Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1463 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қазанда № 17527 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 1463 бұйрығымен
Бекітілген
Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида адвокат және заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 23-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және құқықтық консультация беру түріндегі адвокат және заң консультанты көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тәртібін айқындайды.
2 тарау. Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тәртібі

Об утверждении Правил учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2018 года № 17527.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573 (вводится в действие c 12.07.2026).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573(вводится в действие c 12.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573(вводится в действие c 12.07.2026).
2. Департаменту регистрационной службы и оказания юридических услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
28 сентября 2018 год № 1463
Правила учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573 (вводится в действие c 12.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" (далее - Закон) и определяют порядок учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом.
Глава 2. Порядок учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом

2. Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуға Заңның 26-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға көрсетілген құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі жатады.
3. Адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды адвокат осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімінде (бұдан әрі-тізілім) қазақ немесе орыс тілдерінде цифрлық жеткізгіште жүргізеді.
4. Заң консультанты көрсеткен, құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды заң консультанты осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімінде қазақ немесе орыс тілдерінде цифрлық жеткізгіште жүргізеді.
5. Мәліметтер тұлғаның мемлекет кепілдік берген құқықтық консультация беру түріндегі білікті заң көмегіне жүгінген күні тізілімге енгізілуге жатады.
6. Адвокаттық құпиямен немесе заң консультантының құпиясымен қорғалатын құпия ақпаратты қоспағанда, цифрлық тізілімде қамтылған мәліметтерді адвокат немесе заң консультанты білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесіне енгізеді.
Адвокат немесе заң
консультанты көрсеткен
құқықтық консультация
беру түріндегі мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегін есепке
алу Қағидасына
1-қосымша
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімі адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру
______________________________________________________________________
(адвокаттар алқасының, заң консультациясының, адвокаттық кеңселер)
______________________________________________________________________
(адвокаттың Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
№ п/п
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке куәлігін растайтын құжат және жүгінген күні
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы мен деректемелері
құқықтық мәселенің мәні
құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің нысаны (ауызша немесе жазбаша консультация беру, өтінішті, шағымды, өтінішхатты және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау)
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге байланысты адвокаттың жұмыспен қамтылу уақытының ұзақтығы
адвокаттың электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
Адвокат немесе заң
консультанты
көрсеткен құқықтық
консультация беру түріндегі
мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегін
есепке алу Қағидасына
2-қосымша
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімі заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру
______________________________________________________________________
(заң консультациясы палатасының атауы)
______________________________________________________________________
(заң консультантының Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
№ п/п
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке куәлігін растайтын құжат және жүгінген күні
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы мен деректемелері
құқықтық мәселенің мәні
құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің нысаны (ауызша немесе жазбаша консультация беру, өтінішті, шағымды, өтінішхатты және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау)
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге байланысты заң консультантының жұмыспен қамтылу уақытының ұзақтығы
заң консультантының электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8

2. Учету гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом, подлежит гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь в виде правового консультирования оказанная лицам, указанным в пункте 2 статьи 26 Закона.
3. Учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом, ведется адвокатом в реестре учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – реестр) в цифровом носителе на казахском или русском языках.
4. Учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной юридическим консультантом, ведется юридическим консультантом в реестре учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в электронном носителе на казахском или русском языках.
5. Сведения подлежат включению в реестр в день обращения лица за гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования.
6. Сведения, содержащиеся в цифровом реестре, за исключением конфиденциальной информации, охраняемой адвокатской тайной или тайной юридического консультанта, вносятся адвокатом или юридическим консультантом в единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
Приложение 1
к Правилам ведения учета
гарантированной государством
квалифицированной
юридической помощи в виде
правового консультирования,
оказанной адвокатом или
юридическим консультантом
Реестр учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
в виде правового консультирования, оказанной юридическим консультантом
_________________________________________________________________________
(наименование палаты юридической консультации)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) юридического консультанта)
Реестр учета гарантированной государством квалифицированной юридической
помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом
_________________________________________________________________________
(наименование коллегии адвокатов, юридической консультации, адвокатской конторы)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) адвоката)
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии), сведения документа удостоверяющего личность, дата обращения лица, обратившегося за гарантированной государством квалифицированной юридической помощью в виде правового консультирования
наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
суть правового вопроса
форма оказанной гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования (оказание устной или письменной консультации, составление заявления, жалобы, ходатайства и других документов правового характера)
продолжительность времени занятости адвоката в связи оказанием гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
сведения об электронном цифровом подписи адвоката
сведения об электронном цифровом подписи физического лица
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам ведения учета
гарантированной государством
квалифицированной
юридической помощи в виде
правового консультирования,
оказанной адвокатом или
юридическим консультантом
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии), сведения документа удостоверяющего личность, дата обращения лица, обратившегося за гарантированной государством квалифицированной юридической помощью в виде правового консультирования
наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
суть правового вопроса
форма оказанной гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования (оказание устной или письменной консультации, составление заявления, жалобы, ходатайства и других документов правового характера)
продолжительность времени занятости юридического консультанта в связи оказанием гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
сведения об электронной цифровой подписи юридического консультанта
сведения об электронной цифровой подписи физического лица
1
2
3
4
5
6
7
8