Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 мамырда № 15173 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Д. Ахмед-Заки) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А. Суханбердиеваға жүктелсін.

Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2017 года № 15173.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения единого национального тестирования".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Д. Ахмед-Заки) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии настоящего приказа для официального опубликования в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 204 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 13.04.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 25) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және ұлттық бірыңғай тестілеуді (бұдан әрі – ҰБТ) өткізу тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық парақ – таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – Ұлттық тестілеу орталығы) сайтында жарияланатын парақ;
2) арнайы пән – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының арнайы пәндері бойынша білімі мен құзыретті бағалауға бағытталған пән;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 2 мая 2017года № 204
Правила проведения единого национального тестирования
Сноска. Заголовок правил – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 13.04.2021 № 162 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения единого национального тестирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650) (далее – Типовые правила) и устанавливают порядок проведения единого национального тестирования (далее – ЕНТ).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационный лист – лист, публикуемый на сайте республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Национальный центр тестирования) в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов;
2) специальная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку знаний и компетенций по специальным дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения;

3) ахуалдық орталық – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымда орналасқан, қағаз және электрондық форматтағы ҰБТ өткізу процесін бақылау үшін коммуникация құралдарымен жабдықталған зал;
4) базалық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) – ҰБТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-лар;
5) базалық ЖЖОКБҰ-лардың қабылдау комиссиясы – ҰБТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанынан құрылған комиссия;
6) бейіндік пән – таңдаған оқу бейініне сәйкес терең академиялық білімінің тұрақтылығын анықтайтын пән саласындағы білім мен құзыретті барынша толық бағалауға бағытталған оқу пәні;
7) жалпы кәсіптік пән – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының жалпы кәсіптік пәндері бойынша білім мен құзыретті бағалауға бағытталған пән;
8) жауап парағы – түсуші тест тапсырмаларының жауаптарын белгілейтін ҰБТ нәтижелерін бағалауға арналған арнайы бланк;
9) жауап парақтарының көшірмесі – тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған құжат болып табылмайтын ҰБТ-дан кейін балдарды өз бетінше санауға арналған бланк;
10) желілік ЖЖОКБҰ-лар – ЖЖОКБҰ-ларға түсу мәселелері бойынша консультация беруді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-лар;
11) желілік ЖЖОКБҰ-лардың қабылдау комиссиясы – ЖЖОКБҰ-ларға түсу мәселелері бойынша консультация беруді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
12) қағаз форматтағы ҰБТ – әрбір тестіленушіге сұрақ кітапшасын және жауап парағын беру жолымен жүргізілетін тестілеу;
13) нұсқаларды тарату парағы – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлықтың ұқсас бағыттарына түсушілер үшін кітапша нұсқасының аудиториядағы белгілі бір орын нөміріне бекітілгендігі туралы ақпаратты қамтитын парақ;
14) отырғызу парағы – түсушілерді аудиторияда орындар бойынша бөлу парағы;
15) тестілеу администраторы – Ұлттық тестілеу орталығы айқындайтын ҰБТ өткізу пунктінде ҰБТ-дағы тәртіп сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын жауапты тұлға;
16) ҰБТ – ЖЖОКБҰ-ға түсуге арналған іріктеу емтихандарының бір нысаны;
17) ҰБТ өткізу пункті (бұдан әрі – ҰБТӨП) – тестілеуді өткізу үшін Ұлттық тестілеу орталығының жанынан құрылған аймақтық тестілеу орталығы;
18) шекті балл – республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру жөніндегі конкурсқа қатысуға немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға түсуге жол беретін әрбір пән бойынша және тестілеудің барлық пәндері немесе пәндері бойынша және білім берудің жекелеген салалары мен ЖЖОКБҰ-лар бойынша Үлгілік қағидаларда белгіленген балдардың ең төменгі сомасы;

3) ситуационный центр – зал, оснащенный средствами коммуникаций для наблюдения за процессом проведения ЕНТ в бумажном и электронном формате, размещенный при организации, определяемым уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
4) базовые организации высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО) – ОВПО, осуществляющие проведение ЕНТ;
5) приемная комиссия базовых ОВПО – комиссия, созданная при ОВПО, осуществляющая проведение ЕНТ;
6) профильный предмет – это учебный предмет, направленный на более полную оценку знаний и компетенций в предметной области, определяющий устойчивость углубленных академических знаний согласно выбранному профилю обучения;
7) общепрофессиональная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку знаний и компетенций по общепрофессиональным дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения;
8) лист ответов – специальный бланк, предназначенный для оценивания результатов ЕНТ, на котором поступающий отмечает ответы на тестовые задания;
9) копия листа ответов – бланк, предназначенный для самостоятельного подсчета баллов после ЕНТ, который не является документом для оценивания результатов тестирования;
10) линейные ОВПО – ОВПО, осуществляющие консультирование по вопросам поступления в ОВПО;
11) приемная комиссия линейных ОВПО – комиссия при ОВПО, осуществляющая консультирование по вопросам поступления в ОВПО;
12) ЕНТ в бумажном формате – тестирование, проводимое путем предоставления книжки-вопросника и листа ответов каждому тестируемому;
13) лист распределения вариантов – лист, содержащий информацию с закреплением варианта книжек к определенному номеру места в аудитории для поступающих на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения;
14) посадочный лист – лист распределения поступающих по местам в аудитории;
15) администратор тестирования – лицо, осуществляющее контроль за соблюдением правил проведения ЕНТ в пункте проведения ЕНТ, определяемое Национальным центром тестирования;
16) ЕНТ – одна из форм отборочных экзаменов для поступления в ОВПО;
17) пункт проведения ЕНТ (далее – ППЕНТ) – Региональный центр тестирования, созданный при Национальном центре тестирования для проведения тестирования;
18) пороговый балл – установленная Типовыми правилами минимальная сумма баллов по каждому предмету и по всем предметам или дисциплинам тестирования, и по отдельным областям образования и ОВПО, допускающая участие в конкурсе по присуждению образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе;

19) электрондық сертификат – Ұлттық тестілеу орталығының сайтында орналастырылған ҰБТ балдарын ресми растайтын үміткердің бірегей деректері бар электрондық құжат (бұдан әрі - сертификат);
20) электрондық форматтағы ҰБТ – әрбір тестіленуші үшін компьютерді пайдалану жолымен өткізілетін тестілеу;
21) тіркеу файлы (лог) - хронологиялық тәртіпте тестіленушінің әрекеттері туралы жазбалар бар файл.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. ҰБТ:
1) қалауы бойынша ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін орта білім беру ұйымдарының бітіруші 11 (12) сынып оқушыларына;
2) қалауы бойынша республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін немесе республикалық бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алу үшін орта білім беру ұйымдарының ағымдағы жылғы бітірушілеріне;
3) республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін орта білім беру ұйымдарының өткен жылғы бітірушілері мен техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілеріне;
4) республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін жоғары білімнің қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсетін техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілеріне;
5) республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін мен шетелде білім алған орта білім беру ұйымдарының бітірушілері мен шетелде білім алған, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын, ұлты қазақ адамдарға;
6) ЖЖОКБҰ-ға күндізгі оқу бөліміне ақылы негізде қабылдау үшін ҰБТ нәтижесі бойынша шекті балл алмаған, ҰБТ нәтижелері жойылған, бейінді пәндер комбинациясы сәйкес келмейтін ҰБТ нәтижелері бар тұлғаларды күнтізбелік жылы ақылы негізде одан әрі қабылдау үшін;

19) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными претендента, официально подтверждающим баллы ЕНТ, размещенный на сайте Национального центра тестирования (далее – сертификат);
20) ЕНТ в электронном формате – тестирование, проводимое путем использования компьютера для каждого тестируемого;
21) файл регистрации (лог) - файл с записями о действиях тестируемого в хронологическом порядке.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. ЕНТ проводится для:
1) обучающихся выпускных 11 (12) классов организаций среднего образования для зачисления в ОВПО на платной основе по желанию;
2) выпускников организаций среднего образования текущего года для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе или для обучения по государственному образовательному заказу за счет средств республиканского бюджета по желанию;
3) выпускников организаций среднего образования прошлых лет, технического и профессионального или послесреднего образования для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе по желанию;
4) выпускников технического и профессионального или послесреднего образования, поступающих по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета по желанию;
5) выпускников организаций среднего образования, обучавшихся за рубежом, а также лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, окончивших учебные заведения за рубежом для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе по желанию;
6) лиц, зачисленных в ОВПО по очной форме обучения на платной основе, не набравших пороговый балл по результатам ЕНТ, с результатами ЕНТ с несоответствующими комбинациями профильных предметов, с аннулированными результатами ЕНТ для дальнейшего зачисления в ОВПО на платной основе в календарном году;

7) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғаларға өткізіледі;
8) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде басқа білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғаларға өткізіледі.
4. Қағаз және (немесе) электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ҰБТ-ға өтініш берудің бағдарламалық жасақтамасына жүктейді және көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар үшін ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекші және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілін білетін маманның көмегі қажет екенін қосымша көрсетеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ҰБТ қағаз немесе электрондық форматта Ұлттық тестілеу орталығымен ЖЖОКБҰ базасында немесе базалық ЖЖОКБҰ-да немесе Ұлттық тестілеу орталығы айқындайтын ұйымдарда өткізіледі.
ҰБТ-ға қатысу үшін өтініштерді қабылдау (қағаз және электрондық форматта) Ұлттық тестілеу орталығының www.testcenter.kz сайты арқылы онлайн режимде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарының түсушілерін қоспағанда, түсушілер Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
Қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары топтары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсушілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар Оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарына түсуші адамдар Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарына түсуші Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар Оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық даярлықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсушілерді қоспағанда, қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсетін адамдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар ҰБТ-ді жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін, қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсуші адамдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін ҰБТ арнайы пән бойынша өткізіледі.
"Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысатындарды қоспағанда, шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар екі бейіндік бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарынан ауысатындарды қоспағанда, басқа білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.

7) обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующих творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе;
8) обучающихся ОВПО желающих перевестись на группу образовательных программ области образования "Педагогические науки" на платной основе.
4. Для участия в ЕНТ в бумажном и (или) электронном формате дети с инвалидностью и лица с инвалидностью (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) прикрепляют документ об установлении инвалидности, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32922) в программное обеспечение приема заявлений на ЕНТ и дополнительно указывают о необходимости предоставления помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением слуха.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. ЕНТ проводится Национальным центром тестирования в бумажном или в электронном формате на базе ППЕНТ или в базовых ОВПО, или в организациях, определяемых Национальным центром тестирования.
Прием заявлений для участия в ЕНТ (бумажном и электронном формате) осуществляется в онлайн режиме на сайте www.testcenter.kz Национального центра тестирования.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Поступающие сдают ЕНТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
Лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан, сдают ЕНТ по грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, предусматривающих сокращенные сроки обучения.
Лица, поступающие на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки сдают ЕНТ по истории Казахстана, грамотности чтения (язык обучения).
Лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан, поступающие на группу образовательных программ, требующих творческой подготовки сдают ЕНТ по грамотности чтения (язык обучения).
Лица, поступающие на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, в том числе лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан сдают ЕНТ по общепрофессиональной и специальной дисциплинам, за исключением поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
Лица, поступающие на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, требующие творческой подготовки, предусматривающие сокращенные сроки обучения, в том числе лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан сдают ЕНТ по специальной дисциплине.
Обучающиеся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе сдают ЕНТ по двум профильным предметам, за исключением желающих перевестись на группы образовательных программ по области образования "Педагогические науки".
Обучающиеся ОВПО желающие перевестись на группу образовательных программ области образования "Педагогические науки" сдают ЕНТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением переводящихся на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ҰБТ-ны қазақ немесе орыс тілдерінде тапсыратын, қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсушілерді қоспағанда, түсушілер ҰБТ-ны қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде тапсырады.
Бұл ретте ҰБТ-ны ағылшын тілінде тапсыратын оқуға түсушілер үшін Қазақстан тарихы бойынша тестілеу өз қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсушілерді қоспағанда, орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:
1) Қазақстан тарихы бойынша – 20;
2) математикалық сауаттылық бойынша – 10;
3) оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша – 10;
4) бірінші бейіндік пән бойынша – 40;
5) екінші бейіндік пән бойынша – 40.
Қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары топтары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсетін адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:
1) оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша – 10;
2) бірінші бейіндік пән бойынша – 40;
3) екінші бейіндік пән бойынша – 40.
Қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары топтары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсетін адамдарды қоспағанда, шығармашылық даярлықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсуші Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін Оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша ҰБТ тест тапсырмаларының саны – 10.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің бейіндік пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ақылы негізде ауысуға ниет білдірген тұлғалар үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Поступающие сдают ЕНТ по желанию на казахском или русском или английском языках, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, которые сдают ЕНТ на русском или казахском языках.
При этом для поступающих, которые сдают ЕНТ на английском языке, тестирование по истории Казахстана проводится по желанию на казахском или русском языках.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Для выпускников организаций среднего и технического и профессионального или послесреднего образования, за исключением поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения количество тестовых заданий ЕНТ составляет:
1) по истории Казахстана – 20;
2) по математической грамотности – 10;
3) по грамотности чтения (язык обучения) – 10;
4) по первому профильному предмету – 40;
5) по второму профильному предмету – 40.
Для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, предусматривающих сокращенные сроки обучения количество тестовых заданий ЕНТ составляет:
1) по грамотности чтения (язык обучения) – 10;
2) по первому профильному предмету – 40;
3) по второму профильному предмету – 40.
Для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, поступающих на группу образовательных программ, требующих творческой подготовки, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, предусматривающих сокращенные сроки обучения, количество тестовых заданий ЕНТ по грамотности чтения (язык обучения) составляет 10 тестовых заданий.
Перечень групп образовательных программ с указанием профильных предметов единого национального тестирования, устанавливаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе количество тестовых заданий ЕНТ составляет:

1) бірінші бейіндік пән бойынша – 40;
2) екінші бейіндік пән бойынша – 40.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Көру аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар үшін ҰБТ пәндерінің тест тапсырмаларының нұсқалары схемасыз, кестесіз, суретсіз, картасыз қалыптастырылады.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ның тест тапсырмаларының саны:
1) жалпы кәсіптік пән бойынша - 20;
2) арнайы пән бойынша - 40.
Оқытудың қысқартылған мерзімін көздейтін жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін ұлттық бірыңғай тестілеудің жалпы кәсіптік және арнайы пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес белгіленеді.
12. Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін (ағылшын) меңгергенін растайтын: Test of Englishas a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС) халықаралық сертификаттары бар адамдар өз қалауы бойынша "Шет тілі (ағылшын)" бейіндік пәнін немесе арнайы пән бойынша тестілеу тапсырудан Үлгілік қағидалармен бекітілген балл аудару шкаласына сәйкес бейіндік пәнді немесе ағылшын тілі бойынша "Шет тілі (ағылшын)" арнайы пәнін тапсырудан өз қалауы бойынша босатылады.
Шет тілін (ағылшын тілін) меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттары TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ). IELTS (АЙЛТС) бар тұлғалар ҰБТ-ға және/немесе конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде мәліметтерді енгізуі қажет.
Ұсынылған сертификаттардың түпнұсқалығын республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына өтініш берген немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдау кезінде ЖЖОКБҰ тексереді.

1) по первому профильному предмету – 40;
2) по второму профильному предмету – 40.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушениями зрения варианты тестовых заданий по предметам ЕНТ формируются без использования схем, таблиц, рисунков карт и графиков.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, количество тестовых заданий ЕНТ составляет:
1) по общепрофессиональной дисциплине – 20;
2) по специальной дисциплине – 40.
Перечень групп образовательных программ с указанием общепрофессиональных и специальных дисциплин единого национального тестирования для поступающих по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения, устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Лица, имеющие международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета или специальной дисциплины "Иностранный язык (английский)" по английскому языку: Test of Englishas a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС) по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета и/или специальной дисциплины "Иностранный язык (английский)" по английскому языку, в соответствии со шкалой перевода баллов, утвержденной Типовыми правилами.
Лицам, имеющим международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), IELTS (АЙЛТС) необходимо внести данные при подачи заявления для участия в ЕНТ и/или в конкурсе.
Подлинность и срок действия предоставляемых сертификатов проверяется ОВПО при подаче заявления на конкурс по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Қазақ тілін В1 (орта) деңгейден төмен емес меңгергенін растайтын ҚАЗТЕСТ сертификаты бар тұлғалар қалауы бойынша ҰБТ-ның "Қазақ тілі" бейіндік пәнінен немесе арнайы пәнінен тест тапсырудан босатылады және Үлгілік қағидалардың 4-2 тармағына және 2-2-қосымшасында белгіленген балдарды ауыстыру шкаласына сәйкес білім беру грантын тағайындау конкурсына қатыса алады және (немесе) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдана алады.
Ескерту. 1-тарау 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. SAT - ЭсЭйТи (Scholastic Assessment Test), ACT – ЭйСиТи (American College Testing), IB - АйБи (International Baccalaureate), A Level (Э-Левел) халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар қалауы бойынша халықаралық стандартталған тестілеудің нәтижелері мен шекті балдары бар пәндер бойынша ҰБТ тапсырудан босатылады және Үлгілік қағидаларға сәйкес білім беру грантын беру конкурсына қатыса алады және (немесе) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдана алады. SAT балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) SAT reasoning (ризонинг) және SAT subject (сабджект) сертификатары болған жағдайда. Бұл ретте түсуші Қазақстан тарихы пәні бойынша ҰБТ тапсырады.
2) SAT reasoning сертификаттары болған жағдайда. Бұл ретте түсуші Қазақстан тарихы және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
ACT балдары Қазақстан тарихы пәні бойынша ҰБТ тапсырған жағдайда ауыстырылады.
IB және A Level балдары Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы пәндері бойынша ҰБТ тапсырған жағдайда ауыстырылады.
SAT subject (сабджект), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) және и A Level (Э-Левел) сертификаттарының біреуі бар тұлғалар үшін бейіндік пәндері сәйкес келген жағдайда ҰБТ балдарына ауыстырылады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына түсетін және республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін, сондай-ақ ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде қабылдау кезінде SAT, ACT, IB және A-Level халықаралық стандартталған тестілерінің сертификаттары бар адамдарға балл Үлгілік қағидалардың 4-1-тармағына және 2-1-қосымшасына сәйкес (оқу сауаттылығы бойынша) есептеледі, бұл ретте SAT reasoning сертификатының балдары ғана ескеріледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Лица, имеющие сертификат КАЗТЕСТ, подтверждающие владение казахским языком, не ниже уровня В1 (средний) по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета или специальной дисциплины ЕНТ "Казахский язык", и участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта и (или) зачисляются в ОВПО на платной основе, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно пункта 4-2 и приложения 2-2 Типовых правил.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Лица, имеющие сертификаты международных стандартизированных тестов SAT - ЭсЭйТи (Scholastic Assessment Test), ACT – ЭйСиТи (American College Testing), IB - АйБи (International Baccalaureate), A Level (Э-Левел) по желанию освобождаются от сдачи ЕНТ по предметам, имеющим результаты и пороговые баллы международных стандартизированных тестов, и участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта и (или) зачисляются в ОВПО на платное отделение, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно Типовым правилам. Перевод баллов SAT в баллы ЕНТ осуществляется при условии наличия:
1) сертификатов SAT reasoning (ризонинг) и SAT subject (сабджект). При этом поступающие сдают ЕНТ по предмету История Казахстана и баллы SAT subject переводятся в баллы ЕНТ.
2) сертификатов SAT reasoning. При этом поступающие сдают ЕНТ по предмету История Казахстана и двум профильным предметам.
Перевод баллов ACT в баллы ЕНТ осуществляется при условии сдачи ЕНТ по предмету История Казахстана.
Перевод баллов IB и A Level в баллы ЕНТ осуществляется при условии сдачи ЕНТ по предметам История Казахстана и Грамотности чтения.
Перевод в баллы ЕНТ для лиц, имеющих один из сертификатов SAT subject (сабджект), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи) и A Level (Э-Левел) осуществляется при условии совпадения профильных предметов.
Лицам, поступающим на группу образовательных программ высшего образования, требующей творческой подготовки и имеющих сертификаты международных стандартизированных тестов SAT, ACT, IB и A-Level для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета, а также при зачислении в ОВПО на платной основе засчитывается балл согласно пункта 4-1 и приложения 2-1 Типовых правил (по Грамотности чтения), при этом учитывается только баллы сертификата SAT reasoning.

SAT, ACT, IB және A-Level, TOEFL ITP, TOEFL IBT, IELTS халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар қағаз форматтағы ҰБТ үшін осы Қағидалардың 20-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзім аралығында және электрондық форматтағы ҰБТ үшін осы Қағидалардың 74-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзім аралығында ҰБТ-ға өтініштер қабылдау базасына мәліметтер мен сертификаттардың көшірмелерін (SAT, ACT, IB, A-Level үшін) енгізуі қажет.
ҰБТ–ға өтініштер қабылдау аяқталғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы күнтізбелік жылдың 12 маусымына дейін SAT, ACT, IB және A-Level халықаралық стандартталған тестілерінің сертификаттары бар адамдардың тізімін және олардың сертификаттарының көшірмелерін қарастырады.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығы мен қолданылу мерзімін ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары тексереді.
Халықаралық стандартталған тест балдарын ҰБТ балдарына ауыстырғаны туралы шешімі шығарылғаннан кейін өтініш берушінің сертификаты Ұлттық тестілеу орталығының сайтында және түсушінің жеке кабинетінде (www.testcenter.kz) орналастырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-1. "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымының білім беру бағдарламалары бойынша оқуларын аяқтаған бітірушілерге ҰБТ сертификаттары Үлгілік қағидалардың 4-3-тармағына және "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы бітірушілерінің оқудағы нәтижелерінің сырттай бағалау балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру шкаласы 2-3-қосымшаға сәйкес оқу нәтижелерінің сырттай бағалау балдарын ҰБТ-ның балдарына ауыстыру негізінде беріледі.
Ескерту. 1-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ҰБТ бойынша ең жоғары балл – 140 балл.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсетін тұлғалар үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл – 130 балл.
Қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары топтары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсетін адамдарды қоспағанда, шығармашылық даярлықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсуші Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл –110 баллды құрайды.

Лицам, имеющим сертификаты международных стандартизированных тестов SAT, ACT, IB, A-Level, TOEFL ITP, TOEFL IBT, IELTS необходимо внести данные и подать заявление в базу данных приема заявлений ЕНТ и загрузить копию сертификата (для обладателей сертификатов SAT, ACT, IB, A-Level), в сроки, указанные в подпункте 3) пункта 20 настоящих Правил для бумажного формата ЕНТ и в подпункте 3) пункта 74 настоящих Правил для электронного формата ЕНТ.
По завершении приема заявлений на ЕНТ Национальный центр тестирования до 12 июня календарного года рассматривает список лиц, имеющих сертификаты международных стандартизированных тестов SAT, ACT, IB и A-Level их копии сертификатов.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО.
После конвертации результатов международных стандартизированных тестов в баллы ЕНТ сертификат заявителя размещается на сайте Национального центра тестирования и в личном кабинете поступающего (www.testcenter.kz).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. Выпускникам, завершившим обучение по образовательным программам автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", сертификаты ЕНТ выдаются на основании перевода баллов внешней оценки результатов обучения в баллы ЕНТ в соответствии с пунктом 4-3 и приложением 2-3 "Шкала перевода баллов внешнего оценивания результатов обучения выпускников автономной организации образования Назарбаев Интеллектуальные школы в баллы сертификата ЕНТ" Типовых правил.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 13-1 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Максимальное количество баллов составляет по ЕНТ – 140 баллов.
Максимальное количество баллов для лиц, поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, составляет по ЕНТ– 130 баллов.
Максимальное количество баллов, для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, в том числе для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, предусматривающих сокращенные сроки обучения составляет – 110 баллов.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл - 70 балл.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін және шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ бойынша ең жоғары балл – 70 балл.
16. Түсушіге ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш білдіріп, көрсетілген күні тестілеуге қатыспаған болса, сондай- ақ өтініштерді қабылдау кезеңінде ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш бермегендерге тестілеу өткізілетін күндері аудиторияда (қағаз форматта тестілеу тапсыру тіліне сәйкес) орын болған жағдайда және келесі дәлелді себептер бойынша ҰБТ-ны өткізу кезеңінде келесі күндердің бірінде қатысу мүмкіндігі беріледі:
1) денсаулық жағдайы бойынша "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 026/у нысанға сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы не амбулаториялық картадан немесе тестілеу өткізілетін күнмен сәйкес келетін ауру тарихы көрсетілген үзінді көшірмесімен медициналық карта болған кезде;
2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 1-бабының 13) тармақшасына сәйкес айқындалған жақын туыстарының қайтыс болуын растайтын құжаттар тізбесі болған кезде;
3) "Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін және оларды іріктеу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 514 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7355 болып тіркелген) республикалық және халықаралық олимпиадалар мен жалпы білім беретін пәндер бойынша ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстар), орындаушылар конкурстарына, кәсіби шеберлік конкурстарына және спорттық жарыстарға қатысқан кезде;
4) төтенше жағдайлар кезінде.
Бұл ретте:
қағаз форматтағы ҰБТ кезінде түсуші тиісті құжаттарын қоса бере отырып, мемлекеттік комиссия төрағасының атына ҰБТ-ны қайта тапсыруға өтініш береді;
электрондық форматтағы ҰБТ кезінде түсуші тиісті құжаттарын қоса бере отырып, Ұлттық тестілеу орталығы директорының атына ҰБТ-ны қайта тапсыруға өтініш береді.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Максимальное количество баллов по ЕНТ, для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения – 70 баллов.
Максимальное количество баллов по ЕНТ, для лиц, поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения и требующие творческой подготовки, составляет – 70 баллов.
16. Поступающим, подавшим заявления для участия в ЕНТ, но не принявшим участие в тестировании, а также не подавшим заявления для участия в ЕНТ в период приема заявлений предоставляется возможность регистрации и участия в один из последующих дней в период проведения ЕНТ при наличии места в аудитории в дни проведения тестирования (в бумажном тестировании с соответствующим языком тестирования) по следующим уважительным причинам:
1) при наличии заключения врачебно-консультационной комиссии, согласно форме № 026/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), по состоянию здоровья либо медицинская карта с выпиской из амбулаторной карты или истории болезни, совпадающего с датой проведения тестирования;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен подпунктом 13) статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс);
3) при участии в республиканских и международных олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсах исполнителей, конкурсах профессионального мастерства и спортивных соревнований, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года № 514 "Об утверждении Перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований и критерии их отбора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7355);
4) при чрезвычайных ситуациях.
При этом:
в бумажном формате ЕНТ поступающий подает заявление для повторной сдачи ЕНТ на имя председателя государственной комиссий, приложив необходимые документы;
в электронном формате ЕНТ поступающий подает заявление для повторной сдачи ЕНТ на имя директора Национального центра тестирования, приложив необходимые документы.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 03.07.2025 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.07.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрықтарымен.
17. Ұлттық тестілеу орталығы айқындайтын ұйымда ҰБТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін тестілеу әкімшілері, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың қызметкерлері, азаматтық қоғам институттарының, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері қатарынан байқаушылар жіберіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады;
2) бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (үш дұрыс жауаптан артық емес) және сәйкестікті анықтауға арналған тест тапсырмаларында:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында тек бір дұрыс жауапты не екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.
Контекст негізіндегі тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асыралады:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 03.07.2025 № 335 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.07.2025).
17. Для осуществления контроля за соблюдением правил проведения ЕНТ в организации определяемым Национальным центром тестирования направляются администраторы тестирования, наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области науки и высшего образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ осуществляется следующим образом:
1) в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
2) в тестовых заданиях на установление соответствия и с одним или несколькими правильными ответами (не более трех правильных ответов)
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе только одного правильного ответа либо выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
Оценивание ответов заданий на основе контекста осуществляется следующим образом:
в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов в ноль баллов.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады
2) бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (үш дұрыс жауаптан артық емес) тест тапсырмаларында:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында а екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қағаз форматтағы ҰБТ өткізу тәртібі
1-параграф. Қағаз форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін құжаттар қабылдау
20. ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес немесе "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4991 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 502 бұйрық) бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгіде келесі мерзімдерде:

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, осуществляется следующим образом:
1) в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
2) в тестовых заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более трех правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения ЕНТ в бумажном формате
Параграф 1. Прием документов для участия в ЕНТ в бумажном формате
20. Прием заявлений по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991) (далее – приказ № 502) для участия в ЕНТ осуществляется в следующие сроки:

1) күнтізбелік жылғы 1 және 15 желтоқсан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 6) және 7) , 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
2) күнтізбелік жылғы 1 және 15 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
3) күнтізбелік жылғы 1 мен 30 сәуір аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
4) күнтізбелік жылғы 1 сәуір мен 5 мамыр аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін;
5) күнтізбелік жылғы 25 шілде мен 1 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін өткізіледі.
Ескерту. 20-тармақта орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Базалық және желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссияларының құрамы ЖЖОКБҰ бірінші басшысы мен немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен бекітіледі.
Желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының функциялары:
түсушілерге таңдаған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары топтары бойынша консультация беру, тестілеу рәсімімен таныстыру және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес ақпараттық парақтарды беруді қамтамасыз ету.
Базалық ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының функциялары:

1) с 1 по 15 декабря календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 6) и 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил;
2) с 1 по 15 февраля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1) и 6) пункта 3 настоящих Правил;
3) с 1 по 30 апреля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3) 4) и 6) пункта 3 настоящих Правил;
4) с 1 апреля по 5 мая календарного года для лиц, указанных в подпункте 5) пункта 3 настоящих Правил;
5) с 25 июля по 1 августа календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6) и 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
27. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Состав приемной комиссии базовых и линейных ОВПО утверждается первым руководителем ОВПО или лицом, исполняющим его обязанности.
Функции приемной комиссии линейных ОВПО:
консультирование поступающих по вопросам выбираемой группе образовательных программ высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования и обеспечение выдачи информационных листов в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Функции приемной комиссии базовых ОВПО:

1) желілік ЖЖОКБҰ-ның техникалық хатшылары мен жауапты хатшыларына кеңес беруді ұйымдастыру;
2) түсушілерді таңдаған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары топтары бойынша кеңес беру, тестілеу рәсімімен таныстыру;
3) тестілеу өткізу үшін аудиториялық қорды қалыптастыру;
4) тестілеуге техникалық жабдықтардың жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) бейіндік пәндердің таңдалған комбинациясына сәйкес ақпараттық парақтарды беруді қамтамасыз ету.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қағаз форматтағы ҰБТ өткізу процесі
29. ҰБТ-ға 4 сағат беріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ға 2 сағат беріледі.
30. ҰБТ өткізілетін корпустарда тестілеу күндері тестілеу үшін пайдаланылмайтын барлық аудиториялар, кабинеттер, бөлмелер (әжетхана бөлмелерінен басқа), сондай-ақ түсушілердің кіру және шығу есіктерінен басқа барлық кіру есіктері жабылып, мөрленеді. Ғимараттың сыртында орналасқан әжетхана бөлмелеріне апаратын жол мен аумаққа бөтен адамдардың кіруі шектеледі.
31. ҰБТӨП-ке кіруге арналған есіктер бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте өткізу барысы, сонымен қатар тестілеуден кейінгі пайдаланылған кітапшалар сақталған бөлменің бейнебақылау жазбасы ҰБТ аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығының мұрағатына тапсырылады.
ҰБТ аяқталғаннан кейін күнтізбелік жылдың 25 тамызына дейін Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады.
ҰБТ-да Қағидалардың 32 және 51-тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы анықталған жағдайда Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу барысында тыйым салынған затты пайдаланғаны туралы акт жасайды және растайтын материалдарымен бірге ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Тестілеу барысында тыйым салынған затты пайдаланғаны туралы акт және растайтын материалдар ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен құрылған комиссияның қарауына ұсынылады.
Комиссияның шешімімен тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен, жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері жергілікті атқарушы органның қаулысымен күнтізбелік жыл бойына нәтижелері жойылады.

1) организация консультирования технических секретарей и ответственных секретарей линейных ОВПО;
2) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группы образовательных программ высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования;
3) формирование аудиторного фонда для проведения тестирования;
4) организация и обеспечение работы технического оборудования к тестированию;
5) обеспечение выдачи информационных листов в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Процесс проведения ЕНТ в бумажном формате
29. На ЕНТ отводится 4 часа.
Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, на ЕНТ отводится 2 часа.
30. В корпусах, в которых проводится ЕНТ, в дни тестирования все аудитории, кабинеты, помещения, не используемые для тестирования (кроме санузлов), а также входные двери, кроме тех, которые будут использованы для входа и выхода поступающих, закрываются и опечатываются. Территория и дорога от здания до санузлов, находящихся вне здания, ограничиваются для доступа посторонних лиц.
31. Входные двери, используемые для запуска в ППЕНТ, и процесс проведения ЕНТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса проведения, а также помещения, в котором хранились использованные книжки после тестирования передаются в архив Национального центра тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения ЕНТ.
После завершения ЕНТ до 25 августа календарного года Национальный центр тестирования осуществляет просмотр записей видеонаблюдения тестирования.
В случае обнаружения использования поступающим во время ЕНТ запрещенных предметов, указанных в пункте 32 и 51 настоящих Правил, Национальным центром тестирования составляется Акт об обнаружении использования во время тестирования запрещенных предметов и направляется в уполномоченный орган в области науки и высшего образования с подтверждающими материалами.
Акт об обнаружении использования во время тестирования запрещенных предметов и подтверждающие материалы представляются на рассмотрение комиссии, создаваемой уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Решением комиссии результаты тестирования (баллы ЕНТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области науки и высшего образования, результаты конкурса на присуждение образовательного гранта за счет средств местного бюджета аннулируются постановлением местного исполнительного органа в течение календарного года.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. ҰБТ-ны қағаз форматта өткізген кезде түсушілер ҰБТӨП ғимаратына бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте түсушінің жеке басын көлемдік-кеңістіктік нысандағы сканер арқылы сәйкестендіру жүргізіледі және жеке басын куәландыратын құжат не түсушінің цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты ұсынылады. Он алты жасқа толмағандар осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орта білім беру ұйымын ағымдағы жылы аяқтайтыны туралы анықтама береді.
Тестілеуге кіргізу кезінде қолды және рамалық типтегі металл іздегіштер қолданылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа мынадай тыйым салынған заттарын: фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт сағаттар, смарт көзілдірік, фитнес білезіктер (трекерлер), диктофон, сымды және сымсыз құлаққаптар, микроқұлаққаптар, сымсыз бейнекамераларды, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларды, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерді, қашықтан басқару құрылғыларын, сондай-ақ мынадай стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кірмеу үшін жүзеге асырылады.
Сонымен қатар, мынадай заттарды тестілеу ғимаратына кіргізуге тыйым салынады: шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, калькулятор, барлық түрдегі және нысандағы қағаздар.
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰБТ өткізу пункттерінің ғимаратына кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану кезінде тестілеуге тыйым салынған заты табылған түсушіні ғимараттан шығару туралы Акт жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При проведении ЕНТ в бумажном формате, поступающие запускаются в здание ППЕНТ по одному, при этом производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека и предоставляется документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов поступающего. Лица, не достигшие шестнадцати лет предоставляют справку об окончании школы в текущем году, по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов: фотоаппаратов, любых средств сотовой связи, оснащенных функцией передачи информации (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, фитнес-браслеты (трекеры), диктофон, наушники проводные, беспроводные, микронаушники, микрофоны, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).
Также не допускается заносить в здание тестирования следующие предметы: шпаргалки, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумаги всех видов и форм.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем запрещенных предметов при запуске в здание пункта проведения ЕНТ по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. ҰБТ өткізу үшін жергілікті жерлерде құрамы ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен бекітілетін ҰБТ ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссиялар (бұдан әрі – мемлекеттік комиссиялар) құрылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Мемлекеттік комиссияның төрағасы болып ҰБТ-ны ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз ететін, сонымен қатар металліздегіштер, аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына сәйкес рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде радиоэлектрондық және ұялы байланыс сигналдарын өшіретін және бейнебақылау құралдарын қолдануды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының басшылары немесе қалалық, аудандық білім бөлімдерінің (басқармаларының) басшылары тағайындалады
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 03.06.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Мемлекеттік комиссияның құрамына облыстар немесе республикалық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің өкілдері, құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.
Бұл ретте мемлекеттік комиссия құрамына күнтізбелік жылы жақын туыстығы Кодекспен белгіленген ҰБТ тапсыратын адамдардың туыстары кірмейді.
Мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелер санының жай көпшілік даусымен қабылданады және отырыс хаттамаларымен ресімделеді, оған білім беру ұйымдарының немесе білім (басқармаларының) бөлімдерінің білікті қызметкерлері қатарынан тағайындалатын төраға мен хатшы қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып саналады.
Мемлекеттік комиссия:
1) ҰБТӨП-те немесе базалық ЖЖОКБҰ-да тестілеу өткізу үшін аудиторлық қорды бекітеді;
2) құқық қорғау органдарының өкілдерімен бірлесіп, тестілеу өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
3) түсушілерді тестілеуге кіргізуді ұйымдастырады;
4) тестілеуге кіргізу барысында металл іздегіштерді пайдалануды және қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастырады;
5) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) 38-қосымшаға сәйкес аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына сәйкес рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын беретін құрылғыларды пайдалануды, сондай-ақ электромагниттік өрісті өлшеу хаттамасын алуды ұйымдастырады;

33. Для проведения ЕНТ на местах создаются государственные комиссии по организации и проведению ЕНТ (далее – государственные комиссии), которые утверждаются уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Председателями государственной комиссии назначаются руководители высших учебных заведений (руководители городских, районных (управлений) отделов образования), которые обеспечивают организацию и проведение ЕНТ, а также использование металлоискателей, устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса) и видеонаблюдения.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 03.06.2021 № 264 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
35. В состав государственной комиссии входят представители акиматов областей или городов республиканского значения, представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
При этом в состав государственной комиссии не входят близкие родственники, перечень которых определен Кодексом, участников ЕНТ календарного года.
Количество членов государственной комиссии составляет пять человек. Решения государственной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов и оформляются протоколами заседаний, которые подписываются председателем и секретарем, назначаемым из числа квалифицированных работников организаций или (управлений) отделов образования. В случае равенства голосов, голос председателя считается решающим.
Государственная комиссия:
1) утверждает аудиторный фонд для проведения тестирования в ППЕНТ или в базовых ОВПО;
2) совместно с представителями правоохранительных органов обеспечивает охрану общественного порядка в период проведения тестирования;
3) организовывает запуск поступающих при входе на тестирование;
4) при запуске на тестирование организует использование металлоискателей и охрану общественного порядка;
5) организует использование устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса), а также получение протокола измерения электромагнитного поля согласно форме, утвержденной приложением 38 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24082);

6) ҰБТ өткізу кезінде кезекшілермен және медициналық қызметкерлермен жұмысты ұйымдастырады;
7) тестілеу материалдары салынған қаптарды ашу процесіне қатысады;
8) тестілеуге кіргізу кезінде түсушілерден металліздегіштермен тексеруге дейін алынған тыйым салынған заттарды сақтауды қамтамасыз етеді;
9) көру қабілеті, тірек-қозғалыс аппаратының функциялары, есту қабілеті бұзылған мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балалар үшін мүгедектігі туралы белгіленген құжатты көрсеткен жағдайда ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пән мұғалімі болып табылмайтын немесе ымдау тілін меңгерген маман беруді ұйымдастырады;
10) дұрыс жауаптар кодтарының және ҰБТ нәтижелерінің (апелляцияны есепке алмағандағы және алғандағы) жалпы шолу үшін ұсынылуын ұйымдастырады;
11) апелляциялық комиссияның жұмысы үшін жағдай жасайды;
12) мемлекеттік комиссия мүшелерімен, жергілікті атқарушы органдармен және ЖЖОКБҰ-мен бірлесе отырып, тестілеу әкімшілерінің, түсушілердің және басқа да ҰБТ ұйымдастыру және өткізу кезінде жұмылдырылған тұлғалардың санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді және санитариялық-профилактикалық шараларды жүзеге асырады;
13) кезекшілер құрамын бекіту және оларға нұсқаулық өткізу;
14) тестілеуде қолданылған кітапшаларды бейнебақылау жүргізілетін бөлмеде жойылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
15) тестілеу процесінің бейнебақылау жазбаларының сақталуын және толықтығын, сондай-ақ бейнежазбалардың түсірілуін қамтамасыз етеді. Ұлттық тестілеу орталығына бейнежазбаларды жібергеннен кейін бейнежазбалардың көшірмелерін күнтізбелік жыл ішінде сақтауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 03.06.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 26.07.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
36. Базалық және (немесе) желілік ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы түсушілерден құжат қабылдауды электрондық кезекпен жүзеге асырады, ҰБТ-ға өтініш толтыру бойынша кеңес береді, түсушілерді құжаттардан көшірме жасайтын құрылғылармен, олардың және оларды алып жүрушілеріне күту орнымен, ауыз сумен қамтамасыз етуі қажет.
Өтінішті түсуші өзі толтырады және қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы тексереді.
37. Қағаз форматтағы ҰБТ келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 20 қаңтар мен 5 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 6) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;

6) организует работу с дежурными и медицинским персоналом во время проведения ЕНТ;
7) присутствует при вскрытии мешков с материалами тестирования;
8) обеспечивает сохранность изъятых запрещенных предметов от поступающих до проверки металлоискателем при запуске на тестирование;
9) организует предоставление помощника, не являющегося учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением слуха при предъявлении документа об установлении инвалидности;
10) организует предоставление для общего обозрения кодов правильных ответов и результатов ЕНТ (без учета и с учетом апелляции);
11) обеспечивает условия для работы апелляционной комиссии;
12) совместно с членами государственной комиссии, местными исполнительными органами и ОВПО обеспечивает санитарно-эпидемиологическую безопасность администраторов тестирования, поступающих и задействованных лиц при организации и проведении ЕНТ, и проводит санитарно-профилактические меры;
13) утверждение состава дежурных и проведение инструктажа;
14) обеспечивает сохранность книжек после использования на тестировании до уничтожения в помещении, в котором ведется видеонаблюдение;
15) обеспечивает сохранность и полноту записей видеонаблюдения процесса тестирования, а также выгрузку видеозаписей. Обеспечивает сохранность копий видеозаписей в течение календарного года после передачи записей в Национальный центр тестирования.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 03.06.2021 № 264 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2022 № 13 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Приемные комиссии базового и (или) линейного ОВПО осуществляют прием документов по электронной очереди, консультируют поступающих по правильному заполнению заявлений на ЕНТ, обеспечивают поступающих устройствами для копирования документов, местами ожидания для поступающих и их сопровождающих, а также доступом к питьевой воде.
Заполнение заявления осуществляется самим поступающим и проверяется ответственным секретарем приемной комиссии.
37. ЕНТ в бумажном формате проводится в следующие сроки:
1) с 20 января по 5 февраля календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 1), 6) и 7) и 8) пункта 3 настоящих правил;

2) күнтізбелік жылғы 26 және 31 наурыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
3) күнтізбелік жылғы 20 маусым бен 5 шілде аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін;
4) күнтізбелік жылғы 17 және 20 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін өткізіледі.
38. ҰБТ-ны қағаз форматта өткізген кезде түсушілер аудиторияға бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте түсушінің жеке басын көлемдік-кеңістіктік нысандағы сканер арқылы сәйкестендіру жүргізіледі және жеке басын куәландыратын құжат не түсушінің цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты ұсынылады. Он алты жасқа толмағандар осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орта білім беру ұйымын ағымдағы жылы аяқтайтыны туралы анықтама береді.
Түсушінің жеке басын сәйкестендіргеннен кейін аудиторияға кіргізілуіне тыйым салынған заттардың, кез келген электрондық құрылғылардың (оның ішінде байланыс құралдары), баспа және қолжазба материалдарының бар-жоғына тексеру жүргізіледі.
Тыйым салынған заттарды аудиторияға алып кіруге әрекет жасағаны немесе академиялық адалдығына күмән келтіретін әрекет белгілері анықталған жағдайда, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда тестілеу администраторы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге жіберу барысында бөгде тұлғаны анықтау актісін жасайды, түсуші осы тестілеуге кіргізілмейді.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізуге талпынған түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.
40. Тестілеу өткізілетін күні таңертең тестілеу администраторы отырғызу парағын басып шығарады.
41. Түсушілер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағындағы нөмірге сәйкес орын алады, ол түсушілердің отырғызу орнының нөмірі бойынша сұрыпталады.
42. Түсушілер отырғызылғаннан кейін тестілеу администраторы түсушілерге тестілеу материалдарымен жұмыс істеу ережелерін түсіндіреді. Одан әрі тестілеу администраторы аудиториядан үш түсушінің қатысуымен тестілеу материалдары бар қорапты ашуды ұйымдастырады. Шақырылған түсушілер қораптағы мөрдің бүтіндігін тексереді. Осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу материалдарын ашу туралы актісі жасалып, қорап ашылады және қораптағы тестілеу материалдары саналады.

2) с 26 по 31 марта календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 1) и 6) пункта 3 настоящих правил;
3) с 20 июня по 5 июля календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил;
4) с 17 по 20 августа календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6) и 7) ) и 8) пункта 3 настоящих Правил.
38. При проведении ЕНТ в бумажном формате, поступающие запускаются в аудиторию по одному, при этом производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека и предоставляется документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов поступающего. Лица, не достигшие шестнадцати лет предоставляют справку об окончании школы в текущем году, по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
После идентификации личности поступающего производится проверка на наличие предметов, запрещенных к проносу в аудиторию проведения, к которым относятся любые электронные устройства (в том числе устройства связи), печатные и рукописные материалы.
В случае установления наличия предметов, запрещенных проносу в аудиторию проведения либо признаков совершения действий, нарушающих академическую честность, составляется Акт согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование администратором тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, поступающий на данное тестирование не допускается.
В случае обнаружения "подставного лица" в ходе запуска, поступающий вовлекший "подставное лицо" не допускается к тестированию в текущем году.
40. Утром в день проведения тестирования администратором тестирования распечатывается посадочный лист.
41. Поступающие занимают место, соответствующее номеру в посадочном листе, по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, который сортируется по номеру посадочного места поступающих.
42. После рассадки поступающих администратор тестирования разъясняет поступающим правила работы с материалами тестирования. Далее администратор тестирования при участии трех поступающих из аудитории организует вскрытие коробки с материалами тестирования. Приглашенные поступающие проверяют целостность печати на коробке. Производят вскрытие коробки, пересчитывают имеющийся в ней материалы тестирования с составлением Акта вскрытия материалов тестирования по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

43. Бірінші кезекте жауап парақтары мен жауап парақтарының көшірмелері (тестілеуден кейін балдарды өздігінен санауға арналған арнайы бланкілер) таратылады.
44. Жауап парағының қызметтік секторлары толтырылған соң түсушілерге пәндер бойынша тест тапсырмалары бар кітапшалар таратылады.
Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерге кітапшалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқаларды тарату парағына сәйкес таратылады.
45. ҰБТ-ның жауап парағы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі - ТЖК) жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отыратын орны және кітапшасының нұсқасы боялады;
4) 5-секторда түсуші ҰБТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады;
5) 6-сектор шығармашылық емтихан тапсыратын түсушілерге арналған;
6) 7, 8 және 9-секторларда Қазақстан тарихы, Оқу сауаттылығы және Математикалық сауаттылық пәндері бойынша тапсырмалардың жауаптары боялады.
7, 8 және 9-секторлардағы әр тест тапсырмасы берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
7) 10 және 11-секторларда 2 бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады;
10 және 11-секторларда 1-25 аралығындағы тест тапсырмаларында берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдау талап етіледі. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді; 26-35 аралығындағы тест тапсырмалары дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (3-тен артық емес) таңдауды талап етеді;
8) 12-сектор (жауап парағының нөмірі көрсетіледі) боялмайды;
9) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;
10) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 13-секторға қолын қояды.

43. В первую очередь раздаются листы ответов и копии листов ответов (специальные бланки, предназначенные для самостоятельного подсчета баллов после тестирования).
44. После заполнения служебных секторов листа ответов производится раздача книжек, которые содержат тестовые задания по предметам.
Книжки для поступающих по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, раздаются в соответствии с листом распределения вариантов по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
45. Лист ответов ЕНТ заполняется по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф. И. О (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код тестируемого (далее – ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками место, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки.
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать ЕНТ. Номер потока определяется по дате тестирования.
5) сектор 6 предусмотрен для поступающих, которые сдают творческие экзамены;
6) в секторах 7, 8 и 9 закрашиваются ответы тестовых заданий по предметам: История Казахстана, Грамотность чтения, Математическая грамотность соответственно;
Каждое тестовое задание в секторах 7, 8 и 9 требует выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) в секторах 10 и 11 закрашиваются ответы тестовых заданий по 2 профильным предметам.
В секторах 10 и 11 тестовые задания с 1 по 25 требуют выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка; тестовые задания с 26 по 35 требуют выбора одного или несколько правильных ответов (не более 3), путем полного закрашивания кружков;
8) сектор 12 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
9) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;
10) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 13 "Подпись поступающего".

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін жауап парағы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген ТЖК жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отыратын орны және кітапшасының нұсқасы боялады.
4) 5-секторда түсуші ҰБТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады.
5) 6-секторда жалпы кәсіптік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады;
6-сектордағы әр тест тапсырмасы берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
6) 7-секторда арнайы пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады.
1-20 аралығындағы тест тапсырмалары берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді, жауап сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
21-30 аралығындағы тест тапсырмалары дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (3-тен артық емес) таңдауды талап етеді; 31-40 аралығындағы жағдаяттық тест тапсырмалары сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы бір дұрыс жауапты таңдау арқылы белгіленеді;
7) 8-сектор боялмайды (жауап парағының нөмірі көрсетіледі);
8) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;
9) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 9-секторға қолын қояды.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Бейіндік пәндерді таңдауды қоса алғанда жауап парағы секторларының дұрыс толтырылуын түсуші өзі қамтамасыз етеді.
48. Жауап парағы бір данада беріледі және түсушінің тестілеу нәтижесін растайтын жалғыз құжат болып табылады. Жауап парағы ауыстырылмайды.

Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
46. Лист ответов для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, заполняется по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф.И.О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется ИКТ, указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками номер места, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать ЕНТ. Номер потока определяется по дате тестирования;
5) в секторе 6 закрашиваются ответы тестовых заданий по общепрофессиональной дисциплине;
Каждое тестовое задание в секторе 6 требует выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
6) в секторе 7 закрашиваются ответы тестовых заданий по специальной дисциплине.
Тестовые задания с 1 по 20 требуют выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов, ответ отмечается путем полного закрашивания соответствующего кружка;
Тестовые задания с 21 по 30 требуют выбора одного или несколько (не более 3) правильных ответов, путем полного закрашивания кружков; тестовые задания с 31 по 40 ситуационные тестовые задания с выбором одного правильного ответа, путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) сектор 8 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
8) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;
9) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 9 "Подпись поступающего".
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47. Правильность заполнения секторов листа ответов, включая выбор профильных предметов, обеспечивается самим поступающим.
48. Лист ответов выдается в одном экземпляре и является единственным документом, подтверждающим результаты тестирования поступающего. Лист ответов замене не подлежит.

49. Түсуші кітапшадағы нұсқа нөмірін жауап парағына (4-сектор) көшіріп жазады және кітапшаның мұқабасын толтырады. Нұсқаның төртінші саны түсушілердің (қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерден басқа) кітапша мұқабасындағы матрицаның көмегімен анықталады және оны тестілеу администраторы тестілеу аяқталуына 20 минут қалғанда хабарлайды.
50. Түсушілер жауап парақтарының қызметтік секторларын және кітапшаның мұқабасын толтырған соң тақтада ҰБТ-ның басталу және аяқталу уақыты жазылады. Түсушілерді аудиторияға кіргізу ҰБТ-ның басталғандығы хабарланған сәтте тоқтатылады.
51. ҰБТ-ны өткізу барысында түсушіге рұқсат етілмейді:
аудиториядан дәліз кезекшісінің міндетін атқаратын тестілеу администраторының, рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
сөйлесуге;
орын ауыстыруға;
тестілеу материалдарымен алмасуға;
тестілеу материалдарын және жауап парағының көшірмесін аудиториядан шығаруға;
ғимаратқа және аудиторияға оқу-әдістемелік әдебиеттерді, калькулятор, фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, сымды және сымсыз құлаққаптар және тағы басқалар), шпаргалкаларды алып кіруіне және қолдануына;
тестілеу материалдарын (жауап парағы мен кітапшалар) умаждауға, корректор сұйықтығын қолдануға, беттерді жыртуға;
жауап парағының бояуға қарастырылмаған секторларын бояу (жауап парағының нөмірі) арқылы бүлдіруге;
тестілеу алдында және тестілеу кезінде шулауға;
қауіпсіздік жүйесін әдейі бүлдіруіне.
Бұл ретте аудиториядағы калькуляторларды пайдалануға жол беріледі.
52. Түсуші осы Қағидалардың 51-тармағын бұзған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасалады.
Түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
53. Тестілеу өткізу барысында рұқсаттама мен рұқсаттама түбіртегін қайта салыстыру кезінде бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.

49. Поступающий переписывает номер варианта с книжки на лист ответов (сектор 4) и заполняет титульный лист книжки. Четвертая цифра варианта определяется с помощью матрицы на титульном листе книжки и объявляется администратором тестирования за 20 минут до окончания тестирования.
50. После заполнения поступающими служебных секторов листов ответов и титульного листа книжки, на доске записывается время начала и окончания ЕНТ. Запуск поступающих в аудиторию прекращается с момента объявления начала ЕНТ.
51. При проведении ЕНТ, поступающему не допускается:
выходить из аудитории без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
переговариваться;
пересаживаться с места на место;
обмениваться материалами тестирования;
выносить материалы тестирования и копию листа ответов из аудитории;
заносить в здание и аудиторию, иметь в наличии, использовать учебно- методическую литературу, калькулятор, фотоаппарат, любые мобильные средства связи с функциями переноса информации (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использовать любые виды радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт часы, наушники проводные и беспроводные и прочее), шпаргалки;
осуществлять порчу материалов тестирования (листов ответов и книжек) путем их смятия, использования корректирующей жидкости, отрыва страниц;
закрашивание секторов, не предусмотренных для этого (номер листа ответов);
шуметь перед или во время тестирования;
намеренная порча системы безопасности.
При этом допускается пользование калькуляторами, находящихся в аудитории.
52. При нарушении поступающим пункта 51 настоящих Правил, администратором тестирования составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Поступающий не допускается на данное тестирование.
53. При выявлении подставного лица путем повторного сличения корешка и пропуска в ходе проведения тестирования, администратором тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Поступающий вовлекший к участию в тестировании "подставного лица", не допускается к тестированию в текущем году.

54. ҰБТ-ға берілген уақыт аяқталғанда түсуші тестілеу материалдарын өңдеу үшін тапсырудан бас тартқан жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеуге берілген уақыт аяқталған кезде түсушінің тестілеу материалдарын уақытында тапсырмау фактісі туралы акт жасайды.
55. 52, 53 және 54-тармақтардағы көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылады.
56. Тестілеудің аяқталуына қарай немесе тестілеу уақыты аяқталғанда түсуші өзінің орнынан жауап парағы мен кітапшаны тестілеу администраторы тапсырады.
57. Жауап парағы мен кітапшаны қабылдау барысында тестілеу администраторы жауап парағындағы барлық қызметтік секторлардың және кітапша мұқабасының толтырылуын тексергеннен кейін түсуші аудиториядан шығады.
58. Тестілеу администраторы тестілеу материалдарын қорапқа салады және 5 түсушінің алып жүруімен тестілеу материалдарын тестілеу нәтижелері өңделетін кабинетке жеткізеді.
59. Жауап парақтарын сканерленуді программист аудиториялар бойынша екі рет жүргізеді.
60. Жауап парақтары сканерленген соң телекоммуникациялық желі арқылы дұрыс жауаптар кодтары файлы жіберіледі.
61. Дұрыс жауаптар кодтары екі данада басып шығарылады: біреуі жалпы шолу үшін ілінеді, екіншісі апелляциялық комиссия үшін беріледі.
62. ҰБТ нәтижелерін тестілеу өткізу күні мемлекеттік комиссия хабарлайды және ақпараттық стендте ілінеді, сондай-ақ тестілеу нәтижелерімен www.testcenter.kz сайтында танысуға болады.
63. ҰБТ аяқталғаннан кейін және апелляция рәсімі өткізілген соң қолданылған кітапшаларға осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰБТ кітапшаларын жою туралы акт жасалады.
3-параграф. Қағаз форматтағы ҰБТ-да апелляцияға өтініш беру және қарау тәртібі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Тестілеу өткізу кезінде бірыңғай талаптарды сақтау және түсушілердің даулы мәселелерін шешу мақсатында Республикалық апелляциялық комиссия және ҰБТӨП-те және базалық ЖЖОКБҰ-да апелляциялық комиссия құрылады.
65. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссияның төрағасын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссияның құрамын мемлекеттік комиссия төрағасы бекітеді.

54. При отказе поступающим сдать материалы тестирования для обработки по истечении отведенного времени на ЕНТ администратором тестирования составляется Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования поступающим по истечении времени тестирования по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
55. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 52, 53 и 54, не обрабатываются и подлежат аннулированию.
56. По мере завершения тестирования или окончания времени тестирования поступающий передает со своего посадочного места лист ответов и книжку администратору тестирования.
57. При приеме листа ответов и книжек администратором тестирования проверяется заполнение всех служебных секторов листа ответов и титульного листа книжки, после чего поступающий покидает аудиторию.
58. Администратор тестирования укладывает материалы тестирования в коробку и в сопровождении пяти поступающих доставляет материалы тестирования до кабинета, где обрабатываются результаты тестирования.
59. Сканирование листов ответов производится программистом по аудиториям дважды.
60. После сканирования листов ответов по телекоммуникационной сети высылается файл коды правильных ответов.
61. Коды правильных ответов распечатываются в двух экземплярах: один вывешивается для общего обозрения, второй для апелляционной комиссии.
62. Результаты ЕНТ объявляются государственной комиссией в день его проведения и вывешиваются на информационном стенде, также с результатом тестирования можно ознакомиться на сайте www.testcenter.kz.
63. После завершения ЕНТ и проведения процедуры апелляции, использованные книжки уничтожаются, составляется Акт об уничтожении книжек ЕНТ по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Подача и рассмотрение заявления на апелляцию ЕНТ в бумажном формате
Сноска. В заголовок параграфа 3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. На период проведения тестирования в целях соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов поступающих, создается Республиканская апелляционная комиссия и апелляционная комиссия в ППЕНТ и в базовом ОВПО.
65. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППЕНТ и в базовом ОВПО утверждается уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Состав апелляционной комиссии в ППЕНТ и в базовом ОВПО утверждается председателем государственной комиссии.

Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Апелляциялық комиссияның құрамы тестілеу пәндері бойынша негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінен қалыптасады. ҰБТ кезінде бір тестілеу пәні бойынша педагог қызметкерлердің саны – екіден кем емес.
67. ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия түсушілерден тест тапсырмаларының мазмұны мен техникалық себептер бойынша түскен өтініштерді қабылдайды және қарастырады.
68. Түсуші тест тапсырмаларының мазмұны немесе техникалық себептер бойынша тестілеу нәтижесімен келіспеген жағдайда, осы Қағидаларға 20, 21, 22 және 23-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша апелляциялық комиссия төрағасының атына өтініш береді. Түсушінің өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты, тестілеуге рұқсаттамасы болуы керек. Апелляциялық комиссия түсушінің әрқайсысымен жеке жұмыс жасайды.
Апелляция мынадай жағдайларда қарастырылады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмесе (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап болмаса;
3) берілген барлық жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірден көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса;
5) тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) табылмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда;
техникалық себеп бойынша:
1) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер екі және одан көп дөңгелекше ретінде оқыса;
2) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер бос дөңгелекше ретінде оқыса;
3) жауап парағында ақау болғанда.
Апелляция өтініштері ҰБТ нәтижелері хабарланғаннан кейін келесі күнгі сағат 13.00-ге дейін қабылданады және оны апелляциялық комиссия (республикалық апелляциялық комиссия) күнтізбелік бір күн ішінде қарастырады. Түсуші апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қарастырылмайды.
Тестілеу нәтижелері бойынша апелляция өтініштерінің барлығы осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляцияға арналған өтініштерді тіркеу журналында тіркеледі.
69. Апелляцияға арналған өтініште көрсетілген нақты фактілер қарастырылуға жатады. Апелляция кезінде апелляциялық комиссияға түсуші көрсеткен пәнді және нұсқаны ауыстыруға рұқсат етілмейді.
Барлық тест тапсырмаларын қайта қарастыру бойынша апелляцияға арналған өтініште әрбір тест тапсырмасы бойынша дәлелді негіздемені көрсетпей (толық түсіндірме, тапсырманың толық шешімі) берілсе, қарастыруға жатпайды.
Түсуші балл алған тест тапсырмасына апелляцияға өтініш берген жағдайда, сәйкесінше оған балл қосылмайды.
Өтініштер бойынша шешім апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

Сноска. Пункт 65 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Состав апелляционной комиссии формируется из числа педагогических работников организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования по тестируемым предметам. Количество педагогических работников по одному предмету тестирования при ЕНТ составляет не менее двух человек.
67. Апелляционная комиссия в ППЕНТ и базовом ОВПО принимает и рассматривает заявления на апелляцию от поступающих по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам.
68. В случае если поступающий не согласен с результатами тестирования по содержанию или по технической причине, поступающий подает заявление на имя председателя апелляционной комиссии по формам, согласно приложениям 20, 21, 22 и 23 к настоящим Правилам. Поступающему необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность и пропуск на тестирование. Апелляционная комиссия работает с каждым поступающим в индивидуальном порядке.
Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание;
5) отсутствует фрагмент условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ;
по технической причине:
1) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом каждого правильного ответа, как двух и более кружков;
2) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом правильных ответов, как пустой кружок;
3) дефектный лист ответов.
Заявления на апелляцию принимаются до 13.00 часов следующего дня после объявления результатов ЕНТ и рассматривается апелляционной (республиканской апелляционной комиссией) комиссией в течение одного календарного дня. При неявки поступающего на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляции не рассматривается.
Все заявления по апелляции результатов тестирования фиксируются в журнале регистрации заявлений на апелляцию по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
69. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Во время апелляции апелляционной комиссии не допускается менять вариант и выбранный предмет, указанный поступающим.
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому тестовому заданию рассмотрению не подлежат.
В случае подачи поступающим заявления на апелляцию по тестовому заданию, по которому он уже получил балл, соответственно балл по данному тестовому заданию не добавляется.
Решение по заявлениям принимается большинством голосов от общего числа членов апелляционной комиссии. В случае равенства голосов голос председателя комиссии является решающим.

Апелляциялық комиссияның жұмысы төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 25 және 26-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ҰБТ апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
70. ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия өтінішті оң шешкен жағдайда, өтініш Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберіледі.
71. ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия шешімімен келіспеген жағдайда, түсуші Республикалық комиссияға өтініш береді.
72. Апелляциялық комиссия төрағасы апелляцияға берілген барлық өтініштер бойынша осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімін (тест тапсырмаларының мазмұны/техникалық себептер бойынша) толтырады.
ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссияның оң шешімін алған өтініштер бойынша Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберген өтініштер бойынша осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімі қалыптастырылады.
73. Республикалық апелляциялық комиссия апелляциялық комиссияның оң шешімі туралы ұсыныстардың негізділігін қарастырып, шешім шығарады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Өтінімді қайта берген кезде республикалық апелляциялық комиссияның шешімі қайта қарауға жатпайды.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
ҰБТӨП пен базалық ЖЖОКБҰ-дағы апелляциялық комиссия түсушіге апелляция қорытындысы туралы хабарлайды.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Электрондық форматтағы ҰБТ-ны өткізу рәсімі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Электрондық форматтағы ҰБТ-ға құжаттар қабылдау және оны өткізу процесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін құжаттар қабылдау онлайн режимде осы Қағидаларға 3-қосымшаға немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгіге сәйкес мынадай кезеңдерде жүзеге асырылады:

Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом заседания апелляционной комиссии ЕНТ по формам, согласно приложениям 25 и 26 к настоящим Правилам, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
70. В случае положительного решения заявления поступающего апелляционной комиссией в ППЕНТ и в базовом ОВПО, заявления поступающего передаются на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию.
71. В случае несогласия поступающего с решением апелляционной комиссии в ППЕНТ и базовом ОВПО, он обращается в Республиканскую апелляционную комиссию.
72. Председателем апелляционной комиссии по всем заявлениям, поданным на апелляцию, заполняется реестр заявлений (по содержанию тестового задания или по техническим причинам) по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
По заявлениям, получившим положительное решение апелляционной комиссией в ППЕНТ или в базовом ОВПО, формируется реестр заявлений, переданных на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию, по форме, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
73. Республиканская апелляционная комиссия рассматривает обоснованность предложений о положительном решении апелляционными комиссиями и принимает решение.
Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
При повторной подаче заявки решение Республиканской апелляционной комиссии пересмотру не подлежит.
Решение Республиканской апелляционной комиссии оформляется протоколом по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам, который подписывают председатель и все члены комиссии.
Апелляционная комиссия в ППЕНТ и базовом ОВПО информирует поступающего об итогах апелляции.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 42 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения ЕНТ в электронном формате
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Прием документов для участия и процесс проведения ЕНТ в электронном формате
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Прием заявлений по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно форме установленного образца, утвержденной приказом № 502 для участия в ЕНТ в электронном формате осуществляется в онлайн режиме в период:

1) күнтізбелік жылғы 20 желтоқсан мен 30 желтоқсан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;
2) күнтізбелік жылғы 15 ақпан мен 25 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;
3) күнтізбелік жылғы 10 сәуір мен 25 сәуір аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 2 (екі) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;
4) күнтізбелік жылғы 25 шілде мен 5 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі.
Электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін онлайн режимде өтініш беру кезінде түсуші тестілеу күнін және уақытын, ҰБТӨП-ті таңдай алады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74-1. Электрондық форматтағы ҰБТ мынадай мерзімдерде өткізіледі:
1) күнтізбелік жылғы 10 қаңтар мен 10 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін ҰБТ тапсыруға мүмкіндік беріледі;
2) күнтізбелік жылғы 1 наурыз бен 6 сәуір аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін ҰБТ тапсыруға мүмкіндік беріледі;
3) күнтізбелік жылғы 10 мамыр мен 10 шілде аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін (бұл ретте ҰБТ нәтижесі республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдану үшін жарамды);
4) күнтізбелік жылғы 10-20 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі.
Күнтізбелік жылғы 10 мамыр мен 10 шілде аралығында ҰБТ тапсыратын тұлғалар үшін бейіндік пәндер комбинациясын өзгертуге жол берілмейді.
Бұл ретте Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы және/немесе БРИКС елдерінің топ-250 халықаралық академиялық рейтингтеріне (Quacquarelli Symonds, Academic Ranking of World Universities, Times Higher Education) және/немесе топ-100 Ұлттық рейтингтеріне кіретін олардың филиалдары үшін осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мерзімдерде өткізілген ҰБТ нәтижелері республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын тағайындау жөніндегі конкурсқа қатысу үшін жарамды болады.

1) с 20 декабря по 30 декабря календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил, при этом поступающий подает заявление не более 1 (одного) раза в указанный период;
2) с 15 февраля по 25 февраля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, при этом поступающий подает заявление не более 1 (одного) раза в указанный период;
3) с 10 апреля по 25 апреля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, при этом поступающий подает заявление не более 2 (двух) раз в указанный период;
4) с 25 июля по 5 августа календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил, при этом поступающий подает заявление не более 1 (одного) раза в указанный период.
Во время подачи заявления для участия в ЕНТ в электронном формате в онлайн режиме поступающий выбирает ППЕНТ, день и время тестирования.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-1. ЕНТ в электронном формате проводится в следующие сроки:
1) с 10 января по 10 февраля календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил;
2) с 1 марта по 6 апреля для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил;
3) с 10 мая по 10 июля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил (при этом результаты ЕНТ действительны для участия в конкурсе по присуждению образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе);
4) с 10 по 20 августа для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил.
При этом для международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов, входящих в топ-250 международных академических рейтингов (Quacquarelli Symonds, Academic Ranking of World Universities, Times Higher Education) и/или топ-100 национальных рейтингов стран организации экономического сотрудничества и развития и/или БРИКС результаты ЕНТ, проводимые в сроки, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта действительны для участия в конкурсе по присуждению образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета.
Для лиц, сдающих ЕНТ в период с 10 мая по 10 июля календарного года изменение профильных предметов не допускается.

Ескерту. Қағида 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 03.07.2025 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.07.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрықтарымен.
74-2. Шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, оның ішінде карантин, төтенше жағдай енгізілген, жаһандық немесе өңірлік, сондай-ақ жергілікті ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар (одан әрі - шектеу іс-шаралары) туындаған кезде ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган өтініштерді қабылдау және ҰБТ өткізу мерзімдеріне өзгеріс енгізеді.
Шектеу іс-шаралары кезінде Осы Қағиданың 74-1 тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзімде жүргізілген ҰБТ-де төмен нәтижелер алған жағдайда республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жоғары білімнің білім беру грантын тағайындау конкурсында түсушінің қалауы бойынша осы Қағиданың 74-1 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген мерзімдерде жүргізілген ҰБТ-дің ең жақсы нәтижесі ескеріледі.
Бұл ретте түсуші 74-1 тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзімдегі ҰБТ қатысуы қажет.
Ескерту. Қағида 74-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. ҰБТ-ны электрондық форматта өткізу кезінде оқуға түсушілер ҰБТӨП ғимаратына бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте оқуға түсушінің жеке басын көлемді-кеңістіктік нысандағы сканер арқылы сәйкестендіру жүргізіледі және жеке басын растайтын құжат немесе түсушінің цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты ұсынылады. Он алты жасқа толмағандар осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орта білім беру ұйымын ағымдағы жылы аяқтайтыны туралы анықтама береді.
Тестілеуге кіргізу кезінде қолды және рамалық типтегі металл іздегіштер қолданылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ҰБТӨП ғимаратына мынадай тыйым салынған заттарын: фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт сағаттар, смарт көзілдірік, фитнес білезіктер (трекерлер), диктофон, сымды және сымсыз құлаққаптар, микроқұлаққаптар, микрофондар, сымсыз бейнекамераларды, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларды, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерді, қашықтан басқару құрылғыларын, сондай-ақ мынадай стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кірмеу үшін жүзеге асырылады.
Сонымен қатар, мынадай заттарды ҰБТӨП ғимаратына кіргізуге тыйым салынады: шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, калькулятор, барлық түрдегі және нысандағы қағаздар.
Тестілеуге жіберу барысында металл іздегішпен тексеру жүргізу кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда, тестілеу әкімшілері осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰБТӨП ғимаратына кіреберісте тестілеуге тыйым салынған зат табылғаны туралы және түсушіні ғимараттан шығару туралы акт (электрондық формат) жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталғаны туралы акт жасайды, оқуға түсуші ағымдағы жылы тестілеуге жіберілмейді.
Ұлттық тестілеу орталығы түсушіні сайттағы жеке кабинеті арқылы тестілеуге жіберілмейтіні туралы қосымша хабардар етеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 74-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 03.07.2025 № 335 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.07.2025).
74-2. При осуществлении ограничительных мероприятий, в том числе карантина, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, глобального или регионального, а также местного масштабов (далее – ограничительные мероприятия), уполномоченный орган в области науки и высшего образования вносит изменения в сроки приема заявлений и проведения ЕНТ.
В случае получения низких результатов ЕНТ, проводимого в сроки указанные в подпункте 3) пункта 74-1 настоящих Правил при ограничительных мероприятиях для участия в конкурсе по присуждению образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета учитывается наилучший результат ЕНТ, проводимых в сроках указанных в подпунктах 1), 2) пункта 74-1 настоящих Правил по желанию поступающего. При этом поступающему необходимо принять участие в ЕНТ, проводимого в сроки, указанные в подпункте 3) пункта 74-1.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 74-2 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. При проведении ЕНТ в электронном формате, поступающие запускаются в здание ППЕНТ по одному, при этом производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека и предоставляется документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов поступающего. Лица, не достигшие шестнадцати лет предоставляют справку об окончании школы в текущем году, по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание ППЕНТ запрещенных предметов: фотоаппаратов, любых средств сотовой связи, оснащенных функцией передачи информации (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, фитнес-браслеты (трекеры), диктофон, наушники проводные, беспроводные, микронаушники, микрофоны, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).
Также не допускается заносить в здание ППЕНТ следующие предметы: шпаргалки, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумаги всех видов и форм.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт об обнаружении запрещенных предметов у поступающего при запуске в здание ППЕНТ (электронный формат) и исключении поступающего из здания тестирования по форме, согласно приложению 31 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование.
При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование администратором тестирования составляется Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (электронный формат) по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, поступающий не допускается к тестированию в текущем году.
Национальный центр тестирования дополнительно уведомляет поступающего о недопуске на тестирование через личный кабинет на сайте.

Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Тестілеу администраторы түсушіні аудиторияға (компьютерлік сынып) бір-бірден кіргізеді.
Осы Қағидаларға 32-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсуші аудиторияда отырғызу орнына сәйкес орынға жайғасады.
Тестілеуді өткізу кезінде аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына байланысты бейнебақылаулар және рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Тестілеу басталғанға дейін тестілеу администраторы тестілеу кезінде түсушілерге мінез-құлық ережелері бойынша нұсқаулық өткізеді. Компьютер интерфейсінде тестілеу кезіндегі мінез-құлық ережелері және тестілеу тәртібі туралы нұсқаулық шығады. Түсуші тестілеуді өткізу қағидаларымен және тестілеуді өткізу тәртібімен танысқандығын растайды.
Тестілеу басталған сәттен бастап барлық сұрақтар мен түсініктемелер тоқтатылады. Тест тапсырмаларын орындауға бөлінген уақыт түсініктеме аяқталғаннан кейін есептеледі.
Пайдалану үшін әрбір тестіленушіге А4 форматындағы үш парақ беріледі.
78. Тестілеуді бастау үшін түсушіге:
тестілеу жүйесіне кіру үшін компьютер экранындағы өрісте логині мен паролін көрсету немесе жеке сәйкестендіру нөмірін енгізу (бұдан әрі – ЖСН) және компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өту;
"ҰБТ тестілеу" интерфейсін ашу;
тестілеу тапсыру тілін таңдау, бұл ретте тестілеу басталғаннан кейін тестілеуді тапсыру тілі өзгермейді;
бейіндік пәндер комбинациясын таңдау және таңдау дұрыстығын растау;
ҰБТ тапсыруға кірісу.
Түсуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өтеді.
ҰБТ өткізу пунктінде электр қуаты ажыратылған жағдайда немесе тестілеу жазбасы жүргізілмейтін басқа да форс-мажорлық жағдайларда, Ұлттық тестілеу орталығының келісімен тестілеу әкімшісі мен аймақтық мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 32-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт жасай отырып, тестілеу процесін тоқтатады (күшін жояды) және басқа күнге ауыстырады.
Тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт тестілеу әкімшісімен және аймақтық мемлекеттік комиссиямен бірлесіп жасалады.
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауы болған жағдайда түсуші тестілеу әкімшісіне хабарлау қажет.
Тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірлесіп (бар болған жағдайда) осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісін жасайды.

Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Администратор тестирования запускает поступающих в аудиторию (компьютерный класс) по одному.
Поступающий занимает место в аудитории согласно посадочному месту по форме, согласно приложению 32-1 к настоящим Правилам.
При проведении тестирования используется видеонаблюдение и устройства, подавляющие сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса).
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
77. До начала тестирования администратор тестирования проводит инструктаж для поступающих по правилам поведения во время тестирования. В интерфейсе компьютера выходит инструкция правил поведения во время тестирования и о порядке проведения тестирования. Поступающий подтверждает об ознакомлении правилами проведения тестирования и о порядке проведения тестирования.
С момента начала тестирования прекращаются все вопросы и объяснения. Время, отведенное на выполнение тестовых заданий, рассчитывается после завершения объяснений.
Для использования каждому тестируемому выдаются три листа формата А4.
78. Для начала тестирования поступающему необходимо:
для входа в систему тестирования указать свой логин и пароль или ввести индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) и пройти авторизацию объемно-пространственной формы лица человека через фронтальные камеры, установленные на компьютере;
открыть интерфейс "тестирование ЕНТ";
выбрать язык сдачи тестирования, при этом после начала тестирования язык сдачи тестирования не меняется;
выбрать комбинацию профильных предметов и подтвердить правильность выбора;
приступить к сдаче ЕНТ.
При каждом входе и выходе в систему тестирования, а также по завершению тестирования поступающие через фронтальные камеры, установленные на компьютере проходят авторизацию объемно-пространственной формы лица человека.
При отключении электричества в пункте проведения ЕНТ или при других форс-мажорных обстоятельствах, при которых запись тестирования не ведется, администратор тестирования и региональная государственная комиссия по согласованию с Национальным центром тестирования приостанавливает (отменяет) и переносит на другой день процесс тестирования с составлением Акта о приостановлении и переносе процесса тестирования по форме согласно приложению 32-2 к настоящим Правилам.
Акт о приостановлении и переносе процесса тестирования составляется совместно, администратором тестирования и региональной государственной комиссией.
О технической неисправности техники во время тестирования поступающему необходимо сообщить администратору тестирования.
Администратором тестирования совместно с наблюдателями (в случае их присутствия), составляется Акт выявления технической неисправности техники во время тестирования по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. ҰБТ ұзақтығы - 240 минут (4 сағат).
Тестілеудің 60 минуты өткеннен кейін жаттығуларға арналған 2 минут көлемінде үзіліс жүзеге асырылады.
120 минут тестілеу аяқталғаннан кейін жаттығуларға арналған 3 минут көлемінде үзіліс беріледі.
180 минут тестілеу аяқталғаннан кейін 3 минут көлемінде үзіліс беріледі.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсушілер үшін тестілеу ұзақтығы – 70 минут.
Қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары топтары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсетін адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін тестілеудің ұзақтығы – 150 минут (2 сағат 30 минут).
Шығармашылық даярлықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсуші Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшін тестілеудің ұзақтығы – 20 минут.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша ЖЖОКБҰ – ның білім алушылары және басқа білім беру бағдарламалары топтарына ауысқысы келетіндер үшін тестілеу ұзақтығы-130 минут.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ-ға 120 минут (2 сағат) бөлінеді.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас даярлау бағыттары бойынша түсушілер үшін-80 минут.
Мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) үшін тестілеуге қосымша 40 минут уақыт беріледі.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 28.06.2024 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Электрондық форматтағы ҰБТ-ны өткізу барысында түсушіге академиялық адалдық принциптерін бұзуға, оның ішінде:
аудиториядан (компьютерлік сыныптан) тестілеу әкімшісінің рұқсатынсыз 10 минуттан артық шығуға;
Бұл ретте төтенше, форс-мажорлық жағдайларды және/немесе түсушілердің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің бірінші және соңғы сағаттарында шығуға;
сөйлесуге, орын ауыстыруға;
құжаттармен, кез келген тыйым салынған заттармен және түсушіге жұмыс үшін берілген А4 форматындағы парағымен алмасуға;
тестілеу материалдарын, құжаттарды және тест тапсырмаларымен жұмыс үшін берілген А4 форматындағы парақты аудиториядан (компьютерлік сыныптан) алып шығуға, бүлдіруге;
ҰБТӨП ғимаратына, аудиторияға (компьютерлік сыныпқа) Қағидалардың 75-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттарды алып кіруіне және/немесе қолдануына;
тестілеу алдында немесе тестілеу кезінде шулауға;
тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға және жария етуге;
тестілеуге пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
тестілеу жүйесіне араласуға және тестілеуден өтуге байланысты өзге де бұзушылықтарға рұқсат берілмейді.
Тестілеу өткізілетін компьютердің интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.

Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Продолжительность ЕНТ - 240 минут (4 часа).
По истечении 60 минут тестирования осуществляются упражнения с перерывом в объеме 2 минут.
По истечении 120 минут тестирования осуществляются упражнения с перерывом в объеме 3 минут.
По истечении 180 минут тестирования предоставляется перерыв в объеме 3 минут.
Для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки продолжительность тестирования – 70 минут.
Для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, предусматривающих сокращенные сроки обучения, продолжительность тестирования – 150 минут (2 часа 30 минут).
Для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, поступающие на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки продолжительность тестирования – 20 минут.
Для обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ продолжительность тестирования – 130 минут.
Для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, на ЕНТ отводится 120 минут (2 часа).
Для поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки, по родственным направлениям подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения – 80 минут.
Для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) для тестирования дополнительно предоставляется 40 минут.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 28.06.2024 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. При проведении ЕНТ в электронном формате поступающему не допускается нарушать принципы академической честности, в том числе:
выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения администратора тестирования на не более 10 минут.
При этом не допускается выходить в первые и последние часы тестирования, за исключением случаев, относящихся к чрезвычайной, форс-мажорной ситуациям, и/или случаев, связанных со здоровьем поступающих;
переговариваться, пересаживаться с места на место;
обмениваться документами и бумагами формата А4, выданные поступающему для работы;
выносить из аудитории (компьютерного класса), портить материалы тестирования, документы и бумагу формата А4, выданную поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий;
заносить в здание ППЕНТ, аудиторию (компьютерный класс) и/или использовать запрещенные предметы, указанные в пункте 75 настоящих Правил;
шуметь перед или во время тестирования;
обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
намеренная порча техники для использования тестирования и системы безопасности;
попытка вмешательства в систему тестирования и нарушения, связанные с прохождением тестирования.
Допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящихся в интерфейсе для тестирования компьютера.

Осы Қағидалардың 74-1 тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзімде ҰБТ тапсыратын тұлғаларға Менделеев кестесі мен тұздардың ерігіштігі кестесі қосымша қағаз нұсқада беріледі.
Түсуші аудиториядан шыққан жағдайда аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеріліп кіргізіледі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Түсуші осы Қағидалардың 80-тармағын бұзған жағдайда, тестілеу әкімшісі бақылаушылармен (бар болған жағдайда) бірлесіп, ҰБТӨП-те, аудиторияда тыйым салынған заттың анықталғаны және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзғаны және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті үшін түсушіні аудиториядан, ҰБТӨП-тен шығару туралы актіні осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және тестілеудің барлық кезеңдерінде, оның ішінде тестілеуді аяқтағандардың да тестілеу нәтижелері жойылады.
Ұлттық тестілеу орталығы түсушіні сайттағы жеке кабинеті арқылы тестілеу нәтижесінің жойылғандығы туралы қосымша хабардар етеді.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81-1. Тестілеуді өткізу кезінде туындаған Ұлттық тестілеу орталығында форс-мажорлық жағдайлар, түсушілердің аудиториядағы тәртіп сақтау ережелерін (электрондық формат) сақтамауы және (немесе) тестілеуден өту кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарау және/немесе тіркеу файлдарын (логтарды) тексергеннен кейін тестілеу жүйесіне араласу әрекеті бұзушылықтары бойынша шешім қабылдау үшін комиссия құрылады.
Түсушілер тарапынан бұзушылықтар анықталған жағдайда комиссия осы Қағидаларға 35-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасай отырып ҰБТ нәтижелерін жояды.
Ескерту. Қағида 81-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Тестілеу өткізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу администраторы бақылаушылармен (бар болған жағдайда) бірлесіп осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (электрондық формат) жасайды.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.

Для лиц, сдающих ЕНТ в период, указанный в подпункте 3) пункта 74-1 настоящих Правил таблица Менделеева и растворимости солей дополнительно предоставляется в бумажном варианте.
При выходе поступающего из аудитории, при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. При нарушении поступающим пункта 80 настоящих Правил, администратором совместно с наблюдателями тестирования (в случае их присутствия), составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления поступающего из аудитории или ППЕНТ, нарушившего правила поведения в аудитории или ППЕНТ и/(или) действий или попытку вмешательств в программу тестирования и иных нарушений при прохождении тестирования по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам и аннулируются результаты тестирования на всех этапах тестирования, в том числе завершившим тестирование.
Национальный центр тестирования дополнительно уведомляет поступающего об аннулировании результатов тестирования через личный кабинет на сайте.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81-1. В период проведения ЕНТ в Национальном центре тестирования создается комиссия для принятия решении в создавшихся форс-мажорных обстоятельствах, для рассмотрения нарушений поступающими правил поведения в аудитории (электронный формат) и (или) действий или попытку вмешательств в систему тестирования и (или) иных нарушений при прохождении тестирования, обнаруженных по просмотру записей видеонаблюдения и/или после проверки файлов регистрации (логов) поступающих.
При обнаружении нарушении со стороны поступающих комиссия аннулирует результаты ЕНТ с составлением Акта по форме согласно приложению 35-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 81-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
82. При выявлении подставного лица в ходе проведения тестирования, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования (в случае их присутствия), составляется Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования (электронный формат) по форме, согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Поступающий вовлекший к участию "подставного лица", не допускается к тестированию в текущем году.

Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. ҰБТ өткізу үшін жергілікті жерлерде Ұлттық тестілеу орталығымен бекітілетін ҰБТ ұйымдастыру жөніндегі аймақтық мемлекеттік комиссиялар (бұдан әрі – аймақтық мемлекеттік комиссиялар) құрылады.
Аймақтық мемлекеттік комиссияның төрағасы болып жоғары оқу орындарының басшылары немесе қалалық, аудандық білім бөлімдерінің (басқармаларының) басшылары тағайындалады.
Аймақтық мемлекеттік комиссияның құрамына облыстар немесе республикалық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің өкілдері, құқық қорғау органдарының өкілдері кіреді.
Бұл ретте аймақтық мемлекеттік комиссия құрамына күнтізбелік жылы жақын туыстығы Кодекспен белгіленген ҰБТ тапсыратын адамдардың туыстары кірмейді.
Аймақтық мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды.
Аймақтық мемлекеттік комиссия:
1) тестілеуге кіргізу, сондай-ақ тестілеуді өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуді;
2) ҰБТ өткізу кезінде медициналық қызметкерлермен және психологпен жұмысты;
3) көру қабілеті, тірек-қозғалыс аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдар және мүгедектігі бар балалар үшін мүгедектігі туралы белгіленген құжатты көрсеткен жағдайда ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пән мұғалімі болып табылмайтын немесе ымдау тілін меңгерген маман беруді;
4) тестілеу әкімшісімен бірлесіп электр қуаты ажыратылған немесе нәтижесінде тестілеу жазбасы жүргізілмейтін басқа да форс-мажорлық жағдайларда тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт жасауды ұйымдастырады.
Бұл ретте аймақтық мемлекеттік комиссия төрағасы мен мүшелері тестілеу өткізу барысына қатыса алмайды.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
85. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
83. Для проведения ЕНТ на местах создаются региональные государственные комиссии по организации ЕНТ (далее – региональные государственные комиссии), которые утверждаются Национальным центром тестирования.
Председателями региональной государственной комиссии назначаются руководители высших учебных заведений или руководители городских, районных (управлений) отделов образования.
В состав региональной государственной комиссии входят представители акиматов областей или городов республиканского значения, представители правоохранительных органов.
При этом в состав региональной государственной комиссии не входят близкие родственники, перечень которых определен Кодексом, участников ЕНТ календарного года.
Количество членов государственной комиссии составляет пять человек.
Региональная государственная комиссия:
1) при запуске на тестирование, а также в период проведения тестирования обеспечивает охрану общественного порядка;
2) организует работу медицинского персонала и психолога во время проведения ЕНТ;
3) организует предоставление помощника, не являющегося учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью при предъявлении документа об установлении инвалидности;
4) совместно с администратором тестирования участвует в составлении Акта о приостановлении и переносе процесса тестирования при отключении электричества или других форс-мажорных обстоятельств, при которых запись тестирования не ведется.
При этом председатель и члены региональной государственной комиссии не участвуют в процессе тестирования.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ в электронном формате осуществляется согласно пункту 18 настоящих Правил.
85. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ в электронном формате по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, осуществляется согласно пункту 19 настоящих Правил.

86. Осы Қағидалардың 81 және 82-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады. Электр қуаты ажыратылған жағдайда, тестіленушінің жұмыс орнында тестілеу процесі туралы деректер (тест тапсырмаларына бұрын белгіленген жауаптар, тестілеудің пайдаланылған уақытының саны) сақталады. Тестілеуді одан әрі жалғастырған кезде тестіленуші тестілеу процесі үзілген жерден тестілеу процесін жалғастырады.
Тестілеуді басқа күнге ауыстырған жағдайда тестіленушінің тестілеу тоқтатылғанға дейінгі тест тапсырмаларына бұрын белгіленген жауаптары сақталмайды.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Түсушілер ұлттық бірыңғай тестілеуді Ұлттық тестілеу орталығының дайындаған бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен тестілеу тапсырады.
Ескерту. 87-тармақта орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. ҰБТ нәтижелері тестілеу аяқталғаннан кейін беріледі, сондай-ақ тестілеу нәтижелері www.testcenter.kz сайтында жарияланады.
89. ҰБТӨП-ке кіруге арналған есіктер бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте өткізу барысы, сонымен қатар тестілеуден кейінгі пайдаланылған кітапшалар сақталған бөлменің бейнебақылау жазбасы ҰБТ аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығының мұрағатына тапсырылады.
Электрондық форматтағы ҰБТ аяқталғаннан кейін күнтізбелік жылғы 31 қазанға дейін Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүргізеді.
ҰБТ өткізу кезінде өтініш берушінің тыйым салынған заттарды пайдаланғаны және (немесе) осы Қағидаларға 75 және 80-тармақтарда көрсетілген әрекеттері анықталған кезде Ұлттық тестілеу орталығы Аудиторияда тыйым салынған зат пайдаланған және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзған (электрондық формат) және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу немесе әрекеттер жасаған тестіленушіні анықтау осы Қағидаларға 35-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады. Тестілеу нәтижесін Ұлттық тестілеу орталығының комиссия шешімі арқылы жою туралы және растайтын материалдарымен бірге ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның комиссия шешімімен тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен, жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері жергілікті атқарушы органның қаулысымен күнтізбелік жыл бойына нәтижелері жойылады.
Тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары) және (немесе) білім беру грантын беру туралы куәлікті жойылғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы түсушілерге жеке кабинеті арқылы хабарлама жібереді.

86. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 81 и 82 настоящих Правил, не обрабатываются и подлежат аннулированию. В случае отключения электричества, на рабочем месте тестируемого данные о процессе тестирования (ранее отмеченные ответы на тестовые задания, количество использованного времени тестирования) сохраняются. При последующем продолжении тестирования тестируемый продолжает процесс тестирования с места прерывания процесса тестирования.
В случае переноса тестирования на другой день ранее отмеченные ответы на тестовые задания тестируемого до приостановления не сохраняются.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 42 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
87. Поступающие проходят тестирование с помощью программного обеспечения, разработанного Национальным центром тестирования.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Результат тестирования выдается после завершения тестирования, также результат тестирования публикуется на сайте www.testcenter.kz.
89. Входные двери, используемые для запуска в ППЕНТ, и процесс проведения ЕНТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса передаются в архив Национального центра тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения ЕНТ.
Национальный центр тестирования после завершения ЕНТ в электронном формате до 31 октября календарного года осуществляет просмотр записей видеонаблюдения тестирования и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования.
При обнаружении использования поступающим во время ЕНТ запрещенных предметов и (или) действий, указанных в пункте 75 и 80 настоящих Правил, Национальным центром тестирования составляется Акт об обнаружении тестируемых, использовавших запрещенные предметы и нарушившие правила поведения и (или) совершивших действия и (или) попытку вмешательства в программу тестирования при прохождении ЕНТ, по форме согласно приложению 35-1 к настоящим Правилам. Аннулирование результатов тестирования поступающих осуществляется по решению комиссии, созданной в Национальном центре тестирования и направляется в уполномоченный орган в области науки и высшего образования с подтверждающими материалами на рассмотрение комиссии.
Решением комиссии уполномоченного органа в области науки и высшего образования результаты тестирования (баллы ЕНТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области образования, результаты конкурса на присуждение образовательного гранта за счет средств местного бюджета аннулируются постановлением местного исполнительного органа в течение календарного года.
После аннулирования результатов тестирования (баллы ЕНТ) и (или) свидетельства о присуждении образовательного гранта, Национальный центр тестирования направляет уведомление поступающим через их личный кабинет.

Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Электрондық форматтағы ҰБТ-да апелляцияға өтініш беру және қарау тәртібі.
90. Электрондық форматта тестілеу өткізу кезінде тестілеу тапсырмаларын бағалауда бірыңғай критерийлердің сақталуын қамтамасыз ету және тестілеу өткізу кезінде түсушілердің құқықтарын қорғау, даулы мәселелерін шешу мақсатында Республикалық апелляциялық комиссия құрылады.
91. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Республикалық апелляциялық комиссияның құрамы тестілеу пәндері бойынша орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінен қалыптасады. ҰБТ кезінде бір тестілеу пәні бойынша педагог қызметкерлердің саны - екіден кем емес.
93. Түсуші мазмұны бойынша апелляцияға өтінішті тестілеу аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде береді.
Тестілеу аяқталғаннан кейін компьютер экранында түсушінің жауап нұсқасы көрсетілген тест нәтижелерін талдау картасы, сонымен қатар әр тапсырма бойынша алынған балл, блоктар бойынша жинаған балдардың қосындысы және ҰБТ-ның жалпы балы көрсетіледі.
Әрі қарай компьютер экранында "апелляцияға өту" және "апелляциясыз аяқтау" функциялары көрінеді. Егер "апелляцияға өту" функциясы таңдалса, түсуші тест тапсырмаларына апелляцияға өтініш беруге дәлелді негіздемесімен өтеді.
Апелляцияға берілген тест тапсырмаларымен жұмыс аяқталғаннан кейін түсуші "апелляцияны аяқтау" батырмасын басады.
Әрі қарай экранда апелляцияға өтініш берілген тест тапсырмаларының талдау картасы көрсетіледі.
"Апелляциясыз аяқтау" функциясын таңдаған кезде түсуші аудиториядан шығады.
Апелляция нәтижелері 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
94. Түсуші техникалық себептер бойынша апелляцияға өтініштерді тестілеу кезінде береді.
Түсуші тест тапсырмасының шартында дұрыс жауапты анықтауға қажетті фрагменттің (мәтін, сызбалар, суреттер, кестелер) жоқтығын анықтаған жағдайда экрандағы "техникалық апелляция" қосымшасына белгі қояды.
95. Апелляцияға келіп түскен өтініштерді Республикалық апелляциялық комиссия 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарастырады.

Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Подача и рассмотрение заявления на апелляцию ЕНТ в электронном формате.
90. В целях обеспечения соблюдения единых критериев и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав, поступающих на период проведения тестирования в электронном формате, создается Республиканская апелляционная комиссия.
91. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, утверждается уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Пункт 91 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Состав Республиканской апелляционной комиссии формируется из числа педагогических работников организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования по тестируемым предметам. Количество педагогических работников по одному предмету тестирования при ЕНТ составляет не менее двух человек.
93. Заявление на апелляцию по содержанию подается поступающим после завершения тестирования в течение 30 минут.
По итогам тестирования на экране компьютера отображается карта анализа результатов тестирования поступающего с указанием его варианта ответа, а также набранный балл по каждому заданию и сумма набранных баллов по блокам и общий балл ЕНТ.
Далее на экране компьютера отображается функции "перейти к апелляции" и "завершить без апелляции". В случае выбора функции "перейти к апелляции" поступающий переходит к тестовым заданиям с мотивированным обоснованием для подачи на апелляцию.
По завершению работы с тестовыми заданиями, поданные на апелляцию, поступающий нажимает кнопку "завершить апелляцию".
Далее на экране отображается карта анализа принятого заявления по тестовым заданиям, поданным на апелляцию.
При выборе функции "завершить без апелляции" поступающий покидает аудиторию.
Результаты апелляции предоставляются в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
94. Заявления на апелляцию по техническим причинам подается поступающим в процессе тестирования.
При обнаружении поступающим отсутствующего фрагмента (текст, схемы, рисунки, таблицы) условия тестового задания, в результате которого невозможно определить правильный ответ, на экране во вкладке "техническая апелляция" делает пометку.
95. Заявления, поступившие на апелляцию, рассматривается Республиканской апелляционной комиссией в течение 30 (тридцати) рабочих дней.

95-1. Түсушінің жеке кабинетінде Республикалық апелляциялық комиссия отырысының мерзімі көрсетіледі.
Республикалық апелляциялық комиссия отырысы басталғанға дейін апелляция өтінішін жеке кабинетінде қайтарып алу жүзеге асырылады.
Апелляция өтініші қайтарып алынғаннан кейін сертификат түсушінің жеке кабинетінде бір жұмыс күні ішінде қолжетімді болады.
Апелляцияға өтініш берген түсушілер үшін Республикалық апелляциялық комиссияның шешімінен кейін қағаз түріндегі ҰБТ-да апелляцияға бергеннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, электронды форматтағы ҰБТ-да 30 (отыз) жұмыс күні ішінде cертификат қолжетімді болады.
Ескерту. 95-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Апелляция мынадай жағдайларда қарастырылады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмесе (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап болмаса;
3) берілген барлық жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірден көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса.
техникалық себеп бойынша:
тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) табылмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда;
Апелляция өтінішінде көрсетілген нақты фактілер қарастыруға жатқызылады.
Барлық тест тапсырмаларының дәлелді негіздемесін көрсетпей, әрқайсысын қайта қарастыру көрсетілген апелляция өтініші қарастырылмайды.
Мазмұны бойынша апелляция өтінішінде тест тапсырмаларын қайта қарастыру бойынша түсуші дәлелді негіздемені көрсетуі тиіс (толық түсіндірме).
97. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Өтінімді қайта берген кезде республикалық апелляциялық комиссияның шешімі қайта қарауға жатпайды.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның төрағасы және мүшелерінің қолымен расталған осы Ереженің 36-қосымшасына сәйкес форма бойынша хаттамамен ресімделеді. Республикалық апелляциялық комиссияның хаттамалары бір жылға тестілеуді ұйымдастыруға жауапты ұйымда сақталады.
Апелляция нәтижесі түсушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

95-1. В личном кабинете поступающего отображается информация о сроках проведения заседания Республиканской апелляционной комиссии.
Отзыв заявления на апелляцию осуществляется в личном кабинете до начала заседания Республиканской апелляционной комиссии.
При отзыве заявления на апелляцию в течение одного рабочего дня в личном кабинете поступающего отображается сертификат.
Для поступающих, подавших заявления на апелляцию сертификат доступен по решению Республиканской апелляционной комиссии в бумажном формате ЕНТ в течение 3 (трех), в электронном формате ЕНТ в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 95-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание.
по технической причине:
отсутствует фрагмент условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию.
При подаче заявления по содержанию для пересмотра тестовых заданий поступающий указывает мотивированное обоснование (полное пояснение).
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
97. Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
При повторной подаче заявки решение Республиканской апелляционной комиссии пересмотру не подлежит.
Решение Республиканской апелляционной комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам, который подписывается председателем и членами комиссии. Протоколы заседаний Республиканской апелляционной комиссии хранятся в течение года в Национальном центре тестирования.
Результаты апелляции отображаются в личном кабинете поступающего.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 42 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

4-тарау. ҰБТ сертификатын беру
98. Сертификат тестілеу аяқталғаннан кейін тестіленушінің жеке кабинетінде қолжетімді (апелляцияға өтініш берген түсушілерді есепке алмағанда).
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Алып тасталды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Алып тасталды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. ҰБТ нәтижелері Ұлттық тестілеу орталығының www.testcenter.kz сайтында орналастырылады.
Шетелдік ЖЖОКБҰ-ға тапсыруға ниет білдірген адамдар, өтініш негізінде ҰБТ балдары көрсетілген анықтама алады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Ақпараттық жүйеде түсушінің Т. А. Ә. (бар болған жағдайда) оның жеке басын куәландыратын құжаты бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Сертификат Ұлттық тестілеу орталығының ақпараттық жүйесіндегі деректерді қамтиды.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеудің бейіндік пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру бағдарламасы тобының нөмірі
Білім беру бағдарламалары тобы
Бейіндік пәндер
1 бейіндік пән
2 бейіндік пән
В001
Педагогика және психология
Биология
География
В002
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу
Биология
География
В003
Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі
Биология
География
В004
Бастапқы әскери дайындық мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В005
Дене шынықтыру мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В006
Музыка мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В007
Көркем еңбек және сызу мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В008
Құқық және экономика негіздері мұғалімдерін даярлау
Дүниежүзі тарихы
География
В009
Математика мұғалімдерін даярлау
Математика
Физика
В010
Физика мұғалімдерін даярлау
Физика
Математика
В011
Информатика мұғалімдерін даярлау
Математика
Информатика
В012
Химия мұғалімдерін даярлау
Химия
Биология
В013
Биология мұғалімдерін даярлау
Биология
Химия
В014
География мұғалімдерін даярлау
География
Дүниежүзі тарихы
В015
Гуманитарлық пәндер мұғалімдерін даярлау
Дүниежүзі тарихы
География
В016
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Қазақ тілі
Қазақ әдебиеті
В017
Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Орыс тілі
Орыс әдебиеті
В018
Шет тілі мұғалімдерін даярлау
Шетел тілі
Дүниежүзі тарихы
В019
Әлеуметтік педагогтарды даярлау
Биология
География
В020
Арнайы педагогика
Биология
География
В120
Кәсіптік оқыту педагогтарын даярлау (сала бойынша)
Физика
Математика
В021
Орындаушылық өнер
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В022
Музыкатану
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В023
Режиссура, арт-менеджмент
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В024
Өнертану
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В025
Дирижирлеу
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В026
Композиция
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В027
Театр өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В028
Хореография
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В029
Аудиовизуалды құрылғылар және медиа өндіріс
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В030
Бейнелеу өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В031
Сән, дизайн
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В099
Аспаптық орындау
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В100
Вокалдық өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В101
Дәстүрлі музакалық өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В102
Эстрада өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В103
Кино және теледидар режиссурасы
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В104
Сахналық өнерлердің және цирк режиссурасы
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В105
Анимациялық режиссура
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В106
Операторлық және фото өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В107
Медиаөнер және сандық технологиялар
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В108
Сценография
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В109
Сәндік өнері
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В110
Фэшн дизайны
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В032
Философия және этика
Дүниежүзі тарихы
География
В033
Дінтану және теология
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В034
Тарих
Дүниежүзі тарихы
География
В234
Мұражай ісі және ескерткіштерді қорғау
Дүниежүзі тарихы
Шетел тілі
В134
Археология және этнология
Дүниежүзі тарихы
География
В035
Түркітану
Дүниежүзі тарихы
Шетел тілі
В135
Шығыстану
Дүниежүзі тарихы
Шетел тілі
В036
Аударма ісі
Шетел тілі
Дүниежүзі тарихы
В037
Филология
Қазақ/Орыс тілі
Қазақ/Орыс әдебиеті
В038
Әлеуметтану
Математика
География
В039
Мәдениеттану
Дүниежүзі тарихы
Шетел тілі
В040
Саясаттану
Дүниежүзі тарихы
Шетел тілі
В140
Халықаралық қатынастар және дипломатия
Дүниежүзі тарихы
Шетел тілі
В141
Халықаралық экономикалық қатынастар
География
Шетел тілі
В041
Психология
Биология
География
В042
Журналистика және репортер ісі
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В142
Қоғаммен байланыс
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В043
Кітапхана ісі, ақпараттарды өңдеу және мұрағат ісі
Қазақ/Орыс тілі
Қазақ/Орыс әдебиеті
В044
Менеджмент және басқару
Математика
География
В045
Аудит және салық салу
Математика
География
В145
Мемлекеттік аудит
Математика
География
В046
Қаржы, экономика, банк және сақтандыру ісі
Математика
География
В047
Маркетинг және жарнама
Математика
География
В048
Еңбек дағдылары
Математика
География
В049
Құқық
Дүниежүзі тарихы
Құқық негіздері
В050
Биологиялық және сабақтас ғылымдар
Биология
Химия
В051
Қоршаған орта
Биология
География
В052
Жер туралы ғылым
Математика
География
В053
Химия
Химия
Биология
В054
Физика
Физика
Математика
В055
Математика және статистика
Математика
Физика
В056
Механика
Математика
Физика
В057
Ақпараттық технологиялар
Математика
Информатика
В157
Математикалық және компьютерлік модельдеу
Математика
Информатика
В058
Ақпараттық қауіпсіздік
Математика
Информатика
В158
Криптология
Математика
Информатика
В059
Коммуникациялар және коммуникациялық технологиялар
Математика
Физика
В060
Химиялық инженерия және процестер
Химия
Физика
В061
Материалтану және технологиялар
Математика
Физика
В161
Материалдар инжинирингі
Математика
Физика
В062
Электр техникасы және электроэнергетика
Математика
Физика
В162
Жылу энергетикасы
Математика
Физика
В063
Электр техникасы және автоматтандыру
Математика
Физика
В064
Механика және металл өңдеу
Математика
Физика
В065
Көлік техникасы және технологиялар
Математика
Физика
В066
Теңіз көлігі және технологиялары
Математика
Физика
В067
Әуе көлігі және технологиялары
Математика
Физика
В167
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды ұшуда пайдалану **********
Математика
Физика
В165
Магистральды желілер және инфрақұрылым
Математика
Физика
В265
Темір жол көлігі және технологиялары
Математика
Физика
В166
Көліктік имараттар
Математика
Физика
В068
Азық-түлік өнімдерінің өндірісі
Биология
Химия
В069
Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик, ағаш)
Математика
Физика
В070
Тоқыма: киім, аяқ киім және былғары бұйымдары
Математика
Физика
В071
Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Математика
Физика
В171
Металлургия
Математика
Физика
В172
Материалдарды қысыммен өңдеу
Математика
Физика
В072
Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Химия
Биология
В073
Сәулет
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В173
Гидромелиорация
Математика
Физика
В175
Сумен қамтамасыз ету және суды бұру
Математика
Физика
В074
Қала құрылысы, құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Математика
Физика
В126
Көлік құрылысы
Математика
Физика
В176
Гидротехникалық құрылыс және су ресурстарын басқару
Математика
Физика
В075
Кадастр және жерге орналастыру
Математика
География
В076
Стандарттау, сертификаттау және метрология (сала бойынша)
Математика
Физика
В077
Өсімдік шаруашылығы
Биология
Химия
В078
Мал шаруашылығы
Биология
Химия
В079
Орман шаруашылығы
Биология
География
В080
Балық шаруашылығы
Биология
Химия
В081
Жерге орналастыру
Математика
Физика
В082
Су ресурстары және суды пайдалану
Математика
Физика
В183
Агроинженерия
Математика
Физика
В083
Ветеринария
Биология
Химия
В091
Туризм
География
Шетел тілі
В092
Тынығу
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В093
Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
География
Шетел тілі
В094
Санитарлық-профилактикалық іс-шаралар
Математика
Физика
В095
Көлік қызметтері
Математика
География
В090
Әлеуметтік жұмыс
Биология
География
В098
Спорт
Шығармашылық емтихан
Шығармашылық емтихан
В084
Мейіргер ісі
Биология
Химия
В085
Фармация
Биология
Химия
ВМ086
Медицина
Биология
Химия
ВМ087
Стоматология
Биология
Химия
ВМ088
Педиатрия
Биология
Химия
В089
Қоғамдық денсаулық сақтау
Биология
Химия
ВМ089
Медициналық-профилактикалық іс
Биология
Химия
В096
Құқық қорғау қызметі
Дүниежүзі тарихы
Құқық негіздері
В097
Өрт қауіпсіздігі
Математика
Физика
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Оқытудың қысқартылған мерзімін көздейтін жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін ұлттық бірыңғай тестілеудің жалпы кәсіптікжәне арнайы пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі

Глава 4. Выдача сертификата ЕНТ.
98. Сертификат доступен после завершения тестирования в личном кабинете тестируемого (за исключением поступающих, подавших заявление на апелляцию).
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Результаты ЕНТ размещаются на сайте www.testcenter.kz Национального центра тестирования.
Лица, желающие поступить в зарубежный ОВПО на основании заявления, получают справку с указанием баллов ЕНТ.
Сноска. Пункт 101 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Данные по заполнению Ф.И.О. (при его наличии) в информационной системе производятся согласно документу, удостоверяющему личность.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 42 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
103. Сертификат содержит данные из информационной системы Национального центра тестирования.
Сноска. Пункт 103 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
единого национального
тестирования
Перечень групп образовательных программ с указанием профильных предметов единого национального тестирования
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер группы образовательной программы
Наименование групп образовательных программ
Профильные предметы
1 профильный предмет
2 профильный предмет
В001
Педагогика и психология
Биология
География
В002
Дошкольное обучение и воспитание
Биология
География
В003
Педагогика и методика начального обучения
Биология
География
В004
Подготовка учителей начальной военной подготовки
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В005
Подготовка учителей физической культуры
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В006
Подготовка учителей музыки
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В007
Подготовка учителей художественного труда и черчения
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В008
Подготовка учителей основы права и экономики
Всемирная история
География
В009
Подготовка учителей математики
Математика
Физика
В010
Подготовка учителей физики
Физика
Математика
В011
Подготовка учителей информатики
Математика
Информатика
В012
Подготовка учителей химии
Химия
Биология
В013
Подготовка учителей биологии
Биология
Химия
В014
Подготовка учителей географии
География
Всемирная история
В015
Подготовка учителей по гуманитарным предметам
Всемирная история
География
В016
Подготовка учителей казахского языка и литературы
Казахский язык
Казахская литература
В017
Подготовка учителей русского языка и литературы
Русский язык
Русская литература
В018
Подготовка учителей иностранного языка
Иностранный язык
Всемирная история
В019
Подготовка социальных педагогов
Биология
География
В020
Специальная педагогика
Биология
География
В120
Подготовка педагогов профессионального обучения (по профилю)
Физика
Математика
В021
Исполнительское искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В022
Музыковедение
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В023
Режиссура, арт-менеджмент
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В024
Искусствоведение
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В025
Дирижирование
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В026
Композиция
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В027
Театральное искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В028
Хореография
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В029
Аудиовизуальные средства и медиа производство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В030
Изобразительное искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В031
Мода, дизайн
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В099
Инструментальное исполнительство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В100
Вокальное искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В101
Традиционное музыкальное искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В102
Искусство эстрады
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В103
Режиссура кино и ТВ
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В104
Режиссура сценических искусств и цирка
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В105
Режиссура анимации
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В106
Операторское и фото искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В107
Медиаискусство и цифровые технологии
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В108
Сценография
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В109
Декоративное искусство
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В110
Фэшн дизайн
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В032
Философия и этика
Всемирная история
География
В033
Религия и теология
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В034
История
Всемирная история
География
В234
Музейное дело и охрана памятников
Всемирная история
Иностранный язык
В134
Археология и этнология
Всемирная история
География
В035
Тюркология
Всемирная история
Иностранный язык
В135
Востоковедение
Всемирная история
Иностранный язык
В036
Переводческое дело
Иностранный язык
Всемирная история
В037
Филология
Казахский/ Русский язык
Казахская /Русская литература
В038
Социология
Математика
География
В039
Культурология
Всемирная история
Иностранный язык
В040
Политология
Всемирная история
Иностранный язык
В140
Международные отношения и дипломатия
Всемирная история
Иностранный язык
В141
Международные экономические отношения
География
Иностранный язык
В041
Психология
Биология
География
В042
Журналистика и репортерское дело
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В142
Связь с общественностью
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В043
Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
Казахский /Русский язык
Казахская /Русская литература
В044
Менеджмент и управление
Математика
География
В045
Аудит и налогообложение
Математика
География
В145
Государственный аудит
Математика
География
В046
Финансы, экономика, банковское и страховое дело
Математика
География
В047
Маркетинг и реклама
Математика
География
В048
Трудовые навыки
Математика
География
В049
Право
Всемирная история
Основы права
В050
Биологические и смежные науки
Биология
Химия
В051
Окружающая среда
Биология
География
В052
Наука о земле
Математика
География
В053
Химия
Химия
Биология
В054
Физика
Физика
Математика
В055
Математика и статистика
Математика
Физика
В056
Механика
Математика
Физика
В057
Информационные технологии
Математика
Информатика
В157
Математическое и компьютерное моделирование
Математика
Информатика
В058
Информационная безопасность
Математика
Информатика
В158
Криптология
Математика
Информатика
В059
Коммуникации и коммуникационные технологии
Математика
Физика
В060
Химическая инженерия и процессы
Химия
Физика
В061
Материаловедение и технологии
Математика
Физика
В161
Инжиниринг материалов
Математика
Физика
В062
Электротехника и электроэнергетика
Математика
Физика
В162
Теплоэнергетика
Математика
Физика
В063
Электротехника и автоматизация
Математика
Физика
В064
Механика и металлообработка
Математика
Физика
В065
Транспортная техника и технологии
Математика
Физика
В066
Морской транспорт и технологии
Математика
Физика
В067
Воздушный транспорт и технологии
Математика
Физика
В167
Летная эксплуатация летательных аппаратов и двигателей*****
Математика
Физика
В165
Магистральные сети и инфраструктура
Математика
Физика
В265
Железнодорожный транспорт и технологии
Математика
Физика
В166
Транспортные сооружения
Математика
Физика
В068
Производство продуктов питания
Биология
Химия
В069
Производство материалов (стекло, бумага, пластик, дерево)
Математика
Физика
В070
Текстиль: одежда, обувь и кожаные изделия
Математика
Физика
В071
Горное дело и добыча полезных ископаемых
Математика
Физика
В171
Металлургия
Математика
Физика
В172
Обработка материалов давлением
Математика
Физика
В072
Технология фармацевтического производства
Химия
Биология
В073
Архитектура
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В173
Гидромелиорация
Математика
Физика
В175
Водоснабжение и водоотведение
Математика
Физика
В074
Градостроительство, строительные работы и гражданское строительство
Математика
Физика
В126
Транспортное строительство
Математика
Физика
В176
Гидротехническое строительство и управление водными ресурсами
Математика
Физика
В075
Кадастр и землеустройство
Математика
География
В076
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
Математика
Физика
В077
Растениеводство
Биология
Химия
В078
Животноводство
Биология
Химия
В079
Лесное хозяйство
Биология
География
В080
Рыбное хозяйство
Биология
Химия
В081
Землеустройство
Математика
Физика
В082
Водные ресурсы и водопользования
Математика
Физика
В183
Агроинженерия
Математика
Физика
В083
Ветеринария
Биология
Химия
В091
Туризм
География
Иностранный язык
В092
Досуг
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В093
Ресторанное дело и гостиничный бизнес
География
Иностранный язык
В094
Санитарно-профилактические мероприятия
Математика
Физика
В095
Транспортные услуги
Математика
География
В090
Социальная работа
Биология
География
В098
Спорт
Творческий экзамен
Творческий экзамен
В084
Сестринское дело
Биология
Химия
В085
Фармация
Биология
Химия
ВМ086
Медицина
Биология
Химия
ВМ087
Стоматология
Биология
Химия
ВМ088
Педиатрия
Биология
Химия
В089
Общественное здоровье
Биология
Химия
ВМ089
Медико-профилактическое дело
Биология
Химия
В096
Правоохранительная деятельность
Всемирная история
Основы права
В097
Пожарная безопасность
Математика
Физика
Приложение 2
к Правилам проведения
единого национального
тестирования
Перечень групп образовательных программ с указанием общепрофессиональных
и специальных дисциплин единого национального тестирования для поступающих
по образовательным программам высшего образования,
предусматривающим сокращенные сроки обучения

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Дайындау бағытының атауы және нөмірі
Білім беру бағдарламаларының тобы
Жалпы кәсіптік пән
Арнайы пән
В001
Педагогика және психология
Педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В002
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу
Мектепке дейінгі педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В003
Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі
Педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В004
Бастапқы әскери дайындық мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В005
Дене шынықтыру мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В006
Музыка мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В007
Көркем еңбек және сызу мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В008
Құқық және экономика негіздері мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Құқық және экономика негіздері
В009
Математика мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Математика
В010
Физика мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Физика
В011
Информатика мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Информатика
В012
Химия мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Химия
В013
Биология мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Биология
В014
География мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
География
В015
Гуманитарлық пәндер мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Қазақстан тарихы
В016
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Қазақ тілі
В017
Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Орыс тілі
В018
Шет тілі мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Шетел тілі
В019
Әлеуметтік педагогтарды даярлау
Педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В020
Арнайы педагогика
Педагогика және психология негіздері
Биология
В023
Режиссура, арт-менеджмент
Шығармашылық емтихан
Өнер тарихы
В024
Өнертану
Шығармашылық емтихан
Өнер тарихы
В027
Театр өнері
Шығармашылық емтихан
Театр тарихы
В028
Хореография
Шығармашылық емтихан
Хореография тарихы
В029
Аудиовизуалды құрылғылар және медиа өндіріс
Шығармашылық емтихан
Қазақ тілі/Орыс тілі
В030
Бейнелеу өнері
Шығармашылық емтихан
Қазақстан бейнелеу өнері тарихы
В031
Сән, дизайн
Шығармашылық емтихан
Бейнелеу өнері тарихы
В032
Философия және этика
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік-гуманитарлықғылымдар негіздері (Философия, мәдениеттану, әлеуметтанужәне саясаттану негіздері)
В033
Дінтану және теология
Шығармашылық емтихан
Қазақстан тарихы
В034
Тарих
Қазақстан тарихы
Дүниежүзі тарихы
В134
Археология және этнология
Қазақстан тарихы
Дүниежүзі тарихы
В035
Түркітану және шығыстану
Қазақ тілі/Орыс тілі
Дүниежүзі тарихы
В036
Аударма ісі
Қазақ тілі/Орыс тілі
Шет тілі
В037
Филология
Қазақ тілі/Орыс тілі
Қазақ әдебиеті/Орыс әдебиеті
В038
Әлеуметтану
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік-гуманитарлықғылымдар негіздері
В039
Мәдениеттану
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік мекемелердің жұмысын ұйымдастыру
В040
Саясаттану және азаматтық құқықтану
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік-гуманитарлықғылымдар негіздері (Философия, мәдениеттану, әлеуметтану және саясаттану негіздері)
В041
Психология
Қазақстан тарихы
Психология негіздері
В042
Журналистика және репортер ісі
Шығармашылық емтихан
Қазақ тілі / Орыс тілі
В043
Кітапхана ісі, ақпараттарды өңдеу және мұрағат ісі
Қазақ тілі / Орыс тілі
Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру
В044
Менеджмент және басқару
Экономика негіздері
Менеджмент
В045
Аудит және салық салу
Қаржы және несие
Ұйым экономикасы
В046
Қаржы, экономика, банк және сақтандыру ісі
Қаржы және несие
Ұйым қаржысы
В047
Маркетинг және жарнама
Экономика негіздері
Маркетинг
В048
Еңбек дағдылары
Экономикалық теория негіздері
Қаржылық және экономикалық есепті талдау
В049
Құқық
Мемлекет және құқық теориясы
Қазақстан Республикасының азаматтық құқығы
В050
Биологиялық және сабақтас ғылымдар
Химия
Биология
В051
Қоршаған орта
Химия
Биология
В052
Жер туралы ғылым
География
Физика
В053
Химия
Биология
Химия
В054
Физика
Математика
Физика
В055
Математика және статистика
Қаржы және несие
Математика
В056
Механика
Математика
Физика
В057
Ақпараттық технологиялар
Математика
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
В058
Ақпараттық қауіпсіздік
Математика
Информатика
В059
Коммуникациялар және коммуникациялық технологиялар
Физика
Электроника және схемотехника негіздері
В060
Химиялық инженерия және процестер
Химия
Жалпы химиялық технология
В061
Материалтану және технологиялар
Физика
Материалтану негіздері
В062
Электр техникасы және электроэнергетика
Электротехниканың теориялық негіздері
Еңбекті қорғау (электр қауіпсіздік негіздері)
В162
Жылу энергетикасы
Жылу техникасының теориялық негіздері
Еңбекті қорғау (электр қауіпсіздік негіздері)
В063
Электр техникасы және автоматтандыру
Математика
Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру
В064
Механика және металл өңдеу
Материалтану
Еңбекті қорғау
В164
Аспап жасау
Автоматика негіздері
Технологиялық өлшем және бақылау өлшем жабдықтары
В065
Көлік техникасы және технологиялар
Физика
Еңбекті қорғау
В165
Магистральды желілер және инфрақұрылым
Физика
Еңбекті қорғау
В265
Темір жол көлігі және технологиялары
Физика
Еңбекті қорғау
В066
Теңіз көлігі және технологиялары
Кеменің теориясы, құрлысы және пайдалану мерзімін арттыру үшін күрес
Кеменің энергетикалық қондырғылары
В166
Көліктік имараттар
Физика
Еңбекті қорғау
В067
Әуе көлігі және технологиялары
Физика
Авиациялық қауіпсіздік
В068
Азық-түлік өнімдерінің өндірісі
Химия
Микробиология
В069
Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик, ағаш)
Физика
Материалтану негіздері
В070
Тоқыма: киім, аяқ киім және былғары бұйымдары
Химия
Тігін өндірісінің материалдары
В071
Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Жалпы геология
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау
В171
Металлургия
Металл тану
Металл өндіру негіздері
В271
Мұнай-газ ісі
Гидравлика
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
В072
Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Химия
Жалпы химиялық технология
В073
Сәулет
Шығармашылық емтихан
Сызу
В074
Қала құрылысы, құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Құрылыс материалдары
Еңбекті қорғау
В126
Көлік құрылысы
Құрылыс материалдары
Еңбекті қорғау
В174
Геодезия және картография
Физикалық география
Геодезия
В075
Кадастр және жерге орналастыру
География
Геодезия
В076
Стандарттау, сертификаттау және метрология (сала бойынша)
Физика
Стандарттау
В077
Өсімдік шаруашылығы
Биология
Агрономия негіздері
В078
Мал шаруашылығы
Биология
Мал шаруашылығы
В079
Орман шаруашылығы
Ормантану
Дендрология
В179
Аң шаруашылығы жәнеаң аулау
Құстар мен аңдардың биологиясы
Аң шаруашылығы
В080
Балық шаруашылығы
Биология
Табиғатты қолданудың экологиялық негіздері
В081
Жерге орналастыру
Физика
Ауылшаруашылық машиналары
В082
Су ресурстары және суды пайдалану
География
Биология
В083
Ветеринария
Биология
Жануарлар анатомиясы мен физиологиясы
В084
Мейіргер ісі
Биология
Мейіргер ісі негіздері
В085
Фармация
Химия
Фармакология негіздері
В090
Әлеуметтік жұмыс
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік мекемелердің жұмысын ұйымдастыру
В091
Туризм
География
Туристік қызметті ұйымдастыру
В092
Тынығу
Шығармашылық емтихан
Қазақстан тарихы
В093
Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
Қазақстан тарихы
Мейрамхана мен қонақ үй шаруашылығындағы қызмет көрсетуді ұйымдастыру
В094
Санитарлық-профилактикалық іс-шаралар
Электротехника
Материалтану негіздері
В095
Көлік қызметтері
Физика
Еңбекті қорғау
В096
Құқық қорғау қызметі
Мемлекет және құқық теориясы
Қазақстан Республикасының қылмыстық құқығы
В097
Өрт қауіпсіздігі
Математика
Физика
В098
Спорт
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер и наименование направления подготовки
Наименование групп образовательных программ
Общепрофессональная дисциплина
Специальная дисциплина
В001
Педагогика и психология
Основы педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В002
Дошкольное обучение и воспитание
Основы дошкольной педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В003
Педагогика и методика начального обучения
Основы педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В004
Подготовка учителей начальной военной подготовки
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В005
Подготовка учителей физической культуры
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В006
Подготовка учителей музыки
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В007
Подготовка учителей художественного труда и черчения
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В008
Подготовка учителей основы права и экономики
Основы педагогики и психологии
Основы права и экономики
В009
Подготовка учителей математики
Основы педагогики и психологии
Математика
В010
Подготовка учителей физики
Основы педагогики и психологии
Физика
В011
Подготовка учителей информатики
Основы педагогики и психологии
Информатика
В012
Подготовка учителей химии
Основы педагогики и психологии
Химия
В013
Подготовка учителей биологии
Основы педагогики и психологии
Биология
В014
Подготовка учителей географии
Основы педагогики и психологии
География
В015
Подготовка учителей по гуманитарным предметам
Основы педагогики и психологии
История Казахстана
В016
Подготовка учителей казахского языка и литературы
Основы педагогики и психологии
Казахский язык
В017
Подготовка учителей русского языка и литературы
Основы педагогики и психологии
Русский язык
В018
Подготовка учителей иностранного языка
Основы педагогики и психологии
Иностранный язык
В019
Подготовка социальных педагогов
Основы педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В020
Специальная педагогика
Основы педагогики и психологии
Биология
В023
Режиссура, арт-менеджмент
Творческий экзамен
История искусства
В024
Искусствоведение
Творческий экзамен
История искусства
В027
Театральное искусство
Творческий экзамен
История театра
В028
Хореография
Творческий экзамен
История хореографии
В029
Аудиовизуальные средства и медиа производство
Творческий экзамен
Казахский язык/Русский язык
В030
Изобразительное искусство
Творческий экзамен
История изобразительного искусства Казахстана
В031
Мода, дизайн
Творческий экзамен
История изобразительного искусства
В032
Философия и этика
История Казахстана
Основы социально-гуманитарных наук (Основы философии, культурологии, социологии и политологии)
В033
Религия и теология
Творческий экзамен
История Казахстана
В034
История
История Казахстана
Всемирная история
В134
Археология и этнология
История Казахстана
Всемирная история
В035
Тюркология и востоковедение
Казахский язык/Русский язык
Всемирная история
В036
Переводческое дело
Казахский язык/Русский язык
Иностранный язык
В037
Филология
Казахский язык/Русский язык
Казахская/Русская литература
В038
Социология
История Казахстана
Основы социально-гуманитарных наук
В039
Культурология
История Казахстана
Организация работы социальных учреждений
В040
Политология и граждановедение
История Казахстана
Основы социально-гуманитарных наук (Основы философии, культурологии, социологии и политологии)
В041
Психология
История Казахстана
Основы психологии
В042
Журналистика и репортерское дело
Творческий экзамен
Казахский язык / Русский язык
В043
Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
Казахский язык / Русский язык
Организация делопроизводства
В044
Менеджмент и управление
Основы экономики
Менеджмент
В045
Аудит и налогообложение
Финансы и кредит
Экономика организации
В046
Финансы, экономика, банковское и страховое дело
Финансы и кредит
Финансы организации
В047
Маркетинг и реклама
Основы экономики
Маркетинг
В048
Трудовые навыки
Основы экономической теории
Анализ финансовой и экономической отчетности
В049
Право
Основы теории государства и права
Гражданское право Республики Казахстан
В050
Биологические и смежные науки
Химия
Биология
В051
Окружающая среда
Химия
Биология
В052
Наука о земле
География
Физика
В053
Химия
Биология
Химия
В054
Физика
Математика
Физика
В055
Математика и статистика
Финансы и кредит
Математика
В056
Механика
Математика
Физика
В057
Информационные технологии
Математика
Основы алгоритмизации и программирования
В058
Информационная безопасность
Математика
Информатика
В059
Коммуникации и коммуникационные технологии
Физика
Электроника и основы схемотехники
В060
Химическая инженерия и процессы
Химия
Общая химическая технология
В061
Материаловедение и технологии
Физика
Основы материаловедения
В062
Электротехника и электроэнергетика
Теоретические основы электротехники
Охрана труда (основы электробезопасности)
В162
Теплоэнергетика
Теоретические основы теплотехники
Охрана труда (основы электробезопасности)
В063
Электротехника и автоматизация
Математика
Автоматизация технологических процессов отрасли
В064
Механика и металлообработка
Материаловедение
Охрана труда
В164
Приборостроение
Основы автоматики
Технологические измерения и контрольно-измерительные приборы
В065
Транспортная техника и технологии
Физика
Охрана труда
В165
Магистральные сети и инфраструктура
Физика
Охрана труда
В265
Железнодорожный транспорт и технологии
Физика
Охрана труда
В066
Морской транспорт и технологии
Теория, устройство судов и борьба за живучесть судна
Судовые энергетические установки
В166
Транспортные сооружения
Физика
Охрана труда
В067
Воздушный транспорт и технологии
Физика
Авиационная безопасность
В068
Производство продуктов питания
Химия
Микробиология
В069
Производство материалов (стекло, бумага, пластик, дерево)
Физика
Основы материаловедения
В070
Текстиль: одежда, обувь и кожаные изделия
Химия
Материалы для швейных изделий
В071
Горное дело и добыча полезных ископаемых
Общая геология
Техника безопасности, охрана труда
В171
Металлургия
Металловедение
Основы металлургического производства
В271
Нефтегазовое дело
Гидравлика
Охрана труда и основы промышленной экологии
В072
Технология фармацевтического производства
Химия
Общая химическая технология
В073
Архитектура
Творческий экзамен
Черчение
В074
Градостроительство, строительные работы и гражданское строительство
Строительные материалы
Охрана труда
В126
Транспортное строительство
Строительные материалы
Охрана труда
В174
Геодезия и картография
Физическая география
Геодезия
В075
Кадастр и землеустройство
География
Геодезия
В076
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
Физика
Стандартизация
В077
Растениеводство
Биология
Основы агрономии
В078
Животноводство
Биология
Животноводство
В079
Лесное хозяйство
Лесоводство
Дендрология
В179
Охотоведение и звероводство
Биология птиц и зверей
Охотоведение
В080
Рыбное хозяйство
Биология
Основы экологии природопользования
В081
Землеустройство
Физика
Сельскохозяйственные машины
В082
Водные ресурсы и водопользования
География
Биология
В083
Ветеринария
Биология
Анатомия и физиология животных
В084
Сестринское дело
Биология
Основы сестринского дела
В085
Фармация
Химия
Основы фармакологии
В090
Социальная работа
История Казахстана
Организация работы социальных учреждений
В091
Туризм
География
Организация туристской деятельности
В092
Досуг
Творческий экзамен
История Казахстана
В093
Ресторанное дело и гостиничный бизнес
История Казахстана
Организация обслуживания в ресторанах и гостиничных хозяйствах
В094
Санитарно-профилактические мероприятия
Электротехника
Основы материаловедения
В095
Транспортные услуги
Физика
Охрана труда
В096
Правоохранительная деятельность
Основы теории государства и права
Уголовное право Республики Казахстан
В097
Пожарная безопасность
Математика
Физика
В098
Спорт
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
Приложение 3
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысу үшін өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке деректер
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда):
Туған күні:
Азаматтығы:
Ұлты:
Жынысы:
Байланыс телефоны:
Электрондық адресі:
Білімі туралы ақпарат
Облыс:
Аудан:
Білім беру ұйымының атауы:
Бітірген жылы:
Тестілеу бойынша ақпарат
Тест тапсыру тілі:
"Қазақстан тарихы" пәнінің тест тапсыру тілі:
Бейіндік пәндер:
Тест тапсыру орны:
Тест тапсыру күні:
Тест тапсыру уақыты:
Мүгедектігі туралы ақпарат (бар болған жағдайда):
Мүгедектігін растайтын құжаттар (ақпараттық жүйеге жүктейді)
Тестілеуден өту үшін көмекшінің қажеттілігі:
Ағылшын тілін меңгерудің халықаралық сертификаттары туралы ақпарат (бар болған жағдайда):
Сертификат түрі:
Балы:
Сертификатты алған жылы:
Халықаралық сертификаттары бойынша ақпарат (бар болған жағдайда):
Сертификат түрі:
Балы:
Сертификатты алған жылы:
Келісім:
Түсушілердің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі, түсуші 18-жасқа толмаған жағдайда, келісімді оның заңды өкілі береді.
Танысу және растау:
Түсушілердің аудиториядағы тәртіп ережелерімен танысуы және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеу қағидаларының 31, 32, 53, 54 және 75, 80, 81, 82 тармақтарымен танысқандығын растауы
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Анықтама
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру"
мемлекеттіккөрсетілетін қызмет
қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
6-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 3 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление для участия в едином национальном тестировании
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Персональные данные
Индивидуальный идентификационный номер:
Ф.И.О. (при его наличии):
Дата рождения:
Гражданство:
Национальность:
Пол:
Контактные телефоны:
Электронный адрес:
Сведение об образовании
Область:
Район:
Наименование организации образования:
Год окончания:
Информация о тестировании
Язык сдачи тестирования:
Язык сдачи предмета "История Казахстана"
Профильные предметы:
Место тестирования:
Дата тестирования:
Время тестирования:
Информация об инвалидности (при его наличии):
Подтверждающие документы об инвалидности (загружают в информационную систему)
Необходимость помощника для сдачи тестирования:
Информация о Международных сертификатах на знание английского языка (при наличии):
Вид сертификата:
Баллы:
Год получения сертификата:
Информация о международных сертификатах (при наличии):
Вид сертификата:
Баллы:
Год получения сертификата:
Соглашение:
Согласие поступающих на сбор и обработку персональных данных, в случае не достижения 18-летнего возраста, согласие дает законный представитель поступающего
Ознакомление и подтверждение:
Ознакомление с правилами поведения поступающих в аудитории и подтверждение об ознакомлении п.31, 32, 53, 54 и 75,80, 81,82 Правил проведения единого национального тестирования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204
Приложение 4
к Правилам проведения единого
национального тестирования
СПРАВКА
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Справка
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"

Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қымбатты дос! Сіз таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес білім
беру бағдарламалары тобының тізімі, ағымдағы жылғы бөлінген білім беру
гранттар саны және өткен жылғы білім беру гранттарын тағайындау
конкурсының нәтижелері туралы ақпаратты ұсынамыз. Жинаған балыңыз
бен осы берілген ақпараттар негізінде Сіз дұрыс таңдау жасайды деп
үміттенеміз. Сізге сәттілік тілейміз! Ақпараттық парақ
Бейіндік пәндер комбинациясы: _________________
Білім беру бағдарламасы тобы
Ағымдағы жылғы гранттар саны
Өткен жылғы конкурстың нәтижелері
Нөмірі
Атауы
Білім беру бағдарламасы тобы
ЖЖОКБҰ
Гранттар саны
1 орынға конкурс
Шекті балл
Нөмірі
Атауы
Коды
Атауы
жалпы конкурс
ауыл квотасы
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
7-1-қосымша
Анықтама
Ескерту. Қағидалар 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні: __________________
______________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Сериясы _________________ Туу туралы куәлікті ұсынушы
"__" _______ _______ жылы ______ № _______берілді
оқиды немесе орта білім туралы аттестат берілді
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
_______________оқу жылы
Білім беру ұйымының басшысы __________________Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________қолы
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктіне ұсыну үшін берілді
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"Денсаулық күйінің қанағаттанарлығын растау, ҰБТ өткізу қағидаларымен танысу және тыйым салынған заттарды алып өткені үшін жауапкершілік туралы" танысу актісі
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 03.06.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 7 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Дорогой друг! В соответствии с выбранной Вами комбинацией профильных предметов предоставляется информация о перечне групп образовательных программ, количестве выделяемых образовательных грантов в текущем году, результатах конкурса прошлого года по присуждению образовательных грантов. Надеемся, что Вы сделаете правильный выбор с учетом набранных Вами баллов и представленных данных. Желаем Вам удачи!
Информационный лист
Комбинация профильных предметов: _________________
Группа образовательных программ
Количество грантов в текущем году
Результаты конкурса прошлого года
Номер
Наименование
Группа образовательных программ
ОВПО
Количество грантов
Конкурс на 1 место
Проходной балл
Номер
Наименование
Код
наименование
общий конкурс
сельская квота
Приложение 7-1
к Правилам проведения
единого национального
тестирования
СПРАВКА
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата: ___________
_____________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
предъявитель свидетельства о рождении
Серия _______________
№ _______ выданный ____________
"___" _______ _______ года
действительно обучается/или выдан аттестат
об общем среднем образовании
________________________________________
(наименование организации образования)
в _______________учебном году.
Руководитель организации образования
__________________________________
__________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
_____________ подпись
Справка дана для предъявления в пункт проведения
Единого национального тестирования
Приложение 8
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Акт ознакомления "О подтверждении удовлетворительного самочувствия,
ознакомлении с правилами проведения ЕНТ и ответственности за пронос запрещенных предметов"
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра образования и науки РК от 03.06.2021 № 264 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 9-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ҰБТ өткізу пункттерінің ғимаратына кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану кезінде тестілеуге тыйым салынған заты табылған түсушіні ғимараттан шығару туралы Акт
________________________________________________________________
(код) (Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/Базалық жоғары және жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
"______"_______________202____жыл______сағат______минут
Тестілеу администраторы
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Мемлекеттік комиссия мүшесі
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ғимаратқа кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану арқылы түсушіден:
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
Тестіленушінің жеке коды ___________ №___аудитория.
Түсушіден тестілеуде тыйым салынған төмендегі заттар табылды:
________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған деректі ескере отырып шешім қабылдады: түсушіні:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _______________, тестіленушінің жеке
коды_______ тестілеу өткізілетін ғимараттан шығару және тестілеуге жібермеу.
Т.А.Ә. (болған жағдайда)___________________________________________
________________,
Тестіленушінің жеке коды _________________________________________
________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың, Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолдары)
Актімен таныстым:
____________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті басшысы/Базалық ЖЖОКБҰ
жауапты хатшысы
________________________________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________
(Мемлекеттік комиссия төрағасы Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
М.О
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
Күні:__________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ескерту. 10-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы Акт
______________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті (бұадын әрі - ҰБТӨП)/
Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі –
ЖЖОКБҰ) атауы және коды)
Күні "_____"_____________20_____жыл. Уақыт ____________ сағат
_______________ минут.
Тестілеу администраторы
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Мемлекеттік комиссия мүшесі
______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
ҰБТӨП/Базалық ЖЖОКБҰ ғимаратына/тестілеуді тапсыру үшін
______________________________________________
азаматтың орнына бөгде тұлғаның кіру
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) және тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі - ТЖК)
фактісі анықталды
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Аталған факті ескере отырып шешім қабылдады:
Түсушіні/түсушінің
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда) және ТЖК)
ҰБТӨП/Базалық ЖЖОКБҰ ғимаратына тест тапсыру үшін кіргізбеуге Т.А.Ә.
(болған жағдайда) __________________________________________________,
ТЖК ________________________
Актімен танысты:
_______________________________________________________________
(Тестілеу администраторының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
_______________________________________________________________
(Мемлекеттік комиссия төрағасының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
_______________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
М.О
ҰБТӨП/ Базалық ЖЖОКБҰ
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан

Сноска. Правый верхний угол приложения 9 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем
запрещенных предметов при запуске в здание пункта проведения ЕНТ
____________________________________________________________________
(код) (наименование пункта проведения единого национального тестирования/
базовой организации высшего и (или) послевузовского образования)
"______" _______________ 202____ год "______" часов "_______" минут
Администратор тестирования
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Член государственной комиссии
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии)
___________________________________________________________________,
Индивидуальный код поступающего ______________ из аудитории № ______,
во время запуска в здание с использованием металлоискателя у поступающего
были обнаружены запрещенные предметы:
___________________________________________________________________.
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество)
Учитывая данный факт, постановили: Исключить из здания тестирования и
не допускать к тестированию
Ф.И.О. (при его наличии) _____________________________________________,
Индивидуальный код поступающего
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) лиц,
составивших настоящий акт) с актом ознакомлен:
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего) с актом ознакомлен:
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя пункта проведения единого
национального тестирования/ответственного секретаря базовой организации
высшего и (или) послевузовского образования) с актом ознакомлен:
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя государственной комиссии)
МП пункта проведения единого национального тестирования /базовой
организации высшего и (или) послевузовского образования
Дата: ________
Приложение 10
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 10 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование
__________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования
(далее - ППЕНТ)/ базовой организации высшего и (или) послевузовского образования
(далее - ОВПО))
Дата "___"___________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут администратором тестирования
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Членом государственной комиссии
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) выявлен факт попытки входа в здание ППЕНТ/ОВПО для
сдачи тестирования вместо поступающего
_________________________________________________________________ гражданина
(Ф.И.О. (при его наличии) и индивидуальный код тестируемого (далее - ИКТ))
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Учитывая данный факт, постановили: Поступающего/у поступающего
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИКТ)) в здание ППЕНТ/ОВПО для сдачи тестирования
не допускать Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________________,
ИКТ ___________________
С актом ознакомлены:
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) администратора тестирования)
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя государственной комиссии)
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица)
Место печати ППЕНТ/ОВПО
Приложение 11
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 11-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аудитория кезекшісіне бердім
Тестілеу администраторы тобының жетекшісі/
Тестілеу администраторы ______________________________ ____________
(Т.А.Ә., бар болған жағдайда)             (қолы)
Отырғызу парағы
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті ____________ _____________
(коды)       (атауы)
Аудитория № ______
Тестілеудің басталуы: ________ сағат _______ минут
Тестілеу тапсыру тілі: __________ Тестілеудің аяқталуы: ______ сағат
_______ минут
Лек нөмірі ____ Ғимарат_______ Мерзімі: _____________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ТЖК
ЖСН
Тестілеуге дейін
Тестілеуден кейін
Ескерту
Орын №
Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы белгі
Тестіленушінің қолы
Нұсқа нөмірі
Тестіленушінің қолы
1
2
Барлық тестіленушілердің саны: ________
"Ескерту" бағаны "Келмеді" мәнін қабылдайды.
"Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы белгі" бағаны "Таныстым" мәнін қабылдайды.
Тестіленушілерді өз орындарына отырғызуға, тестілеу материалдарын дұрыс таратуға және тестіленушінің аудиторияда тәртіп сақтауына жауап беремін.
Тестілеу администраторы ____________________________ __________
(Т.А.Ә., бар болған жағдайда)             (қолы)
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ескерту. 12-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу материалдарын ашу туралы акт
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымы _______________________
(код) (атауы)
Лек _________________ Аудитория № ______________
Мерзімі ______________ Уақыт ____ cағат ____ минут
Біз, төменде қол қоюшылар, тестілеу материалдары салынған қорапты аштық, тестілеу материалдарына санау жүргіздік. Санау нәтижесі төмендегі кестенің "Нақты саны" бағанында көрсетілді.
Қолданылмаған артық кітапшалар тестілеу процесі кезінде алынады.
№ Р/с
Материалдар атауы
Жоспар бойынша саны
Нақты саны
Таратылды
Қалдығы
Ескерту
1
Жауап парақтары
2
Кітапшалар
3
Жауап парағының көшірмелері
4
Жауап парағы үшін конверт
5
Тестілеу материалдарын ашу туралы акт
6
Нұсқаларды тарату парағы (қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білім кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша түсушілер үшін)
__________________ ____________________________________________
(тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі - ТЖК) (түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
__________________ ________________________________ ____________
(ТЖК) (түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))             (қолы)
__________________ ________________________________ ____________
(ТЖК) (түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))             (қолы)
__________________________________________________ ____________
(тестілеу администраторы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))       (қолы)
__________________________________________________ ____________
(тестілеу администраторы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))       (қолы)
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан

Сноска. Правый верхний угол приложения 11 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Выдал дежурному по аудитории Руководитель группы администраторов тестирования
___________________________________________________________ ____________
(Ф.И.О., при его наличии) (подпись)
Посадочный лист
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования
/базовой организации высшего и (или) послевузовского образования)
Аудитория № ______
Начало тестирования: "________" часов "______" минут
Язык сдачи тестирования: _________________________
Окончание тестирования: "________" часов "_____" минут
Поток № ____ Корпус _______ Дата: _____________________
Ф.И.О. (при его наличии)
ИКТ
ИИН
До начало тестирования
После тестирования
Примечание
№ места
Отметка об ознакомлении с правилами поведения в аудитории
Подпись тестируемого
Вариант №
Подпись тестируемого
1
2
Всего тестируемых: ________
Поле "Примечание" принимает значение "Не явился"
Поле "Отметка об ознакомлении с правилами поведения в аудитории" принимает значение "Ознакомлен"
Несу ответственность за рассадку тестируемых, раздачу материалов тестирования и соблюдение тестируемыми правил поведения в аудитории Администратор тестирования ________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии) (подпись)
Приложение 12
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 12 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт вскрытия материалов тестирования
Пункт проведения Единого национального тестирования/
Базовой организации высшего и (или) послевузовского образования
_______________________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________________ Аудитория № _________________
Дата _________________ Время "____" часов "____" минут
Мы, нижеподписавшиеся, вскрыли коробку с материалами тестирования, произвели
подсчет материалов тестирования. Результаты подсчета отражены в соответствующей
графе "Фактическое количество" нижеуказанной таблицы.
Неиспользованные книжки выведены из процесса тестирования.
№ п/п
Наименование материала
Количество по плану
Количество по факту
Роздано
Остаток
Примечание
1
Листы ответов
2
Книжки
3
Копии листов ответов
4
Конверт для Листов ответов
5
Акт вскрытия материалов тестирования
6
Лист распределения вариантов (для поступающих по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения)
___________________________________________ ______________________________
(Индивидуальный код тестируемого (далее - ИКТ) (Ф.И.О.(при его наличии)) (подпись)
_____________ ___________________________________ _________________________
(ИКТ) (Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
_____________ ___________________________________ _________________________
(ИКТ) (Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
____________________________________________________ _____________________
(Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования) (подпись)
____________________________________________________ _____________________
(Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования ) (подпись)
Приложение 13
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 13-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нұсқаларды тарату парағы
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымы
______________ ______________________________________________
(коды)                   (атауы)
Лек ____
Аудитория ____
Тестілеу күні ______________
Тапсыру тілі ____________
Мен төменде қол қоюшы, отырғызу парағында көрсетілген менің орнымдағы
кітап нұсқасы менің кітаптағы нұсқама сәйкес келетінін растаймын.
Нұсқа нөмірі
Түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)(қолмен толтырылады)
Түсушінің қолы
Ескерту
1
2
"Ескерту" бағаны "Қосымша отырғызу", "Келмеді", "Жойылды", "Кіргізілмеді" мәндерін қабылдайды
Тестілеу администраторы __________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
14-қосымша
Ескерту. 14-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
15-қосымша
Ескерту. 15-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Ескерту. 16-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы Акт
______________________________________________________________
(код) (Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/Базалық жоғары және жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
"______"_________________201________жыл_________ сағат______минут
Тестілеу администраторы __________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Тестілеу уақытында түсушіден: Т.А.Ә. (болған жағдайда) ________________,
Тестіленушінің жеке коды ________________ №___ аудитория, №___ орын,
№ _______ нұсқа
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларының 49-тармағының
бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылды:
________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған деректі ескере отырып шешім қабылдады:
тестілеу материалдарын алу; түсушіні:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _______________, тестіленушінің жеке коды_____ №_____
аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою.
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ______________________________________________ _____,
Тестіленушінің жеке коды
_________________________________________________________
________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың, Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолдары)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті басшысы/Базалық ЖЖОКБҰ жауапты хатшысы
________________________________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________
(Мемлекеттік комиссия төрағасы Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
М.О
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы
Күні:__________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
17-қосымша
Нысан

Сноска. Правый верхний угол приложения 13 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Лист распределения вариантов
Пункт проведения единого национального тестирования/
Базовая организация высшего и (или) послевузовского образования
________________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________ Аудитория _________ Дата тестирования ________________
Язык сдачи _______________________
Я, нижеподписавшийся, подтверждаю, что вариант моей книжки соответствует
номеру моего места, указанному в посадочном листе
№ варианта
Ф.И.О. (при его наличии) поступающего (заполняет вручную)
Подпись поступающего
Примечание
1
2
3
Поле "Примечание" принимает значение "Досадка", "Не явился", "Аннулирован"
Администратор тестирования ____________ ________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 14
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 14 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 15
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 15 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 16 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории
_______________________________________________________________________
(код) (наименование пункта проведения единого национального тестирования/
базовой организации высшего и (или) послевузовского образования)
"______" _______________ 20____ год "______" часов "_______" минут
Администратор тестирования
_______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) _________________________________,
Индивидуальный код тестируемого ________ из аудитории № __, место № ___,
вариант № _______ во время тестирования обнаружили
_______________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество) что является нарушением
пункта 51 Правил проведения единого национального тестирования. Учитывая
данный факт, постановили: изъять материал тестирования; удалить из аудитории
№ ________ и аннулировать результаты тестирования поступающего: Ф.И.О.
(при его наличии) ________________________________________________________,
Индивидуальный код тестируемого
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) лиц, составивших настоящий акт) с актом
ознакомлен:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего) с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя пункта проведения единого
национального тестирования/ответственного секретаря базовой организации высшего
и (или) послевузовского образования) с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя государственной комиссии)
МП пункта проведения единого национального тестирования /базовой организации
высшего и (или) послевузовского образования
Дата: ________
Приложение 17
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 17-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы Акт
______________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестліеу өткізу пункті/Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы және коды)
Күні "_____"________________________20_____жыл. Уақыт_______сағат
________минут
Тестілеу администраторы
_________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Мемлекеттік комиссия мүшесі
______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
ҰБТӨП/Базалық ЖЖОКБҰ - ға тестілеуді тапсыру үшін
_______________________________________ азаматтың орнына бөгде тұлғаның кірген
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) және тестіленушінің жеке коды)
фактісі анықталды
________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Аталған факті ескере отырып шешім қабылдады:
Түсушіні/түсушінің _________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда) және тестіленушінің жеке коды)
Тестілеу материалдарын алу және № аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою
Т.А.Ә. (болған жағдайда)_________________________, тестіленушінің жеке коды
__________
Актімен танысты:
(Тестілеу администраторының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
__________________________________________________________________
(Мемлекеттік комиссия төрағасының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
__________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
М.О
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымы
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Ескерту. 18-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеуге берілген уақыт аяқталған кезде түсушінің тестілеу материалдарды уақытында тапсырмау фактісінің анықталуы туралы Акт
________________________________________________________________
(код) (Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/Базалық жоғары және жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
"_____"_______________201____жыл______сағат_______минут
Тестілеу администраторы ________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Аудитория кезекшісі________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Түсуші: Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________________________________,
Тестіленушінің жеке коды_____________
№_____аудитория, №___орын_, №_______ нұсқа
Тестілеу уақытының аяқталуына байланысты тестілеу материалдарын дер кезінде тапсырудан бас тартқан себепті
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларының 54- тармағы бұзылды.
Аталған деректі ескере отырып қаулы етті: тестілеу материалдарын алу;
түсушіні:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ________________________________________,
Тестіленушінің жеке коды______________
№_____ аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың, Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолдары)
актімен танысты:
__________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә (болған жағдайда) қолы)
актімен танысты:
__________________________________________________________________
(Ұлттың бірыңғай тестілеу өткізу пункті басшысы/Базалық жоғары оқу орны жауапты
хатшысы Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
актімен танысты:
__________________________________________________________________
(Мемлекеттік комиссияның төрағасы Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
М.О
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан
кейінгі білім беру ұйымы
Күні:__________
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
19-қосымша
Нысан

Сноска. Правый верхний угол приложения 17 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования
_____________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения единого национального
тестирования/базовой организации высшего и (или) послевузовского образования)
Дата "____" ____________ 20 ____ год
Время ______ часов ________ минут
Администратором тестирования
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Членом государственной комиссии
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
выявлен факт попытки сдачи тестирования вместо поступающего
______________________________________________________________________
гражданина (Ф.И.О. (при его наличии) и индивидуальный код тестируемого)
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Учитывая данный факт, постановили:
У поступающего _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и индивидуальный код тестируемого)
изъять материал тестирования и удалить из аудитории №_______________
с аннулированием результатов тестирования
Ф.И.О. (при его наличии) _______________________________________________,
индивидуальный код тестируемого
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
С актом ознакомлены:
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
председателя государственной комиссии)
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица)
М.П.
Пункт проведения единого национального тестирования/Базовой организации
высшего и (или) послевузовского образования
Приложение 18
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 18 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования поступающим
по истечению времени тестирования
________________________________________________________________________
(код) (наименование пункта проведения единого национального тестирования/
Базовой организации высшего и (или) послевузовского образования)
"______" _______________ 20____ год ______ часов _______ минут
Администратор тестирования
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Поступающий: Ф. И. О. (при его наличии) ____________________________________,
индивидуальный код тестируемого _______ из аудитории №_____, место №_____,
вариант №_____
Отказался своевременно сдать материалы тестирования в связи с окончанием времени
тестирования, что является нарушением пункта 54 Правил проведения единого
национального тестирования. Учитывая данный факт, постановили: изъять материалы
тестирования; удалить из аудитории № _____ и аннулировать результаты
тестирования поступающего:
Ф.И.О. (при его наличии)
________________________________________________________________________,
индивидуальный код тестируемого __________________________________________
________________________________________________________________________
(подпись и Ф. И. О. (при его наличии) лиц, составивших настоящий акт)
с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф. И. О. (при его наличии) руководителя пункта проведения единого
национального тестирования/ ответственного секретаря базовой организации высшего
и (или) послевузовского образования) с актом ознакомлен:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя государственной комиссии)
МП
Пункт проведения единого национального тестирования/
Базовой организации высшего и (или) послевузовского образования
Дата:__________
Приложение 19
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 19-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеу және кешенді тестілеу кітапшаларын жою туралы акт
"___"________20__ жыл
____________________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті / базалық жоғары оқу орны атауы)
Негіздеме: "____"__________201__ жылғы №___________ бұйрықпен
бекітілген
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларының 63-тармағы
Комиссия құрамында:
Төраға (филиал жетекшісі/жауапты хатшы)
__________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері
1._____________________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
2._____________________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
3._____________________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
4._____________________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай тестілеу кітапшалары жойылғандығы туралы осы акты құрды:
Лек нөмірі
Тестілеуге жіберілген кітапшалардың нақты саны (оның ішінде неміс және француз тілінің кітапшалары)
Жойылған кітапшалар саны (оның ішінде неміс және француз тілінің кітапшалары)
Кітапшалардың инвентарлық нөмірі
ҰТО-ға әкелінген кітапшалар саны (тестілеу нәтижелері жойылған түсушілердің, және де Республикалық апелляциялық комиссияның шешімімен балл қосылған түсушілердің кітапшалары)
1
2
Кітапшалардың жойылу жолы: ______________________________________________
(жою тәсілін көрсету-механикалық ұсақтау немесе өртеу)
(жойылған орнын көрсету)
Төраға (филиал жетекшісі/жауапты хатшы)
______________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы)
Комиссия мүшелері: 1.____________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы) 2.____________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы) 3.____________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы) 4._____________________________________ _______
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) қолы)
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
20-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 19 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт об уничтожения книжек единого национального тестирования
"_____" __________20__ год
_______________________________________________________________________
(наименование пункта проведения единого национального тестирования/
Базовой организации высшего и (или) послевузовского образования)
Основание: пункт 63 Правил проведения единого национального тестирования
Комиссия в составе:
Председатель (руководитель филиала/Ответственный секретарь)
________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Члены комиссии:
1. _______________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
2. ______________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
3. ______________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
4. ______________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)) составила настоящий акт о том,
что были уничтожены книжки единого национального тестирования:
Номер потока
Фактическое количество книжек, переданных на тестирование (в том числе книжки немецкого и французского языка)
Количество уничтоженных книжек (в том числе книжки немецкого и французского языка)
Инвентарные номера книжек
Количество книжек, доставленных в НЦТ (книжки поступающих, результаты тестирования, которых были аннулированы, а также поступающих, которым были добавлены баллы по решению Республиканской апелляционной комиссии)
1
2
Книжки уничтожены путем: _______________________________________________ в (указать способ уничтожения - механическое измельчение или сжигание) ________________________________________________________ (указать место уничтожения) Председатель (руководитель филиала/Ответственный секретарь) ________________________________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)) подпись) Члены комиссии: 1.______________________________________________________ (должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись) 2.______________________________________________________ (должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись) 3.______________________________________________________ (должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись) 4.______________________________________________________ (должность, Ф.И.О.(при его наличии), подпись
Приложение 20
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 20-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляциялық комиссия
төрағасына
(Т.А.Ә. төрағасы
(бар болған жағдайда)
____________________________
(ҰБТӨП/базалық ЖОО атауы )
түсуші ____________________
ТЖК _________ Нұсқа ________
Аудитория __________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуге өтініш
Сізден келесі тест тапсырмаларын мазмұны бойынша қарауыңызды сұраймын
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пән
Тест тапсырмасының №
Себебі
Төмендегілердің біреуін көрсетіңіз:
- дұрыс жауаптар дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауап нұсқасы көрсетіледі);
- дұрыс жауабы жоқ;
- төрт жауап нұсқасынан бір жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірнеше дұрыс жауап болса (барлық дұрыс жауаптар нұсқасы көрсетіледі);
- сұрақ дүрыс құрастырылмаған;
- мәтіннің үзіндісі болмағандықтан, нақты дұрыс жауапты анықтау мүмкін емес.
Апелляциялық комиссия шешімі
Ескерту: "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын апелляциялық комиссия мүшелері толтырады және келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады"
Қазақстан тарихы
Математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы
Бейіндік пән-1
Бейіндік пән-2
Барлығы
______________________________________________________________________
(Түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
(Апелляциялық комиссия төрағасының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Апелляциялық комиссия шешімімен келісемін
_________________________________________________________________
(Түсушінің қолы)
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
21-қосымша
Ескерту. 21-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляциялық комиссия
төрағасына
(Т.А.Ә. төрағасы
(бар болған жағдайда)
____________________________
(ҰБТӨП/базалық ЖОО атауы )
түсуші____________________
ТЖК ___________ Нұсқа ______
Аудитория __________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуге өтініш
(қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білім кадрларын даярлаудың
ұқсас бағыттары бойынша) Сізден келесі тест тапсырмаларын мазмұны бойынша
қарауыңызды сұраймын

Сноска. Правый верхний угол приложения 20 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председателю апелляционной комиссии
(Ф.И.О. (при его наличии) председателя)
_____________________________________
(наименование ППЕНТ)
от поступающего____________________
ИКТ____________Вариант _________________
Аудитория _________________________
Заявление на Единое национальное тестирование Прошу принять на рассмотрение по содержанию следующие тестовые задания:
Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Предмет
№ тестового задания
Причина (указать одну из них:
- правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
- отсутствует правильный ответ;
- имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из четырех предложенных (указывается все варианты правильных ответов);
- некорректно составленное тестовое задание;
- отсутствует фрагмент условия заданий)
Решение апелляционной комиссии
"Решение апелляционной комиссии" принимает следующее значение: "Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
История Казахстана
Математическая грамотность
Грамотность чтения
Профильный предмет - 1
Профильный предмет - 2
Всего
_____________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя апелляционной комиссии)
_____________________________________
(подписи и Ф.И.О. (при его наличии) членов апелляционной комиссии)
С решением апелляционной комиссии согласен(а)
_________________________________________
(подпись поступающего)
Приложение 21
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 21 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председателю апелляционной комиссии
(Ф.И.О. (при его наличии) председателя)
_____________________________________
(наименование ППЕНТ/базовой организации
высшего и (или) послевузовского образования)
от поступающего____________________
ИКТ____________Вариант _________________
Аудитория _________________________
Заявление на Единое национальное тестирование (по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения) Прошу принять на рассмотрение по содержанию следующие тестовые задания:

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пән
Тест тапсырмасының №
Себебі
Төмендегілердің біреуін көрсетіңіз:
- дұрыс жауаптар дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауап нұсқасы көрсетіледі);
- дұрыс жауабы жоқ;
- төрт жауап нұсқасынан бір жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірнеше дұрыс жауап болса (барлық дұрыс жауаптар нұсқасы көрсетіледі);
- сұрақ дүрыс құрастырылмаған;
- мәтіннің үзіндісі болмағандықтан, нақты дұрыс жауапты анықтау мүмкін емес.
Апелляциялық комиссия шешімі
Ескерту: "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын апелляциялық комиссия мүшелері толтырады және келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттан-дырылды" немесе "Қанағаттандырылмады
Жалпы бейіндік пән
Арнайы пән
Барлығы
_________________________________________________________________________________________
(Түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________________________
(Апелляциялық комиссия төрағасының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Апелляциялық комиссия шешімімен келісемін
______________________________________________________________________________
(Түсушінің қолы)
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Ескерту. 22-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляциялық комиссия төрағасына
___________________________________________________________
(Төрағаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
___________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
түсуші ____________________________
тестіленушінің жеке коды ____________________ Нұсқа ________ Аудитория _______
Өтініш Ұлттық бірыңғай тестілеу
Мен тестілеу нәтижесімен келіспеймін. Менің тестілеу нәтижесінде алған балдар санын қайта қарауыңызды сұраймын.
Қазақстан тарихы бойынша тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
Математикалық сауаттылық бойынша тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
Оқу сауаттылығы бойынша тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
1 Бейіндік пән тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
2 Бейіндік пән тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
Мерзімі __________ Түсушінің қолы ____________________________
Апелляциялық комиссия төрағасының қолы ______________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің қолы ______________________
Апелляциялық комиссия шешімімен келісемін ____________________
(түсушінің қолы)
Ескерту: - "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын апелляциялық комиссия мүшелері толтырады және келесідей мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады"
- Қалған бағандар түсушінің қолымен толтырылады.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
23-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Предмет
№ тестового задания
Причина (указать одну из них:
- правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
- отсутствует правильный ответ;
- имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из четырех предложенных (указывается все варианты правильных ответов);
- некорректно составленное тестовое задание;
- отсутствует фрагмент условия заданий)
Решение апелляционной комиссии
"Решение апелляционной комиссии" принимает следующее значение: "Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Общепрофессиональная дисциплина
Специальная дисциплина
Всего
______________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя апелляционной комиссии)
_____________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) членов апелляционной комиссии)
С решением апелляционной комиссии согласен(а)
________________________________________
(подпись поступающего)
Приложение 22
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 22 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю апелляционной комиссии
_____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
председателя)
____________________________
____________________________
(наименование пункта
проведения единого
национального
тестирования/базовой
организации высшего и (или)
послевузовского образования)
от поступающего
__________________________
Индивидуальный код
тестируемого
____________________________
Вариант _________________
Аудитория _______________
Заявление Единое национальное тестирование
Я не согласен(а) с результатом тестирования.
Прошу пересмотреть количество баллов, полученных мною на тестировании.
№ тестового задания по Истории Казахстана
Решение апелляционной комиссии
№ тестового задания по Математической грамотности
Решение апелляционной комиссии
№ тестового задания по Грамотности чтения
Решение апелляционной комиссии
№ тестового задания по Профильному предмету-1
Решение апелляционной комиссии
№ тестового задания по Профильному предмету-2
Решение апелляционной комиссии
Дата __________
Подпись поступающего _________________________________________________
Подпись председателя апелляционной комиссии ____________________________
Подписи членов апелляционной комиссии _________________________________
С решением апелляционной комиссии согласен(а)
______________________________________________________________________
(подпись поступающего)
Примечание: - Графы "Решение апелляционной комиссии" заполняются членами
апелляционной комиссии и принимают следующие значения: "Удовлетворено"
или "Не удовлетворено". - Остальные графы заполняются поступающим
Приложение 23
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 23-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляциялық комиссия төрағасына
__________________________________________________________
(Төрағаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________
(Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы)
түсуші________________________________
тестіленушінің жеке коды _______________________ Нұсқа _______
Аудитория _______
Өтініш Ұлттық бірыңғай тестілеу (қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білім кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша)
Мен тестілеу нәтижесімен келіспеймін. Менің тестілеу нәтижесінде алған балдар санын қайта қарауыңызды сұраймын.
Жалпы бейінді пән бойынша тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
Бейіндік пән бойынша тест тапсырмасының №
Апелляциялық комиссия шешімі
Апелляциялық комиссия шешімі
Мерзімі __________ Түсушінің қолы _______________________________
Апелляциялық комиссия төрағасының қолы _________________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің қолы _________________________
Апелляциялық комиссия шешімімен келісемін _______________________
(түсушінің қолы)
Ескерту: - "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын апелляциялық комиссия мүшелері толтырады және келесідей мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады"
- Қалған бағандар түсушінің қолымен толтырылады.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Ескерту. 24-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляцияға арналған өтініштерді тіркеу журналы (тест тапсырмаларының мазмұны, мәтін бойынша)
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы
________________________________________________________
(коды)                   (атауы)
Лек ________ Мерзімі __________
Апелляциялық комиссия төрағасы __________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
Тестіленушінің жеке коды
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Түсушінің қолы
Ескерту
1.
2.
3.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Ескерту. 25-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасы
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы________________ ______________________ (коды) (атауы)
Лек ________ Мерзімі __________
Р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестіленушінің жеке коды
Жауап парағының нөмірі
Аудитория нөмірі
Нұсқа
Қазақстан тарихы
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
дейін
кейін
кестенің жалғасы
Математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы
Бейіндік пән 1
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
саны
Қанағаттандырылды
Балл
саны
Қанағаттандырылды
Балл
дейін
кейін
дейін
кейін
дейін
кейін
кестенің жалғасы
Бейіндік пән 2
Барлығы
Шешім
саны
Қанағаттандырылды
Балл
саны
Қанағаттандырылды
Балл
дейін
кейін
дейін
кейін
Ескерту:
* – апелляцияға берілген тапсырмалар саны;
** – апелляция бойынша қанағаттандырылған тапсырмалар саны;
Апелляциялық комиссия төрағасы
_________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Мемлекеттік комиссия төрағасы
_________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Апелляциялық комиссия мүшелері
_________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Тестілеу администраторы
_________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
26-қосымша
Нысан

Сноска. Правый верхний угол приложения 23 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю апелляционной
комиссии
___________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
председателя)
___________________________
(наименование пункта
проведения единого
национального
тестирования/базовой
организации высшего и (или)
послевузовского образования)
от поступающего
_________________________
Индивидуальный код
тестируемого
__________________________
Вариант ___________________
Аудитория _________________
Заявление Единое национальное тестирование
(по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения)
Я не согласен(а) с результатом тестирования. Прошу пересмотреть количество баллов, полученных мною на тестировании.
№ тестового задания по общепрофессиональной дисциплине
Решение апелляционной комиссии
№ тестового задания по специальной дисциплине
Решение апелляционной комиссии
Дата __________
Подпись поступающего _____________________________________________
Подпись председателя апелляционной комиссии ________________________
Подписи членов апелляционной комиссии _____________________________
С решением апелляционной комиссии согласен(а)
__________________________________________________________________
(подпись поступающего)
Примечание: - Графы "Решение апелляционной комиссии" заполняются членами
апелляционной комиссии и принимают следующие значения: "Удовлетворено"
или "Не удовлетворено". - Остальные графы заполняются поступающим
Приложение 24
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 24 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал регистрации заявлений на апелляцию
(по содержанию тестовых заданий, текстов)
Пункт проведения единого национального тестирования/
Базовая организация высшего и (или) послевузовского образования
______________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________ Дата __________
Председатель апелляционной комиссии ________________________________
________ (Ф.И.О. при его наличии) (подпись)
Индивидуальный код тестируемого
Ф.И.О. (при его наличии)
Подпись поступающего
Примечание
Приложение 25
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 25 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Протокол заседания апелляционной комиссии единого национального тестирования
Пункт проведения единого национального тестирования/
Базовая организация высшего и (или) послевузовского образования
_____________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________ Дата __________
Ф.И.О. (при его наличии)
Индивидуальный код тестируемого
Номер листа ответа
Номер аудитории
вариант
История Казахстана
Количество
Удовлетворено
Баллы
до
после
продолжения таблицы
Математическая грамотность
Грамотность чтения
Профильный предмет-1
Количество*
Удовлетворено**
Баллы
Количество
Удовлетворено
Баллы
Количество
Удовлетворено
Баллы
до
после
до
после
до
после
продолжения таблицы
Профильный предмет-2
Всего
Решение
Количество
Удовлетворено
Баллы
Количество
Удовлетворено
Баллы
до
после
до
после
Примечание:
* - количество заданий поданных на апелляцию.
** - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Председатель апелляционной комиссии __________________________________
____________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Председатель государственной комиссии ________________________________
____________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Члены апелляционной комиссии _______________________________________
___________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Администратор тестирования _________________________________________
___________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 26
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 26-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасы (қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білім кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша)
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан
кейінгі білім беру ұйымы ________________ _____________________
(коды)             (атауы)
Лек ________ Мерзімі __________
№ 1
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестіленушінің жеке коды
Жауап парағының нөмірі
Нұсқа
Аудитория нөмірі
Жалпы бейіндік пән
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
дейін
кейін
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Бейіндік пән
Барлығы
Шешім
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
Саны*
Қанағаттандырылды**
Балл
дейін
кейін
дейін
кейін
Ескерту:
Т – апелляцияға берілген тапсырмалар саны;
Қ – апелляция бойынша қанағаттандырылған тапсырмалар саны;
Апелляциялық комиссия төрағасы ____________ _________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Апелляциялық комиссия мүшелері ____________ _________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Ескерту. 27-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляцияға берілген өтініштер тізілімі (тест тапсырмаларының мазмұны бойынша/техникалық себептерге байланысты)
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымы _________ ____________________________
(коды)                  (атауы)
Лек ________ Мерзімі __________
Тестіленушінің жеке коды
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жауап парағының нөмірі
Аудитория нөмірі
Орын нөмірі
Нұсқа
1
2
3
кестенің жалғасы
Тест тапсырмаларының мазмұны бойынша
Техникалық себептерге байланысты
Апелляция жағдайы
Саны*
Республикалық апелляциялық комиссиға берілді**
Қанағаттандырылды***
Саны*
Республикалық апелляциялық комиссиға берілді**
Қанағаттандырылды***
Ескерту:
* – апелляцияға берілген тапсырмалар саны;
** – мазмұны бойынша және техникалық себептер бойынша Республикалық апелляциялық комиссияға жіберілген тапсырмалар саны;
*** – апелляция бойынша қанағаттандырылған тапсырмалар саны;
"Апелляция жағдайы" бағаны келесі мәндерден тұрады: "Шешім қабылданды", "Келген жоқ"
Апелляциялық комиссия төрағасы ____________ ____________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Тестілеу администраторы ____________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
28-қосымша
Нысан

Сноска. Правый верхний угол приложения 26 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Протокол заседания апелляционной комиссии единого национального тестирования
Пункт проведения единого национального тестирования/
Базовая организация высшего и (или) послевузовского образования
__________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________
Ф.И.О. (при его наличии)
Индивидуальный код тестируемого
Номер листа ответа
Номер аудитории
вариант
Обшепрофессиональная дисциплина
Количество
Удовлетворено
Баллы
до
после
продолжения таблицы
Специальная дисциплина
Всего
Решение
Количество*
Удовлетворено**
Баллы
Количество*
Удовлетворено**
Баллы
до
после
до
после
Примечание:
* - количество заданий поданных на апелляцию.
** - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Председатель апелляционной комиссии ________________
___________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Члены апелляционной комиссии _______________________
____________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 27
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 27 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Реестр заявлений, поданных на апелляцию
(по содержанию тестового задания / по техническим причинам)
Пункт проведения единого национальное тестирование/
Базовая организация высшего и (или) послевузовского образования
_____________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________ Дата __________
Индивидуальный код тестируемого
Ф.И.О. (при его наличии)
Номер листа ответа
Номер аудитории Номер места
Вариант
По содержанию тестовых заданий
По техническим причинам
Состояние апелляции
Количество*
В Республиканскую апелляционную комиссию**
Удовлетворено***
Количество*
В Республиканскую апелляционную комиссию**
Удовлетворено***
Примечание:
* - количество заданий, поданных на апелляцию
** - количество заданий, переданных Республиканской апелляционной комиссии,
поданных на апелляцию по содержанию тестовых заданий
и по техническим причинам
*** - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Графа "Состояние апелляции" принимает следующие значения: "Решение принято";
"Не явился";
Председатель апелляционной комиссии ___________________________
______________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Администратор тестирования ____________________________________
______________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 28
к Правилам проведения единого
национального тестирования

Ескерту. 28-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық апелляциялық комиссияның қарастыруына жіберілген өтініштер тізілімі Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пункті/ Базалық жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы __________________ _________________________________________ (коды) (атауы)
Лек ________ Мерзімі __________
Пән
Сұрақ №
Дәлелдемесі
Апелляцияға берушінің негіздемесі
Шешім
Шешімге түсіндірме
1
Тестіленушінің жеке коды – Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
1.1
2
Тестіленушінің жеке коды – Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
2.1
Ескерту: "Шешім" бағаны келесі мәндерді қабылдайды: Республикалық апелляциялық комиссия қанағаттандырған жағдайда "Қанағаттандырылды" немесе қанағаттантырмаған жағдайда "Қанағаттандырылмады"
Апелляциялық комиссия төрағасы
___________ _______________________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Ескерту. 29-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық апелляциялық комиссия қорытындысының Хаттамасы Протокол решения Республиканской апелляционной комиссии
" ___ " ________ 201__ жыл/год №_____________________
1. Пән (предмет) _______________________________________
2. Нұсқа және тапсырма нөмірі _______________________________
3. Апелляцияға берілу себебі:
Причина апелляции
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Тексеру нәтижесі, түпнұсқаға сілтеме:
Результат проверки, ссылка на источник:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Комиссия шешімі:
Решение комиссии: ___________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия төрағасы/Председатель
Республиканской апелляционной комиссии ______________________ _____
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О. (при его наличии) Қолы/подпись
Комиссия мүшелері: ____________________________ ___________
Члены комиссии Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/Ф.И.О. (при его наличии)
Қолы/подпись
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
30-қосымша
"Денсаулық күйінің қанағаттанарлығын растау, ҰБТ өткізу қағидаларымен танысу және тыйым салынған заттарды алып өткені үшін жауапкершілік алу туралы" танысу актісі (электрондық формат)

Сноска. Правый верхний угол приложения 28 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Реестр заявлений, переданных на рассмотрение в Республиканскую
апелляционную комиссию
Пункт проведения единого национального тестирования/
Базовая организация высшего и (или) послевузовского образования
_____________________________________________________________
(код) (наименование)
Поток ________ Дата __________
Предмет
№ вопроса
Мотивировка
Обоснование апеллирующего
Решение
Пояснение к решению
1
Индивидуальный код тестируемого - Ф.И.О.(при его наличии)
1.1
2
Индивидуальный код тестируемого - Ф.И.О.(при его наличии)
2.1
Примечание: Графа "Решение" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" при удовлетворительном и "Не удовлетворено"
при неудовлетворительном решении республиканской апелляционной комиссии
Председатель апелляционной комиссии ________ ______________________ (подпись)
(Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 29
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 29 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Республикалық апелляциялық комиссия қорытындысының Хаттамасы
Протокол решения Республиканской апелляционной комиссии
" ___" ________ 20__ жыл/год № _______________
1. Пән (предмет) _____________________________________________________
2. Нұсқа және тапсырма нөмірі (№ варианта и задания) ____________________
3. Апелляцияға берілу себебі: (Причина апелляции:)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Тексеру нәтижесі, түпнұсқаға сілтеме:
Результат проверки, ссылка на источник:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Комиссия шешімі: Решение комиссии:
___________________________________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия төрағасы:
Председатель Республиканской апелляционной комиссии
___________________________________________________________________
Т.А.Ә (бар болған жағдайда)/Ф.И.О. (при его наличии)
Қолы/подпись Комиссия мүшелері: __________________________________________________________
Члены комиссии Аты-жөні/Ф.И.О. (при его наличии) Қолы/подпись
Приложение 30
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
оказания государственных услуг
"Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования"
Акт ознакомления "О подтверждении удовлетворительного самочувствия, ознакомлении с правилами проведения ЕНТ и ответственности за пронос запрещенных предметов" (электронный формат)

Ескерту. 30-қосымша алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 03.06.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
31-қосымша
Ескерту. 31-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ҰБТ өткізу пункттерінің ғимаратына кіреберісте тестілеуге тыйым салынған зат
табылғаны туралы және түсушіні ғимараттан шығару туралы акт
(электрондық формат)
Ескерту. 31-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________________________
(ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
"_____" ____________ 202 ____ жыл "____" сағат "________" минут
Бұл акт жасалды
Түсушіде: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) ________________________________________________,
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
______________________________________________________________________________
Ғимаратқа кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану арқылы тестілеуге тыйым салынған зат табылған:
_____________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны)
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсушіні тестілеу өткізілетін ғимараттан шығару және тестілеуге жібермеу.
Қол қоюшылар:
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым
_____________________________________________________________________________
(түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалының
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
32-қосымша
Ескерту. 32-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
(электрондық формат)

Сноска. Приложение 30 исключено приказом Министра образования и науки РК от 03.06.2021 № 264 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 31
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 31 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт об обнаружении запрещенных предметов у поступающего при запуске в здание пункта проведения ЕНТ (электронный формат) и исключении поступающего из здания тестирования ______________________________________________________________________________________ (код и наименование пункта проведения единого национального тестирования) "_____" ____________ 202 ____ год "____" часов "_________" минут
Сноска. Приложение 31 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Настоящий акт составлен о том, что
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) ________________________________________________,
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
_____________________________________________________________________________________
во время запуска в здание с использованием металлоискателя были обнаружены запрещенные предметы:
_________________________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество)
Учитывая данный факт принято решение: исключить из здания тестирования и не допускать к тестированию вышеуказанного поступающего.
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 32
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 32 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (электронный формат)

Ескерту. 32-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
"_____" ____________ 202 ____ жыл "____" сағат "_________" минут
Бұл акт жасалды:
Түсуші: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) _______________________________________________________________________ ,
_______________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
_____________________________________________________________________________
орнына тестілеу тапсыру үшін ҰБТ өткізу пункті ғимаратына кіруге әрекет жасаған
азамат (-ша) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _________________________________
анықталды.
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсуші-бөгде тұлғаны тестілеу өткізілетін ғимараттан шығару және тестілеуге жібермеу
Қол қоюшылар:
_______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым
_______________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалының
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
32-1-қосымша
Нысан
Ескерту. 32-1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Отырғызу парағы
Ескерту. Қағидалар 32-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_________________________________________________________________
(ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Тестілеуге кіргізу уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Тестілеу басталды: ____ сағ. ____ мин.
Тестілеудің басталу уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Тестілеу аяқталды: ____ сағ. _____ мин.
ЖСН
Тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру логині (қажет болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру паролі (қажет болған жағдайда)
Аудитория номері
Орын номері
Тестіленушінің қолы
Ескерту
Барлық тестіленушілер:
"Ескерту" бағаны төмендегі мәнді қабылдайды: "келмеді", "жіберілмеді", "денсаулығына немесе басқа да объективті себептерге байланысты тестілеуді аяқтамады", "шығарылды" және/немесе орны ауыстырлған тестіленушінің аудиториясы, орны және уақыты
Тестіленушілерді отырғызу парағы бойынша отырғызуға, тестілеу материалдарын таратуға және тест тапсырмаларымен байланысты ақпаратты жарияламауға жауаптымын.
_________________________________________________________________
(тестілеу администраторының (аудитория бойынша жауапты) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Отырғызу парағын жүктеу күні мен уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына

Сноска. Приложение 32 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования
Дата "____" __________ 20_____ год. Время "_____" часов "____" минут
Настоящий акт составлен о том, что вместо
Поступающего: Ф.И.О (при его наличии) _________________________________________________,
__________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
__________________________________________________
выявлен факт попытки входа в здание пункта проведения ЕНТ для сдачи тестирования
Гражданина (ки) (Ф.И.О. (при его наличии) ___________________________________________________
Учитывая данный факт принято решение: исключить из здания тестирования и не допускать к тестированию вышеуказанного поступающего-подставного лица
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_____________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
___________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
____________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 32-1
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 32-1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Посадочный лист ________________________________________________________________________________ (код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования) Дата "_____"__________ 20 ____ год
Сноска. Правила дополнены приложением 32-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 42 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Время запуска на тестирование:
(с программного обеспечения)
Начало тестирования: ____ час. ____ мин.
Время начало тестирования:
(с программного обеспечения)
Окончание тестирования: ____ час. _____ мин.
ИИН
ФИО тестируемого (при его наличии)
Логин для входа в программу тестирования (при необходимости)
Пароль для входа в программу тестирования (при необходимости)
Номер аудитории
Номер место
Подпись тестируемого
Примечание
Всего тестируемых:
Поле "Примечание" принимает значение "не явился(ась)", "не допущен(а)", "не завершил(а) тестирование по состоянию здоровья или другим объективным причинам", "удален(а)" и/или "Время, место и аудитория при пересадке тестируемого"
Несу ответственность за рассадку тестируюмых, раздачу материалов тестирования (бумага формата А4) и за не разглашение информации, связанные с тестовыми заданиями.
__________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования (ответственный по аудитории)
Дата и время выгрузки посадочного листа:
(с программного обеспечения)

32-2-қосымша
Ескерту. 32-2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу процесін тоқтату және басқа күнге ауыстыру актісі
Ескерту. Қағидалар 32-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________________
(ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат " ____" минут
ҰБТ өткізу пунктінде анықталды
ҰБТӨП коды
ҰБТӨП атауы
Тестілеуді тоқтатудың күні
Тестілеуді тоқтатудың уақыты
Тестілеуді тоқтату себебі
Қол қоюшылар:
_________________________________________________________________________________
(аймақтық мемлекеттік комиссияның төрағасының қолы мен Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалы
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
33-қосымша
Ескерту. 33-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісі
Ескерту. 33-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________________
(ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат " ____" минут
ҰБТ өткізу пунктінде тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауы фактісі анықталды:
Тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН
Аудитория нөмірі
Орын нөмірі
Техниканың техникалық ақауы болған уақыты
Техниканың техникалық ақауының себебі
Осы фактіні ескере отырып, тестілеу администраторы тестілеу бақылаушысымен (қатысқан жағдайда) бірлесе отырып Ұлттық тестілеу орталығынан тиісті шешім қабылдауды сұрайды.
_____________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалының
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
34-қосымша
ҰБТӨП-те, аудиторияда тыйым салынған заттың анықталғаны және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзғаны және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті үшін түсушіні аудиториядан, ҰБТӨП-тен шығару туралы АКТ

Приложение 32-2
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 32-2 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт о приостановлении и переноса процесса тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 32-2 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования)
Дата "_____"__________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
В пункте проведения ЕНТ зафиксировано
Код ППЕНТ
Наименование ППЕНТ
Дата приостановления тестирования
Время приостановления (отмены) тестирования
Причина приостановления (отмены)
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя региональной комиссии)
_________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 33
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 33 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт
выявления технической неисправности техники во время тестирования
_________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования)
Сноска. Приложение 33 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Дата "_____" __________ 20 ____ год
Время "_______" часов "____" минут
В пункте проведения ЕНТ выявлен факт технической неисправности техники во время тестирования:
П/н
Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого
ИИН
Номер аудитории
Номер место
Время технической неисправности техники
Причина технической неисправности техники
Приняв во внимание указанные факты, администратор тестирования совместно с наблюдателем тестирования (в случае присутствия) просит Национальный центр тестирования принять соответствующие меры.
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 34
к Правилам проведения
единого национального
тестирования
АКТ обнаружения запрещенных предметов и удаления поступающего из аудитории
или ППЕНТ, нарушившего правила поведения в аудитории или ППЕНТ
и/(или) действий или попытку вмешательств в программу тестирования
и иных нарушений при прохождении тестирования
__________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения единого национального тестирования)

Ескерту. 34-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________________ (Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні: "_____" ____________ 202 ____ жыл
Уақыты: "____" сағат "_____" минут
Бұл акт жасалды
Тестіленушіде: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) ____________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН) ____________________________
тестілеу барысында (аудитория ______, орын________) тыйым салынған зат табылды:
__________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны) немесе тестілеу жүйесіне араласуы немесе әрекеті және/немесе Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидалардың 75, 80-тармақтарында көрсетілген өзге де бұзушылықтар)
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсушіні аудиториядан немесе ҰБТӨП-тен шығару және тестілеу нәтижесін жою.
Қол қоюшылар:
__________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым __________________________________________________________
(түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
Ұлттық тестілеу орталығы филиалының М.О.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
35-қосымша
Ескерту. 35-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
(ҰБТ электрондық форматы)
Ескерту. 35-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
"_____" ____________ 202 ____ жыл "____" сағат "_________" минут
Бұл акт жасалды:
Түсуші: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) _______________________________________________________________________ ,
_________________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
_________________________________________________________________________________
орнына ҰБТ тапсыру үшін аудиторияға
азамат (-ша) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _________________________________
кіргені анықталды.
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсуші-бөгде тұлғаны аудиториядан шығару және тестілеу нәтижесін жою
Қол қоюшылар:
_________________________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_________________________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_________________________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым
_________________________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалы
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына

Сноска. Приложение 34 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"_____" ____________ 202____ год "____" часов "_________" минут
Настоящий акт составлен о том, что у поступающего: Ф.И.О (при его наличии)
___________________________________________________________________,
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
___________________________________________________________________
во время тестирования (аудитория________, место _______ )
был обнаружен запрещенный предмет:
___________________________________________________________________
(обнаруженный запрещенный предмет (наименование, марка, количество)
или действие, или попытка вмешательства в систему тестирования и/или иные
нарушения, указанные в пунктах 75, 80 Правил проведения единого национального
тестирования, утвержденных Министром образования и науки Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 204 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 15173).
Учитывая данный факт принято решение: удалить из аудитории или ППЕНТ
и аннулировать результаты тестирования вышеуказанного поступающего.
Подписывающие лица:
___________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя группы администраторов тестирования)
___________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
___________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования
(в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
___________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.) (при его наличии) поступающего).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 35
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 35 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт
выявления подставного лица в ходе проведения тестирования (электронный формат ЕНТ)
Сноска. Приложение 35 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования
Дата "____" __________ 20_____ год. Время "_____" часов "____" минут
Настоящий акт составлен о том, что вместо
Поступающего: Ф.И.О (при его наличии)_______________________________________________ ,
________________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
________________________________________________________________________________
выявлен факт попытки сдачи тестирования
гражданина(ки) (Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________________________________________________
Учитывая данный факт принято решение: приостановить тестирование и удалить вышеуказанного поступающего-подставного лица из аудитории с аннулированием результатов тестирования
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица).
МП филиала Национального центра тестирования

35-1-қосымша
Аудиторияда тыйым салынған зат пайдаланған және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзған және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу немесе әрекеттер жасаған тестіленушіні анықтау және тестілеу нәтижесін комиссия шешімі арқылы жою туралы АКТ
Ескерту. Қағидалар 35-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.04.2023 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.04.2025 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні "_____" ____________ 202 ____ жыл
Уақыты "____" сағат "_________" минут
Тестілеудің бейнебақылау жазбаларын және тестілеу логтарын тексеру нәтижесінде түсушілерде төмендегідей бұзушылықтар тіркелгендігі туралы акт жасалды:
түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН
ТЖК
Тестілеу өткізу пункті
Тестілеу күні
лек
Аудитория
Орын
ҰБТ балы
ҰБТ сертификатының №
Тәртіп бұзу түрі
Білім беру гранты туралы мәлімет
БББТ
ЖЖОКБҰ
Куәлік№
Осы фактіні ескере отырып, Комиссия шешім шығарды: жоғарыдағы тестіленушілердің тестілеу нәтижелерін жою және олардың жеке кабинеттері арқылы тестілеу нәтижелерінің жойылғандығы туралы хабарлама жіберу.
__________________________________________________________________________
(Комиссия төрағасының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесі қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесі қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесі қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(Комиссия хатшысы қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу қағидаларына
36-қосымша
Ескерту. 36-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің Республикалық апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасы
Күні/уақыты
Тапсырма нөмірі
Пән
Тест тапсырмасының формасы
Апелляцияға берілу себебі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________
Апелляция негіздемесі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________
Тест тапсырмасы
Тест тапсырмасының
№ _______
Жауаптары
Түсушінің жауабы
Дұрыс жауап коды
А)
В)
С)
D)
E)
F)
G)
H)
Тексеру нәтижесі, түпнұсқаға сілтеме:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________
Комиссия шешімі:
_________________________________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия
төрағасы (төрайымы)
___________________________
Т.А.Ә.
Комиссия мүшелері
___________________________
Т.А.Ә.
___________________________
Т.А.Ә.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік"
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
37-қосымша
"Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі

Приложение 35-1
к Правилам проведения
единого национального
тестирования
АКТ
об обнаружении тестируемых, использовавшие запрещенные предметы и нарушившие
правила поведения ЕНТ и (или) совершившие действия и (или) попытку
вмешательства в программу тестирования при прохождении ЕНТ и аннулирование
результатов тестирования поступающих по решению комиссии
Сноска. Правила дополнены приложением 35-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.04.2023 № 173 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.04.2025 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата "____" __________ 20_____ год. Время "_____" часов "____" минут
Настоящий акт составлен о том, что по итогам просмотра видеозаписей
тестирований и логов обнаружили у поступающих следующие нарушения:
Ф.И.О. поступающих (при его наличии)
ИИН
ИКТ
Пункт проведения тестирования
Дата тестирования
поток
Аудитория
Место
Балл ЕНТ
№ сертификата ЕНТ
Вид нарушения
Информация по образовательному гранту
ГОП
ОВПО
№ свидетельства
Приняв во внимание указанные факты, Комиссия приняла решение:
аннулировать результаты тестирования вышеуказанных поступающих
и направить уведомление об аннулировании результатов ЕНТ
поступающим через их личный кабинет.
__________________________________________________________
подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
председателя Комиссии _____________________________________
подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
член Комиссии ____________________________________________
подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
член Комиссии ____________________________________________
подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
член Комиссии ____________________________________________
подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
секретаря Комиссии
МП Национального центра тестирования
Приложение 36
к Правилам проведения единого
национального тестирования
Сноска. Правый верхний угол приложения 36 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Протокол заседания Республиканской апелляционной комиссии единого национального тестирования
Дата/время
Номер задания
Предмет
Форма тестового задания
Причина апелляции: _______________________________________________________
_________________________________________________________________________
Основания апелляции:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Тестовое задание
№ _______
тестового задания
Ответы
Ответ поступающего
Код правильного ответа
А)
В)
С)
D)
E)
F)
G)
H)
Результат проверки, ссылка на источник: _____________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Решение комиссии: ________________________________________________________
Председатель Республиканской
апелляционной комиссии
___________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии
__________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 37 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"

Ескерту. 37-қосымша алып тасталды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приложение 37 исключено приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2024 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).