Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 23 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 сәуірде № 14997 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаздағы және электрондық түрдегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 7-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
Министр ____________ Д.Абаев
2017 жылғы 27 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр ____________ Т.Сүлейменов
2017 жылғы 7 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2017 жылғы 28 қаңтардағы
№ 23 қаулысымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 23. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2017 года № 14997.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту надзора за банками (Кизатов О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 7 Перечня, который вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Министр ________________________ Д. Абаев
27 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Министр _______________________Т. Сулейменов
7 марта 2017 года
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2017 года № 23
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности, в которые вносятся изменения

1. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.11.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне өтуге қосылу шартына екінші деңгейдегі банктердің қосылуы жөніндегі өтініш нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі № 216 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4430 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіруге қосылу шартына екінші деңгейдегі банктердің қосылуы туралы өтініш нысанын бекіту туралы";
1-тармақ мемлекеттік тілде мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіруге қосылу шартына екінші деңгейдегі банктердің қосылуы туралы өтініш нысаны бекітілсін.";
қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 17.04.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.04.2026 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.04.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.04.2026 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.04.2026 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.04.2026 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
басқармасының
2006 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 216 қаулысына
қосымша
Нысан
____________________________
(депозиттерге міндетті кепілдік
беруді жүзеге асыратын
ұйымның атауы)
Күні 20__ жылғы "____"__________
Өтініш
Екінші деңгейдегі банк ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі - Банк)
_________________________________________________________________
____________________________________________________________________ негізінде
(жарғы, бұйрық, сенімхат немесе өзге құжаттың)
іс-әрекет ететін, ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________ атынан
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіру үшін банктің қосылу шартына қосылады.
Банк қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі
уәкілетті орган берген депозиттерді қабылдау, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашу және
жүргізу бойынша операцияны қоса алғанда, банктік операцияларды жүргізуге арналған
20____ жылғы "____"_____________ лицензияны 20____ жылғы "____"________ алды.
Банк "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған

1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.11.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года № 216 "Об утверждении формы заявления о присоединении банка второго уровня к договору присоединения для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4430) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
4. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 17.04.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.04.2026 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.04.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.04.2026 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.04.2026 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.04.2026 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Уведомление
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Заявка
на участие в конкурсе по выбору банка-агент
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 23 сентября 2006 года № 216
Форма
_________________________________________
(наименование организации, осуществляющей
обязательное гарантирование депозитов)
Дата "____" __________ 20__ года
Заявление
Банк второго уровня ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее - Банк) в лице ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
действующего на основании _______________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(устава или иного документа)
присоединяется к договору присоединения банка для вступления в систему обязательного
гарантирования депозитов.
Лицензия на проведение банковских операций, включающая операцию по приему
депозитов, открытию и ведению банковских счетов физических лиц, № _____ от "____"
_____________ 20____ года, выданная уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, получена Банком
"____" ______________ 20___года.
Банк принимает на себя обязательства банка-участника, предусмотренные Законом

депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан
Республикасының Заңында және қосылу шартында көзделген қатысушы банктің
міндеттемелерін өзіне қабылдайды.
Банк деректемелері:
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
_______________________________________________________________________________
анықтамаға сәйкес банктің қазақ және
_______________________________________________________________________________
орыс тілдеріндегі атауы)
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
_______________________________________________________________________________
туралы анықтаманың куәліктің берілген күні)
_______________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
_______________________________________________________________________________
(нақты мекенжайы)
_______________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
_______________________________________________________________________________
корреспонденттік шоттың нөмірі)
_______________________________________________________________________________
(банктік сәйкестендіру коды)
Бірінші басшы ______________________________________ ______________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса))            (қолы)
Мөр орны (бар болса)
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
банк қызметі мәселелері
бойынша нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов,
размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" и договором присоединения.
Реквизиты банка:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование банка на государственном и на русском языках в соответствии со справкой о
государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица)
________________________________________________________________________________
(дата выдачи справки о государственной регистрации (перерегистрации)
юридического лица)
________________________________________________________________________________
(юридический адрес)
________________________________________________________________________________
(номер корреспондентского счета в Национальном Банке Республики Казахстан)
________________________________________________________________________________
(банковский идентификационный код)
Первый руководитель _______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
________________
(подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам
банковской деятельности, в
которые вносятся изменения
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).