Жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарына объектілер салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша, сондай-ақ мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 376 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 наурызда № 16662 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.03.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 509-бабының 6-тармағына және 564-бабының 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.03.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарына объектілер салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша, сондай-ақ мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша мәліметтерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.03.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Жердiң пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның объектілер құрылысына арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 223 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11180 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылдың. 1 қазанда жарияланған) бұйрығының;

Об утверждении Правил представления уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель в органы государственных доходов сведений по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, а также по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2018 года № 16662.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.03.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 509 и пунктом 11 статьи 564 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.03.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель в органы государственных доходов сведений по земельным участкам предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, а также по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.03.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 223 "Об утверждении Правил представления сведений по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, уполномоченным органом, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель в органы, государственных доходов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11180, опубликованный 1 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");

2) "Уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылатын жер учаскелерін айқындау және мемлекеттік кірістер органдарына осындай жер учаскелері бойынша мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 223 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 647 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12616 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылдың. 18 қаңтарында жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау үшін және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө.Е. Шөкеев
"___" __________2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 376 бұйрығымен
бекітілген
Жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарына объектілер салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша, сондай-ақ мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша мәліметтерді ұсыну қағидалары

2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 647 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 223 "Об утверждении Правил представления сведений по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, уполномоченным органом, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель в органы, государственных доходов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12616, опубликованный 18 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________Шукеев У.Е.
"__" __________2018 года
Утверждены
приказом Министра
финансов Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 376
Правила представления уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель в органы государственных доходов сведений по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, а также по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.03.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарына объектілер салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша, сондай-ақ мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша мәліметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 509-бабының 6-тармағына және 564-бабының 11-тармағына сәйкес әзірленген және жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік кірістер органдарына объектілер салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша, сондай-ақ мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) ұсыну тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.03.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі екінші айдың он бесі күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскесі тұрған жері бойынша мемлекеттік кірістер органына өткен салық кезеңі (күнтізбелік жыл) үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді жолдайды. Мәліметтер жыл сайын өткен кезендердегі анықталған бұзушылықтар бойынша мәліметтермен осы бұзушылықтарды түпкілікті орындамайынша қайталанып ұсынылады.
3. Мәліметтер, электрондық нұсқасын (флеш – есте сақтау тасымалдағышы ретінде пайдаланатын есте сақтау құрылғысы арқылы, Microsoft Excel форматында) қоса бере отырып, қағаз тасымалдағышында екі данада қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалады:
1) бірінші данасы уәкiлеттi органда қалады;
2) екінші данасы мемлекеттік кірістер органдарына беріледі.
4. Мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылатын мәліметтерге уәкiлеттi органның басшысы не оның алмастыратын тұлға, сондай-ақ мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды тұлғаның қолы қойылады және ол мөрмен куәландырылады.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.03.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила представления уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель в органы государственных доходов сведений по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, а также по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 509 и пунктом 11 статьи 564 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок представления уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель (далее – уполномоченный орган) в органы государственных доходов сведений по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, а также по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан (далее – сведения).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.03.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Уполномоченный орган в срок не позднее пятнадцатого числа второго месяца, следующего за отчетным годом, направляет в органы государственных доходов по месту нахождения земельных участков сведения за истекший налоговый период (календарный год) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам. Сведения предоставляются ежегодно с дублированием сведении предыдущих годов по выявленным нарушениям до окончательного устранения данных нарушении.
3. Сведения составляются на бумажных носителях с приложением электронного варианта (посредством запоминающего устройства, использующего в качестве носителя флеш – память, в формате MicrosoftExcel) на казахском и русском языках в двух экземплярах:
1) один экземпляр остается в уполномоченном органе;
2) второй экземпляр передается в орган государственных доходов.
4. Сведения, представляемые в органы государственных доходов, подписываются руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим, а также должностным лицом, ответственным за составление сведений, и заверяются печатью.

5. Мемлекеттік кірістер органының мәліметтерді қабылдауға жауапты лауазымды тұлғасы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), лауазымын және алған күнін көрсете отырып мәліметтерді алғанын растап қолын қояды.
Жерді пайдалану мен қорғауды
бақылау жөніндегі уәкілетті
органның мемлекеттік кірістер
органдарына объектілер салуға
арналған және тиісті
мақсаттарда пайдаланылмайтын
немесе
Қазақстан Республикасының
заңнамасы бұзыла отырып
пайдаланылатын жер учаскелері
бойынша сондай-ақ мақсаты
бойынша пайдаланылмайтын
немесе
Қазақстан Республикасының
заңнамасы бұзыла отырып
пайдаланылатын ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жер учаскелері бойынша
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына
қосымша
нысан
20___ жылғы "__" __________ объектілер салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша, сондай-ақ мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша мәліметтер

5. Должностное лицо органа государственных доходов, ответственное за прием сведений, расписывается в получении сведений с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), должности и даты получения.
Приложение
к Правилам представления
уполномоченным органом
по контролю за использованием
и охраной земель в органы
государственных доходов
сведений по земельным участкам,
предназначенным для строительства
объектов и не используемым
в соответствующих целях или
используемым с нарушением
законодательства
Республики Казахстан,
а также по земельным участкам
сельскохозяйственного
назначения, не используемым
по назначению или используемым
с нарушением законодательства
Республики Казахстан
форма
Сведения по земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, а также по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан за "____" ______________ 20 ___ года

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.03.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: __________________
Кезеңділігі: жылдық.
Ұсынатындар: Ұсынатындар: жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті орган
Қайда ұсынылады: аумақтық мемлекеттік кірістер органына
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі екінші айдың 15-і күнінен кешіктірілмейтін мерзімде
Заңды тұлғалардың атауы немесе жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
Жер учаскесі тұрған жері
жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесін мақсатты пайдалану
Жер учаскесінің алаңы (гектармен)
жер учаскесінің санаты
Жердің аймақтық коэффициенті
Бонитет балы (елді мекендердің жерлерін қоспағанда)
Жалпы алаңы
оның ішінде:
тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылатын
мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Үлес алаңы (жалпы үлестік меншік болса), гектармен
Бұзушылық түрі
Тексеру актісінің күні мен нөмірі
Нұсқаманың күні мен нөмірі
Нұсқаманы табыс ету күні
Анықталған бұзушылықты жою күні
13
14
15
16
17
18
______________________________
(уәкiлеттi мемлекеттік орган басшысының, не оны алмастыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
______________________________
(Мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Мәліметтер жасалған күн
20__жылғы "___"__________
_______
(қолы, мөрдің орны)
_______
(қолы)
_________________________
(Осы мәліметтерді қабылдап алған мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
________________________
(қолы)
Мәліметтер қабылданған күн 20___жылғы ___________

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.03.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: ______________
Периодичность: годовая
Представляют: уполномоченные органы по контролю за использованием и охраной земель
Куда представляются: в территориальные органы государственных доходов
Срок представления: в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным годом
Наименование юридических лиц или фамилия, имя, отчество(при его наличии) физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/ БИН)
Место нахождения земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Целевое назначение земельного участка
Площадь земельного участка (в гектарах)
Категория земельного участка
Коэффициент зональности земель
Балл бонитета (за исключением земель населенных пунктов)
общая площадь
в том числе:
не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан
сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Площадь доли (при общей долевой собственности), в гектарах
Вид нарушения
Дата и номер акта проверки
Номер и дата предписания
Дата вручения предписания
Дата устранения выявленного нарушения
13
14
15
16
17
18
___________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
Уполномоченного
государственного органа,
либо лица его замещающего)
___________________________
(Фамилия, имя и отчество
(при его наличии) должностного
лица, ответственного
за составление сведений)
Дата составления сведений
"__" _________ 20 ____ года
___________
(подпись,
место печати)
__________
(подпись)
__________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) должностного лица
органа государственных доходов
принявшего данные сведения, должность)
____________________
(подпись)
Дата принятия сведений
"__" _______ 20 ____ года