"Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 313-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 17 ақпандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 ақпанда № 20048 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 22 қазандағы № 384 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.10.2025 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 313-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8918 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 15 ақпандағы № 32 (28256) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Ереженің 5-тармағы 3) және 4) тармақшаларының талаптары ғылыми-зерттеулерді жүзеге асыратын кемелерге, авариялық-құтқару жұмыстарын, тұрақты жүк-жолаушылар тасымалын (паром), балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғауды, кеме қатынайтын жолдарда навигациялық белгілерді орнатуды және қызмет көрсетуді, сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды орындайтын кемелерге қолданылмайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уылдырық шашу кезеңінде кемелерді пайдалануға мынадай шектеулер қойылады:
1) кемелердің ескіш бұрандасының айналу жылдамдығы 1000 айналым/минуттан көп емес;
2) жеке және заңды тұлғалар үшін жеке меншік құқығындағы кемелердің аспалы моторларының қуаты 20 ат күшінен (бұдан әрі – а.к.) көп емес;
Жайық-Каспий бассейндерінде кәсіпшілік балық аулауды жүзеге асыратын балық шаруашылығы субъектілері үшін – 40 а.к. көп емес;
бекітілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі үшін - 100 а.к. көп емес;

О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 313-Ө "Об утверждении Правил движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 17 февраля 2020 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2020 года № 20048. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 октября 2025 года № 384.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 384 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 313-Ө "Об утверждении Правил движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8918, опубликован 15 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда" за № 32 (27653)) следующие изменения:
в Правилах движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Требования подпунктов 3) и 4) пункта 5 настоящих Правил не распространяются на суда, осуществляющие научные исследования, на суда выполняющие аварийно-спасательные работы, регулярные грузопассажирские перевозки (паромы), охрану рыбных ресурсов и других водных животных, установку и обслуживание навигационных знаков на судоходных путях, а также государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В нерестовый период устанавливаются следующие ограничения к эксплуатации судов:
1) скорость вращения гребного винта судов не более 1000 об/мин;
2) мощность подвесных моторов судов для физических и юридических лиц на правах личной собственности не более 20 лошадиных сил (далее - л.с);
для субъектов рыбного хозяйства осуществляющих промысловое рыболовство на Жайык-Каспийском бассейне - не более 40 л.с.;
для егерских служб субъектов рыбного хозяйства осуществляющих охрану на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках - не более 100 л.с;

ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыру үшін - аспалы моторлар 55 а.к. көп емес, стационарлық моторлар 150 а.к. көп емес;
кеме қатынайтын су жолдарындағы навигациялық белгілерді орнату және қызмет көрсету, жеке және заңды тұлғалардың Ертіс бассейнінде стационарлы қозғалтқыштары бар кемелермен тұрақты жүк-жолаушылар тасымалын (паром) жүзеге асыруы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, көліктік бақылау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар, полиция департаменттерінің табиғат қорғау полициясы бөлімшелері үшін шектеусіз.".
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Экология,
геология және табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев

для осуществления научно-исследовательских работ - подвесные моторы не более 55 л.с, стационарные моторы не более 150 л.с;
для выставления и обслуживания навигационных знаков на судоходных водных путях, осуществления физическими и юридическими лицами судами со стационарными двигателями регулярные грузопассажирские перевозки (паромы) на Ертисском бассейне, уполномоченных государственных органов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, транспортного контроля, подразделений природоохранной полиции департаментов полиции – без ограничения.".
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев