Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу және өтеусіз және өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ оқу мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 357 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 19 тамызда № 15517 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 4-тармағына, және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына және "Мемлекеттiк статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ оқу мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына, Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органдарына және облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына жолдауды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроков обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 357. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2017 года № 15517.
В соответствии с пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 18.08.2022 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
4) направление информации о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр, некоммерческое Акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", местные органы военного управления Министерства обороны и местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения, в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 357 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу және өтеусіз және өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру қағидалары, сондай-ақ оқу мерзімі
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 29.10.2025 № 1509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскерге шақырылушыларды, әскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу және өтеусіз және өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), сондай-ақ оқу мерзімі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарына (бұдан әрі – мамандандырылған ұйым) əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша əскерге шақырылушыларды, əскери міндеттілерді жинау, оларды жіберу жəне өтеусіз жəне өтеулі негіздерде оқыту, оқу-тəрбие процесін ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ оқу мерзімін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсы автоматтандырылған жүйесінің интеграциялық шлюзі" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ҚР ҚМ ЦЖ) – әскери есепке алуды автоматтандыруға және мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған цифрлық жүйе;
2) оқу-материалдық база – мамандықтар бойынша әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды қамтамасыз ететін материалдық және техникалық құралдар, ғимараттар мен құрылысжай кешені;
3) өзіндік даярлық – оқып-үйренуші құрамның мамандық бойынша теориялық білім деңгейін, педагогикалық шеберлігін арттырудың негізгі әдісі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 17июля 2017 года № 357
Правила набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.10.2025 № 1509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок набора призывников, военнообязанных, их направления и обучения на безвозмездной и возмездной основах, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – специализированные организации).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система "Интеграционный шлюз автоматизированной системы мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан" (далее – ИС "ИШ АСМР МО РК") – информационная система, предназначенная для автоматизации ведение воинского учета и оказания государственных услуг;
2) учебно-материальная база – комплекс материальных и технических средств, зданий и сооружений, обеспечивающих подготовку военно-технических и иных специалистов по специальностям;
3) самостоятельная подготовка – основной метод повышения теоретического уровня знаний по специальности, педагогического мастерства обучающего состава.

9. Осы Қағидаларда:
1) әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді оқыту мерзімі;
2) әскерге шақырылушыларды қабылдау және өтеусіз негізде оқуға жіберу;
3) әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді қабылдау және өтеулі негізде оқуға жіберу;
4) оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру;
5) мемлекеттік қызметті көрсету мәселесі бойынша лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі;
6) құжаттардың нысандары және оларды жүргізу тәртібі көзделеді.
2-тарау. Әскерге шақырылушыларды қабылдау және өтеусіз негізде даярлауға жіберу тәртібі
10. Өтеусіз негізде əскери-техникалық жəне өзге де мамандықтар бойынша даярлауға денсаулық жағдайы бойынша əскери қызметке жарамды, он жеті жас алты айдан жиырма алты жасқа дейінгі, даярлықты бітіргеннен кейін мерзімді əскери қызметке шақырылуға жататын немесе жұмылдыру резервіне алынатын азаматтар тартылады.
Даярлауға қабылдауды ЖӘБО негізгі орта және одан жоғары білімі бар әскерге шақырылушылар қатарынан жүргізеді. Әскерге шақырылушыларды оқуға іріктеу кезінде бұрын алған мамандығы да ескеріледі.
11. Әскерге шақырылушыларды оқуға іріктеу оқу сабағы басталғанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмей аяқталады.
12. Даярлауға іріктеліп алынған әскерге шақырылушылар оқудың басталуына қарай ЖӘБО өкілінің бірге жүруімен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалған өтеусіз негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға іріктеліп алынған әскерге шақырылушылардың атаулы тізімі бойынша (бұдан әрі – атаулы тізім) мамандандырылған ұйымға беріледі.
Атаулы тізімнің бірінші данасы және медициналық куәландыру картасы мамандандырылған ұйымға беріледі, атаулы тізімнің екінші данасы ЖӘБО-да сақталады.
Он жеті жас алты айдан он сегіз жасқа дейінгі әскерге шақырылушылардың атаулы тізіміне өтеусіз негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқуға шарт жасауға олардың заңды өкілінің келісімі қоса тіркеледі.
13. Әскерге шақырылушыларды оқуға қабылдау атаулы тізім негізінде мамандандырылған ұйым басшысының не оның орнында болатын адамның бұйрығымен жүргізіледі.
14. Әскерге шақырылушылар оқу бітіргеннен кейін ЖӘБО өкілдерінің бірге жүруімен тұрақты (уақытша) тұратын жеріне кетеді.
15. Әскерге шақырылушыларды ЖӘБО-дан мамандандырылған ұйымға және кері қарай жеткізу шығысы өтеусіз негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқыту құнының калькуляциясына қосылады.
16. Әскерге шақырылушылар үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, сондай-ақ өз қалауы бойынша мамандандырылған ұйымнан шығарылған жағдайда оқытуға жұмсалған шығынды жасалған шартқа сәйкес, ал бас тартқан жағдайда сот тәртібінде әскерге шақырылушылар өтейді.

9. В настоящих Правилах предусматриваются:
1) сроки обучения призывников и военнообязанных;
2) набор и направление призывников на обучение на безвозмездной основе;
3) набор и направление призывников и военнообязанных на обучение на возмездной основе;
4) организация учебно-воспитательного процесса;
5) порядок обжалования решений, действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг;
6) формы документов и порядок их ведения.
Глава 2. Порядок набора и направления призывников на подготовку на безвозмездной основе
10. На безвозмездной основе к подготовке по военно-техническим и иным специальностям привлекаются граждане, годные по состоянию здоровья к воинской службе, в возрасте от семнадцати лет шести месяцев до двадцати шести лет, подлежащие призыву на срочную воинскую службу после окончания подготовки или зачисляемые в мобилизационный резерв.
Набор на подготовку проводится МОВУ из числа призывников, имеющих основное среднее образование и выше. При отборе призывников для обучения также учитываются ранее полученные специальности.
11. Отбор призывников для обучения заканчивается не позднее, чем за десять календарных дней до начала учебных занятий.
12. Призывники, отобранные для подготовки, в сопровождении представителей МОВУ, к началу обучения передаются специализированным организациям по именным спискам призывников, отобранных для подготовки по военно-техническим и иным специальностям на безвозмездной основе (далее – именные списки) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, составленным в двух экземплярах.
Первый экземпляр именных списков и карты медицинского освидетельствования передаются в специализированные организации, вторые экземпляры именных списков хранятся в МОВУ.
Призывникам в возрасте от семнадцати лет шести месяцев до восемнадцати лет, к именным спискам приобщаются согласия их законных представителей на заключение договора на обучение по военно-техническим и иным специальностям на безвозмездной основе.
13. Зачисление призывников на обучение производится на основании именных списков, приказом руководителя специализированной организации.
14. Призывники после окончания обучения в сопровождении представителей МОВУ убывают в места постоянного (временного) проживания.
15. Расходы по перевозке призывников от МОВУ до специализированной организации и обратно включаются в калькуляцию стоимости обучения по военно-техническим и иным специальностям на безвозмездной основе.
16. В случаях отчисления призывников из специализированных организаций по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию затраты, понесенные на их обучение возмещаются призывниками, согласно заключенному договору, а в случае отказа в судебном порядке.

17. ЖӘБО жыл сайын 30 маусымға және 31 желтоқсанға қарай (көктемгі және күзгі әскерге шақыру кезеңі аяқталғаннан кейін) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат ұсынады.
18. Оқыту процесінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы әскери-емдеу мекемелері арқылы оқып-үйренушілерді қажетті дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді және емдеуді жүзеге асырады.
3-тарау. Әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді қабылдау және өтеулі негізде даярлауға жіберу тәртібі
19. Өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға:
денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды әскери міндеттілер;
жиырма төрт жастан жиырма жеті жасқа дейінгі, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе шектеулі жарамды, оның ішінде әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылған әскерге шақырылушылар тартылады.
20. Әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді қабылдау және өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу:
әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін кезекке қою;
әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу мемлекеттік қызметін көрсету тәртібінде жүзеге асырылады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі ҚР ҚМ ЦЖ-ны пайдаланып, ЖӘБО (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) арқылы көрсетеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін кезекке қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру картасының электрондық көшірмесін тіркейді. Медициналық куәландыру картасы әскери қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытындыны алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жарамды.
Өтінішті ресімдеу алдында портал көрсетілетін қызметті алушының жасы (24 жастан асқан) және жынысы бойынша белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексереді. Көрсетілген талаптарға сәйкес келсе, көрсетілетін қызметті алушы оқу кезеңін және оқығысы келетін мамандандырылған ұйымды таңдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі қамтылатын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ оны көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы және тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйеден алады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күнін көрсетіп, өтініштің қабылданғаны туралы не көрсетілетін қызметті алушы толық емес және (немесе) жарамдылық мерзімі өткен құжат топтамасын ұсынған кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші құжат түскен күні оны қабылдау, тіркеу және орындау үшін орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушы құжат топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауды, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауды 1 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады (өтініш пен құжаттар қабылданған күн қызмет көрсету мерзіміне кірмейді).

17. МОВУ ежегодно к 30 июня и 31 декабря (по окончании периода весеннего и осеннего призывов) представляют в Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан информацию о подготовленных военно-технических и иных специалистах в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
18. В процессе обучения Главное военно-медицинское управление Вооруженных Сил Республики Казахстан через военно-лечебные учреждения осуществляет обеспечение необходимыми лекарственными средствами и лечением обучающихся.
Глава 3. Порядок набора и направления призывников и военнообязанных на подготовку на возмездной основе
19. На возмездной основе к подготовке по военно-техническим и иным специальностям привлекаются:
военнообязанные, годные по состоянию здоровья к воинской службе;
призывники в возрасте от двадцати четырех до двадцати семи лет, годные или ограниченно годные по состоянию здоровья к воинской службе, в том числе имеющие отсрочку от призыва на воинскую службу.
20. Набор и направление призывников и военнообязанных на подготовку по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе осуществляется в порядке оказания следующих государственных услуг:
постановка в очередь призывников и военнообязанных для направления на подготовку по военно-техническим и иным специальностям;
направление призывников и военнообязанных на подготовку по военно-техническим и иным специальностям.
Указанные государственные услуги оказываются Министерством обороны Республики Казахстан через МОВУ (далее – услугодатели) посредством использования ИС "ИШ АСМР МО РК".
21. Для получения государственной услуги "Постановка в очередь призывников и военнообязанных для направления на подготовку по военно-техническим и иным специальностям", призывники и военнообязанные (далее - услугополучатели) подают заявление через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
К заявлению, услугополучатель прикрепляет электронную копию карты медицинского освидетельствования по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Карта медицинского освидетельствования действительна в течение 10 рабочих дней с момента получения заключения о степени годности к воинской службе.
Перед оформлением заявления, портал осуществляет проверку услугополучателя на соответствие установленным требованиям по возрасту (старше 24 лет) и полу. В случае соответствия указанным требованиям услугополучатель выбирает специализированную организацию, в котором желает проходить обучение.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания услугополучателя, услугодатель получает из государственных информационных систем.
Услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата оказания государственной услуги, либо об отказе в приеме заявления на оказание государственной услуги при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется в течение 1 рабочего дня (день приема заявления и документов не входит в срок оказания услуги).

30. Оқытудың негізгі нысандары:
1) теориялық сабақ;
2) зертханалық және практикалық сабақ;
3) практикалық сабақ (жаттықтыру);
4) далалық жорық болып табылады.
Көрсетілген оқыту нысандары оқытушының (өндірістік оқыту шеберінің) жетекшілік етуімен оқу пәндері бойынша теориялық білімді меңгерту, бекіту және оқып-үйренушінің зерделенетін қару-жарақ пен техниканы қолдану шеберлігі мен дағдысын пысықтау мақсатында жүргізіледі.
Оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті жоспарлау, есепке алу, ақпараттық және есеп беру құжаттарын мамандандырылған ұйым әзірлейді.
31. Әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, денсаулық жағдайы бойынша (растайтын құжаттары мен медициналық көрсеткіштері болса), сондай-ақ өз қалауы бойынша мамандандырылған ұйымнан шығару мамандандырылған ұйым басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
Жалпы ұзақтығы 40 академиялық сағаттан астам сабақта болмаған кезде әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді тәртіпсіздігі немесе денсаулық жағдайы бойынша филиалдан шығаруға жол беріледі.
32. Тәрбие жұмысы іс-шараларын ұйымдастыру мен жүргізу және әскерге шақырушылар мен әскери міндеттілерге әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі мақсатқа бағытталған жұмысты мамандандырылған ұйымның және оның жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі орынбасары (инспектор) қамтамасыз етеді.
Жұмысты ұйымдастыру үшін тәрбие, әлеуметтік-құқықтық және идеологиялық жұмыс жоспары жасалады.
33. Мамандандырылған ұйымда тәрбие жұмысы және әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерге әскери патриоттық тәрбие беру сабақ кестесінде көзделген сағатта, сондай-ақ күн тәртібінде көзделген сабақтан тыс уақытта жүргізіледі.
34. Әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды ұйымдастыруды жоспарлау алдағы күнтізбелік жылға арналған өтеусіз және өтеулі негізде даярлау жоспарынан үзінді алынған сәттен басталады және кейіннен ағымдағы жылғы 25 желтоқсанға дейін іске асыру үшін орындаушыларға жеткізумен аяқталады.
35. Мамандандырылған ұйымның басшысы күнтізбелік жыл басталар алдында алдағы жылға әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлауды ұйымдастыру туралы бұйрық шығарады, онда:
1) мамандандырылған ұйымның алдағы жылда әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау жөніндегі негізгі міндеттері;
2) алдағы жылда оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру;
3) оқытушылармен (өндірістік оқыту шеберлерімен) оқу-әдістемелік сабақ (жиын) өткізу мерзімі;

30. Основными формами обучения являются:
1) теоретические занятия;
2) лабораторно-практические занятия;
3) практические занятия (тренировки);
4) полевые выходы.
Указанные формы обучения проводятся в целях овладения теоретическими знаниями по предметам обучения, их закрепления и выработки у обучаемых умений и навыков эксплуатации изучаемого вооружения и техники под руководством преподавателей (мастеров производственного обучения).
Планирующие, учетные, информационные и отчетные документы необходимые для организации обучения разрабатывается специализированной организацией.
31. Отчисление призывников и военнообязанных из специализированных организаций по неуспеваемости, недисциплинированности, состоянию здоровья (при наличии подтверждающих документов и медицинских показаний), а также по собственному желанию производится приказом руководителя специализированной организации.
Отчисление призывников и военнообязанных из специализированных организаций по недисциплинированности или состоянию здоровья допускается при отсутствии на занятиях общей продолжительностью более 40 учебных часов.
32. Целенаправленную работу по организации и проведению мероприятий воспитательной работы и военно-патриотического воспитания призывников и военнообязанных обеспечивает руководитель специализированной организации и его заместитель (инспектор) по военно-патриотическому воспитанию молодежи.
Для организации работы составляется план воспитательной, социально-правовой и идеологической работы.
33. Воспитательная работа и военно-патриотическое воспитание призывников и военнообязанных в специализированных организациях проводятся в часы, предусмотренные расписанием занятий, а также во внеурочное время, предусмотренное распорядком дня.
34. Планирование организации подготовки военно-технических и иных специалистов начинается с момента получения выписок из планов подготовки на безвозмездной и возмездной основах на предстоящий календарный год и завершается доведением исполнителям для последующей реализации до 25 декабря текущего года.
35. Перед началом календарного года руководители специализированных организаций издают приказы об организации подготовки военно-технических и иных специалистов на предстоящий год, в которых указываются:
1) основные задачи специализированной организации по подготовке военно-технических и иных специалистов в предстоящем году;
2) организация учебно-воспитательного процесса в предстоящем году;
3) сроки проведения учебно-методических занятий (сборов) с преподавателями (мастерами производственного обучения);

4) ішкі тәртіпті ұйымдастыру;
5) жеке құрамға аумақты және оқу-материалдық база объектілерін бекітіп беру;
6) күн тәртібі;
7) педагогикалық кеңес құрамы;
8) ішкі тексеру комиссиясының құрамы;
9) қызметкерлерді аттестаттау және сыйақы беру жөніндегі комиссияның құрамы;
10) еңбек дауы жөніндегі келісім комиссиясы;
11) жол-көлік оқиғасының, жарақаттанудың алдын алу, өрт және экология қауіпсіздігі жөніндегі комиссия құрамы;
12) оқу-тәрбие процесіне қатысты мәселелер көрсетіледі.
36. Оқу жұмысы мамандандырылған ұйымның әскери-техникалық және өзге де мамандар даярлау жөніндегі қызметінің негізгі түрі болып табылады. Оқу процесі әскери-техникалық және өзге де мамандар даярлау бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады, ол әскери-техникалық және өзге де мамандар даярлаудың ұйымдастырылуын, идеялық-теориялық және іс жүзіндегі мазмұнын, сондай-ақ олар әскери-техникалық мамандық бойынша алатын теориялық білімнің, іс жүзіндегі дағдының ауқымын айқындайды.
37. Сабақтың басталу және аяқталу уақыты, үзілістің ұзақтығы күн тәртібімен белгіленеді.
38. Негізгі есепке алу құжаттары:
1) сабақ пен тәрбие жұмысын есепке алу журналы;
2) практикалық жұмыс пен көлік жүргізу есепке алынатын жеке кітапша;
3) әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілердің қолданыстағы агрегатта жұмыс істеуін есепке алу журналы (карточкасы);
4) қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау беруді есепке алу журналы;
5) педагогикалық кеңес отырысының хаттамалары кітабы болып табылады.
39. Оқу взводының сабағы мен тәрбие жұмысын есепке алу журналы әскери-техникалық және өзге де мамандарды оқу пәндері бойынша даярлау бағдарламасының орындалуын, оқу взводында тәрбие жұмысының жүргізілуін, әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілердің үлгерімі мен сабаққа қатысуын көрсететін негізгі құжат болып табылады.
40. Негізгі есеп беру құжаттары:
1) бітіру емтихандары хаттамалары;
2) емтихан комиссиясының актілері;
3) бітіру емтихандарының қорытындысы бойынша бұйрықтар болып табылады.
41. Оқу-жаттығу материалдық базаның негізгі элементтері:
1) оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техникасы, зертхана жабдығы, оқу-жаттығу құралдары, компьютерлік техника, техникалық оқыту құралдары, аспап, көрнекі құралдар мен өзге де мүлік;
2) дәрісхана (дәріс залы), сынып, кабинет, зертхана, кітапхана, оқытушылар бөлмесі, зертханашылар бөлмесі, қаруды, әскери-техникалық мүлікті сақтауға арналған бөлме және өзге де үй-жай;
3) арнайы оқу-жаттығу кешені, оқу-жаттығу қалашығы (оқ ату, инженерлік, радиополигон), автоайлақ, атыс тирі, саптық плац, спорт қалашығы және жалпыәскери және арнайы даярлық жөніндегі бағдарламаларды пысықтау үшін арналған өзге де объектілер;

4) организация внутреннего порядка;
5) закрепление территории и объектов учебно-материальной базы за личным составом;
6) распорядок дня;
7) состав педагогического совета;
8) состав внутрипроверочных комиссий;
9) состав комиссии по проведению аттестации и премированию работников;
10) согласительная комиссия по трудовым спорам;
11) состав комиссии по предупреждению автомобильных происшествий, травматизма, противопожарной и экологической безопасности;
12) вопросы, касающиеся учебно-воспитательного процесса.
36. Учебная работа является основным видом деятельности специализированных организаций по подготовке военно-технических и иных специалистов. Учебный процесс осуществляется в соответствии с программами подготовки по военно-техническим и иным специальностям, которые определяют организацию, идейно-теоретическое и практическое содержание подготовки военно-технических и иных специалистов, а также объем теоретических знаний, практических навыков, приобретаемых ими по военно-технической специальности.
37. Время начала и окончания занятий, продолжительность перерывов устанавливается распорядком дня.
38. Основными учетными документами являются:
1) журналы учета занятий и воспитательной работы;
2) индивидуальные книжки учета практических работ и вождения машин;
3) журнал (карточка) учета работы призывников и военнообязанных на действующих агрегатах;
4) журналы учета инструктажей по технике безопасности;
5) книга протоколов заседаний педагогического совета.
39. Журнал учета занятий и воспитательной работы учебного взвода является основным документом, отражающим выполнение программы подготовки военно-технических и иных специалистов по предметам обучения, проведение воспитательной работы в учебном взводе, успеваемость и посещаемость занятий призывниками и военнообязанными.
40. Основными отчетными документами являются:
1) протоколы выпускных экзаменов;
2) акты экзаменационной комиссии;
3) приказы по итогам выпускных экзаменов.
41. Основными элементами учебно-материальной базы являются:
1) учебное вооружение и военная техника, лабораторное оборудование, учебно-тренировочные средства, компьютерная техника, технические средства обучения, приборы, наглядные пособия и иное имущество;
2) аудитории (лекционные залы), классы, кабинеты, лаборатории, библиотеки, преподавательские комнаты, лаборантские, комнаты для хранения оружия, военно-технического имущества и иные помещения;
3) специальные учебно-тренировочные комплексы, учебные городки (огневые, инженерные, радиополигоны), автодромы, стрелковые тиры, строевые плацы, спортивные городки и иные объекты, предназначенные для отработки программ по общевойсковой и специальной подготовке;

4) оқу-жаттығу шеберханасы, автомобиль гаражы, парк элементтері, әскери техниканы, қаруды, аспапты, әскери оқу-жаттығу және өзге де мүлікті сақтауға арналған қойма;
5) оқулықтар мен оқу құралдары, оқу-әдістемелік құжаттар мен өзге де материалдық және техникалық құралдар.
42. Мамандандырылған ұйым қажет болған кезде оқу процесінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери бөлімдерінің, әскери оқу орындары мен мекемелерінің далалық оқу-жаттығу базасын пайдаланады.
5-тарау. Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқыту мерзімі
43. Әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілерді әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқыту мерзімі:
1) өтеусіз негізде – оқу кезеңіне кіретін демалыс және мереке күні санын ескеріп, күнтізбелік 90 күннен 100 күнге дейін;
2) өтеулі негізде – оқу кезеңіне кіретін демалыс және мереке күні санын ескеріп, күнтізбелік 40 күннен 46 күнге дейін деп белгіленеді.
Оқып-үйренушілер саны мен оқыту кезеңі осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес әзірленетін өтеусіз және өтеулі негізде даярлау жоспарында белгіленеді.
44. Мамандандырылған ұйым басшысының оқуға қабылдау және одан шығару немесе оқуды аяқтау туралы бұйрығы шығарылған күн оқудың басталуы және аяқталуы болып саналады.
Бұйрық жобасы ҚР ҚМ ЦЖ-да әзірленіп, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.
Басшының қолжазба қолтаңбасы қойылып, басылып шығарылған бұйрықтар Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 279-НҚ бұйрығымен бекітілген Сақтау мерзімін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес сақталуға тиіс.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселесі бойынша лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану
45. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселесі бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.

4) учебные мастерские, автомобильные гаражи, элементы парка, склады для хранения военной техники, оружия, приборов, военно-учебного и иного имущества;
5) учебники и учебные пособия, учебно-методические документы и иные, материальные и технические средства.
42. Специализированные организации, при необходимости, используют в учебном процессе полевую учебную базу воинских частей, военных учебных заведений и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан.
Глава 5. Сроки обучения по военно-техническим и иным специальностям
43. Срок обучения призывников и военнообязанных по военно-техническим и иным специальностям устанавливается:
1) на безвозмездной основе – от 90 до 100 календарных дней, с учетом количества выходных и праздничных дней, входящих в период обучения;
2) на возмездной основе – от 40 до 46 календарных дней, с учетом количества выходных и праздничных дней, входящих в период обучения.
Количество обучающихся и периоды обучения устанавливаются планами подготовки на безвозмездной и возмездной основах, разрабатываемых в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
44. Началом и окончанием обучения считаются даты издания приказов руководителя специализированной организации, о зачислении и отчислении или завершении обучения.
Проекты приказов разрабатываются в ИС "ИШ АСМР МО РК" и подписываются электронной цифровой подписью.
Распечатанные приказы с рукописной подписью руководителя подлежат хранению в соответствии с Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденным приказом и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263. (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15997).
Глава 6. Обжалование решений, действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
45. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге демамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
__________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы
мен тегі)
20__ жылғы ____ ___________
20 __ жылға арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында өтеусіз негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау жоспары
Р/с
Мамандық атауы
Казармалық қордың жалпы сыйымдылығы, төсек/орын
Оқытып-үйретуге жоспарланған адам саны
Қорғаныс істері департаменті-
нің атауы
Оқытып-үйретуге жіберілуге тиіс, адам
оның ішінде оқу кезеңі бойынша
1-ші оқу кезеңі 20 __жылғы
"__" _______ бастап
2-ші оқу кезеңі 20 __жылғы
"__" _______ бастап
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны:
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері
Бас штабының бастығы______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы мен тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
___________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы
мен тегі)
20__ жылғы ____ ___________
20 __ жылға арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау жоспары
Р/с№
Мамандық атауы
Казармалық қордың жалпы сыйымдылығы, төсек/орын
Оқытып-үйретуге жоспарланған адам саны
оның ішінде оқу кезеңі бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері
Бас штабының бастығы______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы мен тегі)
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне
өтеулі негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
3-қосымша
Нысан
Медициналық куәландыру КАРТАСЫ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Министр обороны
Республики Казахстан
_______________________
(воинское звание, подпись,
инициал и фамилия)
"___" _________ 20__ года
План подготовки по военно-техническим и иным специальностям
в специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан на безвозмездной основе на 20___ год
пп
Наименование специальности
Общая вместимость казарменного фонда, койко/мест
Количество запланированных к обучению, чел.
Наименование департаментов по делам обороны
Подлежит направлению на обучение, чел.
в том числе по периодам обучения
1 период обучения с "__" _______ 20__ года
2 период обучения с "__" _______ 20__ года
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
Первый заместитель Министра обороны
- начальник Генерального штаба
Вооруженных Сил Республики Казахстан
_________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
Приложение 2
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Министр обороны
Республики Казахстан
____________________________
(воинское звание, подпись,
инициал и фамилия)
"___" ___________ 20__ года
План подготовки по военно-техническим и иным специальностям
в специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан
на возмездной основе на 20___ год
пп
Наименование специальности
Вместимость казарменного фонда, койко/ мест
Количество запланированных к обучению, чел.
в том числе по периодам обучения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
Первый заместитель Министра обороны
- начальник Генерального штаба
Вооруженных Сил Республики Казахстан
_________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал и фамилия)
Приложение 3
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
КАРТА
медицинского освидетельствования

1. Тегі, аты, болса әкесінің аты _____________________________________
2. Туған күні ____________________________________________________
3. Куәландыру нәтижесі:
Зерттеу
Жалпы қан талдауы
Жалпы несеп талдауы
Мерезге микропреципитацияның реакциясы (микрореакция)
Электрокардиография (ЭКГ)
Эхокардиография (ЭхоУГ)
Кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу (медициналық куәландыратын күні үш айдан кешіктірмей)
Құрсақ қуысы органын және бүйректі ультрадыбыстық зерттеу
Бруцеллезге (мал шаруашылығында жұмыс істейтіндерге және (немесе) жеке шаруашылығында малы барларға) қан талдауы, әдіс пен нәтиже көрсетіледі
Адамның иммундық тапшылығы вирусына антиденеге қанды зерттеу жүргізіледі
Бойы/дене салмағы
Маман-дәрігерлер
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Психиатр
Дерматовенеролог
Диагнозы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21863 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшiн адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың
_____-бағаны _____-тармағының _____-тармақшасы негізінде
_______________________________________________
_______________________________________________
(әскери қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытынды)
Комиссия төрағасы ______________________________________________
(қолы, инициалы, тегі)
20___ ж. "____" _______
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие процесін
ұйымдастыру қағидаларына,
сондай-ақ оқу мерзіміне
4-қосымша
Нысан
Өтеусіз негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау үшін іріктелген әскерге шақырылушылардың атаулы тізімі
_________________________________________________________________
(жергілікті әскери басқару органының атауы)
__________________________________________________________________
(мамандандырылған ұйым атауы)
___________________________________________________________________
_________________________________________________ мамандығы бойынша
жасақтау үшін.
Оқудың басталуы _________________________________________________.
Оқудың аяқталуы_________________________________________________.
Р/с№
Аты, әкесінің аты (болса), тегі
Туған жылы, айы
Білімі
Жұмыс орны, мамандығы
Тұрақты (уақытша) тіркеу орны бойынша үй мекенжайы
Құрамы ___ адамнан тұратын әскерге шақырылушылар тобы
20 ____ жылғы "___" ________________
__________________________________________________________________________
(жергілікті әскери басқару органының атауы)
мамандандырылған ұйымды немесе филиалды жасақтауға жауапты өкілі
_______________________________________________________________қатысуымен
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
_______________________________________________________________ өкілі
(мамандандырылған ұйым атауы)
__________________________________________________________қабылдады.
(қолы, инициалдары, тегі)
Ескертпе: атаулы тізім әліпбилік ретпен жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
5-қосымша
Нысан
20___жылғы "___" ________ арналған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша_______________________________ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы қабылдаған шаралар туралы ақпарат
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабына
Әкімшілік деректер нысаны www.mod.gov.kz. интернет-ресурсына орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат. Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық мәні): Н6-ӘТМ.
Кезеңділігі: көктемгі және күзгі әскерге шақыру аяқталғаннан кейін
Есептік кезең: жыл сайын 30 маусымға және 31 желтоқсанға қарай
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: жергілікті әскери басқару органы
Ұсыну мерзімі: 30 маусымнан және 31 желтоқсаннан кешіктірмей
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат, осы қосымшаға қоса берілетін "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға қосымшаға сәйкес толтырылады.
Р/с №
Оқу взводының нөмірі және олардың бейіні
Қорғаныс істері департаментінің жоспары бойынша құру мерзімі
Нақты құру мерзімі

1. Фамилия, имя, при наличии отчество __________________________________
2. Дата рождения _____________________________________________________
3. Результаты освидетельствования:
"____" _______ 20___ г
Исследования
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
ЭКГ исследования
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Внутриглазное давление
Анализ крови на сахар
Другие сведения (исследования)
Рост/масса тела
Врачи-специалисты
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Психиатр
Диагноз
М.П.
(личная печать
председателя комиссии)
На основании подпункта___ пункта _____ графы _____ Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21863)
________________________________________________
________________________________________________
Председатель комиссии
_____________________________________________
подпись, инициал, фамилия
Приложение 4
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Именной список призывников, отобранных для подготовки
по военно-техническим и иным специальностям на безвозмездной основе
_________________________________________________________________
(наименование местного органа военного управления)
для комплектования ________________________________________________
(наименование специализированной организации)
__________________________________________________________________
по специальности __________________________________________________
Начало обучения ___________________________________________________.
Завершение обучения _______________________________________________.
№ пп
Фамилия,
имя, отчество
(при его наличии)
Год, месяц рождения
Образование
Место работы, специальность
Домашний адрес по месту постоянной (временной) регистрации
Группу призывников в составе ____ человек
"___" ________________ 20 ____ года
в присутствии представителя
____________________________________________________________,
(наименование местного органа военного управления)
ответственного за комплектование специализированной организации,
____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
принял:
представитель _______________________________________________
(наименование специализированной организации)
____________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: Именной список составляется в алфавитном порядке.
Приложение 5
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистах
в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан,
имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению
_____________________________________________________________________
специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан
на "___" ________20___ года
Представляется: в Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.mod.gov.kz.
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистах в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению. Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): Ф6-ВТС.
Периодичность: по окончании периода весеннего и осеннего призывов.
Отчетный период: ежегодно к 30 июня и 31 декабря.
Круг лиц, представляющих информацию: местные органы военного управления.
Срок представления: не позднее 30 июня и 31 декабря.
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистах в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению заполняется согласно приложению к форме, предназначенной для сбора административных данных "Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистах в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению", прилагаемого к настоящему приложению.
№ пп
Номера учебных взводов и их профили
Срок формирования по плану Департамента по делам обороны
Фактический срок формирования

