Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 251 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қарашада № 17823 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 шiлдедегi № 111 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.07.2026 жылғы № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулы 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау қағидалары бекітілсін.
2. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 251 қаулысымен
бекітілді
Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау қағидалары

Об утверждении Правил принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 251. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2018 года № 17823.
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка.
2. Департаменту надзора за банками (Кизатов О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Национального Банка Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 251
Правила принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүргізетін төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау тәртібін айқындайды.
2. Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау Банктер туралы заңның 61-10-бабы 1-тармағының екінші бөлігімен белгіленген бір немесе бірнеше шараларды қолдану арқылы төлемге қабілетсіз банктің қаржылық жағдайын сауықтыру шаралар кешенінен тұрады.
3. Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдауды уәкілетті орган Банктер туралы заңның 61-8 бабының 3-тармағымен көзделген қағидаттарды сақтауды ескере отырып қолданады.
2-тарау. Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау тәртібі
4. Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау туралы шешім қабылдағанға дейін уәкілетті орган төлемге қабілетсіз банкке барып, соның ішінде аудиторларды, бағалаушыларды және басқа ұйымдарды тарту арқылы оның қаржылық және мүліктік жай-күйіне бағалау (талдау) жүргізеді.
5. Уәкілетті орган Банктер туралы заңның 61-10-бабының 1-тармағымен көзделген шараларды таңдау кезінде төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау шеңберінде аталған шаралардың әрқайсысына қатысты болжамды қаржылық нәтижелерді талдауын жүзеге асырады.
6. Төлемге қабілетсіз банктің депозиторлар мен кредиторларына, борышкерлеріне, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғаларға төлемге қабілетсіз банкке төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау бойынша шаралар қабылданатыны жайында хабарлау мақсатында хабарландыру уәкілетті орган аталған шараны қолдануы туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде Заңның 61-8-бабы 8-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен жарияланады.
7. Уәкілетті орган Төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) әзірлейді және уәкілетті орган ол жоспарды төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін мәжбүрлеп қайта құрылымдау түрінде шара қолдануы туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кеш емес мерзімде төлемге қабілетсіз банкке немесе банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікке (уақытша басқарушыға) (оны уәкілетті орган тағайындаған жағдайда) жолдайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и определяют порядок принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка, проводимой уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).
2. Принудительная реструктуризация обязательств неплатежеспособного банка представляет собой комплекс мер по оздоровлению финансового положения неплатежеспособного банка путем применения к нему одной или нескольких мер, установленных частью второй пункта 1 статьи 61-10 Закона о банках.
3. Принудительная реструктуризация обязательств неплатежеспособного банка применяется уполномоченным органом с учетом соблюдения принципов, предусмотренных пунктом 3 статьи 61-8 Закона о банках.
Глава 2. Порядок принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка
4. До принятия решения о принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка уполномоченный орган проводит оценку (анализ) финансового и имущественного состояния неплатежеспособного банка с его посещением, в том числе с привлечением аудиторов, оценщиков и других организаций.
5. Уполномоченный орган при выборе мер, предусмотренных пунктом 1 статьи 61-10 Закона о банках, в рамках принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка осуществляет анализ предполагаемых финансовых результатов в отношении каждой из указанных мер.
6. В целях уведомления депозиторов и кредиторов, должников неплатежеспособного банка, а также иных заинтересованных лиц объявление о применении к неплатежеспособному банку меры по урегулированию неплатежеспособного банка в виде принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка публикуется в порядке, предусмотренном частью второй пункта 8 статьи 61-8 Закона, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом решения о применении указанной меры.
7. Уполномоченный орган разрабатывает План принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка (далее – План) и направляет его неплатежеспособному банку или временной администрации по управлению банком (временному управляющему) (в случае ее (его) назначения уполномоченным органом) в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом решения о применении к неплатежеспособному банку меры в виде принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка.

8. Жоспарға:
1) қайта құрылымдауға жататын төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелері;
2) Банктер туралы заңның 61-10-бабының 1-тармағымен көзделген шаралар тізбесі;
3) Банктер туралы заңның 61-10-бабының 2-тармағына сәйкес кредиторлардың әр кезегі бөлігіндегі міндеттемелерге қызмет көрсету бойынша төлемдерді орындауын уақытша тоқтата тұруды қоса алғанда, төлемге қабілетсіз банктің таңдаған шара түріне қарай міндеттемелерін есептен шығару мөлшерін және (немесе) бағалы қағаздарын және өзге де ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау коэффициентін және (немесе) төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелері бойынша өзгертілген мерзімдері және (немесе) пайыздық мөлшерлемесі көрсетілген төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін қайта құрылымдау талаптары;
4) өткізілетін іс-шаралардан болжамды қаржы нәтижелері;
5) Банктер туралы заңның 61-10-бабының 1-тармағымен көзделген шараларды іске асыруға бағытталған іс-шаралар және оларды орындау мерзімі кіреді.
Банктік конгломераттың қатысушысы болып табылатын төлемге қабілетсіз банкке қатысты әзірленген Жоспар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпараттан бөлек, банктік конгломераттың басқа қатысушылары үшін төлемге қабілетсіз банктің міндеттемелерін қайта құрылымдауын жүргізуіне байланысты болжамды қаржы нәтижелерін қамтиды.
9. Төлемге қабілетсіз банктің бір кезектегі кредиторлары алдындағы міндеттемелері сол кезектегі кредиторлары арасында қайта құрылымдауға жататын міндеттеме сомаларына бір уақытта пропорционалды қайта құрылымданады. Төлемге қабілетсіз банктің келесі кезектегі кредиторлары алдындағы міндеттемелері төлемге қабілетсіз банктің алдыңғы кезектегі міндеттемелерін қайта құрылымдаған соң жүзеге асырылады.
10. Төлемге қабілетсіз банк немесе банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) (оны уәкілетті орган тағайындаған жағдайда) Жоспарды алған соң ол Жоспардың әр тармағына жауапты орындаушыларды белгілейді және оны іске асыруға кіріседі.
11. Төлемге қабілетсіз банк Жоспарда көзделген іс-шараларды орындау жөніндегі ақпаратты уәкілетті органға оларды орындаған соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жолдайды.
12. Егер төлемге қабілетсіз банк Жоспарда көзделген қабылданған шаралар нәтижесі бойынша Банктер туралы заңның 61-7-бабының 2-тармағында көрсетілген төлемге қабілетсіз банк санатына жатқызу негіздемесін жойған жағдайда және жеке капиталының жеткіліктілік коэффициентін сақтаған болса, уәкілетті орган аталған банкті төлемге қабілетсіз банктер санатынан шығару туралы шешім қабылдайды. Бұл ретте, төлемге қабілетсіз банктің Жоспарда көзделген міндеттемелері орындалған болып есептеледі.

8. План содержит:
1) обязательства неплатежеспособного банка, подлежащие реструктуризации;
2) перечень мер, предусмотренных пунктом 1 статьи 61-10 Закона о банках;
3) условия реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка в зависимости от выбранной меры с указанием размера списания обязательств и (или) коэффициента конвертирования ценных бумаг и иных денежных обязательств неплатежеспособного банка в его простые акции, и (или) измененных сроков и (или) процентных ставок по обязательствам неплатежеспособного банка, включая временное приостановление исполнения платежей по обслуживанию обязательств, в разрезе каждой очереди кредиторов в соответствии с пунктом 2 статьи 61-10 Закона о банках;
4) предполагаемые финансовые результаты от проводимых мероприятий;
5) мероприятия, направленные на реализацию мер, предусмотренных пунктом 1 статьи 61-10 Закона о банках, и сроки их исполнения.
План, разработанный в отношении неплатежеспособного банка, являющегося участником банковского конгломерата, помимо информации, указанной в части первой настоящего пункта, содержит предполагаемые финансовые результаты от проведения принудительной реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка для других участников банковского конгломерата.
9. Обязательства неплатежеспособного банка перед кредиторами одной очереди реструктуризируются одновременно между кредиторами этой очереди пропорционально суммам обязательств, подлежащих реструктуризации. Реструктуризация обязательств неплатежеспособного банка перед кредиторами следующей очереди осуществляется после реструктуризации обязательств неплатежеспособного банка предыдущей очереди.
10. После получения Плана неплатежеспособный банк или временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) (в случае ее (его) назначения уполномоченным органом) определяет ответственных исполнителей по каждому пункту Плана и приступает к его реализации.
11. Информация по исполнению мероприятий, предусмотренных Планом, направляется неплатежеспособным банком в уполномоченный орган не позднее следующего рабочего дня после их исполнения.
12. Если по результатам принятых мер, предусмотренных Планом, неплатежеспособным банком устранены основания отнесения его к категории неплатежеспособных банков, указанные в пункте 2 статьи 61-7 Закона о банках, и им соблюдаются коэффициенты достаточности собственного капитала, уполномоченный орган принимает решение об исключении указанного банка из категории неплатежеспособных банков. При этом реструктурированные обязательства неплатежеспособного банка, предусмотренные Планом, считаются исполненными.