Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 349 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 маусымда № 17000 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 68-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________ Д. Абаев
2018 жылғы 22 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
18 мамырдағы № 349
бұйрығымен бекітілген
Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексінің 68-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және ақпараттық жүйені пайдаланумен жер қойнауын пайдаланушыларды хабарлау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил извещения с использованием информационных систем
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 349. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2018 года № 17000.
В соответствии с пунктом 4 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила извещения с использованием информационных систем.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникации
Республики Казахстан
________________ Д. Абаев
22 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 18 мая 2018 года № 349
Правила извещения с использованием информационных систем
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила извещения с использованием информационных систем (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок извещения недропользователей с использованием информационных систем.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы мемлекеттік қызметтер көрсетуді және мемлекеттік органдар, жер қойнауын пайдаланушылар және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де мүдделі тұлғалар арасындағы, оның ішінде басқа да ақпараттандыру объектілерімен интеграциялау арқылы ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
2) құзыретті орган - пайдалы қатты қазбалар саласындағы жер қойнауын пайдалану құқығын беру және тоқтатылуы жөніндегі Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіретін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын орталық атқарушы орган.
3) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 11.03.2026 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау тәртібі
3. Құзыретті органнан шешім қабылдауға құзыреті бар адамның немесе оны алмастыратын адамның электрондық қолы қойылған электрондық цифрлық қолы қойылған электрондық құжат нысанында электрондық мекенжай бойынша не жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы жер қойнауын пайдаланушыларының назарына хабардар етіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 11.03.2026 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Электрондық құжат нысанында жіберелетін хабарлама жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтерді: кімге жіберілгенін, хабарламаны жіберу үшін негіздемені, хабарламаның мазмұнын, жіберуші туралы ақпаратты, жіберушінің электрондық сандық қолын қамтиды.
5. Хабарламаларды жөнелту және алу фактілері ақпараттық жүйелерде тіркеледі. Электрондық байланыс болмаған немесе хабарламаларды жөнелтуге кедергі келтіретін басқа да жағдайлар туындаған кезде жеткізілмеген хабарламалар кезекте жинақталады. Авариялық жағдай немесе кезектегі жеткізілмеген хабарламалардың жөнелту қателері жойылғаннан кейін қайта жаңартылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система – Единая платформа недропользования, которая обеспечивает оказание государственных услуг и информационное взаимодействие между государственными органами, недропользователями и иными заинтересованными лицами в сфере недропользования, в том числе посредством интеграции с другими объектами информатизации;
2) компетентный орган – центральный исполнительный орган, представляющий интересы Республики Казахстан и реализующий государственную политику в сфере недропользования по твердым полезным ископаемым;
3) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра промышленности и строительства РК от 11.03.2026 № 93 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Глава 2. Порядок извещения с использованием информационных систем
3. Извещения доводятся до сведения недропользователей в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью лицом, имеющим полномочия принятия решения от компетентного органа или замещающим его лицом по электронному адресу либо посредством единой платформы недропользования.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 11.03.2026 № 93 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
4. Извещение, направляемое в форме электронного документа, содержит сведения о недропользователе, которому оно адресовано, основание для направления уведомления, содержание уведомления, информацию об отправителе, электронную цифровую подпись отправителя.
5. Факты отправки и получения сообщений фиксируются в информационных системах. При отсутствии электронной связи или возникновении других причин, препятствующих отправке сообщений, не доставленные сообщения накапливаются в очереди. После устранения аварийной ситуации или ошибок отправка недоставленных сообщений из очереди возобновляется.