Даярлау кезеңі 20__ ж. "___" ______ 20__ж. "___"______
Адам саны
Ескертпе
іріктеліп алынды
бітіріп шықты
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы:
Атауы __________________________________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________________________
Телефон нөмірі___________________________________________________________________
Орындаушы _________________________ ___________________________________________
(аты, әкесінің аты (болса), тегі, телефон нөмірі)
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға өкілеттік берілген адам
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болса), тегі, қолы)
"Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымында
даярланған әскери-техникалық
және өзге де мамандар, бар
кемшіліктер және оларды жою
бойынша қабылданған шаралар
туралы ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар туралы ақпарат (индексі: Н6-ӘТМ, кезеңділігі: көктемгі және күзгі әскерге шақыру аяқталғаннан кейін):
1. Осы әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар, бар кемшіліктер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтырудың бірыңғай талаптарын айқындайды.
2. Нысан "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандардың санын көрсетіп, жергілікті әскери басқару органы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі даярланған әскери-техникалық және өзге де мамандар (адам) санында белгіленеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға өкілеттік берген адам қол қояды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 2-бағанды толтыру кезінде оқу взводының нөмірі және оны даярлау бейіні көрсетіледі.
7. 3-бағанда қорғаныс істері департаментінің жоспары бойынша оқу взводын құру мерзімі көрсетіледі.
8. 4-бағанда оқу взводын құрудың нақты мерзімі көрсетіледі.
9. 5-бағанда әскери-техникалық және өзге де мамандарды даярлау кезеңі көрсетіледі.

Период подготовки "__" _______ 20__ г. по "__" _______ 20__ г.
Количество человек
Примечание
Отобрано
Выпущено
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего:
Наименование ______________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель _______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Информация
о подготовленных
военно-технических и иных
специалистах
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан,
имеющихся недостатках
и принимаемых мерах
по их устранению"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (индекс: Ф6-ВТС, периодичность: по окончании периода весеннего и осеннего призывов):
1. Настоящее пояснение по заполнению формы административных данных (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Информация о подготовленных военно-технических и иных специалистах в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющихся недостатках и принимаемых мерах по их устранению" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма заполняется местным органом военного управления с указанием количества подготовленных военно-технических и иных специалистов в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в количестве подготовленных военно-технических и иных специалистов (человек).
5. Форму подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета.
Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении столбца 2 указывается номер учебного взвода и их профиль подготовки.
7. В столбце 3 указывается срок формирования учебного взвода по плану Департамента по делам обороны.
8. В столбце 4 указывается фактический срок формирования учебного взвода.
9. В столбце 5 указывается период подготовки военно-технических и иных специалистов.

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні өтініш жасаған кезде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.mod.gov.kz; интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін кезекке қою туралы өтініш;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру картасының (әскери қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытындысы бар) электрондық көшірмесі көрсетілетін қызметті алушының өтінішіне тіркеледі.
Әскерге шақырылушының, әскери міндеттінің жеке басын куәландыратын құжат туралы және тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйеден алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректің (мәліметтің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдың, дерек пен мәліметтің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет әскери есепте тұрған Қазақстан Республикасының ер азаматтарына көрсетіледі, оның ішінде:
денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды әскери міндеттілерге;
жиырма төрт жастан жиырма жеті жасқа дейінгі, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе шектеулі жарамды, оның ішінде әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылған әскерге шақырылушыларға.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
8-қосымша
Нысан
"Тіркеу нөмірі" № _______________
"Өтініш берілген күн" ____________
Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін кезекке қою туралы хабарлама
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________Сіз
аты, әкесінің аты (болса), тегі
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында оқу үшін №______ болып кезекке қойылдыңыз.
Анықтама:
Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу туралы хабарлама не даярлауға жіберуден бас тарту туралы дәлелді жауап оқу басталғанға дейін 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Азаматтарды әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде даярлау бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны шығаратын және өткізетін тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) бағаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 1507 бұйрығымен белгіленген.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы: ____________________________
Қызметкер: ____________________________________________________.
Осы құжат Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
9-қосымша
Нысан
"Тіркеу нөмірі" № _______________
"Өтініш берілген күн" ____________
_____________________________________ (көрсетілетін қызмет атауы) мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление о постановке в очередь для направления на подготовку по военно-техническим и иным специальностям в форме электронного документа, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия карты медицинского освидетельствования по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (с заключением о степени годности к воинской службе), прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документе, удостоверяющем личность призывника, военнообязанного ио регистрации по месту жительства или месту временного пребывания услугодатель получает из государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан мужского пола, состоящим на воинском учете, старше 24 лет, годным по состоянию здоровья к воинской службе.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
№ _______________ "Регистрационный номер"
_________________ "Дата подачи заявления"
Уведомление о постановке в очередь для направления на подготовку по военно-техническим и иным специальностям
Уведомляем, что Вы, _____________________________________________
________________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
поставлены в очередь под №______, для обучения в специализированной
организации Министерства обороны Республики Казахстан.
Наименование услугодателя: ______________________________________
Сотрудник: _____________________________________________________
Данный документ, согласно статье 7 Закона "Об электронном документе и
электронной цифровой подписи", равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 9
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
№ _______________ "Регистрационный номер"
_________________ "Дата подачи заявления"
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
____________________________________________
(наименование услуги)

