Су объектiлерiн кеме қатынасы санатына жатқызу қағидаларын және кеме қатынасы су жолдарының тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 ақпанда № 19985 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 219 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 105-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Кеме қатынасы су жолдарының тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу қағидаларын және кеме қатынасы, әуе кемелерінің ұшуы (қонуы) үшін пайдаланылатын кеме қатынасы су жолдарының тізбесін және оларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы № 19-2/510 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11862 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің м.а.
2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 37 бұйрығына
1-қосымша
Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 105-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және су объектілерін кеме жүзетін көлік құралдарына жатқызу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил отнесения водных объектов к категории судоходных и перечня судоходных водных путей
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2020 года № 19985. Утратил силу приказом Министра транспорта Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 219.
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 105 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила отнесения водных объектов к категории судоходных, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень судоходных водных путей, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 19-2/510 "Об утверждении Правил отнесения водных объектов к категории судоходных и перечня судоходных водных путей, используемых для судоходства, взлета (посадки) воздушных судов, и правил их эксплуатации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11862, опубликован 10 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности Министра К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 января 2020 года № 37
Правила отнесения водных объектов к категории судоходных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения водных объектов к категории судоходных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 105 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок отнесения водных объектов к категории судоходных.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган – ішкі су көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган – қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану саласындағы, сондай-ақ су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау, су бұру, жануарлар дүниесін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары – кеме қатынасы мақсатында пайдалануға болатын табиғи немесе қолдан жасалған қатынас жолдары;
4) кеме қатынасы су жолдары – кеме қатынасы үшін ашық және кеме қатынасы үшін пайдаланылатын кеме қатынасы су жолдарының тізбесіне енгізілген ішкі су жолдары.
2-тарау. Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу тәртібі
3. Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу уәкілетті органмен су объектілерін кеме қатынасына санатына жатқызу және су объектілерін немесе олардың учаскелерін (шекарасын көрсетіп) кеме қатынасы су жолдарының тізбесіне енгізу орындылығы туралы талдау (бұдан әрі – Талдау) нәтижелері бойынша қабылданады.
4. Талдауды уәкілетті орган жүргізеді және мыналарды:
1) тасымалдың күтілетін көлемі, жүк ағынының болжамды маршруттары және тасымалдау процесін ұйымдастыру үшін көлік (жолаушылар) флотының жоспарланған санын;
2) кеме қатынасы санатына жатқызуға ұсынылатын су объектісінің схемалық жоспары, гидрологиялық сипаттамасы және пайдалану ерекшеліктерін;
3) кеме қатынасы санатына жатқызуға ұсынылатын су объектісінде кеме қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі және оларды қысқа мерзімді (үш жылдық) перспективада күтіп - ұстау бойынша қаржы қаражатының ресурстарға қажеттілігін қамтиды.
5. Су объектілерін кеме қатынасы санатына жатқызу жөніндегі ұсыныстар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
6. Талдау және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу нәтижелері бойынша су объектілері немесе олардың учаскелері кеме қатынасы су жолдарының тізбесіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің м.а.
2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 37 бұйрығына
2-қосымша
Кеме қатынасы су жолдарының тізбесі
1. Балқаш көлі.
2. Есіл өзені, Петропавл су қоймасының бөгетінен бастап Солтүстік Қазақстан облысының Приишимка кентіне дейін.
3. Есіл өзенінің Нұр-Сұлтан қаласының әкімшілік-аумақтық шекарасы шегіндегі учаскесі.

2. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган – государственный орган осуществляющий руководство в сфере внутреннего водного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
2) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и природопользования, а также в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий;
3) внутренние водные пути Республики Казахстан – естественные или искусственно созданные пути сообщения, возможные для использования в целях судоходства;
4) судоходные водные пути – внутренние водные пути, открытые для судоходства и включенные в перечень судоходных водных путей используемых для судоходства.
Глава 2. Порядок отнесения водных объектов к категории судоходных
3. Отнесение водных объектов к категории судоходных осуществляется уполномоченным органом по результатам анализа о целесообразности отнесения водных объектов к категории судоходных и включения водных объектов или их участков (с указанием границ) в перечень судоходных водных путей.
4. Анализ проводится уполномоченным органом и включает в себя:
1) ожидаемые объемы перевозок, предполагаемые маршруты грузопотоков и планируемое количество транспортного (пассажирского) флота для организации перевозочного процесса;
2) схематический план, гидрологическую характеристику и особенности эксплуатации водного объекта предлагаемого к отнесению к категории судоходных;
3) предложения по обеспечению безопасности судоходства водного объекта предлагаемого к отнесению к категории судоходных и потребность в финансовых средствах по его содержанию на краткосрочную (три года) перспективу.
5. Предложения по отнесению водных объектов к категории судоходных согласовываются с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
6. По результатам анализа и согласования с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды водные объекты или их участки включаются в перечень судоходных водных путей.
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 января 2020 года № 37
Перечень судоходных водных путей
1. Озеро Балкаш.
2. Река Есиль от плотины Петропавловского водохранилища до поселка Приишимка Северо-Казахстанской области.
3. Участок реки Есиль в пределах административно-территориальной границы города Нур-Султан.

4. Жайық-Каспий каналы.
5. Қазақстан Республикасының аумағындағы Қиғаш өзенінің учаскесі (Волга өзенінің саласы).
6. Қара Ертіс өзені (Қытай Халық Республикасымен шекарадан бастап) Зайсан көлі - Бұқтырма, Өскемен және Шүлбі су қоймаларымен бірге Ертіс өзені (Ресей Федерациясымен шекараға дейін).
7. Ресей Федерациясынан бастап Жайық өзенінің сағасына дейінгі Жайық өзенінің учаскесі.
8. Сырдария өзені, Қызылорда қаласы мен паром өткелдерінің маңы.
9. Іле өзені, Қапшағай су қоймасымен бірге Қытай Халық Республикасымен шекарадан бастап Қапшағай су электр станциясының бөгетіне дейін.

4. Жайык-Каспийский канал.
5. Участок реки Кигаш (рукав реки Волга) на территории Республики Казахстан.
6. Река Черный Ертис (от границы с Китайской Народной Республикой) озеро Зайсан - река Ертис с Бухтарминским, Усть-Каменогорским и Шульбинским водохранилищами (до границы с Российской Федерацией).
7. Участок на реке Жайык от границы с Российской Федерацией до ее устья.
8. Река Сырдарья в районе города Кызылорда и паромных переправ.
9. Река Или с Капшагайским водохранилищем в пределах от границы Китайской Народной Республики до плотины Капшагайской гидроэлектростанции.