Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидаларын, нысанын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 241 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16496 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 29-бабы 1-тармағы бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының қағидалары және мерзімдері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының нысаны бекітілсін.
2. "Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының қағидаларын, нысанын және мерзімдерін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14381 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 қарашада жарияланған) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 қазандағы № 553 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап он күнтізбек күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

Об утверждении Правил, формы и сроков уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2018 года № 16496.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 10.11.2025 № 685 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 1) части первой пункта 1 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и сроки уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2016 года № 553 "Об утверждении Правил, формы и сроков уведомления физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14381, опубликован 14 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 241 бұйрығына
1-қосымша
Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының қағидалары және мерзімдері 1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 29-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – субъект) шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан (бұдан –көз) ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының (бұдан әрі - Хабарлама) тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Хабарламаларды ұсыну тәртібі және мерзімдері
2. Субъектілер көздерден 1 теңгеден асатын мөлшерде, олармен жасалған мәмілелер бойынша ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны және мынадай қызмет түрлеріне:
заңдық көмек көрсетуге, оның ішінде құқықтық ақпарат беруге, азаматтармен ұйымдардың мүдделерін қорғауға және білдіруге, сондай-ақ оларға консультация беруге;
қоғамдық пікірге сауалнамаларды, әлеумет танушылық сауалнамаларды (коммерциялық мақсатта жүргізілетін қоғамдық пікірге сауалнамалар мен әлеуметтанушылық сауалнамаларды қоспағанда) зерделеуге және жүргізуге, сондай-ақ олардың нәтижелерін таратуға және орналастыруға;
аталған қызмет коммерциялық мақсаттарда жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, ақпаратты жинауға, талдауға және таратуға бағытталғаны туралы орналасқан/тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарын хабардар етеді.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
20 февраля 2018 года № 241
Правила и сроки уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) части первой пункта 1 статьи 29 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки уведомления органов государственных доходов о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица (далее – субъект) денег и (или) иного имущества от иностранного государства, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – источник) (далее – Уведомление).
Глава 2. Порядок и сроки представления уведомления
2. Субъекты уведомляют органы государственных доходов по месту жительства/нахождения о получении денег и (или) иного имущества от источников в размере, превышающим 1 тенге, и направленные на следующие виды деятельности:
оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях.

3. Хабарлама алынуға жататын деректерді міндетті түрде толтырып, көздерден алынған ақша және (немесе) өзге де мүлік алынған күннен кейінгі күнен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
4. Алу сомасын, міндеттемелерді орындау мерзімін өзгерту бөлігінде ақша және (немесе) өзге де мүлік алу шарттарына бұрын өзгерістер енгізілген жағдайда Хабарлама алу шарттарына өзгерістер енгізілген күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
5. Көздерден алынған ақша және (немесе) өзге де мүлік қайтарылған жағдайда негізгі хабарламаның тіркеу нөмірін көрсете отырып және "алу" белгісімен көрсетілген сомалық мәнді көздейтін бағандарды қоспағанда, бұрын барлық деректемелер көрсетілген бағандарды толтырып, қайтару күнінен кейінгі күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде "Қосымша" түрін көрсете отырып Хабарлама жолданады.
Бұл ретте осы Қағидалардың мақсатында тіркеу нөмірінің пішіні мынадай деректерді:
1) Салық кодексінің 18-бабы 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік кірістер органының кодын;
2) хабарламаны қабылдау күнін;
3) хабарламаның кіріс нөмірін қамтиды.
6. Хабарламаға өзгерістер енгізілген жағдайда, "алу" белгісімен көрсетілген сомалық мәнді көздейтін бағандарды қоспағанда, бұрын барлық деректемелер көрсетілген бағандарды толтырып, "Қосымша" түрін көрсете отырып хабарлама жолданады.
Жаңа жолмен дұрыс деректемелермен және сомалармен бағандарда жаңа мән енгізіледі.
7. Хабарламаға толықтырулар енгізілген жағдайда, негізгі хабарламаның тіркеу нөмірін және жаңа мәліметтерді көрсетіп, "Қосымша" түрін көрсете отырып хабарлама ұсынылады, бұл ретте, реттік нөмір кезекті (қосымша) хабарламаның соңғы жолынан кейінгі жолдан басталады.
8. Кешенді және тақырыптық тексерулер жүргізу кезеңінде (ұзарту мен тоқтатуды қоса алғанда) тексерілетін салық кезеңі бойынша бұрын берілген хабарламаларға өзгертулер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
9. Субъектілер өз таңдауы бойынша хабарламаны:
келу тәртібінде - қағаз жеткізгіште;
салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда ұсынады.
10. Қағаз жеткізгіштегі хабарламаға жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, субъектінің қолы қойылады және оның мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 23.05.2019 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Уведомление представляется по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем получения денег и (или) иного имущества от источников, с обязательным заполнением данных о подлежащем получении.
4. В случае внесения изменений в условия получения ранее денег и (или) иного имущества от источников в части изменения суммы получения, сроков исполнения обязательств Уведомление представляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем внесения изменений в условия получения.
5. В случае возврата полученных денег и (или) иного имущества от источников, направляется Уведомление с указанием вида "Дополнительное" в течение 3 (трех) рабочих дней со дня, следующего за днем возврата, с указанием регистрационного номера основного уведомления и заполнением всех ранее отраженных реквизитов граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус".
При этом в целях настоящих Правил формат регистрационного номера включает в себя следующие данные:
1) код органа государственных доходов, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Налогового кодекса;
2) дата приема уведомления;
3) входящий номер уведомления.
6. При внесении изменений в уведомление представляется уведомление с указанием вида "Дополнительное" с заполнением всех ранее отраженных реквизитов граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус".
Новой строкой вводится новое значение в графах с правильными реквизитами и суммами.
7. При внесении дополнений в уведомление представляется уведомление с указанием вида "Дополнительное" с указанием регистрационного номера основного уведомления и указанием новых данных, при этом нумерация начинается со строки, следующей за последней строкой очередного (дополнительного) уведомления.
8. Не допускается внесение изменений и дополнений в ранее представленные уведомления по проверяемому налоговому периоду в период проведения (с учетом продления и приостановления) комплексных и тематических проверок.
9. Субъекты представляют уведомление по выбору:
в явочном порядке – на бумажном носителе;
в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации – посредством системы приема и обработки налоговой отчетности.
10. Уведомление на бумажном носителе подписывается субъектом, и заверяется его печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 23.05.2019 № 476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Электрондық нысанда хабарлама салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етіледі, субъектінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Хабарламаны ұсыну кезінде:
қағаз жеткізгіште келу тәртібінде - екі данада жасалады, мемлекеттік кірістер органының белгісі қойылған бір данасы салық төлеушіге қайтарылады және міндетті түрде хабарламаның кіріс нөмірі көрсетіледі;
электрондық нысанда - субъект осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны мемлекеттік кірістер органы қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы растаманы алады.
12. Электрондық нысанда ұсынылған хабарламаға салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі орталық торабының тіркеу нөмірі беріледі.
13. Қағаз жеткізгіште ұсынылған хабарламаға тіркеу нөмірі беріледі және мемлекеттік кірістер органдары салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесіне мәліметтерді енгізуді жүзеге асырады.
14. Қағаз жеткізгіште хабарламаны ұсынған кезде хабарламаны мемлекеттік кірістер органдарының қабылдаған күні, электрондық нысанда - салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы қабылдаған күні хабарламаны табыс еткен күн болып табылады.
15. Хабарламада, егер:
1) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН) көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
3) ақша және (немесе) өзге де мүлікті берген көздің атауы көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) қағаз жеткізгіште жасалған мәліметтерге жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, субъектілердің қолы қойылмаса, сондай-ақ мөрімен куәландырылмаса, мемлекеттік кірістер органдарына табыс етілмеген болып саналады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 23.05.2019 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Хабарламаларды толтыру жөніндегі түсініктеме
16. "Жеке тұлға, заңды тұлға (құрылымдық бөлімше) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) ЖСН (БСН) – осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлік алған субъектінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі);
2) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның немесе құрылымдық бөлімшенің атауы - осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыруға бағытталған көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлік алған субъектінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы;

11. Уведомление в электронной форме, представляемое посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяется электронной цифровой подписью субъекта.
При представлении уведомления:
в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается лицу с отметкой органа государственных доходов и обязательным указанием входящего номера уведомления;
в электронной форме – субъекты получают подтверждение о принятии или непринятии уведомления органом государственных доходов по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
12. Уведомлению, представленному в электронной форме, присваивается регистрационный номер центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
13. Уведомлению, представленному на бумажном носителе, присваивается регистрационный номер, и осуществляется ввод данных органом государственных доходов в системе приема и обработки налоговой отчетности.
14. При представлении уведомления на бумажном носителе датой представления уведомления является дата приема органом государственных доходов уведомления на бумажном носителе, в электронной форме – дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
15. Уведомление считается не представленным в органы государственных доходов, если:
1) не указан код органа государственных доходов;
2) не указан или неверно указан индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер (далее – ИИН (БИН));
3) не указано или неверно указано наименование источника, передавшего деньги и (или) иное имущество;
4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны субъектом, а также не заверены печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 23.05.2019 № 476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Пояснение по заполнению уведомления
16. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указывают следующие данные:
1) ИИН (БИН) - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил;
2) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование юридического лица или структурного подразделения – фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников, направленные на осуществление видов деятельности, указанных в пункте 2 настоящих Правил;

3) хабарламаның түрі.
Тиісті торкөзге өтінішті негізгі немесе қосымша түріне жатқызу есебімен белгі қойылады;
4) негізгі хабарламаның кіріс (тіркеу) нөмірі – "қосымша" түрінің 3-жолына белгі қойылған жағдайда толтырылатын негізгі хабарламаның нөмірі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 23.05.2019 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Ақша және (немесе) өзге де мүлік алынғаны туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында – көздерден субъектілер ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы деректер көрсетілетін кесте жолының реттік нөмірі;
2) В бағанында – алу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада алынған ақша сомасы көрсетіледі.
В бағанының қорытынды шамасы "Қорытынды" жолы бойынша көрсетіледі және барлық беттің осы бағанда көрсетілген барлық сомаларын қосу жолымен айқындалады;
3) С бағанында – алынған мүліктің атауы;
4) D бағанында – алынған мүліктің сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
5) Е бағанында – алынған мүліктің саны;
6) F бағанда – алу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада алынған мүліктің құны көрсетіледі.
F бағанының қорытынды шамасы "Қорытынды" жолы бойынша көрсетіледі және барлық беттің осы бағанда көрсетілген барлық сомаларын қосу жолымен айқындалады.
7) G бағанында – қызметтің түрлері:
А – заңдық көмек көрсетуге, оның ішінде құқықтық ақпарат беруге, азаматтармен ұйымдардың мүдделерін қорғауға және білдіруге, сондай-ақ оларға консультация беру;
В – қоғамдық пікірге сауалнамаларды, әлеумет танушылық сауалнамаларды (коммерциялық мақсатта жүргізілетін қоғамдық пікірге сауалнамалар мен әлеумет танушылық сауалнамаларды қоспағанда) зерделеуге және жүргізуге, сондай-ақ олардың нәтижелерін таратуға және орналастыру;
С – аталған қызмет коммерциялық мақсаттарда жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, ақпаратты жинауға, талдауға және тарату;
8) Н бағанында – ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алу көзінің коды:
1 – шетел мемлекеті;
2 – халықаралық және шетел ұйымы;
3 – шетелдік;
4 – азаматтығы жоқ тұлға;
9) I бағанында – ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алу көзі елінің атауы;
10) J бағанында – резиденттік елінде ақша және (немесе) өзге де мүлікті алу көзінің атауы;
11) K бағанында – ақша және (немесе) өзге де мүлікті алу көзінің тіркеу нөмірі, азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі көрсетіледі;

3) вид уведомления.
Соответствующая ячейка отмечается с учетом отнесения заявления к основному либо дополнительному виду;
4) входящий (регистрационный) номер основного уведомления – номер основного уведомления, который заполняется в случае отметки в поле 3 вида "дополнительное".
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 23.05.2019 № 476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В разделе "Информация о получении денег и (или) иного имущества":
1) в графе A - порядковый номер строки таблицы, в которой отражаются данные о получении денег и (или) иного имущества субъектами от источников;
2) в графе B - сумма полученных денег в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения.
Итоговая величина графы B указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
3) в графе C – наименование полученного имущества;
4) в графе D –идентификационный номер (при его наличии) полученного имущества;
5) в графе E – количество полученного имущества;
6) в графе F – стоимость полученного имущества, в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
7) в графе G – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;
8) в графе H – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства;
9) в графе I – наименование страны источника получения денег и (или) иного имущества;
10) в графе J – наименование источника получения денег и (или) иного имущества, в стране резидентства;
11) в графе K – регистрационный номер источника получения денег и (или) иного имущества, по лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;

12) L бағанында – ақша және (немесе) өзге де мүлікті алу туралы құжаттың күні (бар болған жағдайда);
13) М бағанында – ақша және (немесе) өзге де мүлікті алу туралы құжаттың нөмірі (бар болған жағдайда).
18. "Жеке тұлғаның, заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Жеке тұлғаның немесе заңды тұлға (құрылымдық бөлімше) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)" жолында
немесе субъект басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі және хабарламаны ұсыну күні көрсетіледі;
2) хабарламаны ұсыну күні – хабарламаны мемлекеттік кірістер органына ұсынудың ағымдағы күні;
3) орналасқан жері/тұратын жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Хабарламаны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)" жолында хабарламаны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және хабарламаны қабылдау күні көрсетіледі;
5) хабарламаны қабылдау күні – Салық кодексінің 29-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес хабарламаны ұсыну күні;
6) хабарламаның кіріс нөмірі – мемлекеттік крістер органы беретін хабарламаның тіркеу нөмірі.
Осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшалары хабарламаны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Шет мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
ақша және (немесе) өзге
де мүлік алғаны туралы
мемлекеттік кірістер органдары
хабарламаларының
қағидаларына және мерзімдеріне
қосымша
нысан
Мемлекеттік кірістер органының хабарламаның қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы растауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
__________________________________________________________
Салық төлеушінің атауы/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
________________________________________________________________
Хабарлама нысанының коды _____________________ нұсқа ____________
Хабарлама нысанының түрі _______________________________________
Хабарлама нысанының атауы _______________________________________
Хабарлама берілген жыл ___________________________________________
Қабылдау тәсілі _________________________________________________
Алушы - мемлекеттік кірістер органының коды _______________________
Хабарлама құжатының кіріс (тіркеу) нөмірі: __________________________
Хабарламаны өңдеу
Жүйе
Мәртебесі
Мерзімі/ уақыты
Хабарламаны қабылдау кезіндегі қателіктер:
Қолданбалы сервердің қолтаңбасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 241 бұйрығына
2-қосымша

12) в графе L – дата документа о получении денег и (или) иного имущества (при его наличии);
13) в графе M – номер документа о получении денег и (или) иного имущества (при его наличии).
18. В разделе "Ответственность физического лица, юридического лица (структурного подразделения)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или руководителя юридического лица (структурного подразделения)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или руководителя субъекта и указывается дата подачи уведомления;
2) дата подачи уведомления – текущая дата представления уведомления в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения и (или) месту жительства;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего уведомление" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего уведомление, и указывается дата приема уведомления;
5) дата приема уведомления – дата представления уведомления в соответствии с подпунктом 1) части первой пункта 1 статьи 29 Налогового кодекса;
6) входящий номер уведомления - регистрационный номер уведомления, присваиваемый органом государственных доходов.
Подпункты 4), 5) и 6) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим уведомление на бумажном носителе.
Приложение
к Правилам и срокам
уведомления органов
государственных доходов о
получении денег и (или) иного
имущества от иностранных
государств, международных и
иностранных организаций,
иностранцев, лиц без
гражданства
форма
Подтверждение
о принятии или непринятии уведомления
органом государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер (ИИН/БИН)
________________________________________________________________________________
Наименование налогоплательщика/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________
Код формы уведомления       _____________________       ________      версия____________
Вид формы уведомления __________________________________________________________
Наименование формы уведомления _________________________________________________
Год подачи уведомления __________________________________________________________
Способ приема __________________________________________________________________
Код органа государственных доходов-получателя _____________________________________
Входящий (регистрационный) номер документа уведомления: __________________________
Обработка уведомления
Система
Статус
Дата/Время
Ошибки при приеме уведомления:
Подпись прикладного сервера
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 241

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 23.05.2019 № 476 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 23.05.2019 № 476 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).