"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 34 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20225 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 29 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 9-тармағына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4873 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидаларын, Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу бойынша біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидалары;

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 34. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20225.
В соответствии с пунктом 9 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" и в целях реализации Закона Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка" ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4873) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Квалификационных требований по проведению банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечня документов, подтверждающих соответствие им";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;

2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу бойынша біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.";
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакциядағы 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және сыртқы коммуникациялар басқармасы осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2020 жылғы ___ _____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2020 жылғы ___ _____________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқарманың 2020 жылғы
30 наурыздағы
№ 34 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2007 жылғы 25 маусымдағы
№ 168 қаулысына
1-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын ұйымдарды, сондай-ақ банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау тәртібін айқындайды.

2) Квалификационные требования по проведению банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
Правила лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 2 в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению международных отношений и внешних коммуникаций обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
____ _____________2020 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
____ ____________ 2020 года
Приложение 1
к постановлению Правления
от 30 марта 2020 года4 № 34
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 июня 2007 года № 168
Правила лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях) и определяют порядок лицензирования уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – услугодатель) банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – услугополучатель), за исключением организаций, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, а также организаций, осуществляющих деятельность по инкассации банкнот, монет и ценностей.

2-тарау. Банк операцияларын жүргізуге лицензия беру тәртібі
2. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес қағаз тасымалдағышпен не "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
3. Қағаз тасымалдағышпен ұсынылған, бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп және соңғы парақтың сыртында тігіс түйініне желімделген жапсырма қағазда саны көрсетіле отырып тігілген күйінде ұсынылады.
Құжаттардың көшірмелері көрсетілетін қызметті алушы басшысының не оның міндетін атқарушы адамның (міндетін атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіліп қолымен, көшірмелердің дұрыстығы көрсетіле отырып расталады.
Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды тұлғалары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостильдеуге жатады (Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда). Көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариат куәландырады.
Көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы құжаттарда көрсетілген мынадай мәліметтерді алады:
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауын растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы.
4. Лицензиялық алымды төлеуді көрсетілетін қызметті алушы екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырады.

Глава 2. Порядок выдачи лицензии на проведение банковских операций
2. Документы предоставляются услугополучателем на бумажном носителе либо в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) в соответствии со стандартом государственной услуги "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции" согласно приложению 1 к Правилам (далее – Стандарт).
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
3. Документы, предоставляемые на бумажном носителе, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными и прошитыми с указанием количества прошитых листов на ярлыке, наклеенном на обороте последнего листа на узел прошивки.
Копии документов заверяются подписью руководителя исполнительного органа услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) с указанием на верность копии.
Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан). Указанные документы переводятся на казахский и русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
Услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица – резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица – резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – резидента Республики Казахстан.
4. Оплата лицензионного сбора осуществляется услугополучателем в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".

5. Банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қызмет берушіге Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы өтінішті (бұдан әрі – лицензия беру туралы өтініш) және Стандарттың 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беру туралы өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беру туралы өтініш тіркелген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда, жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беру туралы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
7. Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызметі көрсету мерзімі ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін қарайды, банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беру туралы бұйрықтың жобасын не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беруден дәлелді бас тартуды дайындайды және оны көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлғаның (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беру туралы бұйрыққа не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беруден дәлелді бас тартуға қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы тиісті шешім қабылдаған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті алушыға банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қоса бере отырып банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беру туралы хабарламаны не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беруден дәлелді бас тартуды жібереді.
Порталда банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қоса бере отырып банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беру туралы хабарлама не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беруден дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.

5. Для получения лицензии на проведение банковских операций услугополучатель представляет услугодателю заявление о выдаче лицензии на проведение банковских операций по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – заявление о выдаче лицензии) и документы, предусмотренные пунктом 8 Стандарта.
6. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о выдаче лицензии на проведение банковских операций осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем регистрации заявления о выдаче лицензии на проведение банковских операций, проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем получения документов услугополучателя, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления о выдаче лицензии на проведение банковских операций.
7. В случае полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит и направляет проект приказа о выдаче лицензии на проведение банковских операций либо мотивированного отказа в выдаче лицензии на проведение банковских операций на рассмотрение лица, уполномоченного услугодателем на подписание указанных документов (далее – уполномоченное лицо). Уполномоченное лицо услугодателя подписывает проект приказа о выдаче лицензии на проведение банковских операций либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на проведение банковских операций.
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем принятия уполномоченным лицом услугодателя соответствующего решения, через канцелярию услугодателя направляет услугополучателю уведомление о выдаче лицензии на проведение банковских операций с приложением лицензии на проведение банковских операций либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на проведение банковских операций.
На портале уведомление о выдаче лицензии на проведение банковских операций с приложением электронной копии лицензии либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на проведение банковских операций направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

Банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беруден дәлелді бас тарту үшін Банктер туралы заңның 27-бабында көзделген негіздерді қоспағанда, банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар Банктер туралы заңның және Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оларды қараудың Банктер туралы заңның 26-бабының 5-тармағында көрсетілген мерзімі ішінде көрсетілетін қызметті алушыға оларды жоюға және Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынуға арналған ескертулер көрсетілген хатты жібереді.
8. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға банк операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларын жүргізуге лицензия беріледі.
3-тарау. Банк операцияларын жүргізуге лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқасын беру, қолданылуын тоқтата тұру не тоқтату тәртібі
9. Банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеу Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен, оның ішінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында айқындалған тәртіппен қайта ұйымдастырылған;
2) көрсетілетін қызметті алушының атауы өзгерген;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талаптар болған жағдайларда жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қағаз тасымалдағышпен не портал арқылы электрондық түрде ұсынады.
10. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшеге жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш тіркелген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда, жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.

В случае несоответствия документов, представленных услугополучателем для получения лицензии на проведение банковских операций, требованиям Закона о банках и Правил, за исключением оснований отказа в выдаче лицензии на проведение банковских операций, предусмотренных статьей 27 Закона о банках, услугодатель в течение срока их рассмотрения, указанного в пункте 5 статьи 26 Закона о банках, направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям банковского законодательства Республики Казахстан.
8. В случае принятия услугодателем решения о выдаче услугополучателю лицензии на проведение банковских операций, услугополучателю выдается лицензия на проведение банковских операций по форме согласно приложению 3 к Правилам.
Глава 3. Порядок переоформления, выдачи дубликата, приостановления либо прекращения действия лицензии на проведение банковских операций
9. Переоформление лицензии на проведение банковских операций производится по основаниям и в порядке, установленным Законом о разрешениях и уведомлениях, в том числе в случаях:
1) реорганизации услугополучателя в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях;
2) изменения наименования услугополучателя;
3) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
Услугополучатель обращается к услугодателю с заявлением о переоформлении лицензии на проведение банковских операций по форме согласно приложению 4 к Правилам на бумажном носителе через канцелярию услугодателя либо в электронном виде через портал.
10. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о переоформлении лицензии на проведение банковских операций осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления о переоформлении лицензии на проведение банковских операций, проверяет полноту представленных документов.
В случае неполноты представленных документов ответственное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения документов услугополучателя, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления о переоформлении лицензии на проведение банковских операций.

11. Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызметі көрсету мерзімі ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін қарайды, банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы бұйрықтың жобасын не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия беруден дәлелді бас тартуды дайындайды және оны көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы бұйрықтың жобасына немесе банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуға қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы тиісті шешім қабылдаған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті алушыға қайта ресімделген банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қоса бере отырып қайта ресімделген банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беру туралы хабарламаны не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беруден дәлелді бас тартуды жібереді.
Порталда қайта ресімделген банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияның электрондық көшірмесін қоса бере отырып қайта ресімделген банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беру туралы хабарлама не банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияны қайта ресімдеуден дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.
12. Банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияның телнұсқасын беру туралы өтініш түскен кезде (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделсе) көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері лицензияның телнұсқасын беру туралы өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты бөлімшеге жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімше қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі шегінде) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді, лицензияның телнұсқасының жобасын не бас тартуды дайындайды, лицензияның телнұсқасына не бас тартуға көрсетілетін қызметті берушінің басшысының қолын қойғызады, көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы лицензияның телнұсқасын қоса бере отырып лицензияның телнұсқасын беру туралы хабарламаны не лицензияның телнұсқасын беруден бас тартуды береді.
Порталда лицензияның телнұсқасының электрондық көшірмесін қоса бере отырып лицензияның телнұсқасын беру туралы хабарлама не лицензияның телнұсқасын беруден бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.

11. В случае полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит и направляет на рассмотрение уполномоченного лица услугодателя проект приказа о переоформлении лицензии на проведение банковских операций либо мотивированного отказа в выдаче лицензии на проведение банковских операций. Уполномоченное лицо услугодателя подписывает проект приказа о переоформлении лицензии на проведение банковских операций либо мотивированный отказ в переоформлении лицензии на проведение банковских операций.
Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем принятия уполномоченным лицом услугодателя соответствующего решения (в пределах срока оказания государственной услуги), через канцелярию услугодателя направляет услугополучателю уведомление о переоформлении лицензии на проведение банковских операций с приложением переоформленной лицензии на проведение банковских операций либо мотивированный отказ в переоформлении лицензии на проведение банковских операций.
На портале уведомление о перерформлении лицензии на проведение банковских операций с приложением электронной копии переоформленной лицензии либо мотивированный отказ в переоформлении лицензии на проведение банковских операций направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
12. При поступлении заявления на выдачу дубликата лицензии на проведение банковских операций (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме) работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления на выдачу дубликата лицензии осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение.
При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней (в пределах срока оказания государственной услуги) рассматривает представленные документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект дубликата лицензии либо отказа, подписывает дубликат лицензии либо отказ у руководителя услугодателя, направляет уведомление о выдаче дубликата лицензии с приложением дубликата лицензии либо отказ в выдаче дубликата лицензии услугополучателю через канцелярию услугодателя.
На портале уведомление о выдаче дубликата лицензии с приложением электронной копии дубликата лицензии либо отказ в выдаче дубликата лицензии услугополучателю направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

13. Банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтата тұру не лицензиядан айыру Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтата тұру не лицензиядан айыру туралы шешімі орындау үшін көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде жіберіледі. Қабылданған шешім туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсына орналастырылады.
14. Лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған көрсетілетін қызметті алушы ай сайын, әрбір айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей (лицензияның қолданылуы жаңартылған күнге не лицензияның қолданылуы тоқтатылған мерзім аяқталған күнге дейін) көрсетілетін қызметті берушіні анықталған бұзушылықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметті алушы жүргізген іс-шаралар туралы хабардар етеді.
15. Көрсетілетін қызметті алушы банк операцияларының түрлері бойынша барлық міндеттеме орындалғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күннің ішінде, көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының шешімі негізінде, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушіге ерікті түрде өтініш (бұдан әрі – лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтініш) беруге байланысты банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтатуды сұрап, көрсетілетін қызметті берушіге өтініш береді.
16. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге банк операциялары жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде өтініш беруі туралы ақпараты көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын қазақ және орыс тілдерінде таратылатын мерзімдік баспа басылымдарында қазақ және орыс тілінде көрсетілетін қызметті берушіге лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей жарияланады.
17. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органының басшысы не оның міндетін атқарушы адам (міндетін орындауды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) қол қойған банктік емес ұйымның лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішін ұсынады. Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішке көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қағаз тасымалдағышпен не портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттар қоса беріледі:

13. Приостановление действия лицензии либо лишение лицензии на проведение банковских операций производится по основаниям, предусмотренным банковским законодательством Республики Казахстан.
Решение услугодателя о приостановлении действия либо лишении лицензии на проведение банковских операций направляется для исполнения услугополучателю в письменном виде в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия указанного решения. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе услугодателя.
14. Услугополучатель, действие лицензии которого приостановлено, ежемесячно не позднее 10 (десятого) числа каждого месяца (до даты возобновления действия лицензии либо окончания срока приостановления действия лицензии) уведомляет услугодателя о мероприятиях, проведенных услугополучателем по устранению выявленных нарушений.
15. Услугополучатель обращается к услугодателю с заявлением о прекращении действия лицензии на проведение банковских операций в связи с добровольным обращением к услугодателю по форме согласно приложению 5 к Правилам (далее – заявление о прекращении действия лицензии) на основании решения уполномоченного органа услугополучателя в течение 30 (тридцати) календарных дней после исполнения всех обязательств по всем или отдельным банковским операциям.
16. Информация о добровольном обращении услугополучателя к услугодателю о прекращении действия лицензии на проведение банковских операций публикуется услугополучателем на казахском и русском языках в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней до даты подачи заявления о прекращении действия лицензии услугодателю.
17. При добровольном обращении услугополучателя к услугодателю о прекращении действия лицензии на проведение банковских операций услугополучатель представляет подписанное руководителем исполнительного органа либо лицом, исполняющим его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей) услугополучателя заявление о прекращении действия лицензии. К заявлению о прекращении действия лицензии прилагаются следующие документы на бумажном носителе через канцелярию услугодателя либо в электронном виде через портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының көрсетілетін қызметті берушіге банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде өтініш беру туралы шешімі;
2) көрсетілетін қызметті алушының (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарын қоспағанда) банк операциялары бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың жоқ екені туралы кепіл хаты.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары банк операциялары бойынша міндеттемелердің жоқ екені туралы кепіл хат береді;
3) лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті жіберу күнінің алдындағы соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба. Бухгалтерлік баланстың түсіндірме жазбасында кредиторлық берешек сомаларын және оның туындау себептерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының кредиторлары (олар болған кезде) туралы ақпараттың мәні ашып көрсетіледі;
4) Қағидалардың 16-тармағы талаптарының орындалуын растайтын ақпарат.
18. Көрсетілетін қызметті берушіге ерікті түрде өтініш беруге байланысты банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті көрсетілетін қызметті беруші Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген, Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) айдың ішінде қарайды.
19. Көрсетілетін қызметті берушіге банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтініш ерікті түрде көрсетілетін қызметті алушы мынадай талаптарды орындаған кезде беріледі:
1) Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсыну;
2) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес келуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыда (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарын қоспағанда) банк операциялары бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың болмауы, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары бойынша – банк операциялары бойынша міндеттемелердің болмауы.
20. Көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 19-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтатудан бас тартады. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті қайта берген кезде көрсетілетін қызметті берушінің оны қарау мерзімі ол қайта берілген күннен бастап есептеледі.
Ұсынылған құжаттар бойынша ресімдеу бөлігіне ескертулер болған кезде және арифметикалық қателер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші оларды қараудың Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген мерзімдері ішінде банктік емес ұйым ескертулер көрсетілген, оларды жою және пысықталған (түзетілген), Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттарды ұсыну үшін көрсетілетін қызметті алушыға хат жібереді.

