7. Конкурсқа қатысу үшін өтініш беруші(лер) келесі құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінімді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес инновациялық жобаны (жобаларды) іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына түсіндірме жазбаны;
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес инновациялық жобаны (жобаларды) іске асыру жөніндегі іс-шаралар шығыстарының сметасын;
5) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҒЖБМ) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеу туралы куәлікті;
6) заңды тұлғалар үшін:
жарғының және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін;
соңғы екі жылдағы қаржылық есептіліктің көшірмесін;
есебі салық органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы салық заңнамасымен белгіленген нысан бойынша мәліметтерді;
өтініш берушінің өтініш берген күннің алдындағы үш айдан астам уақыт ішінде банк (банктер) алдындағы мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы бірінші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған және банктің (банктердің) мөрімен банктің (банктердің) анықтамасының түпнұсқасын (егер өтініш беруші бірнеше екінші деңгейдегі банктердің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылған жағдайда, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады);
аграрлық бейіндегі ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық салалардағы жұмыстарды орындауға өтініш берушінің біліктілігін растайтын лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың, дипломдардың және басқа да құжаттардың көшірмелерін;
өңірдің АӨК-ке инновациялық жобаны енгізуге бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру үшін өтініш берушінің өзінің ғылыми-техникалық және материалдық-өндірістік базасын ұсыну туралы міндеттемесін растайтын құжаттарды (мәліметтер) (болған жағдайда);
7) жеке тұлғалар үшін:
көшірменің құжат түпнұсқасымен дұрыстығын куәландыру туралы куәландыру жазбасы бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесін;
есебі салық органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы салық заңнамасымен белгіленген нысан бойынша мәліметтерді;
аграрлық бейіндегі ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық салалардағы жұмыстарды орындауға өтініш берушінің біліктілігін растайтын лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың, дипломдардың және басқа да құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін;
инновациялық жобаны енгізуге бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру үшін өзінің ғылыми-техникалық және өндірістік базасын ұсыну туралы оның міндеттемесін растайтын құжаттарды (мәліметтер) (болған жағдайда) тапсыру қажет.

7. Для участия в конкурсе заявитель(и) представляет(ют) следующие документы:
1) заявку согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) план мероприятий по реализации инновационного(ых) проекта(ов) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) пояснительную записку к плану мероприятий по реализации инновационных проектов согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) смету расходов мероприятий по реализации инновационного(ых) проекта(ов) согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) свидетельство об аккредитации в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО РК);
6) для юридических лиц:
копию устава и свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации);
копию финансовой отчетности за последние два года;
сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в налоговом органе, по форме, установленной налоговым законодательством;
оригинал справки банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности заявителя более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявления, перед банком (банками) (в случае, если заявитель является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков) за подписью первого руководителя или лица, его замещающего, и печатью банка (банков);
копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научной, научно-технической и инновационной сферах аграрного профиля;
документы (сведения), подтверждающие обязательство заявителя о предоставлении своей научно-технической и материально-производственной базы для осуществления мероприятий, направленных на внедрение инновационного проекта в АПК региона (в случае наличия);
7) для физических лиц:
копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан с удостоверительной надписью о засвидетельствовании верности копии с подлинником документа;
сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в налоговом органе, по форме, установленной налоговым законодательством;
нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научной, научно-технической и инновационной сферах аграрного профиля;
документы (сведения), подтверждающие его обязательство о предоставлении своей научно-технической и производственной базы для осуществления мероприятий, направленных на внедрение инновационного проекта (в случае наличия).

8. Инновациялық жобаларды енгізу және тарату үшін жергілікті бюджеттен қаржыландыру алуға арналған конкурсқа қатысу үшін өтініш беруші(лер) ұсынатын материалдар осы Қағидалар мен оларға қосымшалардың талаптарына сәйкес қалыптастырылуы және ресімделуі тиіс.
9. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді. Өтініш берушінің толық емес немесе дәйексіз деректерді ұсынуы өтінімді қабылдамау үшін негіз болып табылады.
10. Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 30 (отыз) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкестікке өтінімдерді іріктеуді жүргізеді.
11. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бұл туралы өтініш берушіге(лерге) құжаттарды қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлайды. Анықталған сәйкессіздіктерді жоюды өтініш беруші(лер) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі хабарлама жіберген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді, әйтпесе өтінім қабылданбауға жатады. Пысықталған өтінімдерді бюджеттік бағдарламаның әкімшісі анықталған сәйкессіздіктер жойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Өтінім қабылданбаған кезде ұсынылған құжаттар өтініш берушіге қайтарылады.
12. Осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін және инновациялық жобаларды іріктеу рәсімінің бірінші кезеңінен өткен өтінімдер бойынша бюджеттік бағдарламаның әкімшісі инновациялық жобаларды іріктеу талаптарына сәйкестігі негізінде өтінімдер бойынша кешенді қорытынды дайындайды;
13. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі инновациялық жобаға (жобаларға) іріктеудің мынадай талаптары негізінде инновациялық жобаның (жобалардың) өтінімдері бойынша кешенді қорытынды шығарады:
өтініш берушінің(лердің) материалдарының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі;
жобаның инновациялық бағыты, техникалық іске асырылуы және оның Шығыс Қазақстан облысының аумағында АӨК-ге енгізуге және таратуға дайындық деңгейі;
Шығыс Қазақстан облысы мен Қазақстан Республикасының АӨК дамытудың басым бағыттарының өзектілігі мен сәйкестігі;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК-де инновациялық жоба қаражатын игеру және инновациялық жобаның одан әрі перспективасы туралы егжей-тегжейлі тұжырымдалған пайымның болуы;
инновациялық жобаларды орындау үшін жабдықтардың, инфрақұрылымның және ресурстардың болуы;
инновациялық жобаның бәсекеге қабілеттілігі;
инновациялық жобаның экономикалық орындылығы.

8. Материалы, представляемые заявителем(ями) для участия в конкурсе на получение финансирования из местного бюджета для внедрения и распространения инновационных проектов, формируются и оформляются в соответствии с требованиями настоящих Правил и приложений к ним.
9. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. Представление заявителем неполных или недостоверных данных является основанием для отклонения заявки.
10. По окончании срока приема заявок на участие в конкурсе, администратором бюджетной программы в течение 30 (тридцати) рабочих дней проводится отбор заявок на соответствие требованиям настоящих Правил.
11. В случае выявления несоответствия представленных документов требованиям настоящих Правил, администратор бюджетной программы информирует об этом заявителя(ей) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты приема документов. Устранение выявленных несоответствий производится заявителем(ями) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты направления уведомления администратором бюджетной программы, в противном случае заявка подлежит отклонению. Доработанные заявки рассматриваются администратором бюджетной программы в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты устранении выявленных несоответствий.
При отклонении заявки представленные документы возвращаются заявителю.
12. По заявкам, соответствующим требованиям настоящих Правил и прошедшим первый этап процедуры отбора инновационных проектов, администратором бюджетной программы готовится комплексное заключение по заявкам на основании их соответствия требованиям отбора инновационных проектов;
13. Администратор бюджетной программы выносит комплексное заключение по заявкам инновационного(ых) проекта(ов) на основании следующих требований отбора к инновационному(ым) проекту(ам):
соответствие материалов заявителя(ей) требованиям настоящих Правил;
инновационная направленность, техническая реализуемость проекта и уровень его готовности к внедрению и распространению в АПК на территории Восточно-Казахстанской области;
актуальность и соответствие приоритетным направлениям развития АПК Восточно-Казахстанской области и Республики Казахстан;
наличие детально сформулированного видения освоения средств инновационного проекта и дальнейшей перспективы инновационного проекта в АПК Восточно-Казахстанской области;
наличие оборудования, инфраструктуры и ресурсов для выполнения инновационных проектов;
конкурентоспособность инновационного проекта;
экономическая целесообразность инновационного проекта.

15. Комиссия бюджеттік бағдарлама әкімшісінің өтінімдерін және кешенді қорытындысын қарауды осы Қағидаларға сәйкес жүргізеді.
16. Комиссия өтінімдерді және кешенді қорытындыны (бұдан әрі – Материалдар) қарауды бюджеттік бағдарлама әкімшісінен инновациялық жобаларды іріктеу конкурсына өтінімдер бойынша кешенді қорытынды алған сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
17. Материалдарды қарау қорытындылары бойынша Комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған бюджеттік бағдарлама шеңберінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен инновациялық жобаны қаржыландыру туралы немесе оны қаржыландырудан бас тарту туралы ұсынымдар шығарады.
18. Инновациялық жобаны қаржыландыру туралы немесе оны қаржыландырудан бас тарту туралы Комиссияның ұсынымдары Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді және оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
19. Комиссияның ұсынымы негізінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі оның отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде заңнамада белгіленген тәртіппен инновациялық жобаны Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған бюджеттік бағдарлама шеңберінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру туралы немесе оны қаржыландырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
20. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі инновациялық жобаны қаржыландыру туралы шешім қабылдаған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде оның және конкурс қорытындылары бойынша айқындалған өтінім беруші(лер) арасында мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы инновациялық жоба туралы шарт жасалады.
21. Инновациялық жобаны оның нысаналы мақсатына және белгіленген тәртіппен бекітілген шығыстар сметасына қатаң сәйкестікте қаржыландыруға жергілікті бюджеттен бөлінген қаражатты пайдалану инновациялық жоба туралы шарттың міндетті талабы болып табылады. Инновациялық жобаның пайдаланылмаған қаражаты жергілікті бюджетке қайтарылуға жатады.
Инновациялық жобаны қаржыландыруға берілген бюджет қаражаты бекітілген шығыстар сметасында көзделмеген мақсаттарға алынған бюджет қаражаты пайдаланылған жағдайда жергілікті бюджетке толық қайтарылуға жатады.
2-параграф. Конкурстық Комиссия қызметін ұйымдастыру
22. Облыстың жергілікті атқарушы органы конкурстық Комиссия құрады. Комиссия төрағасы болып облыс әкімінің ауыл шаруашылығы мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
23. Комиссия тұрақты негізде әрекет етеді. Комиссияның жалпы құрамы бестен кем емес адамды құрайды. Хатшы комиссияның мүшесі болып табылмайды және комиссия шешімдерін қабылдау кезінде дауыс беру құқығына ие емес.

15. Рассмотрение заявок и комплексного заключения администратора бюджетной программы проводится Комиссией в соответствии с настоящими Правилами.
16. Рассмотрение заявок и комплексного заключения (далее – Материалы) осуществляется Комиссией в течение 20 (двадцати) рабочих дней с момента получения от администратора бюджетной программы комплексного заключения по заявкам на конкурс отбора инновационных проектов.
17. По итогам рассмотрения Материалов Комиссия выносит рекомендации о финансировании инновационного проекта за счет средств местного бюджета в рамках определенной законодательством Республики Казахстан бюджетной программы или об отказе в его финансировании.
18. Рекомендации Комиссии о финансировании инновационного проекта или об отказе в его финансировании оформляются протоколом заседания Комиссии и подписываются всеми членами Комиссии.
19. На основании рекомендации Комиссии администратором бюджетной программы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания протокола ее заседания принимается в установленном законодательством порядке решение о финансировании инновационного проекта за счет средств местного бюджета в рамках определенной законодательством Республики Казахстан бюджетной программы или об отказе в его финансировании.
20. В течение 7 (семи) рабочих дней с момента принятия решения администратором бюджетной программы о финансировании инновационного проекта между ним и заявителем(ями), определенным по итогам конкурса, заключается договор об инновационном проекте посредством веб-портала государственных закупок.
21. Использование средств, выделенных из местного бюджета на финансирование инновационного проекта в строгом соответствии с его целевым назначением и утвержденной в установленном порядке сметой расходов, является обязательным условием договора об инновационном проекте. Неиспользованные средства инновационного проекта подлежат возврату в местный бюджет.
Предоставленные на финансирование инновационного проекта бюджетные средства подлежат полному возврату в местный бюджет в случае использования полученных бюджетных средств на цели, не предусмотренные утвержденной сметой расходов.
Параграф 2. Организация деятельности конкурсной Комиссии
22. Местный исполнительный орган области создает конкурсную Комиссию. Председателем комиссии назначается заместитель акима области, курирующий вопросы сельского хозяйства.
23. Комиссия действует на постоянной основе. Общий состав комиссии составляет не менее пяти человек. Секретарь не является членом комиссии и не имеет право голоса при принятии комиссией решений.

24. Бағдарламаның әкімшісі комиссияның жұмыс органы болып табылады.
25. Комиссияның шешімі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді және комиссия төрағасы мен мүшелерінің қолдары қойылады.
26. Комиссия хатшысы:
1) комиссия мүшелері мен өтінім берушілерді отырыс өтетін күннен кемінде үш жұмыс күні бұрын оның күні, уақыты, форматы және өткізу орны туралы хабардар етуді;
2) отырыстың күн тәртібі бойынша ұсыныстар мен құжаттарды дайындауды, комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастыруды және оны жариялауды;
3) комиссия отырысының хаттамасына енгізілетін дауыс беру нәтижелерін есептеуді және оларды жариялауды;
4) комиссия отырысының хаттамасын жүргізуді және комиссия мүшелерінің қолдарымен ресімдеуді және хаттаманы сақтауды;
5) хаттама бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірмені қоса берумен таңдау нәтижесі туралы ақпаратты өтінім берушіге жолдауды қамтамасыз етуді жүзеге асырады. Үзінді көшірме нақты өтінімге қатысты комиссия отырысы хаттамасының деректерін ғана қамтиды.
27. Комиссия отырысы оның құрамының жалпы санынан екіден үш бөлігі болған кезде құзіретті. Шешімдер ашық дауыспен қабылданады және егер олар үшін комиссия мүшелерінің жалпы санынан көп дауыс берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып саналады.
3-параграф. Инновациялық жобаларды іріктеу шарттары
28. Шығыс Қазақстан облысының АӨК-де инновациялық жобаны іске асыру жөніндегі іс-шараларға жергілікті бюджеттен қаржыландыру:
Шығыс Қазақстан облысының жағдайларына қатысты АӨК саласында қолданбалы сипаттағы ғылыми жетістіктерді (әзірлемелерді) енгізуге;
АӨК субъектілерінде Шығыс Қазақстан облысының табиғи-климаттық, әлеуметтік-экономикалық және өзге де жағдайларына қатысты инновациялық агротехнологияларды енгізуге және таратуға беріледі.
29. Шығыс Қазақстан облысының АӨК саласында қолданбалы сипаттағы ғылыми жетістіктерді (әзірлемелерді) енгізу және тарату мынадай жұмыс түрлерін қамтуы мүмкін:
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін енгізу және тарату;
инженерлік объектінің немесе техникалық жүйенің конструкцияларын Шығыс Қазақстан облысының АӨК-не енгізу және тираждау (конструкторлық жұмыстар);
ғылыми және инновациялық технологиялардың тәжірибелік үлгілерін енгізу және тарату (жасалған инновацияның қағидаттық ерекшеліктері бар түпнұсқа модельдер);
селекциялық жетістіктерді енгізу және тарату;
аграрлық өндірістің экономикалық модельдерін және АӨК инфрақұрылымдық объектілерін енгізу және тарату.

24. Рабочим органом комиссии является администратор программы.
25. Решение комиссии оформляется протоколом заседания комиссии и подписывается председателем и членами комиссии.
26. Секретарь комиссии осуществляет:
1) уведомление членов комиссии и заявителей о дате, времени, формате и месте проведения заседания не позднее трех рабочих дней до даты проведения заседания;
2) подготовку предложений и документов по повестке дня заседания, формирование и оглашение повестки заседания комиссии;
3) осуществление подсчета голосов и объявление результата, который заносится в протокол заседания комиссии;
4) ведение и оформление протокола заседания комиссии с подписями членов комиссии и его хранение;
5) обеспечение доведения до заявителей информации о результатах отбора с приложением выписки из протокола заседания комиссии в течение пяти рабочих дней с даты утверждения протокола. Выписка содержит только те сведения из протокола заседания комиссии, которые касаются конкретного обращения.
27. Заседания комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее состава. Решения принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя комиссии считается решающим.
Параграф 3. Условия отбора инновационных проектов
28. Финансирование из местного бюджета на мероприятия по реализации инновационного проекта в АПК Восточно-Казахстанской области предоставляется на:
внедрение научных достижений (разработок) прикладного характера в области АПК применительно к условиям Восточно-Казахстанской области;
внедрение и распространение инновационных агротехнологий в субъектах АПК применительно к природно-климатическим, социально-экономическим и иным условиям данного Восточно-Казахстанской области.
29. Внедрение и распространение научных достижений (разработок) прикладного характера в области АПК Восточно-Казахстанской области может включать в себя следующие виды работ:
внедрение и распространение технологических процессов производства сельскохозяйственной продукции;
внедрение и тиражирование конструкций инженерного объекта или технической системы в АПК Восточно-Казахстанской области (конструкторские работы);
внедрение и распространение опытных образцов научных и инновационных технологий (оригинальных моделей, обладающих принципиальными особенностями созданного новшества);
внедрение и распространение селекционных достижений;
внедрение и распространение экономических моделей аграрного производства и инфраструктурных объектов АПК.

30. Шығыс Қазақстан облысының АӨК саласындағы қолданбалы сипаттағы ғылыми жетістіктерді (әзірлемелерді) енгізуге және (немесе) АӨК субъектілерінде инновациялық агротехнологияларды енгізуге және таратуға өңірдің АӨК-де инновациялық жобаны іске асыру жөніндегі іс-шараларға жергілікті бюджеттен қаржыландыруды ұсынудың негізгі өлшемі бюджеттік бағдарлама әкімшісінің кешенді қорытындысының және Комиссияның ұсынымдарының нәтижелері бойынша жүргізіледі.
31. Шығыс Қазақстан облысының АӨК инновациялық жобасының іс-шараларын орындауға өтініш берушінің(лердің) жергілікті бюджет қаражатын игеру нәтижесі:
Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілерінде ауыл шаруашылығы өнімін өндірудің жетілдірілген технологиялық процестерін ұйымдастыру;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілерінде қолданбалы сипаттағы ғылыми әзірлемелерді енгізу және тарату туралы есеп;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілерінде селекциялық жетістіктерді енгізу және тарату туралы есеп;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілерінде өндіріске ұсынылатын ауыл шаруашылығы өнімдерінің тәжірибелік үлгілерін енгізу туралы есеп;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілерінде ұсынылатын ауыл шаруашылығы өнімін немесе жабдығын өндіруге технологиялық (конструкторлық) құжаттаманы беру туралы есеп;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілерінде нақты инновациялық технологияларды, инновациялар мен ғылыми әзірлемелерді енгізу және тарату бойынша өңірлік кеңес (семинарлар, дала күндері және т.б.) өткізу туралы есеп болып табылады.
32. Шығыс Қазақстан облысының АӨК-де инновациялық жобаларды енгізу және тарату нәтижелерін бағалау мыналарды қамтиды:
инновациялық жобаларды енгізу мен таратудан алынған нәтижелердің сандық және сапалық көрсеткіштері, олар еңбек өнімділігін жақсартуға және өтініш беруші өндірісінің тиімділігіне және аудан (облыс) экономикасына әсерін бағалай отырып, нақты нәтижелерді қамтуы тиіс;
бұрын пайдаланылған технологиялармен салыстырғанда инновациялық жобаларды енгізу жөніндегі іс-шараларды іске асырудан Шығыс Қазақстан облысының АӨК және ауыл шаруашылығы өндірісі субъектісі үшін экономикалық тиімділік;
Шығыс Қазақстан облысының АӨК дамыту контекстінде инновациялық жобаны енгізу нәтижелерін, аграрлық нарықтағы жағдайды экономикалық бағалау;
АӨК нақты субъектісі жағдайында енгізу процестерін ғалымдардың жеке сүйемелдеу жолымен жоба іс шараларын енгізуден технологиялық тәуекелдерді барынша азайту және тиімді іске асырудан барынша табыс алу.

30. Основным критерием для предоставления финансирования из местного бюджета на мероприятия по реализации инновационного проекта в АПК региона на внедрение научных достижений (разработок) прикладного характера в области АПК Восточно-Казахстанской области и (или) внедрение и распространение инновационных агротехнологий в субъектах АПК производится по результатам комплексного заключения администратора бюджетной программы и рекомендаций Комиссии.
31. Результатом освоения заявителем(ями) средств местного бюджета на выполнение мероприятий инновационного проекта в АПК Восточно-Казахстанской области являются:
организация усовершенствованных технологических процессов производства сельскохозяйственной продукции в субъектах АПК Восточно-Казахстанской области;
отчет о внедрении и распространении научных разработок прикладного характера в субъектах АПК Восточно-Казахстанской области;
отчет о внедрении и распространении селекционного достижения в субъектах АПК Восточно-Казахстанской области;
отчет о внедрении опытных образцов предлагаемой к производству сельскохозяйственной продукции в субъектах АПК Восточно-Казахстанской области;
отчет о передаче технологической (конструкторской) документации на производство предлагаемой сельскохозяйственной продукции или оборудования в субъектах АПК Восточно-Казахстанской области;
отчет о проведении регионального совещания (семинаров, дней поля и т.п.) по внедрению и распространению конкретных инновационных технологий, инновационных новшеств и научных разработок в субъектах АПК Восточно-Казахстанской области.
32. Оценка результатов внедрения и распространения инновационных проектов в АПК Восточно-Казахстанской области включает в себя:
количественные и качественные показатели результатов от внедрения и распространения инновационных проектов, которые включают в себя конкретные и четкие результаты с оценкой влияния на улучшение производительности труда и эффективность производства заявителя и экономики района (области);
экономическая эффективность для субъекта АПК и сельскохозяйственного производства Восточно-Казахстанской области от реализации мероприятий по внедрению инновационных проектов в сравнении с ранее используемыми технологиями;
экономическая оценка результатов внедрения инновационного проекта в контексте развития АПК Восточно-Казахстанской области, ситуации на аграрном рынке;
минимизация технологических рисков от внедрения и получение максимального дохода от эффективной реализации мероприятий проекта путем индивидуального сопровождения учеными процессов внедрения в условиях конкретного субъекта АПК.

33. Шығыс Қазақстан облысының АӨК-де инновациялық жобаларды енгізу және тарату жөніндегі іс-шаралар мыналарды қамтиды:
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) нәтижелерін өндіріске енгізуді ғылыми-әдістемелік сүйемелдеу, оның ішінде ғылыми шығыс материалдарын сатып алу бойынша консультациялық қызметтер;
зертханалық талдау жүргізу, оның ішінде енгізу нәтижелері бойынша;
АӨК субъектілерінің немесе аграрлық бейіндегі ғылыми және тәжірибелік пен өзге де ұйымдардың өндірістік базасында инновациялық жобаны (дала күндері және т.б.) енгізу бойынша ғылыми-практикалық семинар-кеңестер өткізу;
ҒЗТКЖ тәжірибесі мен нәтижелерін тарату (презентациялар, мақалалар жариялау, брошюралар, буклеттер дайындау және басып шығару, бейнематериалдар дайындау).

33. Мероприятия по внедрению и распространению инновационных проектов в АПК Восточно-Казахстанской области включают в себя:
консультационные услуги по научно-методическому сопровождению внедрения результатов научно-исследовательские и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) в производство, в том числе, приобретение научных расходных материалов;
проведение лабораторных анализов, в том числе по результатам внедрения;
проведение научно-практических семинаров-совещаний по внедрению инновационного проекта (дни поля и т.п.) на производственной базе субъектов АПК или научных и опытных и иных организаций аграрного профиля;
распространение опыта и полученных результатов НИОКР (презентации, публикация статей, подготовка и издание брошюр, буклетов, подготовка видеоматериалов);

34. Шығыс Қазақстан облысының АӨК-те инновациялық жобаны іске асыру жөніндегі іс-шараларға жергілікті бюджеттен қаржыландыру басқа да тең жағдайларда мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ғылыми жұмыстарды орындау құқығына ҚР ҒЖБМ аккредиттеуге қосымша, сондай-ақ оригинаторлар мен элиталық тұқым шаруашылығы шаруашылықтарының мәртебесі бар, ерекше жұмыс түрлерін жүргізуге лицензиялары, түрлі патенттері, куәліктері, сертификаттар, дипломдар және аграрлық бейіннің ғылыми-техникалық және инновациялық салаларындағы жұмыстарды орындауға персоналдың біліктілігін растайтын басқа да құжаттары бар ғылыми ұйымдарға, ұқсас жұмыстарды, оның ішінде бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландырудың АӨК жобалары бойынша орындауда тәжірибесі бар, Шығыс Қазақстан облысының табиғи-климаттық, әлеуметтік-экономикалық және өзге де жағдайларына қатысты АӨК субъектілерінде аграрлық бейіннің қолданбалы сипатындағы ғылыми жетістіктерді (әзірлемелерді), инновациялық агротехнологияларды одан әрі дамыту, енгізу және тарату мүмкіндіктері барларға басымды түрде беріледі.

34. При прочих равных условиях финансирование из местного бюджета на мероприятия по реализации инновационного проекта в АПК Восточно-Казахстанской области предпочтительно предоставляется научным организациям, имеющим дополнительно к аккредитации МНВО РК на право выполнения научных работ за счет средств государственного бюджета, также и статусы оригинаторов и элитно-семеноводческих хозяйств, имеющим лицензий на проведение специфических видов работ, различные патенты, свидетельства, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию персонала на выполнение работ в научно-технической и инновационной сферах аграрного профиля; имеющим опыт в выполнений аналогичных работ, в том числе по проектам АПК программно-целевого и грантового финансирования; имеющим возможности дальнейшего развития, внедрения и распространения научных достижений (разработок) прикладного характера аграрного профиля, инновационных агротехнологий в субъектах АПК применительно к природно-климатическим, социально-экономическим и иным условиям Восточно-Казахстанской области.

35. АӨК субъектілерінде аграрлық бейіннің қолданбалы сипатындағы ғылыми жетістіктерді (әзірлемелерді) және инновациялық агротехнологияларды енгізу және тарату жөніндегі инновациялық жобаның (жобалардың) с-шараларына жергілікті бюджеттен қаржыландыруды игеру мерзімі мен сомасы нақты инновациялық жобаның ерекшеліктеріне сәйкес, бірақ:
мерзімі бойынша – 36 (отыз алты) айдан;
сомасы бойынша – 60 (алпыс) миллион теңгеден артық емес болып айқындалады.

35. Срок освоения и сумма финансирования из местного бюджета на мероприятия инновационного(ых) проекта(ов) по внедрению и распространению научных достижений (разработок) прикладного характера аграрного профиля и инновационных агротехнологий в субъектах АПК определяются в соответствии с особенностями конкретного инновационного проекта, но не более:
по сроку – 36 (тридцати шести) месяцев;
по сумме – 60 (шестидесяти) миллионов тенге.

36. Аграрлық бейіндегі инновациялық технологияларды енгізуді және таратуды көздейтін инновациялық жоба жөніндегі іс-шаралар үшін жергілікті бюджеттен қаржыландыру осы технологияларды енгізу бойынша қабылданған шаралар туралы бюджеттік бағдарлама әкімшісіне мерзімді есептер ұсынумен инновациялық жоба туралы шартта айқындалған мерзім ішінде Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектісінің кәсіпорындарында инновациялық технологияны міндетті түрде енгізу шартымен ұсынылады.

36. Финансирование из местного бюджета для мероприятий по инновационному проекту, предусматривающих внедрение и распространение инновационных технологий аграрного профиля предоставляется при условии обязательного внедрения инновационной технологии на предприятиях субъекта АПК Восточно-Казахстанской области в течение срока, определяемого договором об инновационном проекте, с представлением периодических отчетов администратору бюджетной программы о мерах, принятых по внедрению данных технологий.

37. Аграрлық бейіндегі инновациялық технологияларды енгізу мен таратуды көздейтін инновациялық жоба бойынша іс-шараларды жергілікті бюджеттен қаржыландыру Шығыс Қазақстан облысының АӨК субъектілеріне беріледі.
38. Аграрлық бейіндегі инновациялық технологияларды енгізу мен таратуға арналған инновациялық жоба бойынша іс шараларды жергілікті бюджеттен қаржыландыруды ұсынудың негізі оларды қолдану үшін объективті қажеттіліктердің болуы және таңдалған инновациялық технологияның негізделген бәсекелестік артықшылықтары болып табылады.
Шығыс Қазақстан облысының
агроөнеркәсіптік кешені саласында
инновациялық жобаларды іріктеуді
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Өтінім нысаны
1.
Тіркеу нөмірі және күні (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметкерлері толтырады)
2.
Инновациялық жобаның атауы
3.
Шығыс Қазақстан облысының АӨК-де инновациялық тәжірибені енгізу және тарату саласы (кіші саласы)
4.
Инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараның қысқаша сипаттамасы (жобаның негізгі мақсаттары мен мәнін, жоба нәтижелерінің нақты қолданылуын, ұқсас жобаларды іске асыруға қатысу тәжірибесін көрсету)
5.
Жобаның ұзақтығы (айларда)
6.
Жобаның басталу және аяқталу күндері
7.
Сұралған қаражаттардың сомасы (теңгемен)
8.
Атауы, мекен-жайы, телефон/факсі, өтінім білдірушінің (лердің) электрондық мекен-жайы
9.
Өтінім білдірушілердің байланыс тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекен-жайы, телефоны, электрондық мекен-жайы
10.
Инновациялық жобаның басшысы (ҒЗҰ қызметкері) (аты, жөні және лауазымы, телефон/факсі, электрондық мекен-жайы көрсетіледі)
11.
Инновациялық жобаларды іске асыру бойынша іс-шараны жүзеге асыруға қатысушы АӨК субъектілерінің атауы, мекен-жайы, телефон/факсі, электрондық мекен-жайы
Шығыс Қазақстан облысының
агроөнеркәсіптік кешені саласында
инновациялық жобаларды іріктеуді
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Инновациялық жобаны (жобаларды) іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары
(атауын көрсету)
Жұмыс түрлері
Күтілетін нәтижелер (1 жыл)
1 тоқсан
2 тоқсан
3 тоқсан
4 тоқсан
1.
2.
Жұмыс түрлері
Күтілетін нәтижелер (1 жыл)
1 тоқсан
2 тоқсан
3 тоқсан
4 тоқсан
1.
2.
Жұмыс түрлері
Күтілетін нәтижелер (1 жыл)
1 тоқсан
2 тоқсан
3 тоқсан
4 тоқсан
1.
2.
Шығыс Қазақстан облысының
агроөнеркәсіптік кешені саласында
инновациялық жобаларды іріктеуді
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Инновациялық жобаны (жобаларды) іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарына түсіндірме жазба
1. Инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараның атауы
2. Іс-шараны іске асыру орны: аудан, елді мекен
3. Инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараның мақсаты мен міндеттері (1 беттен артық емес)

37. Финансирование из местного бюджета мероприятий по инновационному проекту, предусматривающих внедрение и распространение инновационных технологий аграрного профиля, предоставляется субъектам АПК Восточно-Казахстанской области.
38. Основанием предоставления финансирования из местного бюджета мероприятий по инновационному проекту на внедрение и распространение инновационных технологий аграрного профиля является наличие объективных потребностей для их применения и обоснованные конкурентные преимущества выбранной инновационной технологии.
Приложение 1
к Правилам организации
отбора инновационных проектов
в области агропромышленного комплекса
Восточно-Казахстанской области
Форма заявки
1.
Номер регистрации и дата (заполняется сотрудниками администратора бюджетной программы)
2.
Название инновационного проекта
3.
Отрасль (подотрасль) внедрения и распространения инновационного опыта в АПК Восточно-Казахстанской области
4.
Краткое описание мероприятия по реализации инновационных проектов (отразить основные цели и суть проекта, конкретное применение результатов проекта, опыт участия в реализации аналогичных проектов)
5.
Продолжительность проекта (в месяцах)
6.
Даты начала и завершения проекта
7.
Сумма запрашиваемых средств (в тенге)
8.
Название, адрес, телефон/факс, адрес электронной почты заявителя(ей)
9.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, телефон, электронная почта контактного лица заявителей
10.
Руководитель инновационного проекта (сотрудник НИО) (указываются имя, фамилия и должность, телефон/факс, электронная почта)
11.
Название, адрес, телефон/факс, адрес электронной почты субъектов АПК, участвующих в реализации мероприятия по реализации инновационных проектов
Приложение 2
к Правилам организации
отбора инновационных проектов
в области агропромышленного комплекса
Восточно-Казахстанской области
План мероприятий по реализации инновационного(ых) проекта(ов)
(указать название)
Виды работ
Ожидаемые результаты (1 год)
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1.
2.
Виды работ
Ожидаемые результаты (2 год)
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1.
2.
Виды работ
Ожидаемые результаты (3 год)
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1.
2.
Приложение 3
к Правилам организации
отбора инновационных проектов
в области агропромышленного комплекса
Восточно-Казахстанской области
Пояснительная записка к Плану мероприятий по реализации инновационного(ых) проекта(ов)
1. Название мероприятия по реализации инновационных проектов.
2. Место реализации мероприятия: район, населенный пункт.
3. Цель и задачи мероприятия по реализации инновационных проектов (не более 1 страницы).

4. Инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараға қатысатын негізгі өтініш берушінің (ғылыми-зерттеу ұйымының) және АӨК субъектілерінің қысқаша сипаттамасы (1 беттен артық емес):
толық атауы;
негізгі өтініш берушінің және АӨК субъектілерінің инновациялық жобаларын іске асыру жөніндегі іс-шараға қатысушылардың қызметін сипаттау;
негізгі мамандар, олар орындайтын жұмыстардың түрлері (түйіндеме және біліктілігін растайтын құжаттармен қоса);
осы бағдарлама шеңберінде басқа жобаларды іске асыру туралы ақпарат.
АӨК субъектісінен – жеке тұлғадан өтінім ұсынылған жағдайда білімін, жасын, негізгі қызмет түрлері мен жұмыс тәжірибесі көрсетіледі.
5. Инновациялық жобаны(-ларды) іске асыру жөніндегі іс-шараның негіздемесі: өндірістің осы сегментінде бар проблемаларды көрсете отырып, іс-шара қандай проблеманы шешуге бағытталатын болады. Іс-шараны іске асырудың өзектілігі мен қажеттілігін, оның Шығыс Қазақстан облысының АӨК технологиялық даму деңгейіне және еңбек өнімділігіне әсерін сипаттау (0,5 беттен артық емес).

4. Краткое описание основного заявителя (научно-исследовательской организации) и субъектов АПК, участвующих в мероприятии по реализации инновационных проектов (не более 1 страницы):
полное наименование;
описание деятельности основного заявителя и участвующих в мероприятии по реализации инновационных проектов субъектов АПК;
ключевые специалисты, виды выполняемых ими работ (с приложением резюме и документов, подтверждающих квалификацию);
информация о реализации других проектов в рамках данной программы.
В случае представления заявки от субъекта АПК – физического лица, указывается образование, возраст, основные виды деятельности и опыт работы.
5. Обоснование мероприятия по реализации инновационного(-ых) проекта(-ов): с указанием имеющихся в данном сегменте производства проблем, на решение какой проблемы будет направлено мероприятие. Описание актуальности и необходимости реализации мероприятия, его влияния на уровень технологического развития АПК Восточно-Казахстанской области и производительность труда (не более 0,5 страницы).

6. Инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараны іске асыру шеңберінде орындалатын негізгі жұмыстардың сипаттамасы: қандай жұмыстар орындалатын болады, өндірісте пайдалану үшін, жобаны орындау барысында сынақтан өткізу және көрсету үшін ұсынылатын нақты шешімдер мен технологиялар, нақты шаруашылық, аудан және облыс экономикасы үшін практикалық маңыздылығын бағалау. Әрбір жұмыстың мақсатын, мазмұнын, ұзақтығын, күтілетін нәтижелерін, ресурстарға қажеттілігін, оның ішінде Бағдарламаның іс-шарасын іске асыруға қатысатын АӨК субъектісінің базасында ғылыми әзірлемені (технологияны) енгізу және тарату жөніндегі ғылыми-зерттеу ұйымының (бұдан әрі – ҒЗҰ) әдіснамасы көрсетіледі (2 беттен артық емес).

6. Описание основных работ, выполняемых в рамках реализации мероприятия по реализации инновационных проектов: какие работы будут выполняться, конкретные решения и технологии, предлагаемые для использования в производстве, для апробации и демонстрации в ходе исполнения проекта, оценка практического значения для конкретного хозяйства, экономики района и области. Указывается цель каждой работы, содержание, продолжительность, ожидаемые результаты, потребность в ресурсах, в том числе, методологию научно-исследовательской организации (далее – НИО) по внедрению и распространению научной разработки (технологии) на базе субъекта АПК, участвующего в реализации мероприятия Программы (не более 2 страниц).

7. Нәтижелілігі: инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараны іске асырудан алынған нәтижелердің сандық және сапалық көрсеткіштері. Еңбек өнімділігінің жақсаруы мен өтініш беруші өндірісінің тиімділігіне және аудан (облыс) экономикасына әсерін бағалай отырып, түпкілікті, нақты нәтижелерін қамтиды.
Бұрын пайдаланылған технологиялармен салыстырғанда инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараны іске асырудан экономикалық пайданы көрсету, Шығыс Қазақстан облысының АӨК-ін дамыту, аграрлық нарықтағы ахуал тұрғысынан іс-шараның орындылығы негізделеді (1 беттен артық емес).

7. Результативность: количественные и качественные показатели результатов от реализации мероприятия по реализации инновационных проектов. Включает в себя конкретные, четкие результаты с оценкой влияния на улучшение производительности труда и эффективность производства заявителя и экономики района (области).
Отражаются экономические выгоды от реализации мероприятия по реализации инновационных проектов в сравнении с ранее используемыми технологиями, обосновать целесообразность мероприятия с точки зрения развития АПК Восточно-Казахстанской области, ситуации на аграрном рынке (не более 1 страницы).

8. Экологиялық бағалау ұсынылған технологиялардың аймақтың қоршаған ортасына және табиғи ресурстарына әсерін бағалау қамтылады (оң, бейтарап немесе теріс). Теріс әсер ету жағдайында мұндай әсерді азайту үшін не жасалатыныны көрсетіледі (0,5 беттен артық емес).
9. Тәуекелдер: инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шараны сәтті аяқтау үшін негізгі тәуекелдер және осындай тәуекелдерді еңсеру жөніндегі шаралар (0,5 беттен артық емес).

8. Экологическая оценка содержит оценку влияния предлагаемых технологий на окружающую среду и природные ресурсы региона (положительное, нейтральное или негативное). В случае негативного влияния указывается, что будет проделано для смягчения такого влияния (не более 0,5 страницы).
9. Риски: основные риски для успешного завершения мероприятия по реализации инновационных проектов и меры по преодолению таких рисков (не более 0,5 страницы).