Халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 870 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 желтоқсанда № 17989 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 15.06.2021 № 411-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйымдарының стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын ұйымдардың стандарттарында қолдануды қоспағанда, оларды Қазақстан Республикасының аумағында есепке алу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 491 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8302 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 114 (28053) санында жарияланған);

Об утверждении Правил применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 870. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2018 года № 17989.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11.04.2019.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 15.06.2021 № 411-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 491 "Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан, за исключением применения их в стандартах организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8302, опубликован 24 апреля 2013 года в газете "Казахстанская правда" (№ 143-144 (27417-27418);

2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 465 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15774 болып тіркелген, 2017 жылғы 17 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіндегі 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 870 бұйрығымен бекітілген
Халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидалары

2) пункт 1 перечня некоторых приказов Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 465 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15774, опубликован 17 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 12 декабря 2018 года № 870
Правила применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 15.06.2021 № 411-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын (бұдан әрі – стандарттау жөніндегі құжаттар) Қазақстан Республикасының аумағында қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекетаралық стандарт – стандарттау жөніндегі өңірлік ұйым – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесі (бұдан әрі – МАК) қабылдаған өңірлік стандарт;
2) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдерінде, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінде, ұлттық стандарттау жүйесінде және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінде қамтылған мәліметтер мен ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;
3) тікелей қолдану – стандарттау жөніндегі құжаттарды ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұлттық стандарттау органына хабарлама жібере отырып, қосымша келісу не есепке алу рәсімдерін жүргізбей қолдануы.
Cтандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 15.06.2021 № 411-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации" (далее – Закон) и определяют порядок применения на территории Республики Казахстан международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств (далее – документы по стандартизации).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) межгосударственный стандарт – региональный стандарт, принятый региональной организацией по стандартизации – Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации Содружества Независимых Государств (далее – МГС);
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
2) информационная система технического регулирования – автоматизированная информационная система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;
3) прямое применение – применение субъектами национальной системы стандартизации документов по стандартизации без проведения дополнительных процедур согласования либо учета с направлением уведомления в национальный орган по стандартизации.
Субъектами национальной системы стандартизации являются государственные органы, а также физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере стандартизации.

2-тарау. Стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану тәртібі
3. Қазақстан Республикасының аумағында стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану 2 (екі) тәсілмен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 918 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18075 болып тіркелді) Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларына сәйкес ұлттық және мемлекетаралық стандарттар ретінде қолдану арқылы;
2) тікелей қолдану арқылы.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ұлттық стандарттарды қолдану растау әдісімен және қайта басып шығару әдісімен жүзеге асырылады:
1) халықаралық, өңірлік стандартқа және шет мемлекеттің стандартына растау әдісін пайдалану кезінде стандарттау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының бұйрығын стандарттау саласындағы уәкілетті органның және стандарттау жөніндегі ұлттық органның ресми интернет-ресурсында жариялау арқылы ұлттық стандарт мәртебесі беріледі. Ұлттық стандарттың белгіленуі халықаралық, өңірлік стандартқа және шет мемлекеттің стандартына қатысты өзгеріссіз қалады. Растау әдісі халықаралық, өңірлік стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттары үшін оларға редакциялық өзгерістер енгізу қажеттілігі болмаған кезде қолданылады;
2) халықаралық, өңірлік стандарттың және шет мемлекет стандартының мәтіні негізінде қайта басып шығару әдісін пайдалану кезінде стандарттау жөніндегі құжаттың мазмұнына және (немесе) құрылымына қажетті өзгерістер енгізе отырып, ұлттық стандарт әзірленеді. Қайта басып шығару әдісі ұлттық қолдану ерекшеліктерін ескере отырып (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестікке келтіру, ерекше географиялық, технологиялық, техникалық және басқа да жағдайларға бейімдеу) халықаралық, өңірлік стандарттың және шет мемлекет стандартының бастапқы дереккөзінің құрылымына және (немесе) мазмұнына өзгерістер енгізу қажет болған кезде қолданылады.
5. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес мемлекетаралық стандарттарды қолдану ҚР СТ 1.23 "Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарттау жүйесі. Қазақстан Республикасында мемлекетаралық стандарттау жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі" (бұдан әрі – ҚР СТ 1.23) сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок применения документов по стандартизации
3. Применение документов по стандартизации на территории Республики Казахстан осуществляется 2 (двумя) способами:
1) посредством принятия в качестве национальных и межгосударственных стандартов в соответствии с Правилами разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 918 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18075);
2) посредством прямого применения.
4. Применение национальных стандартов в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил осуществляется методом подтверждения и методом переиздания:
1) при использовании метода подтверждения международному, региональному стандарту и стандарту иностранного государства придается статус национального стандарта путем опубликования приказа ведомства уполномоченного органа в сфере стандартизации на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в сфере стандартизации и национального органа по стандартизации. Обозначение национального стандарта остается без изменений по отношению к международному, региональному стандарту и стандарту иностранного государства. Метод подтверждения применяется для международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств при отсутствии необходимости внесения в них редакционных изменений;
2) при использовании метода переиздания на основе текста международного, регионального стандарта и стандарта иностранного государства разрабатывается национальный стандарт с внесением необходимых изменений в содержание и (или) структуру документа по стандартизации. Метод переиздания применяется при необходимости внесения изменений в структуру и (или) содержание первоисточника международного, регионального стандарта и стандарта иностранного государства с учетом особенностей национального применения (приведение в соответствие с законодательством Республики Казахстан, адаптация под особые географические, технологические, технические и другие условия).
5. Применение межгосударственных стандартов в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил осуществляется в соответствии с СТ РК 1.23 "Национальная система стандартизации Республики Казахстан. Порядок проведения работ по межгосударственной стандартизации в Республике Казахстан" (далее – СТ РК 1.23).

6. Ұйым шегінде ішкі пайдалану үшін стандарттау жөніндегі құжаттарды тікелей қолдану бастапқы дереккөздің түпнұсқасының тілінде жүзеге асырылады.
7. Үшінші тұлғаларға осы құжаттардың талаптарын орындауды көрсету мақсатында стандарттау жөніндегі құжаттарды тікелей қолдану қазақ және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудармасы бар бастапқы дереккөздің түпнұсқасының тілінде жүзеге асырылады.
8. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері стандарттау жөніндегі құжаттарды тікелей қолдану кезінде стандарттау жөніндегі құжатты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеген жағдайда, стандарттау жөніндегі құжат Қазақстан Республикасының аумағында қолданылмайды.
Стандарттау жөніндегі құжатты пайдаланушы тікелей қолдану туралы техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде стандарттау жөніндегі ұлттық органды хабардар етеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Стандарттау жөніндегі құжаттарды тікелей қолдану туралы хабарлама мынадай ақпаратты қамтиды:
1) пайдаланушы ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі, атауы, мекенжайы, телефоны және электрондық поштасының мекенжайы;
2) стандарттау жөніндегі құжаттың белгіленуі, атауы және қабылданған күні (түпнұсқа тілінде, қазақ және орыс тілдерінде);
3) стандарттау жөніндегі құжатты қолдану мақсаттары;
4) стандарттау жөніндегі құжатты пайдалану құқығын растайтын құжат (қажет болған жағдайда);
5) стандарттау жөніндегі құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін растайтын ақпарат;
6) пайдаланушы ұйым басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса).
10. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган хабарламаны 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін хабарлама техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде кері қайтарылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Стандарттау жөніндегі құжаттарды және (немесе) олардың ресми аудармаларын қолдану үшін оларды түпнұсқа ұстаушылардан не Қазақстан Республикасының аумағында стандарттау жөніндегі құжаттарды таратуға (өткізуге) және (немесе) аударуды жүзеге асыруға түпнұсқа ұстаушылардың ресми рұқсаты бар ұйымдардан алу жүзеге асырылады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және олардың күшін жою тәртібі

6. Прямое применение документов по стандартизации для внутреннего использования в пределах организации осуществляется на языке оригинала первоисточника.
7. Прямое применение документов по стандартизации в целях демонстрации выполнения требований этих документов третьим лицам, осуществляется на языке оригинала первоисточника с официальным переводом на казахский и (или) русский языки.
8. Субъекты национальной системы стандартизации при прямом применении документов по стандартизации проверяют документ по стандартизации на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае несоответствия законодательству Республики Казахстан документ по стандартизации на территории Республики Казахстан не применяется.
Примечание ИЗПИ!
Часть третья пункта 8 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Пользователь документа по стандартизации уведомляет о прямом применении национальный орган по стандартизации в информационной системе технического регулирования.
9. Уведомление о прямом применении документов по стандартизации содержит следующую информацию:
1) бизнес-идентификационный номер, наименование, адрес, телефон и адрес электронной почты организации-пользователя;
2) обозначение, наименование и дата принятия документа по стандартизации (на языке оригинала, казахском и русском языках);
3) цели применения документа по стандартизации;
4) документ, подтверждающий право использования документа по стандартизации (при необходимости);
5) информация, подтверждающая соответствие документа по стандартизации требованиям законодательства Республики Казахстан;
6) фамилия, имя и отчество (при наличии) руководителя организации-пользователя.
10. Национальный орган по стандартизации в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает уведомление.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 10 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Уведомление, не соответствующее требованиям пункта 9 главы 2 настоящих Правил, отклоняется в информационной системе технического регулирования.
11. Для применения документов по стандартизации и (или) их официальных переводов осуществляется их приобретение у держателей подлинников либо организаций, имеющих официальное разрешение от держателей подлинников на распространение (реализацию) и (или) осуществление переводов документов по стандартизации на территории Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок согласования, введения в действие и отмены межгосударственных стандартов на территории Республики Казахстан

12. Мемлекетаралық стандарттар (мемлекетаралық стандарттарға өзгерістер) ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерімен келісу рәсімінен өтеді, оның қорытындысы бойынша МАК-тың интернет-ресурсында дауыс беру арқылы елдің ұстанымы қалыптастырылады және білдіріледі.
13. Келісу рәсімін стандарттау жөніндегі ұлттық орган ҚР СТ 1.23 сәйкес жүргізеді.
14. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган МАК-да белгіленген тәртіппен алынған мемлекетаралық стандарттардың жобаларын ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерімен келісу үшін Стандарттау жөніндегі ұлттық органының интернет-ресурсында жариялайды және стандарттау саласындағы құзыретіне сәйкес мемлекеттік органдарға және стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерге 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жариялау туралы хабарлама жібереді.
15. Хабарламаны алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде стандарттау саласындағы құзыретіне сәйкес мемлекеттік органдар және стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер мемлекетаралық стандарттардың жобалары бойынша ескертулер және (немесе) ұсыныстар (бар болса) береді. Мемлекетаралық стандарттардың жобалары бойынша алынған ескертулер мен ұсыныстардың (бар болса) қорытындылары бойынша Стандарттау жөніндегі ұлттық орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде МАК-ның интернет-ресурсында "жақтау" немесе "қарсы" ұстанымын білдіреді.
Стандарттау саласындағы құзыретіне сәйкес мемлекеттік органдардың және стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің мемлекетаралық стандарттар жобаларын келісуі стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде болмаған жағдайда, стандарттау жөніндегі ұлттық орган МАК интернет-ресурсында "қалыс қалу" ұстанымын білдіреді.
16. Егер Қазақстан Республикасы бұрын "қарсы" немесе "қалыс қалу" ұстанымын білдірсе, онда стандарттау жөніндегі ұлттық орган МАК-ға оң шешімі бар дауыс беру бюллетенін жібере отырып, ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің бастамасы бойынша қабылданған мемлекетаралық стандартқа қосылады.
17. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесіне және Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесіне енгізілген мемлекетаралық стандарттарға қосу рәсімін Еуразиялық экономикалық одақ белгілеген тәртіппен көрсетілген тізбелер бекітілген кезден бастап ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілерімен қайта келіспей жүргізеді.

12. Межгосударственные стандарты (изменения к межгосударственным стандартам) проходят процедуру согласования с заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации, по итогам которой формируется и выражается позиция страны посредством голосования на интернет-ресурсе МГС.
13. Процедуру согласования проводит национальный орган по стандартизации в соответствии с СТ РК 1.23.
14. Национальный орган по стандартизации публикует проекты межгосударственных стандартов, полученные в установленном МГС порядке, на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации для согласования с заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации, и направляет уведомление о публикации в течение 7 (семи) рабочих дней в государственные органы в соответствии с компетенцией в сфере стандартизации и технические комитеты по стандартизации.
15. С момента получения уведомления в течение 30 (тридцати) календарных дней государственные органы в соответствии с компетенцией в сфере стандартизации и технические комитеты по стандартизации представляют замечания и (или) предложения по проектам межгосударственных стандартов (при наличии). По итогам полученных замечаний и предложений (при наличии) по проектам межгосударственных стандартов национальный орган по стандартизации в течение 5 (пяти) рабочих дней выражает позицию "за" или "против" на интернет-ресурсе МГС.
В случае отсутствия согласования государственными органами в соответствии с компетенцией в сфере стандартизации и техническими комитетами по стандартизации проектов межгосударственных стандартов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня опубликования на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации, национальный орган по стандартизации выражает позицию "воздержаться" на интернет-ресурсе МГС.
16. В случае, если Республикой Казахстан ранее была выражена позиция "против" или "воздержаться", то национальный орган по стандартизации по инициативе субъектов национальной системы стандартизации в дальнейшем присоединяется к принятому межгосударственному стандарту, направив в МГС бюллетень голосования с положительным решением.
17. Национальный орган по стандартизации проводит процедуру присоединения к межгосударственным стандартам, включенным в Перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза и в Перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования с момента утверждения указанных перечней в порядке, установленном Евразийским экономическим союзом, без повторного согласования с субъектами национальной системы стандартизации.

18. Стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мәселелерін қозғайтын мемлекетаралық стандарттар бойынша дауыс беру туралы шешім стандарттау саласындағы құзыретіне сәйкес мемлекеттік органдармен міндетті келісу қорытындылары бойынша қабылданады.
19. Стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мәселелерін қозғамайтын мемлекетаралық стандарттар бойынша дауыс беру туралы шешім ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерінің ұстанымдары негізінде қабылданады.
20. МАК қабылдаған мемлекетаралық стандарттар Қазақстан Республикасының аумағында стандарттау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары ретінде қолданысқа енгізіледі.
Мемлекетаралық стандарттар, егер Заңның 26-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында бұл туралы нұсқаулар болса, қолдану үшін міндетті болып табылады.
21. Қабылданған мемлекетаралық стандарттар туралы ақпарат ай сайынғы ақпараттық көрсеткіштің кезекті нөмірінде орналастырылады және стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында жарияланады.
22. Мемлекетаралық стандарттар МАК-дан мемлекетаралық стандарттың шығарылған нұсқасын алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қолданысқа енгізу алдында ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерімен хат алмасу арқылы келісіледі.
23. Стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мәселелерін қозғайтын мемлекетаралық стандарттар бойынша қолданысқа енгізу туралы шешім стандарттау саласындағы құзыретіне сәйкес мемлекеттік органдармен міндетті келісу қорытындылары бойынша қабылданады.
24. Стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мәселелерін қозғамайтын мемлекетаралық стандарттар бойынша қолданысқа енгізу туралы шешім ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерінің ұстанымдары негізінде қабылданады.
25. Ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерінің позициясы болмаған кезде стандарттау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы МАК-да тіркелген күннен бастап 6 (алты) ай өткен соң қолданысқа енгізу күнін белгілейді.
26. Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттың күшін жоюды ҚР СТ 1.23 сәйкес ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары негізінде стандарттау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы жүзеге асырады.

18. По межгосударственным стандартам, затрагивающим вопросы безопасности объектов стандартизации, решение о голосовании принимается по итогам обязательного согласования с государственными органами в соответствии с компетенцией в сфере стандартизации.
19. По межгосударственным стандартам, не затрагивающим вопросы безопасности объектов стандартизации, решение о голосовании принимается на основании позиции заинтересованных субъектов национальной системы стандартизации.
20. Межгосударственные стандарты, принятые МГС, вводятся в действие на территории Республики Казахстан приказом ведомства уполномоченного органа в сфере стандартизации в качестве национальных стандартов Республики Казахстан.
Межгосударственные стандарты являются обязательными для применения, если имеются указания об этом в законодательстве Республики Казахстан согласно пункту 1 статьи 26 Закона.
21. Информация о принятых межгосударственных стандартах размещается в очередном номере ежемесячного информационного указателя и публикуется на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
22. Межгосударственные стандарты перед введением в действие в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения от МГС изданной версии межгосударственного стандарта, согласовываются посредством переписки с заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации.
23. По межгосударственным стандартам, затрагивающим вопросы безопасности объектов стандартизации, решение о введении в действие принимается по итогам обязательного согласования с государственными органами в соответствии с компетенцией в сфере стандартизации.
24. По межгосударственным стандартам, не затрагивающим вопросы безопасности объектов стандартизации, решение о введении в действие принимается на основании позиции заинтересованных субъектов национальной системы стандартизации.
25. При отсутствии позиции заинтересованных субъектов национальной системы стандартизации, ведомство уполномоченного органа в сфере стандартизации устанавливает дату введения в действие по истечении 6 (шести) месяцев с даты регистрации в МГС.
26. Отмена межгосударственного стандарта на территории Республики Казахстан осуществляется ведомством уполномоченного органа в сфере стандартизации на основании предложений субъектов национальной системы стандартизации согласно СТ РК 1.23.