"Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру қағидаларын бекіту туралы
Шымкент қалалық мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/378-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 8 сәуірде № 29 болып тіркелді
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру қағидалары осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Шымкент қаласы мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы – Шымкент аймақтық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін Шымкент қаласында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы М.Битеміров
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Ғ.Ташқараев
Шымкент қаласы мәслихатының

Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин города Шымкент"
Решение Шымкентского городского маслихата от 29 марта 2019 года № 47/378-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 8 апреля 2019 года № 29
Сноска. В заголовок решения внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Шымкент" согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Шымкентский региональный центр правовой информации-филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории города Шымкент;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент М.Битемиров
Секретарь маслихата
города Шымкент Г.Ташкараев
Приложение к решению
маслихата города Шымкент

2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 47/378-6с шешіміне қосымша
"Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру қағидалары (әрі қарай - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңынның 6-бабы 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағы экономиканы, әлеуметтік саланы, ғылым мен мәдениетті, білім беруді дамытуға қосқан үлкен үлесі, мемлекеттік және қоғамдық қызметтегі жетістігі, демократияны, жариялылық пен әлеуметтік прогресті, рухани және интеллектуалды әлеуетті дамытудағы, заңдылықты, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудегі жетістіктері, азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі белсенді қызметі, ұлтаралық келісім мен қоғамдық тұрақтылықты нығайту, қаланы мекендейтін халықтар арасындағы бейбітшілікті, достық пен ынтымақтастықты нығайту жөніндегі жемісті жұмысы, өндіріс саласындағы, бизнестегі, шығармашылықтағы, спорттағы, мемлекеттік және әскери қызметтегі, қоршаған ортаны қорғаудағы жоғары жетістіктері, қайырымдылық пен мейірбандық қызметтер жасауда қала алдында айрықша сіңірген еңбегі бар азаматтарға беріледі.
3. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағы азаматтарға көзі тірісінде беріледі.
4. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағы заңсыз сотталған және кейіннен сот шешімі бойынша толық ақталған тұлғаларды қоспағанда соттылығы бар, сондай-ақ бұрын сотты болған тұлғаларға берілмейді.
2-тарау. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беруге ұсыну тәртібі
5. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру жылына бір рет және Қала күніне орайластырылады. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағы жыл сайын жиырма бес адамға дейін берілуі мүмкін. Егер көрсетілген атақ ағымдағы жылы берілмеген жағдайда, онда ол келесі жылға ауыстырылуы мүмкін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 11.06.2025 № 27/244-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

от 29 марта 2019 года
№ 47/378-6с
Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Шымкент"
Сноска. В заголовок правила внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Шымкент" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Звание "Почетный гражданин города Шымкент" выдается гражданам, имеющим большой вклад в развитие экономики, социальной сферы, науки и культуры, образования, достижения в государственной и общественной деятельности, успехи в развитии демократии, гласности и социального прогресса, духовного и интеллектуального потенциала, обеспечения законности, общественного порядка, активная деятельность по защите прав и законных интересов граждан, укрепление межнационального согласия и общественной стабильности, обеспечение мира между народами, населяющими город, а также, плодотворная работа по укреплению дружбы и сотрудничества, высокие достижения в области производства, бизнеса, творчества, спорта, государственной и военной деятельности, охраны окружающей среды, за особые заслуги перед городом в оказании благотворительных и доброжелательных услуг.
3. Звание "Почетный гражданин города Шымкент" присваивается гражданам при жизни.
4. Звание "Почетный гражданин города Шымкент" не присваивается лицам, имеющим судимость, а также ранее судимым, за исключением лиц, незаконно осужденных и впоследствии полностью реабилитированных по решению суда.
Глава 2. Порядок присвоения звания "Почетный гражданин города Шымкент"
5. Присвоение звания "Почетный гражданин города Шымкент" осуществляется один раз в год и приурочивается ко Дню города. Ежегодно звания "Почетный гражданин города Шымкент" могут быть удостоены не более двадцати пяти человек. В случае, если присвоение указанного звания не производилось в текущем году, оно может быть перенесено на следующий год.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения маслихата города Шымкент от 11.06.2025 № 27/244-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

6. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру еңбек ұжымдары, Шымкент қаласының аудандары әкімдері, саяси партиялар, қоғамдық және діни бірлестіктер, жергілікті қоғамдастық жиналыстарының (жиындарының) шешімдері негізінде жүзеге асырылады.
Қолдаухатқа тиiстi басшының қолы қойылады, онда кандидаттың нақты сiңiрген еңбектерi көрсетiледi. Қолдаухатқа жиналыс хаттамасының көшiрмесi, кандидаттың айрықша сiңiрген еңбегiн растайтын құжаттарының көшiрмелерi, өмiрбаяндық мәлiметтерi, соттылық жөніндегі мәліметтер, 9х12 көлемдегi суретi қоса тiгiледi.
Атақ беру туралы өз кандидатурасын ұсынған тұлғалардан түскен қолдаухаттар қарастырылмайды.
7. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру туралы қолдаухат оған қоса тіркелетін құжаттарымен бірге "Шымкент қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру туралы ұсыныс Шымкент қаласы мәслихатына қала әкімімен аталған мәселені Шымкент қаласы мәслихаты сессиясында қарауға дейін 1 айдан кешіктірмей енгізіледі.
9. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру туралы шешімді Шымкент қаласы мәслихаты қабылдайды.
10. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру мәселелері бойынша құжаттарды жүргізу мен есепке алуды, Шымкент қаласының бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы орган есебінен куәлігі мен төс белгісін жасауды қала әкімі аппараты жүзеге асырады.
11. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" туралы куәлікке Шымкент қаласының әкімі мен Шымкент қаласы мәслихатының төрағасы қол қояды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" куәлігі мен төс белгіні Шымкент қаласының әкімі мен Шымкент қаласы мәслихатының төрағасы салтанатты жағдайда тапсырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағын беру туралы Шымкент қаласы мәслихатының шешімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.

6. Присвоение звания "Почетный гражданин города Шымкент" осуществляется на основании решений собраний (сходов) трудовых коллективов, акимов районов города Шымкент, политических партий, общественных и религиозных объединений, местного сообщества.
Ходатайство подписывается соответствующим руководителем, в котором указываются конкретные заслуги кандидата. К ходатайству прилагаются копия протокола собрания, копии документов, подтверждающих особые заслуги кандидата, биографические данные, сведения о судимости, фотография размером 9х12.
Ходатайства о присвоении звания, поступившие от лиц, выдвинувших свою кандидатуру, не рассматриваются.
7. Ходатайство о присвоении звания "Почетный гражданин города Шымкент" с прилагаемыми к нему документами представляется в государственное учреждение "Аппарат акима города Шымкент".
Сноска. В пункт 7 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Представление о присвоении звания "Почетный гражданин города Шымкент" вносится в маслихат города Шымкент акимом города не позднее, чем за 1 месяц до рассмотрения данного вопроса на сессии маслихата города Шымкент.
9. Решение о присвоении звания "Почетный гражданин города Шымкент" принимает маслихат города Шымкент.
10. Ведение документации и учета по вопросам присвоения звания "Почетный гражданин города Шымкент", изготовление удостоверений и нагрудных знаков за счет исполнительных органов, финансируемых из бюджета города Шымкент осуществляется аппаратом акима города.
11. Удостоверение о присвоении звания "Почетный гражданин города Шымкент" подписывается акимом города Шымкент и председателем маслихата города Шымкент.
Сноска. Пункт 11 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Вручение нагрудного знака "Почетный гражданин города Шымкент" и удостоверения к нему производится в торжественной обстановке акимом города Шымкент и председателем маслихата города Шымкент.
Сноска. Пункт 12 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Решение маслихата города Шымкент о присвоении звания "Почетный гражданин города Шымкент" публикуется в средствах массовой информации.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 12.08.2022 № 20/173-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. "Шымкент қалсының құрметті азаматы" атағы берілген тұлға, аталған тұлғаға қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген жағдайда, қала әкімінің ұсынымы негізінде, мәслихат шешімі бойынша ол атақтан айрылады.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген негіздер бойынша "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағынан айырылған тұлғаға атақ қайталап берілмейді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің 37-бабына сәйкес сот бойынша ақталған адамға "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағы әкімнің ұсынысы негізінде мәслихаттың шешімімен қалпына келтіріледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 13 – в редакции решения маслихата города Шымкент от 12.08.2022 № 20/173-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Лицо, которому присвоено звание "Почетный гражданин города Шымкент", лишается звания в случае вступления в законную силу обвинительного приговора суда в отношении указанного лица на основании представления акима города и по решению маслихата.
15. Лицу, лишенному звания "Почетный гражданин города Шымкент" по основаниям, предусмотренным пунктом 14 настоящих Правил, повторное присвоение звания не производится.
Сноска. Пункт 15 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Лицу, оправданному по суду в соответствии со статьей 37 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, звание "Почетный гражданин города Шымкент" восстанавливается решением маслихата на основании представления акима.
Сноска. Пункт 16 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).