Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 214 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 қазанда № 14334 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 35) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 214. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2016 года № 14334.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии с подпунктом 35) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег (далее – Правила).
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және Қағидалардың 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 5-тармағының 2) тармақшасын, 6-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, 2017 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_______________ Н. Айдапкелов
2016 жылғы 18 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 214 қаулысымен
бекітілген
Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының
немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 35) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидалар жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының (бұдан әрі – төлем жүйесі) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөнінде мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер), Мәліметтерді ұсыну нысандарын, тізбесін, кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, беру тәртібін айқындайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) мәліметтерді төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланады.
3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) көзделген ұғымдар, белгілер мен кодтар пайдаланылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
5. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 апреля 2017 года, за исключением подпункта 2) пункта 5, подпункта 2) пункта 6 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Н. Айдапкелов
13 сентября 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 214
Правила представления оператором или операционным центром
системно значимой или значимой платежной системы сведений
по платежам и (или) переводам денег
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы (далее – платежная система) сведений по платежам и (или) переводам денег (далее – Сведения), включая формы, перечень, периодичность и сроки представления Сведений.
Сведения используются Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
3. В Правилах используются понятия, признаки и коды, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Мәліметтер беру тәртібі
4. Мәліметтер Ұлттық Банкке:
1) операторы Ұлттық Банк болып табылатын төлем жүйелері арқылы жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша – Ұлттық Банктің еншілес ұйымы болып табылатын көрсетілген төлем жүйесінің операциялық орталығы;
2) Ұлттық Банкті қоспағанда, операторы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын төлем жүйелері арқылы жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша – төлем жүйесінің операторы не операциялық орталық (ол болған кезде);
3) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін шетелдік төлем жүйелері жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін төлем жүйесінің операторы не операциялық орталық арқылы беріледі.
Қазақстан Республикасының аумағында құрылған төлем жүйесі операторының өкілдігіне өкілдікке Мәліметтерді Ұлттық Банкке беру өкілеттіктері берілген кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы бойынша мәліметтерді беруге рұқсат етіледі.
5. Мәліметтер:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі - 1-қосымша бойынша мәліметтер);
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі - 2-қосымша бойынша мәліметтер) бойынша беріледі.
6. Төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы олардың атауларын, жеке сәйкестендіру кодтарын, банктік сәйкестендіру кодтарын, СВИФТ (SWІFT)-кодтарын және қатысушыны немесе төлем жүйесіне қатысушының маңызды клиентін айқындау үшін пайдаланылатын өзге де сәйкестендіргіштерді көрсете отырып, қатысушылар және төлем жүйесіне қатысушының маңызды клиенттері сәйкестендіргіштерінің тізімімен қоса Ұлттық Банкке электрондық форматта:
1) 1-қосымша бойынша мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей тоқсан сайын;
2) 2-қосымша бойынша мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей тоқсан сайын ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталық Мәліметтердің шынайлығын растау үшін Ұлттық Банкке оның сұратуы бойынша жүргізілетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақпаратты, төлем құжаттарының көшірмелерімен бірге Ұлттық Банк сұратуда көрсеткен мерзімде береді.
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер

Глава 2. Порядок представления Сведений
4. Сведения представляются в Национальный Банк:
1) операционным центром платежной системы, являющимся дочерней организацией Национального Банка, – по платежам и (или) переводам денег, проведенным через платежную систему, оператором которой является Национальный Банк;
2) оператором или операционным центром платежной системы (при его наличии) – по платежам и (или) переводам денег, проведенным через платежную систему, оператором которой является резидент Республики Казахстан, за исключением Национального Банка;
3) оператором или операционным центром платежной системы (при его наличии), действующим на территории Республики Казахстан, – по платежам и (или) переводам денег, проведенным через иностранную платежную систему, функционирующую на территории Республики Казахстан.
Допускается представление Сведений по подпункту 3) части первой настоящего пункта представительством оператора платежной системы, созданным на территории Республики Казахстан, при делегировании представительству полномочий по представлению Сведений в Национальный Банк.
5. Сведения представляются по:
1) форме, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег" согласно приложению 1 к Правилам (далее – Сведения по приложению 1);
2) форме, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенных значимыми клиентами" согласно приложению 2 к Правилам (далее – Сведения по приложению 2).
6. Оператор или операционный центр платежной системы представляют в Национальный Банк в электронном формате с приложением списка идентификаторов участников и значимых клиентов участника платежной системы с указанием их наименований, индивидуальных идентификационных кодов, банковских идентификационных кодов, СВИФТ (SWIFT)-кодов и иных идентификаторов, используемых для определения участника или значимого клиента участника платежной системы:
1) Сведения по приложению 1 – ежеквартально не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) Сведения по приложению 2 – ежеквартально не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Оператор или операционный центр платежной системы для подтверждения достоверности Сведений представляют в Национальный Банк по его запросу информацию по проводимым платежам и (или) переводам денег в срок, указанный Национальным Банком в запросе, с приложением копий платежных документов.
Приложение 1
к Правилам представления
оператором или операционным
центром системно значимой
или значимой платежной
системы сведений по платежам
и (или) переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежам и (или) переводам денег

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-ОР
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі.
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________________ (жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша жөнелтуші
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша алушы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Төлемдер бойынша мәліметтерді нақтылау
Төлем белгілеу коды
Төлем саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
13
14
15
16
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берілген адам
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер (индексі: 1-ОР, кезеңділігі тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 1-ОР
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор или операционный центр
системно значимой или значимой платежной системы, представительство
оператора иностранной платежной системы, созданное на территории
Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий
по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег
Срок представления формы административных данных: не позднее
пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день,
срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день
Форма
__________________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра системно значимой
или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Среда проведения платежа
Вид платежной системы
Признак платежа
Идентификатор участника платежной системы – отправитель денег
Идентификатор участника платежной системы – получатель денег
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Детализация сведений по платежам
Код назначения платежа
Количество платежей
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
13
14
15
16
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по платежам
и (или) переводам денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежам и (или) переводам денег
(индекс: 1-ОР, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежам и (или) переводам денег" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсайн сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
6. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
7. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
8. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 16 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 – ел аумағында;
02 – халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
3) 3-бағанда төлем жүйесінің түрі көрсетіледі:
01 – банкаралық ақша аударымы жүйесі;
02 – банкаралық клиринг жүйесі;
03 – банк шотын ашпай электрондық терминалдар арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау арқылы көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ететін төлем жүйелері;
04 – электрондық ақша жүйелері;
05 – корреспонденттік қатынастардың жүйелері (Қазақстан Республикасы банктерінің, Қазақстан Респуликасының бейрезидент-банктері филиалдарының немесе Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының, Қазақстан Республикасының банктерінде немесе Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарында ұлттық валютамен ашылған корреспонденттік шоттар);
06 – ақша аударымы жүйесі;
07 – төлем карточкаларының жүйелері, олар арқылы төлем карточкаларымен есеп айырысулар бойынша банкаралық төлемдер жүргізілді;
08 – төлем жүйелерінің өзге де түрлері.
4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі:
01 – жіберілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
02 – келетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
6. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
7. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
8. Форма содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 – на территории страны;
02 – международные платежи и (или) переводы денег;
3) в графе 3 указывается вид платежной системы:
01 – межбанковская система переводов денег;
02 – система межбанковского клиринга;
03 – платежные системы, обеспечивающие оказание платежных услуг посредством приема платежей и (или) переводов денег через электронные терминалы без открытия банковского счета;
04 – системы электронных денег;
05 – системы корреспондентских отношений (корреспондентские счета банков Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, открытые в национальной валюте в банках Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан);
06 – системы денежных переводов;
07 – системы платежных карточек, через которые проводились межбанковские платежи по расчетам с платежными карточками;
08 – иные виды платежных систем;
4) в графе 4 указывается признак платежа и (или) перевода денег:
01 – отправленные платежи и (или) переводы денег;
02 – входящие платежи и (или) переводы денег;

5) 5-бағанда төлем жүйесіне қатысушы ақша жөнелтушінің сәйкестендіргіші көрсетіледі;
6) 6-бағанда төлем жүйесіне қатысушы ақша алушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші ретінде банктік идентификациялау коды көрсетіледі.
Өзге қатысушылар үшін бизнес идентификациялау кодтары, жеке идентификациялау кодтары және қатысушыны айқындау үшін пайдаланылатын өзге де сәйкестендіргіштер көрсетіледі;
7) 7-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі;
9) 9-бағанда төлемге немесе ақша аударымына бастамашы болған елдің екі мәндік коды көрсетіледі;
10) 10-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың экономика секторының коды көрсетіледі;
12) 12-бағанда төлем немесе ақша аударымы жіберілген елдің екі мәндік коды көрсетіледі.
Елдердің кодтары "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдің кодтары" ІSO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, ақша жөнелтуші елдің немесе бенефициардың елін идентификациялау үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
13) 13-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем белгілеу коды көрсетіледі;
14) 14-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні көрсетіледі. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1 - 13 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
15) 15-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
16) 16-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ІSO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер

5) в графе 5 указывается идентификатор участника платежной системы – отправителя денег;
6) в графе 6 указывается идентификатор участника платежной системы – получателя денег.
Для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в качестве идентификатора участника платежной системы указывается банковский идентификационный код.
Для иных участников указываются бизнес идентификационные коды, индивидуальные идентификационные коды и иные идентификаторы, используемые для определения участника;
7) в графе 7 указывается признак резидентства отправителя денег;
8) в графе 8 указывается код сектора экономики отправителя денег;
9) в графе 9 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж или перевод денег;
10) в графе 10 указывается признак резидентства бенефициара;
11) в графе 11 указывается код сектора экономики бенефициара;
12) в графе 12 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж или перевод денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 7, 8, 9, 10, 11 и 12 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны отправителя денег или бенефициара;
13) в графе 13 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
14) в графе 14 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа в графе указывается 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1 по 13 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа;
15) в графе 15 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 16 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
Приложение 2
к Правилам представления
оператором или операционным
центром системно значимой
или значимой платежной системы
сведений по платежам и (или)
переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-ОР
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады. Есепті айда нысанда көрсетілуге жататын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары болмаған кезде, жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі бұл туралы Ұлттық Банкке есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
__________________________________________________________________ (жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкес тендіргіші
Төлемді жүргізу ортасы
Төлем белгісі
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Маңызды клиенттің деректері
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші
Атауы
БСН / ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Маңызды клиенттің қарсы агентінің деректері
Төлем белгілеу
Есепті кезеңдегі төлемдердің саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
Атауы
БСН/ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________       __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берілген адам
____________________________________________       ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Маңызды клиенттер жүргізген
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары жөніндегі
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер (индексі: 2-ОР, кезеңділігі тоқсан сайын)

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 2-ОР
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор или операционный центр
системно значимой или значимой платежной системы, представительство
оператора иностранной платежной системы, созданное на территории
Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий
по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег,
проведенным значимыми клиентами
Срок представления формы административных данных: не позднее пятнадцатого
числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом. Если
пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок
представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег,
подлежащих отражению в форме, оператор или операционный центр системно
значимой или значимой платежной системы, представительство оператора
иностранной платежной системы в письменном виде сообщают об этом
Национальный Банк не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца,
следующего за отчетным кварталом
Форма
_______________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра
системно значимой или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Идентификатор участника платежной системы
Среда проведения платежа
Признак платежа
1
2
3
4
продолжение таблицы
Данные значимого клиента
Идентификатор участника платежной системы
Наименование
Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Данные контрагента значимого клиента
Назначение платежа
Количество платежей за отчетный период
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
Наименование
Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по платежам
и (или) переводам денег,
проведенным значимыми клиентами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами
(индекс:2-ОР, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы есепті тоқсаннан кейінгі соңғы күнтізбелік 12 (он екі) айдағы деректерге дербес жүргізілген талдау негізінде төлем жүйесінің маңызды клиенттерін айқындайды
6. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
7. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
8. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
9. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 19 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда маңызды клиентке қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
3) 3-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 – ел аумағында;
02 – халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі;
01 – маңызды клиент жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы:
02 – маңызды клиентке келетін төлем және (немесе) ақша аударымы;
5) 5, 6, 7, 8 және 9-бағандарда маңызды клиенттің банктік деректемелері, оның ішінде оның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 – маңызды клиент төлемге және (немесе) ақша аударымына бастама жасаған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 – маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы определяют значимых клиентов платежной системы на основе самостоятельно проведенного анализа данных за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, следующих за отчетным кварталом.
6. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
7. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
8. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
9. Форма содержит 19 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего значимого клиента;
3) в графе 3 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 – на территории страны;
02 – международные платежи и (или) перевода денег;
4) в графе 4 указывается признак и (или) перевода денег:
01 – отправленные значимым клиентом платежи и (или) переводы денег;
02 – входящие на значимого клиента платежи и (или) переводы денег;
5) в графах 5, 6, 7, 8 и 9 указываются банковские реквизиты значимого клиента, в том числе его наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 – код страны, откуда инициирован значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 – код страны, где получен значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;

6) 10-бағанда маңызды клиенттің қарсы агентіне қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 – маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген клиент;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 – маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған клиент;
7) 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда маңызды клиенттің қарсы агентінің банктік деректемелері, оның ішінде атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 – маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 – маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген елдің коды;
7, 8, 9, 13, 14 және 15-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, маңызды клиенттің немесе қарсы агенттің елін сәйкестендіру үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
8) 16-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем белгілеу коды көрсетіледі;
9) 17-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні көрсетіледі. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 17-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
10) 18-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
11) 19-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ІSO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.

6) в графе 10 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего контрагента значимого клиента:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 – клиент, которому значимым клиентом направлен платеж и (или) переводов денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 – клиент, от которого значимым клиентом, получен платеж или перевод денег;
7) в графах 11, 12, 13, 14 и 15 указываются банковские реквизиты контрагента значимого клиента, в том числе наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 – код страны, где получен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 – код страны, откуда отправлен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег.
Графы 7, 8, 9, 13, 14 и 15 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны значимого клиента или контрагента;
8) в графе 16 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
9) в графе 17 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа в графе указывается 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 17 увеличивается на сумму нового платежа;
10) в графе 18 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
11) в графе 19 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".