Тұрақтандыру банкінің жарғылық және меншікті капиталдарының ең төмен мөлшерін, Тұрақтандыру банкін құру, оның жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің банк операциялары мен өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 11 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 ақпанда № 18295 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 шiлдедегi № 111 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.07.2026 жылғы № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Тұрақтандыру банкінің жарғылық және меншікті капиталдарының ең төмен мөлшері 10 000 000 000 (он миллиард) теңге мөлшерінде бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған Тұрақтандыру банкін құру, оның жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің банк операциялары мен өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алу қағидалары бекітілсін.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Сәлімбаев Д.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении минимального размера уставного и собственного капиталов стабилизационного банка, Правил создания стабилизационного банка, формирования его уставного и собственного капиталов, а также получения стабилизационным банком лицензии на проведение банковских и иных операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 11. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2019 года № 18295.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить минимальный размер уставного и собственного капиталов стабилизационного банка в размере 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге.
2. Утвердить прилагаемые Правила создания стабилизационного банка, формирования его уставного и собственного капиталов, а также получения стабилизационным банком лицензии на проведение банковских и иных операций.
3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Департаменту методологии финансового рынка (Салимбаев Д.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.

5. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 11 қаулысымен
бекітілді
Тұрақтандыру банкін құру, оның жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің банк операциялары мен өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тұрақтандыру банкін құру, оның жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің банк операциялары мен өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және тұрақтандыру банкін құру, оның жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру, сондай-ақ тұрақтандыру банкінің банк операциялары мен өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алу тәртібін белгілейді.
2. Тұрақтандыру банкі Банктер туралы заңның 61-8-бабының 2-тармағында айқындалған мақсаттарға қол жеткізу үшін құрылады.
2-тарау. Тұрақтандыру банкін құру тәртібі
3. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктен (банкті уақытша басқарушыдан) төлем жасауға қабілетсіз банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру операциялары туралы ұсынысты алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрақтандыру банкін құру туралы шешім қабылдайды және дереу қабылданған шешім туралы банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіге (банкті уақытша басқарушыға) хабарлайды.
4. Уәкілетті органның тұрақтандыру банкін құру туралы шешімінде:
1) тұрақтандыру банкін құру туралы шешім;
2) тұрақтандыру банкінің атауы мен орналасқан орны;
3) тұрақтандыру банкін басқару бойынша қызметті жүзеге асыруға және үшінші тұлғалардың алдында оның мүддесін білдіретін уәкілетті адамдардың дербес құрамы;

5. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 11
Правила создания стабилизационного банка, формирования его уставного и собственного капиталов, а также получения стабилизационным банком лицензии на проведение банковских и иных операций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания стабилизационного банка, формирования его уставного и собственного капиталов, а также получения стабилизационным банком лицензии на проведение банковских и иных операций (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), и устанавливают порядок создания стабилизационного банка, формирования его уставного и собственного капиталов, а также получения стабилизационным банком лицензии на проведение банковских и иных операций.
2. Стабилизационный банк создается для достижения целей, определенных пунктом 2 статьи 61-8 Закона о банках.
Глава 2. Порядок создания стабилизационного банка
3. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) после получения от временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком) предложения о проведении операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка стабилизационному банку в течение 10 (десяти) рабочих дней принимает решение о создании стабилизационного банка и незамедлительно уведомляет временную администрацию по управлению банком (временного управляющего банком) о принятом решении.
4. В решении уполномоченного органа о создании стабилизационного банка указываются:
1) решение о создании стабилизационного банка;
2) наименование и место нахождения стабилизационного банка;
3) персональный состав лиц, уполномоченных осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком и представлять его интересы перед третьими лицами;

4) тұрақтандыру банкінің аталған банктің инвесторлары арасында орналастырылатын жарияланған акцияларының саны мен түрі, жарияланған акцияларының номиналды құны;
5) тұрақтандыру банкінің жарғысын бекіту туралы шешім;
6) тұрақтандыру банкін басқару бойынша қызметті жүзеге асыруға тағайындалған адамдарға тапсырма:
тұрақтандыру банкінің жарғысына қол қою;
тұрақтандыру банкін әділет органдарында тіркеу;
орталық депозитариймен шарт жасасу;
уәкілетті органда мемлекеттік тіркеу үшін банктің акциялар шығарылымы проспектісіне қол қою;
7) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке (банкті уақытша басқарушыға) құрылатын тұрақтандыру банкіне активтер мен міндеттемелерді беруді тапсыру;
8) уәкілетті органның тұрақтандыру банкін құру туралы шешімі күшіне енгізілетін күн;
9) өзге де талаптар, оның ішінде банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізу үшін қажетті банктің үй-жайын, жабдығын, бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдалану, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроға ақпарат беру мәселесі бойынша өзге де талаптар көрсетіледі.
5. Тұрақтандыру банкі Банктер туралы заңда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
6. Тұрақтандыру банкін құру туралы шешімді уәкілетті органның Басқармасы қабылдайды.
3-тарау. Тұрақтандыру банкінің жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру тәртібі
7. Тұрақтандыру банкінің жарғылық капиталы инвестор мен тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті адам арасында жасалатын шартқа сәйкес инвестор тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларына төлем жасаған кезде қалыптастырылады.
8. Инвестор тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларын сатып алған кезден бастап банк тұрақтандыру банкі мәртебесін жоғалтады.
4-тарау. Тұрақтандыру банкінің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алу тәртібі
9. Тұрақтандыру банкі банк операцияларының жекелеген түрлерін және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны алуы үшін тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті адам уәкілетті органға мына құжаттарды:
1) өтінішті;
2) жарғының нотариат куәландырған көшірмесін;
3) бюджетке қызметтің жекелеген түрімен айналысу құқығына лицензиялық алым төленгенін растайтын құжатты ұсынады.
Уәкілетті орган лицензияда көрсетілген банктік және өзге де операциялардың тізбесін төлем жасауға қабілетсіз банк тұрақтандыру банкіне беретін активтер мен міндеттемелерге байланысты айқындайды.

4) количество и виды объявленных акций, номинальная стоимость объявленных акций стабилизационного банка, которые будут размещены среди инвесторов данного банка;
5) решение об утверждении устава стабилизационного банка;
6) поручение лицам, назначенным осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком:
подписать устав стабилизационного банка;
зарегистрировать стабилизационный банк в органах юстиции;
заключить договор с центральным депозитарием;
подписать проспект выпуска акций банка для государственной регистрации в уполномоченном органе;
7) поручение временной администрации по управлению банком (временному управляющему банком) передать активы и обязательства создаваемому стабилизационному банку;
8) дата вступления в силу решения уполномоченного органа о создании стабилизационного банка;
9) иные условия, в том числе по вопросу пользования помещением, необходимым для проведения банковских и иных операций, оборудованием, программным обеспечением банка, а также представления информации кредитному бюро в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
5. Стабилизационный банк создается в организационно-правовой форме акционерного общества с учетом особенностей, предусмотренных Законом о банках.
6. Решение о создании стабилизационного банка принимается Правлением уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка
7. Уставный капитал стабилизационного банка формируется при оплате инвестором объявленных акций стабилизационного банка в соответствии с договором, заключаемым между инвестором и лицом, уполномоченным осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком.
8. С момента приобретения инвестором объявленных акций стабилизационного банка банк утрачивает статус стабилизационного банка.
Глава 4. Порядок получения стабилизационным банком лицензии на проведение банковских и иных операций
9. Для получения лицензии на проведение стабилизационным банком отдельных видов банковских и иных операций лицо, уполномоченное осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком, представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) нотариально засвидетельствованная копия устава;
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности.
Перечень банковских и иных операций, указанных в лицензии, определяется уполномоченным органом в зависимости от передаваемых неплатежеспособным банком стабилизационному банку активов и обязательств.

10. Уәкілетті орган тұрақтандыру банкіне банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Тұрақтандыру банкін құру,
оның жарғылық және меншікті
капиталдарын қалыптастыру,
сондай-ақ тұрақтандыру
банкінің
банк операциялары мен өзге де
операцияларды жүргізуге
арналған
лицензияны алу қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының елтаңбасы Уәкілетті органның толық атауы Банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензия Лицензияның нөмірі _____ Берілген күні __ жылғы "_____" _________ _____________________________________________________________ (банктің толық атауы)
Осы лицензия операциялардың мына түрлерін (ұлттық және (немесе) шетел
валютасында) жүргізуге құқық береді:
1) банктік операцияларды:
_____________________________________________________________
2) өзге де операцияларды:
_____________________________________________________________
Төраға (Төрағаның орынбасары)
Мөр орны
Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 11 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілері құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Тұрақтандыру банкін құру, банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу, жарғылық және меншікті капиталдарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеумен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 179 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5782 болып тіркелген, 2009 жылғы 2 қазанда "Заң газеті" газетінде № 150 (1573) жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкестендiру нөмiрлерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы № 50 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6219 болып тіркелген, 2010 жылғы 26 тамызда Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 14 жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкестендiру нөмiрлерi бойынша енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар тiзбесiнің 27-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 болып тіркелген, 2013 жылғы 6 тамызда "Заң газеті" газетінде № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 24-тармағы.

10. Уполномоченный орган выдает стабилизационному банку лицензию на проведение банковских и иных операций по форме согласно приложению к Правилам.
Приложение
к Правилам создания
стабилизационного банка,
формирования его уставного и
собственного капиталов, а также
получения стабилизационным
банком лицензии на проведение
банковских и иных операций
Форма
Герб Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия на проведение банковских и иных операций
Номер лицензии___________ Дата выдачи "__" __________ ____ года
______________________________________________________________________
(полное наименование банка)
Настоящая лицензия дает право на проведение следующих видов операций (в национальной и (или) иностранной валюте):
1) банковских операций:
_____________________________________________________________
2) иных операций:
_____________________________________________________________
Председатель (заместитель Председателя)
Место печати
город Алматы
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 11
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 179 "Об утверждении Правил создания, получения лицензии на проведение банковских и иных операций, формирования уставного и собственного капиталов стабилизационного банка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5782, опубликовано 2 октября 2009 года в газете "Юридическая газета" № 150 (1747).
2. Пункт 27 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 50 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6219, опубликовано 26 августа 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 14).
3. Пункт 24 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликовано 6 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 115 (2490).

4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 265 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14733 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 28 ақпанда жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы.

4. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 265 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14733, опубликовано 28 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).