Білім алушы тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстарының нормаларын белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 ақпанда № 16330 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 20 мамырдағы № 324 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2026 № 324 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 288-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және 319-бабы 2-тармағының 40), 42) және 43) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын Қазақстан Республикасынан тысқары жерде оқитын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын Қазақстан Республикасының шегінде оқитын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес салық салынбайтын жеке тұлғаның табысын айқындау кезінде қолданылатын, жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде қызметкерді оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауга бағытталған қызметкердің тұруына арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес салық салынбайтын жеке тұлғаның табысын айқындау кезінде колданылатын, жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының шегінде қызметкерді оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға бағытталған қызметкердің тұруына арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрмаған, алайда осындай шығыстарды жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымының шешімімен айқындалған мамандық бойынша Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында айқындалған басқа дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрған жеке тұлғаны Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кезде білім алушы жеке тұлғаның тұруына жұмсалатын, жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстарын айқындау кезінде қолданылатын осы дербес білім беру ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;

Об установлении норм фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому лицу
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2018 года № 16330. Утратило силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2026 года № 324.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.05.2026 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 288 и подпунктами 40), 42) и 43) пункта 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить прилагаемые:
1) нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому за пределами Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому в пределах Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку за пределы Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку в пределах Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, на проживание обучаемого физического лица, при направлении на обучение, повышение квалификации или переподготовку за пределы Республики Казахстан, не состоящего в трудовых отношениях с данной автономной организацией образования, но состоящего в трудовых отношениях с другой автономной организацией образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, по специальности, определенной решением автономной организации образования, осуществляющей такие расходы, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрмаған, алайда осындай шығыстарды жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымының шешімімен айқындалған мамандық бойынша Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында айқындалған басқа дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрған жеке тұлғаны Қазақстан Республикасының шегінде оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кезде білім алушы тұлғаның тұруына жұмсалатын, жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстарын айқындау кезінде қолданылатын осы дербес білім беру ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының нормалары белгіленсін;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде жеке тұлғаға бағытталған кезде осындай дербес білім беру ұйымында оқитын жеке тұлғалардың тұруына Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының шегінде жеке тұлғаға бағытталған кезде осындай дербес білім беру ұйымында оқитын жеке тұлғалардың тұруына Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының нормалары белгіленсін.
2. Мынадай:
1) "Білім алушы тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған шығыстар нормаларын бегілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 233 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10878 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 маусымда жарияланған);
2) "Білім алушы тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған шығыстар нормаларын бегілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 233 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 9 қаңтардағы № 8 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14777 болып тіркелген, электрондық түрдегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 17 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:

6) нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, на проживание обучаемого лица, при направлении на обучение, повышение квалификации или переподготовку в пределах Республики Казахстан, не состоящего в трудовых отношениях с данной автономной организацией образования, но состоящего в трудовых отношениях с другой автономной организацией образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, по специальности, определенной решением автономной организации образования, осуществляющей такие расходы, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, на проживание физических лиц, обучающихся в такой автономной организации образования, при направлении физического лица за пределы Республики Казахстан, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, на проживание физических лиц, обучающихся в такой автономной организации образования, при направлении физического лица в пределах Республики Казахстан, согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 233 "Об установлении норм расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому лицу" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10878, опубликованный 1 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2017 года № 8 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 233 "Об установлении норм расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому лицу" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14777, опубликованный 17 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б.Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
1-қосымша
Салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық
төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын, Қазақстан Республикасынан тысқары
жерде оқитын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған
іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
р/с
Ел
Күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
(АҚШ долларымен)
ақша сомасын
төлеуге
тұруға
1
Америка Құрама Штаттары, Канада, Жапония, Қытай Халық Республикасы, Батыс және Шығыс Еуропа
80-ге
дейін
30-ға
дейін
2
Сингапур, Оңтүстік Корея, Малайзия, Израиль, Сауд Арабиясы, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия,
Египет, Тайланд, Біріккен Араб Әмірліктері,
Оңтүстік Африка Республикасы, Филиппин
70-ке
дейін
25-ке
дейін
3
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдері
50-ге
дейін
10-ға
дейін
4
Басқа да елдер
60-қа
дейін
15-ке
дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47бұйрығына
2-қосымша
Салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық
төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын, Қазақстан Республикасының шегінде
оқитын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі
шығыстарының нормалары
Ескерту. Шығыс нормаларына өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.07.2019 № 683 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқу орны
Күндік іс жүзіндегі шығыстарының (айлық есептік көрсеткіш –
бұдан әрі АЕК)
ақша сомасын
төлеуге
тұруға
1. Облыс, аудан орталықтары
6 АЕК-ке дейін
4 АЕК-ке дейін
2. Республикалық маңызы бар қалалар, астана және Атырау қаласы
6 АЕК-ке дейін
5 АЕК-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
3-қосымша
Салық салынбайтын жеке тұлғаның табысын айқындау кезінде қолданылатын, жұмыс
берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде қызметкерді оқытуға, біліктілігін
арттыруға немесе қайта даярлауға бағытталған қызметкердің тұруына арналған
жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
р/с №
Ел
Тұруға арналған
күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
(АҚШ долларымен)
1
Америка Құрама Штаттары, Канада, Жапония, Қытай Халық Республикасы, Батыс және Шығыс Еуропа
30-ға дейін
2
Сингапур, Оңтүстік Корея, Малайзия, Израиль, Сауд Арабиясы, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Тайланд, Біріккен Араб Әмірліктері,
Оңтүстік Африка Республикасы, Филиппин
25-ке дейін
3
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдері
10-ға дейін
4
Басқа да елдер
15-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
4-қосымша
Салық салынбайтын жеке тұлғаның табысын айқындау кезінде қолданылатын,
жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты
мамандық бойынша Қазақстан Республикасының шегінде қызметкерді оқытуға,
біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға бағытталған қызметкердің тұруына
арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
р/с
Оқу орны
Тұруға арналған күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары (айлық есептік
көрсеткіш – бұдан әрі АЕК)
1
Облыс, аудан орталықтары
4 АЕК-ке дейін
2
Астана, Алматы, Атырау қалалары
5 АЕК-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
6-қосымша
Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында
айқындалған дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрмаған, алайда
осындай шығыстарды жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымының шешімімен
айқындалған мамандық бойынша Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3),
4), 5) тармақшаларында айқындалған басқа дербес білім беру ұйымымен еңбек
қатынастарында тұрған жеке тұлғаны Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде
оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кезде білім алушы
тұлғаның тұруына жұмсалатын, жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстарын
айқындау кезінде қолданылатын осы дербес білім беру ұйымының іс жүзіндегі
шығыстарының нормалары
р/с
Ел
Тұруға арналған күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
(АҚШ долларымен)
1
Америка Құрама Штаттары, Канада, Жапония, Қытай Халық Республикасы, Батыс және Шығыс Еуропа
30-ға дейін
2
Сингапур, Оңтүстік Корея, Малайзия, Израиль, Сауд Арабиясы, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Тайланд, Біріккен Араб Әмірліктері, Оңтүстік Африка Республикасы, Филиппин
25-ке дейін
3
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдері
10-ға дейін
4
Басқа да елдер
15-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
6-қосымша
Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында
айқындалған дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрмаған, алайда
осындай шығыстарды жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымының шешімімен
айқындалған мамандық бойынша Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 1), 2), 3),
4), 5) тармақшаларында айқындалған басқа дербес білім беру ұйымымен еңбек
қатынастарында тұрған жеке тұлғаны Қазақстан Республикасының шегінде оқытуға,
біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кезде білім алушы тұлғаның
тұруына жұмсалатын, жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстарын айқындау
кезінде қолданылатын осы дербес білім беру ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының
нормалары
Ескерту. Шығыс нормаларына өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.07.2019 № 683 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Оқу орны
Тұруға арналған күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
(айлық есептік
көрсеткіш – бұдан әрі АЕК)
1
Облыс, аудан орталықтары
4 АЕК-ке дейін
2
Республикалық маңызы бар қалалар, астана және Атырау қаласы
5 АЕК-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде жеке тұлғаға бағытталған кезде осындай
дербес білім беру ұйымында оқитын жеке тұлғалардың тұруына
Салық кодексінің 291-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес
білім беру ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
р/с №
Ел
Тұруға арналған күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
(АҚШ долларымен)
тұруға
1
Америка ҚұрамаШтаттары, Канада, Жапония, ҚытайХалықРеспубликасы, БатысжәнеШығысЕуропа
30-ға дейін
2
Сингапур, Оңтүстік Корея, Малайзия, Израиль, СаудАрабиясы, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Тайланд, Біріккен Араб Әмірліктері, Оңтүстік Африка Республикасы және Филиппин
25-ке дейін
3
ТәуелсізМемлекеттерДостастығыелдері
10-ға дейін
4
Басқа да елдер
15-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 47 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасының шегінде жеке тұлғаға бағытталған кезде осындай дербес
білім беру ұйымында оқитын жеке тұлғалардың тұруына Салық кодексінің 291-бабы
1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру
ұйымының іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
Ескерту. Шығыс нормаларына өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.07.2019 № 683 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Оқуорны
Күндік іс жүзіндегі шығыстарының нормалары (айлық есептік
көрсеткіш – бұдан әрі АЕК)
тұруға
1
Облыс, аудан орталықтары
4 АЕК-ке дейін
2
Астана, Алматы, Атырау қалалары
5 АЕК-ке дейін

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому за пределами Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика
п/п
Страна
Нормы фактических расходов в день
(в долларах США)
на выплату суммы денег
на проживание
1
Соединенные Штаты Америки, Канада, Япония, Китайская Народная Республика, Западная и Восточная Европа
до 80
до 30
2
Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Израиль, Саудовская Аравия, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты, Южно-Африканская Республика, Филиппины
до 70
до 25
3
Страны Содружества Независимых Государств
до 50
до 10
4
Другие страны
до 60
до 15
Приложение 2
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому в пределах Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика
Сноска. Норма с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.07.2019 № 683 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Место обучения
Нормы фактических расходов в день (месячный расчетный показатель – далее МРП)
на выплату суммы денег
на проживание
1
Областные, районные центры
до 6 МРП
до 4-х МРП
2
Города республиканского значения, столица и город Атырау
до 6 МРП
до 5-ти МРП
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку за пределы Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению
№ п/п
Страна
Нормы фактических расходов в день на проживание (в долларах США)
1
Соединенные Штаты Америки, Канада, Япония, Китайская Народная Республика, Западная и Восточная Европа
до 30
2
Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Израиль, Саудовская Аравия, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты, Южно-Африканская Республика, Филиппины
до 25
3
Страны Содружества Независимых Государств
до 10
4
Другие страны
до 15
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку в пределах Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению
Сноска. Норма с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.07.2019 № 683 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
п/п
Место обучения
Нормы фактических расходов в день на проживание (месячный расчетный показатель –
далее МРП)
1
Областные, районные центры
до 4-х МРП
2
Города республиканского значения, столица и город Атырау
до 5-ти МРП
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса на проживание обучаемого лица, при направлении на обучение, повышение квалификации или переподготовку за пределы Республики Казахстан, не состоящего в трудовых отношениях с данной автономной организацией образования, но состоящего в трудовых отношениях с другой автономной организацией образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, по специальности, определенной решением автономной организации образования, осуществляющей такие расходы, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению
№ п/п
Страна
Нормы фактических расходов в день на проживание (в долларах США)
1
Соединенные Штаты Америки, Канада, Япония, Китайская Народная Республика, Западная и Восточная Европа
до 30
2
Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Израиль, Саудовская Аравия, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты, Южно-Африканская Республика, Филиппины
до 25
3
Страны Содружества Независимых Государств
до 10
4
Другие страны
до 15
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса на проживание обучаемого лица, при направлении на обучение, повышение квалификации или переподготовку в пределах Республики Казахстан, не состоящего в трудовых отношениях с данной автономной организацией образования, но состоящего в трудовых отношениях с другой автономной организацией образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, по специальности, определенной решением автономной организации образования, осуществляющей такие расходы, которые применяются при определении доходов физического лица, не подлежащих налогообложению
Сноска. Норма с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.07.2019 № 683 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Место обучения
Нормы фактических расходов в день на проживание (месячный расчетный показатель –
далее МРП)
1
Областные, районные центры
до 4-х МРП
2
Города республиканского значения, столица и город Атырау
до 5-ти МРП
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 291 Налогового кодекса, на проживание физических лиц, обучающихся в такой автономной организации образования, при направлении физического лица за пределы Республики Казахстан
№ п/п
Страна
Нормы фактических расходов в день (в долларах США)
на проживание
1
Соединенные Штаты Америки, Канада, Япония, Китайская Народная Республика, Западная и Восточная Европа
до 30
2
Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Израиль, Саудовская Аравия, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты, Южно-Африканская Республика и Филиппины
до 25
3
Страны Содружества Независимых Государств
до 10
4
Другие страны
до 15
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 47
Нормы фактических расходов автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 291 Налогового Кодекса, на проживание физических лиц, обучающихся в такой автономной организации образования, при направлении физического лица в пределах Республики Казахстан
Сноска. Норма с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.07.2019 № 683 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Место обучения
Нормы фактических расходов в день (месячный расчетный показатель – далее МРП)
на проживание
1
Областные, районные центры
до 4-х МРП
2
Города республиканского значения, столица и город Атырау
до 5-ти МРП