1) решение уполномоченного органа услугополучателя о добровольном обращении к услугодателю о прекращении действия лицензии на проведение банковских операций;
2) письмо – гарантия услугополучателя (за исключением дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса) об отсутствии обязательств и действующих договоров по банковским операциям.
Дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса предоставляют письмо – гарантию об отсутствии обязательств по банковским операциям;
3) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, составленные по состоянию на последний рабочий день, предшествующий дню направления заявления о прекращении действия лицензии. В пояснительной записке к бухгалтерскому балансу раскрывается информация о кредиторах услугополучателя (при их наличии) с указанием сумм кредиторской задолженности и оснований ее возникновения;
4) информация, подтверждающая выполнение условий пункта 16 Правил.
18. Заявление о прекращении действия лицензии на проведение банковских операций в связи с добровольным обращением к услугодателю рассматривается услугодателем в течение 3 (трех) месяцев с даты получения документов, указанных в пункте 17 Правил, соответствующих требованиям банковского законодательства Республики Казахстан.
19. Добровольное обращение к услугодателю о прекращении действия лицензии на проведение банковских операций производится при выполнении услугополучателем следующих условий:
1) представление полного пакета документов, указанных в пункте
17 Правил;
2) соответствие представленных документов банковскому законодательству Республики Казахстан;
3) отсутствие у услугополучателя (за исключением дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса) обязательств и действующих договоров по банковским операциям, а по дочерним организациям Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса – отсутствие обязательств по банковским операциям.
20. В случае невыполнения услугополучателем условий, предусмотренных пунктом 19 Правил, услугодатель отказывает в прекращении действия лицензии на проведение банковских операций. При повторном представлении услугополучателем заявления о прекращении действия лицензии, исчисление срока его рассмотрения услугодателем начинается с даты его повторного представления.
При наличии замечаний по представленным документам в части оформления и при наличии арифметических ошибок услугодатель в течение сроков их рассмотрения, указанных в пункте 18 Правил, направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям банковского законодательства Республики Казахстан.

21. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияның қолданылуын тоқтату мүмкіндігі туралы хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз тасымалдағышпен берілген лицензияның түпнұсқасын көрсетілетін қызметті берушіге қайтарады.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
22. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсына орналастырылған мекенжайы бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
23. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
24. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдар жүзеге
асыратын банк операцияларын
лицензиялау қағидаларына
1-қосымша
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі.
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге берген күннен, сондай-ақ порталға өтініш берген күннен бастап:
банк операцияларын жүргізуге арналған лицензия (бұдан әрі – лицензия) беру кезінде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеу кезінде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөліп шығару немесе бөліну нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеу кезінде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияның телнұсқасын беру кезінде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз нысанда.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Лицензияны не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты қоса бере отырып, лицензияны беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру туралы хабарлама.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері

21. Не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения письма услугодателя о возможности прекращения действия лицензии на проведение банковских операций услугополучатель возвращает оригинал лицензии, выданной на бумажном носителе, услугодателю.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
22. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, размещенному на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой к уполномоченному органу по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
24. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам лицензирования
банковских операций,
осуществляемых
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал);
канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
Со дня сдачи пакета документов услугодателю, а также со дня обращения на портал:
при выдаче лицензии на проведение банковских операций (далее – лицензия) - в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии - в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения - не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче лицензии, переоформлении лицензии, выдаче дубликата лицензии с приложением лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

1) лицензия бергені үшін лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі - сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Лицензия алу үшін өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне өтініш жасаған кезде:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеуді қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, жарғының нотариат куәландырған);
4) осы қаулымен бекітілген, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын Біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы) туралы мәліметтердің нысаны және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі;
5) осы қаулымен бекітілген, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын Біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес өтініш берушінің акционері (қатысушысы) (жеке тұлға үшін) туралы мәліметтердің нысаны және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі, оларға мына құжаттар қоса беріледі:
жеке тұлға акционердің (қатысушының) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар үшін);
көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлға акционерінде (қатысушысында) азаматтық алған елінде (шетелдіктер үшін) немесе олардың тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) жасаған қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған соттылықтың жоқ екендігі туралы азаматтық алған елінің (олардың тұрақты тұратын елінің – азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлға акционері (қатысушысы) соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген мәліметтерді растайтын құжат;

1) лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки, установленной в подпункте 1) настоящего пункта;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки, установленной в подпункте 1) настоящего пункта.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения лицензии в канцелярию услугодателя:
1) заявление о выдаче лицензии на проведение банковских операций по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора за право осуществления отдельных видов банковских операций, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала устава для сверки);
4) форма сведений об акционере (участнике) услугополучателя (для юридического лица) согласно приложению 1 к Квалификационным требованиям на проведение банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечню документов, подтверждающих соответствие им, утвержденным настоящим постановлением, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов;
5) форма сведений об акционере (участнике) заявителя (для физического лица) согласно приложению 2 к Квалификационным требованиям на проведение банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечню документов, подтверждающих соответствие им, утвержденным настоящим постановлением, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность акционера (участника) – физического лица (для иностранцев, лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у акционера (участника) – физического лица услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где акционер (участник) услугополучателя – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет;

6) филиалдардың (олар болған кезде) тізімі және филиалдар туралы ережелердің нотариат куәландырған көшірмелері;
7) көрсетілетін қызметті алушы қызметкерінің тегін, атын және әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып штат кестесінің көшірмесі;
8) барлық жоспарланып отырған операциялар бойынша лицензияны алу мақсаттарын, көрсетілетін қызметті алушы бағдарланған нарық сегментін, қызмет көрсету түрлерін, маркетинг жоспарын (клиентураны қалыптастыру), көрсетілетін қызметті алушының қызметін қаржыландырудың көздерін, алғашқы 3 (үш) қаржы (операциялық) жылындағы кірістер мен шығыстардың болжамын ашатын және көрсетілетін қызметті алушы қызметінің жоспарына сәйкес келетін құрылымдық бөлімшесінің бар екендігін көрсететін бизнес-жоспарды;
9) көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органы бекіткен ішкі аудит қызметі (ревизиялық комиссия) туралы ереже (ол болған кезде);
10) көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органы бекіткен кредит комитеті (ішкі кредит саясатын жүзеге асыратын орган) туралы ереже (ол болған кезде);
11) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының талаптарына сәйкес келетін банк операцияларын жүргізудің жалпы талаптары туралы қағидалар;
12) осы қаулымен бекітілген, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын Біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органының басшысы туралы мәліметтердің нысаны және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі, оларға мына құжаттар қоса беріледі:
көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар үшін);
көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органының басшысында азаматтық алған елінде (шетелдіктер үшін) немесе олардың тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) жасаған қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған соттылықтың жоқ екендігі туралы азаматтық алған елінің (олардың тұрақты тұратын елінің - азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) не өтініш берушінің атқарушы органының басшысы соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген мәліметтерді растайтын құжат;
13) "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерлері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 127 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7642 болып тіркелген) бекітілген жарғылық капиталының ең аз мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері;

6) список филиалов (при их наличии), и нотариально засвидетельствованные копии положений о них;
7) копия штатного расписания с указанием фамилий, имен и отчеств (при их наличии) работников услугополучателя;
8) бизнес-план по всем планируемым банковским операциям, раскрывающий цели получения лицензии, определение сегмента рынка, на который ориентирован услугополучатель, виды услуг, план маркетинга (формирования клиентуры), источники финансирования деятельности услугополучателя, прогноз доходов и расходов на первые 3 (три) финансовых (операционных) года и показывающий, что услугополучатель обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
9) положение о службе внутреннего аудита (ревизионной комиссии) (при ее наличии), утвержденное уполномоченным органом услугополучателя;
10) положение о кредитном комитете (органе, осуществляющем внутреннюю кредитную политику) (при его наличии), утвержденное уполномоченным органом услугополучателя;
11) правила об общих условиях проведения банковских операций, соответствующие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан;
12) форма сведений о руководителе исполнительного органа услугополучателя согласно приложению 3 к Квалификационным требованиям на проведение банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечню документов, подтверждающих соответствие им, утвержденным настоящим постановлением на электронном и бумажном носителях, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность руководителя исполнительного органа услугополучателя (для иностранцев, лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у руководителя исполнительного органа услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где руководитель исполнительного органа заявителя постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет;
13) копии документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала, установленного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 127 "О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7642);

14) бухгалтерлік есепті және бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыру бойынша жабдықты және бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындау бөлігіндегі іс-шаралардың орындалғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
15) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес банк операцияларын жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тиісті қызметкерлерді жалдауды растайтын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін порталға өтініш берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі –ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгені туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы тармақтың бірінші бөлімінде 3), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) және 15) (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) және 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар (осы қаулымен бекітілген, заңды тұлға болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) басшысының ЭЦҚ-мен және (немесе) жеке тұлға болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының акционердің (қатысушының) ЭЦҚ-мен расталған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын Біліктілік талаптарына 1 және (немесе) 2-қосымшаларға сәйкес мәліметтердің нысандары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі түрінде) олар электрондық өтінішке қоса беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне өтініш жасаған кезде:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса) порталда өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқаратын тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне өтініш жасаған кезде:

14) копии документов, подтверждающих выполнение мероприятий в части подготовки оборудования и программного обеспечения по автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги;
15) копии документов, подтверждающих наем соответствующего персонала, необходимого для осуществления деятельности по проведению банковских операций, в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
При обращении услугополучателя для получения лицензии на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 3), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) и 15) (в виде электронных копий документов в формате PDF) и 4) и 5) (в виде форм сведений согласно приложениям 1 и (или) 2 к Квалификационным требованиям по проведению банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечню документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных настоящим постановлением, заверенных ЭЦП руководителя акционера (участника) услугополучателя, являющегося юридическим лицом, и (или) ЭЦП акционера (участника) услугополучателя, являющегося физическим лицом) части первой настоящего пункта, которые прикрепляются к электронному заявлению.
При обращении услугополучателя для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме) в канцелярию услугодателя:
1) заявление в произвольной форме;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
При обращении услугополучателя для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме) на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии в канцелярию услугодателя:

1) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) лицензияның түпнұсқасы (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе);
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылатын құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болатын өзгерістер туралы ақпарат қамтылатын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін порталда өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқаратын тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылатын құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болатын өзгерістер туралы ақпарат қамтылатын құжаттардың көшірмелері (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
2) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының заңы 26-бабының 2-тармағында белгіленген талаптардың кез келгенінің сақталмауы;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
5) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
7) сот орындаушысының ұсынымы негізінде борышкер көрсетілетін қызметті алушы борышкерге лицензия беруге соттың уақытша тыйым салуы;
8) лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің белгіленуі.
Стандарттың 8-тармағының бесінші және алтыншы бөлімдерінде көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

1) заявление о переоформлении лицензии по форме в соответствии с приложением 4 к Правилам;
2) оригинал лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме);
3) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов в формате PDF).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя квалификационным требованиям;
2) несоблюдение любого из требований, установленных пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
5) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
7) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
8) установлена недостоверность документов, представленных услугополучателем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в частях пятой и шестой пункта 8 Стандарта.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдар жүзеге
асыратын банк операцияларын
лицензиялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге
____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
Кімнен
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының атауы)
Банк операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы өтініш
Мынадай банк операцияларын жүзеге асыруға лицензия беруді сұраймын
(валюта түрін көрсету – ұлттық және (немесе) шетел валютасымен):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1. Атауы, тұратын орны және нақты мекенжайы:
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің, офистің нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі
(бар болса))
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс)
2. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар үшін) және көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының мөлшері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Банк операцияларын жүргізуге бірінші рет алынған лицензия туралы деректер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
4. Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әр қайсысының даналары мен парақтар саны:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың) дұрыстығын толық растайды).
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтінішті беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
(растайтын құжаттарды қоса бере отырып)
______________________________________ ___________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолы)       (күні)
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдар жүзеге
асыратын банк операцияларын
лицензиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Уәкілетті органның толық атауы Банк операцияларын жүргізуге лицензия
Лицензияның нөмірі _____                   Берілген күні __ жылғы "___" ____________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
Осы лицензия:
банк операцияларының (ұлттық және (немесе) шетел валютасымен) мынадай түрлерін
жүргізуге құқық береді:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бірінші рет алынған банк операцияларын жүргізуге лицензия туралы деректер:
__________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның нөмірі, күні, атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары)
____________________________________ __________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолы) (аты-жөні)
Мөр орны (қағаздағы нысан үшін)
Алматы қаласы
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдар жүзеге
асыратын банк операцияларын
лицензиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кімге ____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
Кімнен
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы)
Банк операцияларын жүргізуге лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш
________________________________________________________________байланысты
(лицензияны қайта ресімдеудің себебін көрсету)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лицензияның атауын, валюта түрін (ұлттық және (немесе) шетел) көрсету)
______________________________________ лицензиясын қайта ресімдеуді сұраймын.
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер _______________________________
__________________________________________________________________________

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 2
к Правилам лицензирования
банковских операций,
осуществляемых
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма
В ___________________________
(полное наименование
услугодателя)
от ___________________________
(наименование услугополучателя)
Заявление о выдаче лицензии на проведение банковских операций
Прошу выдать лицензию на проведение банковских операций
(указать вид валюты – в национальной и (или) иностранной):
виды банковских операций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения об услугополучателе:
1. Наименование, место нахождения и фактический адрес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса, бизнес-
идентификационный номер (при наличии))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер телефона, номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
2. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных
акций (для юридических лиц, созданных в организационно-правовой форме
акционерного общества) и размер уставного капитала услугополучателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Данные о лицензии на проведение банковских операций, полученной впервые:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
4. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по
каждому из них:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов
(информации). Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного
органа услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с
приложением подтверждающих документов).
__________________________________________ _________________
(подпись или электронная цифровая подпись)             (дата)
Приложение 3
к Правилам лицензирования
банковских операций,
осуществляемых организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма
Герб Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия
на проведение банковских операций
Номер лицензии __________             Дата выдачи "____"________ года
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Настоящая лицензия дает право на проведение следующих видов банковских
операций (в национальной и (или) иностранной валюте): _________________________
____________________________________________________________________
Данные о лицензии на проведение банковских операций, полученной впервые:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя)
_______________________________________ _____________________________
(подпись или электронная цифровая подпись)       (фамилия, инициалы)
Место печати (для бумажной формы)
город Алматы
Приложение 4
к Правилам лицензирования
банковских операций,
осуществляемых организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма
В ____________________________
(полное наименование
услугодателя)
от ____________________________
(полное наименование
услугополучателя)
Заявление о переоформлении лицензии
на проведение банковских операций
Прошу переоформить лицензию ___________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать наименование лицензии и вид валюты – национальная и (или)
иностранная) в связи _________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Сведения об услугополучателе ______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері
(бұдан әрі – өтініш беруші) _________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(толық атауы)
2. Тұратын жері және нақты мекенжайы _______________________________________
__________________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, үй, үйдің, офистің нөмірі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қаланың коды, телефон нөмірі, факстың нөмірі, электрондық поштаның мекенжайы,
интернет-ресурс)
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер ___________________________
__________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
4. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ______________________________________
__________________________________________________________________________
5. Қызметтің түрі __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлерін көрсету)
6. Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті _________
7. Акционерге тиесілі өтініш берушінің дауыс беретін акциялары санының өтініш
берушінің дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық арақатынасы немесе
өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі ____________
_______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) өтініш берушінің акцияларына
(өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесіне) ақша енгізу алдындағы
меншікті капиталының мөлшері және өтініш берушінің акцияларын (өтініш берушінің
жарғылық капиталына қатысу үлесін) төлеуге енгізілген сома
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) заңды тұлғалардың атауын және
орналасқан жерін көрсете отырып, қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды
құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Акционер (участник) организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций (далее – заявитель) _____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование)
2. Место нахождения и фактический адрес _____________________________________
__________________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(код города, номер телефона, номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) ___________________
__________________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
4. Бизнес идентификационный номер (при наличии) _____________________________
__________________________________________________________________________
5. Вид деятельности ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Резидент или нерезидент Республики Казахстан ______________________________
7. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя,
принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или
доля участия в уставном капитале заявителя ___________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Размер собственного капитала акционера (участника) заявителя перед внесением
денег в оплату акций заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя) и
сумма, внесенная в оплату акции заявителя (в долю участия в уставном капитале
заявителя) ____________________________
__________________________________________________________________________
9. Сведения об участии акционера (участника) заявителя в создании и деятельности
иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием наименований и
мест нахождения юридических лиц
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

10. Ұйымдардың толық атауларын, орналасқан жерлерін көрсете отырып, өтініш
берушінің акционері (қатысушысы) қатысатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық
топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы
мәліметтер______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) басшысы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Дербес деректерімді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20___ жылғы "___" _____________
Өтініш берушінің акционері (қатысушысы) басшысының қолы немесе электрондық қолтаңбасы ____________
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың банк
операцияларын жүргізу
бойынша біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың
тізбесіне
2-қосымша
Жеке тұлға болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер нысаны
_______________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның толық атауы)
1. Өтініш берушінің акционері (қатысушысы) ______________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2. Туған күні _________________________________________________________
3. Туған жері _________________________________________________________
____________________________________________________________________
4.Азаматтығы ________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ________________________
____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы және берілген күні, кім берді)
6. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) _________________________________
_____________________________________________________________________
7. Тұратын жері және заңды мекенжайы __________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің, офистің нөмірі, электрондық поштаның мекенжайы)

10. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах,
концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует акционер (участник)
заявителя, с указанием наименования, места нахождения организаций
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Сведения о руководителе акционера (участника) заявителя ____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах.
"___" _____________ 20___ года
Подпись или электронная цифровая подпись
руководителя акционера (участника) заявителя ______________________
Приложение 2 к
Квалификационным
требованиям, по проведению
банковских операций
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений
об акционере (участнике) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являющимся физическим лицом
__________________________________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций)
1. Акционер (участник) организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций (далее – заявитель) __________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Дата рождения ______________________________________________________
3. Место рождения _____________________________________________________
______________________________________________________________________
4. Гражданство _________________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность ___________________________
______________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
6. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) _______________
______________________________________________________________________
7. Место жительства и юридический адрес _________________________________
______________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса, адрес электронной почты)

8. Жұмыс орны (мекенжайын көрсете отырып), лауазымы ___________________
_____________________________________________________________________
9. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыс және үй телефондары)_____________
_____________________________________________________________________
10. Білімі _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оқу орны, аяқтаған жылы, мамандығы)
11. Еңбек қызметі туралы қысқаша түйіндеме ______________________________
______________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, кезеңі)
12. Акционерге тиесілі өтініш берушінің дауыс беретін акциялары санының өтініш
берушінің дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық арақатынасы немесе
өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі ___________________________
_________________________________________________________________________
13. Заңды тұлғалардың атауын және орналасқан жерін көрсете отырып, өтініш беруші
акционерінің (қатысушысының) қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды
құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
Дербес деректерімді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20___ жылғы "___"_____________
Өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) қолы немесе электрондық
қолтаңбасы _____________________________
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың банк
операцияларын жүргізу
бойынша біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың
тізбесіне
3-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органының басшысы туралы мәліметтер нысаны
__________________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы)

8. Место работы (с указанием адреса), должность __________________________
_____________________________________________________________________
9.Номер телефона (код города, телефон рабочий и домашний)
_________________________________________________________________________
10. Образование ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
11. Краткое резюме о трудовой деятельности _____________________________
____________________________________________________________________
(место, должность, период работы)
12. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя,
принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или
доля участия в уставном капитале заявителя ___________________________________
____________________________________________________________________
13. Сведения об участии акционера (участника) заявителя в создании и деятельности
иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием наименования и
места нахождения юридических лиц __________________________________________
_____________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах.
"___"_____________ 20___ года
Подпись или электронная цифровая подпись
акционера (участника) заявителя _____________________________
Приложение 3
к Квалификационным
требованиям, по проведению
банковских операций
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений
о руководителе исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
__________________________________________________________________________
(наименование организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)

1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органының басшысы туралы жалпы мәліметтер (бұдан әрі – өтініш беруші):
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыс және үй телефон нөмірі)
2. Білімі:
Оқу орының атауы
Түскен жылы – бітірген жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері(бар болса күні және нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Өтініш берушінің атқарушы органның басшысы ірі акционер болып табылатын не мүлкіндегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және тұратын орны
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе өтініш берушінің атқарушы органының басшысына тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның орналастырылған акцияларының жалпы санына(артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Ескертпе: 4-бағанда үлесті өтініш берушінің атқарушы органы басшысының сенімгерлік басқаруындағы үлесті, сондай-ақ өтініш берушінің атқарушы органының басшысы өзге тұлғалармен бірлесіп иелену нәтижесінде ірі қатысушы болып табылатын акциялардың (үлестердің) санын ескере отырып көрсету қажет.

1. Общие сведения о руководителе исполнительного органа организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – заявитель):
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Номер телефона (код города, рабочий и домашний)
2. Образование:
№
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым руководитель
исполнительного органа заявителя является крупным акционером либо имеет право на
соответствующую долю в имуществе:
№
Наименование и место нахождения юридического лица
Вид деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих руководителю исполнительного органа заявителя, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
Примечание: в графе 4 необходимо указывать долю с учетом доли, находящейся в
доверительном управлении руководителя исполнительного органа заявителя, а также
количества акций (долей), в результате владения которыми руководителя исполнительного
органа заявителя в совокупности с иными лицами является крупным участником.

1) егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымының тіркелген елі көрсетіледі;
2) қаржы ұйымдарының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (бастықтың орынбасары), қаржылық, басқарушы және (немесе) атқарушы директор қызметін атқарған жағдайда осы ұйымда қаржылық қызмет көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі;
3) аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда жұмыс өтілі болған жағдайда, қаржылық ұйымдарға аудит жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеуге қатысты негізгі функционалды міндеттер көрсетіледі.
5. Өтініш берушінің атқарушы органы басшысының қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуіне, салық бойынша аудитті қоса алғанда, қатысуы туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, аудит жүргізу мерзімін, сондай-ақ өтініш берушінің
атқарушы органы басшысының аудитор-орындаушы (бар болса) ретінде аудиторлық
есепке қол қойған күнін көрсету)
6. Ұйымдардың инвестициялық комитеттеріне мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезең (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
7. Өтініш берушінің атқарушы органының басшысы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін тоқтатуға алып келу салдарынан оны лицензиясынан айыру не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгені туралы шешім қабылданғанға дейін 1 (бір) жылдан бұрын аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі (атқарушы органның және оның орынбасарының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) бас бухгалтері, қаржы ұйымының жеке тұлға - ірі қатысушысы, заңды тұлға - ірі қатысушысының (банк, сақтандыру холдингінің) басшысы болғандығы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін)

1) в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан,
указывается страна регистрации организации-нерезидента Республики Казахстан;
2) случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя)
самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала)
финансовой организаций, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора
указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг
в данной организации;
3) в случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем
регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные
функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита
финансовых организаций.
5. Сведения об участии руководителя исполнительного органа заявителя в проведении
аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок проведения аудита, а также
дата подписания руководителем исполнительного органа заявителя аудиторского
отчета в качестве аудитора – исполнителя (при наличии)
6. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
7. Сведения о том, являлся ли руководитель исполнительного органа заявителя ранее
руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа
(лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа и его
заместителем), главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником -
физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского, страхового холдинга) -
юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до
принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового
рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории
неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации
либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации,
повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом
рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации
финансовой организации, или признании ее банкротом в установленном законодательством
Республики Казахстан порядке
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

8. Өтініш берушінің атқарушы органы басшысының қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын дефолтқа жол берген бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға - эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылғаны не болып табылмағаны туралы мәліметтер
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін)
9. Қаржы ұйымының, банктік немесе сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшысы ретінде қаржы ұйымы, банктік немесе сақтандыру холдингі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы қызметінің мәселелері бойынша сотта істі қарау кезінде жауап беруші ретінде тартылды ма
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, сотта істі қарау кезіндегі ұйымның, жауап берушінің атауы, қаралатын
мәселе және сот шешімі көрсетілсін)
10. Өтініш берушінің атқарушы органының басшысы тағайындалған (сайланған) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмысын жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығы үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(иә (жоқ), жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып, құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы, тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері көрсетілсін)
Осы ақпаратты тексергенімді және оның толық және дәйекті болып табылатындығын растаймын, сондай-ақ іскерлік беделімнің мінсіз екендігін растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинау мен өңдеуге және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________________________
(өтініш берушінің атқарушы органының басшысы өз қолымен баспа әріптерімен толтырады)
Қолы ____________________
Күні ____________________

8. Сведения о том, являлся ли руководитель исполнительного органа заявителя ранее
руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа,
главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером)
- физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом
исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) -
юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения
по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более
последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного
вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен
дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо
размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам
составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель,
установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
9. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, банковского или
страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", в
качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой
организации, банковского или страхового холдинга, акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых выплат"
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации, ответчика в судебном
разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда, вступившее в законную силу (в
случае его вынесения)
10. Привлекался ли руководитель исполнительного органа заявителя к
ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной
ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до
даты назначения (избрания)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления реквизиты акта о
наложении дисциплинарного взыскания или акта суда, с указанием оснований привлечения к
ответственности)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является
достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
(заполняется руководителем исполнительного органа заявителя собственноручно
печатными буквами)
Подпись _________________
Дата ____________________