Жер қойнауын пайдалануға арналған және жер қойнауы учаскесін өзгертуге арналған лицензияларды беруге (қайта ресімдеуге, ұзартуға) өтініштер нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 маусымда № 17022 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 29-бабының 4-тармағына, 32-бабының 3-тармағына, 86-бабының 1-тармағына, 187-бабының 1-тармағына, 193-бабының 4-тармағына, 204-бабының 1-тармағына, 211-бабының 3-тармағына, 241-бабының 1тармағына, 251-бабының 3-тармағына, 256-бабының 2-тармағына, 265-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беру туралы өтініш нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беру туралы өтініш нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияны беру туралы өтініш нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны беру туралы өтініш нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беру туралы өтініш нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес кен іздеушілікке арналған лицензияны беру туралы өтініш нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияны қайта рәсімдеуге өтініш нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияны ұзарту туралы өтініш нысаны;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны ұзарту туралы өтініш нысаны;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жер қойнауы учаскелерін қайта құруға арналған өтініш нысаны;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны ұзарту туралы өтініш нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкiне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении форм заявлений на выдачу (переоформление, продление) лицензий на недропользование и на преобразование участка недр
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2018 года № 17022.
В соответствии с пунктом 4 статьи 29, пунктом 3 статьи 32, пунктом 1 статьи 86, пунктом 1 статьи 187, пунктом 4 статьи 193, пунктом 1 статьи 204, пунктом 3 статьи 211, пунктом 1 статьи 241, пунктом 3 статьи 251, пунктом 2 статьи 256, статьей 265 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму заявления о выдаче лицензии на геологическое изучение недр согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявления о выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму заявления о выдаче лицензии на добычу твердых полезных ископаемых согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму заявления о выдаче лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму заявления о выдаче лицензии на использование пространства недр согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму заявления о выдаче лицензии на старательство согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму заявления на переоформление лицензии на недропользование согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму заявления о продлении лицензии на добычу твердых полезных ископаемых согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму заявления о продлении лицензии на разведку твердых полезных ископаемых согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму заявления на преобразование участка недр согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) форму заявления о продлении лицензии на использование пространства недр согласно приложению 11 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 384 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
__________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беруге өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беруді сұраймын.
Геологиялық зерттеу аумағын құрайтын блок (блоктар): _______________________________
Өтініш иесі туралы мәлімет:
Заңды тұлға үшін:
Атауы: ________________________________________
Орналасқан жері: _____________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ______________________
Сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш иесінің шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжат (тіркеу нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы):_______________________
Басшылар туралы мәліметтер: ________________________________
Байланыс телефоны: __________________________________
Электрондық пошта: _________________________________________
Жеке тұлға үшін:
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда):____________________
Тұрғылықты жері:__________________________________________
Азаматтығы:____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________
Жеке басын куәландыратын құжат (тіркеу нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы):_____________________
Байланыс телефоны: ________________________________
Электрондық пошта: ____________________________________________
Қоса берілетін құжаттардың тізімі:

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 384
Форма
___________________________
___________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление о выдаче лицензии на геологическое изучение недр
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2026 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать лицензию на геологическое изучение недр.
Блок (блоки), составляющий (составляющие) территорию геологического изучения: ________________
Сведения о заявителе:
Для юридического лица:
Наименование: ________________________________________
Место нахождения: _____________________________________
Бизнес-идентификационный номер: ______________________
Выписка из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что заявитель является юридическим лицом по законодательству иностранного государства) (регистрационный номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ):_______________________
Сведения о руководителях: ________________________________
Контактный телефон: __________________________________
E-mail: _________________________________________
Для физического лица:
Фамилия, имя и отчество (при наличии):____________________
Место жительства:__________________________________________
Гражданство:____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер: __________________
Документ, удостоверяющий личность (регистрационный номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ):_____________________
Контактный телефон: ________________________________
E-mail: ___________________________________________________
Перечень прилагаемых документов:

1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері.
ЭЦҚ арқылы қол қойылған күні мен уақыты:
"___" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 384 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
_________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беруге өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беруді сұраймыз.
Барлау аумағын құрайтын және өтініш иесі пайдалануға беруді сұрайтын жер қойнауы учаскесін айқындайтын блок (блоктар): ______________________
Өтініш иесі туралы мәлімет:
Заңды тұлға үшін:
Атауы: ________________________________________
Орналасқан жері: _____________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ______________________
Сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш иесінің шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжат (тіркеу нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы):_______________________
Басшылар туралы, өтініш иесін тікелей немесе жанама түрде бақылайтын заңды және жеке тұлғалар, мемлекеттер және халықаралық ұйымдар туралы мәліметтер: ________________________________
Байланыс телефоны: __________________________________
Электрондық пошта: _________________________________________
Жеке тұлға үшін:
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда):____________________
Тұрғылықты жері:__________________________________________
Азаматтығы:__________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________
Жеке басын куәландыратын құжат (тіркеу нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы):_____________________
Байланыс телефоны: ________________________________
Электрондық пошта: __________________________________________
Қоса берілетін құжаттардың тізімі:
1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері.
ЭЦҚ арқылы қол қойылған күні мен уақыты:
"___" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 384 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
_________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияны беруге өтініш

1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Согласен(а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Данные ЭЦП заявителя.
Дата и время подписания ЭЦП:
"___" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 384
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление о выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2026 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать лицензию на разведку твердых полезных ископаемых.
Блок (блоки), составляющий (составляющие) территорию разведки и определяющий (определяющие) участок недр, который заявитель просит предоставить в пользование: _____________________________
Сведения о заявителе:
Для юридического лица:
Наименование: ________________________________________
Место нахождения: _____________________________________
Бизнес-идентификационный номер: ______________________
Выписка из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что заявитель является юридическим лицом по законодательству иностранного государства) (регистрационный номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ):_______________________
Сведения о руководителях, юридических и физических лицах, государствах и международных организациях, прямо или косвенно контролирующих заявителя: ________________________________
Контактный телефон: __________________________________
E-mail: _________________________________________
Для физического лица:
Фамилия, имя и отчество (при наличии):____________________
Место жительства:__________________________________________
Гражданство:____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер: __________________
Документ, удостоверяющий личность (регистрационный номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ):_____________________
Контактный телефон: ________________________________
E-mail: ___________________________________________________
Перечень прилагаемых документов:
1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Согласен(а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Данные ЭЦП заявителя.
Дата и время подписания ЭЦП:
"___" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 384
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление о выдаче лицензии на добычу твердых полезных ископаемых

1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісеміз.
Жер қойнауын пайдалануға құқық иесінің ЭЦҚ деректері.
ЭЦҚ арқылы қол қойылған күні мен уақыты:
"___" ______ 20 жыл __ сағат __ минут.
Жер қойнауын пайдалануға құқық алушының ЭЦҚ деректері.
ЭЦҚ арқылы қол қойылған күні мен уақыты:
"___" ______ 20 жыл __ сағат __ минут.
* Жолдар кен іздеушілікке арналған лицензияларынан басқа, жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) ауыстыруға (иеліктен шығаруға) байланысты лицензияны қайта ресімдеген жағдайда толтырылады
***Жер қойнауын пайдалану құқығы (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес) мұрагерлік немесе өндіріп алуды кепіл затына айналдыру тәртібімен ауысқан жағдайда өтінішке жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес) сатып алушы ғана қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 384 бұйрығына
8-қосымша
Нысан
___________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияны ұзартуға өтініш
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияның мерзімін ұзартуды сұраймын__________________________________________________.
("Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес ұзарту мерзімін көрсету)
Лицензия нөмірі, берілген күні, лицензияны берген орган: ____________
Жер қойнауын пайдалануға лицензияның түрі: ___________________
Лицензияны ұзарту мерзімінің негіздері мен себептері: ________________
Өтініш иесі туралы мәлімет:
Заңды тұлға үшін:
Атауы: ________________________________________
Орналасқан жері: _____________________________________
Байланыс телефоны: __________________________________
Электрондық пошта: _________________________________________
Жеке тұлға үшін:
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда):____________________
Тұрғылықты жері:__________________________________________
Байланыс телефоны: ________________________________
Электрондық пошта: __________________________________________
Қоса берілетін құжаттардың тізімі:
1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері.
ЭЦҚ арқылы қол қойылған күні мен уақыты:
"___" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 384 бұйрығына
9-қосымша
Нысан
___________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны ұзартуға өтініш

1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Согласны на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Данные ЭЦП обладателя права недропользования.
Дата и время подписания ЭЦП:
"__" _____ 20 _ года __ часов __ минут.
Данные ЭЦП приобретателя права недропользования.
Дата и время подписания ЭЦП:
"__" _____ 20 _ года __ часов __ минут.
* Строки заполняются в случае переоформления лицензии в связи с переходом (отчуждением) права недропользования (доли в праве недропользования), кроме лицензий на старательство
** В случае перехода права недропользования (доли в праве недропользования) в порядке наследования или обращения взыскания на предмет залога заявление подписывается только приобретателем права недропользования (доли в праве недропользования).
Приложение 8
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 384
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление о продлении лицензии на добычу твердых полезных ископаемых
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2026 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу продлить срок лицензии на добычу твердых полезных ископаемых
________________________________________________________________________.
(указать срок продления в соответствии с Кодексом Республики Казахстан
от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании")
Номер лицензии, дата выдачи, орган, выдавший лицензию: ____________
Вид лицензии на недропользование: ___________________
Основания или причины продления срока лицензии: ________________
Сведения о заявителе:
Для юридического лица:
Наименование: ________________________________________
Место нахождения: _____________________________________
Контактный телефон: __________________________________
E-mail: _________________________________________
Для физического лица:
Фамилия, имя и отчество (при наличии):____________________
Место жительства:__________________________________________
Контактный телефон: ________________________________
E-mail: ___________________________________________________
Перечень прилагаемых документов:
1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) __________________________________.
Согласен(а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Данные ЭЦП заявителя.
Дата и время подписания ЭЦП:
"___" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 9
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 384
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление о продлении лицензии на разведку твердых полезных ископаемых