Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 10 наурызда № 14881 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.10.2023 № 1100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________________ Д. Абаев
2017 жылғы 17 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
2-сынып мемлекеттік әділет кеңесшісі
_____________________ Ж. Асанов
2017 жылғы 21 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ Е. Сағадиев

Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2017 года № 14881.
В соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.10.2023 № 1100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила воинского учета военнообязанных и призывников.
2. Начальнику Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий для официального опубликования в периодических печатных изданиях, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
________________________ Д. Абаев
27 февраля 2017 года
СОГЛАСОВАН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
государственный советник юстиции 2 класса
__________________________ Ж. Асанов
21 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________________________ Е. Сагадиев

2017 жылғы 27 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ Е. Біртанов
2017 жылғы 3 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
___________________ Т. Дүйсенова
2017 жылғы 20 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-полковник
______________ Қ. Қасымов
2017 жылғы 10 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 17 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
генерал-лейтенант
__________________ А. Күреңбеков
2017 жылғы 8 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
генерал-майор
___________ Қ. Қожамжаров
2017 жылғы 14 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істері министрі
_________ Қ. Әбдірахманов
2017 жылғы 6 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
_____________________ К. Мәсімов
2017 жылғы 1 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 15 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 24 қаңтардағы
№ 28 бұйрығымен
бекітілген
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.10.2023 № 1100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасында әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Азаматтар, мыналарды:
1) әскери-есептік мамандығы жоқ әйелдерді;
2) әскери қызметтен отставкаға шығарылған немесе запаста болудың шекті жасына толуына байланысты әскери есептен алып тасталған не әскери есептен алып тасталып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдарды;
3) бас бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеп жүрген адамдарды;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды;
5) Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін, сондай-ақ əскери, арнаулы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоспағанда, әскери есепке алынуға жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27 января 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
________________________ Е. Биртанов
3 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
________________________ Т. Дуйсенова
20 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник
_________________________ К. Касымов
10 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________________ Б. Султанов
17 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Начальник Службы государственной охраны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
______________________ А. Куренбеков
8 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентство
Республики Казахстан по делам
государственной службы и противодействию коррупции
генерал-майор
_____________________ К. Кожамжаров
14 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
_____________________ К. Абдрахманов
6 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
_________________________ К. Масимов
1 февраля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________________ Т. Сулейменов
15 февраля 2017 года
Утвержден приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 января 2017 года № 28
Правила воинского учета военнообязанных и призывников
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.10.2023 № 1100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила воинского учета военнообязанных и призывников (далее – Правила) определяют порядок воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
2. Воинскому учету подлежат граждане, за исключением:
1) женщин, не имеющих военно-учетной специальности;
2) лиц, уволенных с воинской службы в отставку или исключенных с воинского учета по достижении предельного возраста пребывания в запасе либо признанных не годными к воинской службе с исключением с воинского учета;
3) лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы;
4) лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан;
5) сотрудников, а также курсантов и слушателей военных, специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, органов гражданской защиты.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Осы Қағидаларда:
1) әскери есепке алу құжаттарының нысандары және оларды жүргізу тәртібі;
2) азаматтарды жергілікті әскери басқару органдарына тіркеуді жүргізу тәртібі;
3) әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу;
4) заңды тұлғалардың әскери есепке алуды жүргізуі;
5) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеретін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізу ерекшеліктері;
6) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі;
7) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойыншалауазымды адамдардың шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі көзделеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әскери есепке алудың негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарын (бұдан әрі – азаматтар) әскери қызметке шақыруды және Қазақстан Республикасында жұмылдыру жүргізу жөніндегі іс-шараларды ұйымдасқан түрде жүргізуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасындағы әскерге шақырылушылар мен әскери міндеттілер ресурсының сандық және сапалық құрамын айқындау;
2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жасақтауды және жұмылдыра өрістетуді қамтамасыз ету үшін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар қатарынан әскери мамандарды даярлау және жинақтау болып табылады.
5. Азаматтардың әскери есепте тұру ұзақтығы "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңға (бұдан әрі – Заң) сәйкес айқындалады.
Жасы бойынша әскери міндеттілер мынадай есепке алу разрядына бөлінеді:
1) бірінші разрядта мыналар тұрады:
офицерлер құрамы – 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
қатардағы және сержанттар құрамдары – 40 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
2) екінші разрядта мыналар тұрады:
офицерлер құрамы – 51-ден 60 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
қатардағы және сержанттар құрамдары – 41-ден 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда.
Әскери қызметші әйелдер әскери есепте екінші разрядта тұрады:
офицерлер құрамы – 45 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
қатардағы және сержанттар құрамдары – 35 жасқа дейінгіні қоса алғанда.
"Старшина", "аға корабль старшинасы", "прапорщик", "мичман", "аға прапорщик", "аға мичман" әскери атақтары бар әскери қызметтен шығарылған әскери қызметшілер мен запаста тұрған азаматтар 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда, екінші разрядта әскери есепте тұрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. В настоящих Правилах предусматриваются:
1) формы документов воинского учета и порядок их ведения;
2) порядок проведения приписки граждан к местным органам военного управления;
3) ведение воинского учета военнообязанных и призывников;
4) ведение воинского учета юридическими лицами;
5) особенности ведения воинского учета военнообязанных и призывников, проходящих службу в правоохранительных и специальных государственных органах;
6) порядок оказания государственных услуг;
7) порядок обжалования решений, действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основными задачами воинского учета являются:
1) определение количественного и качественного составов, имеющихся в Республике Казахстан ресурсов призывников и военнообязанных, для обеспечения организованного проведения призыва граждан Республики Казахстан (далее – граждан) на воинскую службу и мероприятий по проведению мобилизации в Республике Казахстан;
2) подготовка и накопление военных специалистов из числа военнообязанных и призывников для обеспечения комплектования, и мобилизационного развертывания Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
5. Продолжительность нахождения граждан на воинском учете определяется в соответствии с Законом "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон).
По возрасту, военнообязанные делятся на разряды учета:
1) в первом разряде состоят:
офицерский состав – до 50 лет включительно;
рядовой и сержантский состав – до 40 лет включительно;
2) во втором разряде состоят:
офицерский состав – от 51 до 60 лет включительно;
рядовой и сержантский состав – от 41 до 50 лет включительно.
Военнообязанные женщины состоят на воинском учете во втором разряде:
офицерский состав – до 45 лет включительно;
рядовой и сержантский состав – до 35 лет включительно.
Военнослужащие, уволенные с воинской службы и граждане, пребывающие в запасе, имеющие воинские звания "старшина", "главный корабельный старшина", "прапорщик", "мичман", "старший прапорщик", "старший мичман" состоят на воинском учете второго разряда до 50 лет включительно.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Жергілікті әскери басқару органдары (бұдан әрі – ЖӘБО) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ҚР ҚМ АЖ) қолдана отырып, қызмет көрсетілетін әкімшілік аумақта тұратын әскерге шақыру жасына дейінгілерді дербес есепке алуды жүзеге асырады.
7. Әскери есепке алу жалпы және арнайы болып бөлінеді.
Жалпы әскери есепке алуда осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген жас бойынша және негіздер бойынша әскери есепке алынуға жататын әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар, сондай-ақ жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңіне және соғыс уақытына мемлекеттік органдар мен ұйымдарға броньға қойылмаған әскери міндеттілер тұрады.
Арнайы әскери есепке алуда мемлекеттік органдар мен ұйымдарға броньға қойылатын әскери міндеттілер тұрады.
8. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды олардың тұрғылықты жері бойынша ЖӘБО жүзеге асырады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында ҚР ҚМ АЖ пайдалана отырып, қызмет көрсетілетін әкімшілік аумақта тұратын барлық әскери міндетті мен әскерге шақырылушыны дербес есепке алу жүргізіледі.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепкеалуды ұйымдастыруды және қамтамасыз етуді жергілікті атқарушы органдар (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар оларда жұмыс істейтін (оқитын) әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар бар болған кезде осы Қағидаларға сәйкес әскери есепке алуды жүргізеді. Заңды тұлғалардың әскери есепке алуды жүргізуіне жалпы басшылық жасауды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың ЖӘБО-сы жүзеге асырады.
9. Жергілікті атқарушы органдар (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) әскери есепке алуды жүргізу үшін мынадай есеппен есепке алу жұмыскерлерін бөледі:
1) ауданның (республикалық және облыстық маңызы бар қаланың, астананың) ЖӘБО-сына – 2500 әскери міндетті мен әскерге шақырылушыға бір есепке алу жұмыскері;
2) ЖӘБО жоқ елді мекендерде – 500 әскери міндетті мен әскерге шақырылушыға бір есепке алу жұмыскері.
10. Азаматтарды ЖӘБО-ға тіркеу – азаматтарды алғашқы әскери есепке қою үшін ЖӘБО жүргізетін әскери есепке алу іс-шаралары.
ЖӘБО-сына мынадай адамдар:
1) он жеті жасқа толған ер азаматтар;
2) бұрын әскери есепте тұрмаған ер азаматтар;
3) осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдар;

6. Местные органы военного управления (далее – МОВУ) осуществляет персональный учет допризывников, проживающих на обслуживаемой административной территории с использованием информационной системы Министерства обороны Республики Казахстан (далее – ИС МО РК).
7. Воинский учет подразделяется на общий и специальный.
На общем воинском учете состоят военнообязанные и призывники, которые по возрасту и по основаниям, указанным в пункте 2 настоящих Правил, подлежат воинскому учету, а также военнообязанные, не забронированные за государственными органами и организациями на период мобилизации, военного положения и в военное время.
На специальном воинском учете состоят военнообязанные, которые бронируются за государственными органами и организациями.
8. Воинский учет военнообязанных и призывников осуществляется МОВУ по месту их жительства.
В МОВУ района (города областного значения) ведется персональный учет всех военнообязанных и призывников, проживающих на обслуживаемой административной территории с использованием ИС МО РК.
Организация и обеспечение воинского учета военнообязанных и призывников осуществляется местными исполнительными органами (областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения).
Юридические лица, при наличии у них работающих (обучающихся) военнообязанных и призывников, ведут воинский учет в соответствии с настоящими Правилами. Общее руководство за ведением воинского учета юридическими лицами осуществляют МОВУ областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения.
9. Для ведения воинского учета местными исполнительными органами (областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения) выделяются учетные работники из расчета:
1) в МОВУ района (города республиканского и областного значения, столицы) – один учетный работник на 2500 военнообязанных и призывников;
2) в населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ – один учетный работник на 500 военнообязанных и призывников.
10. Приписка граждан к МОВУ – мероприятия воинского учета, проводимые МОВУ для первоначальной постановки граждан на воинский учет.
Приписке к МОВУ, подлежат следующие лица:
1) граждане мужского пола по достижении семнадцатилетнего возраста;
2) граждане мужского пола, ранее не состоявшие на воинском учете;
3) лица, принявшие гражданство Республики Казахстан, за исключением лиц, указанных в пункте 2 настоящих Правил;

4) әскери-есептік мамандығы бар әйел жынысты азаматтар тіркелуге тиіс.
Азаматтарды алғашқы әскери есепке қою мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Он жеті жасқа толған ер азаматтарды тіркеу автоматты режимде жүргізіледі.
Он жеті жасқа толған күні ер азаматқа ҚР ҚМ АЖ автоматты режимде электрондық есепке алу карточкасын қалыптастырады және мемлекеттік органдар ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН); тегі, аты және әкесінің аты (бар болса); туған күні, жері; жұмыс (оқу) орны); білімінің болуы туралы; отбасы құрамы туралы; жүргізуші куәлігінің болуы туралы; Қазақстан Республикасының аумағында болуы туралы; мүгедектігі бар адам деп тану туралы; стационарлық емделуде және динамикалық қадағалауда болуы туралы; тұрғылықты жері бойынша азаматтарды тіркеу және тіркеу есебінен шығару туралы; адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасауының болуы не болмауы туралы; оларға қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан; сот оларға қатысты қылмыстық істерді қарап жатқан, сондай-ақ оларға қатысты заңды күшіне енген үкім туралы мәліметтерді алады.
ҚР ҚМ АЖ мәліметтерді алғаннан кейін электрондық есепке алу карточкасына азаматтың әскери қызметке қатынасы туралы "әскерге шақыру жасына дейінгі" деген белгі қояды және тіркелген тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы бойынша ЖӘБО-ны айқындайды.
ҚР ҚМ АЖ-да он жеті жастағы ер азаматты тіркеу туралы хабарламаны алған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы есептік-әліпбилік кітапқа тиісті жазба жасайды.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-2. Осы Қағидалардың 10-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген адамдарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери есепке қою осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) граждане женского пола, имеющие военно-учетную специальность.
Первоначальная постановка граждан на воинский учет осуществляется посредством взаимодействия информационных систем государственных органов.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Приписка граждан мужского пола по достижении семнадцатилетнего возраста проводится в автоматическом режиме.
В день исполнения гражданину мужского пола семнадцати лет ИС МО РК в автоматическом режиме формирует электронную учетную карточку и получает посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов следующие сведения: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН); фамилию, имя и отчество (при наличии); дату, место рождения; место работы (учебы); о наличии образования; о составе семьи; о наличии водительского удостоверения; о нахождении на территории Республики Казахстан; о признанных лицами с инвалидностью; о находящихся на стационарном лечении и состоящих на динамическом наблюдении; о регистрации и снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства; о наличии либо отсутствии совершения лицом уголовного правонарушения; в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие; в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах.
После получения сведений ИС МО РК в электронной учетной карточке устанавливает статус об отношении гражданина к воинской службе "Допризывник" и определяет МОВУ по адресу регистрации постоянного места жительства.".
При получении уведомления в ИС МО РК о приписке гражданина мужского пола семнадцатилетнего возраста МОВУ района (города областного значения) проводят соответствующие записи в учетно-алфавитную книгу.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-2. Постановка на воинский учет к МОВУ района (города областного значения) лиц, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 10 настоящих Правил, проводится в соответствии с пунктом 78 настоящих Правил.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10-3. Әскери-есептік мамандығы бар әйелдерді тіркеу автоматты режимде жүргізіледі.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары оқу орнын бітірген әйелдерге ҚР ҚМ АЖ автоматты режимде электрондық есепке алу карточкасын жасайды және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы: ЖСН; тегі, аты және әкесінің аты (болса); туған күні, жері; жұмыс (оқу) орны; білімі туралы; отбасының құрамы туралы; жүргізуші куәлігінің болуы туралы; Қазақстан Республикасының аумағында болуы туралы; мүгедектігі бар адам деп танылғаны туралы; стационарлық емделіп жатқаны және динамикалық бақылауда тұрғаны туралы; тұрғылықты жері бойынша азаматтарды тіркеу және тіркеуден шығару туралы; қылмыстық құқық бұзушылық жасауының болуы не болмауы туралы; оған қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқаны; сот оған қатысты қылмыстық істі қарап жатқаны, сондай-ақ оған қатысты заңды күшіне енген үкім туралы мәліметтерді алады.
ҚР ҚМ АЖ мәліметті алғаннан кейін электрондық есепке алу карточкасына азаматтың әскери қызметке қатынасы туралы "Әскери міндетті" деген белгі қояды және тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы бойынша ЖӘБО-ны айқындайды.
Ескерту. Қағидалар 10-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Азаматтарды кейіннен әскери есепке қоюды:
1) ЖТ МДҚ-дағы жаңа тұрғылықты жерге тіркелуі бойынша мәліметті ҚР ҚМ АЖ-дан алған;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен запасқа немесе отставкаға шығарған, курсанттарды, тыңдаушыларды әскери, арнайы оқу орындарынан шығарған;
3) бұрын әскери есепте тұрған азаматтарды бас бостандығынан айыру орындарынан босатқан жағдайда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайда азаматтарды әскери есепке қоюды ҚР ҚМ АЖ автоматты режимде жүзеге асырады.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайда азаматтарды әскери есепке қою осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеуден шығарылған азаматтар соңғы тұрғылықты жері бойынша әскери есепте тұрады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы мынадай санаттағы азаматтарды әскери есептен шығарады:

10-3. Приписка граждан женского пола, имеющих военно-учетные специальности, проводится в автоматическом режиме.
На граждан женского пола после окончания учебного заведения технического и профессионального, послесреднего или высшего уровня образования, ИС МО РК в автоматическом режиме формирует электронную учетную карточку и получает посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов следующие сведения: ИИН; фамилию, имя и отчество (при наличии); дату, место рождения; место работы (учебы);о наличии образования; о составе семьи; о наличии водительского удостоверения; о нахождении на территории Республики Казахстан; о признанных лицами с инвалидностью; о находящихся на стационарном лечении и состоящих на динамическом наблюдении; о регистрации и снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства; о наличии либо отсутствии совершения лицом уголовного правонарушения; в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие; в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах.
После получения сведений ИС МО РК в электронной учетной карточке устанавливает статус об отношении гражданина к воинской службе "Военнообязанный" и определяет МОВУ по адресу регистрации постоянного места жительства.
11. Последующая постановка граждан на воинский учет осуществляется МОВУ района (города областного значения) в следующих случаях:
1) получения в ИС МО РК сведений с ГБДФЛ по регистрации к новому месту жительства;
2) увольнения в запас или отставку с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, органов гражданской защиты, отчисления курсантов, слушателей с военных, специальных учебных заведений;
3) освобождения из мест лишения свободы граждан, ранее состоявших на воинском учете.
Постановка на воинский учет граждан, в случаях, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта, осуществляется ИС МО РК в автоматическом режиме.
Постановка на воинский учет граждан, в случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта, проводится в соответствии с пунктом 78 настоящих Правил.
Граждане, снятые с постоянной регистрации по месту жительства, состоят на воинском учете по последнему месту жительства.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. МОВУ района (города областного значения) снимают с воинского учета граждан следующих категорий:

1) әскери қызметке шақырылған және әскерге жөнелтілген;
2) әскери, арнаулы оқу орындарына курсант болып қабылданған;
3) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың арнайы есебіне қабылданған;
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазасын өтеу үшін сотталған.
13. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы мынадай санаттағы азаматтарды әскери есептен шығарады:
1) запаста болудың шекті жасына жеткен;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан;
3) денсаулық жағдайы бойынша "әскери есептен шығара отырып әскери қызметке жарамсыз" деп танылған;
4) "мерзімсіз" деп айқындалған, 1-топ мүгедектігі бар адам болып танылған;
5) қайтыс болған.
Осы тармақтың 2) – 5) тармақшаларында көзделген санаттар бойынша азаматтарды әскери есептен шығаруды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету арқылы алынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
ЖӘБО азаматтарды әскери есептен шығару туралы негізгі есепке алу құжаттарына тиісті өзгерістер енгізеді.
Әскери есептен шығарылған азаматтардың жеке істері архивке тапсырылады, онда олар 1 жыл сақталады және акт ресімдей отырып жойылады.
14. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар:
1) өзімен бірге жеке әскери есептік құжатын (бар болса), Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен жүргізуші куәлігін (бар болса) немесе цифрлық құжаттар сервисінен жеке куәлігі мен жүргізуші куәлігінің (бар болса) электрондық құжатын алып, шақырту (шақырту қағазы) бойынша белгіленген уақытта және жерге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына баруы;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери билеті жоғалған (бүлінген) жағдайда телнұсқа алу үшін 7 жұмыс күні ішінде порталға жүгінуі қажет.
2-тарау. Әскери есепке алу құжаттары
15. Әскери есепке алу құжаттары әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың жеке әскери есептік құжаттары, арнаулы мемлекеттік органдар запастағы офицерлерінің жеке құжаттары, негізгі есепке алу құжаттары және анықтамалық сипаттағы құжаттар болып бөлінеді.
16. Жеке әскери есептік құжаттарға мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері запастағы офицерінің әскери билеті (бұдан әрі – запастағы офицердің әскери билеті);
2) арнаулы мемлекеттік органдар запастағы офицерінің әскери билеті;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеті (бұдан әрі – қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеті);
4) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы куәлік.

1) призванных на воинскую службу и отправленных в войска;
2) зачисленных курсантами в военные, специальные учебные заведения;
3) зачисленных на учет в правоохранительные и специальные государственные органы;
4) осужденных для отбывания наказания в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
13. МОВУ района (города областного значения) исключают с воинского учета граждан следующих категорий:
1) достигших предельного возраста пребывания в запасе;
2) утративших гражданство Республики Казахстан;
3) признанных по состоянию здоровья "негодными к воинской службе с исключением с воинского учета";
4) признанных лицами с инвалидностью 1 группы, которые определены как "бессрочно";
5) умерших.
Исключение с воинского учета граждан, по категориям, предусмотренных подпунктами 2) - 5) настоящего пункта, МОВУ района (города областного значения) проводят на основании сведений, получаемых посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.
Об исключении граждан с воинского учета МОВУ вносят соответствующие изменения в документах основного учета.
Личные дела на граждан, исключенных с воинского учета, передаются в архив, где они хранится 1 год и уничтожается с оформлением акта.
14. Военнообязанным и призывникам необходимо:
1) явиться в установленное время и место по вызову МОВУ района (города областного значения), имея при себе личный учетно-воинский документ (при его наличии), удостоверение личности гражданина Республики Казахстан и водительское удостоверение (при его наличии), либо электронный документ удостоверения личности и водительского удостоверения (при его наличии) из сервиса цифровые документы;
2) при утрате (порче) военного билета Вооруженных Сил Республики Казахстан, в течение 7 рабочих дней обратиться на портал для получения дубликата.
Глава 2. Документы воинского учета
15. Документы воинского учета подразделяются на личные учетно-воинские документы военнообязанных и призывников, личные документы офицеров запаса специальных государственных органов, документы основного учета и документы справочного характера.
16. К личным учетно-воинским документам относятся:
1) военный билет офицера запаса Вооруженных Сил Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее ‒ военный билет офицера запаса);
2) военный билет офицера запаса специальных государственных органов;
3) военный билет рядового и сержантского составов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее ‒ военный билет рядового и сержантского составов);
4) удостоверение об отсрочке от призыва на воинскую службу в период мобилизации, военного положения и в военное время.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Негізгі есепке алу құжаттарына мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскерге шақырылушының жеке ісі (бұдан әрі – әскерге шақырылушының жеке ісі);
2) осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскерге шақырылушының есепке алу картасы;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери міндеттінің есепке алу карточкасы (бұдан әрі – есепке алу карточкасы);
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша № Т-2 нысанындағы жеке карточка (бұдан әрі – жеке карточка);
5) есептік-қызметтік карточка (офицерлер үшін);
6) әскери міндеттіні арнайы әскери есепке қабылдау туралы хабарлама.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Анықтамалық сипаттағы құжаттарға:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әліпбилік карточка (бұдан әрі – әліпбилік карточка);
электрондық есепке алу карточкасының көшірмесі жатады.
19. Әскери есепке алу құжаттары азамат туралы мынадай мәліметтерден тұруға тиіс:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) әскери атағы;
4) туған күні, айы, жылы;
5) ұлты (адамның тілегі бойынша көрсетіледі);
6) тұрғылықты жері немесе уақытша тұру орны;
7) отбасы жағдайы;
8) білімі;
9) жұмыс орны;
10) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылығы;
11) негізгі антрометрикалық деректері;
12) әскери қызмет өткеруі;
13) әскери жиындардан өтуі;
14) шетел тілін меңгеруі;
15) жүргізуші куәлігінің бар болуы;
16) әскери-есептік және азаматтық мамандықтардың бар болуы;
17) спорттық разрядтың немесе спорттық атақтың бар болуы.
Азаматтарға арналған 1) – 9) тармақшалар бойынша ЖӘБО мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету арқылы алады.
3-тарау. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-4-тарау. Әскерге шақырылушыларды есепке алу
41. Әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында ҚР ҚМ АЖ-дағы электрондық есепке алу карточкалары, жеке істер бойынша және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік-әліпбилік кітап бойынша (бұдан әрі – есептік-әліпбилік кітап) жүргізіледі.

Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. К документам основного учета относятся:
1) личное дело призывника по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее ‒ личное дело призывника);
2) учетная карта призывника по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам;
3) учетная карточка военнообязанного по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее ‒ учетная карточка);
4) личная карточка формы № Т-2 по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее ‒ личная карточка);
5) учетно-послужная карточка (для офицеров);
6) извещение о зачислении военнообязанного на специальный воинский учет.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. К документам справочного характера относятся:
алфавитная карточка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее ‒ алфавитная карточка);
копия электронной учетной карточки.
19. Документы воинского учета должны содержать следующие сведения о гражданине:
1) ИИН;
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии);
3) воинское звание;
4) дата рождения;
5) национальность (указывается по желанию лица);
6) место жительства или временного пребывания;
7) семейное положение;
8) образование;
9) место работы;
10) годность к воинской службе по состоянию здоровья;
11) основные антропометрические данные;
12) прохождение воинской службы;
13) прохождение воинских сборов;
14) владение иностранными языками;
15) наличие водительского удостоверения;
16) наличие военно-учетных и гражданских специальностей;
17) наличие спортивного разряда или спортивного звания.
Сведения на граждан по подпунктам 1)9) МОВУ получают посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.
Глава 3. Приписка граждан к призывным участкам
Сноска. Глава 3 исключена приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Учет призывников
41. Воинский учет призывников ведется в МОВУ района (города областного значения) по электронным учетным карточкам в ИС МО РК, личным делам и учетно-алфавитным книгам по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

42. Есептік-әліпбилік кітапқа ЖӘБО-ға тіркелген барлық әскерге шақырылушылар енгізіледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы:
1) әскерге шақырылушыларды дербес есепке алуды жүргізеді, әскерге шақырылушыларды әскери есепке қабылдауды және жаңа тұрғылықты жерге кеткен кезде оларды есептен шығаруды ресімдейді;
2) әскерге шақырылушылардың жеке істері мен басқа да әскери есептік құжаттарына отбасы жағдайының, білімінің, мамандығының, жұмыс орнының, тұрғылықты мекенжайының өзгергені туралы мәліметтерді енгізеді;
3) мерзімді әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылған әскерге шақырылушыларды есепке алуды жүргізеді және оларды кейінге қалдыру заңдылығын бақылауды жүзеге асырады;
4) әскери есептік жұмысты жүзеге асыратын адамдармен нұсқау беру-әдістемелік сабақтар өткізеді;
5) жылына бір реттен сирек емес заңды тұлғалардың әскерге шақырылушыларды есепке алуының жай-күйін тексереді және әрбір әскерге шақыру алдында олардың есептік деректерін аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сының әскери есепке алу деректерімен салыстырып тексереді;
6) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдерін әскерге шақырылушыларды әскери есепке алудың жай-күйі туралы хабардар етеді және қажет болған кезде бұл мәселені олардың қарауына шығарады.
44. Әскерге шақырылушылардың бар болуын есепке алу және олардың қозғалысын (кетуін, келуін) бақылау үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) әскери есепте тұратын әскерге шақырылушылардың қозғалысын есепке алу журналы жүргізіледі, онда апта сайын әскерге шақырылушы ресурстың құрамындағы өзгерістер көрсетіледі.
45. Есепке алу-әліпбилік кітаптар және жеке істердің болуы әскерге шақырылушылардың санын және олардың қозғалысын көрсетеді. Есепке алу-әліпбилік кітаптардағы және әскерге шақырылушылардың жеке істеріндегі барлық жазба мен белгі тіркеу жөніндегі комиссиялардың және әскерге шақыру комиссияларының тиісті шешімдеріне және жазылған жазбалар мен белгілердің заңдылығы мен негізділігін растайтын басқа да ресми құжаттарға сілтемелер жасай отырып, жүргізіледі.
Есепке алу-әліпбилік кітаптарда және әскерге шақырылушылардың жеке істерінде өшірулер мен расталмаған түзетулерге жол берілмейді. Есепке алу-әліпбилік кітаптардағы және әскерге шақырылушылардың жеке істеріндегі түзетулерге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығы қол қояды және ол елтаңбалы мөрмен расталады.

42. В учетно-алфавитную книгу включаются все призывники, приписанные к МОВУ.
Сноска. Пункт 42 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. МОВУ района (города областного значения):
1) ведут персональный учет призывников, оформляют прием призывников на воинский учет и снятие их с учета при убытии к новому месту жительства;
2) вносят в личные дела и другие учетно-воинские документы призывников сведения об изменении семейного положения, образования, специальности, места работы, адреса места жительства;
3) ведут учет призывников, получивших отсрочки от призыва на срочную воинскую службу и осуществляют контроль над законностью получения ими отсрочек;
4) проводят инструкторско-методические занятия с лицами, осуществляющими военно-учетную работу;
5) не реже одного раза в год проверяют состояние учета призывников у юридических лиц и перед каждым призывом сверяют их учетные данные с данными воинского учета МОВУ района (города областного значения);
6) информируют акимов районов (города областного значения) о состоянии воинского учета призывников и при необходимости выносят этот вопрос на их рассмотрение.
44. Для учета наличия призывников и контроля за их движением (убытием, прибытием) в МОВУ района (города областного значения) ведется журнал учета движения призывников, состоящих на воинском учете, в управлении (отделе) по делам обороны по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, в котором еженедельно отражаются изменения в составе призывных ресурсов.
45. Учетно-алфавитные книги и наличие личных дел также отражают численность призывников и их движение. Все записи и отметки в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников производятся со ссылками на соответствующие решения приписной комиссий и призывных комиссий, и официальных документов, подтверждающих законность и обоснованность произведенных записей и отметок.
Подчистки и незаверенные исправления в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников не допускаются. Исправления в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников подписываются начальником МОВУ района (города областного значения) и заверяются гербовой печатью.

46. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында әскерге шақырылушылардың барлық жеке ісі мынадай жүйелілікпен картотекалар бойынша бөлінеді:
1) ағымдағы жылы ЖӘБО-ға тіркелгендер (ауылдық округтер бойынша әліпби бойынша);
2) мерзімді әскери қызметке әскерге шақырылуға жататындар, мамыр – маусымда, қыркүйек – желтоқсанда бөлек (ауылдық округтер бойынша әліпби бойынша);
3) әскерге шақыруды кейінге қалдыру құқығы барлар (картотека кейінге қалдыру сипаты бойынша жасалады: "отбасы жағдайы бойынша", "білім алуды жалғастыру үшін", "денсаулық жағдайы бойынша", "басқа да себептер бойынша");
4) әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін кандидаттар;
5) мамандандырылған картотека (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін жасақтау үшін тағайындалған әскерге шақырылушылардың жеке істерін есепке алу);
6) қылмыстық құқық бұзушылық жасағандар.
Жоғарыда көрсетілген картотекалардың әрқайсысындағы жеке істер қатаң әліпби бойынша бөлінеді.
Денсаулық жағдайы бойынша бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз деп, соғыс уақытында шектеулі жарамды және әскери есептен шығарып әскери қызметке жарамсыз деп танылған әскерге шақырылушылардың жеке істері архивке тапсырылады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою ҚР ҚМ АЖ-да ЖТ МДҚ-дан жаңа тұрғылықты жерге тіркелу туралы хабарлама алған кезде мынадай іс-шараларды жүргізе отырып жүзеге асырылады:
1) есептік-әліпбилік кітапқа әскерге шақырылушы туралы деректер енгізіледі;
2) әліпбилік карточканың 2 данасы толтырылады, оның бір данасы әскерге шақырылушының жеке ісін алғанға дейін жеке папкада сақталады, ал екіншісі әскери есепке алынған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, оның жеке ісін жолдау туралы сұрау салып, әскерге шақырылушының бұрынғы әскери есепке алынған жері бойынша ЖӘБО бастығына жолданады. Сұрау салуда әскери есептен шығару себептері және жаңа тұрғылықты тұратын мекенжайы көрсетіледі;
3) әскерге шақырылушылардың жеке істерін алғанға дейін олар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында сақталатын әліпбилік карточкалар бойынша есепке алынады және есеп беруді жасау кезінде бұл адамдар әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар қатарына қосылады;
4) әскерге шақырылушының жеке ісі келіп түскен кезде есептік-әліпбилік кітапқа және есепке алу картасына тиісті белгі қойылады.
Келіп түскен жеке іс тексерілгеннен кейін тиісті картотекаға орналастырылады. Әліпбилік карточка еркін түрде акт ресімдей отырып, жойылады.

46. В МОВУ района (города областного значения) все личные дела призывников распределяются по картотекам в следующей последовательности:
1) приписанных к МОВУ в текущем году (по сельским округам по алфавиту);
2) подлежащих призыву на срочную воинскую службу, раздельно в марте-июне, сентябре-декабре (по сельским округам по алфавиту);
3) имеющих отсрочку от призыва (картотека составляется по характеру отсрочек "по семейным обстоятельствам", "для продолжения образования", "по состоянию здоровья", "по другим причинам");
4) кандидатов для поступления в военные учебные заведения;
5) специализированная картотека (учет личных дел призывников, предназначенных для комплектования Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан);
6) совершивших уголовное правонарушение.
Личные дела в каждой из указанных выше картотек распределяются строго по алфавиту.
Личные дела призывников, признанных по состоянию здоровья негодными к воинской службе в мирное время, ограничено годными в военное время и негодными к воинской службе с исключением с воинского учета передаются в архив.
Сноска. Пункт 46 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Постановка на воинский учет призывников осуществляется при получении в ИС МО РК уведомления из ГБДФЛ о регистрации к новому месту жительства, с выполнением следующих мероприятий:
1) в учетно-алфавитную книгу заносятся данные о призывнике;
2) заполняются 2 экземпляра алфавитной карточки, один экземпляр которой хранится в отдельной папке до получения личного дела призывника, а второй – не позднее трех рабочих дней со дня постановки на воинский учет, направляется начальнику МОВУ по месту прежнего воинского учета призывника с запросом о высылке его личного дела. В запросе указываются причины снятия с воинского учета и адрес нового места жительства;
3) до получения личных дел призывников они учитываются по алфавитным карточкам, хранящимся в МОВУ района (города областного значения) и при составлении отчетов эти лица включаются в число призывников, состоящих на воинском учете;
4) при поступлении личного дела призывника в учетно-алфавитной книге и учетной карте делается соответствующая отметка.
Полученное личное дело после проверки помещается в соответствующую картотеку. Алфавитная карточка уничтожается, с оформлением акта в произвольной форме.

48. Бұрын әскери қызмет өткермеген және жазасын өтеу орнынан босатылған әскерге шақыру жасындағы адамдарға осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жеке іс жасалады.
Қылмыстық құқық бұзушылық жасаған әскерге шақырылушылар әскери міндеттілердің әскери есебіне беріледі.
49. "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" деп танылған әскерге шақырылушылар бейбіт уақытта Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес медициналық қайта куәландырудан өтеді.
50. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскерге шақырылушының жеке ісін жаңа тұрғылықты жеріне жіберу туралы сұрау салу келіп түскен кезде мынадай жұмыс жүргізіледі:
картотекадан әскерге шақырылушының жеке ісі алынады, оның есепке алу картасында кеткен күнін және кеткен жерінің мекенжайын көрсетіп, әскери есептен шығару туралы белгі жасалады;
әскерге шақырылушының жеке ісіне сұрау салу тиісті іске тігіледі, ол 1 жыл сақталады;
есептік-әліпбилік кітапта әскери есептен шығарылған күні, әскерге шақырылушының қай ауданға, қалаға немесе елді мекенге кеткені көрсетіледі, сондай-ақ шығыс нөмірін, күнін және ол жолданған ЖӘБО-ны көрсетіп, әскерге шақырылушының жеке ісін жіберу туралы белгі жасалады.
51. Мерзімді әскери қызметке жөнелтілген әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сынан облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) ЖӘБО-сының облыстық жиын пунктіне (бұдан әрі – ОЖП) жолданған мерзімді әскери қызметке шақырылған азаматтардың атаулы тізімінің (бұдан әрі – атаулы тізім) екінші даналары негізінде жүргізіледі.
ОЖП-да толтырылатын атаулы тізімде әрбір әскерге шақырылушының тегінің тұсына команданың жөнелтілген күні мен нөмірі көрсетіледі. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына қайтарылған әскерге шақырылушыларға қайтару себебі көрсетіледі. Әскерге шақырылушыларды жөнелту және қайтару туралы белгіге ОЖП бастығы қол қояды және облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) ЖӘБО-сының елтаңбалы мөрімен куәландырылады. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-сынан алынған атаулы тізімнің екінші даналары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында қызметтік құжаттарды есепке алу журналы бойынша есепке алынады.
Мерзімді әскери қызметке жөнелтілген әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару кезінде аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сы жұмысының жүйелілігі:
1) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-сынан алынған атаулы тізім негізінде әскерлерге жөнелтілген әскерге шақырылушылардың жеке істері іріктеліп алынады;

48. На лиц призывного возраста, ранее не проходивших воинскую службу и освобожденных из места отбытия наказания, формируется личное дело в порядке, установленном настоящими Правилами.
Призывники, совершивших уголовные правонарушения передаются на воинский учет военнообязанных.
49. Призывникам, признанным "Негоден к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время", медицинское переосвидетельствование в мирное время проводится согласно Правилам военно-врачебной экспертизы.
50. При поступлении в МОВУ района (города областного значения) запроса о высылке личного дела призывника по новому месту жительства проводится следующая работа:
из картотеки изымается личное дело призывника, в учетной карте которого делается отметка о снятии с воинского учета с указанием даты и адреса места убытия;
запрос на личное дело призывника подшивается в соответствующее дело, которое хранится 1 год;
в учетно-алфавитной книге указывается дата снятия с воинского учета, в какой район, город или населенный пункт убыл призывник, а также производится отметка о высылке личного дела призывника с указанием исходящего номера, даты и МОВУ, в которое оно направлено.
51. Снятие с воинского учета призывников, отправленных на срочную воинскую службу, производится в МОВУ района (города областного значения) на основании вторых экземпляров именных списков граждан, призванных на срочную воинскую службу (далее – именной список), направленных из МОВУ района (города областного значения) на областной сборный пункт (далее – ОСП) МОВУ области (города республиканского значения и столицы).
В именном списке, заполняемом на ОСП, напротив каждой фамилии призывника указывается дата отправки и номер команды. На призывников, возвращенных в МОВУ района (города областного значения), указывается причина возврата. Отметки об отправке и возвращении призывников подписываются начальником ОСП и заверяются гербовой печатью МОВУ области (города республиканского значения и столицы). Полученные из МОВУ области (города республиканского значения и столицы) вторые экземпляры именных списков учитываются в МОВУ района (города областного значения) по журналу учета служебных документов.
Последовательность работы МОВУ района (города областного значения) при снятии с воинского учета призывников, отправленных на срочную воинскую службу:
1) на основании полученных из МОВУ области (города республиканского значения и столицы) именных списков отбираются личные дела призывников, отправленных в войска;

2) әскерге шақырылушының есепке алу картасында команданың нөмірі мен әскерге шақырылушының әскери бөлімге жөнелтілген күні көрсетіледі (жазбаға аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сының лауазымды адамы қол қояды);
3) есептік-әліпбилік кітапта "Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға әскерге шақыру туралы белгі" деген бағанда команданың жөнелтілген күні мен нөмірі көрсетіледі;
4) әскерлерге жөнелтілген әскерге шақырылушылардың жеке істері әскерге шақыру аяқталғаннан кейін архивке беріледі, онда әскерге шақырылушының есепке алу карталарымен бірге сақталады;
5) есептік-әліпбилік кітапта жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады;
6) ҚР ҚМ АЖ-дағы электрондық есепке алу карточкасында әскери есептен шығару және жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады.
52. Әскери, арнайы оқу орындарына қабылданған әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару әскери, арнайы оқу орындары бастықтарының бұйрықтарынан үзінділер негізінде мынадай іс-шараларды орындаумен жүргізіледі:
1) әскерге шақырылушының есепке алу картасында әскери, арнайы оқу орнының атауын, қабылданған күнін, әскери, арнайы оқу орны бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығының нөмірін көрсетіп, әскери, арнайы оқу орнына қабылдау туралы жазба жазылады;
2) есептік-әліпбилік кітапта әскери, арнайы оқу орнының атауын, қабылданған күнін, әскери, арнайы оқу орны бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығының нөмірін көрсетіп, әскери, арнайы оқу орнына қабылдау және жеке істі сақтау орны туралы жазба жазылады;
3) әскери, арнайы оқу орындарына қабылданған әскерге шақырылушылардың жеке істері архивке беріледі;
4) әскерге шақырылушыларды әскери есепке қабылдау және әскери есептен шығару жөніндегі іске аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сы лауазымды адамының әскери есептен шығару туралы белгісі бар әскери, арнайы оқу орындары бастықтарының бұйрықтарынан үзінділер тігіледі;
5) ҚР ҚМ АЖ-дағы электрондық есепке алу карточкасында әскери есептен шығару және жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады.
53. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеу үшін сотталған әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару сот органдарының жазбаша хабарламалары негізінде жүргізіледі.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына соттылығы туралы хабарлама келіп түскен кезде картотекадан сотталған адамның жеке ісі алынады. Әскерге шақырылушының есепке алу картасында және есептік-әліпбилік кітапта соттың атауын, шешім шығарылған күнді, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабын және әскерге шақырылушыны жазалау мерзімін көрсетіп, әскери есептен шығару туралы белгі жазылады. Үкімнің көшірмесі немесе сот органының хабарламасы әскерге шақырылушының жеке ісіне тігіледі, ол архивке беріледі және ол 27 жасқа толғанға дейін сақталады.
Есептік-әліпбилік кітапта жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады.

2) в учетной карте призывника проставляется номер команды и дата отправки призывника в воинскую часть (запись подписывается должностным лицом МОВУ района (города областного значения);
3) в учетно-алфавитной книге в графе "Отметка о призыве в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования" указывается дата отправки и номер команды;
4) личные дела призывников, отправленных в войска, после окончания призыва передаются в архив, где хранятся вместе с учетными картами призывника;
5) в учетно-алфавитной книге делается отметка о месте хранения личного дела;
6) в электронной учетной карточке в ИС МО РК делается отметка о снятии с воинского учета и месте хранения личного дела.
52. Снятие с воинского учета призывников, зачисленных в военные, специальные учебные заведения, производится на основании выписок из приказов начальников военных, специальных учебных заведений с выполнением следующих мероприятий:
1) в учетной карте призывника производится запись о зачислении в военное, специальное учебное заведение с указанием наименования военного, специального учебного заведения, даты зачисления, номера приказа начальника военного, специального учебного заведения о зачислении;
2) в учетно-алфавитной книге производится запись о зачислении в военное, специальное учебное заведение с указанием наименования военного, специального учебного заведения, даты зачисления, номер приказа начальника военного, специального учебного заведения о зачислении и месте хранения личного дела;
3) личные дела призывников, зачисленных в военные, специальные учебные заведения, передаются в архив;
4) в дело по приему на воинский учет и снятию с воинского учета призывников подшиваются выписки из приказов начальников военных, специальных учебных заведений с отметкой должностного лица МОВУ района (города областного значения) о снятии с воинского учета;
5) в электронной учетной карточке в ИС МО РК делается отметка о снятии с воинского учета и месте хранения личного дела.
53. Снятие с воинского учета призывников, осужденных для отбывания наказания в учреждениях уголовно-исполнительной системы, производится на основании письменных сообщений судебных органов.
При поступлении в МОВУ района (города областного значения) сообщения об осуждении, из картотеки изымается личное дело осужденного. В учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге производится отметка о снятии с воинского учета с указанием наименования суда, даты вынесения решения, статьи Уголовного кодекса Республики Казахстан и сроки наказания призывника. Копия приговора или извещение судебного органа подшивается в личное дело призывника, которое передается в архив и хранится до достижения им 27-летнего возраста.
В учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела.

54. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы (бұдан әрі – мамандандырылған ұйым) басшысының әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтау туралы бұйрығы негізінде:
әскерге шақырылушыларға қатысты:
1) оқыту бағдарламасына сәйкес әскери-есептік мамандықты айқындайды;
2) ҚР ҚМ АЖ-да бастықтың запасқа қою және әскери атақ беру туралы бұйрығын шығарады;
3) ҚР ҚМ АЖ электрондық есепке алу карточкаларына әскери-есептік мамандықты, лауазым кодын, әскери атағын және оқу кезеңін айқындау туралы жазбалар енгізеді;
4) әскерге шақырылушылардың жеке iстерiне (олар бар болса) және есептiк-әліпбилік кiтаптарға запасқа қойылғаны туралы жазбалар енгiзедi;
әскери міндеттілерге қатысты:
1) оқыту бағдарламасына сәйкес әскери-есептік мамандықты айқындайды;
2) ҚР ҚМ АЖ электрондық есепке алу карточкаларына әскери-есептік мамандықты, лауазым кодын, әскери атағын және оқу кезеңін айқындау туралы жазбалар енгізеді.
Мамандандырылған ұйымдар оқуды аяқтағаннан кейін әкімшілік-аумақтық бірлігінде мамандандырылған ұйым орналасқан ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімін (бұдан әрі – атаулы тізім) жібереді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы атаулы тізімді алған кезде запасқа қою туралы бұйрықтардың негізінде:
1) атаулы тізімде көрсетілген азаматтарға қатардағы жауынгер және сержант құрамының әскери билетін жазып береді;
2) осы Қағидаларға 19-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазып берілген әскери билетті және беру ведомосын (бұдан әрі – әскери билет беру ведомосы) атаулы тізімді жіберген мамандандырылған ұйымдарға жібереді.
Өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқыған азаматтарға әскери билет берілгеннен кейін мамандандырылған ұйымдар үш күн ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери билет беру ведомосын қайтарады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Әскери кафедра (әскери факультет) запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған азаматтарға:
1) бітіру емтихандарын тапсырудан екі ай бұрын ҚР ҚМ АЖ "Әскери кафедраны бітірушілерге әскери атақ беру туралы" бұйрықтың жобасын әзірлеп, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекіткен әскери даярлыққа тарту туралы бұйрықтан үзінді;
әскери кафедрада (әскери факультетте) емтихандарды тапсыру және әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекіткен оқу-жаттығу жиынынан өту туралы үзінді;
әскери-есептік мамандығы көрсетілген тізім;

54. МОВУ района (города областного значения) на основании приказа руководителя специализированной организации Министерства обороны (далее – специализированная организация) о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям:
в отношении призывников:
1) определяют военно-учетную специальность, в соответствии с программой обучения;
2) издают в ИС МО РК приказ начальника о зачислении в запас и присвоении воинского звания;
3) вносят записи в электронные учетные карточки ИС МО РК об определении военно-учетной специальности, кода должности, воинского звания и периода обучения;
4) вносят записи о зачислении в запас в личные дела призывников (при их наличии) и учетно-алфавитные книги;
в отношении военнообязанных:
1) определяют военно-учетную специальность, в соответствии с программой обучения;
2) вносят записи в электронные учетные карточки ИС МО РК об определении военно-учетной специальности, кода должности, воинского звания и периода обучения.
Специализированные организации по окончанию обучения направляют в МОВУ района (города областного значения), в административно-территориальной единице которого расположена специализированная организация, именной список граждан, прошедших подготовку по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – именной список).
МОВУ района (города областного значения) при получении именных списков, на основании приказов о зачислении в запас:
1) выписывают военные билеты рядового и сержантского составов на граждан указанных в именных списках;
2) направляют выписанные военные билеты и ведомость выдачи по форме, согласно приложению 19-1 к настоящим Правилам (далее – ведомость выдачи военных билетов) в специализированные организации, направившие именные списки.
Специализированные организации после выдачи военных билетов гражданам, прошедшим обучение по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе в течение трех дней возвращают в МОВУ района (города областного значения) ведомость выдачи военных билетов.
Сноска. Пункт 54 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Военные кафедры (военный факультет) на граждан, окончивших полный курс военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса:
1) за два месяца до сдачи выпускных экзаменов разрабатывают в ИС МО РК проекты приказов о присвоении воинского звания с приложением следующих документов:
выписок из приказа о привлечении на военную подготовку, утвержденных начальником военной кафедры (военного факультета);
выписок о сдаче экзаменов на военной кафедре (военном факультете) и прохождении учебных сборов, утвержденных начальником военной кафедры (военного факультета);
списков с указанием военно-учетной специальности;

2) бітіру емтиханына дейін 10 күн бұрын:
запастағы офицерлер бойынша – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-cына, оқу орны орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлікке осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы тізімді және мынадай құжаттары бар жеке істі: қызметтік карта, нөмір бойынша есепке алу карточкасы, жетон, аттестаттау парағы, әскери атақ беруге ұсыным, мінездеме;
запастағы сержанттар бойынша – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-сына, оқу орны орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлікке осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы тізімді;
3) бітіру емтихандары аяқталғаннан кейін оқу орнының басшысы бекіткен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды аттестаттау шешімінің хаттамасынан үзіндіні:
запастағы офицерлер бойынша – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына, оқу орны орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлікке;
запастағы сержанттар бойынша – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-сына жібереді.
Запастағы офицер немесе запастағы сержант бағдарламасы бойынша даярлықтан өткенін растау үшін азаматтарға олардың өтініші бойынша оқу орнының әскери кафедрасы (әскери факультеті) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама береді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55-1. Запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтар тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына запастағы офицер мен запастағы сержанттың әскери есебіне беріледі.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы запастағы офицер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімі мен жеке істерін алғанда:
1) олардың бар-жоғын және дұрыс ресімделуін тексереді, дәлсіздік не қате анықталса, оларды толық пысықтауға қайтарады;
2) атаулы тізімде көрсетілген әскерге шақырылушыларға қатысты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының әскери кафедрасында (әскери факультетінде) запастағы офицер бағдарламасы бойынша даярлықтан өткен азаматтарды запасқа қою туралы бастықтың бұйрығын шығарады;
3) атаулы тізімде көрсетілген азаматтарға запастағы офицер әскери билетін жазып береді;

2) за 10 дней до выпускных экзаменов направляют:
по офицерам запаса – в МОВУ района (города областного значения), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение, именные списки по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам и личные дела со следующими документами: послужной картой, карточкой пономерного учета, жетоном, аттестационным листом, представлением на присвоение воинского звания, характеристикой;
по сержантам запаса – в МОВУ области (города республиканского значения и столицы), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение, именные списки по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
3) по завершению выпускных экзаменов направляют выписки из протоколов решений итоговой аттестации, утвержденные руководителем учебного заведения и заверенные гербовой печатью:
по офицерам запаса – в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан и МОВУ района (города областного значения), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение;
по сержантам запаса – в МОВУ области (города республиканского значения и столицы), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение.
Для подтверждения прохождения подготовки по программам офицеров запаса или сержантов запаса, гражданам по их заявлению военными кафедрами (военными факультетами) учебных заведений выдается справка по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 55 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-1. Граждане, прошедшие военную подготовку по программе офицеров запаса и сержантов запаса, передаются на воинский учет офицеров запаса и сержантов запаса в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства.
МОВУ района (города областного значения) при получении именных списков и личных дел на граждан, прошедших военную подготовку по программам офицеров запаса:
1) проверяют наличие и правильность их оформления, при выявлении неточностей либо наличия ошибок возвращают их на доработку;
2) в отношении призывников, указанных в именных списках, издают приказ начальника о зачислении в запас граждан, прошедших подготовку по программам офицеров запаса на военных кафедрах (военных факультетах) организаций высшего и (или) послевузовского образования;
3) выписывают военные билеты офицеров запаса на граждан, указанных в именных списках;

4) жеке іске әскери кафедрадан (әскери факультеттен) алынған оқу орнының басшысы бекіткен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды аттестаттау шешімінің хаттамасынан үзіндіні салады;
5) ҚР ҚМ АЖ-сынан "Әскери кафедраны бітірушілерге әскери атақ беру туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығынан үзіндіні шығарып алады.
Запастағы офицердің әскери билеті әскери билет беру ведомосы бойынша беріледі.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімін алғанда:
1) олардың бар-жоғын және дұрыс ресімделуін тексереді, дәлсіздік не қате анықталса, оларды толық пысықтауға қайтарады;
2) оқу орнының басшысы бекiткен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды аттестаттау шешiмiнiң хаттамасынан үзiндi алғаннан кейiн атаулы тiзiмде көрсетiлген әскерге шақырылушыларға қатысты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру ұйымдарының әскери кафедраларында (әскери факультеттерiнде) запастағы сержант бағдарламасы бойынша даярлықтан өткен азаматтарды запасқа қою туралы бұйрықтар шығарады, ал әскери міндеттілерге қатысты әскери атақ беру туралы бұйрықтар шығарады;
3) ҚР ҚМ АЖ-да электрондық есепке алу карточкасын толтырады, ал растау құжаттарын жеке іске тігеді;
4) ҚР ҚМ АЖ-да бұрын әскери билет беру туралы ақпараттың бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады;
5) бұрын әскери билеттер берілген азаматтарды қоспағанда, атаулы тізімдерде көрсетілген азаматтарға сержанттық және қатардағы құрамдардың әскери билеттерін жазып береді. Сержанттар мен қатардағы жауынгер құрамының бұрын берілген әскери билеттерінде әскери атақ берілгені туралы жазба жасалады.
Қатардағы жауынгер мен сержант құрамының әскери билеті әскери билет беру ведомосы бойынша беріледі.
Ескерту. Қағидалар 55-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды деп танылған әскерге шақырылушылардың әскери есебінен әскери міндеттілердің есебіне беру облыстық әскерге шақыру комиссиясының шешімімен расталған аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының шешімі негізінде жүргізіледі.
Осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстық әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабынан үзінді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды теп тану туралы шешім қабылданғаннан кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.
Облыстық әскерге шақыру комиссиясының хаттамасынан үзінді алғаннан кейін әскерге шақырылушыларды әскери міндеттілердің есебіне беру кезіндегі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жұмысының кезеңділігі:

4) вкладывают в личные дела, полученные от военных кафедр (военных факультетов), выписки из протоколов решений итоговой аттестации, утвержденные руководителем учебного заведения и заверенные гербовой печатью;
5) распечатывают с ИС МО РК выписки из приказов Министра обороны Республики Казахстан о присвоении воинского звания, заверяют и вкладывают их в личные дела.
Военные билеты офицеров запаса выдаются по ведомости выдачи военных билетов.
МОВУ области (города республиканского значения и столицы) при получении именных списков граждан, прошедших военную подготовку по программам сержантов запаса:
1) проверяют наличие и правильность их оформления, при выявлении неточностей либо наличия ошибок возвращают их на доработку;
2) после получения выписок из протоколов решений итоговой аттестации, утвержденных руководителем учебного заведения и заверенных гербовой печатью, в отношении призывников, указанных в именных списках издают приказы о зачислении в запас граждан, прошедших подготовку по программам сержантов запаса на военных кафедрах (военных факультетах) организаций высшего и (или) послевузовского образования и присвоении воинского звания, а в отношении военнообязанных издают приказы о присвоении воинского звания;
3) заполняют в ИС МО РК электронную учетную карточку, а подтверждающие документы подшивают в отдельное дело;
4) осуществляют проверку наличия информации в ИС МО РК о выдаче военного билета ранее;
5) выписывают военные билеты рядового и сержантского составов на граждан, указанных в именных списках, за исключением граждан, которым военные билеты ранее выдавались. В ранее выданных военных билетах рядового и сержантского составов, производят запись о присвоении воинского звания.
Военные билеты рядового и сержантского составов выдаются по ведомости выдачи военных билетов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Передача с воинского учета призывников, признанных негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, на учет военнообязанных производится на основании решения районной (городской) призывной комиссии, подтвержденного решением областной призывной комиссии.
Выписки из книги протоколов областной призывной комиссии, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, направляются в МОВУ района (города областного значения) не позднее 10 рабочих дней после принятия решения о признании негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время.
Последовательность работы МОВУ района (города областного значения) при передаче призывников на учет военнообязанных после получения выписки из протокола областной призывной комиссии:

1) осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиялары хаттамасынан үзінді ресімделеді;
2) әскерге шақырылушының есепке алу картасының 5-бөлімінде беру туралы тиісті белгі қойылады;
3) аудандық (қалалық) және облыстық әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кітабынан үзінділері бар жеке істер әскери міндеттілерді есепке алу бөлімшесіне ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығы бекіткен акті бойынша беріледі;
4) есептік-әліпбилік кітаптың 8-бағанында аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясы хаттамасының күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының "қатардағы жауынгер" әскери атағын беру туралы бұйрығы шығарылады;
6) ҚР ҚМ АЖ-дағы электрондық есепке алу карточкасына тиісті жазба жасалады;
7) әскери міндеттілер есебіне алынған әскерге шақырылушылардың есепке алу карталары белгіленген тәртіппен архивке сақтауға тапсырылады;
8) есептік-әліпбилік кітаптың 9-бағанында әскерге шақырылушының есепке алу картасын сақтау орны туралы жазба жасалады.
Әртүрлі себеппен 27 жасқа толғаннан кейін мерзімді әскери қызметке шақырылмаған әскерге шақырылушылар әскери міндеттілер есебіне беріледі.
Әскерге шақырылушыларды 27 жасқа толғаннан кейін әскери міндеттілердің есебіне беру кезіндегі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жұмысының кезеңділігі:
1) әскерге шақырылушының есепке алу картасының 5-бөлімінде беру туралы тиісті белгі қойылады;
2) жеке істер әскери міндеттілерді есепке алу бөлімшесіне ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығы бекіткен акті бойынша 7 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі;
3) есептік-әліпбилік кітаптың 8-бағанында әскерге шақырылушылардың жеке істерін беру актісінің күні мен тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының "қатардағы жауынгер" әскери атағын беру туралы бұйрығы шығарылады;
5) ҚР ҚМ АЖ-дағы электрондық есепке алу карточкасына тиісті жазба жасалады;
6) әскери міндеттілер есебіне алынған әскерге шақырылушылардың есепке алу карталары белгіленген тәртіппен архивке сақтауға тапсырылады;
7) есептік-әліпбилік кітаптың 9-бағанында әскерге шақырылушының есепке алу картасын сақтау орны туралы жазба жасалады.
57. Мерзімді әскери қызметке шақырудан босату үшін негіз болған құжаттар салынған аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен әскери міндеттілер есебіне берілген әскерге шақырылушылардың есепке алу картасы әліпби бойынша қойылады, істер ресімделеді, олар 10 жыл бойы сақталады.
27 жасқа толғаннан кейін әскери міндеттілердің есебіне берілген әскерге шақырылушылардың есептік карталары әліпби бойынша қойылады, істер ресімделеді, олар 2 жыл бойы сақталады.

1) оформляются выписки из книги протоколов районной (городской) призывной комиссии, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
2) в разделе 5 учетной карты призывника проставляется соответствующая отметка о передаче;
3) личные дела с выписками из книг протоколов районной (городской) и областной призывных комиссий передаются в подразделение учета военнообязанных по акту, утвержденному начальником МОВУ района (города областного значения);
4) в графе 8 учетно-алфавитной книги указывается дата и номер протокола районной (городской) призывной комиссии;
5) издается приказ начальника МОВУ района (города областного значения) о присвоении воинского звания "рядовой";
6) в электронную учетную карточку в ИС МО РК вносятся соответствующие записи;
7) учетные карты призывников, принятых на учет военнообязанных, передаются в установленном порядке в архив на хранение;
8) в графе 9 учетно-алфавитной книги делается отметка о месте хранения учетной карты призывника.
Призывники, не призванные на срочную воинскую службу по различным причинам, по достижению 27-ми летнего возраста передаются на учет военнообязанных.
Последовательность работы МОВУ района (города областного значения) при передаче призывников на учет военнообязанных по достижению 27-ми летнего возраста:
1) в разделе 5 учетной карты призывника проставляется соответствующая отметка о передаче;
2) личные дела передаются в подразделение учета военнообязанных не позднее 7 рабочих дней по акту, утвержденному начальником МОВУ района (города областного значения);
3) в графе 8 учетно-алфавитной книги указывается дата и регистрационный номер акта передачи личных дел призывников;
4) издается приказ начальника МОВУ района (города областного значения) о присвоении воинского звания "рядовой";
5) в электронную учетную карточку в ИС МО РК вносятся соответствующие записи;
6) учетные карты призывников, принятых на учет военнообязанных, передаются в установленном порядке в архив на хранение;
7) в графе 9 учетно-алфавитной книги делается отметка о месте хранения учетной карты призывника.
57. Учетные карты призывников, переданных решением районной (городской) призывной комиссии на учет военнообязанных, с вложенными в них документами, послужившие основаниями для освобождения от призыва на срочную воинскую службу, раскладываются по алфавиту, оформляются дела, которые хранятся в течение 10 лет.
Учетные карты призывников, переданных на учет военнообязанных по достижению 27-ми летнего возраста раскладываются по алфавиту, оформляются дела, которые хранятся в течение 2 лет.

58. ЖӘБО жоқ елді мекендерде әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды әкімдер осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар тізімі бойынша қамтамасыз етеді.
59. Әскери есепке алуды қамтамасыз ету үшін әкімдер:
1) жыл сайын ақпанда және тамызда ЖӘБО-мен әскерге шақырылушылардың тізімін салыстырады;
2) әскерге шақырылушыларды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына шақырту туралы хабардар етеді және олардың осы шақырту бойынша көрсетілген пункттерге және мерзімде уақтылы келуіне жәрдемдеседі;
3) әскерге шақырылушылардың тізіміне білімі, жұмыс орны, лауазымы, отбасы жағдайы туралы өзгерістер енгізеді және ол туралы ай сайын 25-і күніне қарай ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына хабарлайды;
4) жыл сайын 1 қыркүйекке дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына 15-16 жастағы азаматтардың тізімін, ал 1 желтоқсанға дейін – әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуге жататын азаматтардың тізімін ұсынады;
5) азаматтарға әскери есепке алу жөніндегі міндеттерді түсіндіреді және олардың осы Қағидаларда белгіленген нормаларды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
5-тарау. Әскери міндеттілерді есепке алу
60. Мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында ЖӘБО электрондық есепке алу карточкаларын басып шығарады және тиісті есепке алу картотекасына салып қояды.
61. Бейбіт уақытта әскери билет:
1) ЖӘБО-да Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға әскери қызметке немесе әскери жиынға шақыру кезінде;
2) оларды қабылдаған кезде әскери, арнаулы оқу орындары;
3) әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде мамандандырылған ұйымында әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқыған;
4) запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған;
5) осы Қағидалардың 77-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы қаланың) ЖӘБО-сы:
әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген;
бас бостандығынан айыру орнынан босатылған және құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында әскери қызмет өткерген не қызмет еткен және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген;
басқа мемлекеттен келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында қызмет өткергендер қатарынан;
әскери атағы қалпына келтірілген және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында әскери қызмет өткерген не қызмет еткен азаматтарға беріледі.
ЖӘБО олардың сұрау салуы бойынша оқуға түскен азаматтарды қамтамасыз ету үшін қажетті санда әскери, арнайы оқу орындарына қатардағы жауынгер мен сержант құрамының әскери билеті бланкілерін береді.
Әскери, арнайы оқу орындары қатардағы жауынгер мен сержант құрамының әскери билеті бланкілерін оқуға түскен азаматтарға осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес беру ведомосы бойынша береді.

58. Воинский учет призывников в населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ, обеспечивают акимы по списку призывников, состоящих на воинском учете по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
59. Для обеспечения воинского учета акимы:
1) ежегодно в феврале и августе сверяют с МОВУ списки призывников;
2) оповещают призывников о вызовах в МОВУ района (города областного значения) и содействуют своевременной явке по этому вызову в указанные пункты и сроки;
3) вносят в списки призывников изменения об образовании, месте работы, должности, семейного положения и ежемесячно к 25 числу сообщают в МОВУ района (города областного значения);
4) ежегодно до 1 сентября представляют в МОВУ района (города областного значения) списки граждан 15-16-летнего возраста, а до 1 декабря – списки граждан, подлежащих приписке к призывным участкам;
5) разъясняют гражданам обязанности по воинскому учету и осуществляют контроль за соблюдением ими норм, установленных настоящими Правилами.
Глава 5. Учет военнообязанных
60. В целях обеспечения мобилизационной готовности государства МОВУ электронные учетные карточки распечатываются и закладываются в соответствующие картотеки учета.
61. В мирное время военные билеты выдаются гражданам:
1) в МОВУ при призыве на воинскую службу или воинские сборы в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования;
2) военными, специальными учебными заведениями при их зачислении;
3) прошедшим обучение по программе подготовки военнообученного резерва в специализированных организациях на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям;
4) окончившим полный курс военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса;
5) МОВУ района (города областного значения) в соответствии с пунктом 77 настоящих Правил:
уволенным с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах, органах гражданской защиты и выслужившим установленный срок воинской службы;
освобожденным из мест лишения свободы и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах, органах гражданской защиты и выслужившим установленный срок воинской службы;
прибывшим из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты;
восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты.
Военным, специальным учебным заведениям бланки военных билетов рядового и сержантского составов выдаются МОВУ по их запросу в количестве, необходимом для обеспечения поступивших граждан.
Военными, специальными учебными заведениями бланки военных билетов рядового и сержантского составов выдаются поступившим гражданам по ведомости выдачи, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.

Беру ведомосы 2 данада жасалады, оның екінші данасы қатардағы жауынгер мен сержант құрамының берілмеген (бүлінген) әскери билеті бланкілерімен бірге берілген сәттен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей ЖӘБО-ға жіберіледі.
ҚР ҚМ АЖ-да ақпараттық жүйенің өзара іс-қимылы арқылы азаматтардың тегін, атын, әкесінің атын, туған күнін немесе жерін өзгерту туралы мәліметтерді алған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы ҚР ҚМ АЖ арқылы әскери билеті бар азаматтарға олардың ұялы байланыстың абоненттік нөміріне және (немесе) пайдаланушының кабинетіне "электрондық үкіметтің" веб-порталында әскери билетке тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы хабарлама жіберуге бастама жасайды. Көрсетiлген азаматтар өтiнiш жасаған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы 1 сағат iшiнде елтаңбалы мөрмен куәландырылған тиiстi жазбалар енгiзедi.
Әскери қызмет, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында қызмет өткермеген, өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан және запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламалары бойынша әскери даярлықтан өтпеген азаматтарға мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери билет беріледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61-1. Азаматтарды әскери қызметтен запасқа немесе отставкаға шығару кезінде әскери бөлімдердің (мекемелердің) кадр бөлімшелері оларға осы Қағидаларға 22-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқама береді.
Ескерту. Қағидалар 61-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Азаматтың әскери қызметке қатынасы туралы, оның әскери есепте тұруы туралы, әскери қызметке жарамдылығы туралы және оны, оның ішінде жеңілдікті кезеңде өткеруін растау туралы мәліметтер "электрондық үкімет порталында" азаматтың "жеке кабинетінде" көрсетіледі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету арқылы басқа да мемлекеттік органдардың (сұрау салу бойынша) ақпараттық жүйесіне беріледі.
"Жеке кабинетте" дұрыс көрсетілмеген мәлімет анықталғанда, не ол болмағанда азамат осы Қағидалардың 79-тармағына сәйкес "Әскери қызмет жөніндегі мәліметтерді өзектілендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алуға жүгіне алады.

Ведомость выдачи составляется в 2-х экземплярах, второй экземпляр которой с не выданными (испорченными) бланками военных билетов рядового и сержантского составов направляются в МОВУ не позднее 10 рабочих дней с момента выдачи.
При получении посредством взаимодействия информационных систем в ИС МО РК сведений об изменении у граждан фамилии, имени, отчества, даты или места рождения, МОВУ района (города областного значения) через ИС МО РК на граждан, у которых имеются военные билеты, инициирует направление на их абонентский номер сотовой связи и (или) в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" уведомлений о необходимости внесения соответствующих изменений в военные билеты. МОВУ района (города областного значения) при обращении указанных граждан в течение 1 часа вносят соответствующие записи, заверенные гербовой печатью.
Гражданам, не проходившим воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты, подготовки по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе и военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса, в целях обеспечения мобилизационной готовности государства военные билеты выдаются в период мобилизации, военного положения и в военное время.
Сноска. Пункт 61 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61-1. При увольнении граждан с воинской службы в запас или отставку кадровые подразделения воинских частей (учреждений) выдают им предписание по форме согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 61-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Сведения об отношении гражданина к воинской службе, о состоянии на воинском учете, о степени годности и о прохождении воинской службы, в том числе, и в льготный период, отражаются в "личном кабинете" гражданина на портале "электронного правительства", а также передаются в информационные системы других государственных органов (по запросу), посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.
При выявлении в "личном кабинете" неверно указанных сведений, либо при их отсутствии, гражданин имеет возможность обратиться для получения государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений по воинской службе" в соответствии с пунктом 79 настоящих Правил.

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында ЖӘБО жоқ ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері:
1) жұмылдыру бойынша әскерге шақыру үшін арналған әскери міндеттілердің тізімін жүргізеді;
2) ай сайын 25-і күніне қарай ЖӘБО-мен жұмылдыру бойынша әскерге шақыру үшін арналған әскери міндеттілердің тізімін салыстырады;
3) әскери міндеттілерді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына шақырту туралы хабардар етеді және олардың осы шақырту бойынша көрсетілген пунктке және мерзімде уақтылы келуіне жәрдемдеседі;
4) азаматтарға әскери есепке алу жөніндегі міндеттерді түсіндіреді және олардың осы Қағидаларда белгіленген нормаларды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
64. Арналған әскери міндеттілердің тізімі мен шақырту қағаздары бөгде адамдардың қолжетімділігін болдырмайтын сейфтерде (темір шкафтарда) сақталады.
6-тарау. Заңды тұлғалардың әскери есепке алуды жүргізуі
65. Заңды тұлғалардың әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргізуі жеке карточкалар бойынша жүзеге асырылады. Әскерге шақырылушыларға қосымша осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімді әскери қызметке даярлауға жататын азаматтардың тізімі жүргізіледі.
66. Заңды тұлғалардың әскери есепке алуды жүзеге асыруы үшін бірінші басшының шешімімен әскери есепке алуды жүргізуге жауапты адамдар айқындалады, оларға:
1) жұмысқа (оқуға) қабылданатын азаматтардың әскери есепте тұруын айқындау. Әскери есептен шығарылған адамдардан басқа, әскери есепте тұрмаған әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар оларды тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери есепке қойғаннан кейін жұмысқа (оқуға) қабылданады;
2) жұмыс істейтін (білім алатын) азаматтарды толық және сапалы әскери есепке алуды қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік органдарға және ұйымдарға әскери міндеттілерді броньға қоюды ресімдеу;
4) азаматтарға шақырту бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына уақтылы келуге мүмкіндік беру;
5) осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери міндеттілерді, әскерге шақырылушыларды әскери есепке алудың және броньға қоюдың жай-күйін тексеру журналын жүргізу жүктеледі.
Қызмет саласы жұмыс тегі бойынша олардың қызметкерлерінің ұдайы жүріп тұруына, сондай-ақ теңіз және өзен кемелерінде қызмет етуіне байланысты заңды тұлғалар осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың қосымша тізімін жүргізеді.
Көрсетілген тізім шынайы жай-күйде болуға және ол ЖӘБО-ның сұрау салуы бойынша 1 күннің ішінде ұсынылуға тиіс.

Сноска. Пункт 62 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. В целях обеспечения мобилизационной готовности государства акимы сел, поселков, сельских округов, где нет МОВУ:
1) ведут списки военнообязанных, предназначенных для призыва по мобилизации;
2) ежемесячно к 25 числу с МОВУ проводят сверку списков военнообязанных, предназначенных для призыва по мобилизации;
3) оповещают военнообязанных о вызовах в МОВУ района (города областного значения) и содействуют своевременной явке по этому вызову в указанные пункты и сроки;
4) разъясняют гражданам обязанности по воинскому учету и осуществляют контроль за соблюдением ими норм, установленных настоящими Правилами.
64. Списки и повестки на предназначенных военнообязанных, хранятся в сейфах (железных шкафах), исключающих доступ посторонних лиц.
Глава 6. Ведение воинского учета юридическими лицами
65. Ведение воинского учета военнообязанных и призывников юридическими лицами осуществляется по личным карточкам. На призывников дополнительно ведется список граждан, подлежащих подготовке к срочной воинской службе по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
66. Для осуществления воинского учета юридическими лицами, решением первого руководителя определяются лица, ответственные за ведение воинского учета, на которых возлагаются:
1) определение состояния на воинском учете граждан, принимаемых на работу (учебу). Военнообязанные и призывники, не состоящие на воинском учете, кроме лиц, исключенных с воинского учета, принимаются на работу (учебу) после постановки их на воинский учет в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства;
2) обеспечение полноты и качества воинского учета работающих (обучающихся) граждан;
3) оформление бронирования военнообязанных за государственными органами и организациями;
4) предоставление гражданам возможности своевременной явки по вызовам МОВУ района (города областного значения);
5) ведение журнала проверок за состоянием воинского учета военнообязанных, призывников и бронирования по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Юридические лица, сфера деятельности которых связана по роду работы с постоянным передвижением их работников, а также деятельности на морских и речных судах, дополнительно ведут список военнообязанных и призывников по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
Указанные списки должны содержаться в реальном состоянии и предоставляется по запросу МОВУ в течение 1 дня.

67. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың жұмысқа қабылдануы (одан шығарылуы) туралы мәліметті ЖӘБО көрсетілген бағыттар бойынша қызметті жүзеге асыратын уәкілетті органдардың ақпараттық жүйесінен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету арқылы алады.
7-тарау. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеретін әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу ерекшеліктері
68. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, сондай-ақ арнайы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын әскери есептен шығару ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данада құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардағы лауазымдарға қабылданған азаматтардың атаулы тізімін қоса беріп, азаматтардың тұрғылықты жері бойынша органдар уәкілетті адамдарының қолдаухаты негізінде жүргізіледі. ЖӘБО-ға қолдаухаттарды жолдауды құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметке кіру туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы электрондық есепке алу карточкаларында және тиісті әскери есепке алу құжаттарында осы орган басшысы бұйрығының күні мен нөмірін көрсетіп, құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдарға қызметке кіруіне байланысты әскери есептен шығару туралы белгі жасайды.
Әскерге шақырылушының жеке ісі архивке беріледі және ол 27 жасқа толғанға дейін сақталады. Электрондық есепке алу карточкасында және есептік-әліпбилік кітапта жеке істі сақтау орны туралы белгі жасалады.
Әскери міндеттілердің жеке істері олардың сұрау салуы бойынша құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдарға жолданады.
Атаулы тізімнің бір данасы, ал әскери міндеттілердің жеке істері мен қызметтік карталары сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 10 күннен кешіктірілмей қолдаухат жолдаған органдарға жіберіледі.
69. Азаматтарды құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардан және азаматтық қорғау органдарынан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасына шығару кезінде кадр бөлімшелері оларға осы Қағидаларға 22-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқама береді.
Құқық қорғау органдарының және азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтері оларды қызметтен шығару туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап, ал арнаулы мемлекеттік органдардың кадр қызметтері оларды жеке құрам тізімінен шығару туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік органдар ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы ҚР ҚМ АЖ-ға қызметтен шығарылған (тізімнен шығарылған) азамат туралы мәліметті жібереді.

67. Сведения на военнообязанных и призывниках о принятии (увольнении) на (с) работу (ы) МОВУ получают из информационных систем уполномоченных органов, осуществляющих деятельность по указанным направлениям, посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.
При отсутствии сведений в информационных системах списки на граждан представляются по запросу МОВУ в течении 3 рабочих дней.
Глава 7. Особенности воинского учета военнообязанных и призывников, проходящих службу в правоохранительных и специальных государственных органах
68. Снятие с воинского учета сотрудников, а также курсантов и слушателей специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов производится в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства граждан на основании ходатайства уполномоченных лиц органов с приложением 2-х экземпляров именных списков граждан, принятых на должности в правоохранительные и специальные государственные органы по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. Направление ходатайств в МОВУ осуществляется правоохранительными и специальными государственными органами не позднее 3 рабочих дней с момента издания приказа о поступлении на службу в правоохранительные или специальные государственные органы.
МОВУ района (города областного значения) в электронных учетных карточках и соответствующих документах воинского учета производится отметка о снятии с воинского учета в связи с поступлением на службу в правоохранительные или специальные государственные органы с указанием даты и номера приказа руководителя данного органа.
Личное дело призывника передается в архив и хранится до достижения им 27-летнего возраста. В электронной учетной карточке и учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела.
Личные дела на военнообязанных направляются в правоохранительные или специальные государственные органы по их запросу.
Один экземпляр именного списка, а на военнообязанных – личные дела и послужные карты, пересылаются в органы, направившие ходатайства не позднее 10 дней с момента поступления запроса.
69. При увольнении граждан из правоохранительных, специальных государственных органов и органов гражданской защиты в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан кадровые подразделения выдают им предписание по форме согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам.
Кадровые службы правоохранительных органов и органов гражданской защиты с момента издания приказа об их увольнении, а специальных государственных органов с момента издания приказа об их исключении из списков личного состава не позднее 3 рабочих дней направляют сведения на уволенного (исключенного) гражданина, в ИС МО РК, посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.

Мемлекеттік ақпараттық жүйе арасында өзара іс-қимыл болмаған кезде осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтен шығарылған (жеке құрам тізімінен шығарылған шығарылған) азамат туралы мәлімет 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына жіберіледі.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан босатылған, 27 жасқа толмаған және мерзімді әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткермеген азаматтар тұрғылықты жері бойынша әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қабылданады және одан әрі жалпы негізде әскери қызметке шақырылады.
Бұрын мерзімді әскери қызмет өткермеген және әскери, арнаулы оқу орындарынан оқудан шығарып жіберген, жиырма алты жасқа толмаған курсанттар мен кадеттер әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметке шақырылады, ал Заңның 38-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының алтыншы абзацында аталған адамдар келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге құқылы.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. ЖӘБО-да Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінен шығарылған қызметкерлер мен әскери қызметшілерді әскери есепке алуды жүргізу негізгі есепке алу құжаттарын жеке картотекаларға бөлумен жүргізіледі.
8-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету
72. Министрлік ЖӘБО арқылы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсын автоматтандырылған есепке алу интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы мынадай мемлекеттік қызметтерді көрсетеді:
әскери міндеттілерге әскери билет немесе оның телнұсқасын беру;
әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою;
әскери қызмет туралы мәліметті өзектілендіру (түзету).
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) портал арқылы электрондық нысанда өтініш жасайды.
74. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, туу туралы, некеге тұру туралы, балаларының туу туралы, тұрғылықты жері немесе уақытша болатын орны бойынша тіркелуі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.

При отсутствии взаимодействия между государственными информационными системами, в МОВУ района (города областного значения) не позднее 3 рабочих дней направляются сведения на уволенного (исключенного) гражданина (из списка личного состава) по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 69 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Граждане, уволенные из правоохранительных и специальных государственных органов, не достигшие 27-летнего возраста и не выслужившие установленные сроки срочной воинской службы, принимаются на воинский учет призывников по месту жительства и в дальнейшем призываются на срочную воинскую службу на общих основаниях.
Курсанты и кадеты, ранее не проходившие срочную воинскую службу и отчисленные из военных, специальных учебных заведений, не достигшие двадцатишестилетнего возраста, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и в установленном порядке призываются на срочную воинскую службу, а лица, указанные в абзаце шестом подпункта 4) пункта 1 статьи 38 Закона, вправе поступить на воинскую службу по контракту.
Сноска. Пункт 70 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В МОВУ ведение воинского учета сотрудников и военнослужащих, уволенных из Службы государственной охраны Республики Казахстан, проводится с выделением документов основного учета в отдельные картотеки.
Глава 8. Оказание государственных услуг
72. Министерством через МОВУ (далее ‒ услугодатель) посредством использования информационной системы "Интеграционной шлюз автоматизированного учета мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан" оказываются следующие государственные услуги:
выдача военнообязанным военных билетов или их дубликатов;
постановка на воинский учет военнообязанных и призывников;
актуализация (корректировка) сведений о воинской службе.
Сноска. Пункт 72 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Для получения государственных услуг физические лица (далее - услугополучатели) обращаются в электронной форме через портал.
74. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о рождении, о браке, о рождении детей, о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

Порталға өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті беруші аталған құжаттардан басқа, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 миллиметр цифрлық фотосуретті алады.
75. Порталға өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алған күнін көрсетіп, өтініштің қабылданғаны туралы не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарламаны жолдайды.
76. Көрсетілетін қызметті берушілер бір реттік пароль беру немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтінді хабарлама жолдау арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы берілген құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
77. "Әскери міндеттілерге әскери билеттер немесе олардың телнұсқаларын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі нысанында жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушының құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауы мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 2 жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі офицерлер, қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билет немесе оның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 1 жұмыс күнінен кешіктірмей "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) жеткізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала шешім туралы, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.

При обращении на портал, кроме перечисленных документов услугодатель дополнительно получает цифровую фотографию размером 30x40 миллиметров в виде графического файла.
75. При обращении на портал, услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата оказания государственной услуги, либо об отказе в приеме заявления на оказание государственной услуги при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия.
76. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
77. Для получения государственной услуги "Выдача военнообязанным военных билетов или их дубликатов" услугополучатели подают заявление на выдачу военного билета или его дубликата по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуге согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требований, установленных настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется за 2 рабочих дня до истечения срока оказания государственной услуги.
Результатом оказания государственной услуги являются выдача военного билета или их дубликата лицам офицерского, рядового и сержантского составов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Услугодатель обеспечивает доставку результата оказания государственной услуги в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация), не позднее чем за 1 рабочий день до истечения срока оказания.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Порталға өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу орны туралы ақпаратты жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы (порталға өтініш жасаған кезде, көрсетілетін қызметті алушы таңдаған Мемлекеттік корпорация филиалы арқылы) жүзеге асырылады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери есепке қою туралы өтініш береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі нысанында жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушының құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауы 1 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал арқылы жүзеге асырылады.

Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
При обращении на портал, услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя информацию о месте получения результата оказания государственной услуги, подписанную электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугодателя.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию (при обращении на портал, через выбранный услугополучателем филиал Государственной корпорации).
Сноска. Пункт 77 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Для получения государственной услуги "Постановка на воинский учет военнообязанных и призывников" услугополучатели подают заявление о постановке на воинский учет по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуге согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требований, установленных настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется в течение 1 рабочего дня.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление о постановке на воинский учет, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, согласно приложению 33 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через портал.

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. "Әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіруге (түзетуге) өтініш береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі нысанында жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушының құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауы 1 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
ЖӘБО-да әскери қызмет, оның ішінде жеңілдікті кезеңде өткергені туралы мәлімет болмаған кезде сұрау салу тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдарға (архивке), ал қажет болған кезде басқа да мемлекеттерге жолданады.
Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі кейіннен көрсетілетін қызметті алушыны осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімнің ұзартылғаны туралы хабардар етумен 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала шешім туралы, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету) туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Жолданған сұрау салу бойынша ақпаратты алғаннан кейін ЖӘБО көрсетілген мәліметті ҚР ҚМ АЖ-сына енгізеді, ал әлеуметтік қолдау алуға ниет білдіретін азаматтар үшін қосымша осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама жолданады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 78 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Для получения государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о воинской службе" услугополучатели подают заявление на актуализацию (корректировку) сведений о воинской службе по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуге согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требований, установленных настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется в течение 1 рабочего дня.
При отсутствии в МОВУ сведений о прохождении воинской службы, в том числе, и в льготный период, направляются запросы в соответствующие государственные органы и организации (архивы), а при необходимости и других государств.
При этом срок оказания государственной услуги продлевается до 90 (девяносто) рабочих дней с последующим уведомлением услугополучателя о продлении срока по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги в сроки установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление об актуализации (корректировке) сведений о воинской службе, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, согласно приложению37 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
После получения информации по направленным запросам, МОВУ вносят указанные сведения в ИС МО РК, а для граждан, претендующих на получение социальной поддержки, дополнительно направляется справка по форме, согласно приложению 38к настоящим Правилам.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через портал.

Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен жеке басын куәландыратын электрондық құжатты (не нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
81. Мемлекеттік корпорация мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін 1 ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оны одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді. Көрсетілетін қызметті алушы 1 ай өткеннен кейін өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін 1 жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға дайын құжаттарды жолдайды.
82. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамсыз етеді.
82-1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына және ЖӘБО-ға жібереді.
Ескерту. Қағидалар 82-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша лауазымды адамдардың шешміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану
83. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жолдамайды.

Сноска. Пункт 79 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется при предъявлении документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа, удостоверяющего личность из сервиса цифровые документы (либо его представителя по нотариально заверенной доверенности).
81. Государственная корпорация обеспечивает хранение результата оказания государственной услуги в течение 1 месяца, после чего передает его услугодателю для дальнейшего хранения. При обращении услугополучателя по истечению 1 месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
82. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
82-1. Министерство обороны Республики Казахстан направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр, некоммерческое Акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и МОВУ в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации.
Сноска. Глава 8 дополнена пунктом 82-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Обжалование решений, действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
83. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік корпорация қызметкерлері қызмет көрсеткен кезде олардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері запастағы офицерінің әскери билеті
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің эмблемасы (сары жиегі және жұлдыздың ортасында сары түсті шұғылалы күн бейнесі бар қызыл түсті бес бұрышты жұлдыз, сары түcті қалықтап ұшқан қыран) көлемі – 3,8 х 3,8 см бедерлі белгі түрінде әpбіp беттің ортасында тұрады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеті
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің эмблемасы (сары жиегі және жұлдыздың ортасында сары түсті шұғылалы күн бейнесі бар қызыл түсті бес бұрышты жұлдыз, сары түcті қалықтап ұшқан қыран) көлемі – 3,8 х 3,8 см бедерлі белгі түрінде әpбіp беттің ортасында тұрады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ ________ҚІД
командасы
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрі (әскер тегі) ____________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Есептік-әліпбилік кітап бойынша реттік нөмірі ____________
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЖЕКЕ ІСІ
__________________________________________________________________________
(тегі, аты,
__________________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________________ жылы "_____" _______ туған
(күні және айы)
Білімі
__________________________________________________________________________
Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)___________________________________________
Азаматтық мамандығы _____________________________________________________
Әскери даярлығы ___________________________________________________________
Спорттық разряды _________________________________________________________
Кейінге қалдыру ___________________________________________________________
Қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны _______________________________________
_______________________________ облысы __________________________ ауданының
қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) бастығы
Мұқабаның екінші беті
Фотосуреттерге арналған конверт үшін орын
Жеке істе болатын құжаттардың ТІЗІМДЕМЕСІ

Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Военный билет офицера запаса Вооруженных Сил Республики Казахстан
Примечание: эмблема Вооруженных Сил Республики Казахстан (пятиконечная звезда красного цвета с желтой каймой и желтым солнцем с лучами в центре звезды, парящий беркут желтого цвета) размером 3,8 х 3,8 см. присутствует в виде водяного знака в центре каждой страницы.
Приложение 2
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Военный билет рядового и сержантского составов
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание: эмблема Вооруженных Сил Республики Казахстан (пятиконечная звезда красного цвета с желтой каймой и желтым солнцем с лучами в центре звезды, парящий беркут желтого цвета) размером 3,8 х 3,8 см. присутствует в виде водяного знака в центре каждой страницы.
Приложение 3
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Удостоверение о приписке к призывному участку
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Команда ДДО № ________
Вид Вооруженных Сил Республики Казахстан
(род войск) ____________
МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Порядковый номер по учетно-алфавитной книге ___________
ЛИЧНОЕ ДЕЛО ПРИЗЫВНИКА
__________________________________________________________________
(фамилия,
__________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии))
___________________ года рождения "_____" ____________ (число и месяц)
Образование _______________________________________________________
Национальность (указывать по желанию) _______________________________
Гражданская специальность __________________________________________
Военная подготовка _________________________________________________
Спортивный разряд _________________________________________________
Отсрочка __________________________________________________________
Наличие совершенного уголовного правонарушения _____________________
Начальник управления (отдела) по делам обороны ________________ района
____________________________________ области
Оборотная сторона обложки
Место для конверта для фотокарточек
ОПИСЬ документов, находящихся в личном деле

1. Әскерге шақырылушының есепке алу картасы.
2. Әскерге шақырылушының туу туралы куәлігінің көшірмесі.
3. Төлқұжат, жеке куәліктің көшірмесі.
4. Неке туралы куәліктің көшірмесі.
5. Балаларының тууы туралы куәліктерінің көшірмесі.
6. Білімі туралы құжаттың көшірмесі.
7. Жұмыс немесе оқу орнынан анықтама.
8. Жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме.
9. Әскерге шақырылушыны зерделеу парағы.
10. Кеуде қуысы органдарын рентгенологиялық зерттеу туралы анықтама.
11. Денсаулық жағдайы туралы құжаттар.
12. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 64 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтің болуы немесе болмауы туралы анықтама.
13. Сот органдарынан қылмыстық жауаптылыққа тартылуы туралы ақпарат.
14. Азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны, туған күні туралы өзгерістер, қайтыс болуы туралы хабарламалар.
ҚР ҚМ АЖ-дағы мәліметтер қағазға басып шығарылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
4-1-қосымша
Нысан
Есепке алу нөмірі ____________
(есептік-әліпбилік кітап бойынша)
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТАСЫ
Ескерту. Қағидалар 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Фотосурет үшін орын
Тегі _______________________________________
Аты _________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________
Жеке басын куәландыратын құжат:
сериясы_____________ № _____________________________
Берілген күні___________________________________________
Кім берді____________________________________________
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Туған жылы
Туған жері
Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)
Тұрғылықты жерінің мекенжайы (телефоны)
Ана тілі
Мемлекеттік тілді меңгеруі
Басқа тілдерді меңгеруі
Оқу орны
Оқу мерзімі
Курс (сынып) нөмірі
Бастапқы әскери даярлық курсынан өтуі
Оқудың аяқталған күні
Кәсібі (мамандығы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Спорт түрі
Спорт бойынша разряды
Әскерге шақырылушының немесе туыстарының қандай мемлекетпен байланысы бар
Әскерге шақырылушының жасаған қылмыстық құқық бұзушылығының болуы
Жақын туысының жасаған қылмыстық құқық бұзушылығының болуы

1. Учетная карта призывника.
2. Копия свидетельства о рождении призывника.
3. Копия паспорта, удостоверения личности.
4. Копия свидетельство о браке.
5. Копия свидетельства о рождении детей.
6. Копия документа об образовании.
7. Справка с места работы или учебы.
8. Характеристика с места работы или учебы.
9. Лист изучения призывника.
10. Справка о рентгенологическом исследовании органов грудной клетки.
11. Документы о состоянии здоровья.
12. Справка о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения, утвержденная приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20674).
13. Информация от судебных органов о привлечении к уголовной ответственности.
14. Сообщения от органов регистрации актов гражданского состояния о перемене фамилии, имени, отчества, изменения о дате рождения, о смерти.
Сведения, имеющиеся в ИС МО РК распечатываются.
Приложение 4-1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Учетный номер ____________
(по учетно-алфавитной книге)
УЧЕТНАЯ КАРТА ПРИЗЫВНИКА
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Место
Фамилия _______________________________________
для
Имя _________________________________
фотографии
Отчество (при его наличии) _________________________
Документ, удостоверяющий личность:
серия ________________ № _____________________________
Дата выдачи ___________________________________________
Кем выдан ____________________________________________
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
Дата рождения
Место рождения
Национальность (указывать по желанию)
Адрес места жительства (телефон)
Родной язык
Владение государственным языком
Владение другими языками
Место учебы
Срок обучения
Номер курса (класса)
Прохождение курса начальной военной подготовки
Дата окончания учебы
Профессия (специальность)
Место работы
Должность
Вид спорта
Разряд по спорту
С каким государством имеет связь призывник или родственники
Наличие совершенных уголовных правонарушений призывника
Наличие совершенных уголовных правонарушений близкими родственниками

2. ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ОТБАСЫ ҚҰРАМЫ
Туыстығы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Үйінің мекенжайы
Жұмыс орны, жұмысқа қабілеттілігі
1) әскерге шақырылушымен бірге тұратындар
2) бөлек тұратындар
3. ЖӘБО-ға ТІРКЕУ НӘТИЖЕСІ
Күні
20 ___ ж. "____" _______
20 ___ ж. "____" _______
1) диспансерлік есепте тұруы туралы мәліметтер
Жалпы науқасы бойынша
Психоневрологиялық диспансерде
Наркологиялық диспансерде
Тері-венерологиялық диспансерде
Туберкулезге қарсы диспансерде
2) Антропометриялық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
Дене салмағының индексі
Кеуде ауқымы (см)
Спирометрия
Тағайындау көрсеткіші
3) зерттеу нәтижесі
Жалпы қан талдауы
Мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция)
Жалпы несеп талдауы
ЭКГ-зерттеу
Кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы
Бруцеллезге қан талдауы
4) куәландыру нәтижесі
Шағымдар және анамнез
Терапевт:
Минутына тамыр соғуы
Артериялық қысым
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Хирург:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Невропатолог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Психиатр:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Окулист:
оң көзі
сол көзі
оң көзі
сол көзі
Түс сезгіштігі
Түзетусіз көру қабілетінің өткірлігі
Түзетумен көру қабілетінің өткірлігі
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Оториноларинголог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, қолы, дәрігердің тегі, инициалы
Стоматолог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Дерматовенеролог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, қолы, дәрігердің тегі, инициалы
Басқа дәрігер-мамандар:
Диагноз, қорытынды, күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
5) комиссия қорытындысы
20 ___ ж. "____" _______
20 ___ ж. "____" _______
Әскери қызметке жарамды
Әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды. Емделуге мұқтаж (ауыз қуысын санациялау, көру қабілетін түзету)
Уақытша жарамсыз. Емделуге (медициналық қадағалауға) мұқтаж
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды
Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз
Тексеруге жіберілсін
Тағайындалды
№ хаттама
Хаттама күні
Ескертпе: комиссия қорытындысында талаптардың тармақшасы, тармағы және
тағайындау көрсеткіші көрсетіледі
Комиссия төрағасы ____________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары ______________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Медициналық комиссияның төрағасы _____________________________________
(қолы, атының инициалы , тегі)
Комиссия хатшысы _____________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
20____ жылғы "_____" ____________

2. СОСТАВ СЕМЬИ ПРИЗЫВНИКА
Родство
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Домашний адрес
Место работы, трудоспособность
1) Проживающие совместно с призывником
2) Проживающие отдельно
3. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИПИСКИ К МОВУ
Дата
"____" _______ 20 ___ г.
"____" _______ 20 ___ г.
1) Сведения о состоянии на диспансерном учете
По общему заболеванию
Психоневрологическом диспансере
Наркологическом диспансере
Кожно-венерологическом диспансере
Противотуберкулезном диспансере
2) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
Индекс массы тела
Объем груди (см)
Спирометрия
Показатель предназначения
3) Результаты исследований
Общий анализ крови
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
Общий анализ мочи
ЭКГ- исследование
Флюорография органов грудной клетки
Анализ крови на бруцеллез
4) Результаты освидетельствования
Жалобы и анамнез
Терапевт:
Пульс в минуту
Артериальное давление
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Хирург:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Невропатолог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Психиатр:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Окулист:
правый глаз
левый глаз
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Острота зрения без коррекции
Острота зрения с коррекцией
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Оториноларинголог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Стоматолог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Дерматовенеролог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Другие врачи-специалисты:
Диагноз, заключение, дата, подпись, фамилия, инициалы врача
5) Заключение комиссии
"____" _______ 20 ___ г.
"____" _______ 20 ___ г.
Годен к воинской службе
Годен к воинской службе с незначительными ограничениями. Нуждается в лечении (санации полости рта, коррекции зрения)
Временно не годен. Нуждается в лечении (медицинском наблюдении)
Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время
Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета
Направить на обследование
Предназначен
Протокол №
Дата протокола
Примечание: в заключении комиссии указывается подпункт, пункт требований и показатель предназначения
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Заместитель председателя комиссии ____________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Председатель медицинской комиссии
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
"_____" ____________ 20____ год

5. ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛУ, ШЫҒАРУ ЖӘНЕ ӘСКЕРИ МІНДЕТТІЛЕР ЕСЕБІНЕ БЕРУ
әскери есепке қабылданды
әскери есептен шығарылды
әскери міндеттілер есебіне берілді
20__жылғы "____" _________
20__жылғы "____" _________
облыстық әскерге шақыру комиссиясының 20__ жылғы "____" _________
№ ____ хаттамасы
_____________________
______________________
(қолы)
(қолы)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ӘСКЕРИ МІНДЕТТІНІҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Беткі жағы:
Туған жылы
ӘСКЕРИ МІНДЕТТІНІҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ № ___сериялы әскери билетке
ЖСН:
ӘЕМ №
ӘЕМ коды
Жарамдылық санаты
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
әскери атағы
Тағайындалды:
есепке алу санаты
Орнына:
есепке алу тобы
Команда (партия) №________
(Туған күні, айы, жылы және жері)
құрамы
Мамандықтың, лауазымның және ерекше қызмет белгілерінің атауы
ӘЕМ-ға
(Ұлты)
Лауазымға
(Білімі)
Маршрут №
Келу уақыты
(Азаматтық мамандығы)
Келу пункті
Санаттағы жүргізуші куәлігі
Жұмылдыру нұсқамасы берілді
№ рұқсатнама
ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТ ӨТКЕРУІ
(Жұмыс орны, лауазымы және кәсіпорынның мекенжайы)
Әскери бөлім атауы, лауазымы мен техника түрі
ӘЕМ №
Қай уақыттан бастап
Қай уақытқа дейін
№ телефон
Жұмыс өтілі
(Тұрғылықты жерінің мекенжайы)
Телефон №
(Отбасы құрамы)
Әскери бөлім командирінің 20___ ж. "____" ________________ № _______________ бұйрығы
негізінде запасқа шығарылды
ҚІБ(Б) жанындағы әскерге шақыру комиссиясы
Әскери бөлім қолбасшылығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы (қандай ӘЕМ, лауазым, ерекше қызмет белгісі бойынша, қандай қару-жарақ пен техникада)
ауданы
облысы
деп танылды
әскери қызметке шақырылды (запасқа қойылды) 20___ ж. "____" ________________
Әскери бөлім өкілінің тағайындалғанды зерделеу туралы белгісі
Қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы
20___ ж. "____"________
(әскери атағы мен қолы)
20___ ж. "____" ________________ (қолы)
Артқы жағы:
Бойы
Басының өлшемі
Газтұмша өлшемі
Киім-кешек өлшемі
Аяқ киім өлшемі
20___ ж. "____" ________________ жанында әскери ант қабылдады
Жауынгерлік іс-қимылдарға қатысуы
Мемлекеттік наградалармен, төсбелгілермен, бағалы сыйлықтармен наградталуы
Жаралану мен контузия алу (күні мен сипаты)
ОҚУ-ЖАТТЫҒУ ЖИЫНДАРЫНАН ӨТУІ
Қай жылы
Неше күн
Қандай әскери бөлім жанында
Қандай лауазымда және техника түрі
ӘЕМ №
МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛАНДЫРУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР:
20___ ж. "____" ________________ _________
20___ ж. "____" ________________
ҚІБ(Б) жанындағы комиссия
ҚІБ(Б) жанындағы комиссия
20____ ж. "___" ____________ № ______
ӘДС қағидаларының ___-бабы ___-т.
_____-т.т.____бағаны бойынша
__________________________________
деп танылды
20____ ж. "___" ____________ № ______
ӘДС қағидаларының ___-бабы ___-т. _____
-т.т.____бағаны бойынша
___________________________________
деп танылды
ЕРЕКШЕ БЕЛГІЛЕР (қосымша мәліметтер)
облысы ауданының қорғаныс істері басқармасы (бөлімі)
20___ ж. "____" ________________ әскери билет берді
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ ҚАБЫЛДАУ, ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН АЛУ (ШЫҒАРУ) ТУРАЛЫ БЕЛГІЛЕР
20___ ж. "____" __________
есепке қабылданды
_____________________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасынан (бөлімінен) келді
20__ ж. "___" _______
есептен алынды (шығарылды)
_______________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасына (бөліміне) кетті
Хабарлама 20__ ж. "___" _____ жіберілді (ә/атағы, қолы)
Хабарлама 20__ ж. "___" ____ жіберілді
(ә/атағы, қолы)
20___ ж. "____" __________ есепке қабылданды
____________________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасынан (бөлімінен) келді
20__ ж. "___" _______есептен алынды (шығарылды)
_______________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасына (бөліміне) кетті
Хабарлама 20__ ж. "___" _____ жіберілді
(ә/атағы, қолы)
Хабарлама 20__ ж. "___" ____ жіберілді (ә/атағы, қолы)
Әскери міндеттінің есепке алу карточкасын толтыру бойынша түсіндірме
Әскери міндеттілерге есепке алу карточкасы реттілікпен және әскери билет жазбасының дерегіне дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады. Жетіспейтін дерек есепке алу карточкасына қосымша ұсынылған құжаттардан (білімі туралы құжаттар, неке туралы куәлік, балаларының тууы туралы куәлігі және басқалар) және әскери міндеттімен жеке әңгімелесуден енгізіледі.
Есепке алу карточкасы қара сиямен, анық, түсінікті жазумен толтырылады. Есепке алу карточкасында мәліметтерді қарындашпен толтырылатын тұрғылықты жері, жұмыс орны, отбасы құрамы туралы мәліметтерді және есепке алу деректеріне салыстырып тексеру жүргізу күндерін жазудан басқа, басқа түсті сиямен жазуға тыйым салынады.
Есепке алу карточкасын толтыру мынадай тәртіппен және мынадай талаптарды сақтап жүргізіледі:

5. ПРИЕМ, СНЯТИЕ С ВОИНСКОГО УЧЕТА
И ПЕРЕДАЧА НА УЧЕТ ВОЕННООБЯЗАННЫХ
принят на воинский учет
снят с воинского учета
передан на учет военнообязанных
"____" _________ 20__ год
"____" _________ 20__ год
протокол № ____ областной призывной комиссии
от "____" _________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА ВОЕННООБЯЗАННОГО
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицевая сторона:
Год рождения
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА
ВОЕННООБЯЗАННОГО
К военному билету серии ___
№ __________
ИИН:
№ ВУС
Код ВУС
Категория годности
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
воинское звание
Предназначен:
категория учета
Вместо:
группа учета
Команда (партия) №
(Число, месяц, год и место рождения)
состав
Наименование специальности, должности и особых признаков службы
На ВУС
На должность
(Национальность)
№ маршрута
(Образование)
Время явки
(Гражданская специальность)
Пункт явки
Водительское удостоверение категории
Мобилизационное предписание выдано
№ допуска
ПРОХОЖДЕНИЕ ВОИНСКОЙ СЛУЖБЫ
(Место работы, должность и адрес предприятия)
Наименование воинской части, должность и тип техники
№ ВУС
С какого времени
По какое время
Телефон №
Стаж работы
(Адрес места жительства)
Телефон №
(Состав семьи)
Уволен в запас на основании приказа командира воинской части
№ от "____"___________ 20___ г.
Призывной комиссией при У(О)ДО
Заключение командования воинской части об использовании в военное время (по какой ВУС, должности, особым признакам службы, на каком вооружении и технике)
района
области
признан
призван на воинскую службу (зачислен в запас) "____" ________ 20___ г.
Отметка представителя воинской части об изучении предназначенного
Заключение начальника управления (отдела) по делам обороны об использовании в военное время
"____" _______ 20___ г.
(воинское звание и подпись)
"____" ________________ 20___ г. (подпись)
Оборотная сторона:
Рост
Окружность головы
Размер противогаза
Размер обмундирования
Размер обуви
Военную присягу принял "____" ________________ 20___ г. при
Участие в боевых действиях
Награждения государственными наградами, нагрудными знаками, ценными подарками
Ранения и контузии (дата и характер)
ПРОХОЖДЕНИЕ УЧЕБНЫХ СБОРОВ
В каком году
Сколько дней
При какой воинской части
На какой должности и тип техники
№ ВУС
СВЕДЕНИЯ О МЕДИЦИНСКИХ ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯХ:
"____" ________________ 20___ г.
комиссией при У(О)ДО
"____" ________________ 20___ г.
комиссией при У(О)ДО
признан
признан
по графе __ статье __ пункту__
подпункту.___ Правил ВВЭ
от "___" ____________ 20____ г. № _____
по графе __ статье __ пункту__
подпункту.___ Правил ВВЭ
от "___" ____________ 20____ г. № ______
ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ (дополнительные сведения)
Военный билет выдан "____" ___________________ 20___ г. управлением (отделом) по делам обороны района области
ОТМЕТКИ О ПРИЕМЕ, СНЯТИИ (ИСКЛЮЧЕНИИ) С ВОИНСКОГО УЧЕТА
Принят на учет "____" _________ 20___ г.
Прибыл из управления (отдела) по делам обороны района
Снят (исключен) с учета "___" ____ 20___ г.
Убыл в управление (отдел) по делам обороны района
области
области
Извещение выслано "___" ______ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Извещение выслано "___" ________ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Принят на учет "___" __________ 20___ г.
Прибыл из управления (отдела) по делам обороны района
Снят (исключен) с учета "___" ____ 20___ г.
Убыл в управление (отдел) по делам обороны района
области
области
Извещение выслано "___" ______ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Извещение выслано "___" ________ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Разъяснение по заполнению учетной карточки военнообязанного
Учетные карточки на военнообязанных, заполняются в последовательности и в точном соответствии с данными записей военного билета. Недостающие данные в учетную карточку вносятся из представленных дополнительных документов (документы об образовании, свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей и прочие) и из личной беседы с военнообязанным.
Учетные карточки заполняются черными чернилами, четким, разборчивым почерком. Запрещается производить записи сведений в учетной карточке другим цветом, кроме записи сведений о месте жительства, месте работы, составе семьи и дат проведения сверок учетных данных, которые заполняются карандашом.
Заполнение учетной карточки производится в следующем порядке и с соблюдением следующих требований:

1. "№___ сериялы әскери билетке" деген жолда әскери билеттің сериясы мен нөмірі әскери міндеттіде бар әскери билеттің сериясы мен нөмірін белгілеумен дәлме-дәл сәйкестікте қойылады, ал карточканың артқы жағында "Ерекше белгілер" деген бағаннан кейін оны қашан және қай қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бергені көрсетіледі.
2. "Туған жылы" деген сол жақ жоғары баған, "Тегі, аты, әкесінің аты", "Туған күні, айы, жылы және жері", "Ұлты" деген жолдар жеке басын куәландыратын құжаттың деректері бойынша толтырылады, жеке басын куәландыратын құжат бойынша туған жері туралы нақты дерек болмаған кезде туған жері туу туралы куәлікте нақтыланады. Жазба мынадай реттілікпен жүргізіледі: ауыл, аудан немесе қала, облыс.
3. "ӘЕМ №" деген бағанда әскери-есептік мамандықтың үш таңбалы мәні көрсетіледі. "ӘЕМ коды" деген бағанда лауазым кодының төрт таңбалы цифрлық белгісі және әріппен қызметтің ерекше белгісі көрсетіледі.
4. "Жарамдылық санаты" деген баған медициналық комиссияның Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес әскери міндеттінің қызметке жарамдылығы туралы қорытындысы негізінде толтырылады.
5. "Білімі" деген тармақта кәсіптік, техникалық немесе жоғары білімі бар адамдарға оқу орнының толық атауы, қай жылы оқуды аяқтағаны көрсетіледі. Оқу орнында оқуды аяқтамаған кезде неше сынып немесе курс аяқтағаны көрсетіледі. Егер әскери міндетті бірнеше оқу орнын бітірсе, онда барлық оқу орны көрсетіледі, ал оқушыларға орта мектептің нешінші сыныбында немесе оқу орнының нешінші курсында оқитыны көрсетіледі.
6. "Азаматтық мамандығы" деген тармақта алған білімі нәтижесінде немесе практикалық жұмыста алған мамандықтар, разряды немесе сыныптылығы көрсетіледі. Автомобиль, трактор, мотоцикл және басқа да машина жүргізушілеріне осы техниканы жүргізу құқығына куәліктің нөмірі, оның берілген күні және рұқсат етілген санаттар жазылады. Жұмыс орны мен лауазымы әскери міндеттінің айтуымен немесе кәсіпорынның толық атауын, оның мекенжайын және кадр бөлімінің телефон нөмірін көрсетіп, осы кәсіпорынның деректері негізінде жазылады. Тұрғылықты жері толық мекенжайы мен үй телефонын көрсетіп, ал ауылдық жергілікті жерде, одан басқа – елді мекен атауы және қай әкімдікке жататыны жазылады. Тұрғылықты жері бойынша тіркеусіз уақытша әскери есепке алынған әскери міндеттінің есепке алу карточкасында айтуымен болжамды тұратын жері жазылады.
7. "________ жанындағы әскерге шақыру комиссиясы" деген бағанда әскерге шақыру комиссиясының қорытындысы, қандай қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) жанындағы комиссия екені және күні көрсетіледі. Осы мәліметтер әскери билет жазбасы немесе әскерге шақыру комиссиясының хаттамасынан үзінді негізінде толтырылады.

1. Серия и номер военного билета в строке "К военному билету серии №___" проставляются в точном соответствии с обозначением серии и номера военного билета, имеющегося у военнообязанного, а на оборотной стороне карточки после графы "Особые отметки" указываются, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны он выдан.
2. Верхняя левая графа "Год рождения", строки "Фамилия, имя, отчество", "Число, месяц, год и место рождения", "Национальность" заполняются по данным документа, удостоверяющего личность, при отсутствии точных данных о месте рождения по документам, удостоверяющих личность, место рождения уточняется в свидетельстве о рождении. Запись производится в следующей последовательности: село, район или город, область.
3. В графе "№ ВУС" указывается трехзначное значение военно-учетной специальности. В графе "Код ВУС" указывается четырехзначное цифровое обозначение кода должности и буквенное - особых признаков службы.
4. Графа "Категория годности" заполняется на основании заключения медицинской комиссии о годности военнообязанного к службе в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы.
5. В пункте "Образование" на лиц, имеющих профессиональное, техническое или высшее образование, указывается полное наименование учебного заведения, в каком году окончил. При не завершении учебы в учебном заведении указывается, сколько классов или курсов окончил. Если военнообязанный окончил несколько учебных заведений, то указываются все учебные заведения, а на учащихся указывается в каком классе средней школы или на каком курсе учебного заведения учится.
6. В пункте "Гражданская специальность" указываются специальности, приобретенные в результате полученного образования или на практической работе, разряд или классность. Водителям автомобилей, тракторов, мотоциклов и других машин записываются номер удостоверения на право управления этой техникой, дата его выдачи и разрешенные категории. Место работы и должность записываются со слов военнообязанного или на основании данных предприятия, с указанием полного наименования предприятия, его адреса и номера телефона отдела кадров. Место жительства записывается с указанием полного адреса и домашнего телефона, а в сельской местности, кроме этого – наименование населенного пункта и к какому акимату относится. Военнообязанным, принятым на временный воинский учет без регистрации по месту жительства, в учетной карточке записывается со слов место предполагаемого проживания.
7. В графе "Призывной комиссией при _________" указывается заключение призывной комиссии, при каком управлении(отделе) по делам обороны и дата. Эти сведения заполняются на основании записей военного билета или выписки из протокола призывной комиссии.

8. "Әскери бөлім өкілінің тағайындалғанды зерделеу туралы белгісі" деген бағанда тағайындалған ресурсты зерделеуді жүргізген адам тағайындалуға сәйкестігін немесе сәйкессіздігін, әскери атағын, қолы мен күнін көрсетеді.
9. "Әскери атағы" деген бағанда әскери міндеттіге оның әскери қызмет өткеруі немесе жиындардан өтуі кезеңінде берілген немесе запасқа қою кезінде берілген соңғы әскери атағы көрсетіледі.
10. "Есепке алу тобы" деген бағанда әскери міндетті қызмет өткерген әскери бөлімшелердің әскерлерге, басқа да әскери құралымдарға тиесілігі көрсетіледі.
11. "Құрамы" деген бағанда әскери міндеттінің оған берілген әскери атаққа сәйкес әскери қызметшілер мен әскери міндеттілердің сол немесе өзге де құрамына тиесілігі көрсетіледі.
12. "Есепке алу санаты" деген бағанда алынған әскери даярлығына сәйкес әскери міндеттінің есепке алу санаты көрсетіледі.
13. "Мамандықтың, лауазымның және ерекше қызмет белгілерінің атауы" деген бағанда "ӘЕМ №" деген бағанда көрсетілген жеті таңбалы код ашып жазылады.
14. "Әскери бөлімнің атауы, лауазымы мен техника түрі" деген бөлімде әскери бөлімнің (мекеменің) №, лауазымы және әскери міндетті қызмет өткеру немесе әскери даярлықтан өту кезеңінде меңгерген қару-жарақ пен әскери техниканың түрі, ӘЕМ № және қызмет өткеру (әскери даярлықты меңгеру) кезеңі көрсетіледі.
Осы бөлімнің төменгі екі жолында әскери бөлім командирінің запасқа шығару (босату) туралы бұйрығының күні мен нөмірі жазылады.
Төмендегі бағандарда әскери-есептік мамандығын, лауазымын, ерекше қызмет белгісін, қару-жарақ пен әскери техниканың түрін көрсетіп, әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі.
Одан әрі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі, ол оның қолымен расталады.
15. "Тағайындалды" деген бөлімді жұмылдыру нарядына сәйкес соғыс уақытына тағайындауды жүргізетін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО лауазымды адамы толтырады.
Есепке алу карточкасының сыртқы беті онда айқындалған бағандарға және ұсынылған қосымша мәліметтерге сәйкес толтырылады.
Антропометриялық деректер әскери міндеттінің айтуы бойынша, ал запасқа берілетін әскерге шақырылушыларға – әскерге шақырылушының есепке алу картасынан енгізіледі.
Әскери ант қабылдағаны туралы мәліметтер мынадай тәртіппен көрсетіледі: қашан және қандай әскери бөлім (мекеме) жанында ант қабылданды.
"Ерекше белгілер" деген бағанға қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны, әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны, шетел тілдерін меңгергені, кезекті әскери атақтар беру негізі туралы мәліметтер және басқа да қосымша деректер енгізіледі.
Әскери міндеттіні есепке қабылдау және одан шығару туралы мәліметтер ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жұмылдыруды жоспарлау бөлімшесі бастығының қолымен расталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
№ Т-2 нысаны
Беткі жағы:
_____________________________ кәсіпорын, ұйым №_____ ЖЕКЕ КАРТОЧКА

8. В графе "Отметка представителя воинской части об изучении предназначенного" лицом, проводящим изучение предназначенных ресурсов, указывается соответствие или несоответствие предназначению, воинское звание, подпись и дата.
9. В графе "Воинское звание" указывается последнее воинское звание, присвоенное военнообязанному в период прохождения им воинской службы или сборов, или присвоенное при зачислении в запас.
10. В графе "Группа учета" указывается принадлежность к войскам, другим воинским формированиям воинских подразделений, в которых военнообязанный проходил службу.
11. В графе "Состав" указывается принадлежность военнообязанного в соответствии с присвоенным ему воинским званием к тому или иному составу военнослужащих и военнообязанных.
12. В графе "Категория учета" указывается категория учета военнообязанного в соответствии с полученной военной подготовкой.
13. В графе "Наименование специальности, должности и особых признаков службы" указывается расшифровка семизначного кода, указанного в графе "№ ВУС".
14. В разделе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается № воинской части (учреждения), должность и тип вооружения и военной техники, которыми овладел военнообязанный в период прохождения службы или получения военной подготовки, № ВУС и периоды прохождения службы (получения военной подготовки).
В двух нижних строках данного раздела записывается дата и номер приказа командира воинской части об увольнении в запас (демобилизации).
В графах, следующих ниже, указывается заключение командира воинской части (начальника учреждения) об использовании в военное время, с указанием военно-учетной специальности, должности, особых признаков службы, типа вооружения и военной техники.
Далее указывается заключение начальника МОВУ района (города областного значения) об использовании в военное время, которое заверяется его подписью.
15. Раздел "Предназначен" заполняется должностным лицом МОВУ района (города областного значения), производящим предназначение на военное время, в соответствии с мобилизационным нарядом.
Оборотная сторона учетной карточки заполняется в соответствии с определенными в ней графами и представленными дополнительными сведениями.
Антропометрические данные вносятся со слов военнообязанного, а на призывников, передаваемых в запас – из учетной карты призывника.
Сведения о принятии военной присяги указываются в следующем порядке: когда и при какой воинской части (учреждении) была принята присяга.
В графу "Особые отметки" вносятся сведения о совершении уголовного правонарушения, привлечении к административной ответственности, владении иностранными языками, основании присвоения очередных воинских званий и прочие дополнительные данные.
Сведения о приеме и снятии с учета военнообязанного заверяются подписью начальника отделения мобилизационного планирования МОВУ района (города областного значения).
Приложение 6
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Форма № Т-2
Лицевая сторона:
_____________________________
предприятие, организация
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА №_____

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы мәліметтер
1. Тегі _________________________________
Аты ____________________ Әкесінің аты (бар
болса) _________________________________
2. Туған жылы ______ күні, айы ____________
3. Туған жері ____________________________
4. Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)
_______________________________________
5. Білімі: _______________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(білім беру деңгейлері: бастауш (сынып),
негізгі орта, жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары,
жоғары оқу орнынан кейінгі, оқу орнының
атауы және бітірген күні)
6. Диплом (куәлік) бойынша мамандығы
_______________________________________
Диплом (куәлік) "_____" ж.
"_____" ______________ № __________
7. Диплом (куәлік) бойынша біліктілігі
_______________________________________
8. _____________________________________
негізгі кәсібі (мамандығы)
_______________________________________
осы мамандығы бойынша жұмыс өтілі
9. Жалпы жұмыс өтілі ___________________
10. Үздіксіз өтілі ________________________
11. ____________________________________
(соңғы жұмыс орны, лауазымы)
12. Отбасы жағдайы _____________________
отбасы құрамы__________________________
(әрбір отбасы мүшесінің туған жылын көрсете отырып)
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
13. Жеке басын куәландыратын құжат:
№ ____________________
Кім берді______________________________
Берілген күні ___________________________
14. Үй мекенжайы ______________________
______________________________________
Телефон ______________________________
Қолы _________________________________
Толтырған күні _________________________
2. Әскери есепке алу туралы мәлімет
Әскери қызметке қатынасы
_______________________________________
Әскери есепке алу орны
_______________________________________
(ҚІБ(Б) атауы)
Әскери атағы _________________________
Әскери қызмет өткеру кезеңі
_______________________________________
ӘЕМ № ________________
Заңды тұлғаға №______ болып броньға қойылды___________
Сыртқы беті:

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие сведения
1. Фамилия ____________________________
Имя _________________
Отчество (при его наличии) ______________
2. Год рождения _____ число месяц _______
3. Место рождения ______________________
4. Национальность (указать по желанию)
_______________________________________
5. Образование: ________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
(уровень образования: начальное (класс),
основное среднее, общее среднее,
техническое и профессиональное,
послесреднее, высшее, послевузовское,
наименование и дата
окончания учебного заведения)
6. Специальность по диплому (свидетельству)
_______________________________________
_______________________________________
Диплом (свидетельство) № _______________
от "____" ______________ "_____" года
7. Квалификация по диплому (свидетельству)
_______________________________________
8. _____________________________________
основная профессия (специальность)
_______________________________________
стаж работы по этой специальности
9. Общий стаж работы ___________________
10. Непрерывный стаж ___________________
11. ____________________________________
_______________________________________
(последнее место работы, должность)
12. Семейное положение ________________
состав семьи ___________________________
(с указанием года рождения каждого члена
семьи)
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
13. Документ, удостоверяющий личность:
№ ____________________________________
Кем выдано ____________________________
Дата выдачи ___________________________
14. Домашний адрес _____________________
_______________________________________
Телефон _______________________________
Подпись _______________________________
Дата заполнения ________________________
2. Сведения о воинском учете
Отношение к воинской службе
_______________________________________
Место воинского учета
_______________________________________
(наименование управления (отдела) по делам
обороны)
Воинское звание ________________________
Период прохождения воинской службы
_______________________________________
ВУС № ________________
Забронирован за юридическим лицом
№_____________
Оборотная сторона:

1. Жеке карточканың 2-бөлімін толтыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) "Әскери қызметке қатынасы" деген жолда "Әскерге шақырылушы", "Әскери міндетті" деген жазба жазылады";
2) "Әскери есепке алу орны (қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) атауы)" деген жолда қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) атауы жазылады;
3) "Әскери атағы" деген жолда (әскери міндеттілер үшін): әскери билетте (бар болса) көрсетілген мәліметтерге сәйкес қатардағы жауынгер, ефрейтор, сержант, лейтенант, капитан және т.б. деген жазба жазылады;
4) "Әскери қызмет өткеру кезеңі" деген жолда (әскери міндеттілер үшін) олар әскерге шақырылған күннен бастап одан шығарылған күнге дейін әскери қызмет өткеру кезеңі көрсетіледі. Бұл ретте егер азаматта бірнеше әскери қызмет өткеру кезеңі болса, онда барлық қызмет, сондай-ақ құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезеңі де көрсетіледі;
5) "Әскери-есептік мамандық № ___" деген жолда (әскери міндеттілер үшін) әскери билеттегі (бар болса) жазбаға сәйкес цифрлық белгілер жазылады;
6) "Заңды тұлғаға № ___ болып броньға қойылды" деген жолда жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы куәліктің № көрсетіледі.
2. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңның 42-бабына сәйкес запаста тұрудың шекті жасына жеткен адамдардың жеке карточкаларындағы "Әскери қызметке қатынасы" деген жолда "Жасы бойынша әскери есептен шығарылды" деген белгі қойылады.
3. "Электрондық үкімет" порталының "жеке кабинетінде" әскери қызметке қатынасы туралы мәлімет болмаған адамдардың жеке карточкаларындағы "Әскери қызметке қатынасы" деген жолда "Әскери есепте тұрған жоқ" деген белгі қойылады.
4. Жеке карточкалар әскери билеттегі немесе тіркеу туралы куәліктегі жазбаларға немесе "электрондық үкімет" порталының "жеке кабинетінде" көрсетілген мәліметтерге дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады.
2-бөлімнің барлық жазбасы қарындашпен толтырылады.
5. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға жеке карточкалар әліпбилік реттілікпен төрт топқа бөлінетін жеке картотекада сақталады:
бірінші – запастағы офицерлер құрамына жеке карточкалар;
екінші – запастағы қатардағы және сержанттық құрамдардың жеке карточкалары;
үшінші – әскери міндетті әйелдерге жеке карточкалар;
төртінші – әскерге шақырылушыларға жеке карточкалар;
бесінші – жасы бойынша әскери есептен шығарылған адамдарға жеке карточкалар.
Әскери есепте тұрмаған адамдарға жеке карточкалар жалпы картотекада сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар жеке карточкасының картотекасы оларға бөгде адамдардың қолжетімділігін болдырмайтын жерде сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
(Тегінің бірінші әрпі)
ӘЛІПБИЛІК КАРТОЧКА
(ӘЕМ №)

1. При заполнении раздела 2 личных карточек должны соблюдаться следующие требования:
1) в строке "Отношение к воинской службе" производится запись: "Призывник", "Военнообязанный";
2) в строке "Место воинского учета (наименование управления (отдела) по делам обороны)" указывается наименование управления (отдела) по делам обороны;
3) в строке "Воинское звание" производится запись (для военнообязанных): рядовой, ефрейтор, сержант, лейтенант, капитан и т.д. согласно сведений, указанных в военном билете (при наличии);
4) в строке "Период прохождения воинской службы" (для военнообязанных) указывается период прохождения воинской службы со дня его призыва и до дня увольнения. При этом, если у гражданина имеется несколько периодов воинской службы, указываются все периоду службы, а также прохождения службы в правоохранительных и специальных государственных органах;
5) в строке "Военно-учетная специальность № ___" (для военнообязанных) записывается цифровое обозначение согласно записям, в военном билете (при наличии);
6) в строке "Забронирован за юридическим лицом № ___" указывается № удостоверения об отсрочке от призыва на воинскую службу в период мобилизации, военного положения и в военное время.
2. В личных карточках на лиц, достигших предельных возрастов состояния в запасе, в соответствии со статьей 42 Закона "О воинской службе и статусе военнослужащих", в строке "Отношение к воинской службе" производится отметка "Исключен с воинского учета по возрасту".
3. В личных карточках на лиц, у которых в "личном кабинете" портала "электронного правительства" сведения об отношении к воинской службе отсутствуют, в строке "Отношение к воинской службе" производится отметка "Не состоит на воинском учете".
4. Личные карточки, заполняются в точном соответствии с данными записей военного билета или удостоверения о приписке, либо сведений, отраженных в "личном кабинете" портала "электронного правительства".
Все записи раздела 2 производятся карандашом.
5. Личные карточки на военнообязанных и призывников хранятся в алфавитном порядке в отдельной картотеке, которая делится на четыре группы:
первая - личные карточки на офицерский состав запаса;
вторая - личные карточки на рядовой и сержантский составы запаса;
третья - личные карточки на военнообязанных женщин;
четвертая - личные карточки на призывников;
пятая - личные карточки на лиц, исключенных с воинского учета по возрасту.
Личные карточки на лиц, не состоящих на воинском учете хранятся в общей картотеке.
Картотека личных карточек военнообязанных и призывников хранится в местах, исключающих доступ к ней посторонних лиц.
Приложение 7
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
(Первая буква фамилии)
АЛФАВИТНАЯ КАРТОЧКА
(№ ВУС)

1. Тегі
2. Аты, әкесінің аты (бар болса)
3. Туған жылы
4. Әскери атағы
5. Құрамы
6. Есепке алу тобы
7. Жарамдылық дәрежесі
8. Есепке алу санаты
9. №______ команда
10. Арнайы есеп
11. Білімі
12. Тұрғылықты жерінің мекенжайы және телефон №
13. Жұмыс орны, лауазымы, кадр бөлімінің телефоны №
20___ жыл "____" _________________
Әліпбилік карточканы толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-3-тармақтардағы жазба автоқаламмен жүргізіледі. "Тегі, аты, әкесінің аты" өзгерген жағдайда жазылып тұрған жазба сызылып тасталады және оның қасына жаңа жазба жазылады.
Барлық жазба ҚМ АЖ-да бар мәліметтерге сәйкес жүргізіледі.
2. Қалған тармақтардағы жазбалар қарындашпен жазылады.
3. Азамат әскери есептен шығарылған немесе алып тасталған кезде әліпбилік карточка жойылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс азаматтардың тізімі ____________________________________________________ (жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар)
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
________________ ауданында (қаласында) туған 20__жылы әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс азаматтардың жиынтық тізімі
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Шақырту қағазы
Ескерту. 10-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Есепке алу нөмірі ____________ (есептік-әліпбилік кітап бойынша)
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТАСЫ
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
20___жылғы "___" ________№_____ тізбе бойынша есепке алынды
______________________________ облысы
(облыстың атауы көрсетілсін)
________________________________________ ауданы (қаласы)
(ауданның, қаланың атауы көрсетілсін)
_______ ЖЫЛЫ ТУҒАН АЗАМАТТАРДЫ ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ ТІРКЕУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИССИЯ ХАТТАМАЛАРЫНЫҢ КІТАБЫ

1. Фамилия
2. Имя, отчество (при его наличии)
3.Год рождения
4. Воинское звание
5. Состав
6. Группа учета
7. Категории годности
8. Категория учета
9. Команда №
10. Специальный учет
11.Образование
12. Адрес местожительства и № телефона
13. Место работы, должность, № телефона отдела кадров
"____" _________________ 20___ год
Разъяснения по заполнению алфавитной карточки
1. Записи в пунктах 1-3 производятся авторучкой. При изменении "Фамилии, имени, отчества", имеющиеся записи перечеркиваются, и рядом производится новая запись.
Все записи производятся в соответствии со сведениями имеющиеся в ИС МО.
2. В остальных пунктах записи производятся карандашом.
3. При снятии или исключения гражданина с воинского учета алфавитная карточка уничтожается.
Приложение 8
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Список граждан, подлежащих приписке к призывному участку
_________________________________________________________
(местные исполнительные органы, юридические лица)
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Сводный список граждан, подлежащих приписке к призывному участку в 20____году
_______ года рождения в _________________ районе (городе)
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Повестка
Сноска. Приложение 10 исключено приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Учетный номер_______ (по учетно-алфавитной книге)
УЧЕТНАЯ КАРТА ПРИЗЫВНИКА
Сноска. Приложение 11 исключено приказом Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Учтена по описи № _____________ "___" ___________ 20 __ год
КНИГА ПРОТОКОЛОВ КОМИССИИ ПО ПРИПИСКЕ ГРАЖДАН
К ПРИЗЫВНОМУ УЧАСТКУ __________ ГОДА РОЖДЕНИЯ
_______________________________________________________
района (города) (указать наименование района, города)
__________________________________________________
области (указать наименование области)

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "___" _____________басталды
20___жылғы "___" _____________аяқталды
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Тұрғылықты жері
ЖӘБО-ға тіркелген күні. Егер келсе, онда қандай
ЖӘБО-дан келді, әскери есепке алынған күні және жеке істі алған күні
Қандай ЖӘБО-ға кетті, қашан. Жеке іс жолданған күн және қандай шығыс нөмірімен
Аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясынан өту нәтижесі
Әскерге шақырылушының есепке алу картасын сақтау орны туралы белгі
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне әскерге шақыру туралы белгі. Қашан және қандай әскери командаға кетті
Әскерге шақыруды кейінге қалдыру туралы белгі. Кейінге қалдыру үшін негіз және қанша уақытқа дейін кейінге қалдырылды
запасқа қабылдау немесе әскери есептен алу туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
20 __ жылғы "___" _________
№________ тізімдеме бойынша нақтыланды
_____________________ облысы _______________________ ауданының (қаласының) қорғаныс істері басқармасында (бөлімінде) әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылардың қозғалысын есепке алу журналы

Сноска. Приложение 14 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Начата "____" ______ 20 ___ год
Окончена "__" ______ 20 __ год
№ п/п
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место жительства
Дата приписки к МОВУ. Если прибыл, то из какого МОВУ, дата приема на воинский учет и дата получения личного дела
В какой МОВУ убыл, когда. Дата высылки личного дела и при каком исходящем номере
Результаты прохождения районной (городской)
призывной комиссии
отметка о призыве в Вооруженные Силы Республики Казахстан. Когда и в какую воинскую команду убыл
отметка о предоставлении отсрочки от призыва.
Основание и до какого времени предоставлена отсрочка
отметка о зачислении в запас или исключении с воинского учета.
Отметка о месте хранения учетной карты призывника
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 15
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Уточнен по описи № ________
"___" ___________ 20 __ года
Журнал учета движения призывников, состоящих на воинском учете в управлении
(отделе) по делам обороны _________________________________ района (города)
________________________________________ области

1) есепке алу журналын қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді қабылдау және әскерге шақыру бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы жүргізеді, ал штат бойынша олар жоқ жерде қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының нұсқауы бойынша қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) жұмыскері жүргізеді;
2) есепке алу журналындағы мәліметтер әскерге шақырушылардың жеке істері немесе әліпбилік карточкалары негізінде апта сайын жазылады. Ай сайын журналда қорытынды жасалады, ол қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының және журналды жүргізуге жауапты адамның қолтаңбасымен куәландырылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке
алу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық
мектебі" РМҚК __________________ филиалында өтеулі негізде
әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өткен
азаматтардың атаулы тізімі

1) журнал учета ведется начальником отдела (отделения) набора военнослужащих по контракту и призыва управлении (отделе) по делам обороны, а там, где по штату их нет – работником управления (отдела) по делам обороны, по указанию начальника управления (отдела) по делам обороны;
2) сведения в журнале учета записываются еженедельно на основании личных дел призывников или алфавитных карточек. Ежемесячно в журнале подводятся итоги, которые заверяются подписью начальника управления (отдела) по делам обороны и лица, ответственного за ведение журнала учета.
Приложение 16
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, прошедших подготовку по военно-техническим и иным
специальностям на возмездной основе в __________________ филиале
РГКП "Военно-техническая школа Министерства обороны Республики Казахстан"

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с№
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса) және тегі
Мамандығы
Оқу кезеңі
Оқуды бітіргені туралы сертификаттың нөмірі
Әскери ант қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
ӘЕМ коды
Лауазым коды
Ескертпе
1
2
4
5
6
7
8
9
10
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық
мектебі" РМҚК __________________ филиалының директоры
_______________________________________________________
(қолы, инициалдары, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
_______________________________________________________ жанында
(оқу орнының атауы)
запастағы офицер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен
азаматтардың атаулы тізімі

Сноска. Приложение 16 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Специальность
Период обучения
Номер сертификата о завершении обучения
Номер и дата приказа о приведении к военной присяге
Код ВУС
Код должности
Примечание
1
2
4
5
6
7
8
9
10
Директор ________________________________
филиала РГКП "Военно-техническая школа
Министерства обороны Республики Казахстан"
_________________________________________
(подпись, инициал, фамилия)
Приложение 17
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, прошедших военную подготовку по программам
офицеров запаса, при _______________________________________________________
(наименование учебного заведения)

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса) және тегі
Әскери ант қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
Жеке нөмірі
Офицер әскери атағын беру туралы ҚР ҚМ бұйрығының нөмірі және күні
ӘЕМ коды
Лауазым коды
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қосымша: саны ____ дана жеке іс.
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
_______________________________________________________ жанында
(оқу орнының атауы)
запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімі
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса) және тегі
Әскери ант қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
ӘЕМ коды
Лауазым коды
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке
алу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Оқу орнының мөртаңбасы
Анықтама
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса)
оның ___________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
__________________________________________________________________ факультетінде
______________________________________________________ ӘЕМ бойынша оқығаны және
ол бойынша белгіленген емтихандарды 20 _______ жылы "____" _______________
тапсырғаны туралы берілді.
Оқу-жаттығу жиынынан 20 __ жылғы "___" ____________ бастап
20__ жылғы "___" _____________ дейін өтті.
Офицер (сержант) әскер атағын беруге аттестатталған жоқ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Анықтама талап ету орнына ұсыну үшін берілді.
___________________________________________________________ әскери
(оқу орнының атауы)
кафедраның (әскери факультеттің) бастығы
__________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу қағидаларына

