Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, өнеркәсіптік кешендермен, тікелей тұтынушылармен және басым тұтынушылармен жасалатын шарттарының үлгілік нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 қаңтарда № 16241 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.09.2023 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алуы шартының үлгілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өнеркәсіптік кешендер мен тікелей тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатуы шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші объектілер, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатуы шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алуы шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.09.2023 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын тіркелген тарифтер және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін салу жобасының уәкілетті немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен және олармен келісілген техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген босату бағасының деңгейінен аспайтын тарифтер бойынша сатып алуы, қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын шартты тұтынушыларға сатуы шарттарының үлгі нысандарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 163 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10780 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);

Об утверждении типовых форм договоров единого закупщика электрической энергии с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, промышленными комплексами, прямыми потребителями, и квалифицированными потребителями
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2018 года № 16241.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.09.2023 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 369) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовую форму договора покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму договора продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, единым закупщиком электрической энергии промышленным комплексам, прямым потребителям, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму договора продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, единым закупщиком электрической энергии квалифицированным потребителям, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму договора покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей энергетическую утилизацию отходов, по аукционным ценам, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.09.2023 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 163 "Об утверждении типовых форм договоров покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по фиксированным тарифам и тарифам, не превышающим уровня отпускной цены, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии, продажи расчетно-финансовым центром условным потребителям электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии" (зарегистрированный в Реестра государственной регистрации нормативных правовых актов № 10780, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 18 августа 2015 года);

2) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 14 желтоқсандағы № 533 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14760 тіркелген, 2017 жылғы 10 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрi
Т. Сүлейменов ___________
2017 жылғы "__" ________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 480 бұйрығына
1-қосымша
Үлгілік нысан
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алуы шарты № __________
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.09.2023 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2025 № 367-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
____ __________20___жыл
____________________
(шарттың жасалған жер)
___________________________________________________________________,
(Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының толық атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ________________,
___________ _________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
_______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, бір тараптан, және
___________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ____________,
___________ _________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
_______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бірлесе
"Тараптар", жекелеп "Тарап" деп аталатындар:

2) пункт 3 перечня некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 14 декабря 2016 года № 533 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестра государственной регистрации нормативных правовых актов № 14760, опубликованный в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 10 февраля 2017 года).
3. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
"___" ____ 2017 года
Приложение 1 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 480
Типовая форма
Договор покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам № __________
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.09.2023 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____ __________20___года
_________________________
(место заключения договора)
______________________________________________________________________,
(указать полное наименование единого закупщика электрической энергии)
бизнес идентификационный номер: _______________________________________,
в лице ________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _____________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Покупатель", с одной стороны, и
______________________________________________________________________,
(указать полное наименование организации)
бизнес идентификационный номер: _______________________________________,
в лице ________________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _____________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Продавец", с другой стороны, совместно именуемые
"Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – ЖЭК туралы Заң);
3) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 7-3) тармақшасына сәйкес бекітілетін Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларына (бұдан әрі – Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары);
4) "Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығы қағидалары);
5) "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 02 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар);
6) Қағидаларға қосымшаға сәйкес осы шартты жасасуға Сатушының өтінімін (кіріс № "__" ___ 20___жыл) назарға ала отырып, осы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан төмендегі аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алу шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға – ЖЭК пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) коммерциялық есепке алу аспабы – электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Закон Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон о ВИЭ);
3) Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен, (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен) утверждаемые в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
4) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждений Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531) (далее – Правила оптового рынка);
5) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 02 марта 2015 года № 164 "Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила);
6) заявку Продавца на заключение настоящего договора (входящий № _______ от "___" _________ 20__ года) согласно приложению к Правилам, заключили настоящий договор покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам (далее – Договор) о нижеследующем.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию ВИЭ, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;
2) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

3) қаржы ұйымы - қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) өңірлік диспетчерлік орталық – жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығына жедел бағынатын және белгілі бір өңір бойынша жедел-диспетчерлік функцияларды жүзеге асыратын жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығы;
5) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) – электр энергиясын есепке алу деректерін өлшеуге, жинауға, өңдеуге, сақтауға және жіберуге арналған өлшеу құралдары мен аппараттық-бағдарламалық кешендер жиынтығы.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдалануды қолдау және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Шарттың мәні
2. Заңға сәйкес Сатып алушы электр энергиясын желіге жоспарлы жіберу көлемінде Сатушыдан жүйелік оператордың техникалық сараптамасын ескере отырып, электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін электр энергиясын сатып алады.
Сатушы мынадай ЖЭК пайдалану объектісінде электр энергиясын өндіретін болады:
1) түрі/қуаты/аймағы - _________ (ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне сәйкес);
2) ЖЭК пайдалану объектісі орналасқан жер учаскесі (лері) - кадастрлық нөмірі: - _________, жер учаскесінің жалпы ауданы - __________ гектар;
3) негізгі генерациялайтын жабдықтың номиналды (паспорттық деректерде көрсетілген) қуаттарының сомасы ретінде айқындалатын ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің генерациялайтын жабдығының жиынтық белгіленген қуаты (күн электр станциялары үшін - тұрақты токтың фотоэлектрлік модульдері, жел электр станциялары, су электр станциялары және биоэлектр станциялары үшін - электр энергиясының генераторлары негізгі генерациялайтын жабдықтың паспорттық деректеріне сүйене отырып ____ (МВт);
4) ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің белгіленген қуатын пайдаланудың болжамды коэффициенті;
5) электр желісіне қосу нүктесі -______________________.
3. Қосымша құн салығын есепке алмағанда, электр энергиясының 1 (бір) киловатт-сағатына _____ (__________) құрайтын аукциондық баға осы Шарт бойынша электр энергиясының бағасы болып табылады. Аукциондық бағаны жыл сайын индекстеу Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

3) финансовая организация – юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по предоставлению финансовых услуг;
4) региональный диспетчерский центр – региональный диспетчерский центр системного оператора, оперативно подчиненный национальному диспетчерскому центру системного оператора и осуществляющий оперативно-диспетчерские функции по определенному региону;
5) автоматизированная система коммерческого учета электрической энергии (далее - АСКУЭ) – совокупность средств измерений и аппаратно-программного комплекса для измерений, сбора, обработки, хранения и передачи данных учета электрической энергии.
Иные понятия, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ) и электроэнергетики.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет Договора
2. Согласно Закону Покупатель покупает электрическую энергию ВИЭ для покрытия суточного графика потребления электрической энергии, с учетом технической экспертизы системного оператора, у Продавца в объеме его планового отпуска электрической энергии в сеть.
Продавец будет производить электрическую энергию на следующем объекте по использованию ВИЭ:
1) вид/мощность/зона - _________ (согласно перечню энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ);
2) земельный (ые) участок (и), на котором (ых) располагается объект по использованию ВИЭ – кадастровый номер: –__________, общая площадь земельного участка – __________ гектар;
3) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по использованию ВИЭ, определяемая как сумма номинальных (указанных в паспортных данных) мощностей основного генерирующего оборудования (для солнечных электростанций – фотоэлектрические модули постоянного тока, для ветровых электростанций, гидроэлектростанций и биоэлектростанций – генераторы электрической энергии переменного тока) исходя из паспортных данных основного генерирующего оборудования_____ (МВт);
4) прогнозный коэффициент использования установленной мощности объекта по использованию ВИЭ ____;
5) точка подключения к электрической сети - ______________________.
3. Ценой электрической энергии по настоящему Договору является аукционная цена, которая составляет _____ (__________) за 1 (один) киловатт-час электрической энергии без учета налога на добавленную стоимость. Ежегодная индексация аукционной цены проводится в порядке, установленном Правилами определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен.

4. Индекстеу нәтижесінде аукциондық бағаның шамасын және/немесе аукциондық бағаны индекстеу тәртібін өзгерту Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тиісті өзгерістерді қолдану басталған күн көрсетіле отырып, осы Шартқа қосымша келісімге қол қою арқылы ресімделеді.
3. Электр энергиясының көлемін есепке алу және төлеу
5. Желіге электр энергиясын жоспарлы жіберу көлемін есепке алу жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген Сатушы берген өтінімдер негізінде жүргізіледі.
6. ЖЭК пайдалану объектілерінен электр энергиясының теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеуді Сатып алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
7. Даулы жағдайларда Тараптар арасындағы өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі болып табылады.
8. Сатып алушы электр энергиясының жоспарлы көлеміне ақы төлеуді жүйелік оператор Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес алдағы тәуліктерге электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін бекіткеннен кейін жүзеге асырады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Сатушы:
1) күн сайын Астана қаласының уақыты бойынша 08 сағат 00 минутқа дейін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес электр энергиясын сатудың жоспарлы көлемі туралы ақпарат енгізуге;
2) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес Сатып алушыға жеткізілген айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын тауарларды бір жаққа немесе өзге де бастапқы құжатқа жөнелту жүкқұжатын және электр энергиясының жоспарлы көлемі үшін шот-фактураны беруге;
3) жарты жылда 1 реттен кем емес мерзімде өзара есеп айырысуларға салыстырып-тексеру жүргізуге;
4) Сатып алушыға жыл сайын жиырмасыншы желтоқсанға қарай айларға бөле отырып, электр энергиясын шығарудың, желілерге жіберудің алдағы жылға арналған болжамды көлемдері туралы ақпаратты жолдауға;
5) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
6) ЖЭК пайдалану объектісінің коммерциялық пайдаланылуына дейін өзінің ЖЭК пайдалану объектісінде ЭКЕАЖ-дың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ-дың жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтан беру мүмкіндігі болуға тиіс;
7) электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешендік сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Сатып алушыға оған қатысты осы сатып алу шарты жасалған ЖЭК пайдалану объектісі үшін Сатушы мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, ЖЭК-ті пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін ұсынуға;

4. Изменение величины аукционной цены в результате ее индексации и/или порядка индексации аукционной цены, оформляется путем подписания дополнительного соглашения к настоящему Договору с указанием даты начала применения соответствующих изменений, определяемой в соответствии с Правилами определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен.
3. Учет объема и оплата электрической энергии
5. Учет объема планового отпуска электрической энергии в сеть ведется на основании поданных Продавцом заявок, включенных в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
6. Финансовое урегулирование дисбалансов электрической энергии от объектов по использованию ВИЭ осуществляется Покупателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
8. Оплата планового объема электрической энергии осуществляется Покупателем после утверждения системным оператором суточного графика производства-потребления электрической энергии на предстоящие сутки в соответствии с Правилами оптового рынка.
4. Права и обязанности Сторон
9. Продавец обязан:
1) ежедневно до 08 часов 00 минут по времени города Астана вносить в систему балансирующего рынка электроэнергии информацию о плановых объемах продажи электрической энергии в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставлять Покупателю накладную на отпуск товаров на сторону или иной первичный документ и счет-фактуру за плановый объем электрической энергии согласно Правил оптового рынка;
3) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
4) ежегодно к двадцатому декабря направлять Покупателю информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
5) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
6) до начала комплексного испытания объекта по использованию ВИЭ обеспечить функционирование АСКУЭ на своем объекте по использованию ВИЭ. АСКУЭ должна иметь возможность дистанционной передачи данных в региональные диспетчерские центры системного оператора;
7) в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексного испытания объекта по использованию ВИЭ предоставить Покупателю копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающую схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен настоящий Договор;

8) Сатып алушыға кешенді сынақ жүргізу басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын кешенді сынақтар бағдарламасын жүйелік оператор келіскені туралы хаттың көшірмесін және ЭКЕАЖ-ды пайдалануға енгізу актісінің көшірмесін ұсынуға;
9) кешенді сынақ жүргізу басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын Сатып алушыға 18-разрядты ЭКЕАЖ сәйкестендіру кодын беруге;
10) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясы өндірісінің тәуліктік графиктерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
11) беру айынан кейінгі айдың жетінші күнінен кешіктірмей Сатушы мен электр желілеріне ЖЭК пайдалану объектісі қосылған энергия беруші ұйым қол қойған электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу актісінің көшірмесін беруге;
12) осы Шартқа қол қойған күннен бастап күн электр станциялары үшін – 12 (он екі) ай ішінде, жел және биогазды электр станциясы үшін – 18 (он сегіз) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде: оған қатысты осы Шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектісінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастау туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген хабарламаның көшірмесін Сатып алушыға ұсынуға;
13) белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі күн электр станциялары үшін – 24 (жиырма төрт) ай ішінде, белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын күн электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде, белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейінгі жел станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде, белгіленген қуаты 499 МВт-тан жоғары болатын жел станциялары үшін – 48 (қырық сегіз) ай ішінде, биогаз электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде, гидроэлектр станциялар үшін – 60 (алпыс) ай ішінде – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін Сатып алушыға ұсынуға міндетті.
Бұл ретте, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК пайдалану объектісінің құрылысы бойынша жалпы жұмыс көлемінен 70% кем емес көлемде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмысының орындалғаны туралы растау ұсынылған жағдайда, көрсетілген мерзім күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;

8) за 10 (десять) календарных дней до начала проведения комплексного испытания предоставить Покупателю копию письма о согласовании системным оператором программы комплексных испытаний и копию акта ввода в эксплуатацию АСКУЭ;
9) за 5 (пять) рабочих дней до начала проведения комплексных испытаний предоставить Покупателю 18-разрядные идентификационные коды АСКУЭ;
10) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
11) не позднее седьмого числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставить копию акта снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, подписанного Продавцом и энергопередающей организацией, к электрическим сетям которой подключен объект по использованию ВИЭ;
12) предоставить Покупателю копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен настоящий Договор, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, – в течение 12 (двенадцати) месяцев с даты подписания настоящего Договора для солнечных электростанций, в течение 18 (восемнадцати) месяцев для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев для гидроэлектростанций;
13) предоставить Покупателю копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключен настоящий Договор, – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев для солнечных электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже, в течение 36 (тридцать шесть) месяцев для солнечных электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт, в течение 36 (тридцать шесть) месяцев для ветровых электростанций объемом установленной мощности 499 МВт и ниже, в течение 48 (сорок восемь) месяцев для ветровых электростанций объемом установленной мощности свыше 499 МВт, в течение 36 (тридцать шесть) месяцев для биогазовых электростанций, в течение 60 (шестьдесят) месяцев для гидроэлектростанций.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год в случае, если до истечения срока предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение от уполномоченной организации (лица), осуществляющей(его) технический надзор, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ;

14) оған қатысты осы Шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектілері үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін - тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК пайдалану объектілерін кешенді сынаудан өткізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Сатып алушыға ұсынуға;
15) Сатып алушының сұранысы бойынша ЖЭК пайдалану объектісі құрылысының барысы туралы ақпарат ұсынуға;
16) Қағидаларда қойылатын талаптарға сәйкес осы Шартқа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде, ал Қағидалардың 28-1-тармағына сәйкес барлау жұмыстары жүзеге асырылатын тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарындағы биогаз электр станцияларының жобалары үшін – Қағидаларда қойылатын талаптарға сәйкес осы Шартқа қол қойылған күнінен бастап бір жыл ішінде ____________ мөлшерінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Сатып алушыға ұсынуға;
16-1) Қағидалардың 28-1-тармағында көзделген жағдайда, Қағидаларда қойылатын талаптарға сәйкес осы Шартқа қол қойылған күнінен бастап, күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарында барлау жұмыстарын жүргізуге қаржылық қамтамасыз етуді ұсынуға;
17) Сатушының қайта ұйымдастыруы (бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөліп шығаруы, қайта құруы) туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
18) ЖЭК пайдалану объектісін жаңа генерациялау (бұған дейін пайдаланылмаған) қондырғыларын пайдаланып салуға;
19) Сатып алушының сұранысы бойынша электр энергиясын өндіру үшін ЖЭК пайдалану объектісінде пайдаланылатын ЖЭК бастапқы ресурсының негізгі сипаттамалары туралы ақпаратты беруге міндетті.
10. Сатып алушы:
1) Сатушыдан орындалған жұмыстар актісін алған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде оған қол қоюға немесе егер ол Сатушының электр энергиясының берілген көлемі туралы деректерімен келіспесе, сол мерзімде Сатушыға бас тартудың негізділігін растайтын құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, өзінің жазбаша дәлелді бас тартуын жіберуге;

14) предоставить Покупателю копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключен настоящий Договор, – в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
15) по запросу Покупателя предоставить информацию о ходе строительства объекта по использованию ВИЭ;
16) предоставить Покупателю финансовое обеспечение исполнения условий настоящего Договора в размере ________ в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты подписания настоящего Договора в соответствии с требованиями, предъявляемыми Правилами, а для проектов биогазовых электростанций на полигонах твердых бытовых отходов, по которым осуществляются разведочные работы в соответствии с пунктом 28-1 Правил, в течение одного года с даты подписания настоящего Договора в соответствии с требованиями, предъявляемыми Правилами;
16-1) в случае, предусмотренном в пункте 28-1 Правил, финансовое обеспечение на проведение разведочных работ на полигонах твердых бытовых отходов в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты подписания настоящего Договора в соответствии с требованиями, предъявляемыми Правилами;
17) незамедлительно уведомлять Покупателя о реорганизации Продавца (слиянии, присоединении, разделении, выделении, преобразовании);
18) построить объект по использованию ВИЭ с использованием новых генерирующих установок (ранее не находившихся в эксплуатации);
19) предоставить по запросу Покупателя информацию об основных характеристиках первичного ресурса ВИЭ используемого на объекте по использованию ВИЭ для производства электрической энергии.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2025 № 367-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Покупатель обязан:
1) в течение 20 (двадцати) календарных дней с даты получения накладной на отпуск товаров на сторону или иной первичный документ от Продавца подписать его или, если он не согласен с данными Продавца об объеме поставленной электрической энергии, в этот же срок направить Продавцу свой письменный мотивированный отказ с обязательным приложением документов, подтверждающих обоснованность такого отказа;

2) Сатушыға электр энергиясының мәлімделген көлемін жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінде осы Шарттың 8-тармағында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде алдағы тәуліктерге ақы төлеуге;
3) жарты жылда 1 реттен кем емес мерзімде өзара есеп айырысуларға салыстырып-тексеру жүргізуге;
4) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатушыны дереу хабардар етуге;
5) осы Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде ЖЭК пайдалану объектісін іске қосқан жағдайда жазбаша өтінішті берген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 100% (жүз пайыз) мөлшерінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасын немесе оның бөліктерін қайтаруға;
Бұл ретте шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30% (отыз пайызы) Қағидаларда белгіленген тәртіппен ұсталған жағдайда 70% (жетпіс пайыз) қайтарылады;
6) Сатып алушының қайта ұйымдастыруы (бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөліп шығаруы, қайта құруы) туралы Сатушыны дереу хабардар етуге міндетті.
11. Сатушы:
1) Сатып алушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) осы Шартта көрсетілген ЖЭК пайдалану объектісінің генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуатын ұлғайтпау шартымен ЖЭК пайдалану объектісіне ағымдағы немесе күрделі жөндеуді, оның ішінде негізгі генерациялайтын жабдықты ауыстыра отырып жүзеге асыруға;
3) Сатып алушыны сатып алу құқықтарын басқаға беру туралы тиісті шарт жасасқанға дейін хабардар ете отырып, осы Шарттан туындайтын өзінің қолда бар және болашақтағы құқықтары мен талаптарын Сатып алушыға беруге құқылы. Бұл ретте, осы тармақшада көзделген құқықтар мен талаптарды басқаға беру жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тарап осы Шарттың 9-тармағының 16) тармақшасына сәйкес қаржылық қамтамасыз етуді ұсына отырып, сондай-ақ Сатып алушы, сатушы және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тарап арасында тиісті келісім жасаса отырып, ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне тиісті өзгерістер енгізгеннен кейін жүзеге асырылады;
4) ЖЭК пайдалану объектісі үшінші тұлғаға иеліктен шығарылған жағдайда, осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін нақ осы тұлғаға толықтай беруге құқылы. Мұндай жағдайда, осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер ЖЭК пайдалану объектісіне арналған құқықтармен бір мезгілде үшінші тұлғаға өтеді;

2) оплачивать Продавцу, заявленный объем электрической энергии в утвержденном системным оператором суточном графике производства-потребления электрической энергии на предстоящие сутки в порядке и сроки, указанные в пункте 8 настоящего Договора;
3) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
4) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
5) в случае ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ в сроки, указанные в части первой подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора, осуществить возврат финансового обеспечения исполнения условий Договора в размере 100% (сто процентов) в течение 10 рабочих дней со дня предоставления письменного обращения.
При этом, в случае удерживания 30 % (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, производится возврат 70 % (семьдесят процентов);
6) незамедлительно уведомлять Продавца о реорганизации Покупателя (слиянии, присоединении, разделении, выделении, преобразовании);
11. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) осуществлять текущий или капитальный ремонт объекта по использованию ВИЭ, в том числе с заменой основного генерирующего оборудования, при условии, что суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по использованию ВИЭ, указанная в настоящем Договоре, не будет увеличена;
3) уступать свои существующие и будущие права и требования к Покупателю, возникающие из настоящего Договора, с уведомлением Покупателя до заключения соответствующего договора уступки прав требования. При этом, уступка прав и требований предусмотренных настоящим подпунктом осуществляется после внесения уполномоченным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии (далее – уполномоченный орган) соответствующих изменений в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ, с предоставлением Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору, финансового обеспечения в соответствии с подпунктом 16) пункта 9 настоящего Договора, а также с заключением соответствующего соглашения между Покупателем, Продавцом и Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору;
4) полностью уступать свои права и обязанности по настоящему Договору третьему лицу в случае отчуждения объекта по использованию ВИЭ этому же лицу. В этом случае права и обязанности по настоящему Договору переходят к третьему лицу одновременно с правами на объект по использованию ВИЭ;

5) Қағидалардың 28-1-тармағында көзделген жағдайларда және талаптарда Қағидалардың 29-тармағының екінші бөлігіне сәйкес барлау жұмыстарын жүргізуге қаржылық қамтамасыз етуді ұсына отырып, сатып алу шарты жасалғаннан кейін бір жыл ішінде тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарында барлау жұмыстарын жүргізуге құқылы.
12. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарт талаптарын орындауды талап етуге;
2) егер электр энергиясын беру айында жеткізілген көлем туралы Тараптар арасында болған келіспеушіліктерді реттеу қорытындылары бойынша Сатып алушының Сатушыға артық сома төлеу фактісі анықталатын болса, алдағы төлемдерде Сатушыға тиесілі сомалардан артық төленген соманы ұстап қалуға;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының жаңартылатын энерия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатушының міндеттемелерін орындауды талап етуге құқылы.
5. Тараптардың жауапкершілігі
13. Сатушы ЖЭК объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарлама көшірмесін ұсыну мерзімдерін 6 айдан көп уақытқа бұзған кезде, онда Сатып алушы осы Шарттың 9 тармағының 12) тармақшасында белгіленген тәртіпте Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30% (отыз пайыз) ұстап қалады және ол туралы Сатушыға жазбаша хабарлайды.
14. Сатып алушы Қағидаларда белгіленген тәртіппен Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Сатушыны жазбаша хабардар ете отырып мынадай жағдайларда ұстап қалады:
- егер Сатушы ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімдерін бұзса – осы Шарттың 9-тармағының 13) тармақшасына сәйкес, Сатып алушы Қағидаларда белгіленген тәртіпте Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% (жүз пайызын) ұстап қалады, ол туралы Сатушыны жазбаша хабардар етеді. Бұл ретте осы Шарттың 13-тармағына сәйкес Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының бөлігін ұстап қалған кезде, Қағидалармен белгіленген тәртіпте Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% (жетпіс пайызын) ұстап қалады;
- осы Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасының екінші бөлігінде қарастырылған мерзім ұзартылса – Сатушыны тиісінше жазбаша хабардар ете отырып, Қағидаларда белгіленген тәртіппен Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% (жүз пайызын) мөлшерінде. Бұл ретте осы Шарттың 13-тармағына сәйкес Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған жағдайда, Қағидалармен белгіленген тәртіппен Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% -ын ұстайды;

5) в случае и на условиях, предусмотренных пунктом 28-1 Правил проводить разведочные работы на полигонах твердых бытовых отходов после заключения договора покупки в течение одного года с предоставлением финансового обеспечения на проведение разведочных работ в соответствии с частью второй пункта 29 Правил.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора;
2) удержать сумму переплаты из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах, если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы;
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования ВИЭ и электроэнергетики.
5. Ответственность Сторон
13. В случае нарушения Продавцом сроков предоставления копии уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ в соответствии с подпунктом 12) пункта 9 настоящего Договора более чем на 6 месяцев, Покупатель удерживает 30 % (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца.
14. Покупатель удерживает финансовое обеспечение исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца в следующих случаях:
- нарушения Продавцом сроков предоставления копии акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ в соответствии с частью первой подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора в размере 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца. При этом в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 13 настоящего Договора удерживает 70% (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами;
- продления срока, предусмотренного частью второй подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора в размере 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца. При этом в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 13 настоящего Договора удерживает 70% (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами;

- осы Шарттың 33-тармағында көрсетілген жағдай басталған жағдайларда – Қағидалармен белгіленген тәртіппен Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайызы) мөлшерінде ұстап қалады, Сатушы тиісінше жазбаша хабардар етіледі. Бұл ретте осы Шарттың 13-тармағына сәйкес Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған жағдайда Қағидалармен белгіленген тәртіппен Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% -ын ұстайды;
- сатушының осы Шарттың талаптарын орындаудан бас тартуы Қағидаларда белгіленген тәртіппен шарттың 9-тармағының 13) тармақшасында көзделген мерзімдерде құжаттарды ұсыну бөлігінде.
15. Осы Шарттың 8-тармағында көзделген төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талап етуі бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін кешіктірілген соманың 0,1 %-ы (нөл бүтін оннан бір пайызы) мөлшерінде, бірақ кешіктірілген соманың 10%-ынан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
16. Тараптар осы Шартта көзделген міндеттемелерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шарт талаптарына сәйкес жауапты болады.
17. Осы Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертілуі және жазбаша нысанда ресімделуі мүмкін.
18. Сатып алушы белгіленген қуатты пайдалану коэффициентінің нақты мәнінің болжамдалғаннан ауытқығаны үшін, сондай-ақ электр энергиясын диспетчерлендіруге, беруге және таратуға байланысты іс-әрекеттерін қоса алғанда, бірақ мұнымен шектелмей үшінші тұлғалардың іс-әрекеттері үшін жауапты болмайды.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
19. Осы Шарт талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны форс-мажорлық жағдай нәтижелері болып табылатын болса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
20. Осы Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына немесе ұқыпсыздығына байланысты емес және күтпеген жерден болатын оқиға форс-мажорлық жағдай деп танылады.
21. Сатып алушыда қандай да бір себеппен жеткілікті ақшаның болмауы форс-мажорлық жағдай болып табылмайды және Сатып алушыны төлемдерді кешіктіргені үшін жауапкершіліктен босатпайды.
22. Форс-мажорлық жағдай әсеріне ұшыраған Тарап бұл туралы басқа Тарапты растайтын құжаттарды ұсынумен форс-мажорлық жағдайдың сипатын, туындау себебін және олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, күнтізбелік он күн ішінде хабардар етуге міндетті.

- наступления случая, указанного в пункте 33 настоящего Договора в размере 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца. При этом в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 13 настоящего Договора удерживает 70% (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами;
- отказа Продавца от исполнений условий настоящего Договора в части предоставления документов в сроки предусмотренные подпунктом 13) пункта 9 Договора в порядке, установленном Правилами.
15. За просрочку платежей, предусмотренных пунктом 8 настоящего Договора, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10% (десять процентов) от просроченной суммы.
16. За нарушение обязательств, предусмотренных настоящим Договором, Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.
17. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
18. Покупатель не несет ответственности за отклонение фактического значения коэффициента использования установленной мощности от прогнозного, а также за действия третьих лиц включая, но не ограничиваясь, связанных с диспетчеризацией, передачей и распределением электрической энергии.
6. Форс-мажорные обстоятельства
19. Стороны не несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
20. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
21. Отсутствие достаточного количества денег у Покупателя по какой-либо причине не является форс-мажорным обстоятельством и не освобождает Покупателя от ответственности за просрочку платежей.
22. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течение десяти календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением подтверждающих документов.

7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар (сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескертпе)
23. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін Тараптардың орындауы барысында сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы күрес ісіндегі ынтымақтастық бойынша жауапкершілікті өзіне алады.
24. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, оның ішінде олардың үлестес тұлғалары, қызметкерлері немесе делдалдары:
1) осы Шарттың мәні бойынша жеке пайда алу мақсатында осы адамдардың іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін кез келген тұлғаларға тікелей немесе жанама қандай да бір ақша қаражатын немесе құндылықтарды төлемеуге, төлеуді ұсынбауға және төлеуге рұқсат бермеуге;
2) сыбайлас жемқорлыққа жағдай жасайтын құқық бұзушылықтарды, сол сияқты игіліктер мен артықшылықтарды құқыққа қарсы алуға байланысты сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды жасамауға;
3) олардың өкілеттіктері мен міндеттерінен туындайтын шараларды қолдануға және Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтаудың барлық жағдайлары туралы мәліметтерді дереу хабарлауға міндеттенеді.
25. Тарапта сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай да бір шарттардың бұзылуы орын алды немесе орын алуы мүмкін деген күдік туындаған жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндеттенеді.
8. Тараптардың Сатушы ЖЭК пайдалану объектісін салу үшін қаржылық ұйымдарда қарыз тартқан жағдайдағы іс-әрекеттері
26. Сатушы осы Шарт бойынша ақшалай түсімдерді кепілге бере отырып, қаржылық ұйымдарда ЖЭК пайдалану объектісін салуға қаржыландыру тартқан кезде, Сатушы Сатып алушыға аталған хабарламанының қолданылу мерзімін көрсетумен ақшалай түсімдер кепілдігі туралы тиісті хабарлама жібереді.
27. Сатушының Сатып алушыға ақшалай түсімдер кепілдігі туралы хабарламаны ұсынуы Сатушының осы Шартқа қатысты Сатып алушының мына іс-әрекеттерді жүзеге асыруына қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін білдіреді:
1) Сатып алушының қаржы ұйымының пайдасына одан талапты алған кезде Сатушыға тиесілі төлемдерді (ай сайынғы төлемдер шегінде) жүзеге асыруы. Қаржы ұйымының пайдасына жасалған әрбір төлем Сатып алушының осы Шарт бойынша Сатушы алдындағы ақшалай міндеттемесін тиісінше орындауы болып есептеледі;
2) Сатып алушыға қаржы ұйымынан осындай ауыстыру қажеттігі туралы талап түскен жағдайда Сатушыны ауыстыруды жүзеге асыру. Қаржы ұйымының талап етуі бойынша Сатушыны ауыстыру уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі туралы Ереженің 15-бабының 371) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне тиісті өзгерістер енгізгеннен кейін жүзеге асырылады;

7. Противодействие коррупции (антикоррупционная оговорка)
23. Стороны принимают на себя ответственность по сотрудничеству в деле предупреждения и борьбы с коррупцией в ходе исполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
24. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны, в том числе их аффилированные лица, работники или посредники, обязуются:
1) не выплачивать, не предлагать выплатить и не разрешать выплату каких-либо денежных средств или ценностей, прямо или косвенно, любым лицам, для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получения личной выгоды по предмету настоящего Договора;
2) не совершать правонарушений, создающих условия для коррупции, а равно коррупционных правонарушений, связанных с противоправным получением благ и преимуществ;
3) принимать меры, вытекающие из их полномочий и обязанностей, и незамедлительно сообщать сведения обо всех случаях выявления коррупционных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции.
25. В случае возникновения у Стороны подозрений, что произошло или может произойти нарушение каких-либо антикоррупционных условий, соответствующая Сторона обязуется уведомить другую Сторону в письменной форме.
8. Действия Сторон при привлечении Продавцом займа в финансовых организациях для строительства объекта по использованию ВИЭ
26. В случае если Продавец привлекает финансирование на строительство объекта по использованию ВИЭ в финансовых организациях под залог денежных поступлений по настоящему Договору, Продавец направляет Покупателю соответствующее уведомление о залоге денежных поступлений с указанием срока действия данного уведомления.
27. Предоставление Продавцом Покупателю уведомления о залоге денежных поступлений, выражает безотзывное и безусловное согласие Продавца на осуществление Покупателем следующих действий в отношении настоящего Договора:
1) осуществление Покупателем платежей, причитающихся Продавцу, в пользу финансовой организации, при получении от нее соответствующего требования. Каждый платеж в пользу финансовой организации считается надлежащим исполнением денежного обязательства Покупателя перед Продавцом по настоящему Договору;
2) осуществление замены Продавца при поступлении Покупателю требования от финансовой организации, о необходимости такой замены. Осуществление замены Продавца по требованию финансовой организации осуществляется после внесения соответствующих изменений уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии в соответствии с подпунктом 371) статьи 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994;

3) Сатып алушының шарттың қолданылуын тоқтатуға немесе тоқтата тұруға әкеп соғуы мүмкін Сатушының осы Шарт бойынша Сатып алушы алдындағы міндеттемелерін орындамауы жағдайлары туралы қаржы ұйымына ақпарат береді.
9. Дауларды шешу
28. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
29. Тараптар осы Шарт бойынша дауларды тікелей келіссөздер жолымен шешуге тырысуы тиіс.
30. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты дауды, сондай-ақ осы Шарт бойынша өзге де дауларды шешу үшін Тараптардың әрқайсысы сотқа жүгінуге құқылы.
31. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты, сондай-ақ өзгеше жолмен осы Шартқа байланысты барлық даулар, талапкер Қағидаларға сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығында дауларды қарау туралы шешім қабылдаған жағдайларды қоспағанда, Сатып алушының орналасқан жері бойынша мемлекеттік сотта қаралуға жатады.
10. Шарттың және аукциондық бағаның қолданылу мерзімі
32. Осы Шартқа Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
33. Осы Шарт және онда көрсетілген аукциондық баға электр энергиясы Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіне босатылған ЖЭК пайдалану объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күннен бастап жиырма жыл өткен соң немесе Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталған күннен бастап, қайсы бұрын болғанына байланысты, өз қолданысын тоқтатады.
11. Қорытынды ережелер
34. Осы Шарт:
1) Сатушы осы Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасында көзделген ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға беру мерзімін бұзған жағдайда;
2) Қағидаларға сәйкес Сатушы осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсыну мерзімін бұзған кезде өз қолданысын тоқтатады.
35. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар тек қана жазбаша түрінде жасалған және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда жарамды болып табылады.
36. Осы Шарт Сатушының бастамасы бойынша осы Шарттың 9-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген мерзімнен бұрын бұзылған жағдайда, Сатушы осы Шарттың 14-тармағының бесінші абзацы сақталған кезде Сатып алушыға Шартты бұзудың болжамды күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын Шартты бұзу туралы жазбаша хабарлама жіберуге міндетті, содан кейін Шарт бұзылды деп есептеледі.

3) предоставление Покупателем информации в финансовую организацию о случаях неисполнения обязательств Продавцом перед Покупателем по настоящему Договору, которые могут привести к прекращению или приостановлению его действия.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Разрешение споров
28. Споры, вытекающие из настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Стороны должны стараться разрешить споры по настоящему Договору путем прямых переговоров.
30. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров по настоящему Договору.
31. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением, и расторжением настоящего Договора, а также иным образом связанные с настоящим Договором, подлежат рассмотрению в государственном суде по месту нахождения Покупателя, за исключением случаев, когда истец принимает решение рассматривать споры в Международном арбитражном центре Международного финансового центра "Астана" согласно Правил.
10. Срок действия Договора и аукционной цены
32. Настоящий Договор вступает в силу с даты подписания его Сторонами.
33. Настоящий Договор и аукционная цена, указанная в нем, прекращают свое действие по истечении двадцати лет начиная с даты начала комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ, при котором осуществлен отпуск электрической энергии в единую электроэнергетическую систему Республики Казахстан, либо с даты окончания срока, предусмотренного частью первой подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора в зависимости от того, что наступит ранее.
11. Заключительные положения
34. Настоящий Договор прекращает свое действие в случаях:
1) нарушения Продавцом срока ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, предусмотренного подпунктом 13) пункта 9 настоящего Договора;
2) нарушения Продавцом срока предоставления финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора в соответствии с Правилами.
35. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
36. В случае расторжения настоящего Договора по инициативе Продавца ранее срока указанного в подпункте 13) пункта 9 настоящего Договора, Продавец обязан направить Покупателю письменное уведомление о расторжении Договора за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения Договора, при соблюдении пятого абзаца пункта 14 настоящего Договора, после чего Договор считается расторгнутым.

37. Тараптар арасындағы барлық хат алмасу электрондық және/немесе қағаз нұсқасындағы хаттарды жіберу жолымен жазбаша түрде орындалуы тиіс.
38. Осы Шарт заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде екі данада қағаз нұсқасында не электрондық түрде жасалады.
39. Шарт Астана қаласында жасалды, оған екі Тарап та қол қойды және Сатып алушы оны 20__ жылғы "_____"_________ № _____ жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
12. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Сатушы
Сатып алушы
____________________________________
(толық атауы)
____________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:
____________________________________
Заңды мекенжайы:
____________________________________
Нақты мекенжайы:
____________________________________
Нақты мекенжайы:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________
Банк сәйкестендіру коды:
____________________________________
Банк сәйкестендіру коды:
____________________________________
Жеке сәйкестендіру коды
____________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
____________________________________
____________________________________
(банк атауы)
____________________________________
(банк атауы)
____________________________________
(лауазымы)
____________________________________
(лауазымы)
____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)";
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 480 бұйрығына
2-қосымша
Үлгілік нысан
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өнеркәсіптік кешендер мен тікелей тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатуы шарты № __________
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.09.2023 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
____ __________20___жыл
__________________
(шарттың жасалған жер)
___________________________________________________________________,
(Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының толық атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:________________,
___________ _________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
_______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, бір тараптан, және
__________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ____________,
___________ ________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бірлесе "Тараптар",
жекелеп "Тарап" деп аталатындар:

37. Вся переписка между Сторонами должна осуществляться в письменном виде путем направления писем в электронном и/или на бумажном носителе.
38. Настоящий Договор составляется на казахском и русском языках в двух экземплярах на бумажном носителе, имеющих одинаковую юридическую силу, либо в электронном виде.
39. Договор заключен в городе Астана, подписан обеими Сторонами и зарегистрирован Покупателем в Реестре заключенных договоров "___" ________ 20 ____ года № ____.
12. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
____________________________________
(полное наименование)
____________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:
____________________________________
Юридический адрес:
____________________________________
Фактический адрес:
___________________________________
Фактический адрес:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
____________________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Банковский идентификационный код:
____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
____________________________________
____________________________________
(наименование банка)
____________________________________
(наименование банка)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)
Приложение 2
к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 480
Типовая форма
Договор продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, единым закупщиком электрической энергии промышленным комплексам, прямым потребителям № __________
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.09.2023 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____ __________20___года
_________________________
(место заключения договора)
____________________________________________________________________,
(указать полное наименование единого закупщика электрической энергии)
бизнес идентификационный номер: _____________________________________,
в лице ______________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ___________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Продавец", с одной стороны, и
____________________________________________________________________,
(указать полное наименование организации)
бизнес идентификационный номер: _____________________________________,
в лице ______________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ___________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Покупатель", с другой стороны, совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) Қазақстан Республикасының "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Заңы;
3) "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тарифті айқындау Қағидалары);
4) "Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары);
5) "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 02 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар), төмендегілер туралы осы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өнеркәсіптік кешендер мен нақты тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есептік кезең – Шартта күнтізбелік айдың соңғы күні сағат 00:00-ден 24:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған кезең;
2) жүйелік оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмысты қамтамасыз етуді, энергия жүйесіндегі теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша жеткізуді, оған техникалық қызмет көрсетуді және пайдалану дайындығында ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
3) Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есепті кезең ішінде өндірілген, жеткізілген және тұтынылған электр энергиясының көлемін көрсететін жүйелік оператор жасаған құжат;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Закон Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622) (далее – Правила определения тарифа);
4) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года №106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531) (далее – Правила оптового рынка);
5) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 02 марта 2015 года №164 "Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №10662) (далее – Правила), заключили настоящий договор продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, единым закупщиком электрической энергии промышленным комплексам, прямым потребителям (далее – Договор) о нижеследующем.
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов (время Астаны) последнего дня календарного месяца;
2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
3) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, отображающий объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период;

4) операциялық тәуліктер – электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін іске асыру жүзеге асырылатын, ортаеуропалық уақытпен сағат 00.00-де басталатын және сағат 24.00-де аяқталатын күнтізбелік тәуліктер;
5) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамындағы меншік, жалға алу немесе өзге де заттық құқықтағы генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
6) тікелей тұтынушылар – жасалған екі жақты шарттарға сәйкес өздерімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
7) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы - уәкілетті орган айқындайтын, осы Заңда көзделген тәртіппен электр энергиясының жоспарлы көлемдерін орталықтандырылған сатып алуды және орталықтандырылған сатуды жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
8) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы шарттар негізінде жұмыс істейтін электр энергиясын сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесі;
9) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтар әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы.
Осы Шартта қолданылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа сәйкес Сатып алушы Сатушыдан электр энергиясын республиканың жоспарлы тұтынуының жалпы көлеміндегі электр энергиясын жоспарлы тұтыну үлесін ескере отырып, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Сатушы есептейтін көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынуының жоспарлы көлемдерін қоспағанда, өздері жаңартылатын көздерден сатып алатын электр энергиясының көлемін, цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және Сатушының жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын сатып алуға жұмсаған шығындарын, техникалық сараптаманы ескере отырып, жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген сатып алуға берілген өтінімге сәйкес бағалар бойынша және тиісті көлемде сатып алады

4) операционные сутки – календарные сутки, начинающиеся в 00.00 часов и заканчивающиеся в 24.00 часов среднеевропейского времени, в течение которых осуществляется реализация суточного графика производства-потребления электрической энергии;
5) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;
6) прямые потребители – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, в соответствии с заключенными двухсторонними договорами;
7) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со сто процентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном Законом;
8) оптовый рынок электрической энергии – система отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, функционирующая на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии;
9) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии.
Иные понятия, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет Договора
2. В соответствии с настоящим Договором Покупатель покупает у Продавца электрическую энергию по ценам и в объемах, рассчитываемых Продавцом, в порядке, определенном уполномоченным органом, с учетом доли его планового потребления электрической энергии в общем объеме планового потребления республики, за исключением плановых объемов потребления субъектами оптового рынка электрической энергии, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу, объемов электрической энергии, приобретаемой ими у возобновляемых источников, входящими в их состав, объемов электрической энергии, приобретаемой ими у возобновляемых источников, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии, и затрат Продавца на покупку электрической энергии от возобновляемых источников энергии, согласно поданной заявки на покупку, включенной в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, с учетом технической экспертизы.

3. Сатып алушы мынадай электр станцияларында электр энергиясын сатып алады (әрбір электр станциясы бойынша ақпарат көрсетіледі):
а) атауы – __________;
б) электр станциясының түрі - _________;
в) электр станциясының генерациялайтын жабдығының жиынтық белгіленген қуаты - _____ (МВт).
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Сатушы:
1) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес Сатып алушыға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілер мен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын объектілер өндіретін электр энергиясын сатуға;
2) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін тараптар қол қойған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат осы қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына сәйкес есептік кезең үшін жиынтық көлемді және есептік бағаны көрсете отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген көлемді өткізу фактісін растайтын сағат бойынша бөле отырып ресімделеді;
3) осы Шарттың 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Сатып алушы бастапқы құжатқа қол қоймаған жағдайда Сатушы тарапы қол қойған бастапқы құжатты заңды деп есептеуге;
4) жарты жылда бір реттен кем емес мерзімде өзара есеп айырысуларға салыстырып-тексеру жүргізуге;
5) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
6) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.
5. Сатып алушы:
1) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне өзінің енгізілуін қамтамасыз етуге;
2) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес Сатып алушыға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілер мен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алуға;
3) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған өтінімді ақшалай қаражатпен қамтамасыз етуге;

3. Покупатель производит покупку электрической энергии на следующих электростанциях (указываются информация по каждой электростанции):
а) наименование – __________;
б) тип электростанции - _________;
в) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования электростанции - _____ (МВт).
3. Права и обязанности Сторон
4. Продавец обязан:
1) осуществлять продажу электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов Покупателю в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам, подтверждающий факт реализации объема, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;
3) в случае не подписания первичного документа Покупателем согласно подпункту 2) пункта 4 настоящего Договора считать первичный документ, подписанный стороной Продавца правомочным;
4) не реже одного раза в полугодие производить сверку взаиморасчетов;
5) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
6) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Покупатель обязан:
1) обеспечить свое включение в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) осуществлять покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов у Продавца в соответствии с Правилами оптового рынка;
3) обеспечить денежными средствами заявку на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов в соответствии с Правилами оптового рынка;

4) күн сайын сағат 08.00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес электр энергиясын сатып алудың жоспарлы көлемі туралы ақпарат енгізуге;
Бұл ретте Сатушы берген сатып алу өтінімінің көлемі алдын ала болып табылады және операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 09:00 сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) нақтыланады.
5) күн сайын сағат 09.00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясының көлемін бөлгеннен кейін теңгерімдеуші нарық жүйесінде сатып алуға өтінімді өзектендіруді (жаңартуды) жүргізуге;
6) жыл сайын, 1 (бірінші) қазанға дейін Сатушыға алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың болжамды жылдық айлар бойынша көлемдері туралы ақпаратты жіберуге;
7) тауарларды шетке беруге арналған жүкқұжатты алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде немесе жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясының көлемін өткізу фактісін растайтын қорларды бөгде тарапқа жіберуге арналған жүкқұжаттың түсіндірмесіне қол қоюға;
8) осы Шарттың 5-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бастапқы құжатпен не шот-фактурамен келіспеген жағдайда, оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылықтарын баяндай отырып, жазбаша өтініш беруге;
9) осы Шарттың 8-тармағына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясының көлемін есепті кезеңнен кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей Сатушыға төлеуге;
10) жарты жылда бір реттен кем емес мерзімде өзара есеп айырысуларға салыстырып-тексеру жүргізуге;
11) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
12) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.
6. Сатушы:
1) Сатып алушыдан Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) жүйелік операторды Сатып алушыда:
а) осы Шарттың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған өтінімді ақшалай қаражатпен қамтамасыз етудің жоқ екендігі туралы хабардар етуге;
б) осы Шарттың 8-тармағына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген, сатылған электр энергиясы үшін берешекті толық өтеуі;

4) ежедневно до 08.00 часов (по времени города Астана) вносить в систему балансирующего рынка электрической энергии информацию о плановых объемах покупки электроэнергии в соответствии с Правилами оптового рынка;
При этом, объем заявки на покупку, поданной Продавцом, является предварительной, и уточняется до 09:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам.
5) ежедневно до 09.00 часов (по времени города Астана) производить актуализацию (обновление) заявки на покупку в системе балансирующего рынка после распределения объема электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;
6) ежегодно до 1 октября направлять Продавцу информацию о прогнозных объемах потребления электрической энергии на предстоящий год;
7) подписывать в течении 5 (пяти) рабочих дней после получения накладную на отпуск запасов на сторону и расшифровку к данной накладной на отпуск запасов на сторону, подтверждающий факт реализации объема электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;
8) в случае несогласия с первичным документом согласно подпункта 7) пункта 5 настоящего Договора либо со счетом-фактурой в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения представить Продавцу письменное заявление с изложением своих возражений;
9) оплачивать Продавцу объем электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов согласно пункту 8 настоящего Договора не позднее последнего дня месяца, следующего за расчетным периодом;
10) не реже одного раза в полугодие производить сверку взаиморасчетов;
11) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
12) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) информировать системного оператора об отсутствии у Покупателя:
а) обеспечения денежными средствами заявки на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, указанного в подпункте 3) пункта 5 настоящего Договора;
б) полного погашения задолженности за проданную электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов в соответствии с пунктом 8 настоящего Договора;

3) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
4) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Сатып алушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге құқылы.
7. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге.
2) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Сатып алушының өзге де міндеттерін орындауын талап етуге құқылы.
4. Тараптардың өзара есеп айырысуы
8. Есеп айырысу кезеңі аяқталғаннан кейін Тараптар Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясы көлемінің ақырғы есептеулерін жүргізеді.
9. Егер Сатып алушының электр энергиясы үшін Сатушының атына есеп айырысу кезеңі үшін нақты төлем көлемі болған жағдайда, осы кезеңде одан сатып алынған сома Сатып алушының есеп айырысу кезеңі үшін тиісті алдын ала төлемінің мәнінен аз болса, онда мәндердің және алдын ала төлемдердің осы айырмашылығы Сатып алушының осы есеп айырысу кезеңіндегі артық төлемі ретінде қабылданады, ол Сатып алушының қалауы бойынша оған кері қайтарылады не келесі тәуліктерге оның алдын ала төлемінің құрамдас бөлігі ретінде пайдаланылады.
Егер осы кезеңде өзінен сатып алынған электр энергиясы үшін Сатып алушының атына нақты төлем көлемі Сатып алушының есеп айырысу кезеңі үшін тиісті алдын ала төлемінің мәнінен артық болған жағдайда, онда ақша қаражаты түріндегі мәндердің және алдын ала төлемдердің осы айырмасын Сатып алушы Сатушының есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың соңына дейін кезеңімен белгіленеді.
10. Осы Шарттың 5-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген төлемді Cатып алушы Cатушы төлеуге ұсынған тиісті шот-фактураның және Тараптар қол қойған тауарларды босатуға арналған жүкқұжаттың және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, электр энергиясының көтерме сауда нарығында қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген, сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін, есепті кезеңнің әр сағаты бойынша таратып жазылған тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың негізінде жүргізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
4) требовать исполнение иных обязанностей Покупателя в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
7. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора.
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
4. Взаиморасчеты Сторон
8. По истечении расчетного периода Стороны производят окончательные расчеты объема электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов в соответствии с Правилами оптового рынка.
9. В случае, если фактический за расчетный период объем оплаты Покупателя в адрес Продавца за электрическую энергию, купленную у него за этот период, окажется меньше значения соответствующей предоплаты Покупателя за расчетный период, то данная разница значений и предоплаты принимается как переплата Покупателя за данный расчетный период, которая, по усмотрению Покупателя, возвращается ему обратно либо используется как составляющая его предоплаты на последующие сутки.
В случае, если фактический за расчетный период объем оплаты Покупателя в адрес Продавца за электрическую энергию, купленную у него за этот период, окажется больше значения соответствующей предоплаты Покупателя за расчетный период, то данная разница значений и предоплаты в виде денежных средств вносится Покупателем на расчетный банковский счет Продавца до конца месяца, следующего за расчетным периодом.
10. Оплата, указанная в подпункте 7) пункта 5 настоящего Договора, производится Покупателем на основании представленного Продавцом к оплате соответствующего счет-фактуры и подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону, за объем купленной электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов на оптовом рынке электрической энергии с разбивкой по каждому часу расчетного периода.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Тараптардың жауапкершілігі
11. Осы Шартта көзделген төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талабы бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін мерзімі өткен соманың 0,1% (нөл бүтін оннан бір) мөлшерінде, бірақ осы Шарттың 10-тармағына сәйкес мерзімі өткен соманың 10% (он пайызынан) аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
12. Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
13. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауапты болады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Осы Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертілуі және жазбаша нысанда ресімделуі мүмкін.
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар (сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескертпе)
15. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін Тараптардың орындауы барысында сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы күрес ісіндегі ынтымақтастық бойынша жауапкершілікті өзіне алады.
16. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, оның ішінде олардың үлестес тұлғалары, қызметкерлері немесе делдалдары:
1) осы Шарттың мәні бойынша жеке пайда алу мақсатында осы адамдардың іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін кез келген тұлғаларға тікелей немесе жанама қандай да бір ақша қаражатын немесе құндылықтарды төлемеуге, төлемеуді ұсынбауға және төлеуге рұқсат бермеуге;
2) сыбайлас жемқорлыққа жағдай жасайтын құқық бұзушылықтарды, сол сияқты игіліктер мен артықшылықтарды құқыққа қарсы алуға байланысты сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды жасамауға;
3) олардың өкілеттіктері мен міндеттерінен туындайтын шараларды қолдануға және Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтаудың барлық жағдайлары туралы мәліметтерді дереу хабарлауға міндетті.
17. Тарапта сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай да бір шарттардың бұзылуы орын алды немесе орын алуы мүмкін деген күдік туындаған жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндеттенеді.
7. Дауларды шешу
18. Тараптар арасында осы Шарт бойынша даулар туындаған кезде Тараптар дауды келіссөздер арқылы шешу үшін бар күш-жігерін салады.
19. Осы шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.

5. Ответственность Сторон
11. За просрочку платежей, предусмотренных настоящим Договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1 % (ноль целых одна десятая) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10 % (десяти процентов) от просроченной суммы, согласно пункту 10 настоящего Договора.
12. Уплата суммы неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от выполнения своих обязательств по настоящему Договору.
13. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
6. Противодействие коррупции (антикоррупционная оговорка)
15. Стороны принимают на себя ответственность по сотрудничеству в деле предупреждения и борьбы с коррупцией в ходе исполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
16. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны, в том числе их аффилированные лица, работники или посредники, обязуются:
1) не выплачивать, не предлагать выплатить и не разрешать выплату каких-либо денежных средств или ценностей, прямо или косвенно, любым лицам, для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получения личной выгоды по предмету настоящего Договора;
2) не совершать правонарушений, создающих условия для коррупции, а равно коррупционных правонарушений, связанных с противоправным получением благ и преимуществ;
3) принимать меры, вытекающие из их полномочий и обязанностей, и незамедлительно сообщать сведения обо всех случаях выявления коррупционных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции.
17. В случае возникновения у Стороны подозрений, что произошло или может произойти нарушение каких-либо антикоррупционных условий, соответствующая Сторона обязуется уведомить другую Сторону в письменной форме.
7. Разрешение споров
18. В случае возникновения споров между Сторонами, относящихся к настоящему Договору, Стороны прилагают усилия для урегулирования спора путем переговоров.
19. Споры, вытекающие из настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

20. Даулы жағдайларда жүйелік оператор беретін, Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың іс жүзіндегі теңгерімі Тараптар арасында өзара есеп айырысу үшін түпкілікті құжат болып табылады.
21. Егер Тараптардың бірінің екінші Тарапқа осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау жөнінде негізделген наразылықтары болса, онда мұндай Тарап наразылықтың мәнін жазбаша түрде баяндайды, оған екінші Тарап наразылықты алған күннен бастап бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде дәлелді жауап беруге не ескертулерді жою мерзімін наразылық жіберген Тараппен келісуге тиіс.
22. Тараптардың әрқайсысы осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты дауды шешу, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де дауларды шешу үшін сотқа жүгінуге құқылы.
23. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты, сондай-ақ осы Шарт бойынша өзге де мәселелерге байланысты барлық даулар Сатып алушының орналасқан жері бойынша соттың қарауына жатады.
8. Форс-мажорлық жағдайлар
24. Осы Шарт талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны форс-мажорлық жағдай нәтижелері болып табылатын болса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
25. Осы Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың жаңылуына немесе ұқыпсыздығына байланысты емес және күтпеген жерден болатын сипаты бар оқиға форс-мажорлық мән-жай деп танылады.
26. Форс-мажорлық мән-жай әсеріне ұшыраған Тарап бұл туралы екінші Тарапты форс-мажорлық мән-жайдың сипатын, туындау себебін және растайтын құжаттарды ұсынып, олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, күнтізбелік он күн ішінде хабардар етуге міндетті.
9. Шарттың қолданылу мерзімі
27. Осы Шарт 20_____ жылғы ________ бастап күшіне енеді және 20______ жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін жарамды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Егер тараптардың ешқайсысы осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын осы Шартты тоқтату туралы мәлімдемесе, осы Шарттың қолданылу мерзімі 1 (бір) күнтізбелік жылға ұзартылады.
10. Шартты өзгерту және тоқтату талаптары

20. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый системным оператором.
21. Если одна из Сторон имеет к другой Стороне обоснованные претензии по выполнению обязательств по настоящему Договору, то такая Сторона излагает суть претензии в письменном виде, на которую другая Сторона в срок до пяти рабочих дней с даты получения претензии должна дать аргументированный ответ либо согласовать срок устранения замечаний со Стороной, направившей претензию.
22. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров, связанных с настоящим Договором.
23. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением и расторжением настоящего Договора, а также иными вопросами по настоящему Договору, подлежат рассмотрению в суде по месту нахождения Продавца.
8. Форс-мажорные обстоятельства
24. Стороны не несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
25. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
26. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течение 10 (десяти) календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением обосновывающих документов.
9. Срок действия Договора
27. Настоящий Договор вступает в силу с __________20___ года и действует по 31 декабря 20__ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Срок действия настоящего Договора продлевается на 1 (один) календарный год, если ни одна из сторон не заявит о прекращении настоящего Договора за тридцать календарных дней до окончания срока действия настоящего Договора.
10. Условия изменения и прекращения Договора

29. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Шарт Тараптардың келісімі бойынша осы Шартқа қосымша келісім жасасу жолымен өзгертіледі.
30. Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған осы Шарт мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Сатып алушы таратылған жағдайда және Сатып алушының Сатушының алдында берешегі болмаған жағдайда;
2) мынадай талаптар орындалса: Сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуын тоқтатуы және Сатып алушының жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесінен тиісінше алынып тасталуы және Сатып алушының Сатушының алдындағы берешегінің болмауы.
11. Қорытынды ережелер
31. Осы Шарт заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде екі данада қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде жасалады.
32. Осы Шарт Астана қаласында жасалды және Сатушы оны жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
12. Тараптардың деректемелері мен қолтаңбалары
Сатушы
Сатып алушы
____________________________________
(толық атауы)
____________________________________
(толық атауы)
Заңды мекенжайы:
____________________________________
Заңды мекенжайы:
____________________________________
Нақты мекенжайы:
____________________________________
Нақты мекенжайы:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________
Банк сәйкестендіру коды:
____________________________________
Банк сәйкестендіру коды:
____________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
____________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
____________________________________
____________________________________
(банк атауы)
____________________________________
(банк атауы)
____________________________________
(лауазымы)
____________________________________
(лауазымы)
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________
(тегі, аты,, әкесінің аты (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)";
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 480 бұйрығына
3-қосымша
Үлгілік нысан
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші объектілер, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатуы шарты № __________
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.09.2023 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
____ __________20___жыл
__________________
(шарттың жасалған жер)
__________________________________________________________________,
(Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының толық атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ________________,
___________ ________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, бір тараптан, және
__________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ____________,
___________ ________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі)
______________________________________________ негізінде әрекет ететін,
(өкілеттік туындаған негіздеме көрсетіледі)
бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бірлесе "Тараптар",
жекелеп "Тарап" деп аталатындар:

29. Настоящий Договор изменяется по соглашению Сторон путем заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
30. Настоящий Договор, заключенный между Продавцом и Покупателем, прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации Покупателя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом;
2) выполнения всех следующих условий: прекращения участия Покупателя на оптовом рынке электрической энергии, и соответствующим исключением Покупателя из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом.
11. Заключительные положения
31. Настоящий Договор составляется на казахском и русском языках в двух экземплярах на бумажном носителе, имеющих одинаковую юридическую силу, либо в электронном виде.
32. Настоящий Договор заключен в городе Астане и зарегистрирован Продавцом, в реестре заключенных договоров.
12. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
____________________________________
(полное наименование)
____________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:
____________________________________
Юридический адрес:
____________________________________
Фактический адрес:
____________________________________
Фактический адрес:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
____________________________________
Банковский идентификационный код:
____________________________________
Банковский идентификационный код:
____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
____________________________________
____________________________________
(наименование банка)
____________________________________
(наименование банка)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)
Приложение 3
к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 480
Типовая форма
Договор продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов единым закупщиком электрической энергии квалифицированным потребителям № __________
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.09.2023 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____ __________20___года
__________________________
(место заключения договора)
__________________________________________________________________,
(указать полное наименование единого закупщика электрической энергии)
бизнес идентификационный номер: ________________,
в лице ____________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Продавец", с одной стороны, и
__________________________________________________________________,
(указать полное наименование организации)
бизнес идентификационный номер: ___________________________________,
в лице ____________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _________________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Покупатель", с другой стороны, совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Заң);
2) Қазақстан Республикасының "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Заңы;
3) "Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары);
4) "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) (бұдан әрі – тарифті айқындау Қағидалары);
5) "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 02 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар), төмендегілер туралы Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші объектілермен, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) басым тұтынушылар – құрамына тікелей тұтынушылар және (немесе) өнеркәсіптік кешендер, электр энергиясын өндіру үшін қазба отындарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлға немесе тұлғалар тобы және (немесе) өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға орталықтандырылған сауда-саттықта өткізетін, жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін, оның ішінде алдағы жеті жылдық кезеңге арналған электр энергиясы мен қуатының бекітілген болжамды балансында есепке алынбаған, істен шыққан электр қуаттарын реконструкциялаудан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін энергия өндіруші ұйымдар;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Закон Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждений Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531) (далее – Правила оптового рынка);
4) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622) (далее – Правила определения тарифа);
5) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 02 марта 2015 года № 164 "Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила), заключили настоящий договор продажи электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов единым закупщиком электрической энергии квалифицированным потребителям (далее – Договор) о нижеследующем.
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) квалифицированные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят прямые потребители и (или) промышленные комплексы, энергопроизводящие организации, использующие для производства электрической энергии ископаемое топливо, и (или) энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года, в том числе после реконструкции выбывших электрических мощностей, не учтенных в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах;

2) есептік кезең – Шартта күнтізбелік жылдың соңғы соңғы күні сағат 00:00-ден 24:00-ге дейін (Астана уақыты) бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған кезең;
3) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
4) Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есепті кезең ішінде өндірілген, жеткізілген және тұтынылған электр энергиясының көлемін көрсететін жүйелік оператор жасаған құжат;
5) операциялық тәуліктер – электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін іске асыру жүзеге асырылатын, ортаеуропалық уақытпен сағат 00.00-де басталатын және сағат 24.00-де аяқталатын күнтізбелік тәуліктер;
6) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы - уәкілетті орган айқындайтын, осы Заңда көзделген тәртіппен электр энергиясының жоспарлы көлемдерін орталықтандырылған сатып алуды және орталықтандырылған сатуды жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
7) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы шарттар негізінде жұмыс істейтін электр энергиясын сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесі;
8) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтар әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы.
Осы Шартта қолданылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

2) расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов (время Астаны) последнего дня календарного месяца;
3) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
4) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, отображающий объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период;
5) операционные сутки – календарные сутки, начинающиеся в 00.00 часов и заканчивающиеся в 24.00 часов среднеевропейского времени, в течение которых осуществляется реализация суточного графика производства-потребления электрической энергии;
6) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со сто процентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном Законом;
7) оптовый рынок электрической энергии – система отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, функционирующая на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии;
8) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии;
Иные понятия, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа сәйкес Сатып алушы Сатушыдан электр энергиясын республиканың жоспарлы тұтынуының жалпы көлеміндегі электр энергиясын жоспарлы тұтыну үлесін ескере отырып, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Сатушы есептейтін көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынуының жоспарлы көлемдерін қоспағанда, өздері жаңартылатын көздерден сатып алатын электр энергиясының көлемін, цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және Сатушының жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын сатып алуға жұмсаған шығындарын, техникалық сараптаманы ескере отырып, жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген сатып алуға берілген өтінімге сәйкес бағалар бойынша және тиісті көлемде сатып алады.
3. Сатып алушы мынадай объектілерде (тікелей шарттар негізінде алатын) электр энергиясын өндіретін болады: жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерде (бұдан әрі - ЖЭК) және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектілерде (бұдан әрі - ҚЭР) (әрбір ЖЭК пайдалану жөніндегі объект және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объект бойынша ақпарат көрсетіледі):
а) атауы – __________;
б) ЖЭК пайдалану объектісі (объектілері) және (немесе) ҚЭР пайдалану объектісі (объектілері) орналасқан алаңдар -_____, кадастрлық нөмірі: -______ , жер учаскесінің жалпы ауданы - ______ гектар;
в) пайдаланылатын ЖЭК және (немесе) ҚЭР (МВт) түрлері бойынша бөле отырып, ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектінің генерациялайтын жабдығының жиынтық белгіленген қуаты;
г) ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектінің электр станциясының белгіленген қуатын пайдаланудың болжамды коэффициенті_____;
ж) электр желісіне қосу нүктесі________________________.
4. Сатып алушы мынадай электр станцияларында электр энергиясын өндіреді (қазба отынын пайдаланатын әрбір электр станциясы бойынша ақпарат көрсетіледі):
а) атауы – __________;
б) қазба отынын пайдаланатын электр станциясының түрі - _________;
в) қазбалы отынды пайдаланатын электр станциясының генерациялайтын жабдығының жиынтық белгіленген қуаты - _____ (МВт).
5. Сатып алушы пайдалануға берген ЖЭК пайдалану объектісі және (немесе) ҚЭР пайдалану объектісі өндірген энергия беруші ұйымның желісіне жеткізілген электр энергиясы жеткізу нүктесінде орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптарының болмауы немесе ақаулығы кезеңінде Тараптардың өзара есеп айырысуларында ескерілмейді. Бұл ретте Сатып алушы пайдалануға берген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіде және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектіде коммерциялық есепке алу аспаптарының болмау немесе ақаулық фактісі мен кезеңі желілеріне ЖЭК пайдалану жөніндегі объект және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объект қосылған энергия беруші ұйымның тиісті актісімен расталуға тиіс.

2. Предмет Договора
2. В соответствии с настоящим Договором Покупатель покупает у Продавца электрическую энергию по ценам и в объемах, рассчитываемых Продавцом, в порядке, определенном уполномоченным органом, с учетом доли его планового потребления электрической энергии в общем объеме планового потребления республики, за исключением плановых объемов потребления субъектами оптового рынка электрической энергии, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу, объемов электрической энергии, приобретаемой ими у возобновляемых источников, входящими в их состав, объемов электрической энергии, приобретаемой ими у возобновляемых источников, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии, и затрат Продавца на покупку электрической энергии от возобновляемых источников энергии, согласно поданной заявки на покупку, включенной в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, с учетом технической экспертизы.
3. Покупатель будет производить (получать на основе прямых договоров) электрическую энергию на следующих объектах по использованию возобновляемых источников энергии (далее - ВИЭ) и (или) объектах по использованию вторичных энергетических ресурсов (далее – ВЭР) (указывается информация по каждому объекту по использованию ВИЭ и (или) объекту по использованию ВЭР):
а) наименование – __________;
б) площадки, на которых располагается объект (объекты) по использованию ВИЭ и (или) объект (объекты) по использованию ВЭР – кадастровый номер: – _________, общая площадь земельного участка – __________ гектар;
в) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР, с разбивкой по видам используемых ВИЭ и (или) ВЭР (МВт);
г) прогнозный коэффициент использования установленной мощности электростанции объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР ___;
ж) точка подключения к электрической сети_____________________.
4. Покупатель производит электрическую энергию на следующих электростанциях (указываются информация по каждой электростанции, использующей ископаемое топливо):
а) наименование – __________;
б) тип электростанции, использующей ископаемое топливо - _________;
в) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования электростанции, использующей ископаемое топливо - _____ (МВт).
5. Электрическая энергия, произведенная объектом по использованию ВИЭ и (или) объектом по использованию ВЭР, введенного в эксплуатацию Покупателем и поставленная в сеть энергопередающей организации, в период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета, установленных в точке поставки, не учитывается во взаиморасчетах Сторон. При этом факт и период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета у объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР, введенного в эксплуатацию Покупателем, должны быть подтверждены соответствующим актом энергопередающей организации, к сетям которой подключен объект по использованию ВИЭ и (или) объект по использованию ВЭР.

6) жыл сайын жиырмасыншы желтоқсанға қарай Сатушыға алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың болжамды жылдық айлар бойынша көлемдері туралы ақпаратты жіберуге;
7) тауарларды тарапқа жіберуге арналған жүкқұжатты алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде электр энергиясының жоспарлы көлемін өткізу фактісін растайтын өзге де бастапқы құжатқа қол қоюға;
8) cатып алушы пайдалануға енгізген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектінің электр қондырғыларына кешенді сынақ жүргізу күні туралы сатушыны тиісті сынақ жүргізу басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабардар етуге және ай бойынша бөле отырып, ағымдағы жылдың соңына дейінгі кезеңге электр энергиясын өндірудің, желіге жіберудің болжамды көлемін ұсынуға;
9) ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға бергенге дейін өзінің ЖЭК пайдалану жөніндегі объектісінде және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектіде ЕКЕАЖ-ның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЕКЕАЖ-ны аймақтық диспетчерлік орталықтарға деректерді қашықтықтан беруі тиіс; сатушыға осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасында айқындалған тәртіппен пайдалануға енгізілген және бекітілген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін беруге;
10) сатушыға осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде энергия беруші ұйым мен ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйым және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объект арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін беруге;
11) сатушыға осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде энергия беруші ұйым мен ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйым арасында қол қойылған ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіде және (немесе) ҚЭР пайдалану жөніндегі объектіде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін беруге;
12) осы Шарттың 7-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бастапқы құжатпен не шот-фактурамен келіспеген жағдайда, оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сатушыға өзінің қарсылықтары баяндалған жазбаша өтініш беруге;
13) сатушыға осы Шарттың 10-тармағына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясының көлемін есептік кезеңнен кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей төлеуге;

6) ежегодно к двадцатому декабря направлять Продавцу информацию о прогнозных объемах потребления электрической энергии на предстоящий год;
7) подписывать в течении 5 (пяти) рабочих дней после получения накладную на отпуск товаров на сторону, либо иной первичный документ, подтверждающий факт реализации планового объема электрической энергии;
8) уведомлять Продавца о дате проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР, введенного в эксплуатацию Покупателем за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения соответствующего испытания и представляет прогнозный объем выработки, отпуска в сеть электрической энергии на период до конца текущего года с разбивкой по месяцам;
9) до ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР обеспечить функционирование АСКУЭ на своем объекте по использованию ВИЭ и (или) на объекте по использованию ВЭР. АСКУЭ должна иметь дистанционную передачу данных в региональные диспетчерские центры; предоставить Продавцу копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР, введенного в эксплуатацию и утвержденного в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания данного акта;
10) предоставить Продавцу копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ и (или) объекта по использованию ВЭР в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания данного акта;
11) предоставить Продавцу копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ и (или) на объекте по использованию ВЭР, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания данного акта;
12) в случае несогласия с первичным документом согласно подпункта 7) пункта 7 настоящего Договора либо со счетом-фактурой в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения представить Продавцу письменное заявление с изложением своих возражений;
13) оплачивать Продавцу объем электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов согласно пункту 10 настоящего Договора не позднее последнего дня месяца, следующего за расчетным периодом;

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Заң);
2) "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының кодексін (бұдан әрі – Экологиялық кодекс);
3) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 7-3) тармақшасына сәйкес бекітілетін Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын (бұдан әрі – Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидалары);
4) "Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары);
5) "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 02 наурыздағы № 164 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар);
6) Қағидаларға қосымшаға сәйкес осы шартты жасасуға Сатушының өтінімін (кіріс № "__" ___ 20___жыл) назарға ала отырып, осы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан төмендегі аукциондық бағалар бойынша электр энергиясының сатып алу шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) коммерциялық есепке алу аспабы - электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Кодекс Республики Казахстан "Экологический кодекс Республики Казахстан" (далее – Экологический кодекс);
3) Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен (далее – Правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен), утверждаемые в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
4) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждений Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531) (далее – Правила оптового рынка);
5) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 02 марта 2015 года № 164 "Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила);
6) заявку Продавца на заключение настоящего договора (входящий №_______ от "___"_________20___ года) согласно приложению, к Правилам, заключили настоящий договор покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей энергетическую утилизацию отходов, по аукционным ценам (далее – Договор) о нижеследующем.
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;
2) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;

3) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергия өндіруді Қазақстан Республикасының Заңы мен Экологиялық Заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату үшін технологиялық тұрғыдан қажетті, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылымның жиынтығы.
5) қаржы ұйымы - қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) өңірлік диспетчерлік орталық - жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығына жедел бағынатын және белгілі бір өңір бойынша жедел-диспетчерлік функцияларды жүзеге асыратын жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығы;
7) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) – электр энергиясын есепке алу деректерін өлшеуге, жинауға, өңдеуге, сақтауға және жіберуге арналған өлшеу құралдары мен аппараттық-бағдарламалық кешендер жиынтығы.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Шарттың мәні
2. Заңға сәйкес сатып алушы Жүйелік оператордың техникалық сараптамасын ескере отырып, электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің электр энергиясын сатушыдан оның электр энергиясын желіге жоспарлы түрде жіберу көлемінде сатып алады.
Сатушы мынадай қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінде электр энергиясын өндіретін болады:
1) қуаты/аймағы - _________ ;
2) Қалдықтарды кәдеге пайдаланатын объектісі орналасқан жер учаскесі (лері) - кадастрлық нөмірі: - _________, жер учаскесінің жалпы ауданы - __________ гектар;
3) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің генерациялайтын жабдығының жиынтық белгіленген қуаты, паспорттық деректерін негізге ала отырып, негізгі генерациялайтын жабдықтың номиналды (паспорттық деректерде көрсетілген) қуаттарының жиынтығы ретінде айқындалып, генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуаты - _____ (МВт);
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объетінің белгіленген қуатын пайдаланудың болжамды коэффиценті ___;

3) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов, – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
4) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов.
5) финансовая организация – юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по предоставлению финансовых услуг;
6) региональный диспетчерский центр – региональный диспетчерский центр системного оператора, оперативно подчиненный национальному диспетчерскому центру системного оператора и осуществляющий оперативно-диспетчерские функции по определенному региону;
7) автоматизированная система коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) – совокупность средств измерений и аппаратно-программного комплекса для измерений, сбора, обработки, хранения и передачи данных учета электрической энергии.
Иные понятия, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет Договора
2. Согласно Закону Покупатель покупает электрическую энергию объекта по энергетической утилизации отходов для покрытия суточного графика потребления электрической энергии, с учетом технической экспертизы системного оператора, у Продавца в объеме его планового отпуска электрической энергии в сеть.
Продавец будет производить электрическую энергию на следующем объекте по энергетической утилизации отходов:
1) мощность/зона - _________;
2) земельный (ые) участок (и), на котором (ых) располагается объект по энергетической утилизации отходов – кадастровый номер: – _________, общая площадь земельного участка – __________ гектар;
3) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по энергетической утилизации отходов, определяемая как сумма номинальных (указанных в паспортных данных) мощностей основного генерирующего оборудования исходя из паспортных данных основного генерирующего оборудования – _____ (МВт);
4) прогнозный коэффициент использования установленной мощности объекта по энергетической утилизации отходов ____;

6) қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісінің коммерциялық пайдаланылуына дейін өзінің қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісінде ЭКЕАЖ-дың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ-дың Жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтан беру мүмкіндігі болуға тиіс;
7) электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Сатып алушыға оған қатысты осы сатып алу шарты жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісі үшін Сатушы мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін ұсынуға;
8) кешенді сынақ жүргізу басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын кешенді сынақтар бағдарламасын жүйелік оператор келіскені туралы хаттың көшірмесін және ЭКЕАЖ-ды пайдалануға енгізу актісінің көшірмесін ұсынуға;
9) кешенді сынақ жүргізу басталғанға алдында 5 (бес) жұмыс күні бұрын Сатып алушыға 18-разрядты ЭКЕАЖ сәйкестендіру кодын беруге;
10) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясы өндірісінің тәуліктік графиктерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
11) қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісі мен электр желілеріне қалдықтарды энергетикалық кәдеге пайдалану объектісі қосылған қосылған энергия беруші ұйым қол қойған электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу актісінің көшірмесін беруге;
12) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, өзіне қатысты осы Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін Сатып алушыға осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде ұсынуға;
13) Сатып алушыға осы Шарт жасалған Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 60(алпыс) ай ішінде беруге міндетті.
Бұл ретте, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзімі аяқталуына дейін қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісінің құрылысы бойынша жалпы жұмыс көлемінен 70% кем емес көлемде қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмысын орындау туралы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (тұлғадан) растау ұсынылған жағдайда, көрсетілген мерзім күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;

6) до начала комплексного испытания объекта по энергетической утилизации отходов обеспечить функционирование АСКУЭ на своем объекте по энергетической утилизации отходов. АСКУЭ должна иметь возможность дистанционной передачи данных в региональные диспетчерские центры системного оператора;
7) в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексного испытания объекта по энергетической утилизации отходов предоставить Покупателю копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающую схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по энергетической утилизации отходов, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен настоящий Договор;
8) за 10 (десять) календарных дней до начала проведения комплексного испытания предоставить копию письма о согласовании системным оператором программы комплексных испытаний и копию акта ввода в эксплуатацию АСКУЭ;
9) за 5 (пять) рабочих дней до начала проведения комплексных испытаний предоставить Покупателю 18-разрядные идентификационные коды АСКУЭ;
10) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
11) не позднее седьмого числа месяца, следующего за месяцем поставки, предоставить копию акта снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, подписанного Продавцом и энергопередающей организацией, к электрическим сетям которой подключен объект по энергетической утилизации отходов;
12) предоставить Покупателю копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен настоящий Договор, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, – в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
13) предоставить Покупателю копию акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключен настоящий Договор, – в течении 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания настоящего Договора.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год в случае, если до истечения срока предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение от уполномоченной организации (лица), осуществляющей(его) технический надзор, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности о выполнении строительно-монтажных работ по объекту энергетической утилизации отходов в объеме не менее 70% от общего объема работ по строительству объекта энергетической утилизации отходов;

14) оған қатысты Шарт жасалған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілері үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін - тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажырату актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерін кешенді сынаудан өткізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға;
15) Сатып алушының сұранысы бойынша қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісі құрылысының барысы туралы ақпарат ұсынуға;
16) Қағидаларда қойылатын талаптарға сәйкес осы Шартқа қол қойған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ____________ мөлшерінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Сатып алушыға ұсынуға;
17) Сатушының қайта ұйымдастыруы (бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөліп шығаруы, қайта құруы) туралы Сатып алушыны дереу хабардар етуге;
18) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісін жаңа генерациялау (бұған дейін пайдаланылмаған) қондырғыларын пайдалана отырып салуға;
19) Сатып алушының сұранысы бойынша электр энергиясын өндіру үшін энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде пайдаланылатын бастапқы ресурстың негізгі сипаттамалары туралы ақпарат беруге міндетті.
10. Сатып алушы:
1) Сатушыдан орындалған жұмыстар актісін алған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде оған қол қоюға немесе егер ол Сатушының электр энергиясының берілген көлемі туралы деректерімен келіспесе, сол мерзімде Сатушыға бас тартудың негізділігін растайтын құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, өзінің жазбаша дәлелді бас тартуын жіберуге;
2) Сатушыға электр энергиясының мәлімделген көлемін жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінде осы Шарттың 8-тармағында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде алдағы тәуліктерге ақы төлеуге;
3) жарты жылда 1 реттен кем емес мерзімде өзара есеп айырысуларға салыстыру жүргізуге;
4) өз атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы Сатушыны дереу хабардар етуге;
5) осы Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде ЖЭК пайдалану объектісін іске қосқан жағдайда жазбаша өтінішті берген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 100% (жүз пайыз) мөлшерінде Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасын немесе оның бөліктерін қайтаруға;

14) предоставить Покупателю копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Продавцом для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключен настоящий Договор, – в течении 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
15) по запросу Покупателя предоставить информацию о ходе строительства объекта по энергетической утилизации отходов;
16) предоставить Покупателю финансовое обеспечение исполнения условий настоящего Договора в размере _________в течении 30 (тридцати) календарных дней с даты подписания настоящего Договора в соответствии с требованиями, предъявляемыми Правилами;
17) незамедлительно уведомлять Покупателя о реорганизации Продавца (слиянии, присоединении, разделении, выделении, преобразовании);
18) построить объект по энергетической утилизации отходов с использованием новых генерирующих установок (ранее не находившихся в эксплуатации);
19) предоставить по запросу Покупателя информацию об основных характеристиках первичного ресурса, используемого на объекте по энергетической утилизации отходов для производства электрической энергии.
10. Покупатель обязан:
1) в течение 20 (двадцати) календарных дней с даты получения накладной на отпуск товаров на сторону или иной первичный документ от Продавца подписать его или, если он не согласен с данными Продавца об объеме поставленной электрической энергии, в этот же срок направить Продавцу свой письменный мотивированный отказ с обязательным приложением документов, подтверждающих обоснованность такого отказа;
2) оплачивать Продавцу, заявленный объем электрической энергии в утвержденном системным оператором суточном графике производства-потребления электрической энергии на предстоящие сутки в порядке и сроки, указанные в пункте 8 настоящего Договора;
3) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
4) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
5) в случае ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ в сроки, указанные в части первой подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора, осуществить возврат финансового обеспечения исполнения условий Договора в размере 100% (сто процентов) в течение 10 рабочих дней со дня предоставления письменного обращения.

Бұл ретте шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30% (отыз пайызы) Қағидаларда белгіленген тәртіппен ұсталған жағдайда 70% (жетпіс пайыз)қайтарылады;
6) Сатып алушының қайта ұйымдастыруы (бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөліп шығаруы, қайта құруы) туралы Сатушыны дереу хабардар етуге міндетті.
11. Сатушы:
1) Сатып алушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) осы Шартта көрсетілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісінің генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуатын ұлғайтпау шартымен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісіне ағымдағы немесе күрделі жөндеуді, оның ішінде негізгі генерациялайтын жабдықты ауыстыра отырып жүзеге асыруға;
3) Сатып алушыны сатып алу құқықтарын басқаға беру туралы тиісті шарт жасасқанға дейін хабардар ете отырып, осы Шарттан туындайтын өзінің қолда бар және болашақтағы құқықтары мен талаптарын Сатып алушыға беруге құқылы. Бұл ретте, осы тармақшада көзделген құқықтар мен талаптарды басқаға беру орталық атқарушы орган Экологиялық кодекске сәйкес уәкілетті орган бекітетін қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын қоршаған ортаны қорғау саласындағы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тараптың осы Шарттың 9-тармағының 16) тармақшасына сәйкес қаржылық қамтамасыз етуді ұсынуымен, сондай-ақ Сатып алушы, Сатушы және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын Тарап арасында тиісті келісім жасай отырып, ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне тиісті өзгерістерді енгізгеннен кейін жүзеге асырады;
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісі үшінші тұлғаға иеліктен шығарылған жағдайда, осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін нақ осы тұлғаға толықтай беруге құқылы. Мұндай жағдайда, осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісіне арналған құқықтармен бір мезгілде үшінші тұлғаға өтеді.
12. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарт талаптарын орындауды талап етуге;
2) егер электр энергиясын беру айында жеткізілген көлем туралы Тараптар арасында болған келіспеушіліктерді реттеу қорытындылары бойынша Сатып алушының Сатушыға артық сома төлеу фактісі анықталатын болса, алдағы төлемдерде Сатушыға тиесілі сомалардан артық төленген соманы ұстап қалуға;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының жаңартылатын энерия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатушының міндеттемелерін орындауды талап етуге құқылы.

При этом, в случае удерживания 30% (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, производится возврат 70% (семьдесят процентов);
6) незамедлительно уведомлять Продавца о реорганизации Покупателя (слиянии, присоединении, разделении, выделении, преобразовании);
11. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) осуществлять текущий или капитальный ремонт объекта по энергетической утилизации отходов, в том числе с заменой основного генерирующего оборудования, при условии, что суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта по энергетической утилизации отходов, указанная в настоящем Договоре, не будет увеличена;
3) уступать свои существующие и будущие права и требования к Покупателю, возникающие из настоящего Договора, с уведомлением Покупателя до заключения соответствующего договора уступки прав требования. При этом, уступка прав и требований предусмотренных настоящим подпунктом осуществляется после внесения центральным исполнительным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, в области охраны окружающей среды использующих энергетическую утилизацию отходов, утверждаемыми уполномоченным органом в соответствии с Экологическим кодексом, с предоставлением Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору, финансового обеспечения в соответствии с подпунктом 16) пункта 9 настоящего Договора, а также с заключением соответствующего соглашения между Покупателем, Продавцом и Стороной, принимающей права и требования по настоящему Договору;
4) полностью уступать свои права и обязанности по настоящему Договору третьему лицу в случае отчуждения объекта по энергетической утилизации отходов этому же лицу. В этом случае права и обязанности по настоящему Договору переходят к третьему лицу одновременно с правами на объект по энергетической утилизации отходов.
12. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора;
2) удержать сумму переплаты из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах, если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы;
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.

5. Тараптардың жауапкершілігі
13. Сатушы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарлама көшірмесін ұсыну мерзімдерін 6 айдан көп уақытқа бұзған кезде, онда Сатып алушы осы Шарттың 9 тармағының 12) тармақшасында белгіленген тәртіпте Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30%-ын (отыз пайыз) ұстап қалады және ол туралы Сатушыға жазбаша хабарлайды.
14. Сатып алушы Қағидаларда белгіленген тәртіппен осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Сатушыны жазбаша хабардар ете отырып мынадай жағдайларда ұстап қалады:
- егер Сатушы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімдерін бұзса Шарттың 9-тармағының 13) тармақшасына сәйкес, Сатып алушы Қағидаларда белгіленген тәртіпте Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% (жүз пайызын) ұстап қалады, ол туралы Сатушыны жазбаша хабардар етеді. Бұл ретте осы Шарттың 13-тармағына сәйкес Шарт талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының бөлігін ұстап қалған кезде, Қағидалармен белгіленген тәртіпте Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% (жетпіс пайызын) ұстап қалады;
- осы Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасының екінші бөлігінде қарастырылған мерзім Қағидалармен белгіленген тәртіппен Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайызы) мөлшерінде ұзартылуы, Сатушы тиісті жазбаша хабардар етіледі. Бұл ретте осы Шарттың 13-тармағына сәйкес Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған жағдайда, Қағидалармен белгіленген тәртіппен осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% -ын ұстайды;
- осы Шарттың 33-тармағында көрсетілген жағдай басталған жағдайларда Қағидалармене белгіленген тәртіппен осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы мөлшерінде ұстап қалады, Сатушы тиісінше жазбаша хабардар етіледі. Бұл ретте осы Шарттың 13-тармағына сәйкес Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған жағдайда Ережеде белгіленген тәртіппен Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% -ын ұстайды;
- сатушының осы Шарттың талаптарын орындаудан бас тартуы Қағидаларда белгіленген тәртіппен шарттың 9-тармағының 13) тармақшасында көзделген мерзімдерде құжаттарды ұсыну бөлігінде.
15. Осы Шартың 8-тармағында көзделген төлемдердің мерзімін өткізіп алғаны үшін Сатып алушы Сатушының талап етуі бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін кешіктірілген соманың 0,1 %-ы (нөл бүтін оннан бір пайызы) мөлшерінде, бірақ кешіктірілген соманың 10 %-ынан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.

5. Ответственность Сторон
13. В случае нарушения Продавцом сроков предоставления копии уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов в соответствии с подпунктом 12) пункта 9 настоящего Договора более чем на 6 месяцев, Покупатель удерживает 30% (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца.
14. Покупатель удерживает финансовое обеспечение исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца в следующих случаях:
- нарушения Продавцом сроков предоставления копии акта приемки объекта в эксплуатацию по энергетической утилизации отходов в соответствии с частью первой подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора в размере 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца. При этом в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 13 настоящего Договора удерживает 70% (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами;
- продления срока, предусмотренного частью второй подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора в размере 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца. При этом в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 13 настоящего Договора удерживает 70% (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами;
- наступления случая, указанного в пункте 33 настоящего Договора в размере 100% (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами, с соответствующим письменным уведомлением Продавца. При этом в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с пунктом 13 настоящего Договора удерживает 70% суммы финансового обеспечения исполнения условий Договора в порядке, установленном Правилами;
- отказа Продавца от исполнений условий настоящего Договора в части предоставления документов в сроки предусмотренные подпунктом 13) пункта 9 Договора в порядке, установленном Правилами.
15. За просрочку платежей, предусмотренных пунктом 8 настоящего Договора, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10% (десять процентов) от просроченной суммы.

25. Тарапта сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай да бір шарттардың бұзылуы орын алды немесе орын алуы мүмкін деген күдік туындаған жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндеттенеді.
8. Тараптардың Сатушы қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісін салу үшін қаржылық ұйымдарда қарыз тартқан жағдайдағы іс-әрекеттері.
26. Сатушы осы Шарт бойынша ақшалай түсімдерді кепілге бере отырып, қаржылық ұйымдарда қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісін салуға қаржыландыру тартқан кезде, Сатушы Сатып алушыға аталған хабарламанының қолданылу мерзімін көрсетумен ақшалай түсімдер кепілдігі туралы тиісті хабарлама жібереді.
27. Сатушының Сатып алушыға ақшалай түсімдер кепілдігі туралы хабарламаны ұсынуы Сатушының осы Шартқа қатысты Сатып алушының мына іс-әрекеттерді жүзеге асыруына қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін білдіреді:
1) Сатып алушының қаржы ұйымының пайдасына одан талапты алған кезде Сатушыға тиесілі төлемдерді (ай сайынғы төлемдер шегінде) жүзеге асыруы. Қаржы ұйымының пайдасына жасалған әрбір төлем Сатып алушының осы Шарт бойынша Сатушы алдындағы ақшалай міндеттемесін тиісінше орындауы болып есептеледі;
2) Сатып алушыға қаржы ұйымынан осындай ауыстыру қажеттігі туралы талап түскен жағдайда Сатушыны ауыстыруды жүзеге асыру. Қаржы ұйымының талап етуі бойынша Сатушыны ауыстыру уәкілетті орган Заңның 6-бабының 10-3) тармақшасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне тиісті өзгерістер енгізгеннен кейін жүзеге асырылады;
3) Сатып алушының шарттың қолданылуын тоқтатуға немесе тоқтата тұруға әкеп соғуы мүмкін Сатушының осы Шарт бойынша Сатып алушы алдындағы міндеттемелерін орындамауы жағдайлары туралы қаржы ұйымына ақпарат береді.
9. Дауларды шешу
28. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
29. Тараптар осы Шарт бойынша дауларды тікелей келіссөздер жолымен шешуге тырысуы тиіс.
30. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты дауды, сондай-ақ осы Шарт бойынша өзге де дауларды шешу үшін Тараптардың әрқайсысы сотқа жүгінуге құқылы.
31. Осы Шартты жасауға, оның жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне, тоқтатыла тұруына және бұзылуына байланысты, сондай-ақ өзгеше жолмен осы Шартқа байланысты барлық даулар, талапкер Қағидаларға сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығында дауларды қарау туралы шешім қабылдаған жағдайларды қоспағанда, Сатып алушының орналасқан жері бойынша мемлекеттік сотта қаралуға жатады.

25. В случае возникновения у Стороны подозрений, что произошло или может произойти нарушение каких-либо антикоррупционных условий, соответствующая Сторона обязуется уведомить другую Сторону в письменной форме.
8. Действия Сторон при привлечении Продавцом займа в финансовых организациях для строительства объекта по энергетической утилизации отходов
26. В случае если Продавец привлекает финансирование на строительство объекта по энергетической утилизации отходов в финансовых организациях под залог денежных поступлений по настоящему Договору, Продавец направляет Покупателю соответствующее уведомление о залоге денежных поступлений с указанием срока действия данного уведомления.
27. Предоставление Продавцом Покупателю уведомления о залоге денежных поступлений, выражает безотзывное и безусловное согласие Продавца на осуществление Покупателем следующих действий в отношении настоящего Договора:
1) осуществление Покупателем платежей, причитающихся Продавцу, в пользу финансовой организации, при получении от нее соответствующего требования. Каждый платеж в пользу финансовой организации считается надлежащим исполнением денежного обязательства Покупателя перед Продавцом по настоящему Договору;
2) осуществление замены Продавца при поступлении Покупателю требования от финансовой организации, о необходимости такой замены. Осуществление замены Продавца по требованию финансовой организации осуществляется после внесения соответствующих изменений уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов в соответствии с Экологическим Кодексом;
3) предоставление Покупателем информации в финансовую организацию о случаях неисполнения обязательств Продавцом перед Покупателем по настоящему Договору, которые могут привести к прекращению или приостановлению его действия.
9. Разрешение споров
28. Споры, вытекающие из настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Стороны должны стараться разрешить споры по настоящему Договору путем прямых переговоров.
30. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров по настоящему Договору.
31. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением, и расторжением настоящего Договора, а также иным образом связанные с настоящим Договором, подлежат рассмотрению в государственном суде по месту нахождения Покупателя.

10. Шарттың және аукциондық бағаның қолданылу мерзімі
32. Осы Шарт Тараптармен қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
33. Осы Шарт және онда көрсетілген аукциондық баға электр энергиясы Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіне босатылған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күннен бастап он бес жыл өткен соң немесе Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталған күннен бастап өз қолданысын тоқтатады.
11. Қорытынды ережелер
34. Шарт:
1) Сатушының осы Шарттың 9-тармағы 13) тармақшасында көзделген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектісін пайдалануға беру мерзімін бұзған жағдайда;
2) Қағидаларға сәйкес Сатушы осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсыну мерзімін бұзған кезде өз қолданысын тоқтатады.
35. Осы Шартқа барлық өзгерістері мен толықтырулары тек қана жазбаша түрінде жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдерімен қол қойылған жағдайда жарамды болып табылады.
36. Осы Шарт Сатушының бастамасы бойынша осы Шарттың 9-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген мерзімнен бұрын бұзылған жағдайда, Сатушы Сатып алушыға Шартты бұзудың болжамды күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын, осы Шарттың 14-тармағының бесінші абзацына сәйкес бұзу туралы жазбаша хабарлама жіберуге міндетті, содан кейін Шарт бұзылды деп есептеледі.
37. Тараптар арасындағы барлық хат алмасу электрондық және/немесе қағаз нұсқасындағы хаттарды жіберу жолымен жазбаша түрде орындалуы тиіс.
38. Осы Шарт заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде екі данада қағаз нұсқасында не электрондық түрде жасалады.
39. Шарт Астана қаласында жасалды, оған екі Тарапта қол қойды және Сатып алушы оны 20__ жылғы "_____"_________ № _____ жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
12. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Сатушы
Сатып алушы
____________________________________
(толық атауы)
____________________________________
(толық атауы)
Заңды мекен-мекенжайы:
____________________________________
Заңды мекен-мекенжайы:
____________________________________
Нақты мекен-мекенжайы:
____________________________________
Нақты мекен-мекенжайы:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________
Банк сәйкестендіру коды:
____________________________________
Банк сәйкестендіру коды:
____________________________________
Жеке сәйкестендіру коды
____________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
____________________________________
____________________________________
(банк атауы)
____________________________________
(банк атауы)
____________________________________
(лауазымы)
____________________________________
(лауазымы)
____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты(болған жағдайда)
____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)
м.о. (болған жағдайда)";

10. Срок действия Договора и аукционной цены
32. Настоящий Договор вступает в силу с даты подписания его Сторонами.
33. Настоящий Договор и аукционная цена, указанная в нем, прекращают свое действие по истечении пятнадцати лет начиная с даты начала комплексного испытания электроустановок объекта по энергетической утилизации отходов, при котором осуществлен отпуск электрической энергии в единую электроэнергетическую систему Республики Казахстан, либо с даты окончания срока, предусмотренного частью первой подпункта 13) пункта 9 настоящего Договора в зависимости от того, что наступит ранее.
11. Заключительные положения
34. Настоящий Договор прекращает свое действие в случаях:
1) нарушения Продавцом срока ввода в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, предусмотренного подпунктом 13) пункта 9 настоящего Договора;
2) нарушения Продавцом срока предоставления финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора в соответствии с Правилами.
35. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
36. В случае расторжения настоящего Договора по инициативе Продавца ранее срока указанного в подпункте 13) пункта 9 настоящего Договора, Продавец обязан направить Покупателю письменное уведомление о расторжении Договора за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения Договора, при соблюдении пятого абзаца пункта 14 настоящего Договора, после чего Договор считается расторгнутым.
37. Вся переписка между Сторонами должна осуществляться в письменном виде путем направления писем в электронном и/или на бумажном носителе.
38. Настоящий Договор составляется на казахском и русском языках в двух экземплярах на бумажном носителе, имеющих одинаковую юридическую силу, либо в электронном виде.
39. Договор заключен в городе Астана, подписан обеими Сторонами и зарегистрирован Покупателем в Реестре заключенных договоров "___" ________ 20 ____ года № ____.
12. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
____________________________________
(полное наименование)
____________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:
____________________________________
Юридический адрес:
____________________________________
Фактический адрес:
____________________________________
Фактический адрес:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Телефон/факс:
____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
____________________________________
Бизнес идентификационный номер:
____________________________________
Банковский идентификационный код:
____________________________________
Банковский идентификационный код:
____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
____________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
____________________________________
____________________________________
(наименование банка)
____________________________________
(наименование банка)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)