Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 1 қарашадағы № 629 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 19 қарашада № 14438 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; тақырыптың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 19.04.2024 № 177 (29.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (А. Пірімқұлов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған электрондық қағаз данасын қоса бере отырып жолдауды;

Об утверждении требований, предъявляемых к аккредитационным органам в сфере высшего и послевузовского образования и правил признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2016 года № 629. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2016 года № 14438.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 19.04.2024 № 177 (вводится в действие с 29.04.2024).
1. Утвердить:
1) Требования, предъявляемые к аккредитационным органам в сфере высшего и послевузовского образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (А. Примкулов) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в Информационно-правовую систему "Әділет" и периодические печатные издания на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;

3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 1 қарашадағы
№ 629 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 11.06.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; тақырыптың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Заңды тұлға мәртебесінің болуы.
2. Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымына (бұдан әрі – ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізілімдеріне және (немесе) қауымдастықтарына кіру, оның ішінде Жоғары білім беру сапасын қамтамасыз етудің еуропалық тізілімі (The European Quality Assurance Register) және (немесе) аккредиттеу органдарының 2 (екі) және одан да көп қауымдастықтарына (желілеріне) толық мүшелік.

3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде, заверенной печатью Министерства образования и науки Республики Казахстан и удостоверенной электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 1 ноября 2016 года № 629
Требования, предъявляемые к аккредитационным органам в сфере высшего и послевузовского образования
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 1 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 04.10.2021 № 499 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 11.06.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Иметь статус юридического лица.
2. Входить в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств – членов Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР), в том числе в Европейский реестр обеспечения качества в высшем образовании (The European Quality Assurance Register (Зе Юропиан Куалити Ашуранс Реджистер)), и (или) полное членство в 2 (двух) и более ассоциациях (сетях) аккредитационных органов.

3. Жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ), білім беру бағдарламаларын аккредиттеу бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті ресурстардың болуы:
1) пайдаланушыларға үш тілде (қазақ, орыс және ағылшын) аккредиттеу туралы қажетті ақпарат ұсынылатын цифрлық жүйе (сайт). Шетелдік аккредиттеу органдары үшін сайтта қазақстандық ЖЖОКБҰ-ны аккредиттеу туралы ақпарат беретін ағылшын тіліндегі парақшаның болуы жеткілікті;
2) ғылым докторы немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі және/немесе PhD докторы/бейіні бойынша доктор дәрежесі бар, толық ставкадағы кемінде 3 (үш) штаттық қызметкер;
3) тартылған сарапшылардың, қызметкерлердің және білім алушылардың сапаны қамтамасыз ету саласында біліктілігін арттыру жүйесінің болуы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Сараптама комиссиясының құрамында ғылым докторы немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі және/немесе PhD докторы/бейіні бойынша доктор дәрежесі бар сарапшылардың және (немесе) институционалдық және мамандандырылған аккредиттеу саласында немесе аккредиттелетін ЖЖОКБҰ-ның мамандарды даярлау бейініне сәйкес тәжірибесі бар кәсіби қоғамдастық өкілдерінің болуы.
Қазақстандық аккредиттеу органдары сараптама комиссиясының құрамына 1 (бір) немесе бірнеше шетелдік сарапшыны енгізеді. Шетелдік аккредиттеу органының аккредиттеуіне қатысатын қазақстандық сарапшылардың саны 25%-дан (жиырма бес пайыздан) аспайды.
Сараптама комиссиясының құрамына жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу саласында біліктілігін арттыру туралы сертификаты бар жоғары курс білім алушылары арасынан өкілдер кіреді.
Сараптама комиссиясына тартылған білім алушылардың білім деңгейі:
1) аккредиттелетін білім беру бағдарламасының бейініне (кластеріне) сәйкес келуі қажет;
2) мамандандырылған аккредиттеу жүргізілетін білім деңгейінен төмен болмауы тиіс.
5. Еуропалық жоғары білім кеңістігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім сапасын қамтамасыз ету бойынша халықаралық стандарттарға және әдістемелік нұсқауларға (ESG (Исиджи) сәйкес аккредиттеу рәсімдеріне қойылатын талаптарды белгілейтін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді аккредиттеу стандарттарының (регламенттерінің) болуы.
Стандарттар Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамасының ерекшеліктерін, оның ішінде педагогикалық білім беру стандартын, онлайн оқыту нысанындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларына қойылатын талаптарды ескеруі тиіс.

3. Обладать ресурсами, необходимыми для исполнения обязательств по аккредитации организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО), образовательных программ:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
1) информационной системой (сайт), где представлена необходимая информация по аккредитации для пользователей на трех языках (казахский, русский и английский). Для зарубежных аккредитационных органов достаточно наличие страницы на сайте на английском языке с предоставлением информации по аккредитации казахстанских ОВПО;
2) не менее 3 (тремя) штатными работниками на полную ставку, имеющими ученую степень доктора наук или кандидата наук и (или) степень доктора PhD/доктора по профилю;
3) наличием системы повышения квалификации в области обеспечения качества для привлеченных экспертов, сотрудников и обучающихся.
4. Иметь в составе экспертной комиссии экспертов с ученой степенью доктора наук или кандидата наук и (или) со степенью доктора РhD/доктора по профилю и (или) представителей профессионального сообщества с опытом работы в сфере институциональной и специализированной аккредитации либо по профилю подготовки специалистов аккредитуемой ОВПО.
Казахстанские аккредитационные органы включают в состав экспертной комиссии 1 (одного) или более 1 (одного) зарубежного эксперта. Количество казахстанских экспертов, участвующих в аккредитации, проводимой зарубежным аккредитационным органом, составляет не более 25 % (двадцати пяти процентов).
В состав экспертной комиссии включаются представители из числа обучающихся старшего курса, имеющие сертификат о повышении квалификации в сфере институциональной и (или) специализированной аккредитации ОВПО. Уровень образования обучающихся, привлеченных в экспертную комиссию:
1) соответствует профилю (кластеру) аккредитуемой образовательной программы;
2) не ниже уровня образования, по которому осуществляется специализированная аккредитация.
5. Иметь стандарты (регламенты) аккредитации высшего и послевузовского образования, устанавливающие требования к процедуре аккредитации в соответствии с международными стандартами и руководствами для обеспечения качества высшего и послевузовского образования в Европейском пространстве высшего образования (ESG (Исиджи).
Стандарты учитывают особенности законодательства Республики Казахстан в области высшего и послевузовского образования, в том числе стандарт педагогического образования, требования к образовательным программам высшего и послевузовского образования в форме онлайн-обучения.

6. Аккредиттеу рәсімдері 1 (бір) кластер бойынша кемінде 4 (төрт) сарапшының қатысуымен институционалдық аккредиттеу үшін кемінде 3 (үш) күн және мамандандырылған аккредиттеу үшін кемінде 2 (екі) күн аккредиттелетін ЖЖОКБҰ-ға оффлайн режимде баруды көздейді.
Бұл талап Қазақстан Республикасының аумағында табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин кезеңіне қолданылмайды.
7. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды ескере отырып әзірленген даму бағдарламасы және/немесе ұйымдық стратегиясы болуы қажет.
8. Аккредиттеу органының цифрлық жүйесінде (сайтында) мынадай ақпарат жариялануы керек:
1) ЖЖОКБҰ-ын және (немесе) білім беру бағдарламасын аккредиттеу туралы (аккредиттеу туралы куәлік, сыртқы аудиттің есептері), оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин кезінде қабылданған аккредиттеу мерзімін ауыстыру және ұзарту туралы шешімдер (шешім қабылданған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей);
2) аккредиттеу органы қызметінің негізгі нәтижелері туралы жыл сайынғы талдамалық ақпарат;
3) аккредиттеу органының тартылған сарапшыларының, қызметкерлері мен білім алушыларының сапаны қамтамасыз ету саласындағы біліктілігін арттыру жүйесі туралы;
4) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді аккредиттеу стандарттары (регламенттері);
5) аккредиттеу органының даму бағдарламасы және (немесе) стратегиясы (шетелдік органдар үшін – жариялауға рұқсат етілген жағдайда);
6) аккредиттеу органы білім беру бағдарламаларын аккредиттеуді жүзеге асыратын кадрларды даярлау бағыттары;
7) аккредиттеу органының сапаны ішкі қамтамасыз етуі жөніндегі құжаттар;
8) институционалдық және мамандандырылған аккредиттеу бойынша деректерді іздеуге арналған автоматтандырылған қызмет (Тізілім).
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аккредиттеу органы жүзеге асыратын институционалдық және мамандандырылған аккредиттеу туралы деректерді енгізу үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" цифрлық жүйесінде тіркелген болуы қажет.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 1 қарашадағы
№ 629 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 11.06.2025 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер

6. Процедуры аккредитации предусматривают посещение аккредитуемой ОВПО в оффлайн-формате в течении не менее 3-х (трех) дней для институциональной и не менее 2-х (двух) дней для специализированной аккредитации с участием не менее 4-х (четырех) экспертов на 1 кластер.
Данное требование не распространяется на период чрезвычайного положения природного, техногенного характера, ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстан.
7. Иметь программу развития и (или) стратегию организации, разработанную с учетом стратегических и программных документов в сфере высшего и послевузовского образования.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый части первой пункта 8 предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Иметь в информационной системе (сайте) аккредитационного органа следующую опубликованную информацию:
1) об аккредитации ОВПО и (или) образовательной программы (свидетельство об аккредитации, отчеты о внешнем аудите), в том числе решения о переносе и продлении сроков аккредитации, принимаемые в период чрезвычайного положения природного, техногенного характера, ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстан (не позднее тридцати рабочих дней со дня принятия решения);
2) ежегодную аналитическую информацию по основным результатам деятельности аккредитационного органа;
3) о системе повышения квалификации в области обеспечения качества привлеченных экспертов, сотрудников и обучающихся аккредитационного органа;
4) стандарты (регламенты) аккредитации высшего и послевузовского образования;
5) программу развития и (или) стратегию аккредитационного органа (разрешенных к опубликованию – для зарубежных органов);
6) направления подготовки кадров, по которым аккредитационный орган осуществляет аккредитацию образовательных программ;
7) документы по внутреннему обеспечению качества аккредитационного органа;
8) автоматизированный сервис (Реестр) поиска данных по институциональной и специализированной аккредитации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Иметь регистрацию в информационной системе уполномоченного органа в области науки и высшего образования "Единая платформа высшего образования" для введения данных по проведенной аккредитационным органом институциональной и специализированной аккредитации.
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 1 ноября 2016 года № 629
Правила признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 11.06.2025 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения

1. Осы Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Министрлік туралы ереже) 15-тармағының 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу органы – өзі әзірлеген стандарттар (регламенттер) негізінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеуден өткізетін заңды тұлға;
1-1) аккредиттеу органының үлестес тұлғасы – құрылтайшылар, аккредиттеу органының басшылығы және олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе ЖЖОКБҰ атынан аккредиттеу органын таңдау мәселелері бойынша қол қою немесе ресми шешімдер қабылдау құқығы берілген жекжаттар немесе Аккредиттеу кеңесінің құрамына кіретін органдар;
2) аккредиттеу стандарттары (регламенттері) – аккредиттеу рәсіміне қойылатын талаптарды белгілейтін аккредиттеу органының құжаттары;
3) аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізілімі (бұдан әрі – 2-тізілім) – аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесі;
4) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
5) жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеу – білім беру қызметтерінің сапасы туралы объективті ақпарат беру және оны арттырудың тиімді тетіктерінің бар екенін растау мақсатында аккредиттеу органының олардың белгіленген аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкестігін тану рәсімі;
6) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында танылған аккредиттеу органдарының тізілімі (бұдан әрі – 1-тізілім) – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган қалыптастырған Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымына (бұдан әрі – ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізілімдеріне және (немесе) қауымдастықтарына кірген ұлттық және шетелдік аккредиттеу органдарының тізбесі;
7) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының аккредиттелген білім беру бағдарламаларының тізілімі (бұдан әрі – 3-тізілім) – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының аккредиттелген білім беру бағдарламаларының (мамандықтарының) тізбесі;

1. Настоящие Правила признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 19) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 (далее – Положение о Министерстве) и определяют порядок признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аккредитационный орган – юридическое лицо, которое проводит институциональную и (или) специализированную (программную) аккредитацию организаций высшего и (или) послевузовского образования на основе стандартов (регламентов) аккредитации;
1-1) аффилированное лицо аккредитационного органа – учредители, руководство аккредитационного органа и их близкие родственники, супруг(а) или свойственники, наделенные правом подписи или принятия официальных решений от имени ОВПО по вопросам выбора аккредитационного органа либо входящие в состав аккредитационного совета;
2) стандарты (регламенты) аккредитации – документы аккредитационного органа, устанавливающие требования к процедуре аккредитации;
3) Реестр аккредитованных организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – Реестр 2) – перечень аккредитованных организаций высшего и (или) послевузовского образования;
4) уполномоченный орган в области науки и высшего образования (далее-уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области высшего и послевузовского образования;
5) аккредитация организаций высшего и послевузовского образования – процедура признания аккредитационным органом соответствия образовательных услуг установленным стандартам (регламентам) аккредитации с целью предоставления объективной информации об их качестве и подтверждения наличия эффективных механизмов его повышения;
6) Реестр признанных аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования (далее – Реестр 1) – сформированный уполномоченным органом в области науки и высшего образования перечень национальных и зарубежных аккредитационных органов, включенных в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР);
7) Реестр аккредитованных образовательных программ организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – Реестр 3) – перечень аккредитованных образовательных программ (специальность) организаций высшего и (или) послевузовского образования;

8) институционалдық аккредиттеу – мәлімделген мәртебесіне және белгіленген аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкес білім беру ұйымында сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі үдерістерінің тиімділігін аккредиттеу органының бағалау рәсімі;
9) мамандандырылған (бағдарламалық) аккредиттеу – білім беру ұйымы іске асыратын жекелеген білім беру бағдарламаларының сапасын бағалау рәсімі;
10) Республикалық аккредиттеу кеңесi – аккредиттеу органдарының қызметi мәселелері бойынша шешiмдер қабылдайтын орган;
10-1) мүдделер қақтығысы – аккредиттеу органының құрылтайшылары болып табылатын, оның басшылығы мен ЖЖОКБҰ-ның басшылығын жүзеге асыратын адамдардың жеке мүдделері мен олардың лауазымдық өкілеттіктері арасындағы қайшылық, мұндай жағдайда аталған адамдардың жеке мүдделері өзінің лауазымдық міндеттерін орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына алып келуі мүмкін.
11) Республикалық аккредиттеу кеңесінің жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) - Кеңестің қызметін және Жоғары білім берудің бірыңғай платформасында (бұдан әрі – ЖББП) 1-тізілімді (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша), 2-тізілімді (осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша), 3-тізілімді (осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша) жүргізуді қамтамасыз ететін уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;
12) уәкілетті органның цифрлық жүйесі – Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-бөлім. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану тәртібі
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру саласындағы аккредиттеу органы, оның iшiнде шетелдiк аккредиттеу органы осы бұйрықпен бекiтiлген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарға (бұдан әрi – Талаптар) сәйкестігін растау ретінде тану рәсімінен өту үшін Жұмыс органына ЖББП арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері. Құжаттар шетел тілдерінде ұсынылған кезде олардың қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы қажет етіледі;

8) институциональная аккредитация – процедура оценивания аккредитационным органом эффективности процессов системы внутреннего обеспечения качества в организациях высшего и (или) послевузовского образования согласно заявленному статусу и установленным стандартам (регламентам) аккредитации;
9) специализированная (программная) аккредитация – процедура оценки качества отдельных образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования;
10) Республиканский аккредитационный совет – орган, принимающий решения по вопросам деятельности аккредитационных органов;
10-1) конфликт интересов – противоречие между личными интересами лиц, являющихся учредителями и осуществляющих руководство аккредитационным органом и руководства ОВПО и их должностными полномочиями, при котором личные интересы указанных лиц могут привести к неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению ими своих должностных обязанностей;
11) Рабочий орган Республиканского аккредитационного совета (далее – Рабочий орган) - структурное подразделение уполномоченного органа, обеспечивающее деятельность Совета и ведение Реестра 1 (по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам), Реестра 2 (по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам) и Реестра 3 (по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам) в Единой платформе высшего образования (далее – ЕПВО);
Примечание ИЗПИ!
Подпункта 12) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
12) информационная система уполномоченного органа – Единая платформа высшего образования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок признания аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежных
3. Аккредитационный орган в сфере высшего и послевузовского образования, в том числе зарубежный, в подтверждение его соответствия Требованиям, предъявляемым к аккредитационным органам в сфере высшего и послевузовского образования, утвержденным настоящим приказом (далее – Требования), для прохождения процедуры признания представляет Рабочему органу через ЕПВО следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов. При представлении документов на иностранных языках требуется их нотариально заверенный перевод на казахский или русский языки;

3) аккредиттеу органының ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастығына енгендігін растайтын құжат немесе Жоғары білім беру сапасын қамтамасыз етудің еуропалық тізіліміне (The European Quality Assurance Register (Зе Юропиан Куалити Фшуранс Реджистер) (бұдан әрі – EQAR) енгені көрсетілген сайтқа сілтеме және (немесе) аккредиттеу органдарының 2 (екі) және одан да көп қауымдастықтарына (желілеріне) толық мүшелікке кірген болуы;
4) Талаптардың 3-тармағында көрсетілген ресурстардың бар екенін растайтын құжаттар;
5) Талаптардың 4-тармағына сәйкес келетін сарапшылардың тізімі;
6) аккредиттеу рәсіміне қойылатын талаптарды белгілейтін аккредиттеу органының аккредиттеу стандарттары (регламенттері);
7) аккредиттеу органының даму бағдарламасы және (немесе) стратегиясы.
ЖББП-да ұсынылатын құжаттарға аккредиттеу органының заңды өкілінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Жұмыс органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес аккредиттеу органы ұсынған құжаттардың толықтығын ЖББП-да тексереді.
Аккредиттеу органы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде Жұмыс органы ЖББП-да құжаттарды қабылдайды.
5. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттар толық болмаған жағдайда, Жұмыс органы ЖББП-да ұсынылған құжаттарды қайта қарау үшін жібереді. Қайта қарау 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
6. Жұмыс органы аккредиттеу органының тануға ұсынылған құжаттарын қабылдаған соң, олар Республикалық аккредиттеу кеңесінің (бұдан әрі – Кеңес) қарауына енгізіледі. Аккредиттеу органының тану құжаттарының Талаптарға сәйкестігін Кеңес қарайды.
Кеңес уәкілетті органның, "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық бірлестіктің, заңды тұлғалар бірлестіктерінің өкілдері, шетелдік және қазақстандық сарапшылар қатарынан құрылады. Кеңестің сандық құрамына кемінде 9 (тоғыз) мүше кіреді. Кеңестің құрамы уәкілетті органның басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Кеңес отырысы кворум болған жағдайда – оның мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысқанда өткізіледі.
Кеңес шешімдері, егер олар үшін Кеңес отырысына қатысып отырған мүшелердің көпшілігі дауыс берген жағдайда қабылданды деп есептеледі. Кеңес отырысына қатысушылардың дауысы тең болған жағдайда, Кеңес төрағасының дауысы шешуші дауыс болып табылады.
Кеңес шешімінің хаттамасы ресімделеді және оған төрағалық етуші мен Кеңес хатшысы қол қояды.

3) документ, подтверждающий включение аккредитационного органа в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов ОЭСР, или ссылка на сайт, на котором представлен аккредитационный орган, включенный в Европейский реестр по обеспечению качества в высшем образовании (The European Quality Assurance Register (Зе Юропиан Куалити Ашуранс Реджистер)) (далее – EQAR), и (или) полное членство в 2 (двух) и более ассоциациях (сетях) аккредитационных органов;
4) документы, подтверждающие наличие имеющихся ресурсов, указанных в пункте 3 Требований;
5) список экспертов, соответствующих пункту 4 Требований;
6) стандарты (регламенты) аккредитации аккредитационного органа, устанавливающие требования к процедуре аккредитации;
7) программа развития и (или) стратегия аккредитационного органа.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
Документы, представленные в ЕПВО, подписываются электронной (цифровой) подписью законного представителя аккредитационного органа.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Рабочий орган в течение 5 (пяти) рабочих дней проверяет в ЕПВО полноту представленных документов аккредитационного органа согласно пункту 3 настоящих Правил.
При представлении аккредитационным органом полного пакета документов Рабочий орган в ЕПВО принимает документы.
5. В случае неполноты документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, Рабочий орган отправляет на доработку представленные в ЕПВО документы. Доработка проводится в течение 5 (пяти) рабочих дней.
6. После принятия Рабочим органом документов аккредитационного органа, представленных для признания, они передаются на рассмотрение в Республиканский аккредитационный совет (далее – Совет). Документы аккредитационного органа на признание рассматриваются Советом на соответствие Требованиям.
Совет формируется из числа представителей уполномоченного органа, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", общественного объединения, объединения юридических лиц, зарубежного и казахстанских экспертов. Количественный состав Совета включает не менее 9 (девяти) членов. Состав Совета утверждается приказом руководителя уполномоченного органа.
Заседание Совета проводится при наличии кворума – не менее 2/3 (двух третей) от общего числа членов.
Решения Совета считаются принятыми, если за них проголосовало большинство присутствующих на заседании Совета. При равенстве голосов присутствующих на заседании Совета голос председателя Совета является решающим.
Протокол решения Совета оформляется и подписывается председательствующим и секретарем Совета.

7. Топ 200 ARWU (Academic Ranking of World Universities (Экадемик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиз), топ 300 THE (Times Higher Education (Таймс Хайер Эдьюкейшн), топ 300 QS World University Rankings (КьюЭС Ворлд Юниверсити Ранкинг), U.S. News and World Report (ЮЭС Ньюс энд Ворлд Репорт), Global Score (Глобал Скоре) көрсеткіші 65-тен (алпыс бес) жоғары) академиялық рейтингтерінің біріне кіретін кемінде 2 (екі) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) білім беру бағдарламаларын аккредиттеген аккредитттеу органы Кеңестің шешімі негізінде автоматты түрде танылады.
Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік жоғары оқу орындары мен филиалдарының білім беру қызметін жүзеге асыруы үшін Кеңестің шешімімен олардың тіркелген елінде алынған шетелдік ЖЖОКБҰ аккредиттеуі автоматты түрде танылады. Бұл ретте шетелдік ЖЖОКБҰ халықаралық академиялық рейтингтердің (ARWU Academic Ranking of World Universities (Экадемик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиз)), THE (Times Higher Education (Таймс Хайер Эдьюкейшн), QS World University Rankings (КьюЭС Ворлд Юниверсити Ранкинг) топ 250 қатарына және/немесе ЭЫДҰ және/немесе BRICS (БРИКС) елдерінің ұлттық рейтингтерінің топ 100 қатарына енуі талап етіледі.
8. Аккредиттеу органын тану үшін құжаттарды қарау мерзімі осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдаған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
9. Аккредиттеу органы құжаттарының Талаптарға сәйкестігін қарау нәтижелері бойынша Кеңес мынадай шешімнің бірін қабылдайды:
1) аккредиттеу органын тану туралы;
2) аккредиттеу органын танудан бас тарту туралы.
Кеңестің шешімі ЖББП-да көрсетіледі.
10. Уәкілетті орган Кеңестің шешімі негізінде аккредиттеу органын 5 (бес) жыл мерзімге тану туралы бұйрық шығарады және 1-тізілімге енгізеді.
Аккредиттеу органы есепті жылдан кейінгі жылдың 31 қаңтарына дейінгі мерзімде Жұмыс органына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметі туралы жылдық есепті ұсынады. Есеп Кеңестің отырысында қаралады.
Жыл сайынғы есепке аккредиттеу органының құрылтайшылары мен басшылық құрамының тізімі, сондай-ақ аккредиттеуден өткізу туралы шартты жасасу кезінде ЖЖОКБҰ мен аккредиттеу органы қол қоятын үлестестіктің, мүдделер қақтығысының және шарттық міндеттемелерінің жоқ екендігі туралы өтініш қоса беріледі.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Аккредитационный орган, аккредитовавший образовательные программы не менее чем у 2 (двух) организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), входящих в один из академических рейтингов – топ 200 ARWU (Academic Ranking of World Universities (Экадемик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиз)), топ 300 THE (Times Higher Education (Таймс Хайер Эдьюкейшн)), топ 300 QS World University Rankings (КьюЭС Ворлд Юниверсити Ранкинг), U.S. News and World Report (ЮЭС Ньюс энд Ворлд Репорт), Global Score (Глобал Скоре) от 65 (шестидесяти пяти)), признается автоматически на основании решения Совета.
В целях осуществления деятельности для филиалов зарубежных ОВПО и иностранных учебных заведений на территории Республики Казахстан решением Совета автоматически признается аккредитация зарубежного ОВПО, полученная в стране его регистрации. При этом требуется вхождение зарубежного ОВПО в топ 250 международных академических рейтингов (ARWU Academic Ranking of World Universities (Экадемик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиз)), THE (Times Higher Education (Таймс Хайер Эдьюкейшн)), QS World University Rankings (КьюЭС Ворлд Юниверсити Ранкинг)), и/или топ 100 национальных рейтингов стран ОЭСР и/или BRICS (БРИКС).
8. Срок рассмотрения документов для признания аккредитационного органа составляет 30 (тридцать) рабочих дней со дня принятия документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
9. По результатам рассмотрения документов аккредитационного органа на соответствие Требованиям, Совет принимает одно из решений:
1) о признании аккредитационного органа;
2) об отказе в признании аккредитационного органа.
Решение Совета отображается в ЕПВО.
К ежегодному отчету прикладывается список учредителей и руководства аккредитационного органа, а также заявления об отсутствии аффилированности, конфликта интересов и договорных обязательств, которые подписываются аккредитационным органом и ОВПО при заключении договора о проведении аккредитации.
10. Уполномоченный орган на основании решения Совета издает приказ о признании аккредитационного органа сроком на 5 (пять) лет и включает в Реестр 1.
Аккредитационный орган представляет ежегодный отчет о деятельности по форме согласно приложению 5 к Правилам в срок до 31 января года, следующего за отчетным, в Рабочий орган. Отчет рассматривается на заседании Совета.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10-1. Аккредиттеу органын таңдау туралы ЖЖОКБҰ-ның шешіміне, сондай-ақ аккредиттеу органдары үшін институционалдық және мамандандырылған аккредиттеуді жүргізу кезінде аккредиттеу органының шешіміне әсер ететін жағдайларды болдырмау мақсатында мынадай талаптар белгіленеді:
1) аккредиттеу органының ЖЖОКБҰ басшылығымен үлестес тұлғаларының, атап айтқанда, аккредиттеу органы басшыларының, сондай-ақ құрылтайшыларының жақын туыстарының, жұбайының (зайыбының) немесе жекжаттарының болмауы;
2) аккредиттеу органы құрылтайшыларының, басшылығының осы ЖЖОКБҰ-ның басшылығымен мүдделер қақтығысының болмауы;
3) аккредиттеуді өткізу кезеңінде аккредиттеу органы мен ЖЖОКБҰ арасында өзге де шарттық міндеттемелердің, оның ішінде аккредиттеу органының және (немесе) оның қызметкерлерінің осы ЖЖОКБҰ-ға сараптамалық, консультациялық және (немесе) өзге де қызметтер көрсету фактілерінің болмауы.
Ескерту. 2-бөлім 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-2. Шартты жасасу кезінде Аккредиттеу органы мен ЖЖОКБҰ аккредиттеу органының шешіміне әсер етуі мүмкін үлестестіктің, мүдделер қақтығысының және шарттық міндеттемелердің жоқтығы туралы өтінішке қол қояды.
Ескерту. 2-бөлім 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Аккредиттеу органын 1-Тізілімнен шығаруға мыналар негіз болады:
1) аккредиттеу органының қызметін өз еркімен тоқтату, қайта ұйымдастыру немесе тарату немесе 1-Тізілімнен шығару туралы өтініші;
2) аккредиттеу органын 1-Тізілімде тану мерзімінің аяқталуы;
3) аккредиттеу органының ЭЫДҰ аккредиттеу органдарының тізілімдерінен және (немесе) қауымдастықтарынан, оның ішінде EQAR тізілімінен, және (немесе) аккредиттеу органдары қауымдастықтарының (желілерінің) толық мүшелігінен шығарылуы;
4) Талаптардың 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарын және Кеңес шешімдерін орындамауы;
5) аккредиттеу органының өткен кезеңдегі қызметі туралы жыл сайынғы есепте білім беру ұйымдарын және білім беру бағдарламаларын аккредиттеу нәтижелері бойынша уәкілетті органға ұсынылған мәліметтердің дәйексіздігі немесе бұрмаланғандығының анықталуы;
6) аккредиттеу органында аккредиттелген екі немесе одан да көп ЖЖОКБҰ-ның білім беру қызметін жүзеге асыруға берілген лицензиядан және (немесе) лицензияға қосымшадан айырылуы;
7) аккредиттелген ЖЖОКБҰ-мен аккредиттеу органының үлестес болу және мүдделер қақтығысы, сондай-ақ мүдделер қақтығысы туралы хабардар етпеу, шешімдерді заңсыз қабылдау, осы Қағидалардың 10, 10-1 және 10-2-тармақтарында белгіленген өз міндеттемелерін орындамау не тиісінше орындамау фактілерін анықтау.

10-1. С целью предотвращения ситуаций, которые влияют на решение ОВПО о выборе аккредитационного органа, а также на решение аккредитационного органа при проведении институциональной и специализированной аккредитации для аккредитационных органов устанавливаются следующие требования:
1) отсутствие аффилированных лиц аккредитационного органа с руководством ОВПО, а именно близких родственников, супруг(а) или свойственников руководителей, а также учредителей аккредитационного органа;
2) отсутствие конфликта интересов учредителей, руководства аккредитационного органа с руководством данного ОВПО;
3) отсутствие иных договорных обязательств между аккредитационным органом и ОВПО на период проведения аккредитации, в том числе факты оказания аккредитационным органом и (или) его сотрудниками экспертных, консультационных и (или) иных услуг данного ОВПО.
Сноска. Правила дополнено пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-2. При заключении договора Аккредитационный орган и ОВПО подписывают заявление об отсутствии аффилированности, конфликта интересов и договорных обязательств, которые могут повлиять на решение аккредитационного органа.
Сноска. Правила дополнено пунктом 10-2 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Основанием для исключения аккредитационного органа из Реестра 1 является:
1) заявление аккредитационного органа о добровольном прекращении деятельности, реорганизации или ликвидации либо исключении из Реестра 1;
2) истечение срока признания аккредитационного органа в Реестре 1;
3) исключения аккредитационного органа из реестров и (или) ассоциации аккредитационных органов ОЭСР, в том числе EQAR, и (или) полного членства в ассоциациях (сетях) аккредитационных органов;
4) невыполнение пунктов 3, 4, 5, 6 и 7 Требований и решений Совета;
5) обнаружения недостоверных или искаженных данных, представленных в уполномоченный орган по результатам аккредитации организаций образования и образовательных программ, в ежегодном отчете о деятельности аккредитационного органа за прошедший период;
6) лишение лицензии на ведение образовательной деятельности и (или) приложений к лицензии в 2 (двух) и более ОВПО, аккредитованных аккредитационным органом;
7) установление фактов аффилированности и конфликта интересов аккредитационного органа с аккредитованной ОВПО, а также не информирования о конфликте интересов, неправомерного принятия решений, неисполнения либо ненадлежащего исполнения своих обязательств, установленных в пунктах 10, 10-1 и 10-2 настоящих Правил.

8) Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи, техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды, шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді қоспағанда, аккредиттеуге бармай ЖЖОКБҰ және (немесе) білім беру бағдарламаларын аккредиттеуді жүргізу.
Аккредиттеу органын 1-тізілімнен шығару Кеңестің шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жұмыс органы Кеңестің және уәкілетті органның шешімдері негізінде 1-тізілімге ЖББП жүйесі арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
13. 1-Тізілімге енгізілген аккредиттеу органдары ЖЖОКБҰ немесе білім беру бағдарламасын аккредиттеу туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 2 және 3-тізілімдерде жүргізілген институционалдық және мамандандырылған аккредиттеу туралы деректерді ЖББП жүйесі арқылы уақтылы жаңартуды қамтамасыз етеді.
ЖЖОКБҰ бөлу/ бөліп шығару/ біріктіру/қосу/қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, аккредиттеу органы 10 (он) жұмыс күні ішінде жарамдылық мерзімін сақтай отырып, ЖЖОКБҰ-ның институционалдық және/немесе мамандандырылған аккредиттеуі туралы куәлігін бөлу/ бөліп шығару/ біріктіру/қосу/қайта құру нәтижесінде жаңадан құрылған ЖЖОКБҰ-ның(лардың) атына қайта ресімдейді.
Аккредиттеу органы аккредиттеу туралы шешім қабылдау бойынша аккредиттеу кеңесінің отырыстарын өткізу бейнежазбасына сілтемені 5 (бес) жұмыс күні ішінде 2 және 3-тізілімдерде орналастырады. Бейнежазбаға сілтеме жүйеде 1 (бір) жыл бойы қолжетімді болады.
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
саласындағы аккредиттеу
органдарын, оның ішінде
шетелдік аккредиттеу
органдарын тану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарының тізілімі (1-Тізілім)
Аккредиттеу органының атауы
Аккредиттеу органын тану туралы бұйрықтың күні мен нөмірі
Аккредиттеу органын танудың қолданылу мерзімі
Деректемелер
Кіру мерзімінің басталуын/ Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастығына енгізілуі туралы деректерді көрсете отырып, білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық еуропалық желілердің толыққанды мүшесі болуы
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
саласындағы аккредиттеу
органдарын, оның ішінде
шетелдік аккредиттеу
органдарын тану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізілімі (2-Тізілім)
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы
Аккредиттеу органының атауы
Деректемелер
Аккредиттеудің қолданылу мерзімі
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
саласындағы аккредиттеу
органдарын, оның ішінде
шетелдік аккредиттеу
органдарын тану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларының тізілімі (3-Тізілім)
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының атауы, деректемелер
Білім беру бағдарламасының атауы
Аккредиттеу органының атауы
Аккредиттеудің қолданылу мерзімі
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
саласындағы аккредиттеу
органдарын, оның ішінде
шетелдік аккредиттеу
органдарын тану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне (ғылым және жоғары
білім саласындағы уәкілетті орган)
_______________________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
_____________________________________________________________________________
(орналасқан жері, БСН (бар болған жағдайда))
Ұйымның сайтына сілтеме: ________________________________________
Өтініш

8) проведение аккредитации ОВПО и (или) образовательных программ без посещения за исключением периода чрезвычайного положения природного, техногенного характера, ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстан.
Исключение из Реестра 1 аккредитационного органа производится на основании решения Совета.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Рабочий орган на основании решений Совета и уполномоченного органа вносит изменения и дополнения в Реестр 1 через систему ЕПВО.
13. Аккредитационные органы, включенные в Реестр 1, обеспечивают своевременное обновление данных о проведенной институциональной и специализированной аккредитации, в Реестрах 2 и 3 через систему ЕПВО в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения об аккредитации ОВПО или образовательной программы.
В случаях реорганизации ОВПО в форме разделения/ выделения/ слияния/ присоединения/ преобразования, аккредитационный орган переоформляет сертификат об институциональной и/или специализированной аккредитации данного (данных) ОВПО на вновь возникшие в результате разделения/выделения/ слияния/присоединения/преобразования ОВПО, являющиеся правопреемниками с сохранением сроков аккредитации в течение 10 (десяти) рабочих дней.
В Реестрах 2 и 3 аккредитационный орган размещает ссылку на видеозапись проведения заседаний аккредитационного совета по принятию решений об аккредитации в течение 5 (пяти) рабочих дней. Ссылка на видеозапись доступна в системе в течение 1 (одного) года.
Приложение 1
к Правилам признания
аккредитационных органов
в сфере высшего
и послевузовского образования,
в том числе зарубежных
Форма
Реестр аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования (Реестр 1)
Наименование аккредитационного органа
Дата и номер приказа о признании аккредитационного органа
Срок действия признания аккредитационного органа
Реквизиты
Полноправное членство в международных европейских сетях по обеспечению качества образования, с указанием начала срока вхождения /данные о включении в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭСР)
Приложение 2
к Правилам признания
аккредитационных органов
в сфере высшего
и послевузовского образования,
в том числе зарубежных
Форма
Реестр аккредитованных организаций высшего и послевузовского образования (Реестр 2)
Наименование организации высшего и послевузовского образования
Наименование аккредитационного органа
Реквизиты
Сроки действия аккредитации
Приложение 3
к Правилам признания
аккредитационных органов
в сфере высшего
и послевузовского образования,
в том числе зарубежных
Форма
Реестр аккредитованных образовательных программ организаций высшего и послевузовского образования (Реестр 3)
Наименование организации высшего и послевузовского образования, реквизиты
Наименование образовательной программы
Наименование аккредитационного органа
Сроки действия аккредитации
Приложение 4
к Правилам признания
аккредитационных органов в
сфере высшего и
послевузовского образования, в
том числе зарубежных
Форма
в Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (уполномоченный
орган в сфере науки и высшего образования)
от ____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
____________________________________________________________________
(местонахождение, БИН (при наличии))
Ссылка на сайт организации: ______________________________________
Заявление

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
аккредиттеу органы ретінде тануды және Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізуді сұрайды.
Аккредиттеу органы білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі мынадай халықаралық желілерге енгізілген:
______________________________________________________________________
Қоса берілген құжаттар:
1) құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
2) ресурстардың бар екенін растайтын құжаттар;
3) аккредиттеу рәсіміне тартылатын сарапшылардың тізімі;
4) даму бағдарламасы және (немесе) стратегиясы;
5) аккредиттеу рәсіміне қойылатын талаптарды белгілейтін аккредиттеу стандарттары (регламенттері);
6) құрылтайшылардың тізімі.
Заңды тұлғаның мекенжайы _______________________________________
Электрондық поштасы ___________________________________________
Телефондары ___________________________________________________
Факс ___________________________________________________________
Басшы _________________________________________________________
(Қолы) (Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда))
20__жылғы "____" ________________
(Толтырылған күні)
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
саласындағы аккредиттеу
органдарын, оның ішінде
шетелдік аккредиттеу
органдарын тану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
*___________________________________________ (аккредиттеу органының атауы) кезеңдегі қызметі туралы есебі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағыт
Сипаттама
1.
Мүшелік (атауы, мерзімдері). Бейіні бойынша халықаралық бірлестіктерге кіру (атауы, мерзімдері)
2.
Цифрлық жүйе (3 тілде). Шетелдік аккредиттеу органдары үшін Қазақстанның жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын аккредиттеу туралы ақпарат берілген ағылшын тіліндегі сайт парағының болуы жеткілікті
3.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді аккредиттеу стандарттары, олардың сайтта болуы
4.
Ұйымның даму стратегиясы, оның сайтта болуы
5.
Ұйымдық құрылым және аккрелиттеу органын басқару. Кадрлық әлеует (ғылыми дәрежесін (бар болса) көрсете отырып, барлық штаттағы қызметкерлерді көрсету, сертификаттарды тіркей отырып, біліктілігін арттыру туралы ақпарат және сайтта ақпараттың болуы)
6.
Сарапшылардың құрамы (тізім, ғылыми дәрежелер (бар болса), біліктілікті арттыру курстары (бар болса)
7.
Алқалы органдар және олардың ережелері (Аккредиттеу кеңесі, сараптамалық кеңес, шағымдар кеңесі және басқалары)
8.
Баға саясатын қалыптастыру және оның құрамдас бөліктері, сайтта ақпараттың болуы
9.
Сайтта көрсете отырып, аккредиттеу органы білім беру бағдарламаларын аккредиттеуді жүзеге асыратын кадрларды даярлау бағыттары
10.
Аккредиттеу туралы жарияланған ақпарат (автоматтандырылған жүйе). Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының немесе олардың білім беру бағдарламаларының сыртқы аудиттері туралы есептер, аккредиттеу кеңесінің шешімдері және аккредиттеу туралы куәліктер ұсынылған аккредиттеу органының интернет-ресурсына сілтемелер
11.
Институционалдық аккредиттеуден өткен аккредиттелген ұйымдардың саны. Аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, аккредиттелген білім беру бағдарламаларының атауы, аккредиттеуден өткізу мерзімдері, аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкестігі, ұсынымдар
12.
Мамандандырылған аккредиттеуден өткен аккредиттелген ұйымдардың саны. Аккредиттелген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, аккредиттелген білім беру бағдарламаларының атауы, аккредиттеуден өткізу мерзімдері, аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкестігі, ұсынымдар
13.
Ұйым қызметінің негізгі нәтижелері туралы талдамалық ақпарат және сайтта ақпараттың болуы
14.
Аккредиттеу органының соңғы 5 (бес) жылдағы сыртқы аудиті (тексеріс) және ол туралы сайтта ақпараттың болуы
15.
Ұйымның және кәсіби мінез-құлықтың ішкі сапасын қамтамасыз ету (аккредиттеу органының ішкі құжаттары, нормативтік құжаттар, сарапшылардың этикасы және басқасы)

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу признать в качестве аккредитационного органа ________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
и внести в Реестр признанных аккредитационных органов в сфере высшего и послевузовского образования.
Аккредитационный орган включен в следующие международные сети по обеспечению качества образования:
_______________________________________________________________
Прилагаемые документы:
1) нотариально заверенные копии учредительных документов;
2) документы, подтверждающие наличие ресурсов;
3) список экспертов, привлекаемых к процедуре аккредитации;
4) программа развития и (или) стратегия;
5) стандарты (регламенты) аккредитации, устанавливающие требования к процедуре аккредитации;
6) список учредителей.
Адрес юридического лица ________________________________________
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Факс ___________________________________________________________
Руководитель ___________________________________________________
(Подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
"____" _____________ 20__г.
(Дата заполнения)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 5
к Правилам признания
аккредитационных органов
в сфере высшего
и послевузовского образования,
в том числе зарубежных
Форма
*Отчет о деятельности за период ____________________________________________
(наименование аккредитационного органа)
Направление
Описание
1.
Членство (наименование, сроки).
Вхождение в международные ассоциации по профилю (наименование, сроки).
2.
Информационная система (на 3-х языках). Для зарубежных аккредитационных органов достаточно наличие страницы на сайте на английском языке с предоставлением информации по аккредитации казахстанских организаций высшего и (или) послевузовского образования
3.
Стандарты аккредитации высшего и послевузовского образования, их наличие на сайте
4.
Стратегия развития организации, еҰ наличие на сайте
5.
Организационная структура и управление аккредитационным органом. Кадровый потенциал (указать всех штатных сотрудников с указанием ученой степени (при наличии), информация о повышении квалификации с приложением сертификатов и наличие информации на сайте)
6.
Состав экспертов (список, ученые степени, (при наличии), курсы повышения квалификации, (при наличии)
7.
Коллегиальные органы и их положения (Аккредитационный совет, экспертная комиссия/ совет, совет жалоб и другое)
8.
Формирование ценовой политики и ее составляющие, наличие информации на сайте
9.
Направления подготовки кадров, по которым аккредитационный орган осуществляет аккредитацию образовательных программ с указанием на сайте
10.
Опубликованная информация об аккредитации (автоматизированная система). Ссылки на Интернет-ресурс аккредитационного органа, где представлены отчеты о внешнем аудите организаций высшего и послевузовского образования или их образовательных программ, решения аккредационного совета и свидетельства об аккредитации
11.
Количество аккредитованных организаций, прошедших институциональную аккредитацию. Наименование аккредитованной организации высшего и послевузовского образования, аккредитованных образовательных программ, сроки проведения аккредитации, соответствие стандартам (регламентам) аккредитации, рекомендации.
12.
Количество аккредитованных организаций, прошедших специализированную аккредитацию. Наименование аккредитованной организации высшего и послевузовского образования, аккредитованных образовательных программ, сроки проведения аккредитации, соответствие стандартам (регламентам) аккредитации, рекомендации.
13.
Аналитическая информация по основным результатам деятельности организации и наличие информации на сайте
14.
Внешний аудит аккредитационного органа (проверки) за последние 5 (пять) лет с информацией на сайте
15.
Внутреннее обеспечение качества организации и профессиональное поведение (внутренние документы аккредитационного органа, регламентирующие документы, этика экспертов и другое)