Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 375 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20588 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 109) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.08.2023 № 626 бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі аппаратының басшысы И.В. Лепехаға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаментіне (Қ.Ә. Сұлтанбаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2020 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдары автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығын қоспағанда Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 375. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20588.
В соответствии с подпунктом 109) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.08.2023 № 626.
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан Лепеха И.В. и Департамент тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Султанбаев К.А.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" _________ 2020 года
Утвержден приказом
от 5 мая 2020 года № 375
Правила организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан, за исключением Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қызметтік көлік жұмысын жоспарлауды, ұйымдастыруды, бақылауды, есепке алуды, талдауды, болжауды, жол-көлік оқиғаларының (бұдан әрі – ЖКО) алдын алуды және ескертуді, техникалық ықпал етуді (диагностика, техникалық қызмет көрсету, жөндеу), сондай-ақ ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) материалдық базасын қамтамасыз етуді автокөлік бөліністері ІІО-ның қаржымен қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылы кезінде ұйымдастырады.
3. Осы Қағидаларға сәйкес ІІО автокөлік бөліністерінің міндеттеріне қызметтік автокөлікті уақтылы жоспарлау және сатып алу, олармен ІІО бөліністерін қамтамасыз ету, қызметтік автокөлікті есепке алу, сақтау, беру және есептен шығару кіреді.
4. Автомобиль көлігі саласындағы қызметтерді жүзеге асырудың негізгі принциптері: адамдар қауіпсіздігінің, олардың өмірі мен денсаулығын сақтаудың, табиғатты және мәдени құндылықтарды қорғаудың басымдығы, автомобиль көлігі саласындағы жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру кезінде жеке және заңды тұлғалар құқықтарының теңдігі; тұтынушыға автомобиль көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтерді тандау еркіндігін қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес автомобиль көлігі саласындағы жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге баға еркіндігін қамтамасыз ету.
5. ІІО қызметтік көлігі мемлекеттік меншік болып табылады және ұқыпты қарауды және "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 210003 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 223 бұйрық) белгіленген пайдалану мерзімі ішінде тиісінше пайдалануды талап етеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жол жүрісі қауiпсiздiгi – қатысушылардың жол-көлiк оқиғалары мен олардың зардаптарынан, сондай-ақ жол жүрісінің экологиялық жағдайға, халықтың денсаулығына теріс әсерінен қорғалу дәрежесiн көрсететiн жол жүрiсiнiң жай-күйi;
2) жүргізуші – көлік құралын басқаратын адам;
3) жол-көлiк оқиғасы – көлiк құралының жолда жүруі процесiнде және оның қатысуымен туындаған, адамның денсаулығына зиян келтіруге, өліміне, көлік құралдарының, құрылыстардың, жүктердің бүлінуіне не өзге де материалдық залалға әкеп соққан оқиға;
4) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі (VIN) – көлік құралын өндірушілерге берілетін белгілердің құрылымды комбинациясы;

2. Планирование, организация, контроль, учет, анализ, прогнозирование работы служебного транспорта, профилактика и предупреждение дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП), техническое воздействие (диагностирование, техническое обслуживание, ремонт), а также обеспечение материальной базы в органах внутренних дел (далее – ОВД) организуются автотранспортными подразделениями при взаимодействии со службами финансового обеспечения ОВД.
3. В задачи автотранспортных подразделений входят своевременное планирование и приобретение служебного автотранспорта, обеспечение им подразделений ОВД, учет, хранение, передача и списание служебного автотранспорта в соответствии с настоящими Правилами.
4. Основные принципы осуществления деятельности в сфере автомобильного транспорта: приоритет безопасности, защиты жизни и здоровья людей, охраны природы и культурных ценностей; равенство прав физических и юридических лиц при осуществлении работ и услуг в сфере автомобильного транспорта; обеспечение свободы выбора потребителю услуг в сфере автомобильного транспорта; обеспечение в соответствии с законодательством Республики Казахстан свободы цен на работы и услуги в сфере автомобильного транспорта.
5. Служебный транспорт ОВД является государственной собственностью и требует бережного отношения и надлежащего использования в течение установленных сроков эксплуатации, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 210003) (далее – Приказ № 223).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) безопасность дорожного движения – состояние дорожного движения, отражающее степень защищенности его участников от дорожно-транспортных происшествий и их последствий, а также негативных воздействий дорожного движения на экологическую обстановку, здоровье населения;
2) водитель – лицо, управляющее транспортным средством;
3) дорожно-транспортное происшествие – событие, возникшее в процессе движения по дороге транспортного средства и с его участием, повлекшее причинение вреда здоровью, смерть человека, повреждение транспортных средств, сооружений, грузов либо иной материальный ущерб;
4) идентификационный номер транспортного средства (VIN) – структурированная комбинация знаков, которая присваивается производителем транспортного средства;

5) жарамды жай-күй – автокөлік құралдарының құрастырмасына, параметрлеріне, функционалдық мақсатына және агрегаттарының, тораптарының, бөлшектерінің қасиеттеріне қойылатын осы Қағидалардың және конструкторлық құжаттаманың барлық талаптарына сәйкес келетін техникалық жай-күй;
6) жарамсыз жай-күй – автокөлік құралдары агрегаттарының, тораптары мен бөлшектерінің құрастырмасына, параметрлеріне, функционалдық мақсатына және қасиеттеріне қойылатын осы Қағидалар мен конструкторлық құжаттама талаптарының біреуіне болса да сәйкес келмейтін техникалық жай-күй;
7) қауіпсіздікті қамтамасыз ету – техникалық реттеу объектісін азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлға мүліктеріне, мемлекеттік және коммуналдық мүліктерге, қоршаған ортаға зиян келтіруге жол бермеу тәуекелі болмайтын жай-күйге келтіруге бағытталған іс-шаралар кешені;
8) техникалық қызмет көрсетудің жоспарлы жұмыстары (бұдан әрі – жоспарлы жұмыстар) – орындалуы жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және автокөлік құралдарының қоршаған ортаға зиянды әсерін азайтуға бағытталған операциялар кешені;
9) жолдама парақ – жүргізушінің және автокөлік құралының жұмысын есепке алуды және бақылауды жүргізуге арналған құжат;
10) көлік құралын тіркеу туралы куәлігі – көлік құралының меншік иесі болып табылатынын, оның сәйкестендіру нөмірін және көлік құралының жол қозғалысына қатысуға рұқсат берілгенін растайтын көлік құралының құжаты.
11) арнайы автокөлік құралдары – арнайы функцияларды орындауға арналған және жабдықталған автокөлік құралдары;
12) қызметтік көлік – автобустар, жеңіл және жүк автомобильдер, автомобиль тіркемелері, ершікті тартқыштарға жартылай тіркемелер, сондай-ақ арнайы бейімделген автомобильдер (ІІО бөліністерінің жеке құрамын және жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған), арнайы автокөлік құралдары және мотоциклдерді құрайтын автомобиль көлігінің жылжымалық құрам бірлігі;
13) техникалық жай-күй – автокөлік құралы агрегаттарының, тораптарының және бөлшектерінің пайдалану процесінде өзгеруге бейім қасиеттері мен дайындаушы-зауытпен берілетін конструкторлық құжаттамада белгіленген олардың өз функцияларын орындау немесе оларды мақсаты бойынша қолдану мүмкіндігін анықтайтын параметрлерінің жиынтығы;
14) сенімділік – жұмыстың берілген режимдері және пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің және сақтаудың берілген шарттары кезінде белгіленген шектерде берілген функциялардың орындалуын, пайдалану көрсеткіштерінің сақталуын қамтамасыз ететін автокөлік құралы агрегаттарының, тораптарының және бөлшектерінің техникалық жай-күйі;

5) исправное состояние – техническое состояние, соответствующее всем требованиям технических условий и конструкторской документации, предъявляемым параметрам, функциональному назначению и свойствам агрегатов, узлов и деталей автотранспортных средств;
6) неисправное состояние – техническое состояние, несоответствующее хотя бы одному из требований настоящих Правил, и конструкторской документации, предъявляемых к конструкции, параметрам, функциональному назначению и свойствам агрегатов, узлов и деталей автотранспортных средств;
7) обеспечение безопасности – комплекс мероприятий, направленных на приведение объекта технического регулирования в состояние, при котором отсутствует недопустимый риск причинения вреда жизни или здоровью граждан, имуществу физических и юридических лиц, государственному и коммунальному имуществу, окружающей среде;
8) плановые работы технического обслуживания (далее – плановые работы) – комплекс операций, выполнение которых направлено на обеспечение безопасности дорожного движения и снижение вредного воздействия автотранспортных средств на окружающую среду;
9) путевой лист – документ, предназначенный для ведения учета и контроля работы водителя и автотранспортного средства;
10) свидетельство о регистрации транспортного средства – документ на транспортное средство, подтверждающий права собственности владельца транспортного средства, его идентификационные данные и устанавливающий допуск транспортного средства к участию в дорожном движении;
11) специальные автотранспортные средства – автотранспортные средства, предназначенные и оборудованные для выполнения специальных функций;
12) служебный транспорт – единица подвижного состава автомобильного транспорта, включающая автобусы, легковые и грузовые автомобили, автомобильные прицепы, полуприцепы к седельным тягачам, а также специализированные автомобили (предназначенные для перевозки личного состава подразделений ОВД и определенных видов грузов), специальные автотранспортные средства и мотоциклы;
13) техническое состояние – совокупность подверженных изменению в процессе эксплуатации свойств и установленных конструкторской документацией выданной заводом-изготовителем параметров агрегатов, узлов и деталей автотранспортного средства, определяющих возможность выполнения ими своих функций или применения их по назначению;
14) надежность – техническое состояние агрегатов, узлов и деталей автотранспортного средства, обеспечивающее выполнение заданных функции, сохранение эксплуатационных показателей в установленных пределах, при заданных реэимах работы и условиях эксплуатации, технического обслуживания, ремонта и хранения;

15) техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚ) – автокөлік құралдарын жарамды күйде ұстауға, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, оларды пайдалану және сақтау процесінде қоршаған ортаны қорғауға бағытталған операциялардың (техникалық әсер етудің) кешені;
16) автокөлік құралдарын техникалық пайдалану – автокөлік құралдарын пайдалануды ұйымдастыруға және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған техникалық әсер етудің (диагностикалау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу), іс-шаралардың кешені;
17) қызметтік көлік штаты – заттай норма шеңберінде қызметтік көлік тиесілігі;
18) пайдалану – көлік құралының тіршілік циклінің сатысы, онда оның мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап кәдеге жаратуға дейін мақсаты бойынша пайдаланылуы жүзеге асырылады;
19) автокөлік бөлінісі – техника тобы, автокөлікке қызмет көрсету мекемесі, тыл тобы, автошаруашылық, техникалық бөлімі;
20) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесі – қызметтік автокөлік туралы мәліметтер базасын қалыптастыра отырып, ІІО автопаркін мониторингтеу және басқаруға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ІІО бастығы не оның автокөлік бөлінісіне жетекшілік ететін орынбасары:
1) ІІО балансында тұратын қызметтік автокөліктін саны туралы ақпаратты білуі және олардың техникалық жай-күйіне бақылауды жүзеге асыруы;
2) автокөлік бөлінісінің осы Қағидалардың талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
3) "Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі бөліністері үшін көлік құралдарының заттай тиесілік нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 963 бұйрығымен (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12515 болып тіркелген) (бұдан әрі – заттай нормалар) бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі бөліністерінің көлік құралдарының заттай нормаларына және заңнаманың талаптарына сәйкес бюджеттік өтінімдерді уақтылы жасауды және қызметтік автокөлікті сатып алуды жоспарлауды қамтамасыз ету;
4) қызметтік көлікті пайдалануға, нысаналы және тиімді қолдануға бақылауды жүзеге асыру;
5) мүліктің сақталуын қамтамасыз ету үшін ІІО-да қызметтік көлікті сақтаудың тиісті жағдайларын ұйымдастыру;
6) гараждарда және қызметтік көлік тұратын орындарда өртке қарсы қауіпсіздіктің, электр жабдықтарды пайдаланудың және қауіпсіздік техникасының заңнаманың талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз ету қажет;

15) техническое обслуживание (далее – ТО) – комплекс операций (технических воздействий), направленных на поддержание автотранспортных средств в исправном состоянии, обеспечение безопасности движения, защиту окружающей среды в процессе их эксплуатации и хранения;
16) техническая эксплуатация автотранспортных средств – комплекс мероприятий, технического воздействия (диагностирование, техническое обслуживание, ремонт), направленных на организацию и обеспечение безопасной эксплуатации автотранспортных средств;
17) штат служебного транспорта – положенность служебного транспорта в рамках натуральных норм;
18) эксплуатация – стадия жизненного цикла транспортного средства для использования по назначению с момента его государственной регистрации до утилизации;
19) автотранспортное подразделение – группа техники, учреждение автотранспортного обслуживания, группа тыла, автохозяйство, техническая часть.
20) электронная система учета и эксплуатации автотранспортных средств - Аппаратно-программный комплекс предназначенный для мониторинга и управления автопарком ОВД, с формированием базы данных о служебном автотранспорте.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Начальнику ОВД либо его заместителю, курирующему автотранспортное подразделение необходимо:
1) владеть информацией о количестве служебного автотранспорта, находящегося на балансе ОВД и осуществлять контроль за их техническим состоянием;
2) осуществлять контроль за соблюдением требований настоящих Правил автотранспортным подразделением;
3) обеспечить своевременное составление бюджетных заявок и планирование приобретения служебного транспорта в соответствии с натуральными нормами транспортных средств подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 963 "Об утверждении натуральных норм положенности транспортных средств для подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12515) (далее – натуральные нормы) и требованиями законодательства;
4) осуществлять контроль за эксплуатацией, целевым и эффективным использованием служебного транспорта;
5) организовать надлежащие условия хранения служебного транспорта в ОВД для обеспечения сохранности имущества;
6) обеспечить соответствие противопожарной безопасности, эксплуатации электрооборудования и техники безопасности в гаражах и на местах стоянки служебного транспорта требованиям законодательства.

7) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) жұмысты ұйымдастыру.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ІІО бөліністерінің автокөлік бөлінісінің, тылмен қамтамасыз ету басқармасының (бөлімінің, бөлімшесінің, тобының) бастығы:
1) осы Қағидалардың, заттай нормаларының, сондай-ақ автокөлік бөлінісінің қызметін регламенттейтін басқа да нормативтік-құқықтық актілердің талаптарын зерделеу және орындалуын қамтамасыз ету;
2) ІІО балансында тұратын қызметтік көліктің қамтамасыз етілуі және техникалық жай-күйі туралы ақпаратты білу;
3) автокөлік бөлінісінің қызметкерлерінің осы Қағидалардың талаптарын сақтауды бақылау;
4) заттай нормаларға сәйкес ІІО-ны автокөлік құралдарымен жарақтау бойынша шаралар қабылдау;
5) белгіленген тәртіпте және мерзімдерде есептілікті және сұралатын ақпаратты жоғары тұрған органдарға, ІІО қаржы қызметіне ұсынуды ұйымдастыру;
6) қызметтік көлікті сақтауды, есепке алуды және сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
7) жарты жылда кемінде бір рет гараждарда және тұратын орындарда олардың ұсталу, нысаналы пайдалану, пайдалану тәртібі, сақталу ережелерін сақтау, оларды уақтылы есепке алу, техникалық жай-күйі, жабдықталу, техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, қызметтік автокөліктің қатысуымен болған жол-көлік оқиғаларының алдын алу бойынша жұмыстың тиімділігі мәніне көлік құралдарына жоспарлы тексеруді жүргізу. Сондай-ақ жоспардан тыс тексерулер жүргізу. Жұмыстардың нәтижелері бойынша ІІО басшылығына баяндау (баянатпен);
8) заттай нормаларға және нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес бюджеттік өтінімдерді уақтылы жасауды және көлік құралдарын мемлекеттік сатып алуды жоспарлауды қамтамасыз ету;
9) құжаттамаларды және есепке алуды жүргізу бойынша автокөлік бөлінісінің қоймасы меңгерушісінің қызметіне бақылауды жүзеге асыру қажет;
10) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) жұмысты қамтамасыз ету.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қызметтік автокөлікке жауапты автокөлік бөлінісінің қызметкері (жұмыскері):
1) осы Қағидалардың, сондай-ақ автокөлік бөлінісінің қызметін регламенттейтін басқа да нормативтік-құқықтық актілердің және заттай нормалардың талаптарын зерделеу және орындау;

7) организовать работу в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии).
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Начальнику автотранспортного подразделения, начальнику Управления (отдела, отделения, группы) тылового обеспечения подразделений ОВД необходимо:
1) изучить и обеспечить выполнение требований настоящих Правил, натуральных норм а также других нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность автотранспортного подразделения;
2) владеть информацией об обеспеченности и техническом состоянии служебного транспорта, находящегося на балансе ОВД;
3) контролировать соблюдение требований настоящих Правил сотрудниками автотранспортного подразделения;
4) принимать меры по укомплектованию ОВД автотранспортными средствами в соответствии с натуральными нормами;
5) организовать предоставление в вышестоящие органы, финансовую службу ОВД отчетности и запрашиваемой информации в установленном порядке и сроках;
6) принимать меры по обеспечению сохранности, учета и хранения служебного транспорта;
7) не реже одного раза в полугодие проводить плановые проверки транспортных средств в гаражах и на местах стоянок на предмет их содержания, целевого использования, порядка эксплуатации, соблюдения правил хранения, их своевременной постановки на учет, технического состояния, укомплектованности, организации технического обслуживания, эффективности работы по предупреждению дорожно-транспортных происшествий с участием служебного автотранспорта. Также проводить внеплановые проверки. По результатам работ докладывать руководству (рапорт) ОВД;
8) обеспечить своевременное составление бюджетных заявок и планирование государственных закупок транспортных средств в соответствии натуральными нормами и нормативными правовыми актами;
9) осуществлять контроль за деятельностью заведующего складом автотранспортного подразделения по ведению документации и учета.
10) обеспечить работу в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии).
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Ответственному за служебный автотранспорт сотруднику (работнику) автотранспортного подразделения необходимо:
1) изучить и выполнять требования настоящих Правил, а также других нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность автотранспортного подразделения и натуральных норм;

2) ІІО балансында тұратын көлік құралдардың қамтамасыз етілуі және техникалық жай-күйі туралы ақпаратты білу;
3) қызметтік көліктің сақталуын және қозғалысы мен тиімді нысаналы пайдалануын қамтамасыз ету;
4) есеп бойынша өткізу үшін қаржы қызметіне бухгалтерлік құжаттарды уақтылы ұсыну;
5) ІІО қаржы қызметімен көлік құралдарын, қосалқы бөлшектердің, шиналардың, жанар-жағар май материалдарының талондарын есепке алу, беру және есептен шығару мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыру;
6) гараждарда және қызметтік көлік тұратын орындарда өртке қарсы қауіпсіздіктің, электр жабдықтарды пайдаланудың және қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау қажет;
7) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) жұмысты қамтамасыз ету.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қызметтік көліктің мақсаттары
10. ІІО көлік құралдары жалпы мақсаты бойынша:
1) жедел-қызметтік (жедел-қызметтік жұмыста тікелей пайдалану үшін арналған);
2) өзге де арнайыға (шаруашылық, материалдық-техникалық, медициналық және басқа да қамтамасыз ету түрлері бойынша жұмыстарда пайдалану үшін, сондай-ақ қызметкерлердің қызметтік жүруі үшін арналған) бөлінеді.
11. Қызметтік көлік типтері бойынша: автомобильдерге, автобустарға, мотоциклдерге, қарда жүргіш техникаларға, дөңгелекті және шынжыр көліктерге, тракторларға, катерлерге, моторлы қайықтар мен скутерлерге бөлінеді.
12. Жедел-қызметтік автомобильдер (жеңіл, жүк және автобус базасындағы шанақтардағы) нақты мақсаты бойынша мынадай штаттық топтарға бөлінеді:
1) кезекші бөлімдерінің автомобильдері;
2) патрульдік автомобильдер;
3) полицияның жылжымалы пункті-автомобиль;
4) мемлекеттік тіркеудің нөмірлік белгілерін оқуға арналған автомобильдер;
5) полицияның барлық қызметтерінің жедел жұмыстары үшін және тергеу бөліністері үшін стандартты орындалған жеңіл автомобильдер ("полиция" жазуынсыз және арнайы жарық және дыбысты сигналдарсыз);
6) полиция жасақшаларын тасымалдауға арналған автомобильдер;
7) қызметтік иттермен полиция жасақшаларын тасымалдауға арналған автомобильдер;
8) жылқыларды тасымалдауға арналған автомобильдер;
9) су атқыш құрылғысымен жабдықталған автомобильдер;
10) штабтық автобустар;
11) жылжымалы криминалистикалық зертхана-автомобиль;
12) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;

2) владеть информацией об обеспеченности и техническом состоянии транспортных средств, находящихся на балансе ОВД;
3) обеспечить сохранность и контроль за движением и эффективным целевым использованием служебного транспорта;
4) своевременно представлять бухгалтерские документы в финансовую службу для проведения по учету;
5) осуществлять взаимодействие с финансовой службой ОВД по вопросам учета, передачи и списания служебного транспорта, запасных частей, шин, талонов горюче-смазочных материалов;
6) соблюдать правила противопожарной безопасности, эксплуатации электрооборудования и техники безопасности в гаражах и на местах стоянок служебного транспорта.
7) обеспечить работу в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Назначения служебного транспорта
10. По общему назначению служебный транспорт ОВД делится на:
1) оперативно-служебные (предназначены для непосредственного использования в оперативно-служебной деятельности);
2) прочие специальные (предназначены для использования в работе по хозяйственному, материально-техническому, медицинскому и другим видам обеспечения, а также для служебных поездок работников).
11. Служебный транспорт по типам подразделяются на: автомобили, автобусы, мотоциклы, снегоходы, колесные и гусеничные транспортеры, трактора, катера, моторные лодки,скутеры.
12. Оперативно-служебные автомобили (легковые, на шасси грузовых и на базе автобусов) подразделяются по конкретному назначению на следующие штатные группы:
1) автомобили дежурных частей;
2) автомобили патрульные;
3) автомобиль – передвижной пункт полиции;
4) автомобили для считывания государственных регистрационных номерных знаков;
5) автомобили легковые для оперативной работы всех служб полиции и для следственных подразделений в стандартном исполнении (без надписи "полиция" и специальных световых и звуковых сигналов);
6) автомобили для транспортировки нарядов полиции;
7) автомобили для транспортировки нарядов полиции со служебными собаками;
8) автомобиль для транспортировки лошадей;
9) автомобили оборудованные водометной установкой;
10) автобусы штабные;
11) автомобиль – подвижная криминалистическая лаборатория;
12) Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13) жылжымалы сот-автотехникалық зертхана-автомобиль;
14) жылжымалы медициналық-криминалистикалық зертхана-автомобиль;
15) жылжымалы өрт-жарылғыш техникалық зертхана-автомобиль;
16) мобильді рентгеноскопиялық кешен-автомобиль;
17) радио және радио-техникалық бақылау станциясының жылжымалы пункті автомобильдері;
18) жол-көлік оқиғалар орнын қарап тексеру үшін автомобильдер;
19) мобильді байланыс кешені – автомобилі;
20) автомобиль жолдарын, құрылыстарын және темір жол өтулерін олар орналасқан жерлері бойынша зерттеу, қайта құру бойынша жол өтпелері саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға арналған автомобиль;
21) қамауға алынған адамдарды тасымалдауға арналған автомобильдер;
22) ұсталған адамдарды тасымалдауға арналған автомобильдер;
23) емтихан автомобилі;
24) жол жүрісі қауіпсіздігі қызметінің автомобильдері;
25) жол-көлік оқиғаларының салдарын жоюға арналған автомобильдер;
26) жылжымалы диагностика станциясы-автомобиль;
27) жылжымалы автожөндеу шеберханасы-автомобиль;
28) темір сейфпен жабдықталған құпия құжаттарды тасымалдауға арналған автомобильдер;
29) броньды бақылау-шолу машиналары;
30) броньдалған автомобильдер;
31) байланыс құралдарының профилактикасына және жөндеуіне арналған автомобиль;
32) жылжымалы байланыс тораптары-автомобиль;
33) радиорелелік станциялар автомобилі;
34) жылжымалы жедел басқару штабы автомобилі;
35) үгіт және насихатқа арналған автомобиль;
36) санитарлық автомобиль;
37) бронетранспортер.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жедел-қызметтік көлік құралдары арнайы дыбыстық, жарық сигналдарымен, арнайы жабдықтар және байланыс құралдарымен жасақталады.
14. Мақсаты мен пайдалануы бойынша жедел-қызметтік мотоциклдер екі штаттық топқа бөлінеді:
1) патрульдік;
2) стандарттық орындау.
3-тарау. Автокөлік бөліністерінің негізгі функциялары
15. ІІО-ны қызметтік көлікпен қамтамасыз ету қызметкерлердің штаттық саны бойынша көлік құралдарының заттай нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Автокөлік бөліністерінің негізгі функциялары:
1) уақтылы және сапалы техникалық қызмет көрсету және жөндеу арқылы қызметтік көліктерді тиісті сақтау, жарамдылығын және сенімділігін қамтамасыз ету;
2) автокөлік бөліністерін қызметтік көліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін қажетті материалдық-техникалық жабдықтармен қамтамасыз ету;
3) қызметтік көліктің мемлекеттік техникалық байқауын жүргізуді;

13) автомобиль – подвижная судебно-автотехническая лаборатория;
14) автомобиль – подвижная медико-криминалистическая лаборатория;
15) автомобиль – подвижная пожаро-взрывотехническая лаборатория;
16) автомобиль – мобильный рентгеноскопический комплекс;
17) автомобиль – подвижной пункт станции радио и радиотехнического контроля;
18) автомобили для осмотра мест дорожно-транспортных происшествий;
19) автомобиль – мобильный комплекс связи;
20) автомобиль для осуществления государственного контроля и надзора в сфере дорожного движения по исследованию, реконструкции автомобильных дорог, сооружений и железно-дорожных переездов по местам их дислокации;
21) автомобили для перевозки лиц, заключенных под стражу;
22) автомобили для перевозки задержанных лиц;
23) автомобиль экзаменационный;
24) автомобили службы безопасности дорожного движения;
25) автомобили для ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий;
26) автомобиль – подвижная станция диагностики;
27) автомобиль – подвижная авторемонтная мастерская;
28) автомобили для перевозки секретных документов, оборудованные металлическим сейфом;
29) бронированные разведывательно-дозорные машины;
30) автомобили бронированные;
31) автомобиль для профилактики и ремонта средств связи;
32) автомобиль – подвижной узел связи;
33) автомобиль радиорелейной станции;
34) автомобиль – подвижной штаб оперативного управления;
35) автомобиль для агитации и пропаганды;
36) санитарный автомобиль;
37) бронетранспортер.
13. Оперативно-служебные транспортные средства оснащаются специальными звуковыми, световыми сигналами, специальным оборудованием и средствами связи.
14. Оперативно-служебные мотоциклы по назначению и использованию подразделяются на две штатные группы:
1) патрульные;
2) стандартного исполнения.
Глава 3. Основные функции автотранспортных подразделений
15. Обеспечение ОВД служебным транспортом осуществляется в соответствии с натуральными нормами транспортных средств, по штатной численности сотрудников.
16. Основными функциями автотранспортных подразделений являются:
1) надлежащее хранение, обеспечение исправности и надежности служебного транспорта путем их своевременного и качественного технического обслуживанияи ремонта;
2) осуществление материально-технического обеспечения автотранспортных подразделений, необходимое для эксплуатации, технического обслуживания и ремонта служебного транспорта;
3) проведение технических осмотров служебного транспорта;

4) автокөлік бөліністері жұмыскерлерінің штатын жасақтау, полиция-жүргізушілерінің және еңбек келсімшарты бойынша жұмыс істейтін жүргізушілердің (бұдан әрі – жүргізушілер) біліктілігін, кәсіби шеберлігін арттыру;
5) мемлекеттік стандарттарға және нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес қызметтік көліктің конструкциясына және техникалық жай-күйіне қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
6) ІІО қызметін автокөлікпен қамтамасыз етуді жоспарлау, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджет бойынша қызметтік көліктердің ұсталуына ақшалай қаражат қажеттілігіне есептік-өтінім дайындау;
7) автожөндеу шеберханаларының технологиялық және басқа да жабдығын, аспаптары мен құрал-жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу, метрологиялық бақылауды ұйымдастыру бойынша іс-шаралар жүргізу;
8) қызметтік көлікке техникалық қызмет көрсетілуінің және жөнделуінің, оның ішінде жұмыстар автомобильге техникалық қызмет көрсету бекеттерінде, басқа ведомствоның және ұйымдардың жөндеу кәсіпорындарында орындалған кезде жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асыру;
9) ІІО-да сақталатын қызметтік көліктердің желіге шығар алдындағы және тұрақ орнына келгеннен кейінгі техникалық жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру;
10) автокөлік бөлінісін (гаражды) автокөлік бөлінісінің үлгілік паспортында қарастырылған көлемде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес паспорттау;
11) автокөлік бөлінісінің жүргізушілерін тағылымдамадан өткізу болып табылады.
17. Автокөлік бөліністері тұрақты негізде:
1) ІІО гараждары мен көлік құралдарының зиянды ықпалынан табиғатты және қоршаған ортаны сақтау;
2) ІІО еңбекті ұйымдастыруды жақсарту, қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету және ауыр физикалық және қол еңбекті қысқарту;
3) өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) отын-энергетикалық, материалдық және қаржылық ресурстарды ұтымды жұмсау;
5) қызметтік көліктердің спидометр жабдығын тиесілі ұстау және пайдалану;
6) қызметтік автокөлікті пайдалану жоспарының;
ІІО аумақтық бөліністері арасында қызметтік көліктерді бөлу жоспарының жобаларын әзірлеу бойынша іс-шаралар ұйымдастырады және өткізеді.
4-тарау. Қызметтік көлікті есепке алу және есептен шығару
18. ІІО қызметтік көлігі қағазда да, электрондық тасымалдағышта да (автоматтандырылған есеп) есепке алуға жатады, ол құжаттарды тиісінше ресімдеумен, мүліктің қозғалысы мен сапалы жағдайы бойынша барлық операцияларды дұрыс және уақтылы жазуға байланысты.
19. Қызметтік көлікті есепке алу бойынша құжаттарды осы Қағидалардың, Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 мамырдағы Бюджеттік кодексінің, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 241 бұйрық), "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарын бекіту туралы" 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 187 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 209408 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 187 бұйрық) бұйрықтарының, № 223 бұйрығының талаптарына сәйкес ресімдейді және жүргізеді.

4) укомплектование штата работников автотранспортных подразделений, повышение квалификации, профессионального мастерства полицейских-водителей и водителей, работающих по трудовому договору (далее – водители);
5) осуществление контроля за выполнением требований безопасности к конструкции и техническому состоянию служебного транспорта в соответствии с государственными стандартами и нормативно-техническими документами;
6) планирование автотранспортного обеспечения деятельности ОВД, в том числе подготовка расчет-заявок потребности в денежных средствах на содержание служебного транспорта по республиканскому и местному бюджетам;
7) проведение мероприятий по техническому обслуживанию, ремонту технологического и другого оборудования, приборов и инструментов авторемонтной мастерской, организации метрологического контроля;
8) осуществление контроля за качеством технического обслуживания и ремонта служебного транспорта, в том числе, когда работы выполняются на станции технического обслуживания автомобилей, на ремонтных предприятиях других ведомств и организаций;
9) осуществление контроля за техническим состоянием служебного транспорта, хранящегося в ОВД, перед их выходом на линию и после возвращения на места стоянки;
10) паспортизация автотранспортного подразделения в объеме, предусмотренным типовым паспортом автотранспортного подразделения (гаража), согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
11) проведение стажировки водителей автотранспортных подразделений.
17. Автотранспортное подразделение на постоянной основе организовывают и проводят мероприятия по:
1) охране природы и окружающей среды от вредного воздействия гаражей и служебного транспорта ОВД;
2) улучшению организации труда, обеспечению безопасных условий и сокращению тяжелого физического и ручного труда в ОВД;
3) обеспечению пожарной безопасности;
4) рациональному расходованию топливно-энергетических, материальных и финансовых ресурсов;
5) надлежащему содержанию и эксплуатации спидометрового оборудования служебного транспорта.
6) разработке проектов:
плана эксплуатации служебного транспорта;
плана распределения служебного транспорта между территориальными подразделениями ОВД.
Глава 4. Учет и списание служебного транспорта
18. Служебный транспорт ОВД подлежит учету, как на бумажных, так и на электронных носителях (автоматизированный учет), который заключается в надлежащем оформлении документов, в правильных и своевременных записях всех операций по движению и качественному состоянию имущества.
19. Документация по учету служебного транспорта оформляется и ведется в соответствии с требованиями настоящих Правил, Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 15 марта 2025 года, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", приказами Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954) (далее – Приказ № 241), от 22 апреля 2025 года № 187 "Об утверждении форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 209408) (далее – Приказ № 187), Приказа № 223.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Қызметтік көлікке, жанар-жағар май материалдарына, қосалқы бөлшектерге жауапты адамдармен №390 бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес 321-нысаны бойынша толық материалдық жауапкершілік туралы жазбаша келісімшарт жасалады.
21. Материалдық-жауапты адам ауысқан жағдайда комиссиялық түгендеу жүргізіледі және ІІО басшысы бекітетін қабылдау-беру актілері толтырылады.
22. ІІО-да қызметтік автокөлікті есепке алу деректері жылына кемінде бір рет қаржы қызметінің есепке алу деректерімен салыстырыла тексеріледі, оның нәтижелері туралы автокөлік бөлінісінің, Тылдық қамтамасыз ету басқармасының (бөлімінің, бөлімшесінің, тобының) (бұдан әрі – ТҚБ (ТҚб) бастығы ІІО басшысына баяндайды. Бұл ретте ІІО-ның қызметтік көлікпен қамтамасыз етілуі талданады және тиісті шаралар қабылданады.
23. ІІО-да қызметтік көлікті есепке алу осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес оларды ұстау көздері бойынша бөле отырып, штаттық көлік құралдарын және жүзу құралдарын есепке алу кітабы бойынша жүргізіледі.
24. Қызметтік көлікке берілген автомобильдік және мотоциклдік шиналарды есепке алу автомобильдік және мотоциклдік шиналар жұмыстарын есепке алу карточкасы бойынша, ал стартерлік аккумуляторларды есепке алу пайдалану-жөндеу карталары бойынша жүргізіледі.
25. Әрбір көлік құралдары бойынша жанар-жағар май материалдарының (бензин, дизельдік отын, газ) (бұдан әрі – ЖЖММ) шығыстарын есепке алу жолдама парақтары және кемелер кітабының негізінде жүргізіледі.
26. Қызметтік көлікті есептен шығару және беру "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының, № 393 бұйрықтың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
27. ІІО өзіне бекітіліп берілген, қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған көлік құралдарын дербес сатпауы тиіс. Көлік құралдарды сату мемлекеттік мүлікті басқару саласында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Қызметтік көлікті есептен шығару үшін ІІО басшылығының бұйрығымен көлік құралдарын есептен шығару бойынша арнайы комиссия құрылады. Комиссия құрамына міндетті түрде тылдық қамтамасыз ету қызметіне жетекшілік етуші ІІО бастығының орынбасары (комиссия төрағасы), тылдық, қаржы қызметтерінің лауазымды адамдары, тиісті мамандар (сарапшылар) кіреді.
5-тарау. Қызметтік көлікті пайдалану тәртібі
29. ІІО-да қызметтік көлікті пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі, "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңдарына, "Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 547 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12221 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 547 бұйрық) және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. С лицами, ответственными за служебный транспорт, горюче-смазочные материалы, запасные части заключается письменный договор о полной материальной ответственности по форме 321, согласно приложению 37 к Приказу № 390.
21. При смене материально-ответственных лиц комиссионно проводится инвентаризация и составляются акты приема-передачи, которые утверждаются руководителем ОВД.
22. Данные учета служебного автотранспорта ОВД не реже одного раза в год сверяются с учетными данными финансовой службы, о результатах сверки начальник автотранспортного подразделения, Управления (отдела, отделения, группы) тылового обеспечения (далее – УТО (ОТО) ОВД докладывает руководителю ОВД. При этом анализируется обеспеченность ОВД служебным транспортом и принимаются соответствующие меры.
23. Учет служебного транспорта в ОВД ведется по книгам учета штатных транспортных средств и плавательных средств с разделением их по источникам содержания согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
24. Учет выданных на служебный транспорт автомобильных и мотоциклетных шин ведется по карточкам учета работы автомобильной, мотоциклетной шины, а учет стартерных аккумуляторов ведется по эксплуатационно-ремонтным картам.
25. Учет расхода горюче-смазочных материалов (бензин, дизельное топливо, газ) (далее – ГСМ) по каждому транспортному средству ведется на основе путевых листов и судовых книг.
26. Списание или передача служебного транспорта осуществляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", Приказа № 393.
27. Подразделения ОВД не должны самостоятельно реализовывать закрепленные за ним транспортные средства, приобретенные за счет средств, выделенных им по плану финансирования. Реализация транспортных средств осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.
28. Для списания служебного транспорта приказом руководства ОВД создается специальная комиссия по списанию транспортных средств. В состав комиссии обязательно входят курирующий службу тылового обеспечения заместитель начальника ОВД (председатель комиссии), должностные лица тыловой, финансовой службы, соответствующие специалисты (эксперты).
Глава 5. Порядок эксплуатации служебного транспорта
29. Порядок эксплуатации служебного транспорта в ОВД осуществлется в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 547 "Об утверждении Правил технической эксплуатации автотранспортных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12221) (далее – Приказ № 547) и настоящими Правилами.

30. Қызметтік көліктердің штат санын жасақтауға жабдықпен, аспаппен және құжаттамамен көзделген есептен шығарғанға дейін немесе күрделі жөндеуге дейін бар ресурстардың қорының жеткілікті жаңа немесе жарамды көлік құралдары жолданады.
31. Пайдаланылуға берілген қызметтік көлік үшін ұстау көзі белгіленеді және мүкаммал нөмірі беріледі.
32. ІІО бөліністерінің көлік құралдарын ұстаудың негізгі көзі республикалық және жергілікті бюджет болып табылады.
33. Ұстаудың көзі бойынша деректер, қызметтік көліктің немесе жүзу құралының мүкаммал нөмірі көлік құралының пайдалану-жөндеу картасына осы Қиғадаларға 3-қосымшаға сәйкес жазылады.
34. ІІО қажеттілігі үшін қызметтік көлікті сатып алуға шығыстарды жоспарлау:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 209350 болып тіркелген) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бекіткен мерзімдерде және бекітілген заттай нормалар негізінде;
2) республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша қызметтік көлікті ұстауға ақшалай қаражат қажеттілігі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес есеп-өтінімдерді құрастырумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қызметтік көлікті бір бөліністен басқа бөлініске беру ІІО басшысының шешімі бойынша іске асырылады.
36. Есептен шығарылған немесе берілген қызметтік көліктің мүкаммал нөмірлерін жаңадан келіп түскен көлік құралдарына беруге тыйым салынады.
37. "Әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемесінің қоймаларынан ІІО бөліністеріне көлік құралдарын беру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) басшылығы бекіткен бұйрықтың және наряд-нұсқамалардың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. ІІО қызметтік көліктерін тіркеу мен қайта тіркеу "Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

30. На комплектование штатов служебного транспорта направляются новые и имеющие достаточный запас ресурса до списания или капитального ремонта исправные транспортные средства, с предусмотренным оборудованием, инструментом и документацией.
31. Для служебного транспорта, введенного в эксплуатацию, устанавливается источник содержания и присваивается инвентарный номер.
32. Основными источниками содержания транспортных средств ОВД являются республиканский и местные бюджеты.
33. Данные об источнике содержания, инвентарный номер служебного транспорта или плавательного средства, вписываются в эксплуатационно-ремонтную карту транспортного средства согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
34. Планирование расходов на приобретение служебного транспорта для нужд ОВД осуществляется:
1) в соответствии Правилами составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 209350), в сроки, устанавливаемые администраторами бюджетных программ и на основании утвержденных натуральных норм;
2) составлением расчетов-заявок потребности в денежных средствах на содержание служебного транспорта по республиканскому и местным бюджетам согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Передача служебного транспорта производится из одного подразделения в другое по решению руководителя ОВД.
36. Инвентарные номера списанного или переданного служебного транспорта присваивать вновь поступившим транспортным средствам запрещается.
37. Выдача подразделениям ОВД транспортных средств со складов государственного учреждения "База военного и специального снабжения" ведется на основании приказов и наряд-приказаний, утвержденных руководством Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Регистрация и перерегистрация служебного транспорта ОВД осуществляется в соответствии с приказом МВД от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдача водительских удостоверений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10056).

39. Кемелерді, моторлы қайықтарды және скутерлерді (бұдан әрі – жүзу құралдары) пайдалану (қолдану), техникалық қызмет көрсету және жөндеу "Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 508 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11776 болып тіркелген) реттеледі.
40. Қызметтік көлікті пайдалануға енгізу кезінде автокөлік бөлінісі мыналарды автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) немесе қағаз түрінде рәсімдейді:
1) автомашинаның деректері;
берілген мүкаммал нөмірі;
мемлекеттік тіркеудің нөмірлік белгісі көрсетілген автокөлік құралының жеке ісі;
көлік құралын тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті орган, немесе жергілікті атқарушы орган құжатының көшірмесі, сондай-ақ балансқа қабылдау, автомашинаны пайдалануға енгізу (ендіру) туралы ІІО-ның ішкі құжаттары қоса тігіледі/орнатылады.
Қызметтік көлікті ІІО балансынан басқа бөлініске немесе органға беру кезінде келесі баланста ұстау мекемесіне жеке ісі жолданады.
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әрбір қызметтік көліктің жиынтығы, техникалық жағдайы және қажетті мәліметтері көрсетілген көлік құралын беру туралы бекіту актісі (бұдан әрі – Акт);
Акті ұсынылған баянат немесе қызметкерді қызметтік көлікке бекіту туралы немесе ІІО бөлінісінде еңбек келісімі бойынша жұмыс жасайтын жүргізушіге қызметтердің бірінші басшысының немесе оны ауыстыратын адамның қолымен ұсынылған ұсынымхат негізінде автокөлік бөлінісінің лауазымды адамымен қажетті данада құрылады;
Акті қызметтік көлік пайдаланылып жүрген автокөлік бөлінісінде сақталады.
Актінің сақтау мерзімі "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, ішкі істер органдарының, Ұлттық ұланының, қылмыстық-атқару жүйесі, төтенше жағдайлар органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жүйесінің мекемелері мен ұйымдарының қызметінде жасалатын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" 2016 жылғы 12 қазандағы № 977 ІІМ бұйрығымен (бұдан әрі – 977 бұйрық) реттеледі.
Арнайы дыбыспен, жарық сигналдарымен, арнайы құрылғылармен және байланыс құралдармен жабдықталған жедел-қызметтік автомобильдер және мотоциклдер, осы көлік құралын басқаруға құқылы тиісті санаттағы жүргізуші куәлігі бар болған кезде және жүргізушілік жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес жүргізушіге Актімен бекітіледі.

39. Эксплуатация (использование), техническое обслуживание и ремонт катеров, моторных лодок и скутеров (далее – плавательные средства) регулируются приказом Министра по инвестициям и развитию от 28 апреля 2015 года № 508 "Об утверждении Правил технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11776).
40. При вводе служебного транспорта в эксплуатацию автотранспортное подразделение оформляет в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии) либо на бумажном носителе:
1) Личное дело автотранспортного средства, в котором указываются:
данные автомашины;
присвоенный инвентарный номер;
государственный регистрационный номерной знак.
подшиваются/прикрепляются:
копия свидетельства о регистрации транспортного средства;
копия документа уполномоченного органа по государственному имуществу, либо местных исполнительных органов, а также внутренние документы ОВД о принятии на баланс, вводе (выводе) в эксплуатацию автомашины;
При передаче служебного транспорта с баланса ОВД в другое подразделение или орган, личное дело направляется последующему балансодержателю.
2) Акт закрепления, передачи транспортных средств (далее – Акт), с указанием комплектности, технического состояния каждого служебного транспорта и необходимых сведений, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
Акт составляется и подписывается должностным лицом автотранспортного подразделенияна основании предоставленного рапорта или представления о закреплении служебного транспорта за сотрудником или водителем, работающим в ОВД по трудовому договору, за подписью руководителя службы или лица его замещающего в необходимом количестве экземпляров;
Акт хранится в автотранспортном подразделений, в котором эксплуатируется служебный транспорт;
Срок хранения Акта регламентируется приказом МВД от 12 октября 2016 года № 977 "Об утверждении Перечня документов, образующихся в деятельности органов внутренних дел, Национальной гвардии Республики Казахстан, уголовно-исполнительной системы, по чрезвычайным ситуациям, учреждений и организаций системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, с указанием сроков хранения" (далее – Приказ № 977) .
Оперативно-служебный автомобиль и мотоцикл, оборудованные специальными звуковыми, световыми сигналами, специальным оборудованием и средствами связи, закрепляются Актом за водителем при наличии у него водительского удостоверения на право управления транспортным средством с соответствующей категорией и стажа работы водителем не менее 3 лет.

3) Көлік құралының пайдалану-жөндеу картасы;
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес автомобильдің, мотоциклдің шиналарының жұмысын есепке алу карточкасы;
5) № 187 бұйрықпен бекітілген нысанға сәйкес толық материалдық жауапкершілік туралы (типтік) келісім-шарт.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Жүзу құралдарына құжаттар "Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 51 бекітілген бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10400 болып тіркелген) сәйкес рәсімделеді.
42. Жолдама парақ автокөлік жұмысын есепке алу бойынша құжат болып табылады. Қызметтік көлікке жолдама парағы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді. Жүзу құралдарына кеме кітабы толтырылады.
43. Жолдама парағының бланкілері типографиялық әдіспен жасалынады.
44. Жолдама парағы жолдама парақтарын тіркеу журналында (бұдан әрі – Журнал) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тіркелуге жатады.
45. Жолдама парағын диспетчер немесе беруге уәкілетті адам бір данада береді және күнде толтыру жүргізеді.
46. Берілген жолдама парағында реттік нөмірі, берілген күні, автокөлік бөлінісінің штамп таңбасы және жолдама парағын беретін ІІО мөрі болуы тиіс.
47. Лауазымды адам күнделікті қызметтік көліктің тұрақ орнына кіру кезінде спидометр көрсеткішін жолдама парақ көрсеткіштерімен салыстыруды жүзеге асырады.
48. Толтырылған жолдама парақтар ай сайын ІІО-ның автокөлік бөлінісі немесе қаржы қызметі өңдеуі тиіс.
49. Жолдама парақтарын сақтау және жою № 977 бұйрықтың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
50. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыруын ресімдемей, сондай-ақ техникалық байқауды өтпеген қызметтік көлікті пайдалануға рұқсат жоқ.
51. Автомобиль және мотоцикл шиналарын, стартерлік аккумуляторларды пайдалану "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы №1210 қаулысымен регламенттеледі.
52. ІІО қызметтік көлігін пайдаланудың (оның ішінде демалыс және мереке күндері қолдану) тәртібін, гарнизон, аумақ, қызмет көрсететін учаске шегінен қызметтік іссапарларға шығуды, көлік құралдарын сақтауды, олардың техникалық жай-күйін бақылауды, гараждардан, тұрақ орындарынан шығуды және желіден оралуын бақылауды, оталдыру кілттерін және көлік құралдарын тіркеу куәлігін сақтауды, жолдама парақтарын беруді және тапсыруды, ЖЖММ беруді ІІО басшысы белгілейді және бұйрықпен бекітеді.

3) Эксплуатационно-ремонтную карту транспортного средства.
4) Карточку учҰта работы автомобильной, мотоциклетной шины согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) Договор о полной материальной ответственности (типовой) в соответствии с формой утвержденной Приказом № 187.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. На плавательное средство оформляются документы в соответствии с Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию от 23 января 2015 года № 51 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10400).
42. Путевой лист является документом по учетуработы автотранспорта. Путевой лист на автотранспортное средство оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. На плавательное средство заполняется судовая книга.
43. Бланки путевых листов изготавливаются типографским способом.
44. Путевые листы подлежат регистрации в журнале регистрации путевых листов (далее – Журнал) согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
45. Путевой лист выписывается в одном экземпляре диспетчером или уполномоченным на то лицом, ведется ежедневно.
46. Выданный путевой лист должен иметь порядковый номер, дату выдачи, оттиски штампа автотранспортного подразделения и печать ОВД, выдающего путевой лист.
47. Должностное лицо ежедневно осуществляет сверку показаний спидометра с показаниями в путевом листе при заезде служебного транспортана место парковки.
48. Заполненные путевые листы ежемесячно должны обрабатываться автотранспортным подразделением или финансовой службой ОВД.
49. Хранение и уничтожение путевых листов осуществляется в соответствии с требованиями Приказа № 977.
50. Не допускается эксплуатация служебного транспорт без оформления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности их владельцев, а также не прошедших технический осмотр.
51. Эксплуатация автомобильных и мотоциклетных шин, стартерных аккумуляторов регламентируется постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта".
52. Порядок эксплуатации (в т.ч. использования в выходные и праздничные дни) служебного транспорта ОВД, выезд за пределы гарнизона, территории, обслуживающего участка, в служебные командировки, хранение транспортных средств, контроль за техническим состоянием, контроль за выездом из гаражей, с мест стоянок и возвращения с линии, хранение ключей от замков зажигания и свидетельств регистрации транспортных средств, выдача, передача и сдача путевых листов, выдача ГСМ устанавливается и утверждается приказом руководителя ОВД.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Қызметтік көліктің шығуы, кіруі және бекітілуі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Қызметтік көліктің шығуын, кіруін және бекітілуін тіркеу журналында белгіленеді.
54. Қызметтік көліктің шығуын, кіруін және бекітілуін тіркеу журналы бақылау-өткізу пунктінде (кезекші бөлімдерде) жүргізіледі.
55. ІІО басшылары және лауазымды адамдар қызмет көрсететін аумақтан тыс жерге немесе қызметтік іссапарға шығумен байланысты тапсырмаларды орындау алдында жүргізушілерге нұсқама береді.
56. Жүргізушілермен жүргізілген нұсқама осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес Нұсқама жүргізу журналына тіркеледі.
57. Нұсқаманы жүзеге асыратын лауазымды адам қойылған мақсаттарды орындауға жүргізушінің және қызметтік көліктің дайындығын жеке тексереді.
58. Бір бағытта жүретін қызметтік көлік колоннаны қалыптастырады.
59. Колоннаны қалыптастыратын лауазымды адам колоннаның бастығын тағайындайды, оған міндет қояды, осы міндеттерді орындау үшін барлық қажеттімен қамтамасыз етеді және жүргізушілер мен қызметтік көлікті шығуға дайындау жөніндегі қажетті іс-шараларды жүргізу мүмкіндігін ұсынады.
60. Колоннаның бастығы оған қойылған міндеттерді орындау, жүргізушілердің тәртібі, колоннаның жолда жүру тәртібі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауап береді.
61. қозғалыс басталар алдында колоннаның бастығы:
міндетті белгілейді;
қозғалыс бағытын, жүргізушілердің (жолаушылардың) демалысы мен тамақтануларын ұйымдастыру мүмкіндігін, сондай-ақ жолда және соңғы пункте машиналарға бензин толтыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеуді зерделейді;
бағыттың ерекшеліктері, жүру тәртібі, мәжбүрлі тоқтаған, колоннаны басқару командалары (сигналдар) жағдайында жүргізушінің әрекеттері туралы жүргізушілерге нұсқама береді;
жүргізушілердің дайындығын тексереді;
жүргізушілермен бірлесіп, қызметтік көліктің дайындығын тексереді;
қажет болған жағдайда колонна құрамына жылжымалы жөндеу құралдарын және қамтамасыз ету құралдарын қосу туралы ұсыныс енгізеді.
62. Ауыр салдарына қарамастан ІІО қызметтік көліктері қатысуымен болған барлық ЖКО есепке алуға және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жол-көлік оқиғаларын есепке алу журналына тіркеуге жатады.
63. Кітаптар мен журналдар нөмірленеді, тігіледі, мөрмен бекітіледі, ІІО кеңсесінде тіркеледі және автокөлік бөлінісі немесе ТҚБ (ТҚб) бастығы қол қояды.
6-тарау. Қызметтік көліктің жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі

Сноска. Пункт 52 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Выезд, заезд и закрепление служебного транспорта фиксируется в Журнале регистрации выезда, заезда и закрепления служебного транспорта, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
54. Журнал регистрации выезда, заезда и закрепления служебного транспорта ведется в контрольно-пропускном пункте (дежурных частях).
55. Руководители и должностные лица ОВД инструктируют водителей перед выполнением задания, которое связано с выездом за пределы обслуживаемой территории или в служебную командировку.
56. Инструктаж с водителями фиксируется в журнале проведения инструктажей согласно приложению10 к настоящим Правилам.
57. Должностное лицо осуществляющий инструктаж лично проверяет готовность водителя и служебного транспорта к выполнению поставленной задачи.
58. Служебный транспорт, следующий в одном направлении, формирует колонну.
59. Должностное лицо, формирующее колонну назначает начальника колонны, ставит ему задачу, обеспечивает всем необходимым для выполнения этой задачи и предоставляет возможность провести необходимые мероприятия по подготовке водителей и служебного транспорта к выезду.
60. Начальник колонны отвечает за выполнение поставленной ему задачи, дисциплину водителей, обеспечение порядка и безопасности движения колонны в пути.
61. Перед началом движения начальник колонны:
определяет задачу;
изучает маршрут движения, возможность организации отдыха и питания водителей (пассажиров), а также заправки, технического обслуживания и ремонта автомашин в пути и на конечном пункте;
инструктирует водителей об особенностях маршрута, порядке движения, действиях водителя в случае вынужденной остановки, командах (сигналах) управления колонной;
проверяет готовность водителей;
совместно с водителями проверяет готовность служебного транспорта;
при необходимости вносит предложения о включении в состав колонны подвижных ремонтных средств и средств обеспечения.
62. Все случаи ДТП с участием служебного транспорта ОВД независимо от тяжести последствий подлежат учету и регистрируются в журнале учета дорожно-транспортных происшествий согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
63. Книги и журналы пронумеровываются, прошнуровываются, скрепляются печатью, регистрируются в канцелярии ОВД и подписываются начальником автотранспортного подразделения или начальником УТО (ОТО).
Глава 6. Порядок обеспечения безопасности движения служебного транспорта

64. ІІО қызметтік көліктерінің жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) полицей-жүргізушілердің және еңбек шарты бойынша жүргізушілердің (бұдан әрі – жүргізушілер) кәсіби даярлығын арттыру;
2) пайдаланудағы қызметтік көліктің жарамдылығы мен сенімділігін қамтамасыз ету;
3) қызметтік көліктің сақталуын, олардың гараждан (тұрақ орнынан) шығуын және желіден оралуын бақылау;
4) жүргізушілерді:
жол жүрісін ұйымдастырудағы өзгерістер мен жол жағдайларының өзгерістері;
жүргізушілердің қателіктері мен теріс мінез-құлықтарымен (әрекеттерімен немесе әрекетсіздіктерімен) танысу, осыған ұқсас жағдайларда өз тәртіптерін зерделеуді және қателіктердің пайда болуының алдын алуды қалыптастыру және білу мақсатында ЖКО жағдайлары мен себептері туралы ақпараттандыру.
5) желідегі жүргізушілердің жұмысын бақылау;
6) қызметтік көліктің жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуде ең жақсы көрсеткіштерге қол жеткізген жүргізушілерді моральдық және материалдық көтермелеудің әртүрлі нысандарын қолдану;
7) заңнамада белгіленген тәртіпте ЖКО кінәлі және ЖЖҚ бұзған ІІО жүргізушілерін жауапкершілікке тарту;
8) жүргізушілердің жасына, жұмыс өтіліне, психофизиологиялық мүмкіндіктеріне және басқа да факторларға байланысты жеке және топпен оқытудың әртүрлі қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін қолдану арқылы жүргізушілердің кәсіби шеберлігін жүйелі арттыру;
9) еңбек заңнамасының нормаларын сақтай отырып, ІІО-да жүргізушілерге еңбек пен демалыстың тиімді жағдайын жасау;
10) жүргізушілердің рейс алдында денсаулық жағдайын күнделікті медициналық бақылау;
11) жүргізуші болып жұмыс істеу үшін кандидаттарды дұрыс таңдау.
65. Қызметтік көлікке бірінші рет бекітілетін жүргізуші ЖЖҚ біліміне және көлік құралдарын басқару дағдысына тексерілуі тиіс.
66. ЖЖҚ тапсыру нәтижелері әрбір сыналушы кандидаттың қолы қойылып ЖЖҚ ведомісіне енгізіледі. Ведомоске сынақ жүргізген лауазымды адам қол қояды.
67. Көлік құралын басқару дағдысын тексеру алдында кандидат жол жүрісі қауіпсіздігі бойынша нұсқамадан өтеді, оны жол жүрісі қауіпсіздігіне, еңбекті сақтау мен техникалық қауіпсіздікке жауапты лауазымды адам өткізеді.
68. Жүргізушіні тағылымдамадан өткізу жүргізуші-тәлімгердің басшылығымен және тікелей қатысуымен жүзеге асырылады.
69. ІІО-да жол жүрісі қауіпсіздігі мәселелері бойынша сабақтарды, оқу кинофильмдерін көрсетуді жол жүрісі қауіпсіздігі бойынша арнайы жабдықталған үй-жайда (кабинетте) лауазымды адам жүргізеді.
70. Жол жүрісі қауіпсіздігі бойынша іс-шараларды жүзеге асыру үшін қызметтік көліктің штатына сәйкес жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыратын лауазымды адамға жеңіл автомобиль бекітіледі, онда "Жол жүрісі қауіпсіздігі қызметі" арнайы жазбасы жазылуы тиіс.

64. Обеспечение безопасности дорожного движения служебного транспорта ОВД проводится по следующим основным направлениям:
1) повышение профессиональной подготовки полицейских-водителей и водителей по трудовому договору (далее – водители);
2) обеспечение исправности и надежности служебного транспорта, находящегося в эксплуатации;
3) контроль за хранением служебного транспорта, их выходом из гаражей (из мест стоянки) и возвращением с линии;
4) информирование водителей:
об изменениях в организации дорожного движения и изменениях дорожных условий;
об обстоятельствах и причинах ДТП с целью ознакомления с ошибками и неправильным поведением (действиями или бездействием) водителей, формирования и умения анализировать свое поведение в аналогичных ситуациях и предотвращать возникновение ошибок;
5) контроль за работой водителей на линии;
6) применение различных форм морального и материального поощрения водителей, достигших наилучших показателей в обеспечении безопасности дорожного движения служебного транспорта;
7) привлечение в установленном законодательством порядке к ответственности водителей ОВД, виновных в ДТП и нарушений ПДД;
8) систематическое повышение профессионального мастерства водителей путем применения различных современных форм и методов индивидуального и группового обучения в зависимости от возраста, стажа работы, психофизиологических возможностей и других факторов;
9) создание в ОВД оптимальных условий труда и отдыха водителей ссоблюдением норм трудового законодательства;
10) ежедневный предрейсовый медицинский контроль за состоянием здоровья водителей;
11) правильный подбор кандидатов для работы водителем.
65. Водителя, за которым впервые закрепляется служебный транспорт, проверяют на знание ПДД и навыки управления транспортным средством.
66. Результаты сдачи ПДД вносятся в ведомость сдачи ПДД под роспись каждого испытуемого кандидата. Ведомость подписывается должностным лицом, проводящим испытания.
67. Перед проверкой навыков управления транспортным средством кандидат проходит инструктаж по безопасности дорожного движения, который проводится должностными лицами, ответственными за безопасность дорожного движения, охрану труда и технику безопасности.
68. Стажировка водителей осуществляется под руководством и при непосредственном участии водителей-наставников.
69. Занятия по вопросам безопасности дорожного движения, демонстрации учебных кинофильмов в ОВД проводятся должностным лицом в специально оборудованном помещении (кабинете) по безопасности дорожного движения.
70. Для осуществления мероприятий по безопасности дорожного движения, в соответствии со штатом служебного транспорта, за должностным лицом осуществляющим работу по обеспечению дорожной безопасности закрепляется легковой автомобиль, на которой должна быть нанесена специальная надпись "Служба безопасности дорожного движения".

71. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша оқу-тәрбие жұмыстары нысандарының бірі ІІО жүргізушілерінің оқу жиындары болып табылады.
72. Қатысушылар құрамын, жүргізу тәртібін, бағдарламаны, оқу жиынын өткізуге оқу жоспары мен сметаны ІІО басшылығы бекітеді.
73. Оқу жоспарына мынадай:
1) ЖЖҚ мәселелері бойынша;
2) көлік құралдарын басқару техникасын жетілдіру, оның ішінде жылдамдық маневрлеу бойынша жаттығуларды және жазғы және қысқы мезгілдерде басқа да арнайы жаттығуларды орындау бойынша;
3) ЖКО кезінде жәбірленушілерге алғашқы медициналық көмектің тәсілдерін пысықтау бойынша;
4) аварияға түскен автомобильден, автобустан және басқа да көлік құралдарынан адамдарды эвакуациялау тәсілдері мен әдістерін, сондай-ақ ЖКО кезінде жәбірленген адамдарды емдеу мекемелеріне тасымалдау қағидаларын пысықтау бойынша;
5) көлік құралдарының өртенуін болдырмау және сөндіру бойынша теориялық және практикалық сабақтар (жаттығулар) енгізіледі.
7-тарау. Қызметтік көлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртібі
74. Қызметтік көліктің техникалық жай-күйін және пайдалануын, оларға техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге шығындарды жоспарлау және бағалау үшін мынадай негізгі көрсеткіштер қолданылады:
1) қызметтік көліктің техникалық әзірлік коэффициенті (бұдан әрі – ТӘК);
2) 1000 километрге (бұдан әрі – км) жүруге қызметтік көлікке техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге шығындар;
3) қызметтік көлікті жолға шығару коэффициенті (бұдан әрі – ШК).
Қызметтік көліктің желіге шығу ШК жоспарлы ТӘК-ден кемінде 80% болуы тиіс.
75. 1000 км жүруге техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге жоспарлы ТӘК, ШК және орташа өлшемді шығындарды ІІО басшылығы бекітеді:
1) автомобильдер мен автобустар үшін – бір жылға;
2) мотоциклдер үшін – бір тоқсанға.
76. ІІО қызметтік көлігінің жоспарлы ТӘК кемінде 80% болуы тиіс.
77. Көлік құралдарының пайдалану көрсеткіштері осы Қағидалардың 12-қосымшасында көрсетілген.
78. Жүрудің 1000 км техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге нақты ТӘК пен ШК, ақшалай қаражат шығындары 75-тармақта көрсетілген машиналардың негізгі тобы үшін бөлек, ІІО бойынша өткен әрбір тоқсанға бөлек айқындалады.
79. Қолда бар қаржылық және материалдық ресурстарға сүйене отырып, автокөлік бөлінісіне жетекшілік ететін ІІО басшысының орынбасары қызметтік көліктің жылдық пайдалану жоспарын бекітеді.
80. ІІО-ның әр қызметі үшін жоспарда ұстау көздері бойынша және пайдалану топтары бойынша бөлек көлік құралдарын пайдаланудың жиынтық жылдық және тоқсандық нормалары көзделген:

71. Одной из форм учебно-воспитательной работы по обеспечению безопасности дорожного движения являются учебные сборы водителей ОВД.
72. Состав участников, порядок проведения, программа, учебный план и смета на проведение учебного сбора утверждается руководством ОВД.
73. В учебный план включаются следующие теоретические и практические занятия (тренировки):
1) по вопросам ПДД;
2) по совершенствованию техники управления транспортными средствами, в том числе выполнению упражнений по скоростному маневрированию и других специальных упражнений в летний и зимний периоды;
3) по отработке приемов оказания первой медицинской помощи пострадавшим при ДТП;
4) по отработке способов и приемов эвакуации людей из аварийного автомобиля, автобуса и других транспортных средств, а также правилам транспортировки пострадавших при ДТП людей в лечебное учреждение;
5) по предотвращению и тушению пожаров транспортных средств.
Глава 7. Порядок технического обслуживания и ремонта служебного транспорта
74. Для планирования и оценки технического состояния и эксплуатации (использования) служебного транспорта, затрат на его техническое обслуживание и текущий ремонт, применяются следующие основные показатели:
1) коэффициент технической готовности служебного транспорта (далее – КТГ);
2) затраты на техническое обслуживание и текущий ремонт служебного транспорта на 1000 километров (далее – км) пробега;
3) коэффициент выпуска служебного транспорта на линию (далее – КВ).
КВ служебного транспорта на линию, должен быть не ниже чем 80% от планового КТГ.
75. Плановые КТГ, КВ и средневзвешенные затраты на техническое обслуживание и текущий ремонт на 1000 км пробега утверждаются руководством ОВД:
1) для автомобилей и автобусов – на один год;
2) для мотоциклов – на квартал.
76. Плановый КТГ служебного транспорта ОВД должен быть не ниже 80%.
77. Эксплуатационные показатели транспортных средств приведены в приложении 12 настоящих Правил.
78. Фактический КТГ, КВ, затраты денежных средств на техническое обслуживание и текущий ремонт на 1000 км пробега определяются раздельно для указанных в пункте 75 основных групп автомашин, по ОВД за каждый прошедший квартал.
79. Исходя из имеющихся финансовых и материальных ресурсов, курирующий автотранспортное подразделение заместитель руководителя ОВД утверждает годовой план эксплуатации служебного транспорта.
80. Для каждой службы ОВД планом предусматриваются суммарные годовые и квартальные нормы эксплуатации служебного транспорта раздельно по источникам содержания и по следующим эксплуатационным группам:

1) пайдаланылуы жүру километрінде ескерілетін автобустар, жеңіл, жүк, мамандандырылған және арнайы көлік құралдары;
2) пайдаланылуы мотосағаттарда ескерілетін катерлер, шынжырлы транспортерлер, тракторлар және көлік құралдары.
81. Қызметтік көлікті пайдаланудың ең жоғары жылдық нормалары заттай нормаларға сәйкес белгіленеді.
82. Автокөлік құралдарының қауіпсіз пайдаланылуын ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар кешенін, техникалық ықпал етуді жүргізу тәртібі № 547 бұйрықтың талаптарына сәйкес жүзеге асыралады.
83. Бірінші техникалық қызмет көрсету (ТҚК-1) және екінші техникалық қызмет көрсету (ТҚК-2) дайындаушы-зауыт белгілеген жүру аралығының нормалары бойынша орындалады.
84. Тіркеме мен жартылай тіркемеге техникалық қызмет көрсету аралығы олардың сүйрегіштеріне қызмет көрсету мерзімділігімен тепе-тең қабылданады.
85. ТҚК-1 күн сайын қызмет көрсету кезінде (бұдан әрі – КҚК) орындалатын жұмыстарды, көлік құралдарының жүру қауіпсіздігіне ықпал ететін тораптар мен бөлшектердің техникалық жай-күйін айқындау бойынша жалпы бақылау-диагностикалық жұмыстарды енгізеді.
86. ТҚК-2 ТҚК-1 кезінде орындалатын жұмыстарды, көліктің құрамды бөлшектері, оның жүйелері мен арнайы жабдықтардың техникалық жай-күйін айқындау бойынша бақылау-диагностикалық жұмыстардың толық көлемін, бекіту, майлау, реттеу, электротехникалық және басқа да жұмыстарды енгізеді.
87. Қызметтік көлік үшін техникалық қызмет көрсетудің әр түрі бойынша жұмыстар көлемі ТҚК-1 және ТҚК-2 регламенттелген жұмыстардың әзірленген технологиялары негізінде белгіленеді.
Қалған техника үшін техникалық қызмет көрсету көлемін осы модельді көлікті пайдалану бойынша өндіруші-зауыттың нұсқаулығы негізінде автокөлік бөлінісі әзірлейді.
88. Қызметтік көлікте орнатылған арнайы құрал-жабдықка қызмет көрсету ереже бойынша машинаға техникалық қызмет көрсетумен бір уақытта іске асырылады.
89. Техникалық қызмет көрсетудің регламенттелген жұмыстарының көлемін қысқартуға тыйым салынады.
90. Қызметтік көлікті бақылау және қабылдау желіден қайтқан кезде автокөлік бөлінісінің бақылау-техникалық пунктінде жүзеге асырылады. Бұл ретте жиынтығын және сыртқы жай-күйін тексеру жүргізіледі, істен шығулар мен ақаулар тіркеледі, қажет болған жағдайда зақымдану туралы акті жасалады және ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті ақпарат ресімделеді және автокөліктік шеберханаға беріледі.
91. Қызметтік көлік бөліністің тұрақты орналасқан жерінен бөлек жұмыс істеген кезде жүргізуші КҚК бақылау операцияларын күнделікті орындайды. Бақылау операциялары бір күн ішінде жүргізушілер ауысқан кезде де орындалады.

1) автобусы, легковые, грузовые, специализированные и специальные транспортные средства, эксплуатация которых учитывается в километрах пробега;
2) катера, гусеничные транспортеры, трактора и транспортные средства, эксплуатация которых учитывается в моточасах.
81. Максимальные годовые нормы эксплуатации служебного транспорта устанавливаются в соответствии с натуральными нормами.
82. Порядок проведения комплекса мероприятий, технических воздействий (диагностирование, техническое обслуживание, ремонт), направленных на организацию и обеспечение безопасной эксплуатации автотранспортных средств осуществляется в соответствии с требованиями Приказа № 547.
83. Первое техническое обслуживание (ТО-1) и второе техническое обслуживание (ТО-2) выполняются по нормам интервалов пробега установленным заводом-изготовителем.
84. Периодичность технического обслуживания прицепов и полуприцепов принимается равной периодичности обслуживания их тягачей.
85. ТО-1 включает работы, выполняемые при ежедневном техническом обслуживании (далее – ЕО), общие контрольно-диагностические работы по определению технического состояния узлов и деталей, влияющих на безопасность движения транспортных средств.
86. ТО-2 включает работы, выполняемые при ТО-1, полный объем контрольно-диагностических работ по определению технического состояния составных частей транспорта, ее систем и специального оборудования, крепежные, смазочные, регулировочные, электротехнические и другие работы.
87. Для служебного транспорта устанавливаются объемы работ по каждому виду технического обслуживания на основе разработанных технологий регламентных работ ТО-1 и ТО-2.
Для остальной техники объемы технического обслуживания разрабатываются автотранспортным подразделением на основании инструкций заводов-изготовителей по эксплуатации транспорта данной модели.
88. Обслуживание установленного на служебном транспорте специального оборудования производится, как правило, одновременно с техническим обслуживанием машин.
89. Запрещается сокращать объем регламентных работ технического обслуживания.
90. Контроль и приемка служебного транспорта осуществляются на контрольно-техническом пункте автотранспортного подразделения при возвращении с линии. При этом производится проверка комплектности и внешнего состояния, фиксируются отказы и неисправности, составляется, при необходимости, акт о повреждении, оформляется и передается в авторемонтную мастерскую информация, необходимая для выполнения работ текущего ремонта.
91. При работе служебного транспорта в отрыве от постоянного места дислокации подразделения, контрольные операции ЕО выполняются водителем ежедневно. Контрольные операции также выполняются при смене водителей в течение дня.

92. Рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруді өтпеген және жарамсыз күйдегі қызметтік көлікті жолға шығаруға (рейске жөнелтуге) рұқсат етілмейді.
93. Көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу ІІО автожөндеу шеберханасында немесе Техникалық қызмет көрсету станцияларында орындалады.
94. Техникалық қызмет көрсету станцияларында, ұйымдарда және кәсіпорындарда қызметтік көлікке ТҚК және АЖ орындау алдында агрегаттарды, тораптарды, механизмдерді және аспаптарды жөндеуге осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес наряд және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жөндеу және есептен шығару алдында көлік құралын, оның тораптарын және агрегаттарын тексеру актісі жасалады.
95. Агрегаттарды, тораптарды, механизмдерді және аспаптарды жөндеуге нарядта көрсетілген жұмыстар тізбесіне сәйкес оларға төлем жүргізіледі.
96. Мемлекеттік стандарттарға және басқа нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес штаттық қызметтік құралының құрылымы мен техникалық жай-күйіне қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылау:
1) ІІО автожөндеу шеберханасында ТҚК, АЖ барысында;
2) ТҚК, АЖ және КЖ жүргізгеннен кейін, осы жұмыстар мамандандырылған жөндеу кәсіпорындарының техникалық қызмет көрсету станцияларында және басқа да ұйымдарда орындалған кезде;
3) ІІО алатын қосалқы бөлшектер мен пайдалану материалдарының сапасымен;
4) ІІО сақталатын көліктің, олардың желіге шығуы алдында және тұрақ орнына оралғаннан кейін техникалық жай-күйімен жүзеге асырылады.
97. Қызметтік көлік құрылымының, жөнделетін немесе дайындалатын бөлшектер мен тораптарының қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуіне, сондай-ақ олардың техникалық жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру кезінде тиісті нормативтік актілерді басшылыққа алу қажет, оның ішінде:
1) "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2) "Дөңгелекті көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден Одағының техникалық регламенті;
3) "Автомотокөлік құралдары. Құрылымға өзгерістер енгізу. Жалпы ережелер және техникалық талаптар" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты;
4) "Автокөлік құралдары. Жол жүрісі қауіпсіздігінің шарты бойынша техникалық жай-күйіне талаптар. Тексеру әдістері" Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарты;
5) Кәсіпорындардың, дайындаушы зауыттарының пайдалану жөніндегі нұсқаулықтары;
98. Қажетті бақылау-диагностикалық жабдығы және өндірістік алаңдары бар ІІО автожөндеу шеберханасында бақылау-диагностикалық жұмыстарды орындау үшін дербес бекет (желі) құрылады.
99. ТҚК-1 және ТҚК-2 жағдайына қарай үздіксіз немесе тұйықты әдіспен орындалады.

