Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 наурызда № 13409 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 47) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.06.2024 № 295 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми қызмет нәтижелерін жариялауға ұсынылатын басылымдардың тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Н. Нүсіпов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Н. Нүсіповке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Сәрінжіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы
В. Жұмақанов __________
2016 жылғы 4 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев___________
2016 жылғы 5 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов _____________
2016 жылғы 29 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов _________
2016 жылғы 1 ақпан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 12 қаңтардағы
№ 20 бұйрығымен
бекітілген
Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптар

Об утверждении требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2016 года № 13409.
В соответствии с подпунктом 47) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 14.06.2024 № 295 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые требования к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Нюсупова С.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Жумаканов В.З. ________________
4 февраля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Исекешев А.О.______________
5 февраля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Касымов К.Н. ________________
29 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
Тасмагамбетов И.Н ___________
1 февраля 2016 года
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 12 января 2016 года № 20
Требования к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности

Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 03.06.2025 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ғылыми қызмет нәтижелерін жариялауға ұсынылатын басылымдар тізбесіне (бұдан әрі – Басылымдар тізбесі) қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 47) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аннотация – ең маңызды нәтижелер мен олардың маңыздылығын қорытындылай отырып, зерттеудің мәні мен қолданылған әдістерін ұсыну;
2) әдепке жатпайтын әрекеттер – авторлардың, редакторлардың немесе баспагерлердің өз мақалаларына өз бетінше рецензия беруімен, жасанды және жалған рецензиялаумен, ғылыми зерттеу нәтижелерін жариялау жөніндегі агенттік қызметтеріне жүгінумен, авторлар құрамын бұрмалаумен, жалған ғылыми мәтіндерді жариялаумен, авторлардың келісімінсіз мақалалардың мәтіндерін басқа журналдарға берумен, авторлардың материалдарын үшінші тұлғаларға берумен, авторлық құқықтардың және редакциялық процестердің құпиялылық қағидаттарының бұзылуымен, дәйексөзді манипуляциялаумен, плагиатпен, бұрмалаумен және ойдан шығарумен байланысты іс-әрекеттері;
3) ғылыми басылым – ғылыми зерттеулер нәтижелерін жариялайтын басылым;
4) ғылыми журнал – тұрақты атауы және ғылыми мақалалары жарияланатын ағымдағы нөмірі бар рецензияланатын мерзімді басылым және (немесе) электрондық басылым;
5) ғылыми мақала – бұрын жарияланбаған және жаңалығы бар авторлық әзірлемелерді, қорытындыларды, ұсынымдарды қамтитын, эксперименттік немесе талдамалық қызметтің, ғылыми зерттеудің өзіндік тұжырымдары мен аралық немесе түпкілікті нәтижелерін; немесе ортақ тақырыпқа байланысты бұрын жарияланған ғылыми мақалаларды қарауға арналған (жүйелі шолу) баяндау;
6) жариялау әдебі – редакторлардың, рецензенттер мен авторлардың міндеттері мен құқықтары, сондай-ақ мүдделер қақтығысын, әдепсіз іс-әрекетті анықтау шаралары, мақалаларды қайтарып алу немесе түзету, түзетулер, кешірім сұрау, теріске шығару бойынша нұсқаулығы бар ержелер жиынтығы. Егер жариялау әдебінде басқа ұйым немесе ұйымдар (WAME (УЭЙМ), COPE (КОП), Хельсинки декларациясы) тұжырымдаған қағидаттар қолданылса онда дереккөзден алынған дәйексөз көрсетіле отырып, қағидаттардың толық мәтіні келтіріледі не толық мәтінге белсенді сілтеме беріледі;

Сноска. Требования – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 03.06.2025 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие требования к научным изданиям (далее – Требования) для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности (далее – Перечень изданий), разработаны в соответствии с подпунктом 47) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580.
2. В настоящих Требованиях используются следующие понятия:
1) аннотация – изложение сути и использованных методов исследования с суммированием наиболее важных результатов и их значимости;
2) неэтичное поведение – действия авторов, редакторов или издателей, связанные с самостоятельным предоставлением рецензии на собственные статьи, договорным и псевдорецензированием, обращением к агентским услугам по опубликованию результатов научного исследования, фальсификацией состава авторов, публикацией псевдонаучных текстов, передачей текстов статей в другие журналы без согласования с авторами, передачей материалов авторов третьим лицам, нарушением авторских прав и принципа конфиденциальности редакционных процессов, манипуляциями с цитированием, плагиатом, фальсификацией и фабрикацией;
3) научное издание – это издание, публикующее результаты научных исследований;
4) научный журнал – рецензируемое периодическое печатное и (или) электронное издание, имеющее постоянное название и текущий номер, в котором публикуются научные статьи;
5) научная статья – изложение собственных выводов и промежуточных или окончательных результатов научного исследования, экспериментальной или аналитической деятельности, содержащее авторские разработки, выводы, рекомендации, ранее не опубликованные и обладающие новизной или посвященное рассмотрению ранее опубликованных научных статей, связанных общей темой (систематический обзор);
6) публикационная этика – свод правил, в которых указываются обязанности и права редакторов, рецензентов и авторов, а также меры по выявлению конфликтов интересов, неэтичного поведения, инструкция по отзыву или исправлению статей, публикации исправлений, извинений, опровержений. Если в публикационной этике используются принципы, сформулированные сторонней организацией или организациями (WAME (УЭЙМ), COPE (КОП), Хельсинская декларация), то приводится полный текст принципов с цитатой на источник, либо дается активная ссылка на полный текст;

7) журналдың редакциялық саясаты – редакцияның мәлімдеген мақсаттары мен тақырыптық бағытын, оның кезеңділігін, жариялау шарттарын, рецензиялау түрін, мұрағаттауды және қолжетімділікті, сондай-ақ жариялау әдебін көрсететін баспа бекіткен құжат;
8) монография – бір ғылыми пән шеңберіндегі немесе пәндер тоғысындағы тақырыптардың бір немесе өзара байланысты тобына арналған бір немесе авторлар тобының мерзімді емес мамандандырылған ғылыми басылым. Монография түпнұсқа зерттеулерге негізделген таңдалған мәселелердің егжей-тегжейлі, жан-жақты және жүйелі проблемаларын, сондай-ақ осы саладағы ғылыми ойдың одан әрі дамуына әсер етуі мүмкін тұжырымды қамтиды;
9) рецензент – жарияланатын ғылыми мақаланың сапасын, нәтижелерді баяндаудың дұрыстығы мен дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында тиісті тақырып бойынша пікір беретін ғалым немесе маман;
10) сенімді баспа – Басылымдар тізбесіне енгізілетін шетелдік ғылыми басылымды (оның ішінде электрондық нысанда) дайындауды және басып шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) сенімді қазақстандық баспа – қазақстандық ғылыми журналдар мен монографияларды және басқа ғылыми басылымдарды дайындауды және басып шығаруды жүзеге асыратын Қазақстанда тіркелген заңды тұлға;
12) түйін сөздер – мақала мәтінін іздеуге және оның пәндік саласын айқындауға арналған сөздер;
13) DOI (бұдан әрі – DOI (ДОИ)) – International DOI Foundation (Интернэйшенел ДОИ Фаундэйшен) тіркеу агенттігі беретін журналдың мазмұнын және Интернеттегі сілтемелерді бірегей және тұрақты онлайн сәйкестендіру үшін объектінің цифрлық идентификаторы.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің (бұдан әрі – Комитет) Басылымдар тізбесі келесі деңгейлерден қалыптастырылады:
1) бірінші деңгейлі ғылыми басылымдар (бұдан әрі – 1-тізім);
2) екінші деңгейлі ғылыми басылымдар (бұдан әрі – 2-тізім);
3) үшінші деңгейлі ғылыми басылымдар (бұдан әрі – 3-тізім).
4) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының Жоғары сот кеңесінің және Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының кәсіби қызметінің ерекшелігін ескере отырып, Басылымдар тізбесіне мынадай талаптарға сәйкес келетін ғылыми басылымдары;
5) халықаралық конференциялар жинақтары (бұдан әрі – Конференциялар тізімі);
6) сенімді қазақстандық баспалар тізімі.
4. 1-тізімге Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) деректер базасындағы Arts and Humanities Citation Index (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) және Emerging Sources Citation Index (Эмержинг Соурсез Цитэйшэн Индекс) индекстеріне енгізілген немесе Scopus (Скопус) деректер базасындағы немесе Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) сенімді баспаларында немесе US News Best Global Universities Rankings немесе Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес) немесе Times Higher Education World University Rankings (Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) немесе US News Best Global Universities Rankings (Юэс Ньюс Бэст Глобал Юниверситиз Ранкингс) топ-100 (жүз) рейтингіндегі университет баспасында шығарылған рецензияланған ғылыми басылымдар автоматты түрде енгізіледі.
Отандық ғылыми басылымдар 1-тізімге ену үшін мынадай талаптарға сәйкес келеді:

7) редакционная политика журнала – утвержденный издательством документ, который отражает заявленные редакцией цели и тематическое направление, его периодичность, условия опубликования, тип рецензирования, архивацию и доступность, а также публикационную этику;
8) монография – непериодическое специализированное научное издание, одного или группы авторов, посвященная одной или взимосвязанной группе тем в рамках одной научной дисциплины или на стыке дисциплин. Монография содержит подробное, всестороннее и систематическое изложение выбранной проблематики, основанное на оригинальных исследованиях, а также выводы, которые могут повлиять на дальнейшее развитие научной мысли в данной области;
9) рецензент – ученый или специалист по соответствующей тематике, который проводит рецензирование научной статьи с целью обеспечения качества публикуемой статьи, корректности и достоверности изложения результатов;
10) доверенное издательство – юридическое лицо, осуществляющее подготовку и издание зарубежного научного издания (в том числе в электронной форме), которое включается в Перечень изданий;
11) доверенное казахстанское издательство – юридическое лицо, зарегистрированное в Казахстане и осуществляющее подготовку и издание казахстанских научных журналов, монографий и других научных изданий;
12) ключевые слова – слова, предназначенные для поиска текста статьи и определения ее предметной области;
13) DOI (ДОИ) (далее - DOI (ДОИ) – цифровой идентификатор объекта для уникальной и постоянной онлайн идентификации содержания журнала и ссылок в Интернете, который присваивается регистрационным агентством International DOI Foundation (Интернэйшенел ДОИ Фаундэйшен).
3. Перечень изданий Комитета по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Комитет) формируется из следующих уровней:
1) научные журналы первого уровня (далее – Список 1);
2) научные журналы второго уровня (далее – Cписок 2);
3) научные журналы третьего уровня (далее – Список 3);
4) научные журналы органов национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Высшего судебного совета Республики Казахстан, органов прокуратуры Республики Казахстан и Министерства обороны Республики Казахстан;
5) сборники международных научных конференций (далее – Список конференций);
6) список доверенных казахстанских издательств.
4. В Список 1 автоматически включаются рецензируемые научные журналы, включенные в индексы Arts and Humanities Citation Index (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) и Emerging Sources Citation Index (Эмержинг Соурсез Цитэйшэн Индекс) базы данных Web of science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или в базу данных Scopus (Скопус), или издаваемые доверенными издательствами Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) или в издательстве университета из топ-100 (сто) рейтинга Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес) или Times Higher Education World University Rankings (Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) или US News Best Global Universities Rankings (Юэс Ньюс Бэст Глобал Юниверситиз Ранкингс).
Отечественные научные журналы для включения в Список 1 соответствуют следующим требованиям:

1) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 17 қазандағы № 488-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35283 болып тіркелген) "Мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет-басылымдарды есепке қою немесе қайта есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органда есепке қойылу туралы куәліктің, жазылу индексінің (болған жағдайда) және ISSN (International Standard Serial Number (Интернйэшнл Стандард Сериал Намбер)) (бұдан әрі – ISSN) халықаралық стандартты сериялық нөмірінің болуы;
2) баспа бекіткен журналдың редакциялық саясатының болуы;
3) жарияланатын ғылыми мақалалардың (оның ішінде шолулардың) журналдың мәлімделген мақсаты мен тақырыптық бағытына сәйкестігі. Ғылыми мақаланың құрылымы IMRAD (ИМРАД) (түпнұсқа мақалалар үшін), атаудан, аннотациядан, түйін сөздерден, кіріспеден, материалдар мен әдістерден, нәтижелерден, талқылаудан, қорытындыдан, қаржыландыру туралы ақпараттан (болған жағдайда), әдебиеттер тізімінен тұрады. Әрбір түпнұсқа мақалада (әлеуметтік-гуманитарлық бағытты қоспағанда) зерттеу нәтижелері жаңғыртылатын болуы тиіс, жабдықтар мен материалдардың шығу тегі, деректерді статистикалық өңдеу әдістері және жаңғыртуды қамтамасыз етудің басқа да тәсілдері көрсетіле отырып, зерттеу әдіснамасы сипатталуы тиіс. Жарияланымның түрі көрсетіледі – мақала, рецензия, шолу, жазба, редакцияға хат, редакцияға жазылған хатқа жауап. Жарияланымдардың басқа түрлерінің мазмұны нөмірдегі мақалалардың жалпы санының 10%-ынан (он пайызынан) аспайды. Соңғы 6 (алты) айда жарияланған мақалалар сапасы осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағаланады және кемінде 30 (отыз) балды құрайды;
4) автор немесе авторлар ұжымы тұжырымдамаға, ғылыми дизайнға, мәлімделген ғылыми зерттеуді орындауға немесе түсіндіруге және ғылыми мақала жазуға үлес қосады. Мұны авторлар жеке үлесін көрсету арқылы растайды. Авторлар тұрақты белсенді цифрлық идентификаторды (ORCID (ОРСИД) немесе институционалдық профильдерге сілтемені көрсетеді. Редакциялық алқа авторлармен кері байланысты қамтамасыз етеді, оларды мақаланың қабылданғаны және қаралу мерзімі туралы хабардар етеді;
5) журналды кемінде толық 2 (екі) жыл басып шығару, ғылыми басылымның уақытында шығуының мәлімделген мерзімділігін сақтау;
6) журналдың әрбір нөміріндегі жарияланымдар санының кемінде 1/3 (үштен бірі) журнал бекіткен тақырыптық бағыт бойынша шетелдік авторлар мақалаларының, сондай-ақ ағылшын тілінде мақалалардың болуы немесе қазақстандық бірлескен авторсыз шетелдік автордың 1 (бір) мақаласы ескеріледі;

1) наличие свидетельства о постановке на учет в уполномоченном органе в области средств массовой информации в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Постановка на учет или переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий" (далее – Правила), утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 октября 2024 года № 488-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35283), подписной индекс (при наличии) и Международный стандартный серийный номер ISSN (International Standard Serial Number (Интернэйшенел Стандард Сериал Намбер)) (далее – ISSN);
2) наличие утвержденной издательством редакционной политики журнала;
3) соответствие публикуемых научных статей (в том числе обзоров) заявленной цели и тематическому направлению журнала. Структура научной статьи включает IMRAD (ИМРАД) (для оригинальных статей), название, аннотации, ключевые слова, введение, материалы и методы, результаты, обсуждение, заключение, информацию о финансировании (при наличии), список литературы. В каждой оригинальной статье (за исключением социально-гуманитарного направления) обеспечивается воспроизводимость результатов исследования, описывается методология исследования с указанием происхождения оборудования и материалов, методов статистической обработки данных и других способов обеспечения воспроизводимости. Указывается тип публикации - статья, обзор, заметка, рецензия, письмо в редакцию, ответ на письмо в редакцию. Содержание других типов публикаций не превышает 10 % (десять процентов) от общего количества статей в номере. Качество опубликованных статей журнала за последние 6 (шесть) месяцев оценивается по форме согласно приложению к настоящим Требованиям и составляет не менее 30 (тридцати) баллов;
4) автор или коллектив авторов вносят вклад в концепцию, научный дизайн, исполнение или интерпретацию заявленного научного исследования и создание научной статьи. Это подтверждается путем указания авторами личного вклада. Авторы указывают постоянный активный цифровой идентификатор (ORCID (ОРСИД) или ссылку на институциональные профили. Редакционная коллегия обеспечивает обратную связь с авторами, информирует их о приеме и сроках рассмотрения статьи;
5) издание журнала не менее 2-х (двух) полных лет, соблюдение своевременности - заявленной периодичности выхода научного журнала;
6) статьи зарубежных авторов, а также статьи на английском языке по утвержденному журналом тематическому направлению составляют не менее 1/3 (одна третья) от числа публикаций в каждом номере журнала или учитывается 1 (одна) статья зарубежного автора на английском языке без казахстанского соавторства;

7) баспамен үлестес емес авторлардың ғылыми мақалалары журналдың әрбір нөміріндегі жарияланымдар санының кемінде 50%-ын (елу пайызын) құрайды;
8) журнал мақалаларының соңғы 5 (бес) жылдағы Web of Science (Сайнс веб-сайты) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базаларындағы дәйексөзділігі немесе журналдың шетелдік дәйексөз келтіру жүйелерінде немесе шетелдік репозиторийлерде таралуы;
9) редакциялық алқада немесе редакциялық кеңесте Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында журналдың тақырыптық бағыты бойынша кемінде 5 (бес) Хирш индексі бар ғалымдардың, оның ішінде шетелдік ғалымдардың болуы. Әлеуметтік-гуманитарлық бағыттағы журналдар үшін Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында жарияланымдары бар ғалымдардың (оның ішінде шетелдік) болуы;
10) Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында жарияланымдары не кемінде 2 (екі) Хирш индексі бар рецензенттердің, оның ішінде шетелдік рецензенттердің (әлеуметтік-гуманитарлық бағыттағы журналдарды қоспағанда) болуы. Жасырын рецензия жасаудың, рецензенттерді таңдау жүйесінің, рецензиялауға арналған сауалнаманың болуын;
11) аннотациялардың, кілт сөздер мен авторлар туралы ақпараттың – аты-жөндерінің, аффилиациясының (ұйымның атауы), ел атауының және барлық жарияланым авторларының электронды мекенжайларының (оның ішінде корреспонденция үшін авторын көрсете отырып) болуы. Аннотацияның көлемін редакция анықтайды;
12) ағылшын тіліндегі библиографиялық ақпараттың – мақала тақырыбының, аннотацияның, түйін сөздердің, авторлар туралы ақпараттың болуы;
13) әрбір мақалаға әдебиеттің (пайдаланылатын көздердің) транслитерацияланған тізімдерінің болуы;
14) әрбір мақалаға DOI (ДОИ)) болуы;
15) плагиатқа тексерудің, оның ішінде халықаралық деректер базалары бойынша тексерудің лицензиялық жүйесін пайдалану;
16) жарияланымның редакцияға келіп түсу, мақұлдану және ресми сайтта бірінші рет жариялану уақытын көрсету;
17) ғылыми басылымның ақпараттық ашықтығы – ғылыми басылымның жеке электрондық сайтының (бетінің) (оның ішінде ағылшын тілінде) болуы, онда төмендегілер көрсетілуі тиіс:
ғылыми басылымның қағаз және/немесе электрондық нұсқасы туралы ақпарат, оның ішінде басылымның құрылтайшысы және (немесе) меншік иесі туралы мәліметтер және оның сайтына сілтеме;
ғылыми басылымның мақсаты мен тақырыптық бағыты;
ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы (болған жағдайда), жұмыс орны, белсенді цифрлық идентификаторы (ORCID (ОРСИД) немесе институционалдық бейіндерге сілтемесі көрсетілген редакциялық алқаның (редакциялық кеңестің) құрамы. Редакция алқа мүшелерінің анықталуы және байланыс үшін қолжетімді болуы керек;
мақалаларды рецензиялау түрі мен тәртібі;
әрбір мақалаға DOI (ДОИ);

7) научные статьи авторов, не аффилированных с издательством, составляют не менее 50% (пятьдесят процентов) от числа публикаций в каждом номере журнала;
8) цитируемость статей журнала в международных базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) за последние 5 (пять) лет или распространенность журнала в зарубежных системах цитирования или зарубежных репозиториях;
9) наличие в редакционной коллегии или редакционном совете ученых, в том числе зарубежных ученых с индексом Хирша не менее 5 (пяти) по тематическому направлению журнала в международных базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус). Для журналов социально-гуманитарного направления наличие ученых (в том числе зарубежных), имеющих публикации в международных базах данных Web of science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус);
10) наличие рецензентов, в том числе зарубежных рецензентов (за исключением журналов социально-гуманитарного направления), имеющих публикации в международных базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) либо индекс Хирша не менее 2-х (двух). Наличие системы слепого рецензирования, подбора рецензентов, анкеты для рецензирования;
11) наличие аннотаций, ключевых слов и информации об авторах – имена, аффилиации (название организации), название страны и электронные адреса всех авторов публикации (в том числе с указанием автора для корреспонденции). Объем аннотации определяется редакцией;
12) наличие библиографической информации на английском языке – заголовка статьи, аннотации, ключевых слов, информации об авторах;
13) наличие транслитерированных списков литературы (используемых источников) к каждой статье;
14) наличие DOI (ДОИ) к каждой статье;
15) использование лицензионной системы проверки на плагиат, в том числе по международным базам данных;
16) указание времени поступления публикации в редакцию, ее одобрения и первой публикации на официальном сайте;
17) информационная открытость научного журнала – наличие собственного электронного сайта (страницы) научного журнала (в том числе на английском языке), на котором отражаются:
информация о бумажной и/или электронной версии научного журнала, сведения об учредителе и (или) собственнике журнала и ссылка на его сайт;
цель и тематическая направленность научного журнала;
состав редакционной коллегии (редакционного совета) с указанием ученой степени и ученого звания (при наличии), места работы, активного цифрового идентификатора (ORCID (ОРСИД) или ссылки на институциональные профили. Члены редколлегии идентифицируемы и доступны для контакта;
тип и порядок рецензирования статей;
DOI (ДОИ) для каждой статьи;

осы Талаптардың 2-тармақшаның 11) және 12) тармақшаларына сәйкес жариялау әдебі, оның ішінде авторлардың тілі, жынысы, нәсілдік немесе этникалық тегі бойынша кемсітушіліктің болмауы, генеративті жасанды интеллектін жарияланатын мақалаларда пайдалануға қарым-қатынасы туралы мәлімдеме;
авторларға мақаланы ресімдеу, оның ішінде әдебиеттер тізімін ресімдеу үшін транслитерация әдістерін қолдану бойынша нұсқау;
іздеу жүйесі;
соңғы он екі айдағы нөмірдің мазмұны және мазмұнына қол жеткізілетін өткен жылдардағы нөмірлердің мұрағаты;
байланыс ақпараты;
мақалаларды рецензиялау және жариялау тәртібі;
мақалаларды берудің және рецензиялаудың онлайн жүйесі;
статистикалық деректер жүйесінің болуы (қарау және/немесе жүктеу).
Сайттағы ақпарат дәл және ақпараттық архитектура мен навигация жүйесі жарияланған контентке және барлық басқа функцияларға оңай қол жеткізуді қамтамасыз етеді. Сайтта және жарияланған мақалалар мәтіндерінде грамматикалық, стилистикалық және техникалық қателер мен жаңсақ жазылымдарға жол берілмейді.
Докторлық диссертацияларды (PhD) қорғау үшін Басылымдар тізбесінен жарияланым ретінде 1-тізімге енгізілген журналдағы 1 (бір) мақала ескеріледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді –ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Басылымдар тізбесінің 2-тізіміне мынадай талаптарға сәйкес келетін ғылыми басылымдар кіреді:
1) Қағидаларға сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органда есепке қойылу туралы куәліктің, жазылу индексінің (болған жағдайда) және Халықаралық стандартты сериялық нөмірінің ISSN болуы;
2) баспа бекіткен журналдың редакциялық саясатының болуы;
3) жарияланатын ғылыми мақалалардың (оның ішінде шолулардың) журналдың мәлімделген мақсаты мен тақырыптық бағытына сәйкестігі. Ғылыми мақаланың құрылымы атауынан, аннотациядан, түйін сөздерден, кіріспеден, материалдар мен әдістерден, нәтижелерден, талқылаудан, қорытындыдан, қаржыландыру туралы ақпараттан (бар болған жағдайда), әдебиеттер тізімінен тұрады. Әрбір түпнұсқа мақалада (әлеуметтік-гуманитарлық бағытты қоспағанда) зерттеу нәтижелері жаңғыртылатын болуы тиіс, жабдықтар мен материалдардың шығу тегі, деректерді статистикалық өңдеу әдістері және жаңғыртуды қамтамасыз етудің басқа да тәсілдері көрсетіле отырып, зерттеу әдіснамасы сипатталуы тиіс. Жарияланымдардың басқа түрлерінің мазмұны нөмірдегі мақалалардың жалпы санының 10%-ынан (он пайызынан) аспайды. Бұл ретте автор немесе авторлар ұжымы тұжырымдамаға, ғылыми дизайнға, мәлімделген ғылыми зерттеуді орындауға немесе түсіндіруге және ғылыми мақала жазуға елеулі үлес қосады;

публикационная этика в соответствии с подпунктами 11) и 12) пункта 2, в том числе отсутствие дискриминации по языку, гендеру, расовой или этнической принадлежности авторов, заявлением редакции об отношении к использованию генеративного искусственного интеллекта ChatGPT (чат ДЖИПИТИ) в публикуемых статьях;
руководство для авторов по оформлению статьи, в том числе применению способов транслитерации для оформления списка литературы;
поисковая система;
содержание номера за последние двенадцать месяцев и архив номеров прошлых лет с доступом к содержанию;
контактная информация;
порядок очередности рецензирования и публикации статей;
онлайн-система подачи и рецензирования статей;
статистические данные (просмотры и/или загрузки).
Информация на сайте является точной и информационная архитектура и система навигации обеспечивают легкий доступ к публикуемому контенту и всем другим функциям. Не допускается наличие грамматических, стилистических и технических ошибок и опечаток на сайте и в текстах опубликованных статей.
Для защиты докторских диссертаций (PhD) в качестве публикации из Перечня изданий допускается 1 (одна) статья в журнале, включенном в Список 1.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В Список 2 Перечня изданий включаются научные журналы, соответствующие следующим требованиям:
1) наличие свидетельства о постановке на учет в уполномоченном органе в области средств массовой информации в соответствии с Правилами, подписной индекс (при наличии) и Международный стандартный серийный номер ISSN;
2) наличие утвержденной издательством редакционной политики журнала;
3) соответствие публикуемых научных статей (в том числе обзоров) заявленной цели и тематическому направлению журнала. Структура научной статьи включает название, аннотации, ключевые слова, введение, материалы и методы, результаты, обсуждение, заключение, информацию о финансировании (при наличии), список литературы. В каждой оригинальной статье (за исключением социально-гуманитарного направления) обеспечивается воспроизводимость результатов исследования, описывается методология исследования с указанием происхождения оборудования и материалов, методов статистической обработки данных и других способов обеспечения воспроизводимости. Содержание других типов публикаций не превышает 10% (десять процентов) от общего количества статей в номере. При этом автор или коллектив авторов вносят вклад в концепцию, научный дизайн, исполнение или интерпретацию заявленного научного исследования и создание научной статьи;

4) журналды кемінде 2 (екі) толық жыл басып шығару, ғылыми басылымның уақытында шығуының мәлімделген мерзімділігін сақтау;
5) журналдың әрбір нөмірінде шетелдік авторлар мақалаларының, сондай-ақ шет тілдерінде (оның ішінде ағылшын тілінде) мақалаларының болуы;
6) баспамен аффилирленбеген авторлардың ғылыми мақалалары журналдың әрбір нөміріндегі жарияланымдар санының кемінде 50%-ын (елу пайызын) құрайды;
7) шетелдік дәйексөз жүйелерінде ғылыми басылымның таралуы немесе Қазақстандық дәйексөз базасында журналдың импакт-факторының болуы. Басылымның ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінде тіркелуі;
8) редакциялық алқада немесе редакциялық кеңесте Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында кемінде 2 (екі) Хирш индексі (журналдың тақырыптық бағыты бойынша) бар ғалымдардың болуы. Әлеуметтік-гуманитарлық бағыттағы журналдар үшін Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында жарияланымдары бар ғалымдардың болуы;
9) Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында жарияланымдары бар шетелдік рецензенттердің (әлеуметтік-гуманитарлық бағыттағы журналдарды қоспағанда) болуы.Жасырын рецензия жүйесінің болуы;
10) аннотациялардың, кілт сөздер мен авторлар туралы ақпараттың – аты-жөндерінің, аффилиациясының (ұйымның атауы), ел атауының және барлық жарияланым авторларының электронды мекенжайларының (оның ішінде корреспонденция үшін авторын көрсете отырып) болуы. Аннотацияның көлемін редакция анықтайды;
11) ағылшын тіліндегі библиографиялық ақпараттың болуы – мақаланың тақырыбы, аннотация, түйін сөздер, авторлар туралы ақпарат;
12) әрбір мақалаға әдебиеттің (пайдаланылатын көздердің) транслитерацияланған тізімдерінің болуы;
13) әрбір мақалаға DOI (ДОИ) болуы;
14) мәтінді пайдалануды анықтаудың лицензиялық жүйесін пайдалану, оның ішінде халықаралық деректер базалары бойынша;
15) ғылыми басылымның ақпараттық ашықтығы – ғылыми басылымның:
ғылыми басылымның қағаз және/немесе электрондық нұсқасы туралы ақпарат, оның ішінде басылымның құрылтайшысы және (немесе) меншік иесі туралы мәліметтер;
ғылыми басылымның мақсаты мен тақырыптық бағыты;
ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы (болған жағдайда), жұмыс орны көрсетілген редакциялық алқаның (редакциялық кеңестің) құрамы;
мақалаларды рецензиялау түрі мен тәртібі;
әрбір мақалаға DOI (ДОИ);

4) издание журнала не менее 2-х (двух) полных лет, соблюдение своевременности - заявленной периодичности выхода научного журнала;
5) наличие статей зарубежных авторов, а также статей на иностранных языках (в том числе на английском языке) в каждом номере журнала;
6) научные статьи авторов, не аффилиированных с издательством, составляют не менее 50 % (пятьдесят процентов) от числа публикаций в каждом номере журнала;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
7) распространенность научного журнала в зарубежных системах цитирования или наличие импакт-фактора журнала в Казахстанском индексе цитирования. Наличие регистрации журнала в информационной системе уполномоченного органа в сфере науки и высшего образования;
8) наличие в редакционной коллегии или редакционном совете ученых с индексом Хирша не менее 2-х (двух) по тематическому направлению журнала в международных базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус). Для журналов социально-гуманитарного направления наличие ученых, имеющих публикации в международных базах данных Web of science или Scopus;
9) наличие рецензентов, в том числе зарубежных рецензентов (за исключением журналов социально-гуманитарного направления), имеющих публикации в международных базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус). Наличие системы слепого рецензирования;
10) наличие аннотаций, ключевых слов и информации об авторах - имена, аффилиации (название организации), название страны и адреса всех авторов публикаций (в том числе с указанием основного автора). Объем аннотации определяет редакция;
11) наличие библиографической информации на английском языке – заголовка статьи, аннотации, ключевых слов, информации об авторах;
12) наличие транслитерированных списков литературы (используемых источников) к каждой статье;
13) наличие DOI (ДОИ) к каждой статье;
14) использование лицензионной системы проверки на плагиат, в том числе по международным базам данных;
15) информационная открытость научного журнала – наличие собственного электронного сайта (страницы) научного журнала, на котором отражаются:
информация о бумажной и/или электронной версии научного журнала, в том числе сведения об учредителе и (или) собственнике издания;
цель и тематическая направленность научного журнала;
состав редакционной коллегии (редакционного совета) с указанием ученой степени и ученого звания (при наличии), места работы;
тип и порядок рецензирования статей;
DOI (ДОИ) для каждой статьи;

осы Талаптардың 2-тармағының 11) және 12) тармақшаларына сәйкес жариялау әдебі;
авторларға мақаланы ресімдеу, оның ішінде әдебиеттер тізімін ресімдеу үшін транслитерация әдістерін қолдану бойынша нұсқау;
іздеу жүйесі;
соңғы он екі айдағы нөмірдің мазмұны және мазмұнына қол жеткізе отырып, өткен жылдардағы нөмірлердің мұрағаты;
байланыс ақпараты;
мақалаларды берудің және рецензиялаудың онлайн жүйесі көрсетілетін жеке электрондық сайтының (бетінің) болуы.
Сайттағы ақпарат дәл және ақпараттық архитектура мен навигация жүйесі жарияланған контентке және барлық басқа функцияларға оңай қол жеткізуді қамтамасыз етеді. Сайтта және жарияланған мақалалар мәтіндерінде грамматикалық, стилистикалық және техникалық қателер мен жаңсақ жазылымдарға жол берілмейді.
Докторлық диссертацияларды (PhD) қорғау үшін Басылымдар тізбесінен жарияланым ретінде 2-тізімге енгізілген журналдағы 2 (екі) мақала ескеріледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 3-тізімге мынадай талаптарға сәйкес келетін ғылыми басылымдар енгізіледі:
1) Қағидаларға сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органда есепке қойылу туралы куәліктің, жазылу индексінің (бар болған жағдайда) және Халықаралық стандартты сериялық нөмірінің ISSN болуы;
2) баспа бекіткен журналдың редакциялық саясатының болуы;
3) жарияланатын ғылыми мақалалардың (оның ішінде шолулардың) журналдың мәлімделген мақсаты мен тақырыптық бағытына сәйкестігі. Ғылыми мақаланың құрылымы атаудан, аннотациядан, түйін сөздерден, кіріспеден, материалдар мен әдістерден, нәтижелерден, талқылаудан, қорытындыдан, қаржыландыру туралы ақпараттан (болған жағдайда), әдебиеттер тізімінен тұрады. Әрбір түпнұсқа мақалада (әлеуметтік-гуманитарлық бағытты қоспағанда) зерттеу нәтижелері жаңғыртылатын болуы тиіс, жабдықтар мен материалдардың шығу тегі, деректерді статистикалық өңдеу әдістері және жаңғыртуды қамтамасыз етудің басқа да тәсілдері көрсетіле отырып, зерттеу әдіснамасы сипатталуы тиіс. Жарияланымдардың басқа түрлерінің мазмұны нөмірдегі мақалалардың жалпы санының 10%-ынан (он пайызынан) аспайды. Бұл ретте автор немесе авторлар ұжымы тұжырымдамаға, ғылыми дизайнға, мәлімделген ғылыми зерттеуді орындауға немесе түсіндіруге және ғылыми мақала жазуға үлес қосады;
4) журналды кемінде 1 (бір) жыл басып шығару, ғылыми басылымның уақытында шығуының мәлімделген мерзімділігін сақтау;
5) шетелдік авторлар мақалаларының, сондай-ақ ағылшын тіліндегі мақалалардың болуы;

публикационная этика в соответствии с подпунктами 11) и 12) пункта 2 настоящих Требований;
руководство для авторов по оформлению статьи, в том числе применению способов транслитерации для оформления списка литературы;
поисковая система;
содержание номера за последние двенадцать месяцев и архив номеров прошлых лет с доступом к содержанию;
контактная информация;
онлайн-система подачи и рецензирования статей.
Информация на сайте является точной и информационная архитектура и система навигации обеспечивают легкий доступ к публикуемому контенту и всем другим функциям. Не допускается наличие грамматических, стилистических и технических ошибок и опечаток на сайте и в текстах опубликованных статей.
Для защиты докторских диссертаций (PhD) в качестве публикации из Перечня изданий допускается 2 (две) статьи в журнале, включенном в Список 2.
6. В Список 3 Перечня изданий включаются научные журналы, соответствующие следующим требованиям:
1) наличие свидетельства о постановке на учет в уполномоченном органе в области средств массовой информации в соответствии с Правилами, подписной индекс (при наличии) и Международный стандартный серийный номер ISSN;
2) наличие утвержденной издательством редакционной политики журнала;
3) соответствие публикуемых научных статей (в том числе обзоров) заявленной цели и тематическому направлению журнала. Структура научной статьи включает название, аннотации, ключевые слова, введение, материалы и методы, результаты, обсуждение, заключение, информацию о финансировании (при наличии), список литературы. В каждой оригинальной статье (за исключением социально-гуманитарного направления) обеспечивается воспроизводимость результатов исследования, описывается методология исследования с указанием происхождения оборудования и материалов, методов статистической обработки данных и других способов обеспечения воспроизводимости. Содержание других типов публикаций не превышает 10% (десять процентов) от общего количества статей в номере. При этом автор или коллектив авторов вносят вклад в концепцию, научный дизайн, исполнение или интерпретацию заявленного научного исследования и создание научной статьи;
4) издание журнала не менее 1 (одного) года, соблюдение своевременности - заявленной периодичности выхода научного журнала;
5) наличие статей зарубежных авторов, а также статей на английском языке);

6) баспамен үлестес авторлардың ғылыми мақалалары журналдың әрбір нөміріндегі жарияланымдар санының 70%-ынан (жетпіс пайызынан) аспайды;
7) цифрлық электрондық кітапханаларда/репозиторийлерде ғылыми журналдың таралуы немесе Қазақстандық дәйексөз базасында журналдың импакт-факторының болуы. Журналдың ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінде тіркелуі;
8) редакциялық алқада немесе редакциялық кеңесте Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық деректер базасында журналдың тақырыптық бағыты бойынша жарияланымдары бар ғалымдардың болуы;
9) жасырын пікір беруді қолдана отырып, тиісті тақырып бойынша ғалымдардың немесе мамандардың ғылыми еңбектерді рецензиялауы;
10) аннотациялардың, кілт сөздер мен авторлар туралы ақпараттың – аты-жөндерінің, аффилиациясының (ұйымның атауы), ел атауының және барлық жарияланым авторларының электронды мекенжайларының (оның ішінде корреспонденция үшін авторын көрсете отырып) болуы;
11) ағылшын тіліндегі библиографиялық ақпараттың – мақала тақырыбының, аннотацияның, түйін сөздердің, авторлар туралы ақпараттың болуы;
12) әрбір мақалаға әдебиеттің (пайдаланылатын көздердің) транслитерацияланған тізімдерінің болуы;
13) DOI (ДОИ) болуы;
14) плагиатқа тексерудің, оның ішінде халықаралық деректер базалары бойынша тексерудің лицензиялық жүйесін пайдалану;
15) ғылыми журналдың ақпараттық ашықтығы – ғылыми журналдың жеке электрондық сайтының (бетінің) болуы, онда төмендегілер көрсетілуі тиіс:
ғылыми журналдың қағаз және/немесе электрондық нұсқасы туралы ақпарат, оның ішінде журналдың құрылтайшысы және (немесе) меншік иесі туралы мәліметтер;
ғылыми журналдың мақсаты мен тақырыптық бағыты;
ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы (болған жағдайда), жұмыс орны көрсетілген редакциялық алқаның (редакциялық кеңестің) құрамы;
мақалаларды рецензиялау түрі мен тәртібі;
әрбір мақалаға DOI (ДОИ);
осы Талаптардың 2-тармағының 11) және 12) тармақшаларына сәйкес жариялау әдебі;
авторларға мақаланы ресімдеу, оның ішінде әдебиеттер тізімін ресімдеу үшін транслитерация әдістерін қолдану бойынша нұсқау;
іздеу жүйесі;
соңғы он екі айдағы нөмірдің мазмұны және мазмұнына қол жеткізілетін өткен жылдардағы нөмірлердің мұрағаты;
байланыс ақпараты.
Сайттағы ақпарат дәл және ақпараттық архитектура мен навигация жүйесі жарияланған контентке және барлық басқа функцияларға оңай қол жеткізуді қамтамасыз етеді. Сайтта және жарияланған мақалалар мәтіндерінде грамматикалық, стилистикалық және техникалық қателер мен жаңсақ жазылымдарға жол берілмейді.

6) научные статьи авторов, аффилированных с издательством, составляют не более 70% (семьдесят процентов) от числа публикаций в каждом номере журнала;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
7) распространенность научного журнала в цифровых электронных библиотеках/репозиториях или наличие импакт-фактора журнала в Казахстанской базе цитирования. Наличие регистрации журнала в информационной системе уполномоченного органа в сфере науки и высшего образования;
8) наличие в редакционной коллегии или редакционном совете ученых, имеющих публикации в международных базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) по тематическому направлению журнала;
9) рецензирование научных трудов учеными или специалистами по соответствующей тематике с применением слепого рецензирования;
10) наличие аннотаций, ключевых слов и информации об авторах - имена, аффилиации (название организации), название страны и электронные адреса всех авторов публикаций (в том числе с указанием автора для корреспонденции);
11) наличие библиографической информации на английском языке – заголовка статьи, аннотации, ключевых слов, информации об авторах;
12) наличие транслитерированных списков литературы (используемых источников) к каждой статье;
13) наличие DOI (ДОИ);
14) использование лицензионной системы проверки на плагиат, в том числе по международным базам данных;
15) информационная открытость научного журнала – наличие собственного электронного сайта (страницы) научного журнала, на котором отражаются:
информация о бумажной и/или электронной версии научного журнала, в том числе сведения об учредителе и (или) собственнике журнала;
цель и тематическая направленность научного журнала;
состав редакционной коллегии (редакционного совета) с указанием ученой степени и ученого звания (при наличии), места работы;
тип и порядок рецензирования статей;
DOI (ДОИ) для каждой статьи;
публикационная этика в соответствии с подпунктами 11) и 12) пункта 2 настоящих Требований;
руководство для авторов по оформлению статьи, в том числе применению способов транслитерации для оформления списка литературы;
поисковая система;
содержание номера за последние двенадцать месяцев и архив номеров прошлых лет с доступом к содержанию;
контактная информация.
Информация на сайте является точной и информационная архитектура и система навигации обеспечивают легкий доступ к публикуемому контенту и всем другим функциям. Не допускается наличие грамматических, стилистических и технических ошибок и опечаток на сайте и в текстах опубликованных статей.

Докторлық диссертацияларды (PhD) қорғау үшін Басылымдар тізбесінен жарияланым ретінде 3-тізімге енгізілген журналдағы 3 (үш) мақала ескеріледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының Жоғары сот кеңесінің және Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының кәсіби қызметінің ерекшелігін ескере отырып, Басылымдар тізбесіне мынадай талаптарға сәйкес келетін ғылыми журналдар енгізіледі:
1) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 1-тармағына сәйкес таралымы кемінде 500 (бес жүз) дана болатын журналдарды қоспағанда, Қағидаларға сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органда есепке қою туралы куәліктің болуы;
2) құқық қорғау қызметі, қорғаныс және қауіпсіздік, әскери, әскери-техникалық, қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы іргелі және қолданбалы зерттеулердің өзекті проблемалары жөніндегі ғылыми жұмыстардың жарияланымы;
3) ұйымның бірінші басшысымен бекітілген журналдың редакциялық саясатының болуы;
4) мақалаларды және мақалалардағы библиографиялық тізімдерді ресімдеу жөніндегі стандарттарды пайдалану;
5) мемлекеттік құпияларды қамтитын және қызмет бабында пайдалану үшін шектеу белгісі бар ғылыми журналдарды қоспағанда, журналға цифрлық ресурстар арқылы қол жеткізу;
6) шетелдік авторлар жарияланымдарының болуын білдіретін журналдың халықаралық бағыттылығы, сондай-ақ материал жарияланатын ғылым саласындағы журналдың редакция алқасының халықаралық құрамы (мемлекеттік құпияларды қамтитын және қызмет бабында пайдалану үшін шектеу белгісі бар журналдардан басқа). Журнал орналасқан цифрлық ресурстарда дәрежесі және ғылыми атағы (болған жағдайда) көрсетілген редакция алқасы мүшелерінің деректері келтіріледі;
7) журналдың уақытылы шығарылуы және басылым мерзімділігі жылына кемінде төрт рет;
8) тақырыптарына жақын салада зерттеулер жүргізетін мамандардың мақалаларды рецензиялауы;
9) мемлекеттік құпияларды қамтитын және қызмет бабында пайдалану үшін шектеу белгісі бар журналдардан басқа, шет тіліндегі мақалалардың болуы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді –ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.

Для защиты докторских диссертаций (PhD) в качестве публикации из Перечня изданий допускается 3 (три) статьи в журнале, включенном в Список 3.
7. С учетом особенностей профессиональной деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Высшего судебного совета Республики Казахстан, органов прокуратуры Республики Казахстан и Министерства обороны Республики Казахстан в Перечень изданий включаются научные журналы, соответствующие следующим требованиям:
1) наличие свидетельства о постановке на учет в уполномоченном органе в области средств массовой информации в соответствии с Правилами, за исключением журналов, имеющих тираж менее 500 (пятьсот) экземпляров в соответствии с пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";
2) публикация научных работ по актуальным проблемам фундаментальных и прикладных исследований в сфере правоохранительной деятельности, обороны и безопасности, военных, военно-технических, общественных и гуманитарных наук;
3) наличие утвержденной, первым руководителем учреждения, редакционной политики журнала;
4) использование стандартов по оформлению статей и пристатейных библиографических списков;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
5) доступ к журналу через информационные ресурсы, за исключением научных журналов, содержащих государственные секреты и с ограничительной пометкой для служебного пользования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
6) международная направленность журнала, подразумевающая наличие публикаций иностранных авторов, а также международный состав редколлегии журнала, в той отрасли науки, по которой публикуется материал (кроме журналов, содержащих государственные секреты и с ограничительной пометкой для служебного пользования). В информационных ресурсах, где размещен журнал, приводятся данные членов редакционной коллегии с указанием степени и ученого звания (при наличии);
7) своевременность издания журнала и периодичность издания не менее четырех раз в год;
8) рецензирование статей специалистами, которые ведут исследования в областях, близких с их тематикой;
9) наличие статей на иностранном языке, кроме журналов, содержащих государственные секреты и с ограничительной пометкой для служебного пользования.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Конференциялар тізіміне келетін халықаралық ғылыми конференция (бұдан әрі – Конференция) материалдарының жинақтары мынадай талаптарға сәйкес енгізіледі:
1) конференция (форум, симпозиум, конгресс) халықаралық деңгейде өткізіледі, нақты атауы, тақырыбы (ғылым бағыттарына сәйкес көпсалалы емес), өтетін орны, кезеңділігі мен мерзімі, ұйымдастыру комитеті бар;
2) конференция кемінде 5 (бес) жыл бойы үздіксіз өткізіледі, жиілігі жылына кемінде 1 (бір) рет. Ғылыми материалдары Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) дерекқорларында индекстелетін танылған ұйымдармен бірлесіп конференция өткізген және/немесе конференция өткізген жағдайда, оның қорытындысы бойынша материалдар жинағы Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) дерекқорларында жарияланатын болса, конференция мұрағатының тереңдігі ескерілмейді. Конференция офлайн форматта өткізіледі, онлайн-форматтағы қатысушылар саны 50%-дан (елу пайыз) аспайды;
3) конференцияның ұйымдастырушылары жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары және/немесе ғылыми немесе ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттелген ғылыми ұйымдар болып табылады;
4) Конференцияның ұйымдастыру комитетін конференция тақырыбында сарапшылар болып табылатын беделді ғалымдар (оның ішінде кемінде 30% (отыз пайыз) шетелдік ғалымдар) білдіреді. Ұйымдастыру комитетінің құрамына ғылыми дәрежесі немесе философия докторы (PhD) дәрежесі бар жетекші халықаралық рецензияланатын ғылыми басылымдарда жарияланатын кемінде 6 (алты) адам кіреді;
5) конференцияға қатысушылардың академиялық аудиториясы докторанттардан және/немесе кәсіби зерттеушілерден төмен емес адам ұсынылады;
6) конференцияға қатысушылардың құрамы қатысушылардың географиялық әртүрлілігін (конференция баяндамашыларының кемінде 30%-ы (отыз пайыз) шетелдік ғалымдар) және конференцияның мәлімделген тақырыбындағы олардың сараптамасын көрсетеді;
7) конференцияның жарияланған мазмұны конференцияның жарияланған тақырыбына сәйкес келеді, сондай-ақ қатар мақсаттылылығымен жүйелілігін көрсетеді;
8) конференцияны өткізу туралы ақпарат барлық платформаларда (электрондық және/немесе баспа) анық және дәйекті түрде көрсетіледі. Конференцияны өткізу туралы хабарландыру оны өткізгенге дейін 6 (алты) айдан кешіктірілмей орналастырылады, материалдарды қабылдау (баяндаманың, аннотацияның, түйінді сөздердің атауы) конференция басталғанға дейін кемінде 3 (үш) ай бұрын сұралады, конференцияға қатысушылардың тізімі конференция өткізілгенге дейін 1 (бір) ай бұрын айқындалады; конференция бағдарламасы оны өткізгенге дейін 1 (бір) айдан кешіктірілмей белгілі болады;

8. В Список конференций включаются сборники материалов международных научных конференций (далее - конференция), которые соответствуют следующим требованиям:
1) конференция (форум, симпозиум, конгресс) проводится на международном уровне, имеет четкое название, тематику (не мультидисциплинарная, согласно направлениям науки), место, периодичность и сроки проведения, организационный комитет;
2) конференция проводится непрерывно в течение не менее 5 (пять) лет c периодичностью не менее 1 (одного) раза в год. В случае проведения конференции совместно с признанными организациями, чьи научные материалы индексируются в базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) и/или проведения конференции, по итогам которой сборник материалов будет опубликован в базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) глубина архива конференции не учитывается. Конференция проводится в оффлайн формате, количество участников в онлайн-формате не превышает 50% (пятьдесят процентов);
3) организаторами конференции являются организации высшего и послевузовского образования и/или научные организации, имеющие аккредитацию как субъекта научной или научно-технической деятельности;
4) организационный комитет конференции представляют авторитетные ученые (в том числе не менее 30 % (тридцать процентов) зарубежные ученые), являющиеся экспертами в тематике конференции. В состав организационного комитета входит не менее 6 (шести) человек, имеющие ученую степень или степень доктора философии (PhD) и публикации в ведущих международных рецензируемых научных изданиях;
5) академическая аудитория участников конференции представлена не ниже докторантов и/или профессиональных исследователей;
6) состав участников конференции демонстрирует географическое разнообразие участников (не менее 30 % (тридцать процентов) докладчиков конференции зарубежные ученые) и их экспертность в заявленной тематике конференции;
7) публикуемый контент конференции соответствует заявленной тематике конференции, а также демонстрирует целенаправленность и последовательность;
8) информация о проведении конференции четко и последовательно отображается на всех платформах (электронных и/или печатных). Объявление о проведении конференции размещается не позже 6 (шести) месяцев до ее проведения, прием материалов (наименование доклада, аннотации, ключевых слов) запрашивается не менее чем за 3 (три) месяца до начала конференции, список участников конференции определяется за 1 (один) месяц до проведения конференции; программа конференции известна не позже 1 (одного) месяца до ее проведения;

9) конференция материалдары конференция материалдарының жинағында (бұдан әрі - жинақ) жарияланады. Жинақта ISSN/ISBN бар және конференция өткізілгеннен кейін 3 (үш) айдан кешіктірілмей жарияланады. Ұйымдастыру комитеті конференция жинағын қалыптастыру үшін редакция алқасын тағайындайды. Редакциялық алқа конференцияға келіп түскен барлық материалдарды плагиатқа тексеруді және жасырын рецензиялауды ұйымдастырады. Редакциялық алқа іріктеп алған мақалалар Талаптардың 7-тармағының 3), 10), 11) , 12) және 13) тармақшаларына сәйкес келеді;
10) егер конференция материалдарының жинағы Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) дерекқорларында келтірілсе, онда олар автоматты түрде қосылады;
11) конференция веб-сайтының болуы, онда келесі ақпарат орналастырылады:
конференцияның атауы, тақырыбы мен мақсаты, жиілігі, аудиториясы, қатысу шарттары;
конференция бағдарламасы;
конференцияға қатысу үшін материалдар беру қағидалары;
рецензиялау процесі;
редакциялық саясат (рецензиялау сипаттамасы, мақалаларға, конференция авторлары мен ұйымдастырушыларына қойылатын талаптар);
конференцияның жарияланған жинақтары;
ұйымдастыру комитетінің құрамы (атаулары мен институционалдық тиесілігі (елді/аймақты қоса алғанда), олардың профильдері (ORCHID/ResearcherID/Scopus ID (ОРСИД/РесечерАЙДИ/СкопусАЙДИ);
конференцияның корпоративтік және институционалдық демеушілері (бар болса).
Конференцияның веб-сайты конференцияны айқындайтын мүмкіндіктерге оңай қол жеткізуге мүмкіндік береді.
9. Сенімді қазақстандық баспа мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) жариялау үшін ғылыми монографияларды іріктеуді қамтамасыз ететін редакциялық-баспа кеңесінің немесе басқа алқалы органның болуы;
2) әрбір жарияланған ғылыми монография бойынша ғылыми редактордың болуы;
3) авторға және қарыз алу көзіне сілтеме жасамай пайдалануға алынған материалды тексеру жүйесі бойынша қолжазбаларды, сондай-ақ оларға сілтеме жасамай жасанды интеллект технологияларын пайдалану тұрғысынан тексеруді қамтамасыз ету. Ғылыми дәрежесі немесе философия докторы (PhD) дәрежесі бар кемінде 2 (екі) ғалым-маман шығаратын ғылыми монографияларға тәуелсіз рецензиялау жүргізу;
4) академиялық және ғылыми басылымдарды баспа ресімдеудің халықаралық және/немесе ұлттық стандарттарын пайдалану – кітапты ресімдеу үшін бекітілген шаблондар мен форматтардың болуы, дәйексөз және библиографиялық сипаттама стандарттарын қолдану;
5) қолжазба мазмұнының семантикалық тұтастығы мен логикалық байланысын бағалау үшін мәтінді семантикалық талдауға тексеру жүргізу;
6) қолжазбалар мәтініне редакторлық және корректорлық түзетуді қамтамасыз ету;

9) материалы конференции публикуются в сборнике материалов конференции (далее - Сборник). Сборник имеет ISSN/ISBN и публикуется не позднее 3-х (трех) месяцев после проведения конференции. Организационный комитет назначает редакционную коллегии для формирования Сборника конференции. Редакционная коллегия организует проверку на плагиат и слепое рецензирование всех материалов, поступивших на конференцию. Отобранные редакционной коллегией статьи соответствуют требованиям подпунктов 3), 10), 11) , 12) и 13) пункта 7 Требований;
10) в случае, если сборник материалов конференции цитируется в базах данных Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус), то они включаются автоматически;
11) наличие веб-сайта конференций, на котором размещается следующая информация:
название конференции, тематика и цель, периодичность, аудитория, условия для участия;
программа конференции;
правила подачи материалов для участия в конференции;
процесс рецензирования;
редакционная политика (описание рецензирования, требования к статьям, авторам и организаторам конференции);
опубликованные сборники конференции;
состав оргкомитета (имена и институциональная принадлежность (включая страну/регион), их профили (ORCID/Researcher ID/Scopus ID);
корпоративные и институциональные спонсоры конференции (при наличии).
Веб сайт конференции обеспечивает легкий доступ к функциям, определяющим конференцию.
9. Доверенное казахстанское издательство соответствует следующим требованиям:
1) наличие редакционно-издательского совета или другого коллегиального органа, который обеспечивает отбор научных монографий для публикации;
2) наличие научного редактора по каждой публикуемой научной монографии;
3) обеспечение проверки рукописей по системе проверки на заимствование материала без ссылки на автора и источник заимствования, а также на предмет использования технологий искусственного интеллекта без ссылки на них. Проведение независимого рецензирования выпускаемых научных монографий не менее чем 2 (двумя) учеными-специалистами, имеющими ученую степень или степень доктора философии (PhD) доктора по профилю;
4) использование международных и/или национальных стандартов издательского оформления академических и научных изданий – наличие утвержденных шаблонов и форматов для оформления книги, применение стандартов цитирования и библиографического описания;
5) осуществление проверки на семантический анализ текста для оценки смысловой целостности и логической связанности содержания рукописи;
6) обеспечение редакторской и корректорской правки текста рукописей;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).

7) баспа және өндірістік процестерінің ашықтығын қамтамасыз етудің цифрлық жүйелерінің болуы, атап айтқанда өңдеу, беттеу, дизайн процестерін басқару және бақылау үшін заманауи технологияларды пайдалану, есепке алу мен мониторингтің автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
8) қолжазбаларды қабылдау мен жариялаудың нақты ережелерінің болуы;
9) авторлармен өзара іс-қимылдың құқықтық және қаржылық ашықтығын қамтамасыз ету, авторлармен авторлық басып шығаруға және авторлық гонорар төлеуге шарттар жасасу арқылы авторлық құқықтарды сақтау;
10) жұмыстың жоғары сапасын қамтамасыз ететін білікті қызметкерлердің болуы (кемінде барлығынан 80% (сексен пайыз). Қызметкерлерде баспа, полиграфия, қаржы, дизайн, филология немесе журналистика, цифрлық технологиялар салаларында құзыреттілігі мен тәжірибесінің болуы немесе академиялық баспаларда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы. Академиялық баспаларда кемінде 5 (бес) жыл басшылық лауазымдарында жұмыс тәжірибесі бар білікті топ менеджмент (дирекция) болуы;
11) баспаның академиялық және ғылыми басылымдары серверлері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан электрондық кітапханаларға қосылған;
12) баспаның академиялық және ғылыми басылымдары серверлері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан интернет-дүкендерінде сатылады;
13) баспа өз саласындағы COPE (КОУП) немесе басқа да халықаралық қауымдастықтардың мүшесі болып табылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.06.2026 № 290 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ғылыми қызметтің нәтижелерін
жариялау үшін ұсынылатын
басылымдар тізбесіне қосу
үшін ғылыми басылымдарға
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Журналды сараптамалық бағалау нысаны
Бағалау атауы Бағалау (1-ден 5 балға дейін) Пікірлер
1
Ғылым үшін маңыздылығы
1 балл – мақалалардың көпшілігі ғылым үшін маңызды емес не олардың ғылым үшін маңыздылығы мақалалардың көбінде ашылмаған;
2 балл – мақалалардың жартысынан кемі ғылым үшін маңызды, алайда олардың маңыздылығы толық ашылмаған;
3 балл – мақалалардың жартысынан кемі ғылым үшін маңызды және олардың маңыздылығы жақсы ашылған;
4 балл – мақалалардың көпшілігі ғылым үшін маңызды және олардың маңыздылығы жақсы ашылған;
5 балл – барлық мақалалар ғылымға айтарлықтай үлес қосады және олардың маңыздылығы жақсы ашылған.
2
Жаңалығы
1 балл – көпшілік мақалалардың жаңашылдығы ашылмаған немесе жоқ;
2 балл – мақалалардың жартысынан кемінде жаңа ғылыми ілімдер бар, бұл ретте олардың жаңашылдығы толық ашылмаған;
3 балл – мақалалардың жартысынан кемінде жаңа ғылыми ілімдер бар, бұл ретте олардың жаңашылдығы жақсы ашылған;
4 балл – мақалалардың көпшілігінде жаңа ғылыми ілімдер бар, ал олардың жаңашылдығы жақсы ашылған;
5 балл – барлық мақалаларда жаңа ғылыми ілімдер бар және олардың жаңашылдығы жақсы ашылған.
3
Әдіснамасы
1 балл – мақалалардың көпшілігінде әдіснаманы таңдау негізделмеген немесе әдіснама жеткілікті түрде толық сипатталмаған;
2 балл – мақалалардың жартысынан кемінде әдіснаманы таңдау негізделген, алайда ол жеткілікті түрде толық сипатталмаған;
3 балл – мақалалардың жартысынан кемінде әдіснаманы таңдау негізделген және ол жеткілікті түрде толық сипатталған;
4 балл – мақалалардың көпшілігінде әдіснаманы таңдау негізделген және ол жеткілікті түрде толық сипатталған;
5 балл – барлық мақалаларда әдіснаманы таңдау негізделген және ол жеткілікті түрде толық сипатталған.
4
Негізгі тұжырымдардың дұрыстығы
1 балл – мақалалардың көпшілігінде негізгі тұжырымдар ғылыми тұрғыдан ауқымды дәлелдерге негізделмеген, ғылымға қайшы не нашар негізделген (qualitative research (куолитатив ресҰч) үшін);
2 балл – мақалалардың жартысынан кемінде негізгі тұжырымдардың басым бөлігі ғылыми тұрғыдан ауқымды дәлелдерге негізделген не жеткілікті түрде жақсы негізделген (qualitative research (куолитатив ресҰч) үшін);
3 балл – мақалалардың көпшілігінде негізгі тұжырымдардың басым бөлігі ғылыми тұрғыдан ауқымды дәлелдерге негізделген не жеткілікті түрде жақсы негізделген (qualitative research (куолитатив ресҰч) үшін);
4 балл – мақалалардың көпшілігінде барлық негізгі тұжырымдар ғылыми тұрғыдан ауқымды дәлелдерге негізделген не жеткілікті түрде жақсы негізделген (qualitative research (куолитатив ресҰч) үшін);
5 балл – барлық мақалаларда барлық негізгі тұжырымдар ғылыми тұрғыдан ауқымды дәлелдерге негізделген не жеткілікті түрде жақсы негізделген (qualitative research (куолитатив ресҰч) үшін).
5
Дереккөздер мен ұсынылған ақпараттың дұрыстығы
1 балл – мақалалардың көпшілігінде көптеген маңызды тұжырымдар өзекті және сенімді ғылыми әдебиеттерге сілтемелермен расталмаған;
2 балл – мақалалардың жартысынан кемінде маңызды тұжырымдардың басым бөлігі өзекті және сенімді ғылыми әдебиеттерге сілтемелермен расталған;
3 балл – мақалалардың көпшілігінде маңызды тұжырымдардың басым бөлігі өзекті және сенімді ғылыми әдебиеттерге сілтемелермен расталған;
4 балл – мақалалардың көпшілігінде барлық маңызды тұжырымдар өзекті және сенімді ғылыми әдебиеттерге сілтемелермен расталған;
5 балл – барлық мақалаларда барлық маңызды тұжырымдар өзекті және сенімді ғылыми әдебиеттерге сілтемелермен расталған.
6
Мақалалардың жазылу және ресімделу сапасы
1 балл – барлық мақалалар нашар жазылған және ресімделген (ғылым үшін тиімсіз);
2 балл – мақалалардың көпшілігі нашар жазылған және ресімделген (ғылым үшін тиімсіз);
3 балл – мақалалардың жартысы нашар жазылған және ресімделген (ғылым үшін тиімсіз);
4 балл – мақалалардың көпшілігі өте жақсы жазылған және ресімделген;
5 балл – барлық мақалалар өте жақсы жазылған және ресімделген.
7
Жалпы рецензиялау сапасы (мақалалар сапасы және ғылыми қауымдастық пікірлері негізінде)
1 балл – журналдағы рецензиялау сапасы өте төмен немесе жоқ;
2 балл – көпшілік мақалаларды рецензиялау сапасы төмен;

7) наличие информационных систем обеспечения прозрачности издательских и производственных процессов, а именно использование современных технологий для управления и контроля процессами редактуры, верстки, дизайна, внедрение автоматизированных систем учета и мониторинга выпущенной продукции;
8) наличие четко выстроенных правил приема и публикации рукописей;
9) обеспечение правовой и финансовой прозрачности взаимодействия с авторами, соблюдение авторских прав путем заключения договоров с авторами на издание и выплату авторского гонорара;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.06.2026 № 290 (вводится в действие с 12.07.2026).
10) наличие квалифицированного персонала (не менее 80 % (восемьдесят процентов) от общего числа), обеспечивающего высокое качество работы. Наличие у персонала компетенций и опыта в области: издательства, полиграфии, финансов, дизайна, филологии либо журналистики, информационных технологий или опыта работы в академических издательствах минимум 5 (пять) лет. Наличие квалифицированного топ менеджмента (дирекции) с опытом работы на руководящих должностях в академических издательствах минимум 5 (пять) лет;
11) академические и научные издания издательства добавить подключены в электронные библиотеки, серверы которых находятся на территории Республики Казахстан;
12) академические и научные издания издательства реализуются на интернет-магазинах, серверы которых находятся на территории Республики Казахстан;
13) издательство является членом COPE (КОУП) или других международных ассоциаций в своей отрасли.
Приложение
к Требования к научным изданиям
для включения их в перечень
изданий, рекомендуемых
для публикации результатов
научной деятельности
Форма
Форма экспертной оценки журнала
Наименование оценки
Оценка (от 1 до 5 баллов)
Комментарии
1
Важность для науки
1 балл – большинство статей не важны для науки, либо их важность для науки в большинстве статей не раскрыта;
2 балла – менее половины статей являются важными для науки, однако их важность раскрыта слабо;
3 балла – менее половины статей являются важными для науки и их важность хорошо раскрыта;
4 балла – большинство статей является важными для науки и их важность хорошо раскрыта;
5 баллов – все статьи вносят существенный вклад в науку и их важность хорошо раскрыта.
2
Новизна
1 балл – новизна большинства статей не раскрыта или отсутствует;
2 балла – менее половины статей содержат новые научные знания, при этом их новизна раскрыта слабо;
3 балла – менее половины статей содержат новые научные знания, при этом их новизна хорошо раскрыта;
4 балла – большинство статей содержат новые научные знания, а их новизна хорошо раскрыта;
5 баллов – все статьи содержат новые научные знания и их новизна хорошо раскрыта.
3
Методология
1 балл – в большинстве статей выбор методологии не обоснован или методология недостаточно подробно описана;
2 балла – менее чем в половине статей выбор методологии обоснован, однако она описана недостаточно подробно;
3 балла – менее чем в половине статей выбор методологии является обоснованным и она достаточно подробно описана;
4 балла – в большинстве статей выбор методологии является обоснованным и она достаточно подробно описана;
5 баллов – во всех статьях выбор методологии обоснован и она достаточно подробно описана.
4
Обоснованность основных выводов
1 балл – в большинстве статей основные выводы не основаны на весомых с научной точки зрения доказательствах, противоречат науке либо плохо обоснованы (для qualitative research (куолитатив ресҰч));
2 балла – менее чем в половине статей большая часть основных выводов основана на весомых с научной точки зрения доказательствах, либо достаточно хорошо обоснована (для qualitative research (куолитатив ресеч));
3 балла – в большинстве статей большая часть основных выводов основана на весомых с научной точки зрения доказательствах, либо достаточно хорошо обоснована (для qualitative research (куолитатив ресеч));
4 балла – в большинстве статей все основные выводы основаны на весомых с научной точки зрения доказательствах, либо достаточно хорошо обоснованы (для qualitative research (куолитатив ресеч));
5 баллов – во всех статьях все основные выводы основаны на весомых с научной точки зрения доказательствах, либо достаточно хорошо обоснованы (для qualitative research (куолитатив ресҰч)).
5
Достоверность источников и предоставляемой информации
1 балл – в большинстве статей многие важные утверждения не подтверждены ссылками на актуальную и достоверную научную литературу;
2 балла – в менее чем половине статей большая часть важных утверждений подтверждена ссылками на актуальную и достоверную научную литературу;
3 балла – в большинстве статей большая часть важных утверждений подтверждена ссылками на актуальную и достоверную научную литературу;
4 балла – в большинстве статей все важные утверждения подтверждены ссылками на актуальную и достоверную научную литературу;
5 баллов – во всех статьях все важные утверждения подтверждены ссылками на актуальную и достоверную научную литературу.
6
Качество написания и оформления статей
1 балл – все статьи написаны и оформлены плохо (неприемлемо для науки);
2 балла – большинство статей написано и оформлено плохо (неприемлемо для науки);
3 балла – половина статей написана и оформлена плохо (неприемлемо для науки);
4 балла – большинство статей очень хорошо написано и оформлено;
5 баллов – все статьи очень хорошо написаны и оформлены.
7
Общее качество рецензирования (на основании качества статей и отзывов от научного сообщества)
1 балл – качество рецензирования в журнале очень низкое или отсутствует;
2 балла – качество рецензирования большинства статей низкое;

3 балл – мақалалардың көпшілігі (50%-дан (елу пайыздан) жоғары) қатаң тәуелсіз рецензиялаудан өткен;
4 балл – мақалалардың басым көпшілігі (75%-дан (жетпіс бес пайыздан) жоғары) қатаң тәуелсіз рецензиялаудан өткен;
5 балл – барлық мақалалар қатаң тәуелсіз рецензиялаудан өткен.

3 балла – большинство (более 50 % (пятьдесят процентов)) статей прошло строгое независимое рецензирование;
4 балла – подавляющее большинство (более 75 % (семьдесят пять процентов)) статей прошло строгое независимое рецензирование;
5 баллов – все статьи прошли строгое независимое рецензирование.