
дебет субсчета 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" и кредит счета 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
дебет субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов" и кредит субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов";
дебет субсчета 1088 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП" и кредит субсчета 6086 "Доходы от финансирования проектов ГЧП".
Суммы, поступившие на восстановление кассовых расходов текущего года, записываются в дебет соответствующих субсчетов счета 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" и кредит счетов 1010 "Денежные средства в кассе", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", субсчетов счета 1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" и других счетов.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. При поступлении средств на бюджетный счет на восстановление кассовых расходов текущего года производится запись в дебет соответствующего субсчета счета 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" и кредит счета 1010 "Денежные средства в кассе", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", субсчета счета 1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" и другим счетам.";
часть третью пункта 73 изложить в следующей редакции:
"Для обеспечения контроля за зачислением поступлений на КСН республиканского и местных бюджетов соответствующим структурным подразделением уполномоченного органа по исполнению бюджета формируются в ИС "Казначейство-клиент" формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно Правил исполнения бюджета и другие формы отчетности по поступлениям в подсистеме АЦ ИАИС "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".";

74-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"74-1. Банкноттар мен монеталарды қабылдау кезінде кассир Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16120 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын басшылыққа алады.";
74-2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кассир кенеттен жұмыста болмай қалған жағдайда (сырқаттанып қалуы және басқа да себептер) оның есебінде тұрған қолма-қол ақшаны олар өзіне табыс етілетін тұлға мемлекеттік мекеменің басшысы, ол болмаған кезде – оның ауыстыратын тұлға тағайындаған тұлғалардан тұратын комиссияның қатысуымен дереу санайды. Құндылықтарды қайта санау және табыстау нәтижелері туралы көрсетілген тұлғалардың қолы қойылған акт жасалады.";
74-3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"74-3. Егер мемлекеттік мекемеде бюджеттік шот бойынша, ақылы қызметтер ҚБШ бойынша, қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша, нысаналы қаржыландыру ҚБШ бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша ақшалай операциялар болса, мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды есепке алу кассалық кітапта Нысандар альбомының КО-4 нысаны бойынша немесе 440 нысаны бойынша жүргізіледі.";
74-6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"74-6. Мемлекеттік мекеменің штаттық санында жоқ тұлғаларға қолма-қол ақша әр тұлғаға жеке-жеке жазылатын кассалық шығыс ордері бойынша немесе жасалған шарттар немесе мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде жеке тізімдеме бойынша беріледі.";
74-9-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кассалық кітапта өшіруге және ескертілмеген түзету енгізуге тыйым салынады. Кітапта қатені түзету, түзетудің күні көрсетіле отырып, "Түзетілді" деген жазумен ескертілуі кассирмен және мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің немесе оларды ауыстыратын тұлғалар қойған қолымен расталуы тиіс.";
74-11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74-11. Кассалық шығыс ордерінде немесе тізімдемеде алушының қойылған қолымен расталмайынша кассадан қолма-қол ақша беру кассадағы қолма-қол ақша қалдығын растау үшін қабылданбайды. Бұл сома кем шығу болып саналады және кассирдің келісумен одан өндіріп алынады. Кассалық кіріс ордерімен расталмаған қолма-қол ақша кассаның артық ақшасы деп саналып, 204113 "Мұнай секторы ұйымдарынан және Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар", 204114 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар" түсімдердің бюджеттік кодтары бойынша тиісті бюджеттің кірісіне есепке алынады.";

часть первую пункта 74-1 изложить в следующей редакции:
"74-1. При приеме банкнот и монет кассир руководствуется Правилами определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от Новый29 ноября 2017 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16120)";
часть третью пункта 74-2 изложить в следующей редакции;
"В случае внезапного оставления кассиром работы (болезнь и другие причины) находящиеся у него в подотчете наличные деньги немедленно пересчитываются лицом, которому они передаются, в присутствии комиссии из лиц, назначенных руководителем государственного учреждения, при его отсутствии лицом, его заменяющим. О результатах пересчета и передачи ценностей составляется акт за подписями указанных лиц.";
часть первую пункта 74-3 изложить в следующей редакции:
"74-3. Учет кассовых операций в государственных учреждениях ведется в кассовой книге по форме КО-4 или по форме 440 Альбома форм, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетному счету, по КСН платных услуг, по КСН благотворительной помощи, по КСН целевого финансирования, КСН местного самоуправления.";
часть первую пункта 74-6 изложить в следующей редакции:
"74-6. Выдача наличных денег лицам, не состоящим в штатной численности государственного учреждения, производится по расходным кассовым ордерам, выписываемым отдельно на каждое лицо, или по отдельной ведомости на основании заключенных договоров или приказа руководителя государственного учреждения.";
часть третью пункта 74-9 изложить в следующей редакции:
"Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. Исправление ошибки в кассовой книге должно быть оговорено надписью "Исправлено" и подтверждено подписями кассира и главного бухгалтера государственного учреждения или лиц, их заменяющих с указанием даты исправления.";
пункт 74-11 изложить в следующей редакции:
"74-11. Выдача наличных денег из кассы, не подтвержденная росписью получателя в расходном кассовом ордере или ведомости, в оправдание остатка наличных денег в кассе не принимается. Эта сумма считается недостачей и взыскивается с кассира с его согласия. Наличные деньги, не оправданные приходными кассовыми ордерами, считаются излишком кассы и зачисляются в доход соответствующего бюджета по кодам бюджетной классификации поступлений 204113 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим", 204114 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета".";

74-13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74-13. Әрбір мемлекеттік мекеменің қолма-қол ақшамен есеп айырысу жүргізу үшін кассасы болуы тиіс. Кассаға кіретін есік операциялар жасау кезінде іш жағынан кілттеліп жабылуы тиіс. Кассаның жұмысына қатысы жоқ тұлғалардың оның бөлмесіне кіруіне рұқсат етілмейді. Әрбір мемлекеттік мекемеде кассаға кіретін тұлғалардың тізімі жасалады, оған басшы, ол болмаған кезде оны ауыстыратын тұлға мен бас бухгалтер қол қояды.
Мемлекеттік мекеменің басшысы, ол болмаған кезде оны ауыстыратын тұлға қолма-қол ақшаны сақтау мен тасымалдау кезінде оның сақталуын қамтамасыз етеді.";
78-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"78. 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты жөнінде ақша қаражатының қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 5-20 "Қолма-қол ақшаның бақылау шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекеменің жүргізілген төлемдері бойынша күн сайынғы үзінді көшірме" нысандарының негізінде Нысандар альбомының 381 нысаны және оған қосымша берілген құжаттар бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Филантропиялық қызметтің және (немесе) демеушілік қызметтің және (немесе) меценаттық қызметтің және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтің жекелеген түрлері бойынша 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп Нысандар альбомының 292-а нысанды карточкаларда (Нысандар альбомының 292 нысанды кітабында) жүргізіледі.";
80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шоты байланысты гранттардың қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 381 нысанды (3-мемориалды ордер) жинақтау ведомосінде жүргізіледі. 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шоты бойынша талдама есеп Нысандар альбомының 294-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.
81. 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" шотының сыртқы қарыздар қаражатының қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 381 нысанды (3-мемориалды ордер) жинақтау ведомосінде жүргізіледі. Жазбалар екінші деңгейдегі банктің шоты бойынша үзінді көшірменің және оған қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі. 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" шоты бойынша талдама есеп шығыстардың бюджеттік сыныптамасы кодтары бойынша Нысандар альбомының 294-а нысанды карточкаларында жүргізіледі.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерін есепке алу тәртібі";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Қаржы міндеттемелерімен жасалатын операцияларды есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
3010 "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар";
3020 "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар";
3030 "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар";
3040 "МЖӘ жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер";
4010 "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар";
4020 "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар;
4030 "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер";
4040 "МЖӘ жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер".";
93-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 74-13 изложить в следующей редакции:
"74-13. Каждое государственное учреждение для осуществления расчетов наличными деньгами должно иметь кассу. Двери в кассу во время совершения операций должны быть заперты с внутренней стороны. Лица, не имеющие отношения к ее работе, в помещение кассы не допускаются. В каждом государственном учреждении составляется список лиц, имеющих доступ в кассу, который подписывается руководителем, при его отсутствии лицом, его заменяющим, и главным бухгалтером.
Руководитель государственного учреждения, при его отсутствии лицо, его заменяющее, обеспечивает условиями для сохранности наличных денег при их хранении и транспортировке.";
часть первую пункта 78 изложить в следующей редакции:
"78. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 1041 "КСН благотворительной помощи" ведется в накопительной ведомости по форме 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3) на основании форм 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам. Аналитический учет по субсчету 1041 "КСН благотворительной помощи" по отдельным видам филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине ведется на карточках форма 292-а Альбома форм (в книге форма 292 Альбома форм).";
пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Учет операций по движению связанных грантов субсчет 1061 "Специальный счет связанного гранта" ведется в накопительной ведомости форма 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3). Аналитический учет по субсчету 1061 "Специальный счет связанного гранта" ведется на карточках формы 294-а Альбома форм.
81. Учет операций по движению средств внешних займов субсчета 1062 "Специальный счет внешнего займа" ведется в накопительной ведомости форма 381 Альбома форм (мемориальный ордер 3). Записи производятся на основании выписки по счету банка второго уровня и приложенных к ним документов. Аналитический учет по субсчету 1062 "Специальный счет внешнего займа" ведется по кодам бюджетной классификации расходов на карточках форма 294-а Альбома форм.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок учета финансовых инвестиций и финансовых обязательств";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Для учета операций с финансовыми обязательствами предназначены следующие счета:
3010 "Краткосрочные внешние займы полученные";
3020 "Краткосрочные внутренние займы полученные";
3030 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства";
3040 "Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП";
4010 "Долгосрочные внешние займы полученные";
4020 "Долгосрочные внутренние займы полученные";
4030 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства";
4040 "Долгосрочные обязательства по проектам ГЧП".";
часть первую пункта 93 изложить в следующей редакции:

"93. Құнсыздану белгілері болған кезде есепті жылдың аяғында өткізілген түгендеу нәтижесі бойынша мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде есепте қаржы инвестицияларының құнсыздану фактісі тіркеледі. Түгендеу актісінде құнсыздану себептері (құнсызданудың объективті белгілерінің болуы) көрсетілуі тиіс.";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Тиісті бюджетке түскен сыртқы қарыздар 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 3010 "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар", 4010 "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар" шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттен жергілікті бюджеттерге түскен ішкі қарыздар 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 3020 "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар", 4020 "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар" шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі";
115-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі";";
117-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3240 "Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек";";
123-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"123-1. Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер, трансферттер, бюджеттік кредиттер төлеу сомасы және қарыздар бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі дебиторлық берешекті есептеу үшін 1291 "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шотының мынадай қосалқы шоттары арналған:
1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек".";
123-2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазалсын:
"123-2. Салық төлеушілердің салықтық және салықтық емес төлемдері бойынша есеп айырысулары жөніндегі кредиторлық берешекті есепке алу үшін 3280 "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының мынадай қосалқы шоттары арналған:
3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3285 "ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек".";
138-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазалсын:

"93. При наличии признаков обесценения в конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения финансовых инвестиций. В акте инвентаризации должны быть указаны причины обесценения (наличие объективных признаков обесценения).";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. Внешние займы, поступившие в соответствующий бюджет отражаются по дебету 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" и кредит счетов 3010 "Краткосрочные внешние займы полученные", 4010 "Долгосрочные внешние займы полученные".
Внутренние займы, поступившие из республиканского бюджета в местные бюджеты отражают по дебету счета 1047 "КСН местных бюджетов" и кредит счетов 3020 "Краткосрочные внутренние займы полученные", 4020 "Долгосрочные внутренние займы полученные".";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности";
абзац седьмой пункта 115 изложить в следующей редакции:
"1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц";";
абзац девятый пункта 117 изложить в следующей редакции:
"3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и подотчетными лицами";";
часть первую пункта 123-1 изложить в следующей редакции:
"123-1. Для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от продажи основного капитала и финансовых активов государства, сумм погашения бюджетных кредитов и займов применяются следующие субсчета счета 1291 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям":
1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет",
1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет",
1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала";
1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства".";
часть первую пункта 123-2 изложить в следующей редакции:
"123-2. Для учета кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым и неналоговым платежам предназначены следующие субсчета счета 3280 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет":
3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет";
3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС";
3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС";
3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет";
3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС".";
часть вторую пункта 138 изложить в следующей редакции:

"Көрсетілген қосалқы шоттардың дебетіне көрсетілген қызметтер, оқу-өндірістік шеберханалар әзірлеген сатылған дайын бұйымдар құны, мемлекеттік мекемелерде оқу орнының оқушылары орындаған жұмыстар үшін оқу орнының оқушыларына төлеуге жататын сыйақы сомасы және оқу базасын кеңейтуге, оқушылардың, балалар спорт мектептерінің, бастауыш суретшілер мектептерінің, мәдениет және өнер өкілдерінің мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуін жақсартуға филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түскен сома және басқа сомалар жазылады, бұл ретте 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шоты кредиттеледі.";
154-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"154. Дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысуды түгендеу нәтижелері бойынша мынадай:
1) дебиторлық берешек:
өндіріп алуға сот бас тартқан, оның ішінде талап ету уақытының өтіп кету себебі бойынша;
мүлкінің жетіспеуіне байланысты борышкерді таратқан кезде қанағаттандырылмаған, сондай-ақ тарату балансын бекіткенге дейін кредит беруші мәлімдемеген;
егер міндеттеме борышкердің қайтыс болуына байланысты тоқтатылса, егер атқару борышкердің жеке қатысуысыз жүргізіле алмаса немесе міндеттеме борышкердің жеке басына басқаша ажыратусыз байланысты болса;
төрелік трибуналдар шешімдерінің не тараптар арасында дауды бейбіт реттеу туралы келісім жасасу негізінде;
оқудан шығарылған курсанттар мен кадеттерден қаражатты мемлекет кірісіне өндіріп алу мәселелері бойынша 2018 жылдың 1 қаңтарына дейін заңды күшіне енген сот актілері бойынша қозғалған атқарушылық іс жүргізу тоқтатылған жағдайда;
2) кредиторлық берешек:
кредитор таратылған жағдайда;
кредитор қарызды кешкен жағдайда, егер борыштан босату туралы шешімді кредит беруші мүлкінің меншік иесі немесе ол уәкілеттік берген тұлға қабылдаса;
мемлекеттік мекемеден өндіріп алуға сот бас тартса, оның ішінде талап ету мерзімінің өтіп кету себебінен есептен шығаруға жатады.
Мемлекеттік мекеменің басшысы есеп айырысуларды түгендеу актісін (онда басшының бұйрығына сәйкес комиссия құрамы, дебиторлардың және кредиторлардың атауы, берешектің сомасы, пайда болуын уақыты мен себебі көрсетіледі), сондай-ақ түгендеу комиссиясы хаттамасының негізінде бұл туралы он күн мерзімде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне хабарлай отырып, дебиторлық және кредиторлық берешекті есептен шығару туралы шешім қабылдайды.
Есептеп шығарылған дебиторлық берешек 04 "Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі" баланстан тыс шотына көшіріледі.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Қызметкерлермен есеп айырысуды есепке алу тәртібі";
170-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В дебет указанных субсчетов записывается стоимость оказанных услуг, реализованных готовых изделий, изготовленных учебно-производственными мастерскими, суммы вознаграждения, подлежащие выплате учащимся учебных заведений за выполненные ими работы в государственных учреждениях, и суммы, направленные на расширение учебной базы, улучшение культурно-бытового обслуживания учащихся, детских спортивных организаций, школ начинающих художников, представителям культуры и искусства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине и другие суммы, при этом кредитуется счет 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6050 "Доходы от благотворительной помощи".";
пункт 154 изложить в следующей редакции:
"154. По результатам инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами списанию подлежит:
1) дебиторская задолженность:
во взыскании которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности;
не удовлетворенная при ликвидации должника в связи с недостатком его имущества, а также не заявленная кредитором до утверждения ликвидационного баланса;
в случае, если обязательство прекращается смертью должника, если исполнение не производится без личного участия должника либо обязательство иным образом неразрывно связано с личностью должника;
на основании решений арбитражных трибуналов либо заключения соглашения о мирном урегулировании спора между сторонами;
прекращение исполнительных производств, возбужденных по судебным актов, вступивших в законную силу до 1 января 2018 года, по вопросам взыскания в доход государства средств с отчисленных курсантов и кадетов согласно пункту 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих";
2) кредиторская задолженность:
в случае ликвидации кредитора;
в случае прощения долга кредитором, при условии, если решение об освобождении от долга принято собственником имущества кредитора или уполномоченным на то лицом;
в случае не востребования должником задолженности в течение десяти лет, по причине истечения срока исковой давности.
Руководитель государственного учреждения на основании акта инвентаризации расчетов (в котором указываются состав комиссии, согласно приказа руководителя, наименование дебиторов и кредиторов, сумма задолженности, дата и причина образования), а также протокола инвентаризационной комиссии принимает решение о списании дебиторской и кредиторской задолженности с сообщением об этом в десятидневный срок администратору бюджетных программ.
Списанная дебиторская задолженность переносится на забалансовый счет 04 "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов".";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок учета расчетов с работниками";
пункт 170 изложить в следующей редакции:

"170. Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша операцияларды есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
1260 "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі";
3240 "Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек".";
173 және 174-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"173. Есеп беретін тұлғаларға берілген сомаға 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шоты дебеттеледі және Шоттар жоспарының "Ақша қаражаты мен олардың баламалары" кіші бөлімі шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
Есеп берілетін іссапар шығыстары сомалары мен аванс сомаларының жұмсалған қайтарылған қалдықтарына 1261 "Есеп берілетін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шоттарының кредитіне және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне жазбалар жүргізіледі.
Есеп беретін тұлғаның пайдаланылмаған іссапар сомалары мен аванс қалдығын қайтару теңгемен қолма-қол ақшамен жүзеге асырылады, есеп беретін жауапты тұлғаның тиынмен қайтарылмаған сома қалдығы соманы кейіннен есепке беру кезінде ескеріледі.
174. Есеп беретін тұлғалар іссапар туралы есептерді және ақшалай қаражаттың іс жүзіндегі шығыстары туралы аванстық есептерді белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе аванстың пайдаланылмаған қалдығын кассаға қайтармаған жағдайда мемлекеттік мекеме осы берешекті жалақыдан ұстауды жүргізеді.";
186-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"186. Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысудың талдамалы есебі Нысандар альбомының 386 нысанды (8-мемориалды ордер) есеп беретін жауапты тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосінде жүргізіледі. Әр жол бойынша есеп беретін жауапты тұлғаның тегі, берілген аванстың сомасы және жүргізілген шығыстардың сомасы, сондай-ақ қолданылмаған аванстың түскен сомасы жазылады. Ай аяқталғаннан кейін "1261, 1263 (3248, 3249) қосалқы шотының кредит есебі бойынша шығыстардың сомасы бекітілді" бағаны және "Қосалқы шоттар дебеті" мен "Екінші жазбалар" бағандары бойынша қорытындылар "Басты-журнал" кітабына жазылады.";
187-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"187. Мыналар жалақыны есептеу үшін негізгі құжаттар болып саналады: мемлекеттік мекеменің бекітілген штат кестесі және жалақы ставкаларына сәйкес қызметкерлерді қабылдау, жұмыстан шығару және ауыстыру туралы бұйрықтары, Нысандар альбомының 421 "Пайдаланылған жұмыс уақытын есепке алу және жалақыны есептеу табелі" нысаны, нысандар альбомының 423 "Жұмыс нормаларын есептеу картасы" нысаны, Нысандар альбомының 424 "Наряд" нысаны бойынша пайдаланылған жұмыс уақытын есепке алу табельдері және басқа құжаттар.
Жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу табельдерін (Нысандар альбомының 421 "Жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу және жалақыны санау табелі" нысаны) ай сайын мемлекеттік мекеме бойынша бұйрықпен тағайындалған тұлғалар белгіленген нысан бойынша жүргізеді. Ай соңында табель бойынша жұмыс істеген күндердің жалпы саны, сондай-ақ артық жұмыс сағаттары анықталады. Толтырылған табель мен басқа тиісті қолдармен бекітілген құжаттар белгіленген мерзімде жалақыны есептеу үшін бухгалтерлік қызметке тапсырылады.
Бір ай үшін жалақы есептеу және айдың екінші жартысы үшін төлеу әдетте Нысандар альбомының 49 нысанды есеп айырысу-төлем ведомосі бойынша жүргізіледі. Есеп айырысу-төлем ведомосінде табельдік нөмір, қызметкерлердің аты-жөні, есептелген жалақы және жәрдемақы, берілген аванс сомасы, ұсталған салық және басқа сома жазылады.
Жұмысшылар және қызметкерлер демалысқа кеткен кезде есеп айырысу Нысандар альбомының 425 нысанды демалыс беру туралы есебінде жүргізіледі.
Бұл есеп айырысулар бойынша есептелген сома ағымдағы айға ашылған есеп айырысу-төлем ведомосына жазылады. Демалысқа не жұмыстан шыққанда жалақы бойынша біржолғы есеп айырысулар жалпы есеп айырысумен сәйкес келмесе, есеп айырысу аралық кезеңдегі төлемдер нысандар альбомының 389 нысанды төлем ведомостары не кассалық шығыс ордері бойынша жүргізіледі.
Бұл есеп айырысулар бойынша есептелген және төленген сома ағымдағы айдың есеп айырысу-төлем ведомосына жазылады. Бұл ретте "Беруге сома" бағанында тиісті аты-жөннің қасына сызық қойылады.
Есеп айырысу-төлем және төлем ведомостарына осы ведомостарды жасаған және тексерген тұлғалар қол қояды. Жалақы төлеуге берілетін рұқсатқа мемлекеттік мекеменің басшысы және бас бухгалтер немесе оларды ауыстыратын тұлғалар қол қояды.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Қорларды есепке алу тәртібі";
203-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"170. Для учета операций по расчетам с работниками предназначены счета:
1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц";
3240 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами".";
пункты 173 и 174 изложить в следующей редакции:
"173. На суммы, выданные подотчетным лицам, дебетуется субсчет 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и кредитуются соответствующие субсчета счетов подраздела "Денежные средства и их эквиваленты" Плана счетов.
На израсходованные и возвращенные остатки подотчетных сумм командировочных расходов и сумм аванса производятся записи в кредит субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и дебет счета 1010 "Денежные средства в кассе", 7070 "Расходы на командировки", 7140 "Прочие операционные расходы", соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы".
Возврат подотчетным лицом остатка неиспользованных командировочных сумм и аванса осуществляется наличными деньгами в тенге, остаток не возвращенной подотчетным лицом суммы в тиынах учитывается при последующих выдачах сумм в подотчет.
174. В случаях непредставления подотчетными лицами в установленный срок отчетов о командировке и авансовых отчетов о фактических расходах денежных средств или невозврата в кассу неиспользованного остатка, государственное учреждение производит удержание этой задолженности из заработной платы.";
часть первую пункта 186 изложить в следующей редакции:
"186. Аналитический учет расчетов с подотчетными лицами ведется в накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами формы 386 Альбома форм (мемориальный ордер 8). По каждой строке записываются фамилия подотчетного лица, суммы выданного аванса и суммы произведенных расходов, а также поступившая сумма неиспользованного аванса. По окончании месяца итоги по графе "Утверждена сумма расходов по отчету кредит субсчета 1261, 1263 (3248, 3249)" и по графам "Дебет субсчетов" и "Вторые записи" записываются в книгу "Журнал-главная".";
пункт 187 изложить в следующей редакции:
"187. Основными документами для начисления заработной платы являются: приказы по государственному учреждению о зачислении, увольнении и перемещении сотрудников в соответствии с утвержденным штатным расписанием и ставками заработной платы, табели учета использования рабочего времени по форме 421 "Табель учета использования рабочего времени" Альбома форм, форме 423 "Карта учета выработки на работы" Альбома форм, форме 424 "Наряд" Альбома форм и другие документы.
Табели учета использования рабочего времени (форма 421 Альбома форм "Табель учета использования рабочего времени") ведутся ежемесячно по установленной форме лицами, назначенными приказом по государственному учреждению. В конце месяца по табелю определяется общее количество отработанных дней, а также часы переработок. Заполненные табель и другие документы, оформленные соответствующими подписями, в установленные сроки сдаются в бухгалтерскую службу для начисления заработной платы.
Начисление заработной платы за месяц и выплата за вторую половину месяца производится, как правило, по расчетно-платежной ведомости формы 49 Альбома форм. В расчетно-платежной ведомости записываются табельные номера, фамилии и инициалы работников, суммы начисленной заработной платы и пособий, выданного аванса, удержанных налогов и других сумм.
Расчеты с рабочими и служащими при уходе в отпуск производятся в расчете о предоставлении отпуска формы 425 Альбома форм.
Начисленные суммы по этим расчетам записываются в расчетно-платежную ведомость, открытую на текущий месяц. В тех случаях, когда разовые расчеты по заработной плате при уходе в отпуск или увольнении не совпадают с составлением общего расчета, выплаты в межрасчетный период производятся по платежным ведомостям формы 389 Альбома форм или расходным кассовым ордером.
Начисленные и выплаченные суммы по этим расчетам включаются в расчетно-платежную ведомость текущего месяца. При этом по графе "Сумма к выдаче" против данной фамилии делается прочерк.
Расчетно-платежные и платежные ведомости подписываются работниками, составившими и проверившими эти ведомости. Разрешение на выплату заработной платы подписывается руководителем государственного учреждения и главным бухгалтером или лицами, их заменяющими.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок учета запасов";
часть первую пункта 203 изложить в следующей редакции:

"203. Қорларды сатып алу мынадай корреспонденциялармен көрсетіледі:
сатып алу: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті (қайтарымды немесе айырбастау ыдысын алып тастағанда, сатып алу бағасы бойынша);
басқа мемлекеттік мекемеден түсім: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" (баланстық құны бойынша) шотының кредиті;
филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін қаражат немесе гранттар түрінде түсім: 1310 "Материалдар", 1340 "Тауарлар" шоты тиісті қосалқы шотының дебеті және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" (әділ құн бойынша) шотының кредиті.";
209-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"209. Есепті жылдың аяғында жүргізілген түгендеу нәтижелері бойынша мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде есепте егер өтелетін құн қордың баланстық құнынан төмен болса бар қорлардың құнсыздану фактісі тіркеледі. Түгендеу актісінде құнсыздану себептері көрсетілуі тиіс. Егер бұл қорлар зақымдалса, толық немесе жартылай ескірсе қорлардың өзіндік құнының орны өтелмеуі мүмкін.";
223-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"223. Қорлардың сақталуын және есепке дұрыс қойылуын қамтамасыз ету мақсатында қойма есебін тиісті ұйымдастыруды қамтамасыз ету қажет. Қорларды сақтау арнайы жабдықталған үй-жайларда (қоймаларда) жүргізілуі тиіс. Қоймалық үй-жайларда қорларды орналастыру тәртібі оларды қабылдау, беру мен түгендеу жүргізу жөніндегі операциялардың жылдамдығын қамтамасыз етуі тиіс. Бұл тұлғаларды ауыстыру қойманы түгендеумен және мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекіткен қабылдау-тапсыру актілерін жасаумен сүйемелденуі тиіс.";
224-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоймадан материалдарды беру мемлекеттік мекеме басшысы немесе оның уәкілі адамымен бекіткен құжаттар арқылы жүргізіледі. Материалдарды беру үшін мынадай құжаттар қолданылады:
№ 434-c нысаны бойынша жүк құжат запастарды сыртқа беруді ресімдеу үшін жіберіледі. № 434-с нысаны екі данада жасалады;
№ 434-з нысаны бойынша жүк құжат қорды қоймаға немесе қоймадан қабылдау немесе алуды, ішкі көшірілуін ресімдеу үшін қолданылады. № 434-з нысаны екі данада жасалады;
нысандар альбомының 299 нысанды тізім-талабы қоймадан тамақ өнімдерін беру үшін қолданылады. Тізім-талап күн сайын тамақ өнімдерін тарату нормалары негізінде және қанағаттанғандар саны туралы деректер негізінде жасалады.";
227-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Материалдарды шығысқа жазу мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекіткен актілер мен басқа құжаттардың негізінде жүргізіледі.";
233-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"203. Приобретение запасов отражается следующими корреспонденциями:
покупка: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (по цене приобретения, за минусом стоимости возвратной или обменной тары);
поступление от другого государственного учреждения: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов" (по балансовой стоимости);
поступление средств от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине или грантов: дебет соответствующего субсчета счета 1310 "Материалы", 1340 "Товары" и кредит счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи" (по справедливой стоимости).";
пункт 209 изложить в следующей редакции:
"209. В конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения имеющихся запасов, если возмещаемая стоимость окажется ниже балансовой стоимости запаса. В акте инвентаризации должны быть указаны причины обесценения. Себестоимость запасов может оказаться невозмещаемой, если эти запасы повреждены, полностью или частично устарели.";
часть первую пункта 223 изложить в следующей редакции:
"223. В целях обеспечения сохранности и правильной постановки учета запасов должна быть обеспечена надлежащая организация складского учета. Хранение запасов должно быть произведено в специально приспособленных помещениях (складах). Порядок размещения запасов в складских помещениях должен обеспечивать быстроту операций по их приемке, выдаче и проведению инвентаризации. Смена этих лиц должна сопровождаться инвентаризацией складов и составлением приемо-сдаточных актов, утверждаемых руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.";
часть третью пункта 224 изложить в следующей редакции:
"Выдача материалов со склада производится по документам, утвержденным руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. Для выдачи материалов применяются следующие документы:
накладная на отпуск запасов на сторону формы 434-с Альбома форм применяется для отпуска запасов со склада на сторону. Накладная выписывается в двух экземплярах;
накладная на внутреннее перемещение запасов формы 434-з Альбома форм применяется при выдаче материалов со склада и при перемещении материалов внутри государственного учреждения. Накладная выписывается в двух экземплярах;
меню-требование формы 299 Альбома форм применяется для выдачи продуктов питания со склада. Меню-требование составляется ежедневно на основании норм раскладки продуктов питания и данных о количестве довольствующихся.";
часть вторую пункта 227 изложить в следующей редакции:
"Списание материалов в расход производится на основании актов или других документов, утвержденных руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.";
пункт 233 изложить в следующей редакции:

"233. Тамақ өнімдерінен басқа материалдардың шығысы бойынша операцияларды есепке алу Нысандар альбомының 396 нысанды (13-мемориалды ордер) материалдардың шығысы бойынша жинақтау ведомосінде жүргізіледі.
Сынған ыдысты есептен шығару үшін Нысандар альбомының 325 нысанды ыдыстың сынуын тіркеу журналы жүргізіледі. Журналдағы жазуларды тиісті лауазымды тұлғалар жүргізеді. Тұрақты әрекет ететін комиссия журналдың дұрыс жүргізілуін тексереді және тоқсан сайын (ай сайын) сынған ыдысты есептен шығару үшін акт жасайды, актіні мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Ішкі киім, төсек құралдары, киім мен аяқ-киім жеке топтарға бөле отырып, олардың атаулары, саны, материалдық жауапты тұлғалары бойынша Нысандар альбомының М-17 нысанды материалдарды қоймалық есепке алу кітабында ескеріледі:
ішкі киім (жейделер, ішкі көйлектер, халаттар және басқа да ішкі киім);
төсек орындары мен жабдықтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақжаймалар, көрпе тыстары, жастық тыстары, жапқыштар, ұйықтауға арналған қаптар және басқа төсек орындары мен жабдықтары);
арнайы киімді қоса алғанда киім мен нысанды киім (костюмдер, пальто, плащтар, қысқа тондар, көйлектер, әйелдер киетін көкірекшелер, юбкалар, курткалар, шалбарлар және басқа да киімдер мен киім-кешектер);
арнайысын қоса алғанда аяқ киім (бәтеңкелер, етіктер, қонышты аяқ киімдер, жазғы аяқ киімдер, пималар және басқа да аяқ киім);
спорттық киім мен аяқ киім (костюмдер, бәтеңкелер және басқа да спорттық киім мен аяқ киім).
Жұмсақ мүкәммалдың көрсетілген заттарын мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға мен бухгалтерлік қызметтің қызметкерінің қатысуында қойма меңгерушісі мемлекеттік мекеменің атауын көрсете отырып, заттың сыртқы түрін зақымдамай, жуылып кетпейтін бояумен, арнайы мөрмен таңбалайды, заттарды қолдануға берген кезде қосымша қоймадан берілген күннің мерзімі айы мен жылы көрсетіледі. Таңбалау мөртабандары мемлекеттік мекеме басшысында немесе оның орынбасарында сақталуы тиіс.";
234-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескірген және жарамсыз болған ішкі киім, төсек орындары, киім мен аяқ-киімді есептен шығару "Баланстан ішкі киім, төсек орындары, киім мен аяқ-киімді, құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруға акті" Нысандар альбомының 443-а нысаны бойынша мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекіткен есептен шығаруға акті негізінде, өз жүйесі үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткген қызмет ету мерзімін ескере отырып жүргізіледі.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі";
258-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"233. Учет операций по расходу материалов, кроме продуктов питания, ведется в накопительной ведомости по расходу материалов формы 396 Альбома форм (мемориальный ордер 13).
Для списания разбитой посуды ведется журнал регистрации боя посуды формы 325 Альбома форм. Записи в журнал производятся соответствующими должностными лицами. Постоянно действующая комиссия следит за правильным ведением журнала и ежеквартально (ежемесячно) составляет акт на списание разбитой посуды, который утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь учитываются с выделением на отдельные группы по их наименованиям, количеству, материально-ответственным лицам в книге складского учета материалов формы M-17 Альбома форм:
белье (рубашки, сорочки, халаты и другое белье);
постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные и другое постельное белье и принадлежности);
одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки и другая одежда и обмундирование);
обувь, включая специальную (ботинки, сапоги, берцы, сандалии, валенки и другая обувь);
спортивная одежда и обувь (костюмы, ботинки и другая спортивная одежда и обувь).
Указанные предметы мягкого инвентаря маркируются кладовщиком в присутствии руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица и работника бухгалтерской службы специальным штампом несмываемой краской без порчи внешнего вида предмета с указанием наименования государственного учреждения, а при выдаче предметов в эксплуатацию дополнительно обозначаются год и месяц выдачи их со склада. Маркировочные штампы должны храниться у руководителя государственного учреждения или его заместителя.";
часть вторую пункта 234 изложить в следующей редакции:
"Списание пришедших в ветхость и негодность белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви производится с учетом сроков службы, утвержденных администраторами бюджетных программ для своей системы на основании утвержденного руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом акта на списание по форме 443-а "Акт на списание с баланса спецодежды и других предметов индивидуального пользования" Альбома форм.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Порядок учета основных средств";
часть первую пункта 258 изложить в следующей редакции:

"258. Амортизация төмендегі мынадай негізгі құралдардың объектілеріне есептелмейді:
жерге;
мәдени мұра активтеріне;
жабдыққа, экспонаттарға, үлгілерге, әрекет етуші және әрекет етпейтін модельдерге, макеттерге және кабинеттер мен зертханалардағы және оқыту және ғылыми мақсаттар үшін пайдаланылатын басқа да көрнекі құралдарға;
жұмысшы малға, буйволдарға, өгіздерге, ауылшаруашылық қызметке байланысты емес, пайдалану жасына жетпеген көп жылдық екпелерге;
жануарлар әлемінің экспонаттарына (зообақтар және басқа ұқсас мемлекеттік мекемелерде);
кітапханалық қорларға, киноқорға, сахналық-қойылым құралдарына, мұражайлық және көркем құндылықтарға;
қару-жарақ пен әскери техникаға;
консервациялауға ауыстырылған активтерге.";
279-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"279. Негізгі құралдардың жойылуынан алынған материалдар құнын кіріске жазу 1319 "Өзге материалдар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Негізгі құралдарды жоюдан алынған және ғылыми және оқу мақсатында қолданылатын қара металдардық сынықтары мен қалдықтары 1312 "Оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдар" қосалқы шотының дебеті және 6360 "Өзге кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
287-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Негізгі құралдар объектілерін (автокөлік құралдарынан және әскери мүліктен басқа) толық немесе жартылай есептен шығаруды ресімдеу үшін негізгі құралдардың шығып қалуына (есептен шығарылуына) акті қолданылады. Акт екі данада жасалады, комиссия мүшелері қол қояды және ұйым басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді. Актінің бірінші данасы бухгалтерлік қызметке негізгі құралдарды есептен шығару үшін тапсырылады, екіншісі – осы объектінің сақталуына жауапты тұлғада қалады әрі қоймаға тапсыруға және есептен шығару нәтижесінде қалған қосалқы бөлшектерді, материалдарды, металл сынығын және есептен шығарғаннан кейін қалған басқа да қосалқы бөлшектерді іске асыруға негіз болып табылады.
Автокөлік құралдарын есептен шығару актісі автокөлік құралдарын есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады. Комиссия екі данада акті жасайды, мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді. Актінің бірінші данасы жол полициясы органдарында есептен шығарылғанын дәлелдейтін құжатпен бухгалтерлік қызметке тапсырылады, актінің екінші данасы автокөлік құралдарының сақталуына жауапты тұлғада қалады әрі қоймаға тапсыруға және есептен шығару нәтижесінде қалған қорлар мен металл сынығын іске асыруға негіз болып табылады.";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу тәртібі";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Биологиялық активтерді есепке алу тәртібі";
331-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"258. Амортизация не начисляется по нижеследующим основным средствам:
земле;
активам культурного наследия;
оборудованию, экспонатам, образцам, действующим и недействующим моделям, макетам и другим наглядным пособиям, находящимся в кабинетах и лабораториях и используемым для учебных и научных целей;
по рабочему скоту, буйволам, волам, многолетним насаждениям, не связанным с сельскохозяйственной деятельностью, не достигшим эксплуатационного возраста;
экспонатам животного мира (в зоопарках и других аналогичных государственных учреждениях);
библиотечным фондам, фильмофонду, сценическо-постановочным средствам, музейным и художественным ценностям;
вооружению и военной технике;
активам, переведенным на консервацию.";
пункт 279 изложить в следующей редакции:
"279. Оприходование стоимости материалов, полученных от ликвидации основных средств, отражается по дебету субсчета 1319 "Прочие материалы" и кредиту счета 6360 "Прочие доходы".
Лом и отходы черных металлов, полученные от ликвидации основных средств и используемые в научных и учебных целях, отражаются по дебету субсчета 1312 "Материалы для учебных, научных исследований и других целей" и кредиту субсчета 6360 "Прочие доходы".";
части вторую и третью пункта 287 изложить в следующей редакции:
"Для оформления полного или частичного списания объектов основных средств (кроме автотранспортных средств и военного имущества) применяется акт на выбытие (списание) основных средств. Акт составляется в двух экземплярах, подписывается членами комиссии и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. Первый экземпляр акта передается в бухгалтерскую службу для снятия основных средств с учета, второй – остается у лица, ответственного за сохранность данного объекта и является основанием для сдачи на склад и реализации оставшихся в результате списания запчастей, материалов, металлолома и других запасных частей, оставшихся после списания.
Акт на списание автотранспортных средств применяется для оформления списания автотранспорта. Акт составляется в двух экземплярах комиссией, утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом. Первый экземпляр акта, с документом, подтверждающим снятие с учета в органах дорожной полиции, передается в бухгалтерскую службу, второй экземпляр акта остается у лица, ответственного за сохранность автотранспортных средств, и является основанием для сдачи на склад и реализации запасов и металлолома, оставшихся в результате списания.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Порядок учета инвестиционной недвижимости";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Порядок учета биологических активов";
часть четвертую пункта 331 изложить в следующей редакции:

"Жауапты тұлға ауысқан кезде оның сақталуындағы биологиялық активтерді түгендеу жүргізіледі, ол туралы Нысандар альбомының БА-1 және БА-1А нысандары бойынша қабылдау-өткізу актісі жасалады, оны мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оған уәкілеттік берілген тұлға бекітеді.";
12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Материалдық емес активтерді есепке алу тәртібі";
361-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Материалдық емес объектілердің қабылдануын ресімдеу кезінде акт материалдық емес әрбір объектіге бір данада жасалады. Бірнеше бір үлгідегі материалдық емес объектілердің қабылдануын ресімдейтін жалпы акт жасауға рұқсат беріледі. Акт ресімделген соң материалдық емес активтердің объектісін немесе оны пайдалану тәртібін сипаттайтын қосымша құжаттармен бірге немесе мемлекеттік мекеменің осы объекіге мүліктік құқықтарын растайтын басқа құжаттармен бірге бухгалтерлік қызметке тапсырылады, оған бас бухгалтер және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе олар уәкілеттік берген тұлғалар қол қояды және бекітеді.";
13-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-тарау. Жалдауды есепке алу тәртібі";
14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. Өзге активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі";
376-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"376. Болашақ кезеңдердің шығыстары туындаған кезде (мысалы, мерзімді баспаға жылдық жазылуға төлем, пошта байланысы қызметтеріне ақы төлеу, аванспен төленген жалдау төлемі) бухгалтерлік есепте мынадай тізбекпен беріледі: 1420 "Алдағы кезеңдердің шығыстары" шотының дебеті және 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотының кредиті.";
15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"381. Мемлекеттік мекеменің кірістерін есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер";
6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер";
6030 "Трансферттер бойынша кірістер";
6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер";
6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер";
6060 "Гранттар бойынша кірістер";
6070 "Қарыз түсімдерінен түсетін кірістер";
6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер";
6090 "Қаржыландыруды бюджетке қайтару";
6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер";
6210 "Сыйақылар бойынша кірістер";
6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер";
6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер";
6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер";
6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер";
6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер";
6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс";
6360 "Өзге кірістер";
6370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түскен түсімдерден кірістер";
6380 "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер".";

"При смене ответственного лица производится инвентаризация биологических активов, находящихся на его хранении, о чем составляется приемо-сдаточный акт по форме БА-1 и БА-1А Альбома форм, который утверждается руководителем государственного учреждения или лицом им уполномоченным.";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Порядок учета нематериальных активов";
часть третью пункта 361 изложить в следующей редакции:
"При оформлении приемки нематериальных объектов акт составляется в одном экземпляре на каждый объект нематериальных активов. Допускается составление общего акта, оформляющего приемку нескольких однотипных нематериальных активов. Акт после его оформления с приложенной документацией, описывающей сам объект нематериальных активов или порядок его использования, или документы, подтверждающие те или иные имущественные права государственного учреждения, относящиеся к данному объекту, передается в бухгалтерскую службу, подписывается главным бухгалтером и утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченными ими лицами.";
заголовок главы 13 изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Порядок учета аренды";
заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Порядок учета прочих активов и обязательств";
часть первую пункта 376 изложить в следующей редакции:
"376. При возникновении расходов будущих периодов (например, оплата годовой подписки на периодическую печать, оплата услуг почтовой связи, арендная плата, уплаченная авансом) в бухгалтерском учете дается следующая проводка: дебет счета 1420 "Расходы будущих периодов" и кредит субсчета 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования".";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Порядок учета доходов";
пункт 381 изложить в следующей редакции:
"381. Для учета доходов государственного учреждения предназначены счета:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности";
6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений";
6030 "Доходы по трансфертам";
6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий";
6050 "Доходы от благотворительной помощи";
6060 "Доходы по грантам";
6070 "Доходы от поступления займов";
6080 "Прочие доходы от необменных операций";
6090 "Возврат остатков бюджетных средств";
6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг";
6210 "Доходы по вознаграждениям";
6220 "Прочие доходы от управления активами";
6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости";
6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов";
6330 "Доходы от безвозмездного получения активов";
6340 "Доходы от курсовой разницы";
6350 "Доходы от компенсации убытков";
6360 "Прочие доходы";
6370 "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим";
6380 "Доходы от размещения ценных бумаг".";

387, 388, 388-1, 389 және 389-1-тармақтартар мынадай редакцияда жазылсын:
"387. Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін кірістер ретінде нысаналы не сөзсіз сипаттағы ақшалай, қорлар мен ұзақ мерзімді активтер нысанында түскен қайырмалдық жәрдем ету түсімдері ескеріледі.
Филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынған қаражат түсімі мынадай жазбамен көрсетіледі: Шоттар жоспарының активтері тиісті шотының 1041 "Қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" шотының кредиті.
388. Гранттар бойынша кірістер ретінде донорлардан алынған қайтарусыз гранттар (қайтарусыз қаржылық көмектің) сомасы ескеріледі.
Ақша қаражаты түрінде байланысты гранттың арнайы шотына қаражаттың түсуі 1061 "Байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотының дебеті және 6060 "Гранттар бойынша кірістер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі және кіріс ретінде мойындалады.
388-1. Байланыс гранттың қаражаты есебінен тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) үшін тікелей төлеммен ақы төлеу 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының дебеті және 6060 "Гранттар бойынша кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша бір мезгілде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
389. Сыртқы қарыздың арнайы шотына қаражаттың түсімі 1062 "Сыртқы қарыздың арнайы шоты" қосалқы шотының дебеті және 6071 "Сыртқы қарыздан түсетін кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
389-1. Сыртқы қарыздар бойынша тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) үшін тікелей төлеммен ақы төлеу 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының дебеті және 6071 "Сыртқы қарыз түсімдерінен түскен кірістер" қосалқы шотының кредиті бойынша бір мезгілде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1280 "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
390-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"390-1. 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер" шоты мынадай қосалқы шоттардан тұрады:
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер";
6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер";
6083 "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер";
6084 "Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері";
6085 "Трансферттердің бюджетке түсуі";
6086 "МЖӘ жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер".";

пункты 387, 388, 388-1, 389 и 389-1 изложить в следующей редакции:
"387. В качестве доходов от филантропической деятельности (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине учитываются поступления пожертвований в денежной форме, которые носят целевой либо безусловный характер.
Поступление средств от филантропической деятельности (или) спонсорской деятельности и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине отражается записью: дебет субсчета 1041 "КСН благотворительной помощи", соответствующего счета активов Плана счетов и кредит счета 6050 "Доходы от благотворительной помощи".
388. В качестве доходов по грантам учитываются суммы невозвратных грантов (безвозмездной финансовой помощи), полученных от доноров.
Поступление средств на специальный счет связанного гранта в виде денежных средств отражается и признается как доход по дебету субсчета 1061 "Специальный счет связанного гранта" и кредиту счета 6060 "Доходы по грантам".
388-1. Оплата прямым платежом за товары (работы, услуги) за счет средств связанного гранта отражается: по дебету счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредиту субсчета 6060 "Доходы по грантам", одновременно по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".
389. Поступление средств на специальный счет внешнего займа отражается по дебету субсчета 1062 "Специальный счет внешнего займа" и кредиту субсчета 6071 "Доходы от поступления внешнего займа".
389-1. Оплата прямым платежом за товары (работы, услуги) за счет средств внешнего займа отражается: по дебету счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" и кредиту субсчета 6071 "Доходы от поступления внешнего займа", одновременно по дебету субсчета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредиту счета 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность".";
часть первую пункта 390-1 изложить в следующей редакции:
"390-1. Счет 6080 "Прочие доходы от необменных операций" состоит из следующих субсчетов:
6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет";
6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет";
6083 "Доходы местного самоуправления";
6084 "Прочие доходы местного самоуправления";
6085 "Поступление трансфертов в бюджет";
6086 "Доходы от финансирования проектов ГЧП".";

393-1-тармақ алынып тасталсын;
16-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-тарау. Шығыстарды есепке алу тәртібі";
413-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"413. Мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алу үшін мынадай шоттар арналған:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар";
7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар";
7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар";
7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар";
7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар";
7060 "Қорлар бойынша шығыстар";
7070 "Іссапарларға арналған шығыстар";
7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар";
7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар";
7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар";
7130 "Жал бойынша шығыстар";
7140 "Өзге операциялық шығыстар";
7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар",
7210 "Трансферттер бойынша шығыстар";
7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар";
7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар";
7240 "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар";
7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар";
7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар";
7270 "Өзге де трансферттер бойынша шығыстар";
7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар";
7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар";
7330 "МЖӘ бойынша шығыстар";
7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар";
7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар";
7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар";
7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар";
7460 "Өзге шығыстар";
7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар";
7480 "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар".";
415-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"415. Мемлекеттік мекеме шығыстардың есептелуін мынадай корреспонденциялармен көрсетеді:
еңбекақы төлеу бойынша: 7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3241 "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
мемлекеттік оқу орнында стипендия төлеу бойынша: 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3230 "Стипендианттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
қосымша белгіленген зейнетақы жарналары бойынша: 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" шотының дебеті және 3142 "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;

пункт 393-1 исключить;
заголовок главы 16 изложить в следующей редакции:
"Глава 16. Порядок учета расходов";
пункт 413 изложить в следующей редакции:
"413. Для учета расходов государственного учреждения предназначены счета:
7010 "Расходы на оплату труда";
7020 "Расходы по выплате стипендии";
7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы";
7040 "Расходы на социальный налог";
7050 "Расходы на обязательное страхование";
7060 "Расходы по запасам";
7070 "Расходы на командировки";
7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам";
7090 "Расходы на текущий ремонт";
7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов";
7120 "Расходы по расчетам с бюджетом";
7130 "Расходы по аренде";
7140 "Прочие операционные расходы";
7150 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование";
7210 "Расходы по трансфертам";
7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий";
7230 "Расходы по субсидиям";
7240 "Расходы по трансфертам общего характера";
7250 "Расходы по трансфертам местного самоуправления";
7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет";
7270 "Расходы по прочим трансфертам";
7310 "Расходы по вознаграждениям";
7320 "Прочие расходы по управлению активами";
7330 "Расходы по ГЧП";
7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости";
7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов";
7430 "Расходы по курсовой разнице";
7440 "Расходы от обесценения активов";
7450 "Расходы по созданию резервов";
7460 "Прочие расходы";
7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов";
7480 "Расходы от размещения ценных бумаг".";
пункт 415 изложить в следующей редакции:
"415. Государственное учреждение отражает начисление расходов следующими корреспонденциями:
по оплате труда: дебет счета 7010 "Расходы на оплату труда" и кредиту субсчета 3241 "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда";
по выплате стипендии в государственном учебном заведении: дебет счета 7020 "Расходы по выплате стипендии" и кредит счета 3230 "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам";
по дополнительно установленным пенсионным взносам: дебет счета 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы" и кредит субсчета 3142 "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в Государственную корпорацию "Правительство для граждан";