92. Не допускается выпуск на линию (отправление в рейс) служебного транспорта, не прошедшего предрейсовый (предсменный) технический осмотр и находящегося в неисправном состоянии.
93. ТО и ТР транспортных средств выполняются в авторемонтной мастерской ОВД или на Станциях технического обслуживания.
94. Перед выполнением ТО и ТР служебного транспорта на станциях технического обслуживания, организациях и предприятиях составляется наряд на ремонт агрегатов, узлов, механизмов и приборов согласно приложению 13 к настоящим Правилам и акт обследования транспортного средства, его узлов и агрегатов перед ремонтом или списанием согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
95. В соответствии с перечнем работ, отраженных в наряде на ремонт агрегатов, узлов, механизмов и приборов производится их оплата.
96. Контроль за выполнением требований безопасности к конструкции и техническому состоянию штатного служебного транспорта в соответствии с государственными стандартами и другими нормативно-техническими документами осуществляется:
1) в ходе производства ТО, ТР в авторемонтной мастерской ОВД;
2) после производства ТО, ТР и КР, когда работы выполнены на станциях технического обслуживания в специализированных ремонтных предприятиях и других организациях;
3) качеством получаемых ОВД запасных частей и эксплуатационных материалов;
4) техническим состоянием транспорта, хранящегося в ОВД, перед выходом их на линию и после возвращения на места стоянки.
97. При осуществлении контроля за соответствием конструкции, ремонтируемых или изготавливаемых деталей и узлов служебного транспорта, требованиям безопасности, а также их техническим состоянием следует руководствоваться соответствующими нормативными актами, в том числе:
1) Законом Республики Казахстан "О дорожном движении";
2) Техническим регламентом Таможенного Союза "О безопасности колесных транспортных средств";
3) Национальным стандартом Республики Казахстан "Автомототранспортные средства. Внесение изменений в конструкцию. Общие положения и технические требования";
4) Государственным стандартом Республики Казахстан "Автотранспортные средства. Требования к техническому состоянию по условиям безопасности движения. Методы проверки";
5) Руководством по эксплуатаций предприятий, заводов изготовителей.
98. В авторемонтной мастерской ОВД, располагающей необходимым контрольно-диагностическим оборудованием и производственными площадями, создается самостоятельный пост (линия) для выполнения контрольно-диагностических работ.
99. В зависимости от условий ТО-1 и ТО-2 выполняются поточным или тупиковым методом.

100. ІІО автожөндеу шеберханасында жұмысты қамтамасыз ету үшін аралық қойма, аспапты қойма, жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу бойынша учаске құрылады.
101. ІІО автожөндеу шеберханасында агрегаттар, тораптар, аспаптар мен бөлшектердің айналым қоры құрылады.
Айналым қорының әрбір агрегатына қоймаға келіп түскен агрегат, оны жөндеу және пайдалану туралы деректерді айқындайтын осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес айналым агрегатын есепке алу карточкасы жүргізіледі.
102. Қоймадағы жарамды агрегаттар, тораптар, құралдар мен бөлшектер қызметтік көліктің жұмысын қамтамасыз етуі тиіс. Оларды пайдалану қажеттілігі болмаған кезде заңнамада белгіленген тәртіпте кәдеге жаратады.
103. Жарамды және жөндеуді қажет ететін немесе жарамсыз агрегаттарды, тораптарды, құралдарды, бөлшектерді бірлесіп сақтауға (орналастыру) тыйым салынады.
104. Қызметтік көлікке техникалық қызмет көрсету техникалық қызмет көрсету кестесіне сәйкес жүргізіледі, оны:
1) автокөлік бөлінісі (ТҚК және жөндеу ІІО орталық гараждарында және техникалық қызмет көрсету станцияларында жүргізілетін көлік құралдары бойынша);
2) гараж бастығы немесе автокөлікпен қамтамасыз ету жөніндегі бақылау міндеттері жүктелген ІІО бөлінісінің жауапты адамы (ТҚ орнында жүргізілетін көлік құралдары бойынша) жасайды.
105. ІІО автожөндеу шеберханасында қызметтік көліктері ТҚК жататын ІІО бөліністеріне автокөлік бөлінісі жоспарлы ай басталғанға дейін техникалық қызмет көрсету кестесінен үзіндіні жолдайды.
Үзіндіде көліктің түрлері, модельдері, мемлекеттік нөмірлік белгілері, ТҚК түрлері мен көлікті ІІО автожөндеу шеберханасына қызмет көрсетуге жолдау уақыты көрсетіледі.
106. ІІО автожөндеу шеберханасында ТҚК өтетін қызметтік көлік үшін ТҚК кестелерін түзету автокөлік бөлінісі бастығының немесе ІІО ТҚБ(ТҚб) бастығының шешімімен:
1) жедел жағдайлар туындаған кезде;
2) егер қызметтік көлік ТҚК кестесімен белгіленген мерзімнен бұрын белгіленген жүруді орындаса немесе егер ол көрсетілген мерзімге кезекті ТҚК дейін белгіленген жүрудің кемінде 60% орындаса жүргізіледі.
107. ІІО автожөндеу шеберханасына жолданатын қызметтік көлікке, сондай-ақ ТҚК және жөндеуді жылжымалы техникалық қызмет көрсету шеберханасы жүргізетін автомашиналарға қызметтік көліктің ТҚК және жөндеуді бастапқы есепке алу құжаттары болып табылатын осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес өтінім парақтар жазылады.
108. Өтінім парақтарын:
1) ІІО автожөндеу шеберханасында БӨП бастығы (механигі);

100. Для обеспечения работы авторемонтной мастерской ОВД создается промежуточный склад, инструментальная кладовая, участок по обслуживанию и ремонту оборудования.
101. В авторемонтной мастерской ОВД создается оборотный фонд агрегатов, узлов, приборов и деталей.
На каждый агрегат оборотного фонда ведется карточка учета оборотного агрегата, отражающая данные об агрегате при поступлении на склад, его ремонте и использовании, согласно приложению 15 настоящих Правил.
102. Исправные агрегаты, узлы, приборы и детали на складе должны обеспечивать работу служебного транспорта. При отсутствии потребности в их применений утилизируется в установленном законодательством порядке.
103. Совместное хранение (размещение) исправных агрегатов, узлов, приборов, деталей и требующих ремонта или негодных для эксплуатации запрещается.
104. Техническое обслуживание служебного транспорта проводится в соответствии с графиком технического обслуживания, который составляется:
1) автотранспортным подразделением (по транспортным средствам ТО и ремонт которых производятся в центральном гараже ОВД и на станциях технического обслуживания);
2) начальником гаража или ответственным лицом подразделения ОВД, на которое возложены функции контроля по автотранспортному обеспечению (по транспортным средствам ТО которых производится на месте).
105. В подразделения ОВД, служебный транспорт которых подлежит ТО в авторемонтной мастерской ОВД, автотранспортным подразделением до начала планируемого месяца направляются выписки из графика технического обслуживания.
В выписках указываются типы, модели, государственные номерные знаки транспорта, виды ТО и время направления транспорта на обслуживание в авторемонтную мастерскую ОВД.
106. Корректирование графиков ТО для служебного транспорта, проходящего ТО в авторемонтной мастерской ОВД, производится решением начальника автотранспортного подразделения или начальника УТО(ОТО) ОВД:
1) в случаях, вызванных оперативной обстановкой;
2) если служебный транспорт выполнил установленный пробег ранее срока, определенного графиком ТО, или если к указанному сроку выполнено менее 60% пробега, установленного до очередного ТО.
107. На служебный транспорт, направленный на ТО (ТР) в авторемонтную мастерскую ОВД, а также на автомашины ТО и ремонт которых производятся подвижной мастерской ТО, выписываются заявочные листы, являющиеся документами первичного учета ТО и ремонта служебного транспорта, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
108. Заявочный лист выписывают:
1) начальник (механик) контрольно-пропускного пункта в авторемонтной мастерской ОВД;

2) гараждың бастығы немесе ІІО көлік құралдарын пайдаланға жауапты адам;
3) жұмыстарды жылжымалы ТҚК шеберханасы орындаған кезде – механик жазып береді.
109. ІІО автожөндеу шеберханасында көліктен алынған агрегаттарды, тораптарды, механизмдерді, аспаптар мен бөлшектерді жөндеуге, сондай-ақ бөлшектерді дайындауға наряд екі данада жазылады.
Нарядтардың бір данасы жұмыстарды орындағаннан және қажетті жазбаларды енгізгеннен кейін ІІО бухгалтериясына тапсырылады, агрегаттарды, тораптарды, тмеханизмдерді, аспаптар мен бөлшектерді жөндеуге нарядтардың екінші данасы жөндеу үшін көрсетілген агрегаттарды, тораптарды, механизмдерді, аспаптар мен бөлшектер алынған автомашиналарға жазылған өтінім параққа қоса беріледі.
110. Нарядтар жөнделген агрегаттарды, тораптарды, механизмдерді, аспаптарды, сондай-ақ дайындалған және жөнделген бөлшектерді қоймаға кірістеу үшін негіз болып табылады. Жөндеуден, реконструкциядан (жаңғырудан) активтерді қабылдап алу-беруге "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық) бекітілген А-5 нысанына сәйкес жөнделген, реконструкциялаған (жаңғыртылған) активтерді қабылдап алу-беру актісі пайдаланылады.
111. ІІО автожөндеу шеберханасына техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге келіп түскен қызметтік көлікте орындалатын жұмысты есепке алу, белгіленген мерзімде жұмысты орындау бойынша шаралар қабылдау үшін автокөлік бөлінісінің бастығы көлікке техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізудің жедел жоспарын жасайды және жүргізеді.
112. Автокөлік құралдарын жөндеу, қайта құру, бөлшектеу бойынша құжаттар № 562 бұйрыққа сәйкес ресімделеді.
113. ІІО автожөндеу шеберханасының жылжымалы техникалық қызмет көрсету шеберханасы жөндеу жұмыстарын орындау үшін техникалық қызмет көрсету пункттері жоқ алыс бөліністерге де жолдануы мүмкін.
8-тарау. Автокөлік бөлінісінің жай-күйін тексеру тәртібі
114. Автокөлік бөлінісінің жай-күйін тексеру міндеттері:
1) ІІО қызметінің автокөлікпен қамтамасыз етілуінің нақты жай-күйін зерделеу;
2) тексерілетін ІІО басшыларымен бірлесіп бар кемшіліктерді жою бойынша нақты іс-шаралар әзірлеу болып тыбылады.
115. Тексеру ІІМ, ІІО басшылығының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
116. Тексеру кезінде:
1) қызметтік көліктің бар-жоғы, ұсталуының және пайдалануының нормативтік негіздері;
2) қызметтік көліктің техникалық жай-күйі, жабдықталуы, сыртқы түрі, қызметтік көлікке және жүзу құралдарына тиісті құжаттардың бар-жоғы және дұрыс ресімделуі;

2) начальник (механик) гаража или лицо, ответственное за эксплуатацию транспортных средств в ОВД;
3) механик, при выполнении работ подвижной мастерской ТО.
109. В авторемонтной мастерской ОВД на ремонт агрегатов, узлов, механизмов, приборов и деталей, снятых с транспорта, а также на изготовление деталей выписывается наряд в двух экземплярах.
Один экземпляр нарядов после выполнения работ и внесения необходимых записей сдается в бухгалтерию ОВД, второй экземпляр нарядов на ремонт агрегатов, узлов, механизмов, приборов и деталей прилагается к заявочному листу, выписанному на автомашину, с которой были сняты указанные агрегаты, узлы, механизмы, приборы и детали для ремонта.
110. Наряды являются основанием для оприходования на склад отремонтированных агрегатов, узлов, механизмов, приборов, а также изготовленных и отремонтированных деталей. Для оформления приемки-передачи активов из ремонта, реконструкции (модернизации) применяется акт приемки-передачи отремонтированных, реконструированных (модернизированных) активов согласно формы А-5, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8265) (далее – Приказ № 562).
111. Для учета работ выполняемых на служебном транспорте, поступившего в авторемонтную мастерскую ОВД на техническое обслуживание и текущий ремонт, принятия мер по выполнению работ в установленные сроки начальник автотранспортного подразделения составляет и ведет оперативный план производства ТО и ТР транспорта.
112. Документы по ремонту, реконструкции, разборке, демонтажу автотранспортных средств оформляются в соответствии с Приказом № 562.
113. Подвижные мастерские ТО авторемонтной мастерской ОВД также могут направляться для выполнения ремонтных работ в отдаленные подразделения, не имеющие пунктов технического обслуживания.
Глава 8. Порядок проверки состояния автотранспортного подразделения
114. Задачами проверки состояния автотранспортного подразделения являются:
1) изучение фактического состояния автотранспортного обеспечения деятельности ОВД;
2) разработка совместно с руководителями проверяемых ОВД конкретных мероприятий по устранению имеющихся недостатков.
115. Проверка осуществляется по решению руководства МВД, ОВД.
116. При проверке изучаются:
1) наличие, нормативные основания содержания и использования служебного транспорта;
2) техническое состояние, укомплектованность, внешний вид служебного транспорта, наличие и правильность оформления соответствующих документов на служебный транспорт и плавсредства;

3) қызметтік көлікті, жүзу құралын ұстаудың нақты көздерінің сәйкес келуі, оларды ұстауға көзделген ақшалай қаражатты жұмсау тиімділігі;
4) қызметтік көлікті, жүзу құралын пайдалануды (қолдануды), оның ішінде оларды сақтау тәртібін, оларды желіге шығару және тұратын орнына оралуын ұйымдастыру тәртібі;
5) қызметтік көлікке, жүзу құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру;
6) ІІО қызметтік көлігінің қатысуымен ЖКО алдын алу бойынша жұмыстын тиімділігі;
7) қызметтік көлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу, пайдалану (қолдану) және сақтау кезінде еңбекті және табиғатты қорғау туралы заңнаманы сақтау;
8) төтенше жағдай, жедел жағдай күрделенген және экстремалдық жағдайлар кезінде ІІО қызметін тұрақты автокөліктік қамтамасыз етуге әзірлік зерделенеді.
117. Тексеруді жүзеге асырған адам тексерілген ІІО басшылығын нәтижелері туралы баяндама жазбамен (баянатпен) ақпараттандырады және анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға практикалық көмек көрсетеді.
9-тарау. Қызметтік көлікке техникалық қызмет көрсету, жөндеу, пайдалану және сақтау кезінде еңбекті, табиғатты қорғау, өрт қауіпсіздігі
118. Автомобиль көлігіндегі экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және өрт қауіпсіздігі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
119. Автокөлік бөліністері еңбекті, табиғатты қорғау және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмысты мынадай негізгі бағыттар бойынша жүргізеді:
1) еңбекті, табиғатты қорғау, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шығыстарды жоспарлау;
2) автокөлік бөлінісінің басшылығымен, мамандарымен, жүргізушілерімен, жұмысшыларымен және басқа да жұмыскерлерімен еңбекті қорғау, табиғатты қорғау, өрт қауіпсіздігі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын, нормативтік актілерді зерделеуді ұйымдастыру;
3) автокөлік бөліністерінің жұмыскерлерін және жүргізушілерін жұмыстың қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне оқыту;
4) нұсқаманың барлық түрлерін уақтылы жүргізу;
5) еңбекті ұйымдастыруды жүйелі жақсарту, қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету және ауыр физикалық еңбекті қысқарту.
6) Еңбекті қорғау, табиғатты қорғау, өрт қауіпсіздігі туралы заңнаманың талаптарын сақтау, оның ішінде:
ғимаратты, құрылыстарды, коммуникациялардың құрылысына, реконструкциялауға, күрделі жөндеуге, аумақтық абаттандыру және көгалдандыруға жобалау-сметалық құжаттаманы келісу кезінде, сондай-ақ осы объектілерді қабылдау және оларды пайдалану кезінде;
технологиялық, көтеру-көлік, желдеткіш, санитарлық-техникалық, жылыту және көлік құралының басқа жабдықтарын, механизмдерді, энергетикалық құрылғыларды, бу және су жылытатын қазандықтарды, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар мен аппараттарды, көлік құралдары және басқа әлуетті қауіпті объектілерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу кезінде;

3) соответствие фактических источников содержания служебного транспорта, плавсредства, эффективность расходования денежных средств, предусмотренных на их содержание;
4) порядок организации эксплуатации (использования) служебного транспорта, плавсредства, в том числе порядок их хранения, выпуска и возвращения на места стоянок;
5) организация технического обслуживания и ремонта служебного транспорта, плавсредства;
6) эффективность работы по предупреждению ДТП с участием служебного транспорта ОВД;
7) соблюдение законодательства об охране труда и природы при техническом обслуживании и ремонте, эксплуатации (использовании) и хранении служебного транспорта;
8) готовность к постоянному автотранспортному обеспечению деятельности ОВД при чрезвычайных ситуациях, осложнениях оперативной обстановки и экстремальных ситуациях;
117. О результатах проверки, лицо осуществлявшее проверку, информирует руководство проверенного ОВД докладной запиской (рапортом) и оказывают практическую помощь в разработке и осуществлении мероприятий по устранению выявленных недостатков.
Глава 9. Охрана труда, природы, пожарная безопасность при техническом обслуживании, ремонте, эксплуатации и хранении служебного транспорта
118. Экологическая, санитарно-эпидемиологическая и пожарная безопасность на автомобильном транспорте регламентируется нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
119. Работа по охране труда, природы и обеспечению пожарной безопасности автотранспортными подразделениями проводится по следующим основным направлениям:
1) планирование расходов по обеспечению охраны труда, природы, пожарной безопасности;
2) организация изучения законодательства Республики Казахстан, нормативных актов об охране труда, охране природы, пожарной безопасности, руководителями, специалистами, водителями, рабочими и другими работниками автотранспортных подразделений;
3) обучение работников и водителей автотранспортных подразделений безопасным методам и приемам работы;
4) своевременное проведение всех видов инструктажей;
5) систематическое улучшение организации труда, обеспечение безопасных условий и сокращение тяжелого физического труда;
6) соблюдение требований законодательства об охране труда, охране природы, пожарной безопасности, в том числе:
при согласовании проектно-сметной документации на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт зданий, сооружений, коммуникаций, благоустройство и озеленение территорий, а также при приемке этих объектов и их эксплуатации;
при эксплуатации, техническом обслуживании, ремонте технологического, подъемно-транспортного, вентиляционного, санитарно-технического, отопительного и другого оборудования транспортных средств, механизмов, энергетических установок, паровых и водогрейных котлов, сосудов и аппаратов, работающих под давлением, транспортных средств и других потенциально опасных объектов.

7) атмосфераға зиянды заттардың тастандысын азайту, тазартылмаған ағын суды ағызуды, жердің өндірістік және тұрмыстық қалдықтармен ластануын болдырмау;
8) адам денсаулығына әсер ететін заттардың, тербелістердің, сәулелердің сандық және басқа да өлшемдерін табу үшін, жабдықтардың, қатынас жолдардың апатты жағдайы, өрт пен тұтану пайда болған кезде автоматты түрде хабарлау және зиянды салдарын болдырмас үшін автокөлік бөліністерін жабдықтармен, аспаптармен, жүйелермен жарақтау;
9) "Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері, емдік-профилактикалық тағам, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1054 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12675 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жұмыскерлерге арнайы киім және жеке қорғану құралдарын беру;
10) апаттарды, өрттерді, тұтануды, өндірістік жарақат алған жағдайларды, атмосфералық ауаның ластануын, тазартылмаған ағын суларды тастауды, жерді ластауды қызметтік тергеу.
10-тарау. Автокөлік бөліністеріндегі есептілік
120. Автокөлік бөліністерінде есептілік тікелей жасалады. ІІО-ның бағынысты құрылымдық бөліністері жоғары тұрған бөліністер алдында көлікпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша есеп береді.
121. Жылына бір рет ІІМ басшылығы бекіткен кестеге сәйкес ІІО автокөлік құралдарының есептік деректерін ІІМ-нің Тыл департаментімен салыстыра тексеру жүргізеді.
ІІО бөліністері Тыл департаментіне мынадай есептер мен мәліметтерді ұсынады:
1) көлік құралдарын сатып алуға бюджеттік өтінім – ІІМ-нің алдағы жылдарға арналған бюджетінің жобасын қалыптастыру кезеңінде ІІМ бекіткен мерзімдерден кешіктірмей ұсынылады;
2) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес ішкі істер органдары бөліністерінің автокөлік құралдарымен болған оқиғалар туралы есеп (тоқсан сайын, келесі айдың 5 күніне);
3) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес ішкі істер органдары бөліністерінің көлік құралдары туралы есеп;
4) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес ІІМ басшылығы бекіту үшін көлік құралдарының штаты;
5) қызметтік көліктің бар-жоғы және қажеттілігі туралы деректер тоқсан сайын соңғы айдың 25-не ұсынылады.
122. Қызметтік көліктің қатысуымен болған оқиғалар (ЖКО, ұрлау, тұтану және т.с.с) туралы ақпарат (арнайы хабарлама) Ішкі істер министрлігіне тәулік ішінде дереу (ЭҚАБЖ, факс, электрондық пошта) беріледі.

7) Уменьшение выбросов вредных веществ в атмосферу, недопущение сброса неочищенных сточных вод, загрязнения земли производственными и бытовыми отходами.
8) оснащение автотранспортных подразделений оборудованием, приборами, системами для обнаружения, количественных и других измерений веществ, колебаний, излучений, влияющих на здоровье человека, для автоматического оповещения и предотвращения вредных последствий при возникновении аварийных состояний оборудования, коммуникаций, пожаров и возгорании;
9) выдача работникам специальной одежды и других средств индивидуальной защиты в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1054 "Об утверждении Правил выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактического питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет работодателя" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов № 12675);
10) служебное расследование аварий, пожаров, возгораний, случаев производственного травматизма, загрязнения атмосферного воздуха, сброса неочищенных сточных вод, загрязнения земли.
Глава 10. Отчетность в автотранспортных подразделениях
120. Отчетность в автотранспортных подразделениях строится по вертикали. Подчиненные структурные подразделения ОВД отчитываются по вопросам транспортного обеспечения перед вышестоящими подразделениями.
121. Один раз в год ОВД проводят сверку учетных данных автотранспортных средств с Департаментом тыла МВД согласно графика, утвержденного руководством МВД.
Подразделения ОВД предоставляют в Департамент тыла следующие отчеты и сведения:
1) бюджетная заявка на приобретение автотранспортных средств – в период формирования проекта бюджета МВД на предстоящие годы, предоставляется не позднее утвержденных МВД сроков;
2) отчет о происшествиях с автотранспортными средствами подразделений органов внутренних дел (ежеквартально, к 5 числу следующего месяца) согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
3) отчет о транспортных средствах подразделений органов внутренних дел согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
4) штат транспортных средств для утверждения руководством МВД согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
5) сведения о наличии и потребности служебного транспорта предоставляются ежеквартально к 25 числу последнего месяца.
122. Информация (спецсообщение) о происшествиях (ДТП, угон, возгорание и т.д.) с участием служебного транспорта незамедлительно передается в Министерство внутренних дел в течение суток (ЭСЕДО, факс, электронная почта).

