"Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 20 наурыздағы № 115 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 наурызда № 18439 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 13 шiлдедегi № 275 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.07.2026 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2009 жылы № 10 болып жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 марта 2019 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2019 года № 18439.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5759, опубликован в 2009 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 10) следующие изменения:
Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;

5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 20 наурыздағы
№ 115 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі
Реттік саны
Сорттың, буданның атауы*
Жылы
Рұқсат етілген аймағы**
Оригинатор-дың нөмірі***
Белгілер****
1
2
3
4
5

5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 марта 2019 года № 115
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан
Порядковый номер
Наименование сорта, гибрида*
Год
Зона допуска**
Номер оригинатора***
Признаки****
1
2
3
4
5

1. Оригинатор тіркелмеген
2. С.Сейфуллин атындағы Қазақ мемлекеттік агротехникалық университеті
3. Ақтөбе азықтық және жайылым тәжірибе стансасы
4. Ақтөбе ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
5. Алматы жабық жердегі МСУ
6. Алматы мемлекеттік университеті
7. ҚР АШМ Балқаш тәжірибе алқабы
8. Шығыс Қазақстан АШ ҒЗИ
9. ҚР ҒА бас Ботаника бағы
10. Оңтүстік Батыс ауыл шаруашылығы ҒӨО Мақта шаруашылығы ҒЗИ
11. "Зыряновское" ТӨШ Мемлекеттік қазыналық мекемесі
12. "Масличные культуры" ТӨШ Мемлекеттік қазыналық мекемесі
13. Жезқазған ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
14. Алматы облысы Іле кешенді сортучаскесі
15. ҚР ҒА ботаника және фитоиндродукция институты
16. ҚР ҒБМ ҒК ҚР ҰБО Өсімдіктер биологиясы және биотехнологиясы институты ЕМК
17. БДӨИ Қазақ өңірлік тәжірибе стансасы
18. "Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС
19. ҚР АШМ А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ҒӨО
20. ҚР АШМ Оңтүстік Батыс ауыл шаруашылығы ҒӨО
21. Қазақ картоп және көкөніс шаруашылығы ҒЗИ ЖШС
22. ҚР АШМ малшаруашылығы және малдәрігерлік ҒЗО
23. Тамақ және қайта өңдеу ҒӨО Жеміс шаруашылығы және жүзім шаруашылығы ҒЗИ
24. Қарабалық ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
25. Қарағанды көкөніс МСУ
26. ҚазЕҒЗИ Қаратал тәжірибе алқабы
27. А. Бараев атындағы астық шаруашылығы ҒӨО Көкшетау филиалы
28. Ауыл шаруашылық Солтүстік Батыс ҒЗО
29. Красноводопад селекциялық тәжірибе стансасы
30. Павлодар АШҒЗИ
31. "И.Жахаев атындағы қазақ күріш шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" ЖШС
32. Алматы облысының Пригородный көкөніс-сүт кеңшары
33. Рузаев ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
34. Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
35. ШҚ АШҒЗИ Семей филиалы
36. Алматы облысының "Алматинский" кеңшары
37. Алматы облысының Томаровский атындағы кеңшары
38. Талгар ауыл шаруашылық техникумы, Алматы облысы
39. Егіншілік және өсімдік шаруашылығы ҒӨО Талдықорған филиалы
40. Орал ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
41. СО РАН цитология және генетика институтының Усть-Каменогорск тірек пункті
42. Целиноград мем. а.-ш. Тәжірибе стансасы
43. Өсімдік шаруашылығы және селекция Қарағанды ҒЗИ
44. Алматы облысының Шелек темекі мемсортучаскесі
45. ҚР АШМ Ауыл шаруашылық Оңтүстік Батыс ҒӨО
46. Адыгей АШҒЗИ
47. А.-ш. дақылдарының Алтай егіншілік және селекция ҒЗИ
48. ВНИИМК Армавир тәжірибе стансасы
49. М.А. Лисавенко атындағы Сібір СҒЗИ Бакчар тірек пункті
50. Башқұрт мал шаруашылығы және мал азығын өндіру ҒЗПТИ

1. Оригинатор не зарегистрирован
2. Казахский государственный агротехнический университет им. С.Сейфуллина
3. Актюбинская опытная станция кормов и пастбищ
4. Актюбинская сельскохозяйственная опытная станция
5. Алматинский ГСУ закрытого грунта
6. Алматинский государственный университет
7. Балхашское опытное поле МСХ РК
8. Восточно-Казахстанский НИИСХ
9. Главный Ботанический сад АН РК
10. НИИ хлопководства, Юго-Западного НПЦ сельского хозяйства
11. Государственное казенное предприятие ОПХ "Зыряновское"
12. Государственное казенное предприятие ОПХ "Масличные культуры"
13. Жезказганская сельскохозяйственная опытная станция
14. Илийский комплексный сортоучасток Алматинской области
15. Институт ботаники и фитоинтродукции растений АН РК
16. ДГП Институт биологии и биотехнологии растений НЦБ РК КН МОН РК
17. Казахская зональная опытная станция ВИЛР
18. ТОО "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства"
19. НПЦ зернового хозяйства им. А.И. Бараева МСХ РК
20. Юго-Западный НПЦ сельского хозяйства МСХ РК
21. ТОО "Казахский НИИ картофелеводства и овощеводства"
22. НПЦ животноводства и ветеринарии МСХ РК
23. Казахский НИИ плодоводства и виноградарства филиал НПЦ пищевой и перерабатывающей промышленности
24. Карабалыкская сельскохозяйственная опытная станция
25. Карагандинский овощной ГСУ
26. Каратальское опытное поле КазНИИЗ
27. Кокшетауский филиал НПЦ зернового хозяйства им. А.Бараева
28. Северо-Западный НПЦ сельского хозяйства
29. Красноводопадская селекционная опытная станция
30. Павлодарский НИИСХ
31. ТОО "Казахский научно-исследовательский институт рисоводства им. И.Жахаева"
32. Пригородный овоще-молочный совхоз Алматинской области
33. Рузаевская сельскохозяйственная опытная станция
34. Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция
35. Семипалатинский филиал ВК НИИСХ
36. Совхоз "Алматинский" Алматинской области
37. Совхоз им. Томаровского Алматинской области
38. Талгарский сельхоз.техникум, Алматинская область
39. Талдыкорганский филиал НПЦ земледелия и растениеводства
40. Уральская сельскохозяйственная опытная станция
41. Усть-Каменогорский опорный пункт института цитологии и генетики СО РАН
42. Целиноградская гос. с.-х. опытная станция
43. Карагандинский НИИ растениеводства и селекции
44. Чиликский табачный госсортоучасток Алматинской области
45. Юго-Западный НПЦ сельского хозяйства МСХ РК
46. Адыгейский НИИСХ
47. Алтайский НИИ земледелия и селекции с.-х. культур
48. Армавирская опытная станции ВНИИМК
49. Бакчарский опорный пункт НИИС Сибири им. М.А. Лисавенко
50. Башкирский НИПТИ животноводства и кормопроизводства

51. Башқұрт ауыл шаруашылық ҒЗИ
52. Башқұрт дала дақылдарының егіншілігі және селекциясы ҒЗИ
53. Белгород ВНИИМК тәжірибе стансасы
54. Бирючекут көкөніс селекц.-тәжірибе стансасы
55. Нижегород Мемуниверситетінің ботаника бағы
56. Бурят АШҒЗИ
57. Быков бақша селекциялық тәжірибе стансасы
58. И.В. Мичурин атындағы жемісті өсімдіктердің генетикасы және селекциясы БҒЗИ
59. Дәнді бұршақ және жармалық дақылдардың БҒЗИ
60. Картоп шаруашылығы бүкіл одақтық ғылыми-зерттеу институты
61. Жүгері БҒЗИ (Ставрополь қ.)
62. Дәрілік өсімдіктер БҒЗИ
63. Етке бағытталған мал шаруашылығы БҒЗИ
64. В.С. Пустовойт атындағы майлы дақылдар БҒЗИ
65. Көкөніс БҒЗИ
66. Суармалы көкөніс және бақша шаруашылығы БҒЗИ
67. Н.И. Вавилов атындағы өсімдік шаруашылығы БҒЗИ
68. Күріш БҒЗИ
69. И.В. Мичурин атындағы БҒЗИ
70. А.Л. Мазлумов атындағы қант қызылшасы және қант БҒЗИ
71. Көкөніс дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы БҒЗИ
72. Жеміс сүйекті дақылдардың селекциясы БҒЗИ (Орел қ.)
73. Құмай жүгері дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы БҒЗИ
74. Қытай бұршағы БҒЗИ
75. БҒЗИ Волгоград тәжірибе стансасы
76. Волгоград Мемлекеттік ауыл шаруашылық академиясы
77. Воронеж көкөніс тәжірибе стансасы
78. Бүкіл Ресей селекция-технологиялық бақ және көшет өсіру институты
79. Н.В. Цицин атындағы РҒА Бас Ботаника бағы
80. БҒЗИ Қиыр шығыс тәжірибе стансасы
81. БМДҒЗИ Дон тәжірибе стансасы
82. Дон аймақтық АШҒЗИ
83. ДБ АШҒЗИ Дон селекциялық орталығы
84. Дон АШИ
85. Ершов суармалы егіншілік тәжірибе стансасы
86. Забайкал АШҒЗИ
87. Батыс Сібір көкөніс-картоп тәжірибе стансасы
88. К.С. Скрябин атындағы гельминтология институты
89. РҒА Н.Н. Семенов атындағы химиялық физика институты
90. СО РҒА цитология және генетика институты
91. Омск облысының Исильский питомнигі
92. Йыгеваск селекция стансасы
93. Кабардино-Балкар мем. а.-ш. тәжірибе стансасы
94. НИЗИСНП Кокинск бақ шаруашылығы жөніндегі тірек пункті
95. Краснодарск көкөніс және картоп шаруашылығы ҒЗИ
96. П.П. Лукьяненко атындағы Краснодарск АШҒЗИ
97. Оңтүстік Шығыс Краснокутск селекциялық тәжірибе стансасы
98. Красноярск жеміс шаруашылығы тәжірибе стансасы
99. Красноярск АШҒЗИ
100. Қырым бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
101. БӨШҒЗИ Қырым селекциялық тәжірибе стансасы
102. Кубан АШИ
103. Куйбышев белдеулік бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
104. Курган ДШҒЗИ
105. РҒА гельминтология лабораториясы
106. РҒА жалпы генетика институтының Ленинград тірек пункті
107. Льгов тәжірибе селекция стансасы
108. БӨҒЗИ Майкоп тәжірибе стансасы
109. Мичурин Мемлекеттік Аграрлық Университеті
110. ВНИИР (МОВИР) Москва бөлімшесі

51. Башкирский НИИ сельского хозяйства
52. Башкирский НИИ земледелия и селекции полевых культур
53. Белгородская опытная станция ВНИИМК
54. Бирючекутская овощная селекционно-опытная станция
55. Ботанический сад Нижегородского Госуниверситета
56. Бурятский НИИСХ
57. Быковская бахчевая селекционная опытная станция
58. ВНИИ генетики и селекции плодовых растений им. И.В. Мичурина
59. ВНИИ зернобобовых и крупяных культур
60. ВНИИ картофельного хозяйства
61. ВНИИ кукурузы (г. Ставрополь)
62. ВНИИ лекарственных и ароматических растений
63. ВНИИ мясного скотоводства
64. ВНИИ масличных культур им. В.С. Пустовойта
65. ВНИИ овощеводства
66. ВНИИ орошаемого овощеводства и бахчеводства
67. ВНИИ растениеводства им. Н.И. Вавилова
68. ВНИИ риса
69. ВНИИ садоводства им. И.В. Мичурина
70. ВНИИ сахарной свеклы и сахара им. А.Л. Мазлумова
71. ВНИИ селекции и семеноводства овощных культур
72. ВНИИ селекции плодовых культур (г.Орел)
73. ВНИИ селекции и семеноводства сорговых культур
74. ВНИИ сои
75. Волгоградская опытная станция ВНИИР
76. Волгоградская Государственная сельскохозяйственная академия
77. Воронежская овощная опытная станция
78. Всероссийский селекционно-технологический институт садоводства и питомниководства
79. Главный Ботанический сад РАН им. Н.В.Цицина
80. Дальневосточная опытная станция ВНИИР
81. Донская опытная станция ВНИИМК
82. Донской зональный НИИСХ
83. Донской селекционный центр ДЗНИИСХ
84. Донской СХИ
85. Ершовская опытная станция орошаемого земледелия
86. Забайкальский НИИСХ
87. Западно-Сибирская овощекартофельная опытная станция
88. Институт гельминтологии им. К.С. Скрябина
89. Институт химической физики им. Н.Н. Семенова РАН
90. Институт цитологии и генетики СО РАН
91. Исильский питомник Омской области
92. Йыгеваская селекционная станция
93. Кабардино-Балкарская гос. с.-х. опытная станция
94. Кокинский опорный пункт по садоводству НИЗИСНП
95. Краснодарский НИИ овощного и картофельного хозяйства
96. Краснодарский НИИСХ им. П.П. Лукьяненко
97. Краснокутская селекционно-опытная станция НИИСХ Юго-Востока
98. Красноярская опытная станция плодоводства
99. Красноярский НИИСХ
100. Крымская опытная станция садоводства
101. Крымская селекционно-опытная станция ВНИИР
102. Кубанский СХИ
103. Куйбышевская зональная опытная станция садоводства
104. Курганский НИИЗХ
105. Лаборатория гельминтологии РАН
106. Ленинградский опорный пункт института общей генетики РАН
107. Льговская опытная селекционная станция
108. Майкопская опытная станция ВНИИР
109. Мичуринский Государственный Аграрный Университет
110. Московское отделение ВНИИР (МОВИР)

111. Нижне-Волжск АШҒЗИ
112. М.А. Лисовенко атындағы бақ шаруашылығы ҒЗИ
113. В.В. Докучаев атындағы ОҚБ АШҒЗИ
114. Оңтүстік Шығыс АШҒЗИ
115. Қаратопырақты емес белдеулердің орталық аудандарының АШҒЗИ
116. И.В. Мичурин атындағы Новосибирск аймақтық жеміс-жидек тәжірибе стансасы
117. Новосибирск АШИ
118. В.И. Эдельштейн атындағы ТАША көкөніс тәжірибе стансасы
119. "Ульяновская" картоп жөніндегі тәжірибе стансасы
120. "Елецкая" картоп жөніндегі тәжірибе стансасы
121. Оренбург АШҒЗИ
122. Орлов АШҒЗИ
123. БӨҒЗИ Павловск тәжірибе стансасы
124. Пензенск АШҒЗИ
125. П.Н. Константинов атындағы Поволжск селекция және тұқым
126. БӨҒЗИ Полярная тәжірибе стансасы
127. Прикумский филиал Ставрополье АШҒЗИ Прикум филиалы
128. БӨҒЗИ Пушкин лабараториялары
129. Н.М. Тулайков Самара АШҒЗИ
130. Санкт-Петербург Мемлекеттік Аграрлық Университеті
131. Н.Н. Вавилов атындағы Саратов мемлекеттік а.-ш. академиясы
132. Свердловск бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
133. Солтүстік Батыс АШҒЗИ (Ресей)
134. Солтүстік Кавказ таулы және тау бөктеріндегі бақ шаруашылығы ҒЗИ
135. Сібір майлы дақылдар тәжірибе стансасы
136. Сібір мал азықтық ҒЗИ
137. Сібір өсімдік шаруашылығы және селекциясы ҒЗИ
138. Сібір АШҒЗИ
139. Ставрополь АШҒЗИ "Нива Ставрополья" ҒӨБ
140. Тамбов мем. обл. а.-ш. тәжірибе стансасы
141. Татар АШҒЗИ
142. Тимирязев ауыл шаруашылық Академиясы (ТАША)
143. Тулун мемселекциялық стансасы
144. Ульянов АШҒЗИ
145. М.Н. Калинин атындағы оку-тәжірибе алқабы
146. Хакас а.-ш. тәжірибе стансасы
147. Орталық Сібір Ботаника бағы
148. Шадринск а.-ш. тәжірибе стансасы
149. Оңтүстік Орал жеміс және картоп шаруашылығы ҒЗИ
150. Веселоподолянск тәжірибе-селекциялық стансасы
151. Горохов кеңшар-техникумы (Украина)
152. Мемлекеттік Никитск Ботаника бағы (Украина)
153. Днепропетровск аграрлық университеті
154. Донецк мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
155. Донецк көкөнісбақша тәжірибе стансасы
156. Украина жүгері ҒЗИ Жеребковск тәжірибе стансасы
157. Ивано-Франковск шытыр гүлді дақылдар ҒЗИ
158. "Магарач" (Украина) жүзім және шарап институты
159. Украина аграрлық ҒА бақ шаруашылығы институты
160. Киев көкөніс-картоп тәжірибе стансасы
161. Луганск мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
162. В.Н. Ремесло атындағы Миронов бидай институты
163. Л.П. Симиренко атындағы Млиев Украинаның орман даласының бақ шаруашылығы Млиев ҒЗИ
164. Украинаның батыс аудандарының егіншілік және мал шаруашылығы ҒЗИ
165. Украина жүгері ҒЗИ
166. Одесса мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы. стансасы
167. А.Н. Засухин атындағы Полесск тәжірибе стансасы

111. Нижне-Волжский НИИСХ
112. НИИ садоводства Сибири им. М.А. Лисавенко
113. НИИСХ ЦЧП им. В.В. Докучаева
114. НИИСХ Юго-Востока
115. НИИСХ Центральных районов Нечерноземной зоны
116. Новосибирская зональная плодово-ягодная опытная станция им. И.В. Мичурина
117. Новосибирский СХИ
118. Овощная опытная станция ТСХА им. В.И. Эдельштейна
119. Опытная станция по картофелю "Ульяновская"
120. Опытная станция по картофелю "Елецкая"
121. Оренбургский НИИСХ
122. Орловский НИИСХ
123. Павловская опытная станция ВНИИР
124. Пензенский НИИСХ
125. Поволжский НИИ селекции и семеноводства им. П.Н. Константинова
126. Полярная опытная станция ВНИИР
127. Прикумский филиал Ставропольского НИИСХ
128. Пушкинские лаборатории ВНИИР
129. Самарский НИИСХ им. Н.М. Тулайкова
130. Санкт-Петербургский Государственный Аграрный Университет
131. Саратовская государственная с.-х. академия им. Н.Н. Вавилова
132. Свердловская опытная станция садоводства
133. Северо-Западный НИИСХ (Россия)
134. Северо-Кавказский НИИ горного и предгорного садоводства
135. Сибирская опытная станция масличных культур
136. Сибирский НИИ кормов
137. Сибирский НИИ растениеводства и селекции
138. Сибирский НИИСХ
139. Ставропольский НИИСХ НПО "Нива Ставрополья"
140. Тамбовская гос. обл. с.-х. опытная станция
141. Татарский НИИСХ
142. Тимирязевская сельскохозяйственная Академия (ТСХА)
143. Тулунская госселекционная станция
144. Ульяновский НИИСХ
145. Учебно-опытное поле им. М.Н. Калинина
146. Хакасская с.-х. опытная станция
147. Центральный Сибирский Ботанический сад
148. Шадринская с.-х. опытная станция
149. Южно-Уральский НИИ плодоводства и картофелеводства
150. Веселоподолянская опытно-селекционная станция
151. Гороховский совхоз-техникум (Украина)
152. Государственный Никитский Ботанический сад (Украина)
153. Днепропетровский аграрный университет
154. Донецкая гос. обл. с.-х. опытная станция
155. Донецкая овощебахчевая опытная станция
156. Жеребковская опытная станция НИИ кукурузы Украины
157. Ивано-Франковский НИИ крестоцветных культур
158. Институт винограда и вина "Магарач" (Украина)
159. Институт садоводства Украинской аграрной АН
160. Киевская овощекартофельная опытная станция
161. Луганская гос. обл. с.-х. опытная станция
162. Мироновский институт пшеницы им. В.Н. Ремесло
163. Млиевский НИИ садоводства лесостепи Украины им. Л.П. Симиренко
164. НИИ земледелия и животноводства западных районов Украины
165. НИИ кукурузы Украины
166. Одесская гос. обл. с.-х. станция
167. Полесская опытная станция им. А.Н.Засухина

168. Полтавск мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
169. Селекция-генетика институты (Одесса қ.)
170. Синельниковск селекция-тәжірибе стансасы
171. Сумск облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
172. Украина егншілік ҒЗИ
173. Украина инженерлік жобалау ҒЗИ
174. Украина мал азығы ҒЗИ
175. Украина көкөніс және бақша шаруашылығы ҒЗИ
176. Украина суармалы егіншілік ҒЗИ
177. Украина В.Я. Юрьева атындағы өсімдік шаруашылығы, селекциясы және генетикасы ҒЗИ
178. Херсон бақша шаруашылығы селекция-тәжірибе стансасы
179. БСҒЗИ селекция-генетикалық орталық стансасы
180. Украина ҒА Орталық республикалық ботаника бағы
181. Чернигов облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
182. Ялтушковск селекция-тәжірибе стансасы
183. Белоруссия егіншілік ҒЗИ
184. Белоруссия картоп және жеміскөкөніс шаруашылығы ҒЗИ
185. Андижан асылтұқымды жібек стансасы
186. СоюзНИИХИ Андижан филиалы
187. Қарақалпақ егіншілік ҒЗИ
188. Институттың Қарақалпақ филиалы
189. Г.С. Зайцев атындағы мақта селекциясы және тұқым шаруашылығы ҒЗИ
190. Р.Р. Шредер атындағы бау, Самарқант жүзім шаруашылығы және вино жасау ҒЗИ-ның бөлімшесі
191. Орта Азия БӨҒЗИ-ның тәжірибе стансасы
192. Орта Азия ҒЗ және жібек шаруашылығы технологиялық институты
193. Өзбек тәлімі жер ҒЗИ
194. Өзбек астық ҒЗИ
195. Өзбек картоп және көкөніс бақша ҒЗИ
196. Өзбек күріш ҒЗИ
197. Академик Р.Р. Шредер атындағы Өзбек жүзім, бау және вино жасау ҒЗИ
198. Өзбек бау ҒЗИ-ның вино жасау бөлімшесі
199. Ферғана аймақтық ҒИ жібек шаруашылығы стансасы
200. Қырғыз ҒА Ботаника бағы
201. Қырғыз егіншілік ҒЗИ
202. Қырғыз жайылымдық және мал азықтық НИТИ
203. Қырғыз мақта шаруашылығы тәжірибе стансасы
204. Армян жүзім өсіру, вино жасау және бақ шаруашылығы ҒЗИ
205. Республикалық көкөніс және бақша дақылдарының селекциялық – тұқым өндіру стансасы (Армения)
206. Грузия Республикасы егіншілік ҒЗИ Цхалтуб көкөніс тәжірибе стансасы
207. Молдавия ҒА Ботаника бағы
208. Молдова Республикасының құмай жүгері және жүгері ҒЗИ
209. Молдова жүзім және вино жасау ҒЗИ
210. Молдова суармалы егіншілік және көкөніс шаруашылығы ҒЗИ
211. Молдова егістік дақылдар ҒЗИ
212. Приднестровие АШҒЗИ
213. Тәжік "Земледелие" ҒОБ-нің Вахш бөлімшесі
214. Тәжік егіншілік ҒЗИ
215. Тәжік жүзім өсіру, бақ және көкөніс шаруашылығы ҒЗИ
216. Түркмен егіншілік ҒЗИ
217. Литва жеміс көкөніс шаруашылығы ҒЗИ (Витенская жеміс-көкөніс тәжірбе станциясы)
218. Эстония егіншілік және мелиорация ҒЗИ
219. Приекуль тәжрибе-селекциялық стансасы (Латвия)
220. "Земун Поле" жүгері институты Сербия және Черногория

168. Полтавская гос. обл. с.-х. опытная станция
169. Селекционно-генетический институт (г. Одесса)
170. Синельниковская селекционно-опытная станция
171. Сумская гос. обл. с.-х. опытная станция
172. Украинский НИИ земледелия
173. Украинский НИИ инженерного проектирования
174. Украинский НИИ кормов
175. Украинский НИИ овощеводства и бахчеводства
176. Украинский НИИ орошаемого земледелия
177. Украинский НИИ растениеводства, селекции и генетики им. В.Я.Юрьева
178. Херсонская селекционно-опытная станция бахчеводства
179. Центральная селекционно-генетическая станция ВНИИС
180. Центральный республиканский ботанический сад АН Украины
181. Черниговская гос. обл. с.-х. опытная станция
182. Ялтушковская селекционно-опытная станция
183. Белорусский НИИ земледелия
184. Белорусский НИИ картофелеводства и плодоовощеводства
185. Андижанская племенная шелководческая станция
186. Андижанский филиал СоюзНИИХИ
187. Каракалпакский НИИ земледелия
188. Каракалпакский филиал института
189. НИИ селекции и семеноводства хлопчатника им. Г.С. Зайцева
190. Самаркандский филиал НИИ садоводства, виноградарства и виноделия им. Р.Р. Шредера
191. Среднеазиатская опытная станция ВНИИР
192. Среднеазиатский НИ и технологический институт шелководства
193. Узбекский НИИ богарного земледелия
194. Узбекский НИИ зерна
195. Узбекский НИИ овощебахчевых культур и картофеля
196. Узбекский НИИ риса
197. Узбекский НИИ садоводства, виноградарства и виноделия им. академика Р.Р. Шредера
198. Филиал виноделия Узбекского НИИ садоводства
199. Ферганская зональная НИ станция шелководства
200. Ботанический сад АН Киргизии
201. Киргизский НИИ земледелия
202. Киргизский НИТИ пастбищ и кормов
203. Киргизская опытная станция хлопководства
204. Армянский НИИ виноградарства, виноделия и садоводства
205. Республиканская селекционно-семеноводческая станция овощных и бахчевых культур (Армения)
206. Цхалтубская опытная станция овощеводства НИИ земледелия Республика Грузия
207. Ботанический сад АН Молдавии
208. НИИ кукурузы и сорго Республики Молдова
209. Молдавский НИИ виноградарства и виноделия
210. Молдавский НИИ орошаемого земледелия и овощеводства
211. Молдавский НИИ полевых культур
212. Приднестровский НИИСХ
213. Вахшский филиал Таджикского НПО "Земледелие"
214. Таджикский НИИ земледелия
215. Таджикский НИИ садоводства, виноградарства и овощеводства
216. Туркменский НИИ земледелия
217. Литовский НИИ плодоовощного хозяйства (Витенская плодовоовощная опытная станция)
218. Эстонский НИИ земледелия и мелиорации
219. Приекульская опытно-селекционная станция (Латвия)
220. Институт кукурузы "Земун Поле", Сербия и Черногория

221. "Бейо Заден" фирмасы, Нидерланды
222. "Агра Сочета" фирмасы, Италия
223. "Агрико" фирмасы, Нидерланды
224. "Баболна" фирмасы, Венгрия
225. "ВанДерХаве" фирмасы, Нидерланды
226. "Декалб" фирмасы, США
227. "Енза Заден" фирмасы, Нидерланды
228. "Зенека" фирмасы, Великобритания
229. "ЗПС" фирмасы, Нидерланды
230. "КВС" фирмасы, Германия
231. "Марибо" фирмасы, Дания
232. "Сингента Сидс А.Б." фирмасы, Швеция
233. "Сингента Сидс С.А." фирмасы, Франция
234. "Пионер" фирмасы, США
235. "Прогрейн Женетик" фирмасы, Франция
236. "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В., Нидерланды" фирмасы, Нидерланды
237. "Роял Слейс" фирмасы, Нидерланды
238. "Сес Юроп" фирмасы, Бельгия
239. "Сиба Гейги" фирмасы, Швейцария
240. "Флоримонд Депре" фирмасы, Франция
241. "Штрубе" фирмасы, Германия
242. Рейхель Н.В.
243. Орал АШҒЗИ
244. "HZPC" фирмасы, Голландия
245. "Синдгента Сидс Б.В.", Голландия
246. "Холли Шугар" фирмасы, США
247. " Монсанто" фирмасы, Швецария
248. "Selgen" фирмасы, Чехия
249. "Хордеум" фирмасы, Словакия
250. А. Яссави атындағы өндірістік кооператив, Оңтүстік-Қазақстан облысы
251. "Фитон" ЖШС ғылыми-өндірістік фирмасы, Қостанай облысы
252. "Нива Татарстана" ҒӨБ
253. М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты
254. Украина ҰҒА Н.Н. Гришко атындағы Ұлттық ботаника бағы
255. Аль-Фараби атындағы Қазақ Мемлекеттік Ұлттық Университеті
256. ВКНИИСХ Зырянов селекция-тұқым өндіру тірек пункті
257. Алнарп бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы (Швеция)
258. Ист-Моллинг бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы (Англия)
259. Джона Инесса атындағы бақ шаруашылығы ҒЗИ (Мертон)
260. Буйнак бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы (Дағыстан)
261. Қарағанды АШТС
262. "Синджента Сидс Б.В." фирмасы, Франция
263. Саратов бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
264. "NUNHEMS NETHERLANDS" фирмасы, Нидерланды
265. Орман шаруашылығы және агроорманмелиорация ҒЗИ
266. "Опытное" Өндірістік ауыл шаруашылық кооперативі
267. "Сингента Сидс кфт" фирмасы, Венгрия
268. ҚР ОҒМ Фитохимия институты
269. Атырау Ауыл шаруашылығы ҒЗИ
270. "Будан" АӨК, Қазақстан
271. ИКАРДА
272. Пустовойт атындағы ГНУВНИИ Сібір тәжірибе стансасы
273. "Селена" фирмасы. Германия
274. Plant select hrv beіce s.r.b., Чехия Малц
275. "Агросемконсалт" ЖШС
277. "Картофель" АӨК тұқым шаруашылық фирмасы
278. "Келеский" РМҚМ, Оңтүстік Қазақстан облысы
279. "ЯССЫ" ААҚ, Оңтүстік Қазақстан облысы
280. МГП ТОО "Өсімдіктердің генофонды" ХМӨ ЖШС
281. ҚР РМҚМ "Биотехнология жөніндегі ұлттық орталық", Степногорск
282. "Курган семена" БШ. Курган қ.(Ресей)
283. "ЗААТЗУХТ" фирмасы (Германия)
284. "Серасем" фирмасы (Франция)

221. Фирма "Бейо Заден", Голландия
222. Фирма "Агра Сочета", Италия
223. Фирма "Агрико", Голландия
224. Фирма "Баболна", Венгрия
225. Фирма "ВанДерХаве", Нидерланды
226. Фирма "Декалб", США
227. Фирма "Енза Заден", Голландия
228. Фирма "Зенека", Великобритания
229. Фирма "ЗПС", Голландия
230. Фирма "КВС", Германия
231. Фирма "Марибо", Дания
232. Фирма "Сингента Сидс А.Б.", Швеция
233. Фирма "Сингента Сидс С.А.", Франция
234. Фирма "Пионер", США
235. Фирма "Прогрейн Женетик", Франция
236. Фирма "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В.", Нидерланды
237. Фирма "Роял Слейс", Голландия
238. Фирма "Сес Юроп", Бельгия
239. Фирма "Сиба Гейги", Швейцария
240. Фирма "Флоримонд Депре", Франция
241. Фирма "Штрубе", Германия
242. Рейхель Н.В.
243. Уральский НИИСХ
244. Фирма "HZPC", Голландия
245. Фирма "Синдгента Сидс Б.В.", Голландия
246. Фирма "Холли Шугар", США
247. Фирма "Монсанто", Швецария
248. Фирма "Selgen" Чехия
249. Фирма "Хордеум", Словакия
250. Производственный кооператив им. А. Яссави, Южно-Казахстанской области
251. ТОО "Научно-производственная фирма "Фитон", Костанайской области
252. НПО "Нива Татарстана"
253. Институт молекулярной биологии и биохимии им. М.А. Айтхожина
254. Национальный ботанический сад им.Н.Н. Гришко НАН Украины
255. Казахский Государственный Национальный Университет им. Аль-Фараби
256. Зыряновский селекционно-семеноводческий опорный пункт ВКНИИСХ
257. Алнарпская опытная станция садоводства (Швеция)
258. Ист-Моллингская опытная станция садоводства (Англия)
259. НИИ садоводства им. Джона Инесса (Мертон)
260. Буйнакская опытная станция садоводства (Дагестан)
261. Карагандинская СХОС
262. Фирма "Синджента Сидс Б.В.", Франция
263. Саратовская опытная станция садоводства
264. Фирма "NUNHEMS NETHERLANDS", Голландия
265. НИИ лесного хозяйства и агролесомелиорации
266. Производственный сельскохозяйственный кооператив "Опытное"
267. Фирма "Сингента Сидс кфт", Венгрия
268. Институт фитохимии МОН РК
269. Атырауский НИИ сельского хозяйства
270. CПК "Будан", Казахстан
271. ИКАРДА
272. Сибирская опытная станция ГНУВНИИ им. Пустовойта
273. Фирма "Селена", Германия
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия Малц
275. ТОО "Агросемконсалт"
276. ООО "Агротехконсалт", Узбекистан
277. СПК семеноводческая фирма "Картофель"
278. РГКП "Келеский", Южно-Казахстанская область
279. ОАО "ЯССЫ", Южно-Казахстанская область
280. МГП ТОО "Генофонд растений"
281. РГКП Национальный центр по биотехнологии РК, г.Степногорск
282. КХ "Курган семена", г. Курган. (Россия)
283. Фирма "ЗААТЗУХТ" (Германия)
284. Фирма "Серасем" (Франция)

285. "Хруккэм"фирмасы (США)
286. РМҚМ Ш. Уәлиханов атындағы Көкшетау Мемлекеттік Университеті
287. "Бирлик" ЖШС агрофирмасы. Бірлік а., Балқаш ауданы, Алматы облысы
288. Алтай АШҒЗИ МҒМ, Ресей
289. "Новый сад" Диқаншылық және көкөніс шаруашылығы ғылыми институты Сербия және Черногория.
290. "Сатимекс" фирмасы, Германия
291. "Дойче Заатфеределюнг АГ" фирмасы, Германия
292. "Заатен Юнион" компаниясы, Германия
293. "Семинис" фирмасы, Голландия
294. "Никерсон Цваан" компаниясы, Нидерланды
295. А.В. Емельянов
296. ENTAV-ІNRA (Францияның мемлекттік ағзалары), Франция
297. В.В. Воронин
298. БЦ "Селекция және өсімдік шаруашылығы институты", Хорватия
299. "Норд Дойче Пфланценцухт" фирмасы, Германия
300. "Европлант" фирмасы, Германия
301. Курт Хортсхолм Сейет (Дания)
302. "НЛК" ЖШС
303. Саката Сид Корпорейшн (Жапония)
304. Research Іnstіtute for Cereals and Іndustrіal Crops (Румыния)
306. Профген до Бразилия ЛТДА (Бразилия)
307. "ҚР экологоия және эксперименттік биология ҒЗИ" ЖМ-сі
308. "Клоз" Франция
309. De Ruіter Seeds (Голландия)
310. Джон Кит (Жаңа Зеландия)
311. Жеке тәлімбақ Вилсбург қ. (АҚШ)
312. Мария Ан Смит (Австралия)
313. Тохоку ғылыми ст. Мариока (Жапония)
314. Евро Грасс Бридинг ГмбХ и Ко КГ (Германия)
315. "СИММИТ Казахстан" өкілдігі
316. "Secobra Recherches" (Франция)
317. Лимагрейн Европа (Франция)
318. Бүкілресейлік рапс ғылыми-зерттеу және жобалау-технологиялық институты
319. ЗАО НПФ "Семена Дона"
320. ЗААТЦУХТ ФРИТЦ ЛАНГЕ КГ (Германия)
321. Monsanto Holand BV (Голландия)
322. "Черны" Фирмасы (Чехия)
323. Др. Ласло Селений (Германия)
324. Нордзаад Заатцухтзеллшафт мбХ (Германия)
325. Солод зауыты "Суффле Казахстан" АҚ
326. Ғылыми-селекциялық тұқым шаруашылығы фирмасы "Соевый век" ЖК
327. "Соя ғылыми-зерттеу институты" ЖШБ (Украина)
328. "Семенс Прогрейн Инк" компаниясы (Канада)
329. "Соевый комплекс" компаниясы ЖШБ (Ресей)
330. "Прогрейн Евразия" ЖШБ (Украина)
331. КОССАД СЕМЕНСЕС (Франция)
332. Нордринг-картофелцухт-унд фермерунг-ГМБХ гросс Люсевитц (Германия)
333. Унипланта Заатцухт КГ (Германия)
334. ЗаКа Пфланценцухт ГбР (Германия)
335. "Сібір аграрлық компаниясы Ғылыми-өндірістік фирмасы" ЖАҚ (Ресей)
336. "Потейтоу Велли Ко" ЖШС (Оңтүстік Корея).
337. Агро-ТИП Гмбх (Германия).
338. "Лайон Сидс" (LІON SEEDS) ЖШС (Ұлыбритания).
339. "Филип Моррис Казахстан" ЖШС.
340. BREUN SEED GmbH&Co KG, Германия
341. NІDERA SA (Нидера Са), Аргентина
342. Bayer CropScіence Raps GmbH, Германия
343. Картофельцухт Бем, Германия
344. И.Г.Калиненко атындағы жалпы ресейлік астық дақылдары ғылыми зерттеу институты мемлекеттік ғылыми мекемесі, Ресей

285. Фирма "Хруккэм" (США)
286. РГКП Кокшетауский Государственный Университет им. Ш. Уалиханова
287. ТОО Агрофирма "Бирлик", с. Бирлик, Балхашский р-н, Алматинская обл.
288. ГНУ Алтайский НИИ с/х, Россия
289. Научный институт полеводства и овощеводства "Новый сад" Сербия и Черногория
290. Фирма "Сатимекс" Германия
291. Фирма "Дойче Заатфеределюнг АГ" Германия
292. Компания "Заатен Юнион" Германия
293. Фирма "Семинис" Голландия294. Компания "Никерсон Цваан" Голландия
295. Емельянов А.В.
296. ENTAV-INRA (Государственные организмы Франции) Франция
297. Воронин В.В.
298. БЦ "Институт селекции и растениеводства" Хорватия
299. Фирма "Норд Дойче Пфланценцухт" Германия
300. Фирма "Европлант" Германия
301. Курт Хортсхолм Сейет (Дания)
302. ТОО "НЛК"
303. Саката Сид Корпорейшн (Япония)
304. Research Institute for Cereals and Industrial Crops (Румыния)
305. Компания "Сесвандерхаве"Бельгия
306. Профген до Бразилия ЛТДА (Бразилия)
307. ЧУ "НИИ экологии и экспериментальной биологии РК"
308. "Клоз" Франция
309. De Ruiter Seeds (Голландия)
310. Джон Кит (Новая Зеландия)
311. Частный питомник г. Вилсбург (США)
312. Мария Ан Смит (Австралия)
313. Научная ст. Тохоку, Мариока (Япония)
314. Евро Грасс Бридинг ГмбХ и Ко КГ (Германия)
315. Представительство "СИММИТ Казахстан"
316. "Secobra Recherches" (Франция)
317. Лимагрейн Европа (Франция)
318. ГНУ Всеросийский научно-исследовательский и проектно-технологический институт рапса
319. ЗАО НПФ "Семена Дона"
320. ЗААТЦУХТ ФРИТЦ ЛАНГЕ КГ (Германия)
321. Monsanto Holand BV (Голландия)
322. Фирма "Черны" (Чехия)
323. Др. Ласло Селений (Германия)
324. Нордзаат Заатцухтзеллшафт мбХ (Германия)
325. АО "Солодовенный завод" Суффле Казахстан"
326. ЧП "Научная селекционно-семеноводческая фирма "Соевый век" (Украина)
327. ООО "Научно-исследовательский институт сои" (Украина)
328. Компания "Семенс Прогрейн Инк" (Канада)
329. ООО Компания "Соевый комплекс" (Россия)
330. ООО "Прогрейн Евразия" (Украина)
331. КОССАД СЕМЕНСЕС (Франция)
332. Нордринг-картофелцухт-унд фермерунг-ГМБХ гросс Люсевитц (Германия)
333. Унипланта Заатцухт КГ (Германия)
334. ЗаКа Пфланценцухт ГбР (Германия)
335. ЗАО "Научно-производственная фирма Сибирская аграрная компания" (Россия)
336. ТОО "Потейтоу Велли Ко" (Южная Корея)
337. Агро-ТИП Гмбх (Германия)
338. "Лайон Сидс" (LION SEEDS) (Великобритания)
339. ТОО "Филип Моррис Казахстан"
340. BREUN SEED GmbH&Co KG, Германия
341. NIDERA SA (Нидера Са), Аргентина
342. Bayer CropScience Raps GmbH, Германия
343. Картофельцухт Бем, Германия
344. Государственное научное учреждение Всероссийский научно-исследовательский институт, зерновых культур им. И.Г.Калиненко, Россия

345. Euralіs semences, Франция
346. Asprіa seeds S.A., Люксенбург
347. Заатбау Линце еГен, Австрия
348. Monsanto Technology LLC, США
349. Мартонвашар ауыл шаруашылығы институты, Венгрия
350. ЧАФ "Тургень" ЖШС
351. ІSEA Srl, Италия
352. Камут Европа кәсіпкерлігі
353. "Порумбень" өсімдік шаруашылығы институты, Молдова
354. ООО "Фабалес", Россия
355. RAGT 2n, Франция
356. Dow AgroScіences LLC, США
357. Добруджа ауыл шаруалышығы институты, Болгария
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария
359. ООО "Агроплазма", Россия
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция
361. УАҒА Биоэнергетикалық өсімдіктер және қант қызылшасы институты, Украина
362. Беларуссия ҰҒА Егіншілік жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы РБК
363. ЛК Хибриди, Сербия
364. Цезеа, Чехия
365. Den Hartіgh BV, Нидерланды
366. "АгроСемГавриш" ЖШҚ, Ресей";
367. Nuseed Evropa LTD, Англия
368. Maіsadour semences, Франция
369. Wіersum Plantbreedіng BV, Нидерланды
370. Agroscope Changіns- Wädenswіl ACW, Швейцария
371. "ТСО-Саратов" ЖШҚ, Ресей
372. GOLDEN WEST SEED BULGARІA Ltd, Болгария
373. ZEAІNVENT TRNAVA s.r.o., Словакия
374. LABOULET Semences, Франция
375. Коюда С.П., Полушкин П.В., Пархоменко И.С., Ресей
376. "Цинь Фен Юань" АҚ, Қытай
377. "Славянское поле" бүкілресейлік құмайжүгері және соя ҒЗИ" ЖШҚ, Ресей
378. Хроматин Инк, АҚШ
379. Фельдзаатен Фройденбергер ГмбХ, Германия
380. "Қорғалған топырақтағы көкөніс шаруашылығы ҒЗИ" ЖШҚ, Ресей
381. "Гавриш селекциялық фирмасы" ЖШҚ, Ресей
382. "АгроАльянс" ҒӨК ЖШҚ, Ресей
383. BASF Agrіcultural Solutіon Seed US LLC, АҚШ
384. Полтов мемлекеттік аграрлық академиясы, Украина
385. Socіeta Produttorі Sementі Spa, Швейцария
386. "Бүкілресейлік құмайжүгері және соя ҒЗИ" ФМБҒМ, Ресей
387. "Покровское" ТЕК ЖШҚ, Ресей
388. Инновациялы – өндірістік агрофирмасы "Отбор" ЖШҚ, Ресей
389. "Семена масличных" ШҚ, Казахстан
390. Choі Jae Won, Оңтүстік Корея
391. "Украина аграрлық ғылымдар ұлттық академиясының майлы дақылдар институты" мемлекеттік мекемесі, Украина
392. G.І.E. GRASS Ла Литиер, Франция
393. С. Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік унисерситеті
394. Іjselmeerpolders B.V. (Айзельмеерпольдерс Б.В.), Нидерланды
395. Saatzucht Frіtz Lange KG, Германия
396. ІPM Pototo Group, Ирландия
397. "Континентал Семенсиз", Италия
398. Barenburg Hollang B.V., Нидерланды
399. Дорогобед Алексей Алексеевич, Ресей
400. "Ұлан – Жеміс"
Қазақстан Республикасында
пайдалануға ұсынылатын
селекциялық жетістіктердің
мемлекеттік тізіліміне
4-қосымша
Сорттарды белгілеріне байланысты кодтау
1. Пісіп жетілу тобы бойынша
01 өте ерте пісетін
02 ерте пісетін
03 орташа ерте пісетін
04 орташа пісетін
05 орташа кеш пісетін
06 кеш пісетін
3. Пайдалану бағыты
тұ тұздауға арналған
кн консервілеуге арналған
са салатқа арналған
ас асқа арналған
тө томат өнімдері
ун универсалды
бк бүтін жемісті консервілеу
гл глютинозды
4.Өсіру жағдайлары
кү күздік
жа жаздық
қт қыстайтын түрі
еж екі жақты
ж жабық жер
жб жабық жердегі бау-бақша

345. Euralis semences, Франция
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург
347. Заатбау Линце еГен, Австрия
348. Monsanto Technology LLC, США
349. Мартонвашарский сельскохозяйственный институт, Венгрия
350. ТОО ЧАФ Тургень
351. ISEA Srl, Италия
352. Камут предприятия Европы
353. Институт Растениеводства "Порумбень", Молдова
354. ООО Фабалес, Россия
355. RAGT 2n, Франция
356. Dow AgroSciences LLC, США
357. Сельскохозяйственный институт Добруджа, Болгария
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария
359. ООО Агроплазма, Россия
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция
361. Институт биоэнергетических культур и сахарной свеклы УААН, Украина
362. РУП Научно-Практический центр НАН Беларуси по земледелию
363. ЛК Хибриди, Сербия
364. Цезеа, Чехия
365. Den Hartigh BV, Нидерланды
366. ООО "АгроСемГавриш", Россия
367. Nuseed Evropa LTD, Англия
368. Maisadour semences, Франция
369. Wiersum Plantbreeding BV, Нидерланды
370. Agroscope Changins - Wädenswil ACW, Швейцария
371. ООО "ТСО-Саратов", Россия
372. GOLDEN WEST SEED BULGARIA Ltd, Болгария
373. ZEAINVENT TRNAVA s.r.o., Словакия
374. LABOULET Semences, Франция
375. Коюда С.П., Полушкин П.В., Пархоменко И.С., Россия
376. АО "Цинь Фен Юань", Китай
377. ООО "Всерусский НИИ сорго и сои "Славянское поле", Россия
378. Хроматин Инк, США
379. Фельдзаатен Фройденбергер ГмбХ, Германия
380. ООО "НИИ овощеводства защищенного грунта", Россия
381. ООО "Селекционная фирма Гавриш", Россия
382. ООО НПК "АгроАльянс", Россия
383. BASF Agricultural Solution Seed US LLC, США
384. Полтавская государственная аграрная академия, Украина
385. Societa Produttori Sementi Spa, Швейцария
386. ФГБНУ "Российский научно - исследовательский и проектно - технологический институт сорго и кукурузы", Россия
387. ООО ОВП "Покровское", Россия
388. ООО Инновационно - производственная агрофирма "Отбор", Россия
389. КХ "Семена масличных", Казахстан
390. Choi Jae Won, Южная Корея
391. Государственное учреждение "Институт масличных культур Национальной академии аграрных наук Украины", Украина
392. G.I.E. GRASS Ла Литиер, Франция
393. Восточно - Казахстанский государственный университет имени С. Аманжолова
394. Ijselmeerpolders B.V. (Айзельмеерпольдерс Б.В.), Нидерланды
395. Saatzucht Fritz Lange KG, Германия
396. IPM Pototo Group, Ирландия
397. Континентал Семенсиз, Италия
398. Barenburg Hollang B.V., Нидерланды
399. Дорогобед Алексей Алексеевич, Россия
400. ТОО "Ұлан – Жеміс"
Приложение 4
к Государственному реестру
селекционных достижений,
рекомендуемых к использованию
в Республике Казахстан
Кодирование признаков сортов
1. Группа спелости
01 ультраранний
02 раннеспелый
03 среднеранний
04 среднеспелый
05 среднепоздний
06 позднеспелый

2. Будандастыру түрі
жәй желіаралық будан
үшжелілік будан
төртжелілік будан
бесжелілік будан
алтыжелілік будан
сл сортжелілік будан
F1 бірінші буындағы будан
бп будандық популяция
с сорт
ли линия
5.Қолдану кезеңдері
қс қыстық
жз жаздық
кз күздік
еқ ерте қыстық
ек ерте күздік
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 20 наурыздағы
№ 115 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесі
1. Ақмола облысы
Қатты жаздық бидай – облыс бойынша
Нурлы сорты
2. Алматы облысы
Қытай бұршағы – облыс бойынша
Селекта 201 сорты
3. Қостанай облысы
Қатты жаздық бидай – облыс бойынша
Нурлы сорты
4. Ақмола облысы
Картоп – облыс бойынша
Шисен 6 сорты
5. Қостанай облысы
Картоп – облыс бойынша
Леди Бланка сорты
6. Қостанай облысы
Картоп – облыс бойынша
Рассет Бурбанк сорты
7. Қарағанды облысы
Картоп – облыс бойынша
Рассет Бурбанк сорты
8. Павлодар облысы
Картоп – облыс бойынша
Зорба сорты

2. Тип гибридизации
2л простой межлинейный гибрид
3л трехлинейный гибрид
4л четырехлинейный гибрид
5л пятилинейный гибрид
6л шестилинейный гибрид
сл сортолинейный гибрид
F1 гибрид первого поколения
гп гибридная популяция
с сорт
ли линия
3. Назначение
зс засолочный
кн консервный
са салатный
ст столовый
тп томатопродукты
ун универсальный
цк цельноплодное консервирование
гл глютинозный
4. Условия выращивания
яр яровой
зф зимующая форма
з закрытый грунт
зг сад-огород, для з/грунта
5. Период потребления
зи зимний
ле летний
ос осений
рз раннезимний
ро раннеосенний
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 марта 2019 года № 115
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений
1. Акмолинская область
Пшеница твердая яровая – по области
Сорт Нурлы
2. Алматинская область
Соя – по области
Сорт Селекта 201
3. Костанайская область
Пшеница твердая яровая – по области
Сорт Нурлы
4. Акмолинская область
Картофель - по области
Сорт Шисен 6
5. Костанайская область
Картофель - по области
Сорт Леди Бланка
6. Костанайская область
Картофель - по области
Сорт Рассет Бурбанк
7. Карагандинская область
Картофель - по области
Сорт Рассет Бурбанк
8. Павлодарская область
Картофель - по области
Сорт Зорба