Алымды төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтердің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 наурызда № 16544 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 550-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған алымды төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтердің нысаны бекітілсін.
2. "Аукцион өткізушілердің аукционнан алымды төлеушілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ұсыну нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 313 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8593 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 20 тамызда № 123 (2498) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның электрондық және қағаз түріндегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделінген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 273 бұйрығымен
бекітілген
нысан

Об утверждении формы сведений о плательщиках сбора и объектах обложения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2018 года № 16544.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10. 025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 5 статьи 550 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму сведений о плательщиках сбора и объектах обложения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 313 "Об утверждении формы представления устроителями аукционов информации о плательщиках сбора с аукциона и объектах обложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8593, опубликован 20 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 123 (2498).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 273
форма
Наименование уполномоченного государственного органа или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, представляющего (-ей) сведения
________________________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер ___________________________________________
Сведения о плательщиках сбора и объектах обложения

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.06.2019 № 644 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мәліметті беруші уәкілетті мәмлекеттік органның немесе азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті ұйымның атауы _______________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _________________________
Алымды төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтер
р/с №
Оларды жүзеге асыру кезінде алымдардың алуы қарастырылған, олардың мүдделерінде уәкілетті мемлекеттік органдары әрекет жасайтын заңды тұлғалардың, сондай-ақ заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің атауы немесе жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі (болған кезде)
Заңды мекен-жайы немесе тұрғылықты мекен- жайы
Тіркеу әрекетінің түрі және (немесе) алым көзделген құжаттың немесе телнұсқасының түрі
Алым ставкасы (айлық есептiк көрсеткiш)
Бюджетке енгізуге жататын алым сомасы (теңге)
Бюджетке енгізілген алым сомасы (теңге)
Алымның бюджетке төленгенін растайтын төлем құжатының нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЖИЫНЫ:
_____________________________________________________________________
(Бірінші басшының (оның міндетін атқарушы адамның) немесе уәкілетті
мемлекеттік органның немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті
ұйымның оқшауланған бөлiмшесiнің басшысының (оның міндетін атқарушы
адамның) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
(Мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған кезде)
Мәліметтер жасалған күні 20__ жылғы "___"__________________
__________ (қолы)
__________ (қолы)
"Алымды төлеушілер
және салық салу объектілері
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
"Алымды төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Нысан "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексi) 550-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды мәліметтерді жасауға жауапты лауазымды тұлға толтырады.
3. Нысанға мәліметтерді беретін уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшы (оның міндетін атқарушы адам) немесе уәкілетті мемлекеттік органның оқшауланған бөлiмшесiнің басшысы (оның міндетін атқарушы адам) және мәліметті жасауға жауапты лауазымды тұлға қол қояды және мөрмен бекітіледі.
4. "Уәкілетті мемлекеттік органның атауы" деген жолда мәліметтерді табыс ететін уәкілетті мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.

Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.06.2019 № 644 (вводится в действие с 01.08.2019).
№ п/п
Наименование юридических лиц, а также структурных подразделении юридических лиц или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, в интересах которых уполномоченные государственные органы совершают действия, при осуществлении которых предусмотрено взимание сборов
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Юридический адрес или адрес местожительства
Вид регистрационного действия и (или) вид документа или дубликата, за который предусмотрен сбор
Ставка сбора (месячный расчетный показатель)
Сумма сбора, подлежащая внесению в бюджет (тенге)
Сумма сбора, внесенная в бюджет (тенге)
Номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату сбора в бюджет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ИТОГО:
________________________________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя (подпись)
(лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного
государственного органа или уполномоченной организации в сфере
гражданской авиации, либо руководителя (лица, исполняющего его
обязанности) обособленного подразделения)
_________________________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, (подпись)
ответственного за составление сведений)
Дата составления сведений "___"________________20__года
Приложение
к форме "Сведения о плательщиках
сбора и объектах обложения"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о плательщиках сбора и объектах обложения"
1. Форма разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 550 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Форма заполняется должностным лицом, ответственным за составление сведений.
3. Форму подписывают первый руководитель уполномоченного государственного органа или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации (лицо, исполняющее его обязанности) либо руководитель (лицо, исполняющее его обязанности) обособленного подразделения уполномоченного государственного органа или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, представляющего(-ей) сведения, и должностное лицо, ответственное за составление сведений.
4. В строке "Наименование уполномоченного государственного органа или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации" указывается наименование уполномоченного государственного органа или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, представляющего(-ей) сведения.

5. "БСН" деген жолда мәліметті табыс ететін уәкілетті мемлекеттік органның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. 1-бағанда реті бойынша нөмірі көрсетіледі. Кейінгі мәлімет реті бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
7. 2-бағанда оларды жүзеге асыру кезінде алымдардың алуы қарастырылған, олардың мүдделерінде уәкілетті мемлекеттік органдар әрекет жасайтын заңды тұлғалардың, сондай-ақ заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің толық атауы немесе жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
8. 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген заңды тұлғаның (жеке тұлғаның) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі, ол болған кезде. 2-бағанда көрсетілген тұлға Қазақстан Республикасының резиденті болып табылған жағдайда 3-баған толтырылуға міндетті.
9. 4-бағанда 2-бағанда қөрсетілген заңды тұлғаның мекен-жайы немесе тұлғаның тұрғылықты мекен-жайы, облыс, қала, көше, үйдің, пәтердін нөмірі көрсетіледі.
10. 5-бағанда Салық кодексінің 553 және 554-баптарына сәйкес тіркелу әрекетінің және (немесе) алым көзделген құжаттың немесе құжаттың телнұсқасының түрі көрсетіледі.
11. 6-бағанда республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық есептiк көрсеткiштің мөлшерінен шыға отырып, Салық кодексінің 553 және 554-баптарына сәйкес алымдарды төлеу күнiне қолданылатын алым ставкасы көрсетіледі. Уәкілетті мемлекеттік органның ведомстволық ақпараттық жүйесінде, осындай ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы мәліметтерді қалыптастыру кезінде аталған көрсеткіш болмаған жағдайда бұл бағанды толтыру міндетті болып табылмайды.
12. 7-бағанда бюджетке теңгеде төленуге жататын алым сомасы көрсетіледі.
13. 8-бағанда бюджетке теңгеде төленген алымның сомасы көрсетіледі.
14. 9-бағанда бюджетке алымның төленгенін растайтын төлем құжатының нөмірі және күні көрсетіледі.

5. В строке "Бизнес-идентификационный номер" указывается бизнес-идентификационный номер уполномоченного государственного органа или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, представляющего(-ей) сведения.
6. В графе 1 указывается номер по порядку. Последующее сведение не должно прерывать нумерацию по порядку.
7. В графе 2 указывается полное наименование юридических лиц, а также структурных подразделении юридических лиц или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, в интересах которых уполномоченные государственные органы или уполномоченная организация в сфере гражданской авиации совершают действия, при осуществлении которых предусмотрено взимание сборов.
8. В графе 3 указывается бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) юридического лица (физического лица), указанного в графе 2, при его наличии. Графа 3 обязательна для заполнения в случае, если лицо, указанное в графе 2, является резидентом Республики Казахстан.
9. В графе 4 указывается юридический адрес или адрес местожительства лица, указанного в графе 2, область, город, улица, номер дома, квартиры.
10. В графе 5 указывается вид регистрационного действия и (или) документа или дубликата документа, за выдачу которого предусмотрен сбор в соответствии со статьями 553 и 554 Налогового кодекса.
11. В графе 6 указывается ставка сбора, исходя из размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату уплаты сбора, в соответствии со статьями 553 и 554 Налогового кодекса. В случае отсутствия данного показателя в ведомственных информационных системах уполномоченных государственных органов или уполномоченной организации в сфере гражданской авиации при формировании сведений посредством использования таких информационных систем заполнение данной графы является необязательным.
12. В графе 7 указывается сумма сбора, подлежащая уплате в бюджет в тенге.
13. В графе 8 указывается сумма сбора, уплаченная в бюджет в тенге.
14. В графе 9 указывается номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату сбора в бюджет.