"Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 139 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 қыркүйектегі № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 қыркүйекте № 19384 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 84 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.08.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10068 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесінде:
14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы шығындарды қаржыландырудың жалпы көлеміне пайыздық қатынасына сәйкес жылдар бойынша бөлінісінде анықталады.
і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы есептік шығындарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуге арналған шығындар есепке алынады.
Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу әрбір облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) бойынша жеке мына формула бойынша жүргізіледі:
КШі = k* ЕШі,
мұнда:
КШі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) күрделі сипаттағы есептік шығындары;
ЕШі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы есептік шығындары;
k – күрделі сипаттағы шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатысының шамасы.
Республикалық бюджет пен облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k шамасы 6,5% тең болады.
15. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы шығындарының болжамды көлеміне және кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық ара қатынаста жылдар бөлінісінде, өңірдің экономикалық белсенділік деңгейін (жалпы өңірлік өнімнің нақты өсуі) ескере отырып айқындалады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемін есептеу әрбір облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргізіледі:

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139 "Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 сентября 2019 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2019 года № 19384. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 84.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.08.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139 "Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10068, опубликован 30 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Методике расчетов трансфертов общего характера, утвержденной указанным приказом:
пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования текущих затрат области (города республиканского значения, столицы).
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, отдельно по каждой области (городу республиканского значения, столице) производится по следующей формуле:
КЗi = k * РЗi,
где:
КЗi – расчетные затраты капитального характера i-й области (города республиканского значения, столицы);
РЗi – расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы);
k – величина процентного отношения затрат капитального характера к общему объему текущих затрат.
Для определения объемов трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей, городов республиканского значения, столицы величина k равняется 6,5%.
15. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития определяется с разбивкой по годам в процентном соотношении к прогнозному объему текущих затрат и прогнозному объему доходов области (города республиканского значения, столицы), с учетом уровня экономической активности региона (реальный рост валового регионального продукта).
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, отдельно по каждой области (городу республиканского значения, столице) производится по следующей формуле:

БДБШі = (r1*ЕШі) + (r2*КБКі) + (( r1 * ЕШі) + ( r2* КБКі))*K,
мұндағы:
БДБШі – і-облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
ЕШі – і-облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы есептік шығындары;
КБКі – і-облысы (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) кірістерінің болжамды көлемдері;
K – ол ынталандыру коэффициенті, бюджеттік субвенциялар белгіленген өңірлер үшін қолданылады және орта мерзімді кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін белгілейтін, заң жобасын әзірлеу жылының алдындағы өткен үш жылдағы жалпы өңірлік өнімнің нақты өсуінің орташа арифметикалық мәні ретінде айқындалады.
Үш жылдық кезеңде жалпы өңірлік өнім өсуінің үш жылдағы орташа мәні теріс болған жағдайда К коэффициентінің мәні 0-ге теңеледі.
r1 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
r2 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың жергілікті бюджет кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
16. r1 және r2 коэффициентерінің шамасы:
республикалық бюджет пен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін – Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
Бұл ретте, r2 мөлшері бюджеттік алып қоюлар белгіленген өңірлер үшін және бюджеттік субвенциялар белгіленген өңірлер үшін жеке айқындалады.";
Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесіне қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің
2019 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 80 бұйрығына
қосымша
Жалпы сипаттағы
трансферттердің
есеп-қисаптар әдістемесіне
қосымша
Мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың, олардың көрсеткіштері мен коэффициенттерінің тізбесі
Функционалдық кіші топтардың атауы
Көрсеткіштер
Коэффициенттер
1
2
3

ЗБПРi = ( r1 * РЗi) + ( r2 * ПОДi) + (( r1 * РЗi) + ( r2* ПОДi))*K,
где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-й области (города республиканского значения, столицы);
РЗi – расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы);
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-й области (города республиканского значения, столицы);
K – стимулирующий коэффициент, применяемый для регионов, которым установлены бюджетные субвенции и определяемый как среднеарифметическое реального роста валового регионального продукта за предыдущие три года, предшествующие году разработки законопроекта, устанавливающего объемы трансфертов общего характера на среднесрочный период.
В случае отрицательного значения среднего за три года роста валового регионального продукта в трехлетнем периоде значение коэффициента К приравнивается к 0.
r1 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат.
r2 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к прогнозному объему доходов местных бюджетов.
16. Величина коэффициентов r1 и r2 устанавливается:
для определения объемов трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей, городов республиканского значения, столицы) – решением Республиканской бюджетной комиссии.
При этом, размер r2 определяется отдельно для регионов, которым установлены бюджетные изъятия и для регионов которым установлены бюджетные субвенции.";
приложение к Методике расчетов трансфертов общего характера изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетной политики в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Даленов
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 сентября 2019 года № 80
Приложение
к Методике расчетов
трансфертов общего характера
Перечень функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним
Наименование функциональных подгрупп
Показатели
Коэффициенты
1
2
3

