Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 23 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 сәуірде № 14997 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаздағы және электрондық түрдегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 7-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
Министр ____________ Д.Абаев
2017 жылғы 27 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр ____________ Т.Сүлейменов
2017 жылғы 7 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2017 жылғы 28 қаңтардағы
№ 23 қаулысымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 23. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2017 года № 14997.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту надзора за банками (Кизатов О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 7 Перечня, который вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Министр ________________________ Д. Абаев
27 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Министр _______________________Т. Сулейменов
7 марта 2017 года
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2017 года № 23
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности, в которые вносятся изменения

"3. Жеке немесе заңды тұлға қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді, заңды мекенжайы (тұрғылықты жері), қаржы ұйымының сатып алынатын акцияларының саны, олардың құны, қаржы ұйымының сатып алуы болжанып отырған акциялары санының банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының тиісінше орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарын шегергенде) акцияларының санына және (немесе) дауыс беруші акцияларының санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсетіп, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректер мен мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім бере отырып, қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы (бұдан әрі – өтініш беруші) мәртебесін иеленуге еркін нысанда жасалған өтінішті береді.
Заңды тұлға банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленген жағдайда, заңды тұлға Банктер туралы заңда және Сақтандыру туралы заңда көзделген тәртіппен бірмезгілде банктің және (немесе) банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құруға (иеленуге) рұқсат алуға немесе банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымның және (немесе) сақтандыру холдингінің жарғылық капиталына қомақты қатысуына рұқсат алуға өтініш береді.";
5-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайында қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспарында мынадай ақпарат болады:
қаржы ұйымының ағымдағы ахуалын бағалау;
банктің қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауының есебі және нашарлауға әсер ететін өлшемшарттар (пруденциялық нормативтердің өзгеру серпіні, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және басқа да көрсеткіштерінің нашарлау жағына қарай өзгеруі);
қаржы ұйымының меншікті капиталын пруденциялық нормативтер және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттер, қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және басқа да іс-шаралар орындалатын шамаға дейін қалпына келтіруге бағытталған қаржы ұйымының қаржылық жағдайын сауықтыру жөніндегі іс-шараларды (ақша салынымының сомасын және дереккөздерін көрсете отырып) жан-жақты сипаттау;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын сауықтыру жөніндегі іс-шараларды орындаудың күнтізбелік мерзімі;
сауықтыру іс-шараларының болжанатын экономикалық әсері (пруденциялық нормативтердің өзгеру серпіні, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және басқа да көрсеткіштерінің өзгеруі).";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Физическое или юридическое лицо представляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) заявление на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга (далее - заявитель), составленное в произвольной форме с указанием сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, юридического адреса (места нахождения), сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, а также с представлением согласия на сбор и обработку персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
В случае приобретения юридическим лицом статуса банковского холдинга и (или) страхового холдинга, юридическим лицом одновременно подается заявление на получение разрешения на создание (приобретение) банком и (или) банковским холдингом и (или) страховым холдингом дочерней организации или на получение разрешения на значительное участие банка и (или) банковского холдинга и (или) страхового холдинга в уставном капитале организаций в порядке, предусмотренном Законом о банках и Законом о страховании.";
часть четвертую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"План рекапитализации финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации содержит следующую информацию:
оценку текущего состояния финансовой организации;
расчет предполагаемого ухудшения финансового состояния банка и критерии, влияющие на ухудшение (динамика изменения пруденциальных нормативов, изменение размера собственного капитала финансовой организации, изменение финансовых и иных показателей финансовой организации в сторону ухудшения);
подробное описание мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленные на восстановление собственного капитала финансовой организации до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарные сроки выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации;
предполагаемый экономический эффект оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменение размера собственного капитала финансовой организации, изменение финансовых и иных показателей финансовой организации).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Уәкілетті орган қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін берілген өтініш бойынша шешімді өтінішті бергеннен кейін 3 (үш) ай ішінде қабылдайды.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде уәкілетті орган жеке немесе заңды тұлғаға пошта, факсимильді байланыс және (немесе) электрондық пошта арқылы ескертулерді және оларды жою мерзімін көрсете отырып, хат жібереді.
Жеке немесе заңды тұлға ескертулерді жояды және келетін пысықталған (түзетілген) құжаттарды жіберілген жазбаша хабарламада уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынады.";
3-тараудың тақырыбы мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"3. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның берген келісімін кері қайтарып алу тәртібі";
21-тармақтың бірінші бөлегі мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"21. Уәкілетті орган қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге берген келісімін Банктер туралы заңның 17-1-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 26-бабында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-1-бабында көрсетілген негіздемелер бойынша кері қайтарып алады.";
1, 2 және 3-қосымшалар Тізбеге 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
8. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.04.2026 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.04.2026 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.04.2026 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
басқармасының
2006 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 216 қаулысына
қосымша
Нысан
____________________________
(депозиттерге міндетті кепілдік
беруді жүзеге асыратын
ұйымның атауы)
Күні 20__ жылғы "____"__________
Өтініш
Екінші деңгейдегі банк ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі - Банк)
_________________________________________________________________
____________________________________________________________________ негізінде
(жарғы, бұйрық, сенімхат немесе өзге құжаттың)
іс-әрекет ететін, ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________ атынан
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіру үшін банктің қосылу шартына қосылады.
Банк қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі
уәкілетті орган берген депозиттерді қабылдау, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашу және
жүргізу бойынша операцияны қоса алғанда, банктік операцияларды жүргізуге арналған
20____ жылғы "____"_____________ лицензияны 20____ жылғы "____"________ алды.
Банк "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған

"14. Решение по заявлению, поданному для получения статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга принимается уполномоченным органом в течение 3 (трех) месяцев после подачи заявления.
При наличии замечаний к представленным документам уполномоченный орган направляет физическому или юридическому лицу письмо с указанием замечаний посредством почтовой, факсимильной связи и (или) электронной почты и срока для их устранения.
Физическое или юридическое лицо устраняют замечания и представляют доработанные (исправленные) документы, соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, в срок, установленный уполномоченным органом в направленном письменном уведомлении.";
в заголовок главы 3 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункта 21 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложения 1, 2 и 3 изложить в редакции согласно приложениям 4, 5 и 6 к Перечню.
8. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.04.2026 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.04.2026 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.04.2026 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Уведомление
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Заявка
на участие в конкурсе по выбору банка-агент
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 23 сентября 2006 года № 216
Форма
_________________________________________
(наименование организации, осуществляющей
обязательное гарантирование депозитов)
Дата "____" __________ 20__ года
Заявление
Банк второго уровня ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее - Банк) в лице ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
действующего на основании _______________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(устава или иного документа)
присоединяется к договору присоединения банка для вступления в систему обязательного
гарантирования депозитов.
Лицензия на проведение банковских операций, включающая операцию по приему
депозитов, открытию и ведению банковских счетов физических лиц, № _____ от "____"
_____________ 20____ года, выданная уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, получена Банком
"____" ______________ 20___года.
Банк принимает на себя обязательства банка-участника, предусмотренные Законом

депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан
Республикасының Заңында және қосылу шартында көзделген қатысушы банктің
міндеттемелерін өзіне қабылдайды.
Банк деректемелері:
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
_______________________________________________________________________________
анықтамаға сәйкес банктің қазақ және
_______________________________________________________________________________
орыс тілдеріндегі атауы)
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
_______________________________________________________________________________
туралы анықтаманың куәліктің берілген күні)
_______________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
_______________________________________________________________________________
(нақты мекенжайы)
_______________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
_______________________________________________________________________________
корреспонденттік шоттың нөмірі)
_______________________________________________________________________________
(банктік сәйкестендіру коды)
Бірінші басшы ______________________________________ ______________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса))            (қолы)
Мөр орны (бар болса)
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Банктің, банк холдингінің ірі
қатысушысы, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының,
сақтандыру холдингінің ірі
қатысушысы, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру,
оны кері қайтарып алу
қағидаларына және көрсетілген
келісімді алу үшін табыс
етілетін құжаттарға қойылатын
талаптарға 1-қосымша
Нысан
Өтініш беруші заңды тұлғаның басшы қызметкері, өтініш беруші жеке тұлға туралы қысқаша деректер
___________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы)
1. Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________________________________
2. Азаматтығы
_______________________________________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері
_______________________________________________________________________________

Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов,
размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" и договором присоединения.
Реквизиты банка:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование банка на государственном и на русском языках в соответствии со справкой о
государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица)
________________________________________________________________________________
(дата выдачи справки о государственной регистрации (перерегистрации)
юридического лица)
________________________________________________________________________________
(юридический адрес)
________________________________________________________________________________
(номер корреспондентского счета в Национальном Банке Республики Казахстан)
________________________________________________________________________________
(банковский идентификационный код)
Первый руководитель _______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
________________
(подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям к
документам, представляемым
для получения указанного
согласия
Форма
Краткие данные о заявителе - физическом лице, руководящем работнике заявителя -
юридического лица
________________________________________________________________________________
(наименование финансовой организации)
1. Фамилия, имя и отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер
________________________________________________________________________________
2. Гражданство
________________________________________________________________________________
3. Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность
________________________________________________________________________________

4. Жұмыс орны (орындары), лауазымы (лауазымдары)
_______________________________________________________________________________
5. Пошталық мекен-жайы және (немесе) жұмысының орналасқан жері, байланыс
телефоны
_______________________________________________________________________________
6. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-аналары, інілері (ағалары), әпа-сіңлілері
(қарындастары) балалары) және жегжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-аналары, інілері
(ағалары), әпа-сіңлілері (қарындастары), балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстығы
Жұмыс орны және лауазымы
Жарғылық капиталға қатысу сомасы/ атауларын көрсете отырып, заңды тұлғалардың сатып алынған акцияларының құны (мың теңгемен)
Осы тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Жеке иелену
Бірлесіп иелену
тікелей
жанама
пайызы
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
1
2
7. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні - аяқтаған күні
Мамандығы
Білімі туралы дипломының деректемелері, біліктілігі
Оқу орнының орналасқан жері
8. Соңғы үш жылда біліктілікті арттыру бойынша семинарлардан, курстардан өткендігі туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізілген күні және орны
Сертификаттың деректемелері
9. Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымынан босатылу себептері
10. Өтініш беруші жеке тұлға немесе өтініш беруші заңды тұлғаның басшы қызметкері
бұдан бұрын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымын, холдингті консервациялау, акцияларын мәжбүрлеп
сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату
немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте банкрот деп тану
туралы шешім қабылдағанға дейін 1 (бір) жыл бұрын аспайтын кезеңде қаржы ұйымының
(банк немесе сақтандыру холдингінің) басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы
органының басшысы, мүшесі (тіркеуші трансфер-агенттің атқарушы органының функциясын
жеке жүзеге асыратын адам және оның орынбасары), бас бухгалтері, заңды тұлғаның жеке
тұлға - ірі қатысушысы, ірі қатысушысының басшысы және (немесе) қаржы ұйымының (банк
немесе сақтандыру холдингінің) басшы қызметкері болғандығы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңi көрсетiлсін)
11. Өтініш беруші жеке тұлға немесе өтініш беруші заңды тұлғаның басшы қызметкері
бұдан бұрын қаржы ұйымының басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы
органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, қатарынан төрт және одан астам кезең ішінде
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша
дефолтқа жеткізген не дефолтқа жеткізілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар
бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт
еселік және (немесе) одан астам мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы
қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлем жасау күніндегі
республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе
асатын соманы құрайтын эмитент – заңды тұлғаның – ірі қатысушысы (ірі акционердің) жеке
тұлғасы, ірі қатысушысының (ірі акционердің) басшысы, басқару органының мүшесі,
атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болғандығы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңi көрсетiлсін)

4. Место (места) работы, должность (должности)
________________________________________________________________________________
5. Почтовый адрес и (или) место нахождения работы, контактный телефон
________________________________________________________________________________
11. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и
свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги)):
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
Сумма участия в уставном капитале/ стоимость приобретенных акций юридических лиц (в тысячах тенге), с указанием их наименования
1
2
продолжение таблицы
Соотношение количества акций, принадлежащих данному лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица или доля участия в его уставном капитале (в процентах),
Индивидуальное владение
Совместное владение
прямо
косвенно
процент
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
Место нахождения учебного заведения
8.Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению квалификации за
последние три года:
Наименование организации
Дата и место проведения
Реквизиты сертификата
9. Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
10. Сведения о том, являлся ли заявитель - физическое лицо, или руководящий
работник заявителя - юридического лица ранее руководителем, членом органа управления,
руководителем, членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим
функции исполнительного органа регистратора трансфер-агента и его заместителем),
главным бухгалтером финансовой организации (банковского или страхового холдинга),
крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника –
юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации (банковского
или страхового холдинга) в период не более чем за 1 (один) год до принятия
уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и
финансовых организаций решения о консервации финансовой организации, холдинга,
принудительном выкупе акций, лишении лицензии финансовой организации, а также
принудительной ликвидации финансовой организации, или признании ее банкротом в
установленном законодательством Республики Казахстан порядке
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
11.Сведения о том, являлся ли заявитель - физическое лицо, или руководящий
работник заявителя - юридического лица ранее руководителем, членом органа управления,
руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой
организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом,
руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа,
главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица-
эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным
эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо
сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным
эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет
четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по
выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму,
в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом
о республиканском бюджете на дату выплаты
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

12. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі
уәкілетті органның қаржы ұйымдарында, банк және сақтандыру холдингтерінде,
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамында басшы қызметкер
лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу және басшы және өзге
қызметкерді қызметтік мiндеттерiн орындаудан шеттетуі туралы деректердің болуы
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңi, тағайындауға (сайлауға) келісімді
қайтарып алуға негіздері және осындай шешімді қабылдаған мемлекеттік
органның атауы көрсетiлсiн)
13. Тағайындау (сайлау) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық
қылмысты жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық
жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма
_______________________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаты,
______________________________________________________________________________
жауапкершілікке тартудың негіздерін көрсете отырып
_______________________________________________________________________________
тәртіптік жазаны немесе сот шешімін қолдану туралы актінің деректемелері).
14. Бар жарияланымдары, ғылыми әзірлемелері және басқа жетістіктері:
_______________________________________________________________________________
Осы ақпарат тексерілгенін және ол дәйекті және толық болып табылатынын растаймын,
сондай-ақ мінсіз іскерлік беделдің болуын растаймын. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін
қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен
қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші жеке тұлға
_______________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
___________________________
(қолы)
Заңды тұлғаның басқарушы қызметкерінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________________________________________________________________________
(басқарушы қызметкер өз қолымен баспа әріптерімен толтырылады)
_______________________________
(қолы)
Заңды тұлға - өтініш берушінің атқарушы органының бірінші басшысы
_______________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
___________________________
(қолы)
Мөр орны (бар болса)
Күні
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Банктің, банк холдингінің ірі
қатысушысы, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының,
сақтандыру холдингінің ірі
қатысушысы, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру,
оны кері қайтарып алу
қағидаларына және көрсетілген
келісімді алу үшін табыс
етілетін құжаттарға қойылатын
талаптарға 2-қосымша
Өтініш беруші жеке тұлғаның, өтініш беруші заңды тұлғаның басшы қызметкерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтер

12. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность
руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций от выполнения
служебных обязанностей руководящего и иного работника в финансовых организациях,
банковских и страховых холдингах, акционерном обществе "Фонд гарантирования
страховых выплат"
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы, основания
для отзыва согласия на назначение (избрание) и наименование государственного органа,
принявшего такое решение)
13. Привлекался ли к ответственности за совершение коррупционного преступления
либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в
течение 3 (трех) лет до даты назначения (избрания)
________________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления,
________________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решение суда,
________________________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности).
14. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие достижения:
________________________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является достоверной и
полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации. Предоставляю
согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания
государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
Заявитель - физическое лицо
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), заполняется печатными буквами)
___________________________
(подпись)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководящего работника – юридического
лица ___________________________________________________________________________
(заполняется руководящим работником собственноручно печатными буквами)
________________________________
(подпись)
Первый руководитель исполнительного органа заявителя -юридического лица
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), заполняется печатными буквами)
___________________________
(подпись)
Место для печати (при наличии)
Дата
Приложение 5
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям к
документам, представляемым
для получения указанного
согласия
Сведения о безупречной деловой репутации заявителя - физического лица, руководящего работника заявителя - юридического лица

1. Алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болуы туралы мәліметтер:
Күні
Сот органының атауы
Соттың орналасу орны
Жазаның түрі
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің не 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы
Сот процессуалдық шешімді қабылдау күні
2. Өтініш беруші ірі қатысушы не басшы қызметкері болып табылған кезеңде заңды
тұлғаның қаржылық жай-күйі нашарлау немесе банкроттық фактісі болуы:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
3. Қаржы ұйымымен үлестес болуы (болмауы):
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(иә (жоқ), үлестес болудың белгілері көрсетілсін)
4. Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Осы ақпарат тексерілгенін және дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Өтініш беруші – жеке тұлға
_______________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
___________________________
(қолы)
Заңды тұлғаның басшы қызметкерінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________________________________________________________________________
(басшы қызметкер өз қолымен баспа әріптерімен толтырады)
__________________________
(қолы)
Өтініш беруші – заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы
_______________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
__________________________
(қолы)
Мөр орны (бар болса)
Күні
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Банктің, банк холдингінің ірі
қатысушысы, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының,
сақтандыру холдингінің ірі
қатысушысы, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру,
оны кері қайтарып алу
қағидаларына және көрсетілген
келісімді алу үшін табыс
етілетін құжаттарға қойылатын
талаптарға 3-қосымша
Өтініш берушінің кірістері мен мүлігі туралы мәліметтер, сондай-ақ оның барлық міндеттемелері бойынша болған берешегі туралы ақпарат

1. Сведения о наличии неснятой или непогашенной судимости:
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года либо Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года
Дата принятия процессуального решения судом
2. Наличие фактов ухудшения финансового положения или банкротства
юридического лица в период, когда заявитель являлся крупным участником либо
руководящим работником:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Наличие (отсутствие) аффилиированности с финансовой организации:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать признаки аффилиированности)
4. Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является достоверной и
полной.
Заявитель - физическое лицо
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), заполняется печатными буквами)
___________________________
(подпись)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководящего работника – юридического
лица ___________________________________________________________________________
(заполняется руководящим работником собственноручно печатными буквами)
__________________________
(подпись)
Первый руководитель исполнительного органа заявителя - юридического лица
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), заполняется печатными буквами)
__________________________
(подпись)
Место для печати (при наличии)
Дата
Приложение 6
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям к
документам, представляемым
для получения указанного
согласия
Сведения о доходах и имуществе, а также информация об имеющейся задолженности по
всем обязательствам заявителя

1. Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Жеке басын куәландыратын құжаттың атау мен деректемелері
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
3. Есеп беретін тұлға жарғылық капиталында ірі қатысушысы болып табылатын қаржы
ұйымдарының атауы
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
4. Заңды мекенжайы және (немесе) тұрғылықты жері
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
5.Телефоны:
үй _____________________________________________________________________________
жұмыс __________________________________________________________________________
6. Есепті кезең
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
7. Өтініш берушінің кірістері мен мүлігі, сондай-ақ оның барлық міндеттемелері
бойынша болған берешегі туралы ақпарат
Атауы
Өлшем бірлігі
Өткен есепті кезең үшін
Есепті кезең үшін
Есепті кезеңдегі өзгерістер
Саны
Кірістер (берешек) сомасы Актив құны (теңге)
Саны
Кірістер (берешек) сомасы Актив құны (теңге)
Саны
Кірістер (берешек) сомасы Актив құны (теңге)
1.
Есепті кезеңде алынған кірістер:
X
X
X
1.1
Жалақы
X
X
X
1.2
Ұйымдардың жарғылық капиталында (акцияларында) қатысу үлестерінен түскен дивидендтер мен кіріс
X
X
X
1.3
Салымдар бойынша сыйақы
X
X
X
1.4
Мүлікті жалға беруден түскен кіріс
X
X
X
1.5
Кәсіпкерлік қызметтен түскен кіріс
X
X
X
1.6
Мүлікті өткізуден түскен кіріс
X
X
X
1.7
Кірістің басқа түрлері (талдамасымен)
X
X
X
2.
Мүлік:
2.1
Ақша:
ұлттық валютамен,
оның ішінде:
шетел валютасымен банк шоттарындағы қолма-қол ақшамен,
оның ішінде:
банк шоттарындағы
қолма-қол ақшамен
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
2.2
Бағалы қағаздар (эмитенттің атауын көрсете отырып), оның ішінде жай акциялар артықшылық берілген акциялар облигациялар
2.3
Қаржы ұйымының ірі қатысушысына тиесілі акциялар санының ұйымның (атауын көрсете отырып) дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе олардың жарғылық капиталына қатысу үлестері, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің (пайызбен)
X
2.4
Жылжымайтын мүлік (атауы мен орналасқан жерін көрсете отырып)
2.5
Өзге мүлік (талдамасын қоса бере отырып)
2n
X
X
X
3.
Барлық міндеттемелер бойынша берешек
X
X
X
3.1
Өтелмеген қарыздар
X
X
X
3.2
Қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
X
X
X
3.3
Міндеттемелер бойынша өзге берешек (талдамасын қоса бере отырып)
X
X
X
3n
X
X
X
Осы ақпарат тексерілгенін және дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Өтініш беруші
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________
(қолы)
Мөр орны (бар болса)
Күні

1. Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан)
3. Наименование финансовых организаций, в уставном капитале которых
отчитывающееся лицо является крупным участником
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Юридический адрес и (или) местожительства
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5.Телефон:
домашний ______________________________________________________________________
рабочий ________________________________________________________________________
6.Отчетный период
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Доходы и имущество, а также информация об имеющейся задолженности по всем
обязательствам заявителя
Наименование
Единица измерения
За предыдущий отчетный период
За отчетный период
Изменения за отчетный период
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
1.
Доходы, полученные за отчетный период:
X
X
X
1.1
Заработная плата
X
X
X
1.2
Дивиденды и доход от долей участия в уставных капиталах (акций) организаций
X
X
X
1.3
Вознаграждение по вкладам
X
X
X
1.4
Доход от сдачи в аренду имущества
X
X
X
1.5
Доход от предпринимательской деятельности
X
X
X
1.6
Доход от реализации имущества
X
X
X
1.7
Прочие виды дохода (с расшифровкой)
X
X
X
2.
Имущество:
2.1
Деньги: в национальной валюте, в том числе: наличными на банковских счетах в иностранной валюте, в том числе: наличными на банковских счетах
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
2.2
Ценные бумаги (с указанием наименования эмитента), в том числе простые акции привилегированные акции облигации
2.3
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику финансовой организации, к общему количеству голосующих акций организаций (указать наименование) или доли участия в их уставных капиталах, в том числе нерезидентов Республики Казахстан (в процентах)
X
2.4
Недвижимость (с указанием наименования и место расположения)
2.5
Прочее имущество (с расшифровкой)
2n
X
X
X
3.
Задолженность по всем обязательствам
X
X
X
3.1
Непогашенные займы
X
X
X
3.2
Просроченная задолженность по займам
X
X
X
3.3
Прочая задолженность по обязательствам (с расшифровкой)
X
X
X
3n
X
X
X
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является достоверной и
полной.
Заявитель
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
__________________________
(подпись)
Место для печати (при наличии)
Дата