Аққулы ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Аққулы аудандық мәслихатының 2019 жылғы 28 қазандағы № 220/46 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 31 қазанда № 6588 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Аққулы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Аққулы ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аграрлық сектор, экология, энергетика, көлік және байланыс мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Д. Әбетжанов
Аққулы аудандық
мәслихат хатшысы С. Мүсінова
Аққулы аудандық
мәслихатының 2019 жылғы 28
қазандағы № 220/46 шешімімен
бекітілген
Аққулы ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Аққулы ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Аққулы на 2019 - 2020 годы
Решение маслихата района Аққулы Павлодарской области от 28 октября 2019 года № 220/46. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 31 октября 2019 года № 6588. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат района Аққулы РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Аққулы на 2019 - 2020 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам аграрного сектора, экологии, энергетики, транспорта и связи.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Д. Абетжанов
Секретарь маслихата
района Аққулы С. Мусинова
Утвержден
решением маслихата
района Аққулы от 28 октября
2019 года № 220/46
План по управлению пастбищами и их
использованию по району Аққулы на 2019 - 2020 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Аққулы на 2019 - 2020 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққулы ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Аққулы ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Аққулы ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Аққулы ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Аққулы ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Аққулы ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
5. Аққулы ауданы 1939 жылы құрылған, Павлодар облысының оңтүстігінде орналасқан, солтүстігінде Павлодар және Шарбақты аудандарымен, оңтүстігінде Шығыс Қазақстан облысымен, батысында Ертіс өзені бойымен Май ауданымен, шығысында Ресей Федерациясы жерлерімен шектеседі. Аудан орталығы - Аққулы ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 10 ауылдық округте орналасқан, 24 ауылдық елді мекенінен тұрады.
Ауданның климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық келеді. Қаңтарда ауаның жылдық орташа температурасы минус 25 градус Цельсийдан минус 30 градус Цельсийға дейін, шілде температурасы плюс 35 градус Цельсийдан плюс 40 градус Цельсийға дейін. Орташа жылдық жауын-шашын мөлшері - 285 миллиметр.
6. Аудан жерлерінің жалпы жер көлемі 606976 гектар (бұдан әрі - га), соның ішінде жайылымды жерлер - 498343 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 373013 га;
елді мекендердің жерлері - 128856 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 1458 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтық жерлер, сауықтыру мақсатындағы жерлер, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер - 160396 га;
су қорының жерлері - 5837 га;
босалқы жерлер - 113491 га.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории района Аққулы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории района Аққулы, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту района Аққулы с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории района Аққулы, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории района Аққулы, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории района Аққулы, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. Район Аққулы образован в 1939 году, расположен на юге Павлодарской области, с севера граничит Павлодарским и Щербактинским районами, на юге с Восточно-Казахстанской областью, на западе по реке Иртыш с Майским районом, на востоке с землями Российской Федерации. Районный центр - село Аққулы. Административно-территориальное деление состоит из 24 населенных пунктов, расположенных в 10 сельских округах.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 25 градусов Цельсия до минус 30 градусов Цельсия, в июле от плюс 35 градусов Цельсия до плюс 40 градусов Цельсия. Среднегодовое количество атмосферных осадков составляет 285 миллиметр.
6. Общая площадь земель района (далее - га), из них пастбищные земли 498343 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 373013 га;
земли населенных пунктов - 128856 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения - 1458 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко - культурного назначения - 160396 га;
земли водного фонда - 5837 га;
земли запаса - 113491 га.

7. Ауданның табиғи - климаттық ерекшеліктеріне байланысты жайылымдар табиғи жайылымдарға жатады. Аудан аумағында мәдени және аридті жайылымдар жоқ.
Аудан аумағында ашық-қоңыр топырақ басым болып келеді.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнерді/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 180 - 200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары тағайындалған жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 30706 бас ірі қара мал, 38324 бас ұсақ мал, 8863 бас жылқы құрайды.
Қалыптасқан табындар, отарлар, ауыл шаруашылығы жануарларының табындары түрлері бойынша келесідей бөлінеді:
ірі қара мал табыны 112;
ұсақ мал табыны 135;
жылқы табыны 79.
10. Ауданда 25 ветеринариялық-санитариялық объект, оның ішінде 15 мал көмінді, 10 ветеринариялық пункт қызмет істейді.
11. Аққулы ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққулы ауданы
аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Аққулы ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Аққулы ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Аққулы ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,
тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Аққулы ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе)
заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал
басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу
және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Аққулы ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Аққулы ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың
маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды
пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Жайылымдарға малдарды айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
1
Аққулы ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
2
Баймолдин ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
3
Жамбыл ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
4
Қызылағаш ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
5
Қызыләскер ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
6
Майқарағай ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
7
Малыбай ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
8
Шақа ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
9
Шарбақты ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы
10
Ямышев ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші жартысы

7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории района нет.
На территории района приоритетно светло-каштановая почва.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнеров/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 30706 голов крупного рогатого скота, 38324 голов мелкого рогатого скота, 8863 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
112 стада крупного рогатого скота;
135 отар мелкого рогатого скота;
79 табунов лошадей.
10. В районе действует 25 ветеринарно-санитарных объектов, из них 15 скотомогильников, 10 ветеринарных пунктов.
11. В районе Аққулы сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории района
Аққулы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и
землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории района Аққулы
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Карта района Аққулы с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным
каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно
норме потребления воды, на территории района Аққулы
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья
сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц,
у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на
предоставляемые пастбища на территории района Аққулы
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, необеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе на территории района Аққулы
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Аққулы на 2019 - 2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
Сельский округ Аққулы
вторая половина апреля
вторая половина октября
2
Баймульдинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
3
Жамбылский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
4
Кызылагашский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
5
Кызыласкерский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
6
Майкарагайский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
7
Малыбайский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
8
Шакинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
9
Шарбактинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября
10
Ямышевский сельский округ
вторая половина апреля
вторая половина октября