Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 944 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18090 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 9-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 944 бұйрығымен
бекiтiлген
Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 944. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18090.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 944
Правила формирования, ведения и сопровождения Единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий
Глава 1. Общие положения

1. Осы Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын (бұдан әрі – Бірыңғай қоры) қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыруды және нормативтік техникалық құжаттардың көшірмелерін, ресми басылымдарын таратуды жүзеге асырады.
3. Бірыңғай қор Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын, басқа нормативтік техникалық құжаттарды, стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда), сондай-ақ бұлар туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жалпыға қолжетімді мемлекеттік цифрлық ресурс болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бірыңғай қорды құрудағы мақсат пайданушыларды толық, сенімді және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдардың нормативтік техникалық құжаттарын және стандарттау жөніндегі құжаттарды жүйелеу болып табылады.
5. Бірыңғай қор стандарттау саласындағы басқа қорлармен, шетел мемлекеттерінің ұйымдармен, халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
2-тарау. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру және жүргізу
6. Бірыңғай қорды қалыптастыру және жүргізу мыналарды:
1) нормативтік техникалық құжаттарды жиынтықтауды және сақтауды;
2) стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) жиынтықтауды, сақтауды және жаңартып отыруды қамтиды.
7. Бірыңғай қордың құрамына:
1) нормативтік техникалық құжаттар:
техникалық регламенттер;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құжаттар;
мемлекеттік органдар және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары бекіткен техникалық және технологиялық нормаларды белгілейтін өзге де құжаттар.
2) стандарттау жөніндегі құжаттарға:
халықаралық стандарттар, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары (бұдан әрі – стандарттау жөніндегі халықаралық құжаттар);
өңірлік стандарттар, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдары (бұдан әрі – стандарттау жөніндегі өңірлік құжаттар);
ұлттық стандарттар мен ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары;
стандарттау жөніндегі ұсынымдар;
шет мемлекеттердің стандарттары, техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі қағидалары, нормалары мен ұсынымдары (бұдан әрі – шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттары) кіреді.

1. Настоящие правила формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Национальный орган по стандартизации осуществляет формирование, ведение, сопровождение единого государственного фонда нормативных технических документов (далее – Единый фонд) и распространение копий нормативных технических документов, официальных изданий.
3. Единый фонд является общедоступным государственным цифровым ресурсом, содержащий нормативные технические документы, документы по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций), а также сведения о них, за исключением сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, формируемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Целью создания Единого фонда является систематизация нормативных технических документов и документов по стандартизации для обеспечения пользователей полной, достоверной и своевременной информацией.
5. Единый фонд осуществляет взаимодействие с другими фондами, организациями иностранных государств, международными организациями в сфере стандартизации.
Глава 2. Формирование и ведение Единого государственного фонда нормативных технических документов
6. Формирование и ведение Единого фонда включает в себя следующее:
1) комплектование и хранение нормативных технических документов;
2) комплектование, хранение и актуализацию документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций).
7. В состав Единого фонда входят:
1) нормативные технические документы:
технические регламенты;
нормативные документы в области архитектуры, градостроительства и строительства;
иные нормативные документы, устанавливающие технические и технологические нормы, утвержденные государственными органами и их подведомственными организациями.
2) документы по стандартизации:
международные стандарты, классификаторы технико-экономической информации международных организаций по стандартизации (далее – международные документы по стандартизации);
региональные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации по стандартизации региональных организаций по стандартизации (далее – региональные документы по стандартизации);
национальные стандарты и национальные классификаторы технико-экономической информации;
рекомендации по стандартизации;
стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила, нормы и рекомендации по стандартизации иностранных государств (далее – документы по стандартизации иностранных государств).

8. Мемлекеттік органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары өздері бекіткен нормативтік техникалық құжаттың бір данасын, сондай-ақ әрбір нормативтік техникалық құжатты қабылдау, өзгерістер енгізу, күшін жою туралы мәліметтерді Стандарттау жөніндегі ұлттық органға осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нормативтік техникалық құжаттың қабылданғаны, өзгерістер енгізілгені, күшінің жойылғаны туралы анықтаманы қоса бере отырып, олар бекітілгеннен кейін 30 күнтізбелік күн ішінде ұсынады.
9. Мемлекеттік органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары Стандарттау жөніндегі ұлттық органға нормативтік техникалық құжаттарды тапсыру кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нормативтік техникалық құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін жасайды.
10. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган нормативтік техникалық құжаттарды алғаннан кейін, 10 жұмыс күн ішінде нормативтік техникалық құжаттар мәтіндерін Бірыңғай қордың интернет-ресурсында орналастырады.
11. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган нормативтік техникалық құжаттың мәтінін оқу қиынға түссе, суреттер мен кестелер айқын болмаса, мемлекеттік органнан немесе олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарынан нормативтік техникалық құжатты сұрата алады.
12. Ұлттық, мемлекетаралық стандарттар мен ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының істерін қалыптастыру, сақтау, өзектендіру және Бірыңғай қорға өткізу ҚР СТ 1.22 "Стандарт ісі. Қалыптастыру, сақтау, жаңғырту жəне мұрағатқа тапсыру тəртібі" сәйкес жүзеге асырылады.
13. Стандарттау жөніндегі құжаттың болуы және қолданылу мерзімі туралы, енгізілген өзгерістер, стандарттау жөніндегі құжатты ауыстыру және жою туралы, стандарттау жөніндегі құжат әзірлеушілері туралы және оларды бекіту туралы ақпарат, стандарттау жөніндегі құжаттар туралы библиографиялық ақпарат Стандарттау жөніндегі ұлттық органның ресми баспа басылымында және Бірыңғай қордың интернет-ресурсында жарияланады.
3-тарау. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қолдап отыру
14. Бірыңғай қорды қолдап отыру:
1) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорындағы нормативтік техникалық құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ олар туралы мәліметтерді ұсынуды;
2) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының цифрлық жүйелерін, стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесін қолдап отыруды және кеңейтуді жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Государственные органы, их подведомственные организации, представляют один экземпляр утвержденного ими нормативного технического документа, а также сведения о принятии, внесении изменений, отмене каждого нормативного технического документа, с приложением справки о принятии, внесении изменений, отмене нормативного технического документа по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в Национальный орган по стандартизации в течение 30 календарных дней после их утверждения.
9. Государственные органы, их подведомственные организации при передаче в Национальный орган по стандартизации нормативных технических документов составляют акт приема-передачи нормативных технических документов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Национальный орган по стандартизации с момента получения нормативных технических документов, в течение 10 рабочих дней размещает тексты нормативных технических документов на интернет-ресурсе Единого фонда.
11. Национальный орган по стандартизации запрашивает у государственного органа или его подведомственной организации нормативный технический документ, при затруднении чтения текста нормативного технического документа, рисунков и таблицы.
12. Формирование, хранение, актуализация и передача в Единый фонд дел национальных, межгосударственных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации осуществляется в соответствии с СТ РК 1.22 "Дело стандарта. Порядок формирования, хранения, актуализации и сдачи в архив".
13. Информация о наличии и сроках действия документов по стандартизации, о внесенных изменениях, замене и отмене документов по стандартизации, о разработчиках документов по стандартизации и об их утверждении, справочно-библиографическая информация о документах по стандартизации публикуется в официальном печатном издании Национального органа по стандартизации и на интернет-ресурсе Единого фонда.
Глава 3. Сопровождение Единого государственного фонда нормативных технических документов
14. Сопровождение Единого фонда осуществляется путем:
1) представления копий нормативных технических документов, а также сведений о них, содержащихся в едином государственном фонде нормативных технических документов;
2) сопровождения и расширения цифровых систем единого государственного фонда нормативных технических документов, системы каталогизации документов по стандартизации.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).

4-тарау. Нормативтік техникалық құжаттардың ресми басылымдарының көшірмелерін тарату
15. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган нормативтік құқықтық актімен бекітілген нормативтік техникалық құжаттардың ресми жарияланымдарына сілтемелерді электрондық түрде жариялайды.
16. Нормативтік емес құқықтық актімен бекітілген нормативтік техникалық құжаттардың көшірмелерін тарату Бірыңғай қор арқылы электрондық түрде, өтеусіз жүзеге асырылады.
17. Стандарттау жөніндегі құжаттардың ресми басылымдарын тарату (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) Бірыңғай қор арқылы жүзеге асырылады.
18. Стандарттау жөніндегі құжаттарды және олардың көшірмелерін тарату авторлық құқықтар сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
19. Әскери ұлттық стандарттарды, Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық стандарттар ретінде қабылданған мемлекетаралық стандарттарды және халықаралық, өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттары негізінде қабылданған ұлттық стандарттарды қоспағанда, ұлттық стандарттардың ресми басылымдары өтеусіз негізде таратылады..
20. Жеке және заңды тұлғалар стандарттау жөніндегі құжаттарды және нормативтік техникалық құжаттар, сондай-ақ олар туралы ақпарат беруге Стандарттау жөніндегі ұлттық органға өтінім жібереді.
21. Өтінім сұратылып отырған құжаттардың қажетті мәліметтер құрамын анықтауға мүмкіндік беретін ақпаратты (құжаттың атауы мен белгіленуі, қажетті көшірмелер саны, байланыс деректері) қамтиды.
22. Стандарттау жөніндегі құжаттар және олар туралы ақпарат қағаз тасығышта немесе электрондық түрде ұсынылады.
Нормативтік техникалық
құжаттардың бірыңғай
мемлекеттік
қорын қалыптастыру, жүргізу
және қолдап отыру, сондай-ақ
нормативтік техникалық
құжаттардың, ресми
басылымдардың көшірмелерін
тарату қағидаларына
1-қосымша
нысан
Нормативтік техникалық құжатты қабылдау, өзгерістер енгізу, жою туралы анықтама
Белгіленуі
Атауы
Қолданысқа енгізілген күні
Әзірлеуші туралы деректер
(Ұйымның атауы, мекенжайы, байланыс телефоны, электрондық поштасы)
Нормативтік техникалық
құжаттардың бірыңғай
мемлекеттік
қорын қалыптастыру, жүргізу
және қолдап отыру, сондай-ақ
нормативтік техникалық
құжаттардың, ресми
басылымдардың көшірмелерін
тарату қағидаларына
2-қосымша
нысан
Нормативтік-техникалық құжаттарды қабылдау-тапсыру акті
_____мемлекеттік орган/ведомстволық бағынысты ұйым ____тұлғасында
және_____Стандарттау жөніндегі ұлттық орган ______ тұлғасында мынадай
нормативтік техникалық құжаттарды қабылдап-тапсыруды жүзеге асырды.
Р/с
Атауы
Ескертпе
(электрондық/қағаз түріндегі нұсқасы)
Саны
Тапсырды_____________
(мемлекеттік органның/
ведомстволық бағынысты ұйымның өкілі)
Қабылдады______________
(Стандарттау жөніндегі ұлттық
органның өкілі)

Глава 4. Распространение копий нормативных технических документов, официальных изданий
15. Национальный орган по стандартизации опубликовывает ссылки на официальные публикации нормативных технических документов, утвержденных нормативным правовым актом, в электронном виде.
16. Распространение копий нормативных технических документов, утвержденых ненормативным правовым актом, осуществляется через Единый фонд в электронном виде, на безвозмездной основе.
17. Распространение официальных изданий документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций) осуществляется через Единый фонд.
18. Распространение документов по стандартизации и их копий осуществляется при условии соблюдения авторских прав.
19. На безвозмездной основе распространяются официальные издания национальных стандартов, за исключением военных национальных стандартов, межгосударственных стандартов, принятых на территории Республики Казахстан в качестве национальных стандартов, и национальных стандартов, принятых на основе международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств.
20. Физические и юридические лица направляют заявку в Национальный орган по стандартизации на предоставление документов по стандартизации и нормативных технических документов, а также информации о них.
21. Заявка содержит информацию, позволяющую однозначно определить состав требуемых сведений запрашиваемого документа (наименование и обозначение документа, необходимое количество экземпляров, контактные данные).
22. Документы по стандартизации и информация о них предоставляются на бумажном носителе или в электронном виде.
Приложение 1
к Правилам формирования,
ведения и сопровождения
Единого государственного фонда
нормативных технических документов,
а также распространения копий
нормативных технических
документов, официальных изданий
форма
Справка
о принятии, внесении изменений, отмене нормативного технического документа
Обозначение
Наименование
Дата введения в действие
Данные о разработчике
(Наименование организации, адрес, контактный телефон, электронная почта)
Приложение 2
к Правилам формирования,
ведения и сопровождения
Единого государственного фонда
нормативных технических документов,
а также распространения копий
нормативных технических
документов, официальных изданий
форма
Акт приема-передачи нормативных технических документов
Государственный орган/подведомственная организация _____ в лице ____ и
Национальный орган по стандартизации _____ в лице ______ осуществили прием-передачу
следующих нормативных технических документов.
п/п
Наименование
Примечание (электронная/бумажная версия)
Количество
Передал_____________
(представитель
государственного органа/
подведомственной организации)
Принял______________
(представитель Национального
органа по стандартизации)