Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 тамызда № 17323 болып тіркелді.
"Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 3-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Зияткерлік меншік құқығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 1318 бұйрығымен бекітілген
Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Тауар таңбалары туралы заң) 18-1-бабына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жанындағы алқалы орган болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Положения о комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2018 года № 17323.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 1318
Положение
о комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Положение о комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии со статьей 18-1 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" (далее – Закон о товарных знаках).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан является коллегиальным органом Министерства юстиции Республики Казахстан.

3. Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттарын, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ережеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) өтініш беруші – тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы Комиссияға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
2) патенттік сенім білдірілген өкіл – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi орган мен сараптама ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматы;
3) сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
4) тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы өтініштерді қарау жөніндегі уәкілетті орган жанындағы алқалы орган;
5) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссия:
1) жеке немесе заңды тұлғалардың тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы Министрлікке түсетін өтініштерін қарайды;
2) дауларды қарау үшін мемлекеттік органдардың тиісті бейіндегі мамандарын және сараптама ұйымның қызметкерлерін тартады, сондай-ақ қажет болған жағдайда жұмыс кездесулерін ұйымдастырады;
3) Комиссия отырыстарында өтініш беруші және (немесе) оның өкілдерін тыңдайды, сондай-ақ оларға сұрақтар қояды;
4) тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені жалпыға бірдей белгілі деп тану туралы шешім немесе мұндай танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол өтініш берушіге мұндай шешім қабылданған кезден бастап он жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. В своей деятельности Комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом о товарных знаках, а также настоящим Положением.
4. В Положении используются следующие понятия:
1) Комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан (далее – Комиссия) - коллегиальный орган Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) патентный поверенный – дееспособный гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, имеющий высшее образование, опыт работы в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности не менее четырех лет либо прошедшие стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года, прошедший аттестацию и зарегистрированный в реестре патентных поверенных;
3) экспертная организация – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2002 года № 756 "О создании Республиканского государственного казенного предприятия "Национальный институт интеллектуальной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан", в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу;
4) стороны – физические и (или) юридические лица, а также патентные поверенные, подавшие заявления о признании товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан;
5) уполномоченный орган - Министерство юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
5. Комиссия:
1) рассматривает заявления физических и юридических лиц о признании товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан, поступающих в Министерство;
2) привлекает для рассмотрения споров специалистов соответствующего профиля из государственных органов и сотрудников экспертной организации, а также организовывает при необходимости рабочие встречи;
3) заслушивает на заседаниях Комиссии представителей сторон и задает им вопросы;
4) принимает решение о признании товарного знака общеизвестным либо решение об отказе в таком признании, которое направляется владельцу товарного знака в течение десяти рабочих дней с момента принятия такого решения.

6. Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не оның орнын алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен бекітіледі және Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің және сараптама ұйымының кемінде бес қызметкерлерінен тұрады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министрі болып табылады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары атқарады.
8. Комиссияның төрағасы:
1) оның қызметін басқарады;
2) Комиссия отырысының кестесін, сондай-ақ Комиссияның отырыстары өткізілетін орны мен уақытын белгілейді;
3) Комиссияның отырыстарын шақырады және оларға төрағалық етеді.
9. Отырыстардың материалдары Комиссия төрағасымен келісілгеннен кейін отырысты өткізген күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей Комиссияның әрбір мүшесіне жеткізіледі.
10. Комиссияның жұмыс органының функциялары Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы дауларды сотқа дейін қарастыру басқармасына жүктеледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комиссияның отырыстары оған оның кемінде 2/3 мүшелері қатысса, заңды болып саналады.
12. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы басым дауыспен қабылданады және егер оған отырысқа қатысушы Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданған болып саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
13. Комиссияның шешіміне сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Состав Комиссии утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (либо лицом его замещающим) и состоит из не менее пяти сотрудников Департамента по правам интеллектуальной собственности Министерства и экспертной организации.
7. Председателем Комиссии является Вице-министр юстиции Республики Казахстан. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
8. Председатель Комиссии:
1) руководит ее деятельностью;
2) определяет график заседания Комиссии, а также место и время проведения заседаний комиссии;
3) созывает заседания Комиссии и председательствует на них.
9. Материалы заседания после согласования с председателем Комиссии доводятся до каждого его члена не позднее, чем за пять рабочих дней до даты проведения заседания.
10. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на Управление промышленной собственности Департамента по правам интеллектуальной собственности Министерства.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Заседания комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют не менее 2/3 ее членов.
12. Решения Комиссии принимаются большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии, участвующих в заседании. В случае равенства голосов, решающим является голос председательствующего.
13. В соответствии с частью 11 пункта 2 статьи 18-1 Закона о товарных знаках решение об отказе в признании товарного знака общеизвестным выносится, если установлено, что:
1) сведения недостаточны для признания общеизвестности товарного знака;
2) имеется товарный знак, тождественный или сходный до степени смешения с товарным знаком заявителя, охраняемый или заявленный на имя иного лица в отношении однородных товаров, с приоритетом более ранним, чем дата, с которой заявитель ходатайствует признать свой товарный знак общеизвестным.
Решение комиссии уполномоченного органа может быть обжаловано в суде.