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) ҚР ҚМ ЦЖ-да – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, мүгедектікті және динамикалық байқаудағы жай-күйі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті цифрлық жүйелерден алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзінен оқу ақысын төлегенін растаудың болмауы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет порталға көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік қондырғысының телефон нөмірі тіркелген кезде кезектілік тәртібімен әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін кезекте тұрған Қазақстан Республикасының азаматтарына проактивті форматта көрсетіледі.
Абоненттік нөмірді порталдың есептік жазбасына қосу Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін уақытша атқарушының 2016 жылғы 25 қаңтардағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13195 болып тіркелген) Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерді алу үшін ұялы байланыс операторы беретін абоненттің абоненттік нөмірін тіркеу және оны "цифрлық үкіметтің" веб-порталының есептік жазбасына қосу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
13-қосымша
Нысан
Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті ______________________________________________________,
аты, әкесінің аты (болса), тегі
Сіз 20 ___ жылғы___ _______ бастап 20 ___ жылғы ___ ______ дейінгі кезеңде оқу үшін 20 ___ жылғы ___ ______ сағат _______-ге қарай _________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына келуіңіз қажет.
Анықтама:
Азаматтарды әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде даярлау бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны шығаратын және өткізетін тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) бағаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 1507 бұйрығымен белгіленген.
Оқыту үшін ақы төлеу "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымының есеп шотына жүргізіледі.
Өзіңізбен бірге жеке заттар, гигиена құралдары және осы хабарламаның көшірмесі болуға тиіс.
Хабарлама "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсы автоматтандырылған жүйесінің интеграциялық шлюзі" цифрлық жүйесінен жіберілді.
Осы құжат Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
мамандандырылған ұйымдарына
əскерге шақырылушыларды,
əскери міндеттілерді қабылдау,
жіберу жəне əскери-техникалық
жəне өзге де мамандықтар
бойынша өтеусіз жəне өтеулі
негізде оқыту, оқу-тəрбие
процесін ұйымдастыру
қағидаларына, сондай-ақ оқу
мерзіміне
14-қосымша
_______________________________________________________ (көрсетілетін қызмет атауы) проактивті қызметін көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2026 № 692 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) ИС "ИШ АСМР МО РК" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Подтверждение оплаты с платежного шлюза "электронного правительства".
Сведения о документе, удостоверяющем личность, об оплате стоимости услуг услугополучателя услугодатель получает из государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя необходимым для оказания государственной услуги требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) отсутствие подтверждения о проведении оплаты за обучения от платежного шлюза "электронного правительства".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Государственная услуга оказывается в проактивном формате гражданам Республики Казахстан, состоящим в очереди для направления на подготовку по военно-техническим и иным специальностям, в порядке очередности при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 13
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Направление на подготовку по военно-техническим и иным специальностям
Уважаемый _______________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вам необходимо прибыть к ______ часам __ ______ 20 ___ года
в специализированную организацию Министерства обороны Республики Казахстан,
расположенную по адресу: __________________________________________
_________________________________________________________________
на обучение в период с ___ _______ 20 ___ года по с ___ _______ 20 ___ года.
При себе необходимо иметь личные вещи, средства гигиены и копию настоящего
уведомления.
Уведомление направлено с информационной системы "Интеграционный шлюз
Автоматизированной системы мобилизационных ресурсов Министерства обороны
Республики Казахстан".
Данный документ, согласно статье 7 Закона "Об электронном документе и
электронной цифровой подписи", равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 15
к Правилам набора призывников,
военнообязанных, их направления
и обучения на безвозмездной
и возмездной основах, организации
учебно-воспитательного процесса,
а также сроков обучения
по военно-техническим и иным
специальностям
в специализированных организациях
Министерства обороны
Республики Казахстан
Форма
Уведомление об отказе в оказании проактивной услуги
_____________________________________________________
(наименование услуги)

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Сізге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабардар етеміз, ______________________________________________________
____________________________________________________________________.
Жазылғанды ескеріп, Сіз әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін кезектен шығарылдыңыз.
Кезекке қайта қою үшін "Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға жіберу үшін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсету үшін белгіленген тәртіппен жүгінуіңіз қажет.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартумен келіспеген жағдайда Сіз қабылданған шешімге Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген мерзімде және тәртіппен шағымдануға құқылысыз.
Хабарлама "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсы автоматтандырылған жүйесінің интеграциялық шлюзі" цифрлық жүйесінен жіберілді.
Осы құжат Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.

В соответствии с подпунктом 2) пунктом 2 статьи 19-1 Закона РК
"О государственных услугах уведомляем об отказе в оказании Вам государственной
услуги по причине отсутствия подтверждения о проведении оплаты за обучение
от платежного шлюза "электронного правительства".
Учитывая изложенное, Вы исключены из очереди для направления на подготовку
по военно-техническим и иным специальностям.
Для повторной постановки в очередь необходимо в установленном порядке
обратиться за оказанием государственной услуги "Постановка в очередь
военнообязанных и призывников для направления на подготовку
по военно-техническим и иным специальностям".
Уведомление направлено с информационной системы "Интеграционный шлюз
Автоматизированной системы мобилизационных ресурсов Министерства обороны
Республики Казахстан".
Данный документ, согласно статье 7 Закона "Об электронном документе
и электронной цифровой подписи", равнозначен документу на бумажном носителе.