Бағалаушыға, сарапшыға кандидаттардың біліктіліктерін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 мамырда № 16934 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 2018 жылғы 13 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бағалаушыға, сарапшыға кандидаттардың біліктіліктерін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Бағалау қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарға біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 382 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10145 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 54 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16285 болып тіркелген, 2018 жылғы 26 қаңтарда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) 1-тармағы 4) тармақшасының күші жойылды деп танылсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 02.10.2018 № 872 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

Об утверждении Правил проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2018 года № 16934.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 13.07.2018.
В соответствии с пунктом 9 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 382 "Об утверждении Правил проведения квалификационного экзамена лиц, претендующих на право занятия оценочной деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10145, опубликован 30 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) подпункт 4) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 54 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16285, опубликован 7 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра финансов РК от 02.10.2018 № 872 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 13 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
2018 жылғы 5 мамырдағы
№ 517 бұйрығымен
бекітілген
Бағалаушыға, сарапшыға кандидаттардың біліктіліктерін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалаушыға, сарапшыға кандидаттардың біліктіліктерін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленген және бағалаушыларға, сарапшыларға кандидаттардың біліктілігін растау үшін біліктілік емтиханын өткізудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілік емтиханы - "бағалаушы", "сарапшы" біліктілігін беру туралы куәліктерді алуға үміткер тұлғалардың біліктілік деңгейін анықтау рәсімі;
2) біліктілік комиссиясы - "бағалаушы", "сарапшы" біліктілігін беру туралы куәліктерді алуға үміткер тұлғалар үшін біліктілік емтиханын өткізу үшін құрылған бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы;
3) біліктілік комиссиясының жұмыс органы - біліктілік емтиханын өткізуді ұйымдастыру мақсатында бағалаушылар палатасы құрған орган;
4) кандидат - біліктілік комиссиясына емтихан тапсыратын "бағалаушы" немесе "сарапшы" біліктілігін беру туралы куәліктерді алуға үміткер тұлға;
5) тест тапсырмалары - бағалау қызметі саласындағы уәкілетті органмен келісілген құқықтық мәселелерді, бағалау теориясы бойынша мәселелерді, тиісті мамандық бойынша модульдік міндеттерді және ахуалдық тапсырманы қамтитын "бағалаушы" немесе "сарапшы" біліктілігін беру туралы куәліктерді алуға үміткер тұлғалардың білімі мен дағдыларын тексеру үшін жасалған тапсырмалар көлемі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 13 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов Республики Казахстан
от 5 мая 2018 года № 517
Правила проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок и условия проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) квалификационный экзамен – процедура определения квалификационного уровня лиц, претендующих на получение свидетельств о присвоении квалификаций "оценщик", "эксперт";
2) квалификационная комиссия – специализированный орган палаты оценщиков, созданный для проведения квалификационного экзамена для лиц, претендующих на получение свидетельств о присвоении квалификаций "оценщик", "эксперт";
3) рабочий орган квалификационной комиссии – орган, созданный палатой оценщиков в целях организации проведения квалификационного экзамена;
4) кандидат – лицо, претендующее на получение свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" или "эксперт", которое сдает экзамен в квалификационной комиссии;
5) тестовые задания – объем заданий, составленный для подтверждения знаний и навыков лиц, претендующих на получение свидетельств о присвоении квалификаций "оценщик" или "эксперт", включающий правовые вопросы, вопросы по теории оценки, модульные задачи по соответствующей специализации и ситуационную задачу, согласованные с уполномоченным органом в области оценочной деятельности.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Біліктілік емтиханы өту үшін құжаттарды қабылдау тәртібі
3. Біліктілік емтиханға рұқсат алу үшін кандидат біліктілік комиссиясына маманданудың әрбір түрі бойынша осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өтініш электрондық пошта не бағалаушылардың интернет-ресурсы арқылы жіберіледі, тапсырылады (автоматтандырылған веб-портал болмаған жағдайда сканерленген көшірмесі).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кандидат өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) "Бағалау" мамандығы бойынша жоғары білімі және (немесе) жоғары техникалық немесе экономикалық білім мамандығы бойынша жоғары білім туралы диплом көшірмесін ("сарапшы" біліктілік куәлігіне үміткер талап етілмейді);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) үміткердің бағдарламаға сәйкес және бағалаушылар палатасы бекіткен сағаттардың көлемінде оқу немесе қайта даярлаудан өтуін растайтын құжаттар;
4) бағалаушыда кемінде бір жыл мерзімге тағылымдамадан өткенің куәландыратын құжаттар ("сарапшы" біліктілік куәлігіне үміткер талап етілмейді).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кандидаттың өтінімі мен құжаттарын бағалау палатасы құрған біліктілік комиссиясының жұмыс органы олар түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Құжаттары қойылатын талаптарға сәйкес келетін кандидаттарға бағалаушылар палатасы шешімінің негізінде біліктілік емтиханынан өтуге рұқсат беріледі, олар кандидаттарға емтихан өткізілетін күнге дейінгі 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Біліктілік емтиханынан өту үшін тіркелген үміткерлер тізімдері бағалаушылар палатасының интернет-ресурсына орналастырылады.
7. Осы Қағидаларда 5-тармақта көзделген құжаттарды тиісінше ұсынбаған жағдайда біліктілік емтиханына рұқсат беруден бас тарту туралы шешімді электрондық пошта, не бағалаушылардың интернет-ресурсы арқылы жіберіледі, тапсырылады (автоматтандырылған веб-портал болмаған жағдайда сканерленген көшірмесі) бағалаушылар палатасы үміткерге өтініш түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.

Глава 2. Порядок приема документов для прохождения квалификационного экзамена
3. Для допуска к квалификационному экзамену кандидат представляет в квалификационную комиссию заявление по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам по каждому виду специализации.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заявление направляется электронной почтой либо через интернет-ресурс палаты оценщиков (в случае отсутствия автоматизированного веб-портала сканированная копия).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К заявлению кандидат прилагает следующие документы:
1) копию диплома о высшем образовании по специальности "Оценка" и (или) высшее техническое или экономическое образование (для кандидата на получение свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" не требуется);
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) документы, свидетельствующие о прохождении кандидатом обучения или профессиональной переподготовки в соответствии с программой и в объеме часов, утвержденных палатой оценщиков;
4) документы, свидетельствующие о прохождении стажировки у оценщика, сроком не менее одного года (для кандидата на получение свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" не требуется).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заявление и документы кандидата рассматриваются рабочим органом квалификационной комиссии, созданной палатой оценщиков, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их поступления.
Кандидаты, документы которых соответствуют предъявляемым требованиям, допускаются к прохождению квалификационного экзамена на основании решения палаты оценщиков, которое направляется кандидатам не позднее, чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до даты проведения экзамена.
Списки кандидатов, зарегистрированных для прохождения квалификационного экзамена, размещаются на интернет-ресурсе палаты оценщиков.
7. При непредставлении либо ненадлежащем оформлении документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, решение об отказе в допуске к квалификационному экзамену направляется палатой оценщиков кандидату электронной почтой либо через интернет-ресурс палаты оценщиков (в случае отсутствия автоматизированного веб-портала сканированная копия) не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявления.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Біліктілік емтиханын өткізу тәртібі мен шарттары
11. Біліктілік комиссиясы жеті мүшеден тұрады және бағалау қызметі саласындағы уәкілетті орган, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінен және бағалаушылар палаталарының мүшелерінен құрылады. Бұл ретте, бағалаушылар палаталары өкілдерінің саны біліктілік комиссиясы құрамының жалпы санының көпшілігін және бағалау қызметі саласында уәкілетті органнан бір өкілді құрайды.
12. Біліктілік комиссиясының отырыстары қажет болу жағдайына қарай өткізіледі, бірақ кемінде алты айда бір рет өткізіледі.
13. Бағалау қызметі саласындағы білімі мен дағдыларын растау үшін кандидаттар компьютерлік техниканы пайдалана отырып тестілеуден өту арқылы тиісті мамандық бойынша құқықтық мәселелер, бағалау теориясы және модульдік міндеттер бойынша тест тапсырмаларын тапсырады.
Кандидаттар компьютерлік тестілеуден өткеннен кейін ахуалдық есепті жазбаша түрде шешуді орындайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-1. Тест тапсырмаларын келісу үшін бағалаушылар палатасы бағалау қызметі саласындағы уәкілетті органға дұрыс жауаптар мен оларға шешімдер ұсынылады.
Тест тапсырмалары мемлекеттік, орыс тілдерінде жасалады және жариялануға жатпайды.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок и условия проведения квалификационного экзамена
11. Квалификационная комиссия состоит из семи членов и формируется из числа представителей уполномоченного органа в области оценочной деятельности, неправительственных организаций и членов палат оценщиков. При этом, численность представителей палат оценщиков составляет большинство от общей численности состава квалификационной комиссии и одного представителя от уполномоченного органа в области оценочной деятельности.
12. Заседания квалификационной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в шесть месяцев.
13. Кандидаты для подтверждения знаний и навыков в области оценочной деятельности сдают тестовые задания по правовым вопросам, вопросам по теории оценки и модульным задачам по соответствующей специальности, путем прохождения тестирования с использованием компьютерной техники.
Кандидаты после прохождения компьютерного тестирования выполняют решение ситуационной задачи в письменной форме.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. Для согласования тестовых заданий в уполномоченный орган в области оценочной деятельности палатой оценщиков представляются правильные ответы и решения к ним.
Тестовые задания составляются на государственном, русском языках и не подлежат опубликованию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13-2. Тест тапсырмалары таратылуы шектеулі мәліметтерге жатады.
Ескерту. Қағида 13-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Үміткерлер өз таңдауы бойынша біліктілік емтиханын мемлекетітк немесе орыс тілдерінде тапсырады.
15. Кандидаттар біліктілік емтиханын тапсырады:
1) "бағалаушы" біліктілік куәлігін алу үшін:
жылжымайтын мүлікті бағалау;
жылжымалы мүлікті бағалау;
зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын, бизнесті бағалау және бизнестің қатысу құқығын бағалау.
2) "сарапшы" біліктілік куәлігін алу үшін:
Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы заңнаманы, бағалау қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен бағалау стандарттарын қамтиды.
16. Біліктілік емтиханына келген кезде үміткер өзінің жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады, ал ол болмаған жағдайда үміткер біліктілік емтиханына жіберілмейді.
17. Бағалаушылар палатасы біліктілік емтиханын техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді.
18. Біліктілік емтиханы өткізілетін үй-жай:
1) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникация желісіне қосылмай, орнатылған лицензиялық (сертификатталған) мамандандырылған емтихан бағдарламасы бар пернетақпен, тінтуірмен, монитормен жабдықталған әрбір үміткерге арналған дербес компьютер;
2) тестілеу нәтижелерін басып шығару үшін кемінде 1 принтер.
19. "Бағалаушы" біліктілік куәлігін алуға кандидаттар үшін тест тапсырмалары тапсырмалар базасы негізінде әрбір мамандық бойынша бөлек қалыптастырылады және мынадай модульдерге кіретін 100 (жүз) тапсырмадан тұрады:
1) құқықтық реттеу және бағалау стандарттары - 19 сұрақ әрбір мамандандыру;
2) жылжымайтын мүлікті бағалау теориясы - 45 сұрақ;
3) жылжымалы мүлікті бағалау теориясы - 45 сұрақ;
4) зияткерлік меншік және материалдық емес активтерді бағалау теориясы - 25 сұрақ;
5) бизнесті бағалау және бизнеске қатысу құқықтары теориясы - 30 сұрақ;
6) бағалау бойынша модульдік міндеттер:
жылжымайтын мүлік - 30 тапсырма бойынша;
жылжымалы мүлік - 30 тапсырма бойынша;
зияткерлік меншікті бағалау, материалдық емес активтердің құны - 10 міндет бойынша;
бизнесті және бизнеске қатысу құқығы - 10 тапсырма;
7) әрбір мамандық бойынша жеке жазбаша ахуалдық міндет - 1 міндет бойынша;
8) бағалаушылар әдеп кодексі - 5 сұрақтан.

13-2. Тестовые задания относятся к сведениям ограниченного распространения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-2 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Кандидаты по своему выбору проходят квалификационный экзамен на государственном или русском языках.
15. Кандидаты сдают квалификационный экзамен:
1) для получения свидетельства о присвоении квалификации "оценщик":
оценка недвижимого имущества;
оценка движимого имущества;
оценка интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов, оценка бизнеса и прав участия в бизнесе;
2) для получения свидетельства о присвоении квалификации "эксперт":
законодательство в области оценочной деятельности Республики Казахстан, стандарты оценки утвержденные уполномоченным органом в области оценочной деятельности.
16. При явке на квалификационный экзамен кандидат представляет документ, удостоверяющий личность, в случае отсутствия которого кандидат на квалификационный экзамен не допускается.
17. Палата оценщиков обеспечивает техническое сопровождение квалификационного экзамена.
18. Помещение, где проводится квалификационный экзамен оборудуется:
1) персональным компьютером на каждого кандидата, оснащенным клавиатурой, мышью, монитором, с установленной лицензированной (сертифицированной) специализированной экзаменационной программой, без допуска к информационно-телекоммуникационной сети "Интернет";
2) не менее 1 принтера для распечатывания результатов тестирования.
19. Тестовые задания для кандидатов, претендующих на получение свидетельства о присвоении квалификации "оценщик", формируются на основе базы заданий отдельно по каждой специализации и состоят из 100 (ста) заданий, включенных в модули:
1) правовое регулирование и стандарты оценки – каждая специализация по 19 вопросов;
2) теория оценки недвижимого имущества – по 45 вопросов;
3) теория оценки движимого имущества – по 45 вопросов;
4) теория оценки интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов – по 25 вопросов;
5) теория оценки бизнеса и прав участия в бизнесе – по 30 вопросов;
6) модульные задачи по оценке:
недвижимого имущества – по 30 задач;
движимого имущества – по 30 задач;
интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов – по 10 задач;
бизнеса и прав участия в бизнесе – по 10 задач;
7) письменная ситуационная задача по каждой специализации отдельно – по 1 задаче;
8) кодекс этики оценщиков – по 5 вопросов.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Сарапшы" біліктілігін беру туралы куәлік алуға үміткер кандидаттардың тест тапсырмалары әрбір мамандық бойынша тапсырмалар негізінде қалыптастырылады және модульдерге енгізілген 50 (елу) тапсырмадан тұрады:
1) құқықтық реттеу - 14 сұрақ;
2) бағалау стандарттары, оның ішінде бағалаудың халықаралық стандарттары - 10 сұрақ;
3) бағалау әдіснамасы - 10 сұрақ;
4) бағалау туралы есептерге сараптама жүргізу әдіснамасы -10 сұрақ;
5) жазбаша ахуалдық міндет - 1 міндет;
6) бағалаушылар әдеп кодексі - 5 сұрақ.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Біліктілік емтиханының уақыты "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктерді алуға үміткер кандидаттар үшін 180 (жүз сексен) минутты, оның ішінде 90 (тоқсан) минут жазбаша ахуал міндетке және 180 (жүз сексен) минут "сарапшы" біліктілігін беру туралы куәліктерді алуға үміткер кандидаттар үшін, оның ішінде жазбаша ахуал міндетке 120 (жүз жиырма) минутты құрайды.
22. Біліктілік емтиханы басталғанға дейін үміткер толық нұсқаулық алады.
Біліктілік емтиханын тапсырған кезде басқа үміткерлермен сөйлесуге, материалдар алмасуға, қағаз және электронды тасығыштардағы ақпаратты пайдалануға, интернет-ресурстары мен мобильді байланыстарды пайдалануға жол берілмейді.
Көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда үміткер біліктілік емтиханынан шығарылуы тиіс, ол туралы хаттамаға тиісті жазбаны біліктілік комиссиясы енгізеді.
23. Жазбаша нысанда орындалған ахуал міндеті біліктілік комиссиясы мүшелерінің тексеру парағының көмегімен тексеріледі.
Компьютерлік техниканы пайдалана отырып, біліктілік емтиханның нәтижелері екі данада басылады, оның біреуі үміткерге беріледі, екіншісі біліктілік комиссиясына беріледі.
24. Егер компьютерлік техниканы пайдалана отырып, жүргізілген біліктілік емтиханының нәтижелері ұсынылған сұрақтардың жалпы санының кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын құраса және ахуалдық міндеттің шешімі кем дегенде 75 (жетпіс бес) пайызын құраса, үміткер біліктілік емтиханын тапсырған болып есептеледі.

Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Тестовые задания для кандидатов, претендующих на получение свидетельства о присвоении квалификации "эксперт", формируются на основе базы заданий по каждой специализации и состоят из 50 (пятидесяти) заданий, включенных в модуль:
1) правовое регулирование – 14 вопросов;
2) стандарты оценки, в том числе международные стандарты оценки – 10 вопросов;
3) методология оценки – 10 вопросов;
4) методология проведения экспертизы отчетов об оценке – 10 вопросов;
5) письменная ситуационная задача – 1 задача;
6) кодекс этики оценщиков – 5 вопросов.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Время квалификационного экзамена составляет 180 (сто восемьдесят) минут для кандидатов, претендующих на получение свидетельств о присвоении квалификации "оценщик", в том числе 90 (девяносто) минут на письменную ситуационную задачу и 180 (сто восемьдесят) минут для кандидатов, претендующих на получение свидетельств о присвоении квалификации "эксперт", в том числе 120 (сто двадцать) минут на письменную ситуационную задачу.
22. Перед началом квалификационного экзамена кандидат получает подробный инструктаж.
При прохождении квалификационного экзамена не допускается разговаривать с другими кандидатами, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных и электронных носителях, пользоваться интернет-ресурсами и средствами мобильной связи.
В случае нарушения указанных требований следует отстранение кандидата от прохождения квалификационного экзамена, о чем квалификационной комиссией вносится соответствующая запись в протокол.
23. Ситуационная задача, выполненная в письменной форме, проверяется при помощи проверочного листа членами квалификационной комиссии.
Результаты квалификационного экзамена с использованием компьютерной техники распечатываются в двух экземплярах, один из которых вручается кандидату, второй передается квалификационной комиссии.
24. Кандидат считается сдавшим квалификационный экзамен, если результаты проведенного квалификационного экзамена с использованием компьютерной техники составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов от общего числа предложенных вопросов и решение ситуационной задачи составляет не менее 75 (семидесяти пяти) процентов.

25. Біліктілік комиссиясының отырысында хаттама жүргізіледі, онда мыналар: отырыстың күні, уақыты және орны, біліктілік комиссиясының құрамы, үміткердің аты, тегі, әкесінің аты (ол болған жағдайда), біліктілік комиссиясының мұрағатында 5 (бес) жыл бойы сақталатын емтихан қорытындысы көрсетіледі. Хаттамада үміткерге жасалған ескерту тіркеледі.
Хаттамаға біліктілік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Мамандығы көрсетілген куәліктің нөмірін, шығарылған күнін, атын, тегін және әкесінің атын (ол болған жағдайда) көрсете отырып, біліктілік емтиханын тапсырған үміткерлер "бағалаушы" немесе "сарапшы" біліктілігі туралы куәлікті алады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған адамдар біліктілік комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) ай өткен соң одан қайта өтуге жіберіледі.
Ескерту. Қағида 26-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-2. "Сарапшы" біліктілік куәлігін алу үшін бағалаушының біліктілік емтиханынан өтуі тек бағалаушының "бағалаушы" біліктілік куәлігі бар мамандық бойынша ғана болады.
Ескерту. Қағида 26-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 775 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Біліктілік емтиханын және "бағалаушы" немесе "сарапшы" біліктілігін тағайындау туралы шешім бағалаушылардың палатасы бағалау бекітілгеннен кейін келесі күні интернет-ресурсында орналастырылады.
4-тарау. Біліктілік емтиханының қорытындысы бойынша шағымдарды қарау тәртібі

25. На заседании квалификационной комиссии ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место заседания, состав квалификационной комиссии, фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидатов, результаты квалификационного экзамена, которые сохраняются в архиве квалификационной комиссии в течение 5 (пяти) лет. В протоколе фиксируются предупреждения, сделанные кандидатам.
Протокол подписывается полистно всеми членами квалификационной комиссии.
Сноска. В пункт 25 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Кандидаты, сдавшие квалификационный экзамен, получают свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" или "эксперт" с указанием номера свидетельства, даты выдачи, фамилии, имени и отчества (при его наличии) с указанием специализации. Порядок выдачи свидетельств о присвоении квалификации "оценщик" или "эксперт" утверждается палатой оценщиков.
Сноска. В пункт 26 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Лица, не сдавшие квалификационный экзамен, допускаются к его повторному прохождению по истечении 3 (трех) месяцев с даты принятия решения квалификационной комиссией.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-2. Прохождение оценщиком квалификационного экзамена для получения свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" возможно только по той специализации, по которой оценщик имеет свидетельства о присвоении квалификации "оценщик".
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-2 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Результаты квалификационного экзамена и решения о присвоении квалификации "оценщик" или "эксперт" размещаются на интернет-ресурсе палаты оценщиков на следующий день после утверждения оценки.
Глава 4. Порядок рассмотрения обращений на результаты квалификационного экзамена

28. Үміткер емтиханның нәтижелерімен келіспеген жағдайда емтиханның нәтижелері туралы жазбаша хабарланған күнінен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей емтихан нәтижесіне өзінің негізделген келіспеуін көрсете отырып, жазбаша нысанда біліктілік комиссиясына жүгінуі.
29. Өтініш берген үміткер емтихан жұмысымен танысады.
30. Емтихан нәтижесімен келіспеуі туралы жазбаша өтінішті қарау үшін бағалаушылар палатасы құрамына біліктілік комиссиясының өкілі мен "сарапшы" біліктілік куәлігі бар және бағалаушылар палатасының сараптамалық кеңесі мүшелері болып табылатын екі сарапшы кіретін апелляциялық комиссияны қалыптастырады.
31. Өтінішті апелляциялық комиссия үміткерден жазбаша өтініш түскен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде қарастырады.
32. Өтініш берген үміткер хаттамада көрсетілетін апелляциялық комиссияның бағалау нәтижелерімен танысады. Қайта берілген өтініш қайта қарауға қабылданбайды.
33. Егер шағым қанағаттандырылса, біліктілік комиссиясы отырысының хаттамасы қайта тіркеледі және бірінші хаттаманың нәтижелері "Бағалау "___ № _______ апелляциялық комиссияның хаттамасымен ____ " парағында қаралып, қатысқан барлық біліктілік комиссия мүшелерінің қолы қойылып жазылады.
34. Өтінішті қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бағалаушыға немесе сарапшыға үміткер сот тәртібінде комиссия шешіміне шағымданады.
Бағалаушыларға, сарапшыларға
үміткерлердің біліктілігін
растау үшін біліктілік
емтиханын өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге___________________
(бағалаушылар палатасының
толық атауы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда))
ӨТІНІШ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________ бойынша "бағалаушы" біліктілігін беру
(мамандандыруды көрсетіңіз)
туралы куәлігін алу үшін біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат етуіңізді сұраймын.
Қоса беріліп отырған құжаттар:
1)
2)
3)
4)
...
__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________
(қолы)
20 __ жылғы "___" ____________
Өтініш қарауға қабылданды 20__ жылғы "___"_______________
______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бағалаушыларға, сарапшыларға
үміткерлердің біліктілігін растау
үшін біліктілік емтиханын
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге___________________
(бағалаушылар палатасының
толық атауы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда))
ӨТІНІШ

28. В случае несогласия с результатами квалификационного экзамена кандидат обращается в квалификационную комиссию в письменной форме с указанием своего обоснованного несогласия с результатом экзамена не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем письменного сообщения о результатах экзамена.
29. Кандидат, подавший обращение, ознакамливается с экзаменационной работой.
30. Для рассмотрения письменных обращений о несогласии с результатом экзамена палата оценщиков формирует апелляционную комиссию, в состав которой входят представитель квалификационной комиссии и два эксперта, имеющих свидетельства о присвоении квалификации "эксперт", и являющихся членами экспертного совета палаты оценщиков.
31. Обращение рассматривается апелляционной комиссией в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем поступления письменного обращения кандидата.
32. Кандидат, подавший обращение, ознакамливается с результатами оценки апелляционной комиссии, которые отражаются в протоколе. Повторное обращение на рассмотрение не принимается.
33. В случае удовлетворения обращения, повторно оформляется протокол заседания квалификационной комиссии и результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом апелляционной комиссии №_______от ______ на странице "____" и подписываются всеми присутствующими членами квалификационной комиссии.
34. В случае несогласия с результатами рассмотрения обращения кандидаты в оценщики или эксперты обжалуют решение комиссии в судебном порядке.
Приложение 1 к Правилам
проведения квалификационного
экзамена для подтверждения
квалификаций кандидатов
в оценщики, эксперты
Форма
В___________________________________
(полное наименование палаты оценщиков)
от__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена для получения свидетельства
о присвоении квалификации "оценщик" по_____________________
(указать специализацию)
Прилагаемые документы:
1)
2)
3)
4)
...
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________
(подпись)
"____" ____________ 20 __ года
Заявление принято к рассмотрению             " ___ " ____________ 20 __ года
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационного экзамена
для подтверждения квалификаций
кандидатов в оценщики,
эксперты
Форма
В ___________________________________
(полное наименование палаты оценщиков)
от ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
ЗАЯВЛЕНИЕ

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2026 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________ бойынша "сарапшы" біліктілігін беру (мамандандыруды көрсетіңіз)
туралы куәлігін алу үшін біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат етуіңізді сұраймын.
Қоса беріліп отырған құжаттар:
1)
2)
3)
4)
...
________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________ (қолы)
20 __ жылғы "___" ____________
Өтініш қарауға қабылданды 20__ жылғы "___"_______________
______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2026 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена для получения свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" по___________________________ (указать специализацию)
Прилагаемые документы:
1)
2)
3)
4)
___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________ (подпись)
"___" ____________ 20 __ года
Заявление принято к рассмотрению
"___" ____________ 20 __ года
______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)