Сноска. Приложение 17 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Номер и дата приказа о приведении к военной присяге
Личный номер
Номер и дата приказа МО РК о присвоении офицерского звания
Код ВУС
Код должности
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение: Личные дела в количестве ____ штук.
Начальник военной кафедры (военного факультета)
____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Приложение 18
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, прошедших военную подготовку по программам сержантов
запаса, при _______________________________________________________
(наименование учебного заведения)
Сноска. Приложение 18 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Номер и дата приказа о приведении к военной присяге
Код ВУС
Код должности
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Начальник военной кафедры (военного факультета)
_____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Приложение 19
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Сноска. Приложение 19 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Штамп учебного заведения
Справка
Дана ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он в период обучения в __________________________________
(наименование учебного заведения)
__________________ на ________________________________ факультете
__________________________________, ВУС __________________ и сдал
по ней "____" _______________ 20 _______ году установленные экзамены.
Учебные сборы прошел с "___" ____________ 20 __ года
по "___" _____________ 20__ год
На присвоение офицерского (сержантского) воинского звания не был аттестован
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать причину)
Справка выдана для предъявления по месту требования.
Начальник военной кафедры (военного факультета) __________________
_______________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
_______________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)

19-1-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________________________
(оқу орнының немесе ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы филиалының атауы)
___________________________________________________________________
(өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар боынша даярлықтан
немесе запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери
даярлықтан өткен азаматтарға) әскери билет беру ведомосы
Ескерту. Қағидалар 19-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса), тегі
Әскери билеттің сериясы мен нөмірі
Алғаны туралы қойылған қолы және күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
____________________________________________________________________
(әскери билетті берген адамның лауазымы)
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
_______________________________________________________ (ЖӘБО атауы) 20__ жылғы ___________№ __аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясы хаттамасы кітабынан көшірме
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Шағымдар (басқа да өтініштер)
Объективті, зертханалық және құралдық тексеру деректері, диагнозы
Комиссия шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
___________________________________________ бастығы (ЖӘБО атауы)
________________________________________________________________ (қолы)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылардың тізімі
Р/с №
Қашан есепке қабылданды және қайдан келді
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)
Білімі, қандай оқу орнын аяқтады немесе нешіншісыныпта оқиды
Жұмыс орны және атқаратын лауазымы
Тұрғылықты жері
Оқуға немесе емделуге тиіс (қандай бап бойынша және аурудың атауы, қайда тіркелді)
Қандай әскери-техникалық мектепте, кәсіптік-техникалық мектепте оқиды (оқыды)
Оқуды немесе емделуді аяқтағаны туралы белгі
Бастапқы әскери даярлықтан қайдан өтті
Есептен шығару туралы белгі (қашан және қайда кетті
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
20___жылғы "___" ________________ Қолы ________________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
22-қосымша
_________________________________________ (әскери, арнаулы оқу орнының атауы) оқитындарға әскери билеттер беру ведомосы
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Әскери билет сериясы және нөмірі
Алғаны туралы қолы және күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
__________________________________________________________________________
(лауазымы)
__________________________________________________________________________
(атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Мөр орны

Приложение 19-1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 19-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ведомость выдачи военных билетов
___________________________________________________________________
(гражданам, прошедшим подготовку по военно-техническим и иным
специальностям на возмездной основе или военную подготовку по программам
офицеров запаса и сержантов запаса)
_______________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения или филиала специализированной организации МО РК)
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Серия и номер военного билета
Роспись в получении и дата
Примечание
1
2
3
4
5
6
___________________________________________
(должность лица, выдавшего военные билеты)
___________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Приложение 20
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Выписка из книги протоколов районной (городской) призывной комиссии
№___ от ___________ 20 ___ года.
_______________________________________________________
(наименование МОВУ)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Год рождения
Жалобы
(другие заявления)
Данные объективного, лабораторного и инструментального обследования, диагноз
Решение комиссии
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Начальник ______________________________________________
(наименование МОВУ)
_______________________________________________ (подпись)
Приложение 21
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Список призывников, состоящих на воинском учете
№ п/п
Когда принят на учет и откуда прибыл
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Национальность (указать по желанию)
Образование, какое учебное заведение окончил или в каком классе учится
Место работы и занимаемая должность
Место жительства
Подлежали обучению или лечению (по какой статье и название болезни, куда прикреплен)
В какой военно-технической школе, профессионально-технической школе проходит (проходил) обучение
Отметка об окончании обучения или лечения
Где проходил начальную военную подготовку
Отметка о снятии с учета (когда и куда выбыл)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
"____" _____________20____год Подпись ___________________
Приложение 22
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Ведомости выдачи военных билетов обучающимся в
________________________________________________________
(наименование военного, специального учебного заведения)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Серия и номер военного билета
Роспись в получении и дата
Примечание
1
2
3
4
5
____________________________________________________________________
(должность)
____________________________________________________________________
(звание, подпись, инициалы, фамилия)
Место печати

Ескертпе: Беру ведомосы 2 данада жасалады, оның екінші данасы берілмеген (бүлінген) әскери билет бланкісімен берілген сәттен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей ЖӘБО-ға жолданады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
22-1-қосымша
Нысан
Нұсқама
Ескерту. Қағидалар 22-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________
(әскери атағы (болса))
_______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болса), тегі)
Сізге 20_ жылғы "__" _______ дейінгі мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу
үшін "электрондық үкімет" порталына өтініш беру арқылы
_________________________________________________________________
(ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО атауы)
әскери есепке тұруды ұсынамын.
Негіз:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
_________________________________________________ командирі (бастығы)
(әскери бөлімнің нөмірі (мекеменің атауы)
__________________________________________
(қолы, инициалдары, тегі)
Ескертпе:
1. Әскери бөлiмде (мекемеде) бұрыштама мөртаңбасы болмаған кезде сол жақ
жоғарғы бұрышына нұсқаманың қызметтiк iс жүргiзуде тiркелген нөмiрi мен күнi қойылады.
2. Қызметтен шығарудың негізі ретінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
қызметтен шығару (жеке құрамның тізімінен шығару) туралы бұйрықтың нөмірі және күні;
қызметтен шығаруға себеп болған негіз.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы) _____________________________________________________________________________ жұмыс істейтін (оқитын) _______ жылы туған мерзімді әскери қызметке даярлауға тиіс азаматтардың тізімі 20__жылғы "____" _________________ жағдай бойынша
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұлты (қалауы бойынша көрсетіледі)
Білімі, қайда және нешінші сыныпта, нешінші курста оқиды немесе неше сыныпты және курсты бітірді
Жұмыс орны және атқаратын лауазымы
Қандай тілдерді меңгерген
Тұрғылықты жері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Мөр орны 20 __жылғы "___" ___________
Басшының қолы____________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Әскери міндеттілерді, әскерге шақырылушыларды әскери есепке алудың және броньға қоюдың жай-күйін тексеру журналы
Р/с №
Тексерген күні
Тексерушінің лауазымы, тегі мен аты-жөні
Тексеру барысында қандай кемшілік анықталды
Тексеру нәтижесі бойынша қорытынды. Кемшілікті жою мерзімі
Ұйым тексеру нәтижесі бойынша қандай шара қабылдады
1
2
3
4
5
6
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың тізімі
Р/с
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
ЖСН
Лауазымы
Қайда кетті
Кеткен күні
Жоспарланған келу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
__________________________________________________________________________
кадр органы қызметкерінің немесе әскери есепті жүргізу жүктелген адамның аты-жөні, тегі) (қолы)
20 __ жылғы "___" ______________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Құқық қорғау және арнаулы органдардағы лауазымдарға қабылданған азаматтардың атаулы тізімі
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Әскери атағы
Әскери-есептік мамандықтың нөмірі
Кімнің бұйрығымен және қандай лауазымға тағайындалды, бұйрықтың нөмірі мен күні (арнаулы мемлекеттік органдарда толтырылмайды)
Есепке алу құжаттары кімге, қашан және қандай шығ. № ҚІБ(Б)-да жолданды
1
2
3
4
5
6
7
__________________________________________________________________________
(лауазымы)
__________________________________________________________________________
(атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Әскери бөлімнің (мекеменің) бұрыштама мөртаңбасы
Нұсқама

Примечание: Ведомость выдачи составляется в 2-х экземплярах, второй экземпляр которой с не выданными (испорченными) бланками военных билетов направляются в МОВУ не позднее 10 рабочих дней с момента выдачи.
Приложение 22-1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Предписание _______________________________________________
(воинское звание (при наличии))
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Сноска. Правила дополнены приложением 22-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предлагаю Вам в срок до "____" ________________ 20___года
встать на воинский учет в ____________________________________
путем (наименование МОВУ района (города областного значения)
обращения на портал "электронного правительства" за получением
государственной услуги.
Основание: ________________________________________________
__________________________________________________________
Командир (начальник) ______________________________________
(номер воинской части (наименование учреждения)
__________________________________________________________
(подпись, инициал, фамилия)
Примечание:
1. При отсутствии в воинских частях (учреждениях) углового штампа,
в верхнем левом углу проставляется номер и дата регистрации
предписания в служебном делопроизводстве.
2. В качестве основания увольнения со службы указывается следующие
сведения:
номер и дата приказа об увольнении со службы
(исключении из списков личного состава);
основание, послужившее причиной увольнения со службы.
Приложение 23
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Список граждан, подлежащих подготовке к срочной воинской службе
______ года рождения работающих (учащихся)
______________________________________________
(наименование юридического лица) по состоянию на "____" ____________20___год
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Национальность (указывается по желанию)
Образование, где и в каком классе, на каком курсе учится или сколько классов и курсов окончил
Место работы и занимаемая должность
Владеет ли языками, какими
Место жительства
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Место печати
"____" ______________ 20___год
Подпись руководителя _________________
Приложение 24
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Журнал проверок за состоянием воинского учета военнообязанных, призывников и бронирования
№ п/п
Дата проверки
Должность, фамилия и инициалы проверяющего
Какие недостатки выявлены в ходе проверки
Выводы по результатам проверки.
Сроки устранения недостатков
Какие меры приняты организацией по результатам проверки
1
2
3
4
5
6
Приложение 25
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Список военнообязанных и призывников
____________________________________________________
(наименование юридического лица)
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ИИН
Должность
Куда убыл
Дата убытия
Дата планируемого прибытия
1
2
3
4
5
6
7
8
___________________________________________________________________
(фамилия и инициалы работника кадрового органа или лица, на которого
возложено ведение воинского учета) (подпись)
"___" ______________ 20 __ год
Приложение 26
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, принятых на должности в правоохранительные и специальные органы
№ п/п
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Год рождения
Воинское звание
Номер военно-учетной специальности
Чьим приказом и на какую должность назначен, номер и дата приказа
(в специальных государственных органах не заполняется)
Кому, когда и за каким исх. № высланы учетные документы в У(О)ДО
1
2
3
4
5
6
7
______________________________________________________________
(должность)
______________________________________________________________
(звание, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 27
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Предписание

Ескерту. 27-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
28-қосымша
Нысан
________________________________________ (құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органның атауы) жеке құрам тізімінен шығарылған (алынған) азаматқа арналған мәлімет
Ескерту. 28-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы мәлімет
ЖСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Туған жері
Ұлты
Жеке басын куәландыратын құжат (серия №, берілген күні, кім берді)
Білімі
Мамандығы
Жүргізуші куәлігінің №
- санаты
Тұрғылықты жері
2. Әскери қызметке қатынасы туралы мәлімет
Әскери атағының коды
Әскери-есептік мамандық коды
Лауазым коды
Қай ҚІБ(Б) әскерге шақырды (әскерге шақырылған күні)
Ант қабылданды (бұйрықтың күні және нөмірі, кімнің бұйрығы, қабылдау орны)
Әскери билеті (сериясы және №, берілген күні, кім берді)
3. Әскери қызмет өткеру
(әрбір әскери бөлім бойынша бөлек)
Әскери бөлімнің атауы, лауазымы және техника түрі
ӘЕМ №
Қай уақыттан бастап
Қай уақытқа дейін
4. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру
(жалпы кезең)
Әскери бөлімнің, лауазымының атауы және техника түрі
ӘЕМ №
Қай уақыттан бастап
Қай уақытқа дейін
_____________________________________20___ ж."____"_________ № _______бұйрығы негізінде запасқа (отставкаға) шығарылды
Қызметтің ерекше белгілері, қандай қару-жарақ пен техникада
Жауынгерлік іс-қимылға қатысуы
Мемлекеттік наградалармен, төсбелгілермен, бағалы сыйлықтармен наградталуы
Жаралануы және контузия алуы (күні және сипаты)
5. Оқу-жаттығу жиынынан өтуі
Қай жылы
Неше күн
Қандай әскери бөлім жанында
Қандай лауазымда және техника түрі
ӘЕМ №
6. Антропометриялық деректер
Бойы
Басының өлшемі
Газтұмша өлшемі
Киім-кешек өлшемі
Аяқ киім өлшемі
7. Медициналық куәландыру туралы мәлімет
Денсаулық жағдайы (әскери қызметке жарамдылығы)
Ерекше белгілер (қосымша мәліметтер)
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
Мәлімет жүйелі түрде және жеке істегі, сондай-ақ қажетті мәліметтер қамтылған өзге де құжаттардағы деректерге дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады.
Мәліметтерді толтыру мынадай тәртіппен және мынадай талаптарды сақтап жүргізіледі:
1. "Жалпы мәліметтер" деген бөлім азаматтың жеке құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат негізінде толтырылады.
2. "Әскери қызметке қатынасы туралы мәлімет" деген бөлім әскери билет жазбасы, ал ол болмаған жағдайда жеке ісінің жазбасы негізінде толтырылады.
3. "Әскери қызмет өткеру" деген бөлімде жазба әрбір әскери бөлім бөлігінде жеке азаматтың әскери-есептік мамандығын және ол өткерген лауазымды ашып көрсетіп жүргізіледі.
"Әскери бөлім атауы, лауазымы және техника түрі" деген бағанда әскери бөлімнің немесе мекеменің шартты нөмірі, лауазымның кодтық белгісі, ал кодтық белгісі болмаған кезде лауазымның толық атауы көрсетіледі. Одан басқа, арнайы көлік құралының түрі көрсетіледі.
"ӘЕМ №" деген бағанда қатардағы және сержанттық құрамдар үшін әскери-есептік мамандықтың үш таңбалы мәні және офицерлер құрамы үшін – алты таңбалы мәні көрсетіледі.
4. "Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру" деген бөлімде жазба сол немесе өзге де органда болудың жалпы кезеңі үшін жүргізіледі.
"Әскери бөлімнің атауы, лауазымы және техника түрі" деген бағанда әскери бөлімнің немесе мекеменің шартты нөмірі, лауазымның кодтық белгісі, ал кодтық белгісі болмаған кезде лауазымның толық атауы көрсетіледі. Одан басқа, арнайы көлік құралының түрі көрсетіледі.
"ӘЕМ №" деген бағанда қатардағы және сержанттық құрамдар үшін әскери-есептік мамандықтың үш таңбалы саны және офицерлер құрамы үшін – алты таңбалы мәні көрсетіледі.

Сноска. Приложение 27 исключено приказом Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 28
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Сведения на уволенного (исключенного) гражданина из списка личного состава
_______________________________________________________________
(наименование правоохранительного или специального государственного органа)
Сноска. Приложение 28 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие сведения
ИИН
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Место рождения
Национальность
Документ, удостоверяющий личность (серия №, дата выдачи, кем выдан)
Образование
Специальность
№ водительского удостоверения
- категории
Место жительство
2. Сведения об отношении к воинской службе
Код воинского звания
Код военно-учетной специальности
Код должности
Каким У(О)ДО призван (дата призыва)
Присягу принял (дата и номер приказ, чей приказ, место принятия)
Военный билет (серия и №, дата выдачи, кем выдан)
3. Прохождение воинской службы
(по каждой воинской части в отдельности)
Наименование воинской части, должность и тип техники
№ ВУС
С какого времени
По какое время
4. Прохождение службы в правоохранительных и специальных государственных органах (общий период)
Наименование воинской части, должность и тип техники
№ ВУС
С какого времени
По какое время
Уволен в запас (отставку) на основании приказа _____________________________________
№ _____________ от "____" ________________ 20___ г.
Особым признакам службы, на каком вооружении и технике
Участие в боевых действиях
Награждения государственными наградами, нагрудными знаками, ценными подарками
Ранения и контузии (дата и характер)
5. Прохождение учебных сборов
В каком году
Сколько дней
При какой воинской части
На какой должности и тип техники
№ ВУС
6. Антропометрические данные
Рост
Окружность головы
Размер противогаза
Размер обмундирования
Размер обуви
7. Сведения о медицинских освидетельствованиях
Состояние здоровья (годность к воинской службы)
Особые отметки (дополнительные сведения)
Разъяснение по заполнению сведений
Сведения заполняются в последовательности и в точном соответствии с данными личного дела, а также иных содержащих необходимые сведения документов.
Заполнение сведений производится в следующем порядке и с соблюдением следующих требований:
1. Раздел "Общие сведения" заполняются на основании личных документов гражданина либо электронных документов из сервиса цифровые документы.
2. Раздел "Сведения об отношении к воинской службе" заполняются на основании записей военного билета, а в случаи их отсутствия записей личного дела.
3. В разделе "Прохождение воинской службы" записи проводятся в разрезе каждой воинской части в отдельности с расшифровкой военно-учетной специальности и должности, на которой проходил гражданин.
В графе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается условный номер воинской части или учреждения, кодовое обозначение должности, а при отсутствии кодового обозначения полное наименование должности. Кроме того, указывается тип специального транспортного средства.
В графе "№ ВУС" указывается трехзначное значение военно-учетной специальности для рядового и сержантского составов и шестизначное значение – для офицерского состава.
4. В разделе "Прохождение службы в правоохранительных и специальных государственных органах" записи проводятся за общий период нахождения в том или ином органе.
В графе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается условный номер воинской части или учреждения, кодовое обозначение должности, а при отсутствии кодового обозначения полное наименование должности. Кроме того, указывается тип специального транспортного средства.
В графе "№ ВУС" указывается трехзначное значение военно-учетной специальности для рядового и сержантского составов и шестизначное значение – для офицерского состава.

5. "Оқу-жаттығу жиынынан өту" деген бөлімде әскери жиыннан өткен, оның ішінде оқу орындарында болған барлық кезең көрсетіледі.
6. "Медициналық куәландыру туралы мәлімет" деген бөлімде азамат қызметтен шығарылған сәттегі денсаулық жағдайы көрсетіледі (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылатын азаматтар үшін).
7. Қызметтен шығарылатын азамат туралы мәлімет болмаған кезде тиісті бағанға "Мәлімет жоқ" деген жазба жазылады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
29-қосымша
Нысан
____________________________
(облысы)
____________________________
(ауданы (қаласы) қорғаныс
істері басқармасының
(бөлімінің) бастығына
Әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш
1.________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
2.________________________________________________________________________
(туған күні, айы, жылы, жеке куәлігінің (төлқұжатының) №, жеке сәйкестендіру нөмірі)
3.________________________________________________________________________
(туған жері: ауыл, кент, аудан, облыс)
4._______________________________________________________________________
(ұлты)
5. ________________________________________________________________________
(отбасы жағдайы)
6. ________________________________________________________________________
(тұрғылықты жері бойынша тіркелген мекенжайы)
7. ________________________________________________________________________
(уақытша келген, тұратын мекенжайы (бар болған кезде)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
байланысты әскери билет немесе оның телнұсқасын беруіңізді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
______________________________________________ 20__жылғы "___"________
______________________________________________
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
30-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.10.2025 № 1427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери міндеттілерге әскери билет немесе оның телнұсқасын беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтарға;

5. В разделе "Прохождение учебных сборов" указываются все периоды прохождения воинских сборов, в том числе и при нахождении в учебных заведениях.
6. В разделе "Сведения о медицинских освидетельствованиях" указывается состояние здоровья на момент увольнения гражданина со службы (для граждан, увольняемых по состоянию здоровья).
7. При отсутствии сведений на увольняемого со службы гражданина, в соответствующих графах производится запись "Сведения не имеются".
Приложение 29
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Начальнику управления (отдела)
по делам обороны
____________________________
(района (города))
____________________________
(области)
Заявление на выдачу военного билета или его дубликата
1. _______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2. _______________________________________________________________
_________________________________________________________________
(число, месяц, год рождения, № удостоверения личности (паспорта),
индивидуальный идентификационный номер)
3. _______________________________________________________________
(место рождения: село, поселок, район, область)
4. ________________________________________________________________
(национальность)
5. _______________________________________________________________
(семейное положение)
6. _______________________________________________________________
(адрес регистрации по месту жительства)
7. ________________________________________________________________
(адрес временного пребывания, проживания (при наличии))
Прошу выдать мне военный билет или его дубликат в связи с
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(указать причину)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
___________________________________ "___" ___________20___года
_______________________
Приложение 30
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Приложение 30 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.10.2025 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача военнообязанным военных билетов или их дубликатов"
Наименование подвида государственной услуги:
1) гражданам, уволенным с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившим установленный срок воинской службы;

2) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтарға;
3) бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткергендердің қатарынан басқа мемлекеттерден келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға;
4) әскери атағы қалпына келтірілген және әскери қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтарға;
5) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар әскери билетін жоғалтқан не бүлдірген кезде;
6) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар ескі үлгідегі әскери билетті жаңасына ауыстырған кезде;
7) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азамат тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен кезде.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органдары
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау: www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: портал, мемлекеттік корпорация.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада – 7 жұмыс күні;
аудандарда – 5 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағазда
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
порталда:
көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы ақпарат не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негiз бойынша мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту туралы дәлелдi жауап.
Мемлекеттік корпорация арқылы (көрсетілетін қызметті алушы порталда таңдаған филиал):
запастағы офицер, қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билетін (бұдан әрі – әскери билет) беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық/қағазда.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат13.00-ден 14.00-ге дейін;

2) гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и проходивших воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившим установленный срок воинской службы;
3) лицам, прибывшим из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах;
4) гражданам, восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах;
5) при утрате либо порче военного билета гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах;
6) при обмене военного билета старого образца на новый, гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах;
7) при изменении фамилии, имени, отчества гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах.
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений на оказание государственной услуги: Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Выдача результата оказания государственной услуги: портал, государственная корпорация.
3
Срок оказания государственной услуги
в городах республиканского и областного значений, столице - 7 рабочих дней;
в районах - 5 рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
на портале:
информация о месте получения результата оказания государственной услуги, подписанное ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
через Государственную корпорацию (выбранный услугополучателем на портале филиал):
выдача военных билетов офицера запаса, рядового и сержантского составов (далее – военный билет).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің дайын нәтижесін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін Мемлекеттік корпорация арқылы, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Мемлекеттік корпорацияның кезекші халыққа қызмет көрсету бөлімдері арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түрінде көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
2) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
3) бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткергендерден басқа мемлекеттен келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады.

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) гражданами, уволенными с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившими установленный срок воинской службы заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
2) гражданами, освобожденными из мест лишения свободы и проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившими установленный срок воинской службы заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
3) лицами, прибывшими из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.

Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
4) әскери атағы қалпына келтірілген және әскери қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады;
әскери атағы қалпына келтірілгені туралы сот қаулысының электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
5) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар әскери билетін жоғалтқан не бүлдірген кезде:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш;
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 649-бабында көзделген әскери есепке алу құжатын қасақана бүлдiргені немесе жоғалтқаны үшін әкімшілік жазаны қолдану туралы қаулының электрондық көшірмесі не көрсетілетін қызметті алушыға байланысты емес мән-жай бойынша жоғалту не бүлдіру фактісін растайтын уәкілетті мемлекеттік органнан анықтама.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
6) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар ескі үлгідегі әскери билетті жаңасына ауыстырған кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырылады.
Әскери билеттің түпнұсқасы көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алуға келген кезде Мемлекеттік корпорацияға тапсырылуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;

Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
4) гражданам, восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах:
заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия постановления суда о восстановлении в воинском звании прикрепляется к заявлению.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
5) при утрате либо порче военного билета гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах:
заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия постановления о наложении административного взыскания за умышленную порчу или утрату документа воинского учета, предусмотренного статьей 649 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" либо справка с уполномоченного государственного органа, подтверждающая факт утраты либо порчи по независящим от услугополучателя обстоятельствам прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
6) при обмене военного билета старого образца на новый, гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Оригинал военного билета подлежит сдаче в Государственную корпорацию, при обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";

7) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырылады.
Әскери билеттің түпнұсқасы (ескі үлгідегі) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алуға келген кезде Мемлекеттік корпорацияға тапсырылуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректің (мәліметтің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, деректің және мәліметтің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) әскери есепте болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйесінде тіркелген субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйесінде қолжетімді әдістермен тіркеледі, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" деген бөлімде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында әскери қызмет, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткермеген азаматтарға әскери билет жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында заңнамада белгіленген тәртіппен беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефондары арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
31-қосымша
Нысан
____________________________
(облысы)
_________________________
(ауданы (қаласы) қорғаныс
істері басқармасының
(бөлімінің) бастығына
Әскери есепке қою туралы өтініш

7) при изменении фамилии, имени, отчества гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Оригинал военного билета (старого образца) подлежит сдаче в Государственную корпорацию, при обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами;
3) отсутствие на воинском учете.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Гражданам, не проходившим воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах в целях обеспечения мобилизационной готовности государства военные билеты выдаются в период мобилизации, военного положения и в военное время в порядке, установленном законодательством.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 31
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Начальнику управления (отдела)
по делам обороны
____________________________
района (города)
____________________________
области
Заявление о постановке на воинский учет

1. Тегі______________________________
2. Аты __________________________________
3. Әкесінің аты______________________________
(бар болса)
4. Туған жылы ________ ж."___" ______________
3. Туған жері ____________________________________________
(ауыл, кент, аудан, қала, облыс, республика)
4. Ұлты________________________
5. Құжат түрі ______________ № _____________ сериясы __________
Қолданылу мерзімі ________________
Берілген күні______________ кім берді________________
6. ЖСН _________________________________
7. Отбасы жағдайы және отбасы құрамы____________________________
__________________________________________________________________________
бойдақ, ажырасқан (анасының Т.А.Ә. толық, туған жылы, тұрғылықты жерінің
мекенжайы); үйленген (жұбайының Т.А.Ә. толық, 18 жасқа дейінгі балаларының
аттары, туған жылдары және тұрғылықты мекенжайы) (бар болса)
8. Білімі__________________________
оқу орны_________________________
мамандығы___________________________
аяқтаған жылы ____ жылғы "____" ______________
9. жүргізуші куәлігінің № ___________
санаты_______________________________
Сериясы_____________________________
берілген күні______________________________
10. Тұрғылықты мекенжайы________________________________
11. Нақты тұратын мекенжайы __________________________________
_________________________________________________________________________
12. Телефон нөмірі (қалалық, ұялы) ______________________________
13. Жұмыс орны_______________________________________________
ұйымның мекенжайы___________________________________________
лауазымы__________________________
телефон № _________________________
14. Қай ҚІБ(Б)-да әскери есепте тұр (тұрды) ____________________________________
__________________________________________________________________________
15. Қосымша мәліметтер ________________________________________
_________________________________________________________________________
(Т.А.Ә өзгерту туралы мәлімет, жауынгерлік іс-қимылға қатысу туралы, наградалары,
жеңілдіктері, денсаулық жағдайының өзгеруі туралы, қылмыстық құқық бұзушылық
жасағаны, тілдерді білуі туралы)
16. Антропометриялық деректері
Бойы
Басының өлшемі
Киімінің өлшемі
Аяқ киімінің өлшемі
17. ________________________________________
(әскери билетінің сериясы, нөмірі (бар болса)

1. Фамилия ______________________________________________
2. Имя __________________________________________________
3. Отчество ______________________________ (при его наличии)
4. "___" ______________ ________ год рождения.
3. Место рождения ________________________________________
(село, поселок, район, город, область, республика)
4. Национальность ________________________________________
5. Вид документа _____________ № ___________ серия _________
Срок действия ____________________________________________
Дата выдачи ______________ кем выдано _____________________
6. ИИН __________________________________________________
7. Семейное положение и состав семьи _______________________
_________________________________________________________
холост, разведен (Ф.И.О. матери полностью, год рождения, адрес
места жительства); женат (Ф.И.О. жены полностью, имена детей
до 18 лет, год рождения и адрес местожительства) (при наличии)
8. Образование ___________________________________________
учебное заведение ________________________________________
специальность ___________________________________________
год окончания "____" ______________ год
9. № водительского удостоверения __________________________
категория _______________________________________________
Серия __________________________________________________
дата выдачи _____________________________________________
10. Адрес места жительства
________________________________________________________
11. Адрес фактического проживания
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
12. Номер телефона (городской, сотовый) ____________________
13. Место работы _________________________________________
адрес организации ________________________________________
должность _______________________________________________
№ телефона ______________________________________________
14. В каком У(О)ДО состоит (состоял) на воинском учете
_________________________________________________________
15. Дополнительные сведения
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(сведения об изменении Ф.И.О., об участии в боевых действиях,
о наградах, льготах, об изменении состояния здоровья, о наличии
совершенных уголовных правонарушений, о знании языков)
16. Антропометрические данные
Рост
Окружность головы
Размер одежды
Размер обуви
17. _______________________________________________________
(серия, номер военного билета (при наличии))

18. Қызмет өткеру кезеңі:
Әскери бөлім атауы
ӘЕМ
қай уақыттан бастап
қай уақытқа дейін
19. Әскери ант қабылдау ______________________________
(ант қабылдаған күні, жері)
20. Әскери атағы________________________
21. __________________________________________________________
(себебін көрсету)
____________________________________байланысты әскери есепке қоюыңызды
сұраймын.
Өтінішке мыналарды қоса беремін:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________
Ақпараттық жүйеде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін
20__ жылғы "___" ___________
_______________________________ ____________________
(аты-жөні, тегі) (қолы)
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
32-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 32-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар үшін;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орнынан оқудан шығарылғандар (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін;
3) бас бостандығынан айыру орнынан босатылған, бұрын әскери есепте тұрған азаматтар үшін;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын бітірген әйелдер үшін;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған ер азаматтар үшін.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери міндеттілерді немесе әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою туралы хабарлама не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі

18. Период прохождения службы:
Наименование воинской части
ВУС
с какого времени
до какого времени
19. Принятие военной присяги __________________________________
(дата, место присяги)
20. Воинское звание ___________________________________________
21. Прошу поставить на воинский учет в связи _____________________
_____________________________________________________________
(указать причину)
К заявлению прилагаю:
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
5. ___________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"___" ___________20__ года
_______________________________ ____________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
Приложение 32
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Приложение 32 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Постановка на воинский учет военнообязанных и призывников"
Наименование подвида государственной услуги:
1) для лиц, принявших гражданство Республики Казахстан;
2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных, специальных учебных заведений;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности;
5) для граждан мужского пола, в том числе освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете.
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о постановке на воинский учет военнообязанных или призывников, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы:
1) www.mod.gov.kz Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке қатынасын растайтын электрондық құжатты (болса, мемлекеттік (орыс тіліне) аударылған) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың электрондық көшірмесін (болса) ("Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған аударманы не мемлекеттік немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашы қолтаңбасының түпнұсқалығын нотариус куәландырған) өтінішке тіркейді;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери және арнайы (әскери) оқу орнынан оқудан шығарылғандар және (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 22-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әскери есепке қою туралы нұсқаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери билеттің (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке жарамдылық санатын растайтын құжаттың (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған (оқудан шығарылған) үшін) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
3) бас бостандығынан айыру орнынан босатылған, бұрын әскери есепте тұрған азаматтар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) для лиц, принявших гражданство Республики Казахстан:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронный документ, подтверждающий отношение к воинской службе (при наличии, переведенный на государственный (русский) язык), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате") (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных и специальных (военных) учебных заведений:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия предписания о постановке на воинский учет по форме, согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия военного билета (при наличии), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа, подтверждающая категорию годности к воинской службе (для уволенных (отчисленных) по состоянию здоровья), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы, прикрепляется к заявлению услугополучателем;

4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын бітірген әйелдер үшін;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған азаматтар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматты медициналық куәландыру картасының электрондық көшірмесін (әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау туралы қорытындысы бар) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған (бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамдар үшін) босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді.
Осы көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрін көрсету кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар, туған жері, некеде болуы, отбасы құрамы, білімі, тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескеріп өзге де талаптар
Осы Тізбенің 8-бөлімінде көрсетілген санатты қоспағанда, азаматтарды кейіннен әскери есепке қою жаңа тұрғылықты жеріне тіркелу бойынша ЖТМДҚ-дан мәлімет ҚР МО АЖ-сына түскенде жүгінбей, жүзеге асырылады.
Азаматтың әскери есепте тұруы туралы мәлімет азаматтың "электрондық үкімет" порталындағы "жеке кабинетінде" көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
33-қосымша
Нысан
№______________ "Тіркеу нөмірі"
"Өтінішті беру күні" ____________
Әскери есепке қою туралы хабарлама
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
оның_____________________________________________________________________
(жергілікті әскери басқару органының атауы)
жергілікті әскери басқару органында әскери есепке қойылғаны туралы берілді
ЖӘБО атауы: _______________ "ЖӘБО қызметкері"
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңның 7-бабынасәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
34-қосымша
Нысан
____________________________
облысы
____________________________
ауданы (қаласы) қорғаныс істері
басқармасының (бөлімінің)
бастығына
Әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіруге (түзетуге) өтініш
1.________________________________________________________________________
(тегі, аты мен әкесінің аты (бар болса)
2.________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(туған жылы, күні, айы, жеке куәлігінің (төлқұжатының) № , жеке сәйкестендіру нөмірі)

4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
5) для граждан мужского пола, в том числе и освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете;
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия карты медицинского освидетельствования гражданина по форме, согласно приложению 40 к настоящим Правилам (с заключением об определении степени годности к воинской службе), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы (для лиц, освобожденных из мест лишения свободы), прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о месте рождении, о состоянии в браке, о составе семьи, об образовании, о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", при оказании всех указанных подвидов настоящей услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2)несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Последующая постановка граждан на воинский учет, за исключением категорий, указанных в разделе 8 настоящего Перечня, осуществляется без обращения при поступлении в ИС МО РК сведений с ГБДФЛ по регистрации к новому месту жительства.
Сведения о состоянии гражданина на воинском учете отражаются в "личном кабинете" гражданина на портале "электронного правительства".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 33
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
№ _______________
"Регистрационный номер" _________________
"Дата подачи заявления"
Уведомление о постановке на воинский учет
Выдано ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он (она) поставлен (а) на воинский учет в местном органе военного
управления
__________________________________________________________________
(наименование местного органа военного управления)
Наименование МОВУ: _______________ "МОВУ сотрудника"
Данный документ согласно статьи 7 Закона "Об электронном документе и
электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 34
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Начальнику управления (отдела)
по делам обороны
____________________________
района (города)
____________________________
области
Заявление на актуализацию (корректировку) сведений о воинской службе
1. __________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(число, месяц, год рождения, № удостоверения личности (паспорта),
индивидуальный идентификационный номер)

3. ________________________________________________________________________
(тіркелген тұрғылықты жері бойынша мекенжайы)
4. ________________________________________________________________________
(уақытша болатын, тұратын мекенжайы (бар болса)
Мынадай мәліметтерді өзектілендіруіңізді (түзетуіңізді) сұраймын ________________
__________________________________________________________________________
(қандай мәліметтер екенін көрсету)
Өтінішке мыналарды қоса ұсынамын:
1. _______________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
Әлеуметтік қолдауды алу үшін қажетті әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету) (қажеттіні таңдау):
- Иә
- Жоқ
Ақпараттық жүйеде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______________________ 20__ жылғы "___" ___________ ___________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу
қағидаларына
35-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 35-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 19.02.2025 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету)"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 жұмыс күні
Ақпаратты мемлекеттік органдар мен ұйымдардан (мұрағаттан), оның ішінде басқа елден алу қажет болғанда мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі кейіннен көрсетілетін қызметті алушыны бір жұмыс күні ішінде мерзімнің ұзартылғаны туралы хабардар етумен 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету) туралы хабарлама не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілі
Тегін
7
Жұмыс кестесі

3. __________________________________________________________________
(адрес регистрации по месту жительства)
4. __________________________________________________________________
(адрес временного пребывания, проживания (при наличии))
Прошу актуализировать (скорректировать) следующие сведения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать какие сведения)
К заявлению прилагаю:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
Актуализация (корректировка) сведений о воинской службе необходимых
для получения социальной поддержки (необходимо выбрать):
- Да
- Нет
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
___________________________________ "___" ________20___года
_________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
Приложение 35
к Правилам воинского учета
военнообязанных
и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Приложение 35 - в редакции приказа Министра обороны РК от 19.02.2025 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о воинской службе".
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 рабочих дня.
При необходимости получения информации из государственных органов и организаций (архивов), в том числе и других стран срок оказания государственной услуги продлевается до 90 (девяносто) рабочих дней с последующим уведомлением услугополучателя о продлении срока в течение одного рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об актуализации (корректировке) сведений о воинской службе в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Порталдағы "жеке кабинетте" мәліметтер дұрыс көрсетілмеген не болмағанда көрсетілетін қызметті алушы:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтініш толтырады;
өзектілендіру (түзету) қажет етілетін мәліметтің бар болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесін қоса береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушы ұсынған және жіберілген сұрау салуға сәйкес алынған ақпараттың және өзектілендіру (түзету) қажеттілігін растайтын қажетті мәліметтердің жеткіліксіздігі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызмет ерекшелігі ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімін ұзарту туралы хабарлама __________________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
Әскери қызмет өткергенін растау үшін қажетті мәліметтің жеткіліксіз болуына
байланысты _______________________________________________________________
(ЖӘБО атауы)
қолда бар ақпаратты растау үшін_____________________________________________
__________________________________________________________________________
(тиісті органның атауы)
20_жылғы "_"_______ № ____________________ сұрау салу (шығыс нөмірі) жолданды.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына
сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін
ұзартылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің дайын болуы туралы қосымша хабардар
етілген боласыз.
ЖӘБО атауы: _______________ "ЖӘБО қызметкері"
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңның
7-бабынасәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
37-қосымша
Нысан
Әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету) туралы хабарлама
__________________________________________________________________-ға
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) мәліметтер өзектілендірілді (түзетілді).
ЖӘБО атауы: _______________ "ЖӘБО қызметкері"
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңның
7-бабынасәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
38-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА ________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
___________________________ _______________ бастап ____________ дейінгі жылдар
(туған күні, айы және жылы)
кезеңінде _________________________________________________________________
(әскери қызмет өткерген әскери бөлім не аумақ) нақты әскери қызмет өткерді.
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік орган, ұйым, архив)
алынған мәлімет негізінде _____________ бастап ___________________ дейінгі кезеңде
_________________________________________________________________________
("Ардагерлер туралы" Заңның 5-бабында және 6-бабының 1) тармақшасында көзделген
оқиғаға қатысу фактісі көрсетіледі) фактісі расталады (расталмайды).
Анықтама талап ету орнына ұсыну үшін берілді.
Анықтама берілген күн __________
Анықтама жарамды: мерзімсіз.
ЖӘБО атауы: _______________ "ЖӘБО қызметкері"
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңның 7-бабынасәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
39-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама ___________________________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
сәйкес Сізге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
ЖӘБО атауы: _______________ "ЖӘБО қызметкері"
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңның 7-бабынасәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу
қағидаларына
40-қосымша
Нысан
Фотоға арналған орын (қорғаныс істері бөлімінің (басқармасының) елтаңбалы мөрі)
Азаматты медициналық куәландыру КАРТАСЫ

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При неверно указанных сведениях в "личном кабинете" на портале либо при их отсутствии, услугополучателем:
заполняется заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
прилагается электронная копия документа, подтверждающая наличие сведений, которые необходимо актуализировать (корректировать).
Сведения о документах удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами;
3) недостаточность предоставленной услугополучателем и полученной, в соответствии с направленными запросами информации и необходимых сведений, подтверждающих необходимость актуализации (корректировки).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 36
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Уведомление о продлении срока оказания государственной услуги
______________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
В связи недостаточностью необходимых сведений для подтверждения прохождения
воинской службы ________________________________________________________
(наименование МОВУ)
"___" _________ 20 __ года направлен запрос за № __________ (исходящий номер)
в ______________________________________________________________________
(наименование соответствующего органа) для получения подтверждения имеющейся
информации.
В соответствии с Правилами воинского учета военнообязанных и призывников срок
оказания государственной услуги продлевается до 90 рабочих дней.
О готовности результата оказания государственной услуги будете проинформированы
дополнительно.
Наименование МОВУ: _______________ "МОВУ сотрудника"
Данный документ согласно статьи 7 Закона "Об электронном документе
и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 37
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Уведомление об актуализации (корректировке) сведений о воинской службе
Сведения на _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
актуализированы (скорректированы).
Наименование МОВУ: _______________ "МОВУ сотрудника"
Данный документ согласно статьи 7 Закона "Об электронном документе и
электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 38
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
СПРАВКА
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________,
действительно __________________________________________________________
(число, месяц и год рождения)
_______________________________________________________________________
(воинская часть либо территория прохождение воинской службы)
в период с __________ по__________ гг.
На оснований сведений из ________________________________________________
_______________________________________________________________________
(государственный орган, организация, архив)
факт ___________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указываются факты участия в событиях предусмотренных статьей 5 и подпунктом 1)
статьи 6 Закона "О ветеранах")
в период с __________ по__________ гг. (не) подтверждается.
Справка дана для предъявления по месту требования.
Дата выдачи справки __________
Справка действительна: бессрочно.
Наименование МОВУ: _______________ "МОВУ сотрудника"
Данный документ согласно статьи 7 Закона "Об электронном документе и
электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 39
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
___________________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
В соответствии с ____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
уведомляем об отказе оказания Вам государственной услуги.
Наименование МОВУ: _______________ "МОВУ сотрудника"
Данный документ согласно статьи 7 Закона "Об электронном документе и
электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 40
к Правилам воинского учета
военнообязанных
и призывников
Форма
Место для фотографии (гербовая печать отдела (управления)по делам обороны)
КАРТА
медицинского освидетельствования гражданина

Ескерту. 40-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 19.02.2025 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі, аты, бар болса әкесінің аты___________________________
2. Туған күні ____________________________________________________
3. Әскери атағы _________________________________________________
4. Әскери-есептік мамандығы _____________________________________
5. Куәландыру нәтижесі:
20___ ж. "____" _______
20___ ж. "____" _______
Зерттеу
Жалпы қан талдауы
Жалпы несеп талдауы
Мерезге микропреципитацияның реакциясы (микрореакция)
ЭКГ зерттеуі
Кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы
Мұрын қосалқы қуысының рентгенограммасы
Көздің ішкі қысымы
Қанды қантқа талдау
Басқа да мәліметтер (зерттеу)
Бой/дене салмағы
Маман-дәрігер
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Психиатр
Басқа да қажетті мамандар
Диагнозы
М.О.
(Комиссия
төрағасының
жеке мөрі)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылы 22 желтоқсанда № 21863 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың_____-бағаны___ - тармағының _____- тармақшасы негізінде
__________________________
Комиссия төрағасы
________________________
әскери атағы,
________________________
қолы, инициалдары, тегі
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 722 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылы 22 желтоқсанда № 21863 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың_____- бағаны___ -тармағының _____- тармақшасы негізінде
___________________________
Комиссия төрағасы
_______________________
әскери атағы,
______________________
қолы, инициалдары, тегі

Сноска. Приложение 40 - в редакции приказа Министра обороны РК от 19.02.2025 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия, имя, при наличии отчество _____________________________________
2. Дата рождения ________________________________________________________
3. Воинское звание_______________________________________________________
4. Военно-учетная специальность __________________________________________
5. Результаты освидетельствования:
"____" _______ 20___ г
"____" _______ 20___ г
Исследования
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
ЭКГ исследования
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Внутриглазное давление
Анализ крови на сахар
Другие сведения (исследования)
Рост/масса тела
Врачи-специалисты
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Психиатр
Другие необходимые специалисты
Диагноз
М.П.
(личная печать председателя комиссии)
На основании подпункта___ пункта _____ графы _____ Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21863),
________________________
________________________
Председатель комиссии
________________________
воинское звание,
________________________
подпись, инициал, фамилия
На основании подпункта ____ пункта _____ графы _________ Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21863),
_______________________
_______________________
Председатель комиссии
_______________________
воинское звание,
______________________
подпись, инициал, фамилия