123. Тыл департаментінің көлікпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша шұғыл ақпараттық сұрау салуларына (электрондық пошта, жұмыс немесе мобильді телефон арқылы) ІІО бөліністері бір сағат ішінде өзекті ақпаратты ұсынуы, ал бар деректерді нақтылау немесе өзектендіру қажеттілігінің негізделген жағдайында – бір жұмыс күнінен асырмай ұсынуы тиіс.
124. ІІО автокөлік бөліністерінің Тыл департаментіне ұсынатын есепке алу деректерінің шынайылығы үшін тікелей орындаушылар да, ТҚБ (ТҚб, ТҚт) бастығы және ІІО басшылығы да жауапты болады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Автокөлік бөлінісінің, гараждың П А С П О Р Т Ы
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
МАЗМҰНЫ
Паспортты жасау тәртібі.
1. Паспорт бөлімдері.
2. Жалпы деректер.
3. Аумақтың сипаттамасы.
4. Автокөлік бөліністері орталық гаражының және оның филиалдарының ғимараттары мен құрылыстарының сипаттамасы.
5. Мәдени-тұрмыстық ғимараттар (үй-жайлар) сипаттамасы.
6. Автокөлік бөліністерінің өндірістік, қосалқы және қойма үй-жайларының сипаттамасы.
7. Өндірістік аймақтар мен тұрақтардың сипаттамасы.
8. Автокөлік бөлінісі автожөндеу шеберханасының жобалық қуаты.
9. Технологиялық жабдық:
1) жинау-жуу және тазалау жұмыстарына арналған жабдық;
2) көлік құралдарына жанар май құю және майлауға арналған жабдық;
3) көтергіш көлік жабдығы;
4) көлік құралдары мен олардың құрамды бөлігінің диагностикасы мен реттеуге арналған жабдықтар мен құралдар;
5) қорек жүйесін жөндеуге және реттеуге арналған құралдар, құрылғылар мен аспаптар;
6) электр-жабдықтар, аккумулятор батареяларын бақылау, реттеу және жөндеуге арналған жабдық;
7) бөлшектеу-жинау және жөндеу жұмыстарына арналған жабдық пен аспап;
8) дөңгелек жөндеу және дөңгелекті монтаждау жабдығы.
9) темір соғатын-сығымдағыш жабдық;
10) дәнекерлеу жабдығы және қалпына келтіру-балқыту жұмыстарына арналған жабдық;
11) сырлау және түсқағаз жұмыстарына арналған жабдық;
12) қозғалтқыштарды қысқы іске қосуды қамтамасыз етуге арналған жабдық;
13) металл кесетін станоктар, слесарлық жабдық және аспап;
14) жылжымалы жөндеу шеберханасы;
15) жол жүрісі қауіпсіздігі бойынша кабинеттерге арналған жабдық;
16) жалпы өндірістік энергетика мен сантехника.
ЖАЛПЫ ДЕРЕКТЕР
Автошаруашылықтың атауы _____________________________________
Автокөлік бөліністерінің ұйымдарына арналған учаске, үй-жай бөлу туралы құжаттың нөмірі мен күні _________________________________________________________________
Автошаруашылық тобы ____________________________________________
Пошталық және телеграфты мекенжай, телефондар, факс ________________
_________________________________________________________________
Төлем деректемелері _______________________________________________

123. На срочные информационные запросы Департамента тыла (по электронной почте, рабочему и мобильному телефону) по вопросам транспортного обеспечения, ОВД должны представлять актуальную информацию в течение одного часа, а в обоснованных случаях необходимости уточнения или актуализации имеющихся данных - не более одного рабочего дня.
124. За достоверность предоставляемых в Департамент тыла учетных данных автотранспортных подразделений ОВД ответственны как непосредственные исполнители так и начальник УТО (ОТО, ГТО) и руководство ОВД.
Приложение 1 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
П А С П О Р Т
автотранспортного подразделения, гаража
__________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
СОДЕРЖАНИЕ
Порядок составления паспорта:
1. Разделы паспорта.
2. Общие данные.
3. Характеристика территории.
4. Характеристика зданий и сооружений центрального гаража автотранспортного подразделения и его филиалов.
5. Характеристика культурно-бытовых зданий (помещений).
6. Характеристика производственных, вспомогательных и складских помещений автотранспортного подразделения.
7. Характеристика производственных зон и стоянок.
8. Проектная мощность авторемонтной мастерской автотранспортного подразделения.
9. Технологическое оборудование:
1) оборудование для уборочно-моечных и очистных работ;
2) оборудование для заправки и смазки транспортных средств;
3) подъемно-транспортное оборудование;
4) оборудование и приборы для диагностики и регулировки транспортных средств и их составных частей;
5) приборы, приспособления и инструмент для ремонта и регулировки системы питания;
6) оборудование для контроля, регулировки и ремонта электрооборудования, аккумуляторных батарей;
7) оборудование и инструмент для разборочно-сборочных и ремонтных работ;
8) шиноремонтное и шиномонтажное оборудование;
9) кузнечно-прессовое оборудование;
10) Сварочное оборудование и оборудование для восстановительно -наплавочных работ;
11) оборудование для малярных и обойных работ;
12) оборудование для обеспечения зимнего запуска двигателей;
13) металлорежущие станки, слесарное оборудование и инструмент;
14) подвижная ремонтная мастерская;
15) оборудование для кабинетов по безопасности дорожного движения;
16) общепроизводственная энергетика и сантехника.
ОБЩИЕ ДАННЫЕ
Наименование автохозяйства ________________________________________
Номер и дата документа о выделении участка, помещений для организации
автотранспортного подразделения _________________________________________
Группа автохозяйства _______________________________________________
Почтовый и телеграфный адрес, телефоны, факс
Платежные реквизиты ______________________________________________

1. Автошаруашылықтың бюджеттік шоты______________________________
2. Автожөндеу шеберханасының есептік шоты _________________________
Автокөлік бөліністері филиалдарының пошталық мекенжайы:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
Паспортты бастапқы толтыру күні _________________________________
ТҚБ бастығы ___________________________________________________
АКб бастығы ___________________________________________________
АКБ бастығы ___________________________________________________
АКБ бухгалтері _________________________________________________
ЖЖҚ бойынша инженер________________________________________
АУМАҚТЫҢ СИПАТТАМАСЫ
р/с№
АТАУЫ
АКК орталық гаражы
О АКК филиалдары
1
2
3
1
Учаскенің жалпы көлемі, ш.м.
2
Ғимараттар мен құрылыстарымен құрылыс көлемі, ш.м.
оның ішінде:
өндірістік
әкімшілік-тұрмыстық
қойма
қосалқы
3
Қатты жабындысы бар учаске алаңы (асфальт, бетон және т.б.)
4
Ашық тұрақтағы машина орнының саны, бірл.
оның ішінде:
жылытумен жабдықталған
5
Қоршаудың болуы (биіктігі, қ.м./ұзындығы, м)
ӨНДІРІСТІК АЙМАҚТАР МЕН ТҰРАҚТАР СИПАТТАМАСЫ
р/с№
АТАУЫ
АКК орталық гаражы
ОАКК филиалдары
1
2
3
ПТО
1
Жылы тұрақ:
-машина орнының саны ш.м.
2
КҚК аймағы
- үй-жай көлемі, ш.м.
- жуу
3
ТҚК аймағы
- үй-жай алаңы ш.м.
- машина орнының саны ш.м.
оның ішінде:
- эстакадамен
тік ормен
- көтергіштерімен жабдықталғандар
4
АЖ аймағы
- үй-жайдың көлемі ш.м.
- машина орнының саны ш.м.
оның ішінде:
- тұйықты орлармен
- көтергіштермен
- төңкергіштерімен жабдықталған
Автокөлік бөліністерінің өндірістік, қосалқы және қойма үй-жайларының сипаттамасы
р/с№
Учаскелердің, үй-жайлардың атауы
Көлемі ш.м.
Саны
1
Агрегатты
2
Электр жабдықтарды жөндеу
3
Аккумуляторлы
4
Қорек жүйесінің құралдарын жөндеу
5
Шиномонтажды
6
Мысты
7
Қаңылтырлы
8
Дәнекерлеуші
9
Шанақты
10
Темір соққыш
11
Слесарь-механикалық
12
Сырлау
13
Аспапты-тарату қоймасы
14
Бас механик бөлімінің учаскесі
15
Компрессорлы
16
Насосты
17
Майлау материалдарының қоймасы
18
Қосалқы бөлшектер мен аспаптардың қоймасы
19
Автомото дөңгелектер қоймасы
20
Лакты сырлау материалдарының қоймасы
21
Ацетилен және оттегі қоймасы
22
Отынның резервті қорының қоймасы
Автокөлік бөліністерінің автожөндеу шеберханаларының жобалық өндірістік қуаты
Ықпал ету түрлері
Жылына ықпал ету саны
Ауысымдар саны
Автомобильдерге № 1 техникалық қызмет көрсету
Мотоциклдерге № 1 техникалық қызмет көрсету
Автомобильдерге № 2 техникалық қызмет көрсету
Мотоциклдерге № 1 техникалық қызмет көрсету
Автомобильдерді күрделі жөндеу
Мотоциклдерді күрделі жөндеу
Автомобиль қозғалтқыштарын күрделі жөндеу
Мотоциклетті қозғалтқыштарды күрделі жөндеу
Автомобильді агрегаттарды күрделі жөндеу
Мотоциклетті агрегаттарды күрделі жөндеу
ЖАЛПЫ ӨНДІРІСТІК ЭНЕРГЕТИКА МЕН САНТЕХНИКА Электр жабдықтау
р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Автобөліністің орталық гаражы
ОАКБ филиалдары
1
2
3
1
Электр қуатын алу көздері:
-қоректендіретін фидерлер (қоректендіретін кабельдер немесе ауа ЭБЖ) дана, қоректендіретін фидер нөмірлері
-трансформаторлық кіші станциялар, дана, қуаты, кернеу ква – жоғары, төмен
2
Электр қуатын тұтынушылардың белгіленген қуаты, квт
- электрқозғалтқыштар - дана: квт
- электрпештер - дана: квт
- жоғары жиілік құрылғылар
(ТВЧ) - дана: квт
- электр дәнекерлеу агрегаттары бірл.: квт
- түзеткіш - дана: квт
- жарық, қосынды қуаты - квт
- өзге де ток тұтынушылары - квт
3
Компрессорлар
- түрі, саны
- қуаты, квт
- кернеу, вольт
Газбен жабдықтау

1. Бюджетный счет автохозяйства ____________________________________
2. Расчетный счет авторемонтной мастерской __________________________
Почтовые адреса филиалов автотранспортных подразделении:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
Дата первоначального заполнения паспорта ___________________________
Начальник УТО ___________________________________________________
Начальник АТО ___________________________________________________
Начальник АТП ___________________________________________________
Бухгалтер АТП____________________________________________________
Инженер по БДД _________________________________________________
ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕРРИТОРИИ
№ п.п.
НАИМЕНОВАНИЕ
Центральный гараж АТП
Филиалы Ц АТП
1
2
3
1
Общая площадь участка, м.кв.
2
Площадь застройки зданиями и сооружениями, м.кв.
в том числе:
производственными
Административно – бытовыми
складскими
вспомогательными
3
Площадь участка с твердым покрытием (асфальт, бетон и другие)
4
Количество машиномест на открытой стоянке, ед.
в том числе:
оборудованных подогревом
5
Наличие ограждения (высота, м.п./длина, м.)
ХАРАКТИРИСТИКА ПРОИЗВОДНЫХ ЗОН И СТОЯНОК
№ п.п.
НАИМЕНОВАНИЕ
Центральный гараж АТП
Филиалы Ц АТП
1
Теплая стоянка:
1
2
3
ПТО
- количество машиномест, м.кв.
2
Зона ЕО:
- площадь помещения, м.кв.
- моечная
3
Зона ТО:
- площадь помещения, м.кв.
- количество машиномест, м.кв.
в том числе оборудованных:
- эстакадой
- прямоточной канавой
- подъемниками
4
Зона ТР:
- площадь помещения, м.кв.
- количество машиномест, м.кв.
в том числе оборудованных:
- тупиковыми канавами
- подъемниками
- опрокидывателями
Характеристика производственных, вспомогательных и складских помещений автотранспортных подразделений
№ п.п.
Наименование участков, помещений
Площадь
м.кв.
Количество
1
Агрегатный
2
Ремонт электрооборудования
3
Аккумуляторный
4
Ремонт приборов системы питания
5
Шиномонтажный
6
Медницкий
7
Жестяницкий
8
Сварочный
9
Кузовной
10
Кузнечный
11
Слесарно-механический
12
Малярный
13
Инструментально-раздаточная кладовая
14
Участок отдела главного механика
15
Компрессорная
16
Насосная
17
Склад смазочных материалов
18
Склад запасных частей и инструмента
19
Склад автомотошин
20
Склад лакокрасочных материалов
21
Склад ацетилена и кислорода
22
Склад резервного запаса топлива
Проектная производственная мощность авторемонтных мастерских автотранспортных подразделений
Виды воздействия
Количество воздействий в год
Количество смен
Техническое обслуживание №1 автомобилей
Техническое обслуживание №1 мотоциклов
Техническое обслуживание №2 автомобилей
Техническое обслуживание №1 мотоциклов
Капитальный ремонт автомобилей
Капитальный ремонт мотоциклов
Капитальный ремонт автомобильных двигателей
Капитальный ремонт мотоциклетных двигателей
Капитальный ремонт автомобильных агрегатов
Капитальный ремонт мотоциклетных агрегатов
ОБЩЕПРОИЗВОДСТВЕННАЯ ЭНЕРГЕТИКА И САНТЕХНИКА
Электроснабжение
№ п.п.
Наименование показателей
Центральный гараж автоподразделения
Филиалы ЦАТП
1
2
3
1
Источники получения электроэнергии:
- питающие фидера (питающие кабели или воздушные ЛЭП), шт.номера питающих фидеров
- трансформаторные подстанции, шт.мощность, ква напряжение
– высшее, низшее
2
Установленная мощность потребителей электроэнергии, квт:
- электродвигатели – шт : квт
- электропечи – шт : квт
- высокочастотные установки (ТВЧ) – шт : квт
- электросварочные агрегаты
ед : квт
- выпрямители – шт : квт
- освещение, суммарная мощность - квт
- прочие потребители тока – квт
3
Компресоры:
- тип, количество
- мощность, квт
- напряжение, вольт
Газоснабжение

1. Қалалық газды пайдалану
р/с№
Газды пайдалану орны
Газ шығысы, м. куб.
орташа-сағат
ең жоғары
1
2. Ацетиленді құрылғы
р/с№
Құрылғы түрі
Саны
Сипаттамасы
Өндірістілігі
Негізгі тұтынушы
1
Жылумен жабдықтау
р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Автобөліністің орталық гаражы
ОАКБ филиалдары
1
2
3
1.
Жылу алу көзі (ЖЭО, басқа да кәсіпорындар, меншікті қазандық)
2.
Орташа сағаттық тұтыну:
- бу, т/сағ.
- жылы су, ккал/сағ.
3
Ең жоғары сағаттық тұтыну:
- бу, т/сағ.
- ыстық су, ккал/сағ.
4
Меншікті қазандық сипаттамасы:
- қазандық түрі
- өндірістілігі:
- бу т/сағ.
- ыстық су ккал/сағ.
- жұмыс қысымы, ат
- отын түрі
- отын шығысы кг/сағ.
-қазандықтардың шыққан жылы
Желдеткіш
Желдеткіштің атауы, түрі, моделі
Техникалық сипаттамасы
Электр тежегіштің қуаты
Орнату орны
Кірме ағындық немесе сыртқа тарту
Алмасу еселігі
Тығыз ауамен жабдықтау
Компрессор түрі, жүйесі
Саны
Бір компрессордың өндірістілігі, м.куб/сағ
Жұмыс қысымы кг/см.кв
Сумен жабдықтау
р/с№
Көрсеткіштер атауы
АКБ орталық гаражы
ОАКБ филиалдары
1
2
3
1
Сумен жабдықтау көзі:
- қалалық су құбыры
- енгізу диаметрі, мм
- көрші кәсіпорыннан
- енгізу диаметрі, мм
-меншікті станциядан
(өзен, тоған, артұңғыма)
2
Арттырылған құрылғылардың болуы
- саны
- сипаттамасы
3
Су резервуарларының болуы
- саны, дана
- сыйымдылығы, м.куб
- биіктігі, м
- материал
4
Су тазалау құрылыстары
- саны, дана
- су тазалау түрі
Кәріз
р/с №
Көрсеткіштер атауы
АКБ орталық гаражы
ОАКБ филиалдары
1
2
3
1
Ағындар саны:
- өндірістік
-нәжіс, бірл.
2
Жүйенің тәуліктік өткізу қабілеті, м.куб
- өндірістік ағын
- нәжіс
3
Тазалау құрылыстары барлығы
- өндірістік ағын
- нәжіс ағыны
4
Тазалау құрылыстарының сипаттамасы
- атауы және түрі
- орташа тәуліктік өндірістілік м.куб
- құрылысты тазалау кезеңділігі
5
Тастау орны
6
Қандай ағын сулар қалалық желіге немесе тазалау құрылыстарын өтіп, басқа орындарға тасталады
Тазалау құрылыстарының болуы
р/с №
Атауы
Өлш.бірл.
Автобөліністің орталық гаражы
Гараждан тыс ғимараттар мен құрылыстар
1
Шығатын газдардан тазалау үшін құрылғы:
-тазалау құрылыстарының саны
дана
-тазалау құрылыстарының сипаттамасы
- атауы және түрі
-орташа тәуліктік өндірістілік
м.куб
- орналасу орны
- тазалау кезеңділігі
- тазалау тиімділігі
2
Ағын сулардан тазалау үшін құрылғы:
-тазалау құрылыстарының саны
дана
-тазалау құрылыстарының сипаттамасы
- атауы және түрі
-орташа тәуліктік өндірістілік
м.куб
- орналасу орны
- тазалау кезеңділігі
- тазалау тиімділігі
Автокөліктік бөліністердің автожөндеу шеберханаларының технологиялық жабдығы
р/с№
АТАУЫ
түрі, моделі
Саны
Техникалық сипаттама
Дайындаушы зауыт
Жыл
Баланстық құны
Орнату цехы
шыққан
орнату
1
Жинау-жуу және тазалау жұмыстарына арналған жабдық
2
КҚ толтыру және майлау үшін жабдық
3
Көтергіш-көлік жабдығы
4
Көлік құралдары мен олардың құрамды бөлігінің диагностикасы мен реттеу үшін жабдықтар мен құралдар
5
Қорек жүйесін жөндеу және реттеу үшін құралдар, құрылғылар мен аспаптар
6
Электр-жабдықтар, аккумулятор батареяларын бақылау, реттеу және жөндеу үшін жабдық
7
Бөлшектеу-жинау және жөндеу жұмыстары үшін жабдық пен аспап
8
Дөңгелек жөндеу және дөңгелекті монтаждау жабдығы
9
Темір соғатын-сығымдағыш жабдық
10
Дәнекерлеу жабдығы және қалпына келтіру-балқыту жұмыстары үшін жабдық
11
Сырлау және түсқағаз жұмысы үшін жабдық
12
Қозғалтқыштарды қысқы іске қосуды қамтамасыз ету үшін жабдық
13
Металл кесетін станоктар, слесарлық жабдық және аспап
14
Жылжымалы жөндеу шеберханасы
15
Жол жүрісі қауіпсіздігі бойынша кабинеттер үшін жабдық
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ГАРАЖДАРЫ
Ішкі істер органдарының атауы
Сақтау орнының саны
Жабдықталған бекеттер саны
Негізгі технологиялық жабдықтың болуы
жабық үй-жайда
ашық тұрақта
КҚ жуу
көтергіштер
бұрғылау станоктары
қайрау станогы
компре
ссор
түзеткіш
өзге де жабдықтар
авто
мото
авто
мото.
авто
мото.
Автокөлік бөліністерінің және оның филиалдарының орталық гараждары ғимаратары мен құрылыстарының сипаттамасы
р/с №
Ғимараттар мен құрылыстардың атауы
Жыл
Үлгі жобаның нөмірі
Пайдалы алаңы ш.м.
Қабаттылығы
Материал
Баланстық құны, мың теңге
салынған
реконструкциялау
қабырға
жабынды
1
2
3
4
5
6
Мәдени-тұрмыстық ғимараттардың, үй-жайлардың сипаттамасы
р/с№
Ғимарат атауы
Көлемі ш.м.
Кубатура м.куб
Орын саны
Көркейту
Баланстық құны
Ескерту
жалпы
Тұратын
жылу
жарық
суқұбыры
кәріз
газ
теле-фон
ӨРТКЕ ҚАРСЫ ШАРУАШЫЛЫҚ ____________________________________________
Су құбыры желісінің қысымы _______ ат;
Арттырғыш құрылғыны қосу кезіндені қысым ____________ ат;
Ағыс саны (брандспойтер) ______ дана;
Ерікті өрт жасағының адам саны ______ бірл;
Ерекше желінің болуы_____________________________________
Өртке қарсы жабдық
Мүкаммал №
Атауы, түрі, моделі
Техникалық сипаттама
Дауындаушы зауыт
Өндірістілігі
Қайда пайдаланылды
өлш.бірл.
саны
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
Штаттық көлік құралдарын (жүзу құралдарын) есепке алу
КІТАБІ
__________________________________________________________________________
(автокөлік бөлінісінің, автоколоннаның, органның атауы)
Басталды 20__ ж. "_____"_________.
Аяқталды 20__ ж. "_____"_________
Кітаптың бірінші беті
Есепке алу кітабын толтыру бойынша түсіндірме
Есепке алу кітабына көлік құралын пайдалануға немесе резервке қабылдау туралы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін үш тәуліктен кешіктірмей деректер енгізіледі.
Кітаптың әрбір парағына алты көлікттен астам құралы туралы жазба жүргізіледі, қандай да бір өзгерістер келесі жолға енгізіледі.
Ішкі істер органдарында, автоколоннада жүргізілетін кітапқа автошаруашылықта берілген мүкаммал нөмірілері қойылады.
Көлік құралының мүкаммал нөмірі пайдаланудың барлық мерзімінде, есептен шығарға дейін немесе автошаруашылықтан берілгенге дейін, оны ұстаудың бір көзінен екінші көзіне ауыстыру жағдайынан басқа, өзгертілмейді.
Есептен шығарылған немесе берілген автокөлік құралдарының мүкаммал нөмірлерін басқа көлік құралдарына беруге тыйым салынады.

1. Использование городского газа
№ п.п.
Места использования газа
Расход газа, м.куб
средне-часовой
максимальный
1
2. Ацетиленовые установки
№ п.п
Тип установки
Количество
Характерис-тика
Производительность
Основной потребитель
1
Теплоснабжение
№ п.п.
НАИМЕНОВАНИЕ
Центральный гараж АТП
Филиалы Ц АТП
1
2
3
1
Источник получения тепла (ТЕЦ, др.предприятия, собственная котельная
2
Среднечасовое потребление:
- пара, т/час
- горячей воды, ккал/час
3
Максимальное часовое потребление:
- пара, т/час
- горячей воды, ккал/час
4
Характеристика собственной котельной:
- тип котлов
- производительность:
- пара, т/час
- горячей воды, ккал/час
- рабочее давление, ат
- вид топлива
- расход топлива кг/час
- год выпуска котлов
Вентиляция
Наименование вентилятора, тип, модель
Техническая характеристика
Мощность электродвигателя
Место установки
Приточная или вытяжная
Кратность обмена
Снабжение сжатым воздухом
Тип, система компресора
Количество
Производительность одного компрессора м.куб/час
Рабочее давление кг/см.кв
Водоснабжение
№ п.п.
Наименование показателей
Центральный гараж АТП
Филиалы ЦАТП
1
2
3
1
Источник водоснабжения:
- городской водопровод
- диаметр ввода, мм
- от соседнего предприятия
- диаметр ввода, мм
- от собственной станции (река, пруд, артскважина)
2
Наличие повысительных устройств
- количество
- характеристика
3
Наличие водяных резервуаров
- количество, шт
- емкость, м.куб
- высота, м
- материал
4
Водоочистительные сооружения
- количество, шт
- тип водоочистки
Канализация
№ п.п.
Наименование показателей
Центральный
гараж АТП
Филиалы ЦАТП
1
2
3
1
Количество стоков:
- производственных
-фекальных, ед
2
Суточная пропускная способность системы, м.куб
- производственных стоков
- фекальных
3
Очистных сооружений всего
- производственных стоков
- фекальных стоков
4
Характеристика очистных сооружений:
- наименование и тип
-среднесуточная производительность м.куб
- периодичность очистки сооружений
5
Место сброса
6
Какие сточные воды сбрасываются в городскую сеть или другие места, минуя очистные сооружения
Наличие очистных сооружений
№ п.п.
Наименование
Единица измерения
Центральный гараж автоподразделения
Здания и сооружения вне гаража
1
Установка для очистки отходящих газов:
- количество очистных сооружений
шт.
- характеристика очистных сооружений
- наименование и тип
- среднесуточная производительность
м.куб
- место нахождение
- периодичность очистки
- эффективность очистки
2
Установка для очистки сточных вод:
- количество очистных сооружений
шт.
- характеристика очистных сооружений
- наименование и тип
- среднесуточная производительность
м.куб
- место нахождение
- периодичность очистки
- эффективность очистки
Технологическое оборудование авторемонтных мастерских автотранспортных подразделений
Наименование тип, модель
Количество
Техническая
Завод
Год
Балансовая
Цех
п.п.
характеристика
изготовитель
выпуска
установки
стоимость
установления
1
Оборудование для уборочно-моечных и очистных работ
2
Оборудование для заправки и смазки ТС
3
Подъемно-транспортное оборудование
4
Оборудование и приборы для диагностики и регулировки ТС и их составных частей
5
Приборы, приспособления и инструмент для ремонта и регулировки системы питания
6
Оборудование для контроля, регулировки и ремонта электрооборудования, аккумуляторных батарей
7
Оборудование и инструмент для разборочно-сборочных и ремонтных работ
8
Шиноремонтное и шиномонтажное оборудование
9
Кузнечно-прессовое оборудование
10
Сварочное и оборудование для восстановительно-наладочных работ
11
Оборудование для малярных и обойных работ
12
Оборудование для зимнего запуска двигателей
13
Металлорежущие станки, слесарное оборудование и инструмент
14
Подвижная авторемонтная мастерская
15
Оборудование для кабинетов безопасности дорожного движения
ГАРАЖИ ОРГАНОВ ВНУТРЕННИХ ДЕЛ
Наименование
Количество мест хранения
Количество
Наличие основного технологического оборудования
органов внутренних дел
в закрытом помещении
на открытой стоянке
оборудованных постов
мойка ТС
Подъем -ники
Сверлиль-ные
станки
Заточной станок
Компрессор
Выпря-митель
Прочее обору- дование
авто
мото
авто
мото
авто
мото
Характеристика зданий и сооружений центрального гаража автотранспортных подразделений и его филиалов
Наименование зданий и сооружений
Год
Номер типового проекта
Полезная площадь, м.кв
Этажность
Материал
Балансовая стоимость, тыс. тг.
п.п.
постройки
реконструкции
стен
перекрытий
1
2
3
Характеристика культурно-бытовых зданий, помещений
№ п/п
Наименование зданий
Площадь м. кв.
Кубатура м.куб.
Кол-во мест
Благоустройство
Балан- совая стоимость
Приме- чание
общая
жилая
отопле-ние
освещение
водо-провод
канали-зация
газ
теле-фон
__________________________________________________________________________ ПРОТИВОПОЖАРНОЕ ХОЗЯЙСТВО
Напор в водопроводной сети _______ ат.; Напор при включении повысительной установки ____________ ат.; Количество струй (брандспойтов) ______ шт.; Количество человек добровольной пожарной дружины ______ ед.; Наличие особой сети ________________________________________
Противопожарное оборудование
Инвентарный №
Наименование тип, модель
Техническая характеристика
Завод изготовитель
Производительность
Где используется
Единица измерения
Количество
Приложение 2 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
К Н И Г А
учета штатных транспортных средств (плавательных средств)
__________________________________________________________________
(наименование автотранспортного подразделения, автоколонны, органа)
Начата "_____"_______________ 20__ г.
Окончена "_____"_______________ 20__ г.
Первая страниц книги
Разъяснения по заполнению книги учета штатных транспортных средств
В книгу учета заносятся данные не позднее трех суток после подписания приказа о вводе транспортного средства в эксплуатацию или зачисления в резерв.
На каждом листе книги производятся записи не более чем о шести транспортных средствах, какие – либо изменения вносятся в последующие строки.
В книге отражается инвентарный номер автотранспорта или плавсредства, его модель (проект), год выпуска, когда и откуда поступило, номерной знак, когда списано (или когда и куда передано).
По мотоциклам, снегоходам, транспортерам, тракторам и плавсредствам, кроме того, указывается источник содержания.
В книге ведущейся в Подразделении ОВД проставляются инвентарные номера, присвоенные в автохозяйстве.
Инвентарный номер транспортного средства не изменяется в течении всего срока эксплуатации, до списания или передачи из подразделения ОВД, за исключением случая перевода его с одного источника содержания на другой.
Инвентарные номера списанных или переданных транспортных средств присваивать другим транспортным средствам запрещается.

Есепке алу кітабінің 12-14-бағандарындағы деректер көлік құралдарын жеткізуге құжаттар, бухгалтерлік есепке алу, бекіту актілері, сондай-ақ басқа да тиісті құжаттар негізінде енгізіледі.
Әрбір көлік құралы бойынша деректерді өзгерту әрбір көлік құралы бойынша жазьаның келесі жолдарына енгізіледі.
Көлік құралын күрделі жөндеуге жолдаған кезде 19-бағанда жөндеу күні және оны жүргізген кәсіпорынның атауы туралы жазба жасалады.
№4121-ТР нысаны бойынша ішкі істер органдарының құралы, санаторийілері және демалыс үйлері туралы есепті жасау алдында есепке алу құжатының деректері бухгалтерлік есепке алу деректерімен салыстыра тексеріледі.
Есепке алу кітабының бірін ауыстыру қажет болған жағдайда комиссия тағайындалады, ол деректерді жаңа кітапқа ауыстырудың дұрыстығын растайды, тиісті акті жасалады. Осы акті жаңа кітапқа тігіледі.
Жаңа кітапқа кітапты толтырған сәтте бар көлік құралдары туралы барлық деректер, олардың мүкаммал нөмірлерін өзгертусіз ауыстырылады. Содан кейін оның соңына дейін алдыңғы кітаптің соңғы нөмірінің келесі нөмірінен бастап реттік (мүкаммал) нөмірі қойылады..
ЕСКЕРТПЕ: Кітап тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және органның канцеляриясында тіркеледі.
Кітаптың сол жақ беті
Тармақшаның нөмірі – мүкаммал нөмірі
Жоба моделі
Штаттық топ
Шыққан жылы
Мемнөмірі
Зауыттық нөмірлер
топ
кіші топ
шанақ (шасси)
қозғалтқыш
КҚТК
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Кітаптың оң жақ беті
КҚ келіп түсуі туралы мәлімет
КҚ есептен шығару, беру туралы мәлімет
ескерту
күні
Қайдан келіп түсті
Құжат
Баланстық құны
Ұстау көзі
Пайдалануға енгізу күні
Бекітілген орган, қызмет
Бұйрықтың күні, №
қайда берілді, орган
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
(көлік құралы бекітілген ішкі істер органдарының атауы)
20__ жылға арналған КӨЛІК ҚҰРАЛЫНЫҢ ПАЙДАЛАНУ-ЖӨНДЕУ КАРТАСЫ
___________________ _____ _________________ ___________________ __________________
(моделі, жобасы, штаттық тобы) (мүккамал нөмірі) (мемлекеттік нөмір) (ұстау көзі)
Радиостанцияның, басқа жабдықтың маркасы, моделі
________________________________________________________________________
Картаны ресімдеу күніне пайдалану басталғаннан жүруі (жұмысы) ____ км (мотосағат)
Карта ресімдеу күніне соңғы күрделі жөндегеннен кейін жүруі (жұмыс)_ км (мотосағат)
1. _________________________ 2. _________________________ 3. _______________________
(жүргізушінің тегі, аты)      (жүргізушінің тегі, аты)            (жүргізушінің тегі, аты)
Жүруі
км (м/сағ)
Нарядтағы уақыт, сағ
Машиналар -күндер
Отын литрде
ТО және ТР шығыстары теңге
Өтінім парақтарының нөмірі
Агрегаттарды ауыстыру туралы деректер (ауыстыру күні, сәтіндегі спидометр көрсеткіші)
есептен шығарылған
жарамды жай-күйде
пайдалануда
ТО
ТР
I тоқсан
II тоқсан
III тоқсан
IV тоқсан
ЖИЫНЫ
Аккумуляторлық батареяның жұмысын есепке алу
Келіп түскен күні
Аккуму-лятор маркасы
Шыққан жылы
Пайдалану енгізу күні, жылы, айы
Қызмет мерзімі айлармен
Пайдаланудан шығару себебі, жарамсыз болу актісінің күні, нөмірі
Пайдаланудан алып тастау күні
Ескерту
жалпы
Арнайы жабдық болған жағдайда
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20__жылға арналған Автожөндеу шеберханасының өндірістік бағдарламасының ЕСЕП-ӨТІНІМІ
Автокөлік құралдарының түрі
АТАУЫ
жеңіл
Жүк шассиі
авто-бустар
Автомобиль және автобустар бойынша барлығы
мото-циклдер
КҚ барлық түрі бойынша
1
2
3
4
5
6
7
а) Бастапқы деректер

Данные в графы 12-14 книги учета заносятся на основании документов на поставку транспортных средств, бухгалтерских учетов, актов закрепления, а также других соответствующих документов.
Изменения данных по каждому транспортному средству заносятся в последующие строки записи по каждому транспортному средству.
При направлении транспортного средства на капитальный ремонт в графе 19 делается запись о дате ремонта и наименовании предприятия его производившего.
Перед составлением отчета о транспортных средствах органов внутренних дел, санаториев и домов отдыха по форме № 4121-ТР данные книг учета сверяются с данными бухгалтерского учета.
При необходимости замены одной из книг учета, назначается комиссия, которая подтверждает правильность переноса данных в новую книгу, составляется соответствующий акт. Данный акт вшивается в новую книгу.
В новую книгу переносятся все данные об имеющихся в наличии транспортных средствах на момент заполнения книги, без изменения их инвентарных номеров. Затем до конца ее проставляются порядковые (инвентарные) номера начиная со следующего за последним номером предыдущей книги.
Примечание: Книга прошнуровывается, пронумеровывается, опечатывается и регистрируется в канцелярии органа.
Левая страница книги
Номер подпункта, инвентарный номер
Модель, проект
Штатная группа
Год выпуска
Государственный номер
Номера заводские
группа
подгруппа
кузова (шасси)
двигателя
СРТС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Правая страница книга
Сведения о поступлении ТС
Источник содержания
Дата ввода в эксплуатацию
Орган, служба за кем закреплено
Сведения о списании, передачи ТС
Примечание
Дата
Откуда поступило
Документ
Балансовая стоимость
Дата, номер приказа
Куда передано, орган
Приложение 3 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
(наименование органов внутренних дел, за которымзакреплено транспортное средство)
ЭКСПЛУАТАЦИОННО-РЕМОНТНАЯ КАРТА
ТРАНСПОРТНОГО СРЕДСТВА НА 20__ год
_______________________ _____________________________ ___________________
(модель, проект, штатная гр.) (инвентарный номер) (государственный номер) (источник содержания)
Марка, модель радиостанции, другого оборудования
______________________________________________________________________________
Пробег (работа) с начала эксплуатации на день оформления карты ___________________ км (моточасов) Пробег (работа) после последнего капитального ремонта на день оформления карты__________ км (моточасов)
1.____________________
2.________________________________
3. ________________________________________________
(Фамилия, имя, водителя)
(Фамилия, имя, отчество водителя)
(Фамилия, имя, отчество водителя)
Пробег км (м/час)
Время в наряде. Час
Машино – дни
Топливо в литрах
Расходы на ТО и ТР в тенге
Номера
заявочных листов
Данные о замене агрегатов (дата, показание спидометра на момент замены)
списочные
в исправном состоянии
в эксплуатации
ТО
ТР
I кв.
II кв.
III кв.
IV кв.
ИТОГО
Учет работы аккумуляторной батареи
Дата поступления
Марка аккумулятора
Год выпуска
Дата ввода в эксплуатацию, год, месяц
Срок службы в месяцах
Причина снятия с эксплуатации, дата, номер акта выбраковки
Дата снятия с эксплуатации
Примечания
Общий
При наличии специального оборудования
Приложение 4 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375Форма
РАСЧЕТ-ЗАЯВКА
производственной программы авторемонтной мастерской на 20__г.
Типы автотранспортных средств
НАИМЕНОВАНИЕ
легковые
на шасси грузовых
автобусы
всего по автомобилям и автобусам
Мотоцик
-лы
по всем типам ТС
1
2
3
4
5
6
7
а) Исходные данные

1. Автожөндеу шеберханасында орындауға жоспарланған ТҚ, ТҚК және АЖ саны (жоспарлы жылдың 1 қаңтарына күтілетін болуына %)
2. Түзетілетін коэффициенттер:
- ТҚК кезеңділігі
- К;
- еңбексыйымдылығы ТҚК
- К2
- К5
нәтижелі
К=К2.К5
- ТР еңбексыйымдылығы
- К1
- К2
- К3
- К4
- К5
нәтижелі К=К1.К2.К3.К4.К5
3. Түзетілген кезеңділік, мың км (мото/сағ)
-ТҚК-1
- ТҚК-2
4. Түзетілген еңбексыйымдылығы нормативтері адам сағ.
- ТҚК-1
- ТҚК-2
-жүрудің 1000 км ағымдағы жөндеу (100 мото сағат)
5. Нормативтер қолданылған КҚ моделі (басым базалық модель бойынша)
б) Республикалық бюджет есебінен ұсталатын КҚ бойынша
ӨНДІРІСТІК БАҒДАРЛАМА
6. Жоспарлы жалпы жылдық жүрісі, мың км
1
2
3
4
5
6
7
7. ТҚК саны-1 бірл.
8. ТҚК саны-2 бірл.
9. Жоспарлы жүруге нормативтік еңбек сыйымдылығы, адам,. сағат
- ТҚК-1
- ТҚК-2
Республикалық бюджет есебінен ұсталатын көлік құралдарының ТҚК және АЖ жиынтық нормативтік еңбексыйымдылығы, адам, сағат
Жергілікті бюджет есебінен ұсталатын КҚ бойынша
10. ТҚК саны-1 бірл.
11. ТҚК саны-2 бірл.
13. Жоспарлы жүруге нормативтік еңбек сыйымдылығы, адам,. сағат
- ТҚК-1
- ТҚК-2
13. ТҚК саны-1 бірл.
Жергілікті бюджет есебінен ұсталатын көлік құралдарының ТҚК және АЖ жиынтық нормативтік еңбексыйымдылығы, адам, сағат
Автожөндеу шеберханасының жуушылары орындайтын жинау-жуу жұмыстарының еңбек сыйымдылығы, адам, сағ.
КҚ және олардың агрегаттарын күрделі жөндеу бойынша жұмыстың еңбек сыйымдылығы, адам, сағ -
Жиыны, 1 есептеу пунктінде барлық КҚ бойынша жалпы жиынтық еңбек сыйымдылығы, адам, сағ.
Жалпы еңбек сыйымдылығынан жүргізішулер орындайды, адам, сағ.
- жөндеу жұмысшылары орындайды, адам, сағат
20___жылға арналған АВТОЖӨНДЕУ ШЕБЕРХАНАСЫНЫҢ ӨНДІРІСТІК БАҒДАРЛАМАСЫ
р/с №
ЫҚПАЛ ЕТУ ТҮРІ
Өлш.бірл.
Автомобильдер
Мотоциклдер
1
ТҚК-1
2
ТҚК-2
3
Машиналарды күрделі жөндеу
4
Тежегіштерді күрделі жөндеу
5
Агрегаттарды күрелі жөндеу
6
Ағымдағы жөндеу
7
Жинау-жуу жұмыстары
1. 20__жылға арналған автожөндеу шеберханасында көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге негізгі шығындар
ЕСЕБІ-ӨТІНІМІ
КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫНЫҢ ТҮРІ
Жоспарлы жылдық жүру мың км
Басым модель бойынша 1000 км шығынлар нормасы
оның ішінде шығын түрлері бойынша теңге
Жоспарлы жүруге шығындардың барлығы
Еңбекақы
Қосалқы бөлшектер
Материалдар
1000 км жүру
Жоспарлыжүру
1000 км жүру
жоспарлы жүру
1000 км жүру
жоспарлы жүру
Республикалық бюджет есебінен ұсталатын көлік құралдары бойынша
Жеңіл автомобильдер
Жүк шассиі
Автобустар
Мотоциклдер
Жергілікті бюджет есебінен ұсталатын көлік құралдары бойынша
Жеңіл автомобильдер
Жүк шассиі
Автобустар
Мотоциклдер

1. Количество ТС, ОТ и ТР которых планируется к выполнению в авторемонтной мастерской (в % к ожидаемому наличию на 1 января планируемого года)
2. Коэффициенты корректированная:
- периодичности ТО
- К;
- трудоемкости ТО
- К2
- К5
результирующий
К=К2.К5
- трудоемкости ТР
- К1
- К2
- К3
- К4
- К5
результирующий К=К1.К2.К3.К4.К5
3. Откорректированная
периодичность, тыс.км
(мото/час)
- ТО – 1
- ТО – 2
4.Откорректированные
нормативы трудоемкости чел час
- ТО-1
- ТО – 2
- текущего ремонта на
1000 км пробега (100 мото часов)
5. Модель ТС, по которому применены нормативы (по преобладающей базовой модели)
б) ПРОИЗВОДСТВЕННАЯ ПРОГРАММА
по ТС содержащихся за счет республиканского бюджета
6. Планируемый общий
годовой пробег, тыс км
1
2
3
4
5
6
7
7. Количество ТО-1 ед.
8. Количество ТО-2 ед.
9. Нормативная трудоемкость на планируемый пробег, чел.час
- ТО-1
- ТО-2
Суммарная нормативная трудоемкость ТО и ТР транспортных средств содержащегося за счет республиканского бюджета, чел.час -
по ТС содержащимся за счет местного бюджета
10. Планируемый общий годовой пробег, тыс км
11. Количество ТО-1 ед.
12. Количество ТО-2 ед.
13. Нормативная трудоемкость на планируемый пробег, чел.час
- ТО – 1
- ТО – 2
Суммарная нормативная трудоемкость ТО и ТР транспортных средств содержащегося за счет местного бюджета, чел.час -
Трудоемкость уборочно-моечных работ, выполняемых мойщиками авторемонтной мастерской чел.час -
Трудоемкость работ по капитальному ремонту ТС и их агрегатов человек час
Итого, общая суммарная трудоемкость по всем ТС в пункте 1 расчета, человек час.
Из общей трудоемкости, выполняется водителями, человек час.- выполняется ремонтными рабочими, человек час.
ПРОИЗВОДСТВЕННАЯ ПРОГРАММА АВТОРЕМОНТНОЙ МАСТЕРСКОЙ НА 20___г.
№ п.п
ВИД ВОЗДЕЙСТВИЯ
ед. изм.
Автомобили
Мотоциклы
1
ТО-1
2
ТО-2
3
Капитальный ремонт машин
4
Капитальный ремонт двигателей
5
Капитальный ремонт агрегатов
6
Текущий ремонт
7
Уборочно-моечные работы
1. РАСЧЕТ-ЗАЯВКА
основных затрат на техническое обслуживание и текущий ремонт транспортных средств в авторемонтной мастерской на 20__г.
Плановый
Норма
в том числе по всем видам затрат в тенге
Всего
ТИПЫ
годовой
затрат на
Заработная плата
Запасные части
Материалы
затрат на
ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
пробег
тысяч км
1000 км по преоблад.
модели
на 1000 км пробега
на планируемый пробег
на 1000 км пробега
на планируемый пробег
на 1000 км пробега
на планируемый пробег
планируемый пробег
По транспортным средствам содержащихся за счет республиканского бюджета
Автомобили легковые
На грузовом шасси
Автобусы
Мотоциклы
По транспортным средствам содержащихся за счет местного бюджета
Автомобили легковые
На грузовом шасси
Автобусы
Мотоциклы

3. Автокөлік шеберханасының жұмыс уақытының жылдық қорының және негізгі (жөндеу) жұмысшылары санының 20__ж.
ЕСЕБІ
АТАУЫ
Алдыңғы жылы
Жоспарлы жылы
Бір жылдағы күнтізбелік күндер саны
Мереке және демалыс күндері
Күндері саны:
- негізгі демалыс
- қосымша демалыс
- сырқаттануына байланысты келмеу
- мемлекеттік міндеттерді орындау
Келмеген күндердің барлығы
Жұмыс күндерінің барлығы
Жұмыс күнінің орташа ұзақтығы
Жұмыс уақытының жылдық қоры, сағ (Қ)
Жөндеу жұмыстарының орындайтын ТҚК және АЖ еңбек сыйымдылығы, адамның барлығы, сағат (Т)
Жаңа техниканың жоспары бойынша іс-шараларды жүзеге асыру есебінен еңбексыйымдылығының нормативтерін орындаудың жоспарлы пайызы (П)
Негізгі (жөндеу) жұмысшыларының саны (С)
С = Т х 100
П х Қ
ӨНДІРІСТІК БАҒДАРЛАМАНЫ ОРЫНДАУ ТУРАЛЫ АНЫҚТАМА
Атауы
Алдыңғы жылға
Ағымдағы жылғы тоқсан үшін (өсуімен)
ТО-1
ТО-2
ТР адам, сағ.
Күрделі жөндеу
ТО-1
ТО-2
ТР адам, сағ
Күрделі жөндеу
машиналар
тежегіштер
агрегаттар
машиналар
тежегіштер
агрегаттар
Автомобильдер
Мотоциклдер
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Көлік құралын бекіту, беру АКТІСІ
____________________________________________________________________________
(түрі,моделі (жоба), штаттық топ, КҚ кіші тобы, ұстау көзі)
____________________________________________________________________________
(КҚ беретін, бекітетін органның атауы)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(КҚ берілетін органның атауы)
Мүкаммал №___ Мем.нөмірі _______ Шыққан жылы ____ КҚТК ______
Қозғалтқыш №________ Шанақ №______________ Шассиі, рама________
Пайдаланғаннан бастап жүруі (жұмысы) ___________ км (мотосағат)
Соңғы күрделі жөндегеннен кейін жүру (жұмысы)______ км (мотосағат)
_______________________________________________________________ негізінде
(бұйрықтың, өкімнің күні, нөмірі)
№___ сенімхат бойынша берген күні______ кім берді________________
___________________________________________ бекітіледі, беріледі
(жүргізушінің лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты,
____________________________________________________________________________
жүргізуші куәлігінің №, осы санаттағы көлік құралын жүргізу құқығына куәлік,
____________________________________________________________________________
куәлікті берген орган)
Техникалық жай-күйі
1. Кабина, шанақ (автобус салоны) _________________________________

3. РАСЧЕТ-ЗАЯВКА
годового фонда рабочего времени и численности основных (ремонтных) рабочих автотранспортной мастерской на 20__г.
НАИМЕНОВАНИЯ
В предыдущем году
В планируемом году
Количество календарных дней в году
Праздники и выходные дни
Количество дней:
- основного отпуска
- дополнительного отпуска
- неявки из-за болезни
- выполнение государственных обязанностей
Всего дней неявки
Всего дней работы
Средняя продолжительность рабочего дня
Годовой фонд рабочего времени, час(Ф)
Трудоемкость ТО и ТР выполняемая ремонтными рабочими, всего чел.час(Т)
Планируемый процент выполнения нормативов трудоемкости за счет осуществления мероприятий по плану новой техники(П)
Численность основных (ремонтных) рабочих(Ч)
Ч= Тх100
ПхФ
СПРАВКА О ВЫПОЛНЕНИИ ПРОИЗВОДСТВЕННОЙ ПРОГРАММЫ
За предыдущий год
За квартал текущего года (с нарастающим)
Наименование
ТО-1
ТО-2
ТР
Капитальный ремонт
ТО-1
ТО-2
ТР
Капитальный ремонт
чел.час
машин
двигателей
агрегатов
чел.час
машин
двигателей
агрегатов
Автомобили
Мотоциклы
Приложение 5 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
АКТ закрепления, передачи транспортных средств
__________________________________________________________________
( тип, модель (проект), штатная группа, подгруппа ТС, источник содержания)
(наименование органа, передающего, закрепляющего ТС)
________________________________________________________________
(наименование органа, в который передается ТС)
Инвентарный №___ Гос.номер _______ Год выпуска ______ СРТС _________ Двигатель №________ Кузов №______________ Шасси, рама ____________ Пробег (работа) с начала эксплуатации ___________км (моточасов) Пробег (работа) после последнего капитального ремонта__________ км (моточасов) На основании _____________________________________________________ (дата, номер приказа, распоряжения) По доверенности №_________ дата выдачи_________ кем выдана ________ Закрепляется, передается___________________________________________ (должность, звание, фамилия, имя, отчество водителя, __________________________________________________________________ № водительского удостоверения, свидетельства на право управления транспортным средством данной категории, орган выдавший удостоверение, свидетельство)
Техническое состояние
1. Кабина, кузов, (салон автобуса) ___________________________________

