Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 3 қарашадағы № 751 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 қарашада № 17730 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 15 шiлдедегi № 828 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.07.2025 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 63-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 11.09.2023 № 875 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери ғылым және инновациялар басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 3 ноября 2018 года № 751. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2018 года № 17730. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 15 июля 2025 года № 828.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 15.07.2025 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.09.2023 № 875 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Управлению военной науки и инноваций Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
2018 жылғы "___"_______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2018 жылғы "___"_______
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 3 қарашадағы
№ 751 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мемлекеттік білім беру мекемелері болып табылатын әскери оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мемлекеттік білім беру мекемелері болып табылатын әскери оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін әскери оқу орындары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 63-бабының 3-тармағына сәйкес, сондай-ақ мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарынан тыс мыналар бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде ұсынады:
1) оқу-әдістемелік, баспа және полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және (немесе) өткізу;
2) функционалдық арналуы бойынша оқу-материалдық, спорттық базаны, сондай-ақ конференц-залдарды, брифинг-залдарды, жатақхана бөлмелерін, акт залдарын және дәрісханаларды ұсыну;
3) мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру, азаматтарды запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлау;
4) әскери кафедралардың студенттері үшін оқу-жаттығу жиынын ұйымдастыру және өткізу;
5) әскери кафедраларға ақылы негізде әскери мүлік беру.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 11.09.2023 № 875 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
"__" __________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"__" __________ 2018 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 3 ноября 2018 года № 751
Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан, являющимися государственными учреждениями образования и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг) (далее - Правила) определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан, являющимися государственными учреждениями образования и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Военные учебные заведения высшего и послевузовского, технического и профессионального образования Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании", а также сверх требований государственных общеобязательных стандартов образования предоставляют на платной основе следующие товары (работы, услуги) по:
1) разработке и (или) реализации учебно-методической, издательской и полиграфической продукции;
2) предоставлению учебно-материальной, спортивной базы, а также конференц-залов, брифинг-залов, комнат общежитий, актовых залов и аудиторий по их функциональному предназначению;
3) переподготовке и повышению квалификации специалистов, военной подготовке граждан по программам офицеров запаса и сержантов запаса;
4) организации и проведению учебных сборов для студентов военных кафедр;
5) предоставлению военного имущества военным кафедрам на платной основе.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 11.09.2023 № 875 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі әскери оқу орындары "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 2-тармағына сәйкес, сондай-ақ мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарынан тыс мыналар бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде ұсынады:
1) ғылыми және қорғаныстық зерттеулерді жүргізу;
2) функционалдық арналуы бойынша ғылыми-эксперименттік базаны ұсыну;
3) лицензиялық шарт бойынша ғылыми зерттеулер нәтижесіне зияткерлік құқықтарды беру;
4) рецензияланатын ғылыми басылымдарда ғылыми мақалаларды жариялау және конференциялар жинағын әзірлеу бойынша қызмет көрсету.
Ескерту. Қағидалар 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 11.09.2023 № 875 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібі
3. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсыну Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шарттық негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары аумағында (үй-жайында) арнайы бөлінген орында мынадай ақпаратты:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары ақылы негізде көрсететін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) тізбесін;
2) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери оқу орындарының ақылы негізде берілетін тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 22 қарашадағы № 752 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17771 болып тіркелген) сәйкес ұсынылатын тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды орналастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына (бұдан әрі – ақылы көрсетілетін қызметтер шоты) есепке алынады және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) сәйкес жұмсалады.

2-1. Военные учебные заведения высшего и послевузовского образования Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности", а также сверх требований государственных общеобязательных стандартов образования предоставляют на платной основе следующие товары (работы, услуги) по:
1) проведению научных и оборонных исследований;
2) предоставлению научно-экспериментальной базы по их функциональному предназначению;
3) предоставлению интеллектуальных прав на результаты научных исследований по лицензионному договору;
4) оказанию услуг по опубликованию научных статей в рецензируемых научных изданиях и изготовлению сборников конференций.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 11.09.2023 № 875 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)
3. Предоставление товаров (работ, услуг) осуществляется на договорной основе в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан размещают на территории (помещении) в специально отведенном месте следующую информацию:
1) перечень товаров (работ, услуг), оказываемых военными учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан на платной основе;
2) цены на предоставляемые товары (работы, услуги) согласно приказу Министра обороны Республики Казахстан от 22 ноября 2018 года № 752 "Об утверждении цен на товары (работы, услуги) военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан, предоставляемые на платной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17771).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Деньги, поступающие от реализации платных товаров (работ, услуг), указанных в пункте 2 настоящих Правил, зачисляются на контрольные счета наличности (далее – счет платных услуг) и расходуются в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).

6. Төлем ақшасыз есеп айырысу бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери оқу орындарының ақылы көрсетілетін қызметтер шотына аудару арқылы жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын өздерінің иелігінде қалатын ақша есебінен операциялар жүргізу үшін жыл сайын ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарын жасайды, түсіндірме жазбаны және негізделген есептерді қоса бере отырып, үш данада бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бекітуге ұсынады.
8. Ақылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсынудан түсетін қаражат мыналарға жұмсалады:
1) барлық салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді төлеуді қоса алғанда, ғылыми зерттеуді жүргізуге қатысатын зерттеу тобы жетекшісінің және мүшелерінің еңбегіне сыйлықақы беруге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапарлар шығыстарын өтеу нормалары шегінде зерттеулер жүргізуге, ғылыми, оның ішінде халықаралық конференцияларға, семинарларға, көрмелерге қатысуға байланысты іссапарларға;
3) зерттеулерді орындау үшін қажетті ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертханалар, өзге де зертханалар, басқа да ұйымдар көрсететін қызметтерге, оның ішінде конференцияларға қатысу үшін ұйымдық жарналарға;
4) зерттеулер жүргізу үшін шығыс материалдарын, жабдық пен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға;
5) жарияланымдар дайындауға және ғылыми зерттеулер нәтижелерін жария етуге;
6) ғылыми зерттеулер жүргізу шеңберіндегі түзетулерге;
7) зерттеулер жүргізу үшін үй-жайлар, жабдық пен техниканы жалға алуға;
8) зерттеулерді іске асыру үшін пайдаланылатын жабдық пен техниканы күтіп ұстауға арналған шығыстарға;
9) ғылыми зерттеулер жүргізу шеңберінде басқа пайдаланушының, оның ішінде отандық және шетел электрондық дерекқорларын (ресурстарын) пайдалану үшін абонементтер, технопарктердің жабдығы мен шығыс материалдарын сатып алуға;
10) кірістер тиісті жылға бекітілген жоспарлардан тыс асқан жағдайда азаматтық персонал адамдарына ынталандыру сипатында қосымша ақылар, үстемеақылар, сыйлықақылар мен төлемдер белгілеуге;
11) конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, конкурстар, жарыстар, олимпиадалар, оның ішінде халықаралық, өткізу шеңберінде кофе-брейктер өткізуге, кәдесый өнімін, естелік сыйлықтар сатып алуға;
12) ғылыми зерттеулер жүргізу шеңберінде банктік көрсетілетін қызметтерді төлеуге;
13) баспа және полиграфиялық өнімдерді дайындау мақсатында шығыс материалдарын және жабдықты сатып алуға;
14) басқа ұйымдардың ұжымдық пайдаланылатын зертханаларын және ғылыми-эксперименттік базаларын жалға алуға;

6. Оплата производится по безналичному расчету путем перечисления денег на счет платных услуг военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан.
7. Военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан для проведения операций за счет денег, получаемых от реализации платных товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляют план поступлений и расходов денег, представляют на утверждение администратору бюджетных программ в трех экземплярах с приложением пояснительной записки, и обоснованных расчетов.
8. Средства, поступающие от реализации платных товаров (работ, услуг) расходуются на:
1) вознаграждение за труд руководителя и членов исследовательской группы, участвующих в проведении научного исследования, включая начисление всех налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) командировки, связанные с проведением исследований, участием в научных конференциях, семинарах, выставках, в том числе международных, в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан;
3) услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях;
4) приобретение расходных материалов, оборудования и программного обеспечения для проведения исследований;
5) подготовку публикаций и опубликование результатов научных исследований;
6) корректуру в рамках проведения научных исследований;
7) аренду помещений, оборудования и техники для проведения исследований;
8) расходы на содержание оборудования и техники, используемых для реализации исследований;
9) приобретение абонементов стороннего пользователя, в том числе для использования отечественных и зарубежных электронных баз данных (ресурсов), оборудования и расходных материалов технопарков в рамках проведения научных исследований;
10) установление доплат, надбавок, премий и выплат стимулирующего характера лицам гражданского персонала, в случае превышения доходов сверх утвержденных планов на соответствующий год;
11) проведение кофе-брейков, приобретение сувенирной продукции, памятных подарков в рамках конференций, семинаров, круглых столов, конкурсов, соревнований, олимпиад, в том числе международных;
12) оплату банковских услуг в рамках проведения научных исследований;
13) приобретение расходных материалов и оборудования в целях изготовления издательской и полиграфической продукции;
14) аренду лабораторий коллективного пользования и научно-экспериментальной базы сторонних организаций;

15) мамандардың біліктілігін арттыруға;
16) оқу-материалдық базаны нығайтуға;
17) жарыстарға, олимпиадаларға, оның ішінде халықаралыққа, қатысушыларды тамақтандыру жөніндегі шығыстарды өтеуге;
18) қосымша оқу бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыруға;
19) ақылы білім беру қызметтерін көрсететін жалдамалы жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеуге;
20) көрсетілетін көлік қызметтерін төлеуге;
21) кітапхана қорларын толықтыру үшін электрондық коллекциялар мен дерекқорларды сатып алуға;
22) оқу процесі үшін оқу құралдарын, көрнекілік материалдарды сатып алуға;
23) оқыту тренингтерін, семинарларын өткізуге;
24) оқу және ғылыми мақсаттар үшін бейнероликтерді, бейнефильмдерді, аудиожазбаларды дайындауға;
25) полигон үшін шығыс материалдарын және жабдықты сатып алуға.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 11.09.2023 № 875 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15) повышение квалификации специалистов;
16) укрепление учебно-материальной базы;
17) покрытие расходов по питанию участников соревнований, олимпиад, в том числе международных;
18) организацию учебного процесса по дополнительным учебным программам;
19) оплату труда наемных работников, оказывающих платные образовательные услуги;
20) оплату транспортных услуг;
21) приобретение электронных коллекций и баз данных для пополнения библиотечных фондов;
22) приобретение учебных пособий, наглядных материалов для учебного процесса;
23) проведение обучающих тренингов, семинаров;
24) изготовление видеороликов, видеофильмов, аудиозаписей для учебных и научных целей;
25) приобретение расходных материалов и оборудования для полигонов.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 11.09.2023 № 875 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).