Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 қазанда № 14365 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 30) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.

Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 октября 2016 года № 14365.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2017 г.
В соответствии с подпунктом 30) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей (далее – Правила).

2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қағидаларға 2-қосымша болып табылатын Төлемдер белгілеу кодтары жан-жақты кестесінің төлемдер белгілеу кодтары 014, 031, 089, 090, 093, 098 және 099 операцияларының атаулары тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатыны белгілене отырып, тиісті төлемдер белгілеу кодтары бар көрсетілген операциялар атауларының қолданылуы 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
"014
Республикалық бюджеттің қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысы сомасынан "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
031
Банктің жаңылысып төлеген төлемдерін қайтаруы, оралмандарға біржолғы төлемдерді қайтару, банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
089
Тұрғылықты жері белгісіз бұрынғы қызметкерлер бойынша міндетті зейнетақы жарналары
090
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы
093
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару
098
Тұрғылықты жері белгісіз бұрынғы қызметкерлер бойынша міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
099
Басқа да төлемдер
099
Оралмандарға біржолғы төлемдер
099
Банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
099
Осы бөлімде ескерілмеген өзге басқа да төлемдер (жәрдемақылар)".
Қағидаларға 2-қосымша болып табылатын Төлемдер белгілеу кодтары жан-жақты кестесінің төлем белгілеу коды 021 операцияның атауы 2016 жылғы 11 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылатыны белгіленсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникация министрлігі
Министр _____________ Д. Абаев
2016 жылғы 15 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрлігі
Министрдің м.а. _____________ Б. Нұрымбетов
2016 жылғы 26 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_________________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 19 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 203 қаулысымен бекітілген
Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары
1. Осы Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі, сондай-ақ төлемдерді кодтау жүйесі айқындалады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) валюталар мен қорлар коды (бұдан әрі – валюта коды) – "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ІSO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес белгіленген валюталар мен қорларды көрсетуге арналған үш мәнді алфавиттік код;
2) төлем белгілеу коды – төлем белгілеудің үш мәнді цифрлық код белгісі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі төлем құжаттарында, қолма-қол ақшаны қабылдау және беруге арналған кассалық құжаттарда, электрондық терминал арқылы қолма-қол ақшаны енгізу арқылы банк шотын ашпай, төлемдерді және ақша аударымын жүзеге асырған кезде ақша жөнелтішуге берілетін чектерде, банкоматтар не өзге де электрондық терминалдар арқылы салық немесе бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді жүргізген кезде төлем карточкаларын ұстаушыларға берілетін сауда чектерінде (бұдан әрі – төлем құжаттары) пайдаланылады.
4. Қағидаларда белгіленген экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі:
1) төлем құжаттарын қағаз тасымалдағышта ресімдеген кезде және төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде электрондық құжаттармен алмасу кезінде;

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2017 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Министр _________________ Д. Абаев
15 сентября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
И.о. Министра _________________ Б. Нурымбетов
26 сентября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________________ Б. Султанов
19 сентября 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 203
Правила
применения кодов секторов экономики
и назначения платежей
1. Настоящие Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, а также систему кодирования платежей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные статьей 1 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", статьей 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", а также следующие понятия:
1) код валют и фондов (далее – код валюты) – трехзначный алфавитный код для обозначения валют и фондов, установленный в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
2) код назначения платежа – трехзначное цифровое кодовое обозначение назначения платежа.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей используется в платежных документах, кассовых документах на прием и выдачу наличных денег, чеках, выдаваемых отправителю денег при осуществлении платежей и переводов денег без открытия банковского счета путем взноса наличных денег через электронные терминалы, торговых чеках, выдаваемых держателям платежной карточки при осуществлении налоговых и других обязательных платежей в бюджет через банкоматы либо иные электронные терминалы (далее – платежные документы).
4. Порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, установленный Правилами, применяется:
1) при оформлении платежных документов на бумажном носителе и при обмене электронными документами при осуществлении платежей и (или) переводов денег;

2) Қазақстан Республикасының аумағында бастама жасалған, ел ішінде жүргізілетін, шет елге жөнелтілетін банк ішіндегі және банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде қолданылады.
Шет елден және "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы банктен келіп түсетін төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем құжатында қойылған экономика секторлары мен төлемдер белгілеу кодтары болмаған кезде Қазақстан Республикасының резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақпараттық жүйелерінде төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша алынған құжаттар негізінде экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын өздігінен қойып шығады.
Жеке тұлғалар арасында лездік төлемдер жүйесі бойынша кіріс төлемі және (немесе) ақша аударымы бойынша бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы бенефициар бойынша мәліметтер негізінде бенефициардың экономика секторларының кодтарын қояды.
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы лездік төлемдер жүйесі арқылы жеке тұлғалар арасындағы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша лездік төлемдер жүйесі үшін көзделген төлем белгілеу кодын қояды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 74 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Төлемдердің кодын қою жүйесі төлемдер және (немесе) ақша аударымдары ағынының айқындылығын және талдауын қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
Төлемдердің кодын қою цифрлық және әріптік символдар арқылы жүзеге асырылады. Төлемдердің кодын қою жүйесі мынадай:
І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, Х, мұндағы:
І – ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі;
II – ақша жөнелтушінің экономика секторы;
III – бенефициардың резиденттік белгісі;
IV – бенефициардың экономика секторы;
V, VI, VII – валюта коды;
VIII – операцияның түрі;
IX – төлем сипаты;
X – төлемді толық көрсету.
I және II символдар арқылы ақша жөнелтушінің коды жасалады (АЖК).
III және IV символдар арқылы бенефициардың коды жасалады (БеК).
VIII, IX, Х символдар арқылы төлем белгілеу коды жасалады.
6. Резиденттік белгісі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталады және мынадай тәртіппен қойылады:
"1" - резидент;
"2" - бейрезидент.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 74 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Экономика секторы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес экономика секторларының кодтарына сәйкес көрсетіледі.

2) при осуществлении внутрибанковских и межбанковских платежей и (или) переводов денег, инициированных на территории Республики Казахстан, проводимых внутри страны, отправляемых за рубеж.
По входящему из-за рубежа или от банка-участника Международного финансового центра "Астана" платежу и (или) переводу денег при отсутствии в платежном документе проставленных кодов секторов экономики и назначения платежей банк-резидент Республики Казахстан, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно проставляет в информационных системах банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан коды секторов экономики и назначения платежей на основании полученных по платежу и (или) переводу денег документов.
По входящему платежу и (или) переводу денег между физическими лицами по системе мгновенных платежей банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара проставляет коды секторов экономики бенефициара на основании сведений по бенефициару.
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег по платежам и (или) переводам денег между физическими лицами через систему мгновенных платежей проставляет код назначения платежа, предусмотренный для системы мгновенных платежей.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 74 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Система кодирования платежей используется для обеспечения прозрачности и анализа потоков платежей и (или) переводов денег.
Кодирование платежей осуществляется с помощью цифровых и буквенных символов. Система кодирования платежей выглядит следующим образом:
I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, Х, где:
I – признак резидентства отправителя денег;
II – сектор экономики отправителя денег;
III – признак резидентства бенефициара;
IV – сектор экономики бенефициара;
V, VI, VII – код валюты;
VIII – вид операции;
IX – характер платежа;
Х – детализация платежа.
Символы I и II формируют код отправителя денег (КОд).
Символы III и IV формируют код бенефициара (КБе).
Символы VIII, IX, Х формируют код назначения платежа.
6. Признак резидентства определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и проставляется в следующем порядке:
"1" – резидент;
"2" – нерезидент.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 74 (вводится в действие с 01.01.2023).
7. Сектор экономики указывается в соответствии с кодами секторов экономики, согласно приложению 1 к Правилам.

8. Төлем белгілеу коды Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесіне сәйкес көрсетіледі.
9. Төлем құжаттарында ақша жөнелтушінің коды, бенефициардың коды, төлем белгілеу коды, валюта коды арнайы бөлінген жолдарда қойылады.
10. Ақша жөнелтуші төлем құжатының "Төлемді тағайындау"/"Төлемнің атауы" бағандарында ол бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын нақты операциясының мазмұнын көрсетеді, тиісті құжат негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылған жағдайда оның деректемелері көрсетіледі.
Бағалы қағаздармен операциялар жүргізу кезінде ақша жөнелтуші төлем құжатының "Төлемді тағайындау" бағанында егер оның төлем валютасынан айырмашылығы болса, бағалы қағаздар шығарылған валютаны да көрсетеді.

8. Код назначения платежа указывается в соответствии с Детализированной таблицей кодов назначения платежей согласно приложению 2 к Правилам.
9. В платежных документах код отправителя денег, код бенефициара, код назначения платежа, код валюты проставляются в специально отведенных полях.
10. В графах "Назначение платежа"/"Наименование платежа" платежного документа отправитель указывает содержание конкретной операции, по которой осуществляется платеж и (или) перевод денег, в случае осуществления платежа и (или) перевода денег на основании соответствующего документа указываются его реквизиты.
При совершении операции с ценными бумагами в графе "Назначение платежа" платежного документа отправитель также указывает валюту, в которой выпущены ценные бумаги, если она отличается от валюты платежа.

11. Операция түрiнiң тақырыбы немесе төлем сипаты болып табылатын төлем белгілеу коды, егер оның одан әрі жан-жақты көрсетiлуі болса, онда қоюға жол берілмейді.
Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына
1-қосымша
Экономика секторларының кодтары
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Экономика секторының коды
Институционалдық бірліктің атауы
Мемлекеттік басқару органдары секторы
1
Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Шет мемлекеттің Үкіметі
2
Өңірлік және жергiлiктi басқару органдары
Қаржы ұйымдары секторы
3
Орталық (ұлттық) банк
4
Басқа депозиттiк ұйымдар
5
Басқа қаржы ұйымдары
Қаржылық емес ұйымдар секторы
6
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар
7
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар
Yй шаруашылықтарына қызмет көрсететiн коммерциялық емес ұйымдар секторы
8
Yй шаруашылықтарына қызмет көрсететiн коммерциялық емес ұйымдар
Yй шаруашылықтары секторы
9
Yй шаруашылықтары
Ескерту:

11. Не допускается проставление кода назначения платежа, являющегося заголовком вида операции или характера платежа, если имеется его дальнейшая детализация.
Приложение 1
к Правилам применения кодов
секторов экономики и назначения платежей
Коды секторов экономики
Код сектора экономики
Наименование институциональной единицы
Сектор органов государственного управления
1
Правительство Республики Казахстан или Правительство иностранного государства
2
Региональные и местные органы управления
Сектор финансовых организаций
3
Центральный (национальный) банк
4
Другие депозитные организации
5
Другие финансовые организации
Сектор нефинансовых организаций
6
Государственные нефинансовые организации
7
Негосударственные нефинансовые организации
Сектор некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
8
Некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства
Сектор домашних хозяйств
9
Домашние хозяйства
Примечание:
Сноска. Примечание в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Төлем құжаттарында пайдалану үшін институционалдық бірліктерді экономика секторларының кодтары бойынша бөлу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.

1. Распределение институциональных единиц по кодам секторов экономики для использования в платежных документах осуществляется в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.04.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қаржылық қызметті жүргізетін халықаралық ұйымдар "Орталық (ұлттық) банк" экономика секторында ескеріледі, барлық өзге халықаралық ұйымдар "Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Шет мемлекеттің Үкіметі" экономика секторында есепке алынады.
Экономика секторларының
және төлемдер белгілеу
кодтарын қолдану қағидаларына
2-қосымша
Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2022 № 74 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.08.2025 № 53 (02.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.12.2025 № 94 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
Төлемдер белгілеу кодтары
Операциялардың атауы

2. Международные организации, занимающиеся финансовой деятельностью, учитываются в секторе экономики "Центральный (национальный) банк", иные международные организации учитываются в секторе экономики "Правительство Республики Казахстан или Правительство иностранного государства".
Приложение 2
к Правилам применения кодов
секторов экономики
и назначения платежей
Детализированная таблица кодов назначения платежей
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2022 № 74 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.08.2025 № 53 (вводится в действие со 02.01.2026); от 17.12.2025 № 94 (порядок введения в действие см. п.4).
Коды назначения платежей
Наименование операций

0-бөлім "Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар"
002
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің сомасынан, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының оның активтері сомасынан түскен комиссиялық сыйақысы
003
Инвестициялық шотқа аударым
004
Зейнетақы төлемдері шотына аударым
005
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған өсімпұл сомаларын қайтаруы
006
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушының комиссиялық сыйақысы
007
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақысы
008
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
009
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл
010
Міндетті зейнетақы жарналары
011
014 төлем белгілеу коды бойынша зейнетақы төлемдерін қоспағанда, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері
012
Әлеуметтік аударымдар
013
Ерікті зейнетақы жарналары
014
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері
015
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
016
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржыландырылған зейнетақы қаражатын және базалық зейнетақы төлемдерін қайтаруы
017
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
018
Инвестициялық кіріс,
оның ішінде:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының инвестициялық қызметінен алынған инвестициялық кіріс
019
Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
020
Зейнетақылардан және жәрдемақылардан сомаларды ұстау, зейнетақылардан және жәрдемақылардан ұстап қалу сомаларын қайтару
021
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қате есептелген төлемдерді қайтаруы
022
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар
023
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару
024
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары арасында аудару

Раздел 0 "Пенсионные платежи и пособия"
002
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от суммы пенсионных активов, акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" от суммы его активов
003
Перевод на инвестиционный счет
004
Перевод на счет пенсионных выплат
005
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени по обязательным профессиональным пенсионным взносам
006
Комиссионное вознаграждение доверительного управляющего пенсионными активами акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд"
007
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от инвестиционного дохода
008
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным профессиональным пенсионным взносам
009
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов
010
Обязательные пенсионные взносы
011
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" или добровольного накопительного пенсионного фонда, за исключением пенсионных выплат по коду назначения платежа 014
012
Социальные отчисления
013
Добровольные пенсионные взносы
014
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
015
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
016
Возврат банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан профинансированных средств пенсий и базовых пенсионных выплат
017
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
018
Инвестиционный доход,
в том числе:
инвестиционный доход, полученный от инвестиционной деятельности акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
019
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
020
Удержание сумм из пенсий и пособий, возврат сумм удержаний из пенсий и пособий
021
Возврат некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" ошибочно зачисленных платежей
022
Единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка
023
Возврат единовременных государственных пособий в связи с рождением ребенка
024
Перевод пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, между акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" и добровольными накопительными пенсионными фондами или между добровольными накопительными пенсионными фондами

025
2016 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған тұлғалардың пайдасына бюджет қаражат есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасынан елу пайызды қайтару
026
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтаруы
027
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлем
028
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
029
Жергілікті бюджеттерден трансферттер
030
Республикалық бюджеттен трансферттер,
оның ішінде:
Зейнетақы төлемдерін алушыларға мемлекет кепілдіктерінің сомаларын міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша инфляция деңгейін ескере отырып төлеу
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
031
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қате төлемдерді, басқа да төлемдерді қайтаруы
басқа да төлемдерге мыналар жатады:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару
қандастарға бір жолғы төлемдерді қайтару
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті қайтару
тұрғын үй көмегін қайтару
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны қайтару

025
Возврат пятидесяти процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
026
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений
027
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
028
Возврат сумм социальных выплат на случай утраты трудоспособности
029
Трансферты из местных бюджетов
030
Трансферты из республиканского бюджета,
в том числе:
выплата сумм гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд" в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
субсидирование обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
субсидирование обязательных пенсионных взносов работодателя получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
031
Возврат банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан ошибочных платежей и прочих платежей
к прочим платежам относятся:
возврат единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
возврат единовременных выплат кандасам
возврат ежемесячных выплат бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
возврат государственной адресной социальной помощи
возврат жилищной помощи
возврат ежемесячного государственного пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства

032
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды, оның ішінде депозитор талап етпеген кепілдік берілген өтем сомалары бойынша қайтаруы
033
Зейнетақылар
034
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
035
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
036
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
037
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
040
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақылар, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдер
041
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдерді қайтару
042
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақылар
043
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару
044
Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар төлеу
045
Мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды қайтару
046
Асыраушысынан айрылған жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
047
Асыраушысынан айрылған жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
048
Жұмысын жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
049
Жұмысын жоғалтқан жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
050-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
051
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына
052
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне
053
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға

032
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольным накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам, в том числе по невостребованным депозитором сумм гарантийного возмещения
033
Пенсии
034
Государственные базовые социальные пособия по инвалидности
035
Возврат государственных базовых социальных пособий по инвалидности
036
Государственные базовые социальные пособия по случаю потери кормильца
037
Возврат государственных базовых социальных пособий по случаю потери кормильца
040
Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременные выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
041
Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременной выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
042
Пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
043
Возврат пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
044
Выплата государственных специальных пособий
045
Возврат государственных специальных пособий
046
Социальная выплата на случай потери кормильца из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
047
Возврат сумм социальных выплат на случай потери кормильца
048
Социальная выплата на случай потери работы из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
049
Возврат сумм социальных выплат на случай потери работы
Группа 050 "Специальные государственные пособия"
051
Участникам Великой Отечественной войны
052
Инвалидам Великой Отечественной войны
053
Лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны

054
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға
055
Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердің жесірлеріне
056
Қайтыс болған әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасыларына
057
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдеріне (ерлеріне)
058
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғаларға
059
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақылар
060-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
061
Ұлы Отан соғысының қатысушылары бойынша
062
Ұлы Отан соғысының мүгедектері бойынша
063
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалар бойынша
064
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар бойынша
065
Ұлы Отан соғысында қайтыс болғандардың жесірлері бойынша
066
Қайтыс болған әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары бойынша
067
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдері (ерлері) бойынша
068
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғалар бойынша
069
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақыны қайтару
070-топ "Азаматтардың басқа санаттарына төленетін арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
071
1 және 2-топтағы мүгедектерге
072
3-топтағы мүгедектерге
073
16 жасқа дейінгі мүгедек балаларға
074
Көп балалы аналарға
075
Ақталған азаматтарға
076
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға
077
Басқалары
078
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының аударым сомаларын қайтаруы
080-топ "Азаматтардың басқа санаттарына арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
081
1 және 2-топтағы мүгедектер бойынша
082
3-топтағы мүгедектер бойынша
083
16 жасқа дейінгі мүгедек балалар бойынша
084
Көп балалы аналар бойынша
085
Ақталған азаматтар бойынша
086
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар бойынша
087
Басқалар бойынша
088
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы жинақтары бойынша кредиторлық берешегін өтеу
089
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
090
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қате есептелген сомаларын қайтаруы

054
Лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
055
Вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
056
Семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
057
Женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
058
Лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
059
Пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 060 "Возврат специальных государственных пособий"
061
По участникам Великой Отечественной войны
062
По инвалидам Великой Отечественной войны
063
По лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
064
По лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
065
По вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
066
По семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
067
По женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
068
По лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
069
Возврат пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 070 "Специальные государственные пособия другим категориям граждан"
071
Инвалидам 1 и 2 группы
072
Инвалидам 3 группы
073
Детям инвалидам до 16 лет
074
Многодетным матерям
075
Реабилитированным гражданам
076
Лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
077
Прочие
078
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольными накопительными пенсионными фондами сумм переводов пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов
Группа 080 "Возврат специальных государственных пособий другим категориям граждан"
081
По инвалидам 1 и 2 группы
082
По инвалидам 3 группы
083
По детям инвалидам до 16 лет
084
По многодетным матерям
085
По реабилитированным гражданам
086
По лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
087
По прочим
088
Погашение кредиторской задолженности акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" по пенсионным накоплениям
089
Обязательные пенсионные взносы работодателя
090
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам работодателя

091
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылар, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер
092
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылары, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
093
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл сомасын қайтаруы
094
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
095
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
096
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер
097
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
098
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
099
0-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы
қандастарға төленетін бір жолғы төлемдер
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің мақсаты
тұрғын үй көмегінің мақсаты
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны
осы бөлімде ескерілмеген басқа да төлемдер (жәрдемақылар)
1-бөлім "Арнайы аударымдар"
110-топ "Өтеусіз аударымдар"
101
Зейнетақы жинақтарын инвестициялық портфельді басқарушының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқарушысына аудару
102
Депозитор талап етпеген кепілдік берілген өтем сомасын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-ға аудару

091
Государственные пособия по уходу за ребенком до одного года, социальные выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
092
Возврат государственных пособий по уходу за ребенком до одного года, социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
093
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя
094
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление социальных отчислений
095
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
096
Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
097
Возврат социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
098
Пеня за несвоевременное перечисление в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" обязательных пенсионных взносов работодателя
099
Прочие платежи по разделу 0,
в том числе:
единовременная государственная денежная компенсация гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
единовременные выплаты кандасам
ежемесячные выплаты бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
назначения государственной адресной социальной помощи
назначения жилищной помощи
ежемесячное государственное пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства
прочие платежи (пособия), неучтенные в настоящем разделе
Раздел 1 "Специфические переводы"
Группа 110 "Безвозмездные переводы"
101
Перевод пенсионных накоплений в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем, Национального Банка Республики Казахстан
102
Перевод в АО "Единый накопительный пенсионный фонд" невостребованной депозитором суммы гарантийного возмещения

103
Тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдері
104
Тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бұрын төленген біржолғы зейнетақы төлемдерін "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына қайтару
105
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісім шеңберінде "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан зейнетақы жинақтарын төлеу
106
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақы мен зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының аумағында жеткізу
111
Емделуге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
емделуге ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар медициналық қызметтерді жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың емдеуге ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
112
Білім беруге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
оқытуға ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар білім беру қызметтерін жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың оқытуға ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
113
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының нысаналы жинақтарды төлеуі
114
Нысаналы жинақтардың бұрын төленген сомасын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына қайтару
115
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсімдер сомасын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына аудару
116
Ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін нысаналы жинақтарды жеке зейнетақы шоттарына аудару
117
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының нысаналы жинақтар сомасын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қайтаруы.
118
Алименттер
119
Басқа да өтеусіз ақша аударымдары,
оның ішінде:
басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициардың басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
зиянды өтеу, оның ішінде сот шешімі бойынша
гранттар (оның ішінде тендер бойынша жеңіп алынғандар)
аккредитив, кепілдік шарты, қарыз, басқа да шарт немесе келісімшарт бойынша (міндеттемелер бойынша бюджетке төленетін айыппұлдар мен өсімпұлдан басқа) міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
әр түрлі сипаттағы өтеусіз ақша аударымдары: қайырымдылық, сыйға тарту, сатылған лотерея билеттері және олар бойынша ұтыстар, мұрагерлік тәртібімен өтетін ақша қаражаттарын аудару

103
Единовременное пенсионные выплаты акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения
104
Возврат в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" ранее выплаченных единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения
105
Выплата пенсионных накоплений из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" в рамках соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств - членов Евразийского экономического союза
106
Доставка пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств - членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан
111
Переводы денег на лечение,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты лечения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату лечения в случае, когда бенефициар не является поставщиком медицинских услуг
112
Переводы денег на образование,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты обучения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату обучения в случае, когда бенефициар не является поставщиком образовательных услуг
113
Выплаты акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" целевых накоплений
114
Возврат в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" ранее выплаченных сумм целевых накоплений
115
Перечисление суммы поступлений от Национального фонда Республики Казахстан в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
116
Перевод целевых накоплений на индивидуальные пенсионные счета для учета добровольных пенсионных взносов
117
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" сумм целевых накоплений в Национальный фонд Республики Казахстан
118
Алименты
119
Прочие безвозмездные переводы денег,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования денег бенефициаром для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
возмещение ущерба, в том числе по решению суда
гранты (в том числе выигранные по тендеру)
неустойка (штрафы, пени) за невыполнение обязательств по аккредитиву, договору гарантии, займа, прочему договору или контракту (кроме штрафов и пени по обязательствам в бюджет)
безвозмездные переводы денег разного характера: благотворительность, дары, проданные лотерейные билеты и выигрыши по ним, перечисление денежных средств, переходящих в порядке наследования

120
Мүшелік жарналар,
оның ішінде:
ұйымның капиталына қатысуды қамтамасыз етпейтін, бірақ ұйымның қандай да бір қызметті көрсетуін қамтамасыз ететін мүшелік жарна
"Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына төленетін жарна
биржадағы шетел валюталары, бағалы қағаздар бойынша сауда-саттыққа қатысуға арналған жарна
қызметкерлердің жалақысынан ұсталған кәсіподақ жарналары
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар

120
Членские взносы,
в том числе:
членский взнос, необеспечивающий участие в капитале организации, но обеспечивающий предоставление организацией каких-либо услуг
взнос в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов"
взнос за участие в торгах по иностранным валютам, по ценным бумагам на бирже
профсоюзные взносы, удержанные с заработной платы работников
121
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование

122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
125
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы
126
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы

122
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
124
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
125
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
126
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по взносам на обязательное социальное медицинское страхование

127
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
128
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
130-топ "Филиалдар мен өкілдіктерді қаржыландыру және филиалдар мен өкілдіктердің қаражатты қайтаруы"
131
Бас ұйымның өзінің филиалдарын және өкілдіктерін, оның ішінде сатып алулардың барлық түрлері бойынша қаржыландыруы

127
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
128
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Группа 130 "Финансирование филиалов и представительств и возврат средств филиалами и представительствами"
131
Финансирование головной организацией своих филиалов и представительств, в том числе на все виды приобретений

132
Бас ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінің ақша аударымдары (ақша қайтаруы)
140
Жол чектері бойынша операциялар,
оның ішінде:
резидент банктің өз клиенттеріне банкке консигнация талаптарымен (клиенттің банкке консигнация талаптарымен келіп түскен жол чегін сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент банктің жол чектерінің эмитентіне сатылған жол чектері бойынша ақша сомасын аударуы
резидент банктің жол чектерінің эмитентіне банк кейіннен клиенттерге сату үшін сатып алған жол чектері сомасын төлеуі
резидент банктің өз клиенттеріне банкке алдын ала төлеу талаптарымен (клиенттің банкке алдын ала төлеу талаптарымен келіп түскен жол чегін, сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент банктің банк кассасында клиентке жол чегі бойынша ақша сомасын төлеуі
жол чектері эмитентінің резидент банкке сатылған жол чектері бойынша өтеу сомасын аударуы
қосалқы агенттермен алдын ала шарт бойынша жол чектері бойынша операциялар
қосалқы агенттермен консигнация шарты бойынша жол чектері бойынша операциялар
150
Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар,
оның ішінде:
делдал банктің корреспонденттік шоттар бойынша бір банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалынан екінші банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына ақша аударуы
160
Нетто-позициялар бойынша есеп айырысу,
оның ішінде:
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша есеп айырысу ұйымына ақша аудару
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдары арасында ақша аудару
банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдары арасындағы қарсы төлемдер клирингінің нәтижелері бойынша таза позициялар сомасын аудару
170-топ "Конференцияға, аукционға, тендерге қатысу"
171
Кепілдік жарнасы,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарна
конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдерді және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін конкурсқа қатысушы-әлеуетті жеткізушілердің ақша аударуы

132
Переводы (возврат) денег филиалами и представительствами головной организации
140
Операции по дорожным чекам,
в том числе:
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях консигнации (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях консигнации)
перевод банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы денег по реализованным дорожным чекам
оплата банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы дорожных чеков, приобретенных банком для последующей реализации клиентам
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях предоплаты (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях предоплаты)
оплата банком-резидентом суммы денег по дорожному чеку клиенту в кассе банка
перевод эмитентом дорожных чеков банку-резиденту суммы возмещения по реализованным дорожным чекам
операции с субагентами по дорожным чекам по договору предоплаты
операции с субагентами по дорожным чекам по договору консигнации
150
Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
в том числе:
переводы денег банком-посредником от одного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в другой банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан по корреспондентским счетам
160
Расчеты по нетто-позициям,
в том числе:
перевод денег по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек, в расчетную организацию
переводы денег между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек
перечисление суммы чистых позиций по результатам клиринга встречных платежей между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Группа 170 "Участие в конференции, аукционе, тендере"
171
Гарантийный взнос,
в том числе:
взнос для участия в конференции, аукционе, тендере
перечисление организатору конкурса потенциальными поставщиками-участниками конкурса денег в обеспечение конкурсных заявок и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках

172
Кепілдік жарнасын қайтару,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарнаны қайтару
конкурстық өтінімді қамтамасыз ету және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомаларын қайтару
180-топ "Құжаттандырылған операциялар"
181
Аккредитив бойынша операция,
оның ішінде:
импортер-клиенттің шотынан аккредитив бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға орнын жабу шотына ақша аудару (жабу сомасы)
клиенттің банк шотынан (аккредитив бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі
резидент банктің экспортер-клиенттің шотына ақша аударуы

172
Возврат гарантийного взноса,
в том числе:
возврат взноса за участие в конференции, аукционе, тендере
возврат суммы обеспечения конкурсной заявки и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
Группа 180 "Документарные операции"
181
Операция по аккредитиву,
в том числе:
перевод денег (суммы покрытия) со счета клиента-импортера на счет покрытия осуществления расчетов по аккредитиву
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по аккредитиву)
зачисление денег банком-резидентом на счет клиента-экспортера

182
Кепілдік бойынша операциялар,
оның ішінде:
кепілгер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиент алдындағы кепілдік міндеттемелерін орындауы кезінде кепілгер-банкке борышкер банкінің (борышкердің) ақша аударуы
кепілдік бойынша орнын жабу шотына борышкер клиенттің шотынан орнын жабу сомасын есептен шығару
клиенттің банк шотынан (кепілдік бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі

182
Операции по гарантии,
в том числе:
перечисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан должника (должником) денег банку-гаранту при исполнении последним гарантийных обязательств перед клиентом
списание суммы покрытия со счета клиента-должника на счет покрытия по гарантии
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по гарантии)

183
Бірыңғай жиынтық төлемі
184
Бірыңғай жиынтық төлемінің қате аударылған (есепке алынған) сомаларын қайтару
185
Бірыңғай төлем
186
Бірыңғай төлемнің қате аударылған (есептелген) сомасын қайтару
187
Бірыңғай төлемді уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
188
Бірыңғай төлемнің қате аударылған (есептелген) сомасының өсімпұлын қайтару
190
1-бөлім бойынша басқа да аударымдар,
оның ішінде:
1-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
1-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
төлем мақсаты сәйкестендірілмеген жағдайда, анықтағанға дейін шоттан сомаларды кері қайтару
инкассалық өкімге қоса берілетін атқару құжатында төлем белгілеуін (мақсатын) анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтер болмаған жағдайда инкассалық өкімнің негізінде берешекті өтеу бойынша аударымдар
191
Жеке тұлғалар арасында мезеттік төлемдер және (немесе) ақша аударымдары

183
Единый совокупный платеж
184
Возврат ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого совокупного платежа
185
Единый платеж
186
Возврат ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого платежа
187
Пеня за несвоевременное перечисление единого платежа
188
Возврат пени ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого платежа
190
Прочие переводы по разделу 1,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат денег по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 1
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 1
обратный возврат сумм со счета до выяснения в случае, когда назначение платежа не идентифицировано
переводы по взысканию задолженности на основании инкассового распоряжения в случае, если в приложенном к инкассовому распоряжению исполнительном документе отсутствуют сведения, позволяющие определить назначение (цель) платежа
191
Мгновенные платежи и (или) переводы денег физических лиц

192
Электрондық ақшаны шығару
193
Электрондық ақшаны өтеу
194
Электрондық ақшаны сатып алу
195
Электрондық ақшаны өткізу
2-бөлім "Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар"
210-топ "Сатып алу",
оның ішінде:
алдын ала ақыны қоса алғанда
211
Биржада теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
биржада шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
212
Монетарлық алтынды сатып алу
213
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол теңгені беру
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қолма-қол емес шетел валютасымен ақы төлеу үшін клиенттің банк шотына теңгені есептеуі
биржадан тыс шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
219
Басқа да бағалы металдарды сатып алу,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сатып алу
бағалы металдардың неттингі бойынша операциялар
220-топ "Сату"
221
Биржада теңгеге шетел валютасын сату
222
Монетарлық алтынды сату
223
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сату,
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол шетел валютасын беру
клиенттің өзінің банк шотынан теңгемен банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына қолма-қол емес шетел валютасын сатуы
229
Басқа да бағалы металдарды сату,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сату

192
Выпуск электронных денег
193
Погашение электронных денег
194
Приобретение электронных денег
195
Реализация электронных денег
Раздел 2 "Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами"
Группа 210 "Покупка",
в том числе:
включая предоплату
211
Покупка иностранной валюты за тенге на бирже,
в том числе:
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты на бирже
212
Покупка монетарного золота
213
Покупка иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличных тенге за безналичную иностранную валюту
зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан тенге на банковский счет клиента в оплату за безналичную иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты вне биржи
219
Покупка прочих драгоценных металлов,
в том числе:
покупка аффинированного золота и других драгоценных металлов
операции по неттингу драгоценных металлов
Группа 220 "Продажа"
221
Продажа иностранной валюты за тенге на бирже
222
Продажа монетарного золота
223
Продажа иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличной иностранной валюты за безналичные тенге
продажа клиентом со своего банковского счета безналичной иностранной валюты банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан за тенге
229
Продажа прочих драгоценных металлов,
в том числе:
продажа аффинированного золота и других драгоценных металлов

230
Шетел валюталарын айырбастау,
оның ішінде:
басқа шетел валютасына екінші шетел валютасын сатып алу (сату)
басқа шетел валютасына бір шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
290
2-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
2-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
2-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
тазартылған бағалы металдардағы металл шоттар бойынша сыйақыны орналастыруға, өтеуге және есептеуге байланысты операциялар

230
Конвертация иностранных валют,
в том числе:
покупка (продажа) одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
290
Прочие платежи по разделу 2,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 2
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 2
операции, связанные с размещением, погашением и начислением вознаграждения по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах

3-бөлім "Салымдар (депозиттер)"
310-топ "Салымдарды (депозиттерді) орналастыру",
оның ішінде:
банкаралық депозиттер
қолма-қол ақша салу немесе клиент-салым иесінің өзге банк шоттарынан ақша аудару
311
Талап ету бойынша салымдарды (банктік салым шарты негізінде ашылған) орналастыру
312
Қысқа мерзімді салымдарды (бір жылдан аспайтын) орналастыру
314
Ұзақ мерзімді салымдарды (бір жылдан асатын) орналастыру
315
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының талап ету бойынша салым бойынша есептелген сыйақыны клиенттің банк шотына есептеуі
316
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қысқа мерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
317
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ұзақ мерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
318
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенттің шартты салым бойынша банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
319
Шартты салымдарды орналастыру
320-топ "Салымнан (депозиттен) алу",
оның ішінде:
банкаралық депозиттерді
қолма-қол ақшаны алу немесе кейіннен клиент-салым иесінің өзге банк шотына ақша аудару жолымен негізгі соманы және есептелген сыйақыны
321
Талап еткенге дейінгі бойынша салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу
322
Қысқа мерзімді салымнан (бір жылдан аспайтын) алу,
оның ішінде:
толық соманы төлеу және ішінара алу
қысқа мерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
324
Ұзақ мерзімді салымнан (бір жылдан асатын) алу
толық соманы төлеу және ішінара алу
ұзақ мерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
329
Шарпы салымнан ақша алу
330-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шотына ақша орналастыру"
331
Ағымдағы немесе корреспонденттік шотқа қолма-қол ақша салу
332
Заңды тұлғаның банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына осы заңды тұлға қызметкерлерінің банк шоттарына кейіннен есептеу үшін жалақыны, еңбек демалысының ақысын аударуы
333
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенттің банк шотына ағымдағы немесе корреспонденттік шот бойынша есептелген сыйақыны есептеуі
334
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенттің банк шотына қолма-қол валютамен ақы төлеу үшін қолма-қол емес ақшаны есептеуі,
оның ішінде:
қолма-қол шетел валютасымен ақы төлеу үшін қолма-қол емес шетел валютасын (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
қолма-қол теңгемен ақы төлеу үшін қолма-қол емес теңгені (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
340-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттарынан ақша алу"

Раздел 3 "Вклады (депозиты)"
Группа 310 "Размещение вкладов (депозитов)",
в том числе:
межбанковских депозитов
путем взноса наличных денег или перевода денег с иных банковских счетов клиента-владельца вклада
311
Размещение вкладов до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
312
Размещение краткосрочных вкладов (не более одного года)
314
Размещение долгосрочных вкладов (более одного года)
315
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по вкладу до востребования
316
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по краткосрочному вкладу
317
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по долгосрочному вкладу
318
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по условному вкладу
319
Размещение условных вкладов
Группа 320 "Снятие со вклада (депозита)",
в том числе:
межбанковских депозитов
основной суммы и начисленного вознаграждения путем снятия наличных денег или с последующим переводом денег на иные банковские счета клиента-владельца вклада
321
Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
322
Снятие с краткосрочного вклада (не более одного года),
в том числе:
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по краткосрочному вкладу
324
Снятие с долгосрочного вклада (более одного года)
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по долгосрочному вкладу
329
Снятие денег с условного вклада
Группа 330 "Размещение денег на текущие или корреспондентские счета"
331
Взнос наличных денег на текущие или корреспондентские счета
332
Перечисление юридическим лицом в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан заработной платы, оплаты трудового отпуска для последующего зачисления на банковские счета работников данного юридического лица
333
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по текущему или корреспондентскому счету
334
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента безналичных денег в оплату за наличную валюту,
в том числе:
безналичной иностранной валюты (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличную иностранную валюту
безналичных тенге (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличные тенге
Группа 340 "Снятие денег с текущих или корреспондентских счетов"

341
Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу,
оның ішінде:
бас банкте ашылған ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан Қазақстан Республикасының резидент банкінің филиалында, бейрезидент-банкінің филиалында
342
Клиенттің банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында ашылған өзінің бір ағымдағы шотынан осы банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында ашылған өзінің басқа ағымдағы шотына ақша аудару
343
Клиенттің бір банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалындағы өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалындағы өзінің ағымдағы шотына ақша аудару
344
Қолма-қол емес валютаға қолма-қол ақша беру (сату),
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол теңгені
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол шетел валютасын
345
Клиенттің берілген қарыз сомасын ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан қолма-қол алуы
346
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының чек бойынша ақша төлеуі

341
Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов,
в том числе:
в филиале банка - резидента, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан с текущего или корреспондентского счета, открытого в головном банке
342
Переводы клиентом денег с одного своего текущего счета, открытого в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, на другой свой текущий счет, открытый в данном банке, в филиале данного банка-нерезидента Республики Казахстан
343
Переводы клиентом денег со своего текущего счета в одном банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан на свой текущий счет в другом банке, филиале другого банка-нерезидента Республики Казахстан
344
Выдача (продажа) наличных денег за безналичную валюту,
в том числе:
наличных тенге за безналичные тенге
наличной иностранной валюты за безналичную иностранную валюту
345
Снятие клиентом наличными с текущего или корреспондентского счета суммы выданного займа
346
Выплата банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег по чеку

350
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бір банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өзінің корреспонденттік шотынан жеке қаражатын басқа банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалындағы өзінің корреспонденттік шотына аударуы
360-топ "Сенімгерлік басқарудағы ақша"
361
Сенімгерлік басқаруға ақша беру
362
Сенімгерлік басқаруға берілген ақшаны қайтару
370-топ "Цифрлық активтермен байланысты операциялар"

350
Переводы банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан собственных средств со своего корреспондентского счета в одном банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан на свой корреспондентский счет в другом банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан
Группа 360 "Деньги в доверительном управлении"
361
Передача денег в доверительное управление
362
Возврат денег, переданных в доверительное управление
Группа 370 "Операции, связанные с цифровыми активами"

371
Цифрлық активтерді сатып алу, оның ішінде цифрлық активтер қызметтері провайдерінің және цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушының банктік шотына ақша аудару
372
Цифрлық активтерді сату, оның ішінде клиенттің өзінің банктік шотына ақша аудару
390
3-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
3-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған салымдар (депозиттер) бойынша төлемдер
3-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

371
Покупка цифровых активов, в том числе перевод денег на банковский счет провайдера услуг цифровых активов и участника особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющего деятельность, связанную с цифровыми активами
372
Продажа цифровых активов, в том числе перевод денег на собственный банковский счет клиента
390
Прочие платежи по разделу 3,
в том числе:
платежи по вкладам (депозитам), неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 3
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 3

4-бөлім "Қарыздар"
410-топ "Қарыздар беру",
оның ішінде:
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының берілетін қарыз сомасын банк шотына есептеуі
қайтарымды қаржылық көмек беру
жеке төлем құжатымен ресімделмеген жағдайда, қарыз бойынша ілеспе төлемдер, қызмет көрсетуші банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына комиссиялық сыйақылар
411
Қысқа мерзімді қарыздар беру (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафт, овернайт беру
413
Ұзақ мерзімді қарыздар беру (бір жылдан астам)
оның ішінде:
бір жылдан астам мерзімге қайтарылатын қаржылай көмек беру
419
Басқа да қарыздар беру (мерзімсіз қарыздар және басқа қарыздар),
оның ішінде:
мерзімсіз қарыздар, мерзімсіз қайтарылатын қаржылай көмек беру
420-топ "Қарыздарды өтеу",
оның ішінде:
негізгі борышты және есептелген сыйақыны өтеу (оның ішінде, мерзімінен бұрын)
мерзімі өткен берешекті өтеу: негізгі борыш және сыйақы
уақытша қаржылай көмекті қайтару
421
Қысқа мерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафтты, овернайтты өтеу
423
Ұзақ мерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан астам)
424
Қаржы лизингі
429
Басқа да қарыздар,
оның ішінде:
мерзімсіз қарызды өтеу, уақытша мерзімсіз қаржылай көмекті қайтару

Раздел 4 "Займы"
Группа 410 "Выдача займов",
в том числе:
зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан суммы выдаваемого займа на банковский счет
предоставление возвратной финансовой помощи
сопутствующие платежи по займу, комиссионные вознаграждения обслуживающему банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, в случае, когда они не оформляются отдельным платежным документом
411
Выдача краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
предоставление овердрафта, овернайта
413
Выдача долгосрочных займов (более одного года),
в том числе:
предоставление возвратной финансовой помощи на срок более одного года
419
Выдача прочих займов (бессрочных займов и других займов),
в том числе:
предоставление бессрочных займов, бессрочной возвратной финансовой помощи
Группа 420 "Погашение займов",
в том числе:
погашение (в том числе, досрочное) основного долга и начисленного вознаграждения
погашение просроченной задолженности: основного долга и вознаграждения
возврат временной финансовой помощи
421
Погашение краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
погашение овердрафта, овернайта
423
Погашение долгосрочных займов (более одного года)
424
Финансовый лизинг
429
Прочие займы,
в том числе:
погашение бессрочного займа, возврат бессрочной временной финансовой помощи

430
Заңды немесе жеке тұлғаларға бұрын төленген шығыстарды өтеу, оның дебиторлық берешегін өтеу
490
4-төлем бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
4-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттар бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, қарыздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
4-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
қарызды өтеуге артық есептелген ақшаны қайтару

430
Возмещение расходов, ранее оплаченных юридическим или физическим лицом, погашение его дебиторской задолженности
490
Прочие платежи по разделу 4,
в том числе:
платежи по займам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 4
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 4
возврат денег, излишне перечисленных на погашение займа

5-бөлім "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар"
510
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
бейрезиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
бейрезидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
бейрезидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
520-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"

Раздел 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал"
510
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных нерезидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных нерезидентами
взнос в уставной капитал юридического лица-нерезидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-нерезидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-нерезидента
Группа 520 "Покупка государственных ценных бумаг"

521
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
522
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
529
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
530-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"
531
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
532
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
539
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
540-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды сатып алу"
541
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
542
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
543
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
544
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
545
Облигацияларды сатып алу
548
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
549
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
550-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды өтеу"
551
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
552
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
553
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттады өтеу
554
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды өтеу
555
Облигацияларды өтеу
558
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу

521
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
522
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
529
Покупка прочих государственных ценных бумаг
Группа 530 "Погашение государственных ценных бумаг"
531
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
532
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
539
Погашение прочих государственных ценных бумаг
Группа 540 "Покупка негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
541
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
542
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
543
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
544
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
545
Покупка облигаций
548
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
549
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 550 "Погашение негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
551
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
552
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
553
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
554
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
555
Погашение облигаций
558
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года

559
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
560-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
561
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер,
оның ішінде:
Бейрезиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент-заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
562
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы (пайыздық)

559
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 560 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
561
Распределенный чистый доход и дивиденды,
в том числе:
выплата дивидендов по акциям, выпущенным нерезидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-нерезидента, не являющегося акционерным обществом
562
Вознаграждение по государственным ценным бумагам (процентным)

563
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар бойынша сыйақы
570
Бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу
580
Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операцияларын жабу
590
5-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
5-бөлімнің төлемдері. бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
5-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

563
Вознаграждение по негосударственным ценным бумагам, векселям и депозитным сертификатам
570
Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами
580
Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами
590
Прочие платежи по разделу 5,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 5
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 5

6-бөлім "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу"
610
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде резиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
резиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
620-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"
621
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерін сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттарын сатып алу
623
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары үшін төлемдер
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары бойынша купон үшін төлемдер
629
Басқа да мемлекеттік қағаздарды сатып алу
630-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"

Раздел 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан"
610
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных резидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных резидентами
взнос в уставный капитал юридического лица-резидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-резидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-резидента
Группа 620 "Покупка государственных ценных бумаг"
621
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
покупка краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
покупка краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
623
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
покупка среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года
платежи за евроноты Министерства финансов Республики Казахстан
платежи за купон по евронотам Министерства финансов Республики Казахстан
629
Покупка прочих государственных бумаг
Группа 630 "Погашение государственных ценных бумаг"

631
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұзақ мерзімді ноттарын өтеу
633
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімі бір жылдан астам бес жылға дейін ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерін өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді өтеу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу

631
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
погашение краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
погашение долгосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
633
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
погашение среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года

639
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
640-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді сатып алу",
оның ішінде:
есепке алу кеңселерінің индоссамент бойынша вексельдерді төлем мерзімі басталғанға дейін вексельді ұсынушыға вексель сомасын төлей отырып қабылдауы (вексельдерді есепке алу)
641
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
642
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
645
Облигацияларды сатып алу
647
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
648
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
649
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
650-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді өтеу",
оның ішінде:
вексель бойынша ақы төлеу, оның ішінде инкассоға ұсынылған
клиенттің банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы есепке алған вексельдерді өтеуі
651
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
652
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
655
Облигацияларды өтеу
657
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
658
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
659
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
660-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
661
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер
Резиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
662
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша (пайыздық) сыйақылар
663
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар және вексельдер бойынша сыйақы
670-топ "Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу"
671
Мемлекеттік бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу
672
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен кері РЕПО операциясын ашу
680-топ "Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу"

639
Погашение прочих государственных бумаг
Группа 640 "Покупка негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
прием учетными конторами векселей по индоссаменту до наступления срока платежа с выплатой вексельной суммы предъявителю векселя (учет векселей)
641
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
642
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
645
Покупка облигаций
647
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
648
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
649
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 650 "Погашение негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
оплата по векселю, в том числе предъявленному на инкассо
погашение клиентом учтенного банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан векселя
651
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
652
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
655
Погашение облигаций
657
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
658
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
659
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 660 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
661
Распределенный чистый доход и дивиденды
Выплата дивидендов по акциям, выпущенным резидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-резидента, не являющегося акционерным обществом
662
Вознаграждения по государственным ценным бумагам (процентным)
663
Вознаграждения по негосударственным ценным бумагам и векселям
Группа 670 "Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами"
671
Открытие операции обратного РЕПО с государственными ценными бумагами
672
Открытие операции обратного РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
Группа 680 "Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами"

681
Мемлекеттік бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу
682
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен тікелей РЕПО операциясын жабу
690
6-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
6-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
6-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

681
Закрытие операции прямого РЕПО с государственными ценными бумагами
682
Закрытие операции прямого РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
690
Прочие платежи по разделу 6,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 6
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 6

7-бөлім "Тауарлар және материалдық емес активтер"
710
Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер,
оның ішінде:
Ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнімі үшін төлемдер
өңдеу өнеркәсібінің өнімі үшін төлемдер (тамақ өнімдері, сусындар, темекі өнімдері, тоқыма, киім, тері және теріден жасалған бұйымдар, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар және тығындар, сабаннан және өру материалдарынан жасалған бұйымдар, қағаз және қағаз бұйымдары, химиялық заттар және химия өнімдері, фармацевттік өнімдер және фармацевттік негізгі дәрі-дәрмектер, резеңке және пластмасса бұйымдары, минералдық металл емес басқа да бұйымдар, негізгі металдар, дайын металл бұйымдар, компьютерлер, электрондық және оптикалық өнімдер, электр жабдығы, машиналар және жабдық, автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер, басқа да көлік жабдығы, жиһаз, басқа да дайын өнімдер)
қызметкерлердің тауарлар сатып алуы үшін есебіне берілген соманы заңды тұлғаның өз шотынан корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялары есепке алуға арналған банк шотына аударуы
заңды тұлға сатып алатын суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен) үшін төлемдер
тауар жеткізушіге тауар бойынша төлемді бөліп төлегені үшін сыйақы
711
Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей шетелден тауарлар сатып алу және сату
712
Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген шетелдік тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелге сату
713
Қазақстан Республикасының аумағынан бұрын әкетілген отандық тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелден сатып алу
720-топ "Жылжымайтын мүлік үшін төлемдер"
721
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік үшін төлемдер
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағындағы үйлер мен ғимараттар үшін төлемдер
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті пайдаланудан түскен пайданы төлеу
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік үшін төлемдер
722
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлік үшін төлемдер,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі үйлер мен ғимараттар
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу

Раздел 7 "Товары и нематериальные активы"
710
Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713,
в том числе:
платежи за продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйств
платежи за продукцию обрабатывающей промышленности (продукты пищевые, напитки, изделия табачные, текстиль, одежда, кожа и изделия из кожи, древесина и изделия из древесины и пробки, изделия из соломки и материалов для плетения, бумага и изделия бумажные, вещества химические и продукты химические, продукты фармацевтические и препараты фармацевтические основные, изделия резиновые и пластмассовые, изделия минеральные неметаллические прочие, металлы основные, изделия металлические готовые, компьютеры, продукция электронная и оптическая, оборудование электрическое, машины и оборудование, автомобили, прицепы и полуприцепы, оборудование транспортное прочее, мебель, прочие готовые изделия)
перечисление юридическим лицом подотчетных сумм на покупку сотрудниками товаров со своего текущего счета на банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
платежи за холодную, горячую воду, электроэнергию, отопление (газовое, горячей водой), приобретаемые юридическими лицами
вознаграждение поставщику товаров за рассрочку платежа по товару
711
Приобретение и продажа товаров за рубежом без ввоза товаров на территорию Республики Казахстан
712
Продажа за рубеж ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан иностранных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
713
Приобретение из-за рубежа ранее вывезенных с территории Республики Казахстан отечественных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
Группа 720 "Платежи за недвижимость"
721
Платежи за недвижимость, находящуюся на территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся на территории Республики Казахстан
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
722
Платежи за недвижимость, находящуюся вне территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся вне территории Республики Казахстан
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности

723
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар бойынша салынып жатқан көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үй кешеніндегі үлесті сатып алу үшін төлемдер
730
Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу,
оның ішінде мынадай төлемдер үшін:
жер және оның қойнауы, оның ішінде жерді тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер
бағдарламалық қамтамасыз ету
Патенттер
Гудвилл
сауда маркалары
тауарлық белгілер
780
Ұсынылмаған тауарлар үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
ұсынылмаған тауарлар, материалдық емес активтер үшін қаражатты қайтару
790
7-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
7-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған тауарлар бойынша төлемдер
8-бөлім "Қызметтер"
810-топ "Көлік, қойма шаруашылығының қызметі"
811
Әуе көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге әуе көлігін жалдау
әуе көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
әуе көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі және ғарыштық көлік қызметі
812
Су көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теңіз көлігін жалдау
теңіз жолаушылар көлігінің қызметі
теңіз жүк көлігінің қызметі
ішкі су көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
ішкі су көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі
813
Теміржол көлігінің қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге теміржол көлігін жалдау
жолаушылардың қалааралық теміржол көлігінің қызметі
теміржол жүк көлігінің қызметі
814
Құрлықтағы өзге көлік қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге өзге құрлық көлігін жалдау
жолаушылардың басқа да құрлық көлігінің қызметтері
жүк тасымалдаулары бойынша автомобиль көлігінің қызметтері және тасымалдаулар бойынша қызметтер
815
Құбыр жолы арқылы тасымалдау қызметі үшін төлемдер
816
Сақтау және қоймаға алу қызметі үшін төлемдер
817
Қосалқы көлік қызметі үшін төлемдер
818
Почта және курьерлік қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
ұлттық пошта қызметтері (пошта қызметтері, газеттер және басқа да мерзімді басылымдармен, хаттармен, посылкалар және бандерольдермен байланысты қызметтер, пошта бөлімшелерінің қызметтері, өзге де пошта қызметтері)
ұлттық пошта қызметтерін қоспағанда, курьерлік қызметтер (хатты, тамақты, басқа да тауарларды жеткізу бойынша курьерлік қызметтер)
819
Көлік қызметтері бойынша басқа да төлемдер
821
Құрылыс қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу бойынша жұмыстар, оның ішінде объектілер құрылысы кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
көпірлерді, жолдарды және теміржолдарды тұрғызу бойынша құрылыс жұмыстары, оның ішінде объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
өзге де инженерлік құрылыстарды салу бойынша құрылыс жұмыстары, объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
ғимараттарды бөлшектеу және бұзу жөніндегі және құрылыс учаскесін дайындау бойынша жұмыстар
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу
электрмонтаж жұмыстары
сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін орнату бойынша жұмыстар
монтаждау (орнату) бойынша басқа да жұмыстар
құрылыс және аяқтау цикліндегі әрлеу жұмыстары
шатыр тіреуіш орнату бойынша жұмыстар (шатыр аражабыны)
басқа да топтамаларға енгізілмеген, өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
құбырларды, байланыс желілерін және электр тарату желілерін (күш кабельдерін) төсеу бойынша жұмыстар
электр станцияларын, тау-кен және өндеу өнеркәсібі үшін құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
өзге де құрылыстық-монтаждау жұмыстары (оның ішінде дауалдар мен қоршауларды; терезе қақпағын және қалқандарды; жолдар, әуежай мен портар үшін жарық беру және сигнализация жүйелерін орнату бойынша жұмыстар)
құрылысты аяқтау бойынша жұмыстар (сылақ жұмыстары, ағаш орнату жұмыстары, едендерді жабу және қабырғаларды қаптау бойынша жұмыстар, сырлау және шыны жасау жұмыстары)
ғимаратты немесе құрылысты салу немесе бұзу үшін операторы бар жабдықты жалдау бойынша қызметтер

723
Платежи за приобретение доли в строящемся многоквартирном жилом доме или в комплексе индивидуальных жилых домов по договорам о долевом участии в жилищном строительстве
730
Покупка непроизведенных нефинансовых активов,
в том числе платежи за:
землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования
программное обеспечение
Патенты
Гудвилл
торговые марки
товарные знаки
780
Возврат средств за непредоставленные товары,
в том числе:
возврат средств за непредоставленные товары, нематериальные активы
790
Прочие платежи по разделу 7,
в том числе:
платежи по товарам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 7
Раздел 8 "Услуги"
Группа 810 "Услуги транспорта, складского хозяйства"
811
Платежи за услуги воздушного транспорта,
в том числе:
аренда воздушного транспорта с экипажем
услуги воздушного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги воздушного транспорта по перевозкам грузов и услуги космического транспорта
812
Платежи за услуги водного транспорта,
в том числе:
аренда морского транспорта с экипажем
услуги морского пассажирского транспорта
услуги морского грузового транспорта
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам грузов
813
Платежи за услуги железнодорожного транспорта,
в том числе:
аренда железнодорожного транспорта с экипажем
услуги железнодорожного транспорта пассажирского междугороднего
услуги железнодорожного транспорта грузового
814
Платежи за услуги иного сухопутного транспорта,
в том числе:
аренда иного сухопутного транспорта с экипажем
услуги сухопутного транспорта пассажирского прочие
услуги автомобильного транспорта по грузовым перевозкам и услуги по перевозкам
815
Платежи за услуги по транспортированию по трубопроводам
816
Платежи за услуги по хранению и складированию
817
Платежи за услуги вспомогательные транспортные
818
Платежи за почтовые и курьерские услуги,
в том числе:
услуги национальной почты (услуги почтовые, услуги, связанные с газетами и другими периодическими изданиями, письмами, посылками и бандеролями, услуги почтовых отделений, прочие почтовые услуги)
курьерские услуги, кроме услуг национальной почты (услуги курьерские по доставке писем, еды, прочих товаров)
819
Прочие платежи по транспортным услугам
821
Платежи за строительные услуги,
в том числе:
работы по возведению зданий и сооружений, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по сооружению мостов, дорог и железных дорог, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по строительству прочих инженерных сооружений, стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы по разборке и сносу зданий и по подготовке участка строительного
ремонт зданий, сооружений
работы электромонтажные
работы по установке систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
прочие работы по монтажу (установке)
работы строительные и отделочные завершающего цикла
работы по установке стропил (кровельных перекрытий)
работы строительные специализированные прочие, не включенные в другие группировки
работы по прокладке трубопроводов, линий связи и линий электропередач (силовых кабелей)
работы по возведению электростанций, сооружений для горнодобывающей и обрабатывающей промышленности
прочие строительно-монтажные работы (в том числе работы по установке: заборов и оград; ставней и навесов; систем освещения и сигнализации для дорог, аэропортов и портов)
работы по завершению строительства (штукатурные работы, столярные установочные работы, работы по покрытию полов и стен, малярные и стекольные работы)
услуги по аренде оборудования с оператором для строительства или сноса здания или сооружения

822
Тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
үйлер мен ғимараттарды жөндеуді (құрылыс қызметтеріне қосылады), компьютерлерді жөндеуді (компьютер қызметтеріне қосылады) және мұнай мен газ ұңғымаларын (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтерге кіреді) қоспағанда, кез келген тауарларды, оның ішінде су және әуе кемелерін және басқа көлік құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер
830-топ "Сақтандыру қызметтері үшін төлемдер"

822
Платежи за услуги по ремонту товаров и техническому обслуживанию,
в том числе:
услуги по ремонту и техническому обслуживанию любых товаров, в том числе морских и воздушных судов и других транспортных средств, за исключением ремонта зданий и сооружений (включаются в строительные услуги), ремонта компьютеров (включаются в компьютерные услуги) и ремонта нефтяных и газовых скважин (включаются в профессиональные, научные и технические услуги)
Группа 830 "Платежи за страховые услуги"

831
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысы (жарна),
оның ішінде:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының не ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуы
832
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін аударуы
сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру бойынша мерзімдік (өмір бойы) сақтандыру төлемдері
833
Басқа да сақтандыру сыйлықақылары,
оның ішінде:
сақтандырудың басқа түрлері бойынша (өмірді сақтандыруды қоспағанда) сақтандыру сыйлықақысы (жарна)
834
Басқа да сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының басқа сақтандыру төлемдерін (өмірді сақтандыру жөніндегі төлемдерді қоспағанда) кейіннен жеке тұлғалардың шоттарына есеп алу үшін банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аударуы
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін аударуы
835
Қайта сақтандыруға беру
836
Қайта сақтандырушыға өтеу
837
Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша комиссиялық сыйақы,
оның ішінде:
сақтандыру агенттеріне комиссиялық төлемдер
838
Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын қайтару
839
Басқа да сақтандыру қызметтері,
оның ішінде:
актуарлық қызметтер
қосалқы сақтандыру қызметтері (консультациялық қызметтер, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы бағалау бойынша қызметтер)
841
842 және 843 төлемдер белгілеу кодтары бар төлемдерді қоспағанда, қаржылық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
қаржы ұйымдарының (сақтандыру ұйымдары және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы көрсететін қызметтерді қоспағанда) делдалдық және қосалқы қызметтері
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырғаны үшін комиссиялық сыйақы
андеррайтинг шартына сәйкес сыйақы төлеу
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде тозған валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы
қарыздарды (қаржы лизингін қоса алғанда) беруге байланысты комиссиялық сыйақы
қаржылық консультациялық қызметтер

831
Страховая премия (взнос) по страхованию жизни,
в том числе:
перевод пенсионных накоплений акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" либо добровольным пенсионным фондом в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета
832
Страховое возмещение по страхованию жизни,
в том числе:
перечисление страховой организацией страховых выплат по страхованию жизни и аннуитетному страхованию
периодические (пожизненные) страховые выплаты страховой организацией по аннуитетному страхованию
833
Прочие страховые премии,
в том числе:
страховая премия (взнос) по прочим видам страхования (за исключением страхования жизни)
834
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежей 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд")
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждение за обмен ветхой валюты в банке-нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги
835
Передача в перестрахование
836
Возмещение перестрахователю
837
Комиссионные вознаграждения по страхованию и перестрахованию,
в том числе:
комиссионные платежи страховым агентам
838
Возврат выкупной суммы по договору накопительного страхования
839
Прочие страховые услуги,
в том числе:
актуарные услуги
вспомогательные страховые услуги (консультационные услуги, услуги по оценке в области страхования и пенсионного обеспечения)
841
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежей 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд")
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждение за обмен ветхой валюты в банке-нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги

842
Интернет-банкингтің қызметі үшін комиссиялық сыйақы
843
Ұялы банкинг қызметі үшін комиссиялық сыйақы
844
Делдалдардың сауда мәмілелер бойынша қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
сауда-делдал фирмаларға, брокерлерге, дилерлерге, сауда агенттеріне теңіз және әуе кемелеріндегі сауда мәмілелерін, аукциондық мәмілелерді қоса алғанда, тауарлармен және қызметтермен жасалған сауда мәмілелерінен комиссиялық сыйақы
агенттіктердің сыйақы үшін немесе шарт негізінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікпен байланысты қызметтері
850-топ "Басқа да іскерлік қызмет көрсету"

842
Комиссионное вознаграждение за услуги Интернет-банкинга
843
Комиссионное вознаграждение за услуги мобильного банкинга
844
Платежи за услуги посредников по торговым сделкам,
в том числе:
комиссионное вознаграждение торгово-посредническим фирмам, брокерам, дилерам, торговым агентам от торговых сделок с товарами и услугами, включая торговые сделки на морских и воздушных судах, аукционные сделки
услуги агентств, связанные с недвижимостью, предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе
Группа 850 "Прочие деловые услуги"

851
Компьютерлік қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
компьютерлік бағдарламалау бойынша қызметтер
бағдарламалық қамтамасыз етуді шығарғаны үшін қызметтер
компьютерлік технологиялар саласындағы кеңес беру қызметтері
компьютерлік жабдықты басқару бойынша қызметтер
компьютерлерді және перифериялық құрылғыларды жинақтау, орнату, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер
ақпараттық технологиялар және компьютерлік жүйелер саласындағы қызметтер
деректерді, сайттарды өңдеу бойынша қызметтер және осыған ұқсас қызметтер
процессингтік қызметтер (төлемдерді және төлем карточкаларын пайдаланумен басқа операцияларды жүзеге асыру кезінде қалыптастырылатын ақпаратты жинау, өңдеу және беру)
нақты уақыт режимінде деректер массивін құру, сақтау және олармен жұмыс істеу; деректерді табуляциялауды, компьютерлік уақытты ұжымдық пайдалану режимінде немесе сағат бойынша белгіленген кесте негізінде деректерді өңдеуді, тұрақты негізде сыртқы пайдаланушылардың есептеу кешендерін басқаруды қоса алғанда деректерді өңдеу
веб порталдарға қызмет көрсету
852
Байланыс қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
сымды телекоммуникациялық (деректер мен хабарламаларды жіберу бойынша, тіркелген телефон, телекоммуникациялық сым желілерін ұсыну бойынша жеке желілер, телекоммуникациялық сым желілері бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сым арқылы өткізілетін желіаралық байланыс, кабельдік инфрақұрылым бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
сымсыз телекоммуникациялық (мобильдік байланыс және телекоммуникациялық сымсыз желілерді ұсыну бойынша жеке желілер, сымсыз телекоммуникацияларды ұсыну бойынша, телекоммуникациялық сымсыз желілер бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сымсыз желіаралық байланыс қызметтері, сымсыз желілер бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
спутник байланыс қызметтері
өзге де телекоммуникациялық қызметтер
853
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем,
оның ішінде:
меншік (патенттер, авторлық құқық, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) құқығын пайдаланғаны үшін төлемдер
тұпнұсқаларды және прототиптерді (кітаптар және қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету, кинематография жұмыстары, дыбысжазбалары сияқты) қайта жасағаны және (немесе) жасалғандарды тартқаны үшін төлемдер
854
Заң қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтерді ұсыну; заң құжаттамасын дайындау; төрелік қызметтері; жеке сот орындаушылардың қызметтері
855
Лизинг бойынша төлемдер (ағымдағы жалдау),
оның ішінде:
үй-жайлардың, уақытша сақтау қоймаларының, тұйық жерлердің операциялық лизингі (ағымдағы жалдау)
меншікті мүлікті жалға беру бойынша қызметтер
машиналар мен жабдықтарды операторсыз жалға беру бойынша қызметтер
жеке қолданатын заттар мен тұрмыстық тауарларды жалға алу және жалға беру бойынша қызметтер
машиналарды, жабдықты және өзге де материалдық құралдарды жалға беру бойынша қызметтер
жалға алушының жалдау шартына сәйкес жалға берілетін үй-жай бойынша жалға берушіге төлемі (оның ішінде коммуналдық шығыстарды, байланыс қызметтері үшін, ғимаратты күзеткені үшін шығыстарды және басқаларды төлеу)
заңды тұлғаның жеке тұлғаның пайдасына осы жеке тұлғаның жеке мүлігін жалға алғаны үшін төлемі

851
Платежи за компьютерные услуги,
в том числе:
услуги по компьютерному программированию
услуги по изданию программного обеспечения
услуги консультационные в области компьютерных технологий
услуги по управлению компьютерным оборудованием
услуги по сборке, установке, техническому обслуживанию и ремонту компьютеров и периферийных устройств
услуги в области информационных технологий и компьютерных систем
услуги по обработке данных, сайтов и услуги аналогичные
процессинговые услуги (сбор, обработка и передача информации, формируемой при осуществлении платежей и других операций с использованием платежных карточек)
создание, хранение и работа с массивами данных в режиме реального времени; обработка данных, включая табулирование данных, обработку данных в режиме коллективного использования компьютерного времени или на основе почасового графика, управление вычислительными комплексами внешних пользователей на постоянной основе
содержание веб порталов
852
Платежи за услуги связи,
в том числе:
проводные телекоммуникационные услуги (по передаче данных и сообщений, телефонные фиксированные, частных сетей по предоставлению проводных телекоммуникационных линий, по передаче данных по сетям телекоммуникационным проводным, межсетевой связи Интернета проводные, по распространению программ по инфраструктуре кабельной)
беспроводные телекоммуникационные услуги (мобильной связи и частных сетей по предоставлению беспроводных телекоммуникационных линий, по предоставлению беспроводных телекоммуникаций, по передаче данных по беспроводным телекоммуникационным сетям, беспроводные услуги межсетевой связи Интернета, по распространению программ по сетям беспроводным)
услуги спутниковой связи
прочие телекоммуникационные услуги
853
Плата за использование интеллектуальной собственности,
в том числе:
платежи за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн)
платежи за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи)
854
Платежи за юридические услуги,
в том числе:
юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; подготовка юридической документации; услуги арбитража; услуги частных судебных исполнителей
855
Платежи по лизингу (текущая аренда),
в том числе:
операционный лизинг (текущая аренда) помещений, складов временного хранения, тупиков
услуги по сдаче в наем собственного имущества
услуги по аренде машин и оборудования без оператора
услуги по прокату и аренде предметов личного потребления и бытовых товаров
услуги по аренде машин, оборудования и прочих материальных средств
оплата арендодателю арендатором расходов по арендному помещению согласно договору аренды (в том числе оплата коммунальных расходов, расходов за услуги связи, по охране здания и другие)
платеж юридического лица в пользу физического лица за аренду личного имущества данного физического лица

856
Коммуналдық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғалардың коммуналдық қызметтерді сатып алуы: суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен), кәріз, газ, лифт, үй-жайларды ұстау, қоқыс шығару, ұжымдық антенна, есептегіштерге техникалық қызмет көрсету, газ жүйесіне техникалық қызмет көрсету, радиохабар үшін ақы төлеу
857
Ақпараттық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бұқаралық ақпарат құралдарын жаңалық мәліметтерімен, фотография материалдарымен және тақырыпты мақалалармен жабдықтауды қоса алғанда, ақпараттық агенттіктердің қызметтері
дерекқорларды жасау, сақтау және тарату
мерзімді баспа басылымдарына поштамен және өзге де тәсілдер арқылы жеткізумен тікелей жеке жазылу
телефон анықтама орталықтарының қызметтері
858
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерттеу саласындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жарнама агенттіктері арқылы жарнаманы жобалау, жасау және маркетингі
жарнама уақытын сатып алуды және сатуды қоса алғанда, жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру
көрмелерді және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру, тауарларды шетелде жарнамалау
маркетингтік зерттеулер, түрлі проблемалар бойынша қоғам пікіріне пікіртерім жүргізу
859
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бухгалтерлік қызметтер
салық салу саласындағы кеңес беру қызметтері
басқару мәселелері бойынша кеңес беру қызметтері, бас компаниялардың қызметтері
сәулет, инженерлік ізденістер саласындағы және осы салаларда техникалық консультацияларды ұсыну бойынша қызметтер
техникалық сынақтар мен талдау бойынша қызметтер
жаратылыстану және техникалық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
жобалау (дизайн) бойынша қызметтер
суретке түсіру саласындағы қызмет
ауызша және жазбаша аударма бойынша қызметтер
хатшы қызметтері
ветеринарлық қызметтер
кешенді кеңселік әкімшілік қызметтер
фотокөшірме қызметтері, құжаттарды дайындау бойынша қызметтер және өзге де мамандандырылған кеңселік қосалқы қызметтер
конференцияларды ұйымдастыру бойынша қызметтер
орау қызметтері
ауыл шаруашылығы саласындағы қызметтер (ветеринарлық қызметтерді қоспағанда)
орман шаруашылығы саласындағы қызметтер (орманды баптау және ағаш дайындау)
тау-кен өнеркәсібі саласындағы қосалқы қызметтер (мұнай және табиғи газ ұңғымаларын бұрғылау бойынша қызметтер, бұрғылау мұнараларын орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша қызметтер және мұнай мен табиғи газ өндіру саласындағы өзге де қосалқы қызметтер, өңделетін алаңда жүзеге асырылатын тасымалдау үшін табиғи газды сұйылту және қайта газдандыру бойынша қызметтер)
басқа топтамаларға енгізілмеген, кәсіби, ғылыми және өзге де техникалық қызметтер, оның ішінде коммерциялық қосалқы қызметтер
газеттерді басу бойынша қызметтер және басқа да баспа, баспаға және таралымға дайындау, түптеу, өндеу және онымен байланысты қызметтер
кітаптарды, мерзімді және басқа басылымдарды басып шығару бойынша қызметтер
визалық қолдауды ресімдеу
радиациялық зерттеу
делдалдар сауда мәмілелері және сақтандыру агенттері жылжымайтын мүлікпен операцияларға немесе сақтандыруға байланысты жүргізетін бағалауды қоспағанда, бағалау бойынша қызметтер
тергеу жүргізу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтер
технологиялық процестерді және автоматтандырылған өндіріс құрылғыларын бақылау үшін жабдықты жобалау бойынша қызметтер
электр энергиясын өндіру және болу бойынша қызметтер
суды бөлу бойынша қызметтер
құбырлар бойынша газды отынды болу бойынша қызметтер
заңды тұлғаларға жуу және құрғақ тазалау бойынша қызметтер
жабдықты жинау, орнату бойынша қызметтер (компьютерлік жабдықты, сондай-ақ жиналатын құрылғылардан объектілерді монтаждауды және тұрғызуды қоспағанда)
ғимараттарды тазалау бойынша қызметтер (дезинфекция, дератизация және дезинсекция, терезелерді жуу бойынша, дәстүрлі тазалау бойынша, арнайы тазалау бойынша, пештерді және мұржаларды тазалау бойынша қызметтер)
қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, қайталама шикізатты алу, рекультивация бойынша қызметтер
860-топ "Жеке тұлғаларға арналған қызметтер және мәдениет және демалыс саласындағы қызметтер"

856
Платежи за коммунальные услуги,
в том числе:
приобретение физическими лицами коммунальных услуг: холодная, горячая вода, электроэнергия, отопление (газовое, горячей водой), канализация, газ, лифт, содержание жилища, вывоз мусора, коллективная антенна, техническое обслуживание счетчиков, техническое обслуживание газовой системы, оплата за радиовещание
857
Платежи за информационные услуги,
в том числе:
услуги информационных агентств, включая снабжение средств массовой информации сводками новостей, фотографическим материалом и тематическими статьями
создание, хранение и распространение баз данных
прямая индивидуальная подписка на периодические издания с доставкой по почте и иными способами;
услуги телефонных справочных центров
858
Платежи за услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка,
в том числе:
проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств
размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени
организация выставок и торговых ярмарок, рекламирование товаров за рубежом
маркетинговые исследования, проведение опросов общественного мнения по различным проблемам
859
Платежи за профессиональные, научные и технические услуги,
в том числе:
бухгалтерские услуги
консультационные услуги в области налогообложения
консультационные услуги по вопросам управления, услуги головных компаний
услуги в области архитектуры, инженерных изысканий и по предоставлению технических консультаций в этих областях
услуги по техническим испытаниям и анализу
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области естественных и технических наук
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области общественных и гуманитарных наук
услуги по проектированию (дизайну)
услуги в области фотографии
услуги по устному и письменному переводу
секретарские услуги
ветеринарные услуги
офисные административные комплексные услуги
фотокопировальные услуги, услуги по подготовке документов и услуги офисные специализированные вспомогательные прочие
услуги по организации конференций
упаковочные услуги
услуги в области сельского хозяйства (кроме услуг ветеринарных)
услуги в области лесного хозяйства (лесоводства и лесозаготовок)
вспомогательные услуги в области горнодобывающей промышленности (услуги по бурению скважин для добычи нефти и природного газа, по установке, ремонту и демонтажу буровых вышек и услуги вспомогательные прочие в области добычи нефти и природного газа, по сжижению и регазификация газа природного для транспортирования, осуществляемые на разрабатываемой площадке)
профессиональные, научные и технические прочие услуги, не включенные в другие группировки, в том числе коммерческие вспомогательные
услуги по печатанию газет и прочие печатные услуги, к подготовке к печати и тиражированию, переплетные, отделочные и связанные с ними услуги
услуги по изданию книг, изданий периодических и прочих изданий
оформление визовой поддержки
радиационное обследование
услуги по оценке, кроме оценки, производимой посредниками по торговым сделкам и страховыми агентами в связи с операциями с недвижимым имуществом или страхованием
услуги по проведению расследований и обеспечению безопасности
услуги по проектированию оборудования для контроля технологических процессов и автоматизированных производственных установок
услуги по распределению и передаче электроэнергии
услуги по распределению воды
услуги по распределению газообразного топлива по трубопроводам
услуги юридическим лицам по стирке и сухой чистке
услуги по сборке, установке оборудования (кроме компьютерного оборудования, а также монтажа и возведения объектов из сборных конструкций)
услуги по уборке зданий (в том числе услуги по дезинфекции, дератизации и дезинсекции, по мытью окон, по традиционной уборке, по специализированной уборке, по чистке печей и труб)
услуги по сбору, обработке и удалению отходов, получению вторичного сырья, рекультивации
Группа 860 "Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха"

861
Білім беру қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғаларға білім беру бойынша қызметтер үшін және заңды тұлғаларға олардың қызметкерлерін оқытқаны үшін төлемдер (мектеп жасына дейінгі тәрбие және оқыту, орта білім, жоғары білім, басқа білім, курстар, тренингтер, семинарлар, іс-тәжірибеден өту саласында)
862
Медициналық қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
емханалардың қызметтері, дәрігерлік және стоматология практикасы саласындағы, адам денсаулығын қорғау бойынша, ауыруға қарау бойынша қызметтер
869
Мәдениет және демалу салаларындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызметтер (әртіс-орындаушылардың, авторлардың, композиторлардың, мүсіншілердің, кескіндемешілердің, графикалық суретшілердің қызметтері, көріністік іс-шараларды өндіру және ұсыну саласындағы, театр жабдықтарын пайдалану бойынша қызметтер)
кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың және басқа да мәдени мекемелердің қызметі
құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызметтер
спорт қызметтері және демалысты ұйымдастыру бойынша қызметтер (спорт құрылыстарын пайдалану бойынша, спорт
клубтарының, фитнес клубтарының, ойын-сауық парктарының және тақырыпты парктардың, демалыс парктарының және пляждардың, фейерверктерді және "жарық пен дыбыс" көрсетілімдерін көрсету бойынша қызметтер, ойын автоматтарының қызметтері)
шаштараздар мен сән салондарының қызметтері
кино-, бейнефильмдерді және радио-, теледидар бағдарламаларын шығару бойынша қызметтер
фонограммаларды және дыбысжазбаларын шығару бойынша қызметтер
дыбыс- және бейнежазбаларды көшіру бойынша қызметтер
радиохабар саласындағы қызметтер
телебағдарламаларды жасау және тарату бойынша қызметтер, телехабарлар түпнұсқалары
871
Сапарлар,
оның ішінде:
жол жүру (билеттер) құнын қоспағанда, сатып алынған туристік жолдамалардың құны (билеттер үшін тікелей ақы төленген кезде көлік түріне қарай 811, 812, 813, 814 төлемдер белгілеу кодтары көрсетіледі)
билеттер құнын қоса есептегенде, туристік жолдамалардың құны (олардың ақысы бір төлем құжатымен төленген жағдайда)
саяхат бюроларының және туристік агенттердің қызметтері
өкілдік және іссапар шығыстары
заңды тұлғаның өз қызметкерінің банк шотына не корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алуға арналған банк шотына кейіннен аудару үшін өкілдік және іссапар шығыстарының сомасын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аударуы
872
Тұру және тамақтану қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
қонақүйлердің қызметтері
демалыс күндеріне және басқа да қысқа мерзімді түру кезеңдеріне үй-жайларды беру бойынша қызметтер
жылжымалы саяжайлар мен тұрғын автотіркемелерге арналған кемпингтердің, тұрақтардың қызметтері
мейрамханалар қызметі мен тамақ өнімдерін жеткізу бойынша қызметтер
тапсырыс бойынша дайын тағамды жеткізу қызметтері және дайын тағамды жеткізу бойынша қызметтер
сусындармен қамтамасыз ету қызметтері
заңды тұлғаның қонақүйде түру қызметтері үшін жеке тұлғаның пайдасына өтем жасауы

861
Платежи за образовательные услуги,
в том числе:
оплата за образовательные услуги, оказанные физическим лицам и юридическим лицам по обучению их работников (в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, высшего образования, прочего образования, курсы, тренинги, семинары, прохождение практики)
862
Платежи за медицинские услуги,
в том числе:
услуги больниц, услуги в области врачебной и стоматологической практики, по охране здоровья человека, по уходу за больными
869
Платежи за услуги в сфере культуры и отдыха,
в том числе:
услуги в области творчества, искусства и развлечений (артистов-исполнителей, авторов, композиторов, скульпторов, живописцев, графических художников, в области производства и представления зрелищных мероприятий, по эксплуатации театрального оборудования)
услуги библиотек, архивов, музеев и прочих культурных учреждений
услуги по организации азартных игр и заключению пари
спортивные услуги и услуги по организации отдыха (по эксплуатации спортивных сооружений, услуги спортивных клубов, фитнесс клубов, парков развлечений и тематических парков, парков отдыха и пляжей, по показу фейерверков и представлений "свет и звук", игровых автоматов)
услуги парикмахерских и салонов красоты
услуги по производству кино-, видеофильмов и радио-, телевизионных программ
услуги по изданию фонограмм и звукозаписей
услуги по копированию звуко- и видеозаписей
услуги в области радиовещания
услуги по созданию и трансляции телепрограмм, оригиналы телевещания
871
Поездки,
в том числе:
стоимость приобретенных туристических путевок, за исключением стоимости проезда (билетов) (при непосредственной оплате за билеты указываются коды назначения платежей 811, 812, 813, 814 в зависимости от вида транспорта)
стоимость туристических путевок с учетом стоимости билетов (в случае их оплаты одним платежным документом)
услуги бюро путешествий и туристических агентов
представительские и командировочные расходы
перечисление юридическим лицом в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан суммы представительских и командировочных расходов для последующего зачисления на банковский счет своего сотрудника либо банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
872
Платежи за услуги по проживанию и питанию,
в том числе:
услуги гостиниц
услуги по предоставлению помещений на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания
услуги кемпингов, стоянок для передвижных дач и жилых автоприцепов
услуги ресторанов и услуги по доставке продуктов питания
услуги по доставке готовой пищи на заказ и услуги по доставке готовой пищи
услуги по обеспечению напитками
возмещение юридическим лицом в пользу физического лица расходов за услуги по проживанию в гостинице

880
Көрсетілмеген қызметтер үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының резидент банктері филиалдарының және бейрезидент-банктері филиалдарының клиенттерден пайдаланылмаған жол чектерінің қалдықтарын сатып алуы
890
8-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
8-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған қызметтер бойынша төлемдер
8-бөлімнің төлемдері бойынша қателесіп есептен шығарылған соманың қайтарылуы
көрсетілген қызметтер үшін, сондай-ақ қызмет құны азайған жағдайда артық аударылған ақшаның қайтарылуы

880
Возврат средств за непредоставленные услуги,
в том числе:
покупка филиалами банков резидентов и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан у клиентов остатков неиспользованных дорожных чеков
890
Прочие платежи по разделу 8,
в том числе:
платежи по услугам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 8
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 8
возврат денег, излишне перечисленных за услуги, а также в случае уменьшения стоимости услуг
возврат денег поставщиком услуг за ненадлежащее исполнение условий договора

9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер"
911
Есептелген (есепке жазылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер
912
Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл
913
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар
917
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер
918
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл
925
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу
960-топ "Бюджеттен қайтару (есепке алу)"
961
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығына салықты салық берешегін өтеу есебінен есепке алу
962
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару
963
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару

Раздел 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
911
Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет
912
Пеня по обязательствам в бюджет
913
Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан
917
Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
918
Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
925
Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
Группа 960 "Возвраты (зачеты) из бюджета"
961
Зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в счет погашения налоговой задолженности
962
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
963
Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан

966
Мемлекеттік кірістер органының салықты, бюджетке төлемдерді қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұл
970-топ "Бюджеттен артық қосылған құн салығын қайтару (есепке алу), төленген сомаларды өзге қайтарулар (есепке алулар)"
971
Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару
973
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу

966
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока проведения возврата и зачета налога, платежей в бюджет
Группа 970 "Возвраты (зачеты) из бюджета превышения налога на добавленную стоимость, иные возвраты (зачеты) уплаченных сумм"
971
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет
973
Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога

974
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару
975
Бір бюджеттік сыныптау кодынан басқа бюджеттік сыныптау кодына есепке алу
976
Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу
997
Бейрезиденттен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару
999
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескертпе:

974
Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
975
Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации
976
Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов
997
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента
999
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание:

1. Туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар қаржы мәмілесі жасалатын базалық активтің түріне қарай тиісті бөлімнің төлем белгілеу коды (бұдан әрі – код) көрсетіле отырып коды белгіленеді.
2. 1-бөлім "Арнайы аударымдар" бойынша
"Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар" 150 кодын делдал банк көрсетеді. Транзиттік төлемді алған кезде бенефициар банкі ақпараттық жүйеде мәмілелерге сәйкес келетін экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын көрсетеді. Бенефициар банкі осы төлемнің қажетті деректемелерін клиенттер арасындағы сатылған тауарлар немесе көрсетілген қызметтер үшін ақы төленетін шарт негізінде көрсетеді.
"Аккредитив бойынша операция" 181 коды эмитент-банк аккредитив бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге бұйрық беруші клиенттің шотынан аталған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шотына ақша сомасын (өтемін) аударған (аккредитивті орындаудың сыйақы сомасын аударуды қоспағанда) кезде, аккредитивті қайтарып алу кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Аккредитивтер бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде эмитент-банктің бенефициардың шотына ақша аударуына төлем белгілеуге байланысты код қойылады, оның ішінде:
1) эмитент-банктің аккредитивтің қолданылу мерзіміне оның басқаруына берілген аккредитивтің сомасына осы ақшаны аккредитив бойынша төлеу үшін пайдалану ықтималдығы шартымен аккредитив бойынша ақшамен ақы төлеуі (орны жабылған аккредитивтерде);
2) клиенттің ағымдағы шотынан резиденттің немесе бейрезиденттің пайдасына аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде);
3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотынан меншікті қаражаты есебінен аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде ақы төлеу кезінде клиенттің шотында ақшасы болмаған жағдайда);
4) резидент банктің корреспонденттік шотына бейрезидент-банктің ақша аударуы.
"Кепілдік бойынша операциялар" 182 коды эмитент банк бұйрық беруші клиенттің шотынан осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шотына кепілдік бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге ақша сомасын (өтемін) аударған (кепілдік бойынша сыйақы сомасын аударуды қоспағанда), кепілдікті жою кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Кепілдік берілген жағдай басталған кезде кепілгер-банктің клиентке ақша аударуына белгілеуге байланысты код қойылады.
"Электрондық ақшаны шығару" 192 коды электрондық ақша эмитентінің электрондық ақшаны жеке тұлғаға немесе агентке олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастау арқылы беруі.
"Электрондық ақшаны өтеу" 193 коды электрондық ақша эмитентінің өзі шығарған, электрондық ақшаның иесі ұсынған не иеленушісі оларды ұсынбастан ауыстыруға жататын электрондық ақшаны олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастауды жүзеге асыруы.
"Электрондық ақшаны сатып алу" 194 коды электрондық ақша жүйесінің агенті электрондық ақша эмитентінен немесе иесінен - жеке тұлғадан электрондық ақшаны ары қарай жеке тұлғаларға өткізу үшін сатып алуы.
"Электрондық ақшаны өткізу" 195 коды агент тараптардың құқықтары мен міндеттері, электрондық ақшаны өткізу тәртібі мен талаптары айқындалатын, электрондық ақша эмитентімен немесе электрондық ақша жүйесінің операторымен жасалған шарттың негізінде жеке тұлғаларға электрондық ақшаны өткізу.

1. Операции с производными финансовыми инструментами кодируются в зависимости от вида базового актива, с которым осуществляется финансовая сделка, с указанием кода назначения платежа (далее - код) соответствующего раздела.
2. По разделу 1 "Специфические переводы"
Код 150 "Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан" указывается банком-посредником. При получении транзитного платежа банк бенефициара указывает в информационной системе коды секторов экономики и назначения платежей, соответствующие сделкам. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара указываются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.
Код 181 "Операция по аккредитиву" указывается при перечислении банком-эмитентом суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по аккредитиву со счета клиента-приказодателя на счет данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением перечисления суммы вознаграждения за исполнение аккредитива), возврате денег при отзыве аккредитива. При осуществлении операций по аккредитивам перечисление денег банком-эмитентом на счет бенефициара кодируется в зависимости от назначения платежа, в том числе:
1) оплата по аккредитиву банком-эмитентом деньгами на сумму аккредитива, предоставленными в его распоряжение на срок действия аккредитива с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву (при покрытых аккредитивах);
2) оплата по аккредитиву в пользу резидента или нерезидента с текущего счета клиента (при непокрытых аккредитивах);
3) оплата по аккредитиву из собственных средств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан со счета "Дебиторы по документарным операциям" (в случае отсутствия денег на счете клиента к моменту оплаты при непокрытых аккредитивах);
4) зачисление денег банком-нерезидентом на корреспондентский счет банка-резидента.
Код 182 "Операции по гарантии" указывается банком-эмитентом при перечислении суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по гарантии со счета клиента-приказодателя на счет данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением перечисления суммы вознаграждения по гарантии), возврате денег при аннулировании гарантии. При наступлении гарантийного случая перечисление банком-гарантом денег клиенту кодируется в зависимости от назначения платежа.
Код 192 "Выпуск электронных денег" указывается при выдаче электронных денег эмитентом электронных денег физическому лицу или агенту системы электронных денег на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 193 "Погашение электронных денег" указывается при обмене эмитентом электронных денег, выпущенных им электронных денег, предъявленных владельцем электронных денег, либо подлежащих обмену без их предъявления владельцем на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 194 "Приобретение электронных денег" указывается при покупке агентом системы электронных денег у эмитента или владельца электронных денег-физического лица для их дальнейшей реализации физическому лицу.
Код 195 "Реализация электронных денег" указывается при продаже электронных денег агентом системы электронных денег физическому лицу на основании договора, заключенного между агентом системы электронных денег и эмитентом электронных денег либо оператором системы электронных денег.

3. 3-бөлім "Салымдар (депозиттер)" бойынша
3-бөлімі "Салымдар (депозиттер)" Төлемдер белгілеу кодтары жан-жақты кестесінің басқа бөлімдеріне жатқызылған тауарлар, қызметтер, арнайы аударымдар, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін өзге тұлғаларға төлеген төлемдер кірмейді.
Төлем бастамашысында қолма-қол ақшаны банк шотынан алу мақсаттары туралы ақпарат болған кезде төлем белгілеуге сәйкес келетін код көрсетіледі. Аталған ақпарат болмаған жағдайда 321 "Талап еткенге дейінгі салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу", 341 "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу", 346 "Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының чек бойынша ақша төлеуі" кодтары көрсетіледі.
4. 5 "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар" және 6 "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу" бөлімдері бойынша бейрезидентке бағалы қағаздарды сатуды мәмілеге қатысушы резидент осы бағалы қағаздарды бейрезиденттің сатып алуы ретінде код белгілейді.
5. 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдері бойынша 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдерінде тауарлар мен қызметтердің түрлері "Экономикалық қызмет түрлері жөніндегі өнім сыныптаушысы" (ЭҚТӨС) ҚР МЖ 04 Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышын және Халықаралық валюта қорының ТБН6 (Төлем балансы мен халықаралық инвестициялық позиция жөніндегі нұсқау, алтыншы басылым) халықаралық әдіснамасын ескере отырып жасалды.
Тауарлар және материалдық емес активтер, қызметтер үшін төлемдерге алдын ала төлем (аванстық төлемдер) кіреді.
7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" бөліміне 2 "Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар" бөліміне жатқызылған бағалы металдар кірмейді.
"Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу" 730 коды мына:
1) жер және оның қойнауы, оның ішінде жер қойнауын тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер;
2) тауарлар өндіру және қызмет көрсету үшін пайдаланылатын материалдық активтер, алайда, олар өндіріс нәтижесі болып табылмайды;
3) меншікке сатып алынған материалдық емес активтер (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету, патенттер, гудвилл, сауда маркалары, тауар белгілері) үшін төлемдер кезінде көрсетіледі. Материалдық емес активтерді пайдалану құқығын алу "Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем" 853 коды бойынша көрсетіледі.

3. По разделу 3 "Вклады (депозиты)"
Раздел 3 "Вклады (депозиты)" не включает платежи иным лицам за товары, услуги, специфические переводы, платежи и (или) переводы денег, отнесенные к другим разделам Детализированной таблицы кодов назначения платежей.
При наличии у инициатора платежа информации о целях изъятия с банковского счета наличных денег указывается код, соответствующий назначению платежа. Коды 321 "Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)", 341 "Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов", 346 "Выплата банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег по чеку" указываются в случае отсутствия данной информации.
4. По разделам 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал" и 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан" продажа ценных бумаг нерезиденту кодируется участником сделки-резидентом как покупка этих ценных бумаг нерезидентом.
5. По разделам 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги"
В разделах 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги" виды товаров и услуг изложены с учетом государственного классификатора Республики Казахстан ГК РК 04 "Классификатор продукции по видам экономической деятельности" (КПВЭД) и международной методологии РПБ6 (Руководство по платежному балансу и международной инвестиционной позиции, шестое издание) Международного валютного фонда.
Платежи за товары и нематериальные активы, услуги включают предоплату (авансовые платежи).
В раздел 7 "Товары и нематериальные активы" не включены платежи за драгоценные металлы, отнесенные к разделу 2 "Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами".
Код 730 "Покупка непроизведенных нефинансовых активов" указывается при платежах за:
1) землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования;
2) материальные активы, которые используются для производства товаров и услуг, однако, сами не являются результатом производства;
3) нематериальные активы, приобретенные в собственность (в том числе программное обеспечение, патенты, гудвилл, торговые марки, товарные знаки). Приобретение права пользования нематериальными активами отражается по коду 853 "Плата за использование интеллектуальной собственности".

Заңды тұлғалар электр энергиясын, газды және суды (коммуналдық қызметтер) пайдаланғаны үшін ақы төлеген кезде "Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер" 710 коды қойылады.
6. 9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер" бойынша
Бұл бөлімге мемлекеттік бюджетке төлемдер және мемлекеттік бюджеттен төлемдерді қайтару (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда) бойынша кодтар кіреді.
"Есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер" 911 коды Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген есепке жатқызылған (есептелген) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелерді (өсімпұл мен айыппұлдарды қоспағанда) аудару кезінде көрсетіледі. Салықтар мен төлемдерді төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кездегі төленетін сома бұған сәйкес келмейді.
"Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл" 912 коды салықтарды, бюджетке төленетін міндетті және өзге де төлемдерді төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдың есептелген сомасын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде төленетін өсімпұл сомалары жатпайды.
"Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар" 913 коды Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес соттар салатын қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер" 917 коды төлеу мерзімі өзгертілген (ұзартылған) салықтар мен төлемдер сомасын бюджетке төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл" 918 коды салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
"Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу" 925 коды кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу кезінде көрсетіледі.
"Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару" 971 коды бюджетке артық (қателесіп) төленген салық сомаларын, төлемдерді және өзге міндеттемелерді банк шотына қайтару кезінде көрсетіледі.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу" 973 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомаларын аудару кезінде қойылады.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару" 974 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтаруды аудару кезінде қойылады.
"Бір бюджет сыныптамасының кодынан басқа бюджет сыныптамасының кодына есепке алу" 975 коды бюджетке төленетін соманы артық немесе қателесіп төлеген, салықтар мен төлемдер сомаларын және бюджетке өзге міндеттемелерді бюджет сыныптамасының бір кодынан бюджет сыныптамасының басқа кодына аударған кезде көрсетіледі.
"Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу" 976 коды салықтар, төлемдер және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына қате есептеген кезде, артық немесе қате төленген салықтарды, төлемдерді және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына аударған кезде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 203 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

При оплате юридическими лицами за приобретенные электрическую энергию, газ и воду (коммунальные услуги) указывается код 710 "Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713".
6. По разделу 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
Данный раздел включает в себя коды по платежам в государственный бюджет и возврату платежей из бюджета (кроме пенсий и пособий).
Код 911 "Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет" указывается при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Налоговым кодексом Республики Казахстан. Исключением являются суммы к уплате при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 912 "Пеня по обязательствам в бюджет" указывается при уплате начисленных сумм пени по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, платежей и иных обязательств в бюджет. Исключением являются суммы пени, начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 913 "Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан" указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях и уголовные правонарушения, налагаемых судами в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан.
Код 917 "Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате в бюджет сумм налогов и плат с измененным (продленным) сроком уплаты.
Код 918 "Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате сумм пени, начисленных при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат. Исключением являются суммы пени, начисленные по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов и плат.
Код 925 "Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин" указывается при оплате процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Код 971 "Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет" указывается при возвратах на банковский счет налогоплательщика из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет.
Код 973 "Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении сумм зачетов превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 974 "Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении возврата превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 975 "Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации" указывается при излишней или ошибочной уплате сумм в бюджет, переводе сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации.
Код 976 "Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов" указывается при ошибочном зачислении налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов, при переводе излишне или ошибочно уплаченных налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 203
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу

1. "Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 16 мамырдағы № 195 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1149 тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 30 қазандағы № 405 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1319 тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 16 ақпандағы № 49 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1809 тіркелген, 2002 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде № 19, 607-құжат жарияланған).
5. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 1011 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 125 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2332 тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 1011 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 12 ақпандағы № 18 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2757 тіркелген, 2004 жылғы 2 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде № 77-78 (23716) жарияланған).

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 мая 2000 года № 195 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1149).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 октября 2000 года № 405 "Об утверждении Изменений и дополнений в Правила применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1319).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 февраля 2002 года № 49 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей" от 15 ноября 1999 года № 388" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1809, опубликованное в 2002 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 19, ст. 607).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 125 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1011" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2332).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 февраля 2004 года № 18 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1011" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2757, опубликованное 1 апреля 2004 года в газете "Казахстанская правда" № 66 (24376).

7. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 13 мамырдағы № 58 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3689 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде № 16, 121-құжат жарияланған).
8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы № 81 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4405 тіркелген, 2006 жылғы 18 қазанда "Заң газеті" газетінде № 184 (990) жарияланған).
9. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 24 тамыздағы № 85 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5806 тіркелген, 2009 жылғы 30 қазанда "Заң газеті" газетінде № 165 (1589) жарияланған) қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаулылары тізбесінің 2-тармағы.
10. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлемдер жөнінде мәліметтер беру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдары тәсілдері бойынша төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және ұсыну мәселелері бойынша кейбір қаулыларының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 78 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6607 тіркелген, 2010 жылғы 30 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 506-512 (26355) жарияланған) 1-тармағы.
11. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану және төлемдер бойынша төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісі бөлігінде мәліметтер беру ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 267 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7949 тіркелген, 2012 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 802-806 (27877) жарияланған).

7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 мая 2005 года № 58 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3689, опубликованное в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 16, ст. 121).
8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 августа 2006 года № 81 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4405, опубликованное 18 октября 2006 года в газете "Юридическая газета" № 184 (1164).
9. Пункт 2 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 85 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5806, опубликованному 30 октября 2009 года в газете "Юридическая газета" № 166 (1763).
10. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 78 "О внесении дополнений и изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления сведений по платежам и признании утратившими силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей и переводов денег" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6607, опубликованного 14 декабря 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 338 (26399).
11. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 267 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан – единого классификатора назначения платежей и представления сведений по платежам в разрезе единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7949, опубликованное 5 декабря 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 421-422 (27240-27241).

12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 271 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9095 тіркелген, 2014 жылғы 7 ақпанда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
13. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 28 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10715 тіркелген, 2015 жылғы 6 мамырда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
14. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 72 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11163 тіркелген, 2015 жылғы 2 маусымда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
15. "Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 260 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13175 тіркелген, 2016 жылғы 31 наурызда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

12. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 271 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9095, опубликованное 7 февраля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
13. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 28 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10715, опубликованному 6 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
14. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 72 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11163, опубликованному 2 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
15. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 260 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13175, опубликованное 31 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").