Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 5 қазанда № 15848 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 34) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 29.08.2025 № 25 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау әдістемеcі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________ Е. Біртанов

Об утверждении Методики оценки объемов незаконной деятельности
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2017 года № 15848.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.08.2025 № 25 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "подпунктом 5)" и подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Утвердить прилагаемую Методику оценки объемов незаконной деятельности.
2.Управлению национальных счетов совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________ Е. Биртанов

2017 жылғы 14 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 18 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2017 жылғы 8 қыркүйек
№ 125 бұйрығымен бекітілді
Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 29.08.2025 № 25 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы ӘдістеменіҚазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Бюро)халықаралық стандарттарға сәйкес заңсыз қызмет көлемдерін бағалауда және Ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі – ҰШЖ) мақсаттарыүшін қолданады.
3. Осы Әдістеменің мақсаты заңсыз қызмет түрлерінің экономика салаларына әсерін бағалау, яғни олардың Жалпы ішкі өнімді қалыптастыруға қосқан үлесін анықтау болып табылады.
4. Әдіснамалық негіз ретінде Халықаралық Валюта Қоры, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы, Еуропалық қоғамдастықтардың Статистикалық бюросы, Біріккен Ұлттар Ұйымы және Дүниежүзілік Банк дайындаған 2008 жылғы ҰШЖпайдаланылған.
5. Осы Әдістемеде келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) аралық тұтыну– есепті кезеңде өндіріс процесінде толық тұтынылатын немесе өзгеретін тауарлар мен көрсетілетін қызметтер құны;
2) жалпы қосылған құн (бұдан әрі – ЖҚҚ) – өндірістік қызметтің соңғы нәтижесін сипаттайды және берілген өндірістік процестегі өңдеумен қосылған құндылықты білдіреді. Салалар деңгейінде өнімніңшығарылымы және аралық тұтыну арасындағы айырма ретінде есептеп шығарылады, өндіріс процесінде тұтынылатын негізгі капиталдың құнын қамтиды;
3) жалпы ішкі өнім (бұдан әрі – ЖІӨ) – елдің экономикалық қызметінің соңғы нәтижесін сипаттайтын ұлттық шоттар жүйесінің маңызды көрсеткіштерінің бірі;
4) институционалды бірлік – өз атынан активтерді иеленуге, міндеттемелерді қабылдауға, экономикалық қызметке қатысуға және басқа бірліктермен операцияларға кіруге әрекет ете алатын экономикалық бірлік;

14 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
18 сентября 2017 года
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 8 сентября 2017 года № 125
Примечание ИЗПИ!
Методика предусматривается в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.08.2025 № 25 (вводится в действие с 01.01.2026).
Методика оценки объемов незаконной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Методика оценки объемов незаконной деятельности (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
2. Настоящая Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее Комитет) при оценке объемов незаконной деятельности согласно международным стандартам и для целей Системы национальных счетов (далее – СНС).
3. Целью настоящей Методики является оценка влияния незаконных видов деятельности на отрасли экономики.
4. В качестве методологической основы использована СНС 2008 года, подготовленная Международным Валютным Фондом, Организацией экономического сотрудничества и развития, Статистическим бюро Европейских сообществ, Организацией Объединенных Наций и Всемирным банком, и единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, утвержденная Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 16 июля 2012 года № 54.
5. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) промежуточное потребление – стоимость товаров и услуг, которые трансформируются или полностью потребляются в процессе производства в отчетном периоде;
2) валовая добавленная стоимость (далее – ВДС) – характеризует конечный результат производственной деятельности и представляет собой ценность, добавленную обработкой в данном производственном процессе. Исчисляется на уровне отраслей как разность между выпуском продукции и промежуточным потреблением, включает потребленную в процессе производства стоимость основного капитала;
3) валовой внутренний продукт (далее – ВВП) – один из важнейших показателей системы национальных счетов, характеризующий конечный результат экономической деятельности страны;
4) институциональная единица - экономическая единица, которая способна от своего имени владеть активами, принимать обязательства, участвовать в экономической деятельности и вступать в операции с другими единицами;

5) ҰШЖ –елдің экономикалық қызмет нәтижелерін сипаттайтын шоттар мен кестелердің айқындалған жинағы түрінде құрылған статистикалық көрсеткіштердің жүйесін білдіреді.
6. Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау кезіндегі ақпараттық қор:
1) ресми статистикалық ақпарат;
2) әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректері болып табылады.
2-тарау. 2008 жылғы ұлттық шоттар жүйесіне сәйкес заңсыз қызмет көлемдерін бағалауға арналған әдіснамалық тәсіл
7. Бақыланбайтын қызмет түрлері Ұлттық шоттарды құру кезінде пайдаланылатын негізгі дереккөздерден ақпаратты жинау кезінде қамтылмайтын өндірістік қызмет түрлерін қамтиды.
8. Бақыланбайтын қызмет түрлері мынадай топтарға бөлінеді: жасырын (көлеңкелі), заңсыз, формальды емес.
9. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынған тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндірісі не өндірушілер тиісті лицензиялардың болуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті болып табылатын жағдайларда мұндай лицензиясыз (рұқсатсыз) жүзеге асыруы заңсыз қызметке жатады.
10. Қызмет түрлерін заңсыз қызметке жатқызу өлшемшарттары:
1) ҰШЖ шекаралары қамтитын өндірістік қызмет белгілеріне сәйкестігі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, қызмет түрін жүзеге асыру фактісі (оның ішінде лицензияның болмауы, белгіленген тәртіптен тыс тіркеу немесе осы қызмет түрін жүзеге асыруға тікелей тыйым салу) болып табылады.
11. Заңсыз әрекет мынадай екі санат бойынша жіктеледі:
1) сатылуы немесе иелік етуі Қазақстан Республикасы заңнамасында тыйым салынған тауарлар мен қызметтерді өндіру, өткізу немесе жылжыту;
2) Тиісті лицензиясы(рұқсаты) жоқ немесе Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте тіркелмеген өндірушілердің тауарлар мен қызметтерді өндіру, өткізу немесе жылжыту.
3-тарау. Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау
1-параграф.Сатылуына немесе иелік етуіне Қазақстан Республикасы заңнамасында тыйым салынған тауарларды өндіру мен тарату көрсеткіштерін есептеу
12. Осы Әдістемеде Қазақстан Республикасының заңнамасында сатылуына немесе иелік етуіне тыйым салынған тауарларды және көрсетілетін қызметтерді өндірудің келесі түрлері қарастырылған:
есірткі бизнесі (героинді, каннабиноидтерді апиынды, синтетикалық есірткілерді өндіру және тарату);
бағалы металдардың заңсыз айналымы;
қаруды жасау, сатып алу, беру, өткізу, сақтау;
жезөкшелік;
заңсыз ойын бизнесі.

5) СНС – представляет собой систему статистических показателей, построенную в виде определенного набора счетов и таблиц, характеризующих результаты экономической деятельности страны.
6. Информационной базой при оценке объемов незаконной деятельности являются:
1) официальная статистическая информация;
2) административные данные административных источников.
Глава 2. Методологический подход к оценке объемов незаконной деятельности в соответствии с Системой национальных счетов 2008 года
7. Ненаблюдаемые виды деятельности включают виды производственной деятельности, которые не охватываются при сборе информации из основных источников, используемых при составлении национальных счетов.
8. Ненаблюдаемые виды деятельности подразделяются на следующие группы: скрытые (теневые), незаконные, неформальные.
9. К незаконной деятельности относится производство товаров и услуг, запрещенных законом или которые являются незаконными, при их осуществлении производителями, не имеющими соответствующей лицензии (разрешения).
10. Критериями незаконной деятельности выступают общие критерии отнесения вида деятельности в расчеты ВВП. Критериями отнесения видов деятельности к незаконным являются следующие:
1) охват вида деятельности границами сферы производства СНС:
производство индивидуальных или коллективных товаров и услуг, предоставляемых институциональным единицам, не являющимся их производителями, или предназначенных для предоставления, включая производство товаров и услуг, используемых в процессе производства товаров и услуг;
производство для собственного конечного использования товаров, удерживаемых их производителями для собственного конечного потребления или валового накопления капитала;
производство для собственного конечного потребления жилищных услуг лицами, проживающими в собственном жилье, а также домашние и личные услуги, предоставляемые наемной оплачиваемой прислугой;
2) нарушение законодательства Республики Казахстан.
11. Незаконная деятельность классифицируется по следующим двум категориям:
1) производство товаров и услуг, продажа или владение которыми запрещено законодательством Республики Казахстан;
2) производство товаров и услуг производителями, не имеющими соответствующей лицензии (разрешения) или не зарегистрированными в порядке, установленным законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Оценка объемов незаконной деятельности
Параграф 1. Расчет показателей производства товаров и услуг, продажа или владение которыми запрещено законодательством Республики Казахстан
12. В настоящей Методике рассматриваются следующие виды производства товаров и услуг, продажа или владение которыми запрещено законодательством Республики Казахстан:
наркобизнес (производство и распространение героина, каннабиноидов, опиума);
проституция.

13. Есірткімен байланысты заңсыз қызмет ел ішінде есірткіні өндіруді, экспорт пен импортты, сондай-ақ оларды тұтынушыларға жеткізу мен сату бойынша қызметті қамтиды.
14. Героинді тұтыну көлемін есептеу:
, (1)
мұндағы:
C – героиннің жалпы көлемі (тәркіленген және тұтынылған) (грамм);
A – бір жыл ішінде тәркіленген есірткі құралдары туралы мәліметтер;
N – есірткіге тәуелділер саны (адам);
D – есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда орташа тұтынатын есірткі саны(грамм).
Бұдан әрі елдегі импорт көлемі бағаланады:
, (2)
мұндағы:
I – импорт (грамм);
C – героиннің жалпы көлемі(грамм);
Prg – героиннің көшедегі құнарлылығы;
Pwg – героиннің көтерме саудадағы құнарлылығы.
ЖІӨ-мен салыстырылатын, негізгі нәтиже беретін көрсеткіш ЖҚҚ болып табылады:
, (3)
мұндағы:
– ЖҚҚ (миллионтеңге);
– ішкі өндіріс (миллион теңге);
– сауда үстеме бағасы (миллионтеңге);
IC – аралық тұтыну (миллион теңге).
Есірткі саудасында аралық тұтыну көп емес және сауда үстеме бағасынан 10% болып бағаланды.
Сауда үстеме бағасын анықтау үшін есірткіні тұтыну мен импортын құндық мәнде қайта есептеу жүргізіледі. Есірткі импорты көтерме бағамен, тұтыну бөлшек бағамен бағаланады.
, (4)
мұндағы:
ТМ – сауда үстеме бағасы (теңге);
С – тұтыну (грамм);
Pr– бөлшек баға теңге
Pw – көтерме баға теңге
15. Каннабиноидтердің шығарылымының есеп-қисабы каннабиноидтерді ішкі тұтыну ішкі өндіріс есебінен қанағаттандырылады деген шартпен қалыптастырылады.
, (5)
мұндағы:
– марихуана менанашаның ішкі өндірісі (теңге);
A – бір жыл ішінде тәркіленген есірткі құралдары туралы мәліметтер;
N – есірткіге тәуелділер саны (адам);
D – есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда орташа тұтынатын есірткісаны (грамм);
– марихуана мен анашаның көтерме бағасы (граммға теңге).
, (6)
мұндағы:
– ЖҚҚ (миллионтеңге);
– ішкі өндіріс (миллионтеңге);
– сауда үстеме бағасы (миллионтеңге);
– аралық тұтыну (миллионтеңге).
, (7)
мұндағы:
– сауда үстеме бағасы(теңге);
C – тұтыну (граммға теңге);
– бөлшек баға (граммға теңге);
– көтерме баға (граммға теңге).
16. Апиынның шығарылымының есеп-қисабы тұтынылатын есірткі көлемі толықтай импортталады деген шартпен қалыптастырылады.
, (8)
мұндағы:
I – апиын импорты (теңге);
A – бір жыл ішінде тәркіленген есірткі құралдары туралы мәліметтер;
N – есірткігетәуелділер саны (адам);
D – есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда орташа тұтынатын есірткі саны (грамм);
– көтерме баға (граммға теңге).
ЖҚҚ мен сауда үстеме бағасын анықтау тәсілі ұқсас, есірткінің басқа түрлеріндегідей.
, (9)
мұндағы:
– ЖҚҚ (миллионтеңге);
– сауда үстеме бағасы (миллионтеңге);
– аралық тұтыну(миллионтеңге).
, (10)
мұндағы:
– сауда үстеме бағасы (миллионтеңге);
I – импорт (грамм);
– бөлшек баға (граммға теңге);
– көтерме баға (граммға теңге).

13. Незаконная деятельность, связанная с наркотиками, включает производство наркотиков внутри страны, экспорт и импорт, а также деятельность по их доставке и продаже потребителям.
14. Расчет объемов потребления героина:
,                        (1)
где:
– потребление наркотиков всеми наркозависимыми в год (грамм);
– число наркозависимых (человек);
– среднее потребляемое количество наркотических средств в год одним наркозависимым (грамм).
Далее оценивается объем импорта в страну:
,                        (2)
где:
– импорт (грамм);
– потребление героина (грамм);
– уличная чистота героина (%);
– оптовая чистота героина (%).
Основным результирующим показателем, который сопоставляется с ВВП, является ВДС:
,                              (3)
где:
GVA – ВДС (миллион тенге);
TM – торговая наценка (миллион тенге);
IC – промежуточное потребление (миллион тенге).
Промежуточное потребление в наркобизнесе незначительное и оценено в 10% от торговой наценки.
Для определения торговой наценки проводится пересчет потребления и импорта наркотиков в стоимостном выражении. Импорт наркотиков оценивается в оптовых ценах, потребление оценивается в розничных ценах.
,                        (4)
где:
TM – торговая наценка (тенге);
C – потребление (грамм);
I – импорт героина (грамм);
Pr – розничная цена (тенге за грамм);
Pw – оптовая цена (тенге за грамм);
15. Расчет выпуска каннабиноидов формируется с условием, что все внутреннее потребление каннабиноидов удовлетворяется за счет внутреннего производства.
,                              (5)
где:
– внутреннее производство марихуаны и анаши (тенге);
– число наркозависимых (человек);
– среднее потребляемое количество наркотических средств в год одним наркозависимым (грамм);
– оптовая цена марихуаны и анаши (тенге за грамм).
,                        (6)
где:
– ВДС (миллион тенге);
– внутреннее производство (миллион тенге);
– торговая наценка (миллион тенге);
– промежуточное потребление (миллион тенге).
,                        (7)
где:
TM – торговая наценка (тенге);
C – потребление (грамм);
Pr – розничная цена (тенге за грамм);
Pw – оптовая цена (тенге за грамм);
16. Расчет выпуска опиума формируется с условием, что объем потребляемых наркотиков полностью импортируется.
,                        (8)
где:
– импорт опиума (тенге);
– число наркозависимых (человек);
– среднее потребляемое количество наркотических средств в год одним наркозависимым (грамм);
– оптовая цена (тенге за грамм).
Подход к определению ВДС и торговой наценки аналогичен, как и в других видах наркотиков.
,                        (9)
где:
– ВДС (миллион тенге);
– торговая наценка (миллион тенге);
– промежуточное потребление (миллион тенге).
,                        (10)
где:
TM – торговая наценка (тенге);
– импорт (грамм);
– розничная цена (тенге за грамм);
– оптовая цена (тенге за грамм).

7-55 жастағы халық
7-55 жастағы халық санынан 1,4%
Каннабиноидтерді қарқынды қолданатын есірткіге тәуелді адамдардың саны
Каннабиноидтерді үнемі қолданатын есірткіге тәуелді адамдардың саны
Каннабиноидтерді қарқынды қолданатын есірткіге тәуелді адамдар үшін мөлшері
Каннабиноидтерді үнемі қолданатын есірткіге тәуелді адамдар үшін мөлшері
Есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда есірткіні орташа тұтыну саны (қарқынды)
Есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда есірткіні орташа тұтыну саны (үнемі)
грамм
адам
адам
адам
адам
грамм
грамм
грамм (аптасына 6 рет)
грамм (аптасына 1 рет)
1
2
3=2*1,4%
4
5=3-4
6
7
8=312 күн×6
9=52 күн×7
жалғасы
Тұтыну
Көтерме баға
Бөлшек баға
Ішкі өндіріс
Сауда үстеме бағасы
Түпкілікті тұтыну
Аралық тұтынуға кеткен шығыстар
ЖҚҚ
грамм
теңге
теңге
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
10=1+4×8+5×9
11
12
13=10×11/1000000
14=10×(12-11)/ 1000000
15=10×12/1000000
16=14×0,1
17=13+14-16
3) Апиын
Апиын
Тәркіленген есірткі құралдары туралы мәліметтер
Есірткіге тәуелді адамдар саны
Мөлшері
Есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда есірткіні орташа тұтыну саны
Тұтыну
Көтерме сауда бағасы
Бөлшек сауда бағасы
грамм
адам
грамм
грамм
грамм
теңге
теңге
1
2
3
4=365 күн×3
5=1+2×4
6
7
жалғасы
Апиын
Импорт
Сауда үстеме бағасы
Түпкілікті тұтыну
АТ кеткен шығыстар
ЖҚҚ
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
8=5×6/1000000
9=5×(7-6)/1000000
10=5×7/1000000
11=9×0,1
12=9-11
4) Синтетикалық есірткі құралдары
Синтетикалық есірткі құралдары
Тәркіленген есірткі құралдары туралы мәліметтер
Нашақорлар саны
Мөлшері
Есірткіге тәуелді бір адамның бір жылда орташа тұтынатын есірткі құралдарының саны
Тұтыну
Бір грамм үшін бөлшек сауда бағасы
Шығарылым
Аралық тұтыну шығыстары
ЖҚҚ
грамм
адам
грамм
грамм
грамм
тенге
миллион тенге
миллион теңге
миллион теңге
1
2
3
4=312*3
5=1+(2*4)
6
7=5*6/1000000
8=7*0,1
9=7-8
Бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының заңсыз айналымы
Бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының заңсыз айналымы.
Келтірілген залал соммасы
Аралық тұтыну үлесі
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
миллион теңге
%
миллион теңге
миллион теңге
1
2
3=1×2%
4=1-3
Қаруды заңсыз жасау, сатып алу, беру, өткізу, сақтау
Қаруды заңсыз жасау, сатып алу, беру, өткізу, сақтау.
Келтірілген залал соммасы
Аралық тұтыну үлесі
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
миллион тенге
%
миллион теңге
миллион теңге
1
2
3=1×2%
4=1-3
Жезөкшелік
Жезөкшелік
Жезөкшелікпен айналысатын адамдар
Қызмет үшін орташа баға
Бір жылда бару саны (сараптамалық)
Шығарылым
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
адам
теңге
саны
миллион теңге
миллион теңге
миллион теңге
1
2
3= 300 күн×3 рет күніне бару
4=1×2×3/1000000
5=4×30%
6=4-5
Заңсыз ойын бизнесін ұйымдастыру
Заңсыз ойын бизнесін ұйымдастыру
Келтірілген залал соммасы
Аралық тұтыну үлесі
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
миллион теңге
%
миллион теңге
миллион теңге
1
2
3=1×2%
4=1-3
Заңсыз қызмет көлемдерін бағалау
әдістемесіне 2-қосымша
Қызметтерге лицензиясы жоқ немесе белгіленген тәртіппен тіркелмеген өндірушілердің тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру көрсеткіштерін есептеу
Браконьерлік
1) Ағаштызаңсыз кесу
Ағашты заңсыз кесу
Алып қойылған ағаш көлемі
1 м3 ағаш үшін орташа баға
Алыпқойылған ағаштың құны
Аралық тұтынуүлесі
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
м3
теңге
теңге
%
теңге
миллион теңге
1
2
3=1×2
4
5=3×4%
6=(3-5)/1000000
2) Заңсыз аң аулау
Заңсыз аң аулау
Алып қойылғанжануарлар өлекселерінің саны
1 дана үшін орташа баға
Алып қойылған жануарлар өлекселерінің бағасы
Аралық тұтыну үлесі
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
дана
теңге
теңге
%
теңге
миллион теңге
1
2
3=1×2
4
5=3×4%
6=(3-5)/1000000
3) Балықты заңсыз аулау
Балықты заңсыз аулау
Балық өндірісі
Балық экспорты
Балық импорты
Балық аулау
Балықтың заңды өндірісі
Елдегі балықты тұтыну
Балықты заңсыз аулау
мың тонна
мың тонна
мың тонна
мың тонна
мың тонна
мың тонна
мың тонна
1
2
3
4
5=1-2+3+4
6
7=6-5
жалғасы
Балықты заңсыз аулау
1 кг балықтың орташа бағасы
Өңірлер бойынша балықты тұтыну құрылымы
Заңсыз өндіріс
Заңсыз өндіріс
Аралық тұтыну үлесі (заңды өндірістен %)
Аралық тұтыну
ЖҚҚ
теңге
%
мыңтонна
миллион теңге
%
миллион теңге
миллион теңге
8
9
10=7×9%
11=10×8×1000000/1000000
12
13=11×12%
14=11-13
Заңсыз алкоголь өнімдерінің өндірісі
Заңсыз алкоголь өнімдерінің өндірісі
40%-дық алкоголь өндірісі
40%-дық алкоголь экспорты
40%-дық алкоголь импорты
40%-дық алкогольдің заңды өндірісі
Халықтың жан басына шаққанда 40%-дықалкогольді тұтыну
15 және одан үлкен жастағы халық саны
Алкогольді тұтыну
Заңсыз өндіріс
мың литр
мың литр
мың литр
мың литр
литр
адам
мың литр
мың литр
1
2
3

Население в возрасте 7-55 лет
1,4% от населения в возрасте 7-55 лет
Численность наркозависимых, употребляющих каннабиноиды интенсивно
Численность наркозависимых, употребляющих каннабиноиды регулярно
Доза для наркозависимых, употребляющих каннабиноиды интенсивно
Доза для наркозависимых, употребляющих каннабиноиды регулярно
Среднее потребляемое количество наркотика в год одним наркозависимым (интенсивно)
Среднее потребляемое количество наркотика в год одним наркозависимым (регулярно)
человек
человек
человек
человек
грамм
грамм
грамм
(6 раз в неделю)
грамм
(1 раз в неделю)
1
2
3
4=2-3
5
6
7=312 дней×5
8=52 дня×6
продолжение
Потребление
Цена оптовая
Цена розничная
Внутреннее производство
Торговая наценка
Конечное потребление
Расходы на промежуточное потребление
ВДС
грамм
тенге
тенге
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
9=3×7+4×8
10
11
12=9×10/1000000
13=9×(11-10)/ 1000000
14=9×11/1000000
15=13×0,1
16=12+13-15
3) Опий
Опий
Число наркозависимых
Доза
Среднее потребляемое количество наркотика в год одним наркозависимым
Потребление
Цена оптовая
Цена розничная
человек
грамм
грамм
грамм
тенге
тенге
1
2
3=365 дней×2
4=1×3
5
6
продолжение
Опий
Импорт
Торговая наценка
Конечное потребление
Расходы на ПП
ВДС
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
7=4×5/1000000
8=4×(6-5)/1000000
9=4×6/1000000
10=9×0,1
11=8-10
4) Проституция
Проституция
Лица, занимающиеся проституцией
Средняя цена за услугу
Число визитов в год (экспертно)
Выпуск
Промежуточное потребление
ВДС
человек
тенге
единиц
миллион тенге
миллион тенге
миллион тенге
1
2
3= 300 дней×3 визита в день
4=1×2×3/1000000
5=4×30%
6=4-5
приложение 2
к Методике оценки объемов
незаконной деятельности
Расчет показателей производства товаров и услуг производителями, не имеющими на это лицензии (разрешения) или незарегистрированными в установленном порядке
Браконьерство
1) Незаконная вырубка древесины
Незаконная вырубка древесины
Объем изъятой древесины
Средняя цена за м3 древесины
Стоимость изъятой древесины
Доля промежуточного потребления
Промежуточное потребление
ВДС
м3
тенге
тенге
%
тенге
миллион тенге
1
2
3=1×2
4
5=3×4%
6=(5-3)/1000000
2) Незаконная охота
Незаконная охота
Количество изъятых рогов сайги
Средняя цена за 1 штуку
Стоимость изъятых рогов сайги
Доля промежуточного потребления
Промежуточное потребление
ВДС
штук
тенге
тенге
%
тенге
миллион тенге
1
2
3=1×2
4
5=3×4%
6=(5-3)/1000000
3) Незаконный отлов рыбы
Незаконный отлов рыбы
Производство рыбы
Экспорт рыбы
Импорт рыбы
Улов рыбы
Легальное производство рыбы
Потребление рыбы в стране
Незаконный отлов рыбы
тысяч тонн
тысяч тонн
тысяч тонн
тысяч тонн
тысяч тонн
тысяч тонн
тысяч тонн
1
2
3
4
5=1-2+3+4
6
7=6-5
продолжение
Незаконный отлов рыбы
Средняя цена за 1 кг рыбы
Структура потребления рыбы по регионам
Нелегальное производство
Нелегальное производство
Доля промежуточного потребления (% из легального производства)
Промежуточное потребление
ВДС
тенге
%
тысяч тонн
миллион тенге
%
миллион тенге
миллион тенге
8
9
10=7×9%
11=10×8×1000/1000000
12
13=11×12%
14=11-13
Производство нелегальной алкогольной продукции
Производство нелегальной алкогольной продукции
Производство 40%-ного алкоголя
Экспорт 40%-ного алкоголя
Импорт 40%-ного алкоголя
Легальное производство 40%-ного алкоголя
Потребление 40%-ного алкоголя на душу населения
Численность населения в возрасте от 15 лет и старше
Потребление алкоголя
Нелегальное производство
тысяч литр
тысяч литр
тысяч литр
тысяч литр
литр
человек
тысяч литр
тысяч литр
1
2
3