Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 шiлдеде № 20918 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 25 ақпандағы № 89-н/қ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 89-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 98-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 2 шілдедегі
№ 247 бұйрығымен
бекітілген
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 98-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) міндеттерін және функцияларын, сондай-ақ жұмысының регламентін айқындайды.

Об утверждении Положения о комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2020 года № 20918. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2026 года № 89-н/қ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 89-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2020 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 98 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждено приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 июля 2020 года № 247
Положение о комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам (далее - Положение) разработано в соответствии с пунктом 2 статьи 98 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс) и определяет задачи и функции, а также регламент работы комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам (далее - Комиссия).

2. Комиссия көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторы қалыптастыратын электрондық аукциондар қорытындыларының тізілімдері негізінде көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру үшін құрылған, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
3. Осы Ережеде пайдаланылатын терминдер Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссияның міндеттері мен функциялары
4. Комиссияның негізгі міндеті электрондық аукциондар қорытындыларының тізілімі негізінде көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционға қатысушылар арасынан жеңімпазды айқындау болып табылады.
5. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) аукцион жеңімпазын электрондық аукциондар қорытындыларының тізілімі негізінде таниды;
2) Кодекстің 99-бабында белгіленген негіздер бойынша аукционды өткізбейді;
3) Кодекстің 101-бабында белгіленген негіздер бойынша аукционды өтпеді деп таниды.
3-тарау. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия жұмысының регламенті
6. Комиссияны төраға басқарады. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары орындайды. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
7. Комиссияның отырыстары, егер оларға комиссия мүшелері жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
8. Комиссия қызметін ұйымдастыру құзыретті органның тиісті құрылымдық бөлімшесіне жүктеледі.
9. Комиссия отырысты аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген аукционды өткізу күні өткізеді.
10. Аукционның нәтижелері аукцион өткізілген күні жарияланады және осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі аукцион нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оны сауда жүйесінің веб-порталында Комиссияның барлық мүшелерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырады.
11. Аукционды өткізбеу туралы шешім қабылданған жағдайда, Комиссия осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды өткізбеу туралы хаттамаға қол қояды, оны сауда жүйесінің веб-порталында Комиссияның барлық мүшелері ЭЦҚ-мен куәландырады.
12. Аукционды өтпеді деп тану осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды өтпеді деп тану туралы хаттамамен ресімделеді, оны сауда жүйесінің веб-порталында Комиссияның барлық мүшелері ЭЦҚ-мен куәландырады.

2. Комиссия является постоянно действующим коллегиальным органом, созданным для предоставления права недропользования по углеводородам на основании реестров итогов электронных аукционов, формируемых оператором электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам.
3. Термины, используемые в настоящем Положении, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Глава 2. Задача и функции комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам
4. Основной задачей Комиссии является определение победителя из числа участников аукциона на предоставления права недропользования на разведку и добычу или добычу углеводородов на основании реестра итогов электронных аукционов.
5. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) признает победителя аукциона на основании реестра итогов электронных аукционов;
2) отменяет аукцион по основаниям, установленным статьей 99 Кодекса;
3) признает аукцион несостоявшимся по основаниям, установленным статьей 101 Кодекса.
Глава 3. Регламент работы комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам
6. Комиссию возглавляет председатель. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель. Секретарь не является членом Комиссии.
7. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
8. Организация деятельности Комиссии возлагается на соответствующее структурное подразделение компетентного органа.
9. Комиссия проводит заседание в день проведения аукциона, указанный в извещении о проведении аукциона.
10. Результаты аукциона объявляются и оформляются в день его проведения протоколом о результатах аукциона по предоставлению права недропользования по углеводородам по форме, согласно приложению 1 к настоящему Положению, который удостоверяется электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) всех членов Комиссии и победителя на веб-портале торговой системы.
11. В случае принятия решения об отмене аукциона Комиссией подписывается протокол об отмене аукциона по предоставлению права недропользования по углеводородам по форме, согласно приложению 2 к настоящему Положению, который удостоверяется ЭЦП всех членов Комиссии на веб-портале торговой системы.
12. Признание аукциона несостоявшимся оформляется протоколом о признании аукциона по предоставлению права недропользования по углеводородам несостоявшимся по форме, согласно приложению 3 к настоящему Положению, который удостоверяется ЭЦП всех членов комиссии на веб-портале торговой системы.

13. Аукцион нәтижелері оны өткізген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде құзыретті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Аукционды өтпеді деп тану туралы хабарландыру хаттама ресімделген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде құзыретті органның интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.
Көмірсутектер бойынша
жер қойнауын пайдалану
құқығын беру жөніндегі
комиссия туралы ережеге
1-қосымша
Нысан
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі аукционның нәтижелері туралы хаттама
Нұр-Сұлтан қаласы                                     2020 жылғы "___"________
1. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия құрамында: төраға (төрағаның орынбасары) ____________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(отырысқа қатысқан төрағаның орынбасарларын қоса алғанда, комиссия мүшелерінің Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
сауда жүйесінің веб-порталымен қалыптасқан ___________ бойынша электрондық аукцион қорытындыларының тізілімін қарау нәтижелері бойынша ШЕШІМ қабылдады:
____________________________________________________________________
(аукционға қойылған жер қойнауы учаскесінің (блогының) атауы)
____________________________________________________________ бойынша
____________________________________________________________________
(атауы (Т.А.Ә), Жеке сәйкестендіру номері, Бизнес-сәйкестендіру номері, жеңімпаздың
аукциондық номері)
көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге аукцион жеңімпазы болып анықталсын.
2. Құзыретті орган аукцион нәтижелерін оны өткізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде интернет-ресурсында жарияласын.
3. Құзыретті орган аукцион жеңімпазымен келісімшарт жасасын.
Көмірсутектер бойынша
жер қойнауын пайдалану
құқығын беру жөніндегі
комиссия туралы ережеге
2-қосымша
Нысан
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі аукционды өткізбеу туралы хаттама
Нұр-Сұлтан қаласы                                     2020 жылғы "___"________
1. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия құрамында:
төраға (төрағаның орынбасары) ___________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(отырысқа қатысқан төрағаның орынбасарларын қоса алғанда, комиссия мүшелерінің Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
қарау нәтижелері бойынша ШЕШІМ қабылдады:
_______________________________________________________________
(аукционға қойылған жер қойнауы учаскесінің (блоктың) атауы)
бойынша __________________ белгіленген аукцион өткізілмесін
(күні, уақыты)
_______________________________________________________________
(аукционды өткізбеудің негіздемесі).

13. Результаты аукциона в течение трех рабочих дней со дня его проведения размещаются на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и русском языках.
Объявление о признании аукциона несостоявшимся подлежит размещению на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и русском языках в течение трех рабочих дней со дня оформления протокола.
Приложение 1
к Положению о комиссии
по предоставлению права
недропользования по углеводородам
Форма
Протокол о результатах аукциона по предоставлению права недропользования
по углеводородам
город Нур-Султан "___"___________ года
1. Комиссия по предоставлению права недропользования по углеводородам в составе:
председателя (заместителя председателя)________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.)
членов комиссии: _____________________________________________________________
(Ф.И.О. членов комиссии, включая заместителей председателя, участвовавших на заседании)
_______________________________________________________________ по результатам
рассмотрения реестра итогов электронного аукциона по __________________________,
сформированный веб-порталом торговой системы приняла
РЕШЕНИЕ:
определить победителем аукциона на предоставление права недропользования
по углеводородам по: _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование участка недр (блоков), выставленного на аукцион)
___________________________________________________________________________
(наименование (Ф.И.О), Индивидуальный идентификационный номер,
Бизнес-идентификационный номер, аукционный номер победителя)
2. Компетентному органу опубликовать результаты аукциона в течение 3 (трех)
рабочих дней со дня его проведения на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и на русском языках.
3. Компетентному органу заключить контракты с победителем аукциона.
Приложение 2
к Положению о комиссии
по предоставлению права
недропользования по углеводородам
Форма
Протокол об отмене аукциона по предоставлению права недропользования
по углеводородам
город Нур-Султан "___"___________ года
1. Комиссия по предоставлению права недропользования по углеводородам в составе:
председателя (заместителя председателя)_________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.)
членов комиссии: _______________________________________________________________
(Ф.И.О. членов комиссии, включая заместителей председателя, участвовавших на заседании)
_____________________________________________________________________________
по результатам рассмотрения приняла
РЕШЕНИЕ:
отменить аукцион, назначенный на _______________________________________
(дата, время)
по _________________________________________________________________________
(наименование участка недр (блоков), выставленного на аукцион)
____________________________________________________________________________
(основание отмены аукциона).

2. Құзыретті орган аукцион нәтижелерін оны өткізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде интернет-ресурсында жарияласын.
Көмірсутектер бойынша
жер қойнауын пайдалану
құқығын беру жөніндегі
комиссия туралы ережеге
3-қосымша
Нысан
Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды өтпеді деп тану туралы хаттама
Нұр-Сұлтан қ.                               _______ жылғы "___" ___________
1. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия құрамында:
төраға (төрағаның орынбасары) ___________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(отырысқа қатысқан төрағаның орынбасарларын қоса алғанда, комиссия мүшелерінің Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
сауда жүйесінің веб-порталымен қалыптасқан ___________ бойынша электрондық аукцион қорытындыларының тізілімін қарау нәтижелері бойынша ШЕШІМ қабылдады:
__________________________________________________________ бойынша
(аукционға қойылған жер қойнауы учаскесінің (блогының) атауы)
______________________________________________________________
(аукцион өтпеді деп тану негіздері)
аукцион өтпеді деп танылсын.
2. Құзыретті орган аукцион нәтижелерін оны өткізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде интернет-ресурсында жарияласын.
Ескертпе: * "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 101-бабының 1-тармағында көзделген негіз бойынша аукцион өтпеді деп таныған жағдайда толтырылады.

2. Компетентному органу опубликовать результаты аукциона в течение 3 (трех)
рабочих дней со дня его проведения на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и на русском языках.
Приложение 3
к Положению о комиссии
по предоставлению права
недропользования по углеводородам
Форма
Протокол о признании аукциона по предоставлению права недропользования
по углеводородам несостоявшимся
город Нур-Султан "___"___________ года
1. Комиссия по предоставлению права недропользования по углеводородам в составе:
председателя (заместителя председателя) __________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.)
членов комиссии: _______________________________________________________________
(Ф.И.О. членов комиссии, включая заместителей председателя, участвовавших на заседании)
_____________________________________________________________________________
по результатам рассмотрения реестра итогов электронного аукциона по_______________,
сформированный веб-порталом торговой системы приняла
РЕШЕНИЕ:
Признать аукцион несостоявшимся* _________________________________________
по ___________________________________________________________________________
(наименование участка недр (блоков), выставленного на аукцион)
______________________________________________________________________________
(основание признания аукциона несостоявшимся)
2. Компетентному органу опубликовать результаты аукциона в течение 3 (трех)
рабочих дней со дня его проведения на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и на русском языках.
Примечание: * - заполняется в случае признания аукциона несостоявшимся по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 101 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".