Ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 118 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 11 шілдеде № 19012 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 13.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. 2026 жылғы 13 сәуірге дейін (қоса алғанда) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері мен бейрезидент банктерінің филиалдарына (бұдан әрі – банк):
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз;
4) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-1. 2026 жылғы 14 сәуір – 2026 жылғы 31 тамыз (қоса алғанда) аралығында резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде банктерге:
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) бірінші топтағы банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 12 (он екі) пайыз;
4) екінші топтағы банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;
5) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Осы қаулының мақсаттары үшін бірінші топтағы банктерге 2025 жылдың қорытындысы бойынша мынадай активтер үшін кемінде 20 (жиырма) пайыз жиынтық өсімді қамтамасыз еткен банктер жатады:
кәсіпкерлік субъектілеріне кредиттер (кәсіпкерлік мақсаттарға кредит алған Қазақстан Республикасының резидент – қаржылық емес ұйымдары, заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздары;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің корпоративтік бағалы қағаздары ("Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы, "Самұрық-Қазына" ұлттық əл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және олардың еншілес ұйымдары, "Қазақстанның орнықтылық қоры" акционерлік қоғамы);
қаржы ұйымдарына жатпайтын Қазақстан Республикасының өзге де резидент-эмитенттерінің корпоративтік бағалы қағаздары.

Об установлении нормативов минимальных резервных требований
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 118. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2019 года № 19012.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 13 августа 2019 года.
В соответствии с частью первой статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
1. В периоды формирования резервных активов до 13 апреля 2026 года (включительно) установить банкам второго уровня и филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банк) нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 10 (десять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в иностранной валюте;
4) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
1-1. В периоды формирования резервных активов с 14 апреля 2026 года по 31 августа 2026 года (включительно) установить банкам нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 12 (двенадцать) процентов для первой и второй категории обязательств в иностранной валюте банка первой группы;
4) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств в иностранной валюте банка второй группы;
5) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.
Для целей настоящего постановления к банкам первой группы относятся банки, обеспечившие по итогам 2025 года совокупный рост не менее 20 (двадцати) процентов для следующих активов:
кредиты субъектам предпринимательства (нефинансовые организации – резиденты Республики Казахстан, юридические лица и индивидуальные предприниматели, получившие кредит на предпринимательские цели);
государственные ценные бумаги Министерства финансов Республики Казахстан и местных исполнительных органов Республики Казахстан;
корпоративные ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора (акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек", акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и их дочерние организации, акционерное общество "Казахстанский фонд устойчивости");
корпоративные ценные бумаги иных эмитентов-резидентов Республики Казахстан, не относящихся к финансовым организациям.

2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген активтері болмаған банктер, сондай-ақ бірінші топтағы банктерге жатқызылмаған банктер екінші топтағы банктерге жатады.
2025 жылы микроқаржы ұйымынан банкке айырбастау нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған банк үшін 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша микроқаржы ұйымының тиісті активтерінің көлеміне сүйене отырып, 2025 жылғы активтердің жиынтық өсімін есептеу жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі пайдаланылған көрсеткіштер мен есептеулер нәтижесін көрсете отырып, тиісті топқа жатқызу туралы банкті хабардар етеді.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-2. 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде бастап банктерге:
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;
4) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Ескерту. Қаулы 1-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-3. Депозиттерді қабылдауға, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операцияларына рұқсаты бар ұйымдарға, Ұлттық пошта операторына (бұдан әрі – ұйым):
1) ұйымның ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) ұйымның ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) ұйымның шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;

Банки, у которых по состоянию на 1 января 2025 года отсутствовали активы, указанные в части второй настоящего пункта, а также банки не отнесенные к банкам первой группы, относятся к банкам второй группы.
Для банка, созданного в 2025 году в результате добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, расчет совокупного роста активов за 2025 год осуществляется, исходя из объемов соответствующих активов микрофинансовой организации по состоянию на 1 января 2025 года.
Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет банк об отнесении его к соответствующей группе с указанием использованных показателей и результата расчетов.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию); в редакции постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-2. В периоды формирования резервных активов с 1 сентября 2026 года установить банкам нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств банка в иностранной валюте;
4) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
1-3. Установить организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, имеющим право осуществлять прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц и имеющим доступ к операциям Национального Банка Республики Казахстан, и Национальному оператору почты (далее – организация) нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств организации в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств организации в национальной валюте;
3) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств организации в иностранной валюте;

4) ұйымның шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Егер осы қаулының 1-4-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы тармақта белгіленген нормативтер Ұлттық пошта операторына қолданылады.
Ескерту. Қаулы 1-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-4. Егер ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңінің аяқталған күні Ұлттық пошта операторының акциялары пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болса, Ұлттық пошта операторына:
1) Ұлттық пошта операторының ұлттық валютадағы бірінші, екінші және үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
2) Ұлттық пошта операторының шетел валютасындағы бірінші, екінші және үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Ескерту. Қаулы 1-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Соттың қайта құрылымдауды жүргізу туралы заңды күшіне енген шешімі бар банктерге және ұйымдарға соттың қайта құрылымдауды тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін ең төмен резервтік талаптардың нормативтері банктің және ұйымдардың барлық міндеттемелері үшін 0 (нөл) пайыз мөлшерінде белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 39 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10985 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Ақша-кредит саясаты департаменті (Тутушкин В.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;

4) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств организации в иностранной валюте.
Нормативы, установленные настоящим пунктом, применяются к Национальному оператору почты, если иное не установлено пунктом 1-4 настоящего постановления.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
1-4. Если на дату завершения периода определения минимальных резервных требований сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству, установить Национальному оператору почты нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для первой, второй и третьей категории обязательств Национального оператора почты в национальной валюте;
2) 10 (десять) процентов для первой, второй и третьей категории обязательств Национального оператора почты в иностранной валюте.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Установить банкам и организациям, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о проведении реструктуризации, до вступления в законную силу решения суда о прекращении реструктуризации нормативы минимальных резервных требований в размере 0 (ноль) процентов для всех обязательств банка и организации.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
3. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 39 "Об установлении нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10985, опубликовано 18 мая 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет").
4. Департаменту денежно-кредитной политики (Тутушкин В.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева А.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
7. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2019 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Е. Досаев

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Департаменту внешних коммуникаций - пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
7. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 13 августа 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев