Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20209 болып тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 10.08.2021 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 107 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.04.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20209.
В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства (далее – Правила).
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 10.08.2021 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и
интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2020 года № 107
Правила субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.04.2023 № 152 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения

1. Осы Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруға арналған бюджеттік субсидияларды (бұдан әрі – субсидиялар) тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджетте көзделген қаражат есебiнен және шегiнде беру тәртібін және мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын және Бірыңғай байланыс орталығын хабардар етеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
1-1. Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялаудың негізгі мақсаты басым дақылдарды, оның ішінде көпжылдық екпелерді өндіру шығындарын ішінара өтеу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы дақылдарының өндірілген немесе сатып алынған тұқымдарының, тыңайтқыштардың (органикалық дақылдарды қоспағанда), пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) шығындарын ішінара өтеу болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.06.2025 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 10.11.2023 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) бірінші ұрпақ будандарының тұқымдары – бірінші ұрпақта гетерозис нәтижесінде ең үздік ата-енелік нысаннан шығымдылығы немесе өзге де көрсеткіштері бойынша асып түсетін будандық өсімдіктер беретін, генетикалық айырмашылығы бар ата-енелік нысандарды будандастырудан алынған жүгері, қант қызылшасы, рапс, күнбағыс, мақта, құмай, қызанақ және қияр тұқымдары;

1. Настоящие Правила субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления бюджетных субсидий на повышение урожайности и качества продукции растениеводства за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год (далее – субсидии), а также порядок оказания государственных услуг.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2026 № 36 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1-1. Основной целью субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства является частичное возмещение затрат производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений, а также затрат произведенных или приобретенных семян сельскохозяйственных культур, удобрений (за исключением органических), пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.06.2025 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 10.11.2023 № 384 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
2) семена гибридов первого поколения – семена кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца полученные от скрещивания генетически различающихся родительских форм, дающие в первом поколении гибридные растения, превосходящие вследствие гетерозиса лучшую родительскую форму по урожайности или иным показателям;

3) жеке шот – субсидиялауға арналған өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімдегі жазбалар жиынтығы;
4) отандық тыңайтқыштарды өндіруші (бұдан әрі – тыңайтқыштарды өндіруші) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, Қазақстан Республикасында тыңайтқыштар (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) өндіруді жүзеге асыратын және оларды тіркеген жеке немесе заңды тұлға;
5) өнеркәсіптік жылыжай кешені – механикаландыру құралдарын пайдалана отырып, жыл бойы жұмыс істейтін, жарық өткізгіш бүйір қоршаулары және төбе жабыны бар үй-жай түрінде орындалған және жылыту (орталық немесе газбен немесе автономды), климаттық бақылау (оның ішінде ауаны жете ылғалдандырудың автоматтандырылған жүйесін), жете жарық беру (бар болса), перделеу, тамшылатып суару жүйелерін қамтитын, кемінде 5 000 шаршы метр жалпы мүкәммалдық ауданы бар қорғалған топырақтағы құрылысжайлар кешені;
6) өтінімдер – мынадай субсидиялар алуға арналған электрондық өтінімдер:
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (бұдан әрі – ауылшартауарынөндіруші) немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – ауылшаркооперативі) басым дақылдар өндiру шығындарын ішінара өтеуге;
бірегей тұқым өндірушінің (бұдан әрі – оригинатор) жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көп жылдық екпелерінің аналықтарынан алынған отырғызу материалын (телітушілер, жертаған жапырақтар, балақ шыбықтар және қалемшелер) өндіруге жұмсалған шығындарды ішінара өтеуге;
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (бұдан әрі – элиттұқымшар) нақты сатып алынған бірегей тұқымдар үшін;
тұқым өсіру шаруашылығының (бұдан әрі – тұқымшар), ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) нақты сатып алынған элиталық тұқымдар үшін;
ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) нақты сатып алынған бірінші репродукция тұқымдары, мақтаның екінші репродукция тұқымдары, бірінші ұрпақ будандарының тұқымдары және (немесе) жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің нақты сатып алынған және пайдаланылған элиталық көшеттері (бұдан әрі – элиталық көшеттер) үшін;
ауылшартауарынөндірушінің немесе ауылшаркооперативінің толық құнымен сатып алынған тыңайтқыштар үшін;
ауылшартауарынөндірушінің немесе ауылшаркооперативінің толық құнымен сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін;
7) өтпелі өтінімдер – мынадай субсидиялар алуға арналған электрондық өтінімдер:
элиттұқымшардың, тұқымшардың немесе тұқым өткізушінің (бұдан әрі – өткізуші) ауылшартауарынөндірушінің немесе ауылшаркооперативінің арзандатылған құнымен сатып алған субсидияланатын тұқымдары үшін;
тыңайтқыштар өндірушінің ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативі) арзандатылған құнымен сатып алатын тыңайтқыштары үшін;
пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндірушінің ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативі) арзандатылған құнымен сатып алатын пестицидтері, биоагенттері (энтомофагтары) үшін субсидия алуына арналған электрондық өтінімдер;

3) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок (переводных заявок) на субсидирование и учета операций по ним;
4) отечественный производитель удобрений (далее – производитель удобрений) – физическое или юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан, осуществляющее производство удобрений (за исключением органических) в Республике Казахстан и зарегистрировавшее их;
5) промышленный тепличный комплекс – комплекс сооружений защищенного грунта, с общей инвентарной площадью не менее 5 000 квадратных метров, функционирующий круглогодично с использованием средств механизации, выполненный в виде помещений со светопрозрачными боковыми ограждениями и кровлей и включающий системы: обогрева (центрального или газового, или автономного), климатического контроля (в том числе систему автоматического доувлажнения воздуха), досветки (при наличии), зашторивания, капельного орошения;
6) заявки – электронные заявки на получение субсидий:
сельскохозяйственным товаропроизводителем (далее – сельхозтоваропроизводитель) или сельскохозяйственным кооперативом (далее – сельхозкооператив) на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур;
производителем оригинальных семян (далее – оригинатор) на частичное возмещение затрат на производство посадочного материала, полученного от маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда (подвои, розетки, отпрыски и черенки);
элитно-семеноводческим хозяйством (далее – элитсемхоз) за фактически приобретенные оригинальные семена;
семеноводческим хозяйством (далее – семхоз), сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) за фактически приобретенные элитные семена;
сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) за фактически приобретенные семена первой репродукции, семена хлопчатника второй репродукции, семена гибридов первого поколения и (или) приобретенные и использованные элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда (далее – элитные саженцы);
сельхозтоваропроизводителем или сельхозкооперативом за приобретенные удобрения по полной стоимости;
сельхозтоваропроизводителем или сельхозкооперативом за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) по полной стоимости;
7) переводные заявки – электронные заявки на получение субсидий:
элитсемхозом, семхозом или реализатором семян (далее – реализатор) за приобретенные сельхозтоваропроизводителем или сельхозкооперативом субсидируемые семена по удешевленной стоимости;
производителем удобрений за приобретаемые сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения по удешевленной стоимости;
производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) за приобретаемые сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) пестициды, биоагенты (энтомофаги) по удешевленной стоимости;

8) пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) жеткізуші – псетицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген инсектицидтерді, фунгицидтерді, гербицидтер мен биопрепараттарды өндіруді (формуляциялауды) және (немесе) өткізуді жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
9) пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) отандық өндіруші (бұдан әрі – пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) өндіруші) – Қазақстан Республикасының аумағында пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) өндіруді жүзеге асыратын және биоагенттерді және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген пестицидтерді өткізуді жүзеге асыратын арнайы жарақтандырылған өндірістік үй-жайлары, биозертханалары, биофабрикалары бар дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
10) пестицидтердің, биоагенттердiң (энтофагтардың) ең төменгі құны – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – ЖАО) баға ұсыныстарын (прайс-парақтарын), сондай-ақ субсидиялар нормаларын белгілеу үшін мемлекеттік органдардан алынған ақпаратты талдау жолымен айқындайтын, Қазақстан Республикасы аумағында тиісті жылға қалыптасқан пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) ең төменгі бағасы;
11) пестицидтерді қолдану регламентi – пестицидтердi қолдану шарттары мен тәртiбiне қойылатын талаптар;
12) субсидияланатын тұқымдар – бірегей тұқымдар, элиталық тұқымдар, бірінші репродукция тұқымдары, мақтаның екінші репродукция тұқымдары, бірінші ұрпақ будандарының тұқымдары немесе элиталық көшеттер;
13) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, қаржы институттары туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
14) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкіметтің" веб-порталымен және аграрлық ахуалдық орталықпен өзара іс-қимыл жасасуға, субсидия алуға арналған өтінімді (өтпелі өтінімді) тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің (өтпелі өтінімнің) субсидиялау шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып реттелген жиынтығы;
15) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналасқан, СМАЖ-ға қолжетімділік беретін интернет-ресурс;

8) поставщик пестицидов, биоагентов (энтомофагов) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее производство (формуляцию) и (или) реализацию пестицидов, биоагентов (энтомофагов) и зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан инсектицидов, фунгицидов, гербицидов и биопрепаратов;
9) отечественный производитель пестицидов, биоагентов (энтомофагов) (далее – производитель пестицидов, биоагентов (энтомофагов)) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее производство пестицидов, биоагентов (энтомофагов) на территории Республики Казахстан и имеющее специально оснащенные производственные помещения, биолаборатории, биофабрики, осуществляющее реализацию биоагентов и (или) зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан пестицидов;
10) минимальная стоимость пестицидов, биоагентов (энтомофагов) – сложившаяся на территории Республики Казахстан минимальная цена пестицидов, биоагентов (энтомофагов) на соответствующий год, определяемая местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) путем анализа ценовых предложений (прайс-листов), а также информации, полученной от государственных органов для установления норм субсидий;
11) регламент применения пестицидов – требования к условиям и порядку применения пестицидов;
12) субсидируемые семена – оригинальные семена, элитные семена, семена первой репродукции, семена хлопчатника второй репродукции, семена гибридов первого поколения или элитные саженцы;
13) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование агропромышленного комплекса, а также о заемщиках, финансовых институтах, и иные сведения, отраженные в государственной информационной системе субсидирования;
14) государственная информационная система субсидирования (далее – ГИСС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства" и аграрным ситуационным центром, регистрации заявки (переводной заявки) на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки (переводной заявки) на соответствие условиям субсидирования;
15) веб-портал государственной информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к ГИСС;

16) танаптың кадастрлық нөмірі – Жерді қашықтықтан зондтау деректерін пайдалана отырып берілетін, танаптың орналасқан жерін анықтауға (сәйкестендіруге) арналған танаптың бірегей коды;
16-1) тіркеуші (өтінім беруші) – пестицидтерді тіркеу (ұсақ-түйек және өндірістік) сынақтарын жүргізуге, сондай-ақ тіркеу куәлігін алу үшін пестицидтерді мемлекеттік тіркеуге өтінім берген жеке немесе заңды тұлға.
17) тыңайтқыштарды жеткізуші – тыңайтқыштарды (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) өткізуді жүзеге асыратын және оларды тіркеген жеке немесе заңды тұлға;
18) тыңайтқыштарды сатушы – тыңайтқыштарды өндіруші, тыңайтқыштарды жеткізуші немесе шетелдік тыңайтқыштарды өндіруші;
19) тыңайтқыштардың ең төменгі нарықтық құны – Қазақстан Республикасының аумағында қалыптасқан тыңайтқыштардың тиісті жылға арналған, тыңайтқыштарға субсидия нормаларын белгілеу үшін олардың баға ұсыныстарына (прайс-парақтарды) талдау жүргізу жолымен ЖАО айқындайтын тыңайтқыштардың ең аз нарықтық құны;
19-1) фермерлік жылыжайлар – ҚР СТ 3834 "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ұлттық стандартының талаптарына сәйкес келетін ауыл шаруашылығы дақылдарын маусымаралық өсіруге арналған жылытылатын құрылысжайлар;
20) шетелдік тыңайтқыштарды өндіруші – тіркелген тыңайтқыштар өндірушісі (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденті;
21) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
22) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.11.2023 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Субсидиялар оригинаторларға, элиттұқымшыларға, тұқымшарларға, өткізушілерге, ауылшартауарөндірушілерге немесе ауылшаркооперативтеріне Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасы міндетін атқарушының 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-од бұйрығымен бекітілген "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы" ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес 01 "Өсімдік шаруашылығы" бөліміне жататын сыныптар (кіші сыныптар) бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышының тиісті кодтарына сәйкес келетін өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша қызмет түрлерін жүзеге асыру кезінде беріледі.
Субсидиялар Қағидаларда айқындалған тәртiпке сәйкес жыл сайын мынадай бағыттар бойынша беріледі:

16) кадастровый номер поля – присваиваемый уникальный код поля, предназначенный для определения его местонахождения (идентификации) с использованием данных дистанционного зондирования Земли;
16-1) регистрант (заявитель) – физическое или юридическое лицо, подавшее заявление на проведение регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов, а также государственную регистрацию пестицидов для получения регистрационного удостоверения;
17) поставщик удобрений – физическое или юридическое лицо, осуществляющее реализацию удобрений (за исключением органических) и зарегистрировавшее их;
18) продавец удобрений – производитель удобрений, поставщик удобрений или иностранный производитель удобрений;
19) минимальная стоимость удобрений – сложившаяся на территории Республики Казахстан минимальная цена удобрений на соответствующий год, определяемая МИО путем анализа ценовых предложений (прайс-листов) на удобрения для установления норм субсидий на них;
19-1) фермерские теплицы – отапливаемые сооружения для межсезонного выращивания сельскохозяйственных культур, соответствующие требованиям национального стандарта СТ РК 3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования";
20) иностранный производитель удобрений – нерезидент Республики Казахстан, который является производителем зарегистрированных удобрений (за исключением органических);
21) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
22) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.11.2023 № 384 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Субсидии выделяются оригинаторам, элитсемхозам, семхозам, реализаторам, сельхозтоваропроизводителям или сельхозкооперативам при осуществлении ими видов деятельности по производству продукции растениеводства, соответствующих кодам общего классификатора видов экономической деятельности по классам (подклассам), относящихся к разделу 01 "Растениеводство" в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК "Общий классификатор видов экономической деятельности", утвержденным приказом исполняющего обязанности Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од.
Субсидии предоставляются ежегодно в соответствии с порядком, определенным Правилами, по следующим направлениям:

1) басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық көшеттер өндiруді дамыту;
2) тұқым шаруашылығын дамыту;
3) тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) арзандату;
4) саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын арзандату.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен облыстық бюджетте, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жылға арналған бюджетінде көзделген қаражат шегінде, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағыттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ЖАО мыналарды қалыптастырады:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша субсидиялар көлемдері;
2) басым дақылдардың тiзбесі және субсидиялар нормалары;
3) тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) субсидияланатын түрлерінің тізбесі және тыңайтқыштарды сатушыдан сатып алынған тыңайтқыштардың 1 тоннасына (литріне, килограмына) арналған субсидиялар нормалары (бұдан әрі – тыңайтқыштарға арналған субсидиялар тізбесі мен нормалары);
4) субсидияланатын пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) тізбесі және пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) 1 литріне (килограмына, грамына, данасына) арналған субсидиялар нормалары (бұдан әрі – пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялар тізбесі мен нормалары).
Бұл ретте ЖАО басым дақылдардың тізбесін және субсидиялар нормаларын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігімен (бұдан әрі – Министрлік) келіседі.
6. Облыстардың әкімдері субсидиялаудың бекітілген көлемі шегінде бөлінген қаражатты осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша қайта бөледі.
7. Ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – Басқарма) субсидиялаудың тиісті бағыттары бойынша ай сайынғы жеке қаржыландыру жоспарлары (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оларды ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да орналастырады.
8. Субсидиялар көлемі тиісті айға арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын өтінімдер (өтпелі өтінімдер) бойынша субсидияларды төлеу өтінім берілген сәттен кейінгі келесі айдан бастап кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
Мәлімделген субсидиялар көлемдері тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша жергілікті бюджетте көзделген сомалардан асып кеткен жағдайда, жергілікті бюджеттен қосымша қаражат Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті бюджетті бекіту туралы мәслихат шешіміне өзгерістер енгізу жолымен бөлінеді. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша субсидиялар көлімі СМАЖ-ға орналастырылады.

1) развитие производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений;
2) развитие семеноводства;
3) удешевление стоимости удобрений (за исключением органических);
4) удешевление стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Финансирование осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан в соответствии с направлениями, указанными в пункте 3 настоящих Правил, в пределах средств, предусмотренных в областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы на соответствующий год.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. МИО формируют:
1) объемы субсидий по направлениям, указанным в пункте 3 настоящих Правил;
2) перечень и нормы субсидий приоритетных культур;
3) перечень субсидируемых видов удобрений (за исключением органических) и нормы субсидий на 1 тонну (литр, килограмм) удобрений, приобретенных у продавца удобрений (далее – перечень и нормы субсидий на удобрения);
4) перечень субсидируемых пестицидов, биоагентов (энтомофагов) и нормы субсидий на 1 литр (килограмм, грамм, штук) пестицидов, биоагентов (энтомофагов) (далее – перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги)).
При этом, МИО согласовывает с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) перечень и нормы субсидий приоритетных культур.
6. Акимы областей перераспределяют выделенные средства в пределах утвержденного объема субсидирования по направлениям, указанным в пункте 3 настоящих Правил.
7. Структурное подразделение МИО, осуществляющее функции в области сельского хозяйства (далее – Управление), в течение трех рабочих дней после утверждения индивидуальных помесячных планов финансирования по соответствующим направлениям субсидирования (далее – План финансирования) размещает их на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС.
8. По заявкам (переводным заявкам), в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренный в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки.
При превышении объемов заявленных субсидий над суммами, предусмотренными в местном бюджете по соответствующей бюджетной программе, дополнительные средства из местного бюджета выделяются путем внесения изменений в решение маслихата об утверждении соответствующего местного бюджета в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан. Объемы субсидий по направлениям, указанным в пункте 3 настоящих Правил, размещаются в ГИСС.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген субсидиялаудың әрбір бағыты бойынша Басқарма қабылдаған өтінімдер (өтпелі өтінімдер) резервке (күту парағына) келіп түседі.
Ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде субсидияларды төлеу резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер (өтпелі өтінімдер) бойынша жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржы жылында қосымша қаражат болмаған жағдайда, резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер (өтпелі өтінімдер) бойынша субсидиялар келесі қаржы жылында төленеді.
Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне қосылмайды.
Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қарау және субсидиялар төлеу, оның ішінде резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер (өтпелі өтінімдер) бойынша төлеу өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) тіркеу күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады. Келесі өтінім (өтпелі өтінім) алдыңғы өтінім (өтпелі өтінім) қаралғаннан кейін қаралады.
Аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде өтпелі өтінімдерінің жеке кезектілігі қарастырылады. Өтпелі өтінімдерін қарау өтпелі өтінімдерін тіркеу күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады. Кейінгі өтпелі өтінімі алдыңғы өтпелі өтінімі қаралғаннан кейін қаралады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. ЖАО субсидиялауды мониторингтеу үшін тиiстi жылдың 30 желтоқсанына дейiнгi мерзiмде Министрлікке осы Қағидалардың 1-2-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша қалыптастырылған және СМАЖ-дан жүктеп алынған субсидияны пайдалану туралы жиынтық ақпарат ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Өсімдік шаруашылығында субсидия алатын ауылшартауарөндірушілер (ауылшаркооперативтері) агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемін ақшалай мәнде (мың теңге) өсуін/өткен жылғы деңгейде сақталуын қамтамасыз ету бойынша қарсы міндеттемелерді сақтауы қажет.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае полного освоения бюджетных средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, по каждому направлению субсидирования, указанному в пункте 3 настоящих Правил, принятые Управлением заявки (переводные заявки) поступают в резерв (лист ожидания).
При выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, выплата субсидий осуществляется по заявкам (переводным заявкам), поступившим в резерв (лист ожидания). В случае отсутствия дополнительных средств в текущем финансовом году, по заявкам (переводным заявкам), поступившим в резерв (лист ожидания), субсидии выплачиваются в следующем финансовом году.
Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
Рассмотрение заявок (переводных заявок) и выплата субсидий, в том числе по заявкам (переводным заявкам), поступившим в резерв (лист ожидания), осуществляются в порядке очередности согласно дате и времени регистрации заявок (переводных заявок). Последующая заявка (переводная заявка) рассматривается после рассмотрения предыдущей заявки (переводной заявки).
В рамках механизма авансового субсидирования формируется отдельная очередность переводных заявок. Рассмотрение переводных заявок осуществляется в порядке очередности согласно дате и времени регистрации переводных заявок. Последующая переводная заявка рассматривается после рассмотрения предыдущей переводной заявки.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. МИО в срок до 30 декабря соответствующего года для мониторинга субсидирования представляет в Министерство сводную информацию об использовании субсидий по формам согласно приложению 1-2 к Правилам, сформированную и выгруженную из ГИСС по направлениям, указанным в пункте 3 Правил.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам), получающим субсидии в растениеводстве, необходимо соблюдать встречные обязательства по обеспечению роста/сохранению на уровне предыдущего года объема валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса, в денежном выражении (тысяч тенге).

Қарсы міндеттемелерді агроөнеркәсіптік кешеннің субъектілері ағымдағы қаржы жылында ұқсас қарсы міндеттемелерді белгілеу көзделген субсидиялардың барлық түрлері бойынша жиынтығында 100 000 000 (жүз миллион) теңге және одан жоғары мөлшерде субсидиялар алған жағдайда қабылдайды.
2029 жылғы 1 қаңтардан бастап қарсы міндеттемелер субсидиялар алатын агроөнеркәсіптік кешеннің барлық субъектілеріне қолданылады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі мынадай формула бойынша анықталады:
агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, мың теңге = агроөнеркәсіптік кешен өткен жылғы заттай мәндегі өндірілген өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, тонна/бас/дана х агроөнеркәсіптік кешеннің өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы, мың теңге.
Еңсерілмейтін күштің (табиғи-климаттық жағдайлардың, фитосанитариялық және эпизоотиялық ахуалдың нашарлауы) салдарынан міндеттемелер орындалмаған жағдайда, ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) СМАЖ-ға осы фактіні растайтын құжатты (Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтаманы және (немесе) ЖАО-ның карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімін және (немесе) жануарлардың ауруын анықтау туралы сараптама актісін (сынақ хаттамасы) және (немесе) егістіктердің зиянкестермен, өсімдіктердің ауруларымен және арамшөптермен зақымдануы туралы актіні) орналастырады.
Қарсы міндеттеме теріс ауытқу жағдайында (осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-нысанының 8-бағаны) орындалмады деп есептеледі, ол өтінім берілген жылдың алдындағы алдыңғы 2 (екі) жылдағы агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімі (тауарлары немесе көрсетілетін қызметтері) көлемдерінің арасындағы айырма арқылы есептеледі. Қарсы міндеттемелерді алғашқы қабылдау кезінде ауытқу нөлге тең болады.
Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан бірінші рет міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылы 1 (бір) жылға субсидиялар алуға өтінім (өтпелі өтінім) беру мүмкіндігі тоқтатылады. Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан екінші және кейінгі рет міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылда 2 (екі) жылға субсидиялар алуға өтінім (өтпелі өтінім) беру мүмкіндігі тоқтатылады.

Встречные обязательства принимаются субъектами агропромышленного комплекса при условии получения в текущем финансовом году субсидий в совокупности по всем видам субсидий, по которым предусмотрено установление аналогичных встречных обязательств, в размере 100 000 000 (ста миллионов) тенге и выше.
С 1 января 2029 года встречные обязательства распространяются на все субъекты агропромышленного комплекса, получающие субсидии.
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса определяется по формуле:
объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч тенге = объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/штук х цена на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч тенге.
В случае неисполнения обязательств вследствие непреодолимой силы (ухудшение природно-климатических условий, фитосанитарной и эпизоотической ситуаций), сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) размещает в ГИСС документ, подтверждающий данный факт (справку о погодных условиях, выданную республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и (или) решение МИО об установлении карантина или ограничительных мероприятий и (или) акт экспертизы (протокол испытаний) о выявлении болезни животных и (или) акт о повреждении посевов вредителями, болезнями растений и сорняками).
Встречное обязательство считается неисполненным в случае отрицательного отклонения (графа 8 формы 1 приложения 1 к настоящим Правилам), которое рассчитывается посредством разницы между объемами валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за 2 (два) предыдущих года, предшествующих году подачи заявки. При первичном принятии встречных обязательств отклонение равно нулю.
В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд в первый раз и отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельств непреодолимой силы, будет прекращена возможность подачи заявки (переводной заявки) на получение субсидий в текущем календарном году на 1 (один) год. В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд во второй и последующие разы и отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельств непреодолимой силы, будет прекращена возможность подачи заявки (переводной заявки) на получение субсидий в текущем календарном году на 2 (два) года.

Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми ұсынылған ақпаратына сәйкес агроөнеркәсіптік кешен өнімін (тауарларға немесе көрсетілетін қызметтердің) орташа республикалық бағалар туралы деректерді осы Қағидаларды әзірлеуші 2025 жылғы 20 қаңтарға дейінгі мерзімде СМАЖ-ға орналастырады. Агроөнеркәсіптік кешеннің жаңа өнімі (тауары немесе көрсетілетін қызметі) пайда болған жағдайда оған орташа республикалық бағалар СМАЖ-ға тиісті жылдың 20 қаңтарына дейінгі мерзімде енгізіледі. Агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе қызметтерінің) көлемін есептеу кезінде 2024 жылғы тіркелген баға пайдаланылады. Ресми статистикалық ақпаратта баға туралы деректер болмаған жағдайда, баламалы көздерден алынған деректер немесе өнімнің осы түрін өндіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың 5 (бес) агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің орташа бағасы пайдаланылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпаратты ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша (бұдан әрі – 1-нысан) 20 қаңтардан бастап ағымдағы жылдың соңына дейінгі мерзімде Жеке кабинетінде толтырады және электрондық цифрлық қолтаңбамен расталады. Қарсы міндеттемелер туралы мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға 2-нысан бойынша СМАЖ-да қалыптастыратын және пайдаланушылар үшін жалпыға қолжетімді болып табылатын қарсы міндеттемелер тізілімінде көрсетіледі.
Бұл ретте ағымдағы жылы мемлекеттік тіркеуден өткен ауылшартауарөндірушілер (ауылшаркооперативтері) өткен жылғы жалпы өнімнің көлемін "0" мәнінде көрсетеді.
Тауар өндірушінің міндеттемелерді орындау деңгейі СМАЖ-да белгіленеді.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
11. "Басым дақылдардың, оның ішінде көпжылдық екпелердің өндірісін субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – № 1 тізбе) осы Қағидаларға 1-1-қосымшада жазылған.
"Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – №2 тізбе) осы Қағидаларға 2-қосымшада жазылған.

Данные о среднереспубликанских ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса согласно официально представленной информации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан размещаются в ГИСС разработчиком настоящих Правил в срок до 20 января 2025 года. В случае появления новой продукции (товара или услуги) агропромышленного комплекса среднереспубликанские цены на нее вносятся в ГИСС в срок до 20 января соответствующего года. При расчете объема валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса используется зафиксированная цена 2024 года. В случае отсутствия данных о ценах в официальной статистической информации будут использованы данные из альтернативных источников или средняя цена 5 (пяти) субъектов агропромышленного комплекса области, города республиканского значения, столицы, производящих данный вид продукции.
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса заполняется сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) в Личном кабинете по форме 1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – форма 1) в срок с 20 января и до конца текущего года и подтверждается электронной цифровой подписью. Сведения о встречных обязательствах отражаются в реестре встречных обязательств по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам и являются общедоступными для пользователей.
При этом сельхозтоваропроизводителями (сельхозкооперативами), прошедшими государственную регистрацию в текущем году, объем валовой продукции за предыдущий год указывается в значении "0".
Уровень выполнения товаропроизводителем обязательств фиксируется в ГИСС.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие с 01.01.2025); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2026 № 36 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений" изложен в приложении 1-1 к Правилам (далее – Перечень № 1).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование развития семеноводства" изложен в приложении 2 к Правилам (далее – Перечень № 2).

"Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – № 3 тізбе) осы Қағидаларға 3-қосымшада жазылған.
"Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – № 4 тізбе) осы Қағидаларға 4-қосымшада жазылған.
ЖАО Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес субсидия алу сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Субсидиялар беруден бас тарту № 1, № 2, № 3 және № 4-тізбелердің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
13. Субсидия беру үшін қажетті мәліметтерді қамтыған СМАЖ-да іркіліс болған жағдайда, ЖАО СМАЖ-ға қолжетімділікті бере отырып, туындаған жағдай туралы Министрлікті дереу хабардар етеді, ол оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте, туындаған іркілісті жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблемалар туралы хаттама жасайды және оны СМАЖ-ға орналастырады.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы мен веб-порталдың ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
15. Субсидиялар алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Электрондық шот-фактура электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) СМАЖ-ға өтінім (өтпелі өтінім) бергенге дейін ЭШФ АЖ-да контрагентті растай отырып, "сұраным-жауап" режимінде сұратылады (сұратылған электрондық шот-фактура мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін электрондық шот-фактураны пайдалануды растау кезінде ЭШФ АЖ-да автоматты түрде бұғатталады).
Бұл ретте, аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде сатып алынған тыңайтқыштардың шығындарын тыңайтқыш өндіруші ЭШФ АШ-дан алынған "XML (eXtensible Markup Language)" форматындағы электрондық шот-фактураны жүктеу арқылы растайды.
Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидияларды алмаған жағдайда (мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін электрондық шот-фактураны пайдаланбаған кезде), ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) өтініші бойынша Басқарма басшысы СМАЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық шот-фактураларды бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Соманың өзгеруіне байланысты және субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактуралар қайтарып алынған, жойылған және түзетілген жағдайда, субсидия алушы алынған субсидияларды ЖАО-ға қайтарады.

Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)" изложен в приложении 3 к Правилам (далее – Перечень № 3).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов" изложен в приложении 4 к Правилам (далее – Перечень № 4).
МИО обеспечивает внесение данных о стадии получения субсидий в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Отказ в предоставлении субсидий осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечней № 1, № 2, № 3 и № 4.
13. В случае сбоя ГИСС, содержащих необходимые сведения для выдачи субсидий, МИО незамедлительно уведомляет Министерство по предоставлению доступа к ГИСС о возникшей ситуации, которое приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГИСС.
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и веб-портала осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
14. Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
15. Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Электронная счет-фактура запрашивается из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) в режиме "запрос – ответ" с подтверждением контрагента в ИС ЭСФ до подачи заявки (переводной заявки) в ГИСС (запрошенная электронная счет-фактура автоматически блокируется в ИС ЭСФ при подтверждении использования электронной счет-фактуры для получения мер государственной поддержки).
При этом, в рамках механизма авансового субсидирования затраты приобретенных удобрений подтверждаются производителем удобрений путем загрузки электронной счета-фактуры в формате "XML (eXtensible Markup Language)", выгруженной из ИС ЭСФ.
В случае неполучения сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) субсидий (при неиспользовании электронной счета-фактуры для получения мер государственной поддержки), по обращению сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) руководителем Управления посредством ГИСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка электронных счетов-фактур.
В случае отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, связанных с изменением суммы и использованных для получения субсидий, получатель субсидий возвращает полученные субсидии в МИО.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-бөлім. Өсімдік шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау тәртібі
1-тарау. Басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық екпелер өндірісін дамытуды субсидиялау
1-параграф. Негізгі ережелер
17. Басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық екпелер өндірісін дамытуды субсидиялауға арналған басым дақылдар тiзбесі және субсидия нормалары (бұдан әрі – тізбе және субсидиялар нормалары) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі орынбасарының қолы қойылған ілеспе хатпен тиісті жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей Министрлікке мақұлдауға беріледі.
Тізбені және субсидиялар нормаларын Министрлікке мақұлдауға берген кезде субсидиялардың белгіленген нормасын негіздейтін (ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласында аккредиттелген және Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдармен келісілген әрбір субсидияланатын дақыл бойынша шығындар есептемелері), сондай-ақ тізбенің және субсидиялар нормаларының өңірлік кәсіпкерлер палатасымен және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қоғамдық кеңесімен келісілгенін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Жабық топырақта басым дақылдар өндірісін дамытуды субсидиялауға арналған субсидиялар нормалары алынған өсінділердің қорытындылары бойынша көкөніс дақылдарының бір дақыл айналымына белгіленеді (1 шаршы метрге тамыр жайған көшеттердің кемінде 95%). Бұл ретте жылытылатын өнеркәсіптік жылыжай кешендеріндегі және фермерлік жылыжайлардағы шығындарды есептеуде қысқы-көктемгі немесе күзгі-қысқы кезеңдердегі электр энергиясына, газға, көмірге арналған шығыстардан тұратын көкөніс дақылдарының 1 (бір) дақыл айналымының шығындары ескеріледі. Жылытылмаған жылыжайлар субсидияланбайды.
Министрлік оң шешім шығарған жағдайда, он жұмыс күні ішінде тізбені және субсидиялар нормаларын тиісті ілеспе хатпен кері қайтарады не теріс шешім шығарған жағдайда, тізбені және субсидиялар нормаларын пысықтауға жолдайды. ЖАО-ның тізбені және субсидиялар нормаларын пысықтау мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.
Тізбе және субсидиялар нормалары ЖАО-ның қаулысымен тиісті жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі және үш жұмыс күні ішінде СМАЖ-да және ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Тізбеге және субсидиялар нормаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу осы тармақтың бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөлімдерінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Порядок субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства
Глава 1. Субсидирование развития производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений
Параграф 1. Основные положения
17. Перечень приоритетных культур и нормы субсидий на субсидирование развития производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений (далее – перечень и нормы субсидий) предоставляются сопроводительным письмом за подписью заместителя акима области, города республиканского значения, столицы, на одобрение в Министерство не позднее 1 декабря соответствующего года.
При предоставлении на одобрение Министерству перечня и норм субсидий прилагаются документы, обосновывающие установленную норму субсидий (расчеты затрат по каждой субсидируемой культуре, согласованные с научными организациями аграрного профиля, имеющими аккредитацию в сфере научной и научно-технической деятельности и являющимися резидентами Республики Казахстан), а также подтверждающие согласование перечня и норм субсидий с региональной палатой предпринимателей и общественным советом области, города республиканского значения, столицы.
Нормы субсидий на субсидирование развития производства приоритетных культур в закрытом грунте устанавливаются на один культурооборот овощных культур по итогам полученных всходов (не менее 95% прижившейся рассады на 1 квадратный метр). При этом в расчете затрат в отапливаемых промышленных тепличных комплексах и в фермерских теплицах учитываются затраты 1 (одного) культурооборота овощных культур, включающие расходы на электроэнергию, газ, уголь в зимне-весенний, либо осенне-зимний периоды. Неотапливаемые теплицы не субсидируются.
Министерство в течение десяти рабочих дней соответствующим сопроводительным письмом возвращает перечень и нормы субсидий – в случае положительного решения, либо направляет на доработку перечень и нормы субсидий – в случае отрицательного решения. Срок доработки перечня и норм субсидий МИО составляет пять рабочих дней.
Перечень и нормы субсидий утверждаются постановлением МИО не позднее 30 декабря соответствующего года и в течение трех рабочих дней размещаются в ГИСС и на официальном интернет-ресурсе МИО.
Внесение изменений и (или) дополнений в перечень и нормы субсидий осуществляется в порядке, предусмотренном частями первой, второй, третьей, четвертой и пятой настоящего пункта.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Жыл сайын Басқарма ЖАО (оның ішінде аудандық/қалалық) және қоғамдық және үкіметтік емес салалық ұйымдардың өкілдері болып табылатын ұйымдардың қызметкерлері қатарынан жабық топырақта көкөніс дақылдары тұқымдарының/көшеттерінің өсінділерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Көкөніс дақылдары тұқымдарының/көшеттерінің өсінділерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссия) құрады. Басқарма басшысы Көкөніс дақылдары тұқымдарының/көшеттерінің өсінділерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссияның төрағасы болып табылады. Көкөніс дақылдары тұқымдарының/көшеттерінің өсінділерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссия мүшелерін Басқарма СМАЖ-да тіркейді.
Өнеркәсіптік жылыжай кешендерінде және фермерлік жылыжайларда жабық топырақта өсірілетін көкөніс дақылдарын зерттеп-қарау үшін ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жабық топырақта басым дақылдарды өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға алдын ала өтінім береді.
Көкөніс дақылдары тұқымдарының/көшеттерінің өсінділерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссия мүшелері алдын ала өтінім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттарды тексеруді, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) жер учаскелерін, өнеркәсіптік жылыжай кешендерінде немесе фермерлік жылыжайларда жабық топырақта көкөніс дақылдары тұқымдары/көшеттері өсінділерінің бар-жоғын қарап-тексеруді жүзеге асырады.
Әрбір ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) Көкөніс дақылдары тұқымдарының/көшеттерінің өсінділерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссия айқындайтын кемінде 2 (екі) маман жіберіледі.
Өнеркәсіптік жылыжай кешендерінде немесе фермерлік жылыжайларда қарап-тексеру ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) немесе оның сенім білдірілген адамының қатысуымен жүзеге асырылады және нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап-тексеру актісі ресімделеді.
Ескерту. Қағидалар 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Субсидия алушылар
18. Субсидиялар Қағидаларда айқындалған тәртіпке сәйкес жыл сайын ауылшартауарөндірушілерге немесе ауылшаркооперативтеріне басым көкөніс дақылдары бойынша өндірілген өнім немесе өңдеу кәсіпорнына өңдеуге тапсырылған өнім үшін не ағымдағы жылы немесе өткен жылдың төртінші тоқсанында өзінің өңдеу құрылымдарына өңдеуге тапсырылған өнім үшін шығындарды ішінара өтеуге бөлінеді.
Салынып жатқан және Инвестициялар туралы келісім шеңберінде іске асырылатын өңдеу зауыттарына жүгері тапсырған ауылшартауарөндірушілерінде немесе ауылшаркооперативтерінде объект пайдалуға тапсырылғаннан және тиісті акт алынғаннан кейін өткен жыл үшін субсидиялар алуға мүмкіндігі бар.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17-1. Ежегодно Управлением создается комиссия по обследованию всходов семян/рассад овощных культур в закрытом грунте (далее – Комиссия по обследованию всходов семян/рассад овощных культур) из числа сотрудников МИО (в том числе районных/городских) и организаций, являющихся представителями общественных и неправительственных отраслевых организаций. Председателем Комиссии по обследованию всходов семян/рассад овощных культур является руководитель Управления.
Члены Комиссии по обследованию всходов семян/рассад овощных культур регистрируются Управлением в ГИСС.
Для обследования овощных культур, возделываемых в закрытом грунте в промышленных тепличных комплексах и в фермерских теплицах, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает предварительную заявку на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур в закрытом грунте по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Члены Комиссии по обследованию всходов семян/рассад овощных культур в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия предварительной заявки осуществляют проверку документов, осмотр земельных участков сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), на наличие всходов семян/рассад овощных культур в закрытом грунте в промышленных тепличных комплексах или в фермерских теплицах.
На каждого сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) направляется не менее 2 (двух) специалистов, определяемые Комиссией по обследованию всходов семян/рассад овощных культур.
Осмотр в промышленных тепличных комплексах или в фермерских теплицах осуществляется в присутствии сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) или его доверенного лица и по результатам оформляется акт осмотра по форме согласно приложению 4-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Получатели субсидий
18. Субсидии выделяются сельхозтоваропроизводителям или сельхозкооперативам ежегодно в соответствии с порядком, определенным Правилами на частичное возмещение затрат по приоритетным культурам за продукцию, сданную на переработку перерабатывающему предприятию, либо за продукцию, сданную на переработку собственным перерабатывающим структурам, либо по приоритетным овощным культурам, произведенным в закрытом грунте, в текущем году или в четвертом квартале предыдущего года.
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы, сдавшие кукурузу на перерабатывающий завод, находящийся на стадии строительства и реализуемый в рамках Соглашения об инвестициях, имеют возможность получения субсидии за прошедший год после ввода объекта в эксплуатацию и получения соответствующего акта.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Субсидияларды алу шарттары
19. Субсидиялар ЖАО-ның қаулысымен бекітілген субсидиялар нормалары бойынша басым ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша 1 тоннаға немесе 1 гектарға төленеді. Бидайды қоспағанда, басым дақылдар өңірлерді мамандандырудың ұсынылатын схемасына қарай айқындалады, оның өндірісі өңдеуші кәсіпорындардың отандық өндірістің шикізатымен жүктелуін қамтамасыз етуге, өндірілетін өңделген өнім көлемін ұлғайтуға, нарықтың ішкі қажеттілігін қамтамасыз етуге және экспортты дамытуға бағытталған.
Бұл ретте, ЖАО бидайды қоспағанда, басым ауыл шаруашылығы дақылдарын өндіруді субсидиялаудың орындылығын дербес айқындайды
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Субсидияларды төлеу мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басым дақылдарды өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға өтінімді не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жабық топырақта басым дақылдарды өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған өтінімді беруі;
2) ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) берген және ЭЦҚ қойылған өтінімнің СМАЖ-да тіркелуі;
3) СМАЖ-да ауылшартауарынөндірушіде (ауылшаркооперативінде) деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы;
4) ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) СМАЖ-дың мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы (республикалық маңызы бар қалалардың аумағында орналасқан жағдайда – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің болуы кезінде);
жабық топырақта ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеу кезінде – ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) СМАЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер немесе өнеркәсіп жерлерінде орналасқан, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы жер учаскелерінің болуы. Жылыжай кешендерінің тізбесін (кадастрлық нөмірі мен жылыжайдың жұмыс алаңы көрсетілген) СМАЖ-ға Басқарма орналастырады.
Ауылшаркооперативінде жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері болмаған жағдайда, ауылшаркооперативі ауылшаркооперативінің мүшелері болып табылатын ауылшартауарөндірушілердің субсидия алуына өтінім береді. Бұл ретте, ауылшартауарөндірушілер субсидия алушылар болып табылады.
Мүшелеріне жер учаскелері тіркелген ауылшаркооперативі мынадай жағдайларда субсидия алуға өтінім береді:
өнімді өңдеуге ауылшаркооперативінің мүшелері тапсырған кезде, бұл ретте ауылшаркооперативінің мүшелері субсидия алушылар болып табылады;
өнімді өңдеуге ауылшаркооперативі тапсырған кезде, бұл ретте ауылшаркооперативі субсидия алушы болып табылады.
Бұл ретте, ауылшаркооперативіне мүшелік өтінімге ауылшаркооперативі мүшелерінің жалпы жиналысының ауылшаркооперативінің мүшелеріне қабылдау туралы шешімінен алынған үзінді-көшірменің электрондық көшірмесін қоса тіркеу жолымен расталады.
Бірлескен кәсіпкерлік нысанында ұйымдасқан, мүшелеріне жер учаскелері тіркелген шаруа немесе фермерлік қожалықтар өнімді өңдеуге шаруа немесе фермерлік қожалықтар тапсырған жағдайда, субсидияға өтінім береді, бұл ретте шаруа немесе фермерлік қожалық субсидия алушы болып табылады.
Шаруа немесе фермерлік қожалыққа мүшелік Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің деректерімен салыстырып-тексеру арқылы расталады;

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Условия получения субсидий
19. Субсидии выплачиваются по приоритетным сельскохозяйственным культурам на 1 тонну или на 1 гектар по нормам субсидий, утвержденным постановлением МИО. Приоритетная культура, за исключением пшеницы, определяется исходя из рекомендуемой схемы специализации регионов, производство которой направлено на обеспечение загруженности перерабатывающих предприятий сырьем отечественного производства, увеличение объема выпускаемой переработанной продукции, обеспечение внутренней потребности рынка и развитие экспорта.
При этом, МИО самостоятельно определяет целесообразность субсидирования производства приоритетных сельскохозяйственных культур, за исключением пшеницы.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. Выплата субсидий осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур по форме согласно приложению 5 к Правилам, либо заявки на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур в закрытом грунте по форме согласно приложению 5-1 к Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства";
2) регистрации в ГИСС заявки, поданной сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) и подписанной ЭЦП;
3) наличии лицевого счета в ГИСС у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
4) наличии у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади (в случае расположения на территории городов республиканского значения - при наличии земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов), подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости;
при возделывании сельскохозяйственных культур в закрытом грунте – наличии у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков, расположенных на землях сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов или промышленности, на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади, подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости. Перечень тепличных комплексов (с указанием кадастрового номера и рабочей площади теплицы) размещается в ГИСС Управлением.
В случае отсутствия на праве землепользования и (или) частной собственности земельных участков сельскохозяйственного назначения у сельхозкооператива, сельхозкооператив подает заявку на получение субсидий сельхозтоваропроизводителями, являющимися членами сельхозкооператива. При этом получателями субсидий будут являться сельхозтоваропроизводители.
Сельхозкооператив, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку на субсидии:
при сдаче продукции на переработку членами сельхозкооператива, при этом получателями субсидий будут являться члены сельхозкооператива;
при сдаче продукции на переработку сельхозкооперативом, при этом получателем субсидий будет являться сельхозкооператив.
При этом членство в сельхозкооперативе подтверждается путем прикрепления к заявке электронной копии выписки из решения общего собрания членов сельхозкооператива о приеме в члены сельхозкооператива.
Крестьянское или фермерское хозяйство, организованное в форме совместного предпринимательства, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку на субсидии при сдаче продукции на переработку крестьянским или фермерским хозяйством, при этом получателем субсидий будет являться крестьянское или фермерское хозяйство.
Членство в крестьянском или фермерском хозяйстве подтверждается путем сверки с данными Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;

4-1) ағымдағы жылы немесе өткен жылы ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығымен тиесілі жер учаскесінің шекаралар шегінде орналасқан егістіктерде немесе жабық топырақта басым ауыл шаруашылығы дақылдарының себілуі;
5) ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) басым дақылдарды өңдеуші кәсіпорынға өткізу фактісін СМАЖ-дың ЭШФ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде растауы.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде қант қызылшасы мен дәндік жүгері өндіруді өз бетінше жүзеге асыратын және аталған өнімді өңдеуді өз бетінше жүзеге асыратын қант зауыттары мен крахмал-сірне зауыттары үшін өткізу фактісін растау талап етілмейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Өнімнің 1 тоннасына субсидиялар алу үшін ауылшартауарынөндірушілер (ауылшаркооперативтері) өтінімде мыналардың болуына қатысты мәліметтерді қосымша көрсетеді:
өңдеуші кәсіпорынмен жасалған ауыл шаруашылығы өнімін тапсыру туралы шарттар;
ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) мен өңдеуші кәсіпорын арасында ауыл шаруашылығы өнімінің берілгенін растайтын құжаттардың және (немесе) өңдеуші кәсіпорынның шеккен шығындарын (өтінім беру сәтіне) растайтын төлем құжаттары;
ауыл шаруашылығы өнімін өзінің өңдеуші кәсіпорындарында өңдеген кезде өңдеуші кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасында ауыл шаруашылығы өнімінің берілгенін растайтын, олардың басшылары қол қойған құжат.
4-параграф. Субсидияларды есептеу тәртібі
22. Басым дақылдарды өндіру шығындарын ішінара өтеуге арналған субсидиялар субсидиялауға жататын өткізілген (тапсырылған) ауыл шаруашылығы өнімінің ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) растаған көлемдерінен және ЖАО-ның қаулысымен бекітілген субсидиялар нормаларынан мынадай формула бойынша есептеледі:
С = З х Нс,
мұндағы:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
З – өткізілген (тапсырылған) ауыл шаруашылығы өнімінің расталған көлемі, тонна;
Нс – қосылған құн салығынсыз субсидиялар нормасы, теңге.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-1. Жабық топырақта басым көкөніс дақылдарын өндіру шығындарын ішінара өтеуге арналған субсидиялар субсидиялауға жататын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) растаған алаңдардан және ЖАО-ның қаулысымен бекітілген субсидиялар нормаларынан мынадай формула бойынша есептеледі:
С = З х Нс,
мұндағы:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
З – егіс алаңы, гектар;
Нс – қосылған құн салығынсыз субсидиялар нормасы, теңге гектарға.
Бұдан басқа, өлшем бірлігінің төменгі түрлеріне ауыстыруды ескере отырып, 1 гектардан төмен аудандар да субсидияланады.

4-1) посева в текущем году или в предыдущем году приоритетных сельскохозяйственных культур на полях или в закрытом грунте, находящихся в пределах границ земельного участка, принадлежащих сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности;
5) подтверждении сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) факта реализации приоритетных культур на перерабатывающее предприятие в результате информационного взаимодействия ГИСС с ИС ЭСФ.
Подтверждение факта реализации не требуется для сахарных заводов и крахмалопаточных заводов, самостоятельно осуществляющих производство сахарной свеклы и кукурузы на зерно на землях сельскохозяйственного назначения и самостоятельно осуществляющих переработку данной продукции.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для получения субсидий на 1 тонну продукции сельхозтоваропроизводители (сельхозкооперативы) указывают дополнительно в заявке сведения касательно наличия:
договоров с перерабатывающим предприятием о сдаче сельскохозяйственной продукции;
документов, подтверждающих передачу сельскохозяйственной продукции между сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) и перерабатывающим предприятием и (или) платежных документов, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки) перерабатывающего предприятия;
при переработке сельскохозяйственной продукции в собственных перерабатывающих предприятиях – документа, подтверждающего передачу сельскохозяйственной продукции между структурными подразделениями перерабатывающего предприятия, подписанного их руководителями.
Параграф 4. Порядок расчета субсидии
22. Субсидии на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур рассчитываются из подтвержденных сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) объемов реализованной (сданной) сельскохозяйственной продукции, подлежащих субсидированию, и норм субсидий, утвержденных постановлением МИО по следующей формуле:
С = З х Нс,
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
З – подтвержденный объем реализованной (сданной) сельскохозяйственной продукции, тонна;
Нс – норма субсидий без налога на добавленную стоимость, тенге.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
22-1. Субсидии на частичное возмещение затрат производства приоритетных овощных культур в закрытом грунте рассчитываются из подтвержденных сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) площадей, подлежащих субсидированию, и норм субсидий, утвержденных постановлением МИО по следующей формуле:
С = З х Нс,
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
З – посевная площадь, гектар;
Нс – норма субсидий без налога на добавленную стоимость, тенге за гектар.
Кроме того, субсидируются также площади ниже 1 гектара с учетом перевода на нижние виды единицы измерения.

Ескерту. Қағидалар 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Субсидиялар төлеу тәртібі
23. Өтінімдерді қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 20 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
ЖАО өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Жеке кабинеттегі тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) ауылшартауарынөндірушілерде (ауылшаркооперативтерінде) ЭЦҚ болуы тиіс;
2) Басқарма Министрлікке жыл сайын ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жібереді.
25. Жеке кабинетте тіркелу үшін ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі;
2) заңды тұлғалар және бiрлескен кәсiпкерлiк нысанындағы дара кәсіпкерлер үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтасының мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктің немесе почтаның ұлттық операторының ағымдағы шотының деректері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Өтінімді қалыптастыру және тіркеу Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген талаптарды СМАЖ-бен тексеру үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім СМАЖ-да оған ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) ЭЦҚ-сымен қол қою жолымен тіркеледі және Басқарманың Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Басқарманың электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электронды хабарлама жіберіледі.
27. Басқарма өтінімді тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күнi iшiнде ЭЦҚ-ны пайдаланып тиісті хабарламаға қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды не уәжді бас тарту шығарады. Бұл ретте, өтінімді растау туралы хабарлама не уәжді бас тарту электрондық құжат нысанында ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) СМАЖ-дағы Жеке кабинетіне жіберіледі.
Егер Басқарма төлем шоттарын қалыптастырған сәтке дейін тіркелген өтінімде деректер сәйкессіздігінің бар екені анықталса, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алуға мүмкіндігі болады.
Бұл ретте, төлем шоттары қалыптастырылғаннан кейін деректердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, субсидиялар төленген сәтке дейін Басқарманың қайтару себебін (уәжді бас тарту) көрсете отырып,өтінімді қайтаруға мүмкіндігі бар.

Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок выплаты субсидий
23. Прием заявок осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 20 декабря соответствующего года.
МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок, в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Для предоставления доступа к данным реестра в Личном кабинете:
1) сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам) необходимо иметь ЭЦП;
2) Управление ежегодно направляет в Министерство актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
25. Для регистрации в Личном кабинете сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) указываются следующие сведения:
1) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в форме совместного предпринимательства: бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты текущего счета банка второго уровня или национального оператора почты.
При изменении вышеуказанных данных сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Формирование и регистрация заявки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требований, указанных в пункте 20 настоящих Правил;
2) заявка регистрируется в ГИСС путем ее подписания ЭЦП сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) и становится доступной в Личном кабинете Управления. На электронный адрес Управления направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
27. Управление в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления либо выносит мотивированный отказ. При этом, уведомление о подтверждении заявки либо мотивированный отказ направляется в форме электронного документа в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) в ГИСС.
В случае, если до момента формирования Управлением счетов к оплате выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) имеет возможность отозвать заявку с указанием причины отзыва.
При этом, в случае выявления несоответствия данных после формирования счетов к оплате, до момента выплаты субсидий Управление имеет возможность вернуть заявку с указанием причины возврата (мотивированный отказ).

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Басқарма Қаржыландыру жоспарына сәйкес Басқарма осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес өтінімді қабылдағанын растағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған төлем шоттарын СМАЖ-да қалыптастырады және электрондық құжат нысанында субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетіне жолданады.
2-тарау. Көпжылдық екпелер өндірісін субсидиялау
1-параграф. Субсидиялар алушылар
29. Көпжылдық екпелер өндірісін субсидиялау жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелері аналықтарынан алынған отырғызу материалын (телітушілер, жертаған жапырақтар, балақ шыбықтар және қалемшелер) (бұдан әрі – отырғызу материалы) өндіруге арналған шығындарды ішінара (50%) өтеу жолымен жүзеге асырылады.
2-параграф. Субсидиялар алу шарттары
30. Отырғызу материалын өндіруге арналған субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге жұмсалған шығындарды ішінара өтеуге субсидиялар алуға өтінім беру;
2) оригинатор берген өтінімді СМАЖ-да тіркеу;
3) СМАЖ-да оригинатордың деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы;
4) СМАЖ бен ЭШФ АЖ-ның ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде нақты өткізілген отырғызу материалы үшін оригинатордың жұмсалған шығындарын растау;
5) оригинаторда СМАЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы.
Шаруа немесе фермер қожалығы нысанында құрылған, жер учаскелері мүшелерінің атына тіркелген оригинатор өтінім берген жағдайда, жер учаскелерінің бар екенін жер учаскелеріне арналған құқық белгілеу және сәйкестендіру құжаттарымен растауға жол беріледі, олардың сканерленген электрондық көшірмелері СМАЖ-да орналастырылады.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
28. Управление в соответствии с Планом финансирования в течение двух рабочих дней после подтверждения Управлением принятия заявки согласно пункту 27 настоящих Правил формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", и направляет уведомление о перечислении субсидий в форме электронного документа в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
Глава 2. Субсидирование производства многолетних насаждений
Параграф 1. Получатели субсидий
29. Субсидирование производства многолетних насаждений осуществляется путем частичного (50 %) возмещения затрат на производство посадочного материала, полученного от маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда (подвои, розетки, отпрыски и черенки) (далее – посадочный материал).
Параграф 2. Условия получения субсидий
30. Субсидии на производство посадочного материала выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи заявки на получение субсидий на частичное возмещение затрат на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам посредством веб-портала "электронного правительства";
2) регистрации поданной оригинатором заявки в ГИСС;
3) наличии в ГИСС лицевого счета оригинатора, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
4) подтверждении затрат оригинатора за фактически реализованный посадочный материал в результате информационного взаимодействия ГИСС и ИС ЭСФ;
5) наличии у оригинатора земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади, подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.
В случае подачи заявки оригинатором, созданным в форме крестьянского или фермерского хозяйства, земельные участки которых зарегистрированы за их членами, допускается подтверждение наличия земельных участков, правоустанавливающими и идентификационными документами на земельные участки, сканированные электронные копии которых размещаются в ГИСС.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Субсидияларды есептеу тәртібі
31. Отырғызу материалын өндіруге арналған субсидиялар оригинаторларға мынадай формула бойынша төленеді:
С = М х Н;
мұнда:
C – субсидия мөлшері, теңге;
М – өткізілген отырғызу материалының саны, дана;
Н – осы Қағидаларға 7-қосымшада көрсетілген жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге арналған субсидиялар нормативі (бұдан әрі – субсидиялар нормативі), теңге.
Бұл ретте есептеу үшін нақты өткізу бағасы не субсидиялар нормативі қолданылады.
Отырғызу материалының нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Отырғызу материалының нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия осы Қағидаларға 7-қосымшада көрсетілген субсидиялар нормативіне тең болады.
4-параграф. Субсидияларды төлеу тәртібі
32. Өтінімдерді қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан 1 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте, ЖАО өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.
33. Жеке кабинеттегі тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) оригинаторлардың ЭЦҚ-сы болуы тиіс;
2) Басқарма Министрлікке жыл сайын ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жолдайды.
34. Оригинатор Жеке кабинетте тіркелу үшін мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін: ЖСН, аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі;
2) заңды тұлғалар және бiрлескен кәсiпкерлiк нысанындағы дара кәсіпкерлер үшін: БСН (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғада БСН болмаған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің БСН-сы, толық атауы, бірінші басшысының немесе Жеке кабинетте тіркеуге уәкілетті адамның аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі және ЖСН-сы;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтасының мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктің немесе ұлттық почта операторының ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, оригинатор бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 3. Порядок расчета субсидий
31. Субсидии на производство посадочного материала выплачиваются оригинаторам по формуле:
С = М х Н;
где:
C – размер субсидий, тенге;
М – количество реализованного посадочного материала, штук;
Н – норматив субсидий на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда (далее – норматив субсидий), указанный в приложении 7 к настоящим Правилам, тенге.
При этом для расчета применяется фактическая цена реализации либо норматив субсидий.
В случае, если фактическая стоимость посадочного материала ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий, указанных в пункте 29 настоящих Правил.
В случае, если фактическая стоимость посадочного материала выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий, указанному в приложении 7 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок выплаты субсидий
32. Прием заявок осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 1 декабря соответствующего года.
При этом, МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок, в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок.
33. Для предоставления доступа к данным реестра в Личном кабинете:
1) оригинаторам необходимо иметь ЭЦП;
2) Управление ежегодно направляет в Министерство актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
34. Для регистрации в Личном кабинете оригинатором указываются следующие сведения:
1) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей: ИИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, в форме совместного предпринимательства: БИН (в том числе иностранного юридического лица), БИН филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия БИН у юридического лица, полное наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя или лица, уполномоченного на регистрацию в Личном кабинете;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты текущего счета банка второго уровня или национального оператора почты.
При изменении вышеуказанных данных оригинатор в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

35. Өтінімді қалыптастыру және тіркеу Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 30-тармағы 3), 4) және 5) тармақшаларының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін оған қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім СМАЖ-да оригинатордың ЭЦҚ-сымен қол қою арқылы тіркеледі және Басқарманың Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Басқарманың электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электронды хабарлама жіберіледі.
36. Егер Басқарма төлеуге арналған төлем шоттарын қалыптастырған сәтке дейін тіркелген өтінімде деректер сәйкессіздігінің бар екені анықталса, онда оригинаторда себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алу мүмкіндігі болады.
37. Басқарма өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күнi iшiнде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тиісті хабарламаға қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды не уәжді бас тартады. Бұл ретте, өтінімді растау туралы хабарлама не уәжді бас тарту электрондық құжат нысанында оригинатордың СМАЖ-дағы Жеке кабинетіне жіберіледі.
38. Басқарма Қаржыландыру жоспарына сәйкес Басқарма осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес өтінімді қабылдағанын растағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған төлем шоттарын СМАЖ-да қалыптастырады және электрондық құжат нысанында субсидиялардың аударылғаны туралы хабарламаны оригинатордың Жеке кабинетіне жолдайды.
3-тарау. Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1-параграф. Негізгі ережелер
39. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Басқарма СМАЖ-да осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірегей тұқым өндірушілердің, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өсіру шаруашылықтарының және тұқым өткізушілердің тізбесін орналастырады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген) бекітілген Бірегей және элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларына (бұдан әрі – Аттестаттау қағидалары) сәйкес аттестаттау, қайта аттестаттау туралы куәлік берілгеннен не аттестаттау туралы куәліктің қолданылуы тоқтатылғаннан кейін 2 екі жұмыс күні ішінде Басқарма СМАЖ-да бірегей тұқым өндірушілердің, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өсіру шаруашылықтарының және тұқым өткізушілердің тізбесіне тиісті өзгерістер енгізеді.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымын себудің шекті нормаларын Басқарма СМАЖ-да ғылыми және шекті ғылыми-техникалық қызмет саласында аккредиттелген және Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдардың қорытындылары негізінде орналастырады. Субсидияларды есептеу кезінде себудің шекті нормасынан асатын себу нормасы қолданылған жағдайда, субсидиялар себудің шекті нормасы бойынша есептеледі.

35. Формирование и регистрация заявки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требований подпунктов 3), 4) и 5) пункта 30 настоящих Правил;
2) заявка регистрируется в ГИСС путем ее подписания ЭЦП оригинатора и становится доступной в Личном кабинете Управления. На электронный адрес Управления направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
36. В случае, если до момента формирования Управлением счетов к оплате выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, оригинатор имеет возможность отозвать заявку с указанием причины отзыва.
37. Управление в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления либо выносит мотивированный отказ. При этом, уведомление о подтверждении заявки либо мотивированный отказ направляется в форме электронного документа в Личный кабинет оригинатора в ГИСС.
38. Управление в соответствии с Планом финансирования в течение двух рабочих дней после подтверждения Управлением принятия заявки согласно пункту 37 настоящих Правил формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", и направляет уведомление о перечислении субсидий в форме электронного документа в Личный кабинет оригинатора.
Глава 3. Субсидирование развития семеноводства
Параграф 1. Основные положения
39. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40. Управление размещает в ГИСС перечень производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств и реализаторов семян по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При этом в течение 2 двух рабочих дней после выдачи свидетельства об аттестации, переаттестации либо прекращении действия свидетельства об аттестации в соответствии с Правилами аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11773) (далее – Правила аттестации), Управление вносит в ГИСС соответствующие изменения в перечень производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств и реализаторов семян.
Предельные нормы высева семян сельскохозяйственных культур размещаются Управлением в ГИСС на основе заключений научных организаций аграрного профиля, имеющих аккредитацию в сфере научной и научно-технической деятельности и являющихся резидентами Республики Казахстан. При расчете субсидий, в случае применения нормы высева, превышающей предельную норму высева, субсидии рассчитываются по предельной норме высева.

41. Жыл сайын Басқарма ЖАО-ның (оның ішінде аудандық/қалалық) және қоғамдық және үкіметтік емес салалық ұйымдардың өкілдері болып табылатын ұйымдардың қызметкерлері қатарынан жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін зерттеп-қарау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Көпжылдық екпелерді зерттеп-қарау жөніндегі комиссия) құрады. Көпжылдық екпелерді зерттеп-қарау жөніндегі комиссияның төрағасы Басқарма басшысы болып табылады.
Көпжылдық екпелерді зерттеп-қарау жөніндегі комиссия мүшелерін Басқарма СМАЖ-да тіркейді.
Бір (екі) жыл пайдаланылған бүлдірген (құлпынай) екпелерін қоса алғанда, жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін зерттеп-қарау үшін ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызуға жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің нақты сатып алынған және пайдаланылған элиталық көшеттері үшін субсидиялар алуға алдын ала өтінім береді.
Көпжылдық екпелерді зерттеп-қарау жөніндегі комиссия мүшелері он жұмыс күні ішінде құжаттарды тексеруді, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) жер учаскелерін қарап-тексеруді, ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) элиталық көшеттермен отырғызған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
Әрбір ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) Көпжылдық екпелерді зерттеп-қарау жөніндегі комиссия айқындаған кемінде 2 (екі) маман жіберіледі.
Зерттеп-қарау ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) немесе оның сенім білдірілген адамының қатысуымен жүзеге асырылады және нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін зерттеп-қарау актісі (бұдан әрі – зерттеп-қарау актісі) ресімделеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Субсидия алушылар
42. Субсидиялар:
1) элиттұқымшардың нақты сатып алынған аудандастырылған және перспективалы сорттардың бірегей тұқымдарына жұмсаған шығындарын ішінара (60%) өтеуге;
2) тұқымшардың, ауылшартауарөндірушілердің (ауылшаркооперативтердің) нақты сатып алынған элиталық тұқымдарға жұмсаған шығындарын ішінара (60%) өтеуге;
3) ауылшартауарөндірушілердің (ауылшаркооперативтердің) нақты сатып алынған бірінші репродукция тұқымдарына және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарына жұмсаған шығындарын ішінара (40%) өтеуге;

41. Ежегодно Управлением создается комиссия по обследованию многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда (далее – Комиссия по обследованию многолетних насаждений) из числа сотрудников МИО (в том числе районных/городских) и организаций, являющихся представителями общественных и неправительственных отраслевых организаций. Председателем Комиссии по обследованию многолетних насаждений является руководитель Управления.
Члены Комиссии по обследованию многолетних насаждений регистрируются Управлением в ГИСС.
Для обследования многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, включая насаждения земляники (клубники) одного (двух) года использования, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает предварительную заявку на получение субсидий за фактически приобретенные и использованные элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда на закладку многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
Члены Комиссии по обследованию многолетних насаждений в течение десяти рабочих дней осуществляют проверку документов, осмотр земельных участков сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), обследование многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, заложенных сельхозтоваропроизводителями (сельхозкооперативами) элитными саженцами.
На каждого сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) направляется не менее 2 (двух) специалистов, определяемые Комиссией по обследованию многолетних насаждений.
Обследование осуществляется в присутствии сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) или его доверенного лица и по результатам оформляется акт обследования заложенных многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – акт обследования).
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Получатели субсидий
42. Субсидии предназначаются для:
1) частичного (60 %) возмещения затрат элитсемхозов за фактически приобретенные оригинальные семена районированных и перспективных сортов;
2) частичного (60 %) возмещения затрат семхозов, сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов) за фактически приобретенные элитные семена;
3) частичного (40 %) возмещения затрат сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов) за фактически приобретенные семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции;

4) ауылшартауарөндірушілердің (ауылшаркооперативтердің) нақты сатып алынған бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарына жұмсаған шығындарын ішінара (40%) өтеуге;
5) ауылшартауарөндірушілердің (ауылшаркооперативтердің) жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызуға жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің нақты сатып алынған және пайдаланылған элиталық көшеттері үшін жұмсаған шығындарын ішінара (50%) өтеуге арналады.
Бұл ретте қызанақ пен қиярдың элиталық тұқымдары және бірінші ұрпақ будандарының тұқымдары бойынша субсидиялар қызанақ пен қиярды өнеркәсіптік жылыжай кешендерінде немесе фермерлік жылыжайларда қорғалған топырақ жағдайында өсіретін ауылшартауарынөндірушілерге (ауылшаркооперативтеріне) арналады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Субсидия алу шарттары
43. Осы Қағидалардың 42-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген субсидиялар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған бірегей тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтінімді "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы берген жағдайда төленеді.
44. Осы Қағидалардың 42-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген субсидиялар тұқымшар, ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған элиталық тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтінімді берген жағдайда төленеді.
Бұл ретте субсидиялар қызанақтың, қиярдың және мақтаның элиталық тұқымдарын қоспағанда, дақылдың егіс алаңынан 15 (он бес) пайыздан аспайтын алаңға, картоптың элиталық тұқымдары үшін егіс алаңынан 50 (елу) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған элиталық тұқым көлеміне төленеді.
Бюджет қаражаты қажетті көлемде болған жағдайда, элиталық тұқымдарға арналған субсидиялар дақылдың егіс алаңының 30 (отыз) пайызына дейінгі алаңға төленеді. Субсидиялауға жататын егіс алқабының үлесі өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін жылына бір рет белгіленеді.
Бір мезгілде элиталық тұқым шаруашылығы болып табылатын тұқымшарға ағымдағы жылы элиталық тұқым ретінде немесе алдыңғы үш жылда Аттестаттау қағидаларына сәйкес элиталық тұқым өндіруді және өткізуді жүзеге асырған сорттардың нақты сатып алынған элиталық тұқымдары үшін субсидиялар төленбейді.
Бір мезгілде элиттұқымшар болып табылатын ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) осы ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) ағымдағы жылы немесе алдыңғы үш жылда элиттұқымшар ретінде Аттестаттау қағидаларына сәйкес элиталық тұқымдарды өндіруді және өткізуді жүзеге асырған сорттардың нақты сатып алынған элиталық тұқымдары үшін субсидиялар төленбейді.

4) частичного (40 %) возмещения затрат сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов) за фактически приобретенные семена гибридов первого поколения;
5) частичного (50 %) возмещения затрат сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов) за фактически приобретенные и использованные элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда на закладку многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда.
При этом субсидии по элитным семенам и семенам гибридов первого поколения томатов и огурцов предназначаются для сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов), возделывающих томаты и огурцы в условиях защищенного грунта в промышленных тепличных комплексах или в фермерских теплицах.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Условия получения субсидий
43. Субсидии, указанные в подпункте 1) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче элитсемхозом заявки на получение субсидий за фактически приобретенные оригинальные семена по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
44. Субсидии, указанные в подпункте 2) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче семхозом, сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные элитные семена по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
При этом субсидии выплачиваются на объем элитных семян, приобретенных на площадь не более 15 (пятнадцати) процентов от посевной площади культуры, для элитных семян картофеля – на площадь не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением элитных семян томата, огурца и хлопчатника.
При условии наличия бюджетных средств в необходимом объеме, субсидии на элитные семена выплачиваются на площадь до 30 (тридцати) процентов от посевной площади культуры. Доля посевной площади, подлежащей субсидированию, устанавливается один раз в год до начала приема заявок.
Семхозу одновременно являющемуся элитсемхозом не выплачиваются субсидии за фактически приобретенные элитные семена сортов, по которым данный семхоз в качестве элитсемхоза в текущем году или в предыдущие три года осуществлял производство и реализацию элитных семян в соответствии с Правилами аттестации.
Сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) одновременно являющемуся элитсемхозом не выплачиваются субсидии за фактически приобретенные элитные семена сортов, по которым данный сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) в качестве элитсемхоза в текущем году или в предыдущие три года осуществлял производство и реализацию элитных семян в соответствии с Правилами аттестации.

Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Осы Қағидалардың 42-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген субсидиялар ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған бірінші репродукция тұқымдарына және (немесе) екінші репродукцияның мақта тұқымдарына субсидиялар алуға арналған өтінім берген жағдайда төленеді.
Бұл ретте субсидиялар мақтаның бірінші және екінші репродукция тұқымдарын қоспағанда, дақылдың егіс алаңынан 20 (жиырма) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған бірінші репродукция тұқымдарының көлеміне, картоптың бірінші репродукция тұқымдары үшін егіс алаңынан 50 (елу) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған тұқым көлеміне төленеді.
Бюджет қаражаты қажетті көлемде болған жағдайда, бірінші репродукция тұқымдарына субсидиялар дақылдың егіс алаңының 40 (қырық) пайызына дейінгі алаңға төленеді. Субсидиялауға жататын егіс алаңының үлесі өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін жылына бір рет белгіленеді.
Бір мезгілде тұқымшар болып табылатын ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) осы ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) ағымдағы жылы немесе алдыңғы екі жылда тұқымшар ретінде Аттестаттау қағидаларына сәйкес бірінші репродукция тұқымдарын өндіруді және өткізуді жүзеге асырған сорттардың бірінші репродукциясының нақты сатып алынған тұқымдары үшін субсидиялар төленбейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Осы Қағидалардың 42-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген субсидиялар ауылшартауарынөндiрушi (ауылшаркооперативі) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарына субсидиялар алуға арналған өтінімді "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы берген жағдайда төленеді.
47. Осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген субсидиялар ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызуға нақты сатып алынған және пайдаланылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттері үшін субсидиялар алуға "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім берген кезде төленеді.

Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
45. Субсидии, указанные в подпункте 3) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
При этом субсидии выплачиваются на объем семян первой репродукции, приобретенных на площадь не более 20 (двадцати) процентов от посевной площади культуры, для семян картофеля первой репродукции – на площадь не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением семян хлопчатника первой и второй репродукции.
При условии наличия бюджетных средств в необходимом объеме, субсидии на семена первой репродукции выплачиваются на площадь до 40 (сорока) процентов от посевной площади культуры. Доля посевной площади, подлежащей субсидированию, устанавливается один раз в год до начала приема заявок.
Сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) одновременно являющемуся семхозом не выплачиваются субсидии за фактически приобретенные семена первой репродукции сортов, по которым данный сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) в качестве семхоза в текущем году или в предыдущие два года осуществлял производство и реализацию семян первой репродукции в соответствии с Правилами аттестации.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
46. Субсидии, указанные в подпункте 4) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные семена гибридов первого поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
47. Субсидии, указанные в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются при подаче сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные и использованные элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда на закладку многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".

48. Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидияланатын тұқымдарды шарт негізінде элиттұқымшардан (тұқымшардан, өткізушіден) арзандатылған құнмен сатып алған жағдайда, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияланатын тұқымдарды арзандатылған құнмен сатып алу кезінде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтiнiмді "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы береді.
Мұндай жағдайда субсидия элиттұқымшарға (тұқымшарға, өткізушіге) элиттұқымшар (тұқымшар, өткізуші) өтпелі өтінімге күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей осы Қағидалардың 60 және 61-тармақтарына сәйкес нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар туралы мәліметтерді енгізгенде төленеді.
Элиттұқымшар (тұқымшар, өткізуші) өтпелі өтінімге нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар туралы мәліметтерді белгіленген мерзімде енгізбеген жағдайда, ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) өтпелі өтінімді қайта береді.
Элиттұқымшар (тұқымшар, өткізуші) субсидияланатын тұқымдарды басқа облыстың ауылшартауарынөндірушілеріне (ауылшаркооперативіне) өткізген жағдайда, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) аумағында егіс алаңдары орналасқан облыс басқармасының атына өтінім береді. Бұл ретте субсидиялар аумағында ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) егіс алаңдары орналасқан облыстың жергілікті бюджетінде көзделген қаражат есебінен төленеді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-1. Субсидияланатын тұқымдарды оригинатордан, элиттұқымшардан (тұқымшардан, өткізушіден) сатып алу кезінде, Аттестаттау қағидаларына сәйкес берілген субсидиялануға өтінім берілген сортты өндіруге және (немесе) өткізуге арналған аттестаттау куәлігінің бар екендігін растау СМАЖ-дың "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталады.
Қағидалардың 40-тармағына сәйкес тізбеге енгізілген оригинатордан (элиттұқымшардан, тұқымшардан) тұқымдар сатып алынған жағдайда, нақты сатып алынған бірегей және элиталық тұқымдар бойынша шығындардың 70 %-ы мөлшерінде, нақты сатып алынған бірінші репродукциялы және (немесе) екінші репродукциялы мақта тұқымдары, сондай-ақ бірінші буындағы будандар тұқымдары бойынша шығындардың 50 %-ы мөлшерінде ішінара өтеу жүргізіледі.
Ескерту. 3-тарау 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

48. При приобретении субсидируемых семян по удешевленной стоимости у элитсемхоза (семхоза, реализатора) на основании договора сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает переводную заявку об оплате причитающихся субсидий при приобретении по удешевленной стоимости субсидируемых семян по форме согласно приложению 16 к Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
В таком случае субсидия выплачивается элитсемхозу (семхозу, реализатору) при условии внесения элитсемхозом (семхозом, реализатором) не позднее пятнадцати календарных дней в переводную заявку сведений по фактически реализованным субсидируемым семенам в соответствии с пунктами 60 и 61 Правил.
В случае невнесения в установленный срок элитсемхозом (семхозом, реализатором) сведений в переводную заявку по фактически реализованным субсидируемым семенам сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) повторно подает переводную заявку.
В случае реализации элитсемхозом (семхозом, реализатором) субсидируемых семян сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) другой области, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает заявку в адрес Управления области, на территории которой расположены посевные площади. При этом субсидии выплачиваются за счет средств, предусмотренных в местном бюджете области, на территории которой расположены посевные площади сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48-1. При приобретении субсидируемых семян у оригинатора, элитсемхоза (семхоза, реализатора) подтверждение наличия свидетельства об аттестации, выданного в соответствии с Правилами аттестации, на производство и (или) реализацию заявленного к субсидированию сорта подтверждается в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой "Государственная база данных "Е-лицензирование".
В случае приобретения семян у оригинатора (элитсемхоза, семхоза), включенного в перечень в соответствии с пунктом 40 Правил, производится частичное возмещение затрат за фактически приобретенные оригинальные и элитные семена в размере 70 %, за фактически приобретенные семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции, а также семена гибридов первого поколения в размере 50 %.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

49. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) элиттұқымшардың (тұқымшардың, өткізушінің) және ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) берген өтінімінің (өтпелі өтінімінің) СМАЖ-да тіркелуі;
2) СМАЖ-да элиттұқымшардың, тұқымшардың, өткізушінің және ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы;
3) СМАЖ бен ЭШФ АЖ-ның ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде элиттұқымшардың, тұқымшардың, ауылшартауарынөндiрушiлердің (ауылшаркооперативтерінің) сатып алған субсидияланатын тұқымдарға жұмсаған шығындарының расталуы.
Элиттұқымшар, тұқымшар және ауылшартауарөндiрушi (ауылшаркооперативі) субсидияланатын тұқымдарды ЭШФ АЖ қолданбайтын шетелдік тұқым өндірушіден тікелей сатып алған жағдайда, субсидияланатын тұқымдарды сатып алуға жұмсалған шығындар тауарларға арналған кедендік декларацияның (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден субсидияланатын тұқымдар сатып алған элиттұқымшар, тұқымшар, ауылшартауарөндiрушiлер (ауылшаркооперативі) үшін) мәліметтерімен немесе "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 530-бабының 2-тармағына сәйкес тауардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінгенін растайтын салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) расталады.
Өңдеуші кәсіпорын тұқымдарды, кейіннен ауылшартауарөндірушілердің (ауылшаркооперативтерінің) пайдалануына сатып алған жағдайда, сатып алынған тұқымдар үшін шығындарды (өтінім беру сәтінде) өңдеуші кәсіпорын растайды. Бұл ретте ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) және өңдеуші кәсіпорын, тұқымдарды сатушы (оригинатор, элиттұқымшар, тұқымшар, өткізуші, шетелдік өндіруші) арасындағы шарттың көшірмесін қоса бере отырып өтінім берген ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидия алушы болып болып табылады;
4) элиттұқымшарда, тұқымшарда және ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) СМАЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы (республикалық маңызы бар қалалардың аумағында орналасқан жағдайда – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің болуы кезінде).
Өндірістік жылыжай кешенінде немесе фермерлік жылыжайда ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру кезінде ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер немесе өнеркәсіп жерлерінде орналасқан, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы жер учаскелерінің болуы. Жылыжай кешендерінің тізбесін (кадастрлық нөмірі мен жылыжайдың жұмыс алаңы көрсетілген) СМАЖ-ға Басқарма орналастырады.
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарт негізінде әрекет ететін ауылшартауарөндіруші өтінім (өтпелі өтінім) берген жағдайда, жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы туралы талап осындай жер учаскелері бар бірлескен шаруашылық қызмет туралы шартқа қатысушыға қатысты қолданылады. Бұл ретте бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, өтінім (өтпелі өтінім) берген ауылшартауарөндіруші субсидия алушы болып табылады.
Мүшелеріне жер учаскелері тіркелген ауылшаркооперативі мынадай жағдайларда субсидия алуға өтінім (өтпелі өтінім) береді:
субсидияланатын тұқымдарды ауылшаркооперативінің мүшелері сатып алғанда, бұл ретте ауылшаркооперативінің мүшелері субсидия алушылар болып табылады;
субсидияланатын тұқымдарды ауылшаркооперативі сатып алғанда, бұл ретте ауылшаркооперативі субсидия алушы болып табылады.
Бұл ретте ауылшаркооперативіне мүшелік ауылшаркооперативі мүшелерінің жалпы жиналысының ауылшаркооперативінің мүшелеріне қабылдау туралы шешімінен үзінді-көшірменің электрондық көшірмесін өтінімге қоса тіркеу жолымен расталады.
Бірлескен кәсіпкерлік түрінде ұйымдасқан, мүшелеріне жер учаскелері тіркелген шаруа немесе фермерлік қожалықтар субсидияға арналған өтінімді (өтпелі өтінімді) шаруа немесе фермерлік қожалықтар тұқымдарды сатып алған жағдайда береді, бұл ретте шаруа немесе фермерлік қожалық субсидия алушы болып табылады.
Шаруа немесе фермерлік қожалыққа мүшелік Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің деректерімен салыстырып-тексеру арқылы расталады;

49. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) регистрации поданной элитсемхозом (семхозом, реализатором) и сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки (переводной заявки) в ГИСС;
2) наличии в ГИСС лицевого счета элитсемхоза, семхоза, реализатора и сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
3) подтверждении затрат за приобретенные элитсемхозом, семхозом и сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) субсидируемых семян в результате информационного взаимодействия ГИСС и ИС ЭСФ.
При приобретении элитсемхозом, семхозом и сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) субсидируемых семян напрямую у иностранного производителя, не использующего ИС ЭСФ, затраты на приобретение субсидируемых семян подтверждаются сведениями из таможенной декларации на товары (для элитсемхоза, семхоза, сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива)), который приобрел субсидируемые семена из стран, не входящих в Евразийский экономический союз) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подтверждающим, что товар ввезен из территории государств-членов Евразийского экономического союза.
В случае приобретения семян перерабатывающим предприятием с последующей их передаче сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам) для использования, затраты за приобретенные субсидируемые семена (на момент подачи заявки) подтверждаются перерабатывающим предприятием. При этом, получателем субсидий будет являться сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив), подавший заявку с приложением копии договора между сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом), перерабатывающим предприятием и продавцом семян (элитсемхоза, семхоза, реализатора, иностранного производителя);
4) наличии у элитсемхоза, семхоза и сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков сельскохозяйственного назначения соответствующей площади на праве землепользования и (или) частной собственности (в случае расположения на территории городов республиканского значения - при наличии земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов), подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.
При возделывании сельскохозяйственных культур в промышленном тепличном комплексе или в фермерской теплице наличия у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков, расположенных на землях сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов или промышленности, на праве землепользования и (или) частной собственности. Перечень тепличных комплексов (с указанием кадастрового номера и рабочей площади теплицы) размещается в ГИСС Управлением.
Условие о наличии земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности в случае подачи заявки (переводной заявки) сельхозтоваропроизводителем, действующим на основании договора о совместной хозяйственной деятельности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, применяется в отношении участника договора о совместной хозяйственной деятельности, имеющего такие земельные участки. При этом получателем субсидий будет являться сельхозтоваропроизводитель, подавший заявку (переводную заявку) с приложением копии договора о совместной хозяйственной деятельности.
Сельхозкооператив, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку (переводную заявку) на субсидии:
при приобретении субсидируемых семян членами сельхозкооператива, при этом получателями субсидий будут являться члены сельхозкооператива;
при приобретении субсидируемых семян сельхозкооперативом, при этом получателем субсидий будет являться сельхозкооператив.
При этом членство в сельхозкооперативе подтверждается путем прикрепления к заявке электронной копии выписки из решения общего собрания членов сельхозкооператива о приеме в члены сельхозкооператива.
Крестьянское или фермерское хозяйство, организованное в форме совместного предпринимательства, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку (переводную заявку) на субсидии при приобретении семян крестьянским или фермерским хозяйством, при этом получателем субсидий будет являться крестьянское или фермерское хозяйство.
Членство в крестьянском или фермерском хозяйстве подтверждается путем сверки с данными Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;

5) СМАЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті мөлшерде жұмыс алаңы бар өнеркәсіптік жылыжай кешенінің немесе фермерлік жылыжайдың (қорғалған топырақта қызанақ және қияр өндірумен айналысатын ауылшартауарөндірушілер (ауылшаркооперативтері үшін) болуы;
6) соңғы екі жылдағы (ағымдағы және алдыңғы жылдар) ауыспалы егістер туралы мәліметтердің болуы.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Субсидияларды есептеу тәртібі
50. Осы Қағидалардың 42-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мынадай формуламен есептеледі:
С = СН х А х Н;
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
СН – себу нормасы, бір гектарға тонна;
А – элиттұқымшардың ауыл шаруашылығы дақылының алаңы, гектар;
Н – осы Қағидаларға 17-қосымшада көрсетілген 1 тоннаға арналған субсидиялар нормативі, теңге.
Бұл ретте есептеу үшін нақты сатып алу бағасы не субсидиялар нормативі қолданылады.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 42-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мөлшерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
51. Осы Қағидалардың 42-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген субсидиялар қызанақтың, қиярдың және мақтаның элиталық тұқымдарын қоспағанда, дақылдың егіс алаңының 15 (он бес) пайызынан аспайтын алаңға, картоптың элиталық тұқымдары үшін егіс алаңының 50 (елу) пайызынан аспайтын алаңға сатып алынған тұқым көлеміне төленеді және мынадай формула бойынша есептеледі:
С = (А х Ү) / 100 %) х СН х Н,
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
А – тұқымшардың, ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) ауыл шаруашылығы дақылы алаңы, гектар;
Ү – субсидиялауға жататын егіс алаңының үлесі, %;
СН – себу нормасы, бір гектарға тонна (дана);
Н – осы Қағидаларға 17-қосымшада көрсетілген 1 тоннаға (данаға) арналған субсидиялар нормативі, теңге.
Бұл ретте есептеу үшін нақты сатып алу бағасы не субсидиялар нормативі қолданылады.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 42-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мөлшерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.

5) наличии (для сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов), занятых производством томатов и огурцов в защищенном грунте) промышленного тепличного комплекса или фермерской теплицы с соответствующим размером рабочей площади теплицы, подтвержденного в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости;
6) наличии сведений о севооборотах за последние два года (текущий и предыдущий годы).
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок расчета субсидий
50. Субсидии, указанные в подпункте 1) пункта 42 настоящих Правил, рассчитываются по формуле:
С = НВ х П х Н;
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
НВ – норма высева, тонн на гектар;
П – площадь сельскохозяйственной культуры у элитсемхоза, гектар;
Н – норматив субсидий на семена (на 1 тонну), указанный в приложении 17 к настоящим Правилам, тенге.
При этом для расчета применяется фактическая цена приобретения, либо норматив субсидий.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий, указанного в подпункте 1) пункта 42 настоящих Правил.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
51. Субсидии, указанные в подпункте 2) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются на объем семян, приобретенных на площадь не более 15 (пятнадцати) процентов от посевной площади культуры, для элитных семян картофеля на площадь не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением элитных семян томата, огурца и хлопчатника, и рассчитываются по формуле:
С = ((П х Д) / 100 %) х НВ х Н,
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
П – площадь сельскохозяйственной культуры у семхоза, сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), гектар;
Д – доля посевной площади, подлежащей субсидированию, %;
НВ – норма высева, тонн (штук) на гектар;
Н – норматив субсидий на семена (на 1 тонну (штуку)), указанный в приложении 17 к настоящим Правилам, тенге.
При этом для расчета применяется фактическая цена приобретения, либо норматив субсидий.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий, указанного в подпункте 2) пункта 42 настоящих Правил.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.

52. Осы Қағидалардың 42-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мақтаның бірінші және екінші репродукция тұқымдарын қоспағанда, дақылдың егіс алаңынан 20 (жиырма) пайыздан аспайтын алаңға картоптың элиталық бірінші және екінші репродукция тұқымдары үшін егіс алаңынан 50 (елу) пайыздан аспайтын алаңға сатып алынған тұқым көлеміне төленеді және мына формула бойынша есептеледі:
С = (А х Ү) / 100 %) х СН х Н;
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
А – ауылшартауарөндірушідегі (ауылшаркооперативіндегі) ауыл шаруашылығы дақылының алаңы, гектар;
Ү - субсидиялауға жататын егіс алаңының үлесі, %;
СН – себу нормасы, бір гектарға тонна;
Н – осы Қағидаларға 17-қосымшада көрсетілген (1 тоннаға) тұқымдарға арналған субсидиялар нормативі, теңге.
Бұл ретте есептеу үшін нақты сатып алу бағасы не субсидиялар нормативі қолданылады.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 42-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мөлшерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
53. Осы Қағидалардың 42-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мынадай формула бойынша есептеледі:
С = СН х А х Н,
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
СН – себу нормасы (саны), бір гектарға тонна (дана, егіс бірлігі);
А – ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) ауыл шаруашылығы дақылы алаңы, гектар;
Н – осы Қағидаларға 17-қосымшада көрсетілген (1 тоннаға (данаға, егіс бірлігіне)) тұқымдарға арналған субсидиялар нормативі, теңге.
Бұл ретте есептеу үшін нақты сатып алу бағасы не субсидиялар нормативі қолданылады.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 42-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мөлшерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
54. Осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мынадай формула бойынша есептеледі:
С = ОН х А х Н;
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
ОН – отырғызу нормасы (саны), бір гектарға дана;
А – ауылшартауарөндірушідегі (ауылшаркооперативіндегі) ауыл шаруашылығы дақылының алаңы, гектар;
Н – осы Қағидаларға 17-қосымшада көрсетілген тұқымдарға (1 данаға) арналған субсидиялар нормативі, теңге.
Бұл ретте есептеу үшін нақты сатып алу бағасы не субсидиялар нормативі қолданылады.

52. Субсидии, указанные в подпункте 3) пункта 42 настоящих Правил, выплачиваются на объем семян, приобретенных на площадь не более 20 (двадцати) процентов от посевной площади культуры, для семян картофеля первой репродукции на площадь не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением семян хлопчатника первой и второй репродукции, и рассчитываются по формуле:
С = ((П х Д) / 100 %) х НВ х Н;
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
П – площадь сельскохозяйственной культуры у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), гектар;
Д – доля посевной площади, подлежащей субсидированию, %;
НВ – норма высева, тонн на гектар;
Н – норматив субсидий на семена (на 1 тонну), указанный в приложении 17 к настоящим Правилам, тенге;
При этом для расчета применяется фактическая цена приобретения, либо норматив субсидий.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий, указанного в подпункте 3) пункта 42 настоящих Правил.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
53. Субсидии, указанные в подпункте 4) пункта 42 настоящих Правил, рассчитываются по формуле:
С = НВ х П х Н,
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
НВ – норма высева (количество), тонн (штук, посевных единиц) на гектар;
П – площадь сельскохозяйственной культуры у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), гектар;
Н – норматив субсидий на семена (на 1 тонну (штуку, посевную единицу)), указанный в приложении 17 к настоящим Правилам, тенге.
При этом для расчета применяется фактическая цена приобретения, либо норматив субсидий.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий, указанного в подпункте 4) пункта 42 настоящих Правил.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
54. Субсидии, указанные в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил, рассчитываются по формуле:
С = НП х П х Н;
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
НП – норма посадки (количество), штук на гектар;
П – площадь сельскохозяйственной культуры у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), гектар;
Н – норматив субсидий на семена (на 1 штуку), указанный в приложении 17 к настоящим Правилам, тенге.
При этом для расчета применяется фактическая цена приобретения, либо норматив субсидий.

Элиталық көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген субсидиялар мөлшерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Элиталық көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
5-параграф. Субсидияларды төлеу тәртібі
55. Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында сатып алынған тұқымдар үшін тиісті жылдың 1 ақпанынан 1 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
Қызанақ және қияр тұқымдары қорғалған топырақта қызанақтың және қиярдың екеуден аспайтын: біріншісі – ағымдағы жылғы 1 қаңтардан 15 маусымға дейін және екіншісі – 1 қыркүйектен 30 қарашаға дейін (қысқы-көктемгі және күзгі-қысқы кезеңдер) дақыл айналымын пайдалану үшін субсидияланады. Дақыл айналымының белгіленген басталу және аяқталу күндерінен күнтізбелік 15 күнге ауытқуға жол беріледі.
Бұл ретте, ЖАО өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Жеке кабинеттегі тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) элиттұқымшарда, тұқымшарда, тұқым өткізушілерде, ауылшартауарөндірушілерде, ауылшаркооперативтерінде ЭЦҚ болуы тиіс;
2) Басқарма Министрлікке жыл сайын ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жібереді.
57. Жеке кабинетте тіркелу үшін элиттұқымшар, тұқымшар, тұқым өткізушілер, ауылшартауарөндірушілер, ауылшаркооперативтері мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін: ЖСН-сы, аты және әкесінің аты (бар болса), тегі;
2) заңды тұлғалар және бiрлескен кәсiпкерлiк нысанындағы дара кәсіпкерлер үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғада БСН болмаған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің БСН-сы, толық атауы, бірінші басшының немесе Жеке кабинетте тіркеуге уәкілетті адамның аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі және ЖСН;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтасының мекенжайы);

В случае, если фактическая стоимость элитных саженцев ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий, указанного в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил.
В случае, если фактическая стоимость элитных саженцев выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
Параграф 5. Порядок выплаты субсидий
55. Прием заявок (переводных заявок) осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 1 декабря соответствующего года за приобретенные семена в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года.
Семена томатов и огурцов субсидируются для использования не более двух культурооборотов томатов и огурцов в защищенном грунте: первый – с 1 января по 15 июня и второй – с 1 сентября по 30 ноября текущего года (зимне-весенний и осенне-зимний периоды). Допускается отклонение от установленных дат начала и завершения культурооборота на 15 календарных дней.
При этом, МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок (переводных заявок), в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок (переводных заявок).
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Для предоставления доступа к данным реестра в Личном кабинете:
1) элитсемхозам, семхозам, реализаторам, сельхозтоваропроизводителям, сельхозкооперативам необходимо иметь ЭЦП;
2) Управление ежегодно направляет в Министерство актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
57. Для регистрации в Личном кабинете элитсемхозом, семхозом, реализатором, сельхозтоваропроизводителем, сельхозкооперативом указываются следующие сведения:
1) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей: ИИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, в форме совместного предпринимательства: БИН (в том числе иностранного юридического лица), БИН филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия БИН у юридического лица, полное наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя или лица, уполномоченного на регистрацию в Личном кабинете;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);

4) екінші деңгейдегі банктің немесе ұлттық почта операторының ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде, элиттұқымшар, тұқымшар, тұқым өткізуші, ауылшартауарөндіруші, ауылшаркооперативі бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Өтінімді (өтпелі өтінімді) қалыптастыру және тіркеу Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 49-тармағы 3) және 4) тармақшаларының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін оған қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім не осы Қағидалардың 49-тармағының 4) тармақшасының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін оған қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтпелі өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім (өтпелі өтінім) СМАЖ-да элиттұқымшар, тұқымшар, тұқым өткізуші, ауылшартауарөндіруші, ауылшаркооперативі ЭЦҚ-сымен қол қою арқылы тіркеледі және Басқарманың Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Басқарманың электрондық мекенжайына қарауға өтінім (өтпелі өтінім) келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
59. Егер Басқарма төлем шоттарын қалыптастырған сәтке дейін тіркелген өтінімде деректер сәйкессіздігінің бар екені анықталса, элиттұқымшардың, тұқымшардың, тұқым өткізушінің, ауылшартауарөндірушінің, ауылшаркооперативінің себебін көрсете отырып, өтінімді (өтпелі өтінімді) кері қайтарып алуға мүмкіндігі болады.
Бұл ретте, төлем шоттары қалыптастырылғаннан кейін деректердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, субсидиялар төленген сәтке дейін Басқарманың қайтару себебін (уәжді бас тарту) көрсете отырып,өтінімді қайтаруға мүмкіндігі бар.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Басқарма өтінім (өтпелі өтінім) тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күнi iшiнде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тиісті хабарламаға қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды не теріс шешім шығарады. Бұл ретте, өтінімді растау туралы хабарлама не уәжді бас тарту электрондық құжат нысанында ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) СМАЖ-дағы Жеке кабинетіне жіберіледі.
Бұл ретте, өтпелі өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама элиттұқымшардың (тұқымшардың, өткізушінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Элиттұқымшар (тұқымшар, тұқым өткізуші) осы Қағидалардың 49-тармағы 3) тармақшасының талаптарын орындау үшін нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар бойынша мәліметтерді тізілімге енгізеді.

4) реквизиты текущего счета банка второго уровня или национального оператора почты.
При изменении вышеуказанных данных элитсемхоз, семхоз, реализатор, сельхозтоваропроизводитель, сельхозкооператив в течение одного рабочего дня меняет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
58. Формирование и регистрация заявки (переводной заявки) производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требований подпунктов 3) и 4) пункта 49 настоящих Правил, либо переводная заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требования подпункта 4) пункта 49 настоящих Правил;
2) заявка (переводная заявка) регистрируется в ГИСС путем ее подписания ЭЦП элитсемхоза, семхоза, реализатора, сельхозтоваропроизводителя, сельхозкооператива и становится доступной в Личном кабинете Управления. На электронный адрес Управления направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки (переводной заявки).
59. В случае, если до момента формирования Управлением счетов к оплате выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, элитсемхоз, семхоз, реализатор, сельхозтоваропроизводитель, сельхозкооператив имеет возможность отозвать заявку (переводную заявку) с указанием причины отзыва.
При этом, в случае выявления несоответствия данных после формирования счетов к оплате, до момента выплаты субсидий Управление имеет возможность вернуть заявку с указанием причины возврата (мотивированный отказ).
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
60. Управление в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки (переводной заявки) подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления либо выносит мотивированный отказ. При этом, уведомление о подтверждении заявки либо мотивированный отказ направляется в форме электронного документа в Личный кабинет элитсемхоза, семхоза, реализатора, сельхозтоваропроизводителя, сельхозкооператива в ГИСС.
При этом уведомление о принятии переводной заявки становится доступным в Личном кабинете элитсемхоза (семхоза, реализатора). Элитсемхоз (семхоз, реализатор) для выполнения требований подпункта 3) пункта 49 настоящих Правил вносит в реестр сведения по фактически реализованным субсидируемым семенам.

61. Элиттұқымшар (тұқымшар, өткізуші) осы Қағидалардың 48-тармағында бекітілген мерзімде нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар бойынша мәліметтерді өтпелі өтінімге уақытында енгізбеген жағдайда, өтпелі өтінім жойылады. Бұл ретте ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетінде өтпелі өтінімді жою туралы ескертпе қол жетімді болады.
62. Басқарма Қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидия төлеуге арналған төлем шотын екі жұмыс күні ішінде:
осы Қағидалардың 60 және 61-тармақтарына сәйкес Басқарма өтінімді қабылдағанын растағаннан кейін;
элиттұқымшар (тұқымшар, өткізуші) осы Қағидалардың 49-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар бойынша мәліметтерді тізілімге енгізгеннен кейін қалыптастырады.
Бұл ретте, субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама электрондық құжат нысанында элиттұқымшардың, тұқымшардың, ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1-параграф. Негізгі ережелер
63. Тыңайтқыштарды өндірушілер (оның ішінде шикізат өндіруден бастап, оны терең өңдеуден бастап дайын өнім шығаруға дейінгі тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиясы не келісімшарты және тау-кен және химия өндірістерін пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар өндірушілердің тізбесі химиялық өндірістерді пайдалану (бұдан әрі – тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілер)), жеткізушілер, импорттаушылар және шетелдік өндірушілер және олар өндіретін (өткізетін) өнімдер тізбесін (бұдан әрі – жеткізушілер тізбесі) өнеркәсіп саласындағы уәкiлеттi орган Министрлікке және ЖАО-ға ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей және кейінгі жылға тиісті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей ұсынады.
Бұл ретте жеткізушілер тізбесі алынғаннан кейін оны Министрлік үш жұмыс күні ішінде Министрліктің ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да, ЖАО – ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілерді қоспағанда тыңайтқыштарды сатушылар, келесі жылға ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей және тиісті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей тыңайтқыштардың тиісті түрлеріне арналған баға ұсыныстарын (прайс-парақтарды) ЖАО-ға ұсынады.

61. В случае несвоевременного внесения элитсемхозом (семхозом, реализатором) сведений по фактически реализованным субсидируемым семенам в переводную заявку в срок, установленный пунктом 48 настоящих Правил, переводная заявка аннулируется. При этом, в Личном кабинете сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) становится доступным уведомление об аннулировании переводной заявки.
62. Управление в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней:
после подтверждения Управлением принятия заявки согласно пунктам 60 и 61 настоящих Правил;
после внесения элитсемхозом (семхозом, реализатором) в реестр сведений по фактически реализованным субсидируемым семенам согласно требованиям подпункта 3) пункта 49 настоящих Правил.
При этом уведомление о перечислении субсидий направляется в форме электронного документа в Личный кабинет элитсемхоза, семхоза, сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
Параграф 1. Основные положения
63. Перечень производителей (в том числе производителей, у которых имеется полный цикл производства удобрений от добычи сырья, его глубокой переработки до выпуска готовой продукции, имеющих лицензию либо контракт на недропользование и лицензию на осуществление деятельности по эксплуатации горных и химических производств по подвиду эксплуатация химических производств (далее – производители удобрений, имеющие полный цикл производства удобрений)), поставщиков, импортеров и иностранных производителей удобрений и производимой (реализуемой) ими продукции (далее – перечень поставщиков) предоставляется уполномоченным органом в области промышленности Министерству и МИО не позднее 1 ноября текущего года на последующий год и не позднее 1 июня соответствующего года.
При этом в течение трех рабочих дней после его получения перечень поставщиков размещается Министерством на официальном интернет-ресурсе Министерства и в ГИСС, МИО – на официальном интернет-ресурсе МИО.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Продавцы удобрений, за исключением производителей удобрений, имеющих полный цикл производства удобрений, не позднее 1 ноября текущего года на последующий год и не позднее 1 июня соответствующего года представляют в МИО ценовые предложения (прайс-листы) на соответствующие виды удобрений.

Басқарма ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін кейінгі жылдарға және тиісті жылдың 1 шілдесіне дейін республика бойынша тыңайтқыштың ең төменгі құнын айқындау үшін тиісті өңірдегі жеткізушілер тізбесінде бар тыңайтқыштардың түрлеріне (әсер етуші заттардың құрамын көрсете отырып) арналған бағаларды СМАЖ-ға енгізеді. Бұл ретте тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілердің баға ұсыныстары (прайс-парақтары) республика бойынша тыңайтқыштардың ең төменгі құнын айқындау кезінде де ескеріледі.
Тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың тізбесі мен нормалары жыл сайын тиісті жылдың 1 ақпанынан кешіктірілмей ЖАО қаулысымен бекітіледі және үш жұмыс күні ішінде СМАЖ-да және ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың тізбесі мен нормаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін қаулы тиісті жылдың 1 тамызынан кешіктірілмей бекітіледі.
Бұл ретте тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың тізбесі мен нормалары:
тыңайтқыштарды жеткізушілер тізбесінде сатушылардың және олар өндіретін (өткізетін) тыңайтқыштардың болуы;
субсидиялар нормаларын белгілеу үшін СМАЖ функционалын қолдана отырып, тыңайтқыштардың қалыптасқан бағаларын талдау негізінде қалыптастырылады.
Осы тармақтың нормалары тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілерден тыңайтқыштар сатып алу кезінде, оның ішінде аванстық төлеммен субсидиялау тетігі шеңберінде осы Қағидалардың 4-тарауының 3-1-параграфында белгіленген субсидиялар алу шарттарына қолданылмайды.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.06.2025 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64-1. Тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілер, оның ішінде аванстық төлеммен субсидиялау тетігі шеңберінде ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ЖАО-ға тыңайтқыштардың тиісті түрлеріне келесі жылға арналған баға ұсыныстарын (прайс-парақтарды) ұсынады.
Басқарма келесі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей СМАЖ-ға тізбені, сондай-ақ тыңайтқыштардың тиісті түрлеріне ұсынылған келесі жылға арналған баға ұсыныстары (прайс-парақтар) негізінде осы Қағидалардың 68-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тыңайтқыштарға арналған субсидиялардың нормаларын енгізеді.
Ескерту. Қағидалар 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.06.2025 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Управление до 1 декабря текущего года на последующий год и до 1 июля соответствующего года вносит в ГИСС цены на виды удобрений (с указанием содержания действующих веществ), имеющиеся в перечне поставщиков, в соответствующем регионе для определения минимальной стоимости удобрения по республике. При этом, ценовые предложения (прайс-листы) производителей удобрений, имеющих полный цикл производства удобрений, также учитываются при определении минимальной стоимости удобрения по республике.
Перечень и нормы субсидий на удобрения утверждаются постановлением МИО ежегодно не позднее 1 февраля соответствующего года и в течение трех рабочих дней размещаются в ГИСС и на официальном интернет-ресурсе МИО.
Постановление, предусматривающее внесение изменений и (или) дополнений в перечень и нормы субсидий на удобрения, утверждается не позднее 1 августа соответствующего года.
При этом, перечень и нормы субсидий на удобрения формируются на основе:
наличия продавцов и производимых (реализуемых) ими удобрений в перечне поставщиков удобрений;
анализа сложившихся цен на удобрения с использованием функционала ГИСС для установления норм субсидий.
Нормы настоящего пункта не распространяются на условия получения субсидий при приобретении удобрений у производителей удобрений, имеющих полный цикл производства удобрений, в том числе в рамках механизма субсидирования авансовым платежом, установленные в параграфе 3-1 главы 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.06.2025 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64-1. Производители удобрений, имеющие полный цикл производства удобрений, в том числе в рамках механизма субсидирования авансовым платежом, не позднее 1 ноября текущего года представляют в МИО ценовые предложения (прайс-листы) на соответствующие виды удобрений на последующий год.
Управление не позднее 1 декабря текущего года вносит в ГИСС на последующий год перечень, а также нормы субсидий на удобрения в соответствии с частью второй пункта 68 настоящих Правил, на основании представленных ценовых предложений (прайс-листов) на соответствующие виды удобрений.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 64-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.06.2025 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Субсидия алушылар
65. Субсидия сатып алынған тыңайтқыштарға (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) жұмсалған шығындарды өтеу үшін ауылшартауарынөндірушілерге немесе ауылшаркооперативтеріне төленеді.
3-параграф. Субсидияларды алу шарттары
66. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған жағдайда төленеді:
1) ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толық құны сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидиялар алуға арналған өтінім беруі.
Тыңайтқышты шарт негізінде тыңайтқыштарды өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электронды түрде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзіне тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім береді.
Мұндай жағдайда, субсидиялар тыңайтқыштарды өндірушіге тыңайтқыштарды өндіруші күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді өтпелі өтінімге енгізген жағдайда, осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес төленеді.
Тыңайтқыштарды өндіруші өтпелі өтінімге нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді белгіленген мерзімде уақтылы енгізбеген жағдайда, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) өтпелі өтінімді қайта береді.
Бұл ретте, СМАЖ-да осы Қағидалардың 66-тармағы 1) тармақшасының үшінші және төртінші бөліктерінде белгіленген мерзімдерде тыңайтқыштар өткізілмеген ауылшартауарынөндірушілердің (ауылшаркооперативтерінің) тізімі қалыптастырылады;
2) ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) берген және ЭЦҚ-сы қойылған өтінімнің (өтпелі өтінімнің) СМАЖ-да тіркелуі;
3) СМАЖ-да ауылшартауарынөндірушіде (ауылшаркооперативінде) деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы. Бұл ретте өтпелі өтінім үшін тыңайтқыш өндірушінің СМАЖ-да жеке шоты болуы қажет;
4) СМАЖ бен ЭШФ АЖ-ның өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативі) сатып алынған тыңайтқыштарға жұмсаған шығындарының расталуы.
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) тыңайтқыштарды ЭШФ АЖ-ны пайдаланбайтын шетелдік тыңайтқыштар өндірушіден тікелей сатып алған жағдайда, тыңайтқыштарды сатып алуға жұмсалған шығындар тауарларға арналған кедендік декларациядан алынған мәліметтермен (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден тыңайтқыш сатып алған ауылшартауарынөндіруші немесе ауылшаркооперативі үшін) немесе тауардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінгенін растайтын Кодекстің 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішімен (өтініштерімен) расталады.
Өңдеуші кәсіпорын тыңайтқыштарды, кейіннен ауылшартауарынөндірушілерінің (ауылшаркооперативтерінің) пайдалануына сатып алған жағдайда, сатып алынған тыңайтқыштар үшін шығындарды (өтінім беру сәтінде) өңдеуші кәсіпорын растайды. Бұл ретте ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) және өңдеуші кәсіпорын, тыңайтқышты сатушы арасындағы шарттың көшірмесін қоса бере отырып өтінім берген ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидия алушы болып табылады;

Параграф 2. Получатели субсидий
65. Субсидии выплачиваются сельхозтоваропроизводителям или сельхозкооперативам для возмещения затрат приобретенных удобрений (за исключением органических).
Параграф 3. Условия получения субсидий
66. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) в электронном виде заявки на получение субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости по форме согласно приложению 18 к Правилам посредством веб-портала "электронного правительства".
При приобретении удобрения по удешевленной стоимости у производителя удобрений на основании договора сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает в электронном виде переводную заявку об оплате причитающихся ему субсидий по форме согласно приложению 19 к Правилам посредством веб-портала "электронного правительства".
В таком случае, субсидии выплачиваются производителю удобрений при условии внесения производителем удобрений не позднее тридцати календарных дней в переводную заявку сведений по фактически реализованным удобрениям в соответствии с пунктом 75 Правил.
В случае несвоевременного внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям в переводную заявку в установленный срок, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) повторно подает переводную заявку.
При этом в ГИСС формируется список сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов), которым не реализованы удобрения в сроки, установленные частями третьей и четвертой подпункта 1) пункта 66 Правил;
2) регистрации в ГИСС заявки (переводной заявки), поданной сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) и подписанной ЭЦП;
3) наличии лицевого счета в ГИСС у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица". При этом для переводной заявки необходимо наличие лицевого счета в ГИСС у производителя удобрений;
4) подтверждении затрат за приобретенные сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения в результате информационного взаимодействия ГИСС и ИС ЭСФ.
При приобретении сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения напрямую у иностранного производителя удобрений, не использующего ИС ЭСФ, затраты на приобретение удобрений подтверждаются сведениями из таможенной декларации на товары (для сельхозтоваропроизводителя или сельхозкооператива, которыми приобретены удобрения из стран, не входящих в Евразийский экономический союз) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Кодекса, подтверждающим, что товар ввезен из территории государств-членов Евразийского экономического союза.
В случае приобретения удобрений перерабатывающим предприятием с последующей их передаче сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам) для использования, затраты за приобретенные удобрения (на момент подачи заявки) подтверждаются перерабатывающим предприятием. При этом, получателем субсидий будет являться сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив), подавший заявку с приложением копии договора между сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом), перерабатывающим предприятием и продавцом удобрений;

5) ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) СМАЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы (республикалық маңызы бар қалалардың аумағында орналасқан жағдайда – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің болуы кезінде).
Өндірістік жылыжай кешенінде немесе фермерлік жылыжайда ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру кезінде ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер немесе өнеркәсіп жерлерінде орналасқан, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы жер учаскелерінің болуы. Жылыжай кешендерінің тізбесін (кадастрлық нөмірі мен жылыжайдың жұмыс алаңы көрсетілген) СМАЖ-ға Басқарма орналастырады.
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарт негізінде әрекет ететін ауылшартауарөндіруші өтінім (өтпелі өтінім) берген жағдайда, жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы туралы талап осындай жер учаскелері бар бірлескен шаруашылық қызмет туралы шартқа қатысушыға қатысты қолданылады. Бұл ретте бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, өтінім (өтпелі өтінім) берген ауылшартауарөндіруші субсидия алушы болып табылады.
Мүшелеріне жер учаскелері тіркелген ауылшаркооперативі мынадай жағдайларда субсидияға өтінім (өтпелі өтінім) береді:
ауылшаркооперативінің мүшелері тыңайтқыш сатып алғанда, бұл ретте ауылшаркооперативі мүшелері субсидия алушылар болып табылады;
ауылшаркооперативі тыңайтқыш сатып алғанда, бұл ретте ауылшаркооперативі субсидия алушы болып табылады.
Бұл ретте ауылшаркооперативіне мүшелік ауылшаркооперативі мүшелерінің жалпы жиналысының ауылшаркооперативінің мүшелеріне қабылдау туралы шешімінен үзінді-көшірменің электрондық көшірмесін өтінімге қоса тіркеу жолымен расталады.
Бірлескен кәсіпкерлік түрінде ұйымдасқан, мүшелеріне жер учаскесі тіркелген шаруа немесе фермерлік қожалық субсидияға өтінімді (өтпелі өтінімді) шаруа немесе фермерлік қожалықтар тыңайтқыш сатып алған жағдайда береді, бұл ретте шаруа немесе фермерлік қожалық субсидия алушы болып табылады.
Шаруа немесе фермерлік қожалыққа мүшелік Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің деректерімен салыстырып-тексеру жолымен расталады.
Лизинг берушіге жер учаскелеріне жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығын беруді көздейтін дайын объектінің лизингі жағдайында, ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) лизинг беруші растайтын жер учаскелерінің деректемелерін көрсетеді;

5) наличии у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади (в случае расположения на территории городов республиканского значения - при наличии земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов), подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.
При возделывании сельскохозяйственных культур в промышленном тепличном комплексе наличия у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков, расположенных на землях сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов или промышленности, на праве землепользования и (или) частной собственности. Перечень промышленных тепличных комплексов (с указанием кадастрового номера и рабочей площади теплицы) размещается в ГИСС Управлением.
Условие о наличии земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности в случае подачи заявки (переводной заявки) сельхозтоваропроизводителем, действующим на основании договора о совместной хозяйственной деятельности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, применяется в отношении участника договора о совместной хозяйственной деятельности, имеющего такие земельные участки. При этом получателем субсидий будет являться сельхозтоваропроизводитель, подавший заявку (переводную заявку) с приложением копии договора о совместной хозяйственной деятельности.
Сельхозкооператив, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку (переводную заявку) на субсидии:
при приобретении удобрений членами сельхозкооператива, при этом получателями субсидий будут являться члены сельхозкооператива;
при приобретении удобрений сельхозкооперативом, при этом получателем субсидий будет являться сельхозкооператив.
При этом членство в сельхозкооперативе подтверждается путем прикрепления к заявке электронной копии выписки из решения общего собрания членов сельхозкооператива о приеме в члены сельхозкооператива.
Крестьянское или фермерское хозяйство, организованное в форме совместного предпринимательства, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку (переводную заявку) на субсидии при приобретении удобрений крестьянским или фермерским хозяйством, при этом получателем субсидий будет являться крестьянское или фермерское хозяйство.
Членство в крестьянском или фермерском хозяйстве подтверждается путем сверки с данными Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
В случае лизинга готового объекта, предусматривающего передачу права землепользования и (или) частной собственности земельных участков лизингодателю, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) указывает реквизиты земельных участков, которые подтверждаются лизингодателем;

6) соңғы екі жылдағы (ағымдағы және алдыңғы жылдары) ауыспалы егіс туралы мәліметтің болуы.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-1-параграф. Субсидияларды аванстық төлеммен алу шарттары
Ескерту. 4-тарау 3-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-1. Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) тыңайтқышты аванстық субсидиялау тетігін қолдана отырып, тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша жоспарлап сатып алған жағдайда, тыңайтқыш өндірушінің екінші деңгейлі банктегі субсидиялар көлемі аударылатын арнайы шотына (бұдан әрі – арнайы шот) тыңайтқыш өндірушіге субсидияларды аванстық төлеммен аудару жүзеге асырылады. Бұл ретте, тыңайтқыштарды өндіруші осы Қағидалардың 66-тармағының 4) тармақшасында көзделген шарттарды орындаған сәтке дейін арнайы шоттан қаражатты үшінші тұлғалар шешіп алмауы тиіс.
Ескерту. 66-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-2. Арнайы шотқа субсидиялар алу үшін тыңайтқыш өндіруші тыңайтқыштарды арзандатылған құны бойынша ай сайынғы өткізу көлемін белгілейтін тиісті жылға арналған жоспар (бұдан әрі – тыңайтқыштарды өткізу жоспары) жасайды.
Тыңайтқыш өндіруші ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін келесі жылға СМАЖ арқылы Басқармаға қосылған құн салығын есепке алмай бағаларды көрсете отырып, тыңайтқыштарды өткізу жоспарын жібереді. Бұл ретте, 2024 жылы субсидиялау үшін тыңайтқыш өндіруші Басқармаға тыңайтқыштарды өткізу жоспарын 2024 жылғы 1 сәуірге дейін жібереді.
Басқарма қаржыландыру жоспарын тыңайтқыштарды өткізу жоспарын ескере отырып қалыптастырады. Қаржыландыру жоспарына өзгерістер бекітілгеннен және (немесе) кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Басқарма тыңайтқыш өндірушінің Жеке кабинетіне ағымдағы жылы арнайы шотқа аудару жоспарланып отырған бюджет қаражатының көлемдері туралы хабарлама жібереді. Арнайы шотқа субсидияларды аудару ай сайын тыңайтқыш өндіруші растаған ақпарат негізінге СМАЖ-да қалыптастырылған төлем шоты негізінде жүргізіледі. Арнайы шотқа субсидияларды аудару тиісті айға Қаржыландыру жоспарында көзделген қаражаттың 60 (алпыс) пайызынан аспайтын көлемде, көзделген қаражаттың 40 (қырық) пайызынан асатын сомаға аванстық субсидиялау тетігін қолданбай өтінімдер (өтпелі өтінімдері) келіп түскен жағдайда жүргізіледі.
Басқарма бекітілген Қаржыландыру жоспарына сәйкес тыңайтқыш өндірушіге тыңайтқыш құнының 60 (алпыс) пайызы мөлшерінде аванстық төлеммен субсидиялар аударуды жүзеге асырады.

6) наличии сведений о севооборотах за последние два года (текущий и предыдущий годы).
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3-1. Условия получения субсидий авансовым платежом
Сноска. Глава 4 дополнена параграфом 3-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
66-1. В случае планируемого приобретения сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения по удешевленной стоимости у производителя удобрений с применением механизма авансового субсидирования, перечисление субсидий производителю удобрений авансовым платежом осуществляется на специальный счет производителя удобрений в банке второго уровня, на который перечисляются объемы субсидий (далее – специальный счет). При этом, со специального счета средства не подлежат снятию третьими лицами до момента исполнения производителем удобрений условия, предусмотренного в подпункте 4) пункта 66 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 66-1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 226 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-2. Для получения субсидий на специальный счет производитель удобрений составляет план на соответствующий год, устанавливающий помесячные объемы реализации удобрений по удешевленной стоимости (далее – план реализации удобрений).
Производитель удобрений до 1 декабря текущего года на последующий год посредством ГИСС направляет в Управление план реализации удобрений, с указанием цен без учета налога на добавленную стоимость. При этом, для субсидирования в 2024 году производитель удобрений направляет в Управление план реализации удобрений до 1 апреля 2024 года.
План финансирования формируется Управлением с учетом плана реализации удобрений. В течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения и (или) внесения изменений в План финансирования Управление направляет в Личный кабинет производителя удобрений уведомление об объемах бюджетных средств, планируемых к перечислению на специальный счет в текущем году. Перечисление субсидий на специальный счет производится ежемесячно на основании счета к оплате, сформированного в ГИСС на основе информации, подтвержденной производителем удобрений. Перечисление субсидий на специальный счет производится в объемах не более 60 (шестидесяти) процентов от предусмотренных в Плане финансирования средств на соответствующий месяц, в случае поступления заявок (переводных заявок) без применения механизма авансового субсидирования на сумму, превышающую 40 (сорока) процентов от предусмотренных средств.
Управление осуществляет перечисление субсидий производителю удобрений авансовым платежом в размере 60 (шестидесяти) процентов от стоимости удобрений в соответствии с утвержденным Планом финансирования.

Ескерту. 66-2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-3. Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 19-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тыңайтқыштарды отандық тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алу кезінде тиесілі субсидияларға ақы төлеу туралы өтпелі өтінімді электрондық түрде береді.
Өтпелі өтінімдерді қабылдау ағымдағы жылы сатып алынған тыңайтқыштар үшін тиісті жылдың 1 ақпанынан 1 қазанына дейін жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады.
Өтпелі өтінімдер бойынша субсидияларды есептеу және төлеу осы Қағидалардың 67, 68, 72, 73, 74 және 75-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 66-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.06.2025 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-4. Тыңайтқыштарды өндіруші осы Қағидалардың 66-тармағының 4) тармақшасында көзделген шартты орындағаннан кейін арнайы шоттағы қаражатты пайдаланады. Бұл ретте, өтпелі өтінімді Басқарма растағаннан кейін тыңайтқыш өндірушінің Жеке кабинетіне арнайы шоттан қаражат алу үшін электрондық хабарлама жіберіледі.
Тыңайтқыштарды өндіруші осы Қағидаларға 19-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік отыз күн ішінде нақты өткізілген тыңайтқыштар бойынша мәліметтерді өтпелі өтінімге енгізуді қамтамасыз ету бойынша міндеттемені қабылдаған кезде арнайы шоттағы қаражатты пайдалануға жол беріледі. Бұл ретте, қаражат тыңайтқыштарды өндіру мақсаттары үшін ғана оларды ауылшартауарөндірушілерге (ауылшаркооперативіне) одан әрі сата отырып пайдаланылуы мүмкін.
Тиісті жылдың 1 қарашасына арнайы шотта пайдаланылмаған қаражаттың қалдықтары болған кезде, сондай-ақ тыңайтқыш өндіруші қабылдаған міндеттемені орындамаған жағдайда, тыңайтқыш өндіруші оларды тиісті жылдың 10 қарашасына дейін Басқарманың шотына қайтарады.
Арнайы шотқа аударылған бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда, аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде өтпелі өтінімдерді қабылдау тоқтатылады. Мұндай жағдайда өтпелі өтінімдерді қабылдау осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Егер тыңайтқыш өндіруші нақты өткізілген тыңайтқыштар бойынша мәліметтерді өтпелі өтінімге енгізген сәтке дейін арнайы шоттағы бюджет қаражаты таусылса, онда ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) өтпелі өтінімді кері қайтарып алады.

Сноска. Пункт 66-2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-3. Сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает в электронном виде переводную заявку об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости в рамках механизма авансового субсидирования по форме согласно приложению 19-1 к настоящим Правилам посредством веб-портала "электронного правительства".
Прием переводных заявок осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 1 октября соответствующего года за приобретенные удобрения в текущем году.
Расчет и выплата субсидий по переводным заявкам осуществляются в порядке, установленном пунктами 67, 68, 72, 73, 74 и 75 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 66-3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.06.2025 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-4. Производитель удобрений использует средства, находящиеся на специальном счете, после исполнения условия, предусмотренного в подпункте 4) пункта 66 настоящих Правил. При этом, после подтверждения Управлением переводной заявки в Личный кабинет производителя удобрений направляется электронное извещение для снятия средств со специального счета.
Допускается использование средств, находящихся на специальном счете, при принятии производителем удобрений обязательства по обеспечению в течение тридцати календарных дней внесения в переводную заявку сведений по фактически реализованным удобрениям по форме согласно приложению 19-2 к настоящим Правилам. При этом, средства могут быть использованы только для целей производства удобрений с дальнейшей реализацией их сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам).
При наличии остатков неиспользованных средств на специальном счете на 1 ноября соответствующего года, а также, в случае неисполнения производителем удобрений принятого обязательства, производитель удобрений до 10 ноября соответствующего года возвращает их на счет Управления.
В случае полного освоения бюджетных средств, перечисленных на специальный счет, прием переводных заявок в рамках механизма авансового субсидирования прекращается. В таком случае, прием переводных заявок осуществляется в соответствии с пунктом 71 настоящих Правил.
Сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) отзывает переводную заявку в случае, если до момента внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям в переводную заявку бюджетные средства, находящиеся на специальном счете, исчерпаны.

Ескерту. 66-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-5. Осы параграфтың нормалары тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілерге қолданылады.
Ескерту. 66-5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Субсидияларды есептеу тәртібі
67. Субсидиялар ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) мәлімдеген тыңайтқыштардың түрлері мен көлеміне (өтінімдерде көрсетілген егіс алаңына ауыл шаруашылығы дақылдарының топтары бойынша тыңайтқыштарды енгізудің шекті нормаларын ескере отырып), тыңайтқыштар тізбесі мен субсидиялар нормаларына сүйене отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
С = Nе х S х Nc,
мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
Nе – субсидияларды есептеу үшін СМАЖ-да орналастырылған, 1 гектарға тыңайтқыш енгізудің шекті нормасы (физикалық салмақта тонна/гектар, килограмм/гектар, литр/гектар);
S – тыңайтқышты қолдану алаңы, гектар (аталған алаң осы ауылшартауарөндірушіге (ауылшаркооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесiлi ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды);
Nс – тыңайтқышқа арналған субсидиялар нормасы, теңге (осы Қағидалардың 68-тармағына сәйкес айқындалады).
Тыңайтқыштарды енгізу нормаларынан төмен сатып алған кезде субсидиялар нақты сатып алынған тыңайтқыштар бойынша есептеледі, тыңайтқыштар енгізу нормаларынан асқан жағдайда, субсидиялар белгіленген тыңайтқыштар енгізу нормалары бойынша есептеледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының топтары бойынша тыңайтқыштар енгізудің шекті нормаларын Басқарма СМАЖ-да Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Агрохимиялық қызметтің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – РММ) қорытындылары негізінде орналастырады. РММ қорытындысы болмаған жағдайда, тыңайтқыштарды енгізудің шекті нормаларын есептеу ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласында аккредиттелген және Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдардың бірінің деректері негізінде пайдаланылады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Аванстық субсидиялау тетігін қоспағанда және тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілерден сатып алғанда, тыңайтқыштарға арналған субсидиялар нормалары тыңайтқыштарға қосылған құн салығы есепке алынбай, тыңайтқыштардың ең төменгі нарықтық құнының жартысына сәйкес келетін мөлшерде абсолютті мәнде (теңге) белгіленеді.
Аванстық субсидиялау тетігін қолдану кезінде тыңайтқыштарға арналған субсидиялар нормасы және тыңайтқыштар өндірудің толық циклі бар тыңайтқыштар өндірушілерден сатып алғанда, қосылған құн салығын есепке алмағанда, нақты сатып алынған тыңайтқыштар құнының 60 (алпыс) пайызын құрайды.

Сноска. Пункт 66-4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 226 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-5. Нормы настоящего параграфа действуют на производителей удобрений, имеющих полный цикл производства удобрений.
Сноска. Пункт 66-5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок расчета субсидий
67. Субсидии рассчитываются, исходя из заявленных сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) видов и объема удобрений (с учетом предельных норм внесения удобрений по группам сельскохозяйственных культур на указанную в заявках посевную площадь), перечня удобрений и норм субсидий, по следующей формуле:
С = Nв х S х Nc,
где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
Nв – предельная норма внесения удобрения на 1 гектар, размещенная в ГИСС для расчета субсидий (тонна/гектар, килограмм/гектар, литр/гектар в физическом весе);
S – площадь применения удобрения, гектар (данная площадь не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности);
Nc – норма субсидий на удобрение, тенге (определяется в соответствии с пунктом 68 настоящих Правил).
При приобретении ниже норм внесения удобрений субсидии рассчитываются по фактически приобретенным удобрениям, в случае превышения норм внесения удобрений субсидии рассчитываются по установленным нормам внесения удобрений.
Предельные нормы внесения удобрений по группам сельскохозяйственных культур размещаются Управлением в ГИСС на основе заключений республиканского государственного учреждения "Республиканский научно-методический центр агрохимической службы" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – РГУ). В случае отсутствия заключения РГУ, расчет предельных норм внесения удобрений используется на основе данных одной из научных организаций аграрного профиля, имеющей аккредитацию в сфере научной и научно-технической деятельности и являющейся резидентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.03.2024 № 90 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
68. Нормы субсидий на удобрения, за исключением механизма авансового субсидирования и при приобретении удобрений у производителей удобрений, имеющих полный цикл производства удобрений, устанавливаются без учета налога на добавленную стоимость в абсолютном выражении (тенге) в размере соответствующем половине минимальной рыночной стоимости удобрений.
Норма субсидий на удобрения при применении механизма авансового субсидирования и при приобретении удобрений у производителя удобрений, имеющего полный цикл производства удобрений, составляет 60 (шестьдесят) процентов от стоимости фактического приобретенного удобрения без учета налога на добавленную стоимость.

Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) құны субсидиялар нормасы есептелген тыңайтқыштың құнынан төмен болатын тыңайтқышқа өтінім (өтпелі өтінім) берген жағдайда, субсидияларды есептеу нақты сатып алынған тыңайтқыш құнынан жүргізіледі.
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) құны субсидиялар нормасы есептелген тыңайтқыштың құнынан жоғары болатын тыңайтқышқа өтінім (өтпелі өтінім) берген жағдайда, субсидиялар ЖАО органы қаулысымен бекітілген субсидиялар нормасы есептелген тыңайтқыш құны бойынша төленеді.
70. Сатушы өткізетін тыңайтқыштар құнына буып-түю, таңбалау бойынша шығыстар, қосылған құн салығы, республиканың тиісті өңіріндегі межелі (босату) пунктке дейінгі көлік шығыстары кіреді.
5-параграф. Субсидияларды төлеу тәртібі
71. Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында сатып алынған тыңайтқыштар үшін тиісті жылдың 1 ақпанынан 1 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
ЖАО өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Жеке кабинетте тізілімнің деректеріне қол жеткізуді ұсыну үшін:
1) ауылшартауарынөндірушілерде (ауылшаркооперативтерінде) және тыңайтқыштарды өндiрушiлерде ЭЦҚ болуы тиіс;
2) Басқарма жыл сайын Министрлікке ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жолдайды.
73. Жеке кабинетте тіркелу үшін ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) және тыңайтқыштарды өндiрушi мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін: ЖСН-сы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі;
2) заңды тұлғалар және бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлер үшін: БСН, толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-ы;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтасының мекенжайы);

Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. В случае подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки (переводной заявки) на удобрение, стоимость которого ниже стоимости удобрения, по которой рассчитана норма субсидий, расчет субсидий производится от стоимости фактического приобретенного удобрения.
В случае подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки (переводной заявки) на удобрение, стоимость которого выше стоимости удобрения, по которой рассчитана норма субсидий, субсидии выплачиваются по стоимости удобрения, по которой рассчитана норма субсидий, утвержденная постановлением МИО.
70. В стоимость реализуемых продавцом удобрений входят расходы по упаковке, маркировке, налог на добавленную стоимость, транспортные расходы до пункта назначения (отпуска) в соответствующем регионе республики.
Параграф 5. Порядок выплаты субсидий
71. Прием заявок (переводных заявок) осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 февраля до 1 декабря соответствующего года за приобретенные удобрения в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года.
МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок (переводных заявок), в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок (переводных заявок).
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Для предоставления доступа к данным реестра в Личном кабинете:
1) сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам) и производителям удобрений необходимо иметь ЭЦП;
2) Управление ежегодно направляет в Министерство актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
73. Для регистрации в Личном кабинете, сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) и производителем удобрений указываются следующие сведения:
1) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей: ИИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в форме совместного предпринимательства: БИН, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);

4) екінші деңгейдегі банктің немесе почтаның ұлттық операторының ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгертілген жағдайда, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) және тыңайтқыштарды өндіруші бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
Ескерту. 73-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Өтінімді (өтпелі өтінімді) қалыптастыру мен тіркеу Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 66-тармағының 4), 5) тармақшаларының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін оған қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім не осы Қағидалардың 66-тармағының 5) тармақшасының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін оған қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтпелі өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім (өтпелі өтінім) СМАЖ-да ауылшартауарөндірушінің, ауылшаркооперативінің ЭЦҚ-сын қою арқылы тіркеледі және Басқарманың Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Басқарманың электрондық мекенжайына өтінімнің (өтпелі өтінімнің) қарауға келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Егер Басқарманың төлем шоттарын қалыптастыру сәтіне дейін тіркелген өтінімде деректер сәйкессіздігінің бар екені анықталса, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алуға мүмкіндігі болады. Бұл ретте, өтпелі өтінімдерді кері қайтарып алуға жол берілмейді.
Бұл ретте, төлем шоттары қалыптастырылғаннан кейін деректердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, субсидиялар төленген сәтке дейін Басқарманың қайтару себебін (уәжді бас тарту) көрсете отырып,өтінімді қайтаруға мүмкіндігі бар.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Басқарма өтінім (өтпелі өтінім) тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күнi iшiнде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып тиісті хабарламаға қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды не уәжді бас тартады. Бұл ретте, өтінімді (өтпелі өтінімді) растау туралы хабарлама не осы ұсынудан уәжді бас тарту электрондық құжат нысанында ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) СМАЖ-дағы Жеке кабинетіне жіберіледі.
Бұл ретте, өтпелі өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама тыңайтқыштарды өндірушінің Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Тыңайтқыштарды өндіруші осы Қағидалардың 66-тармағы 4) тармақшасының талаптарын орындау үшін нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді тізілімге енгізеді.

4) реквизиты текущего счета банка второго уровня или национального оператора почты.
При изменении вышеуказанных данных сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) и производитель удобрений в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
Сноска. Пункт 73 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
74. Формирование и регистрация заявки (переводной заявки) производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требований подпунктов 4), 5) пункта 66 настоящих Правил либо переводная заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требования подпункта 5) пункта 66 настоящих Правил;
2) заявка (переводная заявка) регистрируется в ГИСС путем ее подписания ЭЦП сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) и становится доступной в Личном кабинете Управления. На электронный адрес Управления направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки (переводной заявки).
В случае, если до момента формирования Управлением счетов к оплате, выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) имеет возможность отозвать заявку с указанием причины отзыва. При этом, по переводным заявкам отзыв не допускается.
При этом, в случае выявления несоответствия данных после формирования счетов к оплате, до момента выплаты субсидий Управление имеет возможность вернуть заявку с указанием причины возврата (мотивированный отказ).
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
75. Управление в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки (переводной заявки) подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления либо выносит мотивированный отказ. При этом, уведомление о подтверждении заявки (переводной заявки) либо мотивированный отказ направляется в форме электронного документа в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) в ГИСС.
При этом уведомление о принятии переводной заявки становится доступным в Личном кабинете производителя удобрений. Производитель удобрений для выполнения требований подпункта 4) пункта 66 настоящих Правил вносит в реестр сведения по фактически реализованным удобрениям.

Тыңайтқыштарды өндіруші өтпелі өтінімге нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді осы Қағидалардың 66-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде уақтылы енгізбеген жағдайда, өтпелі өтінім жойылады. Бұл ретте, ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетінде өтпелі өтінімнің жойылғаны туралы хабарлама қолжетімді болады.
76. Басқарма тыңайтқыштардың құнын субсидиялау жөніндегі жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге арналған төлем шотын:
Басқарма осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес өтінімді қабылданғанын растағаннан кейін;
осы Қағидалардың 66-тармағы 4) тармақшасының талаптарына сәйкес тыңайтқыштарды өндіруші нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді тізілімге енгізгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде қалыптастырады.
Бұл ретте, субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама электрондық құжат нысанында ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетіне жіберіледі.
5-бөлім. Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
1-параграф. Негізгі ережелері
77. Пестицидтерді өндірушілердің және олар өндіретін өнімдердің тізбесін өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган Министрлікке және ЖАО-ға кейінгі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және тиісті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей ұсынады.
Бұл ретте, оны алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде пестицидтерді өндірушілердің тізбесін Министрлік өзінің ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да, ЖАО – ресми интернет-ресурсында орналастырады.
ЖАО кейінгі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан және тиісті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушілердің тізбесін, сондай-ақ пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) жеткізушілердің тізбесін қалыптастырады және үш жұмыс күні ішінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және веб-порталда орналастырады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11913 болып тіркелген) бекітілген Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидаларына сәйкес фитосанитариялық есептілікті уақтылы және дұрыс ұсынуы, сондай-ақ "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Өсімдіктерді қорғау туралы заң) 14-5-бабының 1) тармақшасына сәйкес фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзу және саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуына жол бермеуі қажет.

В случае несвоевременного внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям в переводную заявку в срок, установленный подпунктом 1) пункта 66 настоящих Правил, переводная заявка аннулируется. При этом, в Личном кабинете сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) становится доступным уведомление об аннулировании переводной заявки.
76. Управление в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней:
после подтверждения Управлением принятия заявки согласно пункту 75 настоящих Правил;
после внесения производителем удобрений в реестр сведений по фактически реализованным удобрениям согласно требованиям подпункта 4) пункта 66 настоящих Правил.
При этом уведомление о перечислении субсидий направляется в форме электронного документа в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
Глава 5. Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
Параграф 1. Основные положения
77. Перечень производителей пестицидов и их производимой продукции предоставляется уполномоченным органом в области промышленности Министерству и МИО не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июня соответствующего года.
При этом в течение трех рабочих дней после его получения перечень производителей пестицидов размещается Министерством на официальном интернет-ресурсе Министерства и в ГИСС, МИО – на официальном интернет-ресурсе.
МИО не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июня соответствующего года формирует перечень производителей биоагентов (энтомофагов), а также перечень поставщиков пестицидов, биоагентов (энтомофагов) и в течение трех рабочих дней размещает их на веб-портале.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) необходимо своевременно и достоверно предоставлять фитосанитарную отчетность в соответствии с Правилами представления форм фитосанитарного учета, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11913), а также проводить фитосанитарный мониторинг и фитосанитарные мероприятия и не допускать развития и распространения вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности в соответствии с подпунктом 1) статьи 14-5 Закона Республики Казахстан "О защите растений" (далее – Закон о защите растений).

79. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген субсидиялар нормасын есептеу үшін дақыл (өңделетін объект) және оларды қолдану регламенті туралы ақпаратты ескере отырып, пестицидтердің тізбесі Өсімдіктерді қорғау туралы заңның 6-бабы 9) тармақшасында көзделген тәртіппен бекітілетін Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің тізіміне (бұдан әрі – Пестицидтердің тізімі) сәйкес айқындалады.
Пестицидтердің тізімін, сондай-ақ жаңадан тіркелген пестицидтер туралы ақпаратты Министрліктің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі – Комитет) тиісті бұйрықпен бекітілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Басқармаға ұсынады. Пестицидтер тізімін Комитет – СМАЖ-да, ЖАО – ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырады.
80. Пестицидтер тізіміне сәйкес тіркеуші (өтінім беруші), сондай-ақ биоагенттерді (энтомофагтарды) жеткізуші кейінгі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және тиісті жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей ЖАО-ға пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) тиісті түрлеріне баға ұсыныстарын (прайс-парақтарды) ұсынады.
Басқарма республика бойынша пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) ең төменгі құнын айқындау үшін тиісті өңірдегі Пестицидтер тізіміндегі пестицидтердің (әсер етуші заттардың құрамы мен концентрациясын көрсете отырып), биоагенттердің (энтомофагтардың) бағаларын тиісті жылдың 1 қаңтарына және 1 тамызына дейін СМАЖ-ға енгізеді.
Пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялардың тізбесі мен нормалары ЖАО қаулысымен жыл сайын тиісті жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей бекітіледі және үш жұмыс күні ішінде СМАЖ-да және ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялардың тізбесі мен нормаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін қаулы тиісті жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмей бекітіледі.
Бұл ретте пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) арналған субсидиялар тізбесі мен нормалары:
Пестицидтердің тізімінде пестицидтердің болуы, сондай-ақ биоагенттерді (энтомофагтарды) жеткізушілер тізбесінде биоагенттердің (энтомофагтардың) болуы;
субсидиялар нормаларын белгілеу үшін СМАЖ функционалын пайдалана отырып, пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) қалыптасқан бағаларды талдау негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

79. Перечень пестицидов, с учетом информации о культуре (обрабатываемом объекте) и регламенте их применения для расчета норм субсидий, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан, определяется согласно Списку пестицидов, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан (далее – Список пестицидов), утверждаемому в порядке, предусмотренном подпунктом 9) статьи 6 Закона о защите растений.
Список пестицидов, а также информация о вновь зарегистрированных пестицидах предоставляется Комитетом государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства (далее – Комитет) в Управление в течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения соответствующим приказом. Список пестицидов размещается Комитетом в ГИСС, МИО – на официальном интернет-ресурсе МИО.
80. Регистрант (заявитель) согласно Списку пестицидов, а также поставщик биоагентов (энтомофагов) не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля соответствующего года представляет в МИО ценовые предложения (прайс-листы) на соответствующие виды пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
Управление до 1 января и до 1 августа соответствующего года вносит в ГИСС цены на пестициды, имеющиеся в Списке пестицидов (согласно составу и концентрации действующих веществ), а также цены на биоагенты (энтомофаги) в соответствующем регионе для определения минимальной стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов) по республике.
Перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги), утверждаются постановлением МИО ежегодно не позднее 1 апреля соответствующего года и в течение трех рабочих дней размещаются в ГИСС и на официальном интернет-ресурсе МИО.
Постановление, предусматривающее внесение изменений и (или) дополнений в перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги), утверждается не позднее 1 сентября соответствующего года.
При этом, перечень и нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги) формируются на основе:
наличия пестицидов в Списке пестицидов, а также наличия биоагентов (энтомофагов) в перечне поставщиков биоагентов (энтомофагов);
анализа сложившихся цен на пестициды, биоагенты (энтомофаги) с использованием функционала ГИСС для установления норм субсидий.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Субсидиялар алушылар
81. Субсидиялар ауылшартауарынөндірушілерге немесе ауылшаркооперативтеріне саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды (арамшөптер, бидай трипсі, шалғын көбелегі, карадрина және жағалау шыбыны) және аса қауіпті зиянды организмдерге (өңдеу жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын саяқ және үйірлі шегіртке тұқымдастарын қоспағанда) және карантиндік объектілерге (таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантиндік объектілерді қоспағанда) қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) жұмсалған шығындарды өтеу үшін төленеді.
3-параграф. Субсидиялар алу шарттары
82. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған жағдайда төленеді:
1) ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электронды түрде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толық құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін субсидиялар алуға арналған өтінім беруі.
Пестицидті, биоагенттi (энтомофагты) шарт негізінде пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электронды түрде осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзіне тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім береді.
Мұндай жағдайда, субсидиялар пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндірушіге пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндіруші күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей нақты өткізілген пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) жөніндегі мәліметтерді өтпелі өтінімге енгізген жағдайда, осы Қағидалардың 89-тармағына сәйкес төленеді.
Пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтар) өндірушілер өтпелі өтінімге нақты өткізілген пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) жөніндегі мәліметтерді белгіленген мерзімде уақтылы енгізбеген жағдайда, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) өтпелі өтінімді қайта береді.
Бұл ретте, СМАЖ-да Қағидалардың тармағы 1) тармақшасының үшінші және төртінші бөліктерінде белгіленген мерзімдерде пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) өткізілмеген ауылшартауарынөндірушілердің (ауылшаркооперативтерінің) тізімі қалыптастырылады;
2) ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) берген және ЭЦҚ-сы қойылған өтінімнің (өтпелі өтінімнің) СМАЖ-да тіркелуі;
3) СМАЖ-да ауылшартауарынөндірушіде (ауылшаркооперативінде) деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы. Бұл ретте өтпелі өтінім үшін СМАЖ-да пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндірушінің жеке шоты болуы қажет;

Параграф 2. Получатели субсидий
81. Субсидии выплачиваются cельхозтоваропроизводителям или сельхозкооперативам для возмещения затрат приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных (сорняков, пшеничный трипс, луговой мотылек, карадрина и прибрежная муха) и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности (за исключением стадных и нестадных саранчовых, по отношению к которым мероприятия по обработке осуществляются за счет бюджетных средств) и карантинных объектов (за исключением карантинных объектов, по отношению к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения осуществляются за счет бюджетных средств).
Параграф 3. Условия получения субсидий
82. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) в электронном виде заявки на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) по полной стоимости по форме согласно приложению 20 к Правилам посредством веб-портала "электронного правительства".
При приобретении пестицида, биоагента (энтомофага) по удешевленной стоимости у производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов) на основании договора сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает в электронном виде переводную заявку об оплате причитающихся ему субсидий по форме согласно приложению 21 к Правилам посредством веб-портала "электронного правительства".
В таком случае, субсидии выплачиваются производителю пестицидов, биоагентов (энтомофагов) при условии внесения производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) не позднее тридцати календарных дней в переводную заявку сведений по фактически реализованным пестицидам, биоагентам (энтомофагам) в соответствии с пунктом 89 Правил.
В случае несвоевременного внесения производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сведений по фактически реализованным пестицидам, биоагентам (энтомофагам) в переводную заявку в установленный срок, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) повторно подает переводную заявку.
При этом в ГИСС формируется список сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов), которым не реализованы пестициды, биоагенты (энтомофаги) в сроки, установленные частями третьей и четвертой подпункта 1) настоящего пункта Правил;
2) регистрации в ГИСС заявки (переводной заявки), поданной сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) и подписанной ЭЦП;
3) наличии лицевого счета в ГИСС у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица". При этом для переводной заявки также необходимо наличие лицевого счета в ГИСС у производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов);

4) СМАЖ бен электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу ақпараттық жүйесінің өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өткізгенінің расталуы.
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдаланбайтын шетелдік пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) өндірушіден пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) тікелей сатып алған жағдайда, пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) сатып алуға жұмсалған шығындар кедендік декларацияның мәліметтерімен (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) сатып алған ауылшартауарынөндіруші немесе ауылшаркооперативі үшін) немесе тауардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінгенін растайтын Кодекстің 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісі қойыла отырып, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) расталады.
Өңдеуші кәсіпорын пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды), кейіннен ауылшартауарынөндірушілердің (ауылшаркооперативтерінің) пайдалануына сатып алған жағдайда, сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін шығындарды (өтінім беру сәтінде) өңдеуші кәсіпорын растайды. Бұл ретте ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) және өңдеуші кәсіпорын, пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) жеткізуші арасындағы шарттың көшірмесін қоса бере отырып өтінім берген ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидия алушы болып болып табылады;
5) ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) СМАЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы (республикалық маңызы бар қалалардың аумағында орналасқан жағдайда – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің болуы кезінде).
Өндірістік жылыжай кешенінде немесе фермерлік жылыжайда ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру кезінде ауылшартауарөндірушіде (ауылшаркооперативінде) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер немесе өнеркәсіп жерлерінде орналасқан, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы жер учаскелерінің болуы. Жылыжай кешендерінің тізбесін (кадастрлық нөмірі мен жылыжайдың жұмыс алаңы көрсетілген) СМАЖ-ға Басқарма орналастырады.
Жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы туралы талап Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарт негізінде әрекет ететін ауылшартауарөндіруші өтінім (өтпелі өтінім) берген жағдайда, осындай жер учаскелері бар бірлескен шаруашылық қызмет туралы шартқа қатысушыға қатысты қолданылады. Бұл ретте бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, өтінім (өтпелі өтінім) берген ауылшартауарөндіруші субсидия алушы болып табылады.
Мүшелеріне жер учаскелері тіркелген ауылшаркооперативі мынадай жағдайларда субсидияға өтінім (өтпелі өтінім) береді:
ауылшаркооперативінің мүшелері пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) сатып алған кезде, бұл ретте ауылшаркооператив мүшелері субсидия алушылар болып табылады;
ауылшаркооперативі пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) сатып алған кезде, бұл ретте ауылшаркооперативі субсидия алушы болып табылады.
Бұл ретте ауылшаркооперативіне мүшелік ауылшаркооперативі мүшелерінің жалпы жиналысының ауылшаркооперативінің мүшелеріне қабылдау туралы шешімінен үзінді-көшірменің электрондық көшірмесін өтінімге қоса тіркеу жолымен расталады.
Бірлескен кәсіпкерлік түрінде ұйымдасқан, мүшелеріне жер учаскесі тіркелген шаруа немесе фермер қожалығы субсидияға өтінімді (өтпелі өтінімді) шаруа немесе фермер қожалығы пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) сатып алған кезде береді, бұл ретте шаруа немесе фермер қожалығы субсидия алушы болып табылады.
Шаруа немесе фермер қожалығына мүшелік Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің деректерімен салыстырып-тексеру жолымен расталады;
Лизинг берушіге жер учаскелерінің жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығын беруді көздейтін дайын объектінің лизингі жағдайында ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) лизинг беруші растайтын жер учаскелерінің деректемелерін көрсетеді;

4) подтверждении реализации сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) пестицидов, биоагентов (энтомофагов) в результате информационного взаимодействия ГИСС и информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур.
При приобретении сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) пестицидов, биоагентов (энтомофагов) напрямую у иностранного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов), не использующего информационную систему электронных счетов-фактур, затраты на приобретение пестицидов, биоагентов (энтомофагов) подтверждаются сведениями из таможенной декларации (для сельхозтоваропроизводителя или сельхозкооператива, который приобрел пестициды, биоагенты (энтомофаги) из стран, не входящих в Евразийский экономический союз) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Кодекса, подтверждающим, что товар ввезен из территории государств-членов Евразийского экономического союза.
В случае приобретения пестицидов, биоагентов (энтомофагов) перерабатывающим предприятием с последующей их передаче сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам) для использования, затраты за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) (на момент подачи заявки) подтверждаются перерабатывающим предприятием. При этом, получателем субсидий будет являться сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив), подавший заявку с приложением копии договора между сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом), перерабатывающим предприятием и поставщиком пестицидов, биоагентов (энтомофагов);
5) наличии у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади (в случае расположения на территории городов республиканского значения - при наличии земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов), подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.
При возделывании сельскохозяйственных культур в промышленном тепличном комплексе наличия у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков, расположенных на землях сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов или промышленности на праве землепользования и (или) частной собственности. Перечень промышленных тепличных комплексов (с указанием кадастрового номера и рабочей площади теплицы) размещается в ГИСС Управлением.
Условие о наличии земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности в случае подачи заявки (переводной заявки) сельхозтоваропроизводителем, действующим на основании договора о совместной хозяйственной деятельности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, применяется в отношении участника договора о совместной хозяйственной деятельности, имеющего такие земельные участки. При этом получателем субсидий будет являться сельхозтоваропроизводитель, подавший заявку (переводную заявку) с приложением копии договора о совместной хозяйственной деятельности.
Сельхозкооператив, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку (переводную заявку) на субсидии:
при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) членами сельхозкооператива, при этом получателями субсидий будут являться члены сельхозкооператива;
при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сельхозкооперативом, при этом получателем субсидий будет являться сельхозкооператив.
При этом членство в сельхозкооперативе подтверждается путем прикрепления к заявке электронной копии выписки из решения общего собрания членов сельхозкооператива о приеме в члены сельхозкооператива.
Крестьянское или фермерское хозяйство, организованное в форме совместного предпринимательства, за членами которого зарегистрированы земельные участки, подает заявку (переводную заявки) на субсидии при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) крестьянским или фермерским хозяйством, при этом получателем субсидий будет являться крестьянское или фермерское хозяйство.
Членство в крестьянском или фермерском хозяйстве подтверждается путем сверки с данными Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
В случае лизинга готового объекта, предусматривающего передачу права землепользования и (или) частной собственности земельных участков лизингодателю, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) указывает реквизиты земельных участков, которые подтверждаются лизингодателем;

6) соңғы екі жылдағы (ағымдағы және алдыңғы жылдары) ауыспалы егіс туралы мәліметтің болуы.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Субсидияларды есептеу тәртібі
83. Субсидиялар ауылшартауарынөндіруші өтінім берген пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) түрлеріне және көлемдеріне сүйене отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
С = Nш х S х Nc,
мұндағы:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
Nш – пестицидтің 1 гектарға (литр/гектар, килограм/гектар) арналған шығыс нормасы (Пестицидтер тізімінде көрсетілген қолдану регламентін ескере отырып) немесе биоагенттiң (энтомофагтың) 1 гектарға (грамм/гектар, дана/гектар) арналған шығыс нормасы) (веб-порталда орналастырылған ғылыми негізделген қолдану нормаларын ескере отырып);
S – саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды (арамшөптер, бидай трипсі, шалғын көбелегі, карадрина және жағалау шыбыны) және аса қауіпті зиянды организмдерге (өңдеу жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын саяқ және үйірлі шегіртке тұқымдастарын қоспағанда) және карантиндік объектілерге (таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантиндік объектілерді қоспағанда) қарсы өңдеу жүргізуге арналған пестицидтің, биоагенттiң (энтомофагтың) белгілі бір түрін қолдану алаңы (гектар) (бұл алаң ауылшартауарынөндірушіге жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесiлi ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды);
Nc – пестицид, биоагент (энтомофаг) субсидиясының нормасы (осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес айқындалады).
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) құны субсидиялар нормасы есептелген пестицидтің, биоагенттiң (энтомофагтың) құнынан төмен болатын пестицидке, биоагентке (энтомофагқа) өтінім немесе өтпелі өтінім берген жағдайда, субсидияларды есептеу нақты сатып алынған пестицид, биоагент (энтомофаг) құнынан жүргізіледі.
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) құны субсидиялар нормасы есептелген пестицидтің, биоагенттiң (энтомофагтың) құнынан жоғары болатын пестицидке, биоагентке (энтомофагқа) өтінім немесе өтпелі өтінім берген жағдайда, субсидиялар бекітілген субсидиялар нормасы есептелген пестицид, биоагент (энтомофаг) құны бойынша төленеді.
84. Пестицидтің (биопрепаратты қоспағанда) 1 литріне (килограмына) арналған субсидиялар нормасы олардың құрамы мен әсер етуші зат(тар)ының концентрациясына байланысты абсолютті мәнде (теңге) белгіленеді. Құрамы мен әсер етуші зат(тар)ының концентрациясы (5% аспайтын ауытқуға жол беріледі) бойынша аналог(тар)ы бар пестицид (биопрепаратты қоспағанда) үшін 1 литрге (килограмға) арналған субсидиялар нормасы пестицидтің (биопрепаратты қоспағанда) немесе аналог(тар)дың ең төменгі құнының жартысын құрайды. Құрамы мен әсер етуші зат(тар)ының концентрациясы бойынша аналог(тар)ы жоқ пестицид (биопрепаратты қоспағанда) үшін 1 литрге (килограмға) арналған субсидиялар нормасы тиісті пестицидтің (биопрепаратты қоспағанда) ең төменгі құнының жартысын құрайды.

6) наличии сведений о севооборотах за последние два года (текущий и предыдущий годы).
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок расчета субсидий
83. Субсидии рассчитываются, исходя из заявленных сельхозтоваропроизводителем видов и объемов пестицидов, биоагентов (энтомофагов), по следующей формуле:
С = Nр х S х Nc,
где:
С – сумма причитающейся субсидий, тенге;
Nр – норма расхода пестицида на 1 гектар (литр/гектар, килограмм/гектар) (с учетом регламента применения, указанных в Списке пестицидов или норм расхода биоагента (энтомофага) на 1 гектар (грамм/гектар, штук/гектар) (с учетом научно-обоснованных норм применения, размещенных на веб-портале);
S – площадь применения определенного вида пестицида, биоагента (энтомофага) (гектар), для проведения обработок против вредных (сорняков, пшеничный трипс, луговой мотылек, карадрина и прибрежная муха) и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности (за исключением стадных и нестадных саранчовых, по отношению к которым мероприятия по обработке осуществляются за счет бюджетных средств) и карантинных объектов (за исключением карантинных объектов, по отношению к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения осуществляются за счет бюджетных средств) (данная площадь не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельхозтоваропроизводителю на праве землепользования и (или) частной собственности);
Nc – норма субсидий пестицида, биоагента (энтомофага) (определяется в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил).
В случае подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки или переводной заявки на пестицид, биоагент (энтомофаг), стоимость которых ниже стоимости пестицида, биоагента (энтомофага), по которой рассчитана норма субсидий, расчет субсидий производится от фактической стоимости приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
В случае подачи сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) или переводной заявки заявки на пестицид, биоагент (энтомофаг), стоимость которых выше стоимости пестицида, биоагента (энтомофага), по которой рассчитана норма субсидий, субсидии выплачиваются по стоимости пестицида, биоагента (энтомофага), по которой рассчитана утвержденная норма субсидий.
84. Норма субсидий на 1 литр (килограмм) пестицида (за исключением биопрепарата) устанавливается в абсолютном выражении (тенге) в зависимости от их состава и концентрации действующего (их) веществ (а). Норма субсидий на 1 литр (килограмм) для пестицида (за исключением биопрепарата), имеющего аналог (и) по составу и концентрации действующего (их) веществ (а) (допускается отклонение не более 5%), составляет половину от минимальной стоимости пестицида или аналога. Норма субсидий на 1 литр (килограмм) для пестицида (за исключением биопрепарата), не имеющего аналога (ов) по составу и концентрации действующего (их) веществ (а), составляет половину от минимальной стоимости соответствующего пестицида (за исключением биопрепарата).

Бұл ретте, пестицидтерді өндірушіден пестицидті сатып алу кезінде пестицидтің 1 литріне (килограмына) (биопрепаратты қоспағанда) субсидиялар нормасы пестицидтің немесе аналогтың ең төменгі құнының 60 (алпыс) пайызын құрайды.
Сатып алынған биопрепараттардың, биоагенттердің (энтомофагтардың) 1 грамына (данасына, литріне, килограмына) арналған субсидиялар нормасы абсолюттік мәнде (теңге) тиісті биопрепараттың, биоагенттің (энтомофагтардың) ең төменгі құнының 40 (қырық) пайызы көлемінде белгіленеді.
Пестицидтерге, биоагенттерге (энтомофагтарға) субсидиялар нормалары қосылған құн салығы ескерілмей белгіленеді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Субсидияларды төлеу тәртібі
85. Ағымдағы жылы және өткен жылдың 4 (төртінші) тоқсанында сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жылдың 1 сәуірі мен 1 желтоқсаны аралығында жүзеге асырылады.
ЖАО өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау басталғанға дейін күнтізбелік он төрт күн бұрын, оның ішінде қосымша қаражат бөлу кезінде ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМАЖ-да өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдаудың басталған күні туралы хабарландыру орналастырады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Жеке кабинетте тізілімнің деректеріне қолжетімділікті ұсыну үшін:
1) ауылшартауарынөндірушілерде (ауылшаркооперативтерінде) және пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндірушілерде ЭЦҚ болуы тиіс;
2) Басқарма жыл сайын Министрлікке ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімін жібереді.
87. Жеке кабинетте тіркелу үшін ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі), сондай-ақ пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндіруші мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін: ЖСН-сы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;
2) заңды тұлғалар және бірлескен кәсіпкерлік түрінде дара кәсіпкерлер үшін: БСН, толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса) мен тегі және ЖСН-ны;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтаның мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шотының деректемелері;
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген жағдайда ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі), сондай-ақ пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндiрушi бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.

При этом, при приобретении пестицида у производителя пестицидов норма субсидий на 1 литр (килограмм) пестицида (за исключением биопрепарата) составляет 60 (шестьдесят) процентов от минимальной стоимости пестицида или аналога.
Норма субсидий на 1 грамм (штук, литр, килограмм) приобретенных биопрепаратов, биоагентов (энтомофагов) устанавливается в абсолютном выражении (тенге) в размере 40 (сорока) процентов от минимальной стоимости соответствующего биопрепарата, биоагента (энтомофага).
Нормы субсидий на пестициды, биоагенты (энтомофаги) устанавливаются без учета налога на добавленную стоимость.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок выплаты субсидий
85. Прием заявок (переводных заявок) осуществляется по месту нахождения земельного участка с 1 апреля до 1 декабря соответствующего года за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) в текущем году и в 4 (четвертом) квартале предыдущего года.
МИО за четырнадцать календарных дней до начала приема заявок (переводных заявок), в том числе при выделении дополнительных средств, размещает на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГИСС объявление о дате начала приема заявок (переводных заявок).
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Для предоставления доступа к данным реестра в Личном кабинете:
1) сельхозтоваропроизводителям (сельхозкооперативам) и производителям пестицидов, биоагентов (энтомофагов) необходимо иметь ЭЦП;
2) Управление ежегодно направляет в Министерство актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
87. Для регистрации в Личном кабинете, сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом), а также производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) указываются следующие сведения:
1) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей: ИИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в форме совместного предпринимательства: БИН, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня;
При изменении вышеуказанных данных сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив), а также производитель пестицидов, биоагентов (энтомофагов) в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.

Ескерту. 87-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Ауылшартауарөндіруші (ауылшаркооперативі) өтінімді немесе өтпелі өтінімді қалыптастыру мен тіркеуді Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) осы Қағидалардың 82-тармағы 4), 5) тармақшаларының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім (не осы Қағидалардың 82-тармағының 5) тармақшасының талаптарын СМАЖ-бен тексеру үшін оған қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтпелі өтінім) қалыптастырылады;
2) өтінім немесе өтпелі өтінім СМАЖ-да ауылшартауарөндірушінің оған ЭЦҚ-сын қою арқылы тіркеледі және Басқарманың Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Веб-порталда көрсетілген Басқарманың электрондық мекенжайына қарастыруға өтінімнің немесе өтпелі өтінімнің келіп түскені туралы электрондық хабарлама жолданады.
Егер Басқарма төлем шоттарын қалыптастырған сәтке дейін тіркелген өтінімде деректер сәйкессіздігінің бар екені анықталса, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алуға мүмкіндігі болады.
Бұл ретте, төлем шоттары қалыптастырылғаннан кейін деректердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, субсидиялар төленген сәтке дейін Басқарма қайтару себебін (уәжді бас тарту) көрсете отырып,өтінімді қайтаруға мүмкіндігі бар.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Басқарма өтінімді немесе өтпелі өтінімді тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күнi iшiнде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тиісті хабарламаға қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды не уәжді бас тарту шығарады. Бұл ретте, өтінімді (өтпелі өтінімді) растау туралы хабарлама не уәжді бас тарту электрондық құжат нысанында ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) СМАЖ-дағы Жеке кабинетіне жіберіледі.
Бұл ретте өтпелі өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруші осы Қағидалардың 82-тармағының 4) тармақшасының талаптарын орындау үшін нақты өткізілген пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) жөніндегі мәліметтерді тізілімге енгізеді.
Пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруші өтпелі өтінімге нақты өткізілген пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) жөніндегі мәліметтерді осы Қағидалардың 82-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде уақтылы енгізбеген жағдайда, өтпелі өтінім жойылады. Бұл ретте, ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетінде өтпелі өтінімнің жойылғаны туралы хабарлама қолжетімді болады.

Сноска. Пункт 87 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
88. Формирование и регистрация сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки или переводной заявки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требований подпунктов 4), 5) пункта 82 настоящих Правил (либо переводная заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требования подпункта 5) пункта 82 настоящих Правил);
2) заявка или переводная заявка регистрируется в ГИСС путем ее подписания ЭЦП сельхозтоваропроизводителя и становится доступной в Личном кабинете Управления. На электронный адрес Управления, указанный на веб-портале, направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки или переводной заявки.
В случае, если до момента формирования Управлением счетов к оплате, выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) имеет возможность отозвать заявку с указанием причины отзыва.
При этом, в случае выявления несоответствия данных после формирования счетов к оплате, до момента выплаты субсидий Управление имеет возможность вернуть заявку с указанием причины возврата (мотивированный отказ).
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
89. Управление в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки или переводной заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления либо выносит мотивированный отказ. При этом, уведомление о подтверждении заявки (переводной заявки) либо мотивированный отказ направляется в форме электронного документа в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) в ГИСС.
При этом уведомление о принятии переводной заявки становится доступным в Личном кабинете производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов). Производитель пестицидов, биоагентов (энтомофагов) для выполнения требований подпункта 4) пункта 82 настоящих Правил вносит в реестр сведения по фактически реализованным пестицидам, биоагентам (энтомофагам).
В случае несвоевременного внесения производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сведений по фактически реализованным пестицидам, биоагентам (энтомофагам) в переводную заявку в срок, установленный подпунктом 1) пункта 82 настоящих Правил, переводная заявка аннулируется. При этом, в Личном кабинете сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) становится доступным уведомление об аннулировании переводной заявки.

Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.06.2025 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Басқарма Қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да екі жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге төленетін шоттарды қалыптастырады:
осы Қағидалардың 89-тармағына сәйкес Басқарма өтінімді қабылдағанын растағаннан кейін;
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруші осы Қағидалардың 82-тармағы 4) тармақшасының талаптарына сәйкес нақты өткізілген пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) туралы мәліметтерді тізілімге енгізгеннен кейін СМАЖ-да қалыптастырады.
Бұл ретте, субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама электрондық құжат нысанында ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетіне жіберіледі.
3-бөлім. Шағымдану тәртібі
91. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ЖАО-ның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ЖАО басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым ҚР ӘРПК-нің 91-бабына сәйкес келіп түскен жағдайда, ЖАО оны шағымды қайтаратын органға және (немесе) лауазымды адамға келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді. ЖАО шағымы қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жіберілмейді.
92. Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің), элиттұқымшардың, тұқымшардың, оригинатордың және өткізушінің шағымын:
ЖАО – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
ЖАО-ның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) шағым берген ауылшартауарынөндірушіге (ауылшаркооперативіне), элиталық шаруашылыққа, тұқымшарға, оригинаторға және өткізушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабарлайды.

Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.06.2025 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Управление в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней:
после подтверждения Управлением принятия заявки согласно пункту 89 настоящих Правил;
после внесения производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) в реестр сведений о фактической реализации пестицидов, биоагентов (энтомофагов) согласно требованиям подпункта 4) пункта 82 настоящих Правил.
При этом уведомление о перечислении субсидий направляется в форме электронного документа в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
Раздел 3. Порядок обжалования
91. Жалоба на решение, действие (бездействие) МИО по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя МИО, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае поступления жалобы в соответствии со статьей 91 АППК РК, МИО направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба МИО не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
92. Жалоба сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), элитсемхоза, семхоза, оригинатора и реализатора в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
МИО – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы МИО, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу), элитсемхозу, семхозу, оригинатору, реализатору, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

93. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-ӨШЖӨ
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ж
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: субсидия алатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер (ауыл шаруашылығы кооперативтер)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, 20 қаңтардан бастап және тиісті жылдың соңына дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Облыс_________________________________________
Жылы _________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішісі бойынша код
________________________________________________
Облыс атауы
Ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) атауы
Ауылшартауарөндірушінің (ауылшаркооперативінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі /жеке сәйкестендіру нөмірі
Өндірілген өнімнің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) атауы
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі заттай мәнде, тонна/бас/дана
Агроөнеркәсіптік кешенөнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы, мың теңге *
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі, мың теңге (5*6) **
Ауытқу +/-/= , мың теңге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы_______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы____________________________________
Орындаушы__________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам___________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есептің тапсырылған күні 20 ___ жылғы " " __________

93. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма 1
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2026 № 36 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы:
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса
Индекс формы административных данных: форма № 1-ВПР
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих информацию: сельскохозяйственные товаропроизводители (сельскохозяйственные кооперативы), получающие субсидии.
Срок представления формы административных данных: ежегодно, в срок с 20 января и до конца соответствующего года
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _________________________________________
Год _____________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов
________________________________________________
Наименование области
Наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного кооператива)
Бизнес-идентификационный номер /индивидуальный идентификационный номер сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного кооператива)
Наименование произведенной продукции (товаров или услуг)
Объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/штук
Цена на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч тенге*
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч тенге (5*6)**
Отклонение +/-/=, тысяч тенге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование________________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон_____________________________________________________________
Адрес электронной почты______________________________________________
Исполнитель_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года

Ескертпе:* агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) баға туралы деректер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларының 10-1-тармағына сәйкес субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – СМАЖ) автоматты түрде толтырылады;
** СМАЖ-да автоматты түрде есептеледі.
АӨК өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпарат ұсынылған кезде АӨК субъектісі қызметтің барлық түрлері бойынша АӨК өндірілген өнімінің көлемін бір рет көрсетеді.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) бекітілген Респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімін жинау туралы алғашқы статистикалық деректерді беруге келісемін. Бұл талап экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 01.1, 01.2, 01.3, 01.5 кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қайталама түрлері бар заңды тұлғаларға және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелеріне, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 01.1, 01.2, 01.3, 01.5 кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қайталама түрлері бар шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда, дара кәсіпкерлердің іріктемесіне түскен адамдарға қолданылады.
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Агроөнеркәсіптік кешеннің
өндірілген жалпы өнімнің
(тауарлардың немесе
көрсетілетін қызметтердің)
көлемі туралы ақпарат"
1 нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1- ӨШЖӨ нысан, кезеңділігі: жылдық)

Примечание: * данные о ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса (далее – АПК) заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС) согласно пункту 10-1 Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209);
** рассчитывается автоматически в ГИСС.
При представлении информации об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) АПК субъект АПК указывает объем произведенной продукции АПК по всем видам деятельности один раз.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Согласен предоставлять первичные статистические данные о сборе урожая сельскохозяйственных культур в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в соответствии с Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459). Данное требование распространяется в отношении юридических лиц и (или) их структурных и обособленных подразделений с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам общего классификатора видов экономической деятельности 01.1, 01.2, 01.3, 01.5, а также попавших в выборку индивидуальных предпринимателей, включая крестьянских или фермерских хозяйств, с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам общего классификатора видов экономической деятельности 01.1, 01.2, 01.3, 01.5.
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об объеме
произведенной валовой продукции
(товаров или услуг)
агропромышленного комплекса"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса" (индекс: форма № 1-ВПР, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің) мемлекеттік ақпараттық субсидиялау жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды:
субсидия алатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер (ауыл шаруашылығы кооперативтер) ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында ұлттық Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында субсидия алатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің) атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында өндірілген өнімнің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі заттай мәнде, тоннамен/баспен/данамен көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында агроөнеркәсіптік кешен өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы туралы деректер, мың теңгемен көрсетіледі, олар автоматты түрде СМАЖ-да толтырылады.
12. Нысанның 7-бағанында агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, мың теңгемен көрсетіледі, ол автоматты түрде СМАЖ-да есептеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса" (далее – Форма).
2. Форма заполняется сельскохозяйственными товаропроизводителями (сельскохозяйственными кооперативами) в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС).
3. Форма подписывается руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется:
сельскохозяйственными товаропроизводителями (сельскохозяйственными кооперативами), получающими субсидии.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается область расположения сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного кооператива) согласно Классификатору административно-территориальных объектов.
7. В графе 2 Формы указывается наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя, (сельскохозяйственного кооператива), получающего субсидии.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер сельскохозяйственного товаропроизводителя, (сельскохозяйственного кооператива).
9. В графе 4 Формы указывается наименование произведенной продукции (товаров или услуг).
10. В графе 5 Формы указывается объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/штук.
11. В графе 6 Формы указывается данные о ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч тенге, которые заполняются автоматически в ГИСС.
12. В графе 7 Формы указывается объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч тенге, который рассчитывается автоматически в ГИСС.

Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Басым дақылдардың, оның ішінде көпжылдық екпелердің өндірісін субсидиялау"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:
1. Өңдеуге тапсырылған өнім үшін шығындарды ішінара өтеуге субсидиялар алуға.
2. Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге жұмсалған шығындарды ішінара өтеуге.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні.
Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне енгізілмейді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша электронды (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша субсидиялар аудару туралы хабарлама не мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында мыналарды ұсынады:

Сноска. Правила дополнено приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги:
"Субсидирование производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений"
Подвиды государственной услуги:
1. На получение субсидий на частичное возмещение затрат за сданную продукцию на переработку.
2. На частичное возмещение затрат на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда.
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственных услуг осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственных услуг электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидий, либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам государственных услуг бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет на портал в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (Қағидалардың 21-тармағына сәйкес негізделген) басым дақылдарды өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған өтінім ;
Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге арналған шығындарды ішінара өтеуге субсидиялар алуға өтінім.
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы тиісті мәртебе өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) Қағидаларда айқындалған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және бірыңғай байланыс орталығынан алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының www.gov.kz бірыңғай платформасында;
2) порталда;
3) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылған.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, көрсетілетін қызметті берушілер Қағидалар бекітілген немесе өзгерген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау

заявку на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур с приложением подтверждающих документов (обоснованных в соответствии с пунктом 21 Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209) (далее – Правила)) по форме согласно приложению 5 к Правилам;
заявку на получение субсидий на частичное возмещение затрат на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда по форме согласно приложению 6 к Правилам.
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в ГИСС о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, определенных Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале и Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов;
2) портале;
3) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, услугодатели в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил, актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.

қағидаларына 1-2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізінде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Басым дақылдар өндірісін дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат
Ескерту. Қағидалар 1-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-БДДС нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, тиісті жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Облыс _________________________________________
Жыл _____________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды ______________
Р/с№
Өтінімнің нөмірі
Субсидияның алынған жылы
Өтінімнің берілген күні
Өтінімді қарау күні
Өтінім берушінің ЖСН/
БСН
Өтінім берушінің атауы
Өтінім берушінің мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
ЖСН/БСН өңдеуші кәсіпорынның атауы
Өңдеуші кәсіпорынның атауы
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Өтінімнің мәртебесі
Тиесілі субсидиялардың сомасы, теңге
Дақылдың атауы
Өңдеуге өткізілген шикізат көлемі (тонна)
Жабық топырақта өндірілген көлемі (гектар)
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Субсидияның нормативі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Ауыспалы егіс жылы
Электрондық шот-фактураның нөмірі мен күні
Шарттың нөмірі мен күні
Банктің БСК
Теріс шешім қабылданған күні
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы
Теріс шешімнің себебі
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу себебі
Субсидияның қайтарылған күні
Өтінімді төлеу күні
Бюджет түрі (жергілікті/республикалық)
24
25
26
27
28
29
Атауы______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы_________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны Басшы немесе оның міндетін атқарушы
адам _________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есепті тапсыру күні 20 ___ жылғы "__" __________
Ескертпе: субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі автоматты түрде
толтырады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Басым дақылдардың өндірісін
дамыту" бағыты бойынша
субсидияларды пайдалану
туралы ақпарат" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Басым дақылдардың өндірісін дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1-БДДС нысаны, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер

Приложение 1-2
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Правила дополнено приложением 1-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Информация об использовании субсидий
по направлению "Развитие производства приоритетных культур"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-CРПК
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок до 30 декабря соответствующего года
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _________________________________________
Год _____________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов ______________
№ п/п
Номер заявки
Год подачи заявки
Дата подачи заявки
Дата рассмотрения заявки
ИИН/
БИН заявителя
Наименование заявителя
Адрес заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
ИИН/
БИН перерабатывающего предприятия
Наименование перерабатывающего предприятия
Наименование услугодателя
Статус заявки
Сумма причитающихся субсидий, тенге
Наименование культуры
Объем сырья, сданного на переработку (тонна)
Площадь производства приоритетных овощных культур в закрытом грунте (гектар)
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Норматив субсидий (тенге)
Кадастровый номер земельного участка
Год севооборота
Номер и дата электронного счета-фактуры
Номер и дата договора
БИК банка
Дата отрицательного решения
17
18
19
20
21
22
23
продолжение таблицы
Причина отрицательного решения
Дата отзыва заявителем
Причина отзыва заявителем
Дата возврата субсидий
Дата оплаты заявки
Вид бюджета (местный/республиканский)
24
25
26
27
28
29
Наименование______________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон___________________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года
Примечание: заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий по направлению
"Развитие производства
приоритетных культур"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий
по направлению "Развитие производства приоритетных культур"
(индекс: форма № 1-СРПК, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Басым дақылдардың өндірісін дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын (әрі қарай – Нысан) толтыруға қойылатынбірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) арқылы автоматты түрде толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
4. Нысанды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2‑тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда өтінімнің нөмірі көрсетіледі.
8. 3-бағанда субсидияның алынған жылы көрсетіледі.
9. 4-бағанда өтінімнің берілген күні көрсетіледі.
10. 5-бағанда өтінімді қарау күні көрсетіледі.
11. 6-бағанда өтінім берушінің ЖСН/БСН көрсетіледі.
12. 7-бағанда өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
13. 8-бағанда өтінім берушінің мекенжайы көрсетіледі.
14. 9-бағанда өңдеуші кәсіпорынның ЖСН/БСН көрсетіледі.
15. 10-бағанда өңдеуші кәсіпорынның атауы көрсетіледі.
16. 11-бағанда көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі.
17. 12-бағанда өтінімнің мәртебесі көрсетіледі.
18. 13-бағанда тиесілі субсидиялардың сомасы теңгемен көрсетіледі.
19. 14-бағанда дақылдардың атауы көрсетіледі.
20. 15- бағанда өңдеуге өткізілген шикізат көлемі тоннамен көрсетіледі
21. 16-бағанда жабық топырақта басым көкөніс дақылдарын өндіру алаңы (гектар) көрсетіледі.
22. 17-бағанда субсидия нормативі көрсетіледі.
23. 18-бағанда жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
24. 19-бағанда ауыспалы егіс жылы көрсетіледі.
25. 20-бағанда электрондық шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі.
26. 21-бағанда шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
27. 22-бағанда банктің БСК көрсетіледі.
28. 23-бағанда теріс шешім қабылданған күні көрсетіледі.
29. 24-бағанда теріс шешім қабылданған себебі көрсетіледі.
30. 25-бағанда өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні көрсетіледі.
31. 26-бағанда өтінім берушінің қайтарып алу себебі көрсетіледі.
32. 27-бағанда субсидиялардың қайтарылған күні көрсетіледі.
33. 28-бағанда өтінімді төлеу күні көрсетіледі.
34. 29-бағанда бюджеттің түрі (жергілікті/республикалық) көрсетіледі.
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізінде жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz
интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Көпжылдық екпелер өндірісін дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 2-КЕӨС нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, тиісті жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Облыс _________________________________________
Жыл _____________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды ______________
Р/с№
Өтінім нөмірі
Жыл
Өтінімді беру күні
Өтінімді қарау күні
Өтінім берушінің ЖСН/
БСН
Өтінім берушінің атауы
Өтінім берушінің мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сатушының ЖСН/БСН
Оригинатордың атауы
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Өтінімнің мәртебесі
Тиесілі субсидиялардың сомасы, теңге
Пайдалану алаңы, гектар
Субсидияланған отырғызу материалдарының өткізілген көлемі, дана
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
Отырғызу материалының атауы
Сорттың атауы
Электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) нөмірі мен күні
ЭШФ бойынша сорттың атауы
Шарттың нөмірі мен күні
Банктің БСК
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы
Субсидия алушының ЖСК (өтпелі өтінімдер бойынша – сатушының ЖСК нөмірі)
Теріс шешім қабылданған күні
Теріс шешімнің себебі
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні
Өтінім берушінің өтінімдіқайтарып алу себебі
Субсидияларды қайтару күні
24
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы
Өтінімді төлеу күні (өтпелі өтінімдер бойынша)
Бюджет түрі (жергілікті/республикалық)
30
31
Атауы______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы_________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есепті тапсыру күні 20 ___ жылғы "__" __________
Ескертпе: субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі автоматты түрде
толтырады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Көпжылдық екпелер өндірісін
дамыту" бағыты бойынша
субсидияларды пайдалану
туралы ақпарат" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Көпжылдық екпелер өндірісін дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 2-КЕӨС нысаны, кезеңділігі: жылдық)
1‑тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий по направлению "Развитие производства приоритетных культур" (далее – Форма).
2. Форма заполняется автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается номер заявки.
8. В графе 3 указывается год подачи заявки.
9. В графе 4 указывается дата подачи заявки.
10. В графе 5 указывается дата рассмотрения заявки.
11. В графе 6 указывается ИИН/БИН заявителя.
12. В графе 7 указывается наименование заявителя.
13. В графе 8 указывается адрес заявителя.
14. В графе 9 указывается ИИН/БИН перерабатывающего предприятия.
15. В графе 10 указывается наименование перерабатывающего предприятия.
16. В графе 11 указывается наименование услугодателя.
17. В графе 12 указывается статус заявки.
18. В графе 13 указывается сумма причитающихся субсидий.
19. В графе 14 указывается наименование культуры.
20. В графе 15 указывается объем сырья, сданного на переработку, в тоннах.
21. В графе 16 указывается площадь производства приоритетных овощных культур в закрытом грунте в гектарах.
22. В графе 17 указывается норматив субсидий.
23. В графе 18 указывается кадастровый номер земельного участка.
24. В графе 19 указывается год севооборота.
25. В графе 20 указывается номер и дата электронного счета-фактуры.
26. В графе 21 указывается номер и дата договора.
27. В графе 22 указывается БИК банка.
28. В графе 23 указывается дата отрицательного решения.
29. В графе 24 указывается причина отрицательного решения.
30. В графе 25 указывается дата отзыва заявителем.
31. В графе 26 указывается причина отзыва заявителем.
32. В графе 27 указывается дата возврата субсидий.
33. В графе 28 указывается дата оплаты заявки.
34. В графе 29 указывается вид бюджета (местный/республиканский).
Форма
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Информация об использовании субсидий
по направлению "Развитие производства многолетних насаждений"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 2-СПМН
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок до 30 декабря соответствующего года
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _________________________________________
Год _____________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов ______________
№ п/п
Номер заявки
Год
Дата подачи заявки
Дата рассмотрения заявки
ИИН/
БИН заявителя
Наименование заявителя
Адрес заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
ИИН/
БИН продавца
Наименование оригинатора
Наименование услугодателя
Статус заявки
Сумма причитающихся субсидий, тенге
Площадь использования, гектар
Общий объем реализованного просубсидированного посадочного материала, штук
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Кадастровый номер земельного участка
Наименование сельскохозяйственной культуры
Наименование посадочного материала
Наименование сорта
Номер и дата электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ)
Наименование сорта по ЭСФ
Номер и дата договора
БИК банка
16
17
18
19
20
21
22
23
продолжение таблицы
ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК продавца)
Дата отрицательного решения
Причина отрицательного решения
Дата отзыва заявителем
Причина отзыва заявителем
Дата возврата субсидий
24
25
26
27
28
29
продолжение таблицы
Дата оплаты заявки
Вид бюджета (местный/республиканский)
30
31
Наименование______________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон___________________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года
Примечание: заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий по направлению
"Развитие производства
многолетних насаждений"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий
по направлению "Развитие производства многолетних насаждений"
(индекс: форма № 2-СПМН, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Көпжылдық екпелер өндірісіндамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын (әрі қарай – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) арқылы автоматты түрде толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2‑тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда өтінімінің нөмірі көрсетіледі.
8. 3-бағанда субсидия алу жылы көрсетіледі.
9. 4-бағанда өтінімді беру күні көрсетіледі.
10. 5-бағанда өтінімді қарау күні көрсетіледі.
11. 6-бағанда өтінім берушінің ЖСН/БСН көрсетіледі.
12. 7-бағанда өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
13. 8-бағанда өтінім берушінің мекенжайы көрсетіледі.
14. 9-бағанда сатушының ЖСН/БСН көрсетіледі.
15. 10-бағанда оригинатордың атауы көрсетіледі.
16. 11-бағанда көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі.
17. 12-бағанда өтінімнің мәртебесі көрсетіледі.
18. 13-бағанда тиесілі субсидиялардың сомасы теңгемен көрсетіледі.
19. 14-бағанда пайдалану алаңы гектармен көрсетіледі.
20. 15-бағанда субсидияланған отырғызу материалдарының өткізілген көлемі данамен көрсетіледі.
21. 16-бағанда жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
22. 17-бағанда ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы көрсетіледі.
23. 18-бағанда отырғызу материалының атауы көрсетіледі.
24. 19-бағанда сорттың атауы көрсетіледі.
25. 20-бағанда ЭШФ нөмірі мен күні көрсетіледі.
26. 21-бағанда ЭШФ бойынша сорттың атауы көрсетіледі.
27. 22-бағанда шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
28. 23-бағанда банктің БИК көрсетіледі.
29. 24-бағанда субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЖСК нөмірі) көрсетіледі.
30. 25-бағанда теріс шешім қабылданған күні көрсетіледі.
31. 26-бағанда теріс шешімінің себебі көрсетіледі.
32. 27-бағанда өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні көрсетіледі.
33. 28-бағанда өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу себебі көрсетіледі.
34. 29-бағанда субсидияларды қайтару күні көрсетіледі.
35. 30-бағанда өтінімді төлеу күні көрсетіледі.
36. 31-бағанда бюджеттің түрі (жергілікті/республикалық) көрсетіледі.
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізінде жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Тұқым шаруашылығын дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 3-ТШДС нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, тиісті жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Облыс _________________________________________
Жыл _____________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды ______________
Р/с №
Өтінімнің/өтпелі өтінімнің нөмірі
Жыл
Өтінімді/өтпелі өтінімді беру күні
Өтінімді/өтпелі өтінімді қарау күні
Өтінім берушінің ЖСН/
БСН
Өтінім берушінің атауы
Өтінім берушінің мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сатушының ЖСН/БСН
Сатушының атауы
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Өтінім түрі (тікелей/өтпелі)
Өтінім/ өтпелі өтінімнің мәртебесі
Тиесілі субсидиялардың сомасы, теңге
Пайдалану алаңы, гектар
Сатып алынған тұқымның жалпы көлемі
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Субсидияланған тұқым көлемі (субсидия есептеуіне қабылданған)
Өлшем бірлігі (тонна/дана/егу бірлігі)
Аттестатталған тұқым өндірушілерден сатып алынған тұқым көлемі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
Репродукция
Сорттың атауы
Ауыспалы егіс жылы
Электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) нөмірі мен күні
17
18
19
20
21
22
23
24
25
кестенің жалғасы
ЭШФ бойынша сорттың атауы
Шарттың нөмірі мен күні
Банктің БСК
Субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЖСК нөмірі)
Теріс шешім қабылданған күні
Теріс шешімнің себебі
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні
26
27
28
29
30
31
32
кестенің жалғасы
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу себебі
Субсидияларды қайтарып алу күні
Өндірушінің тарапынан ЭШФ салу күні (өтпелі өтінімдер бойынша)
Өтпелі өтінімді жою күні
Өтінімді/өтпелі өтінімді төлеу күні
Бюджет түрі (жергілікті/республикалық)
33
34
35
36
37
38
Атауы______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы_________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есепті тапсыру күні 20 ___ жылғы "__" __________
Ескертпе: субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі автоматты түрде толтырады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Тұқым шаруашылығын
дамыту" бағыты бойынша
субсидияларды пайдалану
туралы ақпарат" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тұқым шаруашылығын дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 3-ТШДС нысаны, кезеңділігі: жылдық)
1‑тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий по направлению "Развитие производства многолетних насаждений" (далее – Форма).
2. Форма заполняется автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается номер заявки.
8. В графе 3 указывается год подачи заявки.
9. В графе 4 указывается дата подачи заявки.
10. В графе 5 указывается дата рассмотрения заявки.
11. В графе 6 указывается ИИН/БИН заявителя.
12. В графе 7 указывается наименование заявителя.
13. В графе 8 указывается адрес заявителя.
14. В графе 9 указывается ИИН/БИН продавца.
15. В графе 10 указывается наименование оригинатора.
16. В графе 11 указывается наименование услугодателя.
17. В графе 12 указывается статус заявки.
18. В графе 13 указывается сумма причитающихся субсидий в тенге.
19. В графе 14 указывается площадь использования в гектарах.
20. В графе 15 указывается общий объем реализованного просубсидированного посадочного материала в штуках.
21. В графе 16 указывается кадастровый номер земельного участка.
22. В графе 17 указывается наименование сельскохозяйственной культуры.
23. В графе 18 указывается наименование посадачного материала.
24. В графе 19 указывается наименование сорта.
25. В графе 20 указывается номер и дата ЭСФ.
26. В графе 21 указывается наименование сорта по ЭСФ.
27. В графе 22 указывается номер и дата договора.
28. В графе 23 указывается БИК банка.
29. В графе 24 указывается ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК продавца).
30. В графе 25 указывается дата отрицательного решения услугодателя.
31. В графе 26 указывается причина отрицательного решения услугодателя.
32. В графе 27 указывается дата отзыва заявки заявителем.
33. В графе 28 указывается причина отзыва заявки заявителем.
34. В графе 29 указывается дата возврата субсидий.
35. В графе 30 указывается дата оплаты заявки.
36. В графе 31 указывается вид бюджета (местный/республиканский).
Форма
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Информация об использовании субсидий по направлению "Развитие семеноводства"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 3-CРC
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок до 30 декабря соответствующего года
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _________________________________________
Год _____________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов ______________
№ п/п
Номер заявки/ переводной заявки
Год
Дата подачи заявки/ переводной заявки
Дата рассмотрения заявки/переводной заявки
ИИН/
БИН заявителя
Наименование заявителя
Адрес заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
ИИН/
БИН продавца
Наименование продавца
Наименование услугодателя
Тип заявки (прямая/переводная)
Статус заявки/переводной заявки
Сумма причитающихся субсидий, тенге
Площадь использования, гектар
Общий объем приобретенных семян
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Объем просубсидированных семян (принятый в расчет субсидий)
Единица измерения (тонн, штук, посевная единица)
Объем семян, приобретенный у аттестованных производителей семян
Кадастровый номер земельного участка
Наименование сельскохозяйственной культуры
Репродукция
Наименование сорта
Год севооборота
Номер и дата электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ)
17
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
Наименование сорта по ЭСФ
Номер и дата договора купли-продажи
БИК банка
ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК продавца)
Дата отрицательного решения
Причина отрицательного решения
Дата отзыва заявителем
26
27
28
29
30
31
32
продолжение таблицы
Причина отзыва заявителем
Дата возврата субсидий
Дата вложения ЭСФ производителем (по переводным заявкам)
Дата аннулирования переводной заявки
Дата оплаты заявки/переводной заявки
Вид бюджета (местный/республиканский)
33
34
35
36
37
38
Наименование______________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон___________________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года
Примечание: заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий по направлению
"Развитие семеноводства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий
по направлению "Развитие семеноводства"
(индекс: форма № 3-СРС, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тұқым шаруашылығын дамыту" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын (әрі қарай – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындады.
2. Нысан субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) арқылы автоматты түрде толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
4. Нысанды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2‑тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда өтінімнің/өтпелі өтінімнің нөмірі көрсетіледі.
8. 3-бағанда субсидиялауға өтінімді/ өтпелі өтінімді беру жылы көрсетіледі..
9. 4-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді беру күні көрсетіледі.
10. 5-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді қарау күні көрсетіледі.
11. 6-бағанда өтінім берушінің ЖСН/БСН көрсетіледі.
12. 7-бағанда өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
13. 8-бағанда өтінім берушінің мекенжайы көрсетіледі.
14. 9-бағанда сатушының ЖСН/БСН көрсетіледі.
15. 10-бағанда сатушының атауы көрсетіледі.
16. 11-бағанда көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі.
17. 12-бағанда өтінім түрі (тікелей/өтпелі) көрсетіледі.
18. 13-бағанда өтінімнің/өтпелі өтінімнің мәртебесі көрсетіледі.
19. 14-бағанда тиесілі субсидиялардың сомасы теңгемен көрсетіледі.
20. 15-бағанда тұқымды пайдалану алаңы гектармен көрсетіледі.
21. 16-бағанда сатып алынған тұқымның жалпы көлемі көрсетіледі.
22. 17-бағанда субсидияланған тұқым көлемі (субсидия есептеуіне қабылданған) көрсетіледі.
23. 18-бағанда өлшем бірлігі тоннамен/данамен/егу бірлігімен көрсетіледі.
24. 19-бағанда аттестатталған тұқым өндірушілерден сатып алынған тұқым көлемі көрсетіледі.
25. 20-бағанда жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
26. 21-бағанда ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы көрсетіледі.
27. 22-бағанда тұқымның репродукциясы көрсетіледі.
28. 23-бағанда сорттың атауы көрсетіледі.
29. 24-бағанда ауыспалы егіс жылы көрсетіледі.
30. 25-бағанда ЭШФ нөмірі мен күні көрсетіледі.
31. 26-бағанда ЭШФ бойынша сорттың атауы көрсетіледі.
32. 27-бағанда шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
33. 28-бағанда банктің БСК көрсетіледі.
34. 29-бағанда субсидия алушының ШОТ нөмірі (аударым өтінімдері бойынша – сатушының ШОТ нөмірі) көрсетіледі.
35. 30-бағанда қызмет көрсетушінің теріс шешім қабылданған күні көрсетіледі.
36. 31-бағанда қызмет көрсетушінің теріс шешімінің себебі көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий по направлению "Развитие семеноводства" (далее – Форма).
2. Форма заполняется автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается номер заявки/переводной заявки на субсидирование.
8. В графе 3 указывается год подачи заявки/переводной заявки на субсидирование.
9. В графе 4 указывается дата подачи заявки/переводной заявки.
10. В графе 5 указывается дата рассмотрения заявки/переводной заявки.
11. В графе 6 указывается ИИН/БИН заявителя.
12. В графе 7 указывается наименование заявителя.
13. В графе 8 указывается адрес заявителя.
14. В графе 9 указывается ИИН/БИН продавца.
15. В графе 10 указывается наименование продавца.
16. В графе 11 указывается наименование услугодателя.
17. В графе 12 указывается тип заявки (прямая/переводная).
18. В графе 13 указывается статус заявки/переводной заявки.
19. В графе 14 указывается сумма причитающихся субсидий.
20. В графе 15 указывается площадь использования семян, в гектарах.
21. В графе 16 указывается общий объем приобретенных семян.
22. В графе 17 указывается объем просубсидированных семян (принятый в расчет субсидий).
23. В графе 18 указывается единица измерения (тонн, штук, посевная единица).
24. В графе 19 указывается объем семян приобретенный у аттестованных производителей семян.
25. В графе 20 указывается кадастровый номер земельного участка.
26. В графе 21 указывается наименование сельскохозяйственной культуры.
27. В графе 22 указывается репродукция семян.
28. В графе 23 указывается наименование сорта.
29. В графе 24 указывается год севооборота.
30. В графе 25 указывается номер и дата ЭСФ.
31. В графе 26 указывается наименование сорта по ЭСФ.
32. В графе 27 указывается номер и дата договора купли-продажи.
33. В графе 28 указывается БИК банка.
34. В графе 29 указывается ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК продавца).
35. В графе 30 указывается дата отрицательного решения услугодателя.
36. В графе 31 указывается причина отрицательного решения услугодателя.

37. 32-бағанда өтінім беруші тарапынан өтінімнің кері қайтару күні көрсетіледі.
38. 33-бағанда өтінім беруші тарапынан кері қайтару себебі көрсетіледі.
39. 34-субсидияларды қайтару күні көрсетіледі.
40. 35-бағанда субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЭСК нөмірі) көрсетіледі.
41. 36-бағанда өтпелі өтінімді жою күні көрсетіледі.
42. 37-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді төлеу күні көрсетіледі.
43. 38-бағанда бюджеттің түрі көрсетіледі (жергілікті/республикалық) көрсетіледі.
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізінде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz
интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 4-МТС
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, тиісті жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Облыс _________________________________________
Жыл _____________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды ______________
Р/с
Өтінімнің /өтпелі өтінімнің нөмірі
Жыл
Өтінім /өтпелі өтінім/аванстық өтпелі өтінім берілген күні
Өтінім/өтпелі өтінім/аванстық өтпелі өтінімді қарау күні
Өтінім берушінің ЖСН/
БСН
Өтінім берушінің атауы
Өтінім берушінің мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сатушының ЖСН/БСН
Сатушының атауы
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Өтінімнің түрі
(тікелей/өтпелі /аванстық)
Өтінімнің/өтпелі өтінімнің/авнстық өтпелі өтінімнің мәртебесі
Тиесілі субсидиялардың сомасы, теңге
Пайдалану алаңы, гектар
Сатып алынған тыңайтқыштардың жалпы көлемі
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Субсидияланған тыңайтқыштар көлемі (субсидия есептеуіне қабылданған)
Өлшем бірлігі
(тонна, килограмм, литр)
Тыңайтқыш өндіру (отандық/шетелдік)
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Тыңайтқыштың атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының/сүрі жерлердің атауы
Ауыспалы егіс жылы
Электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) нөмірі мен күні
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
ЭШФ бойынша тыңайтқыштың атауы
Шарттың нөмірі мен күні
Банктің БСК
Субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЭСК нөмірі)
Теріс шешім қабылданған күні
Теріс шешімнің себебі
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні
Өтінім берушінің өтінімінқайтарып алу себебі
25
26
27
28
29
30
31
32
кестенің жалғасы
Субсидияларды қайтару күні
Өндірушінің ЭШФ салу күні (өтпелі өтінімдер бойынша)
Аванстық тетік шеңберінде (екінші кезең) көрсетілетін қызметті берушінің өтпелі өтінімді растау күні
Өтпелі өтінімді жою күні
Өтінімді/өтпелі өтінімді төлеу күні
Бюджет түрі (жергілікті/республикалық)
33
34
35
36
37
38
Атауы______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы_________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есепті тапсыру күні 20 ___ жылғы "__" __________
Ескертпе: субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі автоматты түрде толтырады
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Тыңайтқыштардың (органикалық
тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату"
бағыты бойынша субсидияларды пайдалану
туралы ақпарат" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 4-МТС нысаны, кезеңділігі: жылдық)
1‑тарау. Жалпы ережелер

37. В графе 32 указывается дата отзыва заявки заявителем.
38. В графе 33 указывается причина отзыва заявки заявителем.
39. В графе 34 указывается дата возврата субсидий.
40. В графе 35 указывается дата вложения ЭСФ производителем (по переводным заявкам).
41. В графе 36 указывается дата аннулирования переводной заявки.
42. В графе 37 указывается дата оплаты заявки/переводной заявки.
43. В графе 38 указывается вид бюджета (местный/республиканский).
Форма
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Информация об использовании субсидий
по направлению "Удешевление стоимости удобрений (за исключением органических)"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 4-СМУ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок до 30 декабря соответствующего года
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _______________________________________________________
Год ___________________________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов
______________________________________________________________
№ п/п
Номер заявки/ переводной заявки/авансовой переводной заявки
Год
Дата подачи заявки/ переводной заявки/авансовой переводной заявки
Дата рассмотрения заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки
ИИН/
БИН заявителя
Наименование заявителя
Адрес заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
ИИН/
БИН продавца
Наименование продавца
Наименование услугодателя
Тип заявки (прямая/переводная /авансовая переводная)
Статус заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки
Сумма причитающихся субсидий, тенге
Площадь использования, гектар
Общий объем приобретенных удобрений
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Объем просубсидированных удобрений (принятый в расчет субсидий)
Единица измерения
(тонна, килограмм, литр)
Производство удобрения (отечественное/иностранное)
Кадастровый номер земельного участка
Наименование удобрения
Наименование сельскохозяйственной культуры/пар
Год севооборота
Номер и дата электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ)
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Наименование удобрения по ЭСФ
Номер и дата договора купли-продажи
БИК банка
ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК продавца)
Дата отрицательного решения
Причина отрицательного решения
Дата отзыва заявителем
Причина отзыва заявителем
25
26
27
28
29
30
31
32
продолжение таблицы
Дата возврата субсидий
Дата вложения ЭСФ производителем (по переводным заявкам)
Дата подтверждения переводной заявки услугодателем в рамках авансового механизма (второй этап)
Дата аннулирования переводной заявки
Дата оплаты заявки/переводной заявки
Вид бюджета (местный/республиканский)
33
34
35
36
37
38
Наименование______________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон___________________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года
Примечание: заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий по направлению
"Удешевление стоимости удобрений
(за исключением органических)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий
по направлению "Удешевление стоимости удобрений (за исключением органических)"
(индекс: форма № 4-СМУ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат" нысанын (әрі қарай – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) арқылы автоматты түрде толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
4. Нысанды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2‑тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда субсидиялау өтінімінің/өтпелі өтінімнің нөмірі көрсетіледі.
8. 3-бағанда субсидиялауға өтінімді/өтпелі өтінімді/ аванстық өтпелі өтінімді беру жылы көрсетіледі.
9. 4-бағанда өтінім/өтпелі өтінім/аванстық өтпелі өтінім берілген күні көрсетіледі.
10. 5-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді/аванстық өтпелі өтінімді қарау күні көрсетіледі.
11. 6-бағанда өтінім берушінің ЖСН/БСН көрсетіледі.
12. 7-бағанда өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
13. 8-бағанда өтінім берушінің мекенжайы көрсетіледі.
14. 9-бағанда сатушының ЖСН/БСН көрсетіледі.
15. 10-бағанда сатушының атауы көрсетіледі.
16. 11-бағанда көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі.
17. 12-бағанда өтінімнің түрі (тікелей/өтпелі/аванстық) көрсетіледі.
18. 13-бағанда өтінімнің/өтпелі өтінімнің/аванстық өтінімнің мәртебесі көрсетіледі.
19. 14-бағанда тиесілі субсидиялардың сомасы теңгемен көрсетіледі.
20. 15-бағанда пайдалану алаңы гектармен көрсетіледі.
21. 16-бағанда сатып алынған тыңайтқыштардың жалпы көлемі тоннамен көрсетіледі.
22. 17-бағанда субсидияланған тыңайтқыштар көлемі (субсидиялар есептеуіне қабылданған) тоннамен көрсетіледі.
23. 18-бағанда өлшем бірлігі тоннамен, килограммен, литрмен көрсетіледі.
24. 19-бағанда тыңайтқыш өндіру (отандық/шетелдік) көрсетіледі.
25. 20-бағанда жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
26. 21-бағанда тыңайтқыштың атауы көрсетіледі.
27. 22-бағанда ауыл шаруашылығы дақылының/ сүрі жерлерінің атауы көрсетіледі.
28. 23-бағанда ауыспалы егіс жылы көрсетіледі.
29. 24-бағандаэлектрондық шот-фактураның нөмірі мен күні (бұдан әрі – ЭШФ) көрсетіледі.
30. 25-бағанда ЭШФ бойынша тыңайтқыштың атауы көрсетіледі.
31. 26-бағанда шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
32. 27-бағанда банктің БСК көрсетіледі.
33. 28-бағанда субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЭСК нөмірі) көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий по направлению "Удешевление стоимости удобрений (за исключением органических)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается номер заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки на субсидирование.
8. В графе 3 указывается год подачи заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки на субсидирование.
9. В графе 4 указывается дата подачи заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки.
10. В графе 5 указывается дата рассмотрения заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки.
11. В графе 6 указывается ИИН/БИН заявителя.
12. В графе 7 указывается наименование заявителя.
13. В графе 8 указывается адрес заявителя.
14. В графе 9 указывается ИИН/БИН продавца.
15. В графе 10 указывается наименование продавца.
16. В графе 11 указывается наименование услугодателя.
17. В графе 12 указывается тип заявки (прямая/переводная/авансовая переводная).
18. В графе 13 указывается статус заявки/переводной заявки/авансовой переводной заявки.
19. В графе 14 указывается сумма причитающихся субсидий.
20. В графе 15 указывается площадь использования удобрений, в гектарах.
21. В графе 16 указывается общий объем приобретенных удобрений.
22. В графе 17 указывается объем просубсидированных удобрений (принятый в расчет субсидий).
23. В графе 18 указывается единица измерения (тонн, килограмм, литр).
24. В графе 19 указывается производство удобрения (отечественное/иностранное).
25. В графе 20 указывается кадастровый номер земельного участка.
26. В графе 21 указывается наименование удобрения.
27. В графе 22 указывается наименование сельскохозяйственной культуры/пар.
28. В графе 23 указывается год севооборота.
29. В графе 24 указывается номер и дата ЭСФ.
30. В графе 25 указывается наименование удобрения по ЭСФ.
31. В графе 26 указывается номер и дата договора купли-продажи.
32. В графе 27 указывается БИК банка.
33. В графе 28 указывается ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК продавца).

34. 29-бағанда теріс шешім қабылданған күні көрсетіледі.
35. 30-бағанда теріс шешімнің себебі көрсетіледі.
36. 31-бағанда өтінім берушінің өтінімін қайтарып алу күні көрсетіледі.
37. 32-бағанда өтінім берушінің қайтарып алу себебі көрсетіледі.
38. 33-бағанда субсидияларды қайтару күні көрсетіледі.
39. 34-бағанда өндірушінің ЭШФ салу күні (өтпелі өтінімдер бойынша) көрсетіледі.
40. 35-бағанда аванстық тетік шеңберінде (екінші кезең) көрсетілетін қызметті берушінің өтпелі өтінімді растау күні көрсетіледі.
41. 36-бағанда өтпелі өтінімді жою күні көрсетіледі.
42. 37-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді төлеу күні көрсетіледі.
43. 38-бағанда бюджеттің түрі (жергілікті/республикалық) көрсетіледі көрсетіледі.
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізінде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын арзандату" бағыты бойынша субсидияларды пайдалану туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 5-ӨҚҚС нысан
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, тиісті жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Облыс _________________________________________
Жыл _____________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды ______________
Р/с №
Өтінімнің /өтпелі өтінімнің нөмірі
Жыл
Өтінім /өтпелі өтінім берілген күні
Өтінімді/өтпелі өтінімді қарау күні
Өтінім берушінің ЖСН/
БСН
Өтінім берушінің атауы
Өтінім берушінің мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Өндірушінің/жеткізушінің ЖСН/БСН
Өндірушінің/жеткізушінің атауы
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Өтінімнің түрі
(тікелей/өтпелі өтінім/)
Өтінімнің/өтпелі өтінімнің мәртебесі
Тиесілі субсидиялардың сомасы, теңге
Пайдалану алаңы, гектар
Сатып алынған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтордың) жалпы көлемі
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Субсидияланған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтордың) көлемі (субсидиялардың есептеуіне қабылданған)
Өлшем бірлігі
(тонна, килограмм, грамм, литр, дана)
Пестицид, биоагент (энтомофаг) өндіру (отандық/шетелдік)
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтордың) атауы
Пестицидтердің түрі (гербицид, инсектицид, фунгицид, биопрепарат, биоагент (энтомофаг))
Ауыл шаруашылығы дақылының /сүрі жерлерінің атауы
Ауыспалы егіс жылы
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) нөмірі мен күні
ЭШФ бойынша пестицидтің, биоагенттің (энтомофагтың) атауы
Сатып алу-сату шартының нөмірі мен күні
Банктің БСК
Субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЭСК нөмірі)
Теріс шешім қабылданған күні
Теріс шешімнің себебі
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу күні
25
26
27
28
29
30
31
32
кестенің жалғасы
Өтінім берушінің өтінімді қайтарып алу себебі
Субсидияларды қайтару күні
Өндірушінің ЭШФ салу күні (өтпелі өтінімдер бойынша)
Өтпелі өтінімді жою күні
Өтінімді/өтпелі өтінімді төлеу күні
Бюджет түрі (жергілікті/республикалық)
33
34
35
36
37
38
Атауы______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы_________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есепті тапсыру күні 20 ___ жылғы "__" __________
Ескертпе: субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі автоматты түрде
толтырады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған
"Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары
зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге
және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер
жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң
(энтомофагтардың) құнын арзандату" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын арзандату" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 5-ӨҚҚС нысаны, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер

34. В графе 29 указывается дата отрицательного решения услугодателя.
35. В графе 30 указывается причина отрицательного решения услугодателя.
36. В графе 31 указывается дата отзыва заявки заявителем.
37. В графе 32 указывается причина отзыва заявки заявителем.
38. В графе 33 указывается дата возврата субсидий.
39. В графе 34 указывается дата вложения ЭСФ производителем (по переводным заявкам).
40. В графе 35 указывается дата подтверждения переводной заявки услугодателем в рамках авансового механизма (второй этап).
41. В графе 36 указывается дата аннулирования переводной заявки.
42. В графе 37 указывается дата оплаты заявки/переводной заявки.
43. В графе 38 указывается вид бюджета (местный/республиканский).
Форма
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Информация об использовании субсидий
по направлению "Удешевление стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов),
предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных
организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 5-ССЗР
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок до 30 декабря соответствующего года
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _________________________________________
Год _____________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов
__________________________________________________________________
№ п/п
Номер заявки/ переводной заявки
Год
Дата подачи заявки/ переводной заявки
Дата рассмотрения заявки/переводной заявки
ИИН/
БИН заявителя
Наименование заявителя
Адрес заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
ИИН/
БИН производителя/поставщика
Наименование производителя/поставщика
Наименование услугодателя
Тип заявки (прямая/переводная)
Статус заявки/переводной заявки
Сумма причитающихся субсидий, тенге
Площадь использования, гектар
Общий объем приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Объем просубсидированных пестицидов, биоагентов (энтомофагов) (принятый в расчет субсидий)
Единица измерения
(тонна, килограмм, грамм, литр, штук)
Производство пестицида, биоагента (энтомофага) (отечественное/иностранное)
Кадастровый номер земельного участка
Наименование пестицида, биоагента (энтомофага)
Тип пестицида (гербицид, инсектицид, фунгицид, биопрепарат, биоагент (энтомофаг))
Наименование сельскохозяйственной культуры/пар
Год севооборота
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Номер и дата электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ)
Наименование пестицида, биоагента (энтомофага) по ЭСФ
Номер и дата договора купли-продажи
БИК банка
ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК производителя)
Дата отрицательного решения
Причина отрицательного решения
Дата отзыва заявителем
25
26
27
28
29
30
31
32
продолжение таблицы
Причина отзыва заявителем
Дата возврата субсидий
Дата вложения ЭСФ производителем (по переводным заявкам)
Дата аннулирования переводной заявки
Дата оплаты заявки/переводной заявки
Вид бюджета (местный/республиканский)
33
34
35
36
37
38
Наименование______________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон___________________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года
Примечание: заполняются автоматически государственной информационной системой субсидирования.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий по направлению
"Удешевление стоимости пестицидов,
биоагентов (энтомофагов),
предназначенных для проведения
обработки против вредных
и особо опасных вредных организмов
с численностью выше экономического
порога вредоносности
и карантинных объектов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий
по направлению "Удешевление стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов),
предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных
организмов с численностью выше экономического порога вредоносности
и карантинных объектов" (индекс: форма № 5-ССЗР, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын арзандату" нысанын (әрі қарай – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) арқылы автоматты түрде толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
4. Нысанды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда өтінімінің/өтпелі өтінімнің нөмірі көрсетіледі.
8. 3-бағанда субсидиялауға өтінімді/өтпелі өтінімді/ аванстық өтпелі өтінімді беру жылы көрсетіледі.
9. 4-бағанда өтінім/өтпелі өтінім берілген күні көрсетіледі.
10. 5-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді қарау күні көрсетіледі.
11. 6-бағанда өтінім берушінің ЖСН/БСН көрсетіледі.
12. 7-бағанда өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
13. 8-бағанда өтінім берушінің мекенжайы көрсетіледі.
14. 9-бағанда өндірушінің/жеткізушінің ЖСН/БСН көрсетіледі.
15. 10-бағанда өндірушінің/жеткізушінің атауы көрсетіледі.
16. 11-бағанда көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі.
17. 12-бағанда өтінімнің түрі (тікелей/өтпелі өтінім/аванстық) көрсетіледі.
18. 13-бағанда өтінімнің/өтпелі өтінімнің мәртебесі көрсетіледі.
19. 14-бағанда тиесілі субсидиялардың сомасы теңгемен көрсетіледі.
20. 15-бағанда пайдалану алаңы гектармен көрсетіледі.
21. 16-бағанда сатып алынған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтордың) жалпы көлемі көрсетіледі.
22. 17-бағанда субсидияланған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтордың) көлемі (субсидиялардың есептеуіне қабылданған) көрсетіледі.
23. 18-бағанда өлшем бірлігі тоннамен, килограммен, литрмен көрсетіледі.
24. 19-бағанда пестицид, биоагент (энтомофаг) өндіру (отандық/шетелдік) көрсетіледі.
25. 20-бағанда жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
26. 21-бағанда пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтордың) атауы атауы көрсетіледі.
27. 22-бағанда пестицидтердің түрі (гербицид, инсектицид, фунгицид, биопрепарат, биоагент (энтомофаг)) көрсетіледі.
28. 23-бағанда ауыл шаруашылығы дақылының атауы (сүрі жерлер) көрсетіледі.
29. 24-бағанда ауыспалы егіс жылы көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий по направлению "Удешевление стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется автоматически государственной информационной системой субсидирования (далее – ГИСС).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается номер заявки/переводной заявки на субсидирование.
8. В графе 3 указывается год подачи заявки/переводной заявки на субсидирование.
9. В графе 4 указывается дата подачи заявки/переводной заявки.
10. В графе 5 указывается дата рассмотрения заявки/переводной заявки.
11. В графе 6 указывается ИИН/БИН заявителя.
12. В графе 7 указывается наименование заявителя.
13. В графе 8 указывается адрес заявителя.
14. В графе 9 указывается ИИН/БИН производителя/поставщика.
15. В графе 10 указывается наименование производителя/поставщика.
16. В графе 11 указывается наименование услугодателя.
17. В графе 12 указывается тип заявки (прямая/переводная).
18. В графе 13 указывается статус заявки/переводной заявки.
19. В графе 14 указывается сумма причитающихся субсидий.
20. В графе 15 указывается площадь использования пестицидов, биоагентов (энтомофагов), в гектарах.
21. В графе 16 указывается общий объем приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
22. В графе 17 указывается объем просубсидированных пестицидов, биоагентов (энтомофагов) (принятый в расчет субсидий).
23. В графе 18 указывается единица измерения (тонна, килограмм, грамм, литр, штук).
24. В графе 19 указывается производство пестицида, биоагента (энтомофага) (отечественное/иностранное).
25. В графе 20 указывается кадастровый номер земельного участка.
26. В графе 21 указывается наименование пестицида, биоагента (энтомофага).
27. В графе 22 указывается тип пестицида (гербицид, инсектицид, фунгицид, биопрепарат, биоагент (энтомофаг)).
28. В графе 23 указывается наименование сельскохозяйственной культуры/пар.
29. В графе 24 указывается год севооборота.

30. 25-бағанда банктің электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) нөмірі мен күні көрсетіледі.
31. 26-бағанда ЭШФ бойынша тыңайтқыштың атауы көрсетіледі.
32. 27-бағанда сатып алу шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
33. 28-бағанда Банктің БСК көрсетіледі.
34. 29-бағанда субсидия алушының ЖСК нөмірі (өтпелі өтінімдері бойынша – сатушының ЭСК нөмірі) көрсетіледі.
35. 30-бағанда теріс шешім қабылданған күні көрсетіледі.
36. 31-бағанда теріс шешімнің себебі көрсетіледі.
37. 32-бағанда өтінім берушінің қайтарып алу күні көрсетіледі.
38. 33-бағанда өтінім берушінің қайтарып алу себебі көрсетіледі.
39. 34-бағанда субсидияларды қайтару күні көрсетіледі.
40. 35-бағанда өндірушінің ЭШФ салу күн (өтпелі өтінімдер бойынша).
41. 36-бағанда өтпелі өтінімді жою күні көрсетіледі.
42. 37-бағанда өтінімді/өтпелі өтінімді төлеу күні көрсетіледі.
43. 38-бағанда бюджеттің түрі (жергілікті/республикалық) көрсетіледі.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
"Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні.
Бұл ретте өтпелі өтінім берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күнге ұлғаяды.
Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидия аударылғаны туралы хабарлама не осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;

30. В графе 25 указывается номер и дата ЭСФ.
31. В графе 26 указывается наименование пестицида, биоагента (энтомофага) по ЭСФ.
32. В графе 27 указывается номер и дата договора купли-продажи.
33. В графе 28 указывается БИК банка.
34. В графе 29 указывается ИИК получателя субсидий (по переводным заявкам – ИИК производителя).
35. В графе 30 указывается дата отрицательного решения услугодателя.
36. В графе 31 указывается причина отрицательного решения услугодателя.
37. В графе 32 указывается дата отзыва заявки заявителем.
38. В графе 33 указывается причина отзыва заявки заявителем.
39. В графе 34 указывается дата возврата субсидий.
40. В графе 35 указывается дата вложения ЭСФ производителем (по переводным заявкам).
41. В графе 36 указывается дата аннулирования переводной заявки.
42. В графе 37 указывается дата оплаты заявки/переводной заявки.
43. В графе 38 указывается вид бюджета (местный/республиканский).
Приложение 2
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование развития семеноводства"
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
При этом при подаче переводной заявки срок оказания государственной услуги увеличивается на 15 (пятнадцать) календарных дней.
Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидии либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған бірегей тұқымдар үшін субсидиялар алуға арналған өтінімді;
2) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған элиталық тұқымдар үшін субсидиялар алуға арналған өтінімді;
3) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған бірінші репродукцияның тұқымдары және (немесе) екінші репродукцияның мақта тұқымдары үшін субсидиялар алуға арналған өтінімді;
4) Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның және (немесе) құмайдың бірінші буын будандарының тұқымдары үшін субсидиялар алуға арналған өтінімді;
5) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты сатып алынған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызу үшін және пайдаланылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттері үшін субсидиялар алуға арналған өтінімді;
6) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияланатын тұқымдарды арзандатылған құнмен сатып алу кезінде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтiнiмді ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы тиісті мәртебе өтінімнің (өтпелі өтінімнің) қабылданғанын растау болып табылады.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет на портал форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью:
1) заявку на получение субсидий за фактически приобретенные оригинальные семена по форме согласно приложению 11 к Правилам субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209) (далее – Правила);
2) заявку на получение субсидий за фактически приобретенные элитные семена по форме согласно приложению 12 к Правилам;
3) заявки на получение субсидий за фактически приобретенные семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции по форме согласно приложению 13 к Правилам;
4) заявку на получение субсидий за фактически приобретенные семена гибридов первого поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника и (или) сорго по форме согласно приложению 14 к Правилам;
5) заявку на получение субсидий за фактически приобретенные и использованные для закладки многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда по форме согласно приложению 15 к Правилам;
6) переводную заявку об оплате причитающихся субсидий при приобретении по удешевленной стоимости субсидируемых семян по форме согласно приложению 16 к Правилам;
Подтверждением принятия заявки (переводной заявки) является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в ГИСС о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) Қағидаларда айқындалған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және бірыңғай байланыс орталығынан алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының www.gov.kz бірыңғай платформасында;
2) порталда;
3) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылған.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, көрсетілетін қызметті берушілер Қағидалар бекітілген немесе өзгерген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні.
Өтпелі өтінім берілген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету тоқтатыла тұрады және отандық тыңайтқыштарды өндіруші өтпелі өтінімге күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді енгізгеннен кейін қайта басталады.
Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидия аударылғаны туралы хабарлама не осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс графигі

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, определенных Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале и Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и услугодатели в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 3
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)"
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок (переводных заявок) и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
В случае подачи переводной заявки оказание государственной услуги приостанавливается, и возобновляется после внесения отечественным производителем удобрений в срок не позднее тридцати календарных дней в переводную заявку сведений по фактически реализованным удобрениям.
Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидии либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толық құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидия алуға арналған өтінімді не Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тыңайтқышты отандық тыңайтқыштарды өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған жағдайда, тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінімді электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы тиісті мәртебе өтінімнің (өтпелі өтінімнің) қабылданғанын растау болып табылады.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) Қағидаларда айқындалған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және бірыңғай байланыс орталығынан алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары: 1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет на портал в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, заявку на получение субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости по форме согласно приложению 18 к Правилам субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209) (далее – Правила), либо переводную заявку об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости по форме согласно приложению 19 к Правилам.
Подтверждением принятия заявки (переводной заявки) является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в ГИСС о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, определенных Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале и Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;

2) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының www.gov.kz бірыңғай платформасы орналастырылған. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі және көрсетілетін қызметті берушілер Қағидалар өзгерген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеуді жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні.
Өтпелі өтінім берілген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету тоқтатыла тұрады және отандық пестицидтерді, биоагенттердi (энтомофагтарды) өндіруші өтпелі өтінімге күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, нақты өткізілген пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) бойынша мәліметтерді енгізгеннен кейін қайта басталады.
Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидия аударылғаны туралы хабарлама не осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін;

2) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и услугодатели в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 4
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных
для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов
с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов"
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок (переводных заявок) и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
В случае подачи переводной заявки оказание государственной услуги приостанавливается, и возобновляется после внесения отечественным производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов) в срок не позднее тридцати календарных дней в переводную заявку сведений по фактически реализованным пестицидам, биоагентам (энтомофагам).
Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидии либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

Көрсетілетін қызметті алушы порталға Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген) бекітілген Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толық құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагентер (энтомофагтар) үшін субсидия алуға арналған өтінімді не пестицидті, биоагенті (энтомофагты) отандық пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған жағдайда, Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінімді электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы тиісті мәртебе өтінімнің (өтпелі өтінімнің) қабылданғанын растау болып табылады.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) Қағидаларда айқындалған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және бірыңғай байланыс орталығынан алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары: 1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының www.gov.kz бірыңғай платформасы орналастырылған. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі және көрсетілетін қызметті берушілер Қағидалар өзгерген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау ағидаларына

Услугополучатель представляет на портал в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, заявку на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты, (энтомофаги) по полной стоимости по форме согласно приложению 20 к Правилам субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20209) (далее – Правила), либо переводную заявку об оплате причитающихся субсидий при приобретении пестицида, биоагента (энтомофага) у отечественного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов) по удешевленной стоимости по форме согласно приложению 21 к Правилам.
Подтверждением принятия заявки (переводной заявки) является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в ГИСС о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, определенных Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале и Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов www.gov.kz государственных органов.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и услугодатели в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.

4-1-қосымша
Нысан
Жабық топырақта басым дақылдарды өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған алдын ала өтінім
Ескерту. Қағидалар 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кімге: ________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі, (мәліметтер ақпараттық жүйеден
алынады))
Осымен мынадай басым дақылдарды өндіруге субсидиялар бөлуді сұраймыз:
Р/с №
Дақыл
Алаң (пайдаланылатын), гектар
Объектінің/жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Танаптың кадастрлық нөмірі және оның алаңы
1
2
3
4
5
2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер және өнеркәсіп жер учаскелерінің алаңынан аспайды
2. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ____________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұданәрі – БСН) __________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы
жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)__________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ____________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ___________________________________
мекенжайы: _______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: _____________________________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ____________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) __________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы
жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)__________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ____________________________________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
берілген күні ______________________________________________________________
мекенжайы: _______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: _____________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін басты туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ____________________________________________________________
хабардар етілген күн ________________________________________________________

Приложение 4-1
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Предварительная заявка на получение субсидий на частичное возмещение
затрат производства приоритетных культур в закрытом грунте
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер телефона
(факса) (сведения подтягиваются из информационной системы))
Настоящим просим выделить субсидии на производство приоритетных культур:
№ п/п
Культура
Площадь (используемая) поля, гектар
Кадастровый номер объекта/ земельного участка
Кадастровый номер поля и его площадь, гектар
1
2
3
4
5
В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного, населенных пунктов или промышленности, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
2. Сведения о заявителе: для юридического лица:
наименование ____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ______________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
документ, удостоверяющий личность:
номер __________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи _____________________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя
для физического лица: местонахождение ____________________________
дата уведомления _______________________________________________

3. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
4. Жер учаскесі туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлықнөмірі
Барлық алаңы, гектар
Оның ішінде егістіктер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
5. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы
мәліметтер:
ЖСН/БСН________________________________________________________________
банктің деректемелері: ______________________________________________________
банктің атауы: ___________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды ______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
БСН _____________________________________________________________________
бенефициар коды __________________________________________________________
6. Жылыжай кешенінің (өнеркәсіптік/фермерлік) бар-жоғы туралы мәліметтер:
Жылыжайдың жұмыс алаңының өлшемі:_______________________________________
мекенжайы: _______________________________________________________________
кадастрлық нөмірі ______________________________________________________
нысаналы мақсаты _________________________________________________________
7. Құжаттар туралы мәліметтер (фермерлік жылыжайлар үшін): Ұлттық жүйеде "Сәйкестікті бағалау. Инспекцияны жүргізетін әртүрлі типтегі органдардың жұмысына қойылатын талаптар" ISO/IEC 17020 МемСТ мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі берген "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ҚР СТ 3834 ұлттық стандартына сәйкестігі туралы техникалық куәландыру нәтижелері бойынша есеп:
берілген күні _____________________________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ______ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына

3. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
4. Сведения о земельном участке:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе, пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
5. Сведения о наличии текущего счета у сельскохозяйственного товаропроизводителя
или сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня:
ИИН/БИН ___________________________________________________________
реквизиты банка: _____________________________________________________
наименование банка: __________________________________________________
банковский идентификационный код ____________________________________
индивидуальный идентификационный код _______________________________
БИН ________________________________________________________________
код бенефициара _____________________________________________________
6. Сведения о наличии тепличного комплекса (промышленного/фермерского):
размер рабочей площади теплиц: _______________________________________
адрес _______________________________________________________________
кадастровый номер ___________________________________________________
целевое назначение ___________________________________________________
7. Сведения о документах (для фермерских теплиц): отчет по результатам
технического освидетельствования о соответствии национальному стандарту
СТ РК 3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования", выданный
юридическим лицом или структурным подразделением юридического лица,
действующего от его имени, аккредитованного в национальной системе
в соответствии с требованиями государственного стандарта ГОСТ ISO/IEC 17020
"Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих
инспекции" на проведение работ по техническому освидетельствованию теплиц.
дата выдачи ____________________________________________________
кем выдан ______________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку персональных данных,
а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный
орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП Дата и время подписания ЭЦП

4-2-қосымша
Нысан
Қарап-тексеру актісі
Ескерту. Қағидалар 4-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы "____" __________ № _____
__________________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының толық атауы)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің, ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы:
__________________________________________________________________________
Кадастрлық учаскесі (алаңы, гектар):
__________________________________________________________
Объектінің орналасқан жері: ________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы)
20__ жылғы "____" ____________ №________ бұйрығының негізінде құрылған,
құрамында:
1.________________________________________________________ бар мамандар тобы
(мамандардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
2. _______________________________________________________________________
(жылыжайлардың түрін көрсету)
3. объектісін қарап-тексеру барысында мыналарды анықтады:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қарап-тексеру тұжырымдары:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қарап-тексеруді жүзеге асыратын тұлғалардың қолдары:
1. _______________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
3. _______________________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің, ауыл шаруашылығы кооперативінің (өкілінің) қолы
__________________________________________________________________________
(______ ___________№___ сенімхат)

Приложение 4-2
к Правилам субсидирования
повышения урожайности и
качества продукции
растениеводства
Форма
Акт осмотра
Сноска. Правила дополнены приложением 4-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
от "____" __________ 20__ года № _______
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы) Наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя, сельскохозяйственного кооператива: _____________ ______________________________________________________________
Кадастровый участок (площадь, гектар): ___________________________________________________
Местоположение объекта: _______________________________________________________________
Группа специалистов, созданная на основании приказа ___________________________________ _____________________________________________________________________________
(полное наименование структурного подразделения МИО, осуществляющего функции в области сельского хозяйства) от __________20__ года №___________, в составе: 1.__________________________________________________________________________
(фамилии, имена, отчества (при их наличии), должность специалистов) 2. __________________________________________________________________________
(указать вид теплицы) 3. в ходе осмотра объекта выявлено следующее: ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
__________
Выводы осмотра: ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подписи лиц, осуществляющих осмотр:
1. _________________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
3. ________________________________________________________________________________
Подпись сельскохозяйственного товаропроизводителя, сельскохозяйственного кооператива (представителя): __________________________________________________________________________________________ (доверенность №___ от __________________)

Ескерту: Өскіндердің бар-жоғын (1 шаршы метрге тамыр жайған көшеттер кемінде 95%) қорытындылау бойынша шешім қабылданады.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Басым дақылдар өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кімге: ________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушыорганының толық атауы) кімнен
________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты (бар
болса), мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық жүйеден алынады))
Осы мен мынадай басым дақылдарды өндіруге субсидиялар бөлуді сұраймыз:
Р/с №
Дақыл
Алаң (пайдаланылатын), гектар
Объектінің/жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Танаптың кадастрлық нөмірі және оның алаңы
1
2
3
4
5
2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер және өнеркәсіп жер учаскелерінің алаңынан аспайды
2. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)__________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі_____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)__________________________
мекенжайы:_______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:______________________________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі_________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)_________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ____________________________________________________________________
кім берді_________________________________________________________________
берілген күні_______________________________________________________________
мекенжайы:_______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:______________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері _________________________________________________________
хабардар етілген күн _______________________________________________________

Примечание: Решение принимается по итогам наличие всходов (не менее 95% прижившейся рассады на 1 квадратный метр).
Приложение 5
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В _________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер
телефона(факса), (сведения подтягиваются из информационной системы))
Настоящим просим выделить субсидии на производство приоритетных культур:
№ п/п
Культура
Площадь (используемая) поля, гектар
Кадастровый номер объекта/ земельного участка
Кадастровый номер поля и его площадь, гектар
1
2
3
4
5
В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь
поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем
(сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля
не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения,
населенных пунктов или промышленности, принадлежащих данному
сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу)
на праве землепользования и (или) частной собственности.
2. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование ___________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности _____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ____________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________________
для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _____________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности _____________
документ, удостоверяющий личность:
номер _________________________________________________
кем выдано ____________________________________________
дата выдачи ____________________________________________
адрес: _________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального
предпринимателя для физического лица: местонахождение
_______________________________________________________
дата уведомления ________________________________________

3. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
4. Жер учаскесі туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
Оның ішінде егістіктер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
5. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы
мәліметтер:
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
банктің деректемелері:___________________________________________________
банктің атауы:___________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды_________________________________________
БСН _____________________________________________________________________
бенефициар коды __________________________________________________________
6. Өңдеуші кәсіпорынмен жасалған ауыл шаруашылығы өнімін тапсыру туралы шарт:
нөмірі _______________________________________________________
салыстырып тексеру актісі ______________________________________
өнім көлемі, тоннамен ________________________________________________
7. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) мен
өңдеуші кәсіпорын арасындағы ауыл шаруашылығы өнімінің берілгенін растайтын
құжат:
нөмірі _______________________________________________________
салыстырып тексеру актісі ______________________________________
өнім көлемі, тоннамен ________________________________________________
8. Өңдеуші кәсіпорын шеккен шығындарды (өтінім беру сәтіне) растайтын төлем
құжаттары:
нөмірі және берілген күні __________________________________________________
өңдеуші кәсіпорын атауы ___________________________________________
өңдеуші кәсіпорын орналасқан жердің мекенжайы _______________________
9. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің құрылымдық бөлімшелері арасында ауыл шаруашылығы өнімінің
берілгенін растайтын құжат:
нөмірі _______________________________________________________
берілген күні __________________________________________________
өнім көлемі, тоннамен __________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ______ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына

3. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
4. Сведения о земельном участке:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе, пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
5. Сведения о наличии текущего счета у сельскохозяйственного товаропроизводителя
или сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня:
ИИН/БИН ___________________________________________________________
реквизиты банка: _____________________________________________________
наименование банка: __________________________________________________
банковский идентификационный код ____________________________________
индивидуальный идентификационный код _______________________________
БИН ________________________________________________________________
код бенефициара _____________________________________________________
6. Договор с перерабатывающим предприятием о сдаче сельскохозяйственной
продукции:
номер _______________________________________________________________
акт сверки ___________________________________________________________
объем продукции в тоннах _____________________________________________
7. Документ, подтверждающий передачу сельскохозяйственной продукции между
сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом)
и перерабатывающим предприятием:
номер _______________________________________________________________
акт сверки ___________________________________________________________
объем продукции в тоннах _____________________________________________
8. Платежные документы, подтверждающие понесенные затраты (на момент подачи
заявки) перерабатывающего предприятия:
номер и дата выдачи __________________________________________________
наименование перерабатывающего предприятия __________________________
адрес местонахождения перерабатывающего предприятия__________________
9. Документ, подтверждающий передачу сельскохозяйственной продукции между
структурными подразделениями сельскохозяйственного товаропроизводителя или
сельскохозяйственного кооператива:
номер ______________________________________________________________
дата выдачи _________________________________________________________
объем продукции в тоннах _____________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку персональных данных,
а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный
орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП Дата и время подписания ЭЦП

3. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауылшаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауылшаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
4. Жер учаскесі туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
Оның ішінде егістіктер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
1
2
3
4
5
6
5. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы
мәліметтер:
ЖСН/БСН________________________________________________________________
банктің деректемелері:______________________________________________________
банктің атауы:___________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды_________________________________________
БСН______________________________________________________________________
бенефициар коды __________________________________________________________

3. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
4. Сведения о земельном участке:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе, пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
5. Сведения о наличии текущего счета у сельскохозяйственного товаропроизводителя
или сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня:
ИИН/БИН __________________________________________________________
реквизиты банка: ____________________________________________________
наименование банка: _________________________________________________
банковский идентификационный код ___________________________________
индивидуальный идентификационный код _______________________________
БИН _______________________________________________________________
код бенефициара _____________________________________________________

6. Жылыжай кешенінің (өнеркәсіптік/фермерлік) бар-жоғы туралы мәліметтер:
жылыжайлардың жұмыс алаңының өлшемі:_________________________________
мекенжайы ____________________________________________________________
кадастрлық нөмірі_________________________________________________________
нысаналы мақсаты_________________________________________________________
7. Құжаттар туралы мәліметтер (фермерлік жылыжайлар үшін): Ұлттық жүйеде "Сәйкестікті бағалау. Инспекцияны жүргізетін әртүрлі типтегі органдардың жұмысына қойылатын талаптар" ISO/IEC 17020 МемСТ мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі берген "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ҚР СТ 3834 ұлттық стандартына сәйкестігі туралы техникалық куәландыру нәтижелері бойынша есеп.
берілген күні______________________________________________________________
кім берді_________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ___ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге жұмсалған шығындарды ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге: _______________________________________________________________,
(облыстың республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы
органының толық атауы) кімнен:
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық жүйеден алынады))
_________ дана көлеміндегі ______________________________________________
(ауыл шаруашылығы дақылдары, сорт) жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің
отырғызу материалын өндіруге жұмсалған шығындарды ішінара өтеуге _________
теңге мөлшерінде субсидиялар төлеуді сұраймын.

6. Сведения о наличии тепличного комплекса (промышленного/фермерского):
размер рабочей площади теплиц: _______________________________________
адрес ______________________________________________________________
кадастровый номер __________________________________________________
целевое назначение __________________________________________________
7. Сведения о документах (для фермерских теплиц): отчет по результатам
технического освидетельствования о соответствии национальному стандарту
СТ РК 3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования", выданный
юридическим лицом или структурным подразделением юридического лица,
действующего от его имени, аккредитованного в национальной системе
в соответствии с требованиями государственного стандарта ГОСТ ISO/IEC 17020
"Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих
инспекции" на проведение работ по техническому освидетельствованию теплиц.
дата выдачи __________________________________________________________
кем выдан ____________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку персональных данных,
а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный
орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 6
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий на частичное возмещение затрат на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ______________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его
наличии)физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер
телефона(факса) (сведения подтягиваются из информационной системы))
Прошу выплатить субсидии на частичное возмещение затрат на производство
посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда
___________________________ (сельскохозяйственная культура, сорт)
в объеме __________ штук, в размере ____тенге.

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)_____________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші
сыныбы)__________ басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі_______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі_____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)__________________________
мекенжайы:______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:_______________________________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі_________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)_________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші
сыныбы)__________________ басшының аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі_____________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ____________________________________________________________________
кім берді_________________________________________________________________
берілген күні_______________________________________________________________
мекенжайы:________________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:______________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ___________________________________________________________
хабардар етілген күн _______________________________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
3. Екінші деңгейлі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың мәліметтері:
ЖСН /БСН ___________________________________________________
бенефициар коды (бұданәрі – Кбе) _________________________________
банктіңнемесе почта операторының деректемелері ___________________
банктіңнемесе почта операторының атауы _________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
БСН _________________________________________________________
Кбе ________________________________________________________
Р/с №
Дақылдың атауы
Сорттың атауы
Оригинатор және (немесе) элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші ауылшаруашылығы кооперативі арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері
Сорттық сапаларды растайтын құжат (байқаудан өткізу актісі, сорттық куәлік) туралы мәліметтер
шарттың нөмірі
шарт жасалған күн
нөмірі
берілген күні
кім берді
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Жұмсалған шығындарды растайтын төлем құжаттары, шот-фактуралар, жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері (өтінім берілген сәтке)
төлем құжатының нөмірі
төлем құжатының берілген күні
берілген күні
шот-фактураның нөмірі
қабылдау-тапсыру акт
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Жер учаскесініңкадастрлық нөмірі
Танаптың кадастрлық нөмірі
Оның ішінде егістік жерлер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
Танаптың алаңы, гектар
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Өткізілген отырғызу материалының нақты көлімі, дана
Өткізілген отырғызу материалының нақты бағасы, дана
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге арналған субсидиялар нормативі, теңге
Тиесілі субсидиялар сомасы, теңге
20
21
22
23
2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы, елді мекендер және өнеркәсіп жер учаскелерінің алаңынан аспайды
Егер отырғызу материалының нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және 20-баған х 21-баған х 0,5 формуласы бойынша есептеледі.

1. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование __________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _______________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности
__________________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _________________________________________________
кем выдано ____________________________________________
дата выдачи ____________________________________________
адрес: _________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя
для физического лица:
местонахождение _________________________________________
дата уведомления ________________________________________
2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
3. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
ИИН/БИН ___________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ___________________________________________
реквизиты банка или оператора почты: ____________________________________
наименование банка или оператора почты: _________________________________
банковский идентификационный код ______________________________________
индивидуальный идентификационный код _________________________________
БИН __________________________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________________
№ п/п
Наименование культуры
Наименование сорта
Сведения договора купли-продажи между оригинатором и (или) элитно-семеноводческим хозяйством, сельскохозяйственным товаропроизводителем, сельскохозяйственным кооперативом
Сведения о документе, подтверждающем сортовые качества (акт апробации, сортовое свидетельство)
номер договора
дата заключения договора
номер
дата выдачи
кем выдано
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
номер платежного документа
дата выдачи платежного документа
дата выписки
номер счета-фактуры
номер накладной на отпуск
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Кадастровый номер земельного участка
Кадастровый номер поля
в том числе, пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Площадь поля, гектар
Фактический объем реализованного посадочного материала, штук
Фактическая цена реализованного посадочного материала, штук
Норматив субсидий на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда, штука, тенге
Сумма причитающихся субсидий, тенге
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается, сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов или промышленности, принадлежащих данному, сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности. В случае если фактическая стоимость посадочного материала ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размера субсидий и рассчитывается по формуле графа 20 х графу 21 х 0,5.

Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және 20-баған х 22-баған формуласы бойынша есептеледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ___ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсiмдiк шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіруге арналған субсидиялар нормативтері
Атауы
Субсидия нормативі, 1 дана, теңге
Телітушілер
25
Жертаған жапырақтар
15
Балақ шыбықтар
15
Қалемшелер
10
Норматив 1 дана отырғызу материалына 50% субсидияны ескере отырып белгіленді.
Өсiмдiк шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Бірегей тұқым өндірушілердің, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өсіру шаруашылықтарының және тұқым өткізушілердің тізбесі
Р/с №
Аттестатталған тұқым өндірушінің (өткізушінің) атауы
Жеке сәйкестендiру нөмiрі / бизнес-сәйкестендiру нөмiрі
Қызмет түрі
Тіркелген мекенжайы
Аттестаттау туралы куәліктің нөмірі мен күні
Дақылдың, сорттың атауы
Қуаты (тұқым шығарудың ең жоғарғы көлемі), тонна
1
2
3
4
5
6
7
8
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызуға арналған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің нақты сатып алынған және пайдаланылған элиталық көшеттері үшін субсидиялар алуға арналған алдын ала өтінім
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге: __________________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың толық атауы) кімнен:
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық жүйеден алынады)) Егіс
жұмыстарын жүргізуге (бақ (жүзім) отырғызуға) пайдаланылған, жеміс-жидек
дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызу үшін __________дана
көлеміндегі ___________________________________________жеміс-жидек (ауыл
шаруашылығы дақылдары, сорт) дақылдары мен жүзімнің нақты сатып алынған және
пайдаланылған элиталық көшеттеріне (бұдан әрі – элиталық көшеттер)
______________________________ (сомасы цифрлармен және жазбаша)
теңге мөлшерінде субсидиялар төлеу үшін жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің
көпжылдық екпелерін отырғызуға арналған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің
элиталық көшеттерін (керегінің астын сызу керек) пайдалануға зерттеп-қарау
жүргізуді сұраймын.

В случае если фактическая стоимость посадочного материала выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле графа 20 х графу 22.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ____________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 7
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Нормативы субсидий на производство посадочного материала плодово-ягодных культур и винограда
Наименование
Норматив субсидий, 1 штука, тенге
Подвои
25
Розетки
15
Отпрыск
15
Черенки
10
Норматив установлен с учетом субсидии 50 % на 1 штуку посадочного материала.
Приложение 8
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Перечень производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств и реализаторов семян
№ п/п
Наименование аттестованного производителя (реализатора) семян
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
Вид деятельности
Адрес регистрации
Номер и дата свидетельства об аттестации
Наименование культуры, сорта
Мощность (максимальный объем выпуска семян), тонн
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 9
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Предварительная заявка на получение субсидий за фактически приобретенные
и использованные элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда
на закладку многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ______________________________________________________________,
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество(при его наличии)
физического лица, адрес, номер телефона (факса)(сведения подтягиваются
из информационной системы))
Прошу провести обследования использования элитных саженцев плодово-ягодных
культур и винограда для закладки многолетних насаждений плодово-ягодных культур
и винограда (нужное подчеркнуть) для выплаты субсидии за приобретенные
и использованные для закладки многолетних насаждений плодово-ягодных культур
и винограда элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда(далее – элитные
саженцы) ___________________ в объеме _____________________ штук,
в размере _________________________________ тенге,
(культура, сорт)(сумма цифрами и прописью)
использованные на проведение посевных работ (на закладку сада (виноградника)).

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы__________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші
сыныбы)__________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі_____________________________басшының аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі_________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)________________
мекенжайы:_____________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі__________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші
сыныбы)__________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________
кім берді________________________________________________
берілген күні____________________________________________
мекенжайы:_____________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері _________________________________________
хабардар етілген күн _____________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН/БСН
1
2
3
3. Екінші деңгейлі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың
мәліметтері:
ЖСН/БСН ____________________________________________________________
бенефициар коды (бұданәрі – Кбе) _________________________________________
банктің немесе почта операторының деректемелері ___________________________
банктің немесе почта операторының атауы
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды __________________________________________________
БСН ___________________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________________
4. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізуші, шетелдік элиталық
көшеттер өндіруші) мен ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы
кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шарты бойынша мәліметтер:
ЖСН/БСН ______________________________________
шарт нөмірі _____________________________________
шарттың жасалған күні ____________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша көшеттердің жалпы құны,
теңге (егер шартта көшеттердің құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда,
көшеттердің құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік элиталық
көшеттер өндірушінің) атауы және БСН-сы __________________________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік элиталық
көшеттер өндірушінің) орналасқан жерінің мекенжайы _______________________
дақылдың, сорттың атауы _________________________
элиталық көшеттер көлемі, дана _________________________________
төлеу мерзімі____________________________________
межелі (босату) пункті _______________________________

1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ___________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________________
адрес: _____________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ____________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ____________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________
кем выдано ______________________________________________
дата выдачи ______________________________________________
адрес: ___________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение __________________________________________
дата уведомления __________________________________________
2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
3. Сведения текущего счета сельскохозяйственного товаропроизводителя или
сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня или национальном
операторе почты:
ИИН/БИН ______________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ____________________________
реквизиты банка или оператора почты: _____________________
наименование банка или оператора почты: __________________
банковский идентификационный код _______________________
индивидуальный идентификационный код __________________
БИН ___________________________________________________
Кбе ____________________________________________________
4. Сведения по договору купли-продажи между элитно-семеноводческим
хозяйством (реализатором семян, иностранным производителем элитных саженцев)
и сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом):
ИИН/БИН _________________________________________________________
номер договора _____________________________________________________
дата заключения договора ____________________________________________
общая стоимость саженцев по договору без налога на добавленную стоимость
(далее – НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость саженцев
с учетом НДС, необходимо указать сведения о стоимости саженцев без НДС)_________________
наименование и БИН элитно-семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранного производителя элитных саженцев) _________________________
адрес местонахождения элитно-семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранным производителем элитных саженцев) _________________________
наименование культуры, сорт __________________________________________
объем элитных саженцев, штук _________________________________________
срок оплаты _________________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ____________________________________________

5. Элиталық көшеттер сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте)
растайтын төлем құжаттарының, шот-фактуралардың және элиталық көшеттерді
жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі _____________________________________
төлем құжатының берілген күні _______________________________
шот-фактура нөмірі _________________________________________
берілген күні _______________________________________________
тасумалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі __________________________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі _______________________________________
6. Тауарларға арналған кедендік декларацияның (элиталық көшеттерді Еуразиялық
экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
декларацияның нөмірі _______________________________________
берілген күні ______________________________________________
дақылдың, сорттың атауы ____________________________________
элиталық көшеттер көлемі, дана ___________________________________
бағасы, теңге ______________________________________________
өткізу құны, барлығы _______________________________________
шетелдік элиталық көшеттер өндірушінің атауы ____________________________
шетелдік элиталық көшеттер өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы
_________________________________________________________
7. Элиталық көшеттердің Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін
растайтын, мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі ____________________________________
берілген күні _______________________________________________________
дақылдың, сорттың атауы ____________________________________
элиталық көшеттер көлемі, дана ____________________________________
бағасы, теңге _______________________________________________
өткізу құны, барлығы ________________________________________
шетелдік элиталық көшеттер өндірушінің атауы ____________________________
шетелдік элиталық көшеттер өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы
_________________________________________________________________
8. Құжаттар туралы мәліметтер:
Элиталық көшеттердің сорттық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы____________________________________________
құжаттың нөмірі___________________________________________
берілген күні ______________________________________________
кім берді __________________________________________________
апробация актісі:
құжаттың нөмірі___________________________________________
берілген күні ______________________________________________
кім берді __________________________________________________

5. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
элитных саженцев, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение элитных саженцев:
номер платежного документа ___________________________________________
дата выдачи платежного документа ______________________________________
номер счета-фактуры __________________________________________________
дата выписки _________________________________________________________
номер накладной на перевозку __________________________________________
номер накладной на отпуск _____________________________________________
6. Сведения из декларации на товары (при приобретении элитных саженцев из стран,
не входящих в Евразийский экономический союз):
номер декларации _____________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________________
наименование культуры, сорт ___________________________________________
объем элитных саженцев, штук __________________________________________
цена, тенге ___________________________________________________________
всего стоимость реализации ____________________________________________
наименование иностранного производителя элитных саженцев ______________
адрес местонахождения иностранного производителя элитных саженцев
____________________________________________________________________
7. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что элитные саженцы ввезены из стран Евразийского
экономического союза:
номер документа _______________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________________
наименование культуры, сорт ____________________________________________
объем элитных саженцев, штук ___________________________________________
цена, тенге ____________________________________________________________
всего стоимость реализации ______________________________________________
наименование иностранного производителя элитных саженцев ________________
адрес местонахождения иностранного производителя элитных саженцев
______________________________________________________________________
8. Сведения о документах:
документы подтверждающие сортовые и посевные качества элитных саженцев:
наименование документа ________________________________________________
номер документа _______________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________________
кем выдан _____________________________________________________________
акт апробации:
номер документа _______________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________________
кем выдан _____________________________________________________________

9. Тауардың (элиталық көшеттерді Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін
елдерден сатып алған кезде) шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу
тегі туралы декларацияның мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні _____________________________________
тауардың атауы _____________________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші ________________________________
импорттаушы/жүк алушы__________________________________
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы өткізген элиталық көшеттер бойынша сорттық
куәлік және апробация актісі туралы мәліметтер көрсетіледі; өткізушілерден не
тікелей шетелдік өндірушіден сатып алынған, импортталатын элиталық көшеттер
бойынша жөнелтуші елдің құзыретті органдары берген сорттық және егістік
сапаларын растайтын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға,
дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп
алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша
деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ___ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызылған көпжылдық екпелерін зерттеп-қарау актісі
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.09.2023 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы "____" __________ № _____
Біз, төменде қол қойғандар, __________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды
жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің толық атауы)
20__ жылғы "____" ____________ №____________ бұйрығы негізінде құрылған,
1.________________________________________________________________________
(мамандардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
2._______________________________________________________________ құрамынан
тұратын Комиссия__________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің)
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
________________________________теңге сомасына _______ дана көлемінде сатып
алынған (сомасы цифрлармен және жазбаша)
элиталық көшеттердің көпжылдық екпелерін ___________________________________
дақылдардың(дың), сорттардың(ы) аты,
отырғызу схемасы (лары))
отырғызуы ____________ гектар алаңда жүзеге асырылғаны туралы осы актіні жасадық.
Отырғызылған көпжылдық екпелер _________________ жай-күйде.
Комиссия мүшелері:_____________ _______________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелері:_____________ _______________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелері:_____________ _______________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелері:_____________ _______________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелері:_____________ _______________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің)
басшысы: _______________________________________________________ __________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Нақты сатып алынған бірегей тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтiнiм

9. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении
товара (при приобретении элитных саженцев из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер и дата выдачи ____________________________________________________
наименование товара ____________________________________________________
экспортер/грузоотправитель ______________________________________________
импортер/грузополучатель _______________________________________________
По элитным саженцам: реализованным элитно-семеноводческим хозяйством,
указываются сведения о сортовом свидетельстве и акте апробации;
по импортируемым элитным саженцам, приобретенным у реализаторов либо
напрямую у иностранного производителя, указываются сведения о документе
подтверждающим сортовые и посевные качества, выданным компетентными
органами страны-отправителя.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку
и использование персональных данных и иной информации, а также на передачу
данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган
по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 10
к Правилам субсидирования
повышения урожайности и
качества продукции
растениеводства
Форма
Акт обследования заложенных многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.09.2023 № 342 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
от "____" __________ 20__ года № _____
Мы, нижеподписавшиеся, Комиссия, созданная на основании приказа ________________________________________________________________________________ (полное наименование структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в области сельского хозяйства) от "____" __________20__года №____________, в составе: 1.__________________________________________________________________________ (фамилии, имена, отчества (при их наличии), должность специалистов) 2.__________________________________________________________________________ составили настоящий акт о том, что ____________________________________________ _____________________________________________________________________________ (полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (индивидуального предпринимателя) осуществлена закладка многолетних насаждений элитными саженцами, приобретенными в объеме _____ штук, на сумму _________тенге _______________________________________на площади ________________________________________________________ гектар. (название культур(ы), сортов(а), схемы(а) закладки)
Заложенные многолетние насаждения находятся в ____________________ состоянии.
Члены комиссии:__________________ __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись) Члены комиссии:__________________ __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись) Члены комиссии:__________________ __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись) Члены комиссии:__________________ __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись) Члены комиссии:__________________ __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)
Руководитель сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного кооператива): ______________________________________ _______________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 11
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за фактически приобретенные оригинальные семена

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге: _______________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы
органының толық атауы) кімнен:
____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық жүйеден
алынады)) ____ тонна (егіс бірліктері) көлемінде арзандатылған құны бойынша
өндірілген және өткізілген __________________бірегей тұқымдарға
____________________ теңге (дақыл, сұрып) (сомасы цифрлармен және жазбаша)
мөлшерінде субсидия төлеуді сұраймын.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы_____________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________
мекенжайы:___________________________________________
телефон (факс) нөмірі:__________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)____________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________
кім берді______________________________________________
берілген күні____________________________________________
мекенжайы:____________________________________________
телефон (факс) нөмірі:___________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________________
хабардар етілген күн ____________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН/БСН
1
2
3
3. Екінші деңгейлі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың
мәліметтері:
ЖСН/БСН _______________________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _________________________________
банктің немесе почта операторының деректемелері ___________________
банктің немесе почта операторының атауы _________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
БСН _________________________________________________________
Кбе ________________________________________________________

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ______________________________________________________________________,
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от ______________________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер телефона
(факса), (сведения подтягиваются из информационной системы))
Прошу выплатить субсидии за приобретенные оригинальные семена ____________
(культура, сорт)
в объеме _____ тонн (посевных единиц), в размере _______________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ___________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________________
адрес: _____________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ____________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности _____________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________
кем выдано ______________________________________________
дата выдачи _____________________________________________
адрес: __________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение __________________________________________
дата уведомления __________________________________________
2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
3. Сведения текущего счета сельскохозяйственного товаропроизводителя или
сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня или национальном
операторе почты:
ИИН/БИН _____________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ___________________________
реквизиты банка или оператора почты:____________________
наименование банка или оператора почты: _________________
банковский идентификационный код ______________________
индивидуальный идентификационный код _________________
БИН __________________________________________________
Кбе ___________________________________________________

4. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы мен оригинатор (тұқым өткізуші, шетелдік
тұқым өндіруші) арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
сатып алушының ЖСН/БСН __________________________
шартың нөмірі ________________________________________
шарттың жасалған күні ___________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тұқымның жалпы құны,
теңге (егер шартта тұқымның құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, тұқымның
құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
оригинатордың (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) атауы және БСН-сы
_____________________________
оригинатордың (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) орналасқан жерінің
мекенжайы ______________________
дақылдың, сұрыптың атауы ____________________________
тұқым көлемі, тонна (егіс бірліктері) _____________________
өткізу құны, барлығы _______________________
төлеу мерзімі__________________________________________
межелі (босату) пункті _________________________________
5. Бірегей тұқым сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын
төлем құжаттарының, шот-фактуралардың және бірегей тұқымдарды жеткізу туралы
жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі _________________________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________________________
шот-фактура нөмірі _____________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі _________________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі _____________________________
6. Тауарларға арналған кедендік декларацияның (бірегей тұқымдарды Еуразиялық
экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
декларацияның нөмірі ____________________________
берілген күні _______________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы ______________________________
тұқым көлемі, тонна (егіс бірліктері) ___________________
бағасы, теңге ________________________________________
өткізу құны, барлығы _______________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы ______________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ________
7. Бірегей тұқымдардың Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін
растайтын, мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі _____________________________________
берілген күні _________________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы ______________________________
тұқым көлемі, тонна (егіс бірліктері) ____________________
бағасы, теңге ______________________________________
өткізу құны, барлығы _______________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы __________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ____________________

4. Сведения по договору купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством
и оригинатором (реализатором семян, иностранным производителем семян):
ИИН/БИН покупателя _____________________
номер договора___________________________
дата заключения договора__________________
общая стоимость семян по договору без налога на добавленную стоимость (далее –
НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость семян с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости семян без НДС)
_______________________________________________________
наименование и БИН оригинатора хозяйства (реализатора семян, иностранного
производителя семян)___________________________________
адрес местонахождения оригинатора хозяйства (реализатора семян, иностранным
производителем семян) __________________________________
наименование культуры, сорта_______________
объем семян, тонн (посевных единиц) ______
всего стоимость реализации ________________
срок оплаты ______________________________
пункт назначения (отпуска) _________________
5. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
семян, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение оригинальных семян:
номер платежного документа ________________
дата выдачи платежного документа ___________
номер счета-фактуры_______________________
дата выписки ______________________________
номер накладной на перевозку ______________
номер накладной на отпуск_________________
6. Сведения из декларации на товары (при приобретении оригинальных семян
из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
номер декларации ________________________
дата выдачи ______________________________
наименование культуры, сорта______________
объем семян, тонн (посевных единиц) _________
цена, тенге_________________________________
всего стоимость реализации _______________
наименование иностранного производителя семян ________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян _______
7. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что оригинальные семена ввезены из стран Евразийского
экономического союза:
номер документа ____________________
дата выдачи ________________________
наименование культуры, сорта________________
объем семян, тонн (посевных единиц)__________
цена, тенге_________________________________
всего стоимость реализации __________________
наименование иностранного производителя семян_____
адрес местонахождения иностранного производителя семян _________________

8. Құжаттар туралы мәліметтер:
бірегей тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы________________________________________________
құжаттың нөмірі_______________________________________________
берілген күні __________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген
тұқымның кондициялылығы туралы куәлік (түйнекті талдау актісі, тұқымды талдау
нәтижесі):
құжаттың нөмірі_______________________________________________
берілген күні __________________________________________________
жарамдылық мерзімі ____________________________________________
кім берді ______________________________________________________
аккредиттеу аттестатының нөмірі (тиісті дақыл тұқымдарының сапасына сараптама
жүргізу бойынша аккредиттеу саласы) ____________________
оригинаторлар өткізген тұқымдар бойынша егістерді апробациядан өткізу актілері:
құжаттың нөмірі_________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
9. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы
декларацияның (тұқымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден
сатып алған кезде) мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні _______________________________
тауардың атауы ______________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші _________________________
импорттаушы/жүк алушы_____________________________

8. Сведения о документах:
документ, подтверждающий сортовые и посевные качества оригинальных семян:
наименование документа___________________
номер документа _________________________
дата выдачи ______________________________
кем выдан ________________________________
удостоверение о кондиционности семян (акт клубневого анализа, результат анализа
семян), выданное аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян:
номер документа __________________
дата выдачи ______________________
срок действия ____________________
кем выдан ________________________
номер аттестата аккредитации (область аккредитации по экспертизе посевных качеств
семян соответствующей культуры) ____________________
акты апробации посевов по семенам, реализованным оригинаторами:
номер документа __________________
дата выдачи ______________________
кем выдан ________________________
9. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении
товара (при приобретении семян из стран, не входящих в Евразийский экономический
союз):
номер и дата выдачи________________________
наименование товара_______________________
экспортер/грузоотправитель_________________
импортер/грузополучатель___________________

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын элиталық тұқым өсіру шаруашылығы дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы элиталық тұқым өсіру шаруашылығына жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
оринигаторлардан сатып алынған тұқымдар бойынша - 8-баған х 9-баған х 11-баған х 0,7;
өткізушілерден немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – 8-баған × 9-баған × 11-баған × 0,6.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және 8-баған х 9-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бірегей тұқымдарды сатып алғанда ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне мәліметтер толтырылады және тиесілі субсидиялар есептемесі жүргізіледі.
Элиталық тұқым өндіру үшін субсидияланған бірегей тұқымдардың пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ______ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Нақты сатып алынған элиталық тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтiнiм
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге: _______________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы
органының толық атауы) кімнен:
____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі (мәліметтер ақпараттық жүйеден
алынады)) ____ тонна (егіс бірліктері) көлемінде сатып алынған ________________
элиталық тұқымдарға (дақыл, сұрып) ______________________________ теңге
мөлшерінде субсидия төлеуді сұраймын. (сомасы цифрлармен және жазбаша)

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается элитно-семеноводческим хозяйством самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному элитно-семеноводческому хозяйству на праве землепользования и (или) частной собственности.
В случае если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у оригинаторов, графа 8 х графу 9 х графу 11 х 0,7;
по семенам, приобретенным у реализаторов или напрямую у иностранных производителей, графа 8 х графу 9 х графу 11 х 0,6.
В случае если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле графа 8 х графу 9 х графу 12.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении оригинальных семян членами сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу использование просубсидированных оригинальных семян для производства элитных семян.
В случае неиспользования согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" _____ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 12
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за фактически приобретенные элитные семена
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В _______________________________________________________________________,
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от _______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер телефона
(факса), (сведения подтягиваются из информационной системы))
Прошу выплатить субсидии за приобретенные элитные семена ___________________
(культура, сорт)
в объеме ___ тонн (штук, посевных единиц), в размере
___________________________ тенге. (сумма цифрами и прописью)

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы_____________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________
мекенжайы:___________________________________________
телефон (факс) нөмірі:__________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________
кім берді______________________________________________
берілген күні____________________________________________
мекенжайы:____________________________________________
телефон (факс) нөмірі:___________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________________
хабардар етілген күн ____________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН/БСН
1
2
3
3. Екінші деңгейлі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың
мәліметтері:
ЖСН/БСН _______________________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _________________________________
банктің немесе почта операторының деректемелері ___________________
банктің немесе почта операторының атауы _________________________
банктік сәйкестендіру коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
БСН _________________________________________________________
Кбе ________________________________________________________
4. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізуші, шетелдік тұқымдарды өндіруші) мен тұқым өсіру шаруашылығы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шарты бойынша мәліметтер:
сатып алушының ЖСН/БСН ____________________
шарт нөмірі ____________________________________
шарттың жасалған күні _________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тұқымның жалпы құны, теңге (егер шартта тұқымның құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, тұқымның құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқымдарды өткізушінің, шетелдік тұқымдарды өткізушінің) атауы және БСН-сы ____________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқымдарды өткізушінің, шетелдік тұқымдарды өндірушінің) орналасқан жерінің мекенжайы ________________________
дақылдың, сорттың атауы _______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) ___________
өткізу құны, барлығы ________________________
төлеу мерзімі________________________________
межелі (босату) пункті ___________________________

1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ___________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности _____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________________
адрес: _________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ____________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ____________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________
кем выдано ______________________________________________
дата выдачи ______________________________________________
адрес: ___________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение __________________________________________
дата уведомления __________________________________________
2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
3. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
ИИН/БИН _____________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ____________________
реквизиты банка или оператора почты: ____________
наименование банка или оператора почты: __________
банковский идентификационный код ______________
индивидуальный идентификационный код __________
БИН __________________________________________
Кбе ___________________________________________
4. Сведения по договору купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством
(реализатором семян, иностранным производителем семян) и семеноводческим
хозяйством, сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным
кооперативом):
ИИН/БИН покупателя ____________________
номер договора__________________________
дата заключения договора_________________
общая стоимость семян по договору без налога на добавленную стоимость (далее –
НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость семян с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости семян без НДС) __________________
наименование и БИН элитно-семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранным производителем семян) ____________________________________
адрес местонахождения элитно-семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранным производителем семян) ____________________________________
наименование культуры, сорта____________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _____
всего стоимость реализации __________________
всего стоимость реализации __________________
срок оплаты ________________________________
пункт назначения (отпуска) _____________________

5. Элиталық тұқым сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактураның және элиталық тұқымдарды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі ________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________
шот-фактура нөмірі ___________________________
берілген күні __________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі_________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі_____________
6. Тауарларға арналған декларацияның (элиталық тұқымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған жағдайда) мәліметтері:
декларацияның нөмірі ________________________
берілген күні ________________________________
дақылдың, сорттың атауы ________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері)____________________
бағасы, теңге _________________________________
өткізу құны, барлығы ___________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің атауы _______________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____________
7. Мемлекеттік кірістер органы берген, элиталық тұқымдардың Еуразиялық
экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі ___________________________
берілген күні ______________________________
дақылдың, сорттың атауы ______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірлігі) _____________________
бағасы, теңге _________________________________
өткізу құны, барлығы __________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің атауы _______________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ________________
8. Жылыжай кешенінің (өнеркәсіптік/фермерлік) бар-жоғы туралы мәліметтер:
жылыжайдың жұмыс алаңының өлшемі ______________________________________
мекенжайы _______________________________________________________________
кадастрлық нөмірі _________________________________________________________
нысаналы мақсаты _________________________________________________________
9. Құжаттар туралы мәліметтер (фермерлік жылыжайлар үшін): "Сәйкестікті бағалау. Инспекцияны жүргізетін әртүрлі типтегі органдардың жұмысына қойылатын талаптар" ISO/IEC 17020 МемСТ мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі берген "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ҚР СТ 3834 ұлттық стандартына сәйкестігі туралы техникалық куәландыру нәтижелері бойынша есеп.
берілген күні ______________________________________________________________
кім берді __________________________________________________________________

5. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
элитных семян, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение элитных семян:
номер платежного документа _____________________
дата выдачи платежного документа ________________
номер счета-фактуры_________________
дата выписки _______________________
номер накладной на перевозку ____________________
номер накладной на отпуск______________________
6. Сведения из декларации на товары (при приобретении элитных семян из стран,
не входящих в Евразийский экономический союз):
номер декларации ___________________
дата выдачи _______________________
наименование культуры, сорта__________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _____________
цена, тенге___________________
всего стоимость реализации ______________________
наименование иностранного производителя семян ____________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян ____________
7. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что элитные семена ввезены из стран Евразийского
экономического союза:
номер документа ____________________
дата выдачи ________________________
наименование культуры, сорта___________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ____________
цена, тенге___________________
всего стоимость реализации ______________________
наименование иностранного производителя семян _____________
адрес местонахождения иностранного производителя семян _____
8. Сведения о наличии тепличного комплекса (промышленного/фермерского):
размер рабочей площади теплиц: _____________________________________________
адрес ____________________________________________________________________
кадастровый номер ________________________________________________________
целевое назначение ________________________________________________________
9. Сведения о документах (для фермерских теплиц): отчет по результатам
технического освидетельствования о соответствии национальному стандарту СТ РК
3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования", выданный
юридическим лицом или структурным подразделением юридического лица,
действующего от его имени, аккредитованного в национальной системе
в соответствии с требованиями государственного стандарта ГОСТ ISO/IEC 17020
"Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих
инспекции" на проведение работ по техническому освидетельствованию теплиц.
дата выдачи _______________________________________________________________
кем выдан _________________________________________________________________

10. Құжаттар туралы мәліметтер:
элиталық тұқымдардың сорттық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы________________________________________________
құжаттың нөмірі_______________________________________________
берілген күні __________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген элиталық тұқымдардың кондициялылығы туралы куәлік (түйнекті талдау актісі, тұқымды талдау нәтижесі):
құжаттың нөмірі_______________________________________________
берілген күні __________________________________________________
жарамдылық мерзімі ____________________________________________
кім берді ______________________________________________________
аккредиттеу аттестатының нөмірі (тиісті дақыл тұқымдарының сапасына сараптама
жүргізу бойынша аккредиттеу саласы) ____________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығы өткізген тұқымдар бойынша егістерді
апробациядан өткізу актілері:
құжаттың нөмірі_________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
кім берді ______________________________________________________

10. Сведения о документах:
документ, подтверждающий сортовые и посевные качества элитных семян:
наименование документа____________________________________________________
номер документа ___________________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________________
кем выдан _________________________________________________________________
удостоверение о кондиционности (акт клубневого анализа, результат анализа семян)
элитных семян, выданное аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян:
номер документа ___________________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________________
срок действия _____________________________________________________________
кем выдан _________________________________________________________________
номер аттестата аккредитации (область аккредитации по экспертизе посевных качеств
семян соответствующей культуры)________________________________________
акты апробации посевов по семенам, реализованным элитно-семеноводческим хозяйством:
номер документа ___________________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________________
срок действия _____________________________________________________________
кем выдан ________________________________________________________________

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын тұқым өсіру шаруашылығы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы тұқым өсіру шаруашылығына, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Субсидиялар дақылдың себу алаңының 15 (он бес) пайызынан аспайтын алаңға сатып алынған элиталық тұқымдар көлеміне төленеді, ал картоптың элиталық тұқымдары бойынша – себу алаңының 50 (елу) пайызынан аспайтын алаңға төленеді, қызанақ, қияр және мақта өсімдіктерінің элиталық тұқымдарынан басқа жағдайларда.
Элиталық тұқымдарға субсидияларды қажетті көлемде төлеу қамтамасыз етілген жағдайда және тиісті қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттен қосымша қаражат бөлінген кезде, субсидиялар мәдениеттің себу алаңының 30 (отыз) пайызына дейінгі алаңға төленеді.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
элиталық тұқым өсіру шаруашылығынан сатып алынған тұқымдар бойынша – ((9-баған × 10-баған)/100 %) × 11-баған × 13-баған × 0,7;
өткізушілерден немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – ((9-баған × 10-баған)/100 %) × 11-баған × 13-баған × 0,6.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және ((9-баған х 10-баған)/100 %) х 11-баған х 14-баған формуласы бойынша есептеледі.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері элиталық тұқымдарды сатып алғанда ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне мәліметтер толтырылады және тиесілі субсидиялар есептемесі жүргізіледі.
Субсидияланған:
бірінші репродукциялы тұқымдарды өндіру үшін элиталық тұқымдардың (қызанақ, қияр және мақта тұқымын қоспағанда);
ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және оны өткізу, өңдеу не өңдеу кәсіпорнына немесе мақта дайындау ұйымына тапсыру мақсатында тиісті жылы тиісті ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге арналған қызанақ, қияр және мақта тұқымдарының пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20____ жылғы "____" _____________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _____________ сағат ______ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Өсімдік шаруашылығы өнімінің
шығымдылығы мен сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Нақты сатып алынған бірінші репродукция тұқымдары және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдары үшін субсидиялар алуға арналған өтінім

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается семеноводческим хозяйством, сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному семеноводческому хозяйству, сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
Субсидии выплачиваются на объем элитных семян, приобретенных на площадь не более 15 (пятнадцати) процентов от посевной площади культуры, для элитных семян картофеля на площадь – не более 50 (пятидесяти) процентов от посевной площади, за исключением элитных семян томата, огурца и хлопчатника.
При условии обеспечения выплаты в необходимом объеме субсидий на элитные семена и в случае дополнительного выделения средств из местного бюджета в соответствующем финансовом году, субсидии выплачиваются на площадь до 30 (тридцати) процентов от посевной площади культуры.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у элитно-семеноводческих хозяйств, ((графа 9 х графу 10)/100 %) х графу 11 х графу 13 х 0,7;
по семенам, приобретенным у реализаторов или напрямую у иностранных производителей, ((графа 9 х графу 10)/100 %) х графу 11 х графу 13 х 0,6.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле ((графа 9 х графу 10)/100 %) х графу 11 х графу 14.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении элитных семян членами сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу использование просубсидированных:
элитных семян (за исключением семян томата, огурца и хлопчатника) для производства семян первой репродукции;
семян томата, огурца и хлопчатника для возделывания соответствующей сельскохозяйственной культуры в соответствующем году с целью производства сельскохозяйственной продукции и ее реализации, переработки либо сдачи на перерабатывающее предприятие или в хлопкозаготовительную организацию.
В случае неиспользования согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" _____ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 13
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за фактически приобретенные семена
первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции

3. Екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шот
мәліметтері:
ЖСН/БСН _______________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ________________
Банктің немесе почта операторының деректемелері____________________
Банктің немесе почта операторының атауы ____________________________________
Банктік сәйкестендiру коды ______________________
Жеке сәйкестендiру коды ________________________
БСН ________________________________________
Кбе _________________________________________
4. Тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізуші, шетелдік тұқымдарды өндіруші) мен ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
сатып алушының ЖСН/БСН ____________________
шарт нөмірі ____________________________________
шарттың жасалған күні _________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тұқымның жалпы құны, теңге (егер шартта тұқымның құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, тұқымның құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқымдарды өндірушінің) атауы және БСН-сы __________________________________
тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік тұқымдарды өндірушінің) орналасқан жердің мекенжайы ___________________________
дақылдың, сорттың атауы _______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірлігі) ___________
өткізу құны, барлығы ________________________
төлеу мерзімі___________________________________
межелі (босату) пункті __________________________
5. Бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактураның және тұқымдарды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі ________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________
шот-фактура нөмірі _____________________________
берілген күні _______________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі_________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі__________
6. Тауарларға арналған кедендік декларацияның (бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған жағдайда) мәліметтері:
декларацияның нөмірі __________________________
берілген күні __________________________________
дақылдың, сорттың атауы ________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) ____________________________
бағасы, теңге __________________________________
өткізу құны, барлығы ____________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің атауы ___________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____________

3. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
ИИН/БИН __________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ______________________________________
реквизиты банка или оператора почты: _______________________________
наименование банка или оператора почты: ____________________________
банковский идентификационный код _________________________________
индивидуальный идентификационный код ____________________________
БИН _______________________________
Кбе _______________________________
4. Сведения по договору купли-продажи между семеноводческим хозяйством
(реализатором семян, иностранным производителем семян) и сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом):
ИИН/БИН покупателя _______________________
номер договора_____________________________
дата заключения договора______________________
общая стоимость семян по договору без налога на добавленную стоимость (далее –
НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость семян с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости семян без НДС) __________________
наименование и БИН семеноводческого хозяйства (реализатора семян, иностранного
производителя семян) ___________
адрес местонахождения семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранного производителя семян) ___________
наименование культуры, сорт____________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _____
всего стоимость реализации __________________
срок оплаты ________________________
пункт назначения (отпуска) ____________________
5. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
семян первой репродукции и (или) семян хлопчатника второй репродукции,
подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки) на приобретение
семян первой репродукции и (или) семян хлопчатника второй репродукции:
номер платежного документа ______________________________________
дата выдачи платежного документа ________________________________
номер счета-фактуры_________________
дата выписки _______________________
номер накладной на перевозку ____________________________________
номер накладной на отпуск_______________________________________
6. Сведения из декларации на товары (при приобретении семян первой репродукции
и (или) семян хлопчатника второй репродукции из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер декларации ___________________
дата выдачи ________________________
наименование культуры, сорт__________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _________
цена, тенге _________________________
всего стоимость реализации _____________________
наименование иностранного производителя семян _______
адрес местонахождения иностранного производителя семян ____

7. Мемлекеттік кірістер органы берген, бірінші репродукция тұқымдарының және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарының Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі _____________________________
берілген күні _________________________________
дақылдың, сорттың атауы ________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) __________________________
бағасы, теңге __________________________________
өткізу құны, барлығы ___________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің атауы _____________________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ______________
8. Жылыжай кешенінің (өнеркәсіптік/фермерлік) бар-жоғы туралы мәліметтер:
жылыжайдың жұмыс алаңының өлшемі:____________________
мекенжайы: ____________________________________________
кадастрлық нөмірі ______________________________________
нысаналы мақсаты _________________________________________
9. Құжаттар туралы мәліметтер (фермерлік жылыжайлар үшін): "Сәйкестікті бағалау. Инспекцияны жүргізетін әртүрлі типтегі органдардың жұмысына қойылатын талаптар" ISO/IEC 17020 МемСТ мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі берген "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ҚР СТ 3834 ұлттық стандартына сәйкестігі туралы техникалық куәландыру нәтижелері бойынша есеп.
берілген күні _____________________________________________
кім берді ________________________________________________
10. Құжаттар туралы мәліметтер:
бірінші репродукция тұқымдарының және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарының сұрыптық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы ________________________________
құжаттың нөмірі________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді ______________________________________
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген бірінші репродукция тұқымдарының және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарының кондициялылығы туралы куәлік (түйнекті талдау актісі, тұқымдарды талдау нәтижесі):
құжаттың нөмірі________________________________
берілген күні ___________________________________
жарамдылық мерзімі __________________________________
кім берді ______________________________________
аккредиттеу аттестатының нөмірі (тиісті дақылдың тұқым сапасына сараптама жүргізу бойынша аккредиттеу саласы) ____________________
бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) екінші мақтаның репродукция тұқымын өндіруші өткізген тұқымдар бойынша егістерді апробациядан өткізу актілері:
құжаттың нөмірі_________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді ______________________________________

7. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что семена первой репродукции и (или) семена хлопчатника
второй репродукции ввезены из стран Евразийского экономического союза:
номер документа ____________________
дата выдачи _________________________
наименование культуры, сорта_________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ________
цена, тенге __________________________
всего стоимость реализации _____________________
наименование иностранного производителя семян _________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян ________
8. Сведения о наличии тепличного комплекса (промышленного/фермерского):
размер рабочей площади теплиц: ____________________________
адрес ___________________________________________________
кадастровый номер _______________________________________
целевое назначение ______________________________________
9. Сведения о документах (для фермерских теплиц): отчет по результатам
технического освидетельствования о соответствии национальному стандарту СТ РК
3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования", выданный
юридическим лицом или структурным подразделением юридического лица,
действующего от его имени, аккредитованного в национальной системе в
соответствии с требованиями государственного стандарта ГОСТ ISO/IEC 17020
"Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих
инспекции" на проведение работ по техническому освидетельствованию теплиц.
дата выдачи _________________________________________
кем выдан ______________________________________
10. Сведения о документах:
документ, подтверждающий сортовые и посевные качества семян первой
репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции:
наименование документа__________
номер документа____________________
дата выдачи ________________________
кем выдан _________________________
удостоверение о кондиционности (акт клубневого анализа, результат анализа семян)
семян первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции,
выданное аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян:
номер документа __________________
дата выдачи ______________________
срок действия ____________________
кем выдан ________________________
номер аттестата аккредитации (область аккредитации по экспертизе посевных качеств
семян соответствующей культуры) ____________________
акты апробации посевов, по семенам, реализованным производителем семян первой
репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции:
номер документа __________________
дата выдачи ______________________
кем выдан ________________________

2025 және 2026 жылы танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Субсидиялар дақылдың себу алаңының 20 (жиырма) пайызынан аспайтын алаңға сатып алынған бірінші репродукциядағы тұқымдар көлеміне төленеді, ал картоптың бірінші репродукциядағы тұқымдары бойынша – себу алаңының 50 (елу) пайызынан аспайтын алаңға төленеді, мақтаның бірінші және екінші репродукциядағы тұқымдарынан басқа жағдайларда.
Бірінші репродукциядағы тұқымдарға субсидияларды қажетті көлемде төлеу қамтамасыз етілген жағдайда және тиісті қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттен қосымша қаражат бөлінген кезде, субсидиялар ауыл шаруашылығы дақылының себу алаңының 40 (қырық) пайызына дейінгі алаңға төленеді.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
тұқым өсіру шаруашылығынан сатып алынған тұқымдар бойынша – ((9-баған × 10-баған)/100 %) × 11-баған × 13-баған × 0,5;
іске асырушылардан немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – ((9-баған × 10-баған)/100 %) × 11-баған × 13-баған × 0,4.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және ((9-баған х 10-баған)/100 %) х 11-баған х 14-баған формуласы бойынша есептеледі.Бірінші репродукция тұқымдарын және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдарын сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесі мәліметтерді толтырады және ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесіне тиесілі субсидиялардың есептемесі жүргізіледі.
Субсидияланған:
екінші репродукция тұқымдарын өндіру үшін бірінші репродукция тұқымдарының (қызанақ, қияр және мақта тұқымын қоспағанда);
ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және оны өткізу, өңдеу не өңдеу кәсіпорнына немесе мақта дайындау ұйымына тапсыру мақсатында тиісті ауыл шаруашылығы дақылын өсіруге арналған қызанақ, қияр және мақта тұқымдарының пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "____" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Нақты сатып алынған жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдыңбірінші ұрпақ будандарының тұқымдарына субсидиялар алуға арналған өтінім

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
Субсидии выплачиваются на объем семян первой репродукции, приобретенных на площадь не более 20 (двадцати) процентов от посевной площади культуры, для семян картофеля первой репродукции на площадь не более 50 (пятидесяти), за исключением семян хлопчатника первой и второй репродукции.
При условии обеспечения выплаты в необходимом объеме субсидий на семена первой репродукции и в случае дополнительного выделения средств из местного бюджета в соответствующем финансовом году, субсидии выплачиваются на площадь до 40 (сорока) процентов от посевной площади культуры.
В случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у семеноводческих хозяйств, ((графа 9 х графу 10) /100 %) х графу 11 х графу 13 х 0,5;
по семенам, приобретенным у реализаторов или напрямую у иностранных производителей, ((графа 9 х графу 10) /100 %) х графу 11 х графу 13 х 0,4.
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий, и рассчитывается по формуле ((графа 9 х графу 10 /100 %) х графу 11 х графу 14.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении семян первой репродукции и (или) семена хлопчатника второй репродукции членами сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу использование просубсидированных:
семян первой репродукции (за исключением семян томата, огурца и хлопчатника) для производства семян второй репродукции;
семян томата, огурца и хлопчатника для возделывания соответствующей сельскохозяйственной культуры в соответствующем году с целью производства сельскохозяйственной продукции и ее реализации, переработки либо сдачи на перерабатывающее предприятие или в хлопкозаготовительную организацию.
В случае неиспользования согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 14
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
аявка на получение субсидий за фактически приобретенные семена гибридов первого поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца

3. Екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың мәліметтері:
ЖСН/БСН _________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _________________
банктің немесе почта операторының деректемелері___________________
банктің немесе почта операторының атауы ___________
банктік сәйкестендiру коды ________________________
жеке сәйкестендiру коды __________________________
БСН ____________________________________________
Кбе __________________________________________
4. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші, шетелдік тұқым өндіруші) мен ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
сатып алушының ЖСН/БСН __________________________
шарттың нөмірі __________________________________
шарттың жасалған күні ___________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тұқымның жалпы құны, теңге (егер шартта тұқымның құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, тұқымның құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) атауы және БСН-сы _________________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым өткізушінің, шетелдік тұқым өндірушінің) орналасқан жерінің мекенжайы _____________
дақылдың, буданның атауы _______________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері) ____________________
өткізу құны, барлығы ____________________________________
төлеу мерзімі____________________________________
межелі (босату) пункті __________________________
5. Жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактуралардың және жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі __________________________
төлем құжатының берілген күні ____________________
шот-фактура нөмірі ______________________________
берілген күні ___________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі__________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі______________________________
6. Тауарларға арналған кедендік декларацияның (жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
декларацияның нөмірі ___________________________
берілген күні ___________________________________
дақылдың, буданның/сұрыптың атауы ________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері)____________________________
бағасы, теңге __________________________________
өткізу құны, барлығы ___________________________
шетелдік тұқым өндірушінің атауы ______________________________
шетелдік тұқым өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____

3. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
ИИН/БИН __________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ____________________
реквизиты банка или оператора почты: _____________________________________
наименование банка или оператора почты: _______________________________
банковский идентификационный код _______________________________
индивидуальный идентификационный код __________________________
БИН _______________________________
Кбе _______________________________
4. Сведения по договору купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством
(семеноводческим хозяйством, реализатором семян, иностранным производителем
семян) и сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным
кооперативом):
ИИН/БИН покупателя ________________
номер договора______________________
дата заключения договора_____________
общая стоимость семян по договору без налога на добавленную стоимость (далее –
НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость семян с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости семян без НДС) __________________
наименование и БИН элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого
хозяйства, реализатора семян, иностранного производителя семян)___________
адрес местонахождения элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого
хозяйства, реализатора семян, иностранным производителем семян)
__________________________
наименование культуры, гибрид _______________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ______________
всего стоимость реализации ___________
срок оплаты _________________________
пункт назначения (отпуска) ____________
5. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
семян гибридов первого поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника,
хлопчатника, сорго, томата и огурца, подтверждающих понесенные затраты (на
момент подачи заявки) на приобретение семян гибридов первого поколения кукурузы,
сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца:
номер платежного документа ____________________________________
дата выдачи платежного документа _______________________________
номер счета-фактуры____________________________________________
дата выписки __________________________________________________
номер накладной на перевозку ____________________________________
номер накладной на отпуск_______________________________________
6. Сведения из декларации на товары (при приобретении семян гибридов первого
поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго,
томата и огурца из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
номер декларации __________________
дата выдачи ______________________
наименование культуры, гибрид/сорт ______________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) ________________________
цена, тенге _____________________________________________________
всего стоимость реализации ______________________________________
наименование иностранного производителя_________________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян ___________

7. Жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандары тұқымдарының Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын, мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі _________________________________
берілген күні __________________________________
дақылдың, буданның атауы ________________________
тұқым көлемі, тонна (дана, егіс бірліктері)____________________________
бағасы, теңге _________________________________
өткізу құны, барлығы ___________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің атауы ___________________________
шетелдік тұқымдарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _____
8. Жылыжай кешенінің (өнеркәсіптік/фермерлік) бар-жоғы туралы мәліметтер:
жылыжайдың жұмыс алаңының өлшемі:____________________
мекенжайы: ____________________________________________
кадастрлық нөмірі ______________________________________
нысаналы мақсаты _________________________________________
9. Құжаттар туралы мәліметтер (фермерлік жылыжайлар үшін): "Сәйкестікті бағалау. Инспекцияны жүргізетін әртүрлі типтегі органдардың жұмысына қойылатын талаптар" ISO/IEC 17020 МемСТ мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі берген "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ҚР СТ 3834 ұлттық стандартына сәйкестігі туралы техникалық куәландыру нәтижелері бойынша есеп.
берілген күні _____________________________________________
кім берді ________________________________________________
10. Құжаттар туралы мәліметтер:
жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандары тұқымдарының сұрыптық және егістік сапасын растайтын құжат:
құжаттың атауы_________________________________
құжаттың нөмірі__________________________________
берілген күні ___________________________________
кім берді _______________________________________
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана берген бірінші буын будандары тұқымдарының кондициялылығы (түйнекті талдау актісі, тұқымды талдау нәтижесі) туралы куәлік:
құжаттың нөмірі_________________________________
берілген күні ___________________________________
жарамдылық мерзімі __________________________________
кім берді _______________________________________
аккредиттеу аттестатының нөмірі (тиісті дақылдың тұқым сапасына сараптама жүргізу аккредиттеу саласы) ____________________

7. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что семена гибридов первого поколения кукурузы, сахарной
свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца ввезены из стран
Евразийского экономического союза:
номер документа ____________________
дата выдачи ________________________
наименование культуры, гибрид _________________________________
объем семян, тонн (штук, посевных единиц) _______________________
цена, тенге _________________________
всего стоимость реализации ______________________________________
наименование иностранного производителя семян ___________________
адрес местонахождения иностранного производителя семян___________
8. Сведения о наличии тепличного комплекса (промышленного/фермерского):
размер рабочей площади теплиц: _____
адрес _____________________________
кадастровый номер _________________
целевое назначение _________________
9. Сведения о документах (для фермерских теплиц): отчет по результатам
технического освидетельствования о соответствии национальному стандарту СТ РК
3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования", выданный
юридическим лицом или структурным подразделением юридического лица,
действующего от его имени, аккредитованного в национальной системе в
соответствии с требованиями государственного стандарта ГОСТ ISO/IEC 17020
"Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих
инспекции" на проведение работ по техническому освидетельствованию теплиц.
дата выдачи _________________________
кем выдан __________________________
10. Сведения о документах:
документ, подтверждающий сортовые и посевные качества семян гибридов первого
поколения сахарной свеклы, рапса, хлопчатника, сорго, томата и огурца:
наименование документа ________________
номер документа _______________________
дата выдачи ___________________________
кем выдан ____________________________
удостоверение о кондиционности (акт клубневого анализа, результат анализа семян)
семян гибридов первого поколения, выданное аккредитованной лабораторией по
экспертизе качества семян:
номер документа _______________________
дата выдачи ___________________________
кем выдан _____________________________
срок действия __________________________
номер аттестата аккредитации (область аккредитации по экспертизе посевных качеств
семян соответствующей культуры)_______________________________

11. Тауардың (жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні _________________________
тауардың атауы _________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші _____________________
импорттаушы/жүк алушы_________________________

11. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении
товара (при приобретении семян гибридов первого поколения сахарной свеклы, рапса,
хлопчатника, сорго, томата и огурца из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер и дата выдачи ____________________
наименование товара____________________
экспортер/грузоотправитель______________
импортер/грузополучатель_______________

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Егер жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандары тұқымдарының нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
тұқым өсіру шаруашылығынан сатып алынған тұқымдар бойынша – 8-баған × 9-баған × 11-баған × 0,5;
іске асырушылардан немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – 8-баған × 9-баған × 11-баған × 0,4.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және 8-баған х 9-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі.
Жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, күнбағыстың, мақтаның, құмайдың, қызанақтың және қиярдың бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын сатып алғанда ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері мәліметтерді толтырады және ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесіне тиесілі субсидиялардың есептемесі жүргізіледі.
Субсидияланған бірінші буын будандарының тұқымдарының тиісті ауыл шаруашылығы дақылдарын сату, өңдеу не астық қабылдау кәсіпорнына немесе мақта дайындау ұйымына тапсыру мақсатында өсіру үшін пайдаланылуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "____" ________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "____" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық көшеттерін отырғызуға нақты сатып алынған және пайдаланылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттері үшін субсидиялар алуға өтінімдер

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
В случае если фактическая стоимость семян гибридов первого поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у элитно-семеноводческих хозяйств, графа 8 х графу 9 х графу 11 х 0,5;
по семенам, приобретенным у реализаторов или напрямую у иностранных производителей, графа 8 х графу 9 х графу 11 х 0,4.
В случае если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле графа 8 х графу 9 х графу 12.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении семян гибридов первого поколения кукурузы, сахарной свеклы, рапса, подсолнечника, хлопчатника, сорго, томата и огурца, членами сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу использование просубсидированных семян гибридов первого поколения для возделывания соответствующей сельскохозяйственной культуры с целью ее реализации, переработки либо сдачи на перерабатывающее (хлебоприемное) предприятие или в хлопкозаготовительную организацию. В случае неиспользования согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 15
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявки на получение субсидий за фактически приобретенные и использованные
элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда на закладку многолетних
насаждений плодово-ягодных культур и винограда

3. Екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы ағымдағы шоттың
мәліметтері:
ЖСН/БСН _______________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ________________
банктің және почта операторының деректемелері___________________
банктің және почта операторының атауы ___________
банктік сәйкестендiру коды ______________________
жеке сәйкестендiру коды ________________________
БСН ___________________________________________
Кбе ___________________________________________
4. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізуші, шетелдік элиталық көшеттерді өндіруші) мен ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
сатып алушының ЖСН/БСН __________________________
шарттың нөмірі _____________________________________
шарттың жасалған күні ____________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша көшеттердің жалпы құны, теңге (егер шартта көшеттердің құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, көшеттердің құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өткізушінің, шетелдік элиталық көшеттерді өндірушінің) атауы және БСН-сы ________________________
элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өткізушінің, шетелдік элиталық көшеттерді өндірушінің) орналасқан жерінің мекенжайы ______________________
дақылдың, сұрыптың атауы _________________________
элиталық көшеттердің көлемі, дана__________________
өткізу құны, барлығы ________________________________
төлеу мерзімі__________________________________
межелі (босату) пункті __________________________
5. Элиталық көшеттерді сатып алуға жұмсалған шығындарды (өтінім берген сәтте) растайтын төлем құжаттарының, шот-фактуралардың және тұқымдарды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі __________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________
шот-фактура нөмірі ______________________________
берілген күні __________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі_________________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі______________________________
6. Тауарларға арналған декларацияның (элиталық көшеттерді Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
декларацияның нөмірі ____________________________
берілген күні ____________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы _________________________
элиталық көшеттердің көлемі, дана_________________
бағасы, теңге _________________________________
өткізу құны, барлығы ____________________________
шетелдік элиталық көшет өндірушінің атауы __________________
шетелдік элиталық көшет өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ____________

3. Сведения текущего счета в банке второго уровня или национальном операторе почты:
ИИН/БИН _____________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ____________________
реквизиты банка или оператора почты: _________________________________
наименование банка или оператора почты: ______________________________
банковский идентификационный код ___________________________________
индивидуальный идентификационный код ______________________________
БИН ______________________________
Кбе _______________________________
4. Сведения по договору купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством
(реализатором семян, иностранным производителем элитных саженцев) и
сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом):
ИИН/БИН покупателя ____________________
номер договора__________________________
дата заключения договора_________________
общая стоимость саженцев по договору без налога на добавленную стоимость (далее –
НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость саженцев с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости саженцев без НДС) __________________
наименование и БИН элитно-семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранного производителя элитных саженцев) _________________
адрес местонахождения элитно-семеноводческого хозяйства (реализатора семян,
иностранным производителем элитных саженцев) ________________
наименование культуры, сорт _________________________________
объем элитных саженцев, штук ________________________________
всего стоимость реализации ___________________________________
срок оплаты _________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ____________________________________
5. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
элитных саженцев, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение элитных саженцев:
номер платежного документа ______________________________________
дата выдачи платежного документа ________________________________
номер счета-фактуры_____________________________________________
дата выписки ___________________________________________________
номер накладной на перевозку _____________________________________
номер накладной на отпуск________________________________________
6. Сведения из декларации на товары (при приобретении элитных саженцев из стран,
не входящих в Евразийский экономический союз):
номер декларации __________________
дата выдачи _______________________
наименование культуры, сорт____________________
объем элитных саженцев, штук ______
цена, тенге ________________________
всего стоимость реализации _________
наименование иностранного производителя элитных саженцев _________
адрес местонахождения иностранного производителя элитных саженцев __________

7. Элиталық көшеттердің Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын, мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі _______________________________
берілген күні __________________________________
дақылдың, сұрыптың атауы _______________________
элиталық көшеттердің көлемі, дана_________________
бағасы, теңге ____________________________________
өткізу құны, барлығы ____________________________
шетелдік элиталық көшет өндірушінің атауы ___________________
шетелдік элиталық көшет өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ____________
8. Құжаттар туралы мәліметтер:
элиталық көшеттердің сұрыптық және егістік сапасын растайтын құжаттар:
құжаттың атауы________________________________
құжаттың нөмірі________________________________
берілген күні __________________________________
кім берді ______________________________________
апробация актісі:
құжаттың нөмірі________________________________
берілген күні __________________________________
кім берді ______________________________________
9. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның (элиталық көшеттерді Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден сатып алған кезде) мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні __________________________
тауардың атауы _________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші ______________________
импорттаушы/жүк алушы________________________

7. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что элитные саженцы ввезены из стран Евразийского
экономического союза:
номер документа ___________________
дата выдачи _______________________
наименование культуры, сорт_________
объем элитных саженцев, штук _______
цена, тенге ________________________
всего стоимость реализации _____________________
наименование иностранного производителя элитных саженцев _________
адрес местонахождения иностранного производителя элитных саженцев __________
8. Сведения о документах:
документы подтверждающие сортовые и посевные качества элитных саженцев:
наименование документа____________
номер документа___________________
дата выдачи ______________________
кем выдан ________________________
акт апробации:
номер документа___________________
дата выдачи ______________________
кем выдан ________________________
9. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении
товара (при приобретении элитных саженцев из стран, не входящих в Евразийский
экономический союз):
номер и дата выдачи_________________
наименование товара________________
экспортер/грузоотправитель__________
импортер/грузополучатель___________

Тиесілі субсидия сомасы, теңге (7-баған х 9-баған)
7
8
9
10
11
2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығы өткізген элиталық көшеттер бойынша сұрыптық куәлік және байқау актісі туралы мәліметтер көрсетіледі; өткізушілерден не тікелей шетелдік өндірушіден сатып алынған, импортталатын тұқымдар бойынша жөнелтуші елдің құзыретті органдары берген сұрыптық және егістік сапаларын растайтын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер элиталық көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және 8-баған х 10-баған х 11-баған х 0,5 формуласы бойынша есептеледі.
Егер элиталық көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және 8-баған х 10-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі.
Элиталық көшеттерді сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері мәліметтерді толтырады және ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесіне тиесілі субсидияларды есептеу жүргізіледі.
Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің субсидияланған элиталық көшеттерін жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызу үшін пайдалануға, сондай-ақ оларды өсіруді (күтуді) қамтамасыз ететінімді растаймын.
Пайдаланылмаған және өсіруді (күтімді) қамтамасыз етпеген жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді және өзге ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Субсидияланатын тұқымдарды арзандатылған құнмен сатып алу кезінде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтiнiм

Сумма причитающейся субсидии, тенге (графа 7 х графа 9)
10
11
12
13
14
В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
По элитным саженцам реализованным элитно-семеноводческим хозяйством, указываются сведения о сортовом свидетельстве и акте апробации; по импортируемым элитным саженцам, приобретенным у реализаторов либо напрямую у иностранного производителя, указываются сведения о документе подтверждающим сортовые и посевные качества, выданным компетентными органами страны-отправителя.
В случае, если фактическая стоимость элитных саженцев ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле графа 8 х графу 10 х графу 12 х 0,5.
В случае, если фактическая стоимость элитных саженцев выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле графа 8 х графу 10 х графу 13.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении элитных саженцев членами сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
Подтверждаю, что обеспечу выращивание и уход за многолетними насаждениями плодово-ягодных культур и винограда, заложенными просубсидированными элитными саженцами.
В случае необеспечения выращивания (ухода) согласен вернуть полученные субсидии.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 16
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении по удешевленной стоимости субсидируемых семян

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге: __________________________________________________________________
(облыстың, (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және
облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының толық атауы)
кімнен: __________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі)
Осымен _________________________________________________________________
(элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым
өткізушінің атауы)) тұқым _________________ тонна (дана, егіс бірліктері) көлемінде
______________________ (дақыл, сорт) субсидияланатын тұқымдарды
арзандатылған құнмен сатып алу-сату шартын жасасқанымды мәлімдеймін және
элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым
шаруашылығы) _________________________________________________________
(элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының, тұқым
өткізушінің атауы)) нақты өткізілген субсидияланатын тұқымдар бойынша
мәліметтерді субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізіліміне
енгізгеннен кейін маған тиесілі
_____________________________________________________________ теңге
мөлшеріндегі (осы өтінімге қосымшада (сома цифрмен және жазбаша) толық жазу)
субсидияны_____________________________________________________________
(элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының атауы))
элиталық тұқым өсіру шаруашылығына (тұқым өсіру шаруашылығына) аударуды
сұраймын.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы_____________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_____________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________
мекенжайы:___________________________________________
телефон (факс) нөмірі:__________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________
кім берді______________________________________________
берілген күні____________________________________________
мекенжайы:____________________________________________
телефон (факс) нөмірі:___________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________________
хабардар етілген күн ____________________________________

Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ______________________________________________________________________,
полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от ______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя), адрес, номер телефона
(факса))
Настоящим заявляю, что мною заключен договор купли-продажи субсидируемых
семян по удешевленной стоимости с
________________________________________________________________________
(наименование элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого хозяйства,
реализатора семян)) в объеме ________________ тонн (штук, посевных единиц)
___________________________ (культура, гибрид/сорт) и прошу перечислить элитно-
семеноводческому хозяйству (семеноводческому хозяйству, реализатору семян)
__________________________________________________________________________
(наименование элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого хозяйства,
реализатора семян))
причитающиеся мне субсидии, в размере ___________________________тенге
(сумма цифрами и прописью) (расшифровка в приложении к заявке)
после внесения элитно-семеноводческим хозяйством (семеноводческим хозяйством,
реализатором семян)
__________________________________________________________________________
(наименование элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого хозяйства,
реализатора семян)) в электронный реестр заявок на субсидирование сведений
по фактически реализованным субсидируемым семенам.
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ____________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________________
адрес: _____________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ____________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________
кем выдано ______________________________________________
дата выдачи ______________________________________________
адрес: ___________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение __________________________________________
дата уведомления __________________________________________

2. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығының (тұқым өсіру шаруашылығының) екінші
деңгейлі банктегі ағымдағы шоты туралы мәліметтер:
Банктің атауы _____________________________________________________________
банктік сәйкестендiру коды (бұдан әрі – БСК) __________________________________
жеке сәйкестендiру коды (бұдан әрі – ЖСК) ____________________________________
бизнес сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – БСН) __________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ___________________________________________

2. Сведения о текущем счете элитно-семеноводческого хозяйства (семеноводческого
хозяйства, реализатора семян) в банке второго уровня:
наименование банка: _______________________________________________________
банковский идентификационный код (далее – БИК) _____________________________
индивидуальный идентификационный код (далее – ИИК) ________________________
БИН _____________________________________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) _______________________________________________

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Элиталық тұқымдар бойынша: егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
элиталық тұқым өсіру шаруашылығынан сатып алынған тұқымдар бойынша – ((31-баған × 33-баған)/100 %) × 35-баған × 37-баған × 0,7;
іске асырушылардан немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – ((31-баған × 33-баған)/100 %) × 35-баған × 37-баған × 0,6.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және ((31-баған х 33-баған)/100 %) х 35-баған х 37-баған формуласы бойынша есептеледі.
Бірінші репродукция тұқымдары және (немесе) мақтаның екінші репродукция тұқымдары бойынша: егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
тұқым өсіру шаруашылығынан сатып алынған тұқымдар бойынша – ((31-баған × 33-баған)/100 %) × 35-баған × 37-баған × 0,5;
іске асырушылардан немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – ((31-баған × 33-баған)/100 %) × 35-баған × 37-баған × 0,4.
Егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және ((31-баған х 33-баған)/100 %) х 35-баған х 38-баған формуласы бойынша есептеледі.
Бірінші ұрпақ будандарының тұқымдары бойынша: егер тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып олардың нақты құнынан жүргізіледі және келесідей формула бойынша есептеледі:
элиталық тұқым өсіру шаруашылығынан сатып алынған тұқымдар бойынша – 31-баған х 35-баған х 37-баған х 0,5;
іске асырушылардан немесе шетелдік өндірушілерден тікелей сатып алынған тұқымдар бойынша – 31-баған х 35-баған х 37-баған х 0,4.
Егер тұқымдардың және көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және 31-баған х 35-баған х 38-баған формуласы бойынша есептеледі.

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
По элитным семенам: в случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у элитно-семеноводческих хозяйств, ((графа 31 х графу 33)/100 %) х графу 35 х графу 37 х 0,7;
по семенам, приобретенным у реализаторов, ((графа 31 х графу 33)/100 %) х графу 35 х графу 37 х 0,6;
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле ((графа 31 х графу 33)/100 %) х графу 35 х графу 38.
По семенам первой репродукции и (или) семенам хлопчатника второй репродукции: в случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у семеноводческих хозяйств, ((графа 31 х графу 33)/100 %) х графу 35 х графу 37 х 0,5;
по семенам, приобретенным у реализаторов, ((графа 31 х графу 33)/100 %) х графу 35 х графу 37 х 0,4;
В случае, если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле ((графа 31 х графу 33)/100 %) х графу 35 х графу 38.
По семенам гибридов первого поколения: в случае, если фактическая стоимость семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле:
по семенам, приобретенным у элитно-семеноводческих хозяйств, графа 31 х графу 35 х графу 37 х 0,5;
по семенам, приобретенным у реализаторов, графа, 31 х графу 35 х графу 37 х 0,4.
В случае если фактическая стоимость семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле графа 31 х графу 35 х графу 38.

Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттері бойынша: егер элиталық көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болса, онда субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі және 31-баған х 35-баған х 37-баған х 0,5 формуласы бойынша есептеледі.
Егер элиталық көшеттердің нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болса, онда субсидия субсидиялар нормативіне тең болады және 31-баған х 35-баған х 38-баған формуласы бойынша есептеледі.
Элиталық тұқым шаруашылығы өткізген тұқымдар бойынша тұқымдарға арналған аттестат немесе сұрыптық куәлік және тұқымның кондициялылығы туралы куәлік (түйнектік талдау актісі) туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тұқым шаруашылығы өткізген тұқымдар бойынша тұқым куәлігі және тұқымдардың кондициялылығы туралы куәлік (түйнектік талдау актісі) туралы мәліметтер көрсетіледі.
Реализаторлар жүзеге асырған тұқымдар бойынша тұқымдардың аттестаты (тұқымдарға арналған куәлік, сорттық куәлік) және тұқымдардың кондициялылығын растайтын куәлік (түйнек талдауы актісі) туралы мәліметтер көрсетіледі.
Импорттық тұқымдар бойынша, жүзеге асырылған реализаторлар, ел-жіберушінің уәкілетті органдары берген сорттық және егістік сапаларын растайтын құжат және тұқымдардың кондициялылығын растайтын куәлік (түйнек талдауы актісі) туралы мәліметтер көрсетіледі.
Импорттық элиталық көшеттер бойынша, жүзеге асырылған реализаторлар, ел-жіберушінің уәкілетті органдары берген сорттық және егістік сапаларын растайтын құжат туралы мәліметтер көрсетіледі.
Субсидияланатын тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып, олардың нақты құнынан жүргізіледі.
Субсидияланатын тұқымдардың нақты құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
Ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда элиталық көшеттерді сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері мәліметтерді толтырады және ауыл шаруашылығы кооперативінің әрбір мүшесіне тиесілі субсидиялардың есебін жүргізеді.
5. Құжаттар туралы мәліметтер (фермерлік жылыжайлар үшін): ұлттық жүйеде "Сәйкестікті бағалау. Инспекцияны жүргізетін әртүрлі типтегі органдардың жұмысына қойылатын талаптар" ISO/IEC 17020 МемСТ мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі берген "Фермерлік жылыжайлар. Жалпы техникалық талаптар" ҚР СТ 3834 ұлттық стандартына сәйкестігі туралы техникалық куәландыру нәтижелері бойынша есеп.
берілген күні ______________________________________________________________
кім берді __________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат _____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Оригинаторлардан, элиттік тұқым шаруашылықтарынан, тұқым шаруашылықтарынан сатып алынған тұқымдарға арналған субсидиялар нормативі

По элитным саженцам плодово-ягодных культур и винограда: в случае если фактическая стоимость элитных саженцев ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий и рассчитывается по формуле графа 31 х графу 35 х графу 37 х 0,5.
В случае если фактическая стоимость элитных саженцев выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий и рассчитывается по формуле графа 31 х графу 35 х графу 38.
По семенам, реализованным элитно-семеноводческим хозяйством, указываются сведения об аттестате на семена или сортовом свидетельстве и удостоверении о кондиционности семян (акте клубневого анализа).
По семенам, реализованным семеноводческим хозяйством, указываются сведения о свидетельстве на семена и удостоверении о кондиционности семян (акте клубневого анализа).
По семенам, реализованным реализаторами, указываются сведения об аттестате на семена (свидетельстве на семена, сортовом свидетельстве) и удостоверении о кондиционности семян (акте клубневого анализа).
По импортным семенам, реализованным реализаторами, указываются сведения о документе, подтверждающим сортовые и посевные качества, выданным компетентными органами страны-отправителя и удостоверении о кондиционности семян (акте клубневого анализа).
По импортным элитным саженцам, реализованным реализаторами, указываются сведения о документе подтверждающим сортовые и посевные качества, выданным компетентными органами страны-отправителя.
В случае если фактическая стоимость субсидируемых семян ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий.
В случае если фактическая стоимость субсидируемых семян выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
В случае подачи заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении субсидируемых семян членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, и производится расчет причитающихся субсидий на каждого члена сельскохозяйственного кооператива.
5. Сведения о документах (для фермерских теплиц): отчет по результатам технического освидетельствования о соответствии национальному стандарту СТ РК 3834 "Теплицы фермерские. Общие технические требования", выданный юридическим лицом или структурным подразделением юридического лица, действующего от его имени, аккредитованного в национальной системе в соответствии с требованиями государственного стандарта ГОСТ ISO/IEC 17020 "Оценка соответствия. Требования к работе различных типов органов, проводящих инспекции" на проведение работ по техническому освидетельствованию теплиц.
дата выдачи _________________________________________________________
кем выдан __________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "__" ___ 20_ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ___ 20_ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 17
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Норматив субсидий на семена приобретенные у оригинаторов, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге: ________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі, мекенжайы, телефон (факс) нөмірі, (мәліметтер ақпараттық жүйеден
алынады))
Тыңайтқыштарды сатушыдан ________________________ тонна (килограмм, литр)
көлемiнде сатып алынған _________________________________________
тыңайтқышы үшiн (тыңайтқыш түрi) маған
________________________________________________________________________
(сома санмен және жазбаша) теңге мөлшерінде субсидия төленуін сұраймын.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ___________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі__________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)_________________________________
мекенжайы:______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:_____________________________________________________
жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі___________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)_________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі __________________________________________________________________
кім берді________________________________________________________________
берілген күні_____________________________________________________________
мекенжайы:______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:_____________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері __________________________________________________________
хабардар етілген күн ______________________________________________________

Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ________________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы))
От _______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя))
Прошу выплатить мне субсидии за приобретенные удобрения у продавца удобрений
в объеме _______________________ тонн (килограммов, литров)
_________________________, (вид удобрений) в размере
_________________________тенге. (сумма цифрами и прописью)
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование______________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _______________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя_________________________
адрес:_____________________________________________________________________
номер телефона (факса):_____________________________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии)______________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ______________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
документ, удостоверяющий личность:
номер ____________________________________________________________________
кем выдано________________________________________________________________
дата выдачи_______________________________________________________________
адрес:_____________________________________________________________________
номер телефона (факса):_____________________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение___________________________________________________________
дата уведомления___________________________________________________________

2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
3. Жер учаскесі туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
оның ішінде егістіктер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жерді пайдаланушының атауы
Жылыжайдың жұмыс алаңының болуы туралы мәліметтер (қорғалған топырақта көкөніс өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерi үшін)
1
2
3
4
5
6
7
Лизингте дайын объектісі бар ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл
шаруашылығы кооперативі) үшін мыналар көрсетіледі
кадастрлық нөмірі: _______________________________________________________
барлық алаң, гектар: ______________________________________________________
оның ішінде егістіктер: ___________________________________________________
нысаналы мақсаты: _______________________________________________________
лизинг берушінің атауы:_______________________________________________
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің)
лизинг берушімен жасаған лизинг шартының нөмірі мен күні:__________________

2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
3. Сведения о земельном участке:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе, пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Сведения о наличии рабочей площади теплицы (для сельскохозяйственных товаропроизводителей или сельскохозяйственных кооперативов, возделывающих сельскохозяйственные культуры в защищенном грунте)
1
2
3
4
5
6
7
Для сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного
кооператива), имеющего в лизинге готовый объект, указываются:
кадастровый номер: ______________________________________________
площадь всего, гектар: ____________________________________________
в том числе, пашни: ______________________________________________
целевое назначение: _____________________________________________
наименование лизингодателя:______________________________________
номер и дата договора лизинга сельскохозяйственного товаропроизводителя
(сельскохозяйственного кооператива) с лизингодателем________________

4. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің екінші деңгейдегі банктегі немесе ұлттық почта операторындағы
ағымдағы шотының мәліметтері:
ЖСН/БСН______________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ________________________________________
банктің немесе почта операторының деректемелері: __________________________
банктің немесе почта операторының: _______________________________________
банктік сәйкестендiру коды________________________________________________
жеке сәйкестендiру
коды______________________________________________________
БСН ___________________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________________
5. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) мен
тыңайтқыштарды сатушының арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
тыңайтқыштарды сатушы (отандық өндіруші не жеткізуші не шетелдік өндіруші)
_______________________________________________________________________
шарттың нөмірі__________________________________________________________
шарттың жасалған күні___________________________________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тыңайтқыштың жалпы құны,
теңге (егер шартта тыңайтқыштың құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, тыңайтқыштың құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
тыңайтқыштарды сатушының атауы мен БСН-ы_____________________________
тыңайтқыштарды сатушының орналасқан жерінің мекенжайы _________________
тыңайтқыштың атауы___________________________________________________
тыңайтқыштың көлемі, тонна (килограмм, литр) ______________________________
төлеу мерзімі ___________________________________________________________
межелі (босату) пункті___________________________________________________
6. Тыңайтқыштарды сатып алу үшін шеккен шығындарды растайтын (өтінім берген сәтте)
төлем құжаттары, шот-фактуралар, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі __________________________________________________
төлем құжатының берілген күні_____________________________________________
номер счет-фактуры _______________________________________________________
берілген күні _____________________________________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі __________________________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі _____________________________________
7. Тауарларға арналған кедендік декларациядан алынған мәліметтер (Еуразиялық экономикалық
одаққа кірмейтін елдерден тыңайтқыш сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін):
тауарларға арналған кедендік декларацияның нөмірі _____________________________
берілген күні ____________________________________________________________
тыңайтқыштың атауы _____________________________________________________
өлшем бірлігі ____________________________________________________________
мөлшері (көлемі) ________________________________________________________
ҚҚС-сыз бағасы (теңге)____________________________________________________
өткізу құны, барлығы ____________________________________________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің атауы ______________________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы ________

4. Сведения текущего счета сельскохозяйственного товаропроизводителя или
сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня или национальном
операторе почты:
ИИН/БИН _______________________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) _____________________________________
реквизиты банка или оператора почты: ______________________________
наименование банка или оператора почты: ___________________________
банковский идентификационный код ________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
5. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) и продавцом
удобрений:
продавец удобрений (отечественный производитель либо поставщик, либо
иностранный производитель)
________________________________________________________________
номер договора __________________________________________________
дата заключения договора _________________________________________
общая стоимость удобрения по договору без налога на добавленную стоимость (далее
– НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость удобрения с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости удобрения без НДС)__________________
наименование и БИН продавца удобрений____________________________________
адрес местонахождения продавца удобрений _________________________________
наименование удобрения __________________________________________________
объем удобрения, тонн (килограммов, литров) ________________________________
срок оплаты _____________________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ________________________________________________
6. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
товаров, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение удобрений:
номер платежного документа ______________________________________________
дата выдачи платежного документа _________________________________________
номер счет-фактуры ______________________________________________________
дата выписки ____________________________________________________________
номер накладной на перевозку _____________________________________________
номер накладной на отпуск ________________________________________________
7. Сведения из таможенной декларации на товары (для сельскохозяйственного
товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива, который приобрел
удобрения из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
номер таможенной декларации на товары ____________________________________
дата выдачи _____________________________________________________________
наименование удобрения __________________________________________________
единица измерения _______________________________________________________
количество (объем) ______________________________________________________
цена без НДС (тенге) ____________________________________________________
всего стоимость реализации ______________________________________________
наименование иностранного производителя удобрений________________________
адрес местонахождения иностранного производителя удобрений _______________

8. Тауардың Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын
мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері құжаттың нөмірі
___________________________________________________________
берілген күні __________________________________________________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің атауы __________________________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________________
мөлшері (көлемі) ________________________________________________________
ҚҚС-сыз бағасы (теңге)_____________________________________________________
өткізу құны, барлығы _____________________________________________________
9. Сатып алынған тыңайтқыштарға арналған сәйкестiк сертификатының мәліметтері:
сертификаттың нөмірі____________________________________________________
сертификаттың берілген күні ______________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі _________________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел)
өтінім беруші (атауы, мекенжайы) ____________________________________________
кім берді __________________________________________________________________
Бұл ретте сатып алынған тыңайтқыштарға сәйкестік сертификатының қолданылу
мерзімі тыңайтқышты сатып алу сәтінде ескеріледі.
10. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы
декларацияның мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні__________________________________________________
тауардың атауы _________________________________________________________
шыққан елі _____________________________________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші _____________________________________________
импорттаушы/жүк алушы _________________________________________________
11. Химиялық өнімді тіркеу туралы куәліктің мәліметтері:
куәліктің нөмірі _______________________________________________________
химиялық өнімнің толық атауы __________________________________________
өндіруші фирма _______________________________________________________
куәліктің қолданылу мерзімі _____________________________________________
тіркелген күні _________________________________________________________
кім берді ______________________________________________________________
кімге берілді___________________________________________________________

8. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что товар ввезен из стран Евразийского экономического союза:
номер документа ________________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________________
наименование иностранного производителя удобрений________________________
адрес местонахождения иностранного производителя удобрений
______________________________________________________________________
количество (объем) _____________________________________________________
цена без НДС (тенге) ___________________________________________________
всего стоимость реализации _____________________________________________
9. Сведения сертификата соответствия на приобретенные удобрения:
номер сертификата _____________________________________________________
дата выдачи сертификата ________________________________________________
срок действия сертификата ______________________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
______________________________________________________________________
заявитель (наименование, адрес) _________________________________________
кем выдан ____________________________________________________________
При этом, срок действия сертификата соответствия на приобретенные удобрения
учитывается на момент приобретения удобрения.
10. Сведения сертификата происхождения товара или декларации о происхождении
товара:
номер и дата выдачи ____________________________________________________
наименование товара ___________________________________________________
страна происхождения __________________________________________________
экспортер/грузоотправитель _____________________________________________
импортер/грузополучатель ______________________________________________
11. Сведения свидетельства о регистрации химической продукции:
номер свидетельства ___________________________________________________
полное название химической продукции __________________________________
фирма-производитель __________________________________________________
срок действия свидетельства ____________________________________________
дата регистрации ______________________________________________________
кем выдано __________________________________________________________
кому выдано _________________________________________________________

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Шекті енгізу нормаларынан төмен тыңайтқыштарды сатып алған кезде тиесілі субсидия сомасы 8-баған х 10-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі, шекті енгізу нормалары жоғары болған жағдайда, тиесілі субсидия сомасы 7-баған х 8-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштардың қолданылуын қамтамасыз ететінімді растаймын. Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштарды қолданбаған жағдайда, қайтаруға келісемін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де мыналарға қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Осы өтінімнің 7 және 8-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) шетелдік тыңайтқыштар өндірушіден тыңайтқыштарды тікелей сатып алған кезде толтырады.
Өтінімді ауыл шаруашылығы кооперативі берген жағдайда, тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығы кооперативі ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне сатып алғанда осы өтінімнің 2 және 3-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Өтінімді ауыл шаруашылығы кооперативі берген жағдайда, тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне сатып алғанда осы өтінімнің 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген мәліметтер.
Осы толық құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидиялар алуға арналған өтінім тыңайтқыштың әр түріне толтырылады.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Тыңайтқышты отандық тыңайтқыштарды өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
При приобретении ниже предельных норм внесения удобрений сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 8 х графу 10 х графу 12, в случае превышения предельных норм внесения сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 7 х графу 8 х графу 12.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары). В случае неприменения приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары), согласен вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Сведения пунктов 7 и 8 настоящей заявки заполняются сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) при приобретении удобрения напрямую у иностранного производителя удобрений.
В случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении удобрений сельскохозяйственным кооперативом на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 2 и 3 настоящей заявки.
В случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении удобрений членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 2, 3, 4, 5 и 6 настоящей заявки.
Настоящая заявка на получение субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости заполняется на каждый вид удобрения.
Приложение 19
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения
у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге _________________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің (бар
болса), тегі
Осымен __________________________________________ арзандатылған құнымен
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы)
_______________________________________ тонна (килограмм, литр) көлемiнде
________________________________________ тыңайтқышын (тыңайтқыш түрi)
сатып алу-сату шартын жасасқанымды мәлімдеймін және отандық тыңайтқыштарды
өндіруші________________________________________________________________
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы) нақты өткізілген тыңайтқыштар
жөніндегі мәліметтерді субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізіліміне
енгізгеннен кейін маған тиесілі ___________________________ теңге (сома санмен
және жазбаша) мөлшеріндегі субсидияны отандық тыңайтқыштарды өндіруші
_______________________
________________________________________________________________________
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы) аударуды сұраймын.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы_____________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)__________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі__________________________________
мекенжайы: ______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:_____________________________________________________
Жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ___________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)___________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі___________________________________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
берілген күні____________________________________________________________
мекенжайы: ______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:_____________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері_________________________________________________________
хабардар етілген күні______________________________________________________

Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ______________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы))
От _____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя))
Настоящим заявляю, что мною заключен договор купли-продажи удобрений
по удешевленной стоимости
с _______________________________________________________________________
(наименование отечественного производителя удобрений)
в объеме _________________ тонн (килограммов, литров) _______________________
(вид удобрений) и прошу перечислить отечественному производителю удобрений
__________________________________________________________________________
причитающиеся мне субсидии, (наименование отечественного производителя удобрений)
в размере _________________________________________________________ тенге
после (сумма цифрами и прописью) внесения отечественным производителем
удобрений ___________________________________ (наименование отечественного
производителя удобрений) в электронный реестр заявок на субсидирование сведений
по фактически реализованным удобрениям.
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
Наименование _________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) ___________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
_______________________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) ___________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ____________
документ, удостоверяющий личность:
номер __________________________________________________________________
кем выдано _____________________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________________
адрес: _________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение ________________________________________________________
дата уведомления ________________________________________________________

2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:№ п/п
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
3. Жер учаскесi туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
оның ішінде егістік
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жерді пайдаланушының атауы
Жылыжайдың жұмыс алаңының болуы туралы мәліметтер (қорғалған топырақта ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерi үшін)
1
2
3
4
5
6
7
Лизингте дайын объектісі бар ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл
шаруашылығы кооперативі) үшін мыналар көрсетіледі:
Кадастрлық нөмірі:______________________________________________________
Барлық алаң, гектар:_______________________________________________________
оның ішінде егістік:_______________________________________________________
Нысаналы мақсаты:______________________________________________________
Лизинг берушінің атауы:________________________________________________
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің)
лизинг берушімен жасаған лизинг шартының нөмірі мен күні:______________

2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
3. Сведения о земельном участке:
№ пп
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Сведения о наличии рабочей площади теплицы (для сельскохозяйственных товаропроизводителей или сельскохозяйственных кооперативов, возделывающих сельскохозяйственные культуры в защищенном грунте)
1
2
3
4
5
6
7
Для сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного
кооператива), имеющего в лизинге готовый объект, указываются:
Кадастровый номер: ___________________________________________________
Площадь всего, гектар: _________________________________________________
в том числе пашни: ____________________________________________________
Целевое назначение: ___________________________________________________
Наименование лизингодателя:___________________________________________
Номер и дата договора лизинга сельскохозяйственного товаропроизводителя
(сельскохозяйственного кооператива) с лизингодателем
_____________________________________________________________________

4. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) мен
тыңайтқыштарды өндірушінің арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
шарттың нөмірі __________________________________________________________
шарттың жасалған күні ____________________________________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тыңайтқыштың жалпы
құны, теңге (егер шартта тыңайтқыштың құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда,
тыңайтқыштың құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
тыңайтқыштарды өндірушінің атауы мен БСН-сы _____________________________
тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы __________________
тыңайтқыштың атауы _____________________________________________________
тыңайтқыштың көлемі, тонна (килограмм, литр) ______________________________
төлеу мерзімі ____________________________________________________________
межелі (босату) пункті ____________________________________________________
5. Тыңайтқыштарды өндірушінің екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шоты туралы
мәліметтер:
Банктің атауы ___________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________________
БСН ___________________________________________________________________
бенефициар коды ________________________________________________________
6. Сатып алынған тыңайтқыштарға арналған сәйкестiк сертификатының мәліметтері:
сертификаттың нөмірі___________________________________________________
сертификаттың берілген күні _____________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі _________________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел)________________________________
өтінім беруші (атауы, мекенжайы)__________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
Бұл ретте, сатып алынған тыңайтқыштарға сәйкестік сертификатының қолданылу
мерзімі тыңайтқышты сатып алу сәтінде ескеріледі.

4. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) и производителем
удобрений:
номер договора ________________________________________________________
дата заключения договора _______________________________________________
общая стоимость удобрения по договору без налога на добавленную стоимость (далее
– НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость удобрения с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости удобрения без НДС)__________________
наименование и БИН производителя удобрений _______________________________
адрес местонахождения производителя удобрений _____________________________
наименование удобрения ___________________________________________________
объем удобрения, тонн (килограммов, литров) _________________________________
срок оплаты ______________________________________________________________
пункт назначения (отпуска) _________________________________________________
5. Сведения о текущем счете производителя удобрений в банке второго уровня:
Наименование банка: ______________________________________________________
банковский идентификационный код _________________________________________
индивидуальный идентификационный код ____________________________________
бизнес-идентификационный номер __________________________________________
БИН ____________________________________________________________________
код бенефициара _________________________________________________________
6. Сведения сертификата соответствия на приобретенные удобрения:
номер сертификата _______________________________________________________
дата выдачи сертификата __________________________________________________
срок действия сертификата ________________________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
заявитель (наименование, адрес) ____________________________________________
кем выдан _______________________________________________________________
При этом, срок действия сертификата соответствия на приобретенные удобрения
учитывается на момент приобретения удобрения.

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Нормалардан төмен тыңайтқыштарды сатып алу кезінде төленетін субсидия сомасы 7-баған х 9-баған х 11-баған формуласы бойынша, қолдану нормаларынан асып кеткен жағдайда - тиесілі субсидия сомасы мына формула бойынша есептеледі. 6 баған x 7 баған x 11 баған.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштардың қолданылуын қамтамасыз ететінімді растаймын. Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштарды қолданбаған жағдайда, отандық өндірушіден алған субсидияларды осы өтпелі өтінім бойынша бюджетке қайтаруға келісемін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қол қойып, жіберді: Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қарауға қабылданды.
Ауыл шаруашылығы кооперативі ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне тыңайтқыштар сатып алғанда ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтпелі өтінімді берген жағдайда, өтпелі өтінімнің 2 және 3-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері тыңайтқыштар сатып алғанда ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтпелі өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне өтпелі өтінімнің 2, 3 және 4-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Отандық тыңайтқыштар өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидиялар алуға арналған осы өтпелі өтінім тыңайтқыштың әрбір түріне толтырылады.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
19-1-қосымша
Нысан
Аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде тыңайтқыштарды отандық тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
При приобретении ниже норм внесения удобрений сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 7 х графу 9 х графу 11, в случае превышении норм внесения сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 6 х графу 7 х графу 11.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары). В случае неприменения приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары), согласен вернуть полученные отечественным производителем субсидии по данной переводной заявке в бюджет.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
В случае подачи настоящей переводной заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении удобрений сельскохозяйственным кооперативом на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 2 и 3 переводной заявки.
В случае подачи настоящей переводной заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении удобрений членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 2, 3 и 4 переводной заявки.
Настоящая переводная заявка на получение субсидий за приобретенные удобрения по удешевленной стоимости у отечественного производителя удобрений заполняется на каждый вид удобрения.
Приложение 19-1
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения
у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости в рамках
механизма авансового субсидирования

Ескерту. 19-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.06.2024 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге _____________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің (бар
болса), тегі
Осымен __________________________________________ арзандатылған құнымен
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы)
_______________________________________ тонна (килограмм, литр) көлемiнде
________________________________________ тыңайтқышын (тыңайтқыш түрi)
сатып алу-сату шартын жасасқанымды мәлімдеймін және отандық тыңайтқыштарды
өндіруші_______________________________________________________________
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы) нақты өткізілген тыңайтқыштар
жөніндегі мәліметтерді субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізіліміне
енгізгеннен кейін маған тиесілі __________________________________________
теңге (сома санмен және жазбаша) мөлшеріндегі субсидияны отандық
тыңайтқыштарды өндіруші _________________________
______________________________________________________________________
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы) аударуды сұраймын.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы____________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)_________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі__________________________________
мекенжайы: ______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:_____________________________________________________
Жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ___________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)___________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі___________________________________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
берілген күні____________________________________________________________
мекенжайы: _____________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері_________________________________________________________
хабардар етілген күні______________________________________________________

Сноска. Правила дополнено приложением 19-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2024 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ___________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы))
От __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя))
Настоящим заявляю, что мною заключен договор купли-продажи удобрений
по удешевленной стоимости с
_____________________________________________________________________
(наименование отечественного производителя удобрений)
в объеме _________________ тонн (килограммов, литров) ___________________
(вид удобрений) и прошу перечислить отечественному производителю удобрений
____________________________________________ причитающиеся мне субсидии,
(наименование отечественного производителя удобрений)
в размере _____________________________тенге после внесения (сумма цифрами
и прописью) отечественным производителем удобрений
_____________________________________________________________________
(наименование отечественного производителя удобрений) в электронный реестр заявок на субсидирование сведений по фактически реализованным удобрениям.
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) __________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя_____________________
адрес: ________________________________________________________________
номер телефона (факса): ________________________________________________
Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
______________________________________________________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ___________
документ, удостоверяющий личность:
номер ______________________________________________________________
кем выдано _________________________________________________________
дата выдачи ________________________________________________________
адрес: _____________________________________________________________
номер телефона (факса): _____________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение ___________________________________________________
дата уведомления ___________________________________________________

2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
3. Жер учаскесi туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
оның ішінде егістік
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жерді пайдаланушының атауы
Жылыжайдың жұмыс алаңының болуы туралы мәліметтер (қорғалған топырақта ауыл шаруашылығы дақылын өсірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерi үшін)
1
2
3
4
5
6
7
Лизингте дайын объектісі бар ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл
шаруашылығы кооперативі) үшін мыналар көрсетіледі:
Кадастрлық нөмірі:______________________________________________________
Барлық алаң, гектар:_____________________________________________________
оның ішінде егістік:______________________________________________________
Нысаналы мақсаты:______________________________________________________
Лизинг берушінің атауы:_________________________________________________
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің)
лизингтік берушімен жасаған лизинг шартының нөмірі мен күні:______________

2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
3. Сведения о земельном участке:
№ пп
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе пашни
Целевое назначение
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Сведения о наличии рабочей площади теплицы (для сельскохозяйственных товаропроизводителей или сельскохозяйственных кооперативов, возделывающих сельскохозяйственные культуры в защищенном грунте)
6
7
Для сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного
кооператива), имеющего в лизинге готовый объект, указываются:
Кадастровый номер: _________________________________________________
Площадь всего, гектар: _______________________________________________
в том числе пашни: __________________________________________________
Целевое назначение: _________________________________________________
Наименование лизингодателя:_________________________________________
Номер и дата договора лизинга сельскохозяйственного товаропроизводителя
(сельскохозяйственного кооператива) с лизингодателем___________________

4. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) мен
тыңайтқыштарды өндірушінің арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
шарттың нөмірі __________________________________________________________
шарттың жасалған күні ____________________________________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша тыңайтқыштың жалпы
құны, теңге (егер шартта тыңайтқыштың құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда,
тыңайтқыштың құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) __________________
тыңайтқыштарды өндірушінің атауы мен БСН-сы ____________________________
тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _________________
тыңайтқыштың атауы ___________________________________________________
тыңайтқыштың көлемі, тонна (килограмм, литр) ____________________________
төлеу мерзімі ____________________________________________________________
межелі (босату) пункті ____________________________________________________
5. Тыңайтқыштарды өндірушінің екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шоты туралы
мәліметтер:
Банктің атауы ___________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды __________________________________________________
БСН ___________________________________________________________________
бенефициар коды _______________________________________________________
6. Сатып алынған тыңайтқыштарға арналған сәйкестiк сертификатының мәліметтері:
сертификаттың нөмірі __________________________________________________
сертификаттың берілген күні ____________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі _______________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел)_______________________________
өтінім беруші (атауы, мекенжайы)_________________________________________
кім берді ______________________________________________________________
Бұл ретте, сатып алынған тыңайтқыштарға сәйкестік сертификатының қолданылу
мерзімі тыңайтқышты сатып алу сәтінде ескеріледі.

4. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) и производителем
удобрений:
номер договора _____________________________________________________
дата заключения договора ____________________________________________
общая стоимость удобрения по договору без налога на добавленную стоимость (далее
– НДС), тенге (в случае, если в договоре указана стоимость удобрения с учетом НДС,
необходимо указать сведения о стоимости удобрения без НДС)_____________
наименование и БИН производителя удобрений _________________________
адрес местонахождения производителя удобрений _______________________
наименование удобрения ____________________________________________
объем удобрения, тонн (килограммов, литров) __________________________
срок оплаты _______________________________________________________
пункт назначения (отпуска) __________________________________________
5. Сведения о специальном счете производителя удобрений в банке второго уровня:
Наименование банка: _______________________________________________
банковский идентификационный код _________________________________
индивидуальный идентификационный код _____________________________
бизнес-идентификационный номер ___________________________________
БИН _____________________________________________________________
код бенефициара __________________________________________________
6. Сведения сертификата соответствия на приобретенные удобрения:
номер сертификата ________________________________________________
дата выдачи сертификата ___________________________________________
срок действия сертификата _________________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
заявитель (наименование, адрес) _____________________________________
кем выдан ________________________________________________________
При этом, срок действия сертификата соответствия на приобретенные удобрения
учитывается на момент приобретения удобрения.

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Нормалардан төмен тыңайтқыштарды сатып алу кезінде төленетін субсидия сомасы 7-баған х 9-баған х 11-баған формуласы бойынша, қолдану нормаларынан асып кеткен жағдайда - тиесілі субсидия сомасы мына формула бойынша есептеледі. 6 баған x 7 баған x 11 баған.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштардың қолданылуын қамтамасыз ететінімді растаймын. Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштарды қолданбаған жағдайда, отандық өндірушіден алған субсидияларды осы өтпелі өтінім бойынша бюджетке қайтаруға келісемін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қол қойып, жіберді: Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қарауға қабылданды.
Ауыл шаруашылығы кооперативі аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде тыңайтқыштарды отандық тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде тиесілі субсидияларды төлеу туралы осы өтпелі өтінімді берген жағдайда ауыл шаруашылығы кооперативі тыңайтқыштарды сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне өтпелі өтінімнің 2 және 3-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Ауыл шаруашылығы кооперативі аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде тыңайтқыштарды отандық тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде тиесілі субсидияларды төлеу туралы осы өтпелі өтінімді берген жағдайда ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері тыңайтқыштарды сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне өтпелі өтінімнің 2, 3 және 4-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Отандық тыңайтқыштар өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидиялар алуға арналған аванстық субсидиялау тетігі шеңберінде тыңайтқыштарды отандық тыңайтқыш өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде тиесілі субсидияларды төлеу туралы осы өтпелі өтінім тыңайтқыштың әрбір түріне толтырылады.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы мен
сапасын арттыруды субсидиялау
қағидаларына

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
При приобретении ниже предельных норм внесения удобрений сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 7 х графу 9 х графу 11, в случае превышении предельных норм внесения сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 6 х графу 7 х графу 11.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары). В случае неприменения приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары), согласен вернуть полученные отечественным производителем субсидии по данной переводной заявке в бюджет.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
В случае подачи настоящей переводной заявки об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости в рамках механизма авансового субсидирования сельскохозяйственным кооперативом при приобретении удобрений сельскохозяйственным кооперативом на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 2 и 3 переводной заявки.
В случае подачи настоящей переводной заявки об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости в рамках механизма авансового субсидирования сельскохозяйственным кооперативом при приобретении удобрений членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 2, 3 и 4 переводной заявки.
Настоящая переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости в рамках механизма авансового субсидирования на получение субсидий за приобретенные удобрения по удешевленной стоимости у отечественного производителя удобрений заполняется на каждый вид удобрения.

19-2-қосымша
Нысан
Күнтізбелік отыз күн ішінде нақты өткізілген тыңайтқыштар бойынша мәліметтерді өтпелі өтінімге енгізуді қамтамасыз ету бойынша міндеттеме
Ескерту. 19-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке кабинетке өтпелі өтінім келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде нақты өткізілген тыңайтқыштар бойынша мәліметтерді өтпелі өтінімге енгізуге міндеттенемін.
Арнайы шоттағы қаражат тыңайтқыштарды өндіру мақсаттары үшін ғана, оларды ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге (ауыл шаруашылығы кооперативтеріне) одан әрі сата отырып пайдаланылатынын растаймын.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) өтпелі өтінімді бермеген жағдайда, қаражатты тиісті жылдың 10 қарашасына дейін қайтаруға міндеттенемін.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
Тыңайтқыш өндірушінің бірінші басшысының ЭЦҚ-сы қойылған күні мен уақыты.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Толық құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Кімге _________________________________________________________________,
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен __________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі)
2. Маған _______________ литр (килограмм, грамм, дана) көлемiнде сатып алынған
_______________________________________________________________________
(пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) түрi) пестицид, биоагент (энтомофаг) үшiн
_____________________________________________________________________ теңге
(сома санмен және жазбаша)
мөлшерінде субсидия төлеуді сұраймын.
3. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ____________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _______________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _________________________________
мекенжайы: ______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ____________________________________________________

Приложение 19-2 к Правилам
субсидирования повышения
урожайности и качества продукции
растениеводства
Сноска. Правила дополнены приложением 19-2 в соответствии с приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 226 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Обязательство по обеспечению в течение тридцати календарных дней внесения в переводную заявку сведений по фактически реализованным удобрениям
Обязуюсь в течение тридцати календарных дней со дня поступления переводной заявки в личный кабинет внести в переводную заявку сведения по фактически реализованным удобрениям.
Подтверждаю, что средства, находящиеся на специальном счете, будут использованы только для целей производства удобрений с дальнейшей реализацией их сельскохозяйственным товаропроизводителям (сельскохозяйственным кооперативам).
В случае неподачи сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) переводной заявки, обязуюсь вернуть средства до 10 ноября соответствующего года.
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП первого руководителя производителя удобрений.
Приложение 20
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Заявка на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) по полной стоимости
Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
От ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя))
2. Прошу выплатить мне субсидии за приобретенные пестициды, биоагенты
(энтомофаги) в объеме __________________________________________________
литров (килограммов, граммов, штук)
______________________________________________________________________,
(вид пестицида, биоагента (энтомофага))
в размере ________________________________________________тенге.
(сумма цифрами и прописью)
3. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности _____________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя____________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_______________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________

4. Жеке тұлға (дара кәсіпкер) үшін:
атауы __________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________________________________
ЖСН __________________________________________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)______________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
берілген күні _____________________________________________________________
мекенжайы: _____________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ____________________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________________________________
хабарлама күні _________________________________________________________

4. Для физического лица (индивидуального предпринимателя):
Наименование___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)___________________________________
ИИН___________________________________________________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ____________
документ, удостоверяющий личность:
номер __________________________________________________________________
кем выдано______________________________________________________________
дата выдачи_____________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя –
для физического лица:
местонахождение________________________________________________________
дата уведомления________________________________________________________

5. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
6. Жер учаскесi туралы мәліметтер:
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Барлық алаң, гектар
Оның ішінде егістіктер
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
Жылыжайдың жұмыс алаңының болуы туралы мәліметтер (қорғалған топырақта ауыл шаруашылығы дақылын өсірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерi үшін)
1
2
3
4
5
6
7
Лизингте дайын объектісі бар ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл
шаруашылығы кооперативі) үшін көрсетіледі:
Кадастрлық нөмірі: _______________________________________________________
Барлық алаң, гектар: ______________________________________________________
оның ішінде егістік: ______________________________________________________
Нысаналы мақсаты: ______________________________________________________
Лизинг берушінің атауы: _________________________________________________
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (ауыл шаруашылығы кооперативінің)
лизинг берушімен жасаған лизинг шартының нөмірі мен күні:
_______________________________________________________________________

5. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
1
2
3
6. Сведения о земельном участке:
Кадастровый номер земельного участка
Площадь всего, гектар
В том числе, пашни
Целевое назначение
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Сведения о наличии рабочей площади теплицы (для сельскохозяйственных товаропроизводителей или сельскохозяйственных кооперативов, возделывающих сельскохозяйственные культуры в защищенном грунте)
6
7
Для сельскохозяйственного товаропроизводителя (сельскохозяйственного
кооператива), имеющего в лизинге готовый объект, указываются:
Кадастровый номер: _______________________________________________
Площадь всего, гектар: _____________________________________________
в том числе пашни: ________________________________________________
Целевое назначение: _______________________________________________
Наименование лизингодателя: _______________________________________
Номер и дата договора лизинга сельскохозяйственного товаропроизводителя
(сельскохозяйственного кооператива) с лизингодателем
______________________________________________________________________

7. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы
мәліметтер:
ЖСН/БСН ______________________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _________________________________________
банктің деректемелері: ___________________________________________________
банктің атауы: __________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________________
БСН___________________________________________________________________
Кбе____________________________________________________________________
8. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) және пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруші/жеткізуші арасындағы сатып алу- сату шартының мәліметтері:
шарттың нөмірі ___________________________________________________________
шарт жасалған күн ________________________________________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша пестицидтің, биоагенттің (энтомофагтың) жалпы құны, теңге (егер шартта пестицидтің, биоагенттің (энтомофагтың) құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, пестицидтің, биоагенттің (энтомофагтың) құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет) _____________________________________
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің/жеткізушінің атауы және
БСН-сы _________________________________________________________________
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің/жеткізушінің орналасқан
жерінің мекенжайы _______________________________________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) атауы _______________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) көлемі, литр (килограмм, грамм, дана)
_________________________________________________________________________
төлеу мерзімі ____________________________________________________________
межелі (босату) пункті ____________________________________________________
9. Пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алуға (өтінім берген сәтте) жұмсалған шығындарды растайтын төлем құжаттарының, шот-фактуралардың, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері:
төлем құжатының нөмірі _________________________________________________
төлем құжатының берілген күні ___________________________________________
шот-фактураның нөмірі __________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________________
тасымалдауға арналған жүкқұжаттың нөмірі _________________________________
босатуға арналған жүкқұжаттың нөмірі _____________________________________

7. Сведения о наличии текущего счета у сельскохозяйственного товаропроизводителя
или сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня:
ИИН/БИН _____________________________________________________________
код бенефициара (далее – Кбе) ____________________________________________
реквизиты банка: _______________________________________________________
наименование банка: ____________________________________________________
банковский идентификационный код ______________________________________
индивидуальный идентификационный код _________________________________
БИН _________________________________________________________________
Кбе___________________________________________________________________
8. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным
товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) и
производителем/поставщиком пестицидов, биоагентов (энтомофагов):
номер договора________________________________________________________
дата заключения договора_______________________________________________
общая стоимость пестицида, биоагента (энтомофага) по договору без налога на
добавленную стоимость (далее – НДС), тенге (в случае, если в договоре указана
стоимость пестицида, биоагента (энтомофага) с учетом НДС, необходимо указать
сведения о стоимости пестицида, биоагента (энтомофага) без НДС)
_____________________________________________________________________
наименование и БИН производителя/поставщика пестицидов, биоагентов
(энтомофагов) ________________________________________________________
адрес местонахождения производителя/поставщика пестицидов, биоагентов
(энтомофагов)
______________________________________________________________________
наименование пестицида, биоагента (энтомофага)___________________________
объем пестицида, биоагента (энтомофага), литров (килограммов, граммов, штук)
______________________________________________________________________
срок оплаты ___________________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ______________________________________________
9. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке
товаров, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки)
на приобретение пестицидов, биоагентов (энтомофагов):
номер платежного документа _____________________________________________
дата выдачи платежного документа ________________________________________
номер счет-фактуры_____________________________________________________
дата выписки ___________________________________________________________
номер накладной на перевозку_____________________________________________
номер накладной на отпуск _______________________________________________

10. Тауарларға арналған кедендік декларациядан алынған мәліметтер (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден пестицид, биоагент (энтомофаг) сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін):
тауарларға арналған кедендік декларацияның нөмірі __________________________
берілген күні ____________________________________________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) атауы _______________________________
өлшем бірлігі ____________________________________________________________
саны (көлемі)____________________________________________________________
ҚҚС-сыз бағасы (теңге) ___________________________________________________
өткізу құны, барлығы _____________________________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы
_________________________________________________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің орналасқан
жерінің мекенжайы ______________________________________________________
11. Тауар Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін растайтын,
мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
құжаттың нөмірі ________________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы
_______________________________________________________________________
шетелдік пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің орналасқан
жерінің мекенжайы ______________________________________________________
саны (көлемі) ____________________________________________________________
ҚҚС-сыз бағасы (теңге) ___________________________________________________
өткізу құны, барлығы _____________________________________________________
12. Сатып алынған пестицидтерге арналған сәйкестiк сертификаты:
сертификаттың нөмірі ____________________________________________________
сертификаттың берілген күні _______________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі __________________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел) ________________________________
өтінім беруші (атауы, мекенжайы) ___________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
Бұл ретте сатып алынған пестицидтерге сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімі пестицидті сатып алу сәтінде ескеріледі.

10. Сведения из декларации на товары (для сельскохозяйственного
товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива, который приобрел
пестицид, биоагент (энтомофаг) из стран, не входящих в Евразийский экономический
союз):
номер таможенной декларации на товары____________________________________
дата выдачи_____________________________________________________________
наименование пестицида, биоагента (энтомофага) _____________________________
единица измерения_______________________________________________________
количество (объем)_______________________________________________________
цена без НДС (тенге)______________________________________________________
всего стоимость реализации________________________________________________
наименование иностранного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
________________________________________________________________________
адрес местонахождения иностранного производителя пестицидов, биоагентов
(энтомофагов)____________________________________________________________
11. Сведения документа, выданного органом государственных доходов,
подтверждающего, что товар ввезен из стран Евразийского экономического союза:
номер документа__________________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________________
наименование иностранного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
_________________________________________________________________________
адрес местонахождения иностранного производителя пестицидов, биоагентов
(энтомофагов) ____________________________________________________________
количество (объем) ________________________________________________________
цена без НДС (тенге)_______________________________________________________
всего стоимость реализации_________________________________________________
12. Сертификат соответствия на приобретенные пестициды:
номер сертификата ________________________________________________________
дата выдачи сертификата ___________________________________________________
срок действия сертификата __________________________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
_________________________________________________________________________
заявитель (наименование, адрес) _____________________________________________
кем выдан________________________________________________________________
При этом, срок действия сертификата соответствия на приобретенные пестициды
учитывается на момент приобретения пестицида.

13. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның мәліметтері (шетелде өндірілген пестицидті, биоагентті (энтомофагты) сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін):
нөмірі мен берілген күні __________________________________________________
тауардың атауы _________________________________________________________
шыққан елі _____________________________________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші ____________________________________________
импорттаушы/жүк алушы _________________________________________________

13. Сведения сертификата о происхождении товара или декларации о происхождении
товара (для сельскохозяйственного товаропроизводителя или сельскохозяйственного
кооператива, который приобрел пестицид, биоагент (энтомофаг) иностранного
производства):
номер и дата выдачи________________________________________________________
наименование товара________________________________________________________
страна происхождения ______________________________________________________
экспортер/грузоотправитель__________________________________________________
импортер/грузополучатель

14. Пестицидтерді тіркеу куәлігінің мәліметтері:
куәліктің қолданылу мерзімі______________________________________________
пестицидтің сауда атауы _________________________________________________
кім берді ________________________________________________________________
15. Тиесілі субсидиялар есептемесі:
Пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) саудалық атауы
Пестицидті, биоагентті (энтомофагты) өндіру (отандық/ шетелдік)
Ауыл шаруашылығы дақылының, (өңделетін объект), сүрі жердің атауы
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және алаңы, гектар
Танаптың кадастрлық нөмірі және алаңы, гектар
1 гектарға пестицид, биоагент (энтомофаг) шығысының (қолдану) нормасы, литр (килограмм, грамм, дана)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Өңделетін алаң, гектар
Пестицидті, биоагентті (энтомофагты) пайдаланудың нақты көлемі (литр, килограмм, грамм, дана)
1 гектарға пестицидті, биоагентті (энтомофагты) пайдаланудың нақты көлемі (литр, килограмм, грамм, дана)
1 литрдің (килограмм, грамм, дана) бағасы, теңге
1 литрге (килограмм, грамм, дана) арналған субсидиялар нормасы, теңге
Тиесілі субсидия сомасы, теңге
8
9
10
11
12
13

14. Сведения регистрационного удостоверения на пестицид:
срок действия удостоверения ________________________________________________
торговое название пестицида ________________________________________________
кем выдан________________________________________________________________
15. Расчет причитающихся субсидий:
Торговое название пестицида, биоагента (энтомофага)
Производство пестицида, биоагента (энтомофага) (отчественное/ иностранное)
Наименование сельскохозяйственной культуры (обрабатываемый объект), пар
Кадастровый номер земельного участка и его площадь, гектар
Кадастровый номер поля и его площадь, гектар
Норма расхода (применения) пестицида, биоагента (энтомофага), литр (килограмм, грамм, штук) на 1 гектар
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Обрабатываемая площадь, гектар
Фактический объем использования пестицида, биоагента (энтомофага) (литр, килограмм, грамм, штук)
Фактический объем использования пестицида, биоагента (энтомофага) на 1 гектар (литр, килограмм, грамм, штук)
Цена 1 литра (килограмма, грамма, штуки), тенге
Норма субсидий на 1 литр (килограмм, грамм, штук), тенге
Сумма причитающейся субсидии, тенге
8
9
10
11
12
13

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Тұтыну нормативтерінен төмен пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алу кезінде төленетін субсидия сомасы 8-баған х 10-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі, тұтыну нормативтерінен асып кеткен жағдайда, төленуге жататын субсидия сомасы 8-баған формуласы бойынша есептеледі. 7-баған х 8-баған х 12-баған формуласы бойынша есептеледі
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өсімдіктерді қорғау мақсатында саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды (арамшөптер, бидай трипсі, шалғын көбелегі, карадрина және жағалау шыбыны) және аса қауіпті зиянды организмдерге (өңдеу жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын саяқ және үйірлі шегіртке тұқымдастарын қоспағанда) және карантинді объектілерге (таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантиндік объектілерді қоспағанда) қарсы өңдеу жүргізу үшін сатып алынған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) қолданылуын қамтамасыз ететінімді растаймын. Сатып алынған пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) қолданбаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Осы өтінімнің 10 және 11-тармақтарының мәліметтері ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) пестицидті тікелей шетелдік пестицидті, биоагенті (энтомофагты) өндірушіден сатып алған кезде толтырады.
Ауыл шаруашылығы кооперативі пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне осы өтінімнің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
При приобретении ниже норм расхода пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 8 х графу 10 х графу 12, в случае превышения норм расхода сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 7 х графу 8 х графу 12.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов) в целях защиты растений для проведения обработок против вредных (сорняков, пшеничный трипс, луговой мотылек, карадрина и прибрежная муха) и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности (за исключением стадных и нестадных саранчовых по отношению к которым мероприятия по обработке осуществляются за счет бюджетных средств) и карантинных объектов (за исключением карантинных объектов, по отношению к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения осуществляются за счет бюджетных средств). В случае неприменения приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов), согласен вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Сведения пунктов 10 и 11 настоящей заявки заполняются сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) при приобретении пестицида напрямую у иностранного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
В случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сельскохозяйственным кооперативом на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей заявки.

Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне осы өтінімнің 5, 6, 7, 8 және 9- тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Толық құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін субсидиялар алуға арналған осы өтінім пестицидтің, биоагенттің (энтомофагтың) әр түріне толтырылады.
Өсімдік шаруашылығы
өнімінің шығымдылығы
мен сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Пестицидті, биоагентті (энтомофагты) отандық пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алған кезде тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге _______________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы
органының толық атауы) кімнен
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі)
2. Осымен ______________________________________________ арзандатылған құны
(пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы)
бойынша _____________________________ литр (килограмм, грамм, дана)
көлемiнде ______________________________________________________________
(пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) түрi
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алу-сату шартын
жасасқанымды мәлімдеймін және маған тиесілі _______________________ теңге
мөлшеріндегі субсидияны (сома санмен және жазбаша) отандық пестицидтерді,
биоагенттерді (энтомофагтарды) өндіруші
________________________________________________________________________
(отандық пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы) нақты
өткізілген пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) көлемдері жөніндегі
мәліметтерді тізілімге енгізгеннен кейін отандық пестицидтерді, биоагенттерді
(энтомофагтарды) өндірушіге ____________________________________________
______________________________________________________________________
(отандық пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы)
аударуды сұраймын.
3. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ___________________________________________________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _________________________________
жүзеге асырылатын қызмет түріне сәйкес ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы (кіші сыныбы)_______________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________________________
басшының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ________________________
мекенжайы: _____________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ____________________________________________________

В случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 5, 6, 7, 8 и 9 настоящей заявки.
Настоящая заявка на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) по полной стоимости заполняется на каждый вид пестицида, биоагента (энтомофага).
Приложение 21
к Правилам субсидирования
повышения урожайности
и качества продукции
растениеводства
Форма
Переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении пестицида, биоагента (энтомофага) у отечественного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов) по удешевленной стоимости
Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В _____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, (города
республиканского значения, столицы))
От ______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица (индивидуального предпринимателя)
2. Настоящим заявляю, что мною заключен договор купли-продажи пестицидов,
биоагентов (энтомофагов) по удешевленной стоимости
с________________________________________________________________________
(наименование производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов))
в объеме ________________ литров (килограммов, граммов, штук)
_________________________________________________________________________
(вид производителя пестицидов, биоагентов(энтомофагов)
и прошу перечислить отечественному производителю пестицидов, биоагентов
(энтомофагов) ____________________________________________________________
(наименование отечественного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
причитающиеся мне субсидии, в размере ________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
после внесения отечественным производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
__________________________________________________________________________
(наименование отечественного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
сведений в реестр по объемам фактической реализации пестицидов, биоагентов (энтомофагов).
3. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование_____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ______________________________
класс (подкласс) по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической
деятельности) в соответствии с видом осуществляемой деятельности ______________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя_____________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) руководителя
________________________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________

7. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші мен пестицидтерді, биоагенттерді
(энтомофагтарды) өндіруші арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері:
шарттың нөмірі __________________________________________________________
шарт жасалған күн _______________________________________________________
қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) шарт бойынша пестицидтің, биоагенттің
(энтомофагтың) жалпы құны, теңге (егер шартта пестицидтің, биоагенттің
(энтомофагтың) құны ҚҚС есебімен көрсетілген жағдайда, пестицидтің, биоагенттің
(энтомофагтың) құны туралы мәліметті ҚҚС-сыз көрсету қажет)
_________________________________________
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің атауы және БСН-сы
__________________________________________________________________________
пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің орналасқан жерінің
мекенжайы ______________________________________________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) атауы_______________________________
пестицидтің, биоагентің (энтомофагтың) көлемі, литр (килограмм, грамм, дана)
_________________________________________________________________________
төлеу мерзімі ____________________________________________________________
межелі (босату) пункті _____________________________________________________
8. Пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушінің екінші деңгейдегі
банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы мәліметтер:
банктің атауы: _____________________________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды _________________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________________
БСН_____________________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _________________________________________
9. Сатып алынған пестицидтерге арналған сәйкестiк сертификаты:
сертификаттың нөмірі _____________________________________________________
сертификаттың берілген күні ______________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі__________________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел) ________________________________
өтінім беруші (атауы, мекенжайы) ________________________________________
кім берді ______________________________________________________________
Бұл ретте сатып алынған пестицидтерге сәйкестік сертификатының қолданылу
Мерзімі
пестицидті сатып алу сәтінде ескеріледі.

7. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным
товаропроизводителем и производителем пестицидов, биоагентов (энтомофагов):
номер договора ___________________________________________
дата заключения договора___________________________________
общая стоимость пестицида, биоагента (энтомофага) по договору без налога
на добавленную стоимость (далее – НДС), тенге (в случае, если в договоре указана
стоимость пестицида, биоагента (энтомофага) с учетом НДС, необходимо указать
сведения о стоимости пестицида, биоагента (энтомофага) без НДС)
__________________________________________________________________
наименование и БИН производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
__________________________________________________________________
адрес местонахождения производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
__________________________________________________________________
наименование пестицида, биоагента (энтомофага) _______________________
объем пестицида, биоагента (энтомофага), литров (килограммов, граммов, штук)
__________________________________________________________________
срок оплаты _______________________________________________________
пункт назначения (отпуска)__________________________________________
8. Сведения о текущем счете производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов)
в банке второго уровня:
наименование банка: ________________________________________________
Банковский идентификационный код __________________________________
Индивидуальный идентификационный код _____________________________
БИН ______________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) _______________________________________
9. Сертификат соответствия на приобретенные пестициды:
номер сертификата__________________________________________________
дата выдачи сертификата ____________________________________________
срок действия сертификата___________________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
__________________________________________________________________
заявитель (наименование, адрес) ______________________________________
кем выдан_________________________________________________________
При этом, срок действия сертификата соответствия на приобретенные пестициды
учитывается на момент приобретения пестицида.

2025 және 2026 жылдары танаптың кадастрлық нөмірін беру талап етілмейді, танаптың алаңын ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі) дербес көрсетеді. Бұл ретте, танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге (ауыл шаруашылығы кооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.
Тұтыну нормативтерінен төмен пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алу кезінде төленетін субсидия сомасы 7-баған х 9-баған х 11-баған формуласы бойынша есептеледі, тұтыну нормативтерінен асып кеткен жағдайда, төленуге жататын субсидия сомасы 6-баған х 7-баған х 11-баған формуласы бойынша есептеледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өсімдіктерді қорғау мақсатында саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды (арамшөптер, бидай трипсі, шалғын көбелегі, карадрина және жағалау шыбыны) және аса қауіпті зиянды организмдерге (өңдеу жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын саяқ және үйірлі шегіртке тұқымдастарын қоспағанда) және карантинді объектілерге (таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантинді объектілерді қоспағанда) қарсы өңдеу жүргізу үшін сатып алынған пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) қолдануды қамтамасыз ететінімді растаймын. Сатып алынған пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) қолданбаған жағдайда алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20__ жылғы "__" _____сағат _____ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Ауыл шаруашылығы кооперативі пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтпелі өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне өтпелі өтінімнің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) сатып алған кезде ауыл шаруашылығы кооперативі осы өтпелі өтінімді берген жағдайда, ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне өтпелі өтінімнің 5, 6 және 7-тармақтарында көрсетілген мәліметтер толтырылады.
Отандық пестицидтерді, биоагенттерді (энтомофагтарды) өндірушіден арзандатылған құны бойынша сатып алынған пестицидтер, биоагенттер (энтомофагтар) үшін субсидиялар алуға арналған осы өтпелі өтінім әрбір пестицид, биоагент (энтомофаг) түріне толтырылады.

В 2025 и 2026 годах присвоение кадастрового номера поля не требуется, площадь поля указывается сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) самостоятельно. При этом, площадь поля не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному товаропроизводителю (сельскохозяйственному кооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности.
При приобретении ниже норм расхода пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 7 х графу 9 х графу 11, в случае превышения норм расхода сумма причитающейся субсидии рассчитывается по формуле графа 6 х графу 7 х графу 11.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Подтверждаю, что обеспечу применение приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов) в целях защиты растений для проведения обработок против вредных (сорняков, пшеничный трипс, луговой мотылек, карадрина и прибрежная муха) и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности (за исключением стадных и нестадных саранчовых по отношению к которым мероприятия по обработке осуществляются за счет бюджетных средств) и карантинных объектов (за исключением карантинных объектов, по отношению к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения осуществляются за счет бюджетных средств). В случае неприменения приобретенных пестицидов, биоагентов (энтомофагов), согласен вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ____________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в _____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
В случае подачи настоящей переводной заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) сельскохозяйственным кооперативом на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 5 и 6 настоящей переводной заявки.
В случае подачи настоящей переводной заявки сельскохозяйственным кооперативом при приобретении пестицидов, биоагентов (энтомофагов) членами сельскохозяйственного кооператива на каждого члена сельскохозяйственного кооператива заполняются сведения, указанные в пунктах 5, 6 и 7 настоящей переводной заявки.
Настоящая переводная заявка на получение субсидий за приобретенные пестициды, биоагенты (энтомофаги) по удешевленной стоимости у отечественного производителя пестицидов, биоагентов (энтомофагов) заполняется на каждый вид пестицида, биоагента (энтомофага).