Мемлекеттік кірістер органдарының ұтқыр топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 ақпанда № 16373 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 73-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдары ұтқыр топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттік кірістер органдары мобильдік топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 9 тамыздағы № 434 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14222 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Мемлекеттік кірістер органдары мобильдік топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 9 тамыздағы № 434 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 8 ақпандағы № 86 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14880 болып тіркелген, 2017 жылғы 18 наурызда Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiнде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбек он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2018 года № 16373.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 73 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 августа 2016 года № 434 "Об утверждении Правил приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14222, опубликован 4 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2017 года № 86 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 августа 2016 года № 434 "Об утверждении Правил приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 14880, опубликован 18 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрі
_________________ Д. Абаев
2018 жылғы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 46 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдарының ұтқыр топтарының жеке
тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының мобильдік топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 73-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген және жеке тұлғалардың декларацияларын (бұдан әрі – декларация) қабылдау бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының ұтқыр топтарының (бұдан әрі – Ұтқыр топ) қызмет тәртібін айқындайды.
2. Ұтқыр топ декларацияларды жасау бойынша консультация беретін және салық төлеушілердің жекелеген санаттарынан мұндай декларацияларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерінен тұратын көшпелі топ болып табылады.
Салық төлеушілердің жекелеген санаттарына:
1) шалғайдағы елді мекендерде тұратын жеке тұлғалар;
2) организм функциялары тұрақты бұзылған, өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетімен қозғалуды, бағдарлануды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан жеке тұлғалар жатады.
3. Ұтқыр топ өз қызметінде "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірде Заңын (бұдан әрі – Заң), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 665 бұйрығымен бекітілген "Салықтық есептілікті қабылдау" Мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20955 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары), сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.02.2021 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ұтқыр топтың негізгі міндеті салық төлеушілердің жекелеген санаттарына "Салық есептілігін қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қол жетімділігін қамтамасыз ету және декларацияны тапсыруда консультациялық көмек көрсету болып табылады.

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________Д. Абаев
26 января 2018 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 46
Правила приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 73 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок деятельности мобильной группы органов государственных доходов Республики Казахстан (далее – мобильная группа) по приему деклараций физических лиц (далее – декларация).
2. Мобильной группой является выездная группа, состоящая из работников органов государственных доходов, оказывающих консультации по составлению деклараций и осуществляющих прием таких деклараций от отдельных категорий налогоплательщиков.
К отдельным категориям налогоплательщиков относятся:
1) физические лица, проживающие в отдаленных населенных пунктах;
2) физические лица, имеющие стойкие расстройства функций организма, полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться.
3. Мобильная группа в своей деятельности руководствуется Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон), Правилами оказания государственной услуги "Прием налоговой отчетности", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 665 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг, органов государственных доходов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20955) (далее – Правила оказания государственной услуги), а также настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2021 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основной задачей мобильной группы является обеспечение доступности государственной услуги "Прием налоговой отчетности" отдельным категориям налогоплательщиков и оказание консультационной помощи в представлении деклараций.

5. Ұтқыр топ декларацияларды қабылдаудан басқа, декларацияларды толтыру және тапсыру мәселелері бойынша, "электрондық үкімет" веб-портал сервистерін және брошюралар мен буклеттерді бере отырып электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану мәселелері бойынша жеке тұлғаларға қол жетімді нысанда консультация беруді жүзеге асырады, жеке тұлғаларға өз бетімен "Салық төлеушінің кабинеті" мемлекеттік кірістер органдарының интернет-ресурсы арқылы декларацияны тапсыруға мүмкіндік береді.
6. Ұтқыр топ өзінің қызметін "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" Коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) құрамында жүзеге асырады.
2-тарау. Жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау
бойынша ұтқыр тобы қызметінің тәртібі
7. Декларацияларды қабылдауды Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын талаптарын сақтай отырып, Мемлекеттік корпорацияның, Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының Мемлекеттік қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық стендтерінде, жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған бірлескен кестемен бекітілген, нақты күні және уақытында мобильдік топ жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.02.2021 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ұтқыр тобының шығу кезінде мемлекеттік кірістер органдарының кемінде бір қызметкерінің қатысуын қамтамасыз етеді.
9. Декларацияларды қабылдағанға дейін ұтқыр топ жеке тұлғаларға құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді, көмек көрсетеді және декларацияның дұрыс толтырылғандығын тексереді.
10. Декларацияларды қабылдау бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастау үшін Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында көрсетілген құжаттарды жеке тұлғаның ұсынуы негіз болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.02.2021 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Декларацияларды қабылдауды жеке тұлғаның қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларымен белгіленген мерзімде мобильдік топ жүзеге асырады.
Мобильдік топ жеке тұлғаның қатысуымен декларацияларды қабылдау кезінде:
1) декларацияда көрсетілген деректерді жеке басын куәландыратын құжатпен салыстырады және де Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына жеке тұлғаның мүддесін білдіру кезінде өкілдің өкілеттігінің болуын сәйкес тексереді;

5. Мобильная группа помимо приема деклараций осуществляет консультирование физических лиц в доступной форме по вопросам заполнения и представления деклараций, по вопросам использования сервисов веб-портала "электронного правительства" и использования электронной цифровой подписи, с выдачей брошюр и буклетов, предоставляет физическим лицам возможность самостоятельной сдачи деклараций посредством интернет-ресурса органов государственных доходов "Кабинет налогоплательщика".
6. Мобильная группа осуществляет свою деятельность в составе Некоммерческого Акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация).
Глава 2. Порядок деятельности мобильной группы по приему деклараций физических лиц
7. Прием деклараций осуществляется мобильной группой в конкретные дни и время, утвержденные совместным графиком, размещаемым на информационных стендах Государственной корпорации, Центров оказания государственных услуг органов государственных доходов Республики Казахстан, интернет-ресурсе местных исполнительных органов, а также опубликованные в средствах массовой информации, с соблюдением требований Правил оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2021 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При выезде мобильной группы обеспечивается участие не менее одного работника органов государственных доходов.
9. До приема деклараций, мобильная группа разъясняет физическим лицам права и обязанности, оказывает помощь, и проверяет правильность заполнения деклараций.
10. Основанием для начала процедуры (действия) по приему деклараций является представление физическим лицом документов, указанные в Правилах оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2021 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Прием деклараций осуществляется мобильной группой на казахском или русском языках, по желанию физического лица, в сроки, установленные Правилами оказания государственной услуги.
Мобильная группа при приеме деклараций в присутствии физического лица:
1) сверяет данные, отраженные в декларации, с документом, удостоверяющим личность, а также при представлении интересов физического лица проверяет наличие полномочий представителя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;

2) Салық кодексінің 209-бабының нормаларына сәйкес декларацияны толтырудың дұрыстығын және толықтығын тексереді;
3) декларацияға қол қойған тұлғаның жеке басын сәйкестендіреді;
4) декларацияны қабылдау туралы белгісі бар талон береді, декларацияның екінші данасына қабылдау туралы белгі қояды;
5) Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында көрсетілген негіздер бойынша декларацияны қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.02.2021 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ақпараттық жүйелерден алынуына жататын құжаттарды жеке тұлғалардан талап етуге жол берілмейді.
13. Ұтқыр топқа декларацияларды қабылдау процесінде белгілі болған жеке тұлғалардың дербес деректері 2013 жылғы 21 мамырдағы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайды.
14. Декларацияларды қабылдауға жауапты ұтқыр топ қағаз жеткізгіште келу тәртібінде табыс еткен декларацияларды қабылдаған күні мемлекеттік кірістер органына жеткізеді және осы Қағидалардын қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалардың декларацияларды берілген тізіліміне сәйкес, өңдеуге жауапты қызметкерге береді.
15. Ұтқыр топ бекітілген шығу кестесіне сәйкес (хабарламамен пошта байланысы арқылы анықтаманы жеткізуге рұқсат етіледі) ұтқыр топтың тиісті елді мекенге келесі келуіне қарай, декларацияны қағаз жеткізгіште келу тәртiбiмен ұсынған жеке тұлғаға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді (декларацияны қабылдау туралы жеке тұлғаға анықтама).
16. Декларацияларды өңдеуге жауапты мемлекеттік кірістер органының қызметкері декларациядағы ақпаратты "Салық есептілігін өңдеу сервистері" ақпараттық жүйесіне енгізеді және Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында белгіленген мерзім ішінде мұрағатқа декларацияны сақтау үшін береді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.02.2021 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік кірістер
органдарының ұтқыр
топтарының жеке
тұлғалардың декларацияларын
қабылдау қағидаларына
қосымша
Нысан
Жеке тұлғалардың декларацияларды берілген тізілімі
Мемлекеттік кірістер органдары:
Мемлекеттік кірістер органдарының ұтқыр тобы:
Күні (саны, ай, жыл) және уақыты:
Жеке тұлғаның
ЖСН-і
Декларацияны қабылдаған қызметкердің аты-жөні
Жеке тұлға/ өкілі
Қызмет
Қабылдау күні
Декларацияны қабылдау туралы анықтаманы беруге жоспарланған күні
Берілетін құжаттардың тізімі (декларация
ларды)
Жағдайы (қызмет көрсетілді/бас тарту)
Барлығы (жазбалар саны):
Тапсырды (декларацияны тапсырған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
_________________________________________________ __________ ______________
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)): (қолы) (Тапсырған күні)
Қабылдады (декларацияны қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
_________________________________________________ __________ ______________
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)): (қолы) (Қабылдаған күні)

2) проверяет полноту и корректность заполнения декларации в соответствии с нормами статьи 209 Налогового кодекса;
3) идентифицирует личность лица, подписавшего декларацию;
4) выдает талон с отметкой о приеме декларации, ставит отметку о приеме на втором экземпляре декларации;
5) отказывает в приеме декларации по основаниям, указанным в Правилах оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2021 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Истребование от физических лиц документов, подлежащих получению из информационных систем, не допускается.
13. Персональные данные физических лиц, ставшие известными в процессе приема деклараций мобильной группе, не подлежат разглашению третьим лицам в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".
14. Мобильная группа, ответственная за прием деклараций, доставляет в день приема декларации, поданные в явочном порядке на бумажном носителе, в орган государственных доходов и передает работнику, ответственному за обработку деклараций, в соответствии с реестром переданных деклараций физических лиц по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
15. Мобильная группа выдает результат оказания государственной услуги (справка физическому лицу о приеме декларации) физическому лицу, подавшему декларацию в явочном порядке на бумажном носителе, в последующий приезд мобильной группы в соответствующий населенный пункт, согласно утвержденному графику выездов (допускается доставка справки посредством почтовой связи с уведомлением).
16. Работник органа государственных доходов, ответственный за обработку деклараций, вводит информацию из деклараций в информационную систему органов государственных доходов "Сервисы обработки налоговой отчетности" и передает декларации на хранение в архив в течение срока, установленного Правилами оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2021 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам приема
мобильными группами органов
государственных доходов
деклараций физических лиц
Форма
Реестр переданных деклараций физических лиц
Орган государственных доходов:
Мобильная группа органа государственных доходов:
Дата (число, месяц, год) и время:
ИИН физического лица
Физическое лицо/ представитель
Услуга
Дата приема
Планируемая дата выдачи справки о приеме декларации
Перечень передаваемых документов (деклараций)
Состояние (услуга оказана/отказ)
Всего (количество записей):
Сдал (фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
работника, сдавшего декларации):       _______       _________       ________                                                            (подпись) (Дата сдачи)
Принял (фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) ___________ ________ _________
работника, принявшего декларации):                               (подпись) (Дата приема)