1. Жалпы сипаттағы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер
Мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкілетті, атқарушы және басқа да органдар
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қаржы қызметі
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жоспарлау және статистикалық қызмет
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
2. Қорғаныс
Әскери қажеттіліктер
18-ден бастап 26 жасты қоса алғандағы әскерге шақырылатын жастағы ер азаматтар
қоныстандыру дисперсиялығы;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
3. Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Құқық қорғау қызметі
Тұрақты халық саны
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
4. Білім беру
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
1-5 жастағы балалар саны
урбандалу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру
6-18 жастағы балалар саны
шағын жинақталған мектептегі оқушыларды есепке алу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
14-тен 18 жасқа дейінгілер
урбандалу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
Тұрақты халық саны
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Білім беру саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
тығыздық;
халықтың жас мөлшері құрылымы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
5. Денсаулық сақтау
Халықтың денсаулығын қорғау
Тұрақты халық саны
тығыздық;
урбандалу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мамандандырылған медициналық көмек
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Емханалар
урбандалу;
халықтың жас мөлшерінің құрылымы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Медициналық көмектің басқа түрлері
тығыздық;
урбандалу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
тығыздық;
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

1. Государственные услуги общего характера
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
Численность постоянного населения
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Финансовая деятельность
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Планирование и статистическая деятельность
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие государственные услуги общего характера
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
2. Оборона
Военные нужды
Лица мужского пола призывного возраста от 18 до 26 лет включительно
дисперсности расселения;
учета продолжительности отопительного сезона
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона
3. Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
Правоохранительная деятельность
Численность постоянного населения
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
Численность постоянного населения
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
4. Образование
Дошкольное воспитание и обучение
Численность детей в возрасте 1-5 лет
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Начальное, основное среднее и общее среднее образование
Численность детей в возрасте 6-18 лет
учета учащихся в малокомплектных школах;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета;
продолжительности отопительного сезона
Техническое и профессиональное, послесреднее образование
Лица от 14 до 18 лет
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Переподготовка и повышение квалификации специалистов
Численность постоянного населения
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области образования
Численность постоянного населения
плотности;
учета надбавок за работу в сельской местности;
возрастной структуры населения;
учета продолжительности отопительного сезона
5. Здравоохранение
Охрана здоровья населения
Численность постоянного населения
плотности;
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Специализированная медицинская помощь
учета продолжительности отопительного сезона
Поликлиники
урбанизации;
возрастной структуры населения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Другие виды медицинской помощи
плотности;
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области здравоохранения
плотности;
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона

6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Әлеуметтік қамсыздандыру
6-18 жастағы балалар саны және зейнеткерлік жасынан асқан халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтік көмек
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы;
кедейлікті есепке алу (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдар үлесінің негізінде);
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де қызметтер
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
7. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
Тұрғын үй шаруашылығы
Тұрғын үй қорының жалпы ауданы (мың шаршы метр)
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Коммуналдық шаруашылық
Тұрақты халық саны
урбандалу;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Елді мекендерді көркейту
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
8. Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Мәдениет саласындағы қызмет
Тұрақты халық саны
урбандалу;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Спорт
урбандалу;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ақпараттық кеңістік
урбандалу;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Туризм
Туризм, тәулігіне төсек орын саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мәдениетті, спортты, туризмді және ақпараттық кеңістікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
урбандалу;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
10. Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Ауыл шаруашылығы
Ауыл шаруашылығы өнімінің әлеуетті көлемі
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Су шаруашылығы
Суды тұтыну (миллион текше метр)
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Орман шаруашылығы
Мемлекеттік орман күзетінің нормативтік саны
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қоршаған ортаны қорғау
Атмосфераға ластаушы заттардың шығарындылары
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жер қатынастары
Аумақтың ауданы (мың шаршы километр)
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
Тұрақты халық саны
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

6. Социальная помощь и социальное обеспечение
Социальное обеспечение
Численность детей в возрасте 6-18 лет и численность населения старше пенсионного возраста
дисперсности расселения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Социальная помощь
Численность постоянного населения
дисперсности расселения;
учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума);
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
дисперсности расселения;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
7. Жилищно-коммунальное хозяйство
Жилищное хозяйство
Общая площадь жилищного фонда (тысяча квадратных метров)
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Коммунальное хозяйство
Численность постоянного населения
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
Благоустройство населенных пунктов
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
8. Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Деятельность в области культуры
Численность постоянного населения
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Спорт
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Информационное пространство
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Туризм
Туризм, количество койко-суток
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
Численность постоянного населения
урбанизации;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
10. Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
Сельское хозяйство
Потенциальный объем продукции сельского хозяйства
учета продолжительности отопительного сезона
Водное хозяйство
Водопотребление (миллион кубических метров)
учета продолжительности отопительного сезона
Лесное хозяйство
Нормативная численность государственной лесной охраны
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Охрана окружающей среды
Выбросы в атмосферу загрязняющих веществ
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Земельные отношения
Площадь территории (тысяча квадратных километров)
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
Численность постоянного населения
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона

11. Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Тұрақты халық саны
урбандалу;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
12. Көлік және коммуникация
Автомобиль көлігі
Жергілікті маңызы бар автожолдардың, оның ішінде елді мекендер мен көшелер ішіндегі автожолдар ұзындығы (километр)
урбандалу;
жолдарды күтіп-ұстау;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Көлік және коммуникация саласындағы өзге де қызметтер
Жолаушылар айналымы (миллион жолаушы-километр)
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
13. Басқалар
Экономикалық қызметті реттеу
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
Өңірдің жалпы өңірлік өніміндегі шағын және орта бизнестің үлесі
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Басқалар
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

11. Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Численность постоянного населения
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
12. Транспорт и коммуникации
Автомобильный транспорт
Протяженность автодорог местного значения, в том числе внутринаселенных пунктов и улиц (километр)
урбанизации;
содержания дорог;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
Пассажирооборот (миллион пассажиро-километров)
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
13. Прочие
Регулирование экономической деятельности
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
Доля малого и среднего бизнеса в валовом региональном продукте региона
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона