Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1316 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 тамызда № 17322 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 22-4-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңының 36-бабының 1-тармағына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 46-бабының 1-тармағына және "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Зияткерлік меншік құқығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 1316 бұйрығына
қосымша
Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1316. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2018 года № 17322.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 22-4 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", пунктом 1 статьи 36 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 1316
Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 20.03.2020 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының Патент Заңы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер қолданылады:
1) кандидат – патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміттену құқығы бар тұлға;
2) Комиссия – Патенттік сенім білдірілген өкілдердің қызметі мәселелері жөніндегі комиссия;
3) көрсетiлетiн қызметтi алушы – жеке тұлға, патенттік сенім білдірілген өкілге кандидат;
4) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi орган мен сараптама ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматы;
5) Тізілімдер – Тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімі және Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімі.
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" және "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметтері Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитетімен көрсетіледі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Осы Қағидаларға өзгерістер немесе (және) толықтырулар енгізу кезінде, уәкілетті орган "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникацялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілген қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарына мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2020 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", Законом Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров", Законом Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем", Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) кандидат – лицо, претендующее на право занятия деятельностью патентного поверенного;
2) Комиссия – Комиссия по вопросам деятельности патентных поверенных;
3) услугополучатель – физическое лицо, кандидат в патентные поверенные;
4) патентный поверенный – гражданин Республики Казахстан, которому в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией;
5) Реестры – Реестр патентных поверенных Республики Казахстан в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара и Реестр патентных поверенных Республики Казахстан в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
Государственные услуги "Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного" и "Выдача свидетельства патентного поверенного" оказываются Комитетом по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель);
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуру "электронного правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетудің мониторингі ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Патенттік сенім білдірілген өкілдің қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдеріне тіркеу және оларға өзгерістер енгізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Құжаттарды қабылдау
3. "Патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттау" мемлекеттік қызметі.
4. Зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс тәжірибесі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен адамдар аттестаттауға жіберіледі.
Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау Қазақстан Республикасының заңнамасын және зияткерлік меншік саласындағы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды білуге арналған тестілеу нысанында өткізіледі.
Патенттік сенім білдірілген өкіл патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өткізу және оларға патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру нәтижелері бойынша қызметін келесі саладағы мамандануына сәйкес жүзеге асырады:
1) тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары;
2) өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений
Сноска. Заголовок главы 2- в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Прием документов
3. Государственная услуга "Аттестация кандидатов в патентные поверенные".
4. К аттестации допускаются лица, имеющие опыт работы в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности не менее четырех лет либо прошедшие стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, проводится в форме тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, в сфере интеллектуальной собственности.
Патентный поверенный по результатам прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, и выдачи свидетельства патентного поверенного осуществляет деятельность в соответствии со специализацией в области:
1) товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара;
2) изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Аттестаттаудан өту үшін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидалардың 1, 1-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізуге арналған мәліметтер.
Осы Қағидалардың 2-қосымшадағы көрсетiлген мәлiметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушымен ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетiлетiн қызметтi алушы барлық қажеттi құжаттарды тапсырған кезде көрсетiлетiн қызметтi алушының "жеке кабинетiнде" мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.
Жауапты орындаушы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестiгiн тексередi. "Электрондық үкiмет" веб-порталы арқылы тиiстi түрде ресiмделмеген немесе құжаттар топтамасы толығымен ұсынылмаған жағдайда уәкiлеттi орган олардың түскен күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде өтiнiштi әрi қарай қараудан дәлелдi бас тарту туралы жазбаша түрiнде жауап бередi.
Аттестаттауға рұқсат беруден бас тарту сот тәртібінде шағымдалады.
8. Аттестаттауға:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға тыйым салынған адамдар;
2) қылмыс жасағаны үшiн заң тәртiбiнде белгiленген өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
3) осы Заңға сәйкес патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң тiзiлiмдерінен шығарылған адамдар;
4) уәкiлеттi органның және оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының қызметкерлерi, сондай-ақ олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) болып табылатын адамдар жiберiлмейдi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкілетті орган құжаттардың түскен күні оны қабылдауды және туркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейiн жүгiнген болса, Қазақстан Республикасының еңбек заңына сәйкес демалыс және мереке күндерi өтiнiштердi қабылдау және мемлекеттiк қызмет көрсетiлуiнiң нәтижесiн алу, келесi жұмыс күнi жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, ЭҮТШ арқылы мемлекеттік баж төлемі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
2-параграф. Аттестаттауды өткізу
10. Аттестаттауға рұқсат берiлген кандидаттардың тiзiмi уәкiлеттi органның интернет-ресурсына орналастырылады.
Аттестаттауға рұқсат берiлген кандидат үш жұмыс күнi бұрын тестiлеуден өту орны, күнi, уақыты туралы "электрондық үкiмет" веб-порталы арқылы электрондық нысанда хабарланады және көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң интернет-ресурсында орналастырылады.
Кандидат жеке басын куәландыратын құжат ұсынған кезде бір жұмыс күні ішінде емтихан тапсырады.

5. Для прохождения аттестации услугополучатель направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) на государственном или русском языках, по форме согласно приложениям 1, 1-1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года;
3) сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
Сведения, указанные в приложении 2 настоящих Правил, сверяются с оригиналами документов, представляемыми услугополучателем при явке на аттестационный экзамен.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного" приведен согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При подаче услугополучателем всех необходимых документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе о принятии запроса для предоставления государственной услуги.
Услугодатель проверяет полноту и соответствие представленных документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил. В случае ненадлежащего оформления услугополучателем либо представления неполного пакета документов согласно пункту 5 настоящих Правил, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов и сроке приведения его в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет один рабочий день, если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель в течение двух рабочих дней направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Срок принятия услугодателем предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги один рабочий день.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель уведомляет услугополучателя в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Отказ о допуске к аттестации обжалуется в судебном порядке.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Не допускаются к аттестации лица:
1) которым в соответствии с законами Республики Казахстан запрещается заниматься предпринимательской деятельностью;
2) имеющие непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость за совершение преступления;
3) исключенные из реестров патентных поверенных в соответствии с Законом;
4) являющиеся сотрудниками уполномоченного органа и его подведомственных организаций, а также их близкими родственниками, супругом (супругой).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Параграф 2. Проведение аттестации
10. Списки кандидатов, допущенных к аттестации, размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Кандидат, допущенный к аттестации, за три рабочих дня уведомляется о месте, дате, времени проведения тестирования через веб-портал "электронного правительства" в электронной форме и размещает его на интернет-ресурсе услугодателя.
Кандидаты сдают аттестацию при предъявлении документа, удостоверяющего личность, или посредством сервиса "цифровой документ" в течение одного рабочего дня.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Кандидат өз қалауы бойынша аттестатты қазақ немесе орыс тiлiнде өтедi. Аттестацияның басталуына дейiн кандидат өз тiл қалауын жазбаша түрде растайды.
12. Тестiлеуге енгiзiлуi тиiстi сұрақтар тiзбесiн аттестаттау комиссиясымен бекiтедi. Кандидаттардың бiлiмiн бағалауға арналған сұрақтар патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдерге қызметтi жүзеге асыру үшiн бiлудi қажет ететiн құқық пәндерiнiң тақырыптарына ("Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының Патент заңы", "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы", "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары), сондай-ақ зияткерлік меншік саласындағы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес келуi және бiреуi дұрыс болатын жауаптардың кемiнде төрт нұсқасын қамтиды.
Тестiлеу компьютерлiк техниканы пайдалана отырып өткiзiледi. Тестiлеуге бөлiнген уақыт тоқсан минутты құрайды.
Тест құпия ақпарат болып табылады және еркiн жариялауға жатпайды.
Аттестаттауды өткiзер алдында көрсетілетін қызметті беруші кандидатты аттестаттауды өткiзу тәртiбi, ұзақтығы және iрiктеу рәсiмiнiң мазмұны туралы хабардар етедi.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттау күнi, уақыты мен орны, аттестаттаудан өтушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), тестiлеу нәтижесi көрсетiлетiн хаттама жүргiзiледi.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тестiлеуден шеттетiлген кандидат келесi аттестаттауға жiберу туралы өтiнiштi қайта беру құқығынан айырылмайды.
15. Тестiлеудiң дұрыс жауаптарын есептеу қолданылатын компьютерлiк бағдарламаның көмегiмен автоматты түрде жүргiзiледi. Тестiлеу нәтижелерi принтерде екi данада басылып шығарылады және аяқтала салысымен бiрден үмiткерге жеке қол қойдыру арқылы танысу үшiн ұсынылады.
Тестiлеу нәтижелерi бар парақтың бiр данасы үмiткерге тапсырылады, екiншiсi көрсетілетін қызметті берушіге берiледi.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Егер дұрыс жауаптардың саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 % және одан жоғары құраса, кандидат тестiлеуден өттi деп саналады.
Жауапты орындаушы тестiлеу нәтижесi бойынша хаттама дайындайды және екі жұмыс күні ішінде оны құрылымдық бөлiмшенiң басшысы мен көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң уәкiлеттi тұлғасына қол қоюға жолдайды.
Хаттамаға көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға тарапынан қол қойылады.
Хаттама көрсетiлетiн қызметтi алушының "жеке кабинетiне" электрондық құжат нысанында көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ жолданады.

11. Кандидат по своему выбору проходит аттестацию на казахском или русском языке. Кандидат письменно подтверждает свой выбор языка до начала аттестации.
12. Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты, утверждается услугодателем. Вопросы для оценки знаний кандидатов соответствуют тематике правовых дисциплин (Законы Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", "Патентный закон Республики Казахстан", "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров", "О правовой охране топологий интегральных микросхем", а также международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан в сфере интеллектуальной собственности), знание которых необходимо для осуществления деятельности патентного поверенного, и содержать не менее четырех вариантов ответа с одним правильным.
Тестирование проводится с использованием компьютерной техники. Время, отведенное для тестирования, составляет девяносто минут.
Тесты являются конфиденциальной информацией и не подлежат свободному распространению.
Перед прохождением аттестации услугодатель информирует кандидата о порядке проведения, продолжительности и содержании процедуры отбора кандидатов.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Услугодателем ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место проведения аттестации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) аттестуемого, результат тестирования.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Кандидат, отстраненный от тестирования, вправе повторно подать заявление о допуске к следующей аттестации.
15. Подсчет правильных ответов тестирования производится при помощи используемой компьютерной программы автоматически. Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются кандидату сразу для ознакомления путем проставления личной подписи после окончания.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается кандидату, второй передается услугодателю.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Кандидат считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 % и выше от общего числа заданных вопросов.
По результатам тестирования ответственный исполнитель готовит протокол и в течение двух рабочих дней направляет его на подпись руководителю структурного подразделения и уполномоченному лицу услугодателя.
Протокол подписывается руководителем услугодателя либо лицом, исполняющим его обязанности.
Протокол направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Аттестаттау аттестацияға жіберу туралы өтініш түскен күннен бастап атқарылатын қызмет көрсетушінің орналасқан жері бойынша 10 жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттауға рұқсат беру және патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін алу туралы өтініш негізінде осы Қағидалардың 5, 5-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша "бір өтініш" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң куәлiгiн беру
19. "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметі.
20. Патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігін алу үшін кандидат "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидалардың 6 және 6-1-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде кандидаттың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігін беру туралы өтініш жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетiлетiн қызметтi алушы өтінішті "жеке кабинетiнде" берген кезде мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң куәлiгi үш жұмыс күнi iшiнде беріледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Аттестация проводится в течение 10 рабочих дней по месту нахождения услугополучателя со дня поступления заявления о допуске к аттестации.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача свидетельства патентного поверенного" на основании заявления о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного и выдаче свидетельства патентного поверенного по форме, согласно приложениям 5, 5-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Выдача свидетельства патентного поверенного
19. Государственная услуга "Выдача свидетельства патентного поверенного".
20. Для получения свидетельства патентного поверенного кандидат направляет через веб-портал "электронного правительства" заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП кандидата на государственном или русском языках, по форме согласно приложениям 6, 6-1 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем заявления в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для предоставления государственной услуги.
Свидетельство патентного поверенного выдается в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства патентного поверенного" приведен согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Уәкілетті орган құжаттардың түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш беруші жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініштің осы Қағидалардың 6, 6-1-тармақтарындағы насандағы сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтініш қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Өтінішті сәйкестендіру мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қарау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 8 және 8-1-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігін ресімдейді және оны бір жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлімшенің басшысына келісуге жібереді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетiлетiн қызмет берушiнiң уәкiлеттi тұлғаның қолы қойылғаннан кейін көрсетiлетiн қызметтi алушының жеке кабинетiне бір жұмыс күні ішінде жолданады.
4-параграф. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң тiзiлiмдеріне және оларға өзгерiстер енгiзудi тiркеу
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Тiзiлiмдерге куәлiк алған патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң және олардың алдағы уақыттағы өзгерiстерi туралы мәлiметтерi енгiзiледi. Тiзiлiмдер уәкiлеттi органмен жүргiзiледi және уәкiлеттi органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Тiзiлiмдерге келесi мәлiметтер көрiнiс табады:
1) куәлiк нөмiрi болып табылатын реттiк тiркеу нөмiрi;
2) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу күнi;
3) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда);
4) тұрақты тұрғылықты жерi;
5) хат алмасу үшiн мекенжайы, сондай-ақ телефон, электрондық почта мекенжайы;

22. Уполномоченный орган в день поступления заявления осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Если представленное услугополучателем заявление не соответствует форме согласно приложениям 6, 6-1 к настоящим Правилам, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует заявление.
Срок приведения в соответствие заявления составляет один рабочий день.
Если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Услугодатель по результатам рассмотрения заявления оформляет свидетельство патентного поверенного по форме согласно приложениям 8, 8-1 к настоящим Правилам и направляет на согласование руководителю структурного подразделения в течение одного рабочего дня.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Результат оказания государственной услуги после подписания уполномоченным лицом услугодателя направляется услугополучателю в личный кабинет в течение одного рабочего дня.
Параграф 4. Регистрация в реестрах патентных поверенных и внесение в них изменений
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В Реестры вносятся сведения о патентных поверенных, получивших свидетельства, и последующие изменения сведений о них. Реестры ведутся уполномоченным органом и размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В Реестрах содержатся следующие сведения:
1) порядковый номер регистрации, являющийся номером свидетельства;
2) дата регистрации патентного поверенного;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) патентного поверенного;
4) постоянное место жительство;
5) адрес для переписки, а также номер телефона, адрес электронной почты, телетайпа, телефакса, если таковые имеются, язык(и) переписки;

6) жұмыс орны, лауазымы;
7) куәлiктi беру немесе жiберу туралы мәлiметтер;
8) тоқтата тұру туралы мәлiметтер;
9) Тiзiлiмдерден алып тастау жөнiндегi мәлiметтер.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетiлген патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң мәлiметтерi өзгерген жағдайда, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл бiр ай мерзiмде осындай мәлiметтер өзгерген сәттен бастап ол туралы уәкiлеттi органға хабарлайды.
3-тарау. Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтердi көрсету мәселелерi бойынша көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешiмдерiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбi
27. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшенің қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану көрсетілетін қызметті берушінің басшысының және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына беруге болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы оны тiркеген күннен бастап "Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келiп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тiркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнi iшiнде қаралуға жатады.
28. Көрсетiлген мемлекеттiк қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайларда, көрсетiлетiн қызметтi алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнедi.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
____________________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы__________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш

6) место работы, должность;
7) сведения о выдаче или отправке свидетельства;
8) сведения о приостановлении;
9) сведения об исключении из Реестров.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае изменения сведений патентного поверенного, указанных в пункте 25 настоящих Правил, патентный поверенный в месячный срок с момента изменений таких сведений, сообщает об этом уполномоченному органу.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
27. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников структурных подразделений уполномоченного органа подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающий жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии) гражданина,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары салаласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Азамат _______________________________________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
1-1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
____________________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекен-жайы
____________________________
____________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасы патенттік сенім білдірілген өкілге аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша ___ парақта.
Азамат ______________________________________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімінде тіркеу және оған
өзерістер енгізу қағидаларына
2-қосымша

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков,
географических указаний, наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен (а), на использование сведений, составляющих охраняемую
Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается _____ листов.
Гражданин _____________________________________ дата: _________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 1-1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии) гражданина,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений,
полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается _____ листов.
Гражданин _____________________________________ дата: _________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестре
патентных поверенных и
внесения в него изменений

Ескерту. Оң жақ жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттаудан өту үшін мәліметтер
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған кезде), жеке сәйкестендiру нөмiрi)
1. Диплом туралы мәлімет:
1) жоғары оқу орнының атауы ________________________________________________
2) дипломның нөмірі ________________________________________________________
3) дипломның берілген күні __________________________________________________
4) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
нострификациялау немесе тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжат
сериясы және нөмірі: ________________________________________________________
негіздеме: күні және нөмірі __________________________________________________
тіркеу нөмірі және күні ______________________________________________________
Жеке тұлға _____________________________________ күні:________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімінде тіркеу және оған
өзерістер енгізу қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Патенттік сенім білдірілген өкіл
қызметімен айналысуға үміткер
адамдарды аттестаттаудан
өткізу, патенттік сенім
білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларын
4-қосымша
Нысан
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүргізіледі
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң немесе теріс шешім немесе осы қосымшаның 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электронды/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі

Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Сведения
ля прохождения аттестации кандидатов в патентные поверенные
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)
1. Сведения о дипломе:
1) наименование высшего учебного заведения _________________________________
2) номер диплома __________________________________________________________
3) дата выдачи диплома _____________________________________________________
4) документ, подтверждающий прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом
Республики Казахстан "Об образовании":
серия и номер ____________________________________________________________
основание: дата и номер ___________________________________________________
регистрационный номер и дата______________________________________________
Физическое лицо __________________________________ дата: ___________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах
Приложение 3
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестре
патентных поверенных и
внесения в него изменений
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты
государственной пошлины
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 7 (семи) рабочих дней с момента регистрации заявления
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5.
Результат оказания государственной услуги
Положительное или отрицательное решение по итогам сдачи аттестационного экзамена либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего приложения.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/оказываемая по принципу "одного заявления".
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін жұмыс істейді.
Портал жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидалардың 1, 1-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізуге арналған мәліметтер;
3) зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о допуске к аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, удостоверенного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) на государственном или русском языках, по форме согласно приложениям 1, 1-1 к настоящим Правилам;
2) сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Сведения, указанные в приложении 2 настоящих Правил, сверяются с оригиналами документов, представляемыми услугополучателем при явке на аттестационный экзамен.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, а также о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмаған жағдайда жол берілмейді.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметті алушы "Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызметін алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также
www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
интернет-ресурсының "Мемлекеттік қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметтті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет осы Қағидалардың 5, 5-1 қоысмшаларына сәйкес нысан бойынша бір өтініш негізінде "бір терезе" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
төрағасына__________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы
_____________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға рұқсат беру және патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілге аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң шешімнен кейін Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруіңізді сұраймын.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Азамат__________________________________________күні:________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына

4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
По принципу "одного заявления" услугополучатель получает государственную услугу
"Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
форма
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от ________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии)
гражданина, индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан и выдаче свидетельства патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков,
географических указаний, наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
После положительного решения по итогам сдачи аттестационного экзамена прошу
выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается __ листов.
Гражданин ______________________________________ дата: ______
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маған тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қосымша: ___ парақта.
Азамат ___________________________________________ күні: ______
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
6-1 қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің төрағасына
кiмнен ______________________
(азаматтың тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болған кезде),
жеке сәйкестендiру нөмiрi)
мекен-жайы
____________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салсындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш
Ескерту. Қағидалар 6-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маған өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруіңізді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қосымша: ____ парақта.
Азамат ___________________________________________ күні: ______
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген өкіл
қызметімен айналысуға үміткер
адамдарды аттестаттаудан
өткізу, патенттік сенім
білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларын
7-қосымша
Нысан
"Патенттік сенім білдірілген
өкіл куәлігін беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесі
"Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан
по специализации в области товарных знаков, географических указаний,
наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Прилагается ___ листов.
Гражданин __________________________________________ дата: _______
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 6-1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
форма
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от ____________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии)
гражданина, индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан
по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных
образцов, селекционных достижений.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Прилагается ___ листов.
Гражданин __________________________________________ дата: _______
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 7
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства патентного поверенного"

Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігі осы Қағидалардың 8-қосымшасына және 8-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолымен (бұдан әрi – ЭЦҚ) жолданады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электронды/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін жұмыс істейді.
Портал жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш осы Қағидалардың 6, 6-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша кандидаттың ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады.
Осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Көрсетілетін қызметті алушы өтініштің осы Қосымшаның 8-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтініш қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Өтінішті сәйкестендіру мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жолдайды.

Выдача свидетельства патентного поверенного по форме согласно приложениям 8, 8-1 к настоящим Правилам направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная /оказываемая по принципу "одного заявления".
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы
Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП кандидата на государственном или русском языках по форме согласно приложениям 6, 6-1 настоящих Правил.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, а также о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан
1) если представленное услугополучателем заявление не соответствует пункту 8 настоящего Приложения, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует заявление.
Срок приведения в соответствие заявления составляет один рабочий день.
Если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления;

2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісім бермеген жағдайда.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметті алушы "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметін алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также
www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
интернет-ресурсының "Мемлекеттік қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметтті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет осы Қағидалардың 5, 5-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша бір өтініш негізінде "бір терезе" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Патенттік сенім білдірілген
өкілдерге кандидаттарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПАТЕНТТIК СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН ӨКIЛДIҢ КУӘЛIГI
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлi ретiнде тiркелген [Тегi] [Аты] [Әкесiнiң аты (болған жағдайда)] берiлдi.
Тiркеу туралы жазба ___ жылғы "___" _______ №____ Қазақстан Республикасының тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы патенттік сенім білдірілген өкілдерінің тізіліміне енгiзiлген.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Патенттік сенім білдірілген
өкілдерге кандидаттарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
8-1 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПАТЕНТТIК СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН ӨКIЛДIҢ КУӘЛIГI
Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасның Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлi ретiнде тiркелген [Тегi] [Аты] [Әкесiнiң аты (болған жағдайда)] берiлдi.
Тiркеу туралы жазба ___ жылғы "___" _______ №____ Қазақстан Республикасының өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы патенттік сенім білдірілген өкілдерінің тізіліміне енгiзiлген.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)

2) при отсутствии согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
По принципу "одного заявления" услугополучатель получает государственную услугу
"Выдача свидетельства патентного поверенного".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
Для получения государственной услуги через портал необходимо наличие ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85.
Единый контакт-центр - 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8
к Правилам проведения
аттестации кандидатов
в патентные поверенные,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесение в них изменений
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО ПАТЕНТНОГО ПОВЕРЕННОГО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано [Фамилия] [Имя] [Отчество], зарегистрированному (ой) в качестве
патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области
товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения
товара.
Запись о регистрации внесена в Реестр патентных поверенных Республики Казахстан
в области товарных знаков, географических указаний, наименований места
происхождения товара "___" ______ года за № ___
[Должность подписывающего] [фамилия, имя и отчество (при наличии) подписывающего]
Приложение 8-1
к Правилам проведения
аттестации кандидатов
в патентные поверенные,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесение в них изменений
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО ПАТЕНТНОГО ПОВЕРЕННОГО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Сноска. Правила дополнены приложением 8-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 29.01.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано [Фамилия] [Имя] [Отчество], зарегистрированному (ой) в качестве патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений,
полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
Запись о регистрации внесена в Реестр патентных поверенных Республики Казахстан
в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных
достижений "___" ______ года за № ____
[Должность подписывающего] [фамилия, имя и отчество (при наличии) подписывающего]