2. Рама, шасси___________________________________________________
3. Қозғалтқыш __________________________________________________
4. Беріліс қорабы, ______________________________________________
5. Тарату қорабы _______________________________________________
6. Рульді басқару, штурвал, рульдің жетегі __________________________
7. Алдыңғы тірек ________________________________________________
8. Артқы тірек ___________________________________________________
9. Спидометр, пломбалау _________________________________________
10. Аккумуляторлық батарея ______________________________________
11. Суды шығару құрылғысы _______________________________________
12. ҚК жалпы жай-күйі ____________________________________________
Болуы
1. КҚТК __________________________________________________________
2. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық __________________________________
3. Мемлекеттік нөмірі, жүзу құралының нөмірі________________________
4. Жүзу құралына тиісті құжат_______________________________________
Актінің келесі беті
Шинаның жай-күйі
Дөңгелек қақпағының нөмірі
Пайдалану басталғаннан жүруі
% жарамдылығы
Дөңгелекті зақымдау туралы белгі
Аспаптармен және тиесілігімен жасақталуы
1. Үлкен сөмке
15. Жазылмалы кілт
2. Шағын сөмке
16. Дөңгелек гайкалары үшін бүйірлі кілт
3. Іске қосу тұтқасы
17. Жаппа кілттер
4. Домкрат
18. Екіжақты тегіс кілт
5. Насос
19. Шырағдан кілті
6. Дөңгелекті манометр
20. Арнайы кілт
7. Тіректі-плунжерлі шприц
21. Орындықтарға арналған тыстар
8. Қолда алып жүретін шам
22. 10 литр канистра
9. Дөңгелекті монтаждау үшін қалақша
23. 20 литр канистра
10. Слесарь балтасы
24. Медицининалық қобдиша
11. Қосауыз
25. Қауіпсіздік белдіктер
12. Бұрауыш
26. Апатты тоқтату белгісі
13. Кескіш
27. Қосалқы дөңгелек дискі
14. тескіш
28. Өрт сөндіру құралы
Арнайы жабдықтың болуы және жай-күйі
Модель
Зауыттық нөмірі
Техникалық жай-күйі
1. Радиостанция
2. Қатты дауысты құрылғы
3. Жылтылдақ маяк
4. Арнайы дыбысты сигнал
5. Келіссөз құрылғысы
6. Айдап әкетуге қарсы құрылғы
7. Фара - іздегіш
8. Тұманға қарсы фаралар
Бакта отынның болуы ______________ литр.
_________________ ______________ _______________ ______________ берді
(лауазымы)      (атағы)            (қолы)            (Т.А.Ә.)
_____________ ________________ ________________ _____________ қабылдады
(лауазымы) (атағы) (қолы) (Т.А.Ә.) 20__ж “_______”____________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
АВТОМОБИЛЬДІ, МОТОЦИКЛЕТТІ ДӨҢГЕЛЕК ЖҰМЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
жаңа, бұрын пайдалануда болған
(керек емесін сызып тастау)
Дөңгелектің белгісі (мөлшері) _______ Моделі _____ МЕМСТ немесе ТУ ______ Дауындаушы-зауыт______ ___________________________ Бөлініске дөңгелектің келіп түскен күні ________________
(автобөліністің, органның атауы)
КҚ мүкаммал нөмірі, маркасы, моделі
Күні
Километрде дөңгелек жүруі
Дөңгелекті және оның жай-күйін тексеру күні (зақымдану сипаты, протектор суретінің тереңдігі)
Дөңгелекті алу себептері (жөндеуге, есептен шығаруға, басқа КҚ беруге, қосалқыға тапсыру
Жүргізушінің қолы
Дөңгелекті көрсететі отырып, КҚ дөңгелекті орнату (жүретін, қосалқы)
КҚ дөңгелекті алу
Тоқсан үшін
Пайдаланудан бастап
Карточканың келесі беті
Дөңгелектің жарамсыздығы, есептен шығару туралы ҚОРЫТЫНДЫ
____________________________________________________________________________
(одан әрі пайдалануға жарамсыздығы, жөндеу себебі –
____________________________________________________________________________
комиссияның шешімі көрсетіледі)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ________________________
(лауазымы, атағы)
____________________
Т.А.Ә. (қолы)
Комиссия мүшелері: 1._______________Т.А.Ә.
(қолы)
2. ___________________
(қолы)
3. ___________________
(қолы)
20__ ж. "_______"___________________
Толтыру бойынша түсіндірме:
Карточка әрбір келіп түскен дөңгелек үшін жүргізіледі.Карточканың барлық бағандарын толтыру міндетті. Қақпағының сериялық нөмірі толығымен, барлық әріптері мен цифрларын қоса алғанда көрсетіледі. Зауыт-дайындаушы қақпағында сериялық нөмірді көздемеген жағдайда автокөлік бөлінісінің белгісі (нөмірі) қойылады. Белгі қақпақты зақымдамауы тиіс және сол уақытта дөңгелекті пайдалану мерзімі аяқталғанға дейін қалуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ЖОЛДАМА ПАРАҒЫ № _________
ЖҮРГІЗУШІЛЕР
_____________________________
(ішкі істер органы бөлінісінің атауы Машинаға _____________________ 1. __________
(маркасы, моделі)            (Т.А.Ә.)
_____________________________ _____________________________ 2. __________
(штаттық топ)
3. __________
Таңба мем.нөмір _______________________

2. Рама, шасси ____________________________________________________
3. Двигатель ______________________________________________________
4. Коробка передач ________________________________________________
5. Раздаточная коробка _____________________________________________
6. Рулевое управление, штурвал, приводы руля ________________________
7. Передний мост__________________________________________________
8. Задний мост ____________________________________________________
9. Спидометр, опломбировка________________________________________
10. Аккумуляторная батарея _________________________________________
11. Водоотливные устройства ________________________________________
12. Общее состояние ТС _____________________________________________
Наличие
1. СРТС __________________________________________________________
2. Инструкции по эксплуатации ______________________________________
3. Государственные номера, номер плавсредства _______________________
4. Соответствующего документа на плавсредство _______________________
Оборотная сторона
Состояние шин
Номера покрышек
Пробег с начала эксплуатации
% годности
Отметка о повреждении шин
Укомплектованность инструментом и принадлежностями
1. Сумка большая
15. Ключ разводной
2. Сумка малая
16. Ключ торцовый для гаек колес
3. Пусковая рукоятка
17. Ключи накидные
4. Домкрат
18. Ключи плоские двухсторонние
5. Насос
19. Ключ свечной
6. Манометр шинный
20. Ключи специальные
7. Шприц рычажно-плунжерный
21. Чехлы для сидений
8. Переносная лампа
22. Канистра 10 лит.
9. Лопатка для монтажа шин
23. Канистра 20 лит.
10.Молоток слесарный
24. Медицинская аптечка
11.Плоскогупцы
25. Ремни безопасности
12.Отвертка
26. Знак аварийной остановки
13.Зубило
27. Диск запасного колеса
14.Бородок
28. Огнетушитель
Наличие и состояние специального оборудования
Наименование
Модель
Заводской номер
Техническое состояние
1. Радиостанция
2. Громкоговорящая установка
3. Проблесковый маяк
4. Специальный звуковой сигнал
5. Переговорное устройство
6. Противоугонное устройство
7. Фара-искатель
8. Противотуманные фары
Наличие топлива в баке _________ литров.
Передал ______________ _______________ ___________ _________________________
(должность)             (звание)             (подпись)       (Ф.И.О.)
Принял ______________ _______________ ____________ ________________________
(должность)             (звание)             (подпись)       (Ф.И.О.) "___" _________ 20___г.
Приложение 6 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
КАРТОЧКА УЧЕТА РАБОТЫ АВТОМОБИЛЬНОЙ, МОТОЦИКЛЕТНОЙ ШИНЫ
новой, бывшей в эксплуатации (ненужное зачеркнуть)
Обозначение (размер) шины_______ Модель ____ ГОСТ или ТУ ______ Завод – изготовитель____ _________________________________Дата поступления шины в подразделение ______________ (Наименование подразделения, органа)
Инвентарный номер ТС, марка, модель
Дата
Пробег шины в километрах
Дата осмотра шины ее состояние (характер повреждений, глубина рисунка протектора)
Причины снятия шины (сдача в ремонт, на списание, передача на другое ТС, в запас)
Подпись водителя
Установки шины на ТС с указанием колеса (ходовое, запасное)
Снятия шины с ТС
За
квартал
С начала
эксплуатации
Оборотная сторона карточки
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о выбраковке, списании шины
_________________________________________________________________
(Указывается причина непригодности к дальнейшей эксплуатации,
_______________________________________________________________________
ремонту – решение комиссии)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Председатель комиссии _____________________________________________
(должность, звание)
__________________________________________________________________
Фамилия И.О.
Члены комиссии:
1.__________ Фамилия И.О. (подпись)
2.__________ (подпись)
3.__________
(подпись)
"___" ________ 20__г.
Разъяснение по заполнению:
Карточка заводится на каждую поступившую шину.Заполнение всех граф карточки обязательно. Серийный номер покрышки указывается полностью, включая все буквы и цифры. В случае не предусмотренного заводом – изготовителем серийного номера на покрышке, проставляется клеймо (номер) автотранспортного подразделения. Клеймо не должно повреждать покрышку и в то же время оставаться до окончания срока эксплуатации шины.
Приложение 7 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
ПУТЕВОЙ ЛИСТ № _____
________________________________________________       ВОДИТЕЛИ
(Наименование подразделения
органа внутренних дел)                         На машину ___________ 1. ______________
(марка, модель)             (Фамилия И.О.)
__________________________________________ ____________________ 2. _______________
(штатная группа)
Штамп                                     Госномер ________________

3. Техникалық қызмет көрсету 4. Машиналарды пайдаланудың қорытынды деректері
Кесте бойынша күні айы
Нақты
ТО-1
ТО-2
кестенің жалғасы
Машина - күндері
Нарядтағы жалпы уақыт, сағат, мин
Жүруі, км
Отын берілді, литр
100 км отын шығысының нормасы
Жүруіне отын шығысы, л
есептен шығарылған
жарамды жай-күйде
пайдалануда
Техн.жарамсызыдығы бойынша тұруы
Норма бойынша
нақты
үнем
Артық шығыс
Жолдама парағының кері жағы
2. Көлік құралын пайдалану бойынша деректер
Күні, айы
1-ауысым
2-ауысым
3-ауысым
Шығу уақыты
Кімнің қарамағына
Ауысымның аяқталуы
Шығу уақыты
Кімнің қарамағына
Ауысымның аяқталуы
Шығу уақыты
Кімнің қарамағына
Ауысымның аяқталуы
(қызмет, тегі)
уақыты
қолы
(қызмет, тегі)
уақыты
қолы
(қызмет, тегі)
уақыты
қолы
6. Көліктің желідегі жұмысын бақылау Көлік құралының тұрақ орнының мекенжайы
Күні уақыты
Тексерушінің лауазымы, атағы, тегі
Анықталған кемшіліктер
Тексерушінің қолы
______________________________________
______________________________________
Ішкі істер органының автобөлінісінің бастығы
_______________ _________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ Жолдама парақтарын беру ЖУРНАЛЫ
_________________________________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталды 20__ж.“_____” ______
Аяқталды 20__ж.”_____” ______
ЕСКЕРТПЕ: Журнал белгіленген тәртіпте тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және органның канцеляриясында тіркеледі.
Журналдың беті
Берген күні
ж/п
Жүргізушінің Т.А.Ә.
КҚ маркасы
Машинаның мемлекеттікнөмірі
Мүкаммал нөмірі
Жүргізуші куәлігінің №
Диспетчердің қолы
Жүргізушінің қолы
ж/п беру туралы белгі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ қызметтік көліктің шығуын, кіруін және бекітілуін тіркеу ЖУРНАЛЫ
________________________________________________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталды 20__ж.“_____” ______
Аяқталды 20__ж.”_____” ______
ЕСКЕРТПЕ: Журнал белгіленген тәртіпте тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және ішкі істер органының кеңсесінде тіркеледі.
Журнал беті
1-бөлім. Қызметтік көліктің желіге шығуы, кіруі
р/р
Шығу уақыты
Автокөлік моделі
Мемлекеттік нөмірі
Жолдама парағының №
Жүргізушінің А.Т.Ә.
Кіру уақыты
Қолы
2-бөлім. Қызметтік көліктің бекітілуі
р/р
Автокөлік моделі
Мемлекеттік нөмірі
Бекітілген жүргізушінің
А.Т.Ә.
Жүргізуші куәлігі және нөмірі
Бекітуге негіздеме
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ Жүргізушілермен нұсқама жүргізу ЖУРНАЛЫ
________________________________________________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталды 20__ж.“_____” ______
Аяқталды 20__ж.”_____” ______
Журналдың беті
р/с №
Күні
Нұсқама тақырбы
Нұсқаушының Т.А.Ә
Нұсқама алушылардың Т.А.Ә.
Нұсқама алудағы қолы
ЕСКЕРТПЕ: Журнал белгіленген тәртіпте тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және ішкі істер органының кеңсесінде тіркеледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ Жол-көлік оқиғасын есепке алу Ж У Р Н А Л Ы
_______________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Басталды 20__ж.“_____” ______
Аяқталды 20__ж.”_____” ______
ЕСКЕРТПЕ: Журнал белгіленген тәртіпте тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және ішкі істер органының кеңсесінде тіркеледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
12-қосымша
КӨЛІК ҚҰРАЛЫНЫҢ ПАЙДАЛАНУ КӨРСЕТКІШТЕРІ

3. Техническое обслуживание 4. Итоговые данные эксплуатации машины
По графику день месяца
Фактически
Машино – дни
Общее время в наряде, час.мин
Пробег км
Выдано топлива в литрах
Норма расхода топлива на 100 км
ТО-1
Списочные
В исправном состоянии
В эксплуатации
Простой по тех.неисправности
ТО-2
продолжение таблицы
Расход топлива на пробег, л
По норме
Факти-чески
Эконо-мия
Перерасход
Оборотная сторона путевого листа
2. Данные по использованию транспортного средства
Число месяца
1 смена
2 смена
3 смена
Время выхода
В чье распоряжение (служба, фамилия)
Окончание смены
Время выхода
В чье распоряжение (служба, фамилия)
Окончание смены
Время выхода
В чье распоряжение (служба, фамилия)
Окончание смены
Время
Подпись
Время
Подпись
Время
Подпись
6. Контроль за работой транспорта на линии Адрес места стоянки транспортного средства
Дата время
Должность, звание, фамилия проверяющего
Выявленные недостатки
Подпись проверяющего
_
__________________________________
Начальник автотранспортного подразделения
Органа внутренних дел _____________________ ______________________________________
(подпись)                         (Фамилия И.О.)
Приложение 8 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖУРНАЛ
регистрации путевых листов
__________________________________________________________________
(орган внутренних дел)
Начат "_____" __________ 20__г.
Окончен "____" __________ 20__г.
Примечание: Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, опечатывается и регистрируется в канцелярии органа в установленном порядке.
Страница журнала
Дата выдачи
№ п / л
Ф. И. О. водителя
Марка автомашины
Гос. номер автомашины
Инвентарный номер
Водительское удостоверение, номер
Подпись диспетчера
Подпись водителя
Отметка о сдаче п/л
Приложение 9 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖУРНАЛ
регистрации выезда, заезда и закрепления служебного транспорта
_________________________________________________________________
(орган внутренних дел)
Начат "_____" __________ 20__г.
Окончен "____" __________ 20__г.
Примечание: Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, опечатывается и регистрируется в канцелярии органа внутренних дел в установленном порядке.
Страница журнала
Часть 1. Выезд, заезд служебного транспорта
№ п/п
Время выезда
Модель автотранспорта
Государственный номер
№ путевого листа
Ф.И.О. водителя
Время заезда
Роспись
Часть 2. Закрепление служебного транспорта
№ п/п
Модель автотранспорта
Государственный номер
Ф.И.О. закрепленного водителя
Водительское удостоверение, номер
Основание закрепления
Приложение 10 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖУРНАЛ ПРОВЕДЕНИЯ ИНСТРУКТАЖЕЙ С ВОДИТЕЛЯМИ
__________________________________________________________________
(орган внутренних дел)
Начат “_____” __________ 20__г.
Окончен ”_____” __________ 20__г.
Страница журнала
№ п.п.
Дата
Тема инструктажа
Фамилия И.О. инструктора
Фамилия И.О. инструктируемых
Роспись в получении инструктажа
Примечание: Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, опечатывается и регистрируется в канцелярии органа внутренних дел в установленном порядке.
Приложение 11 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Ж У Р Н А Л учета дорожно-транспортных происшествий
____________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат “____”_____________ 20__г.
Окончен “____”_____________ 20__г.
Примечание: Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, опечатывается и регистрируется в канцелярии органа внутренних дел в установленном порядке.
Приложение 12 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ

1. Көлік құралын желіге шығару коэффициенті (ШК) машинаны – пайдалану санын машина – тізімдік күні санына қатынаспен айқынадалады.
Пайдаланудағы машина – күндері көлік құралының желідегі (рейстегі) жұмысының нақты күндерін білдіреді.
Машина – тізімдік күндер осы Қағидалардың 31, 33-тармақтарында көзделген көлік құралының болуын жедел есепке алу кітабы бойынша есепте болған ішіндегі күндерді білдіреді.
2. Көлік құралының нарядта, машинаның – сағат/тәулікте болу уақыты көлік құралының гараждан (тұрақ орнынан) бірінші шыққан сәттен бастап гаражға соңғы оралған сәтке дейін (тұрақ орнына) айқындалады. Ауысым арасындағы тамақтау, демалуға берілетін уақыт ескерілмейді.
3. Көлік құралының нарядта, машинаның – сағат/тәулікте болуының орташа уақыты нарядтағы машина – сағатының санынан машина – пайдаланудағы күндер санына қатынасымен айқындалады.
4. Көлік құралының орташа тәуліктік жүру (орташа тәуліктік жұмыс) км/тәулік (мотосағат/тәулік) көлік құралының жүру (жұмыс өлшемінің машинаның – пайдаланудағы күндер санына қатынасымен айқындалады.
Ескерту. Автобөліністе жүк автомобильдерінің және жолаушы автобустарының жұмыс нәтижелерін бағалау үшін көлік құралдарының өзге де санаттары одан басқа, тізбесін автокөлік бөлінісінің бастығы бекітетін автокөліктің техникалық-пайдалану көрсеткіштері қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Агрегатты, торапты, тетікті және құралды жөндеуге № ______ НАРЯД
1. ____________________________________________________________________
ЖӨНДЕУГЕ
(агрегаттың, тораптың, тетіктің, құралдың атауы)
___________________________ ________________ ________________________________
(көлік құралының түрі, моделі). (мүкаммал №) (мемлекеттік нөмірлік белгінің №)
______________________________бастығына (АРМ) _________________________________
(өндірістік бөліністің атауы)                        (жауапты орындаушының тегі)
жұмысты 20__ж. "___" ____________ __________ аяқтасын және жөндеуге толығымен
ресімделген наряд № _______________________________________________ өтінім парағына
қоса беріледі
_____________________________________________ ____________________________
(өкім берген адамның қолы, тегі)                        (уақыты және күні)
Агрегаттың жүруі
Пайдалану басталғаннан___________ км
Күрделі жөндеуден кейін___________км
Есеп жөніндегі техник
______________
(қолы)

1. Коэффициент выпуска транспортного средства на линию (КВ) определяется отношением количества машино-дней в эксплуатации к количеству машино-дней списочных.
Машино-дни в эксплуатации представляют собой фактические дни работы транспортного средства на линии (в рейсе).
Машино-дни списочные представляют собой дни, в течение которых транспортное средство числилось по книге оперативного учета наличия транспортных средств.
2. Время нахождения транспортного средства в наряде, машино-час/сутки, определяется с момента первого выхода транспортного средства из гаража (с места стоянки) до момента последнего возвращения в гараж (на место стоянки). Время, отводимое на прием пищи, отдыха, перерыв между сменами не учитывается.
3. Среднее время нахождения транспортного средства в наряде, машино-час/сутки, определяется отношением количества машино-часов в наряде к количеству машино-дней в эксплуатации.
4. Среднесуточный пробег (среднесуточная работа) транспортного средства, км/сутки (моточасов/сутки), определяется отношением величины пробега (работы) транспортного средства к количеству машин – дней в эксплуатации.
Примечание:В автотранспортном подразделении для оценки результатов работы грузовых автомобилей и пассажирских автобусов категории прочих транспортных средств применяются, кроме того, технико-эксплуатационные показатели автотранспорта, перечень которых утверждается начальником автотранспортного подразделения.
Приложение 13 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Форма
НАРЯД
на ремонт агрегатов, узлов, механизмов и приборов № ___________
1. НА РЕМОНТ ___________________________________________________
(наименование агрегата, узла, механизма прибора)
________________________ _____________________ __________________________
(тип, модель транспортного сред.) (инвентарный №) (государственный номерной знак №
Начальнику (АРМ) _________________________ _____________________________
(наименование произв. подразделения) (фамилия ответственного исполнителя)
работу закончить к ____________ "___" __________ 20__г. и полностью оформленный наряд
на ремонт приложить к заявочному листу № ___________________________
____________________________________________ ____________________________
(подпись лица, отдавшего распоряжение, фамилия)             (время и дата)
Пробег агрегата
С начала эксплуатации _____________ км
После капитального ремонта ________________км
Техник по учету
(подпись)

Агрегаттарды, тораптарды, тетіктерді және құралдарды жөндеуге нарядта 1-бөлім, 3-бөлімнің 1-4, 6 және 8-бағандар, 4-бөлімнің, 5-бөлімнің 1-8, 11 және 12-бағандары толтырылады. Бөлшектерді жөндеуге нарядта 2, 4 және 5-бөлімдер толтырылады (қажет болған жағдайда). Бөлшектерді дайындауға 2, 3, 4 және 5-бөлемдер толтырылады. 2-бөлімдегі жазбаның реттік нөмірі 3 және 4-бөлімдерде осы тапсырма бойынша жазбаларда сақталады. Нарядтар екі данада жазылады. Бірінші дана толтырылғаннан кейін бухгалтерияға тапсырылады, екінші дана – агрегаттарды, тораптарды, тетіктерді, құралдар мен бөлшектерді жөндеуге нарядтың екінші данасы жөндеу үшін көрсетілген агрегаттарды, тораптарды, тетіктерді, құралдар мен бөлшектер алынған машиналарға жазылған өтінім параққа қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
ПД(Т), ҚАЖК, ІІМ
ведомстволық бағынысты
мекемелерінің ТҚБ бастығы
Жөндеу немесе есептен шығару алдында көлік құралдарын, оның тораптары мен агрегаттарды тексеру туралы А К Т І
Комиссия құрамында: ______________________________________ төраға
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
комиссия мүшелері___________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
20__ж. “_____”_____________ _______________ маркалы 2010__ жылы шыққан жай-күйін тексергені туралы осы актіні жасады және мынаны анықтады: __________________________________________________________________
(барлық жарамсыздық мен ақаулар санамаланады)
Комиссияның қорытындысы ______________________________________
(жөндеу жүргізу, есептен шығару туралы қорытынды)
____________________________________________________________________________
есебінен ____________________________________________________________________
Қалдық құны ________________________________________________________________
Комиссия төрағасы
Автокөлік (автожөндеу) бөлінісі бастығы ____________ Т.А.Ә.
(қолы)
Комиссия мүшелері:                        ____________ Т.А.Ә.
(қолы)
____________ Т.А.Ә.
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
АЙНАЛЫМ АГРЕГАТЫН ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ № _______
_________________________________________________________________
(агрегаттың атауы және маркасы)
Келіп түсуі
Жөндеу туралы белгі
Беру
р/с№
Күні
Кіріс құжатының атауы мен №
Қайдан келіп түсті
Зауыттық №
Келіп түскен кезде агрегаттың жүруі
Талап етілетін жөндеудің түрі
Басталу күні
Аяқталу күні
Шебердің қолы
күні
Шығыс құжатының атауы мен №
Қайда берілді
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
№ 15 НЫСАНДЫ ТОЛТЫРУ БОЙЫНША ТҮСІНДІРМЕ
Айналым агрегатын есепке алу карточкасы аралық қойма қабылдаған әрбір ауналым агрегатқа жүргізіледі және қоймашы адам жүргізеді.
Әрбір карточкаға тұрақты реттік нөмір беріледі.
Мысалы:

В наряде на ремонт агрегатов, узлов, механизмов и приборов заполняются раздел 1, графы 1-4, 6 и 8 раздела 3, графы 1-8, 11 и 12 раздела 4, раздел 5. В наряде на ремонт деталей заполняются 2, 4 и 5 (при необходимости). В наряде на изготовление деталей заполняются разделы 2, 3, 4 и 5. Порядковый номер записи в разделе 2 сохраняется за записями по данному заданию в разделах 3 и 4. Наряды выписываютсяв двух экземплярах. Первые экземпляры после заполнения сдаются в бухгалтерию, вторые экземпляры – на ремонт агрегатов, узлов, механизмов, приборов и деталей прилагаются к заявочному листу, выписанному на машину, с которой были сняты указанные агрегаты, узлы, механизмы, приборы и детали для ремонта.
Приложение 14 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Утверждаю
Начальник УТО КУИС, ДП(Т),
подведомственных учреждений МВД
А К Т
обследования транспортного средства, его узлов и агрегатов перед ремонтом
или при списании
Комиссия в составе: председателя_____________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество)
Членов комиссии_________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
составила настоящий акт в том, что “_____”_____________20__г. проверила состояние
_________________ марки __________________ 20__ года выпуска и установила
следующее:_____________________________________________
_________________________________________________________________
(перечислить все неисправности, дефекты)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Заключение комиссии:_____________________________________________
_________________________________________________________________
(вывод о производстве ремонта, списания)
_________________________________________________________________
за счет ___________________________________________________________
Остаточная стоимость ______________________________________________
Председатель комиссии
Начальник автотранспортного подразделения (автомастерской)
___________________________________________________________________
Фамилия И.О. (подпись)
Члены комиссии: ___________________________________________________
Фамилия И.О.
(подпись)
__________________________________________________________________
Фамилия И.О.
(подпись)
Приложение 15 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375Форма
КАРТОЧКА УЧЕТА ОБОРОТНОГО АГРЕГАТА № _______
__________________________________________________________________
(Наименование и марка агрегата)
Поступление
Отметка о ремонте
Выдача
№ п.п.
Дата
Наименование и номер приходного документа
Откуда поступил
Заводской номер
Пробег агрегата при поступлении
Вид требуемого ремонта
Дата начала
Дата окончания
Подпись мастера
Дата
Наименование и номер расходного документа
Куда выдан
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
РАЗЪЯСНЕНИЯ ПО ЗАПОЛНЕНИЮ ФОРМЫ № 15
Карточка учета оборотного агрегата заводится на каждый оборотный агрегат, принятый промежуточным складом, и ведется кладовщиком.
Каждой карточке присваивается постоянный порядковый номер.
Например:

Шкода-Октавия қозғалтқышы, 5 дана бар. Карточкаларға 1-ден 5-ке дейін нөмір беріледі.
Шкода-Октавия берілгіш қорабы, 10 дана бар. Карточкаларға 1-ден 10-ға дейін нөмір беріледі.
Орнына берілген толық толтырылған жаңа карточкаға толтырылған карточкадан нөмір енгізіледі.
Карточканың 3-бағанында агрегат аралық қоймамен алынған құжаттың атауы мен нөмірі көрсетіледі (жүкқұжат – автошаруашылықтың орталық қоймасынан жаңа немесе күрделі жөндеуден кейін агрегатты алған кезде, наряд – жөндеуді қажет ететін агрегатты алған кезде).
4-бағанда агрегат алынған қойманың атауы немесе агрегат алынған машинаның мүкаммал нөмірі көрсетіледі.
6-бағанда агрегаттың жүруі көрсетіледі. Жүруі туралы деректер жөндеуге нарядтан жазып алынады. Жүрудің цифрлық мәні алында мынадай шартты белгілер қойылады: ПБ – пайдалануды бастаудан жүруі, КЖ – күрделі жөндеуден кейін жүруі.
7-бағанда агрегатқа тағайындалған жөндеу түрі көрсетіледі немесе оны есептен шығару туралы белгі жасалады (наряд деректері немесе агрегаттың техникалық жай-күйінің актісі бойынша).
8,9-бағандарда агрегаттарды жөндеу бойынша бөлініске жөндеуді қажет ететін айналым агрегатты беру күні және қоймаға жөнделген агрегатты қайтару күні көрсетіледі, бұл 10-бағанда өндірістік бөлініс шеберінің қоларымен (екі рет) расталады.
12-бағанда аралық қоймадан агрегат шығарылған құжаттың атауы мен нөмірі көрсетіледі (талап – машинаға жарамды агрегатты беру немесе агрегаттарды жөндеу бойынша бөлініске есептен шығарғаннан кейін бөлшектеу үшін берген кезде, жүкқұжат – орталық қоймаға агрегаттарға күрделі жөндеуге жолдау үшін тапсырған кезде немесе техникалық қызмет көрсету шеберханасы үшін жарамды агрегатты берген кезде).
13-бағанда агрегат берілген қоманың атауы немесе талап бойынша агрегат берілген машинаның нөмірі көрсетіледі.
14-бағанда күрделі жөндеуге немесе есептен шығаруға агрегаттың нормаға дейін толық жүрмеу себебі көрсетіледі және қабылданған шаралар айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
16-қосымша
Нысан
ӨТІНІМ ПАРАҒЫ № _______
Машинаға техникалық қызмет көрсету (ағымдағы жөндеу) _______ Мүкаммал № __________
(моделі)
Мемлекеттік нөмірлік белгі _____________ ___________________ _______________________
(орган)            (спидометрдің көрсеткіші)
Жүргізуші __________________________________
20__ ж._____________________________________
(өтінім парағын жазу күні, уақыты (сағат, мин)
МАШИНАДА ОРЫНДАУ ҚАЖЕТ
Техникалық қызмет көрсету
АҒЫМДАҒЫ ЖӨНДЕУ
ТҚК түрі
Кесте бойынша немесе кестені бұза отырып
Жарамсыздық, бас тарту салдары
Ескерту жөндеу (операция атауы)
Бас тарту, жарамсыздық мәні
Бас тарту, жарамдылық себептері туралы қорытынды
Алдын ала
түпкілікті
1
2
3
4
5
6
Жүргізуші ______________________________ КПП механигі ______________ _____________
(қолы) (тегі)                                    (қолы) (тегі)
Машинаны ___________________________ _____________________ жолдансын
Жұмысты 20__ ж.______________________________ аяқтасын
учаске, диагностика бекеті) (жауапты орындаушының тегі) (күні, уақыты – сағат, мин)
Жұмысты 20__ ж. ________________________ аяқтасын _______________________________ ________________ ______________________
(күні, уақыты – сағат, мин.) (өкім берген адамның қолы) (тегі) (күні, уақыты – сағат, мин.)
ОРЫНДАЛДЫ
Орындалған жұмыстардың атауы (ТО, ТР операциялардың түрі)
Жұмысты орындауға уақыт, адам-сағат
Машинаға құрамды бөлшектер, бөліктер қойылды
Талаптарға сәйкес, нөмір
Орындаушы
Норма бойынша
нақты
Тегі
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
Орындалған қосымша және қайта операциялардың атауы
Мәлімденген жұмыстар орындалды
20__ ж. _________________________ ___________________________
(күні, уақыты – сағат, мин) (жұмысты орындау үшін жауапты
лауазымды адамның қолы)
Жұмысты бақылаған
20__ ж. _________________________ ___________________________
(күні, уақыты – сағат, мин.) (КПП механигінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс орындалды. Еңбек шығындары: норма бойынша_______ ________________ адам-сағ.. Нақты __________ адам-сағат _______________ _______________ (күні, уақыты – сағат, мин) (жұмысты орындау үшін жауапты лауазымды адамның қолы)
Машинаны жарамды жағдайда қабылдадым
___________ ____________ (күні, уақыты – сағат, мин) (жүргізуші қолы)
Машина жарамды Шығуға рұқсат етемін
_________ _________ (күні, уақыты – сағат, мин) (КПП механигінің қолы)
Бас тарту, жарамсыздық машинаның нарядқа шығуын кешіктіруге, желідегі нарялталған машинаны тұрып қалуына, машинаның уақытынан бұрын оралуына, машинаның күндізгі толық тұруына _____________ күн ішінде (керегін сызу) әкеп соқты.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Кімге ұсынылады __Қазақстан______ (органның немесеРеспубликасы ІІМ Тыл департаменті мекеменің атауы)Кіммен ұсынылады________________ (бөліністің немесе __________________________________ органның атауы)
тоқсан сайынғы 4122-шос нысаны
Ішкi істep органдары бөліністерінің көлік құралдарымен жасалған оқиғалар туралы
СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕБІ

Двигатель Шкода Октавия, в наличии – 5 штук. Карточкам присваиваются номера от 1 до 5.
Коробка передач Шкода Октавия, в наличии-10 штук. Карточкам присваиваются номера от 1 до 10.
В новую карточку, выписанную взамен полностью заполненной, заносится номера с заполненной карточки.
В графе 3 карточки указывается наименование и номер документа, по которому агрегат получен промежуточным сладом (накладная – при получении агрегата нового или после капитального ремонта с центрального склада автохозяйства, наряд – при получении агрегата, требующего ремонта).
В графе 4 указывается наименование склада, с которого получен агрегат, или инвентарный номер машины, с которой снят агрегат.
В графе 6 указывается пробег агрегата. Данные о пробеге выписываются из наряда на ремонт. Перед цифровым значением пробега условными знаками ставится: НЭ – пробег с начала эксплуатации, КР – пробег после капитального ремонта.
В графе 7 указывается назначенный вид ремонта агрегата или делается отметка о необходимости его списания (по данным наряда или акта технического состояния агрегата).
В графе 8, 9 указываются даты передачи оборотного агрегата, требующего ремонта, в подразделение по ремонту агрегатов и дата возврата отремонтированного агрегата на склад, что в графе 10 подтверждается подписями (дважды) мастера производственного подразделения.
В графе 12 указывается наименование и номер документа, по которому агрегат выписан с промежуточного склада (требование – при выдаче исправного агрегата на машину или в подразделение по ремонту агрегатов для разборки после списания, накладная – при сдаче агрегатов на центральный склад для направления на капитальный ремонт или при выдаче исправного агрегата для мастерской технического обслуживания).
В графе 13 указываются наименование склада, куда выдан агрегат, или номер машины, на который агрегат выдан по требованию.
В графе 14 указываются причины недопробега агрегата до норм на капитальный ремонт или списания и отражаются принятые меры.
Приложение 16 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
ЗАЯВОЧНЫЙ ЛИСТ № _______
На техническое обслуживание (текущий ремонт) машины _____________________
Инвентарный №____________
(модель)
Государственный номерной знак ____________ ___________________ ________________
(орган) (показания спидометра)
Водитель ________________ _______________________________ 20__ г.
(дата, время (час, мин.) выписки заявочного листа)
НА МАШИНЕ НЕОБХОДИМО ВЫПОЛНИТЬ
Техническое обслуживание
ТЕКУЩИЙ РЕМОНТ
Вид ТО
По графику или с нарушением графика
Вследствие неисправности, отказа
Предупредительный ремонт (наименование операции)
Сущность отказа, неисправности
Заключение о причинах отказа, неисправности
предварительное
окончательное
1
2
3
4
5
6
Водитель ___________________________
Механик КПП _____________________ ___________________________________
(подпись)                   (фамилия) (подпись)
Машину направить на __________________ _______________
Работу начать ____________ 20__ г.
(участок, пост диагностики) (фамилия ответствен. исполнителя) (дата, время-час., мин.)
Работу закончить ____________________ 20__ г. ___________________ ______________ _________________ (дата, время-час., мин.) (подпись лица, отдавшего распоряжение) (фамилия) (дата, время-час., мин.)
В Ы П О Л Н Е Н О
Наименование выполненных работ (вид ТО, операции ТР)
Время на выполнение работ, чел-час.
Поставлены на машину составные части, детали
Согласно требованиям, номера
Исполнитель
по норме
фактически
фамилия
подпись
1
2
3
4
5
6
7
Наименование выполненных дополнительных и повторных операций
Заявленные работы выполнены
_________________________ 20__ г.
(дата, время-час., мин.) (подпись должностного лица, ответ. За выполнение работ)
Работу проконтролировал
_________________________ 20__ г.
(дата, время-час., мин.) (подпись механик КПП)
1
2
3
4
5
6
7
Работа выполнена. Трудозатраты: по норме ___________
_________________________ чел-час.
Фактически ______________ чел-час.
___________ ___________________
(дата, время-час., мин) (подпись
должностного лица, ответ. За выполнение работ)
Машину принял
В исправном состоянии
_______________ ______________
(дата, время-час., мин.) (подпись
водителя)
Машина исправна
Выход разрешаю
__________ __________________
(дата, время – час., мин.) (подпись
механика КПП)
Отказ, неисправность привели к опозданию выхода машины в наряд, простою занаряженной машины на линии, преждевременному возврату машины, полно дневному простою машины в течение _____________ дней (нужное подчеркнуть).
Приложение 17 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
от "___"_________2020 года № ___
Кому предоставляется __Департамент тыла МВД Республики Казахстан Кем представляется________________ (наименования _________________________________ подразделения или органа)
Форма 4122-шос ежеквартальная
С Т А Т И С Т И Ч Е С К И Й О Т Ч Е Т
о происшествиях с автотранспортными средствами подразделений органов внутренних дел

1. Оқиғалар мен жапа шеккендердің саны
Атауы
Жол коды
барлығы
Оньщ iшiнде бөлiніс қызметкерлерінің кінәсі бойынша
А
Б
1
2
Оқиғалар саны (материалдық (шығынмен жасалған оқиғаны қоса есептегенде)
1
Жапа шеккендердің саны
Қайтыс болды
2
Жарақаттанды
3
2. ІІО көлік құралдарына келтірілген материалдық шығын
Атауы
Жол коды
барлығы
Келтірілген материалдық шығын, (теңге)
сомасы
Орны толтырылды
А
Б
1
2
3
Автомобильдер - барлығы
1.
Оның ішінде есептен шығаруға жататыны
2.
Мотоциклдер - барлығы
3.
Оның ішінде есептен шығаруға жататыны
4.
Сыртқы беті
3. Оқиға себептері және олардың салдары
Атауы
Жол коды
барлығы
полицей жүргізушілер
оның ішінде күзет
жүргізуші қызметкерлер
жол полициясының жұмысшылары
уәкілетті учаскелік полиция инспекторы
штаттық жүргізушілерге жатпайтын қатардағы және басшы құрам жүргізушілер
ерікті жалданушы жүргіушілер
Оқиғалар саны - барлығы (материалдық шығынымен жасалған оқиғаны қоса есептегенде)
1.
Қайтыс болған адамдар
2.
Жарақаттанған адамдар
3.
Оның ішінде мас жүргізушілер кінәсінен болған оқиғалар саны
4.
Қайтыс болды
5.
Жарақаттанғандар
6.
Оқиға себептері:
7.
- жылдамдықты көтеру
8.
- басып озу ережесін бұзу
9.
- жол қиылысынан өту ережесін бұзу
10.
- шаршау, рөлде ұйықтау
11.
- КҚ мас күйінде, есірткіге мас күйінде басқару
12.
- КҚ техникалық бұзылуы
13.
- басқа да
14.
Оқиға түрлері
15.
-тұрған көлік құралын соғу, кедергі
16.
- соғысу
17.
- аударылу
18.
Жаяу жүргіншіні басып кету
19.
Бастық ______________________________ ЖПБ бастығы ______________________
(мемлеттік мекеме)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Кімге ұсынылады __Қазақстан______ (органның немесеРеспубликасы ІІМ Тыл департаменті мекеменің атауы)Кіммен ұсынылады________________ (бөліністің немесе __________________________________ органның атауы)
жылдық4121-тр нысан
20___ жылға ішкі істер органдары бөліністерінің көлік құралдары туралы ЕСЕБІ
1-бөлім. Көлік құралдарының бары
Атауы
Жолдың коды
Көлік құралдарының барлығы
Оның ішінде есебінен ұсталынады
республикалық
бюджет
жергілікті бюджет
басқа ведомостволық
А
Б
1
2
3
4

1. Количество происшествий и пострадавших
Наименования
Код стр.
Всего
в т.ч. по вине работников подразделений
А
Б
1
2
Количество происшествий (включая происшествия и с материальным ущербом)
1
Количество
погибло
2
пострадавших
ранено
3
2. Причиненный материальный ущерб транспортным средствам ОВД
Наименование
Код стр.
Всего
ТС
Причиненный материальный ущерб (тенге)
сумма
возмещено
А
Б
1
2
3
Автомобилей - всего
1.
из них подлежит списанию
2.
Мотоциклов - всего
3.
из них подлежит списанию
4.
оборотная сторона
3. Причины происшествий и их последствия
Наименования
Код стр.
Всего
полицейские водители
в т.ч. охраны
водители сотрудники
работники дорожной полиции
уполномоченные участковые инспектора полиции
водители рядового и начсостава не являющиеся штатными водителями
вольнонаемные водители
Количество происшествий -всего (включая происшествия с материальным ущербом)
1.
Погибло человек
2.
Ранено человек
3.
в т.ч. количество происшествий по вине нетрезвых водителей
4.
Погибло
5.
Ранено
6.
Причины происшествий:
7.
- превышение скорости
8.
- нарушение правил обгона
9.
- нарушение правил проезда перекрестков
10.
- переутомление, сон за рулем
11.
- управление ТС в нетрезвом, наркотическом опьянении
12.
- техническая неисправность ТС
13.
- прочие
14.
Виды происшествий:
15.
- наезд на стоящее ТС, препятствие
16.
- столкновение
17.
- опрокидывание
18.
Наезд на пешехода
19.
Начальник ______________________________
Начальник УАП_______________
(государственного учреждения)
Приложение 18 к Правилам
организации деятельности
автотранспортных подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 375
Кому представляется __Департаменттыла МВД Республики Казахстан Кем представляется________________ (наименование __________________________________ подразделения или органа)
Форма 4121-тр годовая
О Т Ч Е Т о транспортных средствах подразделений органов внутренних дел за 20__ год
Раздел 1.Наличие транспортных средств
Наименование
Код стро-ки
Всего Трансп средств
В том числе, содержащихся за счет
респ
бюдж
местн.
бюдж.
др. ве-домств
А
Б
1
2
3
4

7-бөлім. Автокөліктердің 1000 км жүріп өткен жолына жоспарлы және нақты шығындар (күрделі жөндеусіз) теңге және КТГ
Атауы
Жол коды
Шығындар (теңге)
КТГ
А
Б
1
2
Жоспар бойынша
1
Нақты
2
8-бөлім. Көлікті құралдардың желіге келу уақытына кететін отын шығыны мың литрде және текше метрде
Отын шығыны
Атауы
Жол ко-ды
Желі нормалары бойынша
Нақты
бен-зин
диз. отын
сығылған газ
күй-ген газа
бен-зин
диз. отын
сығылған газ
күй-ген
газа
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Автомобильдер
Мотоцикльдер
Тасымалдағыштар,
тракторлар, катерлер, моторлы қайықтар
9-бөлім. Автокөліктерді тұрақтармен және өндірістік алаңдармен қамтамасыз ету
Атауы
Жол коды
Барлығы
А
Б
АКШ орталық гараждарының тұрақтарындағы орындар саны
1
Оның ішінде: автомашина (машинаорны)
2
мотоцикльдер (машинаорны)
3
Қалалықаудандықоргандары, полиция бөліністері, оқу орындары гараждарының тұрақтарындағы орындар саны
4
Оның ішінде: автомашина (машинаорны)
5
мотоцикльдер (машинаорны)
6
Автошаруашылықтың орталық гараждарындағы көліктерге техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған өндірістік үй-жайлардың ауданы (шаршы метр)
7
Қалалықаудандықоргандардағы және басқа да бөліністердегі ӨТҚК көліктерге техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған өндірістік үй-жайлардың ауданы (шаршы метр)
8
Бастық ____________________ ___________________ _________________
(бөлініс атауы)            (қолы)                  (аты жөні)
Орындаған ____________________ ____________________ ______________
(лауазымы)                  (атыжөні)      (телефон нөмірі)
Ескертпе: ІІО бөліністері көлік құралдарының есебіне мынадай деректер:
1) автомобильдердің, автобустардың мотоциклдердің, қармен жүретін көліктердің, транспортерлердің, катерлердің және басқа да көлік құралдарының тізімді бар-жоғы (орташа тізбелік паркі);
2) машиналардың мынадай
- автомобильдер, автобустар, мотоциклдер;
- арнайы техниканың барлық түрлері мото-сағатта жазылады негізгі топтары бойынша бөлек нақты жалпы жүрісі және орташа тәулік жүрісі;
3) мотор отынының (бензин, дизельдік отын, сұйықтатылған, сығылған газ) жалпы нақты шығытары;
4) әрбір ұстау көзі бойынша ІІО көліктерін ұстауға арналған ақшалай қаражаттың жоспарлы мақсаты және нақты жалпы шығыстары, оның ішінде бөлек осы Қағидаларға 75-тармақта көрсетілген машиналардың екі негізгі топтары бойынша техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге нақты шығыстары;
5) осы Қағидаларға 75-тармақта көрсетілген машиналардың екі негізгі топтары бойынша бөлек 1000 км жүріске техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеуге ақшалай қаражаттың жоспарлы және нақты шығындары;
6) осы Қағидаларға 75-тармақта көрсетілген машиналардың екі негізгі топтары үшін бөлек жоспарлы және нақты ТӘК, ШК;

Раздел 7. Плановые и фактические затраты на 1000 км пробега автотранспорта (без капремонта) в тенге и КТГ
Наименование
код строки
Затраты (тенге)
КТГ
А
Б
1
2
По плану
1
Фактически
2
Раздел 8. Расход топлива за время пребывания на линии транспортных средств в тысячах литров и метрах кубических
Расход топлива
Наименования
Код
По линейным нормам
Фактически
стр.
бензина
диз. топлива
сжатого газа
сжиж. газа
бензи- на
диз. топлива
сжатого газа
сжиж. газа
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Автомобили
Мотоциклы
Транспортеры, тракторы, катера, моторные лодки
Раздел 9. Обеспеченность автотранспорта стоянками и производственными площадями
Наименования
Код строки
Всего
А
Б
Количество мест стоянок в центральных гаражах АТХ
1
в том числе: автомашин (машиномест)
2
мотоциклов (машиномест)
3
Количество мест стоянок в гаражах горрайорганов, подразд. полиции, учебных заведений
4
в том числе : автомобилей (машиномест)
5
мотоциклов (машиномест)
6
Площадь производственных помещений для тех. обслуживания и ремонта транспорта в центр. гаражах автохозяйства (кв. метров)
7
Площадь производственных помещений для тех. обслуживания и ремонта транспорта в ПТО горрайорганов и других подразделений (кв. метров)
8
Начальник ___________________________ ___________________ ______________
(наименование подразделения) (подпись)                         (фамилия)
Исполнитель ____________________ ____________________ _________________
(должность)                   (фамилия)             (номер телефона)
Примечание: Отчет транспортных средств подразделений ОВД включает следующие сведения:
1) списочное наличие (среднесписочный парк) автомобилей, автобусов, мотоциклов, снегоходов, транспортеров, катеров и других транспортных средств;
2) фактические суммарные пробеги и среднесуточные пробеги раздельно по следующим основным группам машин:
- автомобили, автобусы, мотоциклы;
- все виды специальной техники вписываются в мото-часах.
3) суммарный фактический расход моторного топлива (бензин, дизельное топливо, сжиженный, сжатый газ);
4) плановые назначения и фактические суммарные расходы денежных средств на содержание транспорта ОВД по каждому источнику содержания, в том числе отдельно, фактические расходы на техническое обслуживание и текущий ремонт раздельно по двум основным группам машин, указанным в пункте 75 настоящих Правил;
5) плановые и фактические затраты денежных средств на техническое обслуживание и текущий ремонт на 1000 км пробега раздельно по двум основным группам машин, указанным в пункте 75 настоящих Правил;
6) плановые и фактические КТГ, КВ, раздельно для двух основных групп машин, указанных в пункте 75 настоящих Правил;

7) осы Қағидаларға 75-тармақта көрсетілген машиналардың екі негізгі топтары үшін бөлек нарядта болған жалпы және орташа уақыты;
8) келіп түскен және кеткен көлік құралдарының саны, оның ішінде есептен шығарылғандардың саны бөлек;
9) ЖКО, жүзу құралдарымен оқиғалар саны, бұл ретте қайтыс болған және және жарақат алған адамдардың саны, ЖКО байланысты есептен шығаруға жататын және есептен шығарылған көлік құралдарының саны енеді.
Көлік құралдарының пайдалану көрсеткіштері осы Қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 375 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
18-қосымша
Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер
министрлігінің басшылығы
___________________________
(атағы) (Т.А.Ә.)
2 20__ж. "___"_________
Көлік құралдарының штаты
Қызмет атауы
Есептік көрсеткіштің атауы
Көрсеткіштердің сандық мағынасы
Көлік құралдарының саны
р/с№
Жедел-қызметтік жеңіл
Жүк және автобустар базасында жедел-қызметтік
Жүк және арнайы автомобильдер жолаушы автобустары
Мотоциклдержәне т.с.с.
1
2
3
4
5
6
7
8
Бастық _________________ ____________________
(мемлекеттік мекеменің атауы) (атағы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Кадр саясаты бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Тылмен қамтамасыз ету бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы "_____" ________
№ ___ бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
19-қосымша
У Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
басшылығы
___________________________
(атағы) (Т.А.Ә.)
2 20__ж. "___"_________
Көлік құралдарының штаты
Ескерту. 19-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қызмет атауы
Бюджеттің түрі (РБ,ЖБ)
Көрсеткіштердің атауы мен сандық мағынасы
Тиесілі нормаға сәйкес есептік көрсеткіштері
Көлік құралдарының саны
р/с№
Жеңіл көліктер
Жүк және автобустар базасындағы жедел-қызметтік
Жүк және арнайы автомобильдер
Автобустар
Басқа (мотоциклдер және т.с.с.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бастық _________________ ____________________
(мемлекеттік мекеменің атауы) (атағы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Жеке құраммен жұмыс бойынша бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Тылмен қамтамасыз ету бөлінісінің бастығы _________________ _
(Т.А.Ә.)

7) общее и среднее время нахождения в наряде раздельно для двух основных групп машин, указанных в пункте 75 настоящих Правил;
8) количество поступивших и выбывших транспортных средств, в том числе отдельно списанных;
9) количество ДТП, происшествий с плавсредствами, количество погибших и раненых при этом людей, количество подлежащих списанию и списанных транспортных средств в связи с ДТП.
Эксплуатационные показатели транспортных средств приведены в приложении 12 настоящих Правил.
Приложение 19
к Правилам организации
деятельности автотранспортных
подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных приказом
Министра внтренних дел
Республики Казахстан
от "___" _______ 2026 года №
Утверждаю
Руководство Министерства
внутренних дел
Республики Казахстан
____________________
(звание) (Ф.И.О.)
"___"_________20__г.
Штат транспортных средств
Сноска. Приложение 19 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 №388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование службы
Вид бюджета
(РБ/МБ)
Наименование и числовое значение показателей
Расчетный показатель согласно норме положенности
Количество транспортных средств
№ п.п.
Легковые автомобили
Оперативно-служебные на шасси грузовых и базе автобусов
Грузовые и специальные автомобили
Автобусы
Прочие (мотоциклы и т.д.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Начальник ______________________ __________________________________________
(государственного учреждения) (звание)                   (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения _______________________________________
(Ф.И.О.)
Начальник подразделения по работе с личным составом _________________________
(Ф.И.О.)
Начальник подразделения тылового обеспечения _______________________________
(Ф.И.О.)