Мемлекеттік және жеке архивтердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 15 маусымдағы № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 шілдеде № 14042 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгi туралы ереженің 15-тармағы 496-41) тармақшасына, сондай-ақ "Тиісті уәкілетті органдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі № 317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33204 болып тіркелген) сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік және жеке архивтердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Мемлекеттік мұрағаттардағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 2 мамырдағы № 93 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8499 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 25 маусымдағы № 155 (28094) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Мұрағаттық іс және құжаттама департаменті (Д.С. Мұқатаев) заңнамада белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қағаз және электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілуін;

Об утверждении Требований безопасности и охраны труда в государственных и частных архивах
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 июня 2016 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2016 года № 14042.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 496-41) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, а также с приказом Заместителя Премьер-Министра-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 317 "Об утверждении Правил принятия нормативных правовых актов в области безопасности и охраны труда соответствующими уполномоченными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33204) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Требования безопасности и охраны труда в государственных и частных архивах.
Сноска. Пункт 1 редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 2 мая 2013 года № 93 "Об утверждении Требований безопасности и охраны труда в государственных архивах" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8499, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 25 июня 2013 года № 214-215 (27488-27489)).
3. Департаменту архивного дела и документации (Мукатаев Д.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан копий настоящего приказа в графическом формате в полном соответствии с его подлинником для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет", а также в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен қарастырылған іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрiне жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
____________Т. Дүйсенова
2016 жылғы 21 маусым
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
____________Қ. Бишімбаева
2016 жылғы 30 маусым
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 15 маусымдағы
№ 165 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік және жеке архивтердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары
Ескерту. Талаптардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік және жеке архивтердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгi туралы ереженің 15-тармағы 496-41) тармақшасына, сондай-ақ "Тиісті уәкілетті органдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі № 317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33204 болып тіркелген) әзірленген және еңбек қызметі барысында мемлекеттік және жеке архив жұмыскерлерінің (бұдан әрі – жұмыскерлер) өмірі мен денсаулығының сақталуына бағытталған тәртіпті, рәсімдерді және нормативтерді белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Талаптарда келесі ұғымдар пайдаланады:

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в течение десяти календарных дней после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"Согласован"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
21 июня 2016 года
"Согласован"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ К. Бишимбаев
30 июня 2016 года
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 июня 2016 года № 165
Требования безопасности и охраны труда в государственных и частных архивах
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования безопасности и охраны труда в государственных и частных архивах (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 496-41) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, а также с приказом Заместителя Премьер-Министра-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 317 "Об утверждении Правил принятия нормативных правовых актов в области безопасности и охраны труда соответствующими уполномоченными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33204) и устанавливают порядок, процедуры и нормативы, направленные на сохранение жизни и здоровья работников государственных и частных архивов (далее – работники) в процессе их трудовой деятельности.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:

1) архив – архив құжаттарының жиынтығы, сондай-ақ архив мекемесі немесе мекеменің, ұйымның немесе кәсіпорынның пайдаланушылар мүдделері үшін архив құжаттарын қабылдау мен сақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
2) архив қоймасы – архив құжаттарын сақтау үшін арнайы жабдықталған үй-жай;
2-1) жеке архив – архивтік құжаттарды жинауды, сатып алуды, жинақтауды, ретке келтіруді, сақтауды, есепке алу мен пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттік емес заңды тұлға немесе оның құрылымдық бөлімшесі немесе қызметі, жинауы және сатып алуы нәтижесінде пайда болған жеке тұлғаның архивтік құжаттары;
3) жұмыскер – жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
4) мемлекеттік архив – Ұлттық архив қорының құжаттарын жинау, сатып алу, жинақтау, ретке келтіру, тұрақты сақтау, мемлекеттік есепке алу мен пайдалану құқығы берілген мемлекеттік мекеме.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Еңбек қауіпсіздігінің жалпы талаптары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде өзгермейді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау мақсатында мынадай іс-шаралар:
1) жұмыскерлер өздерінің лауазымдық міндеттерін орындау кезінде мемлекеттік және жеке архивтер (бұдан әрі – архив) ғимараттарының тиісті түрде ұсталуын және өндірістік құрал-жабдықтарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сонымен қатар архивте еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша мониторинг жүргізу;
2) Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12743 болып тіркелген "Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығына сәйкес жұмыс жағдайлары бойынша өндірістік объектілеріне аттестаттау өткізу, соның қорытындысы бойынша денсаулыққа зиянды және қауіпті факторларды жою шараларын жүзеге асыру;
3) архив ғимаратында апатты жағдайлардың дамуын және жұмыскерлеріне зиянды факторлардың әсер етуін болдырмау үшін іс-шаралар қабылдау;

1) архив – юридическое лицо или его структурное подразделение, осуществляющее сбор, приобретение, комплектование, упорядочение, хранение, учет и использование архивных документов;
2) архивохранилище – специально оборудованное помещение для хранения архивных документов;
2-1) частный архив – негосударственное юридическое лицо или его структурное подразделение, осуществляющее сбор, приобретение, комплектование, упорядочение, хранение, учет и использование архивных документов, или архивные документы физического лица, возникшие в результате его деятельности, сбора и приобретения;
3) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
4) государственный архив – государственное учреждение, наделенное правом сбора, приобретения, комплектования, упорядочения, постоянного хранения, государственного учета и использования документов Национального архивного фонда.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Общие требования безопасности труда
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В целях безопасности и охраны труда осуществляются следующие мероприятия:
1) обеспечение надлежащего содержания зданий государственного и частного архивов (далее – архив) и безопасности производственного оборудования при выполнении работниками своих должностных обязанностей, а также проведение мониторинга безопасности и охраны труда в архиве;
2) проведение аттестации производственных объектов по условиям труда в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 "Об утверждении Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12743, по итогам которой принимаются меры по устранению опасных и вредных для здоровья факторов;
3) принятие мер по предотвращению развития аварийной ситуации в здании архива и воздействия травмирующих факторов на работников;

4) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығына сәйкес жұмыскерлерді міндетті алдын ала (жұмысқа қабылдану кезінде) және мерзімдік (еңбек қызметі барысында) медициналық тексеруден өткізу және кәсіптік ауруға шалдығу белгілері танылған кезінде іс-шаралар қабылдау;
5) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 215 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33290 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің жинақтау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына, ғимараттарды өртке қарсы қорғаудың техникалық құралдары мен жүйелерінің (өрт дабылы және өрт сөндіру, түтінге қарсы қорғау, өртке қарсы сумен жабдықтау қондырғылары, өрт кезінде адамдарды және қол өрт сөндіргіштерді, тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарын, адамдарды құтқарудың жеке және ұжымдық құралдарын құлақтандыру және эвакуациялауды басқару) – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі – Өрт қауіпсіздігі қағидалары) бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген) (бұдан әрі – Техникалық регламент) бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне сәйкес ауаны желдету және кондиционерлеу жүйесіне, қорғау жүйесіне және жылыту жүйелеріне тиісті техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 276 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9510 болып тіркелген) бекітілген Ұйымдардың жұмыскерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту қағидаларын және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес жұмыскерлеріне өртке қарсы нұсқаулық жүргізу жүзеге асырылады.

4) проведение обязательного предварительного (при приеме на работу) и периодического (в течение трудовой деятельности) медицинского осмотра работников, согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443 и принятие мер при появлении признаков профессионального заболевания;
5) обеспечение надлежащего технического обслуживания системы вентиляции и кондиционирования воздуха, охранной системы и систем отопления осуществляется в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33290), Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338), технических средств и систем противопожарной защиты зданий (установок пожарной сигнализации и пожаротушения, противодымной защиты, противопожарного водоснабжения, оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре и ручных огнетушителей, средств индивидуальной защиты органов дыхания и зрения, индивидуальных и коллективных средств спасения людей) – с Правилами пожарной безопасности, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) (далее – Правила пожарной безопасности) и Техническим регламентом "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24045) (далее – Технический регламент), а также проведение инструктажа по пожарной безопасности работникам в соответствии с Правилами обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 276 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9510)..

Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2021 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.04.2022 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-тарау. Жұмыс басталар алдындағы еңбек қауіпсіздігінің талаптары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жұмысты бастар алдында жұмыскер өзінің жұмыс орнын қарап шығады және жұмыс құрал-жабдықтарының жарамдығын тексереді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Адамдар үшін қауіп төндіретін құрал-жабдықтың жарамсыздығын тауып алған жұмыскер, жарамсыз құрал-жабдықты желіден дереу сөндіру бойынша шара қабылдайды және бұл туралы тікелей архивтің құрылымдық бөлімшесінің бастығына, ал ол болмағанда – архив мекемесінің басшысына немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға хабарлайды.
4-тарау. Жұмыс уақытындағы еңбек қауіпсіздігінің талаптары
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Архивтердегі жұмыс уақытында еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жұмыскерлердің өмірін, денсаулығын және еңбекке жарамдылығын сақтауға бағытталған ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық және емдеу-алдын алу іс-шараларын жүргізу жолымен қамтамасыз етіледі.
7. Архивте еңбек тәртібі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес сақталады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.12.2021 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жұмыс кезінде жұмыскер электр құралдарының, сөндіргіштердің, штепсельдік розеткалардың, сондай-ақ жеке компьютерлердің, принтерлердің, сканерлердің, көшіру аппараттарының, факстардың, тұрмыстық электр құралдары мен жарық құралдарының жарамдылығын тексереді.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2021 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.04.2022 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Требования безопасности труда перед началом работы
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Перед началом работы работник осматривает свое рабочее место и проверяет исправность рабочего оборудования.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Работник, обнаруживший неисправность оборудования, представляющую опасность для людей, принимает меры к немедленному отключению неисправного оборудования от сети и сообщает об этом своему непосредственному руководителю структурного подразделения архива либо лицу, исполняющему его обязанности, а в случае их отсутствия – руководителю архива либо лицу, исполняющему его обязанности.
Глава 4. Требования безопасности труда во время работы
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Безопасность и охрана труда во время работы в архивах обеспечивается путем проведения организационных, санитарно-гигиенических и лечебно-профилактических мероприятий, направленных на сохранение жизни, здоровья и трудоспособности работников в процессе трудовой деятельности.
7. Трудовой распорядок в архиве соблюдается согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.12.2021 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Во время работы работник проверяет исправность электроприборов, выключателей, штепсельных розеток, а также персональных компьютеров, принтеров, сканеров, копировальных аппаратов, факсов, бытовых электроприборов и приборов освещения.

5-тарау. Авариялық жағдайлардағы еңбек қауіпсіздігінің талаптары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. От шыққан немесе өрт болған жағдайда архивтің жұмыскерлері дереу жұмысты тоқтатады, жеке компьютерді, электр құралдарын, жұмыс жабдықтарын сөндіреді, өртке қарсы қызметтің қызметкерлерін шақырады және мемлекеттік архивтің басшысына немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға хабарлайды.
10. Апаттық жағдайларда архивтің басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға Өрт қауіпсіздігі қағидаларына және Техникалық регламентке сәйкес адамдар мен ғимараттардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қабылдайды.
11. Архивтің әр қабатында көрінетін, қол жетімді жерде алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмек қобдишасы қарастырылады.
6-тарау. Жұмыс соңындағы еңбек қауіпсіздігінің талаптары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыскерлер электр құралдарын, ұйымдастыру техникасын, оның ішінде дербес компьютерлерді, принтерлерді, сканерлерді, көшіру аппараттарын, факстарды, жарық беру құралдарын және өзге де құрал-жабдықты сөндіреді және тоқтан ажыратады.
13. Ауысым жұмысы кезінде жұмыскер жұмыс орнын жұмысқа жарамды күйінде тапсырады.
7-тарау. Өндірістік процестерге қойылатын талаптар
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Архив жұмыскерлері өндірістік процестер уақытында Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12743 болып тіркелген "Жұмыс берушінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу, бекіту және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 927 бұйрығына сәйкес әзірленген Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нұсқаулығын басшылыққа алады.
15. Жазатайым оқиғалар кезінде дереу медициналық көмек шақырылады және зардап шеккен жұмыскерге алғашқы медициналық көмек көрсету шаралары қабылданады.
16. Жұмыс процесінде жұмыскерлермен жазатайым оқиға болған жағдайда оларға Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12521 болып тіркелген "Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес әлеуметтiк жәрдемақы тағайындалады және төленеді.

Глава 5. Требования безопасности труда в аварийных ситуациях
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае возгорания или пожара работники архива немедленно прекращают работу, отключают персональный компьютер, электроприборы, рабочие оборудования, вызывают сотрудников противопожарной службы и сообщают руководителю архива либо лицу, исполняющему его обязанности.
10. В случае аварийных ситуаций руководитель архива либо лицо, исполняющее его обязанности, принимает меры по обеспечению безопасности людей и здания в соответствии с Правилами пожарной безопасности и Техническим регламентом.
11. На каждом этаже архива предусматривается аптечка первой медицинской помощи, которая располагается на видном, доступном месте.
Глава 6. Требования безопасности труда по окончании работы
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. После окончания работы работники отключают и обесточивают электроприборы, организационную технику, в том числе персональные компьютеры, принтеры, сканеры, копировальные аппараты, факсы, приборы освещения и другое оборудование.
13. При сменной работе работники передают рабочее место в надлежащем виде.
Глава 7. Требования к производственным процессам
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Работники архива во время производственных процессов руководствуются Инструкцией по безопасности и охране труда, разработанной в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 927 "Об утверждении Правил разработки, утверждения и пересмотра инструкции по безопасности и охране труда работодателем" зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12534.
15. При несчастных случаях немедленно вызывается медицинская помощь и принимаются меры по оказанию первой медицинской помощи пострадавшему работнику.
16. При несчастных случаях в процессе работы, произошедших с работниками, им назначаются и выплачиваются социальные пособия в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 № 907 "Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12521.

8-тарау. Өндірістік орын-жайларға қойылатын талаптар
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Архив өртке қатысты қауіпті нысандардан (мұнай сақтайтын орындар, бензоколонкалар, автотұрақтар, гараждар) және өндірістік нысандардан алшақ орналасқан арнайы немесе бейімделген ғимаратта орналасады.
18. Өрт құрал-сайманы мен жабдығына қол жеткiзу, сондай-ақ ғимараттар мен өрт сөндiретiн су көздерiне өту жолдары мен кiреберiстер әрқашан ашық болады.
19. Архив ғимараты архивтік құжаттарды қабылдау, сақтау, өңдеу, пайдалану бойынша міндеттерді және әкімшілік-шаруашылық, техникалық, тұрмыстық сипаттағы міндеттерді орындауға арналған, негізгі және қосымша орын-жайлардың кешені болып табылады. Орын-жайлардың тиімді жоспарлануы күзет, өрт сигнализациясы құралдарымен жабдықталады және төменгі қабаттағы терезелерде сыртқа қарай ашылатын металл торлармен қорғалады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.11.2019 № 301 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Архивтің ғимараты орталық сумен жабдықтау жүйесі арқылы шаруашылық-ауыз су, санитарлық-гигиеналық, технологиялық және өртке қарсы қажеттіліктер үшін суық және ыстық сумен қамтамасыз етіледі.
21. Архив ғимараттарында бумен, сумен және ауамен жылыту жүйелері қолданылады. Жылыту жүйесі үшін температурасы 100оС артық емес су, температурасы 100оС артық емес су буы, 45-70оС дейін қыздырылған ауа қолданылады. Архивтің жылыту жүйесі елді мекеннің орталық жылыту жүйесіне қосылады немесе автономды жылыту жүйесі болады.
22. Архив ғимараты орналасқан ауданда, атмосфералық ауадағы зиянды қоспалардың тәулік бойындағы орташа шоғырлануы мынадай гигиеналық нормалардан аспайды:
1) күкірт қышқылы – 0,1 мг/м3;
2) күкіртті газ – 0,05 мг/м3;
3) азот оксиді – 0,06 мг/м3;
4) хлор – 0,03 мг/м3;
5) күкіртсутегі – 0,008 мг/м3.
9-тарау. Өндірістік құрал-жабдықтарға қойылатын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптар
23. Жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі мен еңбек қорғау бойынша кіріспе нұсқаулықтан өткен соң міндеттерін орындауға рұқсат етіледі. Нұсқаулық жүргізу және білімдерін тексеру туралы жазба нұсқаулықты тіркеу журналына енгізіледі (ерікті түрде).
24. Архивте құрал-жабдықтардың техникалық жағдайының журналы жүргізілді (ерікті түрде).

Глава 8. Требования к производственным помещениям
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Архив размещается в специально предназначенном или приспособленном здании, удаленном от опасных в пожарном отношении объектов (нефтехранилища, бензоколонки, автостоянки, гаражи) и промышленных объектов.
18. Проезды и подъезды к зданиям и пожарным водоисточникам, а также доступы к пожарному инвентарю и оборудованию всегда содержатся свободными.
19. Здание архива представляет собой комплекс основных и вспомогательных помещений, предназначенных для выполнения задач архива по хранению, обработке, использованию архивных документов и задач административно-хозяйственного, технического, бытового характера. Рациональная планировка помещений оборудуется средствами охранной, пожарной сигнализацией и защищается открывающимися наружу распашными металлическими решетками на окнах нижних этажей.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.11.2019 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Здание архива обеспечивается холодной и горячей водой для хозяйственно-питьевых, санитарно-гигиенических, технологических и противопожарных нужд, через центральную систему водоснабжения.
21. В зданиях архива используются паровые, водяные и воздушные системы отопления. Воду для системы отопления используют температурой не более 100оС, водяной пар температурой не более 100о С, воздух нагретый до 45-70оС. Система отопления архива подключается к центральной системе отопления населенного пункта или имеет автономную систему отопления.
22. В районе расположения здания архива среднесуточная концентрация вредных примесей в атмосферном воздухе не превышает следующих гигиенических норм:
1) серной кислоты – 0,1 миллиграмм/метр3;
2) сернистый газ – 0,05 миллиграмм/метр3;
3) азота оксид – 0,06 миллиграмм/метр3;
4) хлора – 0,03 миллиграмм/метр3;
5) сероводорода - 0,008 миллиграмм/метр3.
Глава 9. Требования по безопасности и охране труда к
производственному оборудованию
23. Работники допускаются к исполнению обязанностей после прохождения вводного инструктажа по безопасности и охране труда. О проведении инструктажа и проверке знаний вносится запись в журнал регистрации инструктажа (в произвольной форме).
24. В архиве ведется журнал технического состояния оборудования (в произвольной форме).

25. Жұмыскер, өндірістік құрал-жабдықпен жұмысқа кіріскенде, құрал-жабдық пен жұмыс орнын қарап шығады, құрал-жабдықтың, қосылатын құралдардың дұрыстығын, қоршаулардың бекітілуінің болуы мен беріктігін, сақтандырғыш құрылғылардың, бұғаттағыштардың жұмысын, қорғағыш жерлендірудің болуын тексереді. Құрал-жабдықтарда ақаулар анықталған жағдайда жұмыскер жұмысқа оларды реттеуші немесе электрик түзеткеннен кейін кіріседі. Ақаулар түзетілгеннен кейін құрал-жабдықтардың техникалық жағдайының журналына реттеуші немесе электрик оларды түзету туралы жазба енгізеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.12.2021 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құрал-жабдықтарды жөндеген және алдын-алу жұмыстарын жүргізген кезде реттеуші немесе электрик құрал-жабдықтардың техникалық жағдайының журналына жазба енгізеді.
27. Жұмыс аяқталғанда жұмыскер құрал-жабдықтарды, жалпы енгізгіш сөндіргішті сөндіреді, жинайды, жұмыс орнын ретке келтіреді және құрал-жабдықтардың техникалық жағдайының журналына жазба енгізеді.
10-тарау. Өндірістік құрал-жабдықтарды орналастыру және жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары
28. Әр жұмыскерге орналастыру нормасы бойынша үй-жайдың жалпы көлемінен 7,5 шаршы метр жұмыс алаңы бөлінеді.
29. Архив қоймалары мен үй-жайлары негізгі сақтау құралдарымен (стационарлық және жылжымалы металлды сөрелермен) жабдықталады. Архив қоймаларында оттан қорғайтын қоспалармен өңделген, стационарлық ағаш сөрелерін пайдалануға болады. Қосымша немесе арнайы жабдықтар ретінде металл шкафтарды, сейфтерді, сөре- шкафтарды қолдануға болады. Архив қоймаларында от шығуын болдырмау мақсатында, архив құжаттарын сақтауға арналған сөрелерді жылу көздеріне тым жақын орналастыруға рұқсат берілмейді.
30. Архив қоймаларында стационарлық сөрелер мен шкафтарды орналастыру мынадай нормативтерге сәйкес келеді:
1) сөрелер қатарларының арасындағы ара қашықтық (басты өту жолы) – 120 сантиметрден кем емес;
2) сөрелер арасындағы ара қашықтық (өту жолы) – 75 сантиметрден кем емес;
3) ғимараттың сыртқы қабырғасы мен сөрелер, параллельді қабырғалар арасындағы ара қашықтық – 75 сантиметрден кем емес.
31. Архив ғимаратында көлемі, салмағы немесе нысаны қол күшімен жылжытуға мүмкіндік бермейтін болса, архивтік құжаттардың орнын ауыстыру үшін лифт құрал-жабдықтары орнатылады.
11-тарау. Архивтік құжаттарды сақтау және тасымалдау тәсілдеріне қойылатын еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету талаптары

25. Работник, приступая к работе на производственном оборудовании, осматривает оборудование и рабочее место, проверяет исправность оборудования, включающихся устройств, наличие и прочность крепления ограждений, надежность функционирования предохранительных приспособлений, блокировок, наличие защитного заземления. При выявлении неполадок в оборудовании работник приступает к работе после их устранения наладчиком или электриком. По окончании устранения неполадок в журнал технического состояния оборудования наладчиком или электриком вносится запись об их устранении.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.12.2021 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При ремонте оборудования и проведении профилактики наладчиком или электриком вносится запись в журнал технического состояния оборудования.
27. По окончании работы работник выключает оборудование, общий вводной выключатель, убирает, приводит в порядок рабочее место и вносит запись в журнал о техническом состоянии оборудования.
Глава 10. Требования обеспечения безопасности и охраны труда по
размещению производственного оборудования и организация рабочих
мест
28. На каждого работника по норме размещения от общего объема помещения отводится 7,5 квадратных метров рабочей площади.
29. Архивохранилище и помещения архивов оборудуются основными средствами хранения (стационарными или передвижными металлическими стеллажами). В архивохранилищах допускается эксплуатация стационарных деревянных стеллажей, обработанных огнезащитными составами. В качестве вспомогательного или специального оборудования используются металлические шкафы, сейфы и шкафы-стеллажи. В целях избежания возгорания в архивохранилищах, размещение стеллажей для хранения архивных документов вплотную к источникам тепла не допускается.
30. Устройство стационарных стеллажей и шкафов в архивохранилищах архива соответствуют следующим нормативам:
1) расстояние между рядами стеллажей (главный проход) – не менее 120 сантиметров;
2) расстояние (проход) между стеллажами – не менее 75 сантиметров;
3) расстояние между наружной стеной здания и стеллажами, параллельными стенами – не менее 75 сантиметров.
31. В здании архива устанавливается лифтовое оборудование, для обеспечения возможности перемещения архивных документов и оборудования, если размеры, масса или форма его не позволяют сделать это вручную.
Глава 11. Требования обеспечения безопасности и охраны труда к
способам хранения и транспортировке архивных документов

32. Мемлекеттік архивтерде құжаттарды кез келген жеткізгіштерде ұзақ уақыт сақтау үшін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 215 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33290 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің жинақтау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларының 120-тармағына, жеке архивтерде – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларының 97-тармағына сәйкес ауаның температуралық-ылғалдылық параметрлері қолданылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Архив қоймаларында желдетілмейтін тұрақты микроклимат аймағының қалыптасуын болдырмайтын, ерікті ауа айналымы қамтамасыз етілетін ауаны табиғи немесе жасанды түрде желдету қарастырылады.
34. Қала, аудан (елді мекен) шегінде архивтік құжаттарды жеткізу бірге баратын архив жұмыскері үшін қауіпсіз отыратын орны бар жабық автокөлікте жүзеге асырылады.
35. Жүкті тиеу және түсіру жұмыстары архивтің қатты және тегіс жамылғысы бар арнайы бөлінген аумағында жүзеге асырылады.
36. Салмағы 20 килограммнан асатын жүктер үшін, сондай-ақ жүктерді 3 метрден астам биіктікке көтерген жағдайда тиеу және түсіру жұмыстарының механикаландырылған тәсілі міндетті болып табылады.
37. Ауыр салмақты қолмен көтеруге және орын ауыстыруға рұқсат етілетін шекті жүк нормасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 944 бұйрығымен бекітілген Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12597 тіркелген) сәйкес анықталады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 12.04.2022 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

32. Температурно-влажностные параметры воздуха для долговременного хранения документов на любых носителях в государственных архивах производятся в соответствии с пунктом 120 Правил комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33290), частных архивов – пунктом 97 Правил приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. В архивохранилищах предусматривается естественная или искусственная вентиляция, при которой обеспечивается свободная циркуляция воздуха, исключающая образование непроветриваемых зон устойчивого микроклимата.
34. Доставка архивных документов в пределах города, района (населенного пункта) осуществляется в закрытом автотранспорте, имеющем безопасное сидячее место для сопровождающего работника архива.
35. Погрузочно-разгрузочные работы осуществляются на специально отведенной территории архива с твердым и ровным покрытием.
36. Механизированный способ погрузочно-разгрузочных работ является обязательным для грузов массой более 20 килограмм, а также при подъеме грузов на высоту более 3 метров.
37. Предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей определяются согласно Списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 944 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12597).
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 12.04.2022 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12-тарау. Архив жұмыскерлерінің еңбек және демалыс режимі
38. Архив жұмыскерлерінің жұмыс уақыты мен тынығу уақытының режимі Еңбек кодексіне сәйкес белгіленеді.
39. Күнделікті жұмыстың басталу және аяқталу уақыты, жұмыстағы үзілістер уақыты Еңбек кодексімен, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен белгіленген тәртіпте жасалатын еңбек және ұжымдық шарттармен анықталады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.12.2021 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-тарау. Архив жұмыскерлерін кәсіптік іріктеуге және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі білімін тексеруге қойылатын талаптар
40. Жұмысқа қабылданған тұлғалар алдын-ала оқытудан өтіп, кейiннен еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оның бiлiмiн тексеру жүргiзiледi.
41. Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармағына сәйкес еңбек қарым-қатынастарын реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бекітілетін Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларын, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес архивтің штаттық кестесінде кәсіби инженерлік-техникалық бөлім қарастырылады.
42. Архивтің инженерлік-техникалық бөлімімен жұмыс істейтін электр сымдарына, электр желілеріне, электр құралдарына қызмет көрсетіледі және оларды жедел ауыстырып қосу, жөндеу, құрастыру және дұрыстау жұмыстары жүзеге асырылады.
14-тарау. Архив жұмыскерлерін арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету жөніндегі талаптар
43. Архив жұмыскерлеріне арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12627 болып тіркелген "Алуан түрлі экономикалық қызмет ұйымдарының жұмыскерлеріне арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 943 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
15-тарау. Архив жұмыскерлерін санитарлық тұрмыстық үй-жайлармен қамтамасыз ету жөніндегі талаптар
44. Архивті санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен жабдықтау "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № ҚР ДСМ-52 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28525 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 12. Режим труда и отдыха работников архива
38. Режим рабочего времени и времени отдыха работников архива определяется в соответствии с Трудовым кодексом.
39. Время начала и окончания ежедневной работы, время перерывов в работе определяются Трудовым кодексом, трудовым и коллективным договорами, заключаемыми в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.12.2021 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Требования к профессиональному отбору и проверке
знаний работников архива по вопросам безопасности и охраны
труда
40. Лица, принятые на работу, проходят предварительное обучение с последующим проведением проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда.
41. В соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих, Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, утверждаемых уполномоченным государственным органом по труду в области регулирования трудовых отношений в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса в штатном расписании архива предусматривается инженерно-технический отдел.
42. Инженерно-техническим отделом архива осуществляется обслуживание действующих электропроводок, электросетей, электроприборов и проведение в них оперативных переключений, ремонта, монтажа и наладочных работ.
Глава 14. Требования по обеспечению работников архива
специальной одеждой и другими средствами индивидуальной защиты
43. Выдача специальной одежды и других средств защиты работникам архива осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года за № 943 "Об утверждении норм выдачи специальной одежды и других средств индивидуальной защиты работникам организаций различных видов экономической деятельности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12627.
Глава 15. Требования по обеспечению работников архива
санитарно-бытовыми помещениями
44. Оснащение архива санитарно-бытовыми помещениями осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28525).

Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 310-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Архивте тазалауға арналған инвентарьды, жуу және дезинфекциялау заттарын сақтау үшін арнайы үй-жайлар бөлінеді.
46. Өндірістік үй-жайлар мен архив қоймаларында қабырғаларды, төбелерді, терезелерді шаңнан тазарта отырып толық тазалау жұмысы айына бір рет жүргізіледі.

Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 310-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В архиве выделяются специальные помещения для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.
46. Генеральная уборка в производственных помещениях и архивохранилищах с очисткой от пыли стен, потолков, окон проводится один раз в месяц.