Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 110/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18122 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 14.10.2025 № 94/нс (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 14.10.2025 № 94/нс (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 14.10.2025 № 94/нс (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары М.Ө. Қалқабаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 110/қе бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары

Об утверждении Правил деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 110/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18122.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Колкобаева М.О.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета К. Масимов
Приложение
к приказу Председателя
Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 110/қе
Правила деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности Республики Казахстан

Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 14.10.2025 № 94/нс (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібін айқындайды.
2. ҰҚО тұрғын үй комиссиялары (бұдан әрі – Тұрғын үй комиссиясы) ҰҚО мемлекеттік мекемелері жанынан құрылған, тұрғын үй мәселелері бойынша шешім шығаруға уәкілетті, тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
3. Тұрғын үй комиссиясының құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
4. Тұрғын үй комиссиясы тақ санды құрайтын кемінде бес адамнан қалыптастырылады.
5. Тұрғын үй комиссиясы Тұрғын үй комиссиясының төрағасынан, Тұрғын үй комиссиясының мүшелері мен хатшысынан тұрады.
6. Тұрғын үй комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
заң қызметінің басшысы;
қаржы қызметінің басшысы;
кадр қызметінің басшысы;
мемлекеттік мекеменің өкілдері.
7. Тұрғын үй комиссиясының төрағасы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болып табылады (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысының орынбасары).
8. Тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері дауыс беру құқығына ие, Тұрғын үй комиссиясы хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
9. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы мемлекеттік мекеменің Тұрғын үй комиссиясы отырысының материалдарын әзірлеуді қамтамасыз ететін бөлімшесінің қызметкерлері немесе әскери қызметшілерінің қатарынан тағайындалады.
2-тарау. Тұрғын үй комиссияның міндеттері мен функциялары
10. Тұрғын үй комиссияның негізгі міндеттері ҰҚО кадрлық құрамына мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, тұрғын үйді жекешелендіру немесе алмастыру, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау мен ақшалай өтемақы тағайындау туралы заңды шешім қабылдау болып табылады.
11. Тұрғын үй комиссиясының функцияларына мыналар жатады:
1) ҰҚО қызметкерлерінің, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің (бұдан әрі – үміткерлер) және олардың отбасы мүшелерінің тұрғын үйге мұқтаж деп тану, мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің баласындағы тұрғын үйді жекешелендіруге немесе ауыстыру туралы өтініштерін уақытында қарауды қамтамасыз ету;

Сноска. Заголовок – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила деятельности жилищных комиссий органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок деятельности жилищных комиссий органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ).
2. Жилищные комиссии ОНБ (далее – Жилищная комиссия) являются коллегиальными органами, создаваемыми при государственных учреждениях ОНБ, уполномоченными на вынесение решений по жилищным вопросам, действующими на постоянной основе.
3. Состав Жилищной комиссии утверждается приказом первого руководителя государственного учреждения.
4. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти человек.
5. Жилищная комиссия состоит из председателя Жилищной комиссии, членов и секретаря Жилищной комиссии.
6. В состав Жилищной комиссии входят:
руководитель юридической службы;
руководитель финансовой службы;
руководитель кадровой службы;
представители государственного учреждения.
7. Председателем Жилищной комиссии является первый руководитель государственного учреждения (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – заместитель первого руководителя государственного учреждения).
8. Правом голоса обладают все члены Жилищной комиссии, секретарь Жилищной комиссии не имеет право голоса.
9. Секретарь Жилищной комиссии назначается из числа сотрудников или военнослужащих подразделения государственного учреждения, обеспечивающего подготовку материалов на заседание жилищной комиссии.
Глава 2. Задачи и функции Жилищной комиссии
10. Основной задачей Жилищной комиссии является принятие законного решения о предоставлении, приватизации либо обмене жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат и осуществления денежной компенсации кадровому составу ОНБ.
11. Функциями Жилищной комиссии являются:
1) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников, военнослужащих и работников ОНБ (далее – претенденты) и членов их семей, обратившихся на признание их нуждающимися в жилище, предоставление жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также приватизации либо обмена служебного жилища, состоящего на балансе государственного учреждения;

2) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау мен ақшалай өтемақы тағайындау туралы өтініштерін уақытында қарауды қамтамасыз ету;
3) ұсынылған құжаттарды тексеру;
4) ұсынылған құжаттарды қарау;
5) өтінішті қанағаттандыру туралы шешім қабылдау немесе дәлелді бас тарту туралы шешім шығару;
6) тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын жасау мәселесін қарастыру;
7) жекешелендіруге жататын тұрғын үйді коммуналдық тұрғын үй қорына ауыстыруды жүзеге асыру;
8) істерді (материалдарды) сақтау және жүргізу;
9) үміткерлерден түсінік алу;
10) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан үміткерлер және олардың жылжымайтын мүліктері туралы ақпарат алу;
11) Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамаларымен айқындалған басқа да сұрақтар.
3-тарау. Тұрғын үй комиссияның қызметін ұйымдастыру
12. Тұрғын үй комиссиясы отырысты қажеттілік бойынша өткізеді, бірақ айына бір реттен жиі емес.
ҰҚО тұрғын үй комиссияларының қызметін ұйымдастыру ақпараттық жүйе арқылы ол болған кезде автоматты түрде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 14.10.2025 № 94/нс (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тұрғын үй комиссиясының шешіміне Тұрғын үй комиссияның дауыс беру құқығы бар мүшелері қол қояды.
Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелері Тұрғын үй комиссиясының шешімінде көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.
Шешім әрбір үміткер бойынша жеке қабылданады.
14. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) еркін түрде жүргізеді. Хаттамаға Тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
15. Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелері өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша баяндап және оны хаттамаға қоса бере алады, ол туралы хаттамаға белгі қойылады.
16. Тұрғын үй комиссиясының шешімі дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
17. Тұрғын үй комиссиясының шешімі, егер оны қатысып отырған мүшелердің үштен екісі қабылдаса заңды.
18. Тұрғын үй комиссиясы өзінің қызметін мемлекеттік мекеме тараған немесе қайта құрылған кезде тоқтатады.
Ескерту. 4-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 14.10.2025 № 94/нс (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников и военнослужащих по исчислению размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат и осуществлению денежной компенсации;
3) проверка представленных документов;
4) рассмотрение представленных документов;
5) принятие решения об удовлетворении обращений либо вынесение мотивированного отказа;
6) рассмотрение вопроса заключения договора найма (поднайма) жилища;
7) осуществление перевода жилища, подлежащего приватизации, в коммунальный жилищный фонд;
8) хранение и ведение дел (материалов);
9) получение разъяснения от претендентов;
10) получение информации у государственных органов и иных организаций о претендентах и их недвижимом имуществе;
11) иные вопросы, установленные жилищным законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Жилищной комиссии
12. Жилищная комиссия заседает по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
Организация деятельности жилищных комиссий ОНБ осуществляется автоматически посредством информационной системы при ее наличии.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Решение Жилищной комиссии подписывается членами Жилищной комиссии, имеющими право голоса.
Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, отвечают за полноту и достоверность сведений, отраженных в решении Жилищной комиссии.
Решение принимается по каждому претенденту отдельно.
14. Секретарем Жилищной комиссии ведется протокол заседания Жилищной комиссии (далее - протокол) в произвольной форме. Протокол подписывается всеми членами Жилищной комиссии.
15. Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
16. Решения Жилищной комиссии принимаются большинством голосов путем голосования.
17. Решение Жилищной комиссии правомочно, если оно принято двумя третями из числа присутствующих членов.
18. Жилищная комиссия прекращает свою деятельность при ликвидации либо реорганизации государственного учреждения.
Глава 4. Порядок работы информационной системы
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Ақпараттық жүйе үміткерлердің деректерін есепке алуға, сақтауға, өңдеуге және талдауға арналған және тұрғын үй комиссиясы шешім қабылдау үшін қажетті ақпаратты орталықтандырылған жинауды, жүйелендіруді қамтамасыз етеді.
Ақпараттық жүйеге деректерді енгізу тұрғын үй комиссиясының хатшысымен тұрғын үй комиссиясы шешімдерінің негізінде жүзеге асырылады.
20. Ақпараттық жүйенің жұмысы ақпараттандыру және дербес деректер мен оларды қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Өз құзыреті шегінде тиісті операцияларды жүргізуге және бақылауға құқығымен ақпараттық жүйеге рұқсатты уәкілетті қызметкерге береді.
18. Ақпараттық жүйенің жұмысы мынадай функцияларды қамтиды:
1) есепке алу – үміткерлер туралы деректерді кейіннен талдау және шешім қабылдау үшін тіркеу және бекіту;
2) деректерді сақтау – дербес және қызметтік ақпараттың құпиялығы мен қорғалуын қамтамасыз ете отырып, оны қауіпсіз және ұзақ уақыт сақтау;
3) деректерді өңдеу – қызметкерлер, әскери қызметшілер және жұмыскерлерден келіп түскен деректерді автоматтандырылған түрде тексеру, сұрыптау және құрылымдау;
4) деректерді талдау – тұрғын үй комиссиясының шешімдерін дайындау және есеп жасау үшін ақпаратты автоматты түрде бағалау, салыстыру және жалпылау;
5) орталықтандырылған жинау – ұсынылған құжаттарда көрсетілген деректерді бірыңғай құрылымды жиынына орталықтандырылған қабылдауды және біріктіруді қамтамасыз ету;
6) ақпаратты жүйелендіру – келіп түскен деректерді анықтау белгілері (санаты, мәртебесі, мерзімі, кезектілігі) бойынша реттеу және жіктеу, кейіннен өңдеуге және талдауға дайындау.

19. Информационная система предназначена для учета, хранения, обработки и анализа данных претендентов и обеспечивает централизованный сбор, систематизацию информации, необходимой для принятия решений жилищной комиссией.
Ввод данных в информационную систему осуществляется секретарем жилищной комиссии на основании решений жилищной комиссии.
20. Работа информационной системы осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации, о персональных данных и их защите.
21. Доступ к информационной системе предоставляется уполномоченным сотрудникам с правом контролировать и выполнять соответствующие операции в рамках своей компетенции.
22. Работа информационной системы включает в себя следующие функции:
1) учет – регистрация и фиксация данных о претендентах для последующего анализа и принятия решений;
2) хранение данных – безопасное и долговременное хранение персональной и служебной информации с обеспечением ее конфиденциальности и защиты;
3) обработка данных – автоматизированная проверка, сортировка и структурирование сведений, поступающих от сотрудников, военнослужащих и работников;
4) анализ данных – проведение автоматизированной оценки, сравнения и обобщения информации для подготовки решений жилищной комиссии и формирования отчетности;
5) централизованный сбор – обеспечение централизованного приема и объединения данных из предоставленных документов в единый структурированный массив;
6) систематизация информации – упорядочивание и классификация поступающих данных по установленным признакам (категориям, статусам, срокам, очередности) с последующей подготовкой к обработке и анализу.