Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1316 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 тамызда № 17322 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 22-4-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Қазақстан Республикасының Заңының 36-бабының 1-тармағына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 46-бабының 1-тармағына және "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Зияткерлік меншік құқығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 1316 бұйрығына
қосымша
Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1316. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2018 года № 17322.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 22-4 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", пунктом 1 статьи 36 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 1316
Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Аттестаттаудан өту үшін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидалардың 1, 1-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізуге арналған мәліметтер.
Осы Қағидалардың 2-қосымшадағы көрсетiлген мәлiметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушымен ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетiлетiн қызметтi алушы барлық қажеттi құжаттарды тапсырған кезде көрсетiлетiн қызметтi алушының "жеке кабинетiнде" мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.
Жауапты орындаушы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестiгiн тексередi. "Электрондық үкiмет" веб-порталы арқылы тиiстi түрде ресiмделмеген немесе құжаттар топтамасы толығымен ұсынылмаған жағдайда уәкiлеттi орган олардың түскен күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде өтiнiштi әрi қарай қараудан дәлелдi бас тарту туралы жазбаша түрiнде жауап бередi.
Аттестаттауға рұқсат беруден бас тарту сот тәртібінде шағымдалады.
8. Аттестаттауға:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға тыйым салынған адамдар;
2) қылмыс жасағаны үшiн заң тәртiбiнде белгiленген өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
3) осы Заңға сәйкес патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң тiзiлiмдерінен шығарылған адамдар;
4) уәкiлеттi органның және оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының қызметкерлерi, сондай-ақ олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) болып табылатын адамдар жiберiлмейдi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкілетті орган құжаттардың түскен күні оны қабылдауды және туркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейiн жүгiнген болса, Қазақстан Республикасының еңбек заңына сәйкес демалыс және мереке күндерi өтiнiштердi қабылдау және мемлекеттiк қызмет көрсетiлуiнiң нәтижесiн алу, келесi жұмыс күнi жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, ЭҮТШ арқылы мемлекеттік баж төлемі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

5. Для прохождения аттестации услугополучатель направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) заявление о допуске к аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, удостоверенного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) на государственном или русском языках, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности либо прошедшие стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года;
3) сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за аттестацию патентных поверенных.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, информации об оплате государственной пошлины через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины, указаны в приложении 3 настоящих Правил.
Сведения, указанные в приложении 2 настоящих Правил, сверяются с оригиналами документов, представляемыми услугополучателем при явке на аттестационный экзамен.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного" приведен согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При подаче услугополучателем всех необходимых документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе о принятии запроса для предоставления государственной услуги.
Услугодатель проверяет полноту и соответствие представленных документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил. В случае ненадлежащего оформления услугополучателем либо представления неполного пакета документов согласно пункту 5 настоящих Правил, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов и сроке приведения его в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет один рабочий день, если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель в течение двух рабочих дней направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Срок принятия услугодателем предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги один рабочий день.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель уведомляет услугополучателя в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Отказ о допуске к аттестации обжалуется в судебном порядке.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Не допускаются к аттестации лица:
1) которым в соответствии с законами Республики Казахстан запрещается заниматься предпринимательской деятельностью;
2) имеющие непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость за совершение преступления;
3) исключенные из реестра патентных поверенных в соответствии Законом;
4) являющиеся сотрудниками уполномоченного органа и его подведомственных организаций, а также их близкими родственниками, супругом (супругой).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

25. Тiзiлiмдерге келесi мәлiметтер көрiнiс табады:
1) куәлiк нөмiрi болып табылатын реттiк тiркеу нөмiрi;
2) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу күнi;
3) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда);
4) тұрақты тұрғылықты жерi;
5) хат алмасу үшiн мекенжайы, сондай-ақ телефон, электрондық почта мекенжайы;
6) жұмыс орны, лауазымы;
7) куәлiктi беру немесе жiберу туралы мәлiметтер;
8) тоқтата тұру туралы мәлiметтер;
9) Тiзiлiмдерден алып тастау жөнiндегi мәлiметтер.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетiлген патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң мәлiметтерi өзгерген жағдайда, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл бiр ай мерзiмде осындай мәлiметтер өзгерген сәттен бастап ол туралы уәкiлеттi органға хабарлайды.
3-тарау. Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтердi көрсету мәселелерi бойынша көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешiмдерiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбi
27. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшенің қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану көрсетілетін қызметті берушінің басшысының және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына беруге болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келiп түскен көрсетiлетiн қызметтi алушының шағымы оны тiркеген күннен бастап "Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келiп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тiркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнi iшiнде қаралуға жатады.
28. Көрсетiлген мемлекеттiк қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайларда, көрсетiлетiн қызметтi алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнедi.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
____________________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы__________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары салаласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Азамат _______________________________________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
1-1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
____________________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекен-жайы
____________________________
____________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасы патенттік сенім білдірілген өкілге аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша ___ парақта.
Азамат ______________________________________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімінде тіркеу және оған
өзерістер енгізу қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. Оң жақ жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттаудан өту үшін мәліметтер
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған кезде), жеке сәйкестендiру нөмiрi)

25. В Реестре содержатся следующие сведения:
1) порядковый номер регистрации, являющийся номером свидетельства;
2) дата регистрации патентного поверенного;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) патентного поверенного;
4) постоянное место жительство;
5) номер и дата решения Аттестационной комиссии (документа, на основании которого произведена регистрация);
6) адрес для переписки, а также номер телефона, телетайпа, телефакса, если таковые имеются, язык(и) переписки;
7) место работы, должность;
8) сведения о выдаче или отправке свидетельства;
9) сведения о приостановлении;
10) сведения об исключении из Реестра.
26. В случае изменения сведений патентного поверенного, указанных в пункте 25 настоящих Правил, патентный поверенный в месячный срок с момента изменений таких сведений, сообщает об этом уполномоченному органу.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
27. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников структурных подразделений уполномоченного органа подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающий жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестре
патентных поверенных и
внесения в него изменений
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председателю аттестационной комиссии
от _________________________
(фамилия имя отчество (при его
наличии) гражданина,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации кандидата в патентного поверенного
Прошу допустить меня к аттестации патентного поверенного Республики Казахстан.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность, а также согласен(а), на использование сведений,
составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации кандидатов в патентные поверенные;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем работы не менее четырех лет;
- документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за аттестацию патентных поверенных.
Прилагается _____ листов.
Гражданин _______________________________________ дата:_________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестре
патентных поверенных и
внесения в него изменений
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Сведения
ля прохождения аттестации кандидатов в патентные поверенные
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
индивидуальный идентификационный номер)

1. Диплом туралы мәлімет:
1) жоғары оқу орнының атауы ________________________________________________
2) дипломның нөмірі ________________________________________________________
3) дипломның берілген күні __________________________________________________
4) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
нострификациялау немесе тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжат
сериясы және нөмірі: ________________________________________________________
негіздеме: күні және нөмірі __________________________________________________
тіркеу нөмірі және күні ______________________________________________________
Жеке тұлға _____________________________________ күні:________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімінде тіркеу және оған
өзерістер енгізу қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Патенттік сенім білдірілген өкіл
қызметімен айналысуға үміткер
адамдарды аттестаттаудан
өткізу, патенттік сенім
білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларын
4-қосымша
Нысан
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүргізіледі
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң немесе теріс шешім немесе осы қосымшаның 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электронды/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін жұмыс істейді.
Портал жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидалардың 1, 1-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберу туралы өтініш;

1. Сведения о дипломе:
1) наименование высшего учебного заведения _________________________________
2) номер диплома __________________________________________________________
3) дата выдачи диплома _____________________________________________________
4) документ, подтверждающий прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом
Республики Казахстан "Об образовании":
серия и номер ____________________________________________________________
основание: дата и номер ___________________________________________________
регистрационный номер и дата______________________________________________
Физическое лицо __________________________________ дата: ___________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах
Приложение 3
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестре
патентных поверенных и
внесения в него изменений
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты
государственной пошлины
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Бенефициар – РГУ Управление государственных доходов по Есильскому району Департамента государственных доходов по городу Астана КГД МФ РК
БИН – 081240013779
ИИК – KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ2A
Банк Бенефициара – ГУ "Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан", город Астана
КБЕ – 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108125
Приложение 4
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестре
патентных поверенных и
внесения в него изменений
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Министерство юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 7 (семи) рабочих дней последнего месяца соответствующего полугодия
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Положительное или отрицательное решение по итогам сдачи аттестационного экзамена либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего приложения.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная пошлина оплачивается услугополучателем через банковские учреждения Республики Казахстан, которыми выдаются платежные документы, подтверждающие сумму и дату оплаты, установленной статьей 614 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)":
за аттестацию патентных поверенных – 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей.
Оплата осуществляется наличным способом или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или безналичным способом через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины, указаны в приложении 3 настоящих Правил.
7
График работы
Услугодатель − с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о допуске к аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, удостоверенного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) на государственном или русском языках, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

1) Көрсетілетін қызметті алушы өтініштің осы Қосымшаның 8-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтініш қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Өтінішті сәйкестендіру мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жолдайды.
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісім бермеген жағдайда.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметті алушы "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметін алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также
www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
интернет-ресурсының "Мемлекеттік қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметтті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет осы Қағидалардың 5, 5-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша бір өтініш негізінде "бір терезе" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Патенттік сенім білдірілген
өкілдерге кандидаттарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПАТЕНТТIК СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН ӨКIЛДIҢ КУӘЛIГI
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 29.01.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлi ретiнде тiркелген [Тегi] [Аты] [Әкесiнiң аты (болған жағдайда)] берiлдi.
Тiркеу туралы жазба ___ жылғы "___" _______ №____ Қазақстан Республикасының тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы патенттік сенім білдірілген өкілдерінің тізіліміне енгiзiлген.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Патенттік сенім білдірілген
өкілдерге кандидаттарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
8-1 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПАТЕНТТIК СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН ӨКIЛДIҢ КУӘЛIГI
Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасның Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлi ретiнде тiркелген [Тегi] [Аты] [Әкесiнiң аты (болған жағдайда)] берiлдi.
Тiркеу туралы жазба ___ жылғы "___" _______ №____ Қазақстан Республикасының өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы патенттік сенім білдірілген өкілдерінің тізіліміне енгiзiлген.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)

1) заявление для получения свидетельства патентного поверенного в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП кандидата на государственном или русском языках по форме согласно приложению 7 настоящих Правил;
2) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за регистрацию в качестве патентного поверенного.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Если представление услугополучателем неполного пакета документов согласно пункту 8 настоящего Приложения и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет один рабочий день.
Если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
При оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" срок оказания государственной услуги исчисляется со дня предоставления документа, подтверждающего уплату государственной пошлины за регистрацию в качестве патентного поверенного.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.kazpatent.kz.
Для получения государственной услуги через портал необходимо наличие ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-09-69, 8 (7172) 55-88-21.
Единый контакт-центр - 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8
к Правилам проведения аттестации
кандидатов в патентные поверенные,
регистрации в реестре патентных
поверенных и внесение в него изменений
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДIЛЕТ МИНИСТРЛIГI
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
[Реквизиты УО
на государственном языке]
Нөмiрi: [Номер Свидетельства]
Берiлген күнi: [Дата выдачи]
[Реквизиты УО
на русском языке]
СВИДЕТЕЛЬСТВО ПАТЕНТНОГО ПОВЕРЕННОГО
Выдано [Фамилия] [Имя] [Отчество], зарегистрированному (ой) в качестве патентного поверенного.
Запись о регистрации внесена в Реестр патентных поверенных "__"______ ____ года за №____
[Должность подписывающего] [фамилия, имя и отчество (при наличии) подписывающего]