әлеуметтік салық бойынша: 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар" шотының дебеті және 3122 "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті әлеуметтік сақтандыруға міндетті төлемдер бойынша: 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 3143 "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
қорларды есептен шығару бойынша: 7060 "Қорлар бойынша шығыстар" шотының дебеті және Шоттар жоспарының "Қорлар" бөлімі шотының тиісті қосалқы шотының кредиті;
іссапарларға есеп беретін сома бойынша: 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар" шотының дебеті және 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының кредиті;
коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша: 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
ағымдағы жөндеуге: 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар" шотының дебеті және 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау бойынша: 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шотының дебеті және ұзақ мерзімді активтердің жиналған амортизациясы бойынша тиісті қосалқы шоттың кредиті;
бюджетпен есеп айырысу бойынша: 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3133 "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының кредиті;
жалдау бойынша: 7130 "Жал бойынша шығыстар" шотының дебеті және 3260 "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотының кредиті.";
17-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"17-тарау. Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындарды есепке алу тәртібі";
442-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"442. Материалдардың сол немесе басқа түрін даярлау мен қайта даярлау аяқталғанда, тиісті тұлғалардың қолы бар акті жасалады, онда қайта даярлауда немесе даярлаудан алынған құндылықтардың саны, осы жұмыстарға жұмсалатын шығындар мен олардың өзіндік құны көрсетіледі. Актіні мемлекеттік мекеме басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді және осы шоттан шығындар сомасын есептен шығару және тиісті шоттар бойынша алынған құндылықтарды кіріске жазу құқығына арналған құжат қызметін атқарады.";
18-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-тарау. Бағалау міндеттемелерін, шартты міндеттемелерді және шартты активтерді анықтау";
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-тарау. Валюта бағамдары өзгерістерінің әсер етуі";
460-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

по социальному налогу: дебет счета 7040 "Расходы на социальный налог" и кредит субсчета 3122 "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу";
по обязательным платежам на обязательное социальное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств: дебет субсчета 7050 "Расходы на обязательное страхование" и кредиту субсчета 3143 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам";
по списанию запасов: дебет счета 7060 "Расходы по запасам" и кредит соответствующего субсчета счета подраздела "Запасы" Плана счетов;
по подотчетным суммам на командировки: дебет счета 7070 "Расходы на командировки" и кредит субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц";
по коммунальным платежам и прочим услугам: дебет счета 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
на текущий ремонт: дебет счета 7090 "Расходы на текущий ремонт" и кредит счета 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам";
по амортизации долгосрочных активов: дебет счета 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов" и кредит соответствующего субсчета по
накопленной амортизации долгосрочных активов;
по расчетам с бюджетом: дебет счета 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и кредит субсчета 3133 "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям";
по аренде: дебет счета 7130 "Расходы по аренде" и кредит счета 3260 "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде".";
заголовок главы 17 изложить в следующей редакции:
"Глава 17. Порядок учета затрат на производство и другие цели";
пункт 442 изложить в следующей редакции:
"442. По окончании заготовки и переработки того или другого вида материалов составляется акт за подписью соответствующих лиц, в котором указывается количество ценностей, полученных при переработке или от заготовки, затраты на эти работы и их себестоимость. Акт утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом и служит документом на право списания с этого счета сумм затрат и оприходования полученных ценностей по соответствующим счетам.";
заголовок главы 18 изложить в следующей редакции:
"Глава 18. Определение оценочных обязательств, условных обязательств и условных активов";
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Влияние изменений валютных курсов";
пункт 460 изложить в следующей редакции:

"460. Есептілікке шетел валютасында ақша қаражатын беру операция жасау күніндегі бағам бойынша 1261 "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 1263 "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" қосалқы шотының дебеті және 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-тарау. Таза активтерді/капиталды есепке алу тәртібі";
471-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландырудың түсімі 1087 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті 5012 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі. Қаржылық жыл аяқталғаннан кейін сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттардың кері корреспонденциясымен жабылады.";
21-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тарау. Баланстан тыс шоттарда есепке алу тәртібі";
479-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндн өзгермейді:
"479. Көрсетілген құндылықтарды есепке алу үшін мынадай баланстан тыс шоттар қолданылады:
01 "Жалға алынған активтер" шотында – операциялық жалға алу шарты бойынша қабылданған активтер жалдау шартында көзделген құнында ескеріледі;
02 "Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" – шарттар бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды орындау үшін сатып алынған арнайы жабдықты, сондай-ақ шарттарда көзделген баға бойынша қайта өңдеуге қабылданған шикізат пен материалдарды қоса алғанда мемлекеттік мекеме жауапты сақтауға қабылдаған тауар-материалдық құндылықтар ескеріледі;
03 "Қатаң есептілік бланкілері" – сақтаудағы және есепке берілетін қатаң есептілік бланкілері (есеп айырысу чек кітапшалары, түбіртек кітапшалары, аттестаттар, дипломдар, куәлік бланкілері, мемлекеттік мекемелердің фирмалық бланкілері, тамақтануға төленген талондар, демалыс үйлеріне, шипажайлар мен түристік базаларға төленген жолдамалар, пошталық маркалар мен мемлекеттік баж маркаларына) және басқа да қатаң есептілік бланкілерін мемлекеттік органдар бекіткен тізбелерге сәйкес есепке алынады;
04 "Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі" – төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі" шоты. Бүл шотта борышкерлердің мүліктік жағдайы өзгерген жағдайда оны өндіріп алу мүмкіндігін бақылау үшін баланстан есептен шығарған, "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағымен белгіленген тәртіппен өндіріп алуға үмітсіз деп танылған сәттен бастап бес жыл ішінде төлем қабілеті жоқ дебиторлардың берешегі есепке алынады. Бұл берешектерді өтеуге алынған сомалар баланстық шотта қайта қалпына келтіріледі және тиісті бюджеттің кірісіне беру бойынша мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы міндеттемесі ретінде танылады;
05 "Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі" – оқушылар мен студенттердің қайтармаған киім-кешек, төсек-орын, құралдар және басқа құндылықтар бойынша берешегі ескеріледі. Оқу орнының балансынан оқудан шығып қалған оқушылар мен студенттердің материалдық құндылықтарын есептен шығару олардың шығуы туралы бұйрықтардың негізінде жүргізіледі. Оқушылар мен студенттер қайтармаған материалдық құндылықтар баланстан тыс есепке алынады. Осындай мүлікті иеленуінен талап етуі 1994 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 260-бабына сәйкес жасалады;
06 "Ауыспалы спорт жүлделері мен кубоктары" – түрлі мемлекеттік мекемелер бекіткен және олардан жеңімпаз командаларды марапаттау үшін алынған ауыспалы сыйлықтар, тулар, кубоктар ескеріледі (осы мемлекеттік мекемеде болған барлық кезеңі ішінде);
07 "Жолдамалар" – қоғамдық, кәсіподақтық және басқа ұйымдардан қайтарымсыз алынған жолдамалар ескеріледі;
08 "Әскери техниканың оқулық құралдары" – тирлерде, спорттық ату алаңдарында, әскери пәндер кабинеттерінде орналасқан барлық жабдықтар мен құралдар ескеріледі;
09 "Мәдени мұра активтері" – мәдени мұралық активтер (мысалы, тарихи ғимараттар мен ескерткіштер, археологиялық қазбалар орны, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, сондай-ақ өнер туындылары) ескеріледі;

"460. Выдача денежных средств в иностранной валюте в подотчет отражается по курсу на дату совершения операции по дебету субсчета 1261 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", 1263 "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц" и кредиту счета 1010 "Денежные средства в кассе".";
заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
"Глава 20. Порядок учета чистых активов/капитала";
часть вторую пункта 471 изложить в следующей редакции:
"Поступление финансирования за счет внешних займов и связанных грантов на сумму плановых назначений на принятие обязательств отражается по дебету субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов" и кредиту субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов". По окончании финансового года суммы плановых назначений на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов закрываются обратной корреспонденцией счетов.";
заголовок главы 21 изложить в следующей редакции:
"Глава 21. Порядок учета на забалансовых счетах";
пункт 479 изложить в следующей редакции:
"479. Для учета указанных ценностей применяются следующие забалансовые счета:
01 "Арендованные активы" – учитываются активы, принятые по договору в операционную аренду, в стоимости, предусмотренной договором на аренду;
02 "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" – учитываются запасы, принятые государственным учреждением на ответственное хранение, включая спецоборудование, полученное от заказчиков для выполнения научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам, а также запасы, оплаченные по централизованному снабжению;
03 "Бланки строгой отчетности" – учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности (расчетные чековые книжки, квитанционные книжки, аттестаты, дипломы, бланки удостоверений, фирменные бланки государственных учреждений, оплаченные талоны на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории и туристические базы, полученные извещения на почтовые переводы, почтовые марки и марки госпошлины) и другие бланки строгой отчетности;
04 "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов" – учитывается задолженность неплатежеспособных дебиторов в течение пяти лет с момента признания безнадежной к взысканию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", списания с баланса для наблюдения за возможностью ее взыскания в случае изменения имущественного положения должников. Суммы, полученные в погашение этой задолженности, восстанавливаются на балансовый счет и признаются как обязательство государственного учреждения перед бюджетом по передаче в доход соответствующего бюджета;
05 "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности" – учитывается задолженность за учащимися и студентами за невозвращенное ими обмундирование, белье, инструменты и другие ценности. Списание с баланса учебного заведения материальных ценностей, числящихся за выбывшими учащимися и студентами, производится на основании приказа об их отчислении. Не возвращенные учащимися и студентами материальные ценности принимаются на забалансовый учет. Истребование такого имущества производится в соответствии со статьей 260 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года;
06 "Переходящие спортивные призы и кубки" – учитываются переходящие призы, знамена, кубки, учрежденные разными государственными учреждениями и получаемые от них для награждения команд-победителей (в течение всего периода их нахождения в данном государственном учреждении);
07 "Путевки" – учитываются путевки, полученные безвозмездно от общественных, профсоюзных и других организаций;
08 "Учебные предметы военной техники" – учитываются все виды оборудования и предметы, находящиеся в тирах, на спортивных стрельбищах, в кабинетах военных дисциплин учебных заведений;
09 "Активы культурного наследия" – учитываются активы культурного наследия (например, исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, а также произведения искусства);

10 "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" – "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабымен көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен), бағаланған мүліктің есепті күнге Мемлекеттік мүлік тізілімінің деректерімен расталған жиынтық сомасы есепке алынады.";
22-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-тарау. Есепті күннен кейінгі оқиғалар";
23-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-тарау. Әділ құн";
24-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-тарау. Активтердің құнсыздануы";
25-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-тарау. Дисконттау қағидаттары";
26-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-тарау. Орталықтандырылған жабдықтау бойынша бір бюджетте
тұрған тапсырыс беруші мен жүк алушы арасында туындайтын
орталықтандырылған жабдықтау жөніндегі операцияларды есепке алу тәртібі";
507-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"507. Жүкті алушыға жіберілген құндылықтарға жеткізушіден алынған, ұсынылған құжаттар (шоттар, жүкқұжаттар және басқа құжаттар) негізінде жүкті алушы Тапсырыс берушіге немесе орталықтандырылған бухгалтерияға Нысандар альбомының 280 нысаны бойынша хабарлама жібереді. Хабарлама хатқа жүкті алушының мекенжайына жіберілген материалдық құндылықтарға жеткізуші шотының көшірмесі ұсынылады.";
27-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-тарау. Орталықтандырылған жабдықтау бойынша түрлі бюджеттерде тұрған тапсырыс беруші мен жүк алушы арасында туындайтын операцияны есепке алу тәртібі";
512-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"512. Қорлар үшін өнім берушімен есеп айырысуларды тапсырыс беруші мемлекеттік мекемелердің орталықтандырылған жабдықтау (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер) тәртібінде 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотында ескереді. Өнім берушінің шотын төлеу кезінде тапсырыс беруші 3210 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шотын дебеттейді және 1080 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1090 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" шотын кредиттейді.";
514-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"514. Жүкті алушының бухгалтерлік қызметі жеткізушінің жіберілген материалдық құндылықтарына хабарлама хат пен шот-фактуралардың көшірмесін Тапсырыс берушіден алғаннан кейін жүкті алушының мекенжайына мынадай жазбаларды жүргізеді:
келіп түскен ұзақ мерзімді активтердің сомасына Шоттар жоспарының ұзақ мерзімді активтерінің қосалқы шотын/шоттарын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді;
келіп түскен материалдардың немесе қайтарылатын ыдыстар, іш киім, төсек орын, киім мен аяқ-киім сомасына 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттарын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді.
Жүкті алушы жеткізуші жүкті алушының мекенжайына жіберген, бірақ хабарлама алған сәтке дейін түспеген құндылықтардың сомасына 1350 "Жолдағы қорлар" шотын дебеттейді және 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер" шотын кредиттейді. Бұл жазба Нысандар альбомының 280 нысаны бойынша хабарламада көрсетілген жеткізу шарттарын ескере отырып, жүргізіледі.

10 "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства" – учитывается итоговая сумма оцененного имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 21 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", подтвержденная данными Реестра государственного имущества на отчетную дату.";
заголовок главы 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 22. События после отчетной даты";
заголовок главы 23 изложить в следующей редакции:
"Глава 23. Справедливая стоимость";
заголовок главы 24 изложить в следующей редакции:
"Глава 24. Обесценение активов";
заголовок главы 25 изложить в следующей редакции:
"Глава 25. Принципы дисконтирования";
заголовок главы 26 изложить в следующей редакции:
"Глава 26. Порядок учета операций по централизованному снабжению, возникающих между заказчиком и грузополучателем, состоящими на одном бюджете";
пункт 507 изложить в следующей редакции:
"507. На основании представленных документов (счетов, накладных и других документов), полученных от поставщика на отправленные ценности грузополучателю, грузополучатель высылает Заказчику или централизованной бухгалтерии извещение по форме 280 Альбома форм. К извещению прилагается копия счета поставщика на отправленные в адрес грузополучателя материальные ценности.";
заголовок главы 27 изложить в следующей редакции:
"Глава 27. Порядок учета операций по централизованному снабжению, возникающих между заказчиком и грузополучателем, состоящими на разных бюджетах";
пункт 512 изложить в следующей редакции:
"512. Расчеты с поставщиком за запасы (работы и услуги) в порядке централизованного снабжения государственного учреждения заказчик учитывает на счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам". При оплате счета поставщика заказчик дебетует счет 3210 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" и кредитует счет 1080 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 1090 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета".";
пункт 514 изложить в следующей редакции:
"514. Бухгалтерская служба грузополучателя по получению извещения и копии счета-фактуры поставщика на отправленные материальные ценности от Заказчика производит следующие записи: на сумму поступивших долгосрочных активов, дебетует субсчет/счета долгосрочных активов Плана счетов и кредитует 6360 "Прочие доходы";
на сумму поступивших материалов или возвратной тары, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви дебетует соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы" и кредитует счет 6360 "Прочие доходы".
Грузополучатель, на сумму отправленных поставщиком в адрес грузополучателя ценностей, но не поступивших к моменту получения извещения, дебетует счет 1350 "Запасы в пути" и кредитует счет 6360 "Прочие доходы". Данная запись производится с учетом условий поставки, указанных в указанных в извещении по форме 280 Альбома форм.

Бұл құндылықтарды алғаннан кейін түскен материалдардың немесе қайтарылатын ыдыстың сомасына 1310 "Материалдар" шотының тиісті қосалқы шоттары дебеттеледі және 1350 "Жолдағы қорлар" шоты кредиттеледі.
Жүк алушы Өнім берушінің тапсырмасы бойынша орындалған жұмыстың актілеріне және шот-фактуралардың көшірмесі мен орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің көлемі мен мөлшерін растайды, актілерге қол қояды және оларды Тапсырыс берушіге төлеу үшін жібереді.";
28-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"28-тарау. Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев

По получении этих ценностей делаются следующие записи на сумму поступивших материалов или возвратной тары дебетуются соответствующие субсчета счета 1310 "Материалы" и кредитуется счет 1350 "Запасы в пути".
Грузополучатель по получению от Поставщика акта выполненных работ и копии счета-фактуры подтверждает объемы и количество выполненных работ и оказанных услуг, подписывает акты и направляет их Заказчику для оплаты.";
заголовок главы 28 изложить в следующей редакции:
"Глава 28. Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев