Қазақстан Республикасы Қаржы Министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2016 жылғы 7 маусымдағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 маусымда № 13803 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 18 сәуірдегі № 180 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 18.04.2025 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 17 қазанда жарияланған) бұйрығына:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасында:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында:
04 "Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" сыныбында:
1 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" кіші сыныбында:
51 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитеті, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкiмшiлiк айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" ерекшелігі мынадай редакцияда жазылсын:
"51 Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкiмшiлiк айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар";
7 "Қарыздар түсімі" санатында:
01 "Мемлекеттік ішкі қарыздар" сыныбында:
1 "Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар" кіші сыныбында:
мынадай мазмұндағы 10 ерекшелікпен толықтырылсын:
"10 Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер";
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобында:
1 "Тұрғын үй шаруашылығы" функционалдық кіші тобында:
271 "Облыстың құрылыс басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
009 "Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй жобалауға және салуға кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен";
281 "Облыстың құрылыс, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
015 "Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй жобалауға және салуға кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен";
288 "Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
009 "Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй жобалауға және салуға кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен";
373 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрылыс басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
"Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
005 "Ішкі көздер есебінен" бюджеттік кіші бағдарламасы мынадай редакцияда жазылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен";
466 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
003 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
467 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
003 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
472 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
003 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
483 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
055 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
495 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
007 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2016 года № 13803. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2025 года № 180.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 18.04.2025 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9756, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 17 октября 2014 года):
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в классификации поступлений бюджета:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 04 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан":
в подклассе 1 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора":
специфику 51 "Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Комитетом финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора" изложить в следующей редакции:
"51 Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Комитетом внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора";
в категории 7 "Поступления займов":
в классе 01 "Внутренние государственные займы":
в подклассе 1 "Государственные эмиссионные ценные бумаги":
дополнить спецификой 10 следующего содержания:
"10 Поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ";
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство":
в функциональной подгруппе 1 "Жилищное хозяйство":
по администратору бюджетных программ 271 "Управление строительства области":
по бюджетной программе 009 "Кредитование бюджетов районов (городов областного значения) на проектирование и (или) строительство жилья":
дополнить бюджетной подпрограммой 005 следующего содержания:
"005 За счет внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 281 "Управление строительства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог области":
по бюджетной программе 015 "Кредитование бюджетов районов (городов областного значения) на проектирование и (или) строительство жилья":
дополнить бюджетной подпрограммой 005 следующего содержания:
"005 За счет внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 288 "Управление строительства, архитектуры и градостроительства области":
по бюджетной программе 009 "Кредитование бюджетов районов (городов областного значения) на проектирование и (или) строительство жилья":
дополнить бюджетной подпрограммой 005 следующего содержания:
"005 За счет внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 373 "Управление строительства города республиканского значения, столицы":
по бюджетной программе 012 "Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда":
бюджетную подпрограмму 005 "За счет внутренних источников" изложить в следующей редакции:
"005 За счет внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 466 "Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 003 "Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 467 "Отдел строительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 003 "Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 472 "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 003 "Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 483 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства и жилищной инспекции района (города областного значения)":
по бюджетной программе 055 "Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 495 "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)":
по бюджетной программе 007 "Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";

2) "Бюджет түсімдерін бюджеттер деңгейлері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшасының бақылау шоты арасында бөлу кестесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 404 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9760 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 15 қазанда жарияланған) бұйрығына:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджет түсімдерін бюджеттер деңгейлері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшасының бақылау шоты арасында бөлу кестесінде:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында
04 "Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" сыныбында:
1 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" кіші сыныбында:
51 ерекшелігі:
"
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитеті, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкiмшiлiк айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
04
1
51
100
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкiмшiлiк айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
04
1
51
100
";
7 "Қарыздар түсімі" санатында:
01 "Мемлекеттік ішкі қарыздар" сыныбында:
1 "Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар" кіші сыныбында:
мынадай мазмұндағы 10 ерекшелікпен толықтырылсын:
"
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер
7
01
1
10
100
100
".

2) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 404 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов и контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9760, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 15 октября 2014 года):
в Таблице распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов и контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 04 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан":
в подклассе 1 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора":
специфику 51:
"
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Комитетом финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора
2
04
1
51
100
"
изложить в следующей редакции:
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Комитетом внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора
2
04
1
51
100
";
в категории 7 "Поступления займов":
в классе 01 "Внутренние государственные займы":
в подклассе 1 "Государственные эмиссионные ценные бумаги":
дополнить спецификой 10 следующего содержания:
"
Поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ
7
01
1
10
100
100
".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiнде орналастыру үшін жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тiркелген күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов

2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов