Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2016 жылғы 17 маусымдағы № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 шілдеде № 13961 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына баспа және электрондық түрде жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсаинов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________ Д. Абаев
2016 жылғы 21 маусым
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің
өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.05.2026 № 276 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10058 болып тіркелген, 2015 жылы 2 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидаларында:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июня 2016 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2016 года № 13961.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра национальной экономики, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ Д. Абаев
21 июня 2016 года
Утвержден
Приказом исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267
Перечень
некоторых приказов Министерства национальной экономики
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 утрачивает силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.05.2026 № 276 (вводится в действие с 01.07.2028).
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 114 "Об утверждении Правил аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10058, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 2 февраля 2015 года) следующее изменение:
в Правилах аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденных указанным приказом:

10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "электрондық үкімет" веб-порталына: www.egov.kz:
қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) расталған электрондық құжат нысанындағы сұрау;
кәсіптік жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі (ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағы болған жағдайда, тиісті құжаттардың көшірмелері - құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде электрондық сұрауға қоса тіркеледі);
еңбек кітапшасының көшірмесі (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде электрондық сұрауға қоса тіркеледі);";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Құжаттарды жинақтау нәтижесі бойынша жергілікті уәкілетті орган аттестаттаудан өтуге өтініш берген адамдардың тізімін қалыптастырады және тестілеуге жіберілген өтініш берушілердің тестілеу кестесін жасайды, бұл ретте құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкестігі 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі жергілікті уәкілетті органға құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш жасаған кезде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде.".
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.02.2021 № 44 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.02.2021 № 44 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.05.2026 № 276 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау жөніндегі қағидаларды және рұқсат беру талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 734 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12620 болып тіркелген, 2016 жылы 14 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженерлік-техникалық жұмыскерлерді аттестаттау қағидалары мен рұқсат беру талаптарында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Құжаттардың рұқсат беру талаптарына сәйкестігін аттестаттау орталығы басшысының бұйрығымен тағайындалатын жауапты қызметкер қарайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) на веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz:
запрос в форме электронного документа, удостоверенный электронной цифровой подписью услугополучателя (далее – ЭЦП);
копия диплома о высшем профессиональном образовании (при наличии ученой степени и ученого звания – прикрепляется в виде электронной копии документов к электронному запросу);
копия трудовой книжки (прикрепляется в виде электронной копии документов к электронному запросу).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. По результатам сбора документов местный уполномоченный орган формирует список лиц, подавших заявление на прохождение аттестации, и составляет график тестирования допущенных заявителей, при этом документы на соответствие требованиям Правил рассматриваются в течение 10 (десяти) рабочих дней. Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов в местный уполномоченный орган, а также при обращении на портал - в течение 30 (тридцати) рабочих дней.".
Приложение 2 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 утрачивает силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.05.2026 № 276 (вводится в действие с 01.07.2028).
4. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 734 "Об утверждении Правил и разрешительных требований по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12620, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 14 января 2016 года) следующие изменения:
в Правилах и разрешительных требованиях по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Документы на соответствие разрешительным требованиям рассматриваются ответственным сотрудником, назначаемым приказом руководителя аттестационного центра";
Приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу.

көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.05.2026 № 245 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.05.2026 № 276 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау бойынша мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарын аккредиттеу жөніндегі қағидаларды және рұқсат беру талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 735 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12752 болып тіркелген, 2016 жылы 15 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау бойынша мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарын аккредиттеу жөніндегі қағидаларда және рұқсат беру талаптарында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті орган көрсетілген мерзімде бір мезгілде өтініш берушілерге аккредиттеу туралы тиісті куәлікті бере отырып, аккредиттеу не көрсетілетін қызметті алушы және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер рұқсат беру талаптарына сәйкес болмаған жағдайда, аккредиттеуден дәлелді бас тарту туралы өзінің шешімі туралы жазбаша хабарлайды.".
7. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 22.04.2026 № 197 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығына
1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласында
сараптамалық жұмыстар
мен инжинирингтiк
көрсетілетін қызметтерді жүзеге
асыратын сарапшыларды
аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
[Жергілікті уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі атауы]
[Жергілікті уәкілетті органның орыс тілдегі атауы]
[Жергілікті уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі деректемелері]
[Жергілікті уәкілетті органның орыс тілдегі деректемелері]
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында
сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтiк көрсетілетін
қызметтерді жүзеге асыратын сарапшының
АТТЕСТАТЫ
№ [Нөмірі]
Осы құжатпен
[ТЕГІ] [АТЫ] [ӘКЕСІНІҢ АТЫ]
түр бойынша: [Сараптамалық жұмыстар және инжинирингтік көрсетілетін қызметтер түрі]
мамандану бойынша: [Мамандану]
осы қызметті жүзеге асыру құқығымен сараптамалық жұмыстар және инжинирингтік көрсетілетін қызметтер бойынша сарапшы мәртебесі берілгені куәландырылады.
Жергілікті уәкілетті орган басшысының бұйрығы
[бұйрықтың күні] № [бұйрықтың нөмірі]
[берілген күні]
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты]
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы ҚРЗ 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Данный документ согласно пункту 1 статья 7 ЗРК от 7 января 2003 года"Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.02.2021 № 44 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығына
3-қосымша
Жобалау және құрылыс салу
процесіне қатысушы
инженер-техник
жұмыскерлерді
аттестаттау қағидалары мен
рұқсат беру талаптарына
1-қосымша
Нысан
Біліктілік аттестаты
Осы құжатпен:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
жобалау/құрылыс ұйымының штатында (қажеттісінің астын сызу)
___________________________________________________ мамандану бойынша
(Қағидалар мен рұқсат беру талаптарына 2-қосымшаның тармағын көрсету)
аттестатталған инженер-техник жұмыскер мәртебесі берілгені
куәландырылады.
Аттестаттау ұйымының басшысы ________ ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
М.О.
Астана қаласы (мысал) 20__ ж. "____" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығына
4-қосымша
Жобалау және құрылыс салу
процесіне қатысушы
инженер-техник
жұмыскерлерді
аттестаттау қағидалары мен
рұқсат беру талаптарына
2-қосымша
Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы
инженерлік-техникалық жұмыскерлерді аттестаттау бойынша рұқсат
беру талаптары
Р/с №
Аттестаттау мамандығы
Рұқсат беру талаптары
Білімі
Жұмыс тәжірибесі
Жобалау қызметі
1.
Жобаның бас инженері
Жоғары, құрылыс саласында
Тиісті салада маман және (немесе) басшы лауазымында объектілерді жобалау бойынша кемінде бес жыл
2.
Жобаның бас сәулетшісі
Жоғары, сәулет саласында
Тиісті салада маман және (немесе) басшы лауазымында объектілерді жобалау бойынша кемінде бес жыл
3.
Бас конструктор:
тiрек және қоршау конструкциялары;
инженерлiк желiлер мен құрылыстары;
көлік құрылысы;
технологиялық жабдықтар бойынша
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Тиісті салада маман және (немесе) басшы лауазымында объектілерді жобалау бойынша кемінде бес жыл
4.
Жетекші инженер жобалаушы:
тiрек және қоршау конструкциялары;
инженерлiк желiлер мен құрылыстары;
көлік құрылысы;
технологиялық жабдықтар бойынша
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Орта, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Тиісті салада маман лауазымында объектілерді жобалау бойынша кемінде үш жыл
Тиісті салада маман лауазымында объектілерді жобалау бойынша кемінде бес жыл
Құрылыс-монтаждау жұмыстары
5.
Бас инженер
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша және (немесе) құрылыс ұйымдарында басшылық лауазымында кемінде бес жыл, оның ішінде бас инженер немесе бас инженердің орынбасары лауазымында кемінде бір жыл
6.
Өндірістік-техникалық бөлімнің бастығы
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Құрылыс саласында маман және (немесе) басшы лауазымында кемінде бес жыл, оның ішінде өндірістік-техникалық бөлім бастығы немесе бастығының орынбасары лауазымында кемінде бір жыл
7.
Учаскенің бастығы:
тiрек және қоршау конструкциялары;
инженерлiк желiлер мен құрылыстары;
көлік құрылысы;
технологиялық жабдықтар бойынша
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Орта, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде үш жыл не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл
Мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде бес жыл не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде жеті жыл
8.
Жұмыс жүргізуші:
тiрек және қоршау конструкциялары;
инженерлiк желiлер мен құрылыстары;
көлік құрылысы;
технологиялық жабдықтар бойынша
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Орта, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде үш жыл не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл
Мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде бес жыл не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде жеті жыл
9.
Мастер:
тiрек және қоршау конструкциялары;
инженерлiк желiлер мен құрылыстары;
көлік құрылысы;
технологиялық жабдықтар бойынша
Жоғары, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Орта, құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағдарына байланысты
Мастер немесе техникалық қадағалау лауазымында кемінде бір жыл не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл
Мастер немесе техникалық қадағалау лауазымында кемінде үш жыл не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығына
5-қосымша
Жобалау және құрылыс салу
процесіне қатысушы
инженер-техник
жұмыскерлерді
аттестаттау қағидалары мен
рұқсат беру талаптарына
4-қосымша
Нысан
Аттестатталған инженерлік-техникалық жұмыскерлердің тізілімі
Р/с №
Аттестатталған инженерлік-техникалық жұмыскерлердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайды)
ЖСН
Біліктілік аттестаты берілген күн және нөмірі
Жұмыс орны
Аттестациялық орта
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 маусымдағы
№ 267 бұйрығына
6-қосымша

Приложение 2 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Приложение 4 к указанным Правилам изложить в редакции, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
5. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 19.05.2026 № 245 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 утрачивает силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.05.2026 № 276 (вводится в действие с 01.07.2028).
6. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 735 "Об утверждении Правил и разрешительных требований по аккредитации негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12752, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 15 января 2016 года) следующее изменение:
в Правилах и разрешительных требованиях по аккредитации негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Уполномоченный орган в указанный срок письменно уведомляет заявителей о своем решении по аккредитации с одновременной выдачей соответствующего свидетельства либо о мотивированном отказе в аккредитации, в случае несоответствия услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги разрешительным требованиям.".
7. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 22.04.2026 № 197 (вводится в действие с 01.07.2026).
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267
Приложение 2
к Правилам аттестации
экспертов, осуществляющих
экспертные работы и
инжиниринговые услуги в
сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
Форма
[Наименование местного уполномоченного органа] [на гос. языке]
[Наименование местного уполномоченного органа] [на рус. языке]
[Реквизиты местного уполномоченного органа на гос. языке]
[Реквизиты местного уполномоченного органа на рус. языке]
Эксперта осуществляющего работы и инжиниринговые услуги в сфере
архитектурной, градостроительный и строительной деятельности
АТТЕСТАТ
№ [Номер]
Настоящим удостоверяется что:
[ФАМИЛИЯ] [ИМЯ] [ОТЧЕСТВО]
присвоин статус эксперта по экспертным работам и инжиниринговым
услугам с правом осуществления этой деятельности:
по виду: [Вид экспертных работ и инжиниринговых услуг]
по специализации: [Специализация]
осы қызметті жүзеге асыру құқығымен сараптамалық жұмыстар және
инжинирингтік көрсетілетін қызметтер бойынша сарапшы мәртебесі
берілгені куәландырылады.
Приказ руководителя местного уполномоченного органа
от [Дата приказа] № [Номер приказа]
[Дата выдачи]
[Должность подписывающего] [ФИО подписывающего]
Бұл құжат ҚР 2003 жылдың 7 қантарындағы "Электронды құжат және
электронды сандық қол қою" туралы заңның 7 бабы 1 тармағына сәйкес
қағаз бетіндегі заңмен тең.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года
"Об электронном документе и электронный цифровой подписи" равнозначен
документу на бумажном носителе.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267
Приложение 1
к Правилам и разрешительным
требованиям по аттестации
инженерно-технических
работников, участвующих
в процессе проектирования и
строительства
Форма
Квалификационный аттестат
Настоящим удостоверяется, что:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
присвоен статус аттестованного инженерно-технического работника:
по специализации:
_____________________________________________________________________
(указать пункт приложения 2 Правил и разрешительных требований)
в штате проектной/строительной организации (нужное подчеркнуть)
Руководитель аттестационного
центра __________ _______________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М.П.
г. Астана (пример) "____" _____________ 20__ г.
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267
Приложение 2
к Правилам и разрешительным
требованиям по аттестации
инженерно-технических
работников участвующих
в процессе проектирования и
строительства
Разрешительные требования
по аттестации инженерно-технических работников участвующих
в процессе проектирования и строительства
№ п/п
Специализация аттестации
Квалификационные требования
Образование
Опыт работы
Проектная деятельность
1.
Главный инженер проекта
Высшее, в сфере строительства
Не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста и (или) руководителя в соответствующей области
2.
Главный архитектор проекта
Высшее, в сфере архитектуры
Не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста и (или) руководителя в соответствующей области
3.
Главный конструктор: по несущим и ограждающим конструкциям;
по инженерным сетям и сооружениям;
по транспортному строительству;
по технологическому оборудованию
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста и (или) руководителя в соответствующей области
4.
Ведущий инженер проектировщик:
по несущим и ограждающим конструкциям;
по инженерным сетям и сооружениям;
по транспортному строительству;
по технологическому оборудованию
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Среднее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее трех лет по проектированию объектов в должности специалиста соответствующей области
Не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста соответствующей области
Строительно-монтажные работы
5.
Главный инженер
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее пяти лет по осуществлению технического надзора и (или) на руководящих должностях в строительных организациях, в том числе не менее одного года в должности главного инженера или заместителя главного инженера
6.
Начальник производственно-технического отдела
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее пяти лет в должности специалиста и (или) руководителей в строительных организациях, в том числе не менее одного года в должности начальника или заместителя начальника производственно-технического отдела
7.
Начальник участка:
по несущим и ограждающим конструкциям;
по инженерным сетям и сооружениям;
по транспортному строительству;
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Среднее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее трех лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке
Не менее пяти лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее семи лет в других должностях на строительном участке
8.
Производитель работ:
по несущим и ограждающим конструкциям;
по инженерным сетям и сооружениям;
по транспортному строительству;
по технологическому оборудованию
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Среднее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее трех лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке
Не менее пяти лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее семи лет в других должностях на строительном участке
9.
Мастер:
по несущим и ограждающим конструкциям;
по инженерным сетям и сооружениям;
по транспортному строительству;
по технологическому оборудованию
Высшее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Среднее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы
Не менее одного года в должности мастера либо технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке
Не менее трех лет в должности мастера либо технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке
Приложение 5
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267
Приложение 4
к Правилам и разрешительным
требованиям по аттестации
инженерно-технических
работников участвующих
в процессе проектирования и
строительства
Форма
Реестр аттестованных инженерно-технических работников
№ п/п
Фамилия, имя, отчество аттестованного инженерно технического работников (при его наличии)
ИИН
Дата выдачи и номер квалификационного аттестата
Место работы и специализация
Аттестационный центр
Приложение 6
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 июня 2016 года № 267

Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 22.04.2026 № 197 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 22.04.2026 № 197 (вводится в действие с 01.07.2026).