Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 110/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18122 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 25.06.2026 № 45/нс (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ереже15-тармағының 210) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 25.06.2026 № 45/нс (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 25.06.2026 № 45/нс (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары М.Ө. Қалқабаевқа жүктелсін.

Об утверждении Правил деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 110/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18122.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 25.06.2026 №45/нс (вводится в действие c 12.07.2026).
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 25.06.2026 №45/нс (вводится в действие c 12.07.2026).
В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 25.06.2026 №45/нс (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Колкобаева М.О.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 110/қе бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және цифрлық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 25.06.2026 № 45/нс (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібін айқындайды.
2. ҰҚО тұрғын үй комиссиялары (бұдан әрі – Тұрғын үй комиссиясы) ҰҚО мемлекеттік мекемелері жанынан құрылған, тұрғын үй мәселелері бойынша шешім шығаруға уәкілетті, тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
3. Тұрғын үй комиссиясының құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
4. Тұрғын үй комиссиясы тақ санды құрайтын кемінде бес адамнан қалыптастырылады.
5. Тұрғын үй комиссиясы Тұрғын үй комиссиясының төрағасынан, Тұрғын үй комиссиясының мүшелері мен хатшысынан тұрады.
6. Тұрғын үй комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
заң қызметінің басшысы;
қаржы қызметінің басшысы;
кадр қызметінің басшысы;
мемлекеттік мекеменің өкілдері.
7. Тұрғын үй комиссиясының төрағасы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болып табылады (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелері үшін – мекеменің бірінші басшысының орынбасары).
8. Тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері дауыс беру құқығына ие, Тұрғын үй комиссиясы хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
9. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы мемлекеттік мекеменің Тұрғын үй комиссиясы отырысының материалдарын әзірлеуді қамтамасыз ететін бөлімшесінің қызметкерлері немесе әскери қызметшілерінің қатарынан тағайындалады.
2-тарау. Тұрғын үй комиссияның міндеттері мен функциялары
10. Тұрғын үй комиссияның негізгі міндеттері ҰҚО кадрлық құрамына мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, тұрғын үйді жекешелендіру немесе алмастыру, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау мен ақшалай өтемақы тағайындау туралы заңды шешім қабылдау болып табылады.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета К. Масимов
Приложение
к приказу Председателя
Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 110/қе
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 25.06.2026 №45/нс (вводится в действие c 12.07.2026).
Правила деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила деятельности жилищных комиссий органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок деятельности жилищных комиссий органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ).
2. Жилищные комиссии ОНБ (далее – Жилищная комиссия) являются коллегиальными органами, создаваемыми при государственных учреждениях ОНБ, уполномоченными на вынесение решений по жилищным вопросам, действующими на постоянной основе.
3. Состав Жилищной комиссии утверждается приказом первого руководителя государственного учреждения.
4. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти человек.
5. Жилищная комиссия состоит из председателя Жилищной комиссии, членов и секретаря Жилищной комиссии.
6. В состав Жилищной комиссии входят:
руководитель юридической службы;
руководитель финансовой службы;
руководитель кадровой службы;
представители государственного учреждения.
7. Председателем Жилищной комиссии является первый руководитель государственного учреждения (для структурных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – заместитель первого руководителя государственного учреждения).
8. Правом голоса обладают все члены Жилищной комиссии, секретарь Жилищной комиссии не имеет право голоса.
9. Секретарь Жилищной комиссии назначается из числа сотрудников или военнослужащих подразделения государственного учреждения, обеспечивающего подготовку материалов на заседание жилищной комиссии.
Глава 2. Задачи и функции Жилищной комиссии
10. Основной задачей Жилищной комиссии является принятие законного решения о предоставлении, приватизации либо обмене жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат и осуществления денежной компенсации кадровому составу ОНБ.

11. Тұрғын үй комиссиясының функцияларына мыналар жатады:
1) ҰҚО қызметкерлерінің, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің (бұдан әрі – үміткерлер) және олардың отбасы мүшелерінің тұрғын үйге мұқтаж деп тану, мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің баласындағы тұрғын үйді жекешелендіруге немесе ауыстыру туралы өтініштерін уақытында қарауды қамтамасыз ету;
2) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау мен ақшалай өтемақы тағайындау туралы өтініштерін уақытында қарауды қамтамасыз ету;
3) ұсынылған құжаттарды тексеру;
4) ұсынылған құжаттарды қарау;
5) өтінішті қанағаттандыру туралы шешім қабылдау немесе дәлелді бас тарту туралы шешім шығару;
6) тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын жасау мәселесін қарастыру;
7) жекешелендіруге жататын тұрғын үйді коммуналдық тұрғын үй қорына ауыстыруды жүзеге асыру;
8) істерді (материалдарды) сақтау және жүргізу;
9) үміткерлерден түсінік алу;
10) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан үміткерлер және олардың жылжымайтын мүліктері туралы ақпарат алу;
11) Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамаларымен айқындалған басқа да сұрақтар.
3-тарау. Тұрғын үй комиссияның қызметін ұйымдастыру
12. Тұрғын үй комиссиясы қажеттілігіне қарай, бірақ айына кемінде бір рет жиналады.
ҰҚО тұрғын үй комиссияларының қызметін ұйымдастыру ол болған кезде цифрлық жүйе арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 25.06.2026 № 45/нс (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тұрғын үй комиссиясының шешіміне Тұрғын үй комиссияның дауыс беру құқығы бар мүшелері қол қояды.
Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелері Тұрғын үй комиссиясының шешімінде көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.
Шешім әр адам (үміткер) бойынша жеке қабылданады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 25.06.2026 № 45/нс (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) еркін түрде жүргізеді. Хаттамаға Тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.

11. Функциями Жилищной комиссии являются:
1) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников, военнослужащих и работников ОНБ (далее – претенденты) и членов их семей, обратившихся на признание их нуждающимися в жилище, предоставление жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также приватизации либо обмена служебного жилища, состоящего на балансе государственного учреждения;
2) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников и военнослужащих по исчислению размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат и осуществлению денежной компенсации;
3) проверка представленных документов;
4) рассмотрение представленных документов;
5) принятие решения об удовлетворении обращений либо вынесение мотивированного отказа;
6) рассмотрение вопроса заключения договора найма (поднайма) жилища;
7) осуществление перевода жилища, подлежащего приватизации, в коммунальный жилищный фонд;
8) хранение и ведение дел (материалов);
9) получение разъяснения от претендентов;
10) получение информации у государственных органов и иных организаций о претендентах и их недвижимом имуществе;
11) иные вопросы, установленные жилищным законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Жилищной комиссии
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 25.06.2026 №45/нс (вводится в действие c 12.07.2026).
12. Жилищная комиссия заседает по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
Организация деятельности жилищных комиссий ОНБ осуществляется автоматически посредством информационной системы при ее наличии.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 14.10.2025 № 94/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Решение Жилищной комиссии подписывается членами Жилищной комиссии, имеющими право голоса.
Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, отвечают за полноту и достоверность сведений, отраженных в решении Жилищной комиссии.
Решение принимается по каждому человеку (претенденту) отдельно.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 25.06.2026 №45/нс (вводится в действие c 01.07.2026).
14. Секретарем Жилищной комиссии ведется протокол заседания Жилищной комиссии (далее - протокол) в произвольной форме. Протокол подписывается всеми членами Жилищной комиссии.

6) ақпаратты жүйелеу – келіп түсетін деректерді одан әрі өндеуге және талдауға дайындай отырып, анықталған белгілер (санаттар, мәртебелер, мерзімдер, кезектіліктер) бойынша ретке келтіру және жіктеу.

6) систематизация информации – упорядочивание и классификация поступающих данных по установленным признакам (категориям, статусам, срокам, очередности) с последующей подготовкой к